Tři Češi byli zatčeni v Brazílii, dva další jsou vyšetřováni

9. 10. 2017 / Fabiano Golgo

Foto: Oldřich Lahoda

Jsou podezříváni ze zločinů propírání špinavých peněz, spekulací s diamanty, ilegálního hromadění peněz a trestných činů spojených s prodejem a nákupem nemovitos


V rámci operace nazvalé Multifake zatkla brazilská policie tři Čechy a jednoho místního občana a zahájila oficiální vyšetřování proti dalším dvěma Čechům. Zkonfiskovány jim byly nemovitosti a množství peněz na bankovních účtech. Úřady také zkonfiskovaly čtyři luxusní vozidla. Skupina převedla do Brazílie z Evropy od roku 2011 asi 2 miliony euro, ale pohyb financí na jejich účtech je vyšší než 10 milionů euro, což naznačuje propírání špinavých peněz.


Jedním z vězňů je Oldřich Lahoda, 60, český podnikatel, na něhož poukazují evropská média jako na hlavního vlastníka hracích automatů. Pracuje také v oblasti prodeje a nákupu nemovitostí a v dovozu diamantů a klenotů vyráběných z ametystů, krystalů, achátů a dalších polodrahokamů. Vlastní různé nemovitosti v Ostravě a podniká s Brazílií.

Lahoda už byl odsouzen v České republice za pašování ciaret a za vyhýbání se předpisům pro transakce s cizí měnou. Třináct let se před policií skrýval a až v roce 2009 byl zatčen. I pak však kandidoval v politice, nebyl ale zvolen. Lahoda je vyšetřován za podporu proruských povstalců bojujících za anexi ukrajinských regionů k Rusku. Údajně finančně podporoval "konzulát" Doněcké republiky v ČR.

Lahoda se také v České republice zabýval bojovým uměním  a v Brazílii tvrdí lidem kolem něho, že je partnerem při nákupu a prodeji fotbalových hráčů. Lahoda si kouil deset hektarů půdy v městě Passo de Torres v jižní Brazílii a vychloubal se, že tam vystaví u moře letovisko.

Brazilská federální policie také zkoumá, zda Lahoda při vývozu drahého kamení do Evropy spáchal nějaké trestné činy. Investoval peníze vydělané z jeho těžby do trhu s nemovitostmi. Policie bude kontrolovat, zda se při tom vyhýbal předpisům. Bude také zjišťovat, zda se Lahoda podílel na provozování zakázaného hazardu (sázkové hry a hrací automaty jsou v Brazílii zakázány).

Druhým uvězněným Čechem je Radomír Češpiva, 54, Lahodův partner. Byl odsouzen za trestné činy už v České republice. Jako zaměstnanec bankovní instituce otevíral bankovní účty pro finktivní firmy a provedl nezákonné transakce ve výši asi 2 milionů Kč. Protože tou dobou žil v Brazílii, čelil dlouhému procesu vydání do zahraničí. Nakonec byl deportován do České republiky v roce 2004 a odseděl si osm let ve vězení.

Třetí český vězeň ospravedlňuje jméno, které policie dala této operaci: Multifake. Tento člověk totiž používá nejméně čtyři jména. Tři z nich jsou falešné totožnosti, převzaté od Brazilců. Jeden z dokumentů, který používá už nejméně 20 let, zní na jméno João Henrique Migreco. Podle dat, které poskytla česká policie brazilským úřadům, si tento muž už odseděl v Evropě vězeňský trest a byl vydán z Chorvatska do České republiky. Jeho české jméno nebylo potvrzeno. V jeho souvislosti se hovoří o příslušnosti ke kriminální organizaci, propírání špinavých peněz, používání falešných dokumentů a poskytování falešných informací pro uzavírání smluv o výměně cizích měn.
.
Činitelé z českého konzulátu v Porto Allegre navštívili vedení brazilské federální policie a zjišťovali tam informace o vězních a byli připraveni jim poskytnout pomoc.
0
Vytisknout
10055

Diskuse

Obsah vydání | 13. 10. 2017