Jak to bude vypadat, až převezmou moc ultrapravičáci?

30. 6. 2019 / Jan Čulík

Šestimilionové Dánsko je globální filmařskou velmocí. Je to nepochopitelné - představte si, že by takto filmem a televizí vévodilo světu například Slovensko. Dánsko uchvátilo pozornost světa před několika lety vynikajícími thrillery se sociálním podtextem Forbrydelsen (Vražda)Broen (Most), či napínavým seriálem o dánské politice Borgen (který, jak se přiznal, fascinovaně sledoval i tehdejší britský premiér David Cameron). Skoro všechny televizní seriály i celovečerní filmy, přicházející z Dánska, projevují vynikající kvalitu. V Dánsku prostě funguje dokonalé filmařské zázemí a hlavně - to, co chybí kinematografii v České republice - jsou tam velmi dobří scénáristé, dokáží napsat příběh.

Dánsko opět zazářilo na karlovarském filmovém festivalu ohromujícím, napínavým, temným psychologickým thrillerem Danmarks sonner (Synové Dánska, 2019) mladého  arabského režiséra Ulaa Salima (je to jeho první celovečerní snímek). Dánské filmy měly vždycky mírnou sociální notu, konstruovaly obraz té země jako tolerantní, civilizované, otevřené země.

Rozhovor Britských listů 225. Jak třicet let staré české filmy ohromujícím způsobem hovoří k dnešku

28. 6. 2019K třicetiletému výročí pádu komunismu připravil letošní filmový festival v Karlových Varech, který začíná dnes, v sekci "Bez cenzury" přehlídku několika českých filmů vzniklých na přelomu let 1989 a 1990 a začátkem devadesátých let víceméně zapomenutých, protože kdo by se v tehdejší optimistické atmosféře staral o kritiku padlého, minulého režimu. Jenže "hodnoty" normalizační éry se zhmotnily v éře postkomunistické, kdy z nich vykvetl jedovatý květ. Lidé, kteří dnes demonstrují proti Babišovi, budou ohromeni, když zhlédnou tyto filmy a zjistí, že jsou vášnivým protestem proti patologickému chování nikoliv režimu ale  jednotlivců, jímž hluboce trpí i dnešní česká společnost. O těchto a dalších otázkách týkajících se třicet let starých českých filmů mluví v tomto Rozhovoru Britských listů Jan Čulík s dokumentaristkou Dominikou Švecovou. Rozhovor se vysílá v Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 28. června 2019.


Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE


HRW ke Karlovým Varům: Jak si nedělat PR

30. 6. 2019

Jak si nedělat reklamu. Karlovarský filmový festival je sponzorován výrobcem zbraní, upozorňuje Andrew Stroehlein z organizace Human Rights Watch. A také tabákovou společností Philip Morris. A dává ocenění Caseymu Affleckovi, který je v USA podezříván ze sexuálního šikanování žen.


Karlovarský filmový festival jako cizácká akce

29. 6. 2019 / Jan Čulík

Od pátku jsme na karlovarském filmovém festivalu "hit the ground running", jak se říká anglicky, tedy vpadli přímo do dramatické akce. Zhlédli jsme tu od pátečního podvečera už čtyři filmy, a všechny byly vynikající.

Opakuju léta, že karlovarský filmový festival má v nekvalitních mainstreamových českých médiích naprosto falešnou pověst. Ta se totiž soustřeďují na komerční pozlátka, nesmyslné mejdany a celebrity, jenže podstatou této akce nejsou tyto povrchní hlouposti, ale vynikající festivalová dramaturgie.

Sedláčkovi se film o Palachovi skutečně povedl

29. 6. 2019 / Jan ČulíkKonečně se mi podařilo zhlédnout  v Karlových Varech i loňský film Roberta Sedláčka Jan Palach, píše Jan Čulík. Na rozdíl od televizního seriálu Angieszky Hollandové Hořící keř, který byl černobílým propagandistickým cvičením, zcela ignorujícím realitu (autorem scénáře pro seriál Hollandové byl třicátník, který tu dobu nezažil, a z jejího seriálu byli vyzmizíkovaní hlavní protagonisté Palachova dramatu jako Luboš Holeček a Jan Kavan,  možná proto, že to byli levičáci) film Roberta Sedláčka je pozoruhodně autentický. Víceméně ho podepisuji, zachycuje atmosféru tehdejší doby na devadesát až devadesát pět procent přesně. Není divu, autorkou scénáře Sedláčkova filmu byla Eva Kantůrková, která tu dobu zažila.

Karlovy Vary oslavují Caseyho Afflecka - v USA je však spojován s údajným sexuálním šikanováním

30. 6. 2019V roce 2018 Casey Affleck měl moderovat udílení oskarových cen, svou práci moderátora však na této akci zrušil v důsledku kontroverze týkající se obvinění z údajných sexuálních deliktů. Citujeme z Wikipedie:

V roce 2010 podali na Afflecka žalobu jeho dvě bývalé spolupracovnice na filmu I am Still Here z roku 2010. Amanda White, producentka tohoto filmu, žalovala Afflecka o odškodné 2 milionů dolarů kvůli celé řadě problémů, včetně "sexuálního šikanování" a "porušení ústní dohody". Whiteová popsala četné "nevyžádané a nežádoucí sexuální pokusy" na pracovišti. Uvedla také, že Affleck prý dal příkaz kytaristovi skupiny Spacehog Antonymu Langdonovi, aby se v její přítomnosti odhalil, Affleck hovořil "nevhodně" o tom, jak Whiteová stárne a že už není plodná, hovořil o svých sexuálních úspěších, charakterizoval ženy jako "krávy", vstupoval do jejího osobního prostoru tím, že ji znemožnil přístup do jejího hotelového pokoje, zatímco se ucházel o jinou ženu, pokusil se jí manipulací přimět, aby s ním zůstala v hotelovém pokoji, "násilně" ji uchopil za ruku, když to odmítla udělat, a posílal jí "útočné esemesky", když odmítla zůstat v jeho přítomnosti. Whiteová si také stěžovala, že odplatou za to, že s ním nechtěla nic mít, odmítl Affleck splnit finanční dohodu ohledně produkce zmíněného filmu a nevyplatil jí honorář.

ČSSD se obětovává pro naši zemi

29. 6. 2019 / Jiří Hlavenka

Supermenšina čtvrté a páté strany na pásce a jejich řídící důstojník Zeman určují, kdo v této zemi bude, případně nebude vládnout. A to vše za dodržení ústavních pravidel. Je dnes jen jedna strana, která tomuto scénáři brání a tou je sociální demokracie. ČSSD dnes je evidentním NEPŘÍTELEM Babiše, kterého drží aspoň trochu na uzdě tím, že je s ním ve vládě - ano, takové jsou paradoxy politiky.


Výzvám směrem k socdem, aby opustila svoje ponižující působení ve vládě, cosi chybí: Ok, a co nastane druhý den?

Tak vám to povím.

Nepočítejte ani vteřinu s tím, že by padla vláda Andreje Babiše - naopak dojde k upevnění JAK jeho moci, TAK moci Miloše Zemana. Nedojde dokonce ani k demisi vlády - ať si koaliční smlouva říká co chce, je to smlouva a ne zákon. Dojde jen k doplnění vlády podle vůle Babiše a Zemana, případně i Filipa, Okamury a Klause juniora, který se na post ministra školství jenom třepe.

ČSSD se především bojí opoziční role

29. 6. 2019 / Boris Cvek

Kdo sleduje dění posledních dní v české politice, musí si klást otázku, proč ČSSD konečně neodejde z vlády. Obávám se, že odpověď je velmi jednoduchá: nejvíce ze všeho se ta strana bojí opoziční role. Proč? Prakticky od tzv. lánského puče neprošla žádnou sebereflexí. Nepohnuly jí ani sněmovní volby 2017, ani komunální volby 2018, ani evropské volby 2019. Ve všech brutálně propadla, ale stále opakuje tutéž mantru: budeme ve vládě uskutečňovat náš program a voliči nás za to odmění.

Mávátka kompromatu na věčné časy

28. 6. 2019 / Karel Dolejší

"Své kritiky znám i z odposlechů," pronesla včera nová ministryně spravedlnosti (sic!) Marie Benešová ZDE. - Faktem je, že kdyby proti některým kritikům byly opravdu otevřeny živé kauzy, nemohla by Benešová - za hypotetického předpokladu, že dodržuje zákon - hovořit na veřejnosti o klíčových důkazech.

Voliči jsou vůči politikům naprosto bezmocní

28. 6. 2019 / Boris Cvek

Rád bych ještě sepsal pár stručných poznámek k tomu srovnávání změny režimu v roce 1989 a dneškem. Především normalizační režim nestál na žádné společenské smlouvě. Byl jasně nastolen pomocí tanků. Ty tanky tu byly ještě v roce 1989. Ten režim nemohl padnout dříve, než sovětský vůdce rozhodl, že ho nechá padnout.

A pochopitelně se to netýkalo jen Československa, ale všech sovětských satelitů ve východní Evropě. V Polsku to byly dělnické odbory, kdo byl hlavní oponent verbálně „levicovému režimu“, který vedl generál. Ten režim ani v Polsku, ani v NDR, ani v Maďarsku či Rumunsku už nezastupoval nikoho kromě mafiánů, kteří ho řídili. Potřeba změnit režim a hlavně připustit svobodné volby byla celospolečenská. V Československu to jasně to ukázala generální stávka.

Milion chvilek pro demokracii není nedotknutelný

28. 6. 2019 / Daniel Veselý

Bohumil Kartous přesvědčivě dokládá, že se demonstrace pořádaná spolkem Milion chvilek pro demokracii, jakož i spolek samotný staly terčem dezinformátorů. To se ostatně dalo čekat a vyvstává otázka, do jaké míry byla tato oblbovací kampaň úspěšná. Manipulativní weby prokazují společnosti medvědí službu, když šířením nesmyslů a paranoidních smyšlenek znemožňují racionální kritiku činnosti tohoto spolku; kritiku, která by se neměla týkat pouze snadných terčů, jakými jsou Tomio Okamura, Andrej Babiš nebo Miloš Zeman, ale která by měla zohlednit také některé nepříliš pochopitelné postoje Milionu chvilek.

Milí čtenáři a příznivci Britských listů

7. 6. 2020

Je  to poněkud trapné, ale musíme znovu zdůraznit, že za nynější míry finanční podpory od čtenářů Britské listy do několika měsíců skončí.

V nynější stále se zhoršující domácí české politické situaci jsou Britské listy jedním z mála seriozních a nezávislých informačních zdrojů, přinášející do uzavřeného českého prostředí otevřenou debatu z vnějšího světa a neúplatnou analýzu domácích poměrů, která není závislá na žádné kmenové příslušnosti znesvářených domácích aktivistických skupin.

Ano, samozřejmě, nezávislé myšlení bolí. Vždycky se pobavím nad občasnými zuřivými reakcemi od čtenářů s klapkami na očích a uších, kteří nám důrazně oznamují, že přestávají Britské listy číst, jako by jejich čtením dělali NÁM milost. Jestliže se však někdo zuřivě rozhodne odstřihnout se od seriozních, otevřených informací z vnějšího světa, je to jeho blbost... :) 

Vydávání Britských listů není zadarmo. Potřebujeme na jejich provoz přibližně 70 000 Kč měsíčně a v tom ohledu plně závisíme na finanční podpoře našich čtenářů. Zvlášť v dnešní době, když už v kmenově rozdělené české společnosti existuje jen minimum informačních zdrojů, které nejsou závislé na nějakém oligarchovi či politickém seskupení, a je jen málo serverů jako Britské listy, které přinášejí otevřené a věcné informace o situaci v zahraničí, která výrazně ovlivňuje to, co se děje v ČR, je role Britských listů nezastupitelná.

V současnosti však nevybereme měsíčně tolik drobných příspěvků od našich čtenářů, aby nám finanční rezerva neklesala. V takovéto situaci do pár měsíců zkrachujeme.  Pokud si přejete, aby byl i nadále v české společnosti slyšen nezastupitelný hlas Britských listů, prosíme, přispívejte pravidelně na jejich provoz částkou cca 200 Kč měsíčně.

Děkujeme

Britské listy
30437

Monitor Jana Paula: Jan Knap a Miroslav Oliva v zemi zaslíbené

28. 6. 2019 / Jan Paul


Metaforický titulek odkazuje k tématu výstavy dvou odlišných umělců, kteří se setkali na společné výstavě pod názvem Zákon v galerii Art Chrudim. Zatímco malíř Jan Knap uchopil téma skrze utopickou vizi dobrého světa, sochař a keramik Miroslav Oliva se ho dotknul v archaickém duchu skrze keramickou plastiku. Jestliže Knap už mnoho let maluje svoji „zemi zaslíbenou“, totiž motivy prodchnuté láskyplným souzněním všeho ve všem, pak pro Olivu bylo tematické zadání galeristy novou výzvou k zamyšlení se nad biblickými motivy prostřednictvím objemu a výrazu. Na jedné straně malířská iluze pomyslného ráje, na straně druhé dělnost a sdělnost epifanie hmoty.

O proměně BBC v sovětskou televizi

28. 6. 2019

Za posledních 10 let, kdy se v Británii debatuje o Evropské unii, vlajkový diskusní pořad televize BBC Question Time NIKDY nepozval žádného poslance, který by podporoval setrvání Británie v EU. Nikdy nepozval žádného lbouristického, liberálnědemokratického poslance, ani poslance Strany zelených, velšské strany Plaid Cymru či strany skotských nacionalistů. Ti všichni odmítají brexit. Televize BBC je umlčuje.


Rozhovor Britských listů 224. Proč jsou finské školy tak dobře připraveny na robotizaci a české tak špatně?

21. 6. 2019For English, scroll below. This interview is in English with Czech subtitles.


Finská pedagožka Susanna Bäckman pořádá v ČR semináře a workshopy o nejmodernější praxi finského školství. Jan Čulík s ní v tomto Rozhovoru Britských listů mluví o hodnotách finské pedagogiky a o tom, jak pozoruhodně inteligentním způsobem je finské školství připraveno na blížící se revoluci umělé inteligence. Finští učitelé - stejně jako nikdo z nás - nevědí, co mají dnes žáky učit, protože nikdo neví, jak bude svět vypadat za deset či dvacet let. Na rozdíl od ostře konzervativního, nepedagogického českého školství však mají pro tuto situaci ohromující, inteligentní řešení. Proč ho nemá Česká republika? Rozhovor se vysílá v Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 21. června 2019.

Finnish educationalist Susanna Bäckman, who now works in the Czech Republic, discusses  the remarkably innovative practice of the contemporary Finnish education system showing how well it is prepared for the forthcoming AI revolution.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE


Kandidát na šéfa Evropské komise nepřímo útočí na Macrona

28. 6. 2019


Lídr parlamentní frakce Evropské lidové strany (EPP) Manfred Weber vede nepřímý útok proti francouzskému prezidentovi Emmanuelu Macronovi za to, že nepodporuje tradiční proces známý pod názvem "Spitzenkandidat".

Ten by Webera automaticky dostal do pozice příštího šéfa Evropské komise. Opuštění tohoto procesu, napsal Weber v úvodníku pro list Die Welt, by evropské volby učinilo "irelevantními" a voliče frustrovalo. "EU je v zásadě na cestě zpět ke kuloárnímu rozhodování".

Podrobnosti v angličtině: ZDE

Rodičia nekupujte, radšej adoptujte svojim deťom zvieratko

28. 6. 2019

Každé dieťa si zaslúži pozornosť za vynaložené úsilie počas školského roka. Mnohí rodičia sa rozhodnú zaobstarať pre svoje dieťa ako darček zvieratko. Jednou z možností odmeny za dobré vysvedčenie je však aj forma adopcie zvierat v Národnej zoo Bojnice, ktorou podporíte chov ohrozených druhov zvierat.

Domáci miláčik ako pes, mačka, morča, škrečok, jež či fretka bývajú jedným z najčastejších darov za vysvedčenie. Niektorým deťom sa splní túžba zakúpením exotického teráriového zvieraťa - plaza či obojživelníka. Je preukázané, že zvieratko jednoznačne u detí podporí správny emocionálny rozvoj a najmä jeho zodpovednosť. Treba však myslieť aj na to, že prázdniny trvajú len 2 mesiace. To znamená zodpovedať si otázku, kto sa o zviera bude starať, keď bude mať dieťa školské povinnosti.

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

NYT: Způsobují masové protesty v mnoha zemích světa demokracii, nebo nestabilitu?

27. 6. 2019

 

Je docela lehké dostat lidi do ulic prostřednictvím sociálních sítí. Až to, co má následovat, je složité.


Na základě rozsáhlých protibabišovských protestů v Praze se deník New York Times zamýšlí na pozoruhodným nárůstem demonstrací a protestů po celém světě.

Protesty se konají v Praze, v Kazachstánu, v Hongkongu. V Alžírsku odešel z úřadu v dubnu po masových protestech prezident Buteflika. Súdánský prezident Omar al-Bašír o několik dní později.

Motivy všech těchto protestů jsou různé. Avšak experti poukazují na to, že nárůst protestů je projevem globálního trendu, kdy velké množství obyčejných občanů požaduje, aby se politikové u moci více zodpovídali z toho, co činí.
29725

Narativy dezinformací o protestech: placené, puč, Babiše potřebujeme

Bludy šířící se okolo demonstrací Milionu chvilek pro demokracii

27. 6. 2019 / Bohumil Kartous


"Dostal jsem email (a neptejte se mě od koho, je to osoba mně velmi blízká), který koluje mezi komunisty ... nepřekvapuje mě to, ale jímá mě hrůza z toho, jak jsou lidé oblbováni a jak tomu staří lidé dokáží věřit a šířit to. Bohužel, pokud to někdo bere jako věrohodné informace, tak proti tomu nemám argumenty," píše čtenář Britských listů.

Bludy okolo demonstrací organizovaných iniciativou Milion chvilek za demokracii nabraly v dezinformačním prostoru na intenzitě.

Dle zjištění Českých elfů za poslední týdny masivně převážily všechna další témata, která jsou součástí dezinformačního koloritu.

Stejně jako v případě ostatních témat jde v prvé řadě o to snažit se diskreditovat samotné protesty poukazem na to, že slouží zájmům v pozadí (politická opozice, sudetoněmecká lobby), na což navazuje snaha legitimizovat politiky, proti kterým jsou protesty primárně namířeny, tedy zejména Andreje Babiše.
29552

Vyhlazování svobodného myšlení oligarchií

27. 6. 2019 / Albín Sybera


Dokáže se Milion chvilek pro demokracii vymanit ze své vlastní legitimity a natlačit do oligarchy dominovaného polistopadového diskursu skutečné problémy české společnosti 21. století?

Po nedělní demonstraci na Letné zůstalo zřejmé, že konání Andreje Babiše je asi stále tím nejsilnějším poutem ženoucím davy lidí do ulic. Jenom skeptici a nejskalnější kritici pragocentrického liberálního elitářství si ale můžou nevšímat snahy organizátorů, některých mluvčích a především snahy nezanedbatelného množství demonstrujících o vyjádření rozhořčení a snahy o pojmenování hlubších přetvářek a manipulací, jejichž je Andrej Babiš pouhým výhonkem.
30436

Hodnotový přerod české společnosti na pozadí sporu o Babiše a ovládající českou oligarchii?

Videa už máme, tak teď ještě svobodu...

27. 6. 2019 / Bohumil Kartous


Vedl jsem před více než deseti lety se svým starším bratrem a jedním naším společným přítelem hospodskou diskusi o tom, jaká vlastně byla motivace lidí v roce 1989 k tomu, aby se postavili za změnu společenské smlouvy.

Oba dva byli starší a promítali své osobní zkušenosti z účasti na demonstracích do názoru, že šlo primárně o svobodu a o potřebu svrhnout totalitní strukturu a nahradit ji demokracií.

Záměrně jsem kontroval tím, že pozdější vývoj ukazuje, že o svobodu zase tolik nešlo, že šlo spíše o vidinu materiálního standardu, který poskytoval obyvatelům kapitalistický západ. Že touha po tom mít doma konečně taky video byla mnohem silnějším motivem než svoboda.

Od té doby se pravděpodobně leccos změnilo. Zdá se, že materiálně jsme se již nasytili a že spor o to, jestli tento faktor stačí k individuálnímu a společenskému štěstí nyní štěpí společnost a vyvolává statisícové demonstrace...

Alois Toufar - Výběr z pozdní tvorby

27. 6. 2019 / Jan Paul

Srdečně zvu na vernisáž výstavy

Alois Toufar - Výběr z pozdní tvorby

ke 100. výročí nedožitých  narozenin

v pátek 28. června 2019 od 19.hodin

v domě Valdštejnů v Brtnici u Jihlavy

Výstava potrvá od 29.6 do 1.9.2019.

Brožura k výstavě je ZDE
29765

Bagatelizovat + bagatelizovat + nerozumět + bagatelizovat = klídek

Jak dlouho hnije společnost?

27. 6. 2019 / Beno Trávníček


Je hodně stavů existence. Tím posledním někdy bývá kolaps. I když některé věci děláme dobře, může k němu dojít. Zkrátka proto, že jiné - možná podstatnější - děláme hůř nebo nejhůř. Má tak cenu veřejně protestovat v době, kdy se leccos dělá dobře, proti tomu, co se dělá špatně? Soudím, že cenu to má vždycky, pokud tedy chceme o kousek dál, dokonce možná mezi Evropany... Chápu tak bez problémů protesty v zájmu vyšším, morálním, sociálním, environmentálním. Není sice vidět do hlav desítek či stovek tisíců lidí, kteří vyšli v neděli na Letnou, podle jejich reakcí (a některých vystoupení) ale řada z nich řeší právě tyto problémy.

Vernisáž ve verších

27. 6. 2019 / Jan Choděra

 

(recenze na knižní novinku: Zdena Bratršovská, Soukromá vernisáž, výbor z poezie, vydalo nakladatelství H&H 2019, 210 stran, ISBN 978-80-7319-132-0)


Čtenářů poezie, jak uvádí sama autorka výboru, který nazvala Soukromá vernisáž, v dnešní době ubývá, ale její výbor je v několika ohledech nekonvenční, a proto stojí za pozornost. V čem je nekonvenční? Jednak se Zdena Bratršovská vrací k poezii po řadě let a jednak doplňuje svou knížku autorským komentářem, v němž se věcně a upřímně zpovídá z podnětů, které stály za vznikem jejích básní.

Evropský parlament: Nigel Farage vážně porušil předpisy regulující chování europoslanců

27. 6. 2019Poradní výbor Evropského parlamentu pro chování poslanců informoval předsedu Evropského parlamentu, že Nigel Farage musí být potrestán "nejvyšším trestem" za "vážné porušování" závazného kodexu předpisů, regulujícího chování europoslanců.

Výbor vyšetřoval chování Nigela Farage poté, co Channel 4 News zdokumentovaly, že Farageovi financoval v roce po referendu o brexitu milionářský způsob života oligarcha Arron Banks částkou 450 000 liber. Banks Farageovi uhradil více než půl milionu liber na jeho činži, bezpečnost, řidiče a lety do USA, a mejdany v Americe, na nichž se Farage snažil založit "značku Farage" v USA.

Hamáčkův první aut v dějinách šachu

26. 6. 2019 / Karel Dolejší

Chcete-li jakožto obyčejný smrtelník pochopit logiku jednání předsedy ČSSD Jana Hamáčka, nemáte prakticky šanci. Nejprve se nejmoudřejší vůdce rozhodl podržet v krizi vládu obviněného a trestně stíhaného premiéra, který může zůstat u moci jen za předpokladu, že bude stále více a okatěji porušovat pravidla právního státu a ústavnosti. Ale zároveň se Hamáček obrátil na téhož premiéra s požadavkem, aby v případě nejmenování nového ministra kultury Milošem Zemanem podal na prezidenta ústavní žalobu. - Jenomže Babiš teď Zemana potřebuje čím dál více, ústava neústava. Kdežto Hamáčka brzy už nemusí potřebovat vůbec. S posunem k otevřenému antievropanství se pro něj totiž stává stále přijatelnější otevřená koalice ANO, KSČ(M) a SPD.

Stále bizarnější příběh Borise Johnsona, zřejmě bohužel budoucího britského premiéra

26. 6. 2019 / Jan Čulík


Toto je už skutečně zcela neuvěřitelné:

Moderátor: Co děláte, když chcete relaxovat?

Boris Johnson: Já rád - maluju. Vyrábím věci.

Moderátor: Co vyrábíte?

Boris Johnson: Já rád dělám to - - Vyrábim modely - - Když jsem byl primátorem, udělali jsme nádherný - - Vyrábím autobusy.

Moderátor: Vy vyrábíte modely autobusů.

Boris Johnson: Já tím nemyslím modely autobusů. Co já dělám, je - - seženu si starý -. staré dřevěné bedny - jo? - a já je natírám - a ony mají dvě - jsou to krabice, v nichž byly dvě lahve s vínem, víte - a je tam takové to dělící to - A já z toho udělám autobus a dávám do něho cestující. Opravdu tohle chcete vědět?

Moderátor: Vy děláte autobusy. Vy vyrábíte z papundeklu autobusy. Tím se bavíte.

Boris Johnson: A maluju do toho cestující. Jak se dobře baví. Ve fantastickým autobuse.

Moderátor. Výborně.

Historie brexitéry preferovaného kandidáta na britského premiéra, Borise Johnsona, je každou hodinou stále bizarnější. Ukazuje se, že Johnson není schopen odpovědět v médiích na jedinou důležitou otázku, blábolí, říká každých pět minut něco jiného a lže. Britská Konzervativní strana se však stala obětí tzv. entryismu, vstoupily do ní desetitisíce fundamentalistických brexitérů, stoupenců Nigela Farageho, osoby, které chtějí, aby Británie vypadla z EU bez dohody, bez ohledu na to, že to způsobí ekonomickou katastrofu. Těmto lidem ani nevadí, že se Británie rozpadne, Skotsko se osamostatní a Severní Irsko se spojí s Irskou republikou. Odborníci, včetně ředitele britské národní Bank of England, varují, že okamžitě po vypadnutí Británie z EU budou britské vývozy do EU postiženy tvrdými dovozními cly, až 40 procent. Například vývoz v Británii vyrobených automobilů se dovozními cly zdraží o 1500 liber, tedy  45 000 Kč, varoval v úterý německý velvyslanec v Británii. To by znamenalo konec britského automobilového průmyslu. Brexitéři tomu nevěří: Johnson prostě lže, že to "není pravda". Podobně jako v trumpovské Americe, na faktech už vůbec nezáleží. V důsledku podivného britského systému bude nového premiéra volit jen 0,3 procenta britských voličů, totiž výlučně členové Konzervativní strany, která, jak uvádíme výše se stala obětí invaze fundamentalistických brexitérů.


Server  Huffington Post už to nemohl vydržet (a to ještě nezaznamenal všechno!!) a pokusil se skandál s dále se do idiocie a lhaní propadajícím Borisem Johnsonem shrnout v článku s neuvěřitelným do značné míry nepřeložitelným titulkem "This Is The Insane British Prime Minister-In-Waiting Hair Conspiracy Shitshow Explained For Americans" ("Zde Američanům vysvětlujeme onen šílený monstrskandál týkající se spiknutí ohledně vlasů budoucího britského premiéra"):

Jaká je reálná váha subjektivního dojmu ve věcné debatě?

26. 6. 2019 / Karel Dolejší

Míval jsem jako většina lidí dva dědečky. Oba kdysi osobně navštívili bývalý SSSR. Jeden spatřil přesně to, co jako věřící komunista vidět chtěl: Absolvoval Zolotoje kolco a Leningrad a dospěl tím ke spokojenému závěru, že si sovětští občané žijí "skoro jako u nás". Druhý prarodič na cestě autobusem po venkovských školách zaznamenal například fakt, že prakticky žádná nebyla vybavena ani obyčejným WC. - Oba předkové ovšem navštívili bývalou koloniální mocnost před rokem 1969, kdy v Leningradské oblasti začala výroba sovětského toaletního papíru. Dvanáct let po startu Sputniku 1.

Počítání lidí na Letné: Už toho nechme

26. 6. 2019 / František Řezáč

Já jsem to rozpoutal, tak fakt radím toho počítání už nechat.

Já nejsem babišovec, byl jsem v ČSSD do roku 2003, pak u Zelených a nyní volím Piráty.

Já se vidím jako levicový radikál, takový trockistický individualista.

Jsem proti kapitalismu a líbí se mi heslo, že jiný svět je možný.  

Tohle demonstrování napapaných davů považuju spolu s Leninem za maloburžoazní radikalismus, který nikam nevede.

Dnes si položme Černyševského otázlu. ŠTO ĎÉLAŤ..? 

Takže přemýšlím o tom, jak by bylo dobré, kdyby se aspoň malý zlomek těch demonstrantů rozhodl, že zahájí tzv. pochod institucemi.

To je pojem z dějin mimoparlamentní opozice.

V Německu to byla APO, Aussenparlamentarische Opposition. Vznikla z toho mj. Strana zelených.

Trpělivost vede k úspěchu. 

Znamená to respektovat ústavní roli politických stran, překonat přirozený odpor k oné stranické zatuchlosti a vnést do nich čerstvý vítr.

Využít buržoazně demokratický systém k prosazení požadavků "ulice" navzdory zkorumpovanému establishmentu.

Zdravý duch páchne blbostí! Ať žije Trocký..!

Kolik andělů tančí na špičce jehly? Ještě pořád k počtu účastníků demonstrace na Letné

26. 6. 2019

Myslím si, že už je to zcela bezpředmětné, ale pokračují nekonečné debaty o tom, kolik bylo v neděli na demonstraci na Letné lidí. To máme zase téma. Ano, a dostali jsme útoky, že prý Britské listy musejí být prozemanovské, probabišovské a komunistické, že zpochybňují počet účastníků demonstrace, :)  konstatuje Jan Čulík.

Radek Mokrý například píše:

Myslím, že rozdíl mezi 150 000 a 280 000ti tisícovou účastí je způsobený metodikou výpočtu. Fotografie zachycuje jeden okamžik, ale telefonní operátor zřejmě započítal všechny telefony, ketré se nalézaly na pláni za celou dobu konání demošky, čili klasické od - do.

Málokdo tam vydržel celé čtyři hodiny nebo jak dlouho to trvalo. jen jsem se díval na přenos. Operátor mohl započítat i ty přístroje, které měli pouze průchozí včetně cestujících tramvají a výletníků v blízkém parku.

Čtenářka jménem Anna k tomu poznamenává:

Vezmu-li údaj t- mobilu   286 000  lidí   za  správný,  pak 286 000  lidí   děleno    60000  až   80000  m2 je 4,76  až 3,57   lidí  na  1m2. To  je  nehoráznost!!!  Ještě  v tom  letním  vedru,  plus  nějaké  kočárky..  Lze vyzkoušet velmi rychle na sobě s třemi kamarády.

Bulharský Dnevnik o protibabišovských demonstracích na Letné

26. 6. 2019

Ян Чулик, експерт по Чехия в Университета в Глазгоу, коментира пред "Дневник", че подобно на САЩ, Великобритания и други държави една голяма част от чехите "подкрепят популистката манипулация на политици като президента Милош Земан и премиера Андрей Бабиш. Тези в много отношения приличащи на Доналд Тръмп политици използват разочарованието на голяма част от обществото от политическата върхушка през последните 30 години, за да събудят страх и да използват техните емоции за собствена политическа изгода". (...)

Bulharský Dnevnik publikoval dlouhý článek o protibabišovských demonstracích v Praze a o demonstraci na Letné. V článku cituje rozsáhle z rozhovoru s Janem Čulíkem ZDE

Co íránská krize odhalila o Evropě

26. 6. 2019

Nepřátelská politika amerického prezidenta vůči Íránu se až dosud setkávala s neobvykle jednotnou opozicí tří evropských velmocí, Británie, Francie a Německa, stejně jako EU samotné, napsal Tom McTague. A přece, navzdory kombinované ekonomické váze a přítomnosti na globálním jevišti, se hlavní evropští hráči ukázali být v podstatě bezmocní tváří v tvář americké hegemonii.

Vzniklo něco opravdu velkého

24. 6. 2019 / Jiří Hlavenka

Čerstvé dojmy z Letné.

Příjemná, pozitivní, pohodová atmosféra - žádná nenávist a nepřátelství. Vlastně to byl spíš happening než demonstrace, protože to o, co jde, už bylo řečeno na předchozích shromážděních, a na Letné šlo o to ukázat, jak silná ta podpora je. A výsledkem byla radost, že jsme tuhle plochu fakt zaplnili.

Budoucí britský král je šílenec

26. 6. 2019

"Poslouchám, jak princ Charles hovoří v rádiu o tom, že věří v homeopatii," píše komentátor Guardianu Nick Cohen. "Tak to je naše dnešní situace. Šéf opozice je nechutný zoufalec, budoucí premiér je podvodník a budoucí král je šílenec."


Severní Evropu zasáhla vlna veder

26. 6. 2019

Tento týden udeřily v Severní Evropě rekordní teploty, přičemž úřady v Německu a Francii jsou v pohotovosti. Experti tvrdí, že vlny veder sílí po celém světě a představují další důkaz změny klimatu.

Občané proti holdingu

24. 6. 2019 / Karel Dolejší

Přes pokusy profesionálních bubáků vystrašit celou republiku si nelze nevšimnout, že nedělní čtvrtmilionová protestní manifestace na Letné nezaznamenala takřka žádné projevy agresivity. Agresívní je sice již dlouho protistrana - zemanovci a babišovci posílající "pražskou kavárnu" do těch nejneuvěřitelnějších míst - protesty proti snaze premiéra zakleknout na justici však jen zcela výjimečně.

Charakter Borise Johnsona by měl zajímat celý národ

24. 6. 2019

Konflikt mezi Borisem Johnsonem a jeho partnerkou Carrie Symondsovou zřejmě překročil hranici politické významnosti, napsala Polly Toynbeeová. Timesy uvedly, že mezi znepokojenými byla pedagožka z jeslí bydlící pod střechou domu: "Trvalo to asi deset minut. Nikdy jsem neslyšela nic takového. Bylo slyšet křik a jekot paní, zněla opravdu rozhněvaně. Uvažovala jsem, že zavolám policii, ale pak přijela dodávka a auto." Sousedé se rozhodli vyhlásit poplach.

Italové na hraně konfliktu s eurokomisí představili alternativní valutu

26. 6. 2019

Evropští experti předpokládají, že zahájení odchodu Itálie z eurozóny může vyprovokovat zostření ekonomické krize ve Španělsku a Portugalsku.
   

Italští politikové hledají východisko z ekonomické slepé uličky emisí nové kvazivaluty určené ke splácení části státního dluhu, informuje Michail Sergejev. Už představili design nové valuty, která měla nahradit skutečnou stoeurovou bankovku a může být využita pro další zúčtování.

Turecko: V opakovaných volbách istanbulského primátora zvítězil drtivou většinou opoziční kandidát

24. 6. 2019Turecká opozice zvítězila ve volbách istanbulského primátora, a uštědřila tak vážnou ránu tureckému prezidentu Recepu Tayyipu Erdoğanovi. Její výrazné vítězství bylo bezprecedentní zkouškou křehkých tureckých demokratických institucí a Erdoğanovy politické budoucnosti.

Primátorem Istanbulu se stal kandidát opoziční koalice Ekrem İmamoğlu. Volby se konaly podruhé poté, co Ekrem İmamoğlu překvapivě zvítězil těsnou většinou dne 31. března. Tehdy zvítězil většinou 13 000 hlasů, nyní překvapující většinou 777 000 hlasů a získal 54 procent voličů. Obyvatelé Istanbulu oslavovali na mejdanech v ulicích.

Podrobnosti v angličtině ZDE

 

Max Hastings: Byl jsem šéfem Borise Johnsona. Je pro funkci britského premiéra absolutně nevhodný

25. 6. 2019

 

Max Hastings, bývalý šéfredaktor konzervativního deníku Daily Telegraph, publikoval tento sžíravý a silně čtený útok na Borise Johnsona:

Před šesti lety vydal cambridgeský historik Christopher Clark studii vypuknutí první světové války, pod názvem The Sleepwalkers, Somnambulisté. Mně ten titul přišel nepřesvědčivý. Podle mého názoru byla nejšílenějším rysem roku 1914 skutečnost, že všechny vlády, které se nadšeně vrhaly do války, se samy sebe přesvědčily, že jednají racionálně.

OLAF doporučuje kriminální vyšetřování maďarského vládního programu pro Romy

26. 6. 2019

Vládní program pro Romy v Maďarsku v zásadě nikdy nefungoval a ani částečně nedosáhl svých cílů, tvrdí ve své zprávě Evropský úřad pro boj s podvody (OLAF). Program nazvaný "Most ke světu práce" obdržel 1,6 miliardy forintů na zřízení sociálního kooperativu, avšak podle zprávy "existuje podezření z nesrovnalostí týkající se celé sumy", informuje Péter Cseresnyés.

Hospodaření OSBL za květen 2019

17. 6. 2019

V dubnu 2019  přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 105 974,03 Kč, výdaje byly 111 986,50 Kč. Děkujeme za tuto vydatnější finanční podporu, kterou potřebujeme.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu. 

Potřebujeme normálně cca 80 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.


Lidská práva | Donald Trump | Česká republika | Globální oteplování | Bezdomovectví | USA | Životní prostředí | Jan Palach | Sdělovací prostředky | Náboženství | Filmový festival Karlovy Vary 2018 | Islám | Česká politická scéna | Ekologie | Velká Británie - politika a společnost | Pro stoupence czexitu | EYE - Evropské setkání mladých | Babiš | Iracionální nenávist v České republice | Rozhovory Britských listů | Filmový festival Karlovy Vary 2017 | Filmový festival Karlovy Vary 2016 | V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Český film | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák | Sdělovací prostředky
40863