Nezařazení Rosatomu do sankcí EU proti Rusku poškozuje Ukrajinu, říká publikace Greenpeace

8. 8. 2023

čas čtení 1 minuta
Nezařazení Rosatomu do sankcí EU proti Rusku poškozuje Ukrajinu, říká publikace Greenpeace

 Společnost Rosatom se přitom přímo podílí na okupaci Ukrajiny tím, že nasadila svůj personál do obsazené Záporožské elektrárny. Pracovníci Rosatomu doprovodili ruskou armádu i do černobylské zóny, ze které se posléze stáhli společně s vojáky. Navíc Rosatom jako státní podnik přímo řízený ruskou vládou dostává úkoly, které souvisejí s civilním i vojenským jaderným programem. Důvody pro uvalení sankcí se zdají být evidentní.

Skutečnost, že Rosatom i po roce a půl po ruském vpádu na Ukrajinu stojí mimo sankce, je pochopitelně dávána do souvislosti s ekonomickými zájmy evropských zemí. Vedle Maďarska, které stále počítá s výstavbou jaderné elektrárny Paks 2 na základě mezivládní dohody s Ruskem, se proti sankcím staví také Francie. Za pozornost stojí, že hlavní představitelé Rosatomu a francouzské společnosti Framatome se dohodli na spolupráci v prosinci 2021, tedy velmi krátce před ruským vpádem na Ukrajinu.

Hlavním zájmem francouzského Framatome, ale i německé formy Siemens Energy jsou dodávky softwarových technologií pro systémy kontroly a řízení v jaderných elektrárnách stavěných Rosatomem v Rusku i zahraničí. Zmíněné dodávky ovšem umožňují Rosatomu expandovat a následně Rusku financovat válečný konflikt.

Celá publikace je dostupná na: https://www.greenpeace.de/publikationen/Rosatom_Report_G.pdf

1
Vytisknout
2795

Diskuse

Obsah vydání | 10. 8. 2023