Událost

30. 6. 2011 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Zpravodajství ČT včera přineslo velmi zajímavou zprávu: Jaromír Jágr se rozhoduje pro jeden z celků severoamerické NHL. To by asi nebylo tak překvapivé, jako informace, že rozhodnutí má padnout "před jedenáctou hodinou" toho dne.

V podstatě se jedná o bezvýznamnou informaci, která ale v kontextu toho, co by se dalo nazvat "mediální realitou", znamená to samé jako tajné zaříkávadlo nějaké prehistorické mytologie.

Jaromír Jágr je vděčná mediální entita. Ztělesňuje v sobě bezesporu nepřehlédnutelnou dominantu mediální krajiny, takový mediální menhir. Je to pevný bod v mediální mytologii, která do značné míry překonává naši svobodu ustanovit si chápání okolního světa. Jaromíra Jágra prostě z tohoto světa nevypudíte, leda byste prošli řádným vymytím mozku a je úplně jedno, jaký k tomuto ikonu zaujímáte postoj.

Jaromír Jágr je něco jako epochální obraz vytvořený vskutku soudružskou prací spojených mediálních emirátů. Obraz, který tento pojem vyvolává, je v podstatě vysoce koncentrovaným, mnohovýznamným kulturním identifikátorem. Bez přílišných pochybností se jedná o jeden z výrazů soudobého "češství" (jestli ještě něco takového v globalizovaných kulturních strukturách existuje). Pokud budeme hledat oporu pro taková tvrzení, stačí se podívat na obsazování anket tzv. společenské významnosti. Tento menhir tvoří skutečné jádro soudobé mediální galaxie. Proč tomu tak je, jaký příběh, jakou metaforu nebo jaké významy představuje Jaromír Jágr, není na rozměr krátké glosy.

Informace o tom, že se menhir pohne před jedenáctou, v podstatě potvrzuje výjimečnost nejvyšší kategorie. Takto podrobný časový údaj se totiž používá jen v případě těch nejzávažnějších společenských událostí (třeba pád vlády) nebo při průběhu živelných katastrof. Jinými slovy, divákovi se dostává velmi výjimečného pocitu, že právě teď se rodí historie a on může být při tom, pokud ještě chvíli vydrží. A v takovém případě pochopitelně nezbývá než tiše přihlížet:)

750 000 britských pracovníků veřejných služeb stávkuje na obranu svých důchodů

30. 6. 2011

čas čtení 1 minuta

Premiér David Cameron tvrdí, že zmenšení starobních důchodů, které jeho vláda plánuje vnutit britským veřejným zaměstnancům, je férové.

Britská vláda čelí prvnímu odborovému povstání proti prováděným vládním škrtům. Až 750 000 pracovníků veřejných služeb bude ve čtvrtek stávkovat proti navrhovanému rozmělnění jejich starobních důchodů.

Očekává se, že bude uzavřena třetina škol a dvě třetiny univerzit zrušily přednášky. Úřady sociálního zabezpečení nebudou vyplácet sociální dávky, soudy nebudou jednat, dovolené policistů v Londýně byly zrušeny a letiště očekávají dlouhé fronty před imigračními přepážkami.

Pákistán nařídil Spojeným státům, aby opustily vojenskou základnu

30. 6. 2011

čas čtení 1 minuta

Pákistán zakázal Spojeným státům, aby nadále prováděly útoky bezpilotními letadly z vojenské základny Šamsi v provincii Baločistánu na západě země a nařídily americkému personálu, aby základnu opustil, uvedl pákistánský ministr obrany Chaudhry Ahmed Muktar. Dodal, že americký personál už začal ze základny odvážet své zařízení.

Základna Šamsi je v těžko přístupné údolí cca 500 km jihozápadně od Waziristánu, kde provádí CIA bezpilotními letadly většinu útoků proti al Kajdě a Talibanu.

Rerum novarum "Bohemiae"

30. 6. 2011 / Martin Kunštek

čas čtení 20 minut

Kombinace švarcsystému, družstevnictví a sdružování může být účinnou obranou proti Kalouskově asociální politice. Aneb jak "po česku" použít katolickou sociální nauku k obraně práv pracujících.

Do titulku jsem si vypůjčil název encykliky papeže Lva XIII. V překladu z latiny znamená "o věcech nových". Tato encyklika tvoří základ sociální nauky katolické církve. Byla vydána léta Páně 1891. Pontif Lev XIII., a po něm jeho následníci v dalších bulách (Pius XI. - Quadragesimo anno -- LP 1931, Jan XXIII. - Mater et Magistra -- LP 1961 a Pacem in terris - LP 1963, Pavel VI. - Populorum progressio - LP 1967, ve stoleté výročí první sociální encykliky LP 1981 Jan Pavel II., Laborem exercens, a dále - Sollicitudo rei socialis - LP 1987 a Centesimus annus - LP 1991, a nejnověji úřadující papež Benedikt XVI., Deus caritas est - LP 2005 a Caritas in veritate - LP 2009) definují křesťanské sociální učení jako svého druhu střední cestu mezi "tvrdým" kapitalismem, dalo by se říci bez přívlastků, a komunismem.

Jak vyhrožuje poslankyně Řápková

30. 6. 2011 / Jiří Hrebenar

čas čtení 9 minut

Přinášíme pozoruhodnou korespondenci. Upozorňujeme, že na osoby činné ve veřejné a politické sféře platí jiný metr než na řadové občany. Politik si například nemůže stěžovat, že jeho odpověď občanovi byla zveřejněna. Nemá právo na její utajení. Veřejnost má právo posoudit, jak se politik, služebník občanů, vůči občanům, svým pánům, chová. A jak uvidíte z níže publikovaného, Řápková se chová skutečně pozoruhodně. (Pozn. red.)

Svatá prostoto!

Revolver Revue prohrála v první instanci soud s Nepraktou

29. 6. 2011 / Jan Čulík

čas čtení 2 minuty

tisková zpráva Revolver Revue:

Dne 22. června proběhlo u Městského soudu v Praze 2 jednání­ o žalobě karikaturisty Jiří­ho Wintera-Neprakty proti Revolver Revue. Předmětem žaloby je kniha Háro, která má formu obrazově-textové koláže. V jejím rámci byly mimo jiné reprodukovány výstřižky karikatur, které Neprakta publikoval v časopise Dikobraz, jehož vydavatelem bylo Rudé Právo -- vydavatelství ÚV KSČ, a které tam vyšly v době mediální­ kampaně proti "nepřizpůsobivé mládeži", iniciované zasedáním ÚV KSČ v srpnu 1966 a­ doprovázené hromadnými policejními perzekucemi. Soud rozhodl v neprospěch Revolver Revue. Vzhledem k tomu, že ve zdůvodnění­ rozsudku nereagoval na námitky obhajoby, podá Revolver Revue odvolání, píše Revolver Revue.

Skutečnost, že si Revolver Revue před vydáním nezajistila práva na knižní vydání Nepraktových obrázků, je zarážející. To si redaktoři skutečně mysleli, že mohou otisknout cizí intelektuální majetek jen tak? A zvlášť v českém prostředí, kde, jak se zdá, dávají soudy přednost majetkovým právům před ohledy na svobodu projevu?

KAUZA "HÁRO"

Řeč uměleckého jazyka a autorské právo

30. 6. 2011 / Petr Štengl

čas čtení 1 minuta

Před lety musely být v NG ve Veletržním paláci zakryty obrázky jistého umělce (jméno si teď nevzpomínám, myslím, že Vaněk? Vaněček?) jen proto, že autor na nich pužil Ladovy reprodukce, které zerotizoval tím, že tu a tam např. nějaké té selce vypadlo z dekoltu ňadro. Šlo o evidentní citaci, o posunutí významu, o jednoznačné umění. Na základě naléhání potomka pana Lady, nebo snad dokonce soudního rozhodnutí, musely být obrázky zakryty. Sám jsem před časem použil na jedné obálce PV paní Mülerovou, která však místo Švejka na vozíku tlačí před sebou přeplněný nákupní košík. Milan Kozelka veřejně v NoDu promítal mimo jiné např, obrázek idylické Ladovy krajinky, na níž jedna z malebných chaloupek měla plastová okna.

KAUZA "HÁRO"

Český zákon o autorském právu nedovoluje perzifláž díla

30. 6. 2011 / Jan Čulík

čas čtení 3 minuty

Je mi líto, ale pokud tomu jako neprávník rozumím, český zákon o autorských právech výslovně nedovoluje zesměšňující či kritické použití prvků existujícího uměleckého díla v jiných dílech, a to ani k politickým, ani k uměleckým účelům. Je tím zřejmě v rozporu s ustanoveními jiných zákonů o umělecké a kritické tvůrčí svobodě.

Je to svým způsobem výmluvný komentář k etosu současného českého establishmentu: "Chráníme majetek, nikoliv svobodnou a kritickou výměnu názorů."

Přitom shazování autorit z piedestalu je důležitou součástí diskursu každé zdravě se rozvíjející, svobodné společnosti.

Ocenili bychom v této věci komentáře právních odborníků, ale, jak se zdá, řeč zákona hovoří jasně:

Piráti spustili web s odkazy. Hrozí jim zrušení a stomilionová pokuta!

30. 6. 2011

čas čtení 3 minuty

Praha - 30.6.2011 - tisková zpráva České pirátské strany

Pirátská strana ve středu spustila web na adrese www.piratskefilmy.cz, kde lidé naleznou 20 000 odkazů na více než 5800 filmů. Filmy samotné se na serveru nenacházejí. Piráti zveřejněním odkazů upozorňují na absurdní případ středoškoláka z Liberce, kterého kvůli umístění odkazů na web pronásleduje Protipirátská unie a policie. Umisťování odkazů na Internet není zločin. Počet odkazů na serveru Pirátské strany zhruba desetinásobně převyšuje počet odkazů na webu studenta z Liberce.

Kudy, kudy cestička...(k penězům)? I tudy, pane Kalousku!

30. 6. 2011 / Jiří Baťa

čas čtení 6 minut

Ministr financí, jak známo, nejen krátí veškeré státní rozpočty jednotlivým ministerstvům, úřadům, státním zaměstnancům a nevím kde ještě, jenom aby snížil státní deficit, státní dluh a poněkud více naplnil státní pokladnu. Pokud by tato snaha byla vedena spravedlivou a relevantní myšlenkou z titulu běžných celospolečenských potřeb aniž by chybějící peníze byly vytunelovány, rozkradeny, rozkorupčněny (poněkud divoký výraz), rozmrhány, nezodpovědně proinvestovány a jinými nečestnými způsoby "rozfrcány", byla by jeho činnost tzv. bohulibá. Nemůže tomu tak být, protože výše uvedené důvody jsou, bohužel, nad slunce jasné, tedy pravdivé.

Na náměstí Tahrír v Káhiře došlo k ostré bitvě mezi demonstranty a policií

29. 6. 2011

čas čtení 1 minuta

V úterý večer došlo znovu v Káhiře na náměstí Tahrír ke střetům mezi demonstranty a policií poté. Došlo k snad nejostřejším pouličním bitvám od pádu prezidenta Mubaraka. Desítky lidí byly zraněny.

Potyčky začaly po setmění, po předchozích protestech příbuzných osob, které byly usmrceny během povstání z letošního jara.

Ozbrojené bezpečnostní jednotky zaplavily náměstí Tahrír kanistry slzného plyniu a střílely do vzduchu. Několik tisíc demonstrantů požadovalo rezignaci polního maršálka Mohameda Husseina Tantawiho, který je dnes de facto šéfem egyptského státu.

Někteří demonstranti vytrhávali dlažební kostky a házeli je na policii.

K násilí došlo poté, co proces s bývalým ministrem vnitra Habibem al Adlym, který je obviněn z nezákonného zabíjení demonstrantů, byl bez udání důvodu odložen o týden.

Demonstranti si stěžují, že se ministerstvo vnitra chová stejně jako za al Adlyho a za Mubaraka.

Během egyptské prodemokratické revoluce zahynulo od jejího začátku letos v únoru více než 1000 osob.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Jak čtenáři Britským listům poskytují dobrovolné předplatné

12. 7. 2011

čas čtení < 1 minuta

Přibližně v polovině června jsme zavedli možnost přispívat na provozní náklady Britských listů prostřednictvím mobilního telefonu. Ujme se tento způsob hrazení nutných nákladů? Nevíme.

Publikujeme tabulku přehledu finančních transakcí od 1.7.2011.

Britské listy si v červnu v některých dnech otevřelo až 37 000 individuálních IP adres denně.

Informace o tom, jak přispět na provoz Britských listů, jsou ZDE

Cílené ohlupování obyvatelstva

29. 6. 2011 / Boris Cvek

čas čtení 1 minuta

Nepovažuji se za novináře, možná nanejvýše za amatérského komentátora dění a za publicistu, člověka, který se snaží vidět věci jinak a v širších souvislostech. Považuji však úroveň žurnalistiky za velice důležitou pro danou společnost, pro rozvoj myšlení lidí a jejich co nejotevřenější informovanost. Proto s hrůzou sleduji projekt Fakt!, který ve spolupráci s Aktuálně.cz vytvářejí studenti brněnské žurnalistiky na Facebooku.

Řecká poslanecká sněmovna schválila nové škrty většinou 155 ku 138

29. 6. 2011

čas čtení < 1 minuta

Řecký parlament schválil drastický balík škrtů, který má zabránit tomu, aby Řecko udělalo bankrot. V Řecku stále probíhá osmačtyřicetihodinová celonárodní stávka a v ulicích Athén dochází k násilným střetům mezi demonstranty a policií. Poslanci schválili škrty většinou 155 ku 138 hlasům. Ve čtvrtek budou hlasovat o změnách v zákoně, které mají umožnit realizaci drastických úsporných opatření.

Řecký dluh je 340 miliard euro, tedy 31 000 euro na osobu.

V Řecku vládne napětí. Odbory zuří, že vládní škrty uvalí daně na lidi s minimální mzdou. Dosavadní škrty vedly k tomu, že tam stoupla nezaměstnanost na 16 procent.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Konec anonymity?

29. 6. 2011

čas čtení 5 minut

19. června se ve zprávách objevila zdánlivě nesouvisející témata - ačkoliv lze prominout, pokud byla přehlédnuta... Tak jako všechny zprávy i tyto dorazily v "informační tsunami" - prostě jen dvě malé kapky v záplavě zpráv, od nichž se očekává nebo doufá, že budou osvěcovat a vysvětlovat, zatímco slouží zatemňování a otupování, napsal v deníku The Guardian Zygmunt Bauman.

Česká republika se snaží, ale boj proti obchodu s lidmi zde není efektivní, říká zpráva amerického ministerstva zahraničních věcí

29. 6. 2011

čas čtení 2 minuty

Tisková zpráva La Strada ČR

Česká republika se po letech opět propadla mezi země, které nenaplňují minimální standardy k potírání obchodu s lidmi. Alespoň takto ji hodnotí Zpráva o obchodování s lidmi za rok 2010, kterou toto pondělí vydalo Ministerstvo zahraničních věcí USA. S výjimkou let 2006 a 2001 patřila Česká republika vždy do kategorie nejlépe hodnocených zemí. Co se stalo v minulém roce, že své postavení zhoršila a ocitla se vedle zemí jako je Albánie, Ghana nebo Pákistán? "Vláda toleruje prostředí, které je příznivé pro využívání nucené práce migrantů," uvádí Zpráva a odkazuje na kauzy, kde pravděpodobně došlo k vykořisťování stovek zahraničních pracovníků a pracovnic (dále též ZDE, ZDE, ZDE).

K mytologiím spějme zpátky, aneb Jak informace přežily pravdu

29. 6. 2011 / Karel Dolejší

čas čtení 2 minuty

Chris Hedges poněkud nostalgicky vzpomíná, jaké to bývávalo, když ještě veřejný prostor utvářely klasické solidní noviny. Po WikiLeaks se novým zpravodajským standardem stala "jednozdrojovka". To dá ovšem rozum, že jediný zdroj může být také zdroj mimořádně zaujatý, může poskytovat informace sice pravdivé, leč účelově vybrané, nebo koneckonců i v kulisách několika procent pravdy bohapustě podvádět.

Kim Čong-il zavírá univerzity

29. 6. 2011

čas čtení < 1 minuta

Severní Korea zrušila výuku na všch univerzitách až do dubna roku 2012. Studenti se mají místo toho věnovat práci v zemědělství, v továrnách a ve stavebnictví.

Decentralizace pro Rusko

29. 6. 2011

čas čtení 2 minuty

Pro potřeby normálního sociálně orientovaného rozvoje je nezbytné ustoupit od modelu "rozvoje shora" ve prospěch "rozvoje zdola", napsal šéfredaktor Nězavisimoj gazety Konstantin Remčukov.

Kam směřuje reforma zdravotnictví

29. 6. 2011

čas čtení 1 minuta

Pokud by se někomu zdálo, že odpor proti zdravotnickým reformám navrhovaných vládou je bezpředmětný či přehnaný, doporučuji záznam besedy s poslancem MUDr. Štastným z Hydeparku, ČT 24 z pondělí 27.06. Přibližně v 16. minutě záznamu vysvětluje pan poslanec představu o zefektivnění práce zdravotních pojišťoven. Podle něj je třeba nastavit konkurenční prostředí tak, aby si pojišťovny mohly nasmlouvat zdravotnická zařízení a stejně tak klienty. Toto opatření není zatím možno prosadit, pan poslanec počítá s tím, že se s jeho prosazováním začne tak asi za 3 až 4 roky, píše Peter Škoda.

Strany a větší průhlednost

29. 6. 2011 / Patrik Nacher

čas čtení 1 minuta

Minulý týden jsem vyzval parlamentní politické strany, aby si v rámci své otevřenosti a boje za průhlednější stranické finance zřídily tzv. transparentní účty. O co jde? Transparentní účet má jednu unikátní vlastnost - možnost anonymního pasivního přístupu k účtu v reálném čase prostřednictvím internetu. Tedy kdokoliv se může podívat na pohyby na účtu, příjmy a výdaje. Jinými slovy, volič by měl kontrolu nad tokem peněz, které putují do a z politických stran.

Google spouští rivala Facebooku - Google+

29. 6. 2011

čas čtení < 1 minuta

Google vede nový výpad do oblasti sociálních sítí. Google+ má být protipólem, který internetový koncern staví proti oblíbenému Facebooku. Silnou stránkou Google+ podle vývojářů má být to, že uživatelé mohou sdílet informace pouze s vybranými lidmi a uchovat si tak soukromí, nikoliv se všemi "přáteli" jako na Facebooku. Google je prakticky nucen nabídnout k Facebooku nějakou protiváhu, protože stále více lidí na něm tráví čas, který je Google tím pádem ztracen. Obě firmy vydělávají na reklamách a tudíž je pro ně životně důležité, aby jejich stránky navštěvovalo hodně lidí.

Podrobnosti v němčině: ZDE

Šéfkou Mezinárodního měnového fondu byla jmenována Christine Lagardeová

28. 6. 2011

čas čtení < 1 minuta

Pětapadesátiletá Christine Lagardeová stane v čele Mezinárodního měnového fondu (MMF). Oznámení o jejím jmenování se objevilo krátce poté, co získala podporu USA a Ruska. Lagardeová, která je od roku 2007 francouzskou ministryní financí, zvítězila nad protikandidátem z Mexika, šéfem centrální banky Agustinem Carstensem.

Nejen WikiLeaks potvrzují domněnku, že NATO válčí v Libyi kvůli ropě

28. 6. 2011 / Daniel Veselý

čas čtení 6 minut

Ano, mnozí z nás nepochybují o tom, že útok NATO proti libyjskému vůdci Muammaru Kaddáfím a jeho represivnímu režimu není hnán vyšším morálním principem, nýbrž cynickým kalkulem a zájmy západních ropných společností se styky na politickou elitu západních zemí. Nicméně je lepší toto tvrzení nějakým způsobem obhájit, neboť stoupenci útoku NATO na Libyi, žijící naivně ve burleskním světě wilsonovského idealismu, se mohou vytasit s argumentacemi, že zásah NATO zabránil genocidě, ačkoliv nebylo úplně jisté, že by se k ní schylovalo ZDE , a že arabskému jaru tento zásah vytrhne trn z paty.

Výroky expremiéra Miloše Zemana o islámu jsou xenofobní a neinformované

28. 6. 2011 / Jan Čulík

čas čtení 4 minuty

"Důchodce z Vysočiny", český premiér z let 1998-2002 Miloš Zeman, se vyjádřil na obskurní konferenci v Praze, že nepřítelem je "anticilivizace" - islám.

Naštěstí Českou republiku nikdo neposlouchá, a o to méně někdo poslouchá Miloše Zemana.

Jeho výroky jsou ovšem problémem pro něho samotného a jsou ve svém důsledku výmluvným příkladem toho, jak člověk ztratí kontakt s realitou, když je závislý na "informacích" jen českých médií.

Jaderná laboratoř v Los Alamos ohrožena požárem

28. 6. 2011

čas čtení < 1 minuta

V pondělí večer bylo kvůli rychle se rozrůstajícímu požáru evakuováno město Los Alamos spolu s rozlehlou jadernou laboratoří. POžár vypukl v neděli a jižně od města už zničil blíře nezjištěný počet domů. Živel přes noc zasáhl plochu šedesáti osmi čtverečních mil a 12 000 obyvatel Los Alamos poté provedlo nařízenou evakuaci.

Proti zvyšování jízdného v brněnské MHD

28. 6. 2011

čas čtení 4 minuty

Vážený pane primátore, vážení radní a zastupitelé města Brna,

Z oficiálních dokumentů je zřejmé, že má dojít k navýšení cen jízdného městské hromadné dopravy v Brně platnému od 1.1.2012. Návrh pracuje se dvěma variantami, přičemž každá z nich znamená u předplatných jízdenek měsíčních zdražení na úroveň hlavního města Prahy. Předpokládaná změna výnosů v roce 2012 oproti roku 2011 je pak 63 mil. Kč.

DOPIS GUSTÁVU MURÍNOVI

Byli Češi skutečně zbabělci?

28. 6. 2011 / Jan Makovička

čas čtení 8 minut

S hodnocením aktivit výtvarníka Davida Černého aspol. a s celou tou komedií kolem "růžového tanku", jak o tom píšete v Britských listech 24.6, souhlasím. Především je to projev intelektuální omezenosti a hlouposti. Od prvního natírání tanku narůžovo na začátku devadesátých let uplynulo ve Vltavě mnoho vody a mám dojem, že tyto akce na veřejnost dnes už nezabírají. Soudím tak podle diskuse na Seznamu, drtivá většina diskutujících celou akci odsoudila.

Píšu ale kvůli něčemu jinému. Píšete, že Češi byli nejposlušnějšími vazaly nacistů, kteří do poslední chvíle zvyšovali výrobu zbraní atd. Studoval jste exaktní vědy a ve vědě pracujete. Z kterých věrohodných pramenů jste čerpal?

Ta naše povaha česká... (a reformy)

27. 6. 2011 / Vít Klíma

čas čtení 13 minut

Česká povaha

Je věru zvláštní ten český lid!

Chtěl volnost, samostatnost mít.
Pokud ji neměl, jak horoval!

Když Bůh mu teď svobody dopřává,
hle -- česky cítit přestává.

Cizincům otrocky v prach se koří,
že člověk hněvem a hanbou hoří!

Teď nesvornost v našich řadách řádí,
boj nectně strana se stranou svádí.

Korupce v české duši  hlodá,
za zlato bratr bratra prodá.

Zda čest, zda ctnost, zda láska je svatá?
Každý ji koupí, kdo má dost zlata.

Neznámý autor

Názory na to, jak dělat reformy se v českém tisku přemnožily, jak za mého mládí mandelinka bramborová. Ekonomičtí "analytici" a "politologové" se předhánějí v tom, kde všude se v zahraničí inspirovat. Jedni navrhují Německo, druzí Izrael, třetí Čínu, čtvrtí Švýcarsko, pátí Skandinávii... Češi nejsou ani Izraelci, ani Němci či Švýcaři, natož Číňané, nebo Skandinávci. Musíme si najít vlastní cestu, která odpovídá naší, české povaze. A jací my Češi vlastně jsme?Jak by měly vypadat typicky české reformy? Hledajíce odpověď na tuto otázku, pojďme se nejprve projít moderní českou historií.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za květen 2011

12. 6. 2011

čas čtení < 1 minuta

V dubnu 2011 přispělo finančně na Britské listy 206 osob celkovou částkou 44 718.45 Kč. Na kontě Britských listů v Raiffeisenbance jsme měli 31.5. 2011 částku 117 797.11 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní

30765