ČR zřejmě přijde o dotace z Bruselu: Povede to k posílení touhy Čechů odejít z EU?

24. 4. 2018

Angela Merkelová a Emmanuel Macron podporují názor, že by finanční dotace z Bruselu měly plynout do těch zemí a regionů, které přijaly velké množství uprchlíků, tedy do Německa a do Švédska.

 
Brusel plánuje přesunout desítky miliard eur dotací, které dosud poskytoval z Fondu soudržnosti středovýchodní Evropě, a odebrat je Polsku, Maďarsku a České republice. Tyto eurodotace napříště poplynou nikoliv do střední Evropy, ale do zemí tvrdě postižených finanční krizí, jako je Španělsko a Řecko.

Tyto reformy mají být kontroverzní součástí návrhu rozpočtu Evropské komise pro léta 2021-27. Představují dramatickou restrukturalizaci "strategie soudržnosti" v hodnotě 350 miliard eur, jejímž cílem je podporovat ekonomicky méně rozvinuté části Evropské unie.

Brusel chce ukončit praxi, v jejímž rámci se dotace soudržnosti rozdělují téměř výlučně na základě HDP na jednoho obyvatele, a nahradit toto kritérium daleko širšími měřítky, obsahujícími všechno, od nezaměstnanosti mladistvých, přes vzdělávání, životní prostředí, až po migraci a inovace.

ČR byla v nynějším rozpočtovém období pátým největším příjemcem dotací z EU

24. 4. 2018

 Evropská unie se připravuje na jednu ze svých největších bitev - bitvu o rozpočet na léta 2021-2027. Komisař pro rozpočet Günther Oettinger bude prezentovat svůj návrh na tato léta dne 2. května a předpokládá, že rozpočet bude schválen před  volbami do evropského parlamentu r. 2019.

Hlavním problémem je to, že některé země dostávaly z rozpočtu EU více, než do něho vydávaly. V níže uvedeném grafu to jsou země označené modrou barvou

V tomto článku na serveru Politico naleznete další podrobnosti o tom, co dostal v Evropské unii v dosavadním rozpočtovém období kdo.

 

Rozhovor Britských listů 161.

Kdy bude mít konečně ČR vládu s mandátem parlamentu?

20. 4. 2018


Neměl by, podobně jako by tomu bylo ve všech ostatních evropských zemích, být stále ještě premiérem Bohuslav Sobotka? Rozhoduje se v ČR o důležitých otázkách nikoliv podle merita věci, ale podle kmenové loajality? A kdy bude mít konečně ČR vládu s parlamentním mandátem? Jan Čulík hovoří s politologem Jiřím Pehem o stavu politiky v dnešní České republice. Rozhovor se vysílá na Regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 20. dubna 2018.

V Torontu vjel automobil do chodců: deset mrtvých

24. 4. 2018

Aktualizace:


Útočník Alex Minassian (25) byl zatčen torontskou policií  poté, co utekl ze scény.

Incident nemá žádné spojitosti s bezpečností státu, konstatoval kanadský ministr. Motivace útoku je nejasná.
 
 

Deset lidí bylo usmrceno a 15 zraněno poté, co dodávka v Torontu projela davem chodců. Incident byl zřejmě úmyslný. Dodávka jezdila mezi vozovkou a chodníkem na vzdálenost téměř tří kilometrů.

Zatčen byl pětadvacetiletý Alex Minassian z nedalekého města Richmond Hill. Je to student, který studoval počítačovou vědu na jedné vysoké škole v Torontě.

Činitelé se odmítli vyjádřit k motivaci útoku, ale konstatovali, že útočník není hrozbou bezpečnosti státu. Na otázku, zda mohla existovat nějaká vazba na terorismus, uvedl mluvčí torontské policie, že "nevylučuje nic" a že vyšetřování bude ještě velmi složité.

Devět lidí bylo usmrceno a nejméně 16 zraněno, někteří z nich vážně, když vjel na severním předměstí Toronta nákladní automobil do chodců na chodníku. Dodávka jela po chodníku a srážela různé chodce. Řidič uprchl, ale pak byl policií zatčen. "Zastřelte mě, mám v kapse zbraň", řekl policii. "Zastřelte mě do hlavy." Muž byl zatčen bez střelby.

Policie oznámila, že půjde o složité vyšetřování. Víc informací o incidentu a jeho motivaci není zatím k dispozici.

Podrobnosti v angličtině ZDE 

Evropská unie zavede přísnou regulaci proti zneužívání dat počítačovými firmami

24. 4. 2018Pokud technologické firmy rychle nezavedou strategie proti šíření fake news a proti zneužívání osobních dat tak, jak to činila firma Cambridge Analytica, Evropská unie proti nim zavede před evropskými volbami v roce 2019 přísnou regulaci, varoval bezpečnostní komisař EU Julian King. Zdůraznil, že na ochranu nadcházejících voleb musejí být zavedena "krátkodobá, konkrétní opatření" proti manipulaci voličů na sociálních sítích. Skandál spojený s firmou Cambridge Analytica ukázal, jak naléhavá je tato otázka.

Firmy, podnikající na sociálních sítích, budou muset podepsat dobrovolný soubor regulačních předpisů, aby nemohly být sociální sítě "zneužívány k šíření falešných informací". Platformy na sociálních sítích musejí být změněny tak, aby uživatelé věděli, zda jim platforma nabízí reklamu nebo informaci. Politická reklama by měla být doplněna informací, kdo za ni zaplatil.

Ve čtvrtek k tomu vydá Evropská unie strategický dokument.

Požaduje v něm mimo jiné o obrovské rozšíření vyučování mediální gramotnosti ve školách a intenzivnější spolupráci mezi organizátory. Avšak bezpečnostní komisař EU požaduje urgentní akce "k posílení transparentnosti, vystopovatelnosti a zodpovědnosti platforem, aniž bychom spadli do pasti cenzury."

Podrobnosti v angličtině ZDE

 

Česká média bagatelizují tragédii, která doprovázela vznik Izraele

24. 4. 2018 / Daniel Veselý

Dlouhodobě upozorňuji na mělkost debaty o izraelské okupaci palestinských teritorií (jíž se poněkud eufemisticky říká izraelsko-palestinský konflikt) v české společnosti. Tento prapodivný trend potvrzuje série nedávno publikovaných textů věnovaných oslavám 70. výročí vzniku Izraele, aniž by se jejich autoři adekvátně rozepsali o palestinské tragédii, jež zrod Izraele doprovázela. Navíc tato tragédie, zejména ve světle aktuálních dramatických událostí v Pásmu Gazy, zdaleka neskončila.

Mezitím v Absurdistánu 66:

Strana PiS trestá neposlušné soudce; jak se v Polsku asfaltují ulice a "Stačí nekrást", tvrdí Beata Szydło

24. 4. 2018 / Tomasz Oryński

Jak se v Polsku asfaltují ulice

Pokud byl někdo zvědavý, k jakému účelu byla "reforma soudnictví", kterou provádí strana Právo a spravedlnost, už to začíná být jasné: Soudci musejí vydávat takové verdikty, které budou v souladu s tím, co chce strana Právo a spravedlnost, zákon je podružný. Začínají se objevovat příklady soudců, kteří jsou šikanováni za to, že vydali rozsudky, které neplní očekávání vládnoucí strany Právo a spravedlnost.

Podívejme se na případ Mariusze Kamińského. Ten zastával během předchozí vlády strany Právo a spravedlnost funkci šéfa protikorupčního úřadu a v roce 2015 byl shledán vinným ze zneužívání moci  - použil různé protizákonné provokace proti politickým nepřátelům strany PiS. Prvoinstančním soudem byl odsouzen na tři roky do vězení  a pak ho prezident Duda okamžitě omilostnil - protizákonně, protože prezident nemůže omilostnit někoho, pokud neproběhla veškerá odvolání.

Facebook si s námi hraje jako kočka s myší

24. 4. 2018 / Jiří Hlavenka

 
Už zas pomíjíme podstatné věci. Pokud z Facebooku někdo vytáhl informace, které neměl, je to nepěkné, ale dá se to dá napravit. Pokud Facebook sbírá příliš mnoho dat, dá se to napravit taky - bude sbírat méně. A pokud uživatel nemá dnes moc kontrolu nad tím, co se o něm sbírá, tak ji (i třeba díky GDPR) získá.

Jenomže to je jako vyměnit starého generálního tajemníka ÚV KSČ za mladého a zachovat přitom vedoucí úlohu strany. Líp se na to kouká, problém zůstává.

Australští domorodci houfně vymírají na zanedbaný virus HLTV-1, neexistuje lék

24. 4. 2018Domorodé komunity v centrální Austrálii jsou devastovány virem HLTV-1, který se šíří pohlavním stykem, krevními transfuzemi a kojením. Vyvolává rychlou a smrtící formu leukémie. Někteří lidé umírají několik týdnů po diagnóze.  HLTV-1 také způsobuje zánět míchy, což vede k ochromení tělesných orgánů. V pěti komunitách kolem Alice Springs bylo tímto virem infikováno 45 procent domorodců, což je tisíckrát vyšší míra infikovanosti než u nedomorodých Australanů.

Vědci zjišťují, že virus HLTV-1 je daleko rozšířenější v centrální a ústřední Austrálii, než se myslelo.

Na světě je tímto virem postiženo asi 20 milionů lidí. Patří k nejchudším lidem na této planetě. V Evropě se tento virus nachází v Rumunsku.

Podrobnosti v angličtině ZDE
 

Studenti se rozhodli pohnat britské univerzity k soudu

24. 4. 2018Více než 1000 studentů z institucí jako Oxford, Cambridge, Bristol a Manchester, se rozhodli žalovat britské univerzity za 14 ztracených dní výuky, k nimž došlo v letošním jarním semestru, protože univerzitní profesoři stávkovali v reakci na to, že se jim vedení univerzit pokusilo drasticky omezit jejich soukromé důchodové zabezpečení. Žaloba může znamenat, že univerzity budou muset studentům vyplatit mnohamilionové odškodné.

Studenti v Anglii v současnosti musejí platit za vysokoškolské studium roční školné v horentní výši 9250 liber (270 000 Kč) ročně, postgraduální studenti i ve Skotsku platí za své studium. Zahraniční studenti platí za studium v Británii často ještě mnohokrát víc než angličtí studenti. Čtrnáct dní ztracené výuky letos na jaře pro ně znamená vážné ztráty, argumentují studenti a požadují odškodné.

Jakmile jednou proměníte vysoké školy v mlýnek na peníze a finance dominují všemu, jak britský příklad dokazuje, je to cesta do pekla, poznamenává Jan Čulík. Mimo jiné i proto, že podřídit univerzitní výuku a výzkum ekonomické poptávce znamená podřídit veškerý univerzitní provoz nejnižšímu společnému jmenovateli.

Podrobnosti v angličtině ZDE

 

Fašistická Británie: Polákovi, který utekl do Británie před Hitlerem a dlouhá léta sloužil v britské armádě, bylo odmítnuto britské občanství

24. 4. 2018

Nový imigrační skandál? Vynořuje se tolik případů, kdy britské úřady způsobily utrpení lidem, které většina Britů by nepovažovala za "zlovolné cizácké parazity, snažící se zneužít naše sociální dávky"...

Dědečkovi, který uprchl před Hitlerem, žije v Británii 67 let a sloužil v britské armádě, bylo odepřeno britské občanství.

Státotvornost vyžaduje oběti

23. 4. 2018 / Boris Cvek

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Nejprve jsme díky různým únikům do médii byli přesvědčováni o tom, jak neodolatelnou nabídku dostali socialisté od ANO. Okořeněnou zvolením kandidáta ANO do čela Stálé komise na kontrolu činnosti GIBS. Hlasování o této nabídce ve vedení ČSSD bylo těsné, ale přece jen otevřelo půdu pro jednání, a to navzdory mnohokrát osvědčené sněmovní koalici ANO-SPD-KSČM.

Evropská cyklotrasa v délce 3500 km, přes 10 zemí EU

23. 4. 2018

Bohužel zatím nikoliv přes Česko. Avšak připravuje se v EU 14 dalších dálkových cyklotras přes celou Evropskou unii. Radní na Praze 1 mezitím zakázali ve své městské části jízdu na kole a dávají přednost automobilům. 


Zatímco pražští radní zakazují jízdu na kole v Praze 1 a nechávají obyvatelstvo dusit zplodinami z front automobilů trvale blokujících pražská nábřeží, skotské město Glasgow investuje 6,5 milionu liber do vybudování tříkilometrové cyklotrasy z jižní části města do jeho podnikatelského centra.Zeman na sjezdu KSČ(M):

Časy se mění. Lidé nikoliv

23. 4. 2018 / Karel Dolejší

Bývaly doby, kdy se Miloš Zeman prezentoval zásadně jako oběť starého režimu. Dokonce i žena Ivana se pokoušela představit otce, notorického alkoholika a sebevraha, coby statečného bojovníka s komunisty.

To se samozřejmě odehrálo dávno předtím, než Zeman zavítal na komunistický sjezd a umetal osobně cestičku k podpoře vlády trestně stíhaného premiéra hlasy archivních bolševiků.

V Maďarsku se o víkendu opět konaly obří demonstrace proti Orbánovi

23. 4. 2018

Demonstrace protestovaly proti Orbánově ovládání většiny maďarských médií. Jenže - neměli tito lidé raději proti Orbánovi hlasovat při nedávných volbách?Britské listy: Bez trvalé finanční pomoci čtenářů zkrachujeme

10. 3. 2018

Vážení čtenáři, 

jsme nuceni vám znovu připomenout, že v situaci, kdy drtivá většina českých médií patří k nějakému kmenovému nebo oligarchickému seskupení, jsou Britské listy na vlivových skupinách zcela nezávislým serverem, který ovšem pro svou existenci plně závisí na finanční podpoře od své čtenářské obce. Žádné finance od nikoho jiného nedostáváme a naši tři kmenoví spolupracovníci pro nás pracují na základě absolutně minimálních honorářů. 

Chtěl bych v této souvislosti upřímně poděkovat přibližně dvěma stovkám pravidelných finančních přispěvatelů, bez nichž by Britské listy nemohly existovat, a v poslední době zejména i hrstce těch, kteří byli schopni a ochotni provoz Britských listů podpořit darem několika tisíc Kč. 

Nicméně, minimální náklady na provoz serveru Britských listů se pohybují kolem 65 000 - 70 000 Kč měsíčně. Finanční příspěvky od čtenářů jsou většinou pod 60 000 Kč měsíčně. Lze si lehce vypočítat, že za takovýchto okolností nám dojdou finanční prostředky na provoz do několika měsíců.

Pevně doufáme, že k tomu nedojde, a že si čtenáři budou i nadále financovat tento nezávislý hlas.

Přispět můžete především bankovním převodem na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Další informace jsou ZDE

Děkujeme

Jan Čulík
šéfredaktor

Britská vláda věděla po mnoho let, že ničí životy lidem z Karibiku

23. 4. 2018Poslanec David Lammy:
Děsivé. Další dva životy zničené. Desmond neviděl svou dceru 16 let, poté, co se vrátil na Jamajku na pohřeb svého otce. Jeho bratr Trevor skončil jako žebrák na ulici. Jeho poslanec si stěžoval ministrovi, který tuto nespravedlnost ignoroval:
 Z dopisu od náměstka ministryně vnitra z roku 2016 vyplývá, že britská vláda věděla po dlouhé roky o dopadu své politické strategie "nepřátelského prostředí vůči migrantům" na generaci z Karibiku a z Indie, která byla do Británie zvána od čtyřicátých do sedmdesátých let minulého století.

Skotská vláda řeší problém bezdomovců na ulici rozdáváním peněz v hotovosti

23. 4. 2018


Sociální pracovníci, kteří řeší problém bezdomovců, přespávajících na ulicích ve skotských městech, mají nyní pravomoc jim na místě  v hotovosti vyplácet finanční pomoc ve výši až 200 liber (6000  Kč). Tyto peníze poskytuje skotská vláda pro sociální pracovníky pro řešení těžce řešitelných případů bezdomovců, kteří odmítají reagovat na nabízenou sociální pomoc a odebrat se do útulku.

Sociální pracovníci jim nyní mohou poskytnout na místě peníze v hotovosti, aby si bezdomovci zakoupili šatstvo, opatřili kopie ztracených dokumentů anebo si najali místnost v blízkém hotelu. Účelem je vytvořit důvěru mezi bezdomovci a sociálními službami.

Z evropských zemí je v popředí zájmu ruských dezinformátorů Francie

23. 4. 2018

  Největší podíl negativních zpráv ze všech evropských zemí, celkem 17 %, se v ruské televizi týká Francie. Na druhém místě se umisťuje Německo (12 %) a Británie (10 %). Evropa je představována coby rozpadající se, nebezpečné místo zaplavené protesty, terorismem a uprchlíky.

 


Přečetli jsme:

Konec dubna v zemi zvané Česko

23. 4. 2018

Ovšem, že prezident cestuje na sjezd KSČ, kde přítomné žertovně osloví prezidentským, nám tak milým, soudruzi a soudružky, je vrcholem morální bídy, v níž jsme se ocitli. Můj národe (odolal jsem pokušení napsat:ty nádore!), je tohle opravdu tvoje volba? Není na čase vyšetřit zdravotní stav lidí, kteří nám mají vládnout a nejsou půl roku schopni pro tuto práci vyprodukovat něco, co přežije? Není to už neschopnost daná úpadkem kognitivních funkcí? Pročpak pan prezident odvolal soudní při, kde by mu nezbylo, než ukázat lékařské zprávy? Kde už je, sakra, nějaký politik, který bude umět artikulovat obavy z toho, kam nás tahle parta žene a též alternativu přijatelnou i pro ty, kteří se teď nechávají vést komunisty a členy SČSP?

Celý text: ZDE

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

Nenávidí dnes americké ministerstvo zahraničí ženy?

21. 4. 2018

 

 Letošní výroční zpráva amerického ministerstva zahraničí o stavu lidských práv ve světě obsahuje šokující vynechávky, upozorňuje Human Rights Watch. Většinou se týkají práv žen:

- Zpráva se nezmiňuje o vážných problémech s domácím násilím v Brazílii: 4657 žen bylo v Brazílii usmrceno r. 2016
- Polsko zakázalo nouzovou antikoncepci i v případech znásilnění.
- V Bolívii zápolí ženy s četnými překážkami týkajícími se antikoncepčních prostředků, výrobků pro těhotné matky a je tam vysoká mateřská úmrtnost
- V Nepálu jsou ženy vyháněny z domovů v době menstruace. Některé z nich zemřely
- V Japonsku podle amerického ministerstva zahraničí "nedochází k žádnému porušování lidských práv". Zpráva HRW dokumentuje četná. 

Premiér Andrej Babiš slíbil navýšit rozpočet ministerstva školství o 30 miliard korun

21. 4. 2018


Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Pozn. red.:
Babišova vláda nemá demokratický mandát a je v demisi. Babiš tedy nemá co slibovat.

Jménem spolků Česká středoškolská unie, Otevřeno a Studentská komora Rady vysokých škol Vám zasílám tiskovou zprávu shrnující výstupy jednání se zástupci vlády v demisi o plánovaném přesunu prostředků z kapitoly školství na financování slev na jízdném pro děti, studenty do 26 let a seniory. K samotné výzvě od přesunů upustit se vláda nijak nepostavila, premiér však slíbil na příští rok rozpočet ministerstva školství o 30 miliard.

Týden, kdy byla brutálně fašistickým zacházením s imigranty nenávratně poškozena pověst Británie

20. 4. 2018

Během posledního půl roku publikoval postupně deník Guardian desítky jednotlivých, vysoce šokujících případů brutality britského ministerstva vnitra proti tzv. generaci Windrush, lidí, kteří byli ve čtyřicátých, padesátých a šedesátých letech pozváni, často jako malé děti, se svými rodiči, aby se přestěhovali do Británie, kteří jsou dnes většinou v důchodovém věku a kteří desítky let žili a platili daně ve Spojeném království.

Britské ministerstvo vnitra v posledních letech tyto lidi bezdůvodně věznilo, dělalo z nich bezdomovce, nechalo je vyhazovat z práce a odpíralo jim sociální či důchodové dávky a léčení v britském zdravotnictví. V důsledku drsně zpřísněné, záměrně nepřátelské strategie vůči komukoliv, kdo mohl být považován za imigranta, zejména pokud měl barevnou kůži, začalo britské ministerstvo vnitra od těchto lidí požadovat desítky nesmyslných dokumentů - úřadům nestačilo například, že tito lidé platili daně po desítky let a že podle zákona z r. 1971 měli být všichni, kdo přijeli se do té doby usadit do Británie, automaticky považováni za britské občany.

Proč Roman Joch nenávidí našeho Formana?

20. 4. 2018 / Richard F. VlasákKým byl Miloš Forman pro českou kulturu, tím je Roman Joch pro české pravicové zápecnictví. Jsou názory, které je potřeba říci, nebo si oponenti začnou myslet, že mlčení nebo letmé posměšky úkosem by mohly znamenat souhlas nebo potvrzení vyřčených „pseudomoralit“. A o soucit tu nejde.

Je Roman Joch český zápecník? Nepochybně je, protože i přes estetické kvality nelze srovnávat Ejzenštejna, Riefenstahlovou a Formana, každý z nich vypráví jiné příběhy jiným lidem a právě s jinou ideologií. Srovnávat komunismus, nacismus a levicový liberalismus také nejde, vidíme za levicovým liberalismem koncentráky, diktaturu, tisíce mrtvých, ponížených, ostnaté dráty? Ne, ale to by byla příliš jednoduchá odpověď.

Pravda se stává obětí kmenové interpretace

20. 4. 2018

Hodnocení informací je dnes založeno nikoliv na standardních zákonitostech pravdivosti důkazů, ale výlučně na tom, zda to odpovídá hodnotám daného kmene  a jeho cílům a zda to potvrdili vedoucí představitelé kmene.

Bývala kdysi doba, kdy jsme sice navzájem nesouhlasili ohledně řešení problémů, ale aspoň jsme souhlasili s faktem, že pacient je nemocen, píše Jonathan Freedland. Už tomu tak není. Nový a znepokojující rozměr vstoupil do naší kolektivní, a globální, konverzace.

V Americe zveřejnil své memoáry bývalý šéf FBI James Comey, kterého vyhodil z funkce Donald Trump. FBI nemívala důvěru veřejnosti, za jejího zaladatele, bigotního a brutálního J. Edgara Hoovera, měli menšiny a odboráři dobrý důvod se jí obávat  - avšak v posledních desetiletích se FBI stala důvěryhodným arbitrem amerického života, nestranickým rozhodčím, její slovo se přijímalo. Platilo to i o jejím řediteli.

USA: Demokratická strana žaluje Rusko, Wikileaks a Trumpovu předvolební kampaň za destablizaci prezidentských voleb

20. 4. 2018Americká Demokratická strana tvrdí, že se činitelé Trumpovy předvolební kampaně spikli s Ruskem ve snaze poškodit demokratickou kandidátku Hillary Clintonovou. Strana žaluje nejstaršího Trumpova syna Donalda Trumpa Juniora, jeho zetě a poradce Jareda Kushnera, bývalého šéfa Trumpovy prezidentské kampaně Paula Manaforta a jeho zástupce Ricka Gatese a bývalého zahraničněpolitického poradce George Papadopoulose.

V žalobě jsou také jmenováni Julian Assange z Wikileaks a Roger Stone, dlouholetý Trumpův důvěrník, který s Assangem komunikoval. Z Rusů žaloba jmenuje Arase a Emina Agalarova, miliardáře, kteří jsou považováni za kontakty mezi Trumpovou kampaní a Moskvou v důsledku existence explozivního řetězce emailů, do něhož je zahrnut Donald Trump Jr. V těchto emailech informoval Agalarovův agent Rob Goldstone Trumpa Juniora, že Agalarovovi mají "vysoce citlivé informace z vysokých zdrojů", které chtějí předat Trumpově kampani jako součást "podpory Ruska a jeho vlády pro pana Trumpa".

Podrobnosti v angličtině ZDE

Premiérka Mayová se octla ve vážné krizi ohledně brexitu

20. 4. 2018 / Jan Čulík

Evropská unie právě odmítla dva britské návrhy, jak vyřešit neřešitelný problém hranice mezi Irskou republikou a Severní Irskem po odchodu Británie z EU.

V současnosti mezi Severním Irskem a Irskou republikou je otevřená hranice. Pokud by však Británie odešla z EU, přestane dodržovat regulační předpisy Evropské unie pro své výrobky a zboží a mohla by zaplavit evropský trh nekvalitními, levnými šunty. Proto musí na hranici mezi Severním Irskem a Irskou republikou vzniknout pevná celní kontrola, aby se tomu zamezilo. Jinou možností je, aby Severní Irsko zůstalo součástí jednotného evropského trhu a dál dodržovalo celní pravidla EU. To však premiérka Mayová odmítá. Třetí možností by bylo, aby v celní unii EU a v jednotném evropském trhu zůstala celá Británie, což by ovšem v podstatě anulovalo brexit, což premiérka Mayová také odmítá.

Pokud by vznikla nově pevná hranice mezi Severním Irskem a Irskou republikou, severoirská IRA se chystá znovu zahájit terorismus proti pohraničním opatřením. Vznik pevné hranice by byl katastrofou pro severoirské pohraniční oblasti, které po odstranění hranice hospodářsky rozkvetly.

Severní Irsko hlasovalo proti brexitu.

Londýnská vláda navrhla Bruselu dvě trapná, zcela nedostatečná "technologická" "řešení" problému severoirské hranice. Ta nyní Brusel razantně odmítl.

Britská Horní sněmovna tento týden hlasovala drtivou většinou, aby celá Británie zůstala v celní unii EU. Příští týden má o téže věci hlasovat Dolní sněmovna. Stále rostoucí počet britských poslanců je znepokojen, že odchod Británie z celní unie EU a jednotného evropského trhu bude pro Británii katastrofou. Kdyby ovšem Mayová parlamentu ustoupila, vyslouží si absolutní vzbouření od euroskeptických maniaků, kteří ovládají Konzervativní stranu.

Podrobnosti v angličtině ZDE

 /

Varoufakis: Marx a Engels v Komunistickém manifestu předpověděli dnešní predátorský kapitalismus, nepsali o slabém kapitalismu z 19. století

20. 4. 2018

Koncem čtyřicátých let devatenáctého století kapitalismus kolaboval, byl loklální, roztříštěný a bojácný, píše Yannis Varoufakis. Přesto v Komunistickém manifestu předpověděli Marx a Engels náš globalizovaný, financializovaný, tvrdě železný, absolutní kapitalismus. Kreaturu, která vznikla po roce 1991, přesně v době, kdy establishment prohlašovat smrt marxismu a konec historie.

I levicoví ekonomové se v sedmdesátých letech vysmívali předpovědi Komunistického manifestu, že kapitál "se usadí všude, propojí se všude". Komunistický manifest však měl nakonec pravdu. Bylo zapotřebí kolapsu Sovětského svazu a včlenění dvou miliard čínských a indických dělníků na kapitalistický pracovní trh, aby se jeho předpovědi splnily. K tomu, aby se mohl kapitál plně zglobalizovat, bylo nutné nejprve zlikvidovat režimy, které přislíbily loajalitu Komunistickému manifestu. Pěkná ironie.

Británie: Skandál ohledně šokujícího zacházení s britskými imigranty pokračuje

20. 4. 2018

Oni vás pozvou do země, žijete tam od dětství. K stáru jedete do zahraničí na dovolenou a když se vrátíte, odmítnou vás pustit do země. Na druhé straně bariéry jsou na letišti vaši příbuzní, nemůžete ani s nimi mluvit. Je vám k osmdesáti, jste nemocen a na kolečkovém křesle. Britské úřady vám zabrání vrátit se domů a pošlou vás do země, kde jste od šesti let ve svém dětství nebyl, nemáte tam žádné příbuzné ani žádnou podporu. Britskému listu Guardian přichází nyní vlna šokujících svědectví tohoto typu. Zpravodajství rozhlasu BBC se marně dotazuje politiků na otázku, jak je možné, že tento skandál byl léta neřešen, Britští politikové u moci si zřejmě mysleli, že tito penzisti z Karibiku, z Indie a odjinud, si toto šokující zacházení nechají líbit a nikomu to vadit nebude. Otevřený fašismus.


Confessio Bohemica, model 2018

20. 4. 2018 / Karel Dolejší

Vyjádření Organizace pro zákaz chemických zbraní usvědčilo ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova z čiré lži ohledně kauzy novičok ZDE (pdf). Je ovšem logické, že česká média věnují záležitosti mizivou pozornost. Nepřetržité vražedné útoky islamistických organizací al-Žumpajda a al-Vomakajda na strategický průmysl domácích zabijaček beze zbytku vysvětlují davovou psychózu, pro niž z české kotliny není vidět ani na krok - a obraz světa zde zmrtvěl v místní obdobu meziválečného mýtu o "žlutém nebezpečí".

Po chemickém útoku v Salisbury vzrostla propaganda od falešných ruských účtů na twitteru o 4000 procent

20. 4. 2018Britská vláda uvádí, že po chemickém útoku na Skripalovy v Salisbury výrazně Rusko zintenzivnilo šíření fake news na twitteru. Například jeden automatický účet, @Ian56789, posílal během 12 dnů od 7. dubna 100 komentářů denně a dosáhl 23 milionů uživatelů, než byl účet zrušen. Účet tvrdil, že k chemickému útoku v syrském městě Dúma nedošlo. Jiný twitterový účet,  @Partisangirl, dosáhl 61 milionů uživatelů svými 2300 zveřejněnými komentáři za totéž dvanáctidenní období.


Trumpův právník stáhl žaloby proti novinářům, kteří informovali, že se v ČR setkal s ruskými agenty

20. 4. 2018Michael Cohen, Trumpův právník, nyní v průšvihu, zrušil své žaloby za pomluvu proti serveru BuzzFeed a proti politické výzkumné firmě  Fusion GPS ohledně dokumentace, která tvrdila, že mezi Ruskem a Trumpovou prezidentskou kampaní došlo k spiknutí.

Toto rozhodnutí učinil poté, co FBI provedla razii v jeho domě i kanceláři a poté, co američtí prokurátoři potvrdili, že je Cohen předmětem trestního vyšetřování ohledně jeho soukromých podnikatelských aktivit a osobních peněz.

Konference k 50. výročí Pražského jara

20. 4. 2018


Cambridge Central and Eastern European Forum a Cambridge University Czech and Slovak Society vás zvou na konferenci k 50. výročí Pražského jara 1968, která se bude konat v sobotu 28. dubna na univerzitě v Cambridgi ve Velké Británii.

Další informace zde:


Stránka podujatia na facebooku: https://www.facebook.com/events/2071123936464990/

Webstránka podujatia: http://www.cceconference.co.uk/

A stránka na eventbrite, kde sa dajú zakúpiť lístky: https://www.eventbrite.co.uk/e/cambridge-central-european-conference-prague-spring-and-its-legacies-tickets-44545836797

Můj kurdský utlačovatel

20. 4. 2018

Když mi bylo deset, otec jednoho dne přišel domů pozdě. Vzpomínám si, jak byl bledý. Neřekl nic o tom, proč se opozdil, až další den večer. Později nám řekl, že byl zadržen na déle jak sedm hodin muchabaratem, proslulým bezpečnostním aparátem iráckého baasistického režimu, napsal Hoshang Waziri.

OLAF zahájil vyšetřování korupce na Slovensku, o níž psal Ján Kuciak

20. 4. 2018

 
Protikorupční úřad  Evropské unie uvedl ve čtvrtek, že zahájil vyšetřování údajného zneužívání fondů EU na Slovensku, které odhalil novinář Ján Kuciak, který byl nedávno zavražděn.

V článcích, které vyšly po jeho smrti, Kuciak upozorňoval na vazby mezi italskou mafií, slovenskou politikou a podvody spojenými se zemědělskými fondy Evropské unie. Mluvčí OLAFu potvrdil, že instituce zahajuje vyšetřování možného zneužívání fondů EU určených pro zemědělství na Slovensku. 

Novinky zamlčely polovinu zajímavého příběhu

20. 4. 2018

Novinky zamlčely polovinu zajímavého příběhu v článkuDiváci, kteří přijdou se svastikou na rukávu, budou mít Taboriho představení Mein Kampf skutečně zadarmo, píše Ladislav Nedbal. Ti ostatní budou muset platit vstupné, ale budou moci si vybrat buď zůstat bez označení, nebo si připnout Davidovu hvězdu. Další chybějící informací je, že prokuratura už sdělila, že tento přístup divadla je v rámci svobody tvorby přípustný a že se tím nebudou zabývat. Podstatou záměru divadla je uměleckými prostředky poukázat na úplatnost nás občanů a na to, jak snaha o získání osobní výhody vede snadno k popření zásad. Plná informace je pro "novináře" z Novinek, ale hlavně pro nás ostatní ve všech německých médiích, třeba ve 


Po pravdě vůbec si nedovedu představit, jak to v Konstanz dopadne, ale spíš odhaduji, že bude drtivá převaha platících diváků. Nedělal bych z toho ale žádné velké závěry. Může to také znamenat jen, že určitý typ zištných jedinců do divadla nechodí a, pokud už ano, tak ne na Taboriho. Možná bych lépe odhadl, jak by takové představení dopadlo v Čechách, nebo ne?


Noví uprchlíci v Řecku budou moci volně cestovat

20. 4. 2018

Noví uprchlíci a migranti v Řecku budou brzy moci cestovat po zemi bez omezení na ostrovy ve východní části Egejského moře, kam přijíždějí ze sousedního Turecka. Rozhodla o tom řecká Státní rada, která zrušila rozhodnutí azylové služby z roku 2016, jež nutilo uprchlíky zůstávat v takzvaných hotspotech až do vyřízení žádosti o azyl.

Přečetli jsme:

Důvěřuj, ale prověřuj – ne všemu v internetu se dá věřit

20. 4. 2018

Co kdybych vám řekl, že hranice se Saúdskou Arábií jsou vzdáleny pouhých 30 kilometrů od Brna? Nejen žáci, ale i dospělí bohužel často věří všemu, co najdou v internetu. Informace si neověřují a nepochybují o nich. Kopírují z prvního webu, na který narazí. Přesně o tom je toto krátké cvičení vhodné nejen do hodiny informatiky.

 

Celý text: ZDE

Přečetli jsme:

Držet vládu v demisi čtyři roky by mělo povahu ústavního puče, říká Kysela

20. 4. 2018

Menšinový kabinet Andreje Babiše (ANO) vládne bez důvěry od 13. prosince. Od konce ledna je navíc v demisi a jednání o druhé vládě stále neskončila. Ozývají se proto hlasy, zda by v ústavě neměl být ukotvený termín, dokdy musí vláda vzniknout. Politikům se nelíbí ani některá rozhodnutí, která kabinet v demisi provádí. Podle ústavního právníka Jana Kysely jsou ale zásahy do ústavy problematické a je potřeba je dělat i s ohledem na budoucnost. Pravomoci, o které by vláda nebo prezident přišly, by jim totiž jednou mohly chybět.

 

Celý text: ZDE

Ruské ministerstvo zahraničí obvinilo Británii ze zavraždění Rasputina

20. 4. 2018

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová obvinila britské zvláštní služby ze zavraždění Grigorije Rasputina. Na tiskové konferenci prohlásila, že takové závěry lze udělat po přečtení knihy bývalého agenta Scotland Yardu Richarda Cullena, v níž jsou údajně obsaženy archivní dokumenty důstojníků britské zpravodajské služby.

Facebook přesunul 1,5 miliardy svých uživatelů pryč z dosahu přísného zákona EU chránícího soukromí uživatelů

19. 4. 2018

 

Facebook přesunul více než 1,5 miliardy svých uživatelů z dosahu evropského zákona o ochraně soukromí uživatelů navzdory příslibu Marka Zuckerberga, že "ducha" evropského zákona bude respektovat globálně.

Facebook pozměnil podmínky svého fungování a přesunul odpovědnost za všechny uživatele mimo USA, Kanadu a EU ze svého mezinárodního ústředí v Irsku do svých hlavních kanceláří v Kalifornii. Znamená to, že tito uživatelé budou nytní podrobeni americkému a nikoliv evropskému právu.

Facebook přesunul stamiliony svůj uživatelů do americké právní odpovědnosti krátce předtím, než vstupuje 25. května  v platnost nový evropský předpis o regulaci dat (GDPR). Podle GDPR může být Facebook pokutován částkou až do 4 procent svého globálního obratu - asi 1,6 miliard dolarů - pokud poruší nové předpisy EU.

Podle Lukasze Olejnika, odborníka na ochranu soukromých dat, jde o zásadní změnu. "Je to velká a bezprecedentní změna v oblasti ochrany osobních dat. Znamená to snížení záruk ochrany soukromí a práv uživatelů, zejména v oblasti souhlasu. Uživatelé přijdou o některá svá práva, protože americké normy jsou volnější než normy v Evropě."

Podrobnosti v angličtině ZDE
 

Pro stoupence Czexitu: Něco o hrubém pokrytectví:

Nigel Farage, autor brexitu, zajistil pro své děti německé pasy, aby na rozdíl od ostatních Britů nepřišly o výhody Evropské unie

19. 4. 2018

"Skoncujme v Británii s volným pohybem obyvatelstva!" Ne ale, přirozeně, pro mou rodinu, říká Nigel Farage, který má německou manželku. Kteří Britové si po brexitu uchovají práva občanů Evropské unie? - Rodina Nigela Farageho, tvůrce brexitu - ANO - Vaše rodina - NENigel Farage, kmotr brexitu, obstará pro své děti německé pasy, aby nebyly znevýhodněny tak, jak bude znevýhodněno 60 milionů ostatních britských občanů."Britská politika vůči imigrantům připomíná politiku nacistického Německa"

19. 4. 2018Nepřátelské prostředí vůči imigrantům, které vytvořila Theresa Mayová poté, co se stala konzervativní ministryní vnitra, považovali někteří ministři "skoro za atmosféru připomínající nacistické Německo," řekl ve středu v britské televizi bývalé šéf britské státní služby Lord Kerslake.

"Násilnický postoj Theresy Mayové k migrantům vyvolal tento skandál ohledně karibské generace Windrush. Absurní obsese britského ministerstva vnitra populistickým přístupem na úkor rozumné strategie způsobil, že toto ostudné fiasko se stalo nevyhnutelným."

(Jako ministryně vnitra vyslala Theresa Mayová do britských ulic mobilní billboardy, viz níže, jimiž vyhrožovala imigrantům:)V Británii zuří neuvěřitelný skandál, týkající se nepřátelské deportační politiky britského ministerstva vnitra vůči desetitisícům přistěhovalců z Karibiku, kteří do Británie v době, kdy Karibik byl součástí britského impéria, a tedy příchozí měli britské občanství, přišli jako děti v padesátých a v šedesátých letech. Od doby, kdy se po roce 2010 stala ministryní vnitra nynější premiérka Theresa Mayová, vytvořila na ministerstvu vnitra "politiku nepřátelského postoje vůči imigrantům". V jejím důsledku začali být přistěhovalci z Karibiku, kteří do Británie přišli v době, kdy se imigrace v podstatě nesledovala a neexistovala žádná dokumentace, po padesáti letech života v této zemi diskriminováni a deportováni zpět do Karibiku, který vůbec neznají! Jeden osmapadesátiletý muž byl kvůli svému původu nedávno vyhozen z práce, bylo mu odepřeno ošetření ve státním britském zdravotnictví a muž v důsledku šikany od státních úřadů zemřel. Jeho matka se nyní vyjádřila, že by premiérka Mayová měla kvůli tomu odstoupit:
Velmi silně ve věci tohoto skandálu bojuje v Dolní sněmovně labouristický poslanec David Lammy, který je potomkem přistěhovalců z Karibiku:
29765

Zeman, Babiš, Okamura...?

Kdo je největší hrobař české společnosti?

19. 4. 2018 / Petr Homoláč

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Naše tzv. tradiční demokratické strany jsou dnes podobně bezradné a bezmocné jako demokraté v autoritářském Rusku nebo Maďarsku. Mnozí z těchto našich politiků roky nebojácně vystupujících vůči v podstatě neškodné Evropské unii dnes bezmocně zírají, jak je u nás znásilňována demokracie, jak eroduje právní stát, rovnost lidí před zákonem. Většina české společnosti je lhostejná nebo zmanipulovaná a přestrašená vyvoláváním iracionálního děsu z uprchlíků, na čemž se i naši demokraté ostudně  podíleli hysterickými reakcemi typu "ani jednoho uprchlíka" a k antimigrantskému, potažmo antiunijnímu zblbnutí české společnosti výrazně přispěli. Tím umožnili snadný nástup populistů a zároveň si podřízli pod sebou větev. Vyčůraná krátkozrakost je nejtypičtější vlastností v české politice.
29766

Bodláky Václava Duška

Másloví rváči

19. 4. 2018 / Václav Dušek

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Prebendy se těžko opouštějí, kecalové se jich drží jako veš košile. Máme svědectví o žvástech nehodných člověka, vídáme polo herecké postavy k podpírání, i líné hovnivály, profi lháře – co mohou řídit svět, a přitom města jimi řízená připomínají architektonická odpadiště. Poslanecké a senátorské posty přitahují osoby s ploutví chorobou, nevymáchanou mordou, dutou lebkou, bachratým vzhledem, říká se jim vyzubíny; partajní skály se mohou drolit, velmoži lži jsou chráněni bezectným zákonem. Toho křiku, když si rozšlapou bábovičky, jak tklivě naříkají, pokud jim hrozí odhalení z nekompetentnosti, běsní; drze vyhrožují, prskají jedovaté šlemy, zapáchají zlem. Obzvláštní drzouni se rádi prsí na nezávislých televizních obrazovkách. Hle, sežrali všechnu moudrost beze zbytku, ale za humny o nich beztak nevědí. Mnozí nedokážou žblebtnout jiným jazykem, anebo hovoří na úrovni předškoláka. 

Kdo nekrade nežije, kdo krade přežije k datu konce určeného tetkou Kosovou.

29873

Jak dlouho je ještě udržitelné veřejné tajemství o kondici Miloše Zemana?

Miloš Zeman ještě může učinit státnické gesto

19. 4. 2018 / Bohumil Kartous

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Neustálé ujišťování prezidentské kanceláře a samotného prezidenta, že spekulace o jeho zdravotní stav není vážný, neustále narušují další a další spekulace, vycházející z politického prostředí, že zdravotní stav prezidenta je více než vážný. Viditelně slabý, špatně se pohybující, rychle hubnoucí a stárnoucí Miloš Zeman se téměř nevyskytuje na veřejnosti, tráví většinu času v Lánech. Na fotografiích, kdy se nepodaří ukrýt všechny symptomy těžké nemoci, je velmi patrné, v jakém zdravotním stavu prezident Zeman je. Je veřejným tajemstvím, že v zákulisí probíhá jednání uvnitř stran o tom, kdo by měl být připraven na to, že ohlásí prezidentskou kandidaturu v příštích prezidentských volbách. Andrej Babiš má údajně připraveno prohlášení, čeká se pravděpodobně už jen na první oficiální informaci. Jenže ta nepřichází. Mezi tím prezidentský úřad ovládá několik pochybných existencí, jimiž se Miloš Zeman tak neomylně obklopil...

Je nutné, abychom kriticky reflektovali především události, které sami můžeme ovlivnit

Neházejme kritické hlasy do jednoho pytle

19. 4. 2018 / Daniel Veselý

Ačkoli je naprosto důležité nekompromisně odsoudit válečné zločiny Asadovy vlády, smutným faktem zůstává, že je to to nejpohodlnější a také jediné, co můžeme udělat. Západní země včetně České republiky na rozdíl od Rusů, Íránců a Hizballáhu totiž nemají žádné účinné páky, aby jednání damašské vlády mohly jakkoliv změnit - ledaže by systematicky bombardovaly asadovská vojska, a vytvořily tak další blízkovýchodní apokalypsu. Je ovšem symptomatické, že západní politické špičky a sdělovací prostředky se nejhlasitěji ozývají tehdy, kdy zločiny páchají naši oficiální nepřátelé, a ony to vůbec nemohou ovlivnit. 

Private Eye: Mise splněna

18. 4. 2018

Stav vražedného režimu Bašára Asada po "úspěšné vojenské akci" USA a Západu, podle britského satirického časopisu Private Eye:

ASAD PŘED ÚTOKEM - ASAD PO ÚTOKUČR je pro Německo významnějším exportním partnerem než Rusko

18. 4. 2018
Rusko je v současnosti až 14. největším obchodním partnerem Německa. Pokleslo z 11. místa v roce 2012 na nynější čtrnácté, píše deník Financial Times.

V Německu v současnosti převažují bezpečnostní aspekty nad hospodářskými. Nejde ani tak o sankce, jako o skutečnost, že pro německé firmy je nyní daleko obtížnější nalézt financování své obchodní výměny s Ruskem. Německé banky většinou z Ruska odešly.

V Německé vládě není v současnosti žádný proruský hlas. Nečeká se, že by došlo k uvolnění napětí mezi Ruskem a Západem.

Pro stoupence Czexitu: Brexit bude stát Británii nejméně 17,8 miliard Kč týdně

18. 4. 2018

 

Studie profesora Jonathana Portese pro thinktank Global Future dospěla k názoru, že i "individuální" dohoda mezi EU a Británií, specificky "zaměřená" na britské potřeby, bude znamenat, že britská ekonomika přijde o 40 miliard liber (1160 miliard Kč) ročně. Pokud by Británie vypadla z EU bez jakékoliv dohody, stálo by to její ekonomiku 81 miliard liber (2349 miliard Kč) ročně.

Podrobnosti v angličtině ZDE


Nevzrušují mě ani tak irelevantní protesty ultrapravice a ultralevice, podporující vraha Asada, jako nezájem celého Západu

18. 4. 2018 / Jan Čulík

Ač jsou samozřejmě postoje ultrapravicových i ultralevicových aktivistů, podporujících či přehlížejících Asadovy děsivé a obrovské zločiny, naprosto obscénní, rád bych podotkl, že mě daleko více znepokojuje dlouholetý, absolutní nezájem západních i světových politiků o trvalé a nestále se zhoršující masakrování nevinného civilního obyvatelstva v Sýrii Asadovými barelovými bombami, systematickým bombardováním nemocnic a zabíjením žen, mužů i dětí.  

Několik desítek Trumpových raket, vystřelených pečlivě tak, aby nenadělaly skoro žádné škody, a vystřelených až po jeho oznámení, že to udělá, takže Asad a Putin si mohli pečlivě uklidit všechny zbraně,  zřejmě včetrně chemických, je urážkou statisíců mrtvých, stejně jako je urážkou našeho lidství, když odmítáme pomoci syrským uprchlíkům a ignorujeme jejich zoufalství a  bolest. Hanba nám.

Tohle ignorujeme:

Země, v níž je např. podle Terezy Spencerové s Asadovým režimem všechno v pořádku:

(Obdivné výroky Tereze Spencerové ohledně Asadova režimu v Sýrii naleznete ZDE. Hodně to vypovídá o objektivitě některých českých "novinářů" a o tom, jak věcně vnímají realitu)
Neuvěřitelná sprosťárna britského státu - za níž nese odpovědnost Theresa Mayová

18. 4. 2018

 

Britské ministerstvo vnitra v roce 2010 skartovalo veškerou imigrační dokumentaci o příchodu lidí z Karibiku do Británie v padesátých a v šedesátých  letech a pak začalo sdělovat lidem, kteří od ministerstva vyžadovali potvrzení, kdy do země přijeli, že "žádné takové informace tedy nemáme". Dokumentace  byla skartována přesto, že i samotní pracovníci ministerstva vnitra varovali, že to znemožní občanům z Karibiku potvrdit své právo na trvalý pobyt v Británii. 

Dokumentace o tom, kdy imigranti z Karibiku přišli do Británie, je klíčově důležitá, protože britský imigrační zákon z roku 1971 dal těmto všem těmto lidem, kteří se do té doby usadili v Británii, právo trvalého pobytu v zemi.

Dokumentace o jejich příjezdu do Británie v padesátých a šedesátých letech byla ministerstvem vnitra skartována v době, kdy byla ministryní vnitra mstivá, omezená a zlá nynější premiérka Theresa Mayová. 


Když sledujeme neuvěřitelnou nekompetentnost, nemluvě o nelidskosti dnešní britské vlády ohledně jejího přístupu ke karibské generaci imigrantů Windrush, můžeme vážně důvěřovat téhle kabale ohledně něčeho tak složitého, jako je brexit?Morální marťani a strýček lidožrout

18. 4. 2018 / Karel Dolejší

Je to opravdu zvláštní pocit - pobývat na stejné planetě s lidmi, které půl milionu mrtvých Syřanů po sedm let ponechávalo víceméně v klidu. Tíž kliďasové se však na sociálních sítích okamžitě rozpálí doběla, když oblíbeného masového vraha západní mocnosti ztrestají, neboť se již poněkolikáté dopustil použití chemických zbraní.

Jak nás citovali

18. 4. 2018 / Boris Cvek

Když publikujete vědecký článek, např. v oboru biomedicíny (tedy výzkumu biologické podstaty lidských nemocí), sleduje se, kolikrát takový článek byl citován. Tedy kolikrát ho uvedli jiní vědci ve svých vědeckých článcích jako zdroj informací. Vychází se z toho, že ti, kteří citují váš článek, ho podrobně četli, pochopili a stavějí na něm. To ale bohužel velmi často – ne-li většinou – není pravda.

Syrští zdravotníci jsou po chemickém útoku v Dúmě terčem extremního zastrašování

18. 4. 2018

 

Lékařům, kteří ošetřovali oběti chemického útoku, je vyhrožováno, že jestli o tom budou mluvit, terčem pronásledování od Asadova režimu se stanou oni i jejich rodiny

Ředitel největší lékařské humanitární organizace působící v Sýrii informoval, že zdravotníci, kteří ošetřovali oběti chemického útoku v Dúmě, se stali  terčem "extremního zastrašování" od činitelů Asadova režimu, kteří jim zkonfiskovali biologické vzorky, donutili je přestat léčit pacienty a vyžadují jejich mlčení. 

Dr Ghanem Tayara, ředitel Unie lékařské péče a pomocných organizací (UOSSM), informoval o tom, že lékařům, kteří ošetřovali oběti v hodinách po chemickém útoku, k němuž došlo 7. dubna, bylo oficiálně sděleno, že se režim zaměří na pronásledování jejich rodin, pokud budou veřejně svědčit o tom, že k chemickému útoku došlo.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL v únoru 2018

10. 3. 2018

V únoru 2018 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 53 967.40 Kč.    Výdaje na provoz Britských listů byly 72 743.50 Kč.   

Zůstatek byl koncem února 2018 149 026.83 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu. 

Potřebujeme měsíčně cca 60 - 70 000 Kč na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 350 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

 
Babiš | Iracionální nenávist v České republice | V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Český film | Otrokářský stát Česká republika | Útok na časopis Charlie Hebdo | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
21549