Biden: "Nyní je čas se sjednotit"

8. 11. 2020Zvolený americký prezident Joe Biden v noci ze soboty na neděli konstatoval ve svém televizním projevu k národu, že zvítězil v amerických prezidentských volbách a apeloval na Američany, aby se po mnoha letech stranickopolitických konfliktů sjednotili. "Lid tohoto národa promluvil. Dal nám přesvědčivé vítězství. Jasné vítězství," řekl Biden davu svých stoupenců ve svém domovském městeě Wilmington ve státě Delaware. Biden přislíbil, že bude prezidentem pro všechny Američany, včetně 70 milionů občanů, kteří hlasovali pro Trumpa.

Éra Donalda Trumpa skončila

7. 11. 2020

Foto: Snímek Donalda Trumpa ze soboty odpoledne. Výraz jeho tváře sděluje všechno

Joe Biden byl zvolen 46. prezidentem Spojených států. Končí tak hluboce konfliktní éra Donalda Trumpa, charakterizovaná v posledních měsících zuřící pandemií, ekonomickým chaosem a sociálními nepokoji.

Biden se stává prezidentem, protože zvítězil v Pennsylvánii a s jejími 20 hlasy volitelů, po několika dnech pečlivého sčítání hlasů po rekordní volební účasti. Bidenovo vítězství v Pennsylvánii ohlásila tisková kancelář Associated Press v sobotu v 11.25 washingtonského času (17.25 středoevropského času) poté, co tam bylo sečteno 99 procent hlasů. Znamenalo to, že počet Bidenových volitelů stoupl na 284 a překročil počet 270, potřebný k jeho vítězství.

Konec Trumpovy éry znamená podle mnohých komentátorů zřejmě konec populismu. Má dopad po celém světě: diktátoři a politikové s auoritářskými tendencemi i středoevropští jako Orbán, Kaczyński či Babiš, který Trumpa napodoboval nošením absurdní červené čepice s nápisem  Silné Česko, ztrácejí svou modlu.

Mary Trumpová: Jestli si Donald Trump začne myslet, že se propadá, strhne nás všechny s sebou

7. 11. 2020

Neteř Donalda Trumpa, dr. Mary Trumpová, psycholožka je autorkou ostře kritické knihy o Donaldu Trumpovi Too much and never enough (Příliš mnoho a nikdy dost). (Recenze ZDE.)

V pátek večer ji  interviewovali v Channel 4 News:Matt Frei, reportér Channel 4 News: Řekněte mi, Mary, vy v této chvíli znáte svého strýčka Donalda Trumpa lépe než kdokoliv jiný. Co se mu ten honí hlavou? Co teď dělá v té budově za námi?

Mary Trumpová, psycholožka, neteř Donalda Trumpa: Je v mimořádné situaci. Poprvé ve svém životě čelí nepopiratelné ztrátě. Kterou mu nikdo nemůže pomoci neutralizovat. Nikdo ho z toho nevykoupí, nikdo mu z toho žádným podvodem nepomůže a nikdo nepoužije svou protekci k tomu, aby ho z toho dostal, takže on čelí něčemu, co je pro něho absolutně nesnesitelné. Vidíme, jak se to projevuje v jeho zoufalství i v zoufalství jeho pomocníků.

Moderátor: V minulosti jsme hodně hovořili o jeho strachu ze selhání, který mu vštípil jeho otec. Pronásleduje ho teď ten strach, že selže?

Rozhovor Britských listů 333. "Žena má vydržet pár facek"

6. 11. 2020S Petrou Wünschovou, ředitelkou Centra Locika, které hájí ženy a děti před domácím násilím, hovoří Jan Čulík o zvýšeném počtu případů násilí v době uzamčení země kvůli pandemii a o tom, jak se proti tomu bránit. Rozhovor se vysílá v Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 6. listopadu 2020.

Rupert Murdoch restrukturalizuje Fox News v soupeře Donalda Trumpa

7. 11. 2020 / Fabiano Golgo

 
Aby César nebyl Nero


Jednání s 26 manažery pravicové americké kabelové televize Fox News se konalo minulý čtvrtek v 15 hodin. Můj bývalý spolužák, který se mnou také pracoval začátkem devadesátých let v televizi WPIX-11 v New Yorku, je nyní jedním z těchto 26 ředitelů tohoto média, orientovaného na americkou Republikánskou stranu. Informoval mě o neočekávané změně kursu této televizní stanice, která bezpochyby nese odpovědnost za trivializaci veřejného diskursu a za normalizaci fake news a která katapultovala do nejvyšší americké vládní funkce šílence s dětskou mírou emocionální inteligence, televizní stanice, která otrávila veřejnou diskusi nejrůznějšími kriminálními lžemi, jako například takzvaným birthing movement, které tvrdilo, že se Barack Obama nenarodil na americkém území, anebo onen hoax o tom, že se Hillary Clintonová podílela na činnosti organizace pedofilů - to jsou jen dvě z obrovského množství nesmyslů, za jejichž šíření nese Fox News odpovědnost.

Rupert Murdoch reshaping Fox News to rival Trump

7. 11. 2020 / Fabiano Golgo


Keeping a Cesar from becoming a Nero 

A last-minute meeting with 26 people in positions of management at the Rupert Murdoch-owned right-wing American cable channel Fox News was set for 3 PM last Thursday. A former classmate, who has also worked with me at the WPIX-11 TV channel in New York in the early 1990s, is now one of those 26 directors of the Republican-party-oriented media vehicle. He reported to me about an unexpected development and change in course from this television channel that is arguably responsible for trivializing and normalizing fake news and which has catapulted into the American highest power a mad man with a childish emotional intelligence level, a vehicle that poisoned the cultural pond with all kinds of criminal falsities such as the birthing movement that insisted Barack Obama was not born in American soil or the hoax about Hillary Clinton's involvement in a pedophilia ring, just to mention a couple from an ocean of similar fantasies that Fox has been responsible for. 

The meeting was of course done via video conference, with Rupert's son Lachlan as "master of the ceremony", but with his 89-year-old father appearing in one of the screens, though never uttering a word and the whole time looking down at some papers, with his face only in profile.

Konec Trumpovy zlovolné moci?

7. 11. 2020

Pokud nedojde k náhlému obratu, nepředstavitelného i podle norem roku 2020, brzo se dovíte výsledky amerických prezidentských voleb - a bude to téměř určitě důvod pro radost. Donald Trump, muž, který pronásleduje sny světa a vyvolal tisíc nočních můr, téměř jistě prohrál. 20. ledna 2021 pravděpodobně odejde z Bílého domu - anebo bude, pokud to bude nutné, odtamtud odstraněn. Trumpovo prezidentství, ostudná kapitola v historii americké republiky, brzo skončí, píše Jonathan Freedland.

Proč Český rozhlas interviewuje debily?

7. 11. 2020 / Jan Čulík

Vražedně neodpovědná praxe českých médií pokračuje. Český rozhlas interviewoval Olgu Blechovou, vdovu po zpěváku Waldemaru Matuškovi. Proč proboha? Mají redaktoři nutkání prostě interviewovat každého, kdo je podle jejich mínění "celebrita"? Jako ono to má znamenat, že protože je někdo "celebrita", je zároveň odborník či filozof? Blechová tvrdila, že se lidem za Trumpa v USA žilo velmi dobře a že Bidena nechce, protože "ten zavede socialismus a ona už jednou před socialismem utekla, z Československa".

Ta idiocie přímu bučí a je neuvěřitelné, že veřejnoprávní (!!) Český rozhlas takovéto protismyslné nesmysly zveřejňuje. V důsledku zlovolného zanedbání pandemie zemřelo v USA za Trumpa 235 000 lidí a astronomicky tam roste nákaza, každým dnem o více než 100 000 nakažených. Umírá každým dnem o hodně víc než 1000 lidí. V důsledku nezvládnuté pandemie živoří v USA bez příjmů desítky milionů lidí a ekonomika kolabuje. Joe Biden žádný socialismus nezavede, protože je to naprosto pragmatický centrista. Proč nechává Český rozhlas Blechovou šířit bláboly bez korekce?

Biden předstihl Trumpa v Georgii. Biden také předstihl Trumpa v Pennsylvánii

6. 11. 2020

- V pátek večer středoevropského času Bidenův náskok v Arizoně trochu klesal, na 39 070 hlasů oproti Trumpovi.
- V Nevadě Biden vedl 22 657 hlasy.
- V Pennsylvánii Biden vedl 14 923 hlasy.
- V Georgii Biden měl  náskok nad Trumpem 4175 hlasů.

- Firma, kterou provozuje jeden činitel Trumpovy předvolební kampaně, rozeslala ve čtvrtek tisíce cílených, individuálně zaměřených anonymních esemesek, naléhajících na Trumpovy stoupence, aby demonstrovali při sčítání hlasů ve Filadelfii. Esemeskyu lživě tvrdily, že se demokraté snaží ukrást prezidentské volby.

- Četná konzervativní média, která vlastní Rupert Murdoch, změnila svůj postoj a varují své čtenáře a diváky, že Donald Trump zřejmě už prezidentské volby prohrál. Signály z těchto médií jsou těsně koordinovány a apelují na Trumpa, aby zachoval své dědictví tím, že se ve své porážce bude chovat civilizovaně.Pennsylvánie by přidala Bidenovi 20 volitelských hlasů. Ještě se má sečíst asi 150 000 volebních lístků.

Andrew Bates, šéf rychlé reakce Bidenovy kampaně, odpověděl na otázku, co dělat, jestliže Donald Trump odmítne odejít z Bílého domu, pokud bude oznámeno, že prohrál volby:

"Jak jsme řekli 19. července, v těchto volbách rozhodne americký lid. A vláda Spojených států je naprosto schopná vyprovodit jakéhokoliv vetřelce z Bílého domu.

V Georgii je sečteno 99 procent hlasů.

Biden musí získat DVA z těchto států: Arizona, Severní Karolína, Nevada, Georgia, anebo získat Pennsylvánii, má-li se dostat do Bílého domu. Fox News a Associated Press už připisují Arizonu Bidenovi, ne všechna média však, a v poslední době počet hlasů pro Bidena v Arizoně klesal.

Ve Filadelfii lidi nadšením tancují v ulicích:

Průběžné zpravodajství:

NYT: Česko se zahlcením nemocnic dostává do světové špičky

7. 11. 2020

Vidím, že se ČR dostává do světové špičky, píše Milan Kohout.

New York Times:

"Drcení evropských nemocnic je stále katastrofálnější a překonává krizi z jara":


MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE. Za pátek 6. 11. je registrováno 11 549  nových nákaz. Celkem má ČR registrováno  více než 400 000 nákaz, tedy 403 497 nákaz. Zemřelo 4526 osob, od včerejška je to o 196 více, hospitalizováno je 8276 lidí.  


Trumpův šéf štábu Mark Meadows má pozitivní test na koronavirus. Není jasné, kde se nakazil, avšak účastnil se noční party během volební noci v Bílém domě, kde byly stovky lidí.

- Ve Spojených státech se Texas blíží registraci milionté nákaze na koronavirus. Spojené státy také zaznamenaly více než 120 000 denních nákaz a překročily předchozí rekord.

- V Evropě zemřelo více než 300 000 lidí. Dvě třetiny úmrtí pocházejí z Británie, z Itálie, z Francie, ze Španělska a z Ruska.

Volby jako narcistický kolaps

6. 11. 2020 / Karel Dolejší

Je velmi představitelné, že Donald Trump ještě vyhraje v Severní Karolíně, přepočet hlasů mu může vrátit Georgii, ale i tak zůstane velmi nepravděpodobné, že by se mu ještě podařilo také vymazat Bidenův náskok současně v Arizoně, Nevadě, Pennsylvánii. Probíhá formální dopočítávání zbylých hlasů, které už Bidenovi s velkou pravděpodobností ponechá přinejmenším posledně zmíněné tři státy. Pak by měl 290 hlasů ve volebním kolegiu, zatímco potřebuje 270.

The Sun: Putin prý v lednu "odstoupí, protože má Parkinsonovu chorobu"

6. 11. 2020Vladimír Putin údajně plánuje v lednu 2021 odstoupit z funkce kvůli zdravotním problémům, napsal v pátek dopoledne britský bulvární list The Sun. Tvrdí to prý "moskevské zdroje". Z nedávných záběrů Vladimíra Putina prý vyplývá, že osmašedesátiletý vůdce má zřejmě příznaky Parkinsonovy choroby.

Putinova sedmatřicetiletá milenka, gymnastka Alina Kabajeva, ho prý důrazně prosí, aby odstoupil.

Pozorovatelé, kteří studovali nedávné záběry Vladimíra Putina, si povšimli, že jsou jeho nohy v neustálém pohybu. Zdá se, že Putin trpí bolestmi - ma záběrech se chytá opěradla židle.

Fanatička a kluk s novinami

6. 11. 2020

Více než 27 milionů lidí zhlédlo tento klip vystoupení "duchovní poradkyně" Donalda Trumpa Pauly Whiteové. Mladý muž, který za ní prochází sem a tam s novinami (poprvé kolem třicáté sekundy), nebyl identifikován.

Paula White skanduje:

"Bijte, bijte, bijte, bijte, bijte, bijte, bijte, bijte, bijte, bijte až dosáhnete vítězství!!  Ať bijeme do země, protože ty, Bože, nám dáš vítězství!! Slyším zvuk množství deště. Slyším zvuk vítězství! Slyším zvuk křiku a zpěvu! Slyším zvuk vítězství! Slyším zvuk množství deště. Slyším zvuk vítězství. Slyším zvuk množství deště. Slyším zvuk vítězství. Pán říká, že je to hotovo. Pán říká, že je to hotovo. Pán říká, že je to hotovo. Protože já slyším vítězství, vítězství, vítězství, vítězství na chodbách nebes. Na chodbách nebes, vítězství, vítězství, vítězství, vítězství, vítězství, vítězství, vítězství, vítězství. Právě teď jsou vypouštění andělé! Právě teď jsou vysílání andělé! (nesrozumitelné výrazy umělého jazyka) Andělé jsou nyní vysílání z Afriky. Z Afriky právě teď, z Afriky právě teď, z Afriky právě teď. Přicházejí sem, přicházejí sem. Jménem Ježíše, z Jižní Ameriky. Přicházejí sem. Přicházejí sem.  Přicházejí sem. Přicházejí sem. Z Afriky. Z Jižní Ameriky. Andělské posily. Andělské posily. Andělské posily. Andělské posily.   (nesrozumitelné výrazy umělého jazyka) Neboť já slyším zvuk vítězství. Slyším zvuk vítězství. Slyším zvuk vítězství. Slyším zvuk vítězství. Slyším zvuk vítězství.  Slyším zvuk vítězství. Slyším zvuk vítězství. Slyším zvuk vítězství. Slyším zvuk vítězství. Slyším zvuk vítězství."

Pandemie a dezinformace: Hospodářské noviny a německá studie o školách

6. 11. 2020 / David Stein


Některé dezinformace mají formu zdánlivě věrohodných popisů vědeckých prací, a proto mohou zmást i vzdělané lidi, zejména pokud nemají čas si informace prověřit.

Podívejme se na čerstvý příklad. Hospodářské noviny přinesly v neděli článek s následujícím titulkem:

Covid se ve školách nešíří, ukazuje německý výzkum

Nepřekvapí, že se tato zpráva začala hned šířit na sociálních sítích.

Titulek Covid se ve školách nešíří je přitom hoden ocenění Bludný balvan, tedy pokud není publikován v novinách Denní věštec o škole v Bradavicích chráněné silným protivirovým kouzlem Albuse Brumbála.

Pozn. red. Podle britského Národního statistického úřadu se koronavirová infekce rychle šíří mezi  staršími teenagery a mezi studenty středních škol. V Británii školy nebyly uzavřeny. Informace v Hospodářských novinách je chybná. Samozřejmě, že učitelé a rodiče studentů budou umírat.

Jak Rupert Murdoch vsadil na Bidena

6. 11. 2020 / Karel Dolejší

Až jednou bude psána historie Trumpovy porážky, k prvním osudovým příznakům blížícího se konce historici nepochybně přiřadí nečekanou proměnu "zpravodajství" Fox News (donedávna spíše "Trump News") v posledním okamžiku volebního klání. Byla to právě Fox News, kdo jako první ve středu ráno našeho času přisoudil Bidenovi vítězství ve státě Arizona, kde ještě do této chvíle probíhá dopočítávání posledních hlasů. Podle dostupných zpráv poté Trump volal osobně majiteli stanice Murdochovi a ječel na něj do telefonu, ať s tím okamžitě něco udělá. Ten ale odmítl.

Hlavní americké televizní stanice ve čtvrtek večer vypnuly Trumpův lživý blábol

6. 11. 2020

 
Krátce po půlnoci středoevropského času (kolem 19. hodiny washingtonského času) vystoupil Donald Trump se lživým blábolem, plným nepodložených pomluv v konferenční místností Bílého domu. Zaútočil na americké volby, že jsou podvodné a korupční, lhal, že sčitatelé hlasů podvodně přidávají nelegitimní hlasy, tvrdil, že hlasy se sčítají tajně, bez přístupu republikánských pozorovatelů (ti jsou přítomni, kromě toho jsou živé záběry ze sčítacích místností veřejně streamovány) a tvrdil, že bude tyto "podvody" a "zkorumpovanou Demokratickou stranu" žalovat. Jde prý o rozsáhlé spiknutí Demokratické strany připravit ho o volební vítězství. Lživě jmenoval několik amerických států, v nichž prý vyhrál, ve skutečnosti v nich vyhrál Joe Biden. Televize CNN Trumpův lživý konspirační blábol odvysílala, americké televizní sítě ABC, CBS a MSNBC vysílání Trumpova blábolu vypnuly. "Bohužel jsme zase v nezáviděníhodném postavení, že musíme přerušit prezidenta Spojených států a musíme ho také opravit," řekl poté, co bylo vysílání Trumpova blábolu vypnuto, moderátor televize MSNBC:

Trumpův odkaz

6. 11. 2020

Moje jediná útěcha dnes večer? Přesně tak si bude historie navždy pamatovat Trumpa - jako ubohého, prolhaného fňukala, kterému na této zemi ani za mák nesešlo, napsal na Twitteru komentátor Washington Postu Michael Gerson.

Prohlášení: Trumpova falešná tvrzení nemají žádný základ, říká Národní rada pro integritu voleb

6. 11. 2020

V reakci na prezidentův brífink dnes večer Národní rada pro integritu voleb tvořená zástupci obou stran - skupina více než 40 bývalých volených představitelů, bývalých tajemníků kabinetu, penzionovaných vojenských představitelů a občanských lídrů (působí v ní i bývalí vrcholoví politici Republikánské strany jako Leon Panneta, Daniel Coats, Bill Haslam a další - pozn. BL) - vydala následující stanovisko:

Průběžné zpravodajství:

Koronavirus: ČR, Rusko, Polsko, Rakousko, Švýcarsko zaznamenaly rekordní nárůst infekcí

6. 11. 2020

Foto: 78 procent Trumpových stoupenců zastává názor, že Trump řeší koronavirovou pandemii efektivně. V USA zemřelo více než 230 000 osob. Ve středu Spojené státy zaznamenaly více než 100 000 nákaz denně. Trumpovi stoupenci zešíleli.

MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE. Za čtvrtek  5.11. je registrováno 13 231  nových nákaz. . Celkem má ČR registrováno  už téměř 400 000 nákaz, přesně nyní 391 945 nákaz. Zemřelo 4330 osob, od včerejška je to o 197 více, hospitalizováno je 8326 lidí. Počet hospitalizovaných osob vzrostl od včerejška o 840. 

Svědectví jednoho zdravotníka pracujícího na Vysočině:

“lůžek je dost ... personál není a nebude ... počty nově hospitalizovaných už nějak dramaticky nerostou - je to i tím, že denně zemře dost lidi. V pondělí v kraji Vysočina 19 lidí, cca vesměs 70 plus, u některých je to dost rychlý, dopo je odvezou, třeba si i dojdou po svých a večer vykašlají plíce....
..... Denně se v kraji Vysočina  vozí okolo 150 lidi s covidem, vesměs všechno starší lidi, ale jsou i výjimky, někteří mladíci ročníky 80 jsou v hrozném stavu (ti si nevolaji, jenom aby měli misto)...
Na jipkach je cca. místo v každý nemocnici pro případ nehody a tak...
Armáda nemá vybavení nic. Ze začátku jezdili se záchrankou pomáhat s odběrama (že budou pomáhat trasovat) čekalo se nějaké high-tech vybavení a přijeli autem, který asi ukradli někde v Okrouhlici na vrakovisti místo noťasu papír a tužka ....
tahle to funguje
takže nefunguje
víš jak počty pozitivně testovaných klesají, ale míň se testuje.  Teď už to nezachrání nic, je to všude. Nejhorší jsou domovy pro seniory a pečovatelské domy...
Teď to vypadá, jako ze se to nehorší, ale je to dáno, tím, že tolik nevozí do nemocnic - není kam a míň se testuje, bo pojišťovny přestávají proplácet - néjsou peníze...
a ta polní nemocnice, ta je jenom pro Pražáky, bo se rozhodlo že se převážet nebude...”


- Spojené státy zaznamenaly ve čtvrtek rekordních 121 000 nákaz. Ve čtvrtek bylo v USA hospitalizováno na covid 53 000 lidí. Ve čtvrtek v USA zemřelo 1210 osob. Celkem mají Spojené státy více než 9,6 milionů nákaz a od začátku pandemie zemřelo 234 000 osob.

- Třináct amerických států zaznamenalo ve čtvrtek  rekordní počet infekcí, den poté, co Spojené státy registrovaly ve středu absolutní denní rekord 105 000 nových infekcí. Nejsilněji postihuje pandemie americký Středozápad. Spojené státy nevyhlásily žádná protikoronavirová opatření na federální úrovni. 17 z 50 amerických států nevyžaduje nošení roušek. Počet denních hospitalizací ve čtvrtek dosáhl 52 500. Roste už jedenáctý den. Severní Dakota má už jen osm volných lůžek na jednotkách intenzivní péče. Hospitalizace jsou klíčovou metrikou, protože nejsou ovlivněny počtem prováděných testů. Počet úmrtí také roste. Průměr je nyní 850 mrtvých denně, před měsícem to bylo 700 mrtvých denně. 

Rozhovor Britských listů 332. Amerika zešílela?

4. 11. 2020

 

V povolební ráno amerického času hovoří Jan Čulík s profesorkou Karen von Kunesovou, bohemistkou z Yale University v New Havenu, o situaci v USA po prezidentských volbách a o tom, zda se ta země kdy dokáže vynořit z konfliktů a z chaosu. Rozhovor se vysílá v Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 4. listopadu 2020.

Milí čtenáři a příznivci Britských listů

7. 6. 2020

Je  to poněkud trapné, ale musíme znovu zdůraznit, že za nynější míry finanční podpory od čtenářů Britské listy do několika měsíců skončí.

V nynější stále se zhoršující domácí české politické situaci jsou Britské listy jedním z mála seriozních a nezávislých informačních zdrojů, přinášející do uzavřeného českého prostředí otevřenou debatu z vnějšího světa a neúplatnou analýzu domácích poměrů, která není závislá na žádné kmenové příslušnosti znesvářených domácích aktivistických skupin.

Ano, samozřejmě, nezávislé myšlení bolí. Vždycky se pobavím nad občasnými zuřivými reakcemi od čtenářů s klapkami na očích a uších, kteří nám důrazně oznamují, že přestávají Britské listy číst, jako by jejich čtením dělali NÁM milost. Jestliže se však někdo zuřivě rozhodne odstřihnout se od seriozních, otevřených informací z vnějšího světa, je to jeho blbost... :) 

Vydávání Britských listů není zadarmo. Potřebujeme na jejich provoz přibližně 70 000 Kč měsíčně a v tom ohledu plně závisíme na finanční podpoře našich čtenářů. Zvlášť v dnešní době, když už v kmenově rozdělené české společnosti existuje jen minimum informačních zdrojů, které nejsou závislé na nějakém oligarchovi či politickém seskupení, a je jen málo serverů jako Britské listy, které přinášejí otevřené a věcné informace o situaci v zahraničí, která výrazně ovlivňuje to, co se děje v ČR, je role Britských listů nezastupitelná.

V současnosti však nevybereme měsíčně tolik drobných příspěvků od našich čtenářů, aby nám finanční rezerva neklesala. V takovéto situaci do pár měsíců zkrachujeme.  Pokud si přejete, aby byl i nadále v české společnosti slyšen nezastupitelný hlas Britských listů, prosíme, přispívejte pravidelně na jejich provoz částkou cca 200 Kč měsíčně.

Děkujeme

Britské listy

V sázce je demokracie

6. 11. 2020

V těsných amerických volbách je v sázce víc, než výběr mezi dvěma různými politickými projekty: Jde o jednotu a stabilitu americké společnosti, uvádí editorial španělského listu El País.

What matters in the Czech Republic now

3. 11. 2020 / Jan Čulík


As an outside observer and a journalist with experience of living in the UK, and as an analyst of the work of the Czech media, I was pointing out for many years that the institutional and the democratic structures in the post-communist Czech Republic are inherently unstable and that a major crisis could bring about their collapse. The Czech media have been unable internally to accept the principle of critical impartiality. For many years, they have just been spouting one-sided ideological messages, mostly idealising the West and the United States in particular. Recently, they have resorted to disseminating, fake news, evidently for commercial reasons, without correction.

Aktuálně: Čím nás ovládli oligarchové a jak proti tomu bojovat

5. 11. 2020

Foto: Hovoří George Monbiot

Myslím, že tohle vám pomůže vysvětlit to, čeho jsme právě svědky, píše George Monbiot. Video níže.


Mnoho lidí obviňuje Corbyna za výsledek nedáývných britských voleb. Mnoho lidí obviňovalo Hillary Clintonovou za výsledek prezidentských voleb, jimiž se dostal k moci Donald Trump. Clintonová a Corbyn jsou protiklady, pokud jde o pokrokovou politiku. Lidi obviňovali opozici v Indii za to, že byl znovu zvolen Narendra Modi. Obviňovali opozici v Austrálii, že tam byl zvolen Scott Morrison. V Brazílii za zvolení Jaira Bolsonara, podobně v Maďarsku, v Turecku, v Polsku a na Filipínách. Ale obviňováním lidí se daleko nedostaneme.

Protože jsme svědky globálního jevu, něco velkého se změnilo.

Oligarchové objevili formuli, jak přesvědčit chudé lidi, aby hlasovali v zájmu superbohatých lidí. A součástí té formule je obrovská míra lhaní a podvádění v bezprecedentním měřítku. Mobilizace sociálních sítí s cílem šířit manipulativní lživou reklamu, memy a konspirační teorie, s cílem změnit názory lidí anebo je úplně odradit od hlasování ve volbách, prosazovat vražedné klauny, jako jsou Johnson, Trump, Modi, Bolsonaro. Kteří udělají všechno, co oligarchové chtějí, ale veřejnosti prezentují vlastně zábavnou tvář, takže se spolu s nimi smějeme, a oni se pak navzájem od sebe poučí. Učí se navzájem, jak to dělat. Velmi často skáčí titíž političtí operativci z jedné politické kampaně do druhé, zlepšují svůj model, zlepšují tu formuli.

Dotáhněme boj do konce

6. 11. 2020

Kolem čtvrté hodiny ráno v den voleb jsem si šel zničený lehnout. Prezident Spojených států se prohlásil vítězem, otevřeně hovořil o ukradených volbách a aktivně připravoval odpor vůči předání moci, napsal Jonathan V. Last.

220 milionů prodejců ojetých aut

6. 11. 2020

Nemám představu, co po volbách říci, píše oregonský blogger FDChief. Konfrontováni s volbou mezi jemným korporátním technokratem, který by zavedl ten typ opatření na ochranu veřejného zdraví, který odpovídá zdravému rozumu, opatření, která utlumila pandemii na místech tak vzdálených jako Německo a Jižní Korea, a vzteklým, kradoucím, prolhaným požárem popelnice nafouklého oranžového protohominida, jehož šílená nekompetence pomohla zabít čtvrt milionu spoluobčanů, takřka polovina americké veřejnosti zařvala: "Zatraceně jo! Chci více zlořádu!"

Americké prezidentské volby

Kostky jsou vrženy aneb Co bude dál?

5. 11. 2020 / Daniel Veselý

Kdyby se americké prezidentské volby odehrávaly v některé africké či latinskoamerické zemi, kde nikdy nebyla nouze o tyrany, kteří si přivlastňují vítězství, aniž by byly spočítány všechny odevzdané hlasy, nikdo by se nad tím příliš nepozastavoval. Tedy pokud by nešlo o režim nepřátelsky naladěný vůči západnímu civilizačnímu okruhu. Jenže v tomto případě hovoříme o „majáku demokracie“, jenž nám byl tři dekády bezostyšně předkládán za nedostižný vzor. A nenechme se mýlit – toxický trumpismus čerpá z četných napajedel neslavné americké historie, i té nedávné. Intenzivní koketerie s autoritářstvím, existence anachronického sboru volitelů, překreslování map volebních okrsků (gerrymandering), potlačování volebních práv především u Afroameričanů či zhoubný vliv velkých peněz na politiku – to vše jsou neklamné známky společnosti v hlubokém úpadku a marasmu.  

Borat a šílené tweety slovinského premiéra

5. 11. 2020

Slovinský premiér na sebe včera upoutal pozornost mezinárodních médii, když na Twitteru začal gratulovat Donaldu Trumpovi k vítězství i přes naprosto nejasný výsledek a později i šířil lži o údajně “zmizelých hlasech”.

Přeměna SARSU v COVID

3. 11. 2020 / Michal Giboda

Nikdo nemůže onemocnět COVIDem-19, dokud se neinfikuje virem SARS-CoV-2, ale ne každý infikovaný virem SARS-CoV-2 onemocní; jedna ze záhad infekčních nemocí. Otázek je víc, a proto budeme hledat odpovědi na další tajemství nemoci COVID-19 a snažit se jim porozumět. První otázka zní, jaké laboratorní testy jsou vhodné k potvrzení, že nemoc je vyvolaná SARS-CoV-2. Graf, který publikoval časopis Nature, ukazuje vhodnost jednotlivých diagnostických metod.

Světová zdravotnická organizace (WHO) vydala toto stanovisko expertů k laboratorní diagnostice COVID-19: Laboratory testing for coronavirus disease (COVID-19) in suspected human cases Interim guidance, 19 March 2020. WHO reference number: WHO/COVID-19/laboratory/2020.5. Jsou v něm definovány zásady tzv. Good Laboratory Practice.


30679

Dochází ke globální ztrátě schopnosti sebeřízení?

5. 11. 2020 / Bohumil Kartous


Volby prezidenta v USA. Je 4. 11. 2020, 21:00 CET, chybí výsledky z několika rozhodujících států. Dovolím si předpověď, byť hlasy v Nevadě budou sečteny pravděpodobně až ve čtvrtek. Joe Biden vyhraje ve Wisconsinu, Michiganu a následně i v Nevadě a stane se prezidentem. Dojde k návratu k předtrumpovské, obamovské rétorice, je možné, že dovnitř budou USA opět více prosociální. Je možné, že Bidenem budou USA považovány za předvídatelnější, což samo o sobě pomůže globální ekonomické situaci postižené covidovým lockdownem.  Bude se řešit změna v mezinárodních vztazích. Spousta dalších detailů, jistě důležitých. Otázka ale je, jakou zprávu nese současné mocenské soupeření o pomyslný globální trůn na symbolické rovině: jak to vlastně je z hlediska schopnosti vyspělých společností dosahovat sebeřízení, což je pravděpodobně nejdůležitější oblast světa, v němž ztráta kontroly a schopnosti sebeřízení je pravděpodobným, významně ohrožujícím rizikem.

Zdraví, nebo ekonomika? Kdyby alespoň ta ekonomika!

5. 11. 2020 / David Marenčák

Kamarád pravil, že mám sice pravdu, ale že je to ten typ pravdy, který se nepatří říkat ve slušné společnosti. U nás, tou lepší, (pří-)slušnou, se rozumí všechno od středu doprava. Od středu nalevo jsou jen padesátkové politické procesy, komerčně vykradený a neoliberálně vyprázdněný obraz socialistky a feministky Horákové, uranové doly, gulagy, „ziliony“ mrtvých a totální komunismus.

Populismus je v této konstelaci to, co prospívá lidem. Co lidem škodí, ale prospívá firmám, je pak racionální, neideologické a věcné.

Joe Biden se blíží k volebnímu vítězství, není ale zaručeno

5. 11. 2020

- V Arizoně se se sčítáním snižuje procento podpory pro Bidena a Trump by mohl ještě zvítězit. V těchto volbách, pozoruhodně, získal Donald Trump více hlasů než v roce 2016. Desítky milionů Američanů pro něho hlasovaly, ačkoliv musejí vědět, že je to nekompetentní lhář a podvodník. Je to velký problém pro americkou společnost. Trumpismus zůstává mocnou silou v americké politice, varuje list Washington Post. 

- Biden zvítězil ve Wisconsinu a v Michiganu. Ve středu večer měl 264 hlasů volitelů z volební koleje, Trump měl 214.  Vítěz potřebuje 270 volitelů. - Trump se snaží soudně zabránit dalšímu sčítání poštou zaslaných hlasů v Pennsylvánii, kde jeho volební náskok rychle klesá. Pennsylvánie musí sečíst ještě milion volebních hlasů, zaslaných poštou, které jsou zřejmě především pro Bidena.

- Ve středu kolem patnácté hodiny měl Joe Biden při sčítání hlasů v Michiganu mírný náskok.

- Joe Biden už získal druhý nejvyšší počet volebních hlasů v historii amerických prezidentských voleb, asi o 2,3 miliony hlasů více než Donald Trump. Avšak v důsledku zastaralého volebního systému, spoléhající na tzv. "volební kolej", je výsledek amerických prezidentských voleb těsný.

Do středy 16 hodin středoevropského času získal Joe Biden 238 hlasů příslušníků volební koleje, Donald Trump 213. Vítěz musí získat 270 hlasů. Trump bezdůvodně vyhlásil své vítězství. Také lživě tvrdil, že volby jsou zfalšované. Volební činitelé ve Wisconsinu zřejmě zveřejní výsledky ve středu. Michigan je zveřejní zřejmě ve středu odpoledne amerického ča\su. Avšak Nevada, Georgia, Severní Karolína a Pennsylvánie zřejmě budou potřebovat několik dní na dokončení sčítání hlasů. Hlasy odeslané poštou, které ještě nebyly započteny, zřejmě většinou podpoří Bidena.

- Biden zvítězil v Arizoně, což omezuje Trumpovu cestu k vítězství. Biden by potenciálně mohl nezvítězit v Pennsylvánii a přesto vyhrát volby, pokud zvítězí ve Wisconsinu a v Michiganu. Volební účast bude zřejmě rekordní za celé jedno století, předpovídá se asi 67 procent.

- Do sněmovny reprezentantů byl zvolen republikán Lauren Boebert, který vyjádřil podporu pro hnutí šířící konspirační teorie QAnon.

- Evropští a britští komentátoři vyjadřují na Twitteru ohromení z chaosu, jaký vládne v USA - někteří se ptají "je to skutečně nějaká psychická choroba, že tolik Američanů hlasuje pro lháře, idiota a podvodníka"? Guy Verhofstadt píše, že ať se stane cokoliv, Evropa musí být soběstačná a silná. Evropští a britští komentátoři varují, že i jestliže Biden zvitězí, Trump má tak silnou podporu a Spojené státy jsou natolik rozhádané, že ta země zůstane destabilizována na mnoho let a přestává být vzorem demokracie.

- Donald Trump zvítězil na Floridě, v Ohiu a v Texasu. Není tedy vyloučeno, že zvítězí, ale klíčové státy Michigan, Pennsylvánie a  Wisconsin zůstávají příliš nerozhodné. Joe Biden vyjádřil názor, že volby vyhraje.

- Biden zvítězil v Arizoně. Znamená to, že by mohl potenciálně nezvítězit v Pennsylvánii a přesto vyhrát, pokud zvítězí ve Wisconsinu a v Michiganu. Bidenovo vítězství v Arizoně podstatně omezuje Trumpovu cestu k vítězství a jeho spojenci si toho jsou vědomi. - Guardian vysvětluje, že Arizona se obrátila k BIdenovi, protože vážně trpí globálním oteplováním. Je tam v současnosti až 46 stupňů Celsia a umírají lidé. ZDE

- Stále mohou zvítězit oba kandidáti, v této chvíli je Bidenovou vítězství stále ještě pravděpodobnější. Důležité pro Bidena je jeho vítězství v Arizoně a docela silná podpora v Georgii. Naproti tomu Trump zvítězil na Floridě a má větší podporu ve Wisconsinu, než se očekávalo. Výsledky v Michiganu a v Pennsylvánii nejsou dosud jasné. Trump zaznamenal podstatnou podporu od hispánců na texaské hranici a na Floridě, zatímco Biden pozoruhodně vítězí v jižanských státech, ale nikoliv na severním středozápadě, ani v Ohiu či Iowě.

- Trump lživě prohlásil, že volby vyhrál, a lživě tvrdil, že dochází při sčítání k "podvodům". Pohrozil, že zpochybní výsledky voleb u Nejvyššího soudu

- Zdá se, že republikáni si udrží kontrolu v Senátu.

- I ve Sněmovně reprezentantů je situace demokratů relativně slabší, i když si ji zřejmě udrží. Několik demokratů, o nichž se očekávalo, že si těsnou většinou udrží svá křesla, bylo poraženo republikány.

- Twitter umístil varování na Trumpův tweet tvrdící, že zvítězil.

Češi budou rádi, že se ten prolhaný debil nezmínil o nich. (Trump píše ve svém lživém tweetu o "Polácích", na mysli má "volby". Ty se ovšem anglicky píší "polls", ne "Poles". )

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

Syndemická opověď na Covid-19 by měla zahrnovat i ekologickou dimenzi

5. 11. 2020

Šéfredaktor časopisu The Lancet Richard Horton přesvědčivě argumentuje, že Covid-19 by měl být považován za syndemiku biologických a sociálních interakcí. Norton při plánování „národního oživení“ požaduje, aby tento syndemický přístup zahrnoval také ekologický rozměr. Různé studie zjistily, že rozsáhlá antropogenní degradace ekosystémů hrála klíčovou roli v objasnění toho, proč se tempo výskytu zoonóz za posledních 40 let zvýšilo, informuje vědecký časopis The Lancet.

Divide et impera

2. 11. 2020

Vyvoláte-li mezi svými protivníky rozepře a rozbroje, oslabíte je.

Divide et Impera, říkával už Julius Caesar.

Když dokážete, aby byli nejednotní, porazíte je o to snáz. To není žádný nový objev. Pamatujete si třeba na staré české pověsti pověsti o Svatoplukovi a třech prutech? Ne? Škoda, protože právě o tomhle se tam píše. Vypráví o ní František Palacký ve svých Dějinách národu českého.

To bylo tak. Kníže Svatopluk měl kromě starostí se správou Velkomoravské říše ne jednoho, ne dva, ale rovnou tři dědice - tři syny. A když umíral, každému z nich dal díl svého panství, přičemž jim připomínal, aby drželi spolu. A aby to pochopili a aby si to zapamatovali, rozhodl se jim to předvést názorně, píše Petr Nutil.

Rozhovor Britských listů 330. Nepromrhejme tuto krizi ve zbytečných bratrovražedných obviňováních

28. 10. 2020
Při příležitosti 102. výročí založení Československa a státního svátku České republiky se Jan Čulík zamýšlí s historikem a teologem Richardem Vlasákem nad kriticky přelomovou situací dnešní České republiky. Rozhovor se vysílá v Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 28. října 2020.

Americká volební noc aneb O přehmatech Demokratické strany

5. 11. 2020

Zatímco Američané dychtivě očekávají konečné výsledky prezidentských voleb, přicházíme s několika klíčovými poznatky týkajícími se samotných voleb, financování kampaní, průzkumů veřejného mínění a přehmatů Demokratické strany, píší David Sirota, Andrew Perez a Julia Rock.

Rozhovor Britských listů 328. Jak v pandemii destabilizují dezinformace zemi. Přežijeme to?

17. 10. 2020Není nic důležitějšího než opakovat, že se Česká republika v rámci koronavirové pandemie octla opravdu v katastrofální situaci. Množství nákaz na jednoho obyvatele je největší na světě a budou následovat hospitalizace a úmrtí. Berou to ale čeští občané vážně a jakou roli mají v jejich smrtící dezorientaci dezinformace a šílené konspirační teorie šířené na pochybných serverech, na sociálních sítích ale - což je šokující - i v mainstreamových médiích? O tom v hovoří Jan Čulík s Bohumilem Kartousem, redaktorem Britských listů, ale i mluvčím Českých elfů, kteří sledují, jak dezinformační servery destabilizují Českou republiku a vyvolávají smrt. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 21. října 2020.

Americké prezidentské volby

Případné vítězství Joe Bidena Ameriku nespasí

3. 11. 2020 / Daniel Veselý

Bylo by krajně naivní se domnívat, že případné vítězství washingtonského insidera nad k neofašismu inklinujícím prezidentem vyřeší přetrvávající neduhy americké společnosti a politické scény. Ano, v tuto chvíli to skutečně vypadá na výhru Joe Bidena. Nicméně unylý kandidát neautentické opozice, jíž je Demokratická strana, by podle mého soudu neměl proti prostořekému klaunovi žádnou šanci, kdyby neudeřila pandemie. Pokud se demokraté konečně nechytnou za nos, za čtyři roky se do Bílého domu může dostat autentický tyran, který tentokrát bude dobře vědět, co dělá.

Se "slovenskou stopou" vídeňského atentátníka si úřady naběhly

5. 11. 2020 / Karel Dolejší

Jak se nyní ukazuje, pondělní ozbrojený útok ve Vídni, k němuž se přihlásila organizace "islámský stát", neměl nic společného s "osamělým útočníkem, který se vyzbrojil na Slovensku". Teroristovi se u našich východních sousedů nepovedlo nakoupit ani munici, protože se po ní sháněl u oficiálního prodejce a neměl potřebná povolení. Kromě toho slovenské úřady varovaly Vídeň, že na jejich území tato osoba sháněla vojenský materiál. Ovšem bezvýsledně.

Útok ve Vídni

3. 11. 2020

Aktualizace: Vídeňský útočník usmrtil dva muže a dvě ženy. Byl to dvacetiletý Rakušan, narodil se v Rakousku rodičům původem ze Severní Makedonie. Loni byl odsouzen za členství Islámského státu. Byl zatčen, když se vydal do Sýrie, kde se chtěl k Islámskému státu připojit. Byl předčasně propuštěn z vězení, kde měl původně setrvat až do prosince 2020 poté, co byl odsouzen na 22 měsíců. Jeho obětmi byli "starší pán, starší paní, mladý náhodný chodec a číšnice," řekl rakouský kancléř Sebastian Kurz. Pochválil policistůl, který byl při útoku postřelen a je v kritickém, avšak stabilním stavu. V souvislosti s útokem bylo zatčeno dalších 14 lidí. Rakousko, které není zvyklé na násilné útoky, je pondělním útokem zcela šokováno. Rakušané, stejně jako Němci, jsou dlouhá léta v důsledku své nacistické minulosti vychováváni proti nacionalismu. Je možné, že se to teď změní, konstatují pozorovatelé. Země si navzájem vyjadřuje solidaritu a zdůrazňuje demokracii, snášenlivost a svobodu projevu. ZDE 

Aktualizace: Rakouská policie zatkla několik lidí na adresách spojených se sympatizantem s Islámským státem, který v pondělí večer ve Vídni usmrtil nejméně čtyři lidi.

Na otázku, zda byla střelba motivována islamistickým extremismem nebo antisemitismem, Ruf uvedl, "Je jasné, že šlo o zradikalizovanou osobu, víc ale nemůžeme říci, dále vyšetřujeme."

Dva muži a dvě ženy zemřeli na svá zranění po útoku v centru Vídně, k němuž došlo několik hodin před zahájením nového koronavirového lockdownu. V nemocnicích zůstává v život ohrožujícím stavu dalších sedm lidí, 17 lidí bylo celkem v nemocnicích ošetřeno. Měli zranění způsobená střelnými zbraněmi, ale také řezné rány.

Útočníka, který měl v rukou útočnou pušku a falešnou sebevražednou vestu, policie zastřelila.

Donald Trump podvedl zaměstnance, jako jsem já

5. 11. 2020

Když jsem 13. října navštívil protrumpovské shromáždění v Des Moines (Iowa), byl jsem znechucen lžemi, které jsem tam slyšel.

Donald Trump se rád chlubí tím, kolik pracovních míst vytvořil. Prezident o sobě prohlašuje, že své sliby splnil; že do Spojených států vrátil více pracovních míst než kdokoliv jiný.

Pravda je ale taková, že Donald Trump neudělal nic pro to, aby do země vrátil pracovní místa ve výrobě. Ve skutečnosti je v tomto ohledu nejhorším americkým prezidentem moderní historie, píše na webu Inequality.org Robert Morrison.

 

Rozhovor Britských listů 329. Bude úspěch, jestli v ČR zemře "jen" 10 000 nebo i 20 000 lidí

22. 10. 2020Situace s koronavirovou pandemií v ČR je katastrofální. Ve čtvrtek bylo registrováno 15 000 nakažených, ale to je jen zlomek. Jak to bude dál? Hovoříme znovu s imunologem Václavem Hořejším. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 23. října 2020.

Signál z amerických voleb r. 2020? Frustrace a konflikt trvají

4. 11. 2020

 

Američané si sobě i světu v roce 2016 vážně uškodili a teď v roce 2020 to udělali znovu

Hluboce pociťované stížnosti, že lidi nikdo nebere vážně a nikdo jim nepomůže, zůstávají neřešeny. Trump k nim mluvil tak jak to Biden neumí


Americké volby r. 2020 bohužel vypadají skoro úplně stejně jako ty, které tolik lidí před čtyřmi lety překvapily, píše Martin Kettle.

Předvolební průzkumy veřejného mínění byly v USA i letos úplně špatně. I jestliže Joe Biden zvítězí, znamená to, že demokraci vedli nesprávnou kampaň. Biden byl dobrý kandidát, ale kandidoval na základě přesvědčení, že hlavním tématem je koronavirová pandemie. Miliony levičáků s ním souhlasily. Avšak bělošská dělnická třída v rezavějícím pásmu států a na horním Středozápadě, která způsobila Trumpovo vítězství v roce 2016, od té doby nezměnila svůj názor. Tito lidé zvolili Trumpa ze závažných důvodů, které posléze všichni uznali: měli pocit, že jsou ignorováni, že zmizely jejich pracovní příležitosti a rozložily se jejich komunity, domnívali se, že jiní - včetně cizinců - jsou na tom daleko lépe než oni, chtěli někoho, kdo bude jejich jménem mluvit. A demokraté to přestali dělat.
29544

Trump nemá ani na piškvorky

4. 11. 2020 / Karel Dolejší

Když se včera přední konzervativní intelektuál a představitel hnutí Never Trump Bill Kristol zmínil, že nejklidnější část dne pro něj představovala návštěva zubaře, samozřejmě ještě netušil, co ho čeká dnes. Protrumpovská Fox News ráno přiznala Trumpovu porážku v klíčovém státě Arizona ("McCainova pomsta") a její volební mapka dále indikuje, že se obrací poměr sil v Trumpův neprospěch také v Nevadě a Wisconsinu. - Za předpokladu, že Joe Biden po započtení předčasně odevzdaných hlasů za pár dní zvítězí doma v Pennsylvánii, měl by vítězství s přehledem v kapse (podle Natea Silvera s pravděpodobností 85 %). Již nyní získal více hlasů, než v roce 2016 Hillary Clintonová. Právě proto Trump žvaní o svém údajném vítězství a "volebních podvodech".

COVID-19, poslední wake-up call naší civilizace?

2. 11. 2020 / Milan Čech


Jsme koronavirem a děním kolem něj tak ohromeni, že se nám ostatní problémy často jeví jako marginální. Co když je tomu ale právě naopak a covid (stejně jako jakákoliv jiná krize) nám má ukázat naše osobní i společenská chybná nastavení a negativa? Co když je krize naopak možností se poučit a zabránit daleko vážnějším událostem v budoucnu? 

To, jak chaoticky, nelogicky a nesmyslně v současné situaci zatím postupujeme, zcela zřetelně odhaluje, jak nevyspělí a neschopní správné reakce jsme, a to jako jednotlivci i jako společnost. Naše šance obstát v přicházející velké výzvě se tak možná limitně blíží nule.

Mezinárodní akademici varují před kolapsem demokracie

2. 11. 2020Desítky expertů na fašismus varují před globálním nebezpečím. Apelují na obyčejné občany, aby začali jednat: "Není příliš pozdě!"


Desítky historiků specializujících se na studium fašismu a autoritářství podepsaly dopis varující, že "demokracie globálně odumírá, anebo je už v plném procesu rozpadu". Akademici naléhají na občany, aby začali na ochranu demokracie jednat.

"Demokracie je nesmírně křehká a potenciálně jen dočasná. Vyžaduje bdělost a ochranu," napsali vědci v neděli ve svém dopise.    "Není příliš pozdě situaci změnit."

Průběžné zpravodajství:

Koronavirus: Počet hospitalizovaných v USA překročil 50 000 osob

4. 11. 2020

MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE. Za úterý 3.11. je registrováno 12 088  nových nákaz.Celkem má ČR registrováno 362 985 nákaz. Zemřelo 3913 osob, od včerejška je to o 259 více, hospitalizováno je 7396 lidí. 

Počet registrovaných nákaz v jednotlivých českých okresech mírně poklesl, je nyní kolem 800-900 nákaz na 100 000 obyvatel. To je však stále velmi vysoké číslo.

- Počet pacientů hospitalizovaných na koronavirus v amerických nemocnicích překročil v úterý 50 000 osob, je to nejvyšší množství za posledního čtvrt roku. Množství nákaz hrozí zahlcením amerického zdravotnictví. Pozoruhodně, jak vyplývá z průzkumu u východů z volebních místností, jen 5 procent Trumpových voličů považuje koronavirus za problém. Nejdůležitějším tématem pro ně je ekonomika.

- Sedm amerických států registruje tento týden rekordní počet hospitalizací. Missouri, Oklahoma, Iowa, Indiana, Nebraska, Severní Dakota, a Nové Mexiko.

- - V Severní Dakotě získal křeslo do místního parlamentu republikánský kandidát David Andahl (55), který 5. října zemřel na koronavirus. ZDE 

- Indie už desátý den zaznamenala méně než 50 000 nových nákaz.

Největší záhada současnosti

2. 11. 2020 / Karel Dolejší

Největší tajemství dnes neskrývá Svatý grál ani Turínské plátno. Momentálně na ně poukazuje otázka, jak může nějaký Američan volit prezidentem Spojených států člověka, který svou zabedněností a bezohledností způsobil, že USA v době hlubokého míru zcela zbytečně utrpěly více jak dvakrát vyšší ztráty na životech, než během korejské a vietnamské války dohromady.

K propadu Zemanovy popularity: Pandemie dokázala, že země potřebují ve svém čele skutečné státníky

4. 11. 2020

 

Po čtyřech letech a po pandemii je jedna věc jasná: Je nutno znovu urychleně postavit zeď mezi televizní zábavou a politikou


Když v sobotu večer Boris Johnson oznámil v televizi, že Anglie musí zavést nový lockdown, bylo to těsně před vysíláním populárního tanečního pořadu Strictly Come Dancing, britské verze pořadu Stardance. Je jednoduché si představit, že by Boris Johnson v tomto pořadu ve flitrových šatech tančil. V tomto hypotetickém světě zůstává i Donald Trump televizní celebritou, uvádějící populární americkou "podnikatelskou" soutěž The Apprentice, protože západní demokracie se ještě nestaly rukojmími televizních celebrit, píše Raphael Behr.

Studie: Úbytek ledu v důsledku oteplení způsobuje další oteplování

4. 11. 2020

Úbytek obrovských mas ledu může přispívat k oteplování, které tento úbytek způsobuje, a dále zvyšovat rizika. Nová studie kvantifikuje pozitivní zpětnou vazbu na základě výzkumu dlouhodobých scénářů. Pokud by zcela vymizel letní mořský led v Arktidě, což bude zřejmě během tohoto století přinejmenším na čas splněno, může to posílit globální oteplení o zhruba 0,2 stupně.

USA: Volební noc, která sotva něco rozhodne

4. 11. 2020 / Karel Dolejší

Kvůli pandemii se letos více než 100 milionů amerických voličů rozhodlo hlasovat předčasně. Sčítání poštovních hlasů například v klíčovém státě Pennsylvánie však bude podle poměrně optimistického scénáře trvat do pátku 6. listopadu. V dalších státech nebo jednotlivých okresech může pak sčítání trvat ještě déle, protože zákonný limit je relativně benevolentní.

Koronavirus "ohrožuje Rusko neplodností"

4. 11. 2020

V dětství prodělané koronavirové onemocnění může vést ke snížení plodnosti a problémům s reprodukčními funkcemi v několika generacích. Tvrdí to předsedkyně výkonného výboru Svazu pediatrů Ruska Lejla Namazovová-Baranovová, všímá si Nikita Kurganov.

Někteří pacienti, kteří přežili covid, mají protilátky, které útočí na jejich organismus, ne na virus

1. 11. 2020Někteří nakažení covidem-19 projevují příznaky, z nichž vyplývá, že jejich imunitní systém začal útočit na jejich vlastní organismus. Připomíná to potenciálně ochromující nemoci jako lupus nebo revmatická artridita, zjistila vědecká studie, informuje New York Times.

V určité chvíli obranný systém pacientova organismu začal útočit na jeho samotný organismus, nikoliv na virus. U těchto pacientů vznikají molekuly, zvané "autoprotilátky", které útočí na genetický materiál lidských buněk, nikoliv na virus.

Mladý Rakušan, který v pondělí ve Vídni střílel, podvedl své mentory z deradikalizačního programu

4. 11. 2020Dvacetiletý Rakušan Kujtim Fejzulai, atentátník z Vídně, kterého policie zastřelila devět minut poté, co začal střílet po lidech na ulici a sedících v kavárničkách ve středu města, úmyslně "podvedl" své mentory z deradikalizačního programu, a předstíral, že se vzdal džihádismu, uvedl rakouský ministr vnitra.

Jeho oběti byli "starší pán, starší paní, mladý náhodný chodec a číšnice", informoval rakouský kancléř Sebastian Kurz, který pochválil odvahu policisty, postřeleného při útoku, který je v kritickém, ale stabilním stavu.

Rozhovor Britských listů 327. Covid-19: Václav Klaus starší ohrožuje život lidí nesmysly

15. 10. 2020V České republice roste astronomickou rychlostí počet nákaz covidem-19. V této situaci vydává penzista Václav Klaus starší prohlášení o pandemii, které obsahuje četné nepravdivé a zavádějící informace. O aktuální situaci v koronavirové pandemii v ČR hovoří Jan Čulík s pražským lékařem Borisem Šťastným, který tento týden zveřejnil důležitý text, uvádějící nebezpečná Klausova tvrzení na pravou míru. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 16. října 2020.

Vídeň, Francie: K radikalizaci mladíků dochází během pandemie. Sedí doma u počítače, nemají co dělat...

4. 11. 2020

Co víme, že je katalyzátorem těchto útoků, ve Francii a nyní v Rakousku? Odborníci poukazují, že s tím má co společného karanténa způsobená koronavirovou pandemií. Mladíci po celé Evropě nemohou chodit ven, sedí doma v ložnici u laptopu a lehce se stávají obětí džihádistické propagandy. K tomu rozhovor rozhlasu BBC s odbornicí na džihádistická média z BBC Monitoringu a interview z Channel 4 News:
 
Mina Alami, odbornice na džihádistická média v  BBC Monitoring: Je nutno si uvědomit, že tento útok přichází v kontextu obrovského množství džihádistického podněcování k akci. Džihádistické servery neustále vyzývají mladé muže k útokům. Pochází to jak od Islámského státu, tak od al Kajdy. Týká se to tématu kontroverzních karikatur proroka Mohammeda, které vydal satirický časopis Charlie Hebdo a postoje francouzské vlády vůči svobodě projevu. Takže džihádisté v posledních dnech, týdnech vlastně, zveřejňují obrovské množství oportunistického materiálu. Snaží se zneužívat hněvu muslimů ohledně těchto karikatur. A v tomto materiálu se snaží džihádisté přesvědčit muslimy, že oni sami i jejich náboženství jsou terčem útoků. A pokud se muslimové nezačnou bránit silou, západní vlády je budou "i nadále urážet a utlačovat". Takže tohle je kontext těch útoků ve Vídni.

Miskoncepce Hizballáhu: populární libanonské hnutí, nikoliv teroristická organizace

3. 11. 2020 / Jan Darmovzal

 

Jelikož je rok před volbami, je jasné, že čeští politici budou chtít získat plusové body předkládáním návrhů, které veřejnosti mohou znít velmi populárně, ale ostatně velmi často o nich ani sami politici, kteří je předkládají, téměř vůbec nic neví. Jedním takovým bludem, který se bohužel poslanecká sněmovna chystá schválit, je návrh paní poslankyně Černochové, který označuje libanonské hnutí Hizballáh jako teroristickou organizaci v České republice. Paní poslankyně jako absolventka mezinárodních vztahů asi moc literatury na toto téma nepřečetla, a jde proto o vyloženě populistický krok bez jakýchkoliv faktických důkazů. Podle toho také celý návrh poslanecké sněmovny dopadl – zmatek plný lží a polopravd. Rád bych proto vyjasnil několik základních faktů, na které naši politici v čele s paní Černochovou asi neměli odvahu nebo znalosti.

Rozhovor Britských listů 326. Lord Dubs české vládě: Přijměte dětské uprchlíky

10. 10. 2020


(For English, scroll below)

"Tím skutečným argumentem je, vždyť tady mluvíme o dětech! Já mám emocionální vazbu na Českou republiku a jsem smutný, že nechce nic udělat pro dětské uprchlíky. Je to humanitární věc. A Češi přece mají velmi důležitou demokratickou a humanitární tradici. A já bych řekl, že tohle přece přímo souhlasí s touto tradicí. A já velmi silně doufám, že si to česká vláda ještě rozmyslí."

Sedmaosmdesátiletý poslanec britské Horní sněmovny, Lord Alf Dubs, je známý tím, jak energicky a schopně se zasazuje o to, aby Británie a Evropa přijímala dnešní dětské uprchlíky. Zvlášť mu záleží na tom, aby se v této věci nechovala Česká republika nelidsky. Proč? Přijel jako Čech z Prahy do Británie v roce 1939 jako šestiletý uprchlík bez rodičů v kindertransportu sira Nicholase Wintona. Zažil tedy na vlastní kůži, co prožívají nyní dnešní uprchlické děti. V exkluzivním rozhovoru mluví o svých zkušenostech z doby před více než osmdesáti lety a o své nynější práci ve prospěch uprchlíků s šéfredaktorem Britských listů Janem Čulíkem. Rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 14. října 2020.

"The real argument is that we are talking about children. I feel very emotionally attached to the Czech Republic and I feel sad that they don't want to do anything for child refugees. It is humanity. And the Czechs have a very important democratic and humanitarian tradition. And I would have thought that this would fit in well with that tradition. And I would very much hope that the Czech government would think again." 

The 87-year-old member of the British House of Lords Lord Alf Dubs is well known by his energetic work trying to persuade the United Kingdom and Europe to accept today's child refugees. He would particularly appreciate if the Czech Republic gave up its current inhumane attitude in this matter. Why? The six-year-old Czech Alfred Dubs arrived from Prague to Britain in 1939 as a child refugee, unaccompanied by his parents, in Sir Nicholas Winton's kindertransport. So he has experienced personally what today's child refugees are experiencing now. In this exclusive interview, he speaks about his experiences from the times of more than eighty years ago and about his current work for refugees with Britské listy editor-in-chief Jan Čulík. The interview is broadcast by the Czech cable TV station Regionalnitelevize.cz from Wednesday 14th October 2020.

USA: Totalitní demokracie?

2. 11. 2020 / Milan Kohout


Dnes jsem udělal drobný test demokratické názorové “tolerance”, kterou se Amerika tak pyšnila v dobách, kdy jsem sem před třiceti lety přišel, a která se úplně vypařila. V této šílené době je společnost rozdělena na nesmiřitelné tábory, které se navzájem nenávidí.

Ač nejsem voličem Trumpa, tak jsem pro zajímavost umístil nápis vyzývající k volbě Trumpa v naší bostonské ulici, abych otestoval, jak dlouho tam vytrvá, než ho nějaký příznivec “demokracie” rozdupe a rozerve. V předchozích dobách se nikdo nepozastavoval nad tím, jestli jeho soused má na trávníku před domem nápis podporující rozdílného kandidáta.

Hospodaření OSBL za říjen 2020

4. 11. 2020

V říjnu 2020 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 60 057.20 Kč výdaje byly tentokrát  61 731.50  Kč. Zůstatek ke konci října byl 43 822.19 Kč, dále nevyhnutelně směřujeme k nule

Děkujeme mnoha čtenářům za  finanční podporu v měsíci říjnu 2020.

MNOHOKRÁT děkujeme všem věrným čtenářům, kteří na provoz Britských listů finančně přispívají -  trvale potřebujeme pravidelnou finanční podporu. Děkujeme.

Potřebujeme normálně cca 80 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. 

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

 
Brexit | Brexit - vše | Koronavirus | Oligarchie | PPF | Donald Trump | Česká republika | Globální oteplování | Bezdomovectví | USA | Životní prostředí | Jan Palach | Náboženství | Filmový festival Karlovy Vary 2018 | Islám | Česká politická scéna | Ekologie | Velká Británie - politika a společnost | Pro stoupence czexitu | EYE - Evropské setkání mladých | Babiš | Iracionální nenávist v České republice | Rozhovory Britských listů | Filmový festival Karlovy Vary 2017 | Filmový festival Karlovy Vary 2016 | V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Český film | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák | Sdělovací prostředky | Sdělovací prostředky | Sdělovací prostředky
61648