Human Rights Watch apeluje na české politiky, aby odsoudili "nebezpečný a odporný komentář" J.X.Doležala

8. 8. 2017

čas čtení < 1 minutaOdpovědní čeští politikové by měli odsoudit tento nebezpečný a odporný komentář. Dejte, prosím, morální příklad! píše na Twitteru Lotte Leicht, ředitelka organizace Human Rights Watch pro Evropskou unii:


O historickém zapomnění

8. 8. 2017

čas čtení 2 minuty
To už opravdu ve střední Evropě nezůstal nikdo, kdo by si pamatoval něco o její historii? Dehumanizovat skupinu lidí je prvním krokem k jejich vyvraždění. Pokud se ve společnosti nepozvedne velká vlna odporu proti takovýmto výrokům, dokazuje to, že společnost přišla nejen o svou morálku, ale i o chápání své vlastní historie.


Is there no one left at all in the region who remembers anything about its history? Dehumanising a group is a step towards slaughtering them. If there is not widespread condemnation of comments like this, it suggests society has quite simply lost its morality as well as its understanding of its own history.Andrew Stroehlein z organizace Human Rights Watch, ohromen výroky J.X.Doležala, se ptal, zda se proti tomu v české společnosti zvedla vlna odporu. Bohužel jsem musel konstatovat, že nikoliv, píše Jan Čulík. Stroehlein reaguje:To už opravdu ve střední Evropě nezůstal nikdo, kdo by si pamatoval něco o její historii? Dehumanizovat skupinu lidí je prvním krokem k jejich vyvraždění. Pokud se ve společnosti nepozvedne velká vlna odporu proti takovýmto výrokům, dokazuje to, že společnost přišla nejen o svou morálku, ale i o chápání své vlastní historie.

Srovnávání lidí s "invazivními zvířecími druhy". To je úroveň veřejné rétoriky o uprchlících v České republice. Hnus:

 Jak se stane, že morálka společnosti poklesne na takovou úroveň, kdy jsou takovéto výroky považovány za přijatelné? (A, samozřejmě, ČR v tom není sama.)
 
Zejména pro každého, kdo ví aspoň něco o historii střední Evropy a rozumí, kam vede dehumanizace určité skupiny lidí...

 


USA a Británie: Probíhající projekt "osvobozování oligarchů" bude vyžadovat omezení demokracie

8. 8. 2017

čas čtení 4 minuty


Je pravděpodobné, že Donald Trump nepřežije v prezidentském úřadě déle než rok, míní Paul Mason. Víme, že už řadu týdnů zasedá velká porota, s právem povolávat svědky a vyžadovat dokumenty. Zkoumá angažmá Kremlu v Trumpově předvolební kampani. Víme, že Donald Trump junior obdržel email nabízející setkání jako součást "podpory Ruska a jeho vlády pro pana Trumpa" a že když to vyšlo na veřejnost, Trump osobně nadiktoval falešné svědectví o této schůzce. 

Víme také, že mimořádný vyšetřovatel Robert Mueller vyšetřuje i vazby mezi ruskými oligarchy a Trumpovými podniky, které charakterizoval investigativní novinář Craig Unger jako "pradlenku" pro špinavé peníze ruských mafiánů.

Demokraté očekávají, že se Trump neúspěšně pokusí vyhodit Muellera, pár podezřelých osob dostane za své svědectví imunitu a všechno vyjde najevo. Trump pak buď odstoupí, anebo bude následovat impeachment. Prezidentem se stane Mike Pence.

Rozhovor Britských listů 121.

Mám velkou příchylnost k přirozenému životu

4. 8. 2017

čas čtení 1 minutaPři příležitosti uvedení posledního celovečerního filmu Bohdana Slámy "Bába z ledu" na karlovarském filmovém festivalu hovoří Jan Čulík s Bohdanem Slámou o významu pěti celovečerních filmů tohoto výrazného českého filmového režiséra současnosti. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 4. srpna 2017.

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE


Vážení čtenáři, máme-li ve vydání Britských listů pokračovat, potřebujeme trvalou finanční podporu. K provozu Britských listů je zapotřebí přibližně 60 000 Kč měsíčně. Stačilo by, aby 300 čtenářů přispívalo částkou 200 Kč.

Možná si nemyslíte, že je v českém prostředí Britských listů zapotřebí. (Nenávist, kterou vyvolávají, však spíš napovídá, že ano.) 

Pokud takový názor zastáváte, pak samozřejmě finančně nepřispívejte.  

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500.   Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

European Union: "Weird: we will be killing invasive animal species, while we keep welcoming invasive human populations"

8. 8. 2017

čas čtení 2 minuty"The European Union has published a list of animal species which are not allowed to enter Europe. These so called invasive species - those species which have arrived from other continents - do not have natural enemies in their new home and do not fit the ecosystem. It is quite bizarre that the European Union is incapable of applying this old ethological and environmental rule against the invasive human populations," writes commentator J.X.Doležal in the Czech glossy newsweekly Reflex.

Agročert

8. 8. 2017 / Beno Trávníček

čas čtení 5 minut


Občas tak trochu zapomínáme, že to, co nám přináší přežití, je orná půda. Už jsme si stihli uvědomit, že zničené ovzduší a špinavá voda či její nedostatek nebo odpady rozptýlené všude kolem nás jsou problémem fatálním. Nějak nám ale stále uniká význam skutečně kvalitní půdy - význam dobré ornice. Ostatně to vyjadřujeme i  svým legislativním analfabetismem, kdy máme v Česku obstojný zákon o vodách, o  ovzduší i  o  odpadech, ale komplexní zákon O  PŮDĚ stále chybí.

Často přemýšlím o  tom, proč to tak je. Po sametové revoluci často moudří zmiňovali, že po  odcizení půdy původním vlastníkům (viz JZD a státní statky = kolchozy) je třeba, jako základ všeho, obnovit vztah k  ní - jako niterní vztah vlastnický. Kdo vlastní a obdělává půdu – nebude si ji přece huntovat! Tento předpoklad ale hrubě nevyšel. Masivní většinu půdy dnes obhospodařují její nevlastníci či vlastníci megalomanští. Tedy ti, kdo z  podstaty problému nemohou mít ke  konkrétnímu kousku půdy žádný významný vztah. Půda tak funguje často jako nikým nekontrolovaná fabrika na  peníze, ovšem bez  nezbytných reinvestic do svojí podstaty. Tedy jako tunel. Jak se potom divit současnému stavu?

Americké ministerstvo zemědělství zakázalo výraz "klimatická změna"

8. 8. 2017

čas čtení < 1 minuta

Americké ministerstvo zemědělství zakázalo výraz "klimatická změna"


THE GUARDIAN FRONT PAGE 'US federal workers are told: stop saying 'climate change' #skypapers pic.twitter.com/xrY8VdHC6eZaměstnancům bylo přikázáno, aby používali výraz "extremní počasí". 

Zakázány byly také výrazy "snížit skleníkové plyny" a "ukládat uhlík". 

Podrobnosti v angličtině ZDEV Utrechtu byla otevřeno největší kryté parkoviště pro jízdní kola na světě

8. 8. 2017

čas čtení < 1 minuta
Zatím pro 5000 jízdních kol, nakonec bude mít místo pro 12 500 jízdních kol. Je umístěno pod nádražím v Utrechtu:43 procent cest kratších než 7,5 km podnikají v Utrechtu obyvatelé na kole. V Holandsku je 1,3 jízdního kola na jednoho obyvatele. Užívání jízdních kol tam každoročně roste. 

Na druhém místě v častém užívání jízdních kol je Dánsko. Pak následuje Japonsko, Belgie a Čína. 

V Kodani se uskuteční 35 procent všech jízd ve městě na kole. V Amsterodamu je to 32 procent jízd. V Berlíně 13 procent, v Ljubljaně 12 procent.

Slaměný panák kapitalismu

8. 8. 2017 / Boris Cvek

čas čtení 2 minuty

Dovolte mi, prosím, drobný příspěvek k diskusi o „boji proti kapitalismu“. Daniel Veselý  to nakonec říká jasně: kapitalismus je podle něj chamtivost, bezohlednost a válečný apetit. Pak se zase dočtete na anglické wikipedii, že kvakeři – apoštolové pacifismu a sociálního pokroku – byli „přirozenými kapitalisty“, zakladateli bank, manufaktur atd.

Reakce na články Karla Dolejšího a Jana Čulíka

Co je špatného na boji proti kapitalismu?

7. 8. 2017 / Daniel Veselý

čas čtení 4 minuty

Na rozdíl od Jana Čulíka moc nechápu, proč se Karel Dolejší neustále strefuje do radikální levice či levice obecně. Až na zcela zanedbatelné výjimky tu přece nikdo nechce „zapalovat auta invalidům“ nebo ničit „obchody živnostníků“. Přestože lze levici vytknout spoustu věcí – od neschopnosti zformulovat a realizovat životaschopnou politickou agendu, jež by oslovila opomíjené, po vzájemné žabomyší půtky, existují také reálné externí faktory, kvůli nimž se levicové ideje nepodařilo plošně prosadit.    

 

Co je špatného na inkvizici?

7. 8. 2017 / Karel Dolejší

čas čtení 3 minuty

Radikální levice po zkrachování ideologie pokroku spadla do staré pasti, kterou ve druhé polovině 80. let minulého století analyzoval filosof české avantgardy Robert Kalivoda: Začala tančit kmenové tance u totemu prostorové utopie - a volat po novém křižáckém tažení za vymýcení zlého kapitalismu.

Analytik z Al Jazeery: Izrael teď skáče, jak arabští diktátoři pískají

7. 8. 2017

čas čtení 2 minuty

Izrael se připojil k zákazu Al Jazeery v Jordánsku, v Egyptě, ve Spojených arabských emirátech a v Saúdské Arábii. Tyto země televizi obvinily z "podpory terorismu". Státy kolem Perského zálivu zahájily bojkot Kataru, odkud Al Jazeera vysílá, a požadují její zákaz. Katar nátlak ignoruje.

Izrael se nepodílí na požadavcích proti Kataru, které především prosazuje Saúdská Arábie, ale ostře kriticky pohlíží na to, jak televize Al Jazeera informuje o palestinském konfliktu. Izrael Al Jazeeru obviňuje, že má "hluboké vazby" na organizaci Hamas a na další extremistické skupiny v Gaze a na západním břehu Jordánu. Rozhodnutí Izraele zakázat Al Jazeeru dále přibližuje zájmy států v Perském zálivu k izraelské vládě Benjamina Netanyahua. Netanyahu se sbližuje s těmito diktaturami, protože sdílí s arabskými státy názor na Írán a na Muslimské bratrstvo, které má vazby na Hamas. Všichni tvrdí, že arabské vysílání Al Jazeery svým zpravodajstvím o regionálních konfliktech podporuje násilí.

Katar tvrdí, že dává prostor všem aktérům v regionálních konfliktech, a často interviewuje představitele izraelské vlády, což jiné arabské stanice nedělají. Zdroj ZDE

 
Marwan Bishara, čelný politický analytik z Al Jazeery k rozhodnutí Izraele uzavřít kancelář Al Jazeery v Jeruzalémě a zrušit šíření vysílání Al Jazeery v Izraeli:


"Chci následující věc přečíst  našim divákům po celém světě. Protože jsem si neuvědomil, že je to tak jednoduše pitomé. Protože izraelský ministr pro komunikace řekl přesně tato slova: "Založili jsme své rozhodnutí na rozhodnutí sunnitských arabských států uzavřít kanceláře Al Jazeery a zakázat jejich práci." To je celé. On opravdu řekl: "Založili jsme své rozhodnutí na tom, že egyptský generál Sisi, který provedl vojenský převrat, vládne v Egyptě, a víte, Mohammed bin Salman v Saúdské Arábii a Mohammed bin Zayed ze Spojených arabských emirátů."

Tyto diktatury nyní diktují Izraeli to, co má udělat ohledně tisku a ohledně tiskových akreditací. Celý svět by měl tomuto věnovat pozornost: Izrael skáče, jak arabští diktátoři pískají. Nejenže vidíme vznik této nové aliance mezi diktátory a vojenskou okupací Izraele. Vychází najevo vznik nové osy. Jsme svědky toho, jak izraelský ministr přiznává novinářům, že Izrael jedná podle toho, jak jednají arabští diktátoři. A to je prosím ta jediná demokracie na Blízkém východě." 

Expertka na válečné zločiny z protestu odstoupila z komise OSN "vyšetřující" vraždění v Sýrii

7. 8. 2017

čas čtení < 1 minuta


Bývalá prokurátorka pro válečné zločiny Carla Del Ponte oznámila, že odchází z komise OSN, vyšetřující porušování lidských práv v Sýrii, protože "komise nedělá absolutně nic".

Zasedala v komisi OSN pro Sýrii po dobu téměř pěti let.

Během občanské války v Sýrii bylo usmrceno více než 300 000 lidí a miliony osob se staly uprchlíky.

Carla Del Ponte je bývalá švýcarská generální prokurátorka a proslula vyšetřováním válečných zločinů ve Rwandě a v bývalé Jugoslávii.

"Jsem frustrována, končím," sdělila Del Ponte švýcarskému listu Blick.

Čína: Severní Korea nesmí provokovat mezinárodní komunitu dalšími raketovými zkouškami

7. 8. 2017

čas čtení 1 minuta


Čína naléhá na Severní Koreu, aby přestala provokovat mezinárodní komunitu dalšími raketovými nebo jadernými zkouškami a varovala, že situace na korejském poloostrově vstupuje "do velmi kritické fáze".

V neděli, den poté, co Rada bezpečnosti OSN hlasovala jednohlasně pro uvalení nových sankcí na Pchjongjang, zdůraznil čínský ministr zahraničí Wang Yi, že doufá, že toto rozhodnutí umožní severokorejským politikům učinit "správné a inteligentní rozhodnutí" ohledně svého zbrojního programu.

Prosíme, přispějte finančně na provoz Britských listů

3. 3. 2017

čas čtení 3 minuty

Milí čtenáři,

na provoz Britských listů potřebujeme měsíčně přibližně 60 000 Kč. Velmi oceňujeme, že čtenáři podstatnou měrou přispěli na provoz našeho serveru v listopadu a v prosinci 2016. Bohužel však tuto finanční podporu potřebujeme trvale,  výdaje udržujeme na minimu, avšak  bez rozpočtu se server provozovat nedá. Prosíme, tedy, uvažte o pravidelném finančním příspěvku ve prospěch BL. Stačilo by, kdyby 300 lidí příspívalo měsíční částkou 200 Kč.

Jako občanské sdružení poskytujeme všem přispěvatelům potvrzení, na jehož základě si finanční dar můžete odečíst od základu daně. 

Přispět můžete i bankovním převodem na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat i z mobilního telefonu, informace o tom jsou níže.

Cambridžská odbornice na starý Řím se stala terčem vulgárních útoků

7. 8. 2017

čas čtení 2 minuty


Odvážila se totiž napsat, že římská Británie znala multikulturní diverzitu


Historička z Cambridgeské univerzity Mary Beardová se stala terčem "vlny agresivních nadávek" na sociálních sítích, poté, co si dovolila napsat, že římská Británie znala etnickou diverzitu.

Historička se postavila na obranu filmu BBC pro školy, v němž vystupuje vysoký římský voják jako otec rodiny a je to černoch. Jedna osoba si stěžovala, že Beardová "přepisuje historii".

Britští penzisti chtějí brexit, i když to způsobí nezaměstnanost jejich mladších příbuzných

6. 8. 2017

čas čtení 2 minuty

Stoupenci brexitu jsou ochotni zlikvidovat britské hospodářství a přijít o zaměstnání, jen když Británie opustí Evropskou unii. Podle nejnovějšího průzkumu organizace YouGov je více než 60 procent britských občanů, kteří hlasovali pro brexit, přesvědčeno, že "podstatné škody" britské ekonomice jsou "cenou, kterou stojí za to zaplatit pro odchod Británie z Evropské unie".  39 procent stoupenců brexitu se vyjádřilo, že by jim nevadilo, kdyby v důsledku brexitu přišli oni, nebo člen jejich rodiny, o zaměstnání. Za odchod z EU to prý stojí.

Nenáviděný Martin Shkreli by uvězněn za podvádění investorů

5. 8. 2017

čas čtení < 1 minuta
Martin Shkreli proslul v roce 2015 tím, že zvýšil cenu léku proti AIDS z 13,50 dolarů na 750 dolarů za pilulku.

Byl považován za nejnenáviděnějšího člověka v Americe. Nyní čelí až 20 letům vězení za podvody. Choval se agresivně na sociálních sítích a zlikvidovali mu proto účet na Twitteru. Živě streamoval na YouTube své arogantní bláboly.
 


 

Necháte si i vy do ruky implantovat mikročip?

5. 8. 2017

čas čtení 1 minuta

 Tyto mikročipy o velikosti zrnka rýže jsou implantovány do těchto úředníků. Dostane je pod kůži více než 50 zaměstnanců. Umožní zaměstnancům přístup do kanceláří, dostat se do počítačů a kupovat si občerstvení z automatů v zaměstnání.

"Věděl jsem, že to není žádná podivná věda ani na tom není nic  divného, tak jsem neměl problém s tím nechat si to píchnout do ruky."

Čipy nemají GPS tracking a jsou zašifrované. Nicméně to přesto vyvolává otázky ohledně ochrany soukromí, zdraví a vztahu mezi zaměstnanci a zaměstnavateli.

"Je to opravdu dobrovolné, když se vás zaměstnavatel ptá, jestli byste si nechali dát do ruky mikročip? Nastane den, kdy lidé, kteří nechtějí do ruky mikročip, nedostanou určitá zaměstnání?"

Navzdory probíhající debatě mají některé nemocnice, některá velvyslanectví a banky také zájem o mikročipování svých zaměstnanců.

"Myslím, že je to něco, co bude v budoucnosti běžné. Otázkou zůstává, nechali byste si implantovat do ruky mikročip i vy? 

Z facebooku

Odpoledne v multikulti pekle. Probuďte se!

5. 8. 2017 / Karel Dolejší

čas čtení 4 minuty

(poznámka autora: Automaticky lokalizováno Facebookem. V Neustupově jsem v životě nebyl...)

Nápad odnést týdenní nákup z centra Kutné Hory na hlavní vlakovou stanici na vlastních zádech vypadal na papíře sice dobře, v realitě multikulturního pekla ale patřil k těm blbějším. Sotva jsem kličkuje mezi Italy a romskou populací s pěnou v hubě, s ohněm v srdci dorazil do peleše lotrovské u glajzny na Čáslav, paní v okýnku bez mrknutí oka obsloužila dvě Polky, pak dva Rusy a záhy s Japonci přešla plynule na angličtinu. "Kde to proboha jsem?", pomyslel jsem si zoufale, když v tom nádražní rozhlas upozornil, že "Dz trejn kontiňús tu Hlízov". Tam jsem sice nejel, ale přinejmenším vím, že Hlízov určitě neleží někde v Amstru ani v Bruseli.

Trump se pokouší zdiskreditovat vyšetřování vazeb jeho kampaně na Rusko

4. 8. 2017

čas čtení 1 minutaMimořádný vyšetřovatel Robert Mueller ustavil velkou porotu


Donald Trump se pokusil zaktivizovat tisíce svých nejfundamentalističtějších stoupenců proti vyšetřování vazeb jeho předvolebního týmu na Rusko. Došlo k tomu v tentýž den, kdy pro toto vyšetřování zaktivizoval mimořádný vyšetřovatel Robert Mueller velkou porotu.

"Snaží se vás podvést a odebrat vám politické vedení, které chcete, prostřednictvím fake news," řekl Trump na shromáždění v Huntingtonu v Západní Virginii.

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

Syrský uprchlík v Londýně právě promoval jako lékař

4. 8. 2017

čas čtení 2 minuty

Po deseti letech, po čtyřech zemích a  21 bytech nyní uprchlík Tirej Brimo, který teď žije v Londýně, promoval jako lékař:

"Jmenuji se Tirej Brimo. Právě jsem promoval na St. George University v Londýně a stal jsem se lékařem. Pocházím ze Sýrie. Jsem v současnosti v Británii syrským uprchlíkem.

Být uprchlíkem znamená přijít o všechno, co jste kdy měli. Přijít o rodinu, o přátele, o místo, kde jste vyrostli, o vaše sny, o naději, o všechno, co vás představuje. O vaši vlastní totožnost.

Máte pocit, že jste číslo a ono to bolí, být číslo. Všechno, co má kdy co společného s vaší totožností, se rozplyne. Někdy máte pocit, že na vás už nezáleží. Ani vám samotným. Je to, jako když rozpustíte zmrzlinu zpátky do mléka.

Už na vás není nic mimořádného. Už to nejste vy.

Začal jsem studovat lékařství na univerzitě v Aleppu r. 2007. Dostal jsem stipendium na medicínu. Koncem roku 2012 byla situace v Aleppu tak špatná, že jsem musel odejít.

Odešel jsem do Libanonu a pak do Egypta a odtamtud - situace v Egyptě taky nebyla moc dobrá, tak jsem musel odejít i odtamtud a přišel jsem do Británie.


Zažádal jsem v Británii o studium na všech lékařských školách. St George's University v Londýně, vynikající místo ke studiu, mě přijala a věřila ve mne. Tak jsem byl přijat do třetího ročníku, dokončil jsem pak třetí, čtvrtý a pátý ročník a před čtrnácti dny jsem měl promoci.

Vždycky to popisuju, že se na mě svět znovu začal smát. Máte pocit, že ve vašem životě začala zase růst květina naděje. Pořád si ještě pamatuju, jakou jsem vždycky dostal euforickou náladu, když jsem dostal email z děkanátu. Říkal jsem tomu, email z nebe. "

Někteří historikové obviňují Nolana, že vynechal roli Indů z evakuace v Dunkirku

4. 8. 2017

čas čtení 1 minuta
Zkresluje nový film "Dunkirk" historii? Deník The Times of India obvinil film "Dunkirk" z toho, že "vyzmizíkoval" "podstatný příspěvek" indických vojáků, jako byli tito", v "jinak brilantním Nolanově filmu".

Nový film Christophera Nolana získal pochvalu kritiků a soustřeďuje se na tři příběhy dunkirkské evakuace v jejich podrobnostech. V několika záběrech je pár nebělošských tváří, především mezi francouzskými vojáky.

Francouzská armáa měla v Dunkirku velký počet vojáků z afrických kolonií. Mezi odhadovanými statisíci vojáků na plážích byly čtyři jednotky Indů.

"Nebyl jich velký počet, možná jen pár stovek... ale kdyby se objevili ve filmu, film by dobrým způsobem připomněl, jak naprosto ústřední roli hrála v druhé světové válce indická armáda." - Historik John Broich

Mnoho vojáků z komerčních lodí, které pomáhaly při evakuaci, pocházelo z východní Afriky a z jihovýchodní Asie. Odhaduje se, že tou dobou tvořili asi čtvrtinu tehdejšího obchodního loďstva.

Během druhé světové války byly pluky z různých kolonií většinou segregovány. Jak válka pokračovala, vojáci z kolonií měli klíčový význam pro britské vojenské úsilí.

V poslední době mnoho lidí kritizuje, že těm 5 milionům lidí, kteří bojovali, se nedostalo uznání.

 
 

Opera Jeana-Baptisty Lullyho "Armide" ve Valticích koncem srpna

4. 8. 2017

čas čtení < 1 minuta

Výbor České Händelovy společnosti srdečně zve na scénická provedení vrcholné opery Jeana-Baptisty Lullyho "Armide" v zámeckém divadle ve Valticích, a sice dne 24. a 25. srpna 2017, vždy od 17.00 hodin.
Jedná se o mimořádná představení se špičkovým mezinárodním obsazením.

Podrobnosti zde:


Vstupenky lze v předprodeji zakoupit zde 

Nacistická nehoráznost, jíž Reflex překročil všechny meze

4. 8. 2017 / Jan Čulík

čas čtení 3 minutyJe neuvěřitelné, co zveřejnil za prasárnu na webu Reflexu J. X. Doležal, upozorňuje Tomáš Křeček:

http://www.reflex.cz/clanek/komentare/81040/eu-budeme-hubit-invazni-druhy-zvirat-a-vitat-invazni-lidske-populace.html


Je velmi obtížné na toho ohromující svinstvo jakkoliv reagovat. Doležal je známý blázen a Reflex je už řadu let naprosté svinstvo. Přesto, že je známa jejich nízká úroveň, tento nejnovější Doležalův výplod opravdu přesahuje všechny meze a je bezpochyby naplněním skutkové podstaty trestného činu vyvolávání nenávisti proti etnickým a náboženským skupinám. Podle českého právního řádu je za takový trestný čin trest tři roky nepodmíněně, pokud je spáchán v médiích.

Kdy začnou české trestní orgány jednat?

Doležalův výplod svou konstrukcí podřadných kategorií mezi lidmi je na úrovni nacistické propagandy. Když toto psali nacisté ve třicátých letech o židech, skončilo to - po jejich dehumanizaci -  vyvražděním šesti milionů z nich.

Nelze dělat rovnítko mezi živočišnými druhy a "různými druhy lidí". Lidé z jiných zemí a jiných kontinentů nejsou jiný "živočišný druh" než Češi.

Falešná iracionální konstrukce údajných podlidí z ciziny, které Doležal nazývá "invazní lidské populace" je nehorázná a trestná.


§ 355

Hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob

(1) Kdo veřejně hanobí

a) některý národ, jeho jazyk, některou rasu nebo etnickou skupinu, nebo

b) skupinu osob pro jejich skutečnou nebo domnělou rasu, příslušnost k etnické skupině, národnost, politické přesvědčení, vyznání nebo proto, že jsou skutečně nebo domněle bez vyznání, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta.

(2) Odnětím svobody až na tři léta bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 a) nejméně se dvěma osobami, nebo

b) tiskem, filmem, rozhlasem, televizí, veřejně přístupnou počítačovou sítí nebo jiným obdobně účinným způsobem.

O slovenském Denníku N

4. 8. 2017 / Igor Daniš

čas čtení 2 minuty

Včera  ste uverejnili na Britských listoch článok od Jiřího Hlavenku  týkajúci sa   Denníka N s trochu zavádzajúcim obsahom.

Aj keď uvedený graf hovorí jasne, nie všetko sa javí tak, ako vyplýva z článku, možno práve naopak.

Pozrite si v priložených štatistikách reálnu čítanosť tlačeného i elektronického vydania Denníka N a jeho postavenia na trhu. Pri webových denníkoch treba zobrať do úvahy aj štandardný seriózny  portál www.aktuality.sk. Tiež si všimnite, ako sa vykazuje  a manipuluje čitateľnosť. 

 

Novináři by se měli likvidovat: Nevtipně o klesající svobodě médií v zemích V4.

4. 8. 2017 / Jaroslav Bílek

čas čtení 8 minut

Nedávný výrok prezidenta Miloše Zemana o tom, že by se novináři měli likvidovat unikl málokomu. Na samotném výroku pak není nejzajímavější to, že by se za něj nemusel stydět žádný diktátor od Ruska po Turecko, ale to, že dobře ilustruje postoj některých představitelů politické elity zemí V4 vůči svobodě médií.

S tím, jak se nad zeměmi Visegrádu stahují autoritářská mračna se totiž svoboda médií v pro demokracii nutném významu stále zmenšuje a média se tak ocitají ve stále větším obležení úřadujících politiků. Nejzřetelněji tento trend můžeme sledovat v Maďarsku a Polsku, nicméně ani situaci v České republice a na Slovensku nelze označit za uspokojivou.

Mezitím v Absurdistánu 35:

Paralýza soudnictví, vojenské fangličkářství, fašistická média a demonstrace

4. 8. 2017 / Tomasz Oryński

čas čtení 19 minut

K všeobecnému překvapení zkritizoval prezident Andrzej Duda ve svém televizním projevu pokusy strany Právo a spravedlnost ovládnout polské soudnictví. Bod po bodu vysvětlil, proč nemůže podepsat ty zákony, které vedly k pouličním demonstracím tisíců Poláků. Avšak navzdory tomu, že jeho argumenty byly zdrcující pro všechny tři ty kontroverzní dokumenty, rozhodl se vetovat jen dva z nich a podepsat zákon o obecných soudech. Zmatená opozice si nárokovala vítězství, ale poněkud bez nadšení. Proč?

O hrdinech, hazardérech, propagandě a humanitárním hledisku

3. 8. 2017 / Karel Dolejší

čas čtení 4 minuty

Turecký soud ve středu poslal na déle jak šest let za mříže Markétu Všelichovou (na snímku) a Miroslava Farkase, kteří byli v České republice tvářemi propagační kampaně kurdské milice YPG. Během jedné z cest do oblasti konfliktu, při níž tvrdili, že jedou budovat nemocnici do Iráku, je turecké orgány obvinily z "terorismu" a během vyšetřování se objevila až tak absurdní tvrzení, jako že dvojice novomanželů prošla výcvikem ve francouzské Cizinecké legii.

Trump: Už jen 33 procent

3. 8. 2017

čas čtení 1 minutaPodle průzkumu z Quinnipiac University schvaluje jen 33 procent Američanů, jak se Trump chová v prezidentském úřadě. 61 procent Američanů to neschvaluje. Je to Trumpovo dosud nejnižší hodnocení od jeho inaugurace. Většina amerických voličů zastává názor, že Trump nejedná čestně, nedokáže se chovat jako vedoucí státník, není silnou osobností, není inteligentní, nesdílí jejich hodnoty a kašle na průměrného Američana. Voliči Trumpa hodnotí záporně kvůli jeho zahraniční politice, ekonomické policie, postojům vůči imigraci, zdravotnictvíá a terorismu. 

Více než polovina amerických voličů zastává názor, že se Trump pokusil zabránit vyšetřování ruských zásahů do amerických prezidentských voleb r. 2016. Téměř dvě třetiny amerických voličů je přesvědčeno, že ruská vláda do amerických voleb r. 2016 zasáhla. 

Podrobnosti v angličtině ZDE

Jak dělá Dopravní podnik hlavního města Prahy PR

Bezpečnost především, lidskost nemáme v manuálu

3. 8. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Odpověď Dopravního podniku Hl. m. Prahy:

"Dobrý den, i přesto, že se Vám to nemusí líbit, má nástup s kočárkem do prostředků veřejné dopravy jasná pravidla. Pokud je skutečně pravda, že dle Vašeho vyjádření rodina s kočárkem tramvaj dobíhala, stává se v takové chvíli nastupování do tramvaje, hlavně z bezpečnostních důvodů, krizovým okamžikem. Řidič v takové chvíli o nástupu skutečně nemusí vědět, proto je ve Smluvních přepravních podmínkách (bod 7.1 – Přeprava dětských kočárků) jasně stanoveno, že "před nástupem do tramvaje nebo autobusu dá cestující s dětským kočárkem znamení řidiči zvednutím paže; nastoupit lze pouze s vědomím řidiče...". Pokud tato podmínka nebyla dodržena, není možné v takové situaci řidiče jakýmkoliv způsobem sankcionovat. Pokud se i přesto domníváte, že došlo k pochybení ze strany řidiče, využijte náš kontaktní formulář na www.dpp.cz/kontakty. Děkujeme za pochopení."

Chápu jasná pravidla, stejně jako předpokládám, že pravidla mají určovat mantinely, nikoliv - nutně - přesný popis jednání v dané situaci. A že to je právě taková situace. Řidič, který musí při výstupu a nástupu kontrolovat dveřní prostor a s největší pravděpodobností vidí, že tam stojí matka s kočárkem, která by chtěla nastoupit, jí nepochybně může nástup umožnit, aniž by přitom jakkoliv pravidla porušoval. Záleží pouze na jeho ochotě tak učinit. Představoval bych si, že Dopravní podnik hlavního města Prahy, když už zaměstnává lidi na to, aby mu zajišťovali komunikaci na sociálních sítích, naučí své administrátory, aby kromě citování jízdního řádu uměli také jednat alespoň deklaratorně ve prospěch těch, kterým veřejná doprava slouží. Setkal jsem se totiž mnohem více s ochotou řidičů pět vteřin počkat, než zavřou dveře. Do komunikace by tedy bylo vhodné vtělit, že ochota a lidskost patří k tomu, co by měl mít řidič tramvaje na zřeteli. Ale psát pražskému dopravnímu podniku návod, jak dělat PR, nebudu.

Globální oteplování vyvolá vlhké vedro, které bude usmrcovat i zdravé lidi

3. 8. 2017

čas čtení 1 minutaPokud svět nezasáhne proti globálnímu oteplování, vlnám vlhkého vedra budou vystaveny miliony lidí v jižní Asii, zjistila analýza. Indický subkontinent bude postiže extremními vlnami vlhkého horka, které usmrcuje do několika hodin i zdravé lidi, pokud nebudou rychle sníženy globální emise uhlíku.

Tři čtvrtiny tamějšího obyvatelstva, čítajícího 1,7 miliardy lidí, zejména osoby zabývající se zemědělství v údolích řek Indus a Ganges, budou koncem jednadvacátého století vystaveny intenzivnímu vlhkému horku, takzvané teplotě "mokré žárovky". Jakmile tato teplota dosáhne 35 stupňů, lidské tělo se nedokáže samo ochlazovat pocením a i lidé, kteří jsou fit, sedící ve stínu umírají do šesti hodin.


60 000 indických farmářů spáchalo za posledních třicet let sebevraždu v souvislosti s globálním oteplováním

3. 8. 2017

čas čtení 1 minutaGlobální oteplování zřejmě přispělo k sebevraždám za poslední třicetiletí téměř 60 000 indických farmářů a zemědělských dělníků. Vyplývá to z kalifornské studie zkoumající dopad rostoucích teplot na zranitelné společnosti.

Studie z University of California v Berkeley zjistila, že zvýšení teploty jen o 1 stupeň Celsia v průměrný den v kultivačním období je spojeno s nárůstem sebevražd o 67 případů.

Zvýšení teploty o 5 stupňů Celsia je spojeno s nárůstem počtu sebevražd o 335 případů.

Vědecký průlom obnovuje etickou kontroverzi

Podařila se genetická modifikace embrya

3. 8. 2017

čas čtení < 1 minuta

Studie aktuálně zveřejněná v časopise Nature potvrdila prokázala možnost genetické modifikace lidského embrya, konkrétně s možností odstranit genetickou mutaci způsobující běžné závažné onemocnění. Úspěch je přelomovou událostí ve vědě, nicméně metoda doposud nebyla podrobena klinickým testům. Zároveň ale znovu otevírá otázku, co způsobí možnost genetického inženýrství. Panují obavy jak z toho, že bohatí budou chtít "vylepšit" své děti, stejně jako ze zvýšené méněcennosti lidí s postižením. Národní vědecká komise v USA před několika měsíci vydala pokyn, které umožňuje podobné pokusy, nicméně jen s cílem zabránit vážným zdravotním problémům.

29727

Největší ekonomický skandál poválečného Německa očima dokumentaristů ZDF

Sankce pro německé automobilky více než 22 mld. Euro, manažeři VW si přesto rozdělují bohaté odměny

3. 8. 2017

čas čtení 4 minuty

Aféra Dieselgate, kterou rozpoutalo zjištění, že automobilka VW (včetně dceřiných společností, tedy i Škoda Auto) podváděla při regulaci emisí naftových motorů, má globální charakter. Co se stane s postiženými automobily, které byly zakoupeny jejich současnými majiteli v dobré víře, že jsou šetrné k životnímu prostředí? V Evropě pracuje VW na jejich zlepšení přes aktualizaci software. Bude to postačující na to, aby byly automobily šetrné k životnímu prostředí? Takovéto otázky a další dosud neznámé pozadí Diselgate zkoumal „ZDFzoom“ reportér Hans Koberstein (celý dokument o délce 29 minut v původním znění, přístupný do 14. 9. 2018).

Britové propadli televiznímu "binge watching"

3. 8. 2017

čas čtení 2 minuty80 procent britských dospělých nyní sleduje televizní pořady nikoliv v dobu, kdy se vysílají, ale pomocí streamovacích přehrávačů, jako je BBC iPlayer či Netflix. 35 procent britských televizních diváků sleduje na jedno posezení několik epizod daného seriálu či pořadu, praxe, která se označuje jako binge watching (anglické slovo "binge" znamená "flámovat", "konzumovat něco [především alkoholické nápoje] nad míru").

Z výzkumu britského úřadu Ofcom vyplynulo, že 45 procent lidí nyní sleduje každý den televizní pořad či film o samotě a 90 procent lidí sleduje nějaký televizní pořad o samotě aspoň jednou týdně. Třetina Britů uvádí, že členové jejich domácnosti sice sedí společně v téže místnosti, avšak sledují různé televizní pořady na různých technologických přístrojích.

29724

Lidstvo může zachránit jedině společenská kontrola nad technologiemi

Věčné štěstí přichází do 4D domácích multikin...

3. 8. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 5 minut

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Říkal mi člověk, který dělá globální business, že Čína mohutně redesignuje průmysl na stupeň 4.0. Znamená to maximalizaci automatizace a robotizace jakékoliv produkce, z níž je možné vynechat člověka. Čínská vláda má k dispozici nesouměřitelný profesionální potenciál, armádu inženýrů, kteří jsou schopni překlopit takřka jakýkoliv proces do automatizované podoby. "Co udělají s tou miliardou lidí?", ptám se. "Dostanou základní příjem a virtuální realitu. Kdo si hraje, nezlobí..." zněla odpověď. Toto se může při současném tempu vývoje odehrát během následujících deseti let. Lze z virtuální reality kontrolovat jakýkoliv společenský proces? A bude někdo vůbec chtít cokoliv kontrolovat? 

29723

Jak postavit noviny v době Internetu, Facebooku, newsfeedů, blogosféry, chytrých mobilů a postpravdy?

3. 8. 2017 / Jiří Hlavenka

čas čtení 6 minut

O jednom nepravděpodobném úspěchu. Před dvěma lety se skupina novinářů s celkem nepatrným finančním zázemím rozhodla založit na Slovensku nové noviny - deník se vším všudy. Ne týdeník nebo měsíčník, ne online médium, ale papírové noviny. Jak to mohlo dopadnout jinak než rychlým krachem? Dnes je Denník N v profitu (viz obrázek) a trendová křivka mířící setrvale nahoru je docela jasná, jak ukazuje přiložený graf...

YouTube: Umělá inteligence umí odhalovat závadný obsah lépe než člověk

3. 8. 2017

čas čtení 1 minuta

YouTube, sociální síť založená na sdílení videí, spadající s Googlem a dalšími internetovými a technologickými projekty do impéria Alphabet, oznámila, že zapojení kognitivního systému na bázi umělé inteligence přináší zvýšení efektivity při odhalování a označování extremistického obsahu. Podle prohlášení společnosti je strojový způsob detekce přesnější a rychlejší. Společnost bude ve vývoji systému na odhalování závadného obsahu dle zveřejněného prohlášení pokračovat. Reaguje tak na zvýšený tlak ze strany politiků, mimo jiné britské ministryně vnitra Amber Ruddové, aby převzala společně s dalšími internetovými giganty odpovědnost za obsah, který pomáhá šířit. Podobně hovořil na nedávném setkání, organizovaném českou pobočkou společnosti Google, také Robert Kyncl, obchodní ředitel YouTube. "Nemůžeme zabránit tomu, aby někdo vkládal extremistický obsah, ale můžeme ho odhalovat a zabránit tomu, aby dostával kyslík, jak tomu říkáme," prohlásil podle Boba Kartouse Kyncl. YouTube používá k odhalování extremistického a dalšího závadného obsahu jak strojového systému, tak lidí. Podle společnosti zatím není strojový systém připraven natolik, aby mohl být používán ve všech případech, nicméně další vývoj velmi pravděpodobně zvýší jeho efektivitu. Společnost je k tomu vedena i faktem, že řada firem vypověděla smlouvy na reklamu poté, kdy se jejich spoty objevily u závadných videí.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za červenec 2017

2. 8. 2017

čas čtení 2 minuty

V červenci 2017 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 71 730,25.  Příjem z reklamy byl 34 187, 40 Kč.  Výdaje na provoz Britských listů byly 117 559,50 Kč. 

Zůstatek byl koncem července 2017 161 245,20 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Babiš | Iracionální nenávist v České republice | V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Český film | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
16503