O historickém zapomnění

8. 8. 2017

čas čtení 2 minuty
To už opravdu ve střední Evropě nezůstal nikdo, kdo by si pamatoval něco o její historii? Dehumanizovat skupinu lidí je prvním krokem k jejich vyvraždění. Pokud se ve společnosti nepozvedne velká vlna odporu proti takovýmto výrokům, dokazuje to, že společnost přišla nejen o svou morálku, ale i o chápání své vlastní historie.


Is there no one left at all in the region who remembers anything about its history? Dehumanising a group is a step towards slaughtering them. If there is not widespread condemnation of comments like this, it suggests society has quite simply lost its morality as well as its understanding of its own history.Andrew Stroehlein z organizace Human Rights Watch, ohromen výroky J.X.Doležala, se ptal, zda se proti tomu v české společnosti zvedla vlna odporu. Bohužel jsem musel konstatovat, že nikoliv, píše Jan Čulík. Stroehlein reaguje:To už opravdu ve střední Evropě nezůstal nikdo, kdo by si pamatoval něco o její historii? Dehumanizovat skupinu lidí je prvním krokem k jejich vyvraždění. Pokud se ve společnosti nepozvedne velká vlna odporu proti takovýmto výrokům, dokazuje to, že společnost přišla nejen o svou morálku, ale i o chápání své vlastní historie.

Srovnávání lidí s "invazivními zvířecími druhy". To je úroveň veřejné rétoriky o uprchlících v České republice. Hnus:

 Jak se stane, že morálka společnosti poklesne na takovou úroveň, kdy jsou takovéto výroky považovány za přijatelné? (A, samozřejmě, ČR v tom není sama.)
 
Zejména pro každého, kdo ví aspoň něco o historii střední Evropy a rozumí, kam vede dehumanizace určité skupiny lidí...

 


0
Vytisknout
6349

Diskuse

Obsah vydání | 11. 8. 2017