29947

Skotská premiérka Nicola Sturgeonová se rozhodla rezignovat

15. 2. 2023 / Jan Čulík

čas čtení 1 minuta

Foto: Nicola Sturgeonová mezi lidmi při představení v jednom glasgowském parku. Foto Jan Čulík

Je to konec úsilí Skotska o nezávislost?

Nicola Sturgeonová odstoupí po více než osmi letech z funkce premiérky Skotska.

Předsedkyně Skotské národní strany by to měla oznámit na narychlo uspořádané tiskové konferenci v Edinburghu.

Zatím není jasné, kdy přesně z funkce odejde.

Sturgeonová je ve Skotsku premiérkouí od listopadu 2014, kdy po referendu o nezávislosti převzala funkci od Alexe Salmonda.

Poté se stala nejdéle sloužící premiérkou v zemi.

Zdroj blízký  Sturgeonové sdělil BBC, že už toho má "dost".

Skotská národní strana je ve Skotsku rekordně populární už deset let, vyhrává drtivou většinou volby, a to především zásluhou velmi schopné Sturgeonové.

Ta se však v minulých týdnech dostala do ohniska kontroverze týkající se skotským parlamentem nově schváleného zákona o transgenderové problematice. Zákon, který podpořili po dlouhé debatě nejen skotští nacionalisté, ale i labouristé a liberální demokraté (ne konzervativci) dává možnost lidem od osmnácti let prohlásit oficiálně změnu svého pohlaví bez nutnosti předchozího lékařského souhlasu. Takový zákon existuje v řadě evropských zemí, v zastaralé Británii se  však stal zdrojem pozoruhodné kontroverze. Kritikové zejména poukazují na to, že by mohl vést k tomu, že se mužští sexuální násilníci prohlásí za ženy a budou mít tak pro ženy nebezpečný přístup do ženských prostor. Londýnská konzervativní vláda tento zákon zablokovala, přestože ho Edinburk schválil drtivou většinou.

Londýnská konzervativní vláda také protidemokraticky zablokovala rozhodnutí edinburského parlamentu uspořádat nové referendum o nezávislosti.




Rozhovor Britských listů 572. Poslanci: Už nám dejte s tou Bečvou pokoj!

14. 2. 2023

čas čtení < 1 minuta

  

Jan Čulík hovoří s přírodovědcem Jakubem Hruškou o skandálních nesrovnalostech při vyšetřování ekologické havárie na řece Bečva a při probíhajícím soudním procesu v této věci. Poslanci českého parlamentu jsou už tímto problémem znuděni. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na kabelové televizi Náš Region od úterý 14. února 2023.

8913

Stoupající hladina moří hrozí "masovým exodem biblického rozsahu", varuje šéf OSN

15. 2. 2023

čas čtení 2 minuty

 
António Guterres vyzývá k naléhavým opatřením,  vzestup hladiny způsobený klimatem přináší "příval problémů" téměř miliardě lidí


Generální tajemník OSN varoval, že zvyšování hladiny moří hrozí "masovým exodem celé populace v biblickém měřítku".

Klimatická krize způsobuje, že hladina moří stoupá rychleji než za posledních 3 000 let, což přinese "příval problémů" téměř miliardě lidí od Londýna přes Los Angeles a Bangkok až po Buenos Aires, uvedl v úterý António Guterres. Některé národy by podle něj mohly přestat existovat a  skončit pod vodou.

 19968

Generál Petraeus: Jak válka na Ukrajině skončí?

15. 2. 2023

čas čtení 26 minut

Válka na Ukrajině je v patové situaci, ale to neznamená, že se nemění. Generál David Petraeus předpovídá, že válka bude letos vypadat jinak a obě strany pravděpodobně zinscenují významné ofenzívy. Celkově válka nadále ukazuje základní slabiny ruské armády, která byla kdysi považována za jednu z nejschopnějších na světě.

Petraeus strávil desítky let studiem válečnictví a nácvikem jeho použití. Byl americkým a koaličním velitelem ve válkách v Afghánistánu a Iráku a později působil jako ředitel CIA. Doktorát získal na Princetonu disertační prací o válce ve Vietnamu a o tom, jaké poučení si z ní americká armáda vzala. Petraeus je také spolu s britským historikem Andrewem Robertsem spoluautorem připravované knihy Conflict: The Evolution of Warfare from 1945 to Ukraine (Konflikt: Vývoj válečnictví od roku 1945 až k Ukrajině).

Vzhledem k tomu, že se blíží první výročí ruské invaze na Ukrajinu, které připadá na 24. února, požádali jsme Petraeuse, aby se zamyslel nad širším poučením z této války, píše CNN.

Ruská agrese na Ukrajině: Polovina Američanů není ochotna vojensky podporovat Ukrajinu

15. 2. 2023

čas čtení 13 minut

- Americký prezident Joe Biden opakovaně prohlásil, že Spojené státy budou Ukrajině pomáhat "tak dlouho, jak bude třeba". V soukromí představitelé administrativy varovali ukrajinské představitele, že trpělivost těsně rozděleného Kongresu - a americké veřejnosti - s náklady na válku bez jasného konce má své meze. Kongres schválil na rok 2022 přibližně 113 miliard dolarů na ekonomické, humanitární a vojenské výdaje.

Průzkum ukázal, že 19 % Američanů má velkou důvěru v Bidenovu schopnost zvládnout situaci na Ukrajině, zatímco 37 % uvedlo, že má jen určitou důvěru, a 43 % nemá téměř žádnou.

Názory na Bidenovo zvládání války se do značné míry rozdělují podle stranického klíče. Mezi demokraty má podle 40 % z nich Bidenova schopnost zvládnout situaci velkou důvěru, podle 50 % jen určitou a podle 9 % téměř žádnou. Mezi republikány má velká většina (76 %) téměř žádnou důvěru. Tato čísla se od loňského května v podstatě nezměnila.


- Průzkum zjistil pokles podpory USA pro poskytnutí zbraní Ukrajině

Podle nového průzkumu Centra pro výzkum veřejných záležitostí Associated Press-NORC se podpora poskytování zbraní a přímé ekonomické pomoci Ukrajině mezi americkou veřejností s blížícím se uplynutím jednoho roku od ruské invaze snížila.

Pro poskytnutí zbraní Ukrajině ze strany USA se vyslovilo 48 % respondentů, 29 % bylo proti a 22 % uvedlo, že není ani pro, ani proti. V květnu 2022, tedy po necelých třech měsících války, se 60 % dospělých Američanů vyslovilo pro zaslání zbraní Ukrajině.

Američané jsou přibližně rovnoměrně rozděleni v názoru na zasílání vládních prostředků přímo Ukrajině: 37 % je pro, 38 % proti a 23 % se nevyjádřilo ani k jednomu z těchto názorů. Známky snížené podpory Ukrajině přicházejí v době, kdy se prezident Joe Biden chystá příští týden na cestu do Polska, kde si připomene první výročí největšího konfliktu v Evropě od druhé světové války.

- Jednání NATO v Ramsteinu:



Stále děsivá situace s českými exekutory

15. 2. 2023

čas čtení < 1 minuta

Sledujte twitterový kanál Daniela Hůleho:



Holčičku se smrtelným dědičným onemocněním vyléčili v britském zdravotnictví pomocí genové terapie

15. 2. 2023

čas čtení 4 minuty


Teddi Shawová z Northumberlandu se stala první příjemkyní nejdražšího léku na světě Libmeldy

 
Holčička, která se narodila s nezvyklým a smrtelným genetickým onemocněním, by měla žít dlouhý a normální život poté, co se stala první osobou vyléčenou v britském zdravotnictví pomocí revoluční genové terapie.

Teddi Shawové byla diagnostikována metachromatická leukodystrofie (MLD), dědičné onemocnění, které způsobuje katastrofální poškození nervového systému a orgánů. Postižení obvykle umírají mladí.

Devatenáctiměsíční dítě z Northumberlandu je však nyní bez nemoci poté, co bylo léčeno nejdražším lékem na světě, Libmeldy. Anglické zdravotnictví se dohodlo s jeho výrobcem, společností Orchard Therapeutics, že jej bude pacientům nabízet s výraznou slevou z katalogové ceny 2,8 milionu liber.



 16451

Odhaleno: hackerský a dezinformační tým zasahující do voleb

15. 2. 2023

čas čtení 14 minut



Jednotka "Team Jorge" odhalena tajným vyšetřováním
Skupina prodává hackerské služby a přístup k obrovské armádě falešných profilů na sociálních sítích
Hlavní mozek Tal Hanan tvrdí, že se tajně podílel na 33 prezidentských volbách


Čelné západní deníky spolupracovaly na investigaci, která odhalila  tým izraelských kontraktorů, kteří uvádějí, že pomocí hackerských útoků, sabotáží a automatizovaných dezinformací na sociálních sítích zmanipulovali více než 30 voleb po celém světě.

Jednotku vede Tal Hanan, padesátiletý bývalý příslušník izraelských speciálních sil, který nyní pracuje v soukromí pod pseudonymem "Jorge", a zdá se, že více než dvě desetiletí pracoval v utajení na volbách v různých zemích.

Coda Disinfo Matters: Podivný případ Seymoura Hershe

15. 2. 2023

čas čtení 7 minut

Vyhodily Spojené státy do povětří plynovody Nord Stream v Baltském moři? Spoiler: Nevíme

A Seymour Hersh, známý americký investigativní novinář, který s tímto tvrzením přišel minulý týden, se postaral o to, že se pravdu možná nikdy nedozvíme. Hershův příběh je případovou studií novodobé dezinformace.  

Článek zveřejněný na zpravodajské platformě Substack vybuchl jako... no přece bomba pod plynovodem ...  a tvrdil, že Američané loni v září provedli tajnou operaci s cílem zničit hlavní ruský prostředek vývozu zemního plynu do Německa a ostatní Evropy. Hershův zjevně šťavnatý sólokapr popisoval vojenskou operaci, která se rovnala válečnému aktu proti Rusku i Německu a byla provedena s plným vědomím a za aktivní spolupráce norské vlády, píše Natalia Antelava z Coda Story.

 19972

Zdanění nemovitostí

15. 2. 2023

čas čtení < 1 minuta

"Ty země vedle nás mají SOCYJALIZMUS, a ty ještě víc napravo mají úplnej GOMUNYZMUS!

Zbyněk Stanjura, photoshopped edition: "Líp bych to neřekl!" píše Jiří Hlavenka.

(Trochu to hrotím, ať je diskuse. Zajímá mě váš názor!)

 18480

Ukrajina jako volba

15. 2. 2023

čas čtení 6 minut

"Když jsem se zeptal Vladimira Vladimiroviče Putina: 'Co je pro vás ruský projekt?', odpověděl: 'Rusko není projekt, ale osud.' Velkým projektem Rusko je osud: Osud naší vlasti, našeho lidu a zbytku lidstva."

 19908

Hospodaření OSBL za leden 2023

2. 2. 2023

čas čtení 2 minuty

Aktualizace 18.2. 2023: Finanční podpora Britských listů je stále minimální.

Aktualizace 13.2. 2023. Tak současný stav financí Britských listů na účtu je 10 558 Kč. To je stále velmi málo.

Aktualizace: Tak zatím nám za únor čtenáři poskytli 7900 Kč. To skutečně není k přežití. Apelujeme na čtenáře, aby nám finančně pomohli tak trochu víc.

Vážení čtenáři,

Potřebujeme trvalou finanční podporu pro minimální plat našich tří redaktorů a pro účet za elektřinu pro provoz našeho serveru.  Koncem ledna 2023 měly Britské listy na účtu 69,31 . Potřebujeme měsíčně přibližně 70 000 Kč. Děkujeme. (JČ)

V lednu 2023 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 67 438,50  Kč,  výdaje byly 78 970,89 Kč.

MNOHOKRÁT děkujeme všem věrným čtenářům, kteří na provoz Britských listů finančně přispívají -  trvale potřebujeme pravidelnou finanční podporu. Děkujeme.

Potřebujeme normálně cca 70 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. IBAN: CZ4455000000001001113917

Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Milí čtenáři a příznivci Britských listů

7. 6. 2020

čas čtení 2 minuty

Je  to poněkud trapné, ale musíme znovu zdůraznit, že za nynější míry finanční podpory od čtenářů Britské listy do několika měsíců skončí.

V nynější stále se zhoršující domácí české politické situaci jsou Britské listy jedním z mála seriozních a nezávislých informačních zdrojů, přinášející do uzavřeného českého prostředí otevřenou debatu z vnějšího světa a neúplatnou analýzu domácích poměrů, která není závislá na žádné kmenové příslušnosti znesvářených domácích aktivistických skupin.

Ano, samozřejmě, nezávislé myšlení bolí. Vždycky se pobavím nad občasnými zuřivými reakcemi od čtenářů s klapkami na očích a uších, kteří nám důrazně oznamují, že přestávají Britské listy číst, jako by jejich čtením dělali NÁM milost. Jestliže se však někdo zuřivě rozhodne odstřihnout se od seriozních, otevřených informací z vnějšího světa, je to jeho blbost... :) 

Vydávání Britských listů není zadarmo. Potřebujeme na jejich provoz přibližně 70 000 Kč měsíčně a v tom ohledu plně závisíme na finanční podpoře našich čtenářů. Zvlášť v dnešní době, když už v kmenově rozdělené české společnosti existuje jen minimum informačních zdrojů, které nejsou závislé na nějakém oligarchovi či politickém seskupení, a je jen málo serverů jako Britské listy, které přinášejí otevřené a věcné informace o situaci v zahraničí, která výrazně ovlivňuje to, co se děje v ČR, je role Britských listů nezastupitelná.

V současnosti však nevybereme měsíčně tolik drobných příspěvků od našich čtenářů, aby nám finanční rezerva neklesala. V takovéto situaci do pár měsíců zkrachujeme.  Pokud si přejete, aby byl i nadále v české společnosti slyšen nezastupitelný hlas Britských listů, prosíme, přispívejte pravidelně na jejich provoz částkou cca 200 Kč měsíčně.

Děkujeme

Britské listy

Rozhovor Britských listů 569. Jsou vesničané blbí?

3. 2. 2023

čas čtení < 1 minuta



Pročpak asi hlasovali občané žijící ve Slezsku a v Karlovarském a v Ústeckém kraji pro Babiše? Za celých více než třiatřicet let se žádná česká vláda nepokusila vyrovnat životní úroveň v těchto oblastech s životní úrovní v ostatních částech České republiky a nikdo nic takového neplánuje ani teď. Lidé zápolí s nezaměstnanosti, exekucemi, nefunkční veřejnou dopravou a zdravotnictvím, chybějící infrastrukturou. Byl zlikvidován veškerý místní tisk, takže nikdo už neanalyzuje, co se děje. K čemu dojde, až přijdou velké počty českých občanů o byt? O hrozící destabilizaci v české společnosti mluví Jan Čulík s analytikem Stanislavem Bilerem. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na kabelové televizi Náš Region od pátku 3. února 2023.

 19846

Válka mezi Ukrajinou a Ruskem: Co nám mohou říci statistiky

15. 2. 2023

čas čtení 9 minut

Nyní, když západní země souhlasily s dodávkami útočných zbraní Ukrajině, se zdá být vhodný čas přezkoumat statistiky a dynamiku rusko-ukrajinské války. Přezkoumání by mohlo naznačit, co lze očekávat v nadcházejícím jaru, kdy se obě strany připravují na možné rozhodující zúčtování, a mohlo by také navrhnout vhodná opatření západní politiky, píše Dennis Soltys.

 19460

Jak se asijské státy zapojují do ukrajinské války

15. 2. 2023

čas čtení 12 minut

Nekonečné sebeodzbrojování účastníků předchozí studené války (jak postsovětských zemí, včetně Ruska, tak téměř všech zemí NATO) mělo zcela přirozený účinek. Když přišla velká klasická válka, brzy se ukázalo, že není čím bojovat, píše Alexandr Chramčichin.

 19969

Problém je nesprávný způsob jízdy, nikoli stromy stojící podél silnic.

15. 2. 2023

čas čtení 4 minuty

Vyplývá to ze statistik Policejního prezidia České republiky

Tisková zpráva Arniky

Nejčastějšími příčinami srážky se stromem je nesprávný způsob jízdy řidičů a nepozornost. Náraz do stromu je pak už jen důsledkem nehody, která může být i tragická. Při průjezdu alejemi je potřeba zpomalit. Pomáhají také preventivní opatření silničářů, jako jsou reflexní pásky na kmenech a ochrana stromů svodidly.

Za rok 2022 eviduje policie ČR celkem 2425 nehod, které končily srážkou se stromem. Usmrceno při nich bylo 86 osob

 18776

Když ještě USA sázely na "ruský zázrak"

15. 2. 2023

čas čtení 7 minut

Často se tvrdí, že USA byly po rozpadu Sovětského svazu arogantní a zaujaté vůči Rusku – to prý dokonce položilo základy pro kremelskou agresi. Nyní odtajněné dokumenty z roku 1990 vykreslují velmi odlišný obrázek, upozorňuje Martin Klemrath.

 19935

Nový plán Bruselu zasáhne německý strojírenský průmysl

15. 2. 2023

čas čtení 8 minut

EU pracuje na desátém balíčku sankcí proti Rusku – včetně stavebních strojů. To by byla rána pro německý průmysl. Což by pravděpodobně mělo jen omezený účinek: Rusko si nabízí vyzkoušené a osvědčené alternativy. Diplomat toto dilema vysvětluje jasně, upozorňují Stefan Beutelsbacher a Carsten Dierig.

Rozhovor Britských listů 570. Kauza Bečva: Monstrproces jako v padesátých letech?

6. 2. 2023

čas čtení < 1 minuta

  

V souvislosti s otravou desítek tun ryb v řece Bečva, k němuž došlo před dvěma a půl lety, se koná nyní soudní proces. Jeho průběh je ale poněkud podivný. O vyšetřování této kauzy a o průběhu a charakteristických rysech tohoto soudního jednání hovoří Jan Čulík s vodohospodářem Arnoštem Kultem, odborníkem podrobně seznámeným s celou problematikou otravy Bečvy. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na kabelové televizi Náš Region od úterý 7. února 2023.

 19585

Jak medvědí výhrůžky pohánějí Západ

15. 2. 2023

čas čtení 1 minuta

Ruští vojáci, které nyní Ukrajinci aktivně ničí pomocí západních zbraní, by za to měli poděkovat domácím politikům a propagandistům. Objemy dodávek zbraní z Evropy a Ameriky by sotva byly tak velké, kdyby představitelé ruské politické třídy nehrozili údery na Londýn nebo Washington, píše Abbás Galljamov.

Rozhovor Britských listů 567. Čtvrtina národa postižena exekucemi. Propad rodin do bezdomovectví

26. 1. 2023

čas čtení 1 minuta

A quarter of the Czech Republic in debt slavery. Families falling into homelessness



English subtitles. For English, scroll below.

Ve zhoršující se ekonomické situaci v České republice je až čtvrtina obyvatelstva postižena exekucemi (jaká je to děsivá vizitka pro jakoukoliv českou vládu!) a stále větší počty obyvatelstva jsou ohroženy bezdomovectvím. Vláda na to reaguje indolentně a nekompetentně. Co si počít? O tom mluví Jan Čulík s novinářkou Sašou Uhlovou, specializující se mimo jiné i na tuto problematiku. Šokující rozhovor.
Vysílá se na Regionální televize od pátku 27. ledna 2023.

In a worsening economic situation, up to a quarter of the inhabitants of the Czech Republic are living in debt slavery (what a horrendous visiting card for any recent Czech government!) and ever larger numbers of Czech citizens, including families, are threatened by homelessness. The Czech government reacts indolently and incompetently. What to do? Jan Čulík discusses the unenviable situation with Saša Uhlová, a journalist specialising in these matters.

 16706

Rusko: Petrohradské úřady musí utratit desítky milionů za makety zbraní do škol

15. 2. 2023

čas čtení 3 minuty

Prokuratura provedla inspekci škol v centrálním Petrohradu a nenašla v nich inventář pro vybavení kanceláří branné výchovy. Zejména v arzenálu vzdělávacích institucí nebyly žádné makety granátů F-1 a RGD-5, modely útočných pušek Kalašnikov, střelecké simulátory, minilaboratoře radiačně-chemického průzkumu a další vzdělávací materiály, píše Fontanka.

Sýrie: Zoufalství v Idlíbu, kde zemětřesení ještě zhoršilo už tak trvající katastrofu

14. 2. 2023

čas čtení 5 minut


Severozápadní syrská provincie byla místem posledního útočiště pro lidi prchající před válkou - pak přišel COVID, cholera a nová katastrofa


"Spali jsme, když udeřilo zemětřesení - myslel jsem si, že je to nálet, tak jsem vyběhl ven," řekl Mohammed Hadi a s pláčem jemně svíral svou malou dcerku. "Popadl jsem ženu a dvě děti a vzal je s sebou. Manželka mě pevně držela za ruku, když jsme utíkali. Ale když jsme se dostali ven, uvědomila si, že dvě z našich dcer jsou stále uvnitř, a běžela je zachránit."

Popsal, že viděl bílý záblesk, který se rozptýlil a odhalil trosky toho, co kdysi bývalo jeho novým domovem. Zřícení pětipodlažního bytového domu si vyžádalo životy jeho tří blízkých. Přišel o manželku a dvě dcer.

Dostane se humanitární pomoc vůbec do syrských oblastí, ovládaných vzbouřenci? Zatím se na pět milionů lidí v této oblasti svět vykašlal. Viz brutální rozhovor Channel 4 News s představitelkou UNHCR v Aleppu, zde od minuty 7.15:


 19958

Prezidentka Moldavska varuje před plánovaným pučem Ruska v její zemi

14. 2. 2023

čas čtení 3 minuty


Moldavská prezidentka v pondělí nastínila to, co označila za spiknutí Moskvy, jehož cílem je pomocí externích sabotérů svrhnout vládu její země, dát ji "k dispozici Rusku" a zmařit její snahy o vstup do Evropské unie.

Brífink prezidentky Maii Sanduové se konal týden poté, co ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskij informoval, že jeho země zachytila plány ruských tajných služeb na zničení Moldavska, což později potvrdili i představitelé moldavské rozvědky.

Ruská agrese na Ukrajině: Ministři obrany NATO se sejdou v Bruselu; Bachmut pod těžkou palbou

14. 2. 2023

čas čtení 13 minut

 
- Šéf NATO očekává, že se bude jednat o stíhačkách. Vyzývá k urychlení závodu o zvýšení vojenské podpory Kyjeva

- Německo podepsalo smlouvy se společností Rheinmetall o obnovení výroby munice pro protiletadlové kanóny Gepard, které dodalo Kyjevu,
uvedl v úterý německý ministr obrany Boris Pistorius.

"Urychleně zahájíme vlastní výrobu munice Gepard ve společnosti Rheinmetall. Jsem velmi rád, že se nám podařilo zajistit dodávku této důležité součásti protivzdušné obrany," řekl podle agentury Reuters Pistorius před setkáním s ministry NATO v Bruselu.



- S blížícím se prvním výročím ruského útoku na Ukrajinu shromáždila agentura France-Presse řadu statistických údajů o dosavadním průběhu války:


    Podle posledních odhadů Norska bylo v konfliktu zraněno nebo zabito 180 000 ruských vojáků a 100 000 ukrajinských vojáků. Jiné západní zdroje odhadují, že válka si na každé straně vyžádala 150 000 obětí.

    Celkem přišlo v konfliktu v celé zemi o život 30 000 až 40 000 civilistů, uvádějí západní zdroje. Koncem ledna OSN odhadla, že v bojích bylo zabito nebo zraněno 18 000 civilistů, ale uvedla, že skutečný počet je pravděpodobně mnohem vyšší.

    Podle ukrajinských úřadů bylo zabito nejméně 400 dětí. Kyjev také tvrdí, že Moskva násilně deportovala více než 16 000 dětí do Ruska nebo do oblastí kontrolovaných Moskvou podporovanými separatisty.

    Podle agentury OSN pro uprchlíky bylo od vypuknutí války nuceno Ukrajinu opustit více než osm milionů Ukrajinců, což je největší uprchlická krize v Evropě od druhé světové války. Největší podíl těchto uprchlíků hostí sousední Polsko, kde jich je více než 1,5 milionu. Uvnitř země bylo vysídleno více než pět milionů lidí.

    Hrozbou pro civilisty jsou také nášlapné miny. Kyjev uvádí, že 30 % ukrajinského území je zaminováno, zatímco organizace Human Rights Watch obviňuje ukrajinské vojáky, že ve východní oblasti Izium nastražili zakázané protipěchotní miny. Odborníci varují, že odminování může trvat desítky let.

    Podle komisaře Evropské unie pro spravedlnost Didiera Reynderse bylo v průběhu války nahlášeno přibližně 65 000 podezření na válečné zločiny. Vyšetřovatelé OSN obvinili Rusko z páchání válečných zločinů na Ukrajině v "masovém měřítku", včetně bombardování, poprav, mučení a sexuálního násilí.

    Podle Valerije Zálužného, vrchního velitele ukrajinských ozbrojených sil, se "aktivní" frontová linie táhne od severu k jihu podél 1 500 km území.

    Světová banka v říjnu uvedla, že očekává pokles ekonomiky země o 35 % v roce 2022, zatímco Kyjevská ekonomická škola v lednu odhadla, že nahrazení veškeré infrastruktury zničené válkou bude stát 138 miliard dolarů. V listopadu uvedla, že válka způsobila hospodářské ztráty v zemědělském sektoru ve výši více než 34 miliard dolarů.

Další vážný požár v Moskvě, zatímco ruská televize dál blouzní o okupaci Polska a celého Západu

14. 2. 2023

čas čtení < 1 minuta

Kadyrov: Máme bitevní výsledky, o nichž se Západu může jen zdát, blouzní Kadyrov a slibuje dosáhnout Polska:

Východní Německo je naše, ruské území. Vrátíme se tam,  argumentuje Kadyrov v ruské televizi: Mezitím v Moskvě vznikl další velký požár nedaleko Výzkumného ústavu precizních nástrojů, kde Rusové vyvíjejí a vyrábějí kanály radiového řízení pro námořní a letecké tryskové zbraně:

Česko ve své moudrosti jde proti všem mezinárodním trendům

14. 2. 2023

čas čtení < 1 minuta

Kvůli globálnímu oteplování se v mnoha zemích světa zlevňuje a dotuje veřejná doprava a omezuje automobilismus. (Skotsko například zavedlo dopravu autobusy zdarma pro všechny mladé do 22 let a pro starší občany od 60 let. Dramatické zlevnění dopravy po železnici v Německu je známo.)

V České republice se naopak bude veřejná doprava zdražovat. :)

Ekologické škody způsobované automobilismem jsou dosud ekonomicky nevyčíslitelné, jsou však zjevně větší než by byly dotace do veřejné dopravy. 


Stejně pitomé je v ČR  prodlužování věku odchodu do důchodu době, kdy v  důsledku AI, uměle inteligence, zmizí většina zaměstnání. (JČ)

O příchodu mimozemšťanů

14. 2. 2023

čas čtení < 1 minuta

Známý britský televizní vědec-popularizátor profesor Brian Cox:

Vždycky jsem předpokládal, že pokročilá civilizace mimozemšťanů s technologií umožňující se dopravovat rychlostí blízké rychlosti světla na velké mezihvězdné vzdálenosti dorazí na oběžnou dráhu kolem Země, aniž by si jí kdokoliv povšiml, a vypustí flotilu malých, lehce zjistitelných balónů do naší atmosféry.

Shaun Keaveny:

"Jeden z činitelů připustil, že nemůže vyloučit, že se jedná o mimozemské objekty. Představitelé obrany objekt popsali jako osmiúhelníkovou konstrukci bez posádky, k níž byly připevněny provázky."

Pane jo! Mimozemšťané a používají provázky? Mají také blu-tak?"



 19962

Sugesce, nebo láska?

14. 2. 2023 / Soňa Svobodová

čas čtení 8 minut

Foto Jan Malíř


Není to tak dlouho, co v divadelním klubu Divadla Ungelt proběhla tisková konference k chystané inscenaci Všechny báječný věci. A nejde jen o nějakou takovou obyčejnou hru, ale o monodrama, které počítá i s aktivním zapojením diváků do děje. Asi se budete ptát: „Proč?“

 19965

Je skutečně "nepřípustné" srovnávat "kohokoliv" s Adolfem Hitlerem?

14. 2. 2023 / Karel Dolejší

čas čtení 4 minuty

Jeden nebo dva čtenáři ve svých e-mailech proti článku Jana Čulíka namítají, že se údajně jedná o argumentační faul zvaný "reductio ad Hitlerum". Podívejme se tedy, co to skutečné "reductio ad Hitlerum" je, kdo ho v českém veřejném prostoru používá a proč falešné chápání kritizovaného klamu vede k naprostým absurditám.

 19916

Objekty sestřelené americkými stíhačkami jsou možná "neškodné" balóny, tvrdí Bílý dům

14. 2. 2023

čas čtení 4 minuty

 

Létající objekty mohou mít komerční nebo výzkumný význam

Tři neidentifikované objekty, které od pátku sestřelily americké stíhačky, se mohou ukázat jako balóny spojené s "neškodnými" komerčními nebo výzkumnými snahami, uvedl v úterý představitel Bílého domu.

USA nenašly žádné důkazy, které by objekty spojovaly s čínským programem sledování pomocí balonů ani se špionážním programem jiné země, řekl novinářům mluvčí Rady pro národní bezpečnost John Kirby.


 19964

Praha se umístila na 73. místě co do vstřícnosti vůči cyklistům. Analyzováno bylo 90 světových měst

14. 2. 2023

čas čtení < 1 minuta



V Izraeli se konají protesty a stávky v souvislosti s plánovanou likvidací nezávislého soudnictví

14. 2. 2023

čas čtení 6 minut

 

Desetitisíce lidí se sešly na shromáždění a zaměstnanci v několika odvětvích stávkují kvůli návrhům pravicové vlády omezit nezávislost izraelského soudnictví
 


Nová izraelská tvrdě pravicová vláda začala předkládat rozsáhlou legislativu zaměřenou na revizi soudního systému. Vyvolává to dosud největší veřejné demonstrace proti navrhovaným opatřením.

Na bouřlivém zasedání, při němž muselo být několik opozičních politiků násilně vyvedeno, hlasoval v pondělí výbor Knesetu pro ústavu, právo a spravedlnost o dvou návrzích zákonů: jeden z nich poskytne politikům větší kontrolu nad jmenováním soudců Nejvyššího soudu a druhý umožní prostou většinou v Knesetu zrušit téměř všechna rozhodnutí Nejvyššího soudu.



 19959

V Anglii se začínají prodávat injekce na hubnutí - ale není to všelék

14. 2. 2023

čas čtení 6 minut


Wegovy, přípravek na potlačení chuti k jídlu,  oblíbený u celebrit, je považován za průlomovou léčbu, ale ne za trvalý lék
 
Semaglutid si lidé píchají sami a údajně jej užívají celebrity včetně Elona Muska.  

Každotýdenní injekce na hubnutí, které jsou oblíbené mezi celebritami, budou brzy dostupné v anglických lékárnách, a to navzdory kontroverzím ohledně jejich používání.


Mnoho lidí se snaží vypořádat s obezitou pouze pomocí diety a cvičení, protože často zjistí, že zhubnutou váhu znovu naberou.

Nicméně řada léků, původně používaných pro lidi s cukrovkou  typu 2, se ukázala jako slibná při léčbě obezity, přičemž studie odhalily, že v kombinaci s dodržováním lékařských instrukcí, jak se chovat, hubnutí pod dohledem pomáhá lidem výrazně přijít o kila.

Tyto léky, známé jako analogy GLP-1, fungují tak, že napodobují hormony, které pomáhají lidem cítit se po konzumaci jídla najedení.

Vážné varování pro Američany: Necestujte do Ruska

14. 2. 2023

čas čtení 8 minut

Americké velvyslanectví v Moskvě vydalo v těchto dnech vážné varování pro Američany, aby necestovali do Ruska a aby tuto zemi okamžitě opustili, pokud tam jsou. Závažný tón a formulace tohoto varování jsou podle odborníků bezprecedentní:

 Necestujte do Ruska kvůli nepředvídatelným důsledkům nevyprovokované invaze ruských vojenských sil na Ukrajinu  v důsledku možnosti obtěžování a zadržování občanů USA ze strany ruských bezpečnostních složek, kvůli svévolnému vymáhání místních zákonů, omezeným letům do Ruska a z Ruska, omezené schopnosti velvyslanectví pomáhat občanům USA v Rusku a možnosti terorismu. Občané USA, kteří pobývají nebo cestují do Ruska, by měli okamžitě odjet. Dbejte zvýšené opatrnosti vzhledem k riziku neoprávněného zadržení.



 19916

Americká armáda sestřelila čtvrtý létající objekt nad severoamerickým vzdušným prostorem

13. 2. 2023

čas čtení 8 minut

Foto: Sestřelený čínský balón

Incident je třetím neidentifikovaným objektem sestřeleným americkými a kanadskými stíhačkami v posledních dnech a následuje po sestřelení velkého balónu z Číny

 
 
Americká armáda sestřelila v neděli nad Huronským jezerem v Michiganu čtvrtý létající objekt nad severoamerickým vzdušným prostorem za poslední týden, potvrdila guvernérka státu Gretchen Whitmerová.

"Jsem ráda, že mohu oznámit, že byl rychle, bezpečně a spolehlivě sestřelen," uvedla.

Neidentifikovaný objekt ve velké výšce, popsaný jako "osmiúhelníková konstrukce" s připevněnými provázky, je považován za stejný předmět, který v sobotu zachytil radar nad Montanou. V okamžiku, kdy byl zasažen raketou vzduch-vzduch odpálenou stíhačkami F-16, letěl nad oblastí Velkých jezer ve výšce 6 km, což je výška, která mohla představovat riziko pro civilní letadla.

Americké úřady vysvětlily, že registrují tolik cizích objektů nad vlastním výsostným územím, "protože to nyní začaly bedlivě sledovat".

 19954

"Putinovi vojáci si vylámou zuby"

13. 2. 2023

čas čtení 11 minut

Západní tanky přijedou příliš pozdě na to, aby odrazily další ofenzívu ruské armády na Ukrajině. Šéf Kremlu Vladimir Putin se v roce 2023 dosud nevzdal svých válečných cílů a jeho vojáci útočí na mnoha frontových liniích na východě země. Zuří krvavá opotřebovací válka.

 16578

Nad cenami potravin v Otázkách V. Moravce

13. 2. 2023 / Boris Cvek

čas čtení 3 minuty


V nedělních Otázkách V. Moravce probíhala těžko srozumitelná, ale přece jen výmluvná, debata o vysokých cenách potravin. Kdo za ně může? Debaty se účastnili kromě moderátora zástupce ministerstva zemědělství pan Fialka, zástupce obchodníků pan Prouza a zástupce zemědělců pan Doležal.

Všechno uvedla ekonomka paní Matesová tvrzením, že u nás na mnoha úrovních výroby a prodeje potravin neexistuje skutečná konkurence. A zmínila třeba veliký vliv Agrofertu. Ve studiu probíhal ale zejména střet mezi panem Fialkou a panem Prouzou o to, zda „za všechno“ mohou obchodní řetězce. Pan Doležal se do toho občas pokusil zamotat náznaky, že ty přicházejí z ciziny, ostatně sám pořad ukázal v přehledné tabulce obrat velkých řetězců a jejich zahraniční vlastníky.

 19952

O rozdílné logice míru a války

13. 2. 2023 / Karel Dolejší

čas čtení 7 minut

Způsoby, jimiž spolu vycházejí lidé uvnitř diverzifikovaných západních společností nebo během standardních mezinárodních jednání, a logika fungování takových improvizovaných řešení, jsou na hony vzdáleny neúprosné logice války.

 18591

Odkdy je diplomacie sprostým slovem?

13. 2. 2023 / Daniel Veselý

čas čtení 7 minut

Pokud při hodnocení válečného konfliktu na Ukrajině spoléháme výhradně na tuzemská a západní média, mnohdy bezmyšlenkovitě přepisující to, co hlásají západní lídři nebo Kyjiv, není příliš divu, že i spousta inteligentních osob podlehne válečnému běsnění a paranoidním představám o ruských hordách brousících si zuby na Varšavu, nebo dokonce na Prahu. Jenže svět je mnohem rozmanitější než plány amerických stratégů a jejich nekritických amplionů v evropských institucích a newsroomech. Většina globální komunity nechce být zatažena do konfliktu, jejž vnímá jako zástupnou válku mezi USA a Ruskou federací, a nemíní stranit ani Kyjivu, ani Moskvě, s nimiž chce i nadále nezávisle spolupracovat. Země globálního jihu se navíc musejí potýkat s tíživými ekonomickými dopady ukrajinské války, a to ještě ve větší míře než Evropa.

 19385

Vyjednával by Daniel Veselý s Adolfem Hitlerem? Zasazoval by se, aby jeho koncentráky byly zachovány?

13. 2. 2023 / Jan Čulík

čas čtení 3 minuty

Nerozumím psychickému stavu lidí, kteří argumentují, že se zločincem Vladimírem Putinem je nutno "vyjednávat".

Zaprvé je známo, že Vladimír Putin a jeho ekipa nikdy nedodrželi žádné dohody. Je také známo, že lžou jako když tiskne - vyplynulo to i z osobních svědectví evropských politiků, která byla součástí nedávného třídílného dokumentárního filmu televize BBC Putin versus Západ. Ti se měsíce a léta snažili vyjednávat s Putinem a přesvědčovat ho, aby se světem spolupracoval. Zaznamenali pouze drsné, systematické lhaní (jak známo, Angela Merkelová, která umí rusky ještě z východního Německa, mu jednou řekla, "Voloďo, nelži!"), brutální jednání a porušování všech dohod a smluv. 

 18285

Kdo je vůbec schopen uvěřit tvrzení, že Západ "překazil" Zelenskému jednání s Ruskem?

13. 2. 2023 / Karel Dolejší

čas čtení 3 minuty

Daniel Veselý nejprve vloni uvěřil, že masivní shromažďování ruských invazních sil v ukrajinském pohraničí bohatě dokumentované řadovými Rusy na mobilních telefonech je "podvod západních zpravodajských služeb". Teď kromě jiného tvrdí, že prý Západ "překazil" ukrajinskému prezidentovi údajně nadějná diplomatická jednání s Ruskem.

 19376

Vysvětlení: Řeči o "obrovské ruské ofenzívě" jsou přehnané

13. 2. 2023

čas čtení 13 minut

Minulý týden přinesl fascinující kontrast ve zpravodajství a opět poukázal na to, jak snadno se může určitý narativ o válce rychle rozšířit a dokonce začít ovlivňovat debaty a případně i politiku. Kontrast se týkal toho, jak chápat zjevný nárůst ruských ofenzivních vojenských operací, především v okolí Bachmutu a Vuhledaru, píše Philips O'Brien, profesor strategických studií na univerzitě v St. Andrews.


Jedním z narativů, který jako by se rozjel, bylo, že Rusové shromáždili obrovské síly nejen nově vycvičených vojáků, ale také tanků a letadel a že jsou připraveni provést obrovský úder na ukrajinské jednotky. Tento článek ve Foreign Policy byl možná nejextrémnějším příkladem. Rusové údajně dali dohromady 1800 tanků, 700 letadel a stovky tisíc nových vojáků. Ukrajina jich naopak neměla dost a ruský útok by začal dlouho předtím, než by dorazily nové tanky podle standardů NATO.


Tento narativ se rozjel jako horký koláč, jak se na něj nabalovaly další a další poplašné zprávy. Deník The Telegraph brzy zvýšil počet 1 800 ruských tanků připravených k úderu na 2000 a hovořil o "obrovské invazi" na Donbas.

Putin prý shromažďuje 2 000 tanků, 4 000 obrněných vozidel, 800 raketových odpalovacích systémů, 400 stíhaček a 300 000 vojáků pro "obrovskou invazi" během 10 dnů. Zatímco Ukrajinci bojují o svou existenci, Zelenskij musí dostat "křídla pro svobodu",

New York Times
dokonce vydaly mapu, podle níž Rusové provedli obklíčení kombinovanými zbraněmi (takové, jakého zatím ve válce zjevně nebyli schopni). 

 16578

Absence periferního vidění

13. 2. 2023

čas čtení 5 minut

Aneb hledáme-li prosperitu – stavme mosty

Přijde mi, že jedním z našich velkých národohospodářských problémů je významná neschopnost zabývat se vnějším působením různých lidských činností – externalitami. Pokud je nějaký obor uzavřený sám do sebe a není schopen se aktivně a obousměrně propojovat s okolním světem, bývá to často k neprospěchu jeho, někdy i všech.


 19789

"Imperialismus idiotů"

13. 2. 2023

čas čtení 2 minuty

"Ruský imperialismus je jedinečný fenomén sofistikovaného sadomasochistického typu, který se zásadně liší od římského, britského nebo dokonce imperialismu tatarské hordy. Uvědomit si to je rozhodující pro pochopení jeho speciálních vlastností, uvádí text baškirského aktivisty Ajrata Dilmuchametova propašovaný z vězeňské kolonie.

 19957

Co ohrožuje ruský vliv na jižním Kavkazu

13. 2. 2023

čas čtení 2 minuty

Ukrajinský konflikt ukázal Moskvě, že nejlepší zárukou udržení jejího vlivu je vojenská přítomnost v oblastech jejího zájmu, jakou je i jižní Kavkaz, píšou Sergej Melkonjan a Leonid Nersisjan.

 19029

Je tohle začátek nových závodů v jaderném zbrojení?

13. 2. 2023

čas čtení 5 minut

USA obviňují Rusko z porušování nové smlouvy START, která omezuje jaderné rakety dlouhého doletu. Neúspěch dohody by byl pro Moskvu škodlivý: Washington je na pokraji modernizace svých jaderných zbraní – a mohl by umístit nový typ zbraně v Evropě, píše Pavel Lokšin.

 19106

Ohromující slepota vůči cílům Moskvy – o čem se má jednat?

13. 2. 2023

čas čtení 6 minut

Na Ukrajině nejde o zkoušku síly mezi dvěma "odpůrci války", ale o ruské vyhlazovací tažení proti svobodné zemi. Zde nemůže existovat žádné kompromisní řešení. Slepota vůči skutečným cílům Moskvy je znepokojující, říká německý generál ve výslužbě Klaus Wittmann.

 19955

Rusko nyní montuje nekvalitní optiku i na tanky T-80

13. 2. 2023

čas čtení 4 minuty

Už jsme věděli, že ruská armáda – v zoufalé snaze nahradit své ztráty na Ukrajině – vytahuje staré tanky T-72 ze skladů, přidává optiku ve stylu 70. let a posílá je na frontu. Pravděpodobně jen proto, aby vyletěly do povětří, píše David Axe.

 19956

Moskva povolila Gazpromu vlastní soukromou armádu

13. 2. 2023

čas čtení 1 minuta

Ruský premiér Michail Mišustin podepsal dekret, který umožňuje ruské společnosti Gazprom Něfť, která působí v Arktidě, založit vlastní soukromou vojenskou společnost. To vyvolává obavy, že by ji ruské úřady mohly použít jako polovojenskou sílu, podobně jako Wagner PMC Jevgenije Prigožina.

 18381

Proč v ruských městech stále vybuchuje plyn?

13. 2. 2023

čas čtení 1 minuta

V lednu došlo v ruských obytných blocích k pěti výbuchům plynu, čímž se země dostala k trendu, jenž by znamenal více než dvojnásobek oproti 30, které se odehrály v loňském roce. Není divu, že někteří Rusové obviňují ukrajinské agenty. Odborníci ale tvrdí, že skutečnými příčinami jsou stárnoucí bytový fond, nedostatečná údržba a lidská chyba.

16521