Končí typický život amerických řidičů? A českých?

11. 10. 2017

čas čtení 3 minuty

Nahrazení řidičů kamionů je otázkou pěti let.

Americký pivovar Otto and Budweiser vyjel do světa s automatizovanými kamiony:1,8 milionu Američanů, většinou mužů, se živí jako řidiči kamionů. V mnoha amerických státech je to nejobvyklejší zaměstnání. Dělat řidiče bylo dosud nejčastějším zaměstnáním na světě. Dalších 1,7 milionů lidí jsou taxikáři, řidiči autobusů a dodávek. Počítačová kultura už narušila výrobu, hudební průmysl, novinářskou práci i maloobchod. Nyní se chystá zlikvidovat řidiče motorových vozidel.

Rozhovor Britských listů 130:

Indie: Ohromující kulturní rozmanitost

6. 10. 2017

čas čtení < 1 minutaS dokumentaristkou Dominikou Švecovou a psychiatryní Kateřinou Duchoňovou hovoří Jan Čulík v tomto Rozhovoru Britských listů o tom, co zažily během své měsíční cesty do Indie. Rozhovor se vysílá na Regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 6. října 2017.

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Hajtla, soukmenovci

11. 10. 2017 / Karel Dolejší

čas čtení 5 minut

Ochránci zvířat prominou, ale dehumanizace oponenta začíná přirovnáním k živočichu. Náměstek ministra průmyslu Karel Novotný (ČSSD) označil Romy za "medúzy", aby jej o pár dní později šéf téže strany v Brně - Bohunicích Milan Hrdlička trumfoval přejmenováním migrantů na "slimáky" - hned v titulku místního plátku. Hajtla, soukmenovci! 

Theresa Mayová odmítla v rozhlasovém rozhovoru podpořit probrexitovou politiku své vlastní vlády!

11. 10. 2017

čas čtení 3 minutyNa dotaz, co se v   případě nedohody Británie s EU stane s britskými občany, žijícími v Evropské unii, reagovala Theresa Mayová: "To nevíme, co se s nimi stane." 

Britská konzervativní premiérka Theresa Mayová se odmítla v rozhlasovém rozhovoru vyjádřit, zda by hlasovala pro brexit, kdyby se dnes o něm konalo další referendum. Řekla, že by musela "zvážit důkazy", než by se rozhodla, co v dané situaci učinit. 


Mayová, která v referendu o brexitu v červnu 2016 hlasovala pro setrvání Británie v EU, nedokázala v rozhovoru pro londýnskou komerční rozhlasovou stanici LBC  jasně odpovědět na otázky týkající se brexitu a přiznala, že neexistuje žádný plán ohledně toho, co se stane s občany Evropské unie, žijícími v Británii, pokud se nepodaří s Bruselem vyjednat dohodu o britském odchodu s EU.

Opoziční strany v Británii poukázaly na to, že reakce Mayové v rozhlasovém rozhovoru dokazují, že nepodporuje stoprocentně odchod Británie z EU, který její vláda údajně prosazuje.

Prosíme, přispějte finančně na provoz Britských listů

3. 3. 2017

čas čtení 3 minuty

Milí čtenáři,

na provoz Britských listů potřebujeme měsíčně přibližně 60 000 Kč. Velmi oceňujeme, že čtenáři podstatnou měrou přispěli na provoz našeho serveru v listopadu a v prosinci 2016. Bohužel však tuto finanční podporu potřebujeme trvale,  výdaje udržujeme na minimu, avšak  bez rozpočtu se server provozovat nedá. Prosíme, tedy, uvažte o pravidelném finančním příspěvku ve prospěch BL. Stačilo by, kdyby 300 lidí příspívalo měsíční částkou 200 Kč.

Jako občanské sdružení poskytujeme všem přispěvatelům potvrzení, na jehož základě si finanční dar můžete odečíst od základu daně. 

Přispět můžete i bankovním převodem na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat i z mobilního telefonu, informace o tom jsou níže.

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

Katalánský prezident vyhlásil nezávislost, ale odložil její realizaci

10. 10. 2017

čas čtení 2 minutyKatalánský prezident Carles Puigdemont uvedl v úterý, že bude jednat na základě toho, co nazval lidovým mandátem k vyhlášení nezávislosti na Španělsku, ale nejprve chce zahájit dialog s Madridem, aby bylo zajištěno, že půjde o mírový proces.

"Volební urny nezávislosti řekly Ano a to je cesta, kterou jsem rozhodnut jít," řekl Puigdemont v katalánském parlamentě. "Přijímám mandát lidu Katalánska k vyhlášení nezávislého státu formou republiky." 

Zároveň však okamžitě požádal katalánský parlament o suspendování vyhlášení nezávislosti po dobu několika týdnů, aby bylo možno mezitím vyjednávat se španělskou vládou. 

Katalánská krize: Premiér Puigdemont překročil Rubikon?

11. 10. 2017 / Karel Dolejší

čas čtení 7 minut


Krátce po neústavním referendu z 1. října mnozí očekávali, že katalánský premiér Carles Puidgemont vyhlásí nezávislost do dvou dnů, jak předpokládá příslušná katalánská norma. Nakonec se rozhodl počkat - nicméně včera v noci během projevu v katalánském parlamentu nezávislost opravdu vyhlásil. Vstřícným krokem vůči Madridu má být její "pozastavení", které podle Puigdemontova návrhu představuje ruku podanou k jednání. Španělský premiér Mariano Rajoy už ale předem prohlásil, že podmínkou jakýchkoliv jednání je "návrat Puigdemonta k dodržování zákonů" - tj. zrušení celého procesu vyhlášení nezávislosti odmítnutého ústavním soudem. 


K čemu ruská armáda potřebuje vojáky z jiných zemí?

11. 10. 2017

čas čtení < 1 minuta

Vojenský expert časopisu "Arzenál vlasti" Alexej Leonkov vysvětlil, jaké změny přináší prezidentský výnos o účasti cizích občanů ve vojenských operacích v řadách Ozbrojených sil Ruské federace za hranicí. Putinem podepsaný dokument byl právě oficiálně publikován a vstoupil v platnost. Turecká operace v syrském Idlíbu "zřejmě proběhne bez komplikací"

11. 10. 2017

čas čtení 1 minuta

Velitelé syrských povstalců tvrdí, že očekávají hladký průběh turecké operace v takzvané deeskalační zóně v provincii Idlíb na severovýchodě Sýrie, napsala Zena Tahhanová. Skupina Haját Tahrír aš-Šám - jíž dominuje bývalá Fronta an-Nusra, lokalizovaná pobočka al-Kájdy v Sýrii - údajně nemá kapacity ani úmysl stavět se turecké operaci na odpor.

Trumpova popularita ve venkovských oblastech USA klesá

11. 10. 2017

čas čtení 1 minuta

Podle průzkumu společnosti Ipsos pro agenturu Reuters popularita Republikánského prezidenta Donalda Trumpa klesá také ve venkovských komunitách, kde získal v loňských volbách výraznou podporu a kde žije 15 % obyvatel. Více než 15 000 respondentů v nemetropolitních oblastech stejně často práci prezidenta schvaluje i neschvaluje. 

Proč fakta lidi nepřesvědčí, a co se proti tomu (snad) dá dělat

10. 10. 2017

čas čtení 3 minuty

 

 
Pokud jste strávili určitý čas na Zemi, mohli jste si povšimnout, že lidé nejsou zrovna racionální bytosti. Činí rozhodnutí většinou na základě emocí namísto faktů a nechají se vést kmenovými instinkty. Jedním z problémů je, že lidský mozek se vyvinul tak, aby nám pomohl přežít, a nikoliv proto, aby nám pomohl přidržovat se věcných faktů. Takže mi často reagujeme lépe na sociální dynamiku namísto na intelektuální analýzu. Například, pokud někdo věří, že Obama je tajně muslim, který se narodil v Keni, ten člověk si pravděpodobně myslí, že pevný důkaz jeho rodného listu z USA je podvod. Tento úsudek není ani racionální, ani věcný.

Cembalistka Zuzana Růžičková a zkreslený televizní film o jejím životě

10. 10. 2017 / Jan Čulík

čas čtení 8 minut

Shodou okolností jsem zhlédl film americké soukromé společnosti Getzels Gordon Productions (natočený ve spolupráci s Českou televizi) o životním osudu cembalistky Zuzany Růžičkové (která nedávno zemřela v devadesáti letech) Hudba znamená život. Uvedla ho Česká televize, nejen ve svém vysílání (zde ho můžete vidět), ale také koncem září na televizním festivalu Zlatá Praha.

Velmi silně chápu, jak takovýto film dokáže naštvat českou televizní diváckou obec a přispět k tomu, že se lidé před volbami odvracejí od establishmentových médií a politiků a přecházejí k sledování extremistických serverů a k podpoře extremistických stran.

ČSSD krmí voliče xenofobií, aby se jim lépe volil Okamura

10. 10. 2017 / Boris Cvek

čas čtení 6 minut

Vždycky jsem se snažil volit tak, abych podpořil tu stranu, která v dané politické situaci může reálně něco posunout k lepšímu. Když jsem např. v roce 2006 volil zelené, záleželo mi – jako příznivci soutěže dvou velkých stran a jejich střídání u moci – na tom, aby nemohla vzniknout velká koalice. A měl jsem štěstí: zelení se dostali do vlády.

Řetěz růžencových modliteb kolem hranic Polska ochrání tuto zemi před islámským "nebezpečím"

10. 10. 2017 / Tomasz Oryński

čas čtení 14 minut

Protest polských žen z minulého úterý vyvolal určité reakce. Někteří pravicoví komentátoři podezřívají, že demonstrace byla zoufalým pokusem ošklivých žen najít někoho, kdo by byl ochoten s nimi souložit. Populární katolický kněz Janusz Chyła tento názor nesdílí, protože předpokládá, že alespoň některé tyto ženy mají partnery. Proto Chyła zveřejnil apel na "manžely, otce, bratry, syny a kněze", aby bránili své ženy před "feministickou ideologií, která likviduje ženy, rodiny i život". Jako dobrý křesťan není Chyła plný nenávisti, ale plný lásky a slitování. Zdá se, že má upřímné obavy. "Emocionální reakce stoupenců #BlackTuesday dokazují, v jakém stavu je jejich svědomí" - napsal na Twitteru. "Jsou to osoby zraněné, které by měly být obejmuty s péčí a s modlitbou."

Glosa

Tristní pohled na mělčiny českých novinářských vod

10. 10. 2017 / Daniel Veselý

čas čtení 2 minuty

Sociální sítě nám mnohdy přinášejí poučné informace, jaké bychom v tištěných a internetových médiích jen stěží nalezli. Exponovaní uživatelé Facebooku a Twitteru se často zaskví kouzlem nechtěného a obnaží se tak, jak by v jiných, třeba i intimních chvílích nikdy neučinili. Koneckonců své o tom ví i autor těchto řádků. Hovoříme-li o systematických selháních mainstreamových sdělovacích prostředků, není snad nic cennějšího než výroky novinářských trubadúrů, kteří se lvím dílem podíleli na podobě polistopadového diskurzu. 

Republikánský senátor varuje, že Donald Trump vede USA do 3. světové války

10. 10. 2017

čas čtení 1 minuta

Vlivný předseda senátního výboru pro zahraniční vztahy Bob Corker varuje, že Donald Trump chápe prezidentský úřad jako reality show, protože bezohledně vyhrožuje jiným zemím. Spojené státy se kvůli Trumpovi vydaly na cestu ke třetí světové válce, konstatuje republikán Corker, který v americkém Senátu zastupuje stát Tennessee. „Mám kvůli němu starosti a každý, komu záleží na naší zemi, by se také měl znepokojovat,“ říká Corker.

Blíží se katastrofa: Premiérka Mayová přiznala, že Británie zřejmě opustí EU bez dohody

10. 10. 2017

čas čtení 3 minutyPoslanec David Lammy: "Jestliže odejdeme z EU r. 2019 bez dohody, nechť prosím poslední, kdo bude odcházet, zhasne světla. Obávám se katastrofy, kterou zanecháváme pro své děti."


Evropská sedmadvacítka konstatovala, že Británie nesplnila tři podmínky vyjednávání o odchodu z Evropské unie, totiž zajištění občanských práv pro občany EU žijící v Británii, uhrazení finančních závazků, které Británie přislíbila splnit v rámci nynějšího finančního období EU a vyřešení problému hranice mezi Severním Irskem a Irskou republikou, jejíž obnovení hrozí nejen ekonomickým kolapsem, ale také oživením severoirského terorismu.

Demagog.cz: V předvolebních debatách nejvíce chyboval Babiš s Okamurou

10. 10. 2017

čas čtení 2 minuty

tisková zpráva

Okamura  ve srovnání s ostatními lídry dopadl nejhůře.

Analytici projektu Demagog.cz ve spolupráci s Českým rozhlasem vybrali 13 politických stran, u kterých předvolební průzkumy odhadují, že překročí nutnou hranici pro získání křesel ve sněmovně.

V 25minutové relaci na Českém rozhlasu zaznělo 160 výroků, z nichž pravdivých bylo 94. Nejsvižnějšími řečníky byli Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL), Andrej Babiš (ANO) a Tomio Okamura (SPD), kteří uvedli kolem 20 faktických výroků.

Neřešený problém exekucí v ČR je vřed, který jednou praskne s katastrofálními následky

10. 10. 2017

čas čtení 1 minuta

Já chtěl slyšet, jak je možné, že se v Česku hospodářsky soutěží o to, kdo bude moci sahat na lidská práva lidí v exekucích.

Shodou okolností jsem se včera koukal v archivu ČT na poslední debatu, tentokrát o justici. Zajímalo mě co teda ty exekuce, co tu drtí milión lidí, píše čtenář David Michal.

Asi nejlépe mluvil Pelikán za ANO a také toho reálně nejvíce udělal jako ministr spravedlnosti (dle mého nejlepší ministr spravedlnosti v historii ČR). Za ODS tam byl arogantní Blažek jehož manželka je exekutorkou, za ČSSD jakási figurka Chvojka, bránící exekutory, bankéře, advokáty a jiné velké co ochranu nepotřebují, za TOP09 ani nevím kdo, ale chtěl uchovat stav jaký je. Piráti, zelení, i Okamurovo SPD celkem rozumně pro teritorialitu. SPD rovnou pro opětovné zestátnění exekutorů.

Okamura donedávna prosazoval multikulturalismus a porozumění pro muslimy a cizince

10. 10. 2017

čas čtení 2 minuty


K tomu dodává na Facebooku Miroslav Hanus:


V sobotu jsem měl možnost si pokecat s Tomiem Okamurou. Životní zážitek. Ano, prvním tématem byli uprchlíci, co jiného. A když jsem viděl včerejší výsledky studentských voleb, řekl jsem si, že bych si to asi neměl schovávat pro sebe, jak ten hovor, tak tu konverzaci, kterou jsem měl s panem poslancem na e-mailu. Snažil jsem se ho upozornit na nepravdivé informace, které měl ve svých statusech. Odpověď mě dostala, protože se vůbec problémem nezabývala. Jakoby nic, ještě mně z jeho kanceláře děkovali za důvěru. Navíc můj dotaz podstoupili europoslancům. A když mě europoslanec Ježek odpověděl, zjistil jsem, že z mého mailu byla fakta, která se panu poslanci nehodila, vyškrtnuta. Na živo jsem se dozvěděl, že stejně nemám pravdu, protože europoslanci věděli, že není potřeba hlasovat o sankcích, když vezmou nové uprchlíky. A když jsem řekl, že v žádných předchozích kvótách nebylo, že by se uprchlíci měli vracet zpět domů, tak jsme se nějakým záhadným způsobem dostali k jeho bratru Hayatovi, který nemá program a kampaň má založenou na nenávisti. Jako všechno tohle dohromady a závěrečná informace, že nikdy vědomě nelhal, na mě dělá „dojem“.

Rozumím, že jde o politický boj, ale cenzurovat reálná fakta. Proč?….a tento člověk chce být ve vládě. Neřeším program, řeším fakta a jen to chování, kterého jsem byl svědkem. Lidi, pokud souhlasíte s tím, že tohle je dost, šiřte to dál. A hlavně, běžte prosím 20. a 21. října k volbám. Když nepůjdete, pomůžete právě takovým jako je Tomio Okamura nebo Andrej Babiš. (I když je mi jasné, že u nás není moc politiků s čistým štítem, ale prosím, běžte volit. Vždyť můžete i kroužkovat).

Francie: Zaměstnanci státního sektoru stávkují, postihlo to školy i nemocnice

10. 10. 2017

čas čtení < 1 minutaV úterý se ve Francii koná celostátní stávka zaměstnanců státního sektoru. Ochromila školy, nemocnice a veřejné služby a služby letového provozu. 

Stávku zorganizovalo devět francouzských odborových svazů, které si stěžují, že hospodářská politika francouzského prezidenta Emmanuela Macrona povede k zhoršení pracovních podmínek. Odbory zuří, že Macron plánuje zpřísnit podmínky pro pracovní neschopnost, zmrazit platmy a snížit v následujících pěti letech počet státních zaměstnanců. 

Letecká společnost Air France konstatovala, že postiženo bude v úterý asi 25 procent letů. Ministerstvo školství uvedlo, že stávkuje asi 17 procent učitelů. Železniční doprava je v podstatě normální. 

Podrobnosti v angličtině ZDE
 

28929

Princíp strednej Európy ruskému imperializmu proste vadí

9. 10. 2017 / Igor Daniš

čas čtení 13 minuthovorí český literárny historik a kritik Martin C. Putna.


Rozhovor s Martinom C. Putnom v rámci série rozhovorov o strednej Európe bol urobený ešte minulý rok a mal vyjsť v prílohe Fórum denníka Sme. Vtedajší zástupca šéfredaktorky a editor prílohy ho nakoniec odmietol publikovať  a slušne sa poďakoval za vynaložené úsilie. Neskôr po jeho odchode ho odmietla aj nová editorka. Teraz vyšiel na blogu v Sme.

Kritici debát o strednej Európy hovoria, že ide len o kultúrny koncept, že stredná Európa, jej celistvosť a spoločná politika, bola iluzórna vízia a dnes zostala iba pachuť z nenaplneného sna.


Samozrejme, že to nadšenie pre strednú Európu, ktoré si pamätáme z 80. a zo začiatku 90. rokov, vyprchalo. Je užitočné sa začítať do textov Konráda, Esterházyho a Havla z tej doby o tom, že sme prekonali nacionalizmus. Bohužiaľ nie, je späť. Keď sa pýtame, kedy to teda skončilo, Esterházy správne uvádza, že zlom nastal rozpadom Juhoslávie, ktorý začal v roku 1991.Táto krajina bola založená na súžití malých národov, na tom, že všetci spolu pijú kávu, a tápredstavuje esenciu princípu meditatívneho, občianskeho a hedonistického života. To ale nestačilo, a následne národy Juhoslávie boli schopné sa vzájomne vraždiť, vypaľovať si mešity a kostoly. Esterházy k tomu poznamenáva, že to bol iba sen. Takže pachuť je celkom dobrý termín, ale nemyslím si, že by to bol omyl alebo že by to bola definitívna prehra.

Slepičí Výmar

9. 10. 2017 / Jan Mareš

čas čtení 4 minuty

Léto sice příchodem zbytků hurikánů, kterými bůh bezpochyby trestá bezbožné Spojené státy, skončilo, ale v sousedním Německu po volbách vládnou tropy. Přesněji řečeno Jamajka. Kokosy, reggae, teplíčko a naprostá deprimace spojená s depresí. Ještě-šéf sociální demokracie Martin Schulz obviňuje z fiaska střídavě Merkelovou, vlastní stranu, voliče i sám sebe. Všichni se proti němu spikli a nejvíc ze všeho on sám.

Nadšení Svobodných demokratů (FDP) a Zelených z jejich historických volebních úspěchů se dá stručně shrnout citátem oblíbeného a nedávno zesnulého intrikány z Hry o Trůny: „Když se ocitnete v posteli s ošklivou ženou, tak prostě zavřete oči a dejte se do toho.“

Letošní Nobelova cena míru aneb Pokrok spočívá v uskutečňování utopií

9. 10. 2017 / Daniel Veselý

čas čtení 5 minut

Nobelovu cenu za mír letos získala koalice nezávislých organizací s názvem Mezinárodní kampaň pro zákaz jaderných zbraní (ICAN) a nutno poznamenat, že tato volba není ani v nejmenším kontroverzní a navíc přichází v nejvyšší čas. Jestliže svět v současné době stojí před dvěma zásadními nebezpečími, jimiž jsou klimatické změny a existence jaderných zbraní, je záštita Nobelova výboru pro ICAN skvělou příležitostí, jak o této akutní hrozbě zasvěceně informovat světovou veřejnost.     

Nuže, diskutujme!

8. 10. 2017 / František Řezáč

čas čtení 1 minuta


Byl jsem se skupinou mladých lidí v roce ME ve fotbale 2012 v Lipsku v Moritz Bastion. To je soubor studentských lokálů v podzemí bývalého městského opevnění, kde se fotbal u piva promítal.

Češi byli vyřazeni ve skupině a já se ptal, komu teď budeme fandit? Odpověď mladých Čechů? No Německu, samozřejmě...

Tři Češi byli zatčeni v Brazílii, dva další jsou vyšetřováni

9. 10. 2017 / Fabiano Golgo

čas čtení 4 minuty

Foto: Oldřich Lahoda

Aktualizace 14. dubna 2019: Právní zástupce Oldřicha Lahody požádal Britské listy o zveřejnění tohoto dodatku:

„Vyšetřování pana Oldřicha Lahody brazilskou policií bylo skončeno

Pan Oldřich Lahoda byl spolu s dalšími třemi osobami dne 5. října 2017 předběžně zadržen brazilskou Federální policií, a to v rámci zahájené policejní Operace MULTIFAKE. Důvodem tohoto předběžného zadržení bylo podezření z trestné činnosti spočívající v „praní špinavých peněz“. V rámci Operace MULTIFAKE provedla brazilská Federální policie rozsáhlé vyšetřování, které však bylo rozhodnutím Komisaře Federální policie dne 11. března 2019 skončeno. Brazilské policii byly předloženy dokumenty, které vyvrátily veškerá podezření. Policejním vyšetřováním nebylo prokázáno, že by se pan Oldřich Lahoda dopustil trestné činnosti, z jejíhož spáchání byl podezříván a pročež byl také předběžně zadržen, a to z „praní špinavých peněz“.“Jsou podezříváni ze zločinů propírání špinavých peněz, spekulací s diamanty, ilegálního hromadění peněz a trestných činů spojených s prodejem a nákupem nemovitos


V rámci operace nazvalé Multifake zatkla brazilská policie tři Čechy a jednoho místního občana a zahájila oficiální vyšetřování proti dalším dvěma Čechům. Zkonfiskovány jim byly nemovitosti a množství peněz na bankovních účtech. Úřady také zkonfiskovaly čtyři luxusní vozidla. Skupina převedla do Brazílie z Evropy od roku 2011 asi 2 miliony euro, ale pohyb financí na jejich účtech je vyšší než 10 milionů euro, což naznačuje propírání špinavých peněz.

T. G. Masaryk – J. S. Machar: Korespondence

9. 10. 2017

čas čtení 1 minuta


Akce Historického muzea

T. G. Masaryk – J. S. Machar: Korespondence

Akce (11.10.2017)

T. G. Masaryk – J. S. Machar: Korespondence

Debata o politicích, umělcích a vědcích ve veřejném prostoru na přelomu 19. a 20. století, téma stále aktuální.

Prostor: Nová budova Národního muzea, Vinohradská 1, Praha 1

T. G. Masaryk a J. S. Machar – dvě výrazné osobnosti 20. století, které spojuje nejen bohatá korespondence.

Vyměnili si spolu na osm set dopisů. Tento soubor byl zkompletován v nedávné době, kdy se Petru Kotykovi podařilo získat pro Literární archiv Památníku národního písemnictví téměř pět set Masarykových dopisů z let 1893-1932. Spolu s dalšími 300 kusy Macharových listů, které jsou uloženy ve fondu T. G. Masaryka, tak máme k dispozici zcela unikátní vzájemnou korespondenci.

Přijďte se seznámit s prvním svazkem edice této korespondence, který zahrnuje 183 dopisů z let 1893–1895, tedy z doby, kdy se formovala česká moderna. S ní vás blíže seznámí autoři rozsáhlé úvodní studie „Skepse a naděje“ Vratislav Doubek a Lucie Merhautová.

Večerem vás provedou také editoři Helena Kokešová, Petr Kotyk a Irena Kraitlová.

Přednáška je pořádána v rámci doprovodného programu k výstavě Fenomén Masaryk.

Termín konání: 11. 10. 2017, 18.00

Vstup zdarma


NATO poskytne Ukrajině strategickou pomoc

9. 10. 2017

čas čtení < 1 minuta

NATO poskytne Ukrajině pomoc v oblasti strategické komunikace. Takovou už získává Gruzie a Moldavsko. Informovala o tom poslankyně horní parlamentní komory za frakci Blok Petra Porošenka a šéfka ukrajinské delegace v parlamentním shromáždění NATO Iryna Friz. 

Polsko: Rostou obavy z hovorů o politice

9. 10. 2017

čas čtení < 1 minuta

Na počátku historie svobodného Polska většina lidí považovala rozhovory o politice za bezpečné, ale teď se bojí mluvit. Nejsvobodněji se cítí voliči PiS. Tak vypadají smutné výsledky výzkumu CBOS probíhající po dobu 25 let. 

Rusko hrozí zpřísněním pravidel pro působení amerických novinářů

9. 10. 2017

čas čtení < 1 minuta

Americké novináře - z veřejnoprávních i soukromých médií - mohou postihnout stejná omezení, jakým v USA čelí spolupracovníci ruského státního kanálu RT, púrohlásila tisková mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová.

Šéfredaktorka RT Margarita Simonjan tvrdí, že americké ministerstvo spravedlnosti vyzvalo kanál, aby se do 17. října registroval coby zahraniční agent. Podle ní v případě že se tak enstane může být personál stanice zatčen.

Zdroj v ruštině: ZDE

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL v srpnu 2017

4. 9. 2017

čas čtení 1 minuta

V srpnu 2017 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 56 189,86.     Výdaje na provoz Britských listů byly 73 439,50 Kč. 

Zůstatek byl koncem srpna 2017 143 995,56 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Babiš | Iracionální nenávist v České republice | V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Český film | Otrokářský stát Česká republika | Útok na časopis Charlie Hebdo | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
19657