Terry Gilliam o pomíjivosti, odpovědnosti a životní zkušenosti

3. 7. 2018 / Jan Čulík, Dominika Švecová

čas čtení 7 minutJednou z největších událostí letošních Karlových Varů bylo bezpochyby promítání filmu Terryho Gilliama, animátora, grafika, filmového tvůrce a režiséra Muž, který zabil Dona Quijota. Šokujícím obviněním poměrů v západním anglosaském filmovém průmyslu je skutečnost, že Terry Gilliam se snažil najít pro výrobu tohoto filmu financování a realizovat ho celých 29 let!   Je pravda, že výroba filmu byla postižena mnohonásobnou smůlou, Gilliam se ho pokoušel natáčet osmkrát, avšak hlavním problémem bylo vždycky financování - Gilliam, původem Američan, se nikdy netajil s tím, že hollywoodští producenti jsou blbci. Hovoří o tom i v interview, které poskytl před čtrnácti lety Janu Čulíkovi na Letní filmové škole v Uherském Hradišti.

30009

Obsah sdělení na internetu je druhořadý, důležitá je interpretace

Sice fašista, ale slušný!

3. 7. 2018 / Bohumil Kartous

čas čtení 3 minuty

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Je to poměrně jednoduché. Představte si, že jste v pozici ministra zahraničí země, které vládne jedna tvrdě nacionální strana společně se stranou otevřeně fašistickou. Tato vláda velmi tvrdě potírá základní lidská práva, a aby nebylo možné to kritizovat zevnitř, potírá také svobodu slova tím, že znásilní veřejnoprávní média a ta svobodná se snaží systematicky vytlačovat z veřejného prostoru. Tato vláda pěstuje vnitřní propagandu vůči vnějšímu nepříteli, kterým jsou lidé z jiných kultur, neziskové organizace a Evropská unie. 

No a vy jako ministr zahraničí absolvujete rozhovor v britské BBC, kde se vás na to všechno budou ptát. Co uděláte? Inu, stačí, když zachováte klid, budete dokola opakovat svoji mantru, hezky se oblečete. Když jste ještě ke všemu obdařeni takovým tím mírumilovným vzhledem člověka, který by mouše neublížil, máte u svých bigotních vyhráno. Není nad to bránit fašismus s noblesou. Vždyť i Zeman kdesi četl, že Hitler byl gentleman...

Rozhovor Britských listů 171.

Z Evropského setkání mládeže ve Štrasburku

29. 6. 2018

čas čtení < 1 minutaLetos v červnu se v Evropském parlamentě ve Štrasburku konalo, jako každé dva roky, "Evropské setkání mladých",  EYE 2018. Dominika Švecová natočila reakce českých účastníků tohoto setkání. Mladým lidem z ČR se líbily sebevědomí a schopnost vystupovat, které projevovalo tolik účastníků tohoto mezinárodního fóra, ocenili diskusi o nejpalčivějších otázkách dneška i skutečnost, že evropští politikové na tomto setkání s mladými občany z mnoha evropských zemí skutečně mluvili. Zdrojem hrdosti byla i aktivní účast Čechů na tomto mezinárodním fóru. Je typické, že česká média tuto významnou mezinárodní akci vůbec nezaznamenala. Reportáž se vysílá na Regionalnitelevizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 29. června 2018.

K tomu:  EU: Ján Kuciak a Daphne Caruana Galizia jsou vzorem Evropě

Téma BL: 
EYE 2018: Evropské setkání mladých

Jan Švankmajer a jeho výhost světu

2. 7. 2018 / Jan Čulík

čas čtení 3 minuty


Nejnovější a podle Jaromíra Kallisty prý už určitě poslední celovečerní film Jana Švankmajera Hmyz (2018) je originální, inovativní a pozoruhodnou poctou  dramatu bratří Čapků Ze života hmyzu. Film zaznamenává divadelní zkoušku skupiny ochotníků, kteří se snaží hru uvést na jeviště: hrají dřevěně, neprofesionálně a šlendriánsky a někteří z nich se na zkoušku sobecky vůbec nedostaví. Autoritativní režisér hry (Jaromír Dulava) zkouší scénu s manžely chrobáky, kdy samec chrobák uvádí svou těhotnou samičku do nového bytu a nad ním jásá, jásá i nad tím, že se byt uvolnil, protože předchozího držitele bytu napíchl na trn útočný pták. Druhá zkoušená scéna je scénou s larvou, kterou ovšem jiná postava hry s chutí sežere a zkonzumuje.

Další humanistický film o díle energické a schopné mladé ženy: Rumunsko jako Česko?

2. 7. 2018 / Jan Čulík

čas čtení 3 minuty

Foto: Rumunská divadelní režisérka s cenzorem

Aktualizace: Tento film získal v Karlových Varech letos hlavní cenu. Udělení hlavní ceny je naprosto zásadním potvrzením od karlovarského festivalu, že zásadně a důrazně protestuje proti nacionalismu, národovectví, fašismu, populismu a rasismu. Souhlasíme a výrazně podporujeme tento postoj.

Dalším vysoce aktuálním humanistickým filmem, jímž se dramaturgie letošního karlovarského filmového festivalu znovu vzdorně postavila proti ničivému rasismu, populismu a nacionalismu, byl vynikající  stočtyřicetiminutový pseudodokumentární film rumunského režiséra Radu Judeho s názvem Je mi jedno, jestli se zapíšeme do dějin jako barbaři.

Pro stoupence czexitu. Brusel: Britské vládní návrhy pro brexit jsou zcela nerealistické

2. 7. 2018

čas čtení 1 minuta

 

Návrhy Theresy Mayové pro brexit v pondělí odmítli vysocí bruselští činitelé jako nerealistické. Anglie hlasováním pro brexit zrušila kolo, avšak protože ho potřebuje k přežití, snaží se do svých příštích vztahů s Evropskou unii začlenit "kolovitost". To ovšem evropští činitelé odmítají jako tzv. "cakism", podle anglického rčení "Have you cake and eat it", česky "Vlk se nažere a koza zůstane celá".

Zásadní podmínkou, kterou požaduje Evropská unie, je že hranice mezi Irskou republikou a Severním Irskem musí být otevřená, jinak by totiž v Severním Irsku došlo k obnovení terorismu. K tomu, aby tato hranice zůstala otevřená, by ovšem Británie musela zůstat v jednotném evropském trhu a v evropském celním prostoru. Mayová to původně zcela odmítala, nyní to přijímá.

Jenže Mayová dosud odmítá zásadu volného pohybu obyvatelstva z EU do Evropské unie. Jenže žádná země nemůže mít přístup na jednotný evropský trh, pokud nebude dodržovat všechny čtyři evropské svobody, mezi něž patří i volný pohyb obyvatelstva.

Proto nyní bruselští činitelé podle očekávání odmítli návrh Theresy Mayové jako zcela nerealistický.

Pokud by Británie vypadla z jednotného evropského trhu bez dohody, bude to znamenat naprostou katastrofu pro její ekonomiku. Četné britské firmy varují, že ze země odejdou a budou zlikvidovány  statisíce pracovních míst.

Podrobnosti v angličtině ZDE

 

Německá vládní krize skončila kompromisem

3. 7. 2018

čas čtení < 1 minuta

Německý spolkový ministr vnitra Horst Seehofer (CSU) po jednání s koaliční stranou CDU kancléřky Merkelové odvolal hrozbu rezignací a prohlásil, že obě strany zpřísnily pohraniční kontrolu, což požadoval.

Austrálie končí s přímou pomocí palestinské samosprávě

3. 7. 2018

čas čtení 1 minuta

Australská ministryně zahraničí Julie Bishopová oznámila, že existují obavy, že palestinská samospráva financuje aktivity, jež by Austrálie "nikdy nepodporovala". Proto bude Austrálie místo přímé pomoci posílat pomoc humanitárnímu fondu OSN pro palestinská území.

Konflikt ohledně polského Nejvyššího soudu se blíží krizi

2. 7. 2018

čas čtení 1 minuta

 

Předsedkyně polského Nejvyššího  soudu se obává, že jí tento týden bude zabráněno ve vstupu do její kanceláře.


Před nedávnem schválil polský parlament, jemuž dominuje populistická strana Právo a spravedlnost, povinný odchod do důchodu pro všechny soudce Nejvyššího soudu, kteří dosáhli věku 65 let. Znamená to, že by mělo být okamžitě propuštěno 27 z nynějších 74 soudců polského Nejvyššího soudu. Vzhledem k tomu, že podle nového zákona má být počet soudců o Nejvyššího soudu rozšířen na 120, to by znamenalo, že vláda bude mít právo pro Nejvyšší soud jmenovat téměř dvě třetiny úplně nových soudců.

Evropská unie je dlouhá léta tvrdě antiimigrantská nehledě na irelevantní českou vládu

2. 7. 2018 / Daniel Veselý

čas čtení 5 minut

Z článku Bohumila Kartouse explicitně vyplývá, že se přední evropští lídři, konkrétně německá kancléřka Angela Merkelová, na rozdíl od Babišovy vlády snaží konstruktivním způsobem vypořádat s následky takzvané uprchlické krize, třebaže prozatím neúspěšně. Jenže Evropská unie na summitu o migraci pouze potvrdila svou standardní politiku, spočívající v zastrašování migrantů a uprchlíků a jejich zadržování v bezpečné vzdálenosti od evropských břehů. Patrně by bylo nejlepší, kdyby se všichni ti nešťastníci utopili ve Středozemním moři. Teprve pak by Evropané konečně měli důvod k úsměvu.

Záchrana světa? Trumpův právník Michael Cohen zřejmě bude spolupracovat s americkými prokurátory proti Trumpovi

2. 7. 2018

čas čtení < 1 minutaMichael Cohen, dlouholetý důvěrník Donalda Trumpa, který zná všechny jeho podvody a který je nyní trestně vyšetřován za své vlastní trestné činy, uvedl v rozhovoru pro televizi ABC, že je "ochoten" vypovídat před vyšetřovateli zkoumajícími zásahy Ruska do amerických prezidentských voleb ohledně údajného spiknutí Trumpovy kampaně  s Moskvou. Zdůraznil, že pro něho je důležitá jeho vlastní rodina, nikoliv Donald Trump.

Izrael: Syrské uprchlíky k nám nepustíme!

2. 7. 2018

čas čtení < 1 minuta

"Budeme dál hájit své hranice," říká Izrael o okupovaných Golanských výšinách, zatímco blokuje přístup pro 11 000 Syřanů, kteří se zoufale snaží uprchnout před ruskou a Asadovou ofenzívou.


Bude CSU ochotna riskovat ztrátu vlivu v Berlíně a volební konkurenci od CDU?

2. 7. 2018

čas čtení < 1 minuta


https://www.politico.eu/article/horst-seehofer-takes-germany-to-the-brink-angela-merkel-migration-fight/
Strana CSU Horsta Seehofera, který má osobní konflikt s Angelou Merkelovou, funguje jen v Bavorsku a v důsledku koalice s CDU Angely Merkelové nemusí v Bavorsku čelit volební konkurenci od CDU. Z nedávnéhoi průzkumu volebních preferencí vyplynulo, že značná část občanů Bavorska by hlasovala pro CDU, kdyby měla možnost.

Bude zrušením sedmdesát let staré koalice CDU/CSU bavorská strana CSU ochotna riskovat ztrátu vlivu v Berlíně a možnost, že v Bavorsku volebně prohraje v konkurenci s CDU? 

Seehoferův postoj je pro stranu CSU nesmírně riskantní, upozorňuje server Politico.

Seehofer bude s Merkelovou ještě jednou jednat o možnosti dosáhnout kompromisu v pondělí. 

Podrobnosti v angličtině ZDE


Čínský think tank "varuje před finanční panikou"

2. 7. 2018

čas čtení 1 minuta

Zpráva vládou podporovaného thinktanku varuje před potenciální "finanční panikou" v druhé největší světové ekonomice. Někteří příslušníci čínské elity jsou zjevně znepokojeni, když rostou turbulence na trhu a napětí v mezinárodním obchodě.

Karlovarský festival ve vzdorném odporu proti dnešním "hodnotám" České republiky

30. 6. 2018 / Jan Čulík

čas čtení 12 minut

Hned během prvního dne karlovarského filmového festivalu se opět výrazně zviditelnil pozoruhodně dvojznačný signál. Festival funguje v pokleslém mediálním prostředí České republiky, a tak s vnějším světem mimo Karlovy Vary komunikuje prostřednictvím celebritálních konstrukcí: vytahuje se, kolik zahraničních herců zase přijelo a jak je festival vlastně slavný. Je to mediální masáž českého komplexu méněcennosti. Ve skutečnosti jsou v mezinárodním kontextu Karlovy Vary relativně nevýznamný festival, zcela logicky, totiž, jste-li zajímavý začínající režisér s novým filmem, kam pošlete svůj snímek? Do Karlových Varů nebo do Cannes?

Jak opakuju každý rok, skutečná hodnota karlovarského festivalu je v jeho dramaturgii. Má spolupráci s globální sítí mezinárodních festivalů a filmových institucí a každoročně začátkem července přiveze nejzajímavější ukázky toho, co za poslední rok vzniklo ve světovém filmu. Tak to, zdá se, je možno říci už po prvním dni festivalu, funguje i letos.

K tomu se letos přidává jedna velmi zajímavá věc.

Všechno bude: Úniková infantilita, kterou české publikum v Karlových Varech milovalo

24. 3. 2019 / Jan Čulík

čas čtení 4 minuty

Pozn. red. Český lev byl udělen "teenagerskému" filmu Všechno bude. Režisér Olmo Omerzu se inteligentně specializuje na analýzu mentalitu raných teenagerů. Z toho hlediska je to film dobrý. Jenže ohromující a znepokojující je, že v situaci, kdy se ČR potýká s obrovskou mírou urgentních a těžko řešitelných problémů, jásá veřejnost nad únikovým dílem, který se zabývá fantaziemi čtrnáctiletého a patnáctiletého kluka.  Tato recenze původně vyšla v Britských listech 1. 7.  2018. (JČ)Slovinskému režiséru Olmo Omerzuovi působícímu v Praze, přijali do hlavní soutěže v Karlových Varech jeho teenagerský "road movie" Všechno bude. Zajímavé, kolik filmů na letošních Karlových Varech, se zabývá tématem úniku z normálního, establishmentového života. Film Všechno bude je velmi dobrý, hluboce proniká do psychologie obou čtrnácti až patnáctiletých dětí, kteří hrají hlavní hrdiny. Neohrabaný čtrnáctiletý Heduš se na křižovatce kdesi v Bílině uprostřed zimy přidá k asi patnáctiletému Márovi, řídícího rodinný automobil. Mára předstírá, že "utíká z domova".

Jak je ČR sto let za opicemi: V Karlových Varech samé filmy o silných, vzdorných mladých ženách

1. 7. 2018 / Jan Čulík

čas čtení 10 minutJe to možná náhoda (je nad lidskou schopnost zhlédnout v Karlových Varech všechny nebo i jen většinu z přibližně dvou set zde promítaných filmů), avšak z přibližně desítky filmů, které jsem tu zatím viděl od pátku, je možno vystopovat v současné mezinárodní filmové produkci velmi silnou tendenci: Většina filmů, které jsem dosud viděl, má velmi silné, vzdorné, proti establishmentu se stavějící hrdinky. Že by to odráželo vývoj ve světě, který si poznenáhlu začíná uvědomovat, že ženy jsou často daleko schopnější, rozumnější a energičtější než jejich mužské protějšky - jen když se jim dá příležitost?

Mizející světlušky a Svědkové Putinovi

30. 6. 2018 / Jan Čulík

čas čtení 4 minuty

Prvním soutěžním filmem promítaným v hlavní soutěži na letošním karlovarském festivalu byl kanadský frankofonní snímek La disparition des lucioles (Mizející světlušky, 2018). Jak jeho režisér Sébastien Pilote vysvětlil v úvodu před filmem, jde o citát z italského režiséra Passoliniho, který tímto výrazem poukazoval na fašizující se Itálii. Pilotův film není otevřeně politický: je to portrét středoškolačky Léony, žijící na malém kanadském městě, která se snaží vyrovnat "se životem" - její otec, předák odborářů, bojoval proti uzavření místní továrny, která byla přesto zlikvidována. Muže pak z města vyhnal místní ultrapravicový aktivista a rozhlasový komentátor, který proti němu v médiích uspořádal štvanici a posléze mu ukradl i manželku. Teenagerka Léona se se situací velmi těžko vyrovnává, jak se svěřuje občas z dalekého kanadského severu navštěvujícímu otci, jednak vůbec neví, co po maturitě se životem, jednak jsou jí převládající blbost a sobectví doslova všech lidí, s nimiž se setkává, včetně matky, naprosto odporná. Shodou okolností se seznámí s pravděpodobně o takových dvacet let starším hudebníkem Stevem, učitelem hry na kytaru, který ji naučí hrát pár akordů a jedná s ní jako s lidskou bytostí. Film je obrazem světa, "tak, jak to je", nijak neideologizuje, nic nepředstírá, je však velmi intenzivní a emocionální - vtáhne člověka plně do děje.

29715

ČR už v Evropě dávno prohrála

Kterak Andrej Babiš nad kvótami slavně zvítězil

30. 6. 2018 / Bohumil Kartous

čas čtení 4 minuty

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Nemohlo to dopadnout jinak. Své prohlášení pro česká média (ostatní názor českého premiéra nezajímá) mohl Andrej Babiš nahrát dopředu, neboť z jeho pohledu nemohl summit dopadnout jinak. I kdyby se nepodařilo dosáhnout "dohody", což je v současné podobě jen dohoda o dohodě budoucí, Andrej Babiš by vždy tvrdil, že uspěl. Původní koncept, na němž stavěla Angela Merkelová svou předchozí strategii řešení imigrační krize v Evropě, totiž nebylo možné zachovat a šlo jen o to, zda se jí podaří dosáhnout akordu s rozhodujícími evropskými lídry (ne s českým premiérem) a odvrátí tak svou rezignaci, nebo zda se jí vzbouří Bavorsko a donutí ji odstoupit. Roli českého premiéra v této hře lze charakterizovat jako diváckou. Fakt, že česká veřejnost nedokáže číst evropské souvislosti, mu dovoluje fabulovat o "jeho" vítězství.

Britské listy: Bez trvalé finanční pomoci čtenářů zkrachujeme

10. 3. 2018

čas čtení 1 minuta

Vážení čtenáři, 


jsme nuceni vám znovu připomenout, že v situaci, kdy drtivá většina českých médií patří k nějakému kmenovému nebo oligarchickému seskupení, jsou Britské listy na vlivových skupinách zcela nezávislým serverem, který ovšem pro svou existenci plně závisí na finanční podpoře od své čtenářské obce. Žádné finance od nikoho jiného nedostáváme a naši tři kmenoví spolupracovníci pro nás pracují na základě absolutně minimálních honorářů. 

Chtěl bych v této souvislosti upřímně poděkovat přibližně dvěma stovkám pravidelných finančních přispěvatelů, bez nichž by Britské listy nemohly existovat, a v poslední době zejména i hrstce těch, kteří byli schopni a ochotni provoz Britských listů podpořit darem několika tisíc Kč. 

Nicméně, minimální náklady na provoz serveru Britských listů se pohybují kolem 65 000 - 70 000 Kč měsíčně. Finanční příspěvky od čtenářů jsou většinou pod 60 000 Kč měsíčně. Lze si lehce vypočítat, že za takovýchto okolností nám dojdou finanční prostředky na provoz do několika měsíců.

Pevně doufáme, že k tomu nedojde, a že si čtenáři budou i nadále financovat tento nezávislý hlas.

Přispět můžete především bankovním převodem na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Další informace jsou ZDE

Děkujeme

Jan Čulík
šéfredaktor

Asad chystá znovuobsazení jihozápadní Sýrie. Izrael se bude muset rozhodnout, zda intervenuje

2. 7. 2018

čas čtení 4 minuty

Minulý týden režimní vrtulníky údajně zaútočily na zemědělské oblasti jihovýchodně od Dará a zasypaly povstalce barelovými bombami. Došlo i k pozemním bojům, když se režim snaží vrazit klín mezi dvě povstalecké oblasti. Izrael se zřejmě bude snažit spojit návrat režimu do svého pohraničí závislým na odstranění íránských jednotek a šíitských milic z oblasti, píše Amos Harel.

Edward Snowden charakterizoval ruskou vládu jako zkorumpovanou

30. 6. 2018

čas čtení < 1 minutaAmerický whistkeblower z National Secury Agency Edward Snowden charakterizoval ruskou vládu v rozhovoru pro  Süddeutsche Zeitung jednoznačně jako "zkorumpovanou". Řekl: "Ruská vláda je v mnoha ohledech zkorumpovaná, to je něco, co si ruští občané uvědomují. Ruští lidé jsou vřelí. Jsou chytří. Je to krásná země. Problémem je jejich vláda, ne lidi samotní."
Snowden byl v prvních letech po příchodu do Ruska kritizován, že nekritizuje Putinovu vládu, avšak v poslední době otevřeněji vystupuje i na obranu novinářů v Rusku.

Svou kritikou Putinovy vlády možná Snowden riskuje svůj azyl v Rusku. Žádná jiná země na světě mu azyl nenabídla. Není vyloučeno, že během nadcházejícího summitu Donalda Trumpa s Putinem v Helsinkách by se oba muži mohli dohodnout na tom, že Rusko Snowdena vydá USA.

Podrobnosti v angličtině ZDE

 

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

Trump Macronovi: "Odejdi z EU, dám ti daleko lepší obchodní dohodu s USA"

29. 6. 2018

čas čtení < 1 minutaDonald Trump navrhl Emmanuelu Macronovi, aby Francie odešla z Evropské unie. Za to prý dá Francii výhodnou bilaterální obchodní smlouvu.

Tuto nabídku, jejímž cílem je zničit Evropskou unii, učinil Trump Macronovi během Macronovy dubnové návštěvy v Bílém domě. Trump Macronovi nabízel lepší obchodní podmínky, než jaké má od USA celá Evropská unie.

Josh Rogin,  novinář z deníku Washington Poat, citoval dva nejmenované evropské činitele jako zdroje této své zprávy. Dodal, že Trumpův návrh svědčil "o Trumpově naprostém nepochopení Macronových názorů a názorů lidí, kteří ho zvolili. Americký prezident nabídl protekční dohodu ve snaze zlikvidovat organizaci spojenců USA, v přímem rozporu s oficiální politikou americké vlády".

Ani Bílý dům, ani Elysejský palác tuto zprávu nepotvrdily, avšak nabídka je v souladu s Trumpovým podezřívavým postojem vůči mezinárodním smlouvám a organizacím.

Podrobnosti v angličtině ZDE


Vzkaz Babišovi: Politici z EU se celí usmívají, avšak uprchlíci dál budou umírat utopením

29. 6. 2018

čas čtení 2 minutyEvropa netrpí migrační krizí, byla postižena humanitární krizí. Avšak pro evropské politiky nejsou uprchlíci a migranti lidské bytosti, jsou to jen statistiky, či potrava pro nenávistné politické kampaně umožňující šarlatánům dostat se do vysokých vládních postů, píše Owen Jones.

Uprostřed všech hádek v EU ohledně migrace byste si mohli myslet, že počet uprchlíků a migrantů přicházejících do Evropy výrazně roste: není tomu tak. Zatímco v roce 2015 jich přišlo do Evropy více než milion, loni jich bylo jen 172 362, letos dosud jen 43 000.

Avšak číslo, na kterém skutečně záleží, je 12 397. To je počet zaregistrovaných smrtí od ledna 2014 do února 2017: jsou to úmrtí dětí, důchodců, mužů a žen, kteří se utopili ve Středozemním moři. A odpovědnost za tato úmrtí plně nesou evropští politikové.

29710

Absurdní svědectví učitele o tom, kterak vzdělávání v ČR prohrává

Kterak jsem dělal revoluci v dějepise – část druhá

29. 6. 2018

čas čtení 40 minut

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

„Rozbít si hlavu jednou je zkušenost. Rozbít si hlavu podruhé o stejnou překážku je pitomost,“ platí tato slova jednoho mého kamaráda reagujícího na můj příběh? Můj předešlý článek popisující zkušenosti učitele zkoušejícího prosadit inovativní výuku a tvrdě narazivšího na zeď konzervativního školství skrze vyhazov z práce vyvolal nebývale silnou odezvu ve veřejném prostoru sociálních sítí i mimo ně. Někteří kolegové učitelé vyvěšovali text do sboroven a pro mnohé byl, dle jejich slov, přesným vyjádřením jejich vlastních frustrací a problémů. Překvapilo mě, jakou měl článek čtenost (stal se osmým nejčtenějším na Britských listech za rok 2017 s téměř 20 000 čtenáři) i množství zajímavých komentářů, které inspiroval  - za všechny na příklad inspirativní zamyšlení Davida Gregera, ředitele Ústavu výzkumu a výzkumu vzdělávání.

Vydáváme u příležitosti konce školního roku.

Barnier: Nyní vážně hrozí, že Británie vypadne z EU bez dohody

29. 6. 2018

čas čtení 2 minutyMichel Barnier, hlavní vyjednavač EU pro brexit, varoval v pátek dopoledne, že dále trvají "obrovské a vážné rozdíly" mezi britskými a evropskými požadavky na brexit, zejména ohledně irské hranice

"Musíme založit své partnerství mezi EU a Británií na našich hodnotách a zásadách, při respektu pro britské červené čáry. Pro nás to znamená integritu jednotného trhu, nedělitelnost čtyř svobod, autonomii rozhodování EU a ochranu a respekt pro základní práva evropských občanů.

Čekáme na britskou bílou knihu. Doufáme, že bude obsahovat použitelné a realistické návrhy. Avšak už není skoro žádný zbývající čas. Chceme dohodu a pracujeme pro dohodu, ale čas už nezbývá a očekávám, že britská delegace předloží své návrhy v pondělí."

Je-li Hamáček ministrem zahraničí, Poche nemohl být navržen

29. 6. 2018 / Boris Cvek

čas čtení 2 minuty

Včera jsem ve Dvaceti minutách Radioužurnálu s panem Kalouskem, ale pak hlavně na Českém rozhlase Plus, stále dokola poslouchal úvahy nad tím, zda je šéf ČSSD Hamáček ministrem zahraničí v souladu s Ústavou. Podle mne je to velmi jednoduché. Stěžuje si premiér Babiš, že má ve vládě někoho, kdo jím nebyl navržen? Nestěžuje si. Musel tedy navrhnout Hamáčka na pozici ministra zahraničí.

Babiš: "Zvítězii jsme." - Opravdu? A co dlouhodobý dopad vašeho chování na budoucnost ČR?

29. 6. 2018

čas čtení < 1 minuta


To, že se ČR spojila v EU s největšími autoritáři, ultrapravičáky a populisty, vážně poškodí její situaci do budoucna.

Šéfové EU se jakžtakž dohodli ohledně migrace, středoevropské země nespolupracují

29. 6. 2018

čas čtení 3 minuty

 

Evropští vedoucí politikové se pokusili překlenou své rozpory ohledně migrace příalibem, že některé země EU přijmou migranty zachráněné ve Středozemním moři, ale na bázi dobrovolnosti. Předtím Itálie pohrozila vetovat celé prohlášení ze summitu, pokud nebudou souhlasit členské země EU s pomocí Itálii ohledně přichozích migrantů. Opozice od středoevropských států znamenala, že rozhovory probíhaly po celou noc.

Italský premiér pak prohlásil, že je spokojen, že Itálie nebude ponechána bez pomoci, avšak EU se nedohodla na uprchlických kvótách, které čtveřice středoevropských zemí naprosto odmítá.

Osa nového populismu

29. 6. 2018

čas čtení < 1 minuta

(Zajimavé, jak silně je ČR susceptibilní nejzápornějším světovým trendům... JČ)Ruský Nejvyšší soud: Válka v Sýrii není válka

29. 6. 2018

čas čtení 1 minutaRuský Nejvyšší soud odmítl odvolání 10 syrských uprchlíků, jimž Rusko v Ivanovu odmítlo poskytnout dočasný azyl. Soud rozhodl, že "události, k nimž dochází na syrském území, mají specifické vlastnosti protiteroristické operace, není to klasická vojenská konfrontace". Proto ruský Nejvyšší soud rozhodl, že syrští uprchlíci "nemohli trpět individuálním pronásledováním ani nelidským zacházením."

Syrská občanská vláda začala roku 2011. Podle OSN ze Sýrie kvůli válce uprchlo asi 5 milionů Syřanů, více než polovina z nich je v Turecku, ostatní jsou v Libanonu, v Egyptě, v Iráku a v Jordánsku.

V roce 2015 začalo Rusko vojensky intervenovat v Sýrii. Několik západních zemí Moskvu obvinilo, že její údajný boj proti ISIS má ve skutečnosti jiný cíl: zachránit Asadův režim- Během svého televizního rozhovoru začátkem června Putin charakterizoval ruskou vojenskou intervenci v Sýrii jako "neocenitelnou příležitost pro ruské ozbrojené síly získat zkušenost na bojišti." Řekl také: "Je lepší proti nim bojovat tam než tady v Rusku."

Zdroj v angličtinš ZDE

 

Velmi špatná zpráva pro menší evropské státy

29. 6. 2018 / Karel Dolejší

čas čtení 2 minuty

Americký a ruský prezident se 16. července sejdou na "bleskově" dojednaném summitu v Helsinkách ZDE. Trump se ale již předem nechal slyšet, že návrat Ruska do skupiny G8 by neměl záviset na vrácení anektovaného Krymu. A zvláštní zpravodaj Komsomolské pravdy Dmitrij Smyrnov zprávu o summitu hned zarámoval tvrzením, že k dvoustranným jednáním hlav někdejších supervelmocí dojde "na území ruského impéria" ZDE. - Finové již zpozorněli. Ale nejde jen o ně.

Vyvolává Rádio Zet v českých posluchačích záměrně strach?

29. 6. 2018 / Albín Sybera

čas čtení 8 minut

Zamyšlení u příležitosti konání konference Českého rozhlasu a BBC “Truth and Power” – má v dnešní době šanci dosáhnout vysílání BBC k posluchačům v ČR skrz témata, která nastolují česká mediální uskupení?

I. Rádio ZET jako interpret BBC pro české posluchače?

Minulých pět let jsem za prací hodně cestoval autem po ČR a hodiny strávené na silnicích a dálnicích jsem často vyplňoval poslechem rádia a mluvených CD knih. Na rádiových vlnách jsem nejčastěji poslouchal vysílání BBC, Radiožurnálu a rakouské převážně hudebně zaměřené FM4. V posledních dvou, třech letech jsem vysílání BBC naladil na vlnách Radia ZET (web nově na www.news.youradio.cz), patřící do mediální skupiny Lagardere Active ČR (www.lagardere.cz - v posledních měsících radio stanice z této skupiny jako Frekvence 1, Evropa 2 a další skupovala skupina Czech Media Invest). Radio ZET postupně zkracovalo vysílání BBC, až jej v současnosti omezilo na pravidelné zprávy BBC World News každou půlhodinu a pravidelné pořady BBC (“Inquiry” apod.), vysílané ve večerních hodinách. Po skončení BBC World Service následuje vysílání Rádia ZET (v češtině), což bývá zpravodajské okénko Rádia ZET, či přehled českého tisku. Co je na tomto vysílacím harmonogramu pozoruhodné, je volba témat, které po BBC World Service následují na Radiu ZET. Níže jen jeden příklad.

Trump na jednání skupiny G7 ostře útočil na NATO. "Je tak špatné jako Nafta."

29. 6. 2018

čas čtení 1 minutaNa nedávné schůzce skupiny G7 Donald Trump ostře zaútočil na Severoatlantické společenství. "Je tak špatné jako NAFTA", Severoamerická dohoda o volném obchodu, kterou Trump otevřeně pohrdá. Informaci přinesl Axios a ve čtvrtek ji potvrdili dva evropští činitelé. Vyvolalo to silnou nervozitu mezi spojenci USA ohledně toho, co se stane na vrcholné schůzce NATO v Bruselu, která začíná 11. července a po níž se setká Trump s Putinem v Helsinkách.

27694

Drzost nezná mezí

29. 6. 2018 / Václav Dušek

čas čtení 1 minuta

Tak se nám prý údajně pan andělsky nevinný sociální demokrat doktor a hejtman Rath přirovnal k Miladě Horákové. Má se stydět, otrapa, avšak nemá čím! Ohavnost připomíná tvrzení zastánců procesů a poprav, že režim nastavený jako hráz kapitalismu plnil zadané úkoly stranickými kádry, vyškolenými kdesi v Mukačevu a blízkém okolí. Letec Rath mezi stranami dolítal v okamžiku, kdy ho sbalili na ulici s krabicí od vína, napěchovanou bankovkami – náhoda?! Zapírá, kope kolem sebe, soudce je předpojatý, proces politický, v tomto státu není spravedlnosti! Nu, posoudíme, pane hejtmane. Račte se nám ale nepošklebovat, sneste důkazy svého tvrzení, že vykonstruovaný případ porušuje lidská práva, vyzbrojte se advokáty chudých.

Hele, kdo krade je obětí, vy voličský tatrmani říkáte si asi, což?! Řeknu jim, pěkný hnus, velebnosti! Máte velké štěstí, že jste neupadl v ruce tehdejších posluhujících prokurátorů, soudců, poradců, sadistických vyšetřovatelů a nedočkal se spravedlivého hněvu běsnícího lidu.
Srovnávat se s Miladu Horákovou nemůže ani zatvrzelý osel – hejtmane Rathe; provaz vám nehrozí, pohrdání ano. Obejda zůstane vždy obejdou. Kriminál vám nepřeji, každý den za mřížemi je zbytečný, málo lidský.

Můžete se ještě omluvit, že na vás sedla pýcha bezvýznamné nicky. Nebereme do úst jména božího nadarmo... a pamatujte, nesrovnáváme se s někým, komu nesaháme ani po kotníky.
Opatrujte se, hodně štěstí.

Severní Korea "rapidně modernizuje své jaderné kapacity"

29. 6. 2018

čas čtení < 1 minuta


KLDR rapidním tempem modernizuje své centrum pro jaderný výzkum, ukazuje analýza nových satelitních fotografií. Dochází k tomu navzdory závazku Pchjongjangu denuklearizovat, který byl vyhlášen na červnovém summitu s Trumpem.

Analýza webu 38 North publikovaného Stimsonovým centrem ve Washingtonu, který se soustředí na Severní Koreu, ukazuje, že v posledních týdnech Pchjongjang upravil chladící systém plutoniového reaktoru a postavil nové budovy u chladící věže.

Zdroj v angličtině: ZDE

Přečetli jsme:

Nepodáním žaloby na Zemana Babiš oslabí i příští premiéry, míní Kysela

29. 6. 2018

čas čtení < 1 minuta

Premiér Andrej Babiš (ANO) rozhodnutím nenavrhnout Miroslava Pocheho na ministra a vyhnout se tím diskusím o případné kompetenční žalobě na prezidenta Miloše Zemana oslabuje svou pozici i pozici premiérů příštích, řekl Právu profesor ústavního práva Jan Kysela.

Celý text: ZDE

Přečetli jsme:

Nastupující šéfka justice Taťána Malá podle expertů opisovala v diplomové práci

29. 6. 2018

čas čtení < 1 minuta

„Nepatrné rozdíly lze zpozorovat jen například v podmínkách, za kterých se podílí se na výchově dítěte manžel rodiče dítě,“ píše se v diplomové práci. Na první pohled dvě přehlédnutelné hrubky, které má Taťána Malá (dříve Veličková) v závěru práce o rodinném právu. Ve skutečnosti ale úplně stejné překlepy obsahuje i diplomová práce Rodičovská zodpovědnost Veroniky Grossové, která ale vznikla ale o pět let dříve na brněnské Masarykově univerzitě.

Celý text: ZDE

30008

Vláda s nulovým potenciálem pro zahraniční politiku

Pocheche nad českou politikou

29. 6. 2018 / Bohumil Kartous

čas čtení 5 minut

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Je třeba sebrat odvahu a podívat se pravdě do očí: Budoucnost ČR není skryta uvnitř Blaníku. Je rozprostřena v mezinárodních politických a ekonomických vztazích, je závislá na české příslušnosti k EU a dalším mezinárodním uskupením, které kotví nestabilní českou identitu v západním kulturně-politickém prostoru a zajišťují alespoň jakýsi strach deprivantů ochotných obětovat cokoliv veřejného ve vlastní prospěch, aby se báli vnější autority. Česká politika tomu ale vůbec neodpovídá. Česká politická reprezentace totálně přizpůsobuje svou zahraniční politiku jakémusi přihlouplému předstírání "boje se zlou EU". Lidé, které v zahraničí nikdo nebere vážně, a oni to vědí, se dovnitř tváří, že vlastně hrdinně bojují za zájmy ČR. Nejenže za ně nebojují, oni jdou výrazně proti nim. A je jim to naprosto jedno. 

30006

Nedotýkejme se jemnocitu populistů, mohli by se zvrhnout ještě více...

Dehumanizace vážně ohrožuje budoucnost západní společnosti

29. 6. 2018 / Bohumil Kartous

čas čtení 5 minut

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Nejde o planou poplašnou zprávu. S tím, jak populisté začali legitimizovat svou vylhanou, propagandou na vůči digitálním médiím bezbranným voličům zduřelou politickou agendu napříč severoatlantickým prostorem, se začalo rychle měnit společenské klima. Část společnosti je zcela vážně přesvědčena o tom, že zvěrstva typu odtrhávání malých dětí od rodičů lze obhájit vlastními zájmy. Varovně se rozostřuje hranice mezi přijatelným a nepřijatelným, což otevírá dveře krutosti a "příšerám z podzemních prostor", které jsme se jako rozvinutá civilizace traumatizovaná donedávna žitou zkušeností hromadných genocid globálního charakteru 20. století naučili krotit. Trauma odchází s očitými svědky, šílenství prosakuje na povrch. Považte, co napsal jeden čtenář, vysokoškolský pedagog, redakci Britských listů...

Poté, co Trump novináře z Capital Gazette označil za "nepřítele lidu", pět z nich bylo usmrceno v redakci střelbou

28. 6. 2018

čas čtení 2 minuty


1. Trump označuje média za "nepřátele" a "největší hrozbu v zemi".
2. Před 48 hodinami vyzýval ultrapravicový aktivista Milo Yiannopoulos stoupence, aby začali novináře střílet.
3. Ve čtvrtek se to stalo:
V Annapolisu ve státě Maryland bylo v redakci deníku Capital Gazette usmrceno pět osob a další byly zraněny.

Trump obětem opět chabě nabídl "své myšlenky a modlitby":
Trump před čtyřmi dny nazval zaměstnance Capital Gazette "nepřáteli lidu":


Tys to způsobil tím, že jsi požadoval násilí proti novinářům, ty sráči:

"Američané už mají plné zuby tohoto cyklu, Trumpe, a nechtějí myšlenky člověka, který myslí jen na sebe, a modlitby od člověka, který se nemodlí:
Od začátku roku 2018 došlo podle CNN v USA ke 195 masovým vraždám střelnými zbraněmi:
Fox News to zkontrolovaly a TITO novináři neměli být zastřeleni. Zvláštní postoj. Dobré vědět.


USA: Imigrantská batolata jsou předvolávána k soudu bez rodičů

28. 6. 2018

čas čtení 1 minuta


Uprostřed soudního řízení začal tříletý chlapec lézt na stůl

Děti imigrantů, odebrané rodičům, některé jen tříleté, jsou předvolávány bez rodičů k soudům v Texasu, v Kalifornii a ve Washingtonu. Soudy zpracovávají příkazy k jejich deportaci. Informuje o tom server The Texas Tribune.

Touto praxí nyní bude postiženo více než 2000 dětí.

"Zastupovali jsme u soudu tříletého chlapce, který byl nedávno odebrán rodičům. Uprostřed soudního řízení začal chlapec lézt na stůl, "informoval Lindsay Toczylowski, ředitel Immigrant Defenders Law Center v Los Angeles. "Opravdu to poukázalo na absurdnost toho, co s těmito dětmi děláme."

Toczylowski uvedl, že normálně bývali k soudu povoláváni rodiče se svými dětmi a rodiče u soudu vysvětlili, jaké násilné okolnosti je přiměly k imigraci. "Jen rodiče vědí, proč uprchli ze své domovské země. Dítě se nedokáže u soudu hájit," konstatoval Toczylowski.

Další šokující podrobnosti v angličtině ZDE

 

Dvě parlamentní analýzy: Británie se po útocích z 11. září intenzivně podílela na mučení zatčených osob

28. 6. 2018

čas čtení < 1 minuta

 

Britské výzvědné agentury se intenzivně podílely na mučení a na únosech osob podezřívaných z terorismu. Vyplývá to z dvou analýz Dolní sněmovny, zveřejněných ve čtvrtek. Britští špioni se sice sami fyzicky nepodíleli na mučení osob, ale zahraniční rozvěka MI6 a domácí rozvědka MI5 spolupracovali na stovkách případů mučení a na desítkách únosů podezřelých osob do zahraničí.

Podrobnosti v angličtině ZDE

 

Nenavržený navržený Poche

28. 6. 2018 / Boris Cvek

čas čtení 2 minuty

Tak máme novou vládu. Jde o druhou vládu Andreje Babiše jako premiéra. Jde o menšinovou vládu, složenou z ministrů za ANO a za ČSSD. Jeden z ministrů za ČSSD je ve skutečnosti ministr za prezidenta. A jeden z ministrů za ČSSD chybí, takže předseda této strany řídí hned dvě klíčová ministerstva: vnitra a zahraničí.

Dneska budu sprostý

28. 6. 2018 / Jiří Hlavenka

čas čtení 5 minut

 Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

"Prioritou vlády je boj proti nelegální migraci" - Andrej Babiš.

Pozn. red. Žádná "nelegální migrace" neexistuje. (Viz též ZDE a na mnoha dalších místech.) Lidé mají právo překročit hranice a požádat o azyl. Státy mají podle Ženevských úmluv povinnost zpracovat jejich žádost o azyl a rozhodnout, zda je oprávněná, v kterémžto případě ty lidi musejí integrovat do společnosti, anebo neprávněná, v kterémžto případě je mají právo deportovat.

Pámbu mě zatrať, ale já jsem skoro ochotný mávnout rukou nad Čapím hnízdem. Protože takových hnízd a hnízdeček jsou po zemi stovky; triky s novými firmami na tahání dotačních prachů zde doporučovaly a realizovaly právní a poradenské firmy ve velkém, jako na běžícím pásu. Samozřejmě že člověk, kterého při tomhle triku chytí by neměl premiérovat, ale to bychom asi chtěli po české politice moc.

Polsko částečně zrušilo svůj kontroverzní zákon o holocaustu

28. 6. 2018

čas čtení 1 minuta

Foto: Tábory smrti byly německé. Německá televize, omluvte se! (billboard ve Vratislavi)

Nesmyslný pokus posílat do vězení osoby, které obviní z nacistických zločinů Poláky, byl zrušen


Polský prezident Andrzej Duda podepsal právní dodatek, jehož účelem je dekriminalizovat falešné připisování nacistických zločinů Polsku a Polákům. Polská vláda tak částečně ustoupila od nedávno přijatého kontroverzního zákona.

Většina bavorských občanů by volila Merkelovou, kdyby mohla

28. 6. 2018

čas čtení < 1 minuta

Většina bavorských občanů považuje CSU za větší problém než uprchlíky. Volila by CDU a Merkelovou, kdyby mohla, jenže v Bavorsku je k dispozici jen CSU a Seehofer. Je zjevné, že Bavorsko není Maďarsko:


Kandidátka do Kongresu podporuje Medicare pro všechny Američany a zrušení imigračního a celního úřadu

28. 6. 2018

čas čtení < 1 minuta

Teprve 28letá demokratická socialistka Alexandria Ocasio-Cortez drtivě zvítězila v demokratických primárkách nad úřadujícím členem Sněmovny reprezentantů Spojených států za stát New York Josephem Crowleyem. Ocasio-Cortez vedla progresivní grassroots kampaň, během níž mimo jiné volala po rozšíření Medicare (státní program zdravotního pojištění) pro všechny Američany, podporovala zrušení imigračního a celního úřadu či spravedlnost pro Portoriko.


Kritikové přirovnávají „muslimský zákaz“ k segregaci a internaci Japonců za 2. světové války

28. 6. 2018

čas čtení < 1 minuta

Americký Nejvyšší soud potvrdil kontroverzní Trumpův „muslimský zákaz“, který platí pro občany Íránu, Libye, Jemenu, Sýrie a Somálska a také pro obyvatele Severní Koreje a některé venezuelské vládní představitele. Kritické hlasy se obávají, že ideologie bělošské nadřazenosti, která byla kdysi na okraji politické scény, nyní ovládla i Nejvyšší soud. Také Americká unie občanských práv (ACLU) rozhodnutí Nejvyššího soudu ostře odsuzuje. Někteří kritikové přirovnávají verdikt Nejvyššího soudu k segregaci a internaci Japonců za 2. světové války.  

Bližší informace v angličtině ZDE a ZDE

29766

Bodláky Václava Duška

Krutosti k prodeji

28. 6. 2018 / Václav Dušek

čas čtení 4 minuty

Kolektivní iluze o zlatých časech se rozmáhá, imperiální neduhy a omyly apoštolských hlasatelů sílí, revolucionáři bez náznaku romantismus usilují o moc nad lidskou chátrou. Války sdělovacích prostředků doplňují politická rozhodnutí nerozhodných; vteřiny ukrajují životy běžencům, plesy vydutých naznačují, že chudoba zajímá leda pár bytostí zasažených sociálním virem. Bývalá šťabajzna straší na postu všehomíru, kormidlem dějin točí nebezpečně do zátoky zapomnění. Baba se probrala ze spánku a nyní určuje dějinná rozhodnutí bez bázně a hany. Instituty pochroumaných teorií podporující nenávist jí nahrávají – Evropou se plíží strašidlo neúcty k padlým, umučeným, zavražděným a ve žhavé poušti jsou prý vyhnáni nechtění utečenci, nu, hezké ráno, dobrou chuť, pěkné dny, hodně štěstí a zdraví, spoluobčané evropského domu plného chytráků a zahořklých domovnic!

Milada byla levičák

28. 6. 2018 / Richard F. Vlasák

čas čtení 2 minuty

V dnešní záplavě vzpomínek na dr. Miladu Horákovou zapadá pod nánosem smutné skutečnosti, že vládu sestavuje defraudant s poníženými sociálními demokraty a vydírajícími komunisty, nemilosrdná pravda dějin. Písecká poslankyně národních socialistů, bojovnice za rovnoprávnost žen i velká obdivovatelka našich prvních prezidentů a věřící evangelička by se dnes divila, kdo všechno stojí u jejího pamětního hrobu s kytičkou. Jsou to často lidé, kteří používají její jméno jako obušek na jakoukoliv levicovou ideu; často jsou to lidé, s nimiž by rozhodně nesouhlasila.

Trumpova krutost vůči „cizákům“ má v amerických dějinách své reálné předobrazy

28. 6. 2018 / Daniel Veselý

čas čtení 4 minuty

Americký prezident dosáhl dalšího vítězství ve své hanebné válce proti imigrantům poté, co Nejvyšší soud potvrdil kontroverzní „muslimský zákaz“, týkající se občanů pěti islámských zemí. Současně probíhá Trumpovo bezprecedentní tažení proti latinskoamerickým imigrantům, jež odsoudil celý svět. Bylo by však možné realizovat tuto nehumánní politiku, kdyby v amerických dějinách neexistovaly její reálné předobrazy?           

           

Ostudné momenty v dějinách imigrační politiky USA

28. 6. 2018

čas čtení 2 minuty

V dějinách americké imigrační politiky došlo přinejmenším šestkrát k obrovským projevům rasismu, který byl namířen proti různým etnikům a náboženským skupinám (náboženství je v představách rasistů úzce spjato s rasou).

Porušuje KLDR smlouvu uzavřenou se Spojenými státy?

28. 6. 2018

čas čtení < 1 minuta


Jasně, ale ona „modernizace“ zahrnuje lepší (tj. bezpečnější!) chladicí systém pro víceúčelový reaktor a tři kanceláře – a i tato informace pochází od amatérské skupiny, která zkoumá nevojenské satelitní snímky. Nechte si od cesty hyperbolu a vyvolávání strachu, konstatuje odborník na vojenské záležitosti Peter Van Buren.        

Severní Korea pokračuje v modernizaci svého jediného jaderného reaktoru, jak ukazují satelitní snímky, což vrhá pochybnosti na hodnotu smlouvy mezi Donaldem Trumpem a Kim Čong-unem, informuje server Daily Beast.

Pozor, na světě právě probíhá zkušební zavádění fašismu: Jde opravdu do tuhého

27. 6. 2018

čas čtení 5 minutMáme-li si uvědomit, co se právě na světě dnes děje, musíme vnímat dvě věci. Jednou je, že jsme se ocitli v etapě zkušebního zavádění. Druhé je, že to, co se mnozí pokoušejí zavádět,   je fašismus. Žijeme v předfašistické éře, píše v naprosto zásadním, varovném článku, vynikající irský komentátor Fintan O'Toole. Povšimněte si, jak přesně všechno, co analyzuje, platí i pro Českou republiku!

Je lehké se vysmívat Donaldu Trumpovi jako idiotu, protože jím skutečně je. Avšak Trump velmi dobře rozumí jedné věci:  zkušebnímu marketingu. Vytvořil svou celoživotní existenci na stránkách drbů newyorských bulvárních deníků, které vyrábějí celebrity tím, že zkušebně publikují šokující informace, které je pak možno potvrdit, nebo dementovat, podle toho, jaká je na ně reakce veřejnosti. A vytvořil svou existenci prostřednictvím realitní televize, kde je možno pozměňovat "fakta" podle sledovanosti.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL v květnu 2018

3. 6. 2018

čas čtení 2 minuty

V květnu 2018 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 71160,18 .    Výdaje na provoz Britských listů byly 83 047,50 Kč.   

Zůstatek byl koncem května 2018 347 685,03 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu. 

Potřebujeme měsíčně cca 70 000 Kč na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 350 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Babiš | Iracionální nenávist v České republice | Rozhovory Britských listů | Filmový festival Karlovy Vary 2017 | Filmový festival Karlovy Vary 2016 | V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Český film | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
21743