V katalánském referendu hlasovalo více než 2 miliony lidí

2. 10. 2017


Více než dva miliony lidí hlasovaly v zakázaném katalánském referendu o nezávislosti. Z nich 90 procent volilo nezávislost, uvádí katalánská vláda. 

Pozdě v neděli večer uvedl Jordi Turull, mluvčí kataláské vlády, že bylo sečteno 2,26 milionu hlasů, což představuje asi 40 procentní volební účast. V Katalánsku je 5,4 milionu oprávněných voličů.

Babiš a Stropnický o Katalánsku - kde je vyjádření českého premiéra?

2. 10. 2017Je nutno ovšem zdůraznit, že Evropská unie jako taková nemá s násilím v Katalánsku nic společného - to je plně odpovědnost madridské vlády. Někteří pochybní bývalí čeští politikové se snaží brutalitu, kterou spáchala v Katalánsku španělská policie, zneužívat k posilování euroskeptismu v České republice. Za brutalitu španělské policie však Brusel skutečně nemůže.

Rozhovor Britských listů 129:

Prezident Novotný neuměl hovořit spatra

29. 9. 2017S Františkem Řezáčem, bývalým pracovníkem plzeňské Škodovky, hovoří Jan Čulík o dnes už skoro úplně zapomenuté éře postupné liberalizace raných šedesátých let. Rozhovor se vysílá na Regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 29. září 2017.

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE


Vážení čtenáři, máme-li ve vydání Britských listů pokračovat, potřebujeme trvalou finanční podporu. K provozu Britských listů je zapotřebí přibližně 60 000 Kč měsíčně. Stačilo by, aby 300 čtenářů přispívalo částkou 200 Kč.

Možná si nemyslíte, že je v českém prostředí Britských listů zapotřebí. (Nenávist, s kterou se setkávají v reakcích některých občanů, však spíš napovídá, že ano.) 

Pokud takový názor zastáváte, pak samozřejmě finančně nepřispívejte.  

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500.   Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Na hudebním festivalu v Las Vegas zastřelil samotář 58 lidí a více než 500 zranil

2. 10. 2017Jde o největší masové vraždění v americké historii. Usmrceni byli i dva policisté. 

Vrah se jmenoval Stephen Paddock, 64. Několik pušek bylo nalezeno v jeho pokoji v 32. patře hotelu Maldalay Bay, odkud opakovaně střílel na návštěvníky festivalu.

Za posledních 1735 dní došlo v Americe k 1516 hromadným vraždám střelnými zbraněmi. Kromě toho, že bylo právě v Las Vegas zastřeleno 58 lidí, jen během minulého týdne došlo v USA k šesti jiným hromadným vraždám střelnými zbraněmi.

V žádné jiné rozvinuté zemi není zabíjeno střelnými zbraněmi tolik lidí jako v USA, kde občané vlastní podle odhadů 265 milionů zbraní, více než jednu zbraň na každého dospělého člověka.

V USA dochází k masovému vraždění střelnými zbraněmi - definovanému jako usmrcení čtyř nebo více lidí v rámci jednoho incidentu, přičemž se střelec nepočítá - každý devátý den z deseti dní. Statistika úmrtí ZDE

Krize v Katalánsku je zcela zbytečná. Politikové ale odmítají rozumná řešení

2. 10. 2017Situace ve Španělsku se může rychle zhoršit, píše Giles Tremlett. Separatisté v katalánském parlamentu chtějí vyhlásit nezávislost do 48 hodin, i když výsledky referenda pořádaného za takovýchto okolností mohou být široce považovány za neplatné. Jednostranné vyhlášení nezávislosti může vést k tomu, že vládu v Katalánsku převezme Madrid.

Oba tyto kroky by výrazně prohloubily konflikt. Problém je, že obě strany si nárokují vysoce morální postoj. Španělský premiér Mariano Rajoy tvrdí, že byl vázán soudním rozhodnutím referendum zrušit, protože španělská ústava nedovoluje regionální vládě jednostranně vyhlásit referendum. Mnoho lidi se ale ptá, zda byla nutná ta míra policejního násilí.

Toto referendum nebylo legální, ale bylo legitimní

2. 10. 2017

Toto referendum nebylo legální, ale bylo legitimní. Protože zákony existují na ochranu občanů, ne k jejich útlaku.

Pripajam dodatocne jedno vyjadrenie z Katalanska, kedze sa mi vidi, ze napr. Karel  Dolejsi sa sprava k tejto teme vysoko arogantne a bez respektu k milionom ludi, ktori sa citia byt Katalancami alebo viac Katalancami, nez Spanielmi, píše Michal Čukan:


Poté, co si uvědomuji, že někteří lidé stále ospravedlňují násilnou represi, k níž došlo v neděli v Katalánsku, musím vám něco sdělit: i kdybyste měli pravdu, i kdyby v neděli hlasovali jen občané, kteří jsou pro nezávislost, i kdyby všichni z nás byli zmanipulováni a indoktrinováni, i kdybychom byli (velká) skupina násilných, nerozmyslných lidí, kteří slepě věří všemu, co námm sdělují naše manipulativní média, i kdybychom všichni nenáviděli Španěly, i kdyby byl náš nacionalismus založen na rasismu a xenofobii (jak si myslí někteří lidé) - i v tom případě by náš projekt byl legitimní.

Papež František nosí na ruce pásku pro značkování uprchlíků

2. 10. 2017
Papež František v neděli naléhal na vlády a na občany, aby více pomáhali uprchlíkům a aby je nepovažovali za nepřátele. Měl na ruce přitom pásku s umělé hmoty, jíž jsou identifikačně označováni uprchlíci. Měl číslo 3900003. Pásku mu dal jeden africký uprchlík.

"Mnozí lidí, kteří vás neznají, se vás bojí," řekl papež před uprchlíky. "Proto si myslí, že mají právo vás soudit, chladně a tvrdě." František vzdal poctu těm, kteří "nikdy nedorazili, protože zahynuli na poušti nebo v moři." 

Během posledních čtyř let dorazilo do Itálie asi 600 000 migrantů a uprchlíků. Za tuto dobu jich více než 13 000 zahynulo při pokusech přeplavit se přes Středozemní moře.

Proč by Katalánsko mělo mít právo rozhodnout o své budoucnosti

2. 10. 2017My, Katalánci, chceme a máme právo změnit podmínky svého vztahu se Španělskem


Ve Španělsku se znovu a znovu opakuje totéž heslo: "Nezávislost Katalánska je nemožná." Je absurdní slyšet takový argument v 21. století. Pokud jsme se měli něčemu naučit z politiky v tomto století, je to, že věci, které kdysi byly považovány za "nemožné" se teď dějí, píše z Barcelony Rafa Perez Bel.

Když začalo Španělsko rekonstruovat svou demokracii po smrti generála Franca r. 1975, Katalánsko znovu začalo projevovat svou touhu stát se nezávislým státem. Dnes existují podstatné počty Katalánců, kteří chtějí mít právo rozhodovat o osudu Katalánska.

Calexit jako brexit

2. 10. 2017

Španělsko čelí nejhorší ústavní krizi od nepovedeného státního převratu v roce 1981, napsal Francisco de Borja. Jejím hnacím mechanismem je populismus brexitového typu.

Madrid udělal obrovskou chybu. Vina za násilí však leží na obou stranách

Katalánsko opouští Evropu, aneb Státní převrat per partes

2. 10. 2017 / Karel Dolejší

Během (zatím) poslední španělské občanské války se stalo Katalánsko jednou z bašt pokrokářského republikanismu. To je ovšem dávno pryč - a jakékoliv paralely s lety 1936 - 1939 jsou v danou chvíli zcela nemístné. Katalánští separatisté po mnoho let využívali decentralizace Španělska a autonomie k infikování mocenských a vzdělávacích institucí nacionalistickou ideologií, k vytlačení španělštiny z postavení úředního a jednacího jazyka. Osoby loajální k vládě v Madridu jsou v nacionalistických kruzích po léta označovány za "zrádce" a "fašisty" - a systematicky vylučovány z veřejné debaty.

Politické problémy nelze řešit násilím

2. 10. 2017 / Jan Čulík"Hnutí za nezávislost Katalánska je naprosto umělé," tvrdí můj nynější šéf na Glasgow University. Je to ovšem Španěl, nikoliv Katalánec. Mnozí z nich se na situaci dívají poněkud jinak.

Ale ať je tomu jakkoliv, politické problémy nelze řešit násilím. Karel Dolejší v jiném příspěvku zde píše,   že Katalánci "svého času" hlasovali pro ústavu, která jim zakazuje referendum, jaké se pokusili uspořádat 1. října 2017. Vyhnul se bohužel přesnému určení, kdy bylo to "svého času". Bylo to před téměř čtyřiceti lety, v roce 1978, v euforickém období po pádu fašistického režimu generála Franca, kdy země byla nadšená možností přechodu k demokracii a neřešila takové "drobnosti", jako případnou touhu po nezávislosti Katalánska někdy v budoucnosti.

Z průzkumů veřejného mínění v Katalánsku z poslední doby vyplynulo, že 70 procent Katalánců si přálo, aby se referendum o nezávislosti Katalánska dne 1. října konalo, avšak jen 41 procent Katalánců bylo pro nezávislost své země.

Nultá hodina

2. 10. 2017

Všemi možnými racionálními prostředky je třeba přesvědčovat Katalánce, že nacionalismus je jedním z největších nepřátel svobody - a že toto ubohé období musejí nechat za sebou jako noční můru, jež se za svítání vytratí.

Katalánská nezávislost by byla tragédií pro Španělsko, ale i pro Katalánsko, jež by upadlo do rukou demagogů, kteří ho zruinují, napsal nositel Nobelovy ceny za literaturu Mario Vargas Llosa.

Wikileaks zveřejňují dokumenty o masovém protizákonném dohledu ruských úřadů nad internetem

29. 9. 2017Server Wikileaks Juliana Assangeho publikuje průběžně sérii dokumentů s informacemi, které instituce a firmy se podílejí na masovém protizákonném sledování emailů a uživatelů internetu v Rusku. Nový ruský zákon Jarovajové nečiní podle WikiLeaks naprosto žádný rozdil mezi legálním sledováním internetu a masovým dohledem nad uživateli internetu prováděném bez soudních příkazů.

Ruští poskytovatelé internetových služeb mají povinnost podle ruského zákona instalovat tzv. systém SORM (Система Оперативно-Розыскных Мероприятий), který umožňuje ruským tajným službám FSB masově sledovat veškerý internetový provoz. Infrastruktura SORM byla vyvinuta a je provozována v Rusku na základě těsné spolupráce mezi FSB, ruským ministerstvem vnitra a ruskými firmami, provádějícími masové sledování osob na internetu.

Podrobnosti v angličtině ZDE


Riešením je písať fakty a pravdu

2. 10. 2017


Rád by som reagoval na článok Karela Dolejšího s názvom "O gulášovém protiruském spiknutí", v ktorom podľa mňa posúva hranice žurnalistiky nie veľmi správnym smerom, píše Stanislav Kohút.

K článku mám niekoľko výhrad:

1. Prezident RF niekoho vymenoval ako špeciálneho vyslanca v takmer bezvýznanmej organizácii (priznávam, doteraz som o nej ani nepočul) a  Kosmolskaja pravda ako súkromne ruské médium si to vyložilo po svojom krkolomnými a zjavne nezmyselnými špekuláciami. Čo som už nepochopil, je Dolejšího kotrmelec, keď túto špekuláciu začal negovať ako nejaké oficiálne stanovisko RF. Vrcholom je "exaktné" vysvetlenie evidentného rozporu medzi reálnou geopolitikou Ruska a špekuláciou kosmolcov proti Maďarsku ako ináč než Putinovou paranojou. Netušil som, že články v súkromnom médiu sa automaticky považujú za oficiálne stanovisko daného štátu, alebo to snáď písal sám cár Putin či aspoň nejaký vládny papaláš? Možno tomu fakt nerozumiem a asi aj články Karela Dolejšího mám považovať za oficiálne vyjadrenia ČR. Alebo ide len o nejakú ruskú špecialitu? Vážne by si to žiadalo dovysvetlenie, pretože pojítko medzi vládou a mediánymi špekuláciami mi proste uniká a celý článok tak stojí na vode.

Přečetli jsme:

A máme tu dobu temna. Politiku ovládly sekty

2. 10. 2017

Než se zjistilo, že lepší než mluvit o sektách je popisovat sektářské rysy, které lze nalézt všude od politických stran až církve a fotbalové fan kluby, se sekty docela přesně definovaly. Je to samozřejmě čistý model, ale třeba bychom v tom někoho poznali.

Celý článek: ZDE

Evropští politikové většinou odmítli odsoudit brutální násilí španělské policie proti civilistům v Katalánsku

1. 10. 2017

Channel Four News uvedly v neděli večer, že násilí ani referendum nic nevyřešily a Španělsko se octlo uprostřed vážné destabilizační a ústavní krize, což je pro Evropskou unii na pováženou.Navzdory apelům od katalánských činitelů, aby evropští politikové odsoudili brutální policejní zásahy proti civilistům v Katalánsku, Evropská unie a většina jejích členských zemí odmítly reagovat oficiálně. Odsunuly brutalitu španělské policie stranou jako údajně interní španělskou záležitost.

Belgický premiér Charles Michel byl jedním z mála šéfů evropských států, který násilí odsoudil. "Násilí nemůže nikdy být odpovědí! Odsuzujeme veškeré formy násilí a potvrzujeme znovu náš apel na politický dialog," napsal Charles Michel.


Proč proti policejnímu násilí v Katalánsku neprotestuje i česká vláda?

1. 10. 2017

Věřím v Evropu, avšak Evropa umírá. Neumírá díky příchodu imigrantů, neumírá kvůli terorismu. Umírá kvůli své zbabělosti, kvůli odpornému mlčení, které nechává na pospas a bez pomoci Lampedusu a kvůli odpornému mlčení šéfů států tváří v tváří útlaku v Katalánsku. Evropa umírá, protože zapomenula na Lecha Walesu a na Hannu Arendtovou, zapomenula na Mussoliniho a na Hitlera a také na Pražské jaro a pád Zdi. Zapomenula všechno, krásné i ošklivé stránky svého příběhu, a odvrací se kdykoliv, kdy má bránit svou kulturu, svou demokracii, své hodnoty. Toto je zbabělá Evropa a ta není k ničemu pro nikoho.

Andrea Gullotta, profesor rusistiky, Glasgow University, v neděli odpoledne na Facebooku ZDE
Belgický premiér, skotská premiérka šéf německých sociálních demokratů   a četní představitelé britské Labouristické strany odsoudili policejní násilí proti bezbranným občanům v Katalánsku.

Jeremy Corbyn: Naléhám na Theresu Mayovou, aby přímo apelovala na Rajoye, aby ukončil politické násilí v Katalánsku a hledal politické řešení této ústavní krize:
 

Proč mlčí premiér Sobotka a neprotestuje proti tomuto nepřijatelnému násilí v Evropě?

Šéf britských liberálních demokratů Vince Cable:

Policejní reakce v Katalánsku je brutální a nepřiměřená. Ministr zahraničí Boris Johnson si musí zavolat španělského velvyslance a říci mu, že tohle je nepřijatelné.


Guy Verhofstadt: Je nejvyšší čas na deeskalaci. Jen vyjednávání je cesta vpřed. Absolutně odsuzuji, co se dnes dělo v Katalánsku


Policejní brutalita proti voličům v Katalánsku

1. 10. 2017


Z Katalánska: "Policie mi lámala prsty, jeden po druhém."
Článek 7 smlouvy o Evropské unii: "Země , která použije vojenské síly proti vlastnímu obyvatelstvu, bude suspendována."Owen Jones: Španělská policie nyní bije katalánské hasiče, kteří hájili civilisty. Absolutně šokující:

Videa policejní brutality proti voličům v Katalánsku se šíří virálně po sociálních sítích:

Policie tahá voliče od volební urny za vlasy:

 Esto es un colegio.Španělské ministerstvo vnitra uvedlo, že při zásazích proti katalánskému referendu bylo zraněno 11 policistů. Zveřejnilo také video postav v kapucích, jak házejí na policii v Barceloně předměty:Katalánští hasiči hájí obyvatelstvo před španělskou policií:

Demokracie v praxi: Španělská policie střílí na pokojné katalánské demonstranty gumovými projektily

1. 10. 2017


 
Katalánská vláda: 38 zraněných muselo být ošetřeno v důsledku útlaku španělské policie:

 
 
Španělský ministr vnitra charakterizoval akce policie jako "profesionální a přiměřené":

Katalánský prezident:

Násilí voliče od hlasování neodradí.


Skotská premiérka Nicola Sturgeon:

Některé scény v Katalánsku dnes dopoledne jsou dost šokující. Přece to není nutné. Nechte prostě lidi hlasovat.
Ada Colau, primátorka Barcelony, požaduje rezignaci španělského premiéra: "Policejní akce proti pokojnému obyvatelstvu musejí přestat. Dnes, v Katalánsku a ve státe, to musíme požadovat. Odstupte, Rajoy."
 

Španělská policie odstraňuje volební urny, zatímco voliči skandují: "My hlasovat budeme!"

Fronty na hlasování:


 

10-20 000 lidí demonstruje v Manchesteru proti Brexitu, zatímco tam probíhá kongres konzervativců

1. 10. 2017

V Manchesteru byl zahájen výroční sjezd britské Konzervativní strany. (Jedna vstupenka na tento kongres stojí 520 liber, tedy 15 000 Kč. Natolik je to "strana pro lid")  Asi 10 - 20 000 lidí (odhad policie) demonstruje proti brexitu:

Premiérka Mayová, vzhledem k tomu, že se Konzervativní strana děsí, jak malou volební podporu má u mladých lidí, slíbila studentům, že jim roční univerzitní školné ve výši 9250 liber sníží o 30 liber měsíčně. Asi to nebude stačit, poznamenává ironicky známý televizní novinář Faisal Islam:Provalila se stavidla. Zničí vlna hnědé špíny všechny Čechy?

27. 9. 2017 / Jan ČulíkAgentura Median  nedávno zjistila, že extremismu a rasismu se v ČR obává skoro 70 procent veřejnosti: Proč tito lidé mlčí? Proč proti extremismu a rasismu razantně nevystoupí, dříve než pohltí i je?


Střední Evropa "zažívá obrovské společenské změny, kde skutečnosti, které by byly ještě před deseti lety nemyslitelné, se stávají normou, a i když je lidé dosud neschvalují, široce je přijímají jako něco, co se 'prostě děje'", píše Tomasz Oryński v jednom ze svých pravidelných, šokujících příspěvků o současném Polsku. Donedávna bylo naprosto nepřijatelné, aby se v ctihodné horní komoře polského parlamentu šířila otevřeně nenávist, pohrdání jinými lidmi a rasismus:  "Vyvolali byste tu peklo, kdybyste sem vpustili tamtu kulturu", vyjádřil se jeden polský senátor a pokračoval: "Ty lidi prostě nelze zcivilizovat. Je to špína, špína, špína. V polských prasečincích je čistěji!"

Prosíme, přispějte finančně na provoz Britských listů

3. 3. 2017

Milí čtenáři,

na provoz Britských listů potřebujeme měsíčně přibližně 60 000 Kč. Velmi oceňujeme, že čtenáři podstatnou měrou přispěli na provoz našeho serveru v listopadu a v prosinci 2016. Bohužel však tuto finanční podporu potřebujeme trvale,  výdaje udržujeme na minimu, avšak  bez rozpočtu se server provozovat nedá. Prosíme, tedy, uvažte o pravidelném finančním příspěvku ve prospěch BL. Stačilo by, kdyby 300 lidí příspívalo měsíční částkou 200 Kč.

Jako občanské sdružení poskytujeme všem přispěvatelům potvrzení, na jehož základě si finanční dar můžete odečíst od základu daně. 

Přispět můžete i bankovním převodem na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat i z mobilního telefonu, informace o tom jsou níže.

Kriticky o protibabišovské knize Žlutý baron

30. 9. 2017 / Bohuslav Binka

V dnešní Orientaci Lidových novin vychází moje recenze na knihu Deníku Referendum „Žlutý baron“, píše na Facebooku Bohuslav Binka. Ať už si o knize myslíte cokoliv (a lidé v mém okolí jí vidí velmi různě), budu rád, když argumenty uvedené v recenzi promyslíte a vezmete v potaz. Zdá se mi, že zjednodušeným pohledem na Babiše nepoškozujeme jeho, ale především sebe. A to je veliká škoda. Pokud si Orientaci nekoupíte či nechcete přečíst, zde sumarizace hlavních argumentů:

Co mi na Žlutém baronovi vadí?

Británie: Voliči pod 45 podporují Jeremyho Corbyna

1. 10. 2017Z nejnovějšího průzkumu veřejného mínění, publikovaného těsně před nadcházejícím výročním sjezdem britských konzervativců, vyplývá, že drtivá většina britských voličů pod 45 let podporuje Labouristickou stranu a Jeremyho Corbyna a zastává názor, že konzervativci nehájí jejich zájmy.

Organizace pro průzkum veřejného mínění Opinium zjistila, že jen 15 procent britských voličů ve věku 18-24 let zastává názor, že britští konzervativci "zastupují lidi, jako jsem já". Mezi voliči ve věku 25-34 let si to myslí jen 20 procent lidí a mezi voliči ve věku 35-44 si to myslí jen 21 procent lidí.

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

Trump zaútočil na primátorku Portorika: "Oni chtějí, abychom pro ně udělali všechno!"

30. 9. 2017Primátorka San Juan Carmen Yulín Cruz, na kterou zaútočil z pohodlí domova Trump, se s megafonem brodí vodou kontaminovanou splašky a hledá ztracené lidiDonald Trump zaútočil na Twitteru na primátorku hlavního města Portorika, zatímco kontroverze ohledně reakce jeho vlády na humanitární krizi po zničení ostrova hurikánem sílí.

Trump zaútočil na primátorku Carmen Yulín Cruz: "Takové špatné vedení od primátorky města San Juan a dalších v Portoriku, kteří nejsou schopni přimět své zaměstnance, aby pomáhali."

Trump reaguje pozdě na devastaci Portorika, což je americké území. Zabýval se namísto toho hraním golfu během prodlouženého víkendu v New Jersey, volbami v Alabamě, reformou amerických daní a hádal se s americkými sportovci, kteří si klekají během hraní státní hymny na protest proti útlaku Afroameričanů. Mezitím se provalily i skandály v souvislosti s tím, že členové Trumpovy vlády za drahé peníze z kapes daňových poplatníků létají nesmyslně drahými letadly, což mj. vedlo k rezignaci ministra zdravotnictví Toma Priceho.

Mnozí varují, že zničení Portorika se může stát pro Trumpa takovým problémem, jakým se stala v roce 2005 nečinnost George W. Bushe po zničení New Orleansu hurikánem Katrina.  Situace v Portoriku zůstává velmi vážná. Je tam nedostatek potravin, vody a paliva, v mnoha částech ostrova nefunguje dodávka elektrického proudu a vyřazen je i signál mobilních telefonů.

Podrobnosti v angličtině ZDE


Pozor na nesmírně agresivní kampaň Tomia Okamury

27. 9. 2017

K napsání tohoto mailu mně vyprovokoval Tomio Okamura, píše z Třince David Szkandera.
 
Ve všech sdělovacích prostředcích se objevuje pouze p. Babiš (včetně BL), je popisován jako největší zlo parlamentních voleb a vlády která vznikne po nich.
 
Chtěl jsem volit ANO, ale s pomocí BL už hledám jinou stranu.
  
Důvod proč právě ANO, je velmi prozaický: jinou volitelnou stranu nešlo najít (a pořád nejde).

Témata voleb jsou migranti, bezpečnost, EET a hlavně ne p. Babiš. To říkají politici, média to potvrzují (nebo obráceně).

Nevím, kdo tu chiméru vytvořil, asi politici kteří utíkají od témat, která se nás opravdu dotýkají, a lidí to "žerou".

Většina lidí v mém okolí si neověřuje fakta, nehledají skutečnosti, stačí jim novinky.cz, Parlamentní listy nebo Idnes.

Je to z lenosti, nezájmu...nevím... ani neví o jiné možnosti, kde získat informace. Stačí jím ta mediální zkratka, která dnes vládne.

Každodenní problémy jakoby se netýkaly letošních parlamentních voleb.

Konečně se dostávám k SPD. Bydlím v okolí Třince, kde s neskutečně agresivní kampaní (prakticky jediná strana je zde viditelná) nastoupila SPD.

Všude visí plakáty, všude jsou letáky, před prodejnami řetězců stojí stánky, kde hlásají program SPD (lidé si myslí, že řetězce podporují tuto stranu).

Na facebooku  známí laikují  SPD za každou blbost, a to i "mladí" lidé v mém věku mezi 30-40 lety.

Skončil jsem s rozhovory na téma politika, všichni mají jasno koho volit > Tomio.
   
Opravdu je jenom p. Babiš to zlo, jak zní ze všech stran ( i BL tomu přispívají) ?

Nebo se pletu ... a volme SPD ... proti této straně a jimi podobným nezaznívá kritika, proč ?

Rádio Vatikán jako podvratný informační zdroj pro Česko: "Papež podpoří projekt pro sblížení s migranty"

28. 9. 2017

"Když otevíráme srdce pro migranty a uprchlíky, přijímáme Krista" 

Vatikán. Díky kultuře setkání můžeme nalézt cestu k míru“ – píše kardinál Luis Antonio Tagle v listu vybízejícím farní, diecézní i národní charity k zapojení do kampaně nazvané Share the Journey, kterou papež František zahájí při generální audienci ve středu 27. září. Předseda Caritas Internationalis vysvětluje, že jejím cílem je podporovat kulturu setkání ve společnosti, zejména v současné době nucených migrací, které se citelně dotýkají jak opouštěných zemí, tak i těch, do nichž migranti přicházejí.

Kampaň „Share the Journey“ chce sloužit lepšímu porozumění důvodům vedoucím k migraci. Kardinál Tagle vybízí všechny členy Charity ke spojení rukou i srdcí ve vytváření lidského řetězu lásky a milosrdenství. „Opět je potřeba objevit onu hlubokou biblickou myšlenku, že Bůh je hostem“ a že „když otevíráme srdce pro migranty a uprchlíky, přijímáme Krista“ – píše ve svém listu předseda Caritas Internationalis.


Celý článek ZDE

Čisté jádro nacismu

27. 9. 2017 / Boris Cvek

Napsal jsem článek do BL o tom, že soud pravomocně osvobodil mladého Afghánce, obžalovaného na základě fantasmagorií zdravotní sestry ze znásilnění. A dostal jsem tuto reakci 74letého čtenáře (všimněte si, že o tak zásadní věc, jako je právo, nebo otázka, co se vlastně v tom případu vskutku stalo, mu vůbec nejde).

V této reakci je podle mne celá "logika" českého neonacismu v kostce, včetně představy, že Němci začnou brzy utíkat do ČR před svou barevnou společností.

"Ano, jsem rasista, xenofob, homofob, islamofob a k dovršení všeho zla, rusofil. Starého psa novým kouskům nenaučíš. Tak už to zůstane.
Pokud byste si snad, položil otázku, zda se za takové myšlení nestydím, odpověděl bych s jistým pocitem hrdosti, že nikoliv. Ba, právě, naopak.

P.S. Osvobození toho afgánského čmouda přihrálo Okamurovi spoustu hlasů navíc. Poslouchám to všude, okolo. Věřte, už dlouho jsem se netěšil na výsledek voleb, jako letos. To bude Praha vzhůru nohama. Z vašeho pohledu Čechům není pomoci. Já myslím, že právě, naopak. Je otázkou času, kdy Němci budou žádat o pobyt u nás."


Tyto  postoje, to je prostě jádro nacismu... pak už je jen otázka, jak bezohledně a tvrdě se to prosazuje. Jakmile tento způsob myšlení převládne, tak vynese nahoru ty největší stvůry... možná by to nakone semlelo i tohoto pána, který se asi ve své bílé rase, heterosexualitě atd. cítí bezpečně :-)

K jakému Rusku se ten člověk po životě, stráveném ve východním bloku, hlásí? Jde vidět, že celý internacionální a antirasistický nátěr bolševismu byl velmi plytký... A konečně: ví ten člověk, že Putin nedávno otvíral největší mešitu v Evropě? 

Ash: Zdrojem populismu je pocit lidí, že se jim neprojevuje respekt

29. 9. 2017Samozřejmě, že částečně je zdrojem populismu ekonomická frustrace, i v Německu, píše Timothy Garton Ash. Avšak měli bychom uvažovat o jemnějším obtížněji měřitelném faktoru nerovnosti. Jde o nerovnost v míře pozornosti a nerovnost v míře respektu.

Je to zajímavý článek, poznamenává Jan Čulík, ovšem netuším, jakým způsobem chce Timothy Garton Ash projevovat respekt lidem, kteří tvrdošíjně, a ke své škodě, tvrdí, že dvě a dvě je pět. Možná tím, jak na to neustále upozorňujeme, že s těmito lidmi musíme mluvit, jenže nemůžeme nepoukazovat na to, že dvě a dvě je pět je nesmysl. No, posuďte Ashovu argumentaci sami:

Maďarsko pohrozilo Ukrajině, že zavádí kontroverzní jazykový zákon

29. 9. 2017

Maďarsko se zapřísáhlo, že bude blokovat další integraci Ukrajiny s Evropskou unií, poté, co Kyjev zavedl kontroverzní školský zákon, který podle kritiků omezí uživání   jazyků etnických menšin  ve školách.

Maďarský ministr zahraničí Peter Szijjarto se vyjádřil, že důsledky budou pro Ukrajinu "bolestné", poté, co prezident podepsal nový školský zákon, podle něhož musí být od páté třídy vyučovacím jazykem ve škole ukrajinština.

Porošenko uvedl, že nový školský zákon menšinové jazyky nezakazuje, a žáci se je mohou dále učit v rámci samostatného předmětu. Základním vyučovacím jazykem ve školách však bude muset být  ukrajinština.

O zhoubné moci intelektuálních elit

27. 9. 2017 / Daniel Veselý

Známý český ekonom Tomáš Sedláček v rozhovoru pro internetovou televizi Seznam.cz s nelíčeným uspokojením ve tváři prohlásil, že naše země ekonomicky vzkvétá navzdory politickému krnění. Skutečně netuším, z jaké vzdálené galaxie pan Sedláček pochází. Pokud vycházíme pouze ze strohých makroekonomických ukazatelů, což je Sedláčkova doména, situace se na první pohled může zdát takřka bezproblémová. Dovedu si ale v živých barvách představit, jak na onen údajný ekonomický rozkvět nahlíží zhruba milion Čechů, kteří žijí pod hranicí chudoby.   

Hlavní politický reportér BBC: Jediným způsobem, jak mohou mainstreamová média znovu získat důvěru, je s frustrovanými občany mluvit

28. 9. 2017

"Potvrzování už existujících názorů občana je daleko víc uspokojující než informace."

Pokles důvěry britských občanů v mainstreamová média je podle mě důsledekem dvou faktorů: zvýšené polarizace naší společnosti a zvýšeného užívání  sociálních sítí a alternativ k mainstreamovým médiím. "Přešli jsme na trh, kde kvalitní novinářská práce soutěží za stejných podmínek s drsnými názory," vysvětluje Richard  Gingras, šéf Google News. Poukazuje na to, co je dnes hlavní problém: "Potvrzování už existujících názorů občana je daleko víc uspokojující než informace."

Nově vzniklá alternativní média sdílejí jistotu - která je důsledkem jejich fungování ve své vlastní sociální bublině - že reportéři a novináři z mainstreamových médií jsou v nejlepším připadě zbabělci, poslouchají diktát od   šéfů nebo od vlády, či jsou otevřeně zaujatí.

O masturbaci a lynči v říši české mediální sugesce

27. 9. 2017 / Boris Cvek

"Vis, prováděný málokdy." "Humoristický" komentář v zábavném českém týdeníku r. 1901, na vrcholu antisemitské hysterie. Více o tom ZDE

Když v nemocnici pohybujete dlaní v oblasti svého pravého boku, tak masturbujete. Tedy: pokud jste mladý Afghánec a jste v Česku. Všichni ti „čmoudi“ přece přišli znásilnit „naše ženy“. A fantazie a sugesce dokáží v takové mediální a společenské atmosféře divy. Jak k tomu přijde zdravotní sestra, když vidí, jak se mladý Afghánec drží dlaní na pravém boku? Jak si to nemá vyložit jako zjevnou onanii a pokus o znásilnění? Copak to může neoznámit na policii?

V dalším díle tohoto seriálu, který začal fantazijním ztotožňováním hostů z ciziny s teroristy, lze očekávat autosugescí vzniklý přelud, v němž se rajská polívka, pojídaná nějakou židovskou rodinou, změní v krev křesťanských panen. A máme nadosah první lynče.

Rodiny v Katalánsku přespávají ve školách...

30. 9. 2017

Rodiny s dětmi přespávají v Katalánsku ve školách, aby je policie nemohla uzavřít a aby se v nich v neděli mohlo konat hlasování v referendu o nezávislosti. Madridská vláda referendum prohlásila za ilegální a policie se snaží volební místnosti zamykat.

Rodiče dětí, které okupují školy, zdůrazňují, že chtějí děti naučit významu demokracie.

V Barceloně se v sobotu konala demonstrace traktoristů za nezávislost.

Katalánské úřady se chystají prohlásit nezávislost země do 48 hodin, pokud bude pro ni hlasovat.

Očekává se, že se referenda účastní asi dvě třetiny z 5,7 milionů oprávněných voličů.Konflikt v Katalánsku

30. 9. 2017V neděli se zřejmě pokusí několik milionů lidí hlasovat v referendu o nezávislosti Katalánska, které soudy zakázaly


Pro těsnou většinu Katalánců, kteří jsou proti nezávislosti Katalánska, je volba děsivá. Pokud nepůjdou hlasovat v referendu a separatisté v něm budou hlasovat, je možné, že separatisté vyhásí v úterý večer nezávislost Katalánska, čímž je v podstatě vyloučí z jejich dosavadní země. Když půjdou hlasovat v referendu, druhá strana trvá na tom, že jejich chování bude ilegální. V každém případě budou žít v silně polarizovaném Katalánsku.

Že prý Google neškodí?

30. 9. 2017

Pod tlakem z Madridu vymazal Google aplikaci, jejímž prostřednictvím byli Katalánci informováni, jak se dostat do volebních místností. Že prý má Google heslo "neškodit"... ? píše reportér Channel Four News Alex Thomson.


Poslední demonstrace v pátek večer v Barceloně. Katalánci vás žádají, abyste tento tweet šířili co nejvíce, protože už bylo zlikvidováno 140 serverů zabývajících se referendem o katalánské nezávislosti:


Nejen Ovčáček...

30. 9. 2017


Neil Hamilton z ultrapravicové euroskeptické strany UKIP je druhým čelným politikem této strany, který přirovnal premiérku Theresu Mayovou k Chamberlainovi a vyjednávání o brexitu k ustupování Hitlerovi.

(Hamilton býval kdysi poslancem Konzervativní strany, avšak když vyšlo najevo, že přijímal korupční obálky peněz, aby pro jejich dárce lobboval v parlamentu, ve volbách ho porazil r. 1997 reportér BBC Martin Bell, který se zapřísahal, že se ve veřejném zájmu postaví ve volbách proti tomuto korupčnímu kandidátu.) ZDE


PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL v srpnu 2017

4. 9. 2017

V srpnu 2017 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 56 189,86.     Výdaje na provoz Britských listů byly 73 439,50 Kč. 

Zůstatek byl koncem srpna 2017 143 995,56 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Babiš | Iracionální nenávist v České republice | V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Český film | Otrokářský stát Česká republika | Útok na časopis Charlie Hebdo | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
19731