USA obvinily Írán z pokusu o zabití saúdského velvyslance

12. 10. 2011

čas čtení 1 minuta

Federální orgány údajně překazily spiknutí mužů napojených na íránskou vládu s cílem zabít saúdského velvyslance ve Spojených státech a zaútočit bombou na velvyslanectví Saúdské Arábie ve Washingtonu. Tvrdil to státní návladní Eric H. Holder na úterní tiskové konferenci. Írán obvinění okamžitě označil za fabrikaci.

Slovenský parlament neschválil podporu mechanismu EFSF, vláda padla

12. 10. 2011

čas čtení 1 minuta

Vláda Ivety Radičové po roce a třech měsících padla. Osudným se jí stalo hlasování o Evropském fondu finanční stability (EFSF), který poslanci Národní rady odmítli. Premiérka spojila hlasování s vyslovením důvěry vládě. Jenže pro EFSF hlasovalo jen 55 ze 124 přítomných poslanců, kdežto 9 bylo proti a 60 se zdrželo hlasování.

Británie zchudne

12. 10. 2011

čas čtení < 1 minuta

Příjmy středních vrstev poklesnou o 7 procent a v roce 2013 bude žít čtvrtina britských dětí v chudobě. Vyplývá to z nové analýzy Ústavu fiskálních studií. Znamená to, že vládní předsevzetí snížit do roku 2020 absolutní chudobu dětí na 5 procent, jak to nařizuje Zákon o chudobě dětí z r. 2010, nebude zřejmě splněno. Zpráva předpovídá, že v roce 2013 bude v Británii žít v absolutní chudobě 3,1 milionu děti (23 procent). V současnosti je to 2,8 milionu dětí (21 procent). Absolutní chudoba se definuje jako příjem nižší než 60 procent příjmu středové hodnoty.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Eva Schallerová: Ostravské děti jsou skutečně v ohrožení

12. 10. 2011

čas čtení 1 minuta

Dobré ráno,

přeposílám odkaz na zajímavý názor související s anglickým dokumentem, píše ostravská lékařka Eva Schallerová.

Já osobně jsem se poprvé s Britskými listy setkala před několika lety, když se náš docent Jančík musel veřejně omlouvat náměstku Novákovi, šlo o stromy v Porubě.

Co se týče mého názoru na zmíněný dokument, budí to dost podiv, ale kdo mne zná, těžko mohl očekávat, že budu sdílet názor těch, co se to tady snaží už tolik let zamést pod koberec.

Je to jak s bitou manželkou

12. 10. 2011

čas čtení 1 minuta

Dnes jsem četl na Britských listech článek pokračující v tématu špatného ovzduší v Ostravě, píše Martin Kanis z Ostravy. Měl jsem možnost s kolegy prodiskutovat dění, které se zvedlo po uveřejnění reportáže, a musím oznámit, že naprosto souhlasíme s vaší reakcí ohledně docela nepochopitelné reakce odborářů, některých místních sdružení a lidí ostravského "tvrdého jádra".

Víte, musel jsem se pousmát, tohle je krásná analogie... Představte si vztah, kde partner nejde pro ránu daleko, ženu to trápí, ve vztahu není šťastná (je možná snad na bití zvyklá?), avšak když někdo projeví tendenci ji pomoct, a vynést na veřejnost tuto - ano krutou - pravdu, první kdo uslyší slova kritiky, je strůjce nápravy. Žena si stěžuje: "Jak teď budu vypadat?", " Snad se mnou nerozvede." "Co si sama počnu?" "Ono to není až tak hrozné".

Bohužel, je! Odkudkoliv slýchávám (a na tom jsme se shodli), že to jaká je tady v Ostravě špína a zápach (nejen vzduch), pamatují místní lidé naposledy hluboko před rokem 89. Takže zdar a sílu! Jsme opravdu vděčni, že se bijete (bijí) za nás ...

Severokorejský režim si vytváří digitální Achillovu patu

12. 10. 2011

čas čtení 4 minuty

Takřka všechny stalinistické režimy sdílely rys, jenž lze popsat jako "technologický fetišismus". Stalinističtí potentáti věřili, že běžné ekonomické problémy, jimž režimy čelí, musejí být odstraněny jakýmsi technologickým všelékem.

Nedávní návštěvníci Pchjongjangu byli mnoha věcmi překvapeni. Očekávali, že přijedou do hlavního města nerozvinutého stalinistického státu řízeného šílenou a brutální diktaturou. Ale to co uviděli bylo znatelně odlišné.

Čí je Kalousek ministr?

12. 10. 2011 / Petr Wagner

čas čtení < 1 minuta

Dluhopisy vydané ministerstvem financí jsou geniální nápad. Výnosy jsou vysoké a nejsou zdaněné. Kdokoliv má peníze může je zhodnotit neobvykle. Kdokoliv má šedé peníze může je očistit transparentně. A kdokoliv má peníze má záruku, že jeho zisk zaplatí občané. A všichni tleskají...

27200

Koutek reklamní tuposti 40 - "Zlaté kolečka" a "Zlaté esíčka"

12. 10. 2011 / Tomáš Koloc

čas čtení < 1 minuta

Někteří reklamní pracovníci neovládají ani základní český (a nejspíš ani slovenský) pravopis, takže nevědí, že je-li název výrobku ve středním rodě (kolečka, esíčka) přídavné jméno před ním musí být také ve středním rodě (zlatá). Bez ohledu na to, že logo "Zlaté" má asi odkazovat na hlavní produkt výrobce, Zlaté oplatky, vypadá takto vyvedený obal sušenek jako dílo retardovanějšího žáka prvního stupně základní školy. To to v Opavii opravdu nikomu nedochází?

FINANČNÍ PŘÍSPĚVKY BRITSKÝM LISTŮM MOBILEM

Hodně klesající tendence

2. 4. 2012

čas čtení < 1 minuta

V červnu 2011 jsme zprovoznili pro vaše pohodlí možnost přispívat na provoz Britských listů dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilního telefonu. Informace o tom, jak to dělat, jsou ZDE. Zároveň je samozřejmě možné přispět finančně na provoz BL na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Zdá se však, že možnosti a ochota čtenářů finančně přispívat na provoz deníku, který každodenně čtou (čtenářů je měsíčně cca 350 000) prokazuje silně klesající tendenci. Jenže provoz listu z něčeho uhradit musíme. Nepodporují nás ani velcí kapitalisté, ani velcí antikapitalisté. Nezávislost a existenci si uchováme pouze, pokud si udržíme podporu čtenářské obce.

Jak usmrtit pana Avlakího, aneb Konec ústavy Spojených států amerických

12. 10. 2011 / Karel Dolejší

čas čtení 3 minuty

"What's in a name? / that which we call a rose / By any other name would smell as sweet..."
William Shakespeare

Podle římského historika Tita Livia vznikla první kodifikace římského práva - známá coby Zákon dvanácti desek - ve sporu mezi patricii a plebeji. Kompromis ukončil předchozí praxi, kdy patriciové zákony tajili a tak si je mohli vykládat pokaždé výhradně ve svůj vlastní prospěch.

Poškozují exhalace genetiku malých dětí? Nevadí, nám jde o práci a o pověst regionu

11. 10. 2011 / Jan Čulík

čas čtení 1 minuta

Pozoruhodná je reakce politiků Severomoravského kraje a odborářů z ostravských oceláren firmy Arcelor Mittal na dokument britské komerční (pozor! nikoliv soukromé, ale veřejnoprávní!) televize ITV o drastickém znečištění ovzduší především v Bartovicích a Radvanicích, nedaleko ocelárny Arcelor Mittal. Mimo jiné ostravským "vlastencům" vadí, že britští filmaři v Ostravě natáčeli v době inverze, kdy se vysílají rozhlasem ekologická varování (ve filmu je to zaznamenáno) a koncentrace zplodin v ovzduší stoupá na vysokou míru.

Místním lidem nevadí, že bezpečná koncentrace tri-tetra-benzpyrenu, poškozujícího genetické vybavení lidského organismu, byla v jednom čtyřiadvacetihodinovém období překročena osmdesátkrát, ani jim nevadí britským dokumentem přesně zaznamenané potíže malých dětí. Co je nám po nich - zlí Britové poškodili obraz regionu! Máme tady smrádek, ale teplíčko!

Britský dokument holt "poškodil dobré jméno naší socialistické (pardon, kapitalistické) vlasti".

Doufejme, že mezinárodní veřejné mínění vyvine dostatečně silný tlak na Mittala, aby něco ze svých miliard použil na kompletní odstranění zplodin. To ostravské odboráře nenapadlo?

Lidové noviny, "Drsný britský dokument o Ostravě vyděsil odboráře"

Evropská unie a Rusko kritizují uvěznění Tymošenkové

12. 10. 2011

čas čtení 2 minuty

Ukrajina přestala flirtovat s demokracií a s integrací do EU, když v úterý odsoudila bývalou premiérku Julii Tymošenkovou na sedm let do vězení při procesu, který většina lidí považuje za hon na čarodějnice.

Evropská unie uvedla, že je "hluboce zklamána" odsouzením Tymošenkové, a varovala, že reviduje své styky s Ukrajinou. EU opakovaně varovala prezidenta Viktora Janukovyče, že odsouzení Tymošenkové povede k ukončení rozhovorů o posílení styků mezi Bruselem a Kyjevem.

Egyptský ministr financí rezignoval na protest proti vraždění Koptů

11. 10. 2011

čas čtení < 1 minuta

Hazem el-Beblawi, egyptský vicepremiér a ministr financí, odstoupil na protest proti tomu, jak se vláda postavila k víkendovým protestům, při nichž zahynulo 26 osob, většinu koptských křesťanů. Beblawiho rezignace byla oznámena v televizi. Zároveň protestovalo přes noc asi 20 000 Egypťanů proti vojenské radě, která dnes vládne v Egyptě. Účastnili se obřího průvodu při pohřbu 17 křesťanských demontrantů. Účastníci skandovali: "Pryč s vojenskou vládou a "Lid chce svrhnout maršály".

Podrobnosti v angličtině ZDE

Akcionáři požadují odstranění Ruperta Murdocha z vedení News Corporation

11. 10. 2011

čas čtení 1 minuta

Akcionáři firmy News Corporation požadují odchod Ruperta Murdocha, jeho dvou synů a deseti dalších ředitelů ze správní rady této globální mediální instituce. Poradenská instituce akcionářů Institutional Shareholder Services (ISS) vydala v pondělí 10. října 2011 požadavek, aby bylo z vedení News Corporation odstraněno 13 z jejích 15 ředitelů. ISS, mezi jejíchž 1700 klientů patří důchodové fondy, odborové fondy a správci kapitálu v USA i po celém světě, vydala prohlášení, v němž odsuzuje vedení firmy News Corporation.

V prohlášení se praví, že skandál s hackerským pronikáním do mobilních telefonů soukromých osob "odhalil pozoruhodnou absenci vedení a nezávislosti ve správní radě společnosti. Neschopnost správní rady odmítnout neetické podnikatelské praktiky vedla k obrovským nákladům - finančním, právním, regulačním, podnikatelským - i k vážnému poškození pověsti firmy. Všechny tyto náklady musejí nést akcionáři, jimž správní rada podniku údajně slouží."

Podrobnosti v angličtině ZDE

Čína začala nakupovat akcie státních bank

12. 10. 2011

čas čtení < 1 minuta

Čínský vládní fond začal od pondělka nakupovat akcie ohrožených bank, které se staly předmětem výprodeje. Podle analytiků se v tom obráží široká ztráta důvěry v integritu korporátních výnosů a vládní statistiky.

POZVÁNKA:

Veřejné slyšení na půdě Poslanecké sněmovny

12. 10. 2011

čas čtení < 1 minuta

Ve středu 12. října 2011, se od 17:15 hodin v prostorách Státních aktů v Poslanecké sněmovně PČR na půdě sněmovního petičního výboru se uskuteční veřejné slyšení k petici nazvané ťChceme nové volby, demise vlády nic neřešíŤ.

Pod petici se podepsalo přes 11 tisíc petentů. Veřejnému slyšení budou přítomni členové vlády, zástupci ministerstev a desítky občanských iniciativ.

Jak se v ČR hledá práce

Vytáhnou vám z kapsy peníze a pak řeknou, že pro vás nic nemají

11. 10. 2011

čas čtení 7 minut

Ono najít práci v táborském regionu není žádný med. Pokud chcete dělat finančního poradce, dealera, kuchaře, lékaře, zdravotní sestru..., pak to není zas tak velký problém, ale musíte mít k tomu odpovídající odborné vzdělání, umět jazyky, někde i drzost a mít ještě alespoň trošku štěstí. U specializovaných profesí je to samozřejmé, ale pokud chcete jít třeba hlídat nějaký objekt nebo být na vrátnici a nemáte žádné zdravotní omezení, pak máte smůlu, protože zájemců je hodně a nakonec se máte účastnit výběrového řízení (ne pohovoru). Jde o službu, která sice není tolik náročná, ale chce gramotnost, odpovědnost, poctivost, spolehlivost, jednání s lidmi, bezúhonnost, časovou flexibilitu, mnohde i práci na počítačích, dvanáctihodinové turnusy, mimořádné nástupy apod. Kromě jiného, jde o místo s platem šest, osm, maximálně tak deset tisíc hrubého (podle hodin). A jaké jsou zkušenosti? píše Jiří Řeháček.

Marný boj senátora Štětiny proti BIS

11. 10. 2011 / Petr Uhl

čas čtení 3 minuty

Těžko mě může něco tak moc zvednout ze židle jako společná akce senátora Jaromíra Štětiny a jeho chráněnce "disidenta" Vladimíra Hučína.

Štětinovo tvrzení z minulého týdne, že poslanec František Bublan (nestraník za ČSSD) a ředitel Bezpečnostní informační služby (BIS) Jiří Lang ochromují činnost sněmovní komise pro kontrolu BIS v kauze bývalého důstojníka BIS Vladimíra Hučína, je nehorázná lež. Shoduju se v tom s BIS, jak mám proti ní výhrady. Lež je silné slovo, ale já, a asi i BIS, jsme usoudili, že i kdyby to Štětina žaloval, že to u soudu ustojíme.

Růst čínského dluhu vyvolává obavy z platební neschopnosti

11. 10. 2011

čas čtení 3 minuty

Když Čína v roce 2008 oznámila stimulační balík ve výši takřka 600 miliard dolarů, městští plánovači po celé zemi si zamnuli ruce a rychle se pustili do infrastrukturních projektů, z nichž některé byly údajně třeba. Teď se města a regionální úřady topí v dluzích a vzrůstají obavy z toho, že je brzy nebudou schopny splácet.

27197

Koutek reklamní tuposti 39

Bžunda se spořkou

11. 10. 2011 / Štefan Švec

čas čtení 2 minuty

Když se banka snaží mluvit jako puberťák, je to vždycky průšvih. A když se o to snaží Česká spořitelna, je to blbost vyleštěná, zářivě lesklá. Každá finanční instituce by měla okamžitě vyhodit všechny markeťáky, kteří mají dojem, že teenagery je třeba oslovit jazykem, jakým se častují sami mezi sebou (aniž by kterýkoliv z těch markeťáků ten jazyk znal). Teenageři nejsou tupí a vědí, kdo k nim mluví.

Vážné obavy nad egyptským "přechodem k demokracii"

11. 10. 2011

čas čtení 1 minuta

Egyptští vojenští vládci uspořádali mimořádné rozhovory s vedoucími představiteli křesťanů poté, co při nejhorším násilí od únorové revoluce zahynulo 26 osob a 300 lidí bylo zraněno. Násilnosti vyvolávají vážné pochybnosti o přechodu Egypta k demokracii.

Koptická církev apelovala na své stoupence, aby se od úterý po tři dny postili na památku křesťanů usmrcených při nedělních potyčkách s muslimy a s bezpečnostními jednotkami. Nedělní potyčky nyní vyšetřuje vládnoucí Nejvyšší rada ozbrojených sil, v jejímž čele stojí polní maršálek Hussein Tantawi.

Nový afghánský režim mučí vězně

11. 10. 2011

čas čtení 1 minuta

Vězni zadržovaní v afghánských věznicích jsou systematicky mučeni. Vyplývá to ze zprávy OSN, v níž se popisuje, jak činitelé nového afghánského režimu vytrhávají vězňlm nehty či kroutí jejich genitáliemi. Téměř polovina vězňů, které vyslýchaly afghánské tajné služby, svědčí, že byli mučeni, a o mučení svědčí třetina osob vyslýchaných afghánskou policií.

Čínská ekonomika sprintuje vpřed, domácnosti se plouží vzadu

11. 10. 2011

čas čtení 2 minuty

V ekonomickém systému, který upřenostňuje státní banky a společnosti před námezdními zaměstnanci, drží vláda úroky z úspor uměle tak nízko, že nedokážou udržet tempo s rostoucí inflací. Současně s tím další faktory, v nichž vláda hraje svou roli - slabá sociální záchranná síť, propad mezd a rostoucí ceny bydlení - vytvářejí silný impuls, jenž lidi přesto nutí šetřit. Šetří kvůli obavám z nejisté budoucnosti.

Homosexuální incest majora Zemana a Franz Kafka

11. 10. 2011 / Jan Stern

čas čtení 21 minut

V recenzi na mou druhou knihu napsal Ondřej Slačálek: "Vzhledem k tomu, že osvědčenou freudovskou metodou je dobře známá a prakticky nevyvratitelná hermeneutika podezření, nedá se s autorovými závěry polemizovat".

To je důležitá výtka otevírající klíčové téma. Proč se vlastně domnívat, že jakýkoli text má význam? Proč se vůbec domnívat, že existuje cosi jako význam? Není zpupností automaticky předpokládat, že můžeme komukoli či čemukoli porozumět? Proč si psychoanalytik troufá dešifrovat jakousi skrytost v promluvě neurotika? Z čeho čerpá legitimitu ona "hermeneutika podezření"?

Těmto sychravým otázkám se nedá čelit se ctí, zdá se. Ale zdá se to jen proto, že ještě dosud víme velice málo o tajemství, které si můžeme pojmenovat "mystérium komplexnosti".

Dobešovo národní desatero, aneb nic, ale naše... a jak to zaplatíme?

11. 10. 2011

čas čtení 2 minuty

tisková zpráva ProAlt, Iniciativy pro kritiku reforem a na podporu alternativ

Ve čtvrtek 13. října 2011 od 17 hodin pořádá iniciativa ProAlt happening a veřejnou diskusi u permanentního petičního stánku na Náměstí republiky v Praze. Happening i diskuse budou týkat situace ve školství. Happening s názvem "Dobešovo desatero, aneb Nic, ale naše" míří proti záměru ministra Dobeše změnit rámcové vzdělávací programy základních škol a přidat do osnov výchovu k národní hrdosti.

15. konference Fórum 2000:

Václav Havel je tragikomická karikatura všeho, co hlásá

10. 10. 2011 / Daniel Veselý

čas čtení 5 minut

Letos se 15. ročníku Havlovy konference Fórum 2000, kde vystupují "přední světoví myslitelé a politické osobnosti", zúčastní gruzínský prezident Michail Saakašvili, který na domácí půdě nedemokratickými způsoby potlačuje gruzínský disent a před třemi lety napadl Jižní Osetii, a tím podle zprávy EU zahájil "neoprávněnou válku s Ruskem". Dalším pozvaným je prezidentka problematického státu Kosovo Atifete Jahjagaová, kde jsou vrcholní představitelé včetně stávajícího premiéra namočeni do obchodu s lidskými orgány. Forum 2000 tak pokračuje v tradici plejád různých válečných zločinců a podobných existencí.

Doporučení všem: Nevycházejte z domu a dýchejte co nejméně

10. 10. 2011

čas čtení 25 minut

Ve srovnání s testovací skupinou bylo zjištěno, že děti v Bartovicích mají poškozené geny v devíti genetických skupinách.
Světová zdravotnická organizace uvádí, že vystavení člověka více než 1 nanogramu 3,4-benzpyrenu (tri-tetra-benzpyrenu) na krychlový metr začíná poškozovat DNA. V Bartovicích byla koncentrace v jedno čtyřiadvacetihodinové období 80 nanogramů na krychlový metr.

Britská komerční televize ITV vysílala drastický dokument o znečištění životního prostředí v Ostravě. Přinášíme jeho český překlad.

Vyvolení a vyzbrojení

10. 10. 2011 / Karel Dolejší

čas čtení 3 minuty

V důsledku neúspěšnosti Obamovy vnitřní politiky je docela pravděpodobné, že se příštím prezidentem Spojených států stane kandidát Republikánů Mitt Romney - muž, jenž v pátek prohlásil, že USA byly bohem vyvoleny, aby vedly svět. Vymezuje se tak vůči současnému obyvateli Bílého domu, jenž (jakkoliv se to v praxi ukázalo být především rétorickou a propagandistickou strategií) hovoříval o rovnoprávném partnerství s ostatními zeměmi. A jak chce Romney svého ambiciózního cíle, na němž si vylámal zuby G. W. Bush, dosáhnout? Spojené státy sužované deindustrializací, chátráním infrastruktury, chudobou a zadlužením - tytéž Spojené státy, které již dnes vydávají na zbrojení mnohem a mnohem více než všichni jejich potenciální konkurenti dohromady - mají ještě podstatně posílit a rozšířit ozbrojené síly.

Časovaná eurobomba

10. 10. 2011

čas čtení 6 minut

Během eurokrize politici vmanévrovali své země do bezprecedentní situace. A teď už vědí to, co si většina voličů ještě vůbec nepřipouští. Nakonec zbudou jen dvě možnosti, jak zachránit jednotnou měnu: Buď drahá redistributivní unie, nebo zmenšení měnové unie. Každé z obou řešení je ale extrémně nákladné.

Ústavní soud rozhodl ve prospěch "zásluhovosti" v případě vyplácených důchodů

10. 10. 2011 / Miloslav Štěrba

čas čtení 5 minut

Ministr financí sděluje, že je třeba vybrat od lidí víc peněz, průměrným důchodcům příliš nepřidávat, neboť se musí plnit usnesení Ústavního soudu. Proplácet vyšší důchody lidem, kteří do systému "přispěli" větším dílem. Škoda jen, že současně neuvedl, že si tito lidé také ze systému nejvíce odnesli.

33542