Otřesnou úroveň politiků prokázal sjezd ODS

4. 11. 2012 / Boris Cvek

Rozhodl jsem se, že při tomto kongresu ODS si projdu aspoň příspěvky nejznámějších účastníků či hostů a opatřím je krátkým komentářem na svém Facebooku. Uvědomil jsem si, jak je úroveň české politiky a českých politiků děsná. Vybírám některé momenty.

Schwarzenberg: Nebavme se tolik o hospodářství, ale o vizích a svobodě.

BC: Až bude hospodářství úplně na dně, on přijde nějaký ten Hitler s patřičnými vizemi.

Bělobrádek: Na našem příkladu se ukazuje, že sebereflexe je velice důležitá.

BC: Tím nejlepším příkladem je, myslím, Čunek.

Spadl pravicový volič z Marsu?

4. 11. 2012 / Michal Rubáš

Na otázku, proč pravicoví voliči vynechali poslední volby, nabídli domácí komentátoři dvě odpovědi. Obhájci hospodářské politiky českého kabinetu se shodovali na tom, že se vládě nepodařilo její reformy dostatečně srozumitelně vysvětlit. Odpůrci škrtací agendy premiéra Nečase zase poukazovali na přemíru korupce mezi politiky vládních stran a na postupující pokles životní úrovně dosavadních voličů pravice.

Jsem přesvědčen, že kdyby pravicoví voliči skutečně pochopili základní teoretické a hodnotové principy neoliberální doktríny, na níž stojí naše reformy, žádná míra korupce nebo chudoby by je od vhození hlasovacího lístku pro ODS nebo TOP 09 nikdy neodradila. Stavím se tedy na stranu teorie nedostatečného či neúspěšného vysvětlování. Kdo za to může?

Oběti hurikánu před volbami bojují s chladem

4. 11. 2012

Některé oběti hurikánu Sandy na východním pobřeží v neděli, dva dny před prezidentskými volbami, stále bojují s nedostatkem paliv a výpadky proudu. Teploty se v noci přiblížily nule a ačkoliv bylo vyvinuto značné úsilí ohledně zásobování palivem a obnovy dodávek elektřiny, newyorský starosta Michael Bloomberg varoval, že do úplné obnovy dodávek paliv a energií zbývají ještě celé dny.

BRITSKÉ LISTY UVÁDĚJÍ:

"Ztratili jsme étos vlasti a naší identity!"

2. 11. 2012 / Josef BrožVe snaze zpřístupnit názory kandidátů na prezidentský úřad přinášejí Britské listy rozhovor Josefa Brože s prezidentskou kandidátkou Zuzanou Roithovou. Kamera, režie, střih a produkce Alexander Vojta.

Josef Brož k tomu napsal:

Kandidátka na úřad prezidenta České republiky Zuzana Roithová říká: "Ztratili jsme étos vlasti a naší identity!"

Mám pocit, že pro mne Zuzana Rothová zůstane asi navždy senátorkou. Tehdy v oněch letech kolem vzestupu Čtyřkoalice, která se vymezila proti opoziční smlouvě, jež uzavřela ODS s ČSSD, jsem se s ní setkal vůbec poprvé. Vždy na mne působila, a to od prvního pohledu, jako: "krásná paní".

To označení zní možná trochu staromilsky, kalendářově, ale vždy mi tím imponovala v onom širším významu slova: tím zvláštním klidem, přístupností, mimořádným pochopením pro potíže ostatních. Byla a zůstává i dnes pro mne ukázkou političky, za kterou jsem se nemusel nikdy stydět. Estetická dimenze je ale také neméně důležitá, nezbavuje nás totiž citovosti. Ženy bývají citové jaksi z podstaty...

Z ARCHIVU BRITSKÝCH LISTŮ

Vladimír Dlouhý chce být českým prezidentem

31. 10. 2012

V letech 1994 - 1995 se Vladimír Dlouhý po dobu několika měsíců schovával za svého tiskového mluvčího Kamila Čermáka a vyhýbal se rozhlasovému rozhovoru o privatizaci Škodovky. Třicetiminutový sběrný pořad Jana Čulíka zaznamenávající neuvěřitelné výmluvy Kamila Čermáka a zaměstnanců ministerstva průmyslu a obchodu, jejichž prostřednictvím se po dobu několika měsíců vyhýbali žádosti o rozhovor s tehdejším ministrem průmyslu a obchodu Vladimírem Dlouhým o privatizaci automobilky Škoda, vysílalo někdejší Radio Alfa v dubnu 1995 a na přání posluchačů ho opakovalo v květnu téhož roku. Poslechněte si, je to neuvěřitelné chování.

Jak může mít takovýto člověk vůbec drzost ucházet se o prezidentský úřad? .

Britské listy samozřejmě rády natočí a zveřejní prezidentský rozhovor i s Vladimírem Dlouhým. Zejména by se ho rády zeptaly na to, zda považuje výše zdokumentované chování svých ministerských úředníků za normální a zda bude reformovat prezidentskou kancelář v témže duchu.

Jan Čulík: "Sebrané vytáčky Kamila Čermáka" ZDE

Američtí Demokraté spoléhají při prezidentských volbách na levicově orientované ženy

4. 11. 2012 / Miloš Kaláb

Podle diskusí v laboratoři i na ulici jsem získal dojem, že Kanaďani dávají ve velké míře přednost Baracku Obamovi před novým uchazečem o funkci prezidenta, guvernérem Mittem Romneym. Nyní to potvrdily noviny statistickými údaji. Současně ukázaly, že bude výsledek voleb záležet na tom, jaká bude volební účast levicověji orientovaných Američanek.

Manipulují úřady s rozbory vody z okolí ložisek břidlicového plynu?

3. 11. 2012

Herec a aktivista Mark Ruffalo vydal prohlášení, v němž reaguje na obvinění, že Pennsylvánský úřad pro ochranu životního prostředí záměrně manipuloval s laboratorními výsledky rozborů vody od obyvatel, kteří se obávají kontaminace v důsledku těžby břidlicového plynu metodou hydraulického štěpení. Státní zástupce Jesse White vyzval k zahájení federálního vyšetřování, poté co obdržel výpověď vysoce postaveného úředníka ve věci žaloby proti plynařské společnosti Range Resources.

BRITÁNIE:

Muž tvrdí, že ho sexuálně zneužíval konzervativní politik

3. 11. 2012

Oběť sexuálního zneužívání v dětském domově v severním Walesu v sedmdesátých letech apeloval na britského premiéra, aby zahájil nové vyšetřování tohoto skandálu. Steven Messham tvrdí, že byl jedním ze stovek dětí, které byly po dvě desetiletí v tomto dětském domově sexuálně zneužívány. Řekl v televizi BBC, že případ byl navzdory tříletému vyšetřování v devadesátých letech "zameten pod koberec". (Jakpak asi vypadá situace v dětských domovech v ČR?)

V posledních dnech hektické prezidentské kampaně Obama mírně vede

3. 11. 2012

Podle tří průzkumů provedených v pátek v Ohiu má tam nyní Obama podporu 50 procent a Romney 47 procent. Nate Silver, volební analytik listu New York Times, zvýšil pravděpodobnost, že Obama vyhraje volby, na 80 procent.

Republikáni si stěžují, že v důsledku hurikánu Sandy měl Obama možnost vystupovat státnicky a dominovat zpravodajství. Romney v důsledku toho zůstal pozadu, i když z průzkumů vyplývá, že podpora pro Romneyho začínala klesat už před příchodem hurikánu Sandy.

V pátek byla zveřejněna informace, že v říjnu vzniklo v USA 171 000 nových pracovních příležitostí. To poskytlo mírné pozitivní informace ve prospěch Obamy, kterého předtím pochválili mnozí za to, jak jednal a jak se choval během pustošení východního pobřeží USA hurikánem Sandy.

Podrobnosti v angličtině ZDE

 9272

Sandy: Konec křižáckého tažení za "rozvoj" zatím v nedohlednu

2. 11. 2012 / Karel Dolejší

Redaktor týdeníku Business Week Paul M. Barrett v komentáři pro Bloomberg nazvaném It's Global Warming, Stupid (Je to globální oteplování, hlupáku) analyzuje paradoxní fakt, že navzdory katastrofálním dopadům hurikánu Sandy se mainstreamový politický diskurs stále ani v nejmenším nemění. Vědci i zajišťovatelé sice nepochybují, že v důsledku změn klimatu dochází ke zvýšení četnosti extrémních atmosférických jevů, což znamená častější a rostoucí škody, které nakonec ohrožují tradiční pojetí ekonomického rozvoje. Po historickém suchu, které letos zdevastovalo americké farmáře, přišel hurikán, jenž po střetu s arktickým prouděním zabil na území USA nejméně 40 osob a ekonomické škody dosáhly kolem 50 miliard dolarů. Leč politikové jazyk směřující k potracení jakékoliv věcné úvahy neposunuli ani o setinu milimetru. Jejich cílem zůstává "rozvoj" - ten, který ve svých důsledcích stupňuje všechny problémy, jimž země čelí.

Odhady uvádějí, že západní sankce proti Teheránu ohrožují na životě miliony lidí

3. 11. 2012 / Daniel Veselý

Minulý týden ve čtvrtek bylo ve Spojených státech šest milionů lidí bez elektřiny. Headliny o přírodní katastrofě, která postihla USA i Karibik, se přirozeně prohýbají pod náporem informací (v druhém případě o poznání méně); v ulicích New Yorku se rozdává zmrzlina zadarmo atd. Nicméně ve stejné době US/EU sankce uvalené na Írán, tedy žádná neodvratitelná živelná pohroma jako hurikán Sandy, ale záměrně vykalkulovaný politický krok, ohrožují na životě šest milionů nemocných. To však nikoho ze snu neburcuje. Najednou, když se to nehodí, není Írán v centru pozornosti masových sdělovacích prostředků.

ESM, ECB, (německý) právní stát a Evropa

2. 11. 2012 / Petr Schnur

Za dob úřadování Nicolase Sarkozyho jezdila Angela Merkelová do Atén v doprovodu francouzského prezidenta. Osoby na trůnech se mohou měnit, politika zůstává stejná, jen ty společné cesty jaksi nejsou na pořadu dne. Z politické scény našeho kontinentu zmizela reálná pluralita, kterou nahradily osobní sympatie, a tak namísto německo-francouzské "dvojky" zvané Merkozy kryjí záda "trojce" (ECB, MMF a EK) Merkelová i Hollande každý sám za sebe -- a po svém.

Zatímco německá kancléřka absolvovala v krátkém časovém rozmezí druhé řecké euro turné, ujistila francouzská hlava státu po parlamentním hlasování Evropu, svět a finanční trhy, že navzdory poklesu důvěry občanů na necelých 40% 'stojí levice za fiskálním paktem`.

Trapas: Olomouc "hledá génie"

2. 11. 2012 / Boris Cvek

Myslím, že opravdová inteligence se mimo jiné projevuje zejména tím, že inteligentní člověk nemá nejmenší zájem být hrdý na své IQ. Je to tak, jako by někdo byl hrdý na to, že je zrzek nebo dlouhán. S vysokým IQ se člověk rodí a je otázka, jak tohoto nástroje dál použije. Když ho použije k tomu, aby se jím chlubil a cítil se členem nějakého prestižního klubu, je to blbec.

Řecký soud odmítl penzijní reformu

2. 11. 2012

Penzijní reforma požadovaná zahraničními věřiteli může být neústavní, rozhodl ve čtvrtek řecký soud. Vláda tak zaznamenala výrazný neúspěch ve snaze prosadit úsporný balíček, který jí měl zabezpečit přístup k zahraniční pomoci.

Řecký novinář, který vydal seznam osob vyhýbající se placení daní, byl osvobozen

2. 11. 2012

Řecký novinář Kostas Vaxevanis, který publikoval seznam 2000 řeckých občanů s konty ve Švýcarsku, kteří se vyhýbají daním, a byl za to zatčen za údajné porušení práva na soukromí, což vyvolalo v Řecku obrovské rozhořčení, byl nyní shledán nevinným. Rozhodl to panel tří soudců.

"Novinářská práce je zveřejňovat to, co někdo nechce, aby bylo zveřejněno. Všechno ostatní je reklama," citoval Vexanis George Orwella v soudní síni. Vexanisův případ vyvolal v Řecku obrovský skandál, protože seznam neplatičů daní poskytla řecké vládě Christine Lagardová, dnešní šéfka MMF, ale řečtí vládní čintelé po dva roky proti neplatičům daní nezasáhli. Vymlouvali se, že seznam ztratili, atd.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Perverzní svět Petra Nečase

2. 11. 2012 / Radek Batelka

Radek John se již dávno stal tragickým komediantem českého veřejného života. Ať už jde o jeho obhajobu Bártovy půjčkové demokracie, jeho prezentaci "strategie a programového řízení MVČR", jeho podporu návrhu zákona o obecném referendu, který žádným zákonem o referendu není a mnoho dalšího. Nevěřím, že se v Česku najde jediný člověk, kterého by nyní skutečně autenticky překvapilo Johnovo rozhodnutí začít opět pracovat jako investigativní novinář souběžně s výkonem mandátu poslance a předsedy či člena politické strany Věcí Veřejných. Když klaun v manéži zakopne, pobaví to jen ty diváky, kteří jsou v cirkusu poprvé.

Člověk je někdo a nikoli něco

2. 11. 2012 / Boris Cvek

V souvislosti se svátkem zesnulých (dnešní Dušičky) se občas ptávám sám sebe, co to vlastně znamená "být živý". A zda vlastně víra v nesmrtelnost duše a posmrtný život není vyjádřením víry v to, že v životě je něco více živého než jenom fyzicky, přechodně živé.

Nesnesitelná neviditelnost bytí

2. 11. 2012 / Lubomír Brožek

Nedávno jsem zavzpomínal na šedesátinách svého přítele, s nímž jsme se poznali ještě jako mladí básníci, jak jsme, spolu s dalšími podobně postiženými, z touhy a snů splétali metafory a při víně utvrzovali podivuhodná přátelství s laskavými múzami, které byly slitovné k naší naivní pýše, v níž jsme si představovali, že život je džigitovka na Pegasu bez sedla. Per aspera ad astra! Snili jsme o křídlech a výškách a s pády nepočítali. A pak jsme šlapali pěkně po svých, hlavy nám šedivěly a opadávaly a začínali jsme vnímat, jak někdy bolí celý člověk, aby se na křivolakých cestách udržel (jak pravil Marcus Aurelius) zpříma, nikoliv vzpřimován.

Diagnóza bez léčby

4. 11. 2012 / Marek Řezanka

Je to již přes rok, co euroatlantickou civilizací hýbalo hnutí Occupy Wall Street. Řada komentátorů se tehdy shodla na tom, že jde převážně o nespokojené mladé lidi, kteří vědí, co nechtějí, kteří ale neumějí formulovat alternativu a říci, co by být mělo a na jakém základě.

Dobře zapitý svátek

4. 11. 2012 / Václav Jumr

I letos česká politická „elita“ připomínala 28. říjen jen jako den, kdy byl vyhlášen vznik Československé republiky. Měly by být naprosto zapomenuty prezidentské dekrety z poválečného období, především o odsunu sudetských Němců a o znárodnění většiny průmyslových podniků, pojišťoven, bank, zavedení centrálního plánování, o všeobecné pracovní povinnosti atd.; mezi ně patří dekrety spojené především s konfiskací majetku etnických Němců a Maďarů. Byly předneseny projevy, ale 28. říjen 1945 v nich byl totálně potlačen.

Prezidentská debata: Muž se samopalem Uzi

4. 11. 2012 / Uri Avnery

Byl jednou jeden mladý Izraelec, kterého zajali kanibalové. Strčili jej do hrnce a již se chystali pod hrncem zapálit oheň, když on vyslovil poslední přání: „Prosím, zavažte mi uši.“ Když mu náčelník kanibalů vyhověl, Izraelec vyskočil, namířil svůj Uzi a své uchvatitele zkosil. „Měl jsi Uzi pořád, proč jsi jej neužil dříve?“ zeptali se ho. „Nemohu to udělat, dokud se nerozzlobím.“

Tento vtip mi připomíná debatní výkon Baracka Obamy. Při prvním střetnutí byl zvadlý a neživotný. Prostě chtěl, aby ta hloupá věc skončila. V průběhu druhé debaty to byl změněný muž. Energický. Agresivní. Rozhodný. Krátce – rozzlobil se.

Liberálnědemokratický náměstek britského premiéra zaútočil na Cameronův euroskeptismus

1. 11. 2012

Poté, co se spojili konzervativní euroskeptičtí vzbouřenci v Dolní sněmovně s labouristy a porazili ve středu britského premiéra Camerona ve věci rozpočtu Evropské unie (Cameron chce udržet rozpočet EU v reálných číslech v příštích letech stejný, konzervativní euroskeptici a labouristé požadují jeho snížení), liberálně demokratický náměstek britského premiéra zesměšnil Cameronův plán na převzetí většího množství pravomocí z Bruselu zpět do Londýna jako "falešný slib zabalený do nacionalistické vlajky".

V projevu v Chatham House zdůraznil Clegg, že Cameronova snaha přetáhnout zpět množství pravomocí z Bruselu do Londýně je "nesmyslná" a "neuskutečnitelná". Britští konzervativní ministři doufají, že se jim podaří zrušit četné zákony EU, garantující sociální a zaměstnanecká práva.

Na Senior telefon se obrátil rekordní počet týraných lidí

1. 11. 2012

Tisková zpráva

V informační kampani, která se zaměřovala na týrání seniorů v České republice, představilo občanské sdružení Život 90 bezplatnou krizovou linku Senior telefon, číslo 800 157 157, která v uplynulých 4 týdnech zaznamenala 35% nárůst hovorů. O polovinu stoupl počet hovorů lidí se sebevražednými tendencemi.

Klausův labutí zpěv k 28.říjnu 2012

2. 11. 2012 / Václav Chyský

Labutě nepatří mezi zpěvné ptáky, avšak podle antických mýtů smutně a překrásně zpívají před blížící se smrtí. Ve třetím století před Kristem se v antickém Řecku zpěv umírající labutě stal literárním tématem a v 18. a 19. století byla zpívající umírající labuť tematisována i evropskou hudbou a literaturou.

V indexu globální prosperity 2012 je ČR na osmadvacátém místě

30. 10. 2012

Spojené státy vypadly z žebříčku deseti nejbohatších zemí světa. V pěti z osmi subkategorií indexu institutu Legatum se jejich hodnocení zhoršilo. Česká republika je na 28. místě. Nejlepší subkategorie pro ČR je školství (22. místo), nejhorší subkategorie pro ČR jsou svoboda a sociální kapitál (vzájemná pomoc spoluobčanům), kde je ČR na 45. místě. Co do kvality vlády je ČR na 33. místě, v ekonomice na 30. místě, ve zdravotnictví na 26. místě. Tabulka se všemi výsledky je ZDE. Profil ČR je ZDE

Index prosperity Institutu Legatum hodnotí 142 zemí světa na základě ekonomiky, vzdělání, podnikatelství, příležitostí, vlády, zdravotnictví, osobní svobody, bezpečnosti a sociálního kapitálu.

Nejlépe se umístily skandinávské země Norsko, Dánsko a Švédsko. Austrálie a Nový Zéland jsou čtvrté a páté. Celková prosperita v Evropě vzrostla. Holandsko, Irsko a Německo postoupily v žebříčku a jsou nyní na osmém, desátém a čtrnáctém místě. Navzdory tomu, že celková prosperita vzrostla, více než dvě třetiny evropských zemí zaznamenaly v subkategorii pro ekonomiku od r. 2009 pokles. Spojené státy v subkategorii ekonomiky poklesly až na 20. místo. Jsou daleko za vedoucími asijskými ekonomikami a za zeměmi eurozóny, jako je Německo. Britská ekonomika je na 26. místě, za Kuvajtem a Irskem.

Norsko je celkově na prvním místě. Švýcarsko je na prvním místě v subkategorii ekonomiky. Dánsko je na prvním místě v kategorii podnikatelství a příležitostí. Švýcarsko je na prvním místě v subkategorii vlády. Lucembursko je na prvním místě v kategorii zdraví. Island je na prvním místě v kategorii bezpečnosti. Kanada je na první místě v kategorii osobní svobody. Norsko je na prvním místě v kategorii sociálního kapitálu.

Podrobnosti ZDE

Interaktivní mapa a tabulky ZDE

Hodnocení zajímavé, ale nepatřičné, ne-li zavádějící

2. 11. 2012 / Jiří Baťa

Výsledky krajských a senátních voleb nejspíš notně hnuly žlučí pravicovým ani ne tak voličům, jako jejich představitelům. Jednak totální propadák, ale také z toho plynoucí obavy o možný průnik komunistů do vlády. Proto se muselo něco podniknout, aby se motivace voličů, kteří dali hlas levici a hlavně pak komunistům, nějak otupila.

DEBATNÍ KLUB:

Jiří Svoboda a Kamil Fila debatují o českém filmu a o televizi

30. 10. 2012Tvůrce filmů Zánik samoty Berhof či Skalpel prosím, v současnosti přednášející na Univerzitě Jana Amose Komenského, režisér Jiří Svoboda debatuje s filmovým teoretikem, recenzentem a publicistou Kamilem Filou o filmu a televizi.

O tom, jaká tvorba v ČR převažuje. Zda je kritik - recenzent žoldákem mainstreamu nebo nezávislou osobností a existuje-li nezávislá scéna.

Předchozí debaty:

Vojtěch Razima - Martin Kubů: Jaké jsou výhody a nevýhody biopaliv? ZDE

Debata Jan Paul - Boris Cvek: O umění ZDE

Debata Ludvík Hovorka - Ondřej Dostál: Zdravotnictví jako oběť chtivosti pojišťoven ZDE

Jakub Kříž - Milan Valach debatují o církevních restitucích ZDE

Debata Petr Havlík - Miroslav Tejkl: Co je příčinou hospodářské krize? Chamtivost?ZDE

Květa Lauterbachová a Vít Jedlička debatují o vztahu ekonomiky a politiky ZDE

Pavel Kohout a Jiří Šteg debatují o budoucnosti demokracie ZDE

Diskuse Roman Joch - Jan Čulík ZDE

Diskuse Eric Best - Jan Čulík ZDE

Evropa uzavřela dohodu, že spáchá sebevraždu

1. 11. 2012

V normálních dobách by v Evropské unii koordinované škrty snížily zadluženost států. Ale v dnešní době to zadluženost výrazně zhoršuje.

Po finanční krizi z r. 2008 přijaly téměř všechny země Evropské unie tutéž strategii škrtů a zvyšování daní: Cílem bylo snížit zadluženost. Britský Národní institut pro ekonomický a sociální výzkum (NIESR) tento týden zveřejnil analýzu dopadů této koordinované politiky škrtů na Evropskou unii. To, co jsme zjistili, nebude pro ministerstva financí v evropských vládách příjemným zjištěním, píše ekonom institutu NIESR Jonathan Portes.

Vyložené karty bez trumfu

1. 11. 2012 / Jiří Baťa

Nejde o hráče pokeru či jiné karetní hry, ale o trumfy karet, se kterými hrají kandidáti na prezidenta ČR. Z pohledu nálady a názorů většiny občanů (jak lze vyvodit z výsledků krajských voleb) to však nejsou trumfy které by, jak se říká, "brali vše" a pokud něco berou, tak to jsou šance na zvolení.

Kandidát na prezidenta Jan Fischer si nechal vzít vítr z plachet svým nepromyšleným, spíše kontroverzním vyjádřením o nejmenování vlády, pokud by v ní měli mít účast komunisté, neboť prý jde o stranu nejen nedemokratickou, ale dokonce extrémistickou. To říká člověk, který devět roků kopal ligu za KSČ.

Vládní škrty zvyšují státní zadluženost, varuje respektovaný institut

1. 11. 2012

Institut uvedl, že s výjimkou Irska bude zadluženost všech členských zemí EU v roce 2013 v důsledku škrtů vyšší, než by tomu bylo bez nich. Nejenže by bez škrtů byl ekonomický růst větší, ale poměr zadluženosti vůči HDP by byl nižší, uvedli ekonomové institutu.

Tvrdé vládní škrty v Británii potlačují hospodářský růst a vedou k zvyšování zadluženosti Británie, varoval britský Národni institut pro ekonomický a sociální výzkum. Tato respektovaná instituce uvedla, že procento britské zadluženosti v poměru k HDP do roku 2013 stoupne o 4,85 percentuálních bodů čistě v důsledku škrtů, prováděných britskou vládou.

 9269

NOSTALGIE:

Vydávám koncert z února 1990

1. 11. 2012 / Jaroslav Hutka

Tohle, o čem teď píšu, je asi můj nejslavnější zaznamenaný samostatný koncert. Odehrál se 21. února 1990 v pražské Lucerně. Trval tři hodiny a vydávám ho samopalově na třech CD rozdělených na první půli, druhou půli a přídavky, které samy o sobě zabraly skoro čtyřicet minut.

Koncert byl prý vyprodán za čtyři dny. Nevím už kdo ho pořádal, já tehdy dostal za natřískanou Lucernu honorář dva tisíce korun a Supraphon ze sestříhaného záznamu vydal dvoudesku Návrat. Dvoudeska byl ale můj nešťastný nápad, protože výroba obalu představovala tehdy tak strašný technický problém, že trvala skoro rok. Deska vyšla až po Vánocích 1990, tak nejenže propásla vánoční trh, ale padla už do doby, kdy nadšení z převratu, kterému říkáme "revoluce" nebo sametová revoluce, už docela opadlo.

ČR bude mít poslance placeného mediálním magnátem

1. 11. 2012 / Boris Cvek

Karel Hvížďala se včera v Radiožurnálu pohoršoval nad tím, že Radek John, byť je poslanec a šéf bezpečnostního výboru ve Sněmovně, se rozhodl pracovat zároveň jako "novinář" pro mediálního magnáta Soukupa, který již dříve výrazně ovlivňoval dění na české politické scéně. Podle Hvížďaly něco takového není ve "staré Evropě" myslitelné. Nicméně už to předpokládá, že v "nové Evropě", postkomunistické, to jde. Strašné na tom je, že John jako poslanec a předseda sněmovního výboru bude mít přístup k informacím, k nimž by jako novinář mít přístup neměl.

Hospodaření s nerostnými surovinami

1. 11. 2012

Někdy se stává, že téma hospodaření s nerostnými zdroji, které by mělo být pojednáváno objektivně, je myšlenkově uchopeno a veřejnosti představováno z různých mocenských pozic a pro jejich podporu. Proto je třeba objektivní přístup k tomuto tématu, které se dotýká nás všech, hledat a stále hájit. O co nejnestrannější a nejširší přístup, orientovaný na přehled současné situace a odhad budoucího vývoje, jsem se snažila při vypracování odborného i čtivě zpracovaného textu, který je dostupný ZDE, píše Zdeňka Petáková.

Svátek všech svatých

1. 11. 2012 / Boris Cvek

Dnes je svátek Všech svatých. Kdo je vlastně svatý? O papeži se říká, že je svatý Otec, světce a světice vidíme na různých obrazech a zpodobené v různých sochách a mnozí se jim klaní. Jenže evangelium mluví jinak. Kněz a levita projdou kolem zbitého pocestného, aniž by mu pomohli, naopak svatost ukazuje Samaritán, v té době pro židy člen zavrženého, nehodného pokolení. Všimněme si, že Samaritán byl pohnut soucitem... ne zištností udělat dobrý skutek a mít za to něco, ne doktrínou nebo pocitem povinnosti, ne... byl pohnut soucitem. Svatí nejsou ty věci a jména, kterým se lidé klaní, svatí nejsou bůžci jako automaty na zázraky, svatí jsou ti, o nichž píše evangelium těmito slovy (Evangelium podle Lukáše 10:25-36):

Je Putin nemocen?

1. 11. 2012

V důsledku spekulací o zdravotním stavu ruského prezidenta Putina uvedl jeho mluvčí Dmitrij Peskov ve čtvrtek, že si Putin údajně při cvičení juda "namohl sval". Došlo k tomu prý před schůzkou skupiny APEC v září ve Vladivostoku. "Není to zranění."

Ruská média začala spekulovat o Putinově zdravotním stavu ve středu, poté, co Putin zrušil svůj pravidelný výroční televizní pořad Přímá linka. Pořad se vysílá vždy v listopadu a Putinovi telefonují občané z celého Ruska. Mnohohodinový pořad se stal během Putinovy vlády celonárodní institucí. září ve Vladivostoku. "Není to zranění."

David Cameron prohrál hlasování o příspěvcích do evropského rozpočtu

1. 11. 2012

Britský premiér David Cameron utrpěl porážku v hlasování o britských příspěvcích do rozpočtu EU. Více než padesátka rebelujících konzervativních poslanců v Dolní sněmovně byla posílena labouristy, kteří odvolali svou podporu zvýšeným příspěvkům do společného rozpočtu, neboť nedošlo k reformě zemědělské politiky Unie, kterou za premiéra Blaira souhlas se zvýšením britských příspěvků podmínili.

Zneužívání chudoby aneb Jak udělat z obětí viníky

31. 10. 2012 / Ilona Švihlíková

Nečasova vláda, obzvláště na etapy odcházející ministr Drábek, se chlubí tím, jaká je v ČR nízká chudoba (viz dále). Zajímavé je, že to neinterpretují jako něco pozitivního, ale naopak jako pobídku k tomu, že je potřeba chudobu zvýšit a rozšířit na další vrstvy obyvatelstva. Případně jako potvrzení toho, že vzhledem k nízké míře chudoby obyvatelstvo snese další vládní asociální experimenty, které poslankyně TOP09 v záchvatu pravdivosti srovnala s působením II. světové války.

Sedmnáctý listopad je dobré datum na svržení vlády

31. 10. 2012 / Luděk Prokop

Nesmíme brát příliš vážně rozepře a spory ve vládní koalici. Neberme vážně ani blafování ohledně ukončení vlády a neberme vážně plané hauzírování hrozbou předčasných voleb. Půjdeme-li k jádru koaličního sporu, zjistíme, že jde o věci druhořadé. Předmětem sporu není "CO". Předmětem sporu je "JAK". Spor není o zavedení druhého pilíře důchodového pojištění s vyvedením financí z dosavadního průběžného systému do privátních finančních skupin. Čili vyvedení státních peněz do soukromých rukou. O tom spor není. Spor není ani o nehorázném, takřka kriminálně závadném způsobu vyrovnání státu s církvemi. O tom ve sporu rovněž nekráčí. Přestože vyrovnání je evidentně nastavené pro jednoduše snadné tunelování. A proč zrovna tolik snahy a tlaku v tuto z ekonomického hlediska nejméně vhodnou dobu? No protože taková příležitost přiživit se a podílet se na "rozkradení" takového množství peněz může být příležitostí poslední.

Varovná slova

31. 10. 2012 / František Řezáč

V pořadu ČT24 Události, komentáře zazněla památná věta, která by neměla být přeslechnuta (ve stopáži 30,34). Pronesl ji poslanec za ODS a nyní tzv. rebel Ivan Fuksa

"Nikdo z nás si nepřeje, aby v této zemi po předčasných volbách vládli komunisti a sociální demokrati, protože každý kdo racionálně uvažuje, tak ví, že by v takovémto případě skončily volby..."

Neuvěřitelně silná slova, řekl k tomu pak předseda poslaneckého klubu ODS Stanjura. No sakra, dodávám. Pokud se Fuksa po českém zvyku z tohoto citátu nevykroutí, například figurou: Já tím myslel, že by jako skončily volby, že..?, tak jsme slyšeli varování před komunisticko-socdemáckým pučem, po němž již žádné demokratické volby nebudou. Je to zajímavá sonda do myšlení nikoli nevýznamné části ODS. Co si ti pánové asi mezi sebou říkají mimo mikrofony... Chystají čtvrtý odboj?

Prohlášení krizového štábu ke sdělení MZ a zdravotních pojišťoven

31. 10. 2012

Krizový štáb sdružující
Asociaci českých a moravských nemocnic
Asociaci krajských nemocnic
Svaz pacientů ČR
Národní radu osob se zdravotním postižením ČR
Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR
Lékařský odborový klub -- Svaz českých lékařů

za podpory
Odborového svazu pracovníků dopravy, silničního hospodářství a autoopravárenství Čech a Moravy
Odborového svazu dopravy
Federace strojvůdců ČR
Svazu odborářů služeb a dopravy
Českomoravské konfederace odborových svazů
České lékařské komory

ke zveřejněným záměrům zdravotních pojišťoven prohlašuje

Zdravotní pojišťovny pod patronací Ministerstva zdravotnictví potvrdily, že obavy nemocnic, pacientů a odborů nebyly zbytečné. Vypovězením platných smluv a umělým prodlužováním jednání o nových vytvořily situaci pro jednostranný diktát nemocnicím, zdravotníkům a občanům.

King Kong, Godzilla a další (bankovní) monstra

31. 10. 2012

Vezměte si živočišnou říši. Zákon druhé mocniny vysvětluje, proč by blecha, i kdyby dosáhla velikosti člověka, nedokázala doskočit na měsíc. A vysvětluje, proč hroch nemůže metat kozelce. Vysvětluje také, proč tvorové jako King Kong a Godzilla jsou fyziologickými nesmysly - přenos hmotnosti spojený s jediným krokem by zničil jejich kostru. Ale podobně se to má i s bankovními institucemi.

Čeští politikové a novináři vytvářejí živnou půdu pro násilný extremismus

31. 10. 2012

Pan Čulík pochválil Jindřicha Šídla za slušný a férový článek, ve kterém se tento redaktor pokouší vysvětlit svoji profesní chybu - uveřejnění neověřené a falešné informace o Jaromíru Petelíkovi. Ve vyjádření pana Čulíka lze zřejmě najít motiv "přání otcem myšlenky" - demokratický redaktor by přece měl být slušný a férový, na rozdíl od zlých komunistů, kteří sice tentokrát nic zlého neprovedli, ale co kdyby někdy jindy... A rádi je stejně nemáme. Jinak si neumím pochvalu pana Čulíka vysvětlit, píše Čestmír Rovný.

PŘEČETLI JSME:

Jindřich Šídlo: Co o nás řekl ten komunista?

31. 10. 2012

Jednadvacetiletý student Michal Zlatkovský nás poučil o profesních standardech, na něž jsme pořád schopni v jistých chvílích zapomenout. A bude asi užitečné si na ně zase vzpomenout. (...) Student češtiny a sociologie Michal Zlatkovský jedním pohledem na screenshot údajného Petelíkova prohlášení zjistil, že by jej - zjednodušeně řečeno - musel komunistický politik poslat Blesku sám. Což se nedá moc předpokládat, takže pravděpodobnější bude verze, že to celé byl podvrh, na nějž jsme naletěli. Ale proč? (...)

Nejspíš proto, že se v tomhle případě dokonale spojily tři předpoklady: absolutní důvěra v sociální sítě, závod o každou vteřinu a každého čtenáře, který si na naši zprávu na webu klikne, a samozřejmě náš vztah ke komunistickým politikům. (...)

Trochu to připomíná někdejší úspěch vylhaných zpráv o rasistickém útoku Romů v Břeclavi nebo o zmizelém pokladníkovi neexistující romské strany.

Zdroj: ZDE

Toto je od Jindřicha Šídla slušný a férový článek. Smekám. (JČ)

Přestěhuje Německo své zlaté rezervy?

31. 10. 2012

Po celé dekády bylo německé zlato skladováno v trezorech Federální rezervní banky v New Yorku. Teď ale kvůli krizi eura sílí hlasy, že by se to mělo změnit. Někteří politici dokonce volají po tom, aby byl cenný kov odeslán zpět do Německa.

Ze škrabáka klasikem

31. 10. 2012 / Miroslav Vejlupek

Opravdu nikdy to neměl lehké. Čtvrt století neuznáván a ignorován, zatrpkl. Pesimista už svým naturelem byl podle Josefa Škacha "stále ve střehu, v očekávání křivdy nebo zrady". Protože prý cynik a studený ironik, unissimo ustrkovaný, ba i opovrhovaný. Prý outsider. Kdo by se potom divil, že do svého svérázu vkořenil a čas sobě vyměřený opanoval jako neotřesitelně silná, neústupná, nezlomitelná osobnost přepevného charakteru.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za září 2012

4. 10. 2012

V září 2012 přispělo finančně na Britské listy 180 osob bankovním příkazem celkovou částkou 32 886.45 Kč, dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilu v červnu 2012 částkou 2044.98 Kč. Příjem z reklamy byl v září 2012 29 915 Kč. Na kontě Britských listů v Raiffeisenbance jsme měli 30. 9. 2012 částku 117 501.95 Kč. Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

73367