Studie: 60 000 Britů trpí "dlouhým covidem" po dobu delší než čtvrt roku

8. 9. 2020

čas čtení 2 minuty

 

Vědci poukazují na to, že pacienti s dlouhodobými příznaky jsou systémem zapomínáni. Je pro ně obtížné nalézt pomoc

Až 60 000 Britů zřejmě trpí "dlouhým covidem", mají příznaky po dobu delší než tři měsíce a nedostává se jim zdravotní péče a pomoci pro uzdravení od dlouhých a ochromujících příznaků.

Tim Spector, profesor genetické epidemiologie v King´s College v Londýně, který řídí studii příznaků covidu pomocí internetové aplikace, uvedl, že asi 300 000 Britů svědčí o tom, že mají příznaky nemoci déle než měsíc.

Rozhovor Britských listů 315. Bezbariérový přístup nemáme. Na invalidy se kašle

15. 9. 2020

čas čtení 1 minuta

Aktualizace: Paní Cinové ze Šluknova v pondělí 14. 9. 2020 zemřel manžel. Jeho zdravotni stav invalidy se zhoršil, když se pokoušel tahat v bytě plném bariér invalidního syna z jeho kolečkového křesla na záchod a do koupelny. Panu Cinovi bylo šedesát let. "Absolutně nevím, co si počnu," píše paní Cinová."V každém paneláku tady na tomto sídlišti je minimálně jeden vozíčkář. Nikdo s tím nic nedělá. A to jsou lidi, kteří tady bydlí léta," říká paní Marie Cinová ze Šluknova, která má invalidního syna, sama je invalida, stejně jako jeji manžel, kardiak nyní v nemocnici čekající na operaci. Paní Cinová myje syna u dřezu v kuchyni, protože se s vozíčkem nedostane do miniaturní koupelny. Potřebuje rozšíření koupelnových dveří, avšak nikdo jí - ani jiným - nepomůže. Leda spoluobčané? Ale měli by suplovat to, co je zcela jistě povinnost státu? Číslo účtu paní Cinové je 2113754545/2700. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 4. září 2020.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Co kdyby televizní zpravodajství nechalo daleko více hovořit obyčejné lidi?

8. 9. 2020

čas čtení 5 minut

Důvodem, proč jsou lidi v ČR často rozčarováni postkomunistickou demokracií, je, že politikové je neposlouchají a dělají si léta jen to, co přijde vhod jim. K tomu přistupují i pražští novináři, kteří mají pocit, že jsou věrozvěsti, a musejí lidem vysvětlovat, jak všechno je. Co kdyby se novináři lidí víc ptali a dávali je do centra pozornosti svých reportáží? Pokusili jsme se o to v těchto dnech v Rozhovorech Britských listů interviewy s panem Lofem a paní Cinovou. Zdá se ale, že čtenáře osobní osudy lidí, které výrazně osvětlují zásadní aspekty života české společnosti, příliš nezajímají. Daleko více jsou fascinováni poněkud nesmyslnými  ideologickými konflikty různých politických kmenů. - Nebo ne? (JČ)

Představte si nový typ televizního zpravodajství, v jehož čele by byly události, které postihují obyčejné lidi v jejich komunitách, nikoliv žvanění moderátorů a reportérů ve studiu. Co kdyby se před kamerou začali objevovat normální lidi, prezentovaní jako lidské bytosti,  ne jen jako segmenty zpravodajské reportáže? A co kdyby lidi, kteří dělají zpravodajství, autenticky informovali o diverzitě v zemi, o níž informují, píše video editor deníku Guardian John Domokos. Pokračuje:

Pracujeme na experimentálním novém videoprojektu pro deník Guardian a hledáme lidi, kteří by chtěli svědčit o sociálních problémech, které postihují jejich život. Stavíme na mnohaleté zkušenosti, kdy se snažíme dělat novinářské video reportáže jinak, prostřednictví observačního, narativního přístupu, anebo informování o politice prostřednictvím hlasů obyčejných lidí, nikoliv politiků.

Všichni extremisté nás ohrožují, ale skutečně bát bychom se nyní měli radikální pravice

8. 9. 2020

čas čtení 5 minut


V nynější situaci je boj proti radikální pravici bojem za záchranu liberální demokracie, píše Nick Cohen. Boj proti extremní levici je bojem za spravedlnost pro jednotlivce, jemuž je upírána svoboda vyjádřit své názory, aniž by poststalinští inkvizitoři požadovali, aby se přiznal ke svým ideologickým zločinům, nebo přijde o zaměstnání.

Boris Johnson: Dohoda o brexitu byla vždycky nesmyslná

8. 9. 2020

čas čtení 2 minutyOpravdu už všichni všechno zapomněli? Opravdu se všichni už zbláznili, ptá se novinář Otto English.

Boris Johnson se loni před prosincovými volbami vychloubal, že má "naprosto dokonale hotovou" dohodu o odchodu Británie z EU. Teď, jak píše poněkud šílená ultrakonzervativní stoka jménem Daily Telegraph, podle Johnsona "byla tato mezinárodní dohoda vždycky nesmyslná".

Trumpova Amerika: nezvládnutá pandemie, vysoká nezaměstnanost a propastné rozdíly v příjmech

8. 9. 2020

čas čtení 4 minuty

Více než čtvrtina zaměstnanců se obává, že kvůli pandemii přijde o zaměstnání, což je podle poznatků Gallupova ústavu o 15 procent více než v loňském roce. To znamená, že se počet těchto lidí téměř zdvojnásobil. Mnozí se také obávají snížení svých mezd. Zhruba 27 milionů amerických zaměstnanců nyní dostává dávky v nezaměstnanosti. Zatímco vláda hlásí zlepšení, co se počtu nezaměstnaných týče (8,4 procenta), tato cifra je o něco vyšší, nemluvě o tom, že jde o vysoké číslo, píše Juan Cole.

Bělorusko: Opoziční politička Maria Kolesnikova byla unesena z ulice v Minsku

8. 9. 2020

čas čtení 2 minuty

Aktualizace: Běloruská opoziční aktivistka Maria Kolesnikova roztrhala svůj cestovní pas, aby nemohla být deportována z Běloruska. Poté, co byla v pondělí s dalšími dvěma opozičními kolegy unesena na ulici v Minsku, byli tito tři aktivisté odvezeni na hranici s Ukrajinou a dorazili tam ve čtyři hodiny ráno. Kolesnikova odmítla překročit hranici a roztrhala svůj cestovní pas. Náměstek ukrajinského ministra vnitra Anton Geraščenko napsal na Facebooku, že Kolesnikova "úspěšně zabránila své násilné deportaci z její rodné země."

Aktivisté, kteří byli vezeni s ni, Anton Rodněnkov a Ivan Kravcov - jsou zřejmě na Ukrajině. Oficiální běloruská tisková kancelář Belta uvádí, že Kolesnikovou vyhodili z auta, které dále přejelo bez ní ukrajinskou hranici. Prý ji zatkly běloruské pohraniční stráže, ale činitelé nepotvrdili, co se na hranici stalo a není jasné, kde Kolesnikova je.

"Kolesnikova nebyla zadržena. Nemohu říci konkrétně, kde je, ale zadržena nebyla, řekl Anton Bychokovskij, mluvčí běloruské pohraniční stráže. Německo a Británie požadují odpovědi ohledně Kolesnikové od běloruských úřadů. ZDE 


* * *

Neidentifikovaní maskovaní muži unesli v pondělí Mariu Kolesnikovou, čelnou běloruskou opoziční političku, z ulice v centru Minsku a odvezli ji v neoznačené dodávce. Kolesnikova byla unesena nedlouho po desáté hodině dopoledne na ulici nedaleko minského národního muzea. Tři další členové opoziční koordinační rady také zmizeli. Jde zřejmě o pokus úřadů zlikvidovat protestní hnutí.

Alexej Navalnyj se probudil z uměle vyvolaného komatu

8. 9. 2020

čas čtení 1 minuta

 

Ruský opoziční politik Alexej Navalnyj byl lékaři v berlínské nemocnici probuzen z uměle vyvolaného komatu a reaguje na řeč, konstatovala nemocnice. Berlínská nemocnice Charité, která léčí Navalného od 22. srpna, uvedla, že se jeho zdravotní stav zlepšuje a že už také přestává být závislý na mechanické ventilaci. Podle nemocnice je prý však příliš brzo určit dlouhodobé dopady jeho vážné otravy. Lékaři zůstávají v kontaktu s manželkou Alexeje Navalného. Po konzultaci s ní bude rozhodnutí o informacích o jeho zdravotním stavu, které mají být zveřejněny, činěno v souladu s jeho přáním.

Západní politikové a mnozí Rusové vyjádřili zděšení nad prvním použitím zakázané chemické zbraně proti známému opozičnímu politikovi na ruském území.

V Německu se jedná o tom, zda po útoku na Navalného jedem nemají být zavedeny sankce proti dostavbě ruského plynovodu Nord Stream 2. Projekt je téměř z 90 procent dokončen a je považován za hlavní sloup ruské energetické strategie. Jeho prostřednictvím se měla zdvojnásobit dodávka ruského zemního plynu do Německa.

Podrobnosti v angličtině ZDE

 

Myš, která (arogantně) řvala: Ideologicky posedlý Johnson se rozhodl zrušit už podepsanou dohodu o odchodu Británie z EU

7. 9. 2020 / Jan Čulík

čas čtení 4 minuty

Aktualizace: Michel Barnier, hlavní vyjednavač EU pro brexit, vyjádřil obavy nad plánem Borise Johnsona nedodržet schválenou a podepsanou dohodu o odchodu Británie z EU. Zdůraznil, že plná realizace této uzavřené a schválené mezinárodní dohody je životně důležitá pro to, aby nevznikla pevná hranice na irském ostrově. To je podmínkou míru of ukončení severoirského konfliktu i podmínkou pro jednotnou a koherentní ekonomiku na celém ostrově a také pro respekt vůči jednotnému evropskému trhu. "Všechno, co bylo podepsáno, musí být respektováno," řekl Barnier ve francouzském rozhlase. "Vyžadujeme, docela jednoduše a klidně, a do samého konce, aby politické závazky v textu, které Boris Johnson schválil, byly právně zahrnuty v této dohodě," řekl Barnier. ZDE 

Porušení jakýchkoliv podmínek právní dohody Británie z EU o odchodu Británie z EU by posílilo argumentaci pro rozpad Spojeného království, varovala Skotská nacionální strana. Nedodržení uzavřené dohody hrozí kolapsem rozhovorů o obchodní dohodě mezi EU a Británií a to by způsobilo trtvalé škody skotské ekonomice a skotské zaměstnanosti uprostřed pandemie. Ian Blackford, šéf poslaneckého klubu SNP v Dolní sněmovně zdůraznil: "Vyhrožováním, že nesplní povinnosti Británie vyplývající z mezinárodní dohody a vnucením katastrofického brexitu bez dohody na Skotsko proti naší vůli dokazuje pan premiér, že mu nelze důvěřovat a podtrhuje to nutnost, aby se Skotsko stalo nezávislou zemí." ZDE  

* * *

Potrhlý a nekompetentní londýnský "premiér" Boris Johnson připravuje nový zákon, který zruší už uzavřenou právní dohodu mezi Británií a EU o odchodu Británie s EU, týkající se zvláštního uspořádání pro Severní Irsko, které v loni podepsané právně platné dohodě Johnson v podstatě přenechal Evropské unii. Existoval totiž neřešitelný problém: Obnova hranice mezi Severním Irskem a Irskou republikou jako hranice mezi Británií a EU, hranice, která desítky let neexistovala, by znamenala obnovení severoirského terorismu. Právě proto se loni Johnson dohodl s tehdejším premiérem Irské republiky Leo Varadakarem, že hranice mezi Británií a EU budou v Irském moři a že Severní Irsko v podstatě zůstane součástí jednotného evropského trhu. Znamená to, že se Johnson zavázal, že zboží vyvážené z hlavního britského ostrova do Severního Irska a obráceně bude muset procházet celní prohlídkou. Tuto dohodu chce nyní Johnson zrušit.

Podle deníku Financial Times, který tuto informaci zveřejnil jako první, chce Johnsonova vláda provést tyto změny při plném vědomí, že tím poruší uzavřenou mezinárodní dohodu. ZDE

V současnosti je pro politiky nejdůležitější občanskou ctností pokora

7. 9. 2020

čas čtení 8 minut

Foto: Osmnáctiletý Michael Sandel v debatě s Ronaldem Reaganem v roce 1971

"Populistická reakce posledních let je revoluce proti tyranii zásluh tak, jak ji zažívají ti, kteří mají pocit, že jsou ponižováni meritokracií a celým tímhle politickým projektem."


"Jednou autentickou věcí na Donaldu Trumpovi je jeho hluboký pocit nejistoty a nenávisti vůči elitám, o nichž zastává názor, že jím po celý jeho život pohrdaly. To poskytuje velmi důležitý klíč k porozumění tomu, proč je pro mnoho lidí Trump tak atraktivní."

"I jestliže bude nyní Trump poražen, Demokratická strana nebude úspěšná, pokud nezmění svůj postoj a nezačne věnovat větší pozornost legitimnímu pocitu křivdy, k němuž pokroková politika přispěla během globalizace."

Pozn. red.: Přesně toto říká moudře v tomto Rozhovoru Britských listů Václav Žák: Demokracie v ČR za posledních třicet let byla pro tolik lidí zklamáním, že politikové lidem prostě nenaslouchají. Proto populismus sílí.

* * *

Michaelu Sandelovi bylo osmnáct let, když se mu dostalo první podstatné lekce o politice. Tento budoucí filozof byl předsedou studentské organizace na střední škole v Palisades v Kalifornii, v době, kdy Ronald Reagan, tehdy guvernér Kalifornie, bydlel v témže městě. Seběvědomý Sandel ho v roce 1971 pozval k debatě před 2400 levicově nakloněnými teenagery. Bylo to v době, kdy vrcholila válka ve Vietnamu, která zradikalizovala celou generaci, a jakákoliv škola byla pro konzervativce nepřátelským územím. K Sandelově překvapení Reagan hozenou rukavici akceptoval a přijel do jeho školy v černé limuzíně. Debata, která následovala, očekávání mladého Sandela zmařila.

Má stát povinnost pomoci svým invalidním občanům, aby mohli normálněji existovat? Mnoho Čechů si to zjevně nemyslí

7. 9. 2020 / Jan Čulík

čas čtení 4 minuty


Představte si, že máte ochrnutou dolní část těla, musíte sedět na kolečkovém křesle, vaše matka i otec jsou invalidi a potřebujete-li se dostat k lékaři, musíte nějak zdolat tyto schody (viz fotografie výše). Co uděláte? Žádné řešení.

Tato fotografie je z videorozhovoru s paní Marií Cinovou ze Šluknova, ze sídliště, kde podle jejího svědectví "skoro v každém zdejším paneláku je invalida na kolečkovém křesle, bezbariérový přístup však není".

Průběžné zpravodajství

Británie zaznamenala náhlý rekordní nárůst koronavirových infekcí

7. 9. 2020

čas čtení 6 minut

- Údaje MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE. 6.9.  bylo v ČR registrováno  28 156 nakažených, je to nárůst za posledních 24 hodin o 411 případů.   V nemocnici je nyní  204 osob a  celkem zemřelo 436 osob.   Číslo R  v ČR je 1,3. Číslo R vyšší než 1 znamená exponenciální šíření infekce.   


- Hlavním důvodem, proč Američané nenosí roušky, je, že "je naše právo jako Američanů je nenosit," zjistil průzkum veřejného mínění. Důvodem, proč až 20 procent Američanů stále nenosí roušky, je "americký individualismus", uvádí výzkumná organizce Brookings. Čtyřicet procent Američanů trvdí, že "nenosí roušky, protože je to mé právo jako Američana je nenosit." Celkem 64 procent Američanů zastává názor, že jejich právo nenosit roušku je důležitější než riziko, že sami onemocní, nebo nakazí druhé lidi.

- Pět učitelů ve škole v anglickém hrabství Suffolk bylo nakaženo koronavirem. Škola v Haverhillu byla uzavřena. Rodiče v městě Middlesborough byli také varování, že je infekce ve třech tamějších školách. V Cardiffu bylo posláno do karantény 30 žáků ve škole Usgol Bro Edern. K nákazám dochází poté, co se anglické děti vrátily do školy před týdnem.

- Čelný francouzský epidemiolog Antoine Fontenet varuje, že pokud počet nákaz ve Francii dál poroste tak, jak roste nyní, v několika regionech bude v prosinci Francie čelit "kritické situaci".

Výzva racionalitě, anebo jen vůči „tradici“? Učit už jenom „na dálku“?

7. 9. 2020 / Miloš Dokulil

čas čtení 7 minut

(„Na okraj“ omezené hodnoty vyučování prostřednictvím elektronických médií.)

V různých oblastech lidského poznávání reality registrujeme nejednou jevy, s nimiž si třeba zrovna nevíme rady, anebo – když nečekaně konstatujeme určitý jev – dál nepátráme po možných dalších „souvislostech“ či „významech“. Vždyť si již nejméně čtvrt století skoro všechno pohotově (a málem „podvědomě“) „vyklikáme“, že? A „jaksi“ nám – už předem – stačí, že „nějak“ víme, OČ „ASI“ běží, čeho se „TO či ONO“ týká, jak se tomu třeba říká „odborně“, s jakými principy bychom ten nějaký jev či proces měli spojovat… a již doprovodně jako kdyby vůbec se nemělo navíc jednat o to, PROČPAK ASI se může to či ono jevit nebo probíhat zrovna tak, jak má odborná sféra za to, že se to právě většinově prezentuje. (Ne že by někdy nebyly některé informační zdroje přece jen poněkud – či více – kulhající za posledními zatím ověřenými poznatky z dané oblasti možného či nějak zaregistrovaného zkoumání.)

Vietnam a Japonsko po odchodu Abeho udrží své strategické vztahy

7. 9. 2020

čas čtení 3 minuty

Coby nejdéle úřadující japonský premiér za sebou odcházející Šinzo Abe zanechává velkolepý diplomatický odkaz, přičemž jedním z nejvýraznějších rysů je navázání strategických vztahů s Vietnamem. Jeho odstoupení tedy nese sebou řadu implikací pro oba státy, upozorňuje Phuong Phamová.

Bělorusko: V Minsku se objevil bezpečnostní personál v zelených uniformách bez označení

7. 9. 2020

čas čtení 1 minuta

V Minsku se 5. září poprvé objevil bezpečnostní personál v neoznačených zelených uniformách. Údajně jde o běloruskou pořádkovou policii (OMON) v nových uniformách. Nosí na těle ruské kamery Dozor - model, který používají ruská policie a jednotky ministerstva vnitra, stejně jako běloruský OMON. Ten v minulosti nosil černé uniformy s identifikačním označením. Není jasné, proč by měnil uniformy a odstraňoval z nich označení. Může jít o vytvoření podmínek pro příchod ruského bezpečnostního personálu v podobných uniformách, píše George Barros.

Rozhovor Britských listů 314. Zvítězí demokracie, anebo populistické diktatury?

2. 9. 2020

čas čtení < 1 minutaV souvislosti se zhoršujícími se vztahy mezi Čínou a Českou republikou hovoří Bohumil Kartous v tomto Rozhovoru Britských listů s ministrem zahraničí České republiky Tomášem Petříčkem o strategii české zahraniční politiky v atmosféře zhoršujících se mezinárodních poměrů. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 2. září 2020.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Pandi, komu pandi, aneb O snižování odstrašujícího potenciálu

7. 9. 2020 / Karel Dolejší

čas čtení 4 minuty

Vítězství Miloše Zemana v roce 2013 prokázalo, že navzdory takřka čtvrtstoletí demokracie lze v ČR vyhrát volby rozdmýcháváním nenávisti a protiněmeckým štvaním. Krátce poté opustili český mediální trh němečtí investoři. Po Krtečkově cestě do Pekingu atd. ovšem navzdory planým slibům západní investory nenahradili Číňané. Po Jezevcových cestách do Moskvy je nezastoupili ani Rusové, neboť ti kromě Petrohradu a Moskvy nejsou schopni v civilním sektoru investovat už téměř do ničeho. Nicméně po právě skončené návštěvě delegace v čele s předsedou Senátu Vystrčilem na Tchaj-wanu atraktivita české kotliny pro investory opět poněkud vzrostla.

Biologické hodiny mužů a žen "tikají" různě

7. 9. 2020

čas čtení 1 minuta

Dvojice výzkumníků z University of Pennsylvania analyzovala články autorů studujících lidské biologické hodiny. Přitom objevila jednu věc: Existují rozdíly mezi pohlavími. Seán Anderson a Garret FitzGeralt publikovali své zjištění v časopise Science.

Proč je bojkot protikoronavirových opatření hodně špatný nápad

5. 9. 2020 / Jiří Hlavenka

čas čtení 15 minut


Drzá předpověď: roušky budou. Všechno bude, celá triáda opatření, roušky, distanc a dezinfekce bude, všude ve veřejných prostorách. Ze začátku lokálně, nakonec stejně po celé zemi, postupně během září. Tak a teď k věci.

 
Z největších ustrašenců největšími chlapáky


Pamatujete ještě na letošní jaro? Totální uzamčení, roušky všude, strach se ke komukoli přiblížit, slova jako “zákaz vycházení”, jako kdyby byla válka, “výjímečný stav” a podobně. A národ tleskal, jak ta vláda správně a rychle reagovala.

O čtyři měsíce později, v prakticky stejné (epidemiologické) situaci: odpor k opatřením, až jejich bojkot. Pro (nemalou!) část lidí je to humbuk, žádný covid neexistuje, je to jen rafinovaný plán USA-Ruska-Číny-Merkelové-Kalouska-světového kapitálu-reptiliánů, nehodící se škrtněte na ovládnutí lidské populace.

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

Jak Indie rozvrátila čínské záměry v Himálaji

7. 9. 2020

čas čtení 2 minuty

Poté co Indie ve dnech 29.-30. srpna usvědčila čínské ozbrojené síly v oblasti Rezang La v Himálaji z blafování, připravila se na dlouhodobé soupeření v Ladaku, přičemž komunikační linie vedoucí k frontě nejsou vystaveny čínskému obtěžování, napsal Shisir Gupta.

Bělorusko: V neděli se opět konaly obrovské protesty

6. 9. 2020

čas čtení 2 minuty

 

V neděli 6. září se znovu po celém Bělorusku konaly proti režimu Alexandra Lukašenka obrovské protesty. Demonstranti pochodovali už čtvrtý víkend k Lukašenkově rezidenci.Více než 100 000 lidí naplnilo Třídu nezávislosti v Minsku a požadovalo, aby Lukašenko odstoupil. Podobné demonstrace se konaly i v dalších městech, včetně Brextu, Vitebsku a Grodna.

Rozhovor Britských listů 313. Jak český stát nechává těžkého invalidu bez pomoci

28. 8. 2020

čas čtení 2 minutyDrastickým příkladem toho, jak vážně nemocní občané v České republice zjevně propadávají dírami v nedokonalé sociální síti, je příběh těžkého invalidy Jiřího Lofa. Pan Lof, řidič, je vážně postižen cukrovkou, a ischemickou srdeční chorobou. V létě 2019 utrpěl infarkt a v prosinci 2019 mu byla amputována noha. V současnosti leží v nemocnici a čeká na srdeční operaci, mají mu udělat bypass. Jak svědčí v tomto rozhovoru z nemocnice, nezemřel pouze díky opakované finanční pomoci čtenářů Britských listů, protože sociální úřad na Praze 4 mu nepomůže, zřejmě ho tam považují za simulanta. Potíž je, že pan Lof bude po operaci zřejmě znovu potřebovat finanční pomoc, protože z nemocnice nemá kam jít. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 28. srpna 2020. Číslo účtu, kam můžete přispívat: 115-7329620207/0100

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE


Tento týden nám pan Lof napsal:

Vážený pane Čuliku,
Moc děkuji za pomoc a podporu, lidé pomohli, zvládl se uhradit nájem za červenec, na srpen bohužel nemám, tak jsem zase v panice co dělat.
V tuhle chvíli jsem v nemocnici, čekám na operaci srdce, budou mi dělat bypass. 
Po operaci bych měl na 6-8 týdnů do lázní ale copak můžu? Nemůžu. Nemůžu si to dovolit, protože nemám za co. Stát stále nezajímám. A stálé žebrání a prošení mě ničí, celé dny v depresi čumím do zdi a jen bulim. Nemám sílu se zabít, i když vím že mi to dost lidí přeje. A už nemám ani sílu žít a bojovat. 
Zítra možná pozítří mě čeká operace, když přežiju, tak nevím vůbec co dál.
Proto prosím o pomoc a žebrám. Nikdo jiný mi nepomůže. 
Omlouvám se že je to tak chaoticky napsané už jsem psát nechtěl, ale nemám koho jiného, kdo by mi pomohl.

Řeporyje baví Ameriku

4. 9. 2020

čas čtení < 1 minuta

Spolupracovnice Britských listů a absolventka Glasgow University Amy Mackinnon, v posledních letech analytička amerického časopisu Foreign Policy, přeložila jako "dokument tohoto týdne" dopis řeporyjského starosty Novotného čínskému ministru zahraničních věcí.

Amerika se baví:  "Je to, ehm, skutečně četba." (Colum Lynch, author kontextového článku o problémech česko-čínských vztahů v časopise Foreign Policy, označuje Novotného dopis jako "sžíravý, i když mírně vyšinutý".)
Kdo to nezná, dopis Pavla Novotného z Řeporyj v češtině je níže: 

Právník Michael Cohen svědčí ve své knize o rasistické hysterii Donalda Trumpa

6. 9. 2020

čas čtení 4 minuty


Býval Trumpův právník a jeho "služka pro všechno" Michael Cohen píše ve svých pamětech, které budou zveřejněny v úterý, že Donald Trump je vinen "těmiž trestnými činy", za něž byl Cohen odsouzen do federálního vězení.

Cohen také konstatuje, že Trump činil četné rasistické výroky, například že se Barack Obama dostal na Columbia University a na právnickou fakultu na Harvardu jen v důsledku "té zasrané pozitivní diskriminace". Trump má pro Obamu "nenávist a pohrdání," píše se v Cohenově knize.

Trump zahájil svou politickou kariéru šířením lži o tom, že se Obama nenarodil v USA. CNN také informuje, že než se Trump stal prezidentem, najal "falešného Obamu" pro natočení videa, v němž Trump ritualisticky ponižoval prvního amerického černošského prezidenta a pak ho vyhodil:Začátek 2. fáze nákazy koronavirem?

5. 9. 2020 / Miloš Dokulil

čas čtení 6 minut

(A ne že jen venku štěkal pes?! I o něm bude jistá řeč.)


Pozn. red.: Vzhledem k tomu, že sám premiér  Babiš re-tweetuje fotografie, kde idioti nedodržují sociální distancování, lidé záměrně nenosí roušky jako "protest proti diktatuře", ani v místech, kde je nákaza 60 až 80 případů na 100 000 obyvatel (Hodonín!), se nezavádí místní karanténa, Česko nezavedlo karanténní opatření pro lidi navracející se z Chorvatska (v Británii karanténa na návrat z Chorvatska platí už asi měsíc) si ČR zadělává na opravdu vážný problém. Lidi budou umírat. Ekonomika se začne ještě víc hroutit. Jediným účinným bojem proti koronaviru je systematické testování nakažených, trasování jejich kontaktů a umístění těchto lidí do karantény, dále karanténní opatření vůči zemím s vysokou mírou nákazy a dočasné místní karantény. Skotsko zavedlo zákaz návštěv v domácnostech v těchto dnech v Glasgow, kde vzniklo 20 nákaz na 100 000 obyvatel. V ČR je míra místních nákaz takováto: Praha 65.17, Praha-východ 42.12, Praha-západ 37.5 Beroun 61.02, Kladno 51.66, Mělník 46.66, Rokycany 42.55, Příbram 46,91, Kolín 39,95, Tábor 50.68, Svitavy 65.18, Třebíč 55.95, Hodonín 86.4, Pelhřimov 40.11, Brno-město 35.14, Blansko 35.74.  Karanténní opatření? Nic.  (JČ)* * *

Miloš Dokulil: Nejdřív jen několik ze statistiky vybraných čísel. Před necelými dvěma týdny (23/8) bylo zaznamenáno jen 136 nových případů sledované nákazy („covidem-19“). Pouze o pár dní později se ta sledovaná křivka ale vyhoupla až na skoro půl tisícovky (483) nově hlášených nakažených (28/8). Následoval po další tři dny opět postupně nižší a vždy vůči předchozímu dni zase nižší stav; k poslednímu dni srpna „pouze“ 257 nově onemocnělých.

30633

Tisková zpráva

Aktivisté a aktivistky z Animal Rebellion obarvili vodu ve fontáně na červeno

5. 9. 2020

čas čtení 1 minuta

Včera 4. září aktivisté z hnutí Animal Rebellion obarvili vodu ve fontáně Propadliště času na Kinského náměstí v Praze na červeno jako symbol krve nevinných lidí a zvířat, kterou vláda nese na svých rukou. Zároveň téměř nazí lidé na fontánu vylezli. Tři z nich měli na své hrudi napsaný jeden požadavek po vládě České Republiky. „Říkejte Pravdu“, „Jednejte Okamžitě“ a „Rozšiřte Demokracii“.

Čtvrtá aktivistka, která byla již čtvrtým dnem na hladovce, na sobě měla stejně jako počas protestů v předchozích dnech kostým vodního melounu a hladovku ukončila právě plátkem melounu zhruba po dvou hodinách protestu.

Policie si vyžádala jména a adresy všech aktivistů, kteří byli přítomni, ale nebylo jasné, zda budou rebelové ve fontáně zatčeni, pokud se fontánu rozhodnou opustit. Na místo přijely dva policejní antony a několik policejních aut, nicméně po hodině odjely.

Trump "se posmíval padlým americkým vojákům", jeho kampaň mění Bidenovy fotografie, aby Biden vypadal starší

5. 9. 2020

čas čtení 7 minut

Aktualizace: Donald Trump nutí televizi Fox News, aby vyhodila reportérku Jennifer Griffin, která potvrdila, že charakterizoval padlé americké vojáky jako "hlupáky a ztroskotance, viz níže. Její kolegové ji energicky hájí. ZDE

Aktualizace: Trump se také vyjádřil, že "USA nemají žádné důkazy o tom, že by byl Alexej Navalnyj otráven." "Asi se nikdy nedovíme, proč Trump systematicky tolik podlézá Putinovi," napsal tento týden komentátor deníku Washington Post. ZDE  

Minulí i současní příslušníci americké armády, zvolení činitelé i Joe Biden, prezidentský kandidát Demokratické strany, reagovali zuřivě a se smutkem, když bývalí členové vlády Donalda Trumpa potvrdili klíčové podrobnosti šokující informace vydané v časopise The Atlantic, podle něhož hovořil Donald Trump o padlých vojácích jako o "hlupácích" a "ztroskotancích" ("suckers" a "losers").

Časopis The Atlantic ve čtvrtek publikoval článek, založený na svědectví čtyř osob blízkých prezidentu Trumpovi, kteří svědčili o tom, že Trump v roce 2018 zrušil svou návštěvu amerického vojenského hřbitova u Paříže, protože vyjádřil názor, že padlí vojáci byli  "hlupáci" a "ztroskotanci", a nechtěl, aby se mu v dešti namočily vlasy.

Rozhovor Britských listů 312. Nečekejme, že v Bělorusku nutně vznikne demokracie

24. 8. 2020

čas čtení 1 minuta


Bělorusové mají plné zuby diktátora Alexandra Lukašenka, především kvůli jeho šokujícímu zanedbání koronavirové krize i v důsledku jiných šokujících aspektů jeho režimu, avšak nečekejme, že v Bělorusku nutně vznikne demokracie západního stylu. Jak v reportáži Channel 4 News řekla jedna demonstrantka v Minsku: "My nedemonstrujeme pro žádnou ideologii. Chceme prostě být svobodní." Velká část běloruského obyvatelstva má velmi přátelské vztahy s Ruskem, i když mladá generace dnes ví, v důsledku své mobility, jaké je to v zemích Evropské unie. Avšak není vyloučeno, že lukašenkovský režim bude pokračovat, pokud by byl Lukašenko svržen, jen s jinou loutkou v čele. O tomto a dalších aspektech běloruské revoluce hovoří Bohumil Kartous s analytikem Asociace pro mezinárodní otázky Michalem Lebduškou. Rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 26. srpna 2020.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

"Oceňujeme a propagujeme kvalitní literaturu. Ale jen od chlapů"

4. 9. 2020

čas čtení < 1 minuta

V letošní literární soutěží jménem Magnesia Litera v ČR bylo oznámeno 11 vítězů.

Jsou

to

VŠECHNO

MUŽI.


Bylo sedm kategorií, v každém panel pěti soudců. V těchto panelech zasedalo 35 mužů a devět žen. Tři panely měly mezi posuzovateli jen jedinou ženu. V jednom panelu NEBYLA ŽÁDNÁ ŽENA, píše Peter Zusi, profesor české literatury na University College London.

Hospodaření OSBL za srpen 2020

4. 9. 2020

čas čtení 1 minuta


V srpnu 2020 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 48 845.51 Kč,  výdaje byly (jako každý měsíc) 61 731.50  Kč.

Děkujeme mnohokrát čtenářům za vydatnou podporu v červnu 2020. Bohužel, přes léto 2020 jsme se dostali do výrazného deficitu. 

MNOHOKRÁT děkujeme všem věrným čtenářům, kteří na provoz Britských listů finančně přispívají, - ale jak vidíte z výše uvedeného grafu,  směřujeme k nule. Trvale potřebujeme poněkud vyšší, pravidelnou finanční podporu. Děkujeme.

Potřebujeme normálně cca 80 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. 

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

30633

Tisková zpráva

Aktivisté a aktivistky zablokovali Úřad vlády s požadavkem rostlinného stravovacího systému

4. 9. 2020

čas čtení 1 minuta

Včera 3. září vniklo sedm aktivistů a aktivistek z hnutí Animal Rebellion na prostranství před Úřadem vlády, aby se dostali k hlavnímu vchodu, kde se nejdříve přivázali řetězy a poté přilepili jeden k druhému vteřinovým lepidlem. Policisté strážící budovu reagovalia pokusili se aktivistům v použití řetězů zabránit, ale aktivistům se podařilo se mezitím přilepit.

Aktivisté a aktivistky blokovali před Strakovou akademií více než 3 hodiny. 25 policistů přijelo na místo, kde si od aktivistů vyžádali jména a adresy, eskortovali je do policejní dodávky, ve které snimi přejeli jen na protější stranu ulice, aby je po 30ti minutách pustili.

Kromě blokády, probíhala před Úřadem vlády ohlášená hladovka se stejnými požadavky. Ta bude pokračovat i dnes, již čtvrtým dnem od 10 do 14 hodin.

Až pětatřicet procent vrcholných sportovců na Penn State University v USA nakažených koronavirem trpí zánětem srdečních svalů

4. 9. 2020

čas čtení 1 minuta

Ze skenů MRI srdce vyplynulo, že až třetina amerických atletů z tamější tzv. Velké Desítky vrcholných sportovců, kteří testovali pozitivně na koronavirus, onemocnělo myokarditidou, zánětem srdečních svalů, který může vést k úmrtí, pokud zůstane neléčen. Uvedl to Wayne Sebastianelli, šéf atletického zdravotnictví na Penn State University.

"Když jsme se podívali na naše sportovce, kteří jsou Covid-pozitivní, ať už mají či nemají příznaky, přibližně u 30-35 procent z nich vznikl zánět jejich srdečních svalů," řekl Sebastianelli. "A my opravdu v této situaci nevíme, co si s tím máme počít. Je to teprve rané stádium infekce. Vedlo to k odložení sportovních akcí."

"Nevíme, jak dlouho to bude trvat. Prostřednictvím MRI skenů srdce jsme však zaznamenali tak vysokou míru zánětů srdečních svalů - jak u pacientů s příznaky i u bezpříznakových pacientů - že je to nesmírně znepokojující.

Zdroj v angličtině ZDE
 
K tomu: Nová studie: I mírná verze Covidu-19 způsobuje poškození srdce

Co když je rozsudek v případu vraždy novináře Kuciaka spravedlivý?

4. 9. 2020 / Boris Cvek

čas čtení 2 minuty

Ještě bych chtěl něco napsat k rozsudku ve věci vraždy pana Kuciaka a jeho snoubenky. Četl jsem, že obžalovaný mafián Kočner stejně půjde do vězení, takže je to vlastně jedno. Ale to je obrovský omyl.

Tady byl zavražděn novinář, zřejmě za svou investigativní práci proti mafii, a je naprosto nutné najít toho, kdo si vraždu objednal. Dokonce nejde tolik o to, aby byl viník potrestán, ale o to, aby bylo naprosto jasné, kdo na Slovensku, tedy v Evropské unii, platí vraždy novinářů, jaký k tomu měl motiv atd.

Elitní hyenismus v mašlích

4. 9. 2020 / Albín Sybera

čas čtení 4 minuty

Daniel Hůle z Člověka v tísni na twitteru upozornil na praxi eshopu Mall.cz, který po maminkách v těžkých sociálních podmínkách vymáhá nedoplatky za spotřební zboží v přestupkovém řízení. Nepřímo tím také upozornil i na provázanost systému, který umožňuje nejbohatším Čechům profitovat z nuzných sociálních podmínek, ve kterých se nachází velká část české populace.


Rozhovor Britských listů 309. O požáru v Bohumíně a o rasismu některých Čechů

14. 8. 2020

čas čtení 1 minutaVěděli jste, že Magda Vašáryová v USA během Olympijských her v Atlantě přerušila s Fabianem Golgem veškeré kontakty, když zjistila, že je homosexuál, a varovala před ním jiné členy českého týmu? A že pracovníci z Prahy, Brna a Ostravy varovali před zaměstnaci z jiného města jako před "burany" a nedokázali zvládnout to, co vnimali jako jejich jinakost? V souvislosti s vyvřením rasismu po požáru v Bohumíně hovoří Jan Čulík s Fabianem Golgem o tom, jak relativní je rasismus a kde jsou na škále rasismu Češi. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 14. srpna 2020.

K tomu:


Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Pláže v Riu signalizují, že Bolsonaro ve sporu o koronavirus vítězí

4. 9. 2020

čas čtení 1 minuta

Počet denních úmrtí na koronavirus v Brazílii činí v posledních sedmi dnech průměrně 900+, což je jen o něco méně než tisícovka v červnu. Od počátku pandemie zde zemřelo více jak 120 000 lidí, nejvíce hned po USA. Avšak jinde můžete zahlédnout známky toho, že se Brazilci psychologicky už posunuli jinam. V barech, v rodinných skupinách na aplikaci WhatsApp a v rádiu se diskuse od návyků v karanténě a dezinfekce vrátily k fotbalu. Do parků se vrátili běžci a jen nemnozí nosí roušky, informuje Thomas Traumann.

Kenosha může Trumpa stát volby

4. 9. 2020

čas čtení 1 minuta

Prezident Trump se domnívá, že rasové napětí a provokování násilí pomůže jeho volební kampani. Čísla říkají opak, napsal David A. Graham.

Výzkumníci vyvinuli molekulu k ukládání solární energie

4. 9. 2020

čas čtení 1 minuta

Výzkumníci univerzity v Linköpingu vyvinuli molekulu, která pohlcuje energii slunečního záření a ukládá ji do chemických vazeb. Možné dlouhodobé využití molekuly se nabízí v podobě účinného zachycování solární energie a ukládání pro pozdější spotřebu. Současné výsledky byly publikovány v časopise Journal of the American Chemical Society (JACS).

Proruská část běloruské opozice ohrožuje její jednotu

4. 9. 2020

čas čtení 2 minuty

Kremelská média otevřeně debatují o pohlcení Běloruska. Kremelská agentura RIA Novosti tvrdí, že Bělorusové a Rusové jsou "jeden národ se dvěma státy" a že "dva státy jednoho národa jsou vždy dočasným fenoménem" - což implikuje nevyhnutelné začlenění Běloruska do Ruska. Kreml používal podobné argumenty k ospravedlnění intervence na Ukrajině v roce 2014, upozorňuje George Barros.

Poodhrňme roušku nad tím, že jsme se zas k těm virům zlověstně dostali

3. 9. 2020 / Miloš Dokulil

čas čtení 6 minut


Jeden údaj musím předsadit k již dříve napsanému textu. Včera (2. září 2020) byl v ČR zaznamenán naprosto nečekaně nezvykle vysoký výskyt nově nakažených nemocných koronavirem: 650 takto postižených (včetně hlavní hygieničky Jarmily Rážové). Ne že by v posledních měsících křivka sledovaného průběhu tohoto onemocnění začala konečně klesat (někam ke stovce či pod stovku nových nákaz virózou denně). Zatím dále stoupá. (Přitom navíc máme před sebou – taky letos – období každoročních „podzimních“ chřipkových epidemií!)

Rozhovor Britských listů 311. Vstup ČR do EU znamenal mimořádné posílení jejího vlivu

21. 8. 2020

čas čtení < 1 minuta21. srpen, den výročí vojenské okupace Československa pěti státy Varšavské smlouvy vedené Sovětským svazem, je myslíme vhodnou dobou uvědomit si, že dnes už Česká republika nestojí mezinárodně sama jako kůl v plotě, vystavená kdejakému agresorovi, protože je členem vlivného uskupení, Evropské unie. Bohumil Kartous hovoří o mezinárodním vlivu České republiky v rámci EU s Vladimírem Špidlou, bývalým českým premiérem a komisařem Evropské unie. Rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 21. srpna 2020.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Kuciak nebo Politkovská, Slovensko nebo Rusko

3. 9. 2020 / Boris Cvek

čas čtení 2 minuty


Už jsem Slovákům téměř záviděl rychlost justice, když jsem dnes ráno slyšel, že soud k tomu určený bude vynášet verdikt v případu vraždy novináře Kuciaka a jeho snoubenky. Tak ty masové demonstrace přece jen k něčemu byly, říkal jsem si, ačkoli si vytrvale myslím, že instituce pomocí mas na náměstích měnit nelze.

Obsadit instituce správnými lidmi a zajistit jejich efektivní funkci, to je mnohem delikátnější záležitost, která vyžaduje úplně jiné schopnosti než schopnost demonstrovat nebo mít jasno v tom, kdo je dobro a kdo zlo.

Proč byl Navalnyj otráven novičokem?

3. 9. 2020

čas čtení 2 minuty


Navalnyj je už dlouho otevřeným kritikem korupce Kremlu. Svými investigacemi se zaměřoval na oligarchy, na bývalého premiéra Dmitrije Medveděva i na Putinova tiskového mluvčího Dmitrije Peskova. Navalnyj byl mnohokrát zatčen a dokonce se stal i terčem útoků. Avšak dát mu novičok do čaje, to je něčím o hodně víc. Cílem té operace zjevně bylo ho usmrtit nebo z něho udělat invalidu, píše Shaun Walker.

Rozhovor Britských listů 310. Vzbouření v Bělorusku je jako československá Sametová revoluce

18. 8. 2020

čas čtení 1 minuta(For English, scroll below. This interview is in English with Czech subtitles)

Aleś Michalevič byl hlavním opozičním kandidátem v běloruských volbách r. 2010, byl proto zatčen a mučen. Dostal politický azyl v České republice. Teď je zpět v Minsku a v tomto Rozhovoru Britských listů s ním hovoří Jan Čulík o průběhu a vyhlídkách tamější nynější demokratické revoluce. Rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 19. srpna 2020.

Aleś Michalevich was the main opposition candidate in the 2010 general election in Belarus. He was therefore arrested and tortured. He escaped to the Czech Republic where he was given political asylum. He is now back in Minsk. Jan Čulík discusses the progress and the prospects of the ongoing democratic revolution in Belarus in this Britské listy Interview, which is broadcast on the Czech cable TV station Regionalnitelevize.cz from Wedesday 19th August 2020.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Tisková zpráva

Animal Rebellion druhým dnem požaduje po vládě řešení klimatické krize

3. 9. 2020

čas čtení 2 minuty

Rebelky a rebelové Animal Rebellion pokračují v čtyřdenní hladovce. Před Úřadem vlády České republiky jsou od 10 do 18 hodin. Čtyři aktivisté drží protestní hladovku a přidávají se k nim další lidé. Ke včerejšímu požadavku „říkejme pravdu“ o klimatické a ekologické krizi a jejich návaznosti na živočišný průmysl a rybolov, který adresují vládě, přidali dnes druhý požadavek „jednejme hned“.

Tento požadavek cílí na nutnost rychlého odklonu od živočišného průmyslu a rybolovu a přechod na spravedlivý a udržitelný rostlinný stravovací systém do roku 2025. Podle klimatických scénářů se bez této změny nevyhneme kolapsu globálních ekosystémů. Živočišný průmysl a rybolov jsou zodpovědné za zvyšující se koncentraci skleníkových plynů v atmosféře, vymírání druhů, odlesňování, existenci mrtvých zón v oceánech, znečištění vzduchu, vody a její nedostatek.

Rozhovor Britských listů 307. Nikdo nemůže mít iluze, že se nezvýší nezaměstnanost

7. 8. 2020

čas čtení < 1 minutaZanedlouho budou v České republice krajské a doplňovací senátní volby. Má česká sociální demokracie pro tyto volby nějakou účinnou strategii, nebo je prohraje? O tom mluví Bohumil Kartous s bývalým premiérem České republiky Vladimírem Špidlou. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 7. srpna 2020.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

29892

Nějak bylo, nějak bude

3. 9. 2020 / David Marenčák

čas čtení 4 minuty

V současných událostech se mnozí probouzejí z růžového snu do temné minulosti dávné historie, kdy co není vidět, neexistuje, slova jsou vším a ničím, viry jsou oku neviditelné, zato omezení na pohodlí, výpadky příjmů, ztráty zaměstnání, nemožnost trajdat a těkat (overturismus), chlastat a dovádět, jsou velice hmatatelná a viditelná.

A opět stojíme na scestí, na kterém je naprosto jasné, kudy se vydáme. Když je na výběr možnost ještě chvíli nic nedělat, ignorovat varování, popírat zlé zvěsti, nebo se omezit, něco změnit, vždy si vybereme okamžité pohodlí.  Naprosto jasné je to proto, že témat a problémů, ve kterých se takto kolektivně chováme, je řada s nedohlédnutelným koncem. Trochu umíme řešit akutní problémy, ale dlouhodobé, chronické, ty velice rádi outsourcujeme tu za moře, tu do Asie, a nyní už i naplno do budoucnosti, tj. naše děti (v čemž se mimochodem nepěkně ukazuje hluboce odporná a všeobecně rozšířená egoistická motivace vůči dětem, které jsou zase jen dalšími lidmi k využití, posílení vlastního ega, nikoli pro ně samotné).

25592

Palestinci v Gaze čelí Covidu-19 osamoceni

3. 9. 2020

čas čtení 4 minuty

Od chvíle, kdy se Covid-19 poprvé objevil, se Palestinci v pásmu Gazy snaží s pandemií vypořádat s pro ně typickým odhodláním. Bezodkladně zavedli přísný karanténní režim s povinnou 21denní izolací ve vládních zařízeních, která se nacházejí poblíž hraničních přechodů.

Zdá se, že vše fungovalo poměrně dobře až do té doby, než se vyskytly potvrzené případy nákazy mimo karanténní střediska. Čtyři lidé z jedné rodiny měli pozitivní test na Covid-19. Mezinárodní výbor Červeného kříže (ICRC) posléze varoval, že zdravotnictví na obléhaném území nebude schopno zvládnout nevyhnutelné šíření viru, píše na webu Middle East Monitor Eman Abusidu.

Kolik lidí zabil koronavirus?

3. 9. 2020

čas čtení 2 minuty

Již v březnu a dubnu, kdy národní statistické úřady začaly zveřejňovat počty mrtvých v důsledku pandemie, se potvrdila předchozí podezření: pandemie usmrcovala daleko větší počet lidí, než ukazovala oficiální data o Covidu-19.

V časech zvratů – válek, přírodních pohrom, epidemií – výzkumníci potřebují rychle evidovat počet úmrtí. Zpravidla používají důvěryhodnou metodu: evidenci nadbytečných úmrtí. Tato metoda pomáhá epidemiologům zaznamenat rozdíly mezi jednotlivými zeměmi. Slouží také k identifikaci hotspotů. Podle údajů z 32 států, které letos zaznamenávaly nadbytečná úmrtí, od začátku pandemie do konce července zemřelo „navíc“ téměř 600 tisíc lidí, informuje časopis Nature.

Úmrtí vyvolávaná globálním ohříváním budou vyšší než oběti pandemie

3. 9. 2020

čas čtení 4 minuty

Pokud svět výrazně neomezí emise skleníkových plynů, extrémní teplo by se do konce tohoto století mohlo stát hlavním globálním zabijákem. Celkově by mohlo připravit o život víc lidí než všechny infekční choroby dohromady, včetně tuberkulózy, HIV a malárie.

Climate Impact Lab v dosud největší mezinárodní studii pojednávající o zdravotních a finančních dopadech s ohledem na vysoké teploty uvedla, že změna klimatu by v roce 2100 mohla zvýšit globální úmrtnost o 73 dodatečných úmrtí na 100 000 lidí to podle stávajícího scénáře vysokých emisí. K těmto zbytečným úmrtím by nedocházelo, kdyby neexistovalo globální oteplování.

Změna klimatu vedla k vlnám veder, která nyní trvají déle, jsou intenzivnější a častější. Vědci tvrdí, že rostoucí teplo si vyžádá čím dál vyšší daň na lidských životech, zatímco teploty se neustále budou zvyšovat, píše Soumya Sarkar.

I chybující lidé si zaslouží zastání, paní Maláčová

3. 9. 2020 / Lukáš Kraus

čas čtení 2 minuty

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová pro Reflex uvedla, že chce pro lidi, co „dělají všechno správně“ důstojný život, a to i ve stáří. Já říkám, že z ekonomického hlediska je nutné postavit na nohy i ty lidi, kteří třeba nedělají celý život všechno správně, naletí třeba na klamavou reklamu, dostanou se do dluhové spirály, dělají práci načerno a pro daňové příjmy, pro stát jsou fakticky odepsaní.

O tyhle lidi se má zajímat sociální demokracie, a obnovit tak ve společnosti důvěru v právní stát a funkčnost společnosti. Ostentativně v médiích tvrdit, že tyhle lidi socialisty nezajímají, štítit se jich, je oportunismus jak proti elementární myšlence levicové politiky, tak proti křesťanské kultuře a humanismu.

30632

Jméno Kennedy už v Massachusetts není zlatým kupónem

3. 9. 2020 / Kristian Vagenknecht

čas čtení 4 minuty

Ilustrační zdroj: https://commons.m.wikimedia.org/

Před více než týdnem jsem psal o letošním nejzajímavějším souboji v demokratických senátních primárkách, ve kterých se v Massachusetts v úterý střetl současný senátor Ed Markey a kongresman Joe Kennedy III. Jak poslední průzkumy předvídaly, Markey zvítězil nad Kennedym v poměru 55:45. Jedná se o zasloužené vítězství, jeho kampaň byla výborná (upozorňuji především na jeho volební spoty (ZDE), stejně jako Markeyho výkony v debatách. Významné symbolické vítězství si mohou připsat i progresivisté v čele s Alexandrii Ocasio-Cortez. Markey totiž porazil kandidáta s podporou od Nancy Pelosi.

29736

Odpovědnost za informace je v digitálním věku veledůležitá společenská odpovědnost

Nenávist, demagogie nebo idiocie v reklamě je vizitkou objednatele i nosiče

3. 9. 2020 / Bohumil Kartous

čas čtení 3 minuty


Fakt, že se brněnský dopravní podnik omluvil svému řidiči za to, že byl nucen jezdit s demagogickým, nenávist vyvolávajícím billboardem jedné české, krajně populistické, postojově protiústavní straně, je nutno ocenit. Na druhou stranu, normou ve společnosti by mělo být, že alespoň veřejné instituce a společnosti veřejného charakteru budou brát v potaz to, jakým sdělením věnují svůj fyzický nebo virtuální prostor. Fakt, že reklamu někdo zaplatí, automaticky neznamená, že poskytovatel prostoru nemá odpovědnost za sdělení, které taková informace nese. V propojeném, fyzicky-virtuálním světě, v němž se (dez)informace z digitálního světa volně a rychle přemisťují do fyzické roviny sociální reality, je součástí společenské odpovědnosti i dovednost posoudit význam sdělení, jeho aktuální kontext a možný dopad.

Průběžné zpravodajství

Koronavirus: Nelíbejte se a při sexu mějte na obličeji roušku

2. 9. 2020

čas čtení 3 minuty

- Údaje MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE. 2.9.  bylo v ČR registrováno  25773  nakažených, je to nárůst za posledních 24 hodin o 650 případů.   V nemocnici je nyní  172 osob a  celkem zemřelo 425 osob. Koronavirus má i hlavní hygienička Jarmila Rážová.   Číslo R  v ČR je 1,2. Číslo R vyšší než 1 znamená exponenciální šíření infekce.  V Praze je 53,69 nákaz na 100 000 obyvatel, v Mělníku 45,74,  v Třebíči 53,24, v Berouně 49,44, v Příbrami 39,36, v Kladně 33,04, v Hodoníně 66,26 nákaz na 100 000 obyvatel. Skotsko znovu zavedlo částečnou karanténu pro Glasgow, protože město zaznamenalo 22 nákaz na 100 000 obyvatel, celkový průměr ve Skotsku je 10 nákaz na 100 000 obyvatel. Praha má více než dvojnásobný počet nákaz než Glasgow, žádná karanténa se tam nezavádí.

- Nelíbejte se a při sexu mějte na obličeji roušku, chcete-li se vyhnout koronavirové nákaze,  radí hlavní vládní zdravotnice v Kanadě Dr. Theresa Tham. Spermatem či vaginální tekutinou se koronavirem nenakazíte, avšak sexuální aktivita s novými partnery je riskantní, pokud dojde k líbání a nenosíte při sexu roušku. Kanada zaznamenala do 1. září 129 425 nákaz a 9132 úmrtí.

- Pět procent mladých lidí nakažených koronavirem, trpí nemocí "na dlouhou míli" a ještě 100 dní po nákaze nedokáže běhat, informoval mluvčí Světové zdravotnické organizace.

- Silvio Berlusconi (83) testoval pozitivně na koronavirus. Je v karanténě a pracuje doma ve svém domě v Arcore nedaleko Milána. Bude se navzdory nákaze podílet na předvolební kampani pro svou stranu Forza Italia pro zářijové komunální volby.

Lže, jako když tiskne: Trump se nechal v městě Kenosha fotografovat s lživým majitelem zničeného obchodu

2. 9. 2020

čas čtení 1 minuta

Donald Trump se při své návštěvě města Kenosha nechal vyfotografovat před troskami zničeného obchodu s jeho majitelem. "Jeden den dřív by mu obchod zachránil," řekl Trump.

Jenže on to nebyl majitel toho obchodu, protože skutečný jeho majitel se odmítl nechat fotografovat s Trumpem. Trump jen předstíral, že obchod stále vlastní jeho bývalý majitel...Britský novinář John Simpson:  Když političtí předáci lžou veřejnosti, ať v USA, v Británii nebo kdekoliv jinde, pomáhají zničit strukturu naší demokracie, která závisí na poctivosti a na pravdě.

Nebylo to ale jen při tom fotografování, Trump měl falešného majitele tohoto obchodu také předtím u kulatého stolu. Skutečný majitel toho obchodu se na to díval v televizi:

Alexej Navalnyj byl otráven novičokem

2. 9. 2020

čas čtení 2 minuty

 

Ruský opoziční politik Alexej Navalnyj byl otráven novičokem, konstatuje německá vláda. Stopy nervové látky novičok byly nalezeny ve vzorcích jeho tkání.

Steffen Seibert, mluvčí německé kancléřky Angely Merkelová, uvedl v prohlášení, že testy ve zvláštní vojenské laboratoři prokázaly důkaz přítomnosti chemické nervové látky ze skupiny novičoků. Seibert uvedl, že německá vláda bude o tomto zjištění informovat své partnery v Evropské unii a v NATO. Dodal, že německá vláda bude konzultovat své partnery v e světle reakce Ruska na vhodnou společnou reakci.

Novičok, nervová látka vyrobená v Rusku za sovětské éry, byla použita k otravě bývalého britského špiona Sergeje Skripala a jeho dcery v Británii. Je to inhibitor cholinesterázy a patří do třídy látek, které lékaři v berlínské nemocnici Charité původně u Navalného identifikovali.

Podle německého časopisu Der Spiegel požádali experti v berlínské nemocnici Charité o konzultace britské odborníky  v Porton Down, z vojenské laboratoře zabývající se chemickými a biologickými zbraněmi, kvůli možným podobnostem s útokem na Skripalovy.

Oficiální prohlášení německé vlády charakterizuje útok na Navalného chemickou nervovou látkou jako "ohromující" a požaduje, aby ho ruská vláda bezodkladně vysvětlila.

"Tento útok odsuzujeme co nejdůrazněji," řekl německý ministr zahraničí Heiko Maas. Dodal, že byl vzhledem k těmto novým zjištěním byl povolán ruský velvyslanec v Berlíně.

Navalnyj je i nadále v lékařsky vyvolaném komatu a na ventilátoru na jednotce intenzivní péče v berlínské nemocnici Charité. Jeho stav zůstává vážný, ale mluvčí uvedl minulý pátek, že jeho život není bezprostředně ohrožen.

 

Podrobnosti v angličtině ZDE

Je to drzost, nebo blbost?

Jak blbí nebo drzí musíte být, že použijete přesně tutéž oficiálně vyrobenou chemikálii, které bylo použito při pokusu o vraždu Sergeje Skripala r. 2018, ptá se nestor britských televizních novinářů John Simpson.
 

Okamurův billboard na brněnských autobusech

2. 9. 2020 / Jan Čulík

čas čtení 1 minuta


"Opravdu podpásovou ránou těchto billboardů je, že útočí na - zcela nevinné a bezbranné - děti," zdůraznil Josef Prokeš.

V dnešním rozhovoru s Britskými listy nám pan Josef Prokeš sdělil, že se na facebookovém messengeru obrátil na paní primátorku města Brna, která se okamžitě ozvala a kontaktovala v této věci generálního ředitele Dopravního podniku města Brna.

S panem Prokešem pak hovořil jeho provozní ředitel ing. Seitl, který se v podstatě omluvil. Vysvětlil, že bude nutno řešit právní aspekty toho, jaké billboardy by měl brněnský dopravní podnik zveřejňovat, omluvil se za to, že dopravní podnik se tomuto problému řádně nevěnoval a že bude muset být, právně, řešen, také ve spolupráci s odbory. Bude muset být řešeno nastavení mantinelů v této věci do budoucna. Mezitím může pan Prokeš jezdit s autobusy bez Okamurova billboardu, bohužel však kvůli platné smlouvě není možné ty billboardy odstranit.

"Velmi oceňuju snahu a vstřícnost svého zaměstnavatele," sdělil nám pan Josef Prokeš.

Zveřejňování nenávistných billboardů je vážný problém a měla by se tím zabývat Rada pro reklamu.  Před posledním všeobecnými volbami v České republice měl Okamura islamofobní billboardy na pražských tramvajích - vyvolávalo to velkou úzkost u muslimských dětí, které těmi tramvajemi musely jezdit do školy.

Polish Child Rights Ombudsman: "NGOs secretly change the gender of children in schools using drugs"

2. 9. 2020

čas čtení 1 minuta

Look at this:

https://www.facebook.com/watch/?v=672891619981129

This is the Polish Child Rights Ombudsman, talking about sex ed in school, or rather about the possibility of allowing outside NGO's to step in where the Polish state has utterly failed to provide Sex Ed in schools: 

Ombudsman: "Can we guarantee, can you guarantee, that we will let those educators to 20 000 schools and they will introduce such information like, for example, in Poznań, that they find a child - a neglected one and emotionally unstable, and they give it - those very educators from those institutions - some pharmacological drugs to change its gender without the knowledge of its parents and doctors? This is what we are preventing."

Journalist (with disbelief): "Sex educators give children meds to change their gender?"

Ombudsman: "Such a  situation has happened, There was even a lot about it in the media recently... "

Britské listy Poland analyst Tomasz Oryński
: In a normal country, such idiot would lose his job immediately. But as I mentioned in my last piece, people of Poland get the feeling  that the ruling  PiS party  places people in their jobs ironically...

Průběžné zpravodajství

Koronavirus: Bývalý zkompromitovaný australský premiér: Nechte nakažené prostě umřít

2. 9. 2020

čas čtení 7 minut

- Údaje MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE. 2.9.  bylo v ČR registrováno  24 832 nakažených, je to nárůst za posledních 24 hodin o 257 případů.   V nemocnici je nyní  166 osob a  celkem zemřelo 425 osob. Počet nákaz a umírajících v ČR začíná být alarmující. Přitom Babiš zrušil užívání roušek.  Číslo R  v ČR je 1,1. Číslo R vyšší než 1 znamená exponenciální šíření infekce.  V Praze je 48,63 nákaz na 100 000 obyvatel, v Mělníku 40,26,  v Třebíči 36,1, v Berouně 37,87, v Příbrami 33,01, v Kladně 30,63, v Hodoníně 58,46 nákaz na 100 000 obyvatel. Skotsko znovu zavedlo částečnou karanténu pro Glasgow, protože město zaznamenalo 22 nákaz na 100 000 obyvatel, celkový průměr ve Skotsku je 10 nákaz na 100 000 obyvatel. Praha má více než dvojnásobný počet nákaz než Glasgow, žádná karanténa se tam nezavádí.

Na odmítnutí Spojených států spolupracovat na mezinárodním úsilí pro vytvoření vakcíny proti Covidu-19 se "zkorumpovanou" Světovou zdravotnickou organizací, jak ji charakterizuje americká vláda, a s Čínou, reagovali čelní zdravotní experti se zoufalstvím. Světová zdravotnická organizace varuje před "vakcínovým nacionalismem", který by mohl zabránit distribuci vakcíny po celém světě. Proti pandemii se nedá bojovat jen v některých částech světa, ale je nutno proti ní zasahovat všude. Světová zdravotnická organizace založila instituci COVAX pro globální přístup k připravované vakcíně. Spolupracuje v tom s Koalicíé pro inovační připravenost na epidemie a s organizací Gavi, Aliancí pro vakcíny. Cílem spolupráce je urychlit rozvoj a testování vakcíny a pracovat pro její férovou distribuci po celém světě. Sueri Moon, spoluředitelka Globálního zdravotnického centra na Postgraduálním ústavu Mezinárodních a rozvojových studií v Ženevě konstatovala, že rozhodnutí, že se USA nebudou na této iniciativě podílet, je "skutečnou ranou". "Chování zemí ohledně vakcín v této pandemii bude mít politické dopady mimo oblast veřejného zdraví. Je to o tom, zda jste spolehlivý partner, anebo zda konec konců si všechny hračky ponecháte jen pro sebe." ZDE  

- Bývalý zkompromitovaný australský premiér, jehož chce Boris Johnson po brexitu prý jmenovat britským "velvyslancem pro obchod" (Abbott ekonomice a obchodu vůbec nerozumí) protestoval proti "koronavirové hysterii" a požadoval, aby země nechaly starší občany nakažené koronavirem "prostě umřít", protože je příliš nákladné chránit jejich životy. "Generace druhé světové války byla připravena riskovat život k ochraně svobody. Tato generace je připravena riskovat svobodu k ochraně života." ZDE  

- Dr. Anthony Fauci, hlavní americký vládni epidemiolog, v úterý odmítl dezinformaci, šířenou Donaldem Trumpem, že počet mrtvých prý je v USA "drsně přeháněn". V USA je více než 6 milionů nákaz a více než 180 000 lidí zemřelo.

- Ředitel Světové zdravotnické organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus naléhal, aby lidé podnikali efektivní kroky na ochranu zranitelných občanů koronavirem. Odsoudil ty, kteří tvrdí, že umírání starších lidí na Covid-19 nevadí.

- Skotsko zavedlo částečné obnovení karantény v Glasgow, poté, co tam stoupla nákaza na 22 osob na 100 000 obyvatel. (V ČR je v řadě míst nákaza daleko horší a nikdo žádnou karanténu nezavádí.) Rodiny v Glasgow se navzájem až do odvolání nesmějí navštěvovat v bytech, protože nákaza se především začala šířit komunitně. V celém Skotsku je průměrně nákaza 10 osob na 100 000 obyvatel.


 

Rusko vytvořilo falešný levicový server s fiktivními redaktory

2. 9. 2020

čas čtení 3 minuty


Ruská Internet Research Agency si také začala najímat reálné přispěvatele na volné noze. Facebook operaci zlikvidoval

Materiály týkající se USA zveřejňované na PeaceNews mají za cíl "vytvořit si levicovou čtenářskou obec a odradit ji od podpory Joea Bidena". Podobné je to v Británii, i tam mají PeaceNews získat levicové publikum a odradit ho od podpory nového centristického šéfa Labour Party Keira Starmera.

Internet Research Agency, ruská instituce, která zasahovala do amerických prezidentských voleb r. 2016, vytvořila falešnou levicovou publikaci, dala jí fiktivní editory s fotografiemi vygenerovanými prostřednictvím umělé inteligence a začala najímat i skutečné přispěvatele na volné noze. Cílem bylo manipulovat občany v USA a v Británii, konstatoval Facebook v úterý poté, co operaci zjistil a zlikvidoval. Síť měla 13 účtů a 2 facebookové stránky a asi 14 000 lidí ji sledovalo.

Polský ombudsman pro práva dětí: Nevládní organizace tajně narkotiky mění pohlaví dětí ve školách!

2. 9. 2020

čas čtení 1 minuta

Polský ombudsman pro práva dětí Mikołaj Pawlak v diskusi o možné pohlavní výchově v polských školách, v níž polský stát naprosto selhal, důrazně odmítá, aby pohlavní výchovu ve školách poskytovaly nevládní organizace.

Říká doslova:
 
Ombudsman: "Jste schopen zaručit, jste schopen zaručit, že my vpustím tyto školitele do 20 000 škol a oni tam přinesou takové informace, jako, například, v Poznani, najdou dítě - zanedbané a emocionálně nestabilní - a oni mu dají - právě tito školitelé z těchto nevládních institucí - nějaké farmakologické léky, jimiž změní jeho pohlaví bez vědomí jeho rodičů a lékařů? Tomu právě my bráníme."

Moderátor (nevěřícně): "Lidé, kteří vyučují pohlavní východu, dávají dětem léky, které mění jejich pohlaví?"

Obmudsman: "K takové situaci došlo, bylo o tom dokonce hodně nedávno v médiích..."

Tomasz Oryński: V normální zemi by byl takovýto idiot okamžitě odvolán z funkce. Ale, jak jsem se zmínil ve svém posledním článku, lidé v Polsku mají pocit, že strana Právo a spravedlnost jmenuje své lidi do státních funkcí ironicky...

Pentagon: Čína chce zdvojnásobit jaderný arzenál

2. 9. 2020

čas čtení 1 minuta

Čínské ozbrojené síly prosazují zdvojnásobení svého arzenálu více jak 200 jaderných hlavic během příští dekády. Chtějí mít schopnost odpálit je balistickými raketami ze země, z moře a ze vzduchu, uvedl Pentagon.

Bělorusko: Informační operace Kremlu zesilují podmínky vhodné pro ruskou intervenci

2. 9. 2020

čas čtení 5 minut

Běloruská opozice vyvíjí nový týdenní rytmus protestů. V pondělí 31. srpna v Bělorusku nedošlo k významným protestům (i když v neděli 30. srpna byly protesty obrovské.) Rozsah protestů v pracovních dnech během posledních dvou týdnů klesal z pravidelných celostátních protestů se stovkami tisíc účastníků na roztříštěné protesty primárně v Minsku, s desítkami účastníků, píšou George Barros a Mason Clark.

Brexit | Brexit - vše | Koronavirus | Oligarchie | PPF | Donald Trump | Česká republika | Globální oteplování | Bezdomovectví | USA | Životní prostředí | Jan Palach | Náboženství | Filmový festival Karlovy Vary 2018 | Islám | Česká politická scéna | Ekologie | Velká Británie - politika a společnost | Pro stoupence czexitu | EYE - Evropské setkání mladých | Babiš | Iracionální nenávist v České republice | Rozhovory Britských listů | Filmový festival Karlovy Vary 2017 | Filmový festival Karlovy Vary 2016 | V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Český film | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák | Sdělovací prostředky | Sdělovací prostředky | Sdělovací prostředky
19137