Idea Levicového fóra

13. 5. 2013 / Vlasta Hábová

čas čtení 16 minut

Publikace záměru skupiny aktivistů z iniciativy M. Kroha ustavit Levicové fórum jako diskusní a kooperační platformu pro mobilizaci intelektuálního a organizačního potenciálu řadových členů politických stran, občanských hnutí, iniciativ i odborů ve prospěch podpory případné budoucí levicové vlády zatím nevyvolala větší zájem v řadách těch, koho by se měl záměr týkat především, ani u mediálních prostředků. Je to zvláštní v situaci, kdy naléhavá potřeba ustavení takového fóra doslova "visí ve vzduchu" ať již pro tristní výkony dvou období vlád pravicových stran, či pro ne zcela přesvědčivé výsledky předchozích vlád ČSSD.

Výsledky přímé prezidentské volby, stejně jako zakládání nových, netradičních politických spolků navíc ukazují, že občané už přestávají důvěřovat levicovým stranám pro jejich vzájemnou nevraživost a systémovou nekoncepčnost jejich politických programů, nabízejících v době rostoucí nezaměstnanosti a neuvěřitelného majetkového vyvlastňování řadových občanů metodami privatizace veřejných statků, služeb i prostoru jako návnadu na voliče takové programové perly, jako jsou 13. důchody či povinná rodičovská dovolená pro muže.

Proč tedy takové "ticho po pěšině" okolo Krohovy iniciativy? Cítí se uraženi organizátoři SPaSu, jejichž úmysly byly obdobné? Cítí se dotčeni naši "přední" levicoví intelektuálové či ohrožena ČSSD s její MDA, když vysvitlo, že první schůzka iniciátorů založení Levicového fóra byla svolána za součinnosti pražské organizace SPOZ? Bude dnes už stále méně účinný antikomunistický povyk vystřídán ve funkci "paralyzéra" české levice obavami z intelektu a politického umění Miloše Zemana? To je na tom česká levice opravdu tak špatně?

Analýza OSN: Pro zabezpečení potravy pro lidstvo je nutno začít chovat hmyz

13. 5. 2013

čas čtení 3 minuty

Nejlepším způsobem, jak nakrmit 9 miliard lidí, které podle očekávání budou žít na planetě Zemi kolem roku 2050, by bylo začít chovat miliardy much, krmit je lidskými výkaly a krví z jatek a pak je rozemlít jako potraviny pro dobytek, konstatuje zpráva OSN vydaná v pondělí. Tato praxe by snížila tlak na lesy a moře na planetě Zemi jako na zdroje potravy pro lidi.

Vlády dnes berou vážně argumentaci, že by se mouchy a další hmyz jako brouci, včely, vosy, housenky, kobylky, termiti a mravenci měli začít používat jako významný průmyslový zdroj potravin, protože hmyz se množí neuvěřitelně rychle a živí ze zplodinami mnoha průmyslových procesů. Autoři zprávy předpokládají, že vzniknou plně automatizované továrny na hmyz nedaleko pivovarů nebo potravinářských výroben, které produkují velké množství zemědělského odpadu. Každá taková automatizovaná továrna na hmyz by vyprodukovala stovky tun hmyzu, který by se používal jako krmivo pro další zvířata.

Postaví se Pákistán proti protizákonným americkým úderům bezpilotními letadly?

13. 5. 2013

čas čtení 5 minut

Vysoký soud v Pešaváru v rozsudku ostře odsoudil americké údery bezpilotními letadly na svém území. Pákistán musí nyní jednat na ochranu bezpečnosti svých občanů, argumentuje věhlasný lidskoprávní právník Clive Stafford Smith.

Čtvrteční rozhodnutí pákistánského vysokého soudu v Pešaváru je pozoruhodný dokument: Vrchní soudce Dost Muhammad Khan prozkoumal americké používání bezpilotních letadel v pákistánských kmenových oblastech a dospěl k několika závěrům, které jsou rozumným pozorovatelům zjevné, avšak americké úřady je už několik let nechápou.

Česká věda v mezinárodním kontextu

13. 5. 2013 / Boris Cvek

čas čtení 1 minuta

Zase po nějaké době jsem zabloudil na stránky European Research Council (Evropská výzkumná rada), která uděluje nejprestižnější vědecké granty na úrovni Evropské unie. Tyto granty jsou udílené na základě vědecké excelence výzkumníků a jejich návrhu budoucího výzkumu, jemuž se chtějí věnovat. Když si najdete seznam právě běžících ERC projektů v jednotlivých zemích (odkaz níže), vyjde vám tohle (občas mi tento žebříček vytane na mysli, když média přinášejí informace o tom, jak je česká věda vynikající):


Velká Británie 339 projektů
Německo 223 projektů
Francie 211 projektů
Nizozemí 118 projektů
Švýcarsko 95 projektů
Španělsko 90 projektů
Izrael 83 projektů
Itálie 75 projektů
Belgie 71 projektů
Švédsko 48 projektů
Rakousko 35 projektů
Dánsko 33 projektů
Finsko 28 projektů
Irsko 19 projektů
Portugalsko 14 projektů
Řecko 12 projektů
Norsko 11 projektů
Maďarsko 10 projektů
Polsko 8 projektů
Estonsko 2 projekty
Turecko 2 projekty
Kypr 1 projekt
Česká republika 1 projekt
Slovensko 1 projekt

Seznam počtu ERC grantů v jednotlivých zemích: ZDE

V Británii výrazně posílila strana protestů

13. 5. 2013

čas čtení < 1 minuta

Výrazem znechucení s establishmentovou politikou je zřejmě v Británii výrazný růst popularity euroskeptické strany UKIP (United Kingdom Independence Party), která za poslední měsíc zdvojnásobila svou podporu z 9 procent na 18 procent, zatímco podpora tří zavedených politických stran poklesla (Labouristické strany o 4 procenta na 34 procent, Konzervativní strany o 4 procenta na 28 procent a Liberálnědemokratické strany také o 4 procenta na 11 procent). Podpora pro odchod Británie z EU však přitom mírně poklesla a je nyní přibližně na úrovní 40 procent britských voličů.

UKIP podporují především muži (25 procent), penzisté (23 procent) a chudí a nekvalifikovaní lidé (27 procent). Dopad tohoto vývoje na britské všeobecné volby v příštím roce je těžko předpověditelný.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Boris Johnson: Britové jsou líní a nemají dlouhodobou strategii

13. 5. 2013

čas čtení 2 minuty

Odchod z EU nevyřeší britské hospodářské problémy, varuje londýnský primátor

Ve srovnání se zahraniční konkurencí má Británie velký problém, protože Britové jsou líní a ve srovnání se zahraničními soupeři prostě nepracují, konstatoval britský konzervativní primátor Boris Johnson. V deníku Daily Telegraph napsal, že kdyby Británie odešla z EU, "museli bychom uznat, že většinu našich problémů nevyvolal Brusel".

Johnson to uvedl poté, co se o víkendu přiznali dva ministři Cameronovy konzervativní vlády, ministr školství Michael Gove a ministr obrany Philip Hammond, že by hlasovali pro odchod Británie z Evropské unie.

Boris Johnson však ve svém článku argumentuje, že o členství v EU nejde. Hlavním problémem Británie je podle něho to, že britští zaměstnanci trpí leností a ve firmách existuje kultura "snadného nadměrného odměňování na úkor investic", dále je velkým problémem chronická britská neschopnost dlouhodoběji plánovat a vytvářet delší strategii, nekompetentní management podniků, špatná kvalifikace zaměstnanců a nedostatek investic do lidského i hmotného kapitálu a infrastruktury."

"Proč jsme pořád, když srovnáme jednotlivou osobu po osobě, o tolik méně produktivní než Němci? To je nyní otázka, která je starší už více než sto let, a odpověď nemá naprosto nic společného s Evropskou unií. Ať v Evropské unii budeme nebo nebudeme, musíme mít jasnou vizi, jak dosáhneme konkurenceschopnosti v globální ekonomice."

Postoje Michaela Govea a Philipa Hammonda také ostře kritizoval bývalý britský ministr zahraničí Malcom Rifkind. V rozhlase v pondělí uvedl: "Oba ministři uvedli pana premiéra do nemožné situace. Pan premiér nemůže hlasovat pro parlamentní dodatek [k aktuálnímu politickému programu Konzervativní strany], aby se konalo referendum o odchodu Británie z EU, protože by to úplně rozštěpilo vládní koalici. Zároveň ale tento dodatek nedokáže vyhrát, protože pro něj není v parlamentu většina. Ten dodatek o referendu nebude přijat. Jediné, čeho dosáhnou, je rozštěpení vlastní strany, oslabení premiérovy autority a posílení vyhlídek Labouristické strany na vítězství v příštích volbách. To není jen pošetilé, to je naprosto v rozporu s veškerými politickými instinkty odpovědné politické strany, která si chce uchovat po příštích volbách moc."

Načasování výroků ministrů Govea a Hammonda o tom, že by měla Británie opustit Evropskou unii, zjevně muselo konsternovat premiéra Camerona, který se účastní v Bílém domě rozhovorů s Barackem Obamou a usiluje o uzavření obchodní dohody mezi EU a USA, která by, podle jeho argumentace, přinesla Británii roční prospěch v hodnotě 10 miliard liber.

Podrobnosti v angličtině ZDE ZDE

27 procent Španělů je nezaměstnaných. Ale v jednom místě je plná zaměstnanost

13. 5. 2013

čas čtení 4 minuty

Marinaleda funguje jako komunistická utopie a pyšní se zkolektivizovaným zemědělstvím

V malém andaluském městysu Marinelada je nezaměstnanost nulová. Obec funguje jako komunistická utopie. Pyšní se zkolektivizovaným zemědělstvím (1200 dříve nevyužívaných hektarů, které místní obyvatelé r. 1990 zkonfiskovali z pozemků místního aristokrata). To umožňuje všem lidem v městysu, aby pracovali na polích a v olivových hájích.

Primátor Marinelady Juan Manuel Sánchez Gordillo je ve Španělsku celostátně známou osobou. Dokonce mu přezdívají "španělský Jánošík" poté, co on a skupina dělníků odmítli zaplatit v supermarketu za deset nákupních vozíků potravin, které muži rozvezli po okrese na místa, kde se chudým lidem rozdávají potraviny. O kontroverzi se psalo po celém světě, i až v Íránu.

Nejvýznamnější britské firmy si uklízejí zisky do daňových rájů

13. 5. 2013

čas čtení 1 minuta

100 nejvýznamnějších britských firem, kótovaných na londýnské burze (v tzv. seznamu FTSE 100) má v zahraničních daňových rájích celkem až 8000 poboček. Vyplývá to z informací, zveřejněných v pondělí charitativní organizací ActionAid a vyvolává to znepokojení, že tyto vlivné britské firmy zašantročují před zdaněním do daňových rájů své zisky. Například supermarket Tesco má takových poboček v daňových rájích stovky.

Firmy, které používají zahraniční pobočky, jsou terčem ostré kritiky daňových aktivistů za to, že tyto podniky prostřednictvím poboček v daňových rájích se vyhýbají placení daní. Firmy Vodafone, Amazon a Starbucks se v Británii proto staly terčem širokých protestů a kritiky poslanců.

Britský premiér David Cameron přislíbil, že otázka vyhýbání se daním a utajování zisků v daňových rájích bude jádrem jednání na summitu G8, který se bude konat příští měsíc a jemuž Británie předsedá.

Podrobnosti ZDE

Povinně dělená menstruace, aneb I muži musí mít své dny

13. 5. 2013 / Karel Dolejší

čas čtení 6 minut

ČSSD plánuje po volbách zavedení rodičovské dovolené povinně dělené mezi oba rodiče. Má to prý napomoci sejmout z ženy stigma "nespolehlivého" zaměstnance, kterého zaměstnavatelé odmítají i proto, že "stejně půjde brzy na mateřskou".

Dělení či dokonce úplná výměna tradičních rolí (otec na "mateřské" dovolené) je jistě zajímavou možností, pakliže se na ní prvotně dohodnou sami rodiče. Funkcí státu by zde však mělo být jen tradiční rodičovské schéma "znepovinit" a otevřít cestu alternativním variantám. Tak by tomu alespoň bylo tehdy, pokud by stát byl ideologicky neutrální a cílem právní úpravy by bylo umožnit legální koexistenci či konkurenci různých rolových modelů, jejichž legitimita se vždy odvíjí od postojů daného konkrétního páru. Jinak to ovšem vypadá, jestliže stát chápete jako inkvizitora, který "ty jedině pravé" hodnoty prostě vynucuje bez ohledu na postoje a pocity nesvéprávných jednotlivců. V tom případě můžete ale také nakonec záležitost, kterou zmíněným způsobem prosazujete, velmi poškodit: Kde totiž figuruje přinucení bez přesvědčení, nastupuje často hned vzápětí znechucení a odpor doprovázený radikalizací postojů.

Hegerovo opatrné převlékání z kůže vlka v kůži beránčí

13. 5. 2013 / Jiří Baťa

čas čtení 11 minut

Ta tam je až agresivní rétorika ministra zdravotnictví Hegera. Ještě nedávno ve svých vystoupeních a vyjádřeních tvrdě a bezohledně prosazoval téze programu TOP09, potažmo programu koaliční vlády, neoblomně hájil opatření, přijaté jako nutné a neodkladné a to vše navzdory tomu, že většina toho všeho bylo jak opozicí, tak veřejností odmítáno, v lepším případě s tím nesouhlasili. V rozhovoru pro sobotní PRÁVO však pojednou jakoby zjihl, své názory vyjadřoval opatrně až umírněně a stejně tak se vyjadřoval k současnému či budoucímu stavu zdravotnictví v ČR. Přesto všechno si lze položit nejednu otázku co, jak a proč pan ministr a vláda za v rezortu zdravotnictví učinili a učinit hodlají.

Házení hrachu na zeď blázince a jiné kratochvíle

13. 5. 2013 / Lubomír Brožek

čas čtení 8 minut

Motto: Moc korumpuje a absolutní moc korumpuje absolutně

John Emerich Edward Dalberg- Acton

Nejenom notoričtí petenti a kverulanti zahnízdění na diskusních fórech sociálních sítí vědí, o čem je řeč (ať už plédují za přímou demokracii, kulturu, sociální spravedlnost, rovnost před zákonem, sílu práva proti právu síly, obyčejnou slušnost, či jinou bohulibou záležitost, která by měla patřit k přirozeným standardům civilizované společnosti). Hlas lidu už přestal mocné znepokojovat a spíše než slova Jana Křtitele: "Jsem hlas volající na poušti," připomíná házení hrachu na hluchou zeď.

Kapitalismus a člověk aneb Komunistům nezávidím

13. 5. 2013 / Karel Hoff

čas čtení 5 minut

Interakce mezi kapitalismem a člověkem popsána byla již hutným počtem slov, těžko nějak přispěti. Přesto: Před časem klopýtl jsem na internetu o stránky Osel.cz., což zkratka anglického Objective Source E-Learning. A hle, americký antropolog Robert Wald Sussman z Washington University v St. Louis spolu se svou kolegyní Donnou L. Hartovou z University of Missouri z téhož města v knize "Man the Hunted" (česky asi jako "člověk lovený") se snaží dokázat, že teorie "genu sobectví" jest mylná, neboť už australopitéci, kteří se na Zemi objevili před sedmi miliony let, aby za dalších pět milionů zmizeli, nebyli žádní lovci; z pestrého spektra australopiteků a jejich příbuzných vybrali jako předností objekt svého zájmu druh Australopithecus afarensis.

Celý rok třináctého -- květen

12. 5. 2013 / Ladislav Žák

čas čtení 15 minut

Svrchovanost nebo též suverenita je právo vykonávat neomezeně moc. Tato právo náleží tzv. suverénovi. Tímto suverénem může být osoba nebo skupina osob a tato suverenita jim náleží v časově omezeném nebo neomezeném intervalu. V reprezentativních společenských systémech propůjčují lidé toto své právo k vykonávání moci svým reprezentantům na dobu jejich mandátu a jejich suverénem je potom jejich sbor obecně nazývaný parlament. Suverén je zároveň zákonodárcem. Slovo nebo spíše příkaz suveréna je zákon.

Hlavně, že máme Ratha

12. 5. 2013 / Marek Řezanka

čas čtení 12 minut

Dne 14. května (na výročí narození Karla IV.) uplyne rok od zatčení Davida Ratha. Poté, co ho média vystavila na pranýř jako jasného zkorumpovaného politika, se toho zase až tolik nedělo. Rath -- přes všechny své stížnosti -- stále zůstává ve vazbě -- a ve vzduchu pak nadále visí otázka: Nebije tady něco až příliš do očí?

Jak moc kauza Rath vybočuje z ostatních kauz obviněných vysoce postavených politiků, např. Michala Haly, Marka Dalíka, Vladimíra Šišky či Vlasty Parkanové?

Soukromí detektivové z Británie budou hledat zahraniční absolventy britských univerzit, kteří nesplácejí školné

12. 5. 2013

čas čtení 1 minuta

Britská státní Student Loans Company (Společnost pro studentské půjčky) byla donucena přijmout dramatické kroky ve snaze získat zpět peníze, které jí dluží absolventi britských univerzit ze zemí Evropské unie. Dluží SLC už více než 50 milionů liber.

Stovky studentů ze zemí EU se vrátily po absolutoriu domů, a přestože dosáhly platové hranice, nad níž mají povinnost začít splácet své britské univerzitní školné, nedělají to. Mnoho z nich ani neposkytlo britským úřadům údaje o tom, kolik vydělávají, takže SLC nemůže ani zahájit proces vymáhání dluhů. Mnoho absolventů britské společnosti ani nesdělilo, kde žijí, zda mají zaměstnání a kolik vydělávají.

O té naší gerontokracii

11. 5. 2013 / Karel Dolejší

čas čtení 3 minuty

O sovětském generálním tajemníku Brežněvovi se ke konci jeho úřadování vyprávěla následující anekdota: "Víte, proč je na pultíku vždycky pět mikrofonů? Jeden snímá zvuk a zbylými Brežněvovi přivádějí kyslík." Nutno přitom podotknout, že Brežněv na tom sice byl po zdravotní stránce dosti špatně, nikdy však na oficiálních akcích rutinně neusínal, jak to dnes předvádí český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Geriatři vědí, že u některých stárnoucích pacientů postupně eroduje smysl pro sebekritiku a vlastní důstojnost; že však alespoň někdo v okolí, kdo to s ním skutečně myslí dobře, nepřesvědčí Schwarzenberga, aby konečně odešel do důchodu a měl pokoj od neustálých posměšků, je na pováženou.

Čím zájmům slouží BRICS ?

11. 5. 2013 / Immanuel Wallerstein

čas čtení 4 minuty

Tak jak se to stalo se samotným pojmem globalizace, BRICS může nakonec zůstat jen přechodným jevem.

Roku 2001 napsal Jim O'Neill, který byl tehdy ředitelem divize managementu aktiv (Asset Management) bankovní korporace Goldman Sachs, pro potřeby zákazníků své divize článek s titulem "Svět potřebuje lepší ekonomické BRICs". Tuto zkratku vymyslel k označení takzvaných emergentních, nastupujících ekonomik Brazílie, Ruska, Indie a Číny, které současně doporučil investorům jako "budoucnost" světové ekonomiky.

Stamiliony lidí přijdou v důsledku globálního oteplování zřejmě o své domovy

12. 5. 2013

čas čtení 2 minuty

Je stále pravděpodobnější, že v důsledku globálního oteplováni budou muset opustit své domovy stamiliony lidí. To je vážné varování ekonoma a odborníka na podnebné změny Lorda Sterna poté, co minulý týden dosáhla koncentrace CO2 v atmosféře 400 částí na milion.

Během jednadvacátého století dojde v důsledku globálního oteplování k obrovskému stěhování národů v důsledku toho, že koncentrace kysličníku uhličitého v atmosféře roste bez přerušení velkou měrou už padesát let. Teplota na Zemi proto zřejmě stoupne až o 5 stupňů. Taková míra oteplování vážně naruší vzorce počasí a povede k výraznému rozšíření poučtí," řekl lord Stern. Stamiliony lidí budou donuceny opustit své domovy, protože jim odumřou hospodářská zvířata a plodiny. Problém nastane, až se budou snažit nastěhovat se do jiných oblastí, kde už žijí jiní lidé. Vzniknou tak války. A nebude to jen občasné. Bude to zřejmě trvalou charakteristikou života na planetě Zemi.

Vědci varují, že vlády nesmějí jako do nynějška zůstávat v nečinnosti. Růst koncentrace CO2 v atmosféře se zrychluje. V šedesátých letech stoupala koncentrace CO2 v atmosféře o 0,7 ppm ročně. V současnosti roste o 2,1 ppm. Když naposledy byla koncentrace CO2 v atmosféře 400 ppm, v Arktidě nebyl led a mořská hladina byla o 40 metrů výše než dnes.

Vyhlídky na to, že se Země vrátí do této situace, vyvolávají velké znepokojení. Po světě se rozšíří pouště a životodárné vzorce počasí, jako jsou severoindické monzúny, přestanou fungovat. Zemědělství se rozloží na celých kontitentech a ze stamilionů lidí vzniknou bezdomovci, což vyvolá množství válek.

V důsledku sílícího oteplování se rozpustí led na pólech, takže Země bude odrážet do vesmíru daleko méně tepla než dosud. Tání permafrostu na Aljašce, v Kanadě v Rusku uvolní do atmosféry další velké množství skleníkových plynů, včetně metanu, a tak se globální oteplování bude dále zrychlovat.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Koncentrace CO2 v atmosféře překročila 400 ppm

11. 5. 2013

čas čtení 2 minuty

Poprvé v lidské historii překročila koncentrace kysličníku uhličitého v atmosféře hranici 400 částí na milion (ppm). Naposledy, kdy došlo k tomu, že bylo v atmosféře tolik skleníkového plynu, to bylo před několika miliony let, kdy v Arktidě nebyl led, na Sahaře byla savana a hladina moří byla o čtyřicet metrů výše než dnes.

Předpokládá se, že v důsledku globálního oteplování se tyto podmínky na planetu Zemi vrátí, což bude mít zdrcující dopad na civilizaci, pokud nedojde k rychlému omezení emisí z uhlí, plynu a ropy. Avšak navzdory vážným varováním vědců a hluboké hospodářské krizi dochází dál k radikálnímu zvyšování emisí CO2.

"Je to symbolický okamžik, abychom se zastavili a uvědomili si, kde jsme byli a kam směřujeme," řekl profesor Ralph Keeling, který dohlíží na měření koncentrace CO2 na jedné sopce na Havajských ostrovech, které začal provádět r. 1958 jeho otec.

V roce 2012 varoval Mezinárodní úřad pro energii, že bude-li pokračovat nynější zvyšování koncentrace CO2 v atmosféře, na světě dojde o oteplení o 6 stupňů Celsia, což povede k chaosu.

Koncentrace CO2 se nyní zvyšuje extremní rychlostí - asi 75krát rychleji než v předprůmyslové době. Dosud nikdy nebyla takováto rychlost zaznamenána v geologiii, avšak jsme svědky prvních důsledků rychlého globální oteplování, dochází k extremním hrokům a povodním. Nedávné silně deštině a studené letní počasí v Evropě je spojováno se změnami v tzv. jet streamu, které jsou důsledkem rychle tajícího ledu v Arktidě, jehož objem se loni v září zmenšil na dosud nejmenší míru v historii.

"Vytváříme prehistorické podnebí, v níž lidské společnosti budou čelit obrovským a potenciálně katastrofálním rizikům," konstatuje Bob Ward, ředitel strategie na Grantham Research Institute on Climate Change na London School of Economics.

Podrobnosti ZDE

Vlády se prakticky vzdaly jakéhokoliv úsilí zabránit dalšímu globálnímu oteplování. Problém je jednoduchý: moc ropných společností je prostě příliš velká. Ti, kteří usilují o vysoký politický úřad, jsou charakterizováni absolutním nedostatkem empatie či skrupulí. Jsou ochotni přijímat peníze a instrukce od jakékoliv korporace či miliardáře, kteří je jim nabídnou, a pak brání jejich zájmy proti současným a budoucím vyhlídkám lidstva, píše George Monbiot.

Podrobnosti ZDE

Odsouzený Montt a jeho neodsouzení subdodavatelé

11. 5. 2013 / Zdeněk Jehlička

čas čtení 8 minut

V pátek byl v Guatemale odsouzen za genocidu převážně domorodého indiánského obyvatelstva 86-letý bývalý vojenský diktátor Efraín Ríos Montt, který je dle rozsudku odpovědný za to, že se během své vlády v letech 1982-83 podílel na vraždě více než 1700 mayských indiánů. V dosud nepravomocném rozsudku dostal Montt nevyšší možný trest 50 let za genocidu a navíc 30 let za zločiny proti lidskosti, což se vzhledem k jeho věku rovná doživotí.

Je ČR připravena na zavedení labellingu audiovizuálních obsahů v televizním vysílání?

11. 5. 2013 / Kateřina Kalistová

čas čtení 8 minut

Systém labellingu pořadů, který informuje rodiče o tom, jaké problematické mediální obsahy daný pořad zahrnuje (sex, vulgarismy, konzumace drog, násilí apod.) a pro jak staré děti pořad není vhodný, funguje v řadě evropských i mimoevropských zemí. O zavedení labellingu u nás se v minulosti opakovaně uvažovalo, dokonce byl již před několika lety vypracován jeho projekt, ale do příslušné zákonné úpravy se jej zatím zakotvit nepodařilo. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání nyní usiluje o opětovné nastolení diskuse k tomuto tématu.

Ministerstvo financí zřejmě falšuje informace o evropských penězích

11. 5. 2013 / Boris Cvek

čas čtení 3 minuty

Občas se o Řecích s pohrdáním někde dočteme, že falšovali údaje o své ekonomice, aby se mohli dostat do eurozóny. Je v tom obsaženo takové to přesvědčení, že to "my bychom přece nikdy nedělali". A přece se zdá podle poslední zprávy na Aktuálně.cz, že Evropský účetní dvůr v Lucemburku odmítá uvěřit číslům, která mu dodává naše ministerstvo financí o čerpání peněz, které jdou do ČR z EU.

Jindřich Šídlo: Jste neuvěřitelný dobytek

9. 5. 2013

čas čtení 1 minuta

Pane Čulíku,

pokud jsem to správně pochopil, a myslím, že ani jiný výklad není možný, označil jste HN za antisemitské noviny.

Až doteď jsem si myslel, že jste jen zakomplexovaný, zneuznaný a dosti hloupý mudrant, kterého je v zásadě nejlepší ignorovat.

Teď cítím velmi intenzivní potřebu dodat, že jste neuvěřitelný dobytek, před nímž si slušný člověk odplivne. Je mi z Vás zcela upřímně na blití.

Sbohem.

Jindřich Šídlo

Znovu: jste prase, co si nevidí do huby. Nemám, co bych k tomu dodal.

Pozn. JČ: Bez ohledu na vyjádření pana Šídla je bohužel faktem, že antisemitské útoky na fóru Hospodářských novin, za nějž je list právně odpovědný, byly zveřejněny a dosud nebyly odstraněny.

Aktualiazce, pátek 10. 5. Po zveřejnění poznámky Jana Čulíka, poukazující na antisemitské výpady na fóru serveru IHned , a po útoku Jindřicha Šídla na Jana Čulíka redakce IHned antisemitské výpady odstranila. Kvitujeme s uznáním, že se tak stalo. (JČ)

P.S. V emailové konverzaci s panem Šídlem jsem se mu snažil bezvýsledně vysvětlit, že slušné noviny nemohou mít na svých fórech antisemitské výroky, či jiné výroky, které naplňují skutkovou podstatu různých trestných činů - je to prostě nespravedlivé a zraňuje to osoby, na něž jsou ty útoky zaměřeny. Požádal jsem ho, aby Hospodářské noviny ty antisemitské útoky odstranily. Odmítl to udělat a pokračoval v nadávkách.

K tomu Jindřich Šídlo na Facebooku:

já s ním nechtěl diskutovat. já mu chtěl říct, že je prase

Zdroj: ZDE

O pluralitě

10. 5. 2013 / Jan Čulík

čas čtení 2 minuty

Chyba je vždycky na straně toho, kdo komunikuje, a pokud pan Šídlo interpretoval můj výrok "Jaké noviny, takoví čtenáři" jako obvinění HN z antisemitismu, bylo to špatně napsané, protože mým úmyslem byl ten význam, který přesně definoval na Facebooku Ondřej Slačálek, totiž noviny omezené, jednostrunné, nepodporující otevřenost a kritické myšlení (srovnejte si HN s Financial Times, ten rozdíl v myšlení je obrovský, FT jsou skutečně pluralitní) - a ta zabedněnost HN pak plodí u čtenářů konsternaci, když se setkají s jiným názorem, nejsou schopni se s tím vyrovnat, protože na to nemají intelektuální mechanismus, a jsou sprostí a to plodí ten antisemitismus.

Všichni se pozastavujete nad Šídlovou vulgaritou, jenže jádrem věci zůstává, že prostě Jindřich Šídlo odmítl odstranit ty antisemitské nadávky, které jsou na seriozním serveru naprosto nepřijatelné - a že za ně HN nesou právní odpovědnost, o tom není sporu. Mimochodem, důkazem neuvěřitelné uzavřenosti myšlení těchto lidí je vlákno Jindřicha Šídla, kde si všichni notují, ale vůbec nechápou, o co jde, případně publikují výroky, které mají hodně daleko od faktů. Pan Bouška například poukazuje na to, že jsem kdesi řekl, že má být otevřenost názorů a že bych vydal v rámci diskuse i názor, popírající holocaust. Tím si mám jako protiřečit. Pane Bouško, ale nevydal bych sprosté nadávky, víte?

Celá věc je skutečně zajímavá především tím, jak oni jsou konsternováni, když se mají setkat s jiným názorem. Nemají pro to vůbec vybavení - a tím jsou, bohužel, hodně podobní těm antisemitům, kteří v důsledku konsternace nad jiným názorem dokáží pouze sprostě nadávat. Mně jde o ten mechanismus vnímání. Je tragické, že toto jsou lidi, kteří určují český mediální diskurs.

Snad nejsem neférový, ale jako hlavní problém vidím jejich skálopevné přesvědčení, že jenom oni mají pravdu (což je zejména v českém rybníčku směšné) a jejich interní pocit, že všichni, kdo zastávají jiný názor, nebo mají třeba zkušenost zvnějšku, jsou nelegitimní "svině", "prasata" či "zločinci". Potíž ovšem samozřejmě je, že při takovémto vnímání světa se ve společnosti rychle dostanou do izolace. Chybí jim to, co najdete dokonce už i u Karla Čapka (např. Továrna na absolutno), že je férové vždycky dát benefit of the doubt jinému názoru, prostě proto, že je jeho nositelem člověk, a máme společnou esenci lidství, ta nás spojuje.

Co se Nečasově vládě (ne)povedlo

10. 5. 2013 / Marek Řezanka

čas čtení 6 minut

Při čtení některých zpráv z domova člověka napadnou celé pasáže z Osudů dobrého vojáka Švejka za světové války. V souvislosti s sKartou by začátek první kapitoly mohl vypadat např. takto:

"Tak nám zabili karty."

"Který karty, paní Müllerová?" otázal se Nečas, nepřestávaje si masírovat kolena, "já znám karty dvě. Jednu, ta platí v Praze a všichni si ji moc pochvalujou, a potom znám ještě červenou kartu ve fotbale, co ji rozhodčí dává, když se moc fauluje. A nebo, když rozhodčí potřebuje poškodit jeden z týmů. Vobou karet není žádná škoda."

"Ale, milostpane, sKarty, jednu z našich zásadních reforem."

"Ježíšmarjá," vykřikl Nečas, "to je dobrý. A kdy je moje vláda schválila?"

Vazba mezi rasismem a stupiditou

10. 5. 2013 / Boris Cvek

čas čtení 2 minuty

Britské listy citují z velmi povedeného článku na Aktuálně.cz o tom, jak dobře prospívají romské děti v britských školách. Ano, takové články potřebuje Česká republika jako sůl. Žádný národ nebo rasa nemá totiž jakožto národ nebo rasa nízké nebo vysoké IQ. Na těch nejlepších amerických univerzitách působí na profesorských postech lidé všech různých národů a ras. Naopak rasismus se zdá vycházet z nízké inteligence a konzervativní ideologie, jak plyne z britského průzkumu na více než 15 tisících jednotlivcích. Bylo zjištěno, že nižší obecná inteligence v dětství vede k rasismu v dospělosti a tento efekt je zprostředkován konzervativní ideologií.

PŘEČETLI JSME:

Aktuálně.cz: Reportáž z britské školy, kde excelují čeští Romové

10. 5. 2013

čas čtení 2 minuty

Většina romských dětí v Česku a na Slovensku chodila do nechvalně proslulých "zvláštních" škol. Na Babingtonu přitom nikterak nevybočují z celkového průměru. Najdou se mezi nimi výborní i méně zdatní studenti přesně tak, jak to chodí na jakékoliv jiné základní či střední škole. Roman Gabor (první zprava) je v posledním ročníku školy a rád by se stal policistou. Na svou budoucí kariéru se připravuje už na Babington Community College. Minulý rok se stal tzv. prefectem, jehož úkolem je napomáhat s pořádkem ve škole. Do funkce si ho přitom zvolili ostatní studenti. "Musel jsem před celou školou přednést anglickou řeč, proč chci být prefectem a jak budu funkci vykonávat," přibližuje Roman, jakým způsobem volba probíhala. Rozhodně tady na nás nikdo nehledí skrze prsty, jak tomu bylo v Česku a na Slovensku. Do školy chodíme rádi a baví nás," shodují se romské děti a přiznávají, že do své rodné vlasti se již vrátit nechtějí. "Co by tam z nás bylo?" dodává jeden z nich.

Mark Penfold navštívil Českou republiku několikrát. "Byl jsem na různých školách i těch, jak vy říkáte, 'zvláštních'. Nejvíc mě zarazilo, když mi jeden český učitel s kamennou tváří sdělil, že romské děti jsou nevzdělatelné, protože mají nižší IQ. Pevně věřím, že takový přístup brzy z českých škol vymizí."

Zdroj: ZDE

Některé reakce na diskusním fóru:

V posledním ročníku už počítají do pěti a někteří dokonce se už umí podepsat po krádeži na policejní služebně.

proč si tam nevemou všechny romy?

Trochu humoru, prosím , třeba takhle : Polovina mládeže má o své budoucnosti růžové představy. Ta druhá polovina na drogy nemá ... :-)

Ti cikáni, co tady "chodili" do pomocný, budou po dvaceti letech v Británii nakonec přebírat Nobelovky za vědecké úspěchy..... Děkujeme za článek panu Kocábovi a jeho zvrhlé partě a posíláme pětikorunu jako výhru za vtip měsíce !!!!

Tomu může věřit jen jiný trouba, cikáni mají většinou IQ hluboko pod 100. Školy stejně nepotřebují, musí makat, makat, makat.

Otázka je, co je "studijní" náplní, pokud čorka, tak to se jejich studijním výsledkům nedivím.

Protože mají sakra dobrou motivaci. Nechodíš do školy, nedostaneš DÁVKY!!! Jednoduchá rovnice, která u nás neplatí.

Zdroj: ZDE

Sociopati a nedostatek duchovních principů

10. 5. 2013

čas čtení 2 minuty

Cokoli se odehrává v lidském životě v dnešní době, je vždy výsledkem a souvztažnosti duchovního stavu záležitosti, který způsobuje, že se objevují takové události a okolnosti, například vládnutí sociopatů. Vrcholní politikové postrádají sjednocující duchovní princip, který se zakládá na lásce a moudrosti, dobru a pravdě, vzájemném respektu, toleranci a také na oceňování odlišnosti. Nedostatek těchto základních duchovních principů vede k současnému uspořádaní politických systémů a vlád světa, které jsou charakterizované podvody, manipulacemi, utajováním, pokrytectvím, skandály, neupřímnosti, korupci, toužící po moci, sobeckému zisku a panování nad lidmi, porušující individuální lidská práva a neberoucí žádný ohled na lidskou důstojnost, píše Ludmila Texlová.

Pětatřicet let od smrti Guiseppe Impastata

9. 5. 2013 / Jaroslav Tauchman

čas čtení 6 minut

9. května uplynulo 35 let, kdy byl zavražděn jeden z nejznámějších italských (respektive sicilských) bojovníků proti mafii, levicový aktivista a novinář Guiseppe "Peppino" Impastato. Impastato žil celý svůj mladý život, který zasvětil boji proti zdejší mafii, ve svém rodném městě Cinisi, ale jeho život i vpravdě mučednická smrt z něj udělaly symbol odvahy a boje za spravedlnost, který ovlivnil miliony lidí po celém světě.

Odposlechnuto v Praze

10. 5. 2013

čas čtení < 1 minuta

Dnes blízko Pražského hradu - rozhovor mladého páru:

Ž: Hele, kdo je vlastně teďka po Havlovi na tom Hradě?

M: Děláš si srandu? No Schwarzenberg přece.

Ž: Fakt? Tak to je super, je to takovej sympatickej dědeček.

M: No ale teď už tam neni od tý doby, co bouchla ta bomba

(Z facebooku)

Evropská unie má šest tajných služeb. Jen dvě z části podléhají parlamentní kontrole

10. 5. 2013

čas čtení 1 minuta

Evropská výzvědná síť začala vznikat v roce 1993 se založením Europolu - jediné služby, která vznikla na základě smlouvy, a tedy jediné s legálním základem. Mezi lety 2000-2004 vznikly na základě podnětů Evropské rady čtyři další, a pátá v roce 2011. Evropský parlament nemá nad těmito službami kontrolu, protože oficiálně se tvrdí, že pouze zpracovávají materiály předané národními službami. Ve skutečnosti, tvrdí rakouský poslanec Martin Ehrenhauser, to ale není pravda a tyto služby ve stále větší míře sbírají informace samostatně.

Poznámka k trojrozměrnému tisku

9. 5. 2013

čas čtení 3 minuty

Neexistuje žádná zákonitost, podle které by technologická budoucnost civilizace musela být dána obřími ocelovými halami masové výroby, kterými bloudí pár zbývajících pracovníků, píše Miroslav Tejkl. Záslužnou práci na vyvrácení těchto představ učinili zejména manželé Tofflerovi v 80. letech minulého století, takže po jejich "Třetí vlně" by se už do podvědomí společnosti měla dostávat představa jiná, podle které by se výrobní výzbroj civilizace měla spíš jaksi nekonečně přibližovat k pomyslné limitě budoucnosti, kterou by bylo asi nejvhodnější vyjádřit jako onu pověstnou pohádkovou "kouzelnickou hůlku" -- velmi "úspornou" a malou, ergonomickou vystiženou, nabitou nezměrným intelektem, schopnou pospojovat a spouštět (představa "ovladače") mnohem větší síly mimo sebe, kouzelnou hůlku, kterou by naopak jaksi /třímalo/ co největší množství lidí...

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za únor 2013

19. 3. 2013

čas čtení 2 minuty

V únoru 2013 přispělo finančně na Britské listy 217 osob bankovním příkazem celkovou částkou 61 486.45 Kč, dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilu v říjnu 2012 částkou 4206.67 Kč. Příjem z reklamy byl 5000 Kč.

4 čtenáři Britských listů přispělo v únoru 2013 na projekt ke zcivilizování exekutorské praxe částkou 900 Kč. Konečná částka k dispozici Britským listům k 28. 2. 2013 byla 238 003.10 Kč, z toho na exekutorský projekt 166 375.59 Kč a na na provoz Britských listů 71 627.51 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

35552