PŘEČETLI JSME:

Milan Šmíd: Za rozšíření záznamu Rusnokova rozhovoru "Ty vole, Mandela" nenese vinu ČT

9. 12. 2013

čas čtení 1 minuta

Jistý občan ČR Miloslav Rys, který se na facebooku představuje jako libertarián hovořící třemi jazyky (německy, anglicky, rusky), si po příchodu domů zapnul televizi, aby dle vlastních slov "vykropenej po pařbě" si pustil "v noci Kalouska a jen tak mimochodem slyšel Rusnoka a uploadnul video." To, co si Jiří Rusnok povídal se svými vládním kolegy ve druhé hodině padesáté minutě (což by nevylučovalo možnost, že přenos šel do vysílání celý, nesestříhaný včetně přestávky), zaujalo Miloslava Rysa natolik, že inkriminovanou pasáž umístil ještě v noci na facebook pod názvem "Rusnok" s komentářem "Odchyceno na streamu CT24"

Přestože Miloslav Rys je řadovým uživatelem internetu, není žurnalistou, pokud vím nepracuje v žádných médiích, nepatří tedy mezi mediální "opinion makers," není to žádný "gatekeeper," který by rozhodoval o tom, co se v médiích objeví nebo potlačí, jeho sdělení se velice záhy rozletělo do světa. Jak? V podstatě stejným způsobem, jakým se lze prostřednictví pouhých šesti kontaktů napojit na kteréhokoli obyvatele planety. Díky facebooku dokonce stačí i menší počet lidí.

Jeden řadový občan ČR byl schopen vytvořit mediální událost, která podnítila vášnivé diskuse o úrovni našich politiků, o úpadku obecné mluvy ve společnosti, o používání slova "vole" nebo o zločinnosti České televize využívající tajných kamer k hanobení naší politické elity. Do této diskuse se pravděpodobně zapojím zvláštním příspěvkem, kterým bych rád reagoval na hysterické útoky Štěpána Kotrby na adresu České televize. Není pochyb o tom, že s parlamentními kamerami a jejich obsluhou asi není vše v pořádku. Jenomže jádro pudla je někde jinde, než to vidí Štěpán.

Zdroj: ZDE

Co se dá udělat pro neforemné a kulhající seniory vzdělávající svého ducha?

9. 12. 2013 / Miloš Kaláb

čas čtení 19 minut

Článek o doživotním vzdělávání začíná zajímavě přísahou malého chlapce čertovi doprovázejícímu svatého Mikuláše, že už nebude neposedný. Vyvolalo mi to vzpomínku, jak jsem v pozdních 60. letech minulého století dělal svatého Mikuláše dětem kolegů na Slovenské akademii věd v Bratislavě. Měl jsem potíž s malým Ferkem, který si rád hrál nebezpečně s ohněm v kamnech obývacího pokoje. Ten mi nechtěl slíbit, že už to dělat nebude, aby byt nevyhořel, ale nakonec autorita světce zvítězila. Ostatně i já sám jsem musel jako malý kluk slíbit svatému Mikuláši někdy v r. 1934, že už nikdy nebudu kreslit levou rukou. Maminka mi občas připomenula, co jsem Mikuláši slíbil. Předpokládám, že neposedný chlapec je nadále neposedný (pokud není podle předpokladu obézní), že Ferko jistě i po mém odchodu dostal několikrát na zadek (v těch temných dobách politické nekorektnosti), když zase otevíral dvířka kamen a já sice píši i kreslím pravou rukou, ale mohu zatloukat hřebíky, řezat pilou a nalévat mléko do sklenic stejně dobře levou i pravou rukou. Přecvičování mě nepostihlo žádnou duševní poruchou ani obezitou.

Ruské aktivistce z umělecké skupiny Voina hrozí deportace z Británie

9. 12. 2013

čas čtení 1 minuta

Irina Putilova je ruská lesbička a politická aktivistka, která požádala o azyl ve Velké Británii. Během několika dní jí hrozí deportace zpět do Ruska. Tam čelí uvěznění a násilí od ultrapravicových skupin.

6. prosince byla Irina Putilova zadržena britskými imigračními úřady a přesunuta do vazebního střediska pro imigranty v Yarl's Wood, kde má být její žádost o azyl "rychlostně vyřízena". Jen 1 procento takových žádostí o azyl je úspěšné.

Irině Putilové hrozí věznění, protože je aktivistkou ve skupině Voina, což je mezinárodně známá skupina politicky aktivních umělců. V roce 2012 Irině ruská policie vyhrožovala smrtí. Její kolega Filipp Kostenko se poté, co obdržel obdobné výhrůžky od policie, stal terčem fyzického útoku, kdy ho neznámé osoby brutálně zmlátily a zlomily mu obě nohy.

Pokud souhlasíte, že by Británie neměla Irinu Putilovou deportovat zpět do Ruska, podepište petici na její podporu ZDE

Putin s okamžitou platností ruší RIA Novosti a Hlas Ruska

9. 12. 2013

čas čtení 1 minuta

Ruský prezident Vladimir Putin dnes dekretem publikovaným na webu Kremlu překvapivě zrušil státní zpravodajskou agenturu RIA Novosti. Bude nahrazena novou organizací jménem Rusko Dnes, kterou povede Putinův příznivce Dmitrij Kiselev. Současně byla zrušena i státní rozhlasová stanice Hlas Ruska. Obě rozhodnutí platí okamžitě. Obě organizace zaniknou během jednoho měsíce.

Nový konflikt mezi Východem a Západem

9. 12. 2013

čas čtení 5 minut

Již téměř před čtyřiceti lety Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) - tehdy nazývaná Konference pro bezpečnost a spolupráci v Evropě - iniciovala proces, který vedl k ukončení studené války. Avšak dnes OBSE prožívá nejhlubší krizi od svého vzniku. Základním principem je, že rozhodnutí jsou přijímána konsensem všech 57 členských států, a to často v důležitých záležitostech organizaci ochromuje.

Minulý týden se konference OBSE konala v Kyjevě zmítaném protivládními protesty. Jenže skupina ztratila svůj mezinárodní význam, tvrdí expert na mezinárodní právo Manfred Nowak, se kterým hovořila Deutsche Welle. Západ a Rusko se totiž opět vzdalují a prostor pro reformu OBSE je podle něj minimální.

DW: Pane Nowaku, má OBSE desítky let po skončení "Studené války" ještě nějaký význam?
Manfred Nowak: Řada lidí se domnívá, že OBSE po implozi Sovětského svazu a dalších komunistických režimů v roce 1989 splnila důležitý úkol. V roce 1975 si nikdo nemyslel, že by tato organizace, navržená tak, aby uvolňovala napětí, mohla mít někdy takové důležité důsledky.

Ale krátce po pádu Železné opony začalo být zřejmé, že ideologické vakuum, které následovalo ve středoevropských a východoevropských státech, bylo vyplněno národnostními konflikty a konflikty týkajícími se menšin. V 90. letech bylo tedy hlavním smyslem OBSE řešit konflikty "tichou diplomacií" na preventivní úrovni; například prostřednictvím vysokého komisaře pro národnostní menšiny. A za druhé, v případech ozbrojených konfliktů, zejména na Balkáně a částečně také na Kavkaze, OBSE často spolu s OSN prováděla rozsáhlé mírové mise pod hlavičkou zevrubného zajištění bezpečnosti.

Případ Snowden:

Internetoví giganti požadují radikální změny amerických zákonů umožňujících špehování lidí

9. 12. 2013

čas čtení 1 minuta

Firmy AOL, Twitter, Yahoo, Microsoft, Facebook, Google, Apple a LinkedIn požadují obnovení důvěry lidí v internet zákazem hromadného elektronického špehování

V pondělí zveřeňují otevřený dopis Baracku Obamovi a americkému Kongresu, v němž podporují radikální reformy amerického zákona, které už navrhli washingtonští politikové.

Afghánistán: Karzaj váhá se smlouvou s USA, uzavřel jinou s Íránem

9. 12. 2013

čas čtení 1 minuta

Afghánský prezident Hamíd Karzaj souhlasí se smlouvou o spolupráci s Íránem, zatímco stále přetrvávají problémy ohledně podpisu spojenecké smlouvy s USA. Karzaj uzavřel dohodu s íránským prezidentem Rúháním včera v Teheránu.

"Afghánistán souhlasí s paktem o dlouhodobém přátelství a spolupráci s Íránem", sdělil Karrajův mluvčí Ajmal Fajzí Reuters. "Pakt se týká dlouhodobé politické, bezpečnostní, ekonomické a kulturní spolupráce, regionálního míru a bezpečnosti."

Úřady vám zírají až do ložnic. Peskujte ty, kdo je mají kontrolovat

9. 12. 2013 / Karel Dolejší

čas čtení 2 minuty

Americký špionážní úřad National Reconnaissance Office koncem minulého týdne z kalifornské základny Vandenberg vypustil nový špionážní satelit NROL-39. Zatím ovšem větší pozornost než satelit samotný vyvolává logo, které kromě působivého obrázku upomínajícího na starý italský seriál zahrnuje i slogan "Nic není mimo náš dosah". To vše v atmosféře poznamenané dosud důsledky skandálu kolem bývalého operativce americké služby NSA Edwarda Snowdena.

Bohumil Hrabal vyložený pro studenty nymburského gymnázia

9. 12. 2013 / Tomáš Koloc

čas čtení 4 minuty

Drahý Tomáši a další studenti nymburského gymnázia,

přestože Bohumil Hrabal sám by měl z vašeho postoje nejspíš radost, neboť tvrdil, že není nic, co by se mu příčilo víc, než se stát voskovým klasikem, a pro případ, že by mu někdo chtěl odhalit pamětní desku, žádal, aby byla tak nízko, aby se na ni mohl vyvenčit pes, shrnul jsem pár dobře zapamatovatelných informací, které vám vysvětlí, proč vedení vaší školy (v níž jste podle svých slov za šest let studia nezaslechl jeho jméno) považují tohoto člověka (kterého se mu před vámi podařilo utajit) za natolik významného, že se po něm rozhodlo pojmenovat gymnázium.

OTEVŘENÝ DOPIS JIŘÍMU RUSNOKOVI:

Nerušte těžební limity

9. 12. 2013

čas čtení 1 minuta


Předseda vlády ČR
Ing. Jiří Rusnok

Vážený pane předsedo vlády,

Obracíme se na Vás s naléhavou žádostí jako členové občanského sdružení Litvínov občanům a občané města Litvínova. V posledních dnech jsme velmi zneklidněni, pobouřeni a rozhořčeni informacemi o snahách přehodnotit platné územní limity těžby.

České soudy jsou také schopny rozhodovat spravedlivě

9. 12. 2013

čas čtení 3 minuty

Vážený pane Čulíku,

dovolte mi prosím kriticky reagovat na Váš dodatek k článku "Soud neměl slitování: Rodina s postiženým dítětem musí za domek zaplatit podruhé"píše soudce Zdeněk Pulkrábek.

Chápu Vaše rozhořčení nad rozsudkem plzeňského soudu. To, jakým způsobem jste je vyjádřil, však -- s prominutím -- patří do bulvárních novin. Tam je snad normou, že zprávy z veřejného života musí čtenáře za každou cenu přesvědčovat, že žije v nejhorších z možných poměrů.

Čí sarin?

9. 12. 2013

čas čtení 1 minuta

"Barack Obama letos na podzim neříkal plnou pravdu, když se snažil argumentovat, že za chemické útoky poblíž Damašku z 21. srpna byl zodpovědný Bašár al-Asad. V některých případech opomenul důležité zpravodajské informace a v jiných prezentoval předpoklady jako fakta. A co je nejdůležitější, opomněl vzít na vědomí to, co americká zpravodajská komunita ví: Že syrská armáda není jedinou stranou v občanské válce v této zemi, která má přístup k sarinu, nervově paralytické látce, jejíž přítomnost při raketovm útoku dokázala studie OSN - bez hodnocení odpovědnosti. Měsíce před útokem americké zpravodajské agentury zpracovaly sérii přísně utajených zpráv kulminujících ve formálním Operačním rozkazu - plánovacím dokumentu, který předchází pozemní invazi - citující důkazy, že Fronta an-Nusra, džihádistická skupina napojená na al-Kajdu, zvládla výrobu sarinu a je schopna ho vyrábět ve velkém", napsal v London Review of Books Seymour Hersh.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

Ukrajina: Demonstranti stupňují tlak na prezidenta Janukovyče

9. 12. 2013

čas čtení < 1 minuta

Desetitisíce lidí opět opět demonstrovaly v Kyjevě a požadovali rezignaci prezidenta. Někteří povalili sochu Lenina. Tento krok je symbolicky spojován s blízkým vztahem prezidenta Janukovyče k Moskvě.

Odhady účasti na demonstraci se v závislosti na zdroji významně liší. Opoziční představitel Oleksandr Turčynov hovoří o "milionovm pochodu", podle agenturních zpráv šlo o 300 - 500 tisíc osob, zatímco místní policie udává počet 60 000 účastníků.

Jižní Korea rozšiřuje zónu protivzdušné obrany

9. 12. 2013

čas čtení < 1 minuta

Jižní Korea oznámila, že rozšiřuje svou zónu protivzdušné obrany ve vodách jižně od poloostrova. Bude se tak překrývat s podobnou zónou, kterou nedávno vyhlásila Čína.

Obě zóny nyní zahrnují podvodní skalisko známé v Jižní Koreji jako Ieodo, které tato země využívá jako základnu mořské výzkumné stanice.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

Ó, my se máme!

9. 12. 2013

čas čtení 3 minuty

Jestlipak se ještě pamatujete? Ti mladší se už učili z jiné čítanky, ale my jsme ještě měli Emu, která měla mísu, píše Miroslava Obermajerová.

V poslední době si na tu čítanku dost vzpomínám. Máma měla Emu, Ema měla mísu.

Co máme my teď?

Jsme obětí spiknutí

9. 12. 2013 / Roman Daniel

čas čtení 5 minut

Přečetl jsem si se zájmem článek paní Sofie Chrtkové z  12. Listopadu v Parlamentních listech a jsem rád, že konečně někdo napsal, co se mi už dlouho honí hlavou.

Kdybyste si dali za cíl rozklad a rozbití tohoto státu, nemohli byste jednak jinak, než jak jednali, či jednají všechny pravicové vlády od roku 89. Zpočátku to vypadalo jako neznalost a nezkušenost politiků. Později, spíše jako hloupost, zkorumpovatelnost, nebo arogance či odtrženost politiků od reality. Teprve příchod Topolánkovy vlády a nástupu její šílené reformy mi došlo, že to není totální neschopnost a bezbřehá hloupost, ale záměr. A protože obyvatelé této země byli a jsou stále pasivní, Kalouskova vláda se utrhla z řetězu úplně. Už se vůbec ničeho nebála a nebojí ani dnes.

Spiknutí?

9. 12. 2013 / František Řezáč

čas čtení 1 minuta

Pan Roman Daniel v článku Jsme obětí spiknutí dvakrát na začátku odstavce užil termínu "zpitomělé obyvatelstvo(,) masírované médii". Já se ptám: Je nutné vymýšlet spiknutí (koho, čeho?, snad Němců?) vůči zpitomělému obyvatelstvu, masírovanému médii? Není tomu spíše tak, že pitomci, věřící všemu, co se píše nebo hlásá v televizi se přece jako národ likvidují sami? Mohou být pak rádi a vděčni za to, že je za jejich práci (Němci?) mizerně platí.

O přeměně českého národa v česky mluvící obyvatelstvo mluvil už Milan Kundera na sjezdu československých spisovatelů v červnu 1967. Pokud by se měla tato temná vize naplnit, byl by to výsledek spiknutí? Spiknutí koho? Topolánka, Nečase, Baudyše, Parkanové, Peake?

Tihleti "spiklenci" nezvládli ani elementární postupy, spiknutí vyznačující a uřízli si jen ostudu.

Pravda je, že ti, kteří jim věřili a volili je, jsou asi pitomci, zmasírovaní médii, ale to je jen ta hloupější část česky mluvícího obyvatelstva.

Z dědice Občanského fóra, Klausem nafouknuté ODS, se po letošních volbách stal zmatený houfek, který si zvolí předsedou novopečeného straníka. Dočasně úspěšný "projekt TOP O9" už má jen obstarožního předsedu a štěkajícího pinčlíka, který ztrácí glanc každým svým dalším projevem. To mají být ti spiklenci? Takže, nebojme se spiklenců, ale zbavme se pitomců. Snad k tomu volby napomohly. A prezident prohlásil, že pitomce do vlády nejmenuje.

Verdi

7. 12. 2013 / Miloslav Ransdorf

čas čtení 4 minuty

Jeho současníci v něm viděli symbol boje za svobodu Itálie, srovnatelný s Garibaldim. Giuseppe Verdi, syn hokynáře a histrinského a přadleny, člověk nuzných poměrů, jehož talentu povšiml Antonio Barezzi z Bussetta (nejblíže položené město u vesnice Le Roncole, kde se 10. října 1813 Verdi narodil), byl robustní venkovan, člověk z masa a krve, který se vždy cítil být "sedlákem z Le Roncole".

Lidská práva

9. 12. 2013 / Oskar Krejčí

čas čtení < 1 minuta

U příležitosti 65. výročí přijetí Všeobecné deklarace lidských práv a mezinárodního Dne lidských práv nabízí redakce Britských listů zájemcům z řad svých čtenářů elektronickou verzi knihy politologa Oskara Krejčího Lidská práva ve formátu PDF. Kniha byla dána k dispozici k volnému šíření po dohodě s autorem a nakladatelstvím Professional Publishing, kterým tímto jménem čtenářů děkujeme.

Krejčí, Oskar. Lidská práva. 177 str. Professional Publishing 2011, e-pub BL 2013. ISBN 978-80-7431-056-0 PDF

Všeobecná deklarace lidských práv, schválena VS OSN 10. 12. 1948 PDF

Projev: Západ, který máme dohánět, definitivně skončil

7. 12. 2013 / Lukáš Matoška

čas čtení 7 minut

< Lukáš Matoška při projevu na Sussex University

Po Velké Británii probíhají studentské okupace univerzit proti privatizaci a na podporu stávkujících zaměstnanců. Okupovat letos začali studenti Sussexské univerzity (svědectví v češtině o tom vyšlo ZDE). V reakci na to přerušilo vedení školy pěti z nich studium a zakázalo jim přístup do univerzitních prostor. Mezitím bylo zatčeno čtyřicet studentů Londýnské univerzity, kteří úspěšně obsadili budovu akademického senátu. Následující řádky, přeložené z angličtiny, zazněly jako projev podpory perzekvovaným sussexským studentům na demonstraci 6. prosince v rámci kampusu Sussexské univerzity.

Společnost vzdělání?

6. 12. 2013 / Miloslav Ransdorf

čas čtení 5 minut

Evropské společnosti si zakládají na tom, že jejich dynamika je založená na vzdělání a kulturnosti. Miloš Zeman kdysi povídal ve sněmovně v roli premiéra cosi o tom, že má tři priority jako Tony Blair: vzdělání, vzdělání, vzdělání. Což o to, Vladimír Iljič Lenin měl také tři priority: učit se, učit se, učit se. Jenže výsledky ve Velké Británii může i český čtenář zaznamenat ve skvělé publikaci Marka Fishera "Kapitalistický realismus", v německé literatuře mýtus vzdělanostní společnosti rozbil Konrad Liessmann v knize "Společnost nevzdělanosti".

Stručně řečeno, vzdělanost předpokládá relativně pevná kritéria.

Kmánům novinářům, editorům a šéfredaktorům

7. 12. 2013 / Oldřich Průša

čas čtení 2 minuty

Kousat to neumí, tak si alespoň bulvárně štěknou

Publikování odposlechnutého rozhovoru premiéra Rusnoka "Ty vole, umřel Mandela, kdo tam pojede..." o ledasčem vypovídá. Je to honba za senzací ze strany novinářstva, které poukazuje na fakt, že se hodí všechno, když v redakci není nikdo, kdo by přišel s vlastní zprávou, která by za něco stála. Je to potvrzení svobody slova; i tzv. seriozní deníky a televize mají prostřednictvím svých serverů vlastní Řezníky, viz. Český slavík. Pokles již dost upadající žurnalistiky na nejnižšího společného jmenovatele.

PŘEČETLI JSME:

S kým bude obědvat Rusnok?

7. 12. 2013

čas čtení 1 minuta

Na "skandálu" "Ty vole, Mandela", je zajímavá jediná věc. S kým bude obědvat Jiří Rusnok?

Já bych si povšiml jiného momentu. Toho, kdy J. Rusnok reaguje na předpokládaný termín pohřbu 14.12.2013 slovy: "To je, jak máme tu večeři. Teď já mám ještě ňákej voběd, pak máme večeři. Takže já, vole, sem ve strachu, jestli nebudu muset ještě jet tam. Vůbec se mi tam nechce!"

S kým asi tak může obědvat a večeřet, když je to pro něj významnější, než setkání s předními státníky světa? To neuvedl J. Rusnok ani ve své omluvě. Protože jsou to tak významné akce, určitě se o nich dozvíme. Přinejmenším však celé svědčí o dost velkém diletantismu z hlediska jeho chápání mezinárodní politiky.

Z tohoto hlediska považuji za naprosto zásadní [budoucí případné] Rusnokovo sdělení, o jaký pracovní oběd a pracovní večeře se jedná.

Zdroj: Radim Valenčík ZDE

NELSON MANDELA

"Pokud se chcete usmířit se svým nepřítelem, musíte s ním pracovat. Tak se stane vaším partnerem"

8. 12. 2013

čas čtení 4 minuty

Dokáže si z toho vzít někdo v Česku poučení? ptá se Jan Čulík. Kdyby platil v postkomunistickém Československu a České republice tento princip, komunisté by museli být ve vládě už od roku 1989. Namísto toho, jak mi na to poukazují zahraniční studenti na Glasgow University na základě své četby, tzv. "transitional justice", tedy vyrovnávání účtů s nepřáteli po změně režimu, byla v Česku po roce 1989 zdaleka nejmstivější a nejzlovolnější ze všech postkomunistických zemí. Konec konců, nejmstivější byla pomsta Čechů na domnělých i skutečných kolaborantech po roce 1945 i "transitional justice" po roce 1948. Je tomu tak, že slaboši bývají nejhnusnější, když nabudou po převratu nekalým způsobem moc?

K tomu:

Od nacistů se poválečné československé úřady dobře naučily jak neutralizovat politický disent: pečlivým rozdělováním potravinových lístků, populismem, mzdovou politikou a přerozdělováním zkonfiskovaného majetku. Do 27. října 1945 schválil nezvolený prezident Beneš 27 prezidentských dekretů a 91 zákonů. Provedl tak brutálně nacionalistickou a radikálně socialistickou revoluci.

Hned po válce začalo české obyvatelstvo spontánně vraždit Němce. Jen Němci byli "zrádci" a "fašisti", jako by český a slovenský národ s nacistickým režimem vůbec nekolaboroval. Prezident a ministři vyzývali obyvatelstvo, aby se zbavilo "Němců a Maďarů". 12. května 1945 požadoval ve vládě jeden ministr, aby se apelovalo rozhlasem na obyvatelstvo, aby nezabíjelo nevinné německé civilisty. Vláda to odmítla jako "zbytečné". 16. května 1945 zdůraznil Beneš v projevu, že je v zájmu jednotného státu zapotřebí "vylikvidovat Němce a Maďary".

Poválečný československý režim se choval k československým Němcům přesně tak, jak se choval nacistický režim k židům. Počet potravinových lístků pro německého občana byl snížen natolik, že se z toho nedalo žít. Německé školy byly násilím uzavřeny. Stejně jako židé za války směli Němci nyní nakupovat jen v určitých hodinách, nesměli používat veřejnou dopravu a nesměli se stěhovat. V internačním táboře pro Němce u Ostravy a v kolínském táboře pro "kolaboranty" se mučení, znásilňování a vraždění vězňů stalo tak běžnou věcí jako v nacistických koncentrácích, které řídila SS. V táboře Vojna u Příbrami bylo vyvěšeno nacistické heslo "Práce osvobozuje", tentokrát v češtině. Vznikala síť tajné policie, do níž byli verbováni nacističtí zločinci. Podle Benjamina Frommera, kterého cituje autorka, odsoudily "mimořádné lidové soudy" 97 procent obviněných. Právo na odvolání bylo zrušeno a popravy se konaly do 2-3 hodin po rozsudku. V prosinci 1945 vedly stížnosti, že československá policie běžně mučí obviněné, k požadavkům, aby byla policie denacifikována.

Odsud Maďarů ze Slovenska za jejich údajný "fašismus" byl neuvěřitelným pokrytectvím, protože fašistický stát na Slovensku ustavili Slováci, nikoliv Maďaři. Z Československa však byli deportováni i němečtí antifašisté: Němci si směli s sebou každý odvézt 30 kg, ale žádné cennosti. Balíky s cennostmi se soupisem položek a řádně uklizené byty musely být před odsunem odevzdány československému státu.

Po odsunu Němců a Maďarů však pro Čechy zůstával problém Slovenska. Ve volbách v květnu 1946 zvítězila na Slovensku pravicová Demokratická strana. Slováci požadovali osvobození šéfa Slovenského štátu Tisa, avšak české úřady ho nechaly v dubnu 1947 schválně popravit, aby "navždy vyřešily otázku slovenského nacionalismu". Přitom český šéf protektorátní vlády Rudolf Beran byl odsouzen pouze do vězení.

Nekomunisté i komunisté ve vládě od r. 1945 spoléhali na mstivost davů, na lidové soudy, na potlačení práva na odvolání, na rychlé popravy podle retrospektivně vytvořených zákonů a na kriminalizaci etnického míšení obyvatelstva. Až na poslední chvíli před komunistickým převzetím moci si začali uvědomovat, že tyto autoritářské praktiky semelou i je. V Československu podle Heimannové zvítězil r. 1948 komunismus právě v důsledku českého národního šovinismu a v důsledku politického oportunismu pošetilých osobností českého veřejného života. Komunistický režim nebyl primárně důsledkem zásahů zvenčí, ale vznikl proto, že Češi a Slováci chtěli něco daleko naléhavěji než demokracii -- totiž etnicky homogenní stát pod ochranou Sovětského svazu.

Zdroj: ZDE

Česká veřejnost u politiků postrádá vznešenost

8. 12. 2013

čas čtení 1 minuta

Další "šokující" informací vyplývající z ostudného lamentování politiků-volů je fakt, že jeho účastníci vnímají smrt Nelsona Mandely a s tím spojené státnické povinnosti coby komplikace svých běžných aktivit včetně povinnosti vládnutí. Tím ovšem vědomky nevědomky dávají "světu" najevo, jaký je jejich přirozený intelekt, a že neznají pojem "takt" ve způsobu vyjadřování, když hovoří o důležité záležitosti týkající se vztahů mezi státy a národy, míní Mesfin Gedlu.

Trapnost je svým způsobem i estetickou kategorií, alespoň coby nepostradatelným opakem kategorie vznešenosti, kterou česká veřejnost velmi postrádá u svých "politických představitelů". Normální člověk by po zhlédnutí této poslední ze sérií trapných episod českého establishmentu, se musel hanbou propadnout; chci jen věřit, že většina českého národa si to uvědomuje.

Pokud jde o zdejší "žurnalistice" lze jenom připomenout slova A. Millera: "A good newspaper, I suppose is a nation talking to itself."

Klasické trapasy politiků, které zaznamenal mikrofon

8. 12. 2013

čas čtení 2 minuty


1. V roce 1993, kdy se britská Konzervativní strana hádala o svém vztahu vůči Evropské unii, vyjádřil se vůči třem euroskeptikům ve své vládě na konci rozhovoru s televizí ITN premiér John Major. Neuvědomil si, že je mikrofon stále ještě zapnut, a charakterizoval je jako "bastardy", které on sám "ukřižuje". Také hovořil o sexuálních skandálech ve své straně a řekl: "I jako bývalý parlamentní činitel pro stranickou disciplínu nemůžu zabránit lidem, aby spali s jinými lidmi, s kterými by spát neměli." Pak začal hovořit sám o sobě a uvažoval o tom, "jak je možné, že takový naprostý ubožák, jako jsem já, pořád všechno vyhrává".

Národ v šoku

8. 12. 2013 / Jan Čulík

čas čtení 3 minuty

Přestože má Štěpán Kotrba pravdu, že novináři při soukromých jednáních s politiky dodržují Chatham House rules (hlavně prostě proto, že kdyby se dopustili indiskrece, zdroj informací od politiků by navždy ztratili) myslím, že reportéři České televize dobře znají své Pappenheimské a zveřejněním nahrávky soukromého neformálního rozhovoru mezi premiérem Rusnokem a jeho dvěma ministry vyvolali obrovský zájem a značné rozhořčení v české veřejnosti - přitom je to rozhovor svou podstatou víceméně nevinný.

"Buranství" Karla Havlíčka Borovského

8. 12. 2013

čas čtení < 1 minuta


Chleboslav Vokůrka, vlastenec:

PROTICHŮDCI

Osoby:

1. Kollarus, poeta magnus nec non philantropus slavicus. (Kollár, velký básník a slovanský lidumil.)

2. Gallus Borovianus, qui habet malum cor. (Havlíček Borovský, který má zlé srdce.)



Kollarus oculos sursum tollit et dicit rimum: (Kollár pozvedne oči k nebi a recituje):

Rada matky Slávy.
Co jsi ty? Čech. Co ty? Rus. Co ty? Srb.
A ty? Jáť Polák jestem.

Dítky moje, svornost! Nechte to, mluvte:
Slavjan.


Gallus procurrit in scenam et despicienter dicit rimum: (Havlíček vběhne na scénu a s pohrdáním recituje):

"Kušte, kluci, darebáci,
Češi, Rusi i Poláci!
Drže huby nevymyté, to vám povídám,
sic vám je tu dohromady všechněm nabaňkám.
Rus a Polák - Čech a Slovan - to že vám
je rovno?
Dobytkové! Co vám z toho všeho pojde? -
HOVNO!"

"Ty vole, Mandela": vyhoďte už konečně někdo neschopného Dvořáka

7. 12. 2013 / Štěpán Kotrba

čas čtení 4 minuty

Umělá kauza "ty vole, Mandela", kterou rozpoutal parlamentní tým redakce zpravodajství České televize zveřejněním záznamu soukromého rozhovoru premiéra Rusnoka, generála Picka a ministra Fischera z omylem nevypnutého ruchového mikrofonu o přestávce jednání Sněmovny (ČT24 tvrdí, že zvuk zaznamenaly mikrofony Poslanecké sněmovny... režie ČT ovšem zvuk přestávky neztlumila, naopak k zesílenému zvuku dodala prostřihy kamer), ukazuje míru neschopnosti a záštiplnosti týmu televize, která by měla plnit veřejnou službu. Místo toho se vyžívá v bulvárnosti a rozdmychávání nenávisti. Akreditace médií v Parlamentu či na vládě není nároková. Zneužívání akreditace ke šmírování a rádoby "investigacím" může vést k tomu, že Česká televize o akreditace přijde a přijde o možnost referovat o jednáních Sněmovny jinak, než komentováním oficiálního přenosu záznamu parlamentních kamer, který je na internetu. Nedivil bych se.

Komentátor HN Jindřich Šídlo poznamenává správně na facebooku, že kdyby někdo nahrál jednu poradu v novinách, to by se všichni umlátili smíchy. A já dodávám: nebo pozvraceli.

Hovor prvorepublikových pátečníků, přeložený do řeči dnešních teenagerů

7. 12. 2013

čas čtení < 1 minuta

Představte si přepis debaty prvorepublikových Pátečníků:

Masaryk: "Ty krávo, mě už z těch ratanovejch křesel bolí prdel, seru na to dneska, vole."

Čapek: "Já už taky musim za psem, ty vole, jinak mi to tam zechčije a Olga se posere."

Masaryk: "Ty máš čokla, vole?"

Čapek: "Jo, píšu vo tom takovou píčovinu pro fakany."

Masaryk: "Kreslí ti to brácha, jo?"

Čapek: "Bráchu mrdám, vole, čokla snad ještě nakreslim, né?"

Masaryk: "Seš kretén, vole...(smích)"

(Z facebooku)

BRITSKÝ POLICEJNÍ STÁT

Jak londýnská policie brutálně potlačuje studentské protesty

7. 12. 2013

čas čtení 9 minut



Ve čtvrtek odpoledne je londýnském Bloomsbury zima a neuvěřitelně silně prší, píše v deniku Guardian reportér John Harris. Demonstrace a konfrontace s policií znovu vznikají, a to nikoliv poprvé. Na Russell Square dorazila řada policejních minibusů a desítky policistů se nyní rozmísťují v londýnských ulicích. Za vraty administrativních úřadů University of London mají další policisté v rukou kovové pendreky a sporadicky jimi útočí na dav studentských demonstrantů, jejichž dav sem přišel z nedaleké Malet Street. Během několika minut vznikne linie konfrontace mezi studenty a policisty a studenti skandují: "Policajti ven! Studenti sem! Čí ulice? Naše ulice! Vy jste zabili Marka Duggana!"

Ježíšku, panáčku, my tě budem prodávati...

6. 12. 2013 / Lubomír Brožek

čas čtení 5 minut

Toč se a vrč, můj kolovrátku,
ejhle, adventu již nakrátku
a blízko, blizoučko Štědrý den...
K. J. Erben
Drahý Ježíšku, nepřeji si nic jiného, než aby byla celá rodina pohromadě. Děkuji.
T. (dítě)

Ani jsme se nenadáli - a je tu advent. Adventus znamená příchod. Za dveřmi jsou Vánoce a možná...přijde i Ježíšek. Záleží na tom, kde ty dveře jsou. Na dveře v Rusku zabuší berlou mrazilkou Děda Mráz. Finové čekají Joulupukkiho, s Francouzi si rozumí Père Noël, za Švédy chodí Jultomten, zatímco například v Kanadě, USA a Velké Británii zdomácněl Santa Claus, rozverný bělovousý tlouštík v červeném klóbrcu, marketingový produkt, jehož moderní podobu vymyslel v druhé polovině 19. století americký kreslíř Thomas Nast.

Zapomeňte na Pandury

6. 12. 2013 / Karel Dolejší

čas čtení 1 minuta

Ioan Grillo natáčel v muzeu mexické armády věnovaném boji proti drogové mafii. Kromě stříbrem vyzdobených Kalašnikovů, pětačtyřicítek vykládaných zlatem a diamanty nebo vycpaného služebního psa uvidíte autora pózovat také s ruskou pancéřovkou RPG-29 (v kódu NATO Vampir) a její tandemovou střelou PG-29 V.

Maloměstské školometství

6. 12. 2013 / Antonín Líman

čas čtení 3 minuty

Článek pana Borise Cveka v Britských listech mi mluví z duše a rád bych k němu pár slov dodal. Bohumila Hrabala čtu od raného mládí a považuji ho za daleko největšího českého spisovatele dvacátého století. Jeho zázračná čeština mi otevřela netušené obzory a perspektivy. To, jak dokáže skloubit v jeden nádherný celek lidovou, hovorovou češtinu a pivní folklór s vysoce vytříbeným výrazem estéta a filosofa je téměř neuvěřitelné:

Putin: "Rusko musí zůstat v Arktidě"

6. 12. 2013

čas čtení 1 minuta

Ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že vojenské kapacity USA za severním polárním kruhem nutí jeho zemi, aby si tam udržovala silnou vojenskou přítomnost. Tato oblast měla klíčový význam během studené války, a to jak z hlediska přítomnosti raketových ponorek, tak kvůli drahám mezikontinentálních raket a strategických bombardérů, které právě tudy mohly nejrychleji zasáhnout území protivníka.

Zajímavá kniha o nezaměstnanosti

6. 12. 2013 / Zdeňka Petáková

čas čtení 3 minuty

S prostým názvem Nezaměstnanost vyšel přednedávnem soubor několika zajímavých textů. V publikaci se sešli zkušení autoři a badatelé docentka psychologie Božena Buchtová (1947), profesor filozofie Josef Šmajs (1938) a psychiatr, primář a vysokoškolský pedagog Zdeněk Boleloucký (1936).

Josef Šmajs svým tradičně ostrým a jasným způsobem analyzuje společenský i individuální význam a reflexi lidské práce (první kapitola Lidská práce -- málo známý fenomén kultury) a neohroženě čtenářům předestírá i vlastní drsně realistický odhad společenského vývoje: "V krajním případě se může stát, že téměř veškerá lidská aktivita a přírodní zdroje se spotřebují na prostou obnovu toho, čeho již bylo v procesu kulturní evoluce dosaženo. Právě k tomuto bodu se dnes blížíme."

Ukrajinská policie dala demonstrantům ultimátum, premiér je označil za "nacisty"

6. 12. 2013

čas čtení 1 minuta

Ukrajinská policie ve čtvrtek varovala demonstrující příznivce opozice, že budou čelit tvrdému potlačení protestů, pokud neukončí okupaci veřejných úřadů v Kyjevě. Premiér Mykola Azarov je dokonce označil za "nacisty a zločince".

Úřady vydaly zmíněné varování, zatímco v Kyjevě probíhá bezpečnostní konference OBSE s účastí ministrů zahraničí. Ukrajinu ochromují protesty statisíců lidí od okamžiku, kdy prezident Janukovyč překvapivě odmítl podepsat asociační dohodu s EU a místo toho oznámil další integraci s Ruskem.

Jak si Češi neváží svých hrdinů

6. 12. 2013 / Karel Dolejší

čas čtení 1 minuta

Polsko udělilo zesnulé Natalii Gorbaněvské, která v roce 1968 protestovala na Rudém náměstí proti okupaci Československa, nejvyšší polský řád Čestné legie Polonese. Češi poslali kondolence.

Gorbaněvská se kvůli svému statečnému postoji stala terčem proslulé abusivní sovětské psychiatrie a později byla donucena k emigraci. Zemřela v Paříži.

Češi se ovšem drží osvědčeného národního postoje, který psychiatr Radkin Honzák shrnul následovně: "Vyskočilův pan učitel Kloheň mi vysvětlil, že Hus ani Žordáno Brůna se nemuseli nechat upalovat, protože tím nic nedokázali a Země se točí i tak nadále. Nanejvýš nám dnes mohou sloužit jako varování dětem, aby si nehrály se sirkami, zatímco z kardinálů v Kostnici si můžeme vzít příklad, jak pěkně měli vyleštěné boty."

Proto je jen logické, že dajli medaili komunistickému papaláši Čubovi, zatímco na Natalii Gorbaněvskou si sotva vzpomněli.

Až zase jednou Češi budou potřebovat, aby se jich v zahraničí někdo zastal, každý se na ně...

BRITSKÝ POLICEJNÍ STÁT

Londýnská policie obviněna z používání nepřiměřené síly proti studentům

6. 12. 2013

čas čtení 2 minuty



Studenti, kteří se účastnili ve čtvrtek v centrálním Londýně řady ostrých konfrontací s policií, obvinili policii, že používá nepřijatelné míry násilí ve snaze zlikvidovat protesty na Londýnské univerzitě, které tam trvají už několik týdnů. Studenti protestují proti rozhodnutí Londýnské univerzity zlikvidovat studentský svaz.

29155

Koutek reklamní tuposti:

Nevinní už nejsou "nevlnní". Další úspěch našeho Koutku?

6. 12. 2013 / Tomáš Koloc

čas čtení < 1 minuta

Čas od času se stane (nebo se nám to alespoň zdá), že Koutek reklamní tuposti zkrátka zapůsobí, a daná reklama se změní. Minulý rok z reklamy na lety společnosti Alitalia zmizela jedna chyba, kterou jsme označili (viz ZDE). Stejně tak se nyní změnila reklama na pojištění aut u firmy Generali, kterou jsme ZDE před časem kritizovali pro grafickou chybu, díky níž bylo možné slovo "nevinné" číst jako "nevlnné".

Ze stávající verze reklamy tato chyba zmizela...

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za říjen 2013

22. 11. 2013

čas čtení 2 minuty

V říjnu 2013 přispělo finančně na Britské listy 226 osob bankovním příkazem celkovou částkou 54 389,45 Kč, dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilu v srpnu 2013 částkou 6196.91 Kč.

Zůstatek byl koncem října 2013 436 904,90 Kč, z toho částka na exekutorský projekt 166 375,59 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

40819