Biden: "Nyní je čas se sjednotit"
8. 11. 2020
8. 11. 2020
7. 11. 2020
Foto: Snímek Donalda Trumpa ze soboty odpoledne. Výraz jeho tváře sděluje všechno
Joe Biden byl zvolen 46. prezidentem Spojených států. Končí tak
hluboce konfliktní éra Donalda Trumpa, charakterizovaná v posledních
měsících zuřící pandemií, ekonomickým chaosem a sociálními nepokoji.
7. 11. 2020 / Karel Dolejší
CNN připisuje v sobotu večer Joeu Bidenovi 270 hlasů ve volebním kolegiu. Donedávna protrumpovská Fox News ji "dohnala a předehnala" protože podle její volební mapky získal Biden nejen domovskou Pennsylvánii (kde počítají poslední hlasy), ale také stát Nevada (kde z technických důvodů skončí dopočítávání až po víkendu).
7. 11. 2020
6. 11. 2020
7. 11. 2020 / Fabiano Golgo
7. 11. 2020 / Fabiano Golgo
7. 11. 2020
Pokud nedojde k náhlému obratu, nepředstavitelného i podle norem roku 2020, brzo se dovíte výsledky amerických prezidentských voleb - a bude to téměř určitě důvod pro radost. Donald Trump, muž, který pronásleduje sny světa a vyvolal tisíc nočních můr, téměř jistě prohrál. 20. ledna 2021 pravděpodobně odejde z Bílého domu - anebo bude, pokud to bude nutné, odtamtud odstraněn. Trumpovo prezidentství, ostudná kapitola v historii americké republiky, brzo skončí, píše Jonathan Freedland.
7. 11. 2020 / Jan Čulík
6. 11. 2020
Průběžné zpravodajství:
7. 11. 2020
6. 11. 2020 / Karel Dolejší
Je velmi představitelné, že Donald Trump ještě vyhraje v Severní Karolíně, přepočet hlasů mu může vrátit Georgii, ale i tak zůstane velmi nepravděpodobné, že by se mu ještě podařilo také vymazat Bidenův náskok současně v Arizoně, Nevadě, Pennsylvánii. Probíhá formální dopočítávání zbylých hlasů, které už Bidenovi s velkou pravděpodobností ponechá přinejmenším posledně zmíněné tři státy. Pak by měl 290 hlasů ve volebním kolegiu, zatímco potřebuje 270.
6. 11. 2020
Vladimír Putin údajně plánuje v lednu 2021 odstoupit z funkce
kvůli zdravotním problémům, napsal v pátek dopoledne britský bulvární
list The Sun. Tvrdí to prý "moskevské zdroje". Z nedávných záběrů
Vladimíra Putina prý vyplývá, že osmašedesátiletý vůdce má zřejmě
příznaky Parkinsonovy choroby.
Putinova sedmatřicetiletá milenka, gymnastka Alina Kabajeva, ho prý důrazně prosí, aby odstoupil.
Pozorovatelé,
kteří studovali nedávné záběry Vladimíra Putina, si povšimli, že jsou
jeho nohy v neustálém pohybu. Zdá se, že Putin trpí bolestmi - ma
záběrech se chytá opěradla židle.
6. 11. 2020
6. 11. 2020 / David Stein
Některé dezinformace mají formu zdánlivě věrohodných popisů vědeckých prací, a proto mohou zmást i vzdělané lidi, zejména pokud nemají čas si informace prověřit.
Podívejme se na čerstvý příklad. Hospodářské noviny přinesly v neděli článek s následujícím titulkem:
Covid se ve školách nešíří, ukazuje německý výzkum
Nepřekvapí, že se tato zpráva začala hned šířit na sociálních sítích.
Titulek Covid se ve školách nešíří je přitom hoden ocenění Bludný balvan, tedy pokud není publikován v novinách Denní věštec o škole v Bradavicích chráněné silným protivirovým kouzlem Albuse Brumbála.
Pozn. red. Podle britského Národního statistického úřadu se koronavirová infekce rychle šíří mezi staršími teenagery a mezi studenty středních škol. V Británii školy nebyly uzavřeny. Informace v Hospodářských novinách je chybná. Samozřejmě, že učitelé a rodiče studentů budou umírat.
6. 11. 2020 / Karel Dolejší
Až jednou bude psána historie Trumpovy porážky, k prvním osudovým příznakům blížícího se konce historici nepochybně přiřadí nečekanou proměnu "zpravodajství" Fox News (donedávna spíše "Trump News") v posledním okamžiku volebního klání. Byla to právě Fox News, kdo jako první ve středu ráno našeho času přisoudil Bidenovi vítězství ve státě Arizona, kde ještě do této chvíle probíhá dopočítávání posledních hlasů. Podle dostupných zpráv poté Trump volal osobně majiteli stanice Murdochovi a ječel na něj do telefonu, ať s tím okamžitě něco udělá. Ten ale odmítl.
6. 11. 2020
Krátce
po půlnoci středoevropského času (kolem 19. hodiny washingtonského
času) vystoupil Donald Trump se lživým blábolem, plným nepodložených pomluv v konferenční místností
Bílého domu. Zaútočil na americké volby, že jsou podvodné a korupční,
lhal, že sčitatelé hlasů podvodně přidávají nelegitimní hlasy, tvrdil,
že hlasy se sčítají tajně, bez přístupu republikánských pozorovatelů (ti
jsou přítomni, kromě toho jsou živé záběry ze sčítacích místností
veřejně streamovány) a tvrdil, že bude tyto "podvody" a "zkorumpovanou
Demokratickou stranu" žalovat. Jde prý o rozsáhlé spiknutí Demokratické strany připravit ho o volební vítězství. Lživě jmenoval několik amerických států, v
nichž prý vyhrál, ve skutečnosti v nich vyhrál Joe Biden. Televize CNN
Trumpův lživý konspirační blábol odvysílala, americké televizní sítě
ABC, CBS a MSNBC vysílání Trumpova blábolu vypnuly. "Bohužel jsme zase v
nezáviděníhodném postavení, že musíme přerušit prezidenta Spojených
států a musíme ho také opravit," řekl poté, co bylo vysílání Trumpova
blábolu vypnuto, moderátor televize MSNBC:
6. 11. 2020
Moje jediná útěcha dnes večer? Přesně tak si bude historie navždy pamatovat Trumpa - jako ubohého, prolhaného fňukala, kterému na této zemi ani za mák nesešlo, napsal na Twitteru komentátor Washington Postu Michael Gerson.
6. 11. 2020
V reakci na prezidentův brífink dnes večer Národní rada pro integritu voleb tvořená zástupci obou stran - skupina více než 40 bývalých volených představitelů, bývalých tajemníků kabinetu, penzionovaných vojenských představitelů a občanských lídrů (působí v ní i bývalí vrcholoví politici Republikánské strany jako Leon Panneta, Daniel Coats, Bill Haslam a další - pozn. BL) - vydala následující stanovisko:
6. 11. 2020
6. 11. 2020
Má jít o ukázku mezináboženské jednoty po smrtících teroristických útocích v Nice a Vídni. Křesťanští biskupové a židovský rabín promluví spolu s předním představitelem Ústřední rady muslimů.
Průběžné zpravodajství:
6. 11. 2020
6. 11. 2020 / Karel Dolejší
Rakouský tabloid Heute přinesl vlastní zprávu o tajné radikální mešitě ve Vídni, kam docházel Kujtim Fejzulai, který v pondělí v ulicích rakouského hlavního města provedl ozbrojený teroristický útok. Podle zjištění Heute se ve sklepě budovy údajně nachází místnost sloužící k výcviku bojových umění.
4. 11. 2020
7. 6. 2020
6. 11. 2020
Exit polls jsou nedokonalé, ale naznačují určitá poučení pro levici, napsal William Saletan.
6. 11. 2020
Lhal o podvodech s korespondenčním hlasováním. Podkopal poštu. Nyní chce, aby soudy zastavily sčítání hlasů, píše profesorka práva Kim Wehleová.
6. 11. 2020
V těsných amerických volbách je v sázce víc, než výběr mezi dvěma různými politickými projekty: Jde o jednotu a stabilitu americké společnosti, uvádí editorial španělského listu El País.
3. 11. 2020 / Jan Čulík
5. 11. 2020
6. 11. 2020
Kolem čtvrté hodiny ráno v den voleb jsem si šel zničený lehnout. Prezident Spojených států se prohlásil vítězem, otevřeně hovořil o ukradených volbách a aktivně připravoval odpor vůči předání moci, napsal Jonathan V. Last.
6. 11. 2020
Ačkoliv dosud neznáme velkého vítěze prezidentských voleb, víme, kdo v nich velmi utrpěl: Globální postavení Spojených států, napsal William F. Wechsler.
6. 11. 2020
Nemám představu, co po volbách říci, píše oregonský blogger FDChief. Konfrontováni s volbou mezi jemným korporátním technokratem, který by zavedl ten typ opatření na ochranu veřejného zdraví, který odpovídá zdravému rozumu, opatření, která utlumila pandemii na místech tak vzdálených jako Německo a Jižní Korea, a vzteklým, kradoucím, prolhaným požárem popelnice nafouklého oranžového protohominida, jehož šílená nekompetence pomohla zabít čtvrt milionu spoluobčanů, takřka polovina americké veřejnosti zařvala: "Zatraceně jo! Chci více zlořádu!"
Americké prezidentské volby
5. 11. 2020 / Daniel Veselý
Kdyby se americké prezidentské volby odehrávaly v některé africké či latinskoamerické zemi, kde nikdy nebyla nouze o tyrany, kteří si přivlastňují vítězství, aniž by byly spočítány všechny odevzdané hlasy, nikdo by se nad tím příliš nepozastavoval. Tedy pokud by nešlo o režim nepřátelsky naladěný vůči západnímu civilizačnímu okruhu. Jenže v tomto případě hovoříme o „majáku demokracie“, jenž nám byl tři dekády bezostyšně předkládán za nedostižný vzor. A nenechme se mýlit – toxický trumpismus čerpá z četných napajedel neslavné americké historie, i té nedávné. Intenzivní koketerie s autoritářstvím, existence anachronického sboru volitelů, překreslování map volebních okrsků (gerrymandering), potlačování volebních práv především u Afroameričanů či zhoubný vliv velkých peněz na politiku – to vše jsou neklamné známky společnosti v hlubokém úpadku a marasmu.
5. 11. 2020
3. 11. 2020 / Michal Giboda
Nikdo nemůže onemocnět COVIDem-19, dokud se neinfikuje virem SARS-CoV-2, ale ne každý infikovaný virem SARS-CoV-2 onemocní; jedna ze záhad infekčních nemocí. Otázek je víc, a proto budeme hledat odpovědi na další tajemství nemoci COVID-19 a snažit se jim porozumět. První otázka zní, jaké laboratorní testy jsou vhodné k potvrzení, že nemoc je vyvolaná SARS-CoV-2. Graf, který publikoval časopis Nature, ukazuje vhodnost jednotlivých diagnostických metod.
Světová zdravotnická organizace (WHO) vydala toto stanovisko expertů k laboratorní diagnostice COVID-19: Laboratory testing for coronavirus disease (COVID-19) in suspected human cases Interim guidance, 19 March 2020. WHO reference number: WHO/COVID-19/laboratory/2020.5. Jsou v něm definovány zásady tzv. Good Laboratory Practice.
5. 11. 2020 / Bohumil Kartous
5. 11. 2020 / David Marenčák
Kamarád pravil, že mám sice pravdu, ale že je to ten typ pravdy, který se nepatří říkat ve slušné společnosti. U nás, tou lepší, (pří-)slušnou, se rozumí všechno od středu doprava. Od středu nalevo jsou jen padesátkové politické procesy, komerčně vykradený a neoliberálně vyprázdněný obraz socialistky a feministky Horákové, uranové doly, gulagy, „ziliony“ mrtvých a totální komunismus.
Populismus je v této konstelaci to, co prospívá lidem. Co lidem škodí, ale prospívá firmám, je pak racionální, neideologické a věcné.
5. 11. 2020
5. 11. 2020
Okamžik, na nějž všichni oponenti Donalda Trumpa čekali, je na dosah: Joe Biden se zřejmě ujímá vedení. Tak proč nejsem spokojen?, ptá se Tom Nichols.
Zapojte se, je vás třeba
18. 4. 2017 / Bohumil Kartous
Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.
Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.
Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.
Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty.
Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů.
5. 11. 2020
Šéfredaktor časopisu The Lancet Richard Horton přesvědčivě argumentuje, že Covid-19 by měl být považován za syndemiku biologických a sociálních interakcí. Norton při plánování „národního oživení“ požaduje, aby tento syndemický přístup zahrnoval také ekologický rozměr. Různé studie zjistily, že rozsáhlá antropogenní degradace ekosystémů hrála klíčovou roli v objasnění toho, proč se tempo výskytu zoonóz za posledních 40 let zvýšilo, informuje vědecký časopis The Lancet.
2. 11. 2020
3. 11. 2020 / Jiří Hlavenka
30. 10. 2020
28. 10. 2020
5. 11. 2020
Zatímco Američané dychtivě očekávají konečné výsledky prezidentských voleb, přicházíme s několika klíčovými poznatky týkajícími se samotných voleb, financování kampaní, průzkumů veřejného mínění a přehmatů Demokratické strany, píší David Sirota, Andrew Perez a Julia Rock.
17. 10. 2020
Americké prezidentské volby
3. 11. 2020 / Daniel Veselý
Bylo by krajně naivní se domnívat, že případné vítězství washingtonského insidera nad k neofašismu inklinujícím prezidentem vyřeší přetrvávající neduhy americké společnosti a politické scény. Ano, v tuto chvíli to skutečně vypadá na výhru Joe Bidena. Nicméně unylý kandidát neautentické opozice, jíž je Demokratická strana, by podle mého soudu neměl proti prostořekému klaunovi žádnou šanci, kdyby neudeřila pandemie. Pokud se demokraté konečně nechytnou za nos, za čtyři roky se do Bílého domu může dostat autentický tyran, který tentokrát bude dobře vědět, co dělá.
5. 11. 2020 / Karel Dolejší
Jak se nyní ukazuje, pondělní ozbrojený útok ve Vídni, k němuž se přihlásila organizace "islámský stát", neměl nic společného s "osamělým útočníkem, který se vyzbrojil na Slovensku". Teroristovi se u našich východních sousedů nepovedlo nakoupit ani munici, protože se po ní sháněl u oficiálního prodejce a neměl potřebná povolení. Kromě toho slovenské úřady varovaly Vídeň, že na jejich území tato osoba sháněla vojenský materiál. Ovšem bezvýsledně.
3. 11. 2020
3. 11. 2020 / Karel Dolejší
5. 11. 2020
Když
jsem 13. října navštívil protrumpovské shromáždění v Des Moines (Iowa),
byl jsem znechucen lžemi, které jsem tam slyšel.
Donald
Trump se rád chlubí tím, kolik pracovních míst vytvořil. Prezident o sobě
prohlašuje, že své sliby splnil; že do Spojených států vrátil více pracovních
míst než kdokoliv jiný.
Pravda je ale taková, že Donald Trump neudělal nic pro to, aby do země vrátil pracovní místa ve výrobě. Ve skutečnosti je v tomto ohledu nejhorším americkým prezidentem moderní historie, píše na webu Inequality.org Robert Morrison.
22. 10. 2020
4. 11. 2020
Američané si sobě i světu v roce 2016 vážně uškodili a teď v roce 2020 to udělali znovu
Hluboce
pociťované stížnosti, že lidi nikdo nebere vážně a nikdo jim nepomůže,
zůstávají neřešeny. Trump k nim mluvil tak jak to Biden neumí
Americké
volby r. 2020 bohužel vypadají skoro úplně stejně jako ty, které tolik
lidí před čtyřmi lety překvapily, píše Martin Kettle.
Předvolební
průzkumy veřejného mínění byly v USA i letos úplně špatně. I jestliže
Joe Biden zvítězí, znamená to, že demokraci vedli nesprávnou kampaň.
Biden byl dobrý kandidát, ale kandidoval na základě přesvědčení, že
hlavním tématem je koronavirová pandemie. Miliony levičáků s ním
souhlasily. Avšak bělošská dělnická třída v rezavějícím pásmu států a na
horním Středozápadě, která způsobila Trumpovo vítězství v roce 2016, od
té doby nezměnila svůj názor. Tito lidé zvolili Trumpa ze závažných
důvodů, které posléze všichni uznali: měli pocit, že jsou ignorováni, že
zmizely jejich pracovní příležitosti a rozložily se jejich komunity,
domnívali se, že jiní - včetně cizinců - jsou na tom daleko lépe než
oni, chtěli někoho, kdo bude jejich jménem mluvit. A demokraté to
přestali dělat.
4. 11. 2020
Sázkaři už dávají variantě vítězství Donalda Trumpa v prezidentské volbě jen 16 % šanci.
2. 11. 2020
4. 11. 2020
Shrnuji: Prezident chce spočítat zbývající hlasy v Arizoně, protože prohrává, ale říká, že "vyhrál" v Pennsylvánii a Michiganu, kde dosud zbývá sečíst statisíce hlasů.
4. 11. 2020 / Karel Dolejší
Když se včera přední konzervativní intelektuál a představitel hnutí Never Trump Bill Kristol zmínil, že nejklidnější část dne pro něj představovala návštěva zubaře, samozřejmě ještě netušil, co ho čeká dnes. Protrumpovská Fox News ráno přiznala Trumpovu porážku v klíčovém státě Arizona ("McCainova pomsta") a její volební mapka dále indikuje, že se obrací poměr sil v Trumpův neprospěch také v Nevadě a Wisconsinu. - Za předpokladu, že Joe Biden po započtení předčasně odevzdaných hlasů za pár dní zvítězí doma v Pennsylvánii, měl by vítězství s přehledem v kapse (podle Natea Silvera s pravděpodobností 85 %). Již nyní získal více hlasů, než v roce 2016 Hillary Clintonová. Právě proto Trump žvaní o svém údajném vítězství a "volebních podvodech".
3. 11. 2020
Protivládní demonstrace v Polsku pokračují
Polská
ultrapravicová vláda odložila realizaci kontroverzního rozhodnutí
Ústavního soudu (který má zcela pod kontrolou), které má zakázat potraty
i vážně a nenapravitelně nemocných dětí.
2. 11. 2020 / Milan Čech
Jsme koronavirem a děním kolem něj tak ohromeni, že se nám ostatní problémy často jeví jako marginální. Co když je tomu ale právě naopak a covid (stejně jako jakákoliv jiná krize) nám má ukázat naše osobní i společenská chybná nastavení a negativa? Co když je krize naopak možností se poučit a zabránit daleko vážnějším událostem v budoucnu?
To, jak chaoticky, nelogicky a nesmyslně v současné situaci zatím postupujeme, zcela zřetelně odhaluje, jak nevyspělí a neschopní správné reakce jsme, a to jako jednotlivci i jako společnost. Naše šance obstát v přicházející velké výzvě se tak možná limitně blíží nule.
2. 11. 2020
Dramatik Tom Murphy prohlásil, že nejdůležitější otázka jakékoliv hry zní: Co je v sázce? Pokud jde o prezidentské volby a volby do Kongresu v USA příští úterý, zjevná, leč nic neřešící odpověď říká: Všechno, napsal Fintan O'Toole.
2. 11. 2020
Tyto společnosti erodují naše demokratické instituce. Tvůrce tlačítka "Like" na Facebooku tvrdí, že jedině tlak veřejnosti a kolektivní akce je mohou zastavit.
4. 11. 2020
Na počátku koronavirové pandemie existovaly velké naděje, že vysoké letní teploty mohou omezit jeho šíření. Ačkoliv léto nepřineslo širokou úlevu, spojení mezi počasím a COVIDem-19 je stále předmětem veřejné debaty.
4. 11. 2020 / Karel Dolejší
Češi už mají dost Miloše Zemana. Polovina dotázaných v průzkumu agentury STEM/MARK uvedla, že by jeho výkon v koronakrizi hodnotili nedostatečnou. 20 % by prezidentovi dalo čtyřku. Jedničku nebo dvojku udělilo Zemanovi dohromady 14 % respondentů. 30 % dotázaných považuje samotný prezidentský úřad za nedůležitý, 46 % jej sice má za důležitý, ale nechce posilovat jeho pravomoci.
2. 11. 2020
Desítky expertů na fašismus varují před globálním nebezpečím.
Apelují na obyčejné občany, aby začali jednat: "Není příliš pozdě!"
Desítky
historiků specializujících se na studium fašismu a autoritářství
podepsaly dopis varující, že "demokracie globálně odumírá, anebo je už v
plném procesu rozpadu". Akademici naléhají na občany, aby začali na
ochranu demokracie jednat.
"Demokracie je nesmírně křehká a potenciálně jen dočasná. Vyžaduje bdělost a ochranu," napsali vědci v neděli ve svém dopise. "Není příliš pozdě situaci změnit."
Průběžné zpravodajství:
4. 11. 2020
MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE. Za úterý 3.11. je registrováno 12 088
nových nákaz.Celkem má ČR registrováno 362 985 nákaz. Zemřelo 3913 osob, od včerejška je to o 259 více, hospitalizováno je 7396 lidí.
- Počet pacientů hospitalizovaných na koronavirus v amerických
nemocnicích překročil v úterý 50 000 osob, je to nejvyšší množství za
posledního čtvrt roku. Množství nákaz hrozí zahlcením amerického
zdravotnictví. Pozoruhodně, jak vyplývá z průzkumu u východů z volebních
místností, jen 5 procent Trumpových voličů považuje koronavirus za
problém. Nejdůležitějším tématem pro ně je ekonomika.
- Sedm
amerických států registruje tento týden rekordní počet hospitalizací.
Missouri, Oklahoma, Iowa, Indiana, Nebraska, Severní Dakota, a Nové
Mexiko.
2. 11. 2020 / Karel Dolejší
Největší tajemství dnes neskrývá Svatý grál ani Turínské plátno. Momentálně na ně poukazuje otázka, jak může nějaký Američan volit prezidentem Spojených států člověka, který svou zabedněností a bezohledností způsobil, že USA v době hlubokého míru zcela zbytečně utrpěly více jak dvakrát vyšší ztráty na životech, než během korejské a vietnamské války dohromady.
4. 11. 2020
Po čtyřech letech a po pandemii je jedna věc jasná: Je nutno znovu urychleně postavit zeď mezi televizní zábavou a politikou
Když
v sobotu večer Boris Johnson oznámil v televizi, že Anglie musí zavést
nový lockdown, bylo to těsně před vysíláním populárního tanečního pořadu
Strictly Come Dancing, britské verze pořadu Stardance. Je jednoduché si
představit, že by Boris Johnson v tomto pořadu ve flitrových šatech
tančil. V tomto hypotetickém světě zůstává i Donald Trump televizní
celebritou, uvádějící populární americkou "podnikatelskou" soutěž The
Apprentice, protože západní demokracie se ještě nestaly rukojmími
televizních celebrit, píše Raphael Behr.
4. 11. 2020
Úbytek obrovských mas ledu může přispívat k oteplování, které tento úbytek způsobuje, a dále zvyšovat rizika. Nová studie kvantifikuje pozitivní zpětnou vazbu na základě výzkumu dlouhodobých scénářů. Pokud by zcela vymizel letní mořský led v Arktidě, což bude zřejmě během tohoto století přinejmenším na čas splněno, může to posílit globální oteplení o zhruba 0,2 stupně.
4. 11. 2020 / Karel Dolejší
Kvůli pandemii se letos více než 100 milionů amerických voličů rozhodlo hlasovat předčasně. Sčítání poštovních hlasů například v klíčovém státě Pennsylvánie však bude podle poměrně optimistického scénáře trvat do pátku 6. listopadu. V dalších státech nebo jednotlivých okresech může pak sčítání trvat ještě déle, protože zákonný limit je relativně benevolentní.
4. 11. 2020
Stav zralých ekosystémů je třeba vzít v úvahu předtím, než začnete s masivními plány znovuzalesňování Subsaharské Afriky, uvádí geoložka Julie Alemanová z katedry geografie Université de Montréal.
4. 11. 2020
Autoritářští představitelé a lídři jednají se západními národy způsobem, který demokratickým vládám poskytuje účinné páky, píše Elisabeth Brawová.
4. 11. 2020
Nové části zprávy z Muellerova vyšetřování týkající se WikiLeaks a bývalého Trumpova poradce Rogera Stonea byly zveřejněny v needitované verzi. Tým zvláštního vyšetřovatele tvrdí, že WikiLeaks komunikovali s ruskou špionážní agenturou "na zakódovaných chatech".
4. 11. 2020
Průzkum zjistil, že jen 23 % dotázaných si je "velmi jistých" pokojným předáním moci, upozorňuje Adam Shaw.
4. 11. 2020
V dětství prodělané koronavirové onemocnění může vést ke snížení plodnosti a problémům s reprodukčními funkcemi v několika generacích. Tvrdí to předsedkyně výkonného výboru Svazu pediatrů Ruska Lejla Namazovová-Baranovová, všímá si Nikita Kurganov.
1. 11. 2020
Někteří nakažení covidem-19 projevují příznaky, z nichž vyplývá,
že jejich imunitní systém začal útočit na jejich vlastní organismus.
Připomíná to potenciálně ochromující nemoci jako lupus nebo revmatická
artridita, zjistila vědecká studie, informuje New York Times.
V
určité chvíli obranný systém pacientova organismu začal útočit na jeho
samotný organismus, nikoliv na virus. U těchto pacientů vznikají
molekuly, zvané "autoprotilátky", které útočí na genetický materiál
lidských buněk, nikoliv na virus.
4. 11. 2020
V pondělí byly již podruhé některé důležité komunikační body v polském hlavním městě zablokovány v rámci kampaně Polské stávky žen.
4. 11. 2020
Tento krok znamená, že britští bezpečnostní představitelé jsou přesvědčeni o bezprostředně hrozícím útoku, avšak neexistují konkrétní zpravodajské informace o incidentu.
4. 11. 2020
Dvacetiletý Rakušan Kujtim Fejzulai, atentátník z Vídně, kterého
policie zastřelila devět minut poté, co začal střílet po lidech na
ulici a sedících v kavárničkách ve středu města, úmyslně "podvedl" své
mentory z deradikalizačního programu, a předstíral, že se vzdal
džihádismu, uvedl rakouský ministr vnitra.
Jeho oběti byli
"starší pán, starší paní, mladý náhodný chodec a číšnice", informoval
rakouský kancléř Sebastian Kurz, který pochválil odvahu policisty,
postřeleného při útoku, který je v kritickém, ale stabilním stavu.
15. 10. 2020
4. 11. 2020
Co víme, že je katalyzátorem těchto útoků, ve Francii a nyní v Rakousku?
Odborníci poukazují, že s tím má co společného karanténa způsobená
koronavirovou pandemií. Mladíci po celé Evropě nemohou chodit ven, sedí
doma v ložnici u laptopu a lehce se stávají obětí džihádistické
propagandy. K tomu rozhovor rozhlasu BBC s odbornicí na džihádistická
média z BBC Monitoringu a interview z Channel 4 News:
Mina Alami, odbornice na džihádistická
média v BBC Monitoring: Je nutno si uvědomit, že tento útok přichází v
kontextu obrovského množství džihádistického podněcování k akci.
Džihádistické servery neustále vyzývají mladé muže k útokům. Pochází to
jak od Islámského státu, tak od al Kajdy. Týká se to tématu
kontroverzních karikatur proroka Mohammeda, které vydal satirický
časopis Charlie Hebdo a postoje francouzské vlády vůči svobodě projevu.
Takže džihádisté v posledních dnech, týdnech vlastně, zveřejňují
obrovské množství oportunistického materiálu. Snaží se zneužívat hněvu
muslimů ohledně těchto karikatur. A v tomto materiálu se snaží
džihádisté přesvědčit muslimy, že oni sami i jejich náboženství jsou
terčem útoků. A pokud se muslimové nezačnou bránit silou, západní vlády
je budou "i nadále urážet a utlačovat". Takže tohle je kontext těch
útoků ve Vídni.
3. 11. 2020 / Jan Darmovzal
Jelikož je rok před volbami, je jasné, že čeští politici budou chtít získat plusové body předkládáním návrhů, které veřejnosti mohou znít velmi populárně, ale ostatně velmi často o nich ani sami politici, kteří je předkládají, téměř vůbec nic neví. Jedním takovým bludem, který se bohužel poslanecká sněmovna chystá schválit, je návrh paní poslankyně Černochové, který označuje libanonské hnutí Hizballáh jako teroristickou organizaci v České republice. Paní poslankyně jako absolventka mezinárodních vztahů asi moc literatury na toto téma nepřečetla, a jde proto o vyloženě populistický krok bez jakýchkoliv faktických důkazů. Podle toho také celý návrh poslanecké sněmovny dopadl – zmatek plný lží a polopravd. Rád bych proto vyjasnil několik základních faktů, na které naši politici v čele s paní Černochovou asi neměli odvahu nebo znalosti.
10. 10. 2020
2. 11. 2020 / Milan Kohout
4. 11. 2020
V říjnu 2020 přispěli čtenáři finančně na Britské
listy celkovou částkou 60 057.20 Kč, výdaje byly tentokrát 61 731.50 Kč. Zůstatek ke konci října byl 43 822.19 Kč, dále nevyhnutelně směřujeme k nule
Děkujeme
mnoha čtenářům za finanční podporu v měsíci říjnu 2020.
MNOHOKRÁT děkujeme všem věrným čtenářům, kteří na provoz Britských listů
finančně přispívají - trvale potřebujeme
pravidelnou finanční podporu. Děkujeme.
Potřebujeme normálně cca 80 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.
Příspěvky na provoz Britských listů je možno
zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo
účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo
nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět
na provoz Britských listů úvěrovou kartou na
adrese www.paypal.com po
jednoduché registraci odesláním částky na adresu
redakce@blisty.cz.
Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.