Rozhovor Britských listů 201: Obětí exekuční kriminality jsou v ČR ti nejchudší

11. 1. 2019


"Bez radikální změny insolvenčního zákona se oběti exekutorů budou dále propadat do dluhů." S publicistkou a dokumentaristkou Apolenou Rychlíkovou o prekarizaci velké části české společnosti hovoří v tomto rozhovoru Britských listů Bohumil Kartous. Rozhovor se vysílá v Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 11. ledna 2019.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

K tomu:


 13525

Liberální primátor města Gdańsk byl vážně pobodán na jevišti během charitativního koncertu

14. 1. 2019

 

Primátor polského města Gdańsk Pawel Adamowicz (53) byl během závěrečné části charitativní akce Velkého koncertu ánoční pomoci vážně pobodán. Útok odsoudil jak předseda Rady Evropy Donald Tusk, tak polský premiér Mateusz Morawiecki.

Krátce před útokem Adamowicz zveřejnil na Instagramu tuto fotografii:

;

Akce se konala ve prospěch sbírky na nákup technologie pro polské zdravotnictví.

Adamowicz je primátorem města Gdańsk už déle než dvacet let a je členem demokratické opozice, která v tomto dokařském městě vznikla za vedení Lecha Walesy v osmdesátých letech.

Adamowicz má v Polsku pověst liberála, podporujícího práva komunity LGBT a práva menšin.

Polský prezident Andrzej Duda se vyjádřil, že navzdory tomu, že se s Adamowiczem politicky neshoduje, "je bezpodminečně s ním a s jeho rodinou, tak jak - doufám - jsou s ním všichni naši občané".

Podrobnosti v angličtině ZDE
 
 12960

Trump už dva roky utajuje, o čem jednal s Putinem, i před vysokými činiteli své vlády

13. 1. 2019

Donald Trump učinil rozsáhlá opatření, aby skryl podrobností svého jednání s Vladimírem Putinem. Nejméně jednou zkonfiskoval písemné záznamy svého vlastního tlumočníka a nařídil mu, aby nehovořil s ostatními členy americké vlády o tom, o čem Trump s Putinem jednal, konstatují současní i minulí činitelé americké vlády, píše Washington Post.

Trump toto udělal po setkání s Putinem v Hamburku v roce 2017, jehož se také účastnil tehdejší ministr zahraničí Rex Tillerson. Trump charakteristicky skrývá svá jednání s Putinem před veřejností a brání v tom, aby se dověděli i vysocí činitelé jeho vlastní vlády o tom, o čem s Putinem jednal.

Proto neexistují podrobné záznamy, ani utajované,   rozhovorů Donald Trumpa s Vladimírem Putinem, které se uskutečnily v pěti místech za poslední dva roky.


Podrobnosti v angličtině ZDE

 

Británie: Mayová se v zoufalství snaží zdiskreditovat Dolní sněmovnu

13. 1. 2019

Atmosféra v anglické politice (Skoti, Velšané a Severní Irové jen bezmocně přihlížejí) dosáhla před úterním hlasováním o dohodě, kterou Mayová uzavřela s Bruselem o odchodu z EU naprosté horečnaté intenzity.Je téměř stoprocentně pravděpodobné, že Dolní sněmovna tuto dohodu hlasováním odmítne. Dohoda totiž v mnoha ohledech vlastně udržuje Británii v Evropské unii, avšak bez jakéhokoliv vlivu Londýna v Bruselu. Proto je nepřijatelná pro stoupence i odpůrce brexitu.

Potíž je, že Mayová nemá žádnou jinou alternativu. Vyhrožuje, že pokud poslanci její dohodu neschválí, podle schválených zákonů Británie dne 29. března vypadne z EU bez dohody, což by znamenalo ekonomickou a sociální katastrofu.

Zatímco se Dolní sněmovna nedokáže shodnout nyní ohledně brexitu na ničem, existuje jedna výjimka: poslanci chtějí stůj co stůj zabránit právě vypadnutí Británie z EU bez dohody.

Úřad premiérky v Downing Street nyní začal před novináři obviňovat Dolní sněmovnu, že se poslanci Konzervativní strany spikli s mluvčím parlamentu Bercowem a chtějí zásadním způsobem změnit rozhodování sněmovny. Dosud měla právo iniciovat hlasování o zákonech jen vláda. Parlamentní spiknutí chce umožnit řadovým poslancům, aby i oni měli právo iniciovat hlasování.

Byla by to radikální změna za mnoho desetiletí. Naposledy toto parlament udělal Nevillu Chamberlainovi, britskému premiéru, který ustupoval Hitlerovi. Zničil jeho vládu na jaře roku 1940 a donutil ho k rezignaci a uvolnění místa Churchillovi.

Situace v Londýně se dramatizuje a mnozí obviňují Mayovou, že se snaží získat hlasy pro svou dohodu pro úterní hlasování obviňováním parlamentu z "přípravy puče":

Andrew Adonis, stoupenec setrvání Británie v EU: Jak může parlament zosnovat proti sobě puč? Vždyť dělá jen  to, co dělat má!


 13522

Británie se kvůli brexitu potácí na pokraji vážné ústavní krize

13. 1. 2019

Rozhlas BBC v neděli v poledne:


Lord Peter Hennessy, historik, poslanec Horní sněmovny a odborník na britskou ústavu: Všechno, co dnes řeknu, je pokryto pokorou, protože jsem dosud nikdy nebyl tak zmatený a bezradný jako teď. Jediné, čím jsem si jist, je to, že teď prožijeme naprosto mimořádný týden. Napíšeme naprosto mimořádnou stránku své historie. Nikdo z nás nezná slova na té stránce. Která na té stránce budeme číst za sedm dní. Je to opravdu neuvěřitelné, co budeme vybírat z hysterie tohoto týdne.

Moderátor: A jsme uprostřed ústavní krize?
 5752

Není přehnané říci, že Palach byl Sověty zavražděn

13. 1. 2019 / Boris Cvek

Myslím, že jsem nikdy nic nenapsal k tématu Jan Palach. Nikdy jsem neměl a dosud nemám na jeho čin jasný názor. Když by chtěl Palacha někdo následovat, řeknu: nesmysl, byl to absurdní čin. Když bych ale byl nad mrtvým Palachem, řeknu opak: přece nezemřel zbytečně. Nemám to nejmenší pochopení pro Palacha jako vzor pro nějaké příští pochodně, mám ale plné pochopení pro Palacha, který udělal to, co udělal. Nezemřel zbytečně, byl to ušlechtilý člověk, kterému šlo o záchranu společnosti. A přece: nic nemohl dosáhnout a nic nedosáhl. Bylo by jistě lépe, kdyby žil, a to i právě pro tu společnost, které chtěl pomoci.


Jan Čulík se ptá: jsou myšlenky, za které stojí umírat? Řekl bych, že ušlechtilé je umírání a utrpení za nějaké mezilidské vztahy, za nezrazení nějaké trpící, bezprávně trýzněné komunity/osoby. Jan Čulík zmiňuje studenta, který by raději byl s režimem spolupracujícím Kunderou než zavřeným Zahradníčkem.
 13520

Znečištění vzduchu v ulicích ohrožuje těhotenství stejně nebezpečně jako kouření

12. 1. 2019

 

Znečištění vzduchu v městských ulicích způsobuje, že těhotenství může skončit spontánním potratem, zjistila nová vědecká studie. Zjištění je znepokojující a vědci naléhají, že toxický vzduch musí být odstraněn s cílem ochránit zdraví budoucí generace.

Už bylo známo, že toxické látky v ovzduší ohrožuje plod v těle matky rizikem předčasného porodu a malé váhy nemluvněte. Nyní vědci také nalezli partikuláty v placentách.
 13521

Na rozdíl od Prahy, Londýn zavádí zónu ultranízkých emisí

12. 1. 2019 / Jan Čulík

 

Vždycky, když po příletu do Prahy vyjdu na ulici před ruzyňské letiště, ohromí mě znečištěný pražský vzduch. V britských městech to necítím, i když i tam jak odborníci varují, je vzduch nebezpečně znečištěný toxickými látkami, poznamenává Jan Čulík.  Znečištění vzduchu v Británii způsobuje nejméně 40 000 předčasných úmrtí, v Londýně 9000. Vědci a lékaři ho spojují s celou řadou vážných nemocí, od nemocí srdce přes rakovinu až po Alzheimerovu chorobu a také s poklesem inteligence. Výzkumníci nyní také poukazují, že toxický vzduch má potenciálně zdrcující záporné dopady na těhotné ženy a na děti a vede k nárůstu demence.   

Už nyní však v Londýně tisíce lidí dojíždějí do zaměstnání na kole a dvě čtvrti ve východním Londýně se staly oázou chodců a cyklistů poté, co tam dva komunální úřady zakázaly během ranní a odpolední dopravní špičky veškerá vozidla na benzín a naftu.


Cyklotrasa v centru Londýna, ve Westminsteru:


Muslimský primátor Londýna Sadiq Khan oznámil, že v centru Londýna vznikne od 1. dubna 2019 tzv. zóna ultranízkých emisí (ULEV), kdy budou nejvíce znečišťující vozidla muset za vjezd do Londýna zvlášť platit. Už nyní se za vjezd do centra platí tzv. congestion charge, poplatek snižující počet automobilů v centru Londýna v době zácp.

V Praze nic. Naopak došlo loni k idiotskému pokusu Prahy 1 zakázat jízdu na kolech. Možná, že je to už důsledek poklesu inteligence tamějších radních v důsledku toxického vzduchu. Začarovaný kruh.

Podrobnosti v angličtině ZDE
 
 13493

NYT: FBI zahájila vyšetřování, zda je Trump ruský agent

12. 1. 2019

Aktualizace: Trump v sobotu reagoval zuřivými útoky na Twitteru proti FBI i jejímu bývalému řediteli Jamesi Comeyovi, jehož charakterizoval jako "zkorumpovaného policajta". O vedoucích představitelích FBI, kteří zahájili vyšetřování, zda je Trump ruským agentem, Trump lživě tvrdil, že "téměř všichni byli vyhozeni anebo museli z FBI odejít z velmi špatných důvodů". Trump také Muellera obvinil, že Comeyho chrání. a znovu na něho zaútočil, že nevyšetřuje "skutečné spiknutí s Ruskem, spiknutí Hillary Clintonové".

Comey, který loni vydal své paměti, které se staly bestsellerem, reagoval: "Posuzujte mě podle mých nepřátel," což je variace na výrok Franklina Delano Roosevelta.

Zpráva listu New York Times, že Trump je vyšetřován, zda je agentem Ruska, vytváří další tlak na Bílý dům.

Podrobnosti v angličtině ZDE 

Poté, co v květnu 2017 Donald Trump vyhodil z funkce ředitele FBI Jamese Comeyho, aby, jak řekl, zabránil jeho vyšetřování ruských vazeb Trumpovy předvolební kampaně na Rusko, FBI zahájila vyšetřování s cílem zjistit, zda je Trump ruský agent, informuje nyní americký deník New York Times. Poté, co převzal vyšetřování ruských vazeb na Trumpův předvolební tým mimořádný vyšetřovatel Robert Mueller, vyšetřování Trumpa jako možného ruského agenta převzal také Mueller, informuje list.

Podrobnosti v angličtině ZDE

 
 13519

Czech President Miloš Zeman will veto the legalisation of marriage for LGBT people

11. 1. 2019 / Jan Čulík

 

Czech President Miloš Zeman would veto the legalisation of marriage for LGBT people, if Czech parliament proposes it. In his view, the purpose of marriage is to enable the family to bring up children, he told the Czech alt-right TV station Barrandov. Zeman has nothing against homosexuals, he said, but a homosexual relationship can never bring up children. The state must support heterosexual marriages which do bring up children, he added. Czech parliament is currently debating the possibility of legalising marriage for LGBT pairs.

Karel Kryl z doby před padesáti lety

12. 1. 2019Norská veřejnoprávní televize zveřejnila na webu dosud pro Česko neznámé záběry z vystoupení písničkáře a básníka Karla Kryla. Přes 22 minut dlouhé video vzniklo před téměř padesáti lety, kdy Kryl v Norsku pobýval na pozvání československých emigrantů. Uvedl to  Vojtěch Klimt, předseda Klubu Karla Kryla, který záznam pěti písní objevil.

Další podrobnosti ZDE
 13426

V Polsku zatkli jednoho zaměstnance firmy Huawei za špionáž

11. 1. 2019

Aktualizace: Firma Huawei svého zaměstnance, který byl zatčen v Polsku za špionáž. mezitím vyhodila.

Polsko zatklo jednoho čínského zaměstnance firmy Huawei a jednoho polského občana pracujícího v oboru digitálních komunikací za špionáž. Avšak mluvčí polských bezpečnostních služeb sdělil tiskové kanceláři Reuters, že se obvinění týká akcí jednotlivců a nemají vazbu na firmu Huawei.
 13426

Pár poznámek k tématickému clusteru Zeman-Číňani-Huawei-Babiš

12. 1. 2019 / Jiří Hlavenka


1) Nepochybuju ani vteřinu, že na schůzce s čínským velvyslancem plácl Babiš něco, co ambassadora přimělo k autentickému prohlášení o kající se České republice, která si uvědomuje a napraví svoje chyby vůči Čínské lidové republice atakdál. Tohle je přece krystalický Babiš, který během dvou dnů řekne třem lidem ke stejné věci věc úplně odlišná stanoviska, taková, která chtějí slyšet. Naprosto nepochybuju, že řekl něco ve smyslu We are very sorry, Our cybersecurity service is a bunch of idiots, China is a great country a This is a campaign. Je nám velmi líto, Naše bezpečnostní služba jsou idioti, Čína je významná země a Tohle je kampaň.

 12644

Obrysy nové studené války

11. 1. 2019

Jsou Spojené státy a Čína odsouzeny k válce? Předpoklad, že vzestup Číny a v jeho důsledku relativní úpadek USA povede obě země k nevyhnutelnému vojenskému konfliktu je tvrzení, jemuž chybí hloubka, odstínění a definovaný základ, píše Doug Meyer. A přece, i když ozbrojený konflikt není zdaleka jistý, je jasné, že éra americké nadvlády po pádu SSSR je u konce. Nastává jakási forma nové studené války. Nicméně tentokrát nejde o závody v jaderném zbrojení, ale o ekonomické dostihy.

O blbosti, aroganci a drzosti dnešních britských vládních politiků

11. 1. 2019 / Jan Čulík
O českém ministru dopravy Danu Ťokovi a jeho neschopnosti se v ČR vyprávějí vtipy, zejména v souvislosti s neudržitelnou situací na dálnici D1. Možná, že všichni ministři dopravy jsou pitomci. Ťok zcela zjevně nesahá blbostí ani po kotníky neuvěřitelně neefektivnímu a pitomému ministru dopravy britské konzervativní vlády Chrisu Graylingovi. Ten loni v létě způsobil téměř úplný kolaps britské železniční sítě, když nedokázal zařídit, aby britské železnice přešly na nový jízdní řád, takže velká část vlakových spojů musela být zrušena a lidi se nedostali do práce, zejména v severní a v jižní Anglii. Pak nezařídil ochranu britských letišť před drony, takže před Vánocemi bylo drony ochromeno na tři dny londýnské letiště Gatwick a na hodinu tento týden i obří londýnské letiště Heathrow. A do třetice, skandálně, začal Grayling těsně před Vánocemi organizovat nouzovou lodní dopravu pro potraviny a léky z Evropy do Británie pro případ brexitu bez dohody. Kontrakt za 13 milionů liber poskytlo jeho ministerstvo bez veřejné soutěže!! firmě Seaborne Freight, která nemá žádné lodi, její ředitel dluží svým předchozím obchodním partnerům milion liber (jeho předchozí firma zbankrotovala) a její dokumentace byla vypracována podle dokumentů jedné pizzerie.

Poslankyně Dolní sněmovny za Skotskou nacionální stranu, vysoce postavená právnička (QC, Queen's Council)  Joanna Cherry, se v parlamentně dotazovala, jak je možné, že smlouvu na lodní dopravu za 13 milionů liber udělilo ministerstvo této firmě bez lodí bez veřejné soutěže. Dostalo se jí neuvěřitelných odpovědí, které ilustrují, do jak šokující nekompetence, arogance a všeobecné blbosti se propadla současná britská vládní politika:

Totéž trochu podrobněji na Facebooku:
Český překlad tohoto neuvěřitelného rozhovoru:
 13515

Palachova pistole, aneb Drobná trhlina v obrázku idealistického pomatence

11. 1. 2019 / Karel Dolejší

Právě vchází v širší povědomí, že spolužáci a rodinní příslušníci poskytli přelomové svědectví: Jan Palach původně plánoval ozbrojený boj se sovětskou okupací. Přátelé mu však záměr vymluvili s poukazem na možnost, že by individuálním bojem v dané situaci více prospěl protivníkovi než věci, za niž chtěl vystupovat. Nakonec se tedy Palach, ač ozbrojen, rozhodl burcovat spoluobčany ke vzdoru jiným způsobem ZDE.
 6779

Jan Palach: Jsou myšlenky, za které stojí za to trpět?

11. 1. 2019 / Jan Čulík

Znovu vydáváme krátký komentář, kde zde vyšel loni 16.1. 2018, s článkem z roku 2003. (JČ)

* * *

Dnes je výročí úmrtí Jana Palacha, který se dne 10. ledna 1969 upálil u Muzea na Václavském náměstí v Praze. (Pamatuju to jak dnes.) Jeden čtenář protestuje, že jeho smrt dnes Britské listy nepřipomínají. Uvažoval jsem o tom, ale co se dá k jeho oběti (a oběti Jana Zajíce a Emila Plocka a dalších, už zapomenutých pochodní) dodat? A k oběti lidí, kteří se upalovali v České republice v postkomunistickém období? A k oběti člověka, který se nedávno upálil na protest proti vládě strany Právo a spravedlnost ve Varšavě?

Vydáváme znovu článek, který vyšel v Britských listech roku 2003, (a také tehdy v Lidových novinách). Britské listy mají delší než dvacetiletou existenci a najdete v nich o Janu Palachovi nesčetné množství článků. (JČ)

Téma Britských listů: Jan Palach

Jan Palach: Jsou myšlenky, za které stojí za to trpět?


"Já tedy nevím," řekl v diskusi o padesátých letech v Československu na jednom semináři na Glasgow University student bohemista z pražské Karlovy univerzity. "Kdybych si měl vybrat mezi postojem básníka konjunkturalisty Milana Kundery a takového Jana Zahradníčka, asi bych taky vstoupil do komunistické strany. Jaký má smysl strávit, jako Zahradníček, celou řadu let ve vězení a po propuštění zemřít?"

"Takže neexistuje žádná idea, za niž by stálo jít na smrt?" zeptal jsem se. Podle studentů z Česka prý ne.

"Jaký by mělo smysl se za nějakou myšlenku obětovat, když umřu a z té oběti nic nebudu mít?" vysvětlila jedna dívka. "Proč se tvrdošíjně snažit prosazovat něco, co stejně neprosadím?"

 9373

Pochodeň číslo 1

11. 1. 2019 / Václav Hořejší

 


V těchto dnech vzpomínáme padesátého výročí sebeupálení Jana Palacha – činu, který vždy vzbuzoval mimořádné emoce. V té době jsem byl studentem prvního ročníku Přírodovědecké fakulty a onu smutnou dobu si velmi živě pamatuji. Nějakou dobu jsme tehdy věřili, že tento čin skutečně dokáže probudit národ, který začal upadat do zoufalé apatie, že dokáže pohnout našimi tehdejšími politiky, kteří stále více opouštěli ideály „Pražského jara“. Nic z toho se nestalo; Palachův čin možná spíše většinu veřejnosti vyděsil a přispěl tak k ještě rychlejší rezignaci („ať už je konečně pokoj, ať už nikdo nic takového neopakuje…“).

 5752

Články o Janu Palachovi v Britských listech

11. 1. 2019

Smrt Jana Palacha dodnes vyvolává v České republice obrovské emoce. Svědkem toho je velké množství článků, které jsme na toto téma vydali v Britských listech během let. Zde je začátek toho seznamu (chronologicky od konce), celý seznam těchto článků najdete pod tématem Jan Palach.


Ve Francii vzpomněli památky Jana Palacha - v souvislosti s hladovkou Olega Sencova

13. 8. 2018

"We still honour the memory of Jan Palach, fifty years on. Today, whatever may happen, we celebrate the courage of Oleg Sentsov". This, in French, by the excellent @GaliaAckerman #FreeOlegSentsov ...

Český lev, Hořící keř aneb Což takhle dát si špenát

23. 2. 2014 / Jindřich Bešťák

V žádném případě nechci ani v nejmenším ironizovat téma, kterým se náš nejvýše oceněný film zabývá. Kritikou zpracování závažného tématu a filmem jako takovým se zde zabývali povolanější. Moj...

PŘEČETLI JSME:

Proč Hořící keř není dobrý film

31. 1. 2014

Scénář mladého "objevu roku" Štěpána Hulíka svou schematičností místy připomíná školní cvičení. Hulík scénářem debutuje, při studiu se věnoval období normalizace, tudíž měl pro téma historickou prů...

Hořící keř je neuvěřitelně slabý film

29. 1. 2014 / Jan Čulík

Přátelé mě v úterý večer donutili, abych strávil 75 minut svého života sledováním filmu Agnieszky Hollandové o Janu Palachovi Hořící keř. Musím se přiznat, že něco tak špatného jsem už dlou...

Hořící keř a absence svobody

27. 1. 2014

35 let sleduji filmy, byl jsem odchován v době studia pražským Filmovým klubem počátkem 80. let, který promítal za 2 Kč polozákazané a umělecké filmy a který naučil velkou skupinu lidi přemýšlet ne...

Jan Palach a stávání se posmrtnou maskou

23. 1. 2014 / Jan Kršňák

Jsem ročník 1979. Nebyl jsem na Palachově pohřbu, nejsem jedním z půl miliónu lidí, kteří to zažili na vlastní kůži. Ale nějak se to ke mně doneslo. Můžu si o tom něco myslet. Ale mám právo s...

Dejte mi s Janem Palachem pokoj

23. 1. 2014

Řeknu to natvrdo a bez obalu, píše čtenář V. Novotný. Jsem Palachův vrstevník. Jeho čin a jeho osoba mi bylo ovšem u zadku tenkrát a tím víc je i nyní. Šlo čistě o jeho soukromou věc, za mě se neup...

Hrátky s ohněm

21. 1. 2014 / Pavel Kopecký

Právě se opět hojně, až poněkud rituálně mluvilo na téma "odkaz dlouho zamlčovaného sebeupálení Jana Palacha". Pravda, moc už se o dotyčném idealistovi "nesluší" říkat, že byl de facto politi...

Hořící keř je účelový mýtus polohollywoodského stylu

21. 1. 2014 / Miroslav Prokeš

Vážený pane šéfredaktore, byl jsem také členem předsednictva Svazu vysokoškolského studentstva Čech a Moravy (SVS) a spolu s Janem Kavanem jsem organizoval Palachův pohřeb. Bylo mi 21 let a mě...

Jan Palach

Palachův čin byl odkaz budoucím generacím

21. 1. 2014

Vážený pán Čulík, po prečítaní Vášho článku v Hospodárskych novinách (slovenský deník Hospodárské noviny publikoval ve slovenském překladu článek Jana Čulíka "Mám velké pochybnosti o kliš...

Jan Palach: "Přičiňte se živí v boji!"

20. 1. 2014 / Jan Kavan

Nedávno jsme si připomínali 40. výročí sebeobětování Jana Palacha a za tři týdny tu bude 40. výročí činu Jana Zajíce, který se upálil přesně měsíc po pohřbu Jana Palacha 25.února 1969. Na udá...

Mám velké pochybnosti o klišé, které se dnes vytváří o Janu Palachovi

20. 1. 2014 / Jan Čulík

Dost dobře nerozumím, proč najednou vznikl tak obrovský zájem o Jana Palacha. Vždyť nejde ani o kulaté výročí jeho smrti. Budeme se nad jeho osudem zastavovat takto podrobně každý rok? Ano, já ...

Jsou některé myšlenky, za které stojí trpět?

20. 1. 2014 / Jan Čulík

"Já tedy nevím," řekl v diskusi o padesátých letech v Československu na jednom semináři na Glasgow University student bohemista z pražské Karlovy univerzity. "Kdybych si měl vybrat mezi postojem b...

Zemřít z bezradnosti

20. 1. 2014 / Karel Dolejší

...Bitter as the cud Of vile, incurable sores on innocent tongues,--- My friend, you would not tell with such high zest To children ardent for some desperate glory, The old Lie: Dulce et dec...

Pro dubčekovské reformisty byla Palachova sebevražda katastrofou

20. 1. 2014 / Josef Nožička

Kolem Jana Palacha se vrší řada okolností, k nimž se nepřihlíží. Uctívání Jana Palacha a zaklínání se jeho osobou stalo se takřka rituálem, aniž by si kdokoliv položil základní otázky. Není to j...

O nálepkování

13. 2. 2013

Během posledních let neustále sleduji tendence přisuzovat jedincům nálepky. Příklad z médií: On je komunista a to je neléčitelná nemoc. Nebo: Ona byla komunistka z přesvědčení a pak prozřela a o...

Mezi historií a mytologií

12. 2. 2013 / Bohumil Kartous

"Who controls the present controls the past," said O'Brian and nodding his head with slow approval. "It is your opinion, Winston, that the past has real existence?" (George Orwell, 1984) Polem...

O sporu, který se stal symbolem neschopnosti racionálně diskutovat

12. 2. 2013 / Karel Dolejší

Zatímco hysterické výkřiky mají k dispozici prakticky neomezeně širokou škálu výrazových prostředků, racionální argumenty se mohou jevit jako "nudné", tím spíše, že se často musejí prostě jen jiným...

Spor o Grebeníčkův výrok o Palachovi byl plodný

12. 2. 2013 / Jan Čulík

Spor o Grebeníčkův výrok o Palachovi byl plodný nejméně v několika věcech. Vedl myslím k tomu, že si lidé ozřejmili několik věcí, které jsou sice v podstatě banální, ale lidi si je otevřeně hned ne...

Další články pod tématem Jan Palach ZDE

Proč stojím za Klinikou

11. 1. 2019 / Richard F. VlasákObčas se mne někdo zeptá, proč se tolik za tu Kliniku peru, vždyť je to "feťácký" doupě a vůbec krádež, někomu vlézt do baráku. Jenže, kdyby svět byl jednoduchý, nepotřebovali bychom Jaromíra Soukupa TV Barandov, aby nám vše vysvětlili.

Jde o to, že Klinika budovala společenství služby, bez zájmu o zisk, jen pro tu samou službu.

Víte, kdybych byl v Praze, vzal bych si talár a stoupl bych si před toho exekutora a jeho "boys" (kteří tam vlítly, všechno rozmlátili, aby tam mohli pozvat média - třeba TV Prima) a vyhlásil bych tam něco jako církevní azyl.
30199

Monitor Jana Paula: Jak tvoří vizuální umělec

11. 1. 2019 / Jan Paul


Pan XY je tzv. vizuální umělec, jde smrkovým lesem po cestě, kouká před sebe, a najednou mu vnitřní hlas řekne: pohlédni vpravo! Umělec XY poslechne, protože je zvlášť citlivý na nepředvídatelné prožitky, a změní směr cesty. V hloubi lesa spatří zvláštní světlo, a v něm cosi ještě zvláštnějšího. Na mýtině objeví čtyři mohutně vzrostlé duby, všelijak pokroucené, čnící vysoko vzhůru. Zvláštní jev, čtyři duby ve smrkovém lese, to přece není jenom tak.

Rozhovor Britských listů 200. Jak to dopadne se Spojenými státy?

4. 1. 2019


Tento týden po nedávných volbách do amerického Kongresu přebírá rozhodování nad Sněmovnou reprezentantů Demokratická strana. Jak na to bude reagovat Donald Trump, co nás čeká v americké politice a jaké to může mít dopady na střední Evropu? O tom hovoří v tomto Rozhovoru Britských listů Jan Čulík s Jiřím Pehem, politologem a ředitelem pražské pobočky New York University. Rozhovor se vysílá v Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 4. ledna 2019.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE
 12974

Rusko: "Veřejné mínění si Kuril cení více než vlády"

11. 1. 2019

Téma možného předání Jižních Kuril Japonsku se v době novoročních prázdnin neočekávaně vrátilo do veřejné diskuse. Veřejné mínění v Rusku však neumožní vládě teritoriální ústupky ani v případě snah o rozdělení Západu a snížení dopadu sankcí, myslí si politolog Aleksej Makarkin.
 13518

Pro stoupence Czexitu: Sázkaři v Británii a v Irsku nabízejí sázky ohledně toho, co bude r. 2019 v Británii po brexitu na lístky

11. 1. 2019

 

Irská sázkařská kancelář PaddyPower zveřejnila seznam sázkových poměrů pro 14 druhů zboží, které byl mohly být po odchodu Británie z EU na lístky. Očekává se totiž v důsledku nových celních procedur naprostá blokace přístavů Dover a Calais, odkud se dosud do Británie dováží z EU většina potravin a léků.

Možnost vsadit si nabízí tato sázková kancelář s těmito nabízenými pravděpodobnostmi. Nejnižší sázkový poměr nabízí sázková kancelář pro pohonné hmoty:

Pohonné hmoty: 15/2
Olivový olej: 16/1
Máslo: 20/1
Bílé víno: 35/1
Prosecco: 125/1
Mléko: 11/1
Sýr: 17/1
Rajčata: 25/1
Gin: 55/1
Tyčinky Mars: 150/1
Chléb: 16/1
Káva: 20/1
Červené víno: 35/1
Šampaňské: 125/1

Podrobnosti v angličtině ZDE   

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

 12458

Německo se připravuje na ekonomický pokles

11. 1. 2019

Na obzoru globální ekonomiky se hromadí mraky a riziko recese roste. Řada expertů je přesvědčena, že mezinárodní bankovní systém není připraven a Německo se začíná chystat na nejhorší, napsal Christian Reiermann.
 13517

Automobilka Ford zruší v Evropě tisíce pracovních míst

11. 1. 2019

Automobilka Ford oznámila plány na velké změny ve svých operacích v Británii a v kontinentální Evropě. Očekává se, že povedou k zániku tisíců pracovních míst, včetně Británie, ačkoliv škrty v britských továrnách nejsou považovány za bezprostředně hrozící.
29764

Mocenská konsolidace Českého rozhlasu

10. 1. 2019 / Bohumil Kartous

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous 

Podezření na plíživou snahu neutralizovat veřejnoprávní média lze dobře sledovat na dění v Českém rozhlase. Kompromitaci s vydavateli "médií", která šíří fake news, formou účasti na cenách za "žurnalistiku", které si tuto cenu udělují, se ředitel ČRo opět připomenul vyhozením Petra Fischera z pozice šéfredaktora stanice Vltava. Ve svém stylu řízení se opírá o konsensus s Radou ČRo, která v současnosti jedná očividně ve stejném zájmu, jaké hájí ředitel. Rada evidentně nebude nadále hrát korekční roli při posuzování práce ČRo, jak tomu bylo ještě donedávna, kdy rada zadávala a zveřejňovala nezávislé analýzy obsahu vysílání. V současnosti už nejsou zadávány podobné analýzy nezávislým odborníkům, nýbrž rada si v současném složení vybrala své experty, kteří mají takovou činnost na starosti. Sice nemají kvalifikaci, zato umějí splnit zadání, neb jsou k tomu patřičně vyškoleni. Na základě podobné analýzy, vytvořené "dvěma staršími zkušenými pány" (analytický předpoklad lde předsedkyně rady, cca 39 minuta záznamu), byl vyhozen Petr Fischer. Analytický materiál nechť čtánř posoudí sám. Tohle je prosím evidence-based pojetí zpětné vazby média 21. století...
 13505

Kdo je tu skutečný terorista?

10. 1. 2019 / Daniel Veselý

Je sice jednoduché být po bitvě generálem, nicméně k zločinu, jejž má na svědomí důchodce-terorista, patrně jednou muselo dojít. Protiuprchlická agenda soustavně zamořující veřejnou debatu přinesla první shnilé ovoce - až na to, že pachatelem teroristického činu není zdivočelý muslim, nýbrž psychicky labilní a dezorientovaný Čech, jejž pronásledovaly noční můry o znásilňujících migrantských hordách, které jako by vypadly z produkce manipulativních stoup typu Parlamentní listy. Nemohu si pomoci, ale obviněný Jaromír Balda mi spíše připadá jako oběť brutální manipulace posvěcené Hradem než jako zavilý a prachsprostý zločinec.   

 
 11631

O náboženství a společnosti pro pana Urbana

10. 1. 2019 / Boris Cvek

Pan Urban píše, že Mojžíš a Mohamed, na rozdíl od Ježíše, byli vojevůdci. Ale to je opravdu historicky hodně daleko. Mě tyhle argumenty vždycky dokážou zvednout ze židle, neboť si vzpomenu třeba na Dantovu Božskou komedii. Ano, renesanční papežové byli vojevůdci, velmi cyničtí. Představa, že postava Ježíše nějak brání tomu, aby se z křesťanství stalo krvavé náboženství války, je naprosto absurdní.
30198

Dezinformace jako extenze mocenského vlivu v našich životech

Přijměme konečně fakt, že společnost se odehrává v mocenském sporu, a pojďme ho kultivovat

10. 1. 2019 / Bohumil Kartous

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous 

Zdroje informací nikdy není možné považovat za objektivní. Ani sebelepší média se nevyhnou snaze neohrožovat (či přímo podporovat) partikulární zájmy těch, kdo je ovládají či vlastní. V případě komerčních médií se nelze vyhnout tlaku velkých zadavatelů reklamy, kteří nepotřebují zaplácnout plochu reklamou, ale dostat se "nad linku", případně se tam nedostat, jde-li o negativní konotace. Nemohou se vyhnout tomu, aby se do jejich agenda setting promítala ideologická substance těch, kdo informace vytvářejí.

Nemohou se vyhnout dost dobře tomu, že míra ověřování zdrojů, z nichž čerpají, má své limity. Často leží velmi nízko. Nemohou se vyhnout tlaku velkých institucí a korporací (či zpravodajských služeb), které dokáží vyvinout enormní úsilí, majíce k dispozici potřebný aparát. Ať už ve snaze nějakou informaci či narativ prosadit, nebo naopak potlačit zájem médií o určité informace.

Chomsky a Herman popsali vše detailně na fungování masmédií v liberálních demokraciích velmi detailně. To všechno je pravda a to všechno částečně přispívá k vysoké míře nedůvěry v média, a tedy i v samotnou konstrukci skutečnosti, kterou předkládají. Představa, že internet učiní liberální společnosti více "pravdivé" v jejich vnímání skutečnosti, se ukázala být naprosto scestná. Nejhorší na tom je, že čím více jste k této představě přilnuli, tím hůře jste schopni takové dogma opustit.
 11631

K bludům o islámu

10. 1. 2019 / Pavel Urban

Pan Cvek vyvrací některé nesmyslné názory na islám, na které neustále naráží na Facebooku. (Já na ně neustále narážím také, byť jinde.) Takovým nesmyslem třeba rovnítko mezi islámem a nacismem. Je pravda, že nacismus je poměrně jednoduchá ideologie. Která má v sobě možná cosi z pohanství. Ideologie pro předem vyvolené, která v praxi dávala svým stoupencům i nepřátelům zhruba to, co slibovala. To je možná jeden z důvodů, proč nacismus prohrál. Naproti tomu judaismus, křesťanství a islám jsou náboženství stará tisíciletí. Byla oficiálním náboženstvím mnoha států, a, aspoň v případě těch posledních dvou, velkých říší, mnoha miliard lidí. Mají velmi složité dějiny. Jejich různým společenským projevům je třeba rozumět v rámci dané společnosti, jejích zvyklostí, hodnot atd.

30078

Nechte nás sakra učit dobře (příběh desátý)

Raději si odučím svoje

10. 1. 2019 / Jiří Karen

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous 

Jmenuji se Roman a pracuji jako učitel zeměpisu a fyziky na menším městě v oblasti bývalých Sudet. Rád bych se podělil se svou trpkou zkušeností, která mě přesvědčila, že kreativita ve školství se nevyplácí.
 8702

Je třeba decentralizovat digitální sociální sítě

10. 1. 2019

Již před několika lety jsem si dělal průzkum, co jsou Evropské/západní 
hodnoty. Kupodivu čím víc se kdo jimi zaklíná, tím menší jeví ochotu je 
vyjmenovat, neřku-li je definovat. Vyloženě nepřátelskou pozici mi 
ukázal Jakub Janda, který má "hodnoty" rovnou v názvu svého spolku. 

Pojďme si tedy nejprve ujasnit ten "hodnotový rámec", co je a s jakou 
volností jsme ochotni k němu přistupovat. Až budeme mít jasno, můžeme na 
tomto základě začít s kritikou globální společnosti a tentokrát skutečně 
padni komu padni.

Nejprve budeme muset zkritizovat sami sebe, pak své 
nejbližší spojence a teprve někde na chvostu (kým?) designované "nepřátele", píše Jan Knitl v reakci na diskusi o opanování informačního prostoru různými verzemi skutečnosti, které deklaratorně reprezentují určitý hodnotový rámec...

Orbánův vliv: Odchod Maďarů z Maďarska se zrychluje

10. 1. 2019

Orbánova migrační politika: Počet Maďarů, kteří se stěhují do Německa, se za posledních deset let znásobil 3,4 krát. Více než 600 000 Maďarů nyní žije mimo Maďarsko, to je více než 6 procent celkového maďarského obyvatelstva.


 13514

A Kurdish politician has been detained at Košice airport. Will he be sent to Iran to be executed?

10. 1. 2019

 

On Tuesday 8th January, Kurdish politician Brahram Samani was detained at the airport in Košice, Eastern Slovakia. Samani is running away from political persecution in Iran. He managed to cross the border to Turkey where he obtained a false Slovenian passport. He used this to fly from Turkey to Slovakia from where he was to continue his journey by air to Belgium. But the Slovak police has detained him, under somewhat unusual circumstances, says Czech TV station "Prima", and he may now be deported back to Turkey. Since Turkey and Iran have a mutual agreement about the deportation of political refugees, if Samani is deported to Turkey, it basically means that he has been sent back to be executed in Iran.
 13514

Na letišti v Košicích čeká kurdský politik, zda bude poslán do Íránu k popravě

10. 1. 2019

Na letišti v Košicích byl v úterý 8. 1. 2019 odpoledne zadržen kurdský politik Brahram Samani, který prchá před politickou perzekucí z Íránu. Ze země ajatoláhů se mu podařilo přejít přes zelenou hranici do Turecka, kde si opatřil slovinský cestovní pas na jméno Oliver Potocnik. Na něj se mu podařilo nastoupit do letadla z Turecka na Slovensko, kde měl jen přestoupit a letět dál do Belgie. Slovenskou policií byl však za poněkud podivných okolností zadržen a nyní mu hrozí odeslání zpět do Turecka. Vzhledem k tomu, že Turecko a Írán mají dohodu o vzájemném vydávání politických uprchlíků, jeho odeslání do Turecka je faktickým posláním na popraviště v Íránu.

Další podrobnosti ZDE
 
 11764

Soudní podání: Trumpův Manafort lhal o sdílení údajů s Rusy

9. 1. 2019

Bývalý šéf Trumpovy volební kampaně Paul Manafort v roce 2016 poskytl data z průzkumů obchodnímu spolupracovníkovi, který je obviněn z vazeb na ruské zpravodajské služby. Vyšetřovatelé tvrdí, že jim v této věci lhal, říká soudní podání předložené v úterý, informují Michael Balsamo, Eric Tucker a Chad Day.
 13507

Německé probouzení do 21. století

9. 1. 2019 / Karel Dolejší

Německem hýbe čerstvý skandál. Po Novém roce vyšlo najevo, že od 1. prosince "péčí" hackera či hackerů unikla osobní data politiků i některých dalších veřejně činných osob - a došlo k jejich vyvěšení na veřejný web. První analýzy ukazují dvě zajímavosti: Za prvé, pachatel či pachatelé jevili nulový zájem o extrémistickou proruskou stranu AfD; za druhé, mezi skutečná data jsou místy účelově vsunována "vylepšení" v podobě zfalšovaných diskreditujících zpráv. První i druhé představuje nepřímá vodítka k pachateli: Ten jednak v rámci destabilizační operace chrání proruské politiky, jednak používá typicky ruskou zpravodajskou metodu výroby dezinformací nerozlišitelně promísených se zrnky pravdy.
 13513

Sytý hladovému nevěří

9. 1. 2019 / Jan Sláma

 


Ve společnosti se vyskytl další problém. Je třeba ho prodiskutovat. Jak jinak, jsou tu různé pohledy. O čem to mluvíme? Inu o obědech pro děti zdarma a bez rozdílu!

Jedni, nejraději by řekli „když na ně nemáte, tak se nedá nic dělat“, možná si myslí „ať si třeba umřou, ale nahlas se to říct neodváží. Zatím. Jsou tu přece sociální služby, charity, Armáda spásy a kdesi cosi.

Trump se z Oválné pracovny snažil vyvolávat v televizi strach z imigrace

9. 1. 2019Donald Trump poprvé vysílal svůj televizní projev "k národu" přímo z Oválné pracovny. Zneužil ho k pokusu vyvolávat strach z imigrantů, opakoval svá pochybná tvrzení o nutnosti postavit zeď na hranici s Mexikem a nenabídl žádné nové řešení pro částečné uzavření úřadů americké federální vlády.

Trump v desetiminutovém projevu obvinil "kriminální gangy" a "obrovské množství ilegálních drog", že způsobily "tisíce úmrtí" a obvinil Demokraty, že nesou vinu za částečné uzavření americké federální vlády, které trvá už 18. den. Demokraté ho obvinili z vyvolávání strachu.
 13512

Německo: K rozsáhlé krádeži a zveřejnění osobních dat politiků se přiznal dvacetiletý mladík. Jednal na vlastní pěst

9. 1. 2019

Dvacetiletý mladík z Hessenska se "plně přiznal k tomu, že se hackersky zmocnil a zveřejnil soukromá osobní data stovek nejvyšších německých politiků, uvádí policie.

Dal si přízvisko G0d a zveřejknil soukromé osobní informace o politicích, novinářích a celebritách na Twitteru, na twitterovém účtu @_Orbit.

Vyšetřovatelé konstatují, že hacker je teprve student a bydlí u rodičů.
 12943

Seehofer: Krádež dat? To chce klid

9. 1. 2019

Za únik dat politiků a celebrit může dvacetiletý osamělý pachatel, shrnul rychlé vyšetřování ministr vnitra Seehofer. Jeho sebevědomé krédo zní: Vše pod kontrolou, napsal Florian Gathmann.
 11366

V Dolní sněmovně vzniká nadstranická aliance proti brexitu bez dohody

9. 1. 2019

 

Premiérka přiznala vládě, že parlamentní hlasování, které se má konat příští týden o její dohodě s Bruselem o odchodu Británie s EU, Mayová prohraje. Vládní zdroje však netuší, co pak hodlá dělat. Zatímco někteří ministři už otevřeně varují před odchodem Británie z EU bez dohody, stále ještě existuje v Anglii i v Konzervativní straně dostatečné množství maniaků, kteří tvrdí, že by to "nebyl žádný problém".

Avšak úterní hlasování proti finančnímu zákonu naznačuje, že se tvoří nadstranická aliance, která hodlá učinit vše, aby Británie nemohla odejít z EU bez dohody. Právní odborníci si nejsou jisti, zda se jim to může podařit, protože veškeré rozhodovací pravomoci má v rukou Mayová. Ta by mohla brexit zrušit okamžitě. Je však velmi omezená.

Podrobnosti v angličtině ZDE  
 11366

Británie: Uprostřed chaosu brexitu se probouzí parlament a snaží se převzít moc od vlády

9. 1. 2019

 

Vláda Theresy Mayové ve středu odpoledne prohrála o 11 hlasů, poměrem 308-297 hlasů,  hlasování o rezoluci, kterou navrh bývalý konzervativní generální prokurátor Dominic Grieve, která praví, že pokud příští týden Mayová prohraje hlasování o své brexitové dohodě s Bruselem, bude mít povinnost do tří dnů předložit parlamentu svůj plán B.Chtějí tím zabránit, aby Británie vypadla z EU bez dohody, což by mělo katastrofální důsledky.  Dosud na reakci po případné volební porážce příští týden  měla Mayová 21 dní, avšak bouřící se poslanci poukazují na to, že vzhledem k tomu, že Británie má odejít z EU za 79 dní, "není čas".

Probrexitoví poslanci argumentují, že schválená rezoluce nic na věci nemění. Mayová se snaží vytvářet dojem, že dělá poslancům nejrůznější ústupky, aby její dohodu s Bruselem o brexitu příští týden schválili. Její nejnovější "ústupek" však odmítla fundamentalistická severoirská protestantská strana DUP, která udržuje Mayovou v Londýně u moci, jako "nepřijatelný".

V Dolní sněmovně vládne horečná atmosféra. Jednomu konzervativnímu poslanci, stoupenci setrvání Británie v EU, dnes bylo vyhrožováno emailem smrtí.

Pozorovatelé poukazují na to, že v situaci absolutního chaosu a rozhádané vlády se začínají spojovat řadoví poslanci z nejrůznějších stran a diktovat vládě budoucí strategii. Pro vládu je to nebezpečný precedens, protože dosud určovala vláda, co se bude v parlamentě dělat. Zdá se, že ve středu to skončilo.

Podrobnosti v angličtině ZDE

 

 12971

Matteo Salvini: "Itálie a Polsko by mohly vybudovat novou Evropu"

9. 1. 2019Italský ultrapravicový ministr vnitra Matteo Salvini se vyjádřil, že by Itálie a Polsko mohly společně vyvolat "evropské jaro", které by rozbilo dominující "německo-francouzskou osu". Snaží se před evropskými parlamentními volbami v květnu vytvářet ultrapravicové aliance.

Salvini, náměstek italského premiéra a šéf ultrapravicové Ligy, navštívil ve středu Polsko, kde jednal o strategii s vládnoucí stranou Právo a spravedlnost. Obě strany mají podobně nenávistný postoj vůči imigraci, vůči muslimům a zastávají euroskeptické postoje.
 13509

Brazílie: Bolsonarův plán přinese odstranění kritické pedagogiky Paula Freireho ze školského systému

9. 1. 2019

Teoretik vzdělávání Paulo Freire je jedním z nejznámějších brazilských intelektuálů a jeho vzdělávací metodologie je využívána na řadě elitních škol, upozorňuje Paulo Saldaña. Ohledně plánů nového prezidenta Bolsonara v oblasti vzdělávání není známo mnoho detailů. Jeden z nich však vyvolal pozornost: Plán odstranit jméno Paula Freireho ze všech brazilských škol.
 13510

Manévry Anakonda ilustrovaly problémy NATO s palbou na velkou vzdálenost

9. 1. 2019

Nedaleko břehu Visly provádí pluk dělostřelectva polské 12. mechanizované divize společný palebný výcvik s vojáky amerického 82. pluku polního dělostřelectva z texaského Fort Hoodu, píše Hal Foster. Podplukovník Daniel Noga velící polským vojákům upozorňuje, že jeho země brzy zakoupí americké mnohonásobné raketomety M142 HIMARS, aby získala větší dostřel v oblasti těžkých dělostřeleckých systémů. S naváděnou municí s prodlouženým doletem rakety M142 mohou zasáhnout cíle vzdálené až 100 km, uvádějí experti.
 13508

Rubl dál devalvuje. Investovat v této měně se nevyplácí

9. 1. 2019

V minulém roce byly nejlepším nástrojem investování pro Rusy anonymní metalické poukázky v palladiu a také dolarové úspory. I účty v eurech jsou výhodnější než devalvující rubl, píše Anastasija Baškatovová. Podle expertů představují horší variantu bitcoiny. Hromadění rublů nelze označit za efektivní způsob investování.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL v říjnu 2018

31. 10. 2018

V říjnu 2018 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 43 927.60  . DĚKUJEME!   Výdaje na provoz Britských listů byly  však 106 601.72 Kč. 

Bez větší míry finanční podpory čtenářů do několika měsíců končíme.

Zůstatek byl koncem října  2018 197 962.12 Kč.  

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu. 

Potřebujeme normálně cca 80 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.


43216