Co se děje v Severní Koreji

10. 8. 2017

Musím tohle dělat, protože to tady nemluvím jen já. Toto jsou lidé, kteří chtějí světu říct, co jim chtějí říct.

Severní Korea je nepředstavitelná země. V televizi existuje jen jediný okruh. Není internet. Nesmíme zpívat, mluvit, nosit, nebo si myslet, co chceme.

Severní Korea je jedinou zemí, která popravila lidi za to, že bez povolení telefonovali do zahraničí.

Severokorejci jsou denně terorizováni. Když jsem vyrůstala v Severní Koreji, nikdy jsem neviděla žádný milostný příběh mezi mužem a ženou. Žádné knihy, žádné písně, žádný tisk, žádné filmy o milostných příbězích.

V Evropě se snoubí islamofobie s antisemitismem

10. 8. 2017

"Nedovolte Sorosovi, aby se  smál naposledy!" se píše na oficiálních vládních billboardech po celém MaďarskuKdysi asi býval maďarský premiér Viktor Orbán Georgi Sorosovi docela vděčný. V roce 1988, jako čerstvý, pětadvacetiletý absolvent právnické fakulty, se stal členem východo-středoevropské studijní skupiny, kterou financovala Sorosova nadace. O rok později obdržel Orbán Sorosovo stipendium ke studiu britské politické liberální filozofie na Pembroke College na Oxfordské univerzitě.

Ještě před několika lety věnoval Soros milion dolarů Orbánově vládě na pomoc při likvidaci ekologické katastrofy v městě Devecser, které zaplavilo v roce 2010 toxické bahno z blízké továrny na hliník.

Rozhovor Britských listů 121.

Mám velkou příchylnost k přirozenému životu

4. 8. 2017Při příležitosti uvedení posledního celovečerního filmu Bohdana Slámy "Bába z ledu" na karlovarském filmovém festivalu hovoří Jan Čulík s Bohdanem Slámou o významu pěti celovečerních filmů tohoto výrazného českého filmového režiséra současnosti. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 4. srpna 2017.

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE


Vážení čtenáři, máme-li ve vydání Britských listů pokračovat, potřebujeme trvalou finanční podporu. K provozu Britských listů je zapotřebí přibližně 60 000 Kč měsíčně. Stačilo by, aby 300 čtenářů přispívalo částkou 200 Kč.

Možná si nemyslíte, že je v českém prostředí Britských listů zapotřebí. (Nenávist, kterou vyvolávají, však spíš napovídá, že ano.) 

Pokud takový názor zastáváte, pak samozřejmě finančně nepřispívejte.  

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500.   Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

29728

Zbavme se konečně chechtajících se a impotentních narkomanů

Začněme opět respektovat zákony evoluce

10. 8. 2017 / Bohumil Kartous

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Naše civilizace vděčí za svůj vzrůst zejména schopnosti vystoupit z mýtického kruhu neustálého opakování a napřímit cestu směrem, jenž je založen na základě poznání a pochopení principů světa, do nějž je vržena, stejně jako schopností přetvářet jej pomocí kulturních nástrojů k větší odolnosti vůči vnějším vlivům a větší schopnosti ovládnout síly, které dříve vyvolávaly děs a nadpřirozené představy, v prospěch dalšího rozvoje. Osvícenství vrhlo kužel světla na poznání a vytvořilo mu pomyslný piedestal pokroku. Toto světlo však povážlivě pohasíná a zdá se, že směřujeme k vlastnímu soumraku, pokud nerespektujeme rozpoznaný základní princip přežití: pokud nejsme schopni přiznat si, že zátěž, kterou naší společnosti někteří jedinci či skupiny způsobují, z nás dělá pouhý záznam v historii věčného soupeření lidských druhů. Dokud se nerozhodneme, že kdejaký zhulený exot, který nebyl schopen dostát ani své základní biologické funkci, nemá právo na to ohrožovat společnost svou existencí...

 11364

Krize kolem severokorejského jaderného programu mohla být vyřešena už v minulosti

10. 8. 2017 / Daniel Veselý

Smršť siláckých prohlášení a gest, jež v těchto dnech zuří mezi Washingtonem a Pchjongjangem, názorně demonstruje, jak snadno se svět může ocitnout na pokraji fatálního, pravděpodobně jaderného konfliktu. Pokud lajeme severokorejské věrchušce kvůli testům balistických raket, nemůžeme si dovolit luxus zůstat laxní vůči nesoudným výhrůžkám amerického prezidenta, které odsunují možnost racionálního řešení krize kolem severokorejského jaderného programu do nedohledna.  

 
 11849

Severní Korea zveřejnila podrobnosti plánu útoku na Guam

10. 8. 2017Pchjongjang tvrdí, že odpálí čtyři rakety do vod asi "30-40 kilometrů" od amerického území na Guamu. Cílem je zjevně provokovat Donalda Trumpa

Severní Korea se vysmála hrozbám Donalda Trumpa, že spustí proti ní válku "ohně a zuřivosti", jako "hromadě nesmyslů" a zveřejnila podrobný plán na odpálení raket do mezinárodních vod nedaleko amerického tichomořského ostrova Guam.

V prohlášení, připisovaném generálu Kimu Rak Gyomu, šéfovi severokorejských strategických jednotek, se praví: "Rozumný dialog není možný s takovým člověkem bez rozumu a na něho může působit jen absolutní síla." Generál zveřejnil plán odpálit demonstrativně čtyři rakety středního doletu, které mají přeletět Japonsko a dopadnout do moře kolem Guamu.
29729

Legendu o zlatých českých ručičkách by měla vystřídat vize zlatých českých mozečků

Česko to moc nevyhrává

10. 8. 2017

"Nikoho příliš nezajímá, že zanedbáváním investic do vzdělávání ochuzujeme sami sebe v blízké budoucnosti, že nízké platy ve zdravotnictví a jeho tunelování parazitickými korporacemi ochuzuje společenský zdravotní fond, že tu někdo 27 let rozkrádal prostředky na infrastrukturu a proto dnes jezdíme po D1, která je vlastně jednou velkou stavbou, a nemáme jediný vysokorychlostní koridor na železnici. Zato jsou Češi k nevýslovné hrůze vyděšeni z muslimských uprchlíků, donekonečna přetřásají eet, zákaz kouření v restauracích a složení nutelly v Německu. Omlouvám se za kritický tón, jsem hrdý Čech a prostě mi vadí, že takhle sami sebe ohlupujeme. Pokud se nevzpamatujeme, změny nás během deseti let převálcují a spláčeme nad velmi ubohým výdělkem."

Rozhovor s Bohumilem Kartousem o problematice vzdělávání a výchovy v souvislosti s technologickými a společenskými změnami, o uzavřenosti českého diskursu, neschopnosti věnovat pozornost důležitým tématům, rizicích vyplývajících z tohoto zanedbání, současných utopiích a dalších tématech. Rozhovor vznikl u příležitosti příprav festivalu Příběhy Země, který se věnuje dokumentům v oblasti životního prostředí a proběhne v Praze v říjnu 2017.

 11848

Uprchlická krize vedla k zvýšení rizika otrocké práce v členských zemích EU

10. 8. 2017

Obrázek: Afričtí imigranti sklízejí rajčata v Itálii, za pracovních podmínek, které jsou nejasné


Podniky, spotřebitelé a vlády v Evropské unii by si "měli dávat pozor" aby nevyužívali otrocké práce uprchlíků


Uprchlická krize zvýšila riziko otroctví a nucené práce, které hrozí pošpinit dodávkové řetězce zboží ve třech čtvrtinách členských zemí Evropské unie.

Zvlášť zranitelné vůči vzniku otroctví a nucené práce jsou Rumunsko, Itálie, Kypr a Bulharsko. Jinde ve světě se vyskytuje otrocká práce v Severní Koreji a v Jižním Súdánu, avšak výzkumníci zjistili, že v Evropské unii se za poslední rok výrazně zvýšilo riziko otrocké práce, protože tam roste zranitelná populace příchozích uprchlíků.

FBI provedla domovní prohlídku v sídle Trumpova manažera volební kampaně Paula Manaforta

10. 8. 2017


Detektivové pracující pro mimořádného vyšetřovatele vazeb Trumpovy předvolební kampaně na Rusko Roberta S Muellera  provedli domovní prohlídku v sídle Paula Manaforta, bývalého Trumpova manažera předvolební prezidentské kampaně v roce 2016. Zkonfiskovali daňové dokumenty a výpisy ze zahraničních bank.

Tato domovní prohlídka je signálem, že se vyšetřování Paula Manaforta rozšířilo, konstatuje deník New York Times. Je nejasné, proč vyšetřovatelé Manaforta o dokumenty prostě nepožádali. Domovní prohlídka se považuje za jeden z nejagresivnějších kroků úřadů a dochází k ní jen poté, co úřady musely být schopny dokázat, že mají důvodné podezření, že došlo k trestnému činu.

 11585

Jak akceleruje iracionální remcání na EU, až se ČR stane čistým plátcem?

Až Česká republika odejde z Evropské unie...

10. 8. 2017 / Jiří Hlavenka

Nebojte se, ještě jsem se nezbláznil ani nepřidal ke straně Petra Macha nebo Ivo Valenty. A to, že si nic takového nepřeju a považoval bych to za nenapravitelnou škodu pro naši zemi, neznamená, že se o tom nemá nebo nesmí mluvit.
27167

Výběrové řízení na ředitele vzdělávací instituce o prázdninách?

10. 8. 2017 / Bohumil Kartous

Představte si, že chcete najít ředitele Národního ústavu pro vzdělávání. To je ta instituce, která má na starosti kurikulum, rámcové vzdělávací programy, jednoduše řečeno to, co se děti učí ve školách od mateřské po střední.  Tato instituce, i bez řádně vybraného a jmenovaného ředitele, v současnosti pracuje na aktualizaci rámcových vzdělávacích programů, závazných vymezeních obsahů vzdělávání. Zatím vše probíhá de facto bez možnosti expertní veřejnosti do tohoto procesu promluvit a dokonce jen vědět, s jakým záměrem aktualizace probíhá. Proslýchá se pouze, že zadání současného ministerstva je vrátit se více méně k osnovám, to znamená snížit možnost vzdělávací autonomie škol. A také zrušit tzv. průřezová témata, tedy ty oblasti vzdělávání, které nemají vymezen svůj vlastní předmět. Jde o takové zbytečnosti, jako je osobnostně sociální, enviromentální nebo mediální výchova. Tím by došlo k ještě výraznějšímu oslabení vzdělávání v řadě klíčových a aktuálních oblastí, které už dnes jsou ve školách považovány za druhořadé. Když budete chtít tedy vybrat ředitele takové instituce, počkáte do 30. 6., vypíšete výzvu s termínem odevzdání přihlášek do 31. 7., kdy je spousta lidí na dovolených a pro jistotu to ještě zveřejníte pouze na webu MŠMT tak, aby si toho všiml jen velmi pozorný člověk? Právě tak si představuje transparentní a férové výběrové řízení současné MŠMT...
 11808

Německo se vypořádává s Dieselgate, v Česku je vzduch čistý...

Dieselgate jako dveře k elektromobilitě: Je třeba přestat zvýhodňovat naftu

10. 8. 2017

Skandál s podváděním o hodnotách emisí u naftových motorů automobilek koncernu VW stále není u konce. Doposud ani od politiků, ani ze strany výrobců automobilů nepřišel žádný životaschopný návrh, jak problém dieselu vyřešit. Přitom bavorský premiér Seehofer jasně definoval cíl: ve městech potřebujeme čistý vzduch a přitom i automobily se vznětovými motory. Navrhované řešení předkládá Ferdinand Dudenhöffe, ředitel CAR institutu na univerzitě v Duisburgu-Essenu a profesora provozně-ekonomického institutu a automobilové ekonomie na univerzitě v Duisburgu-Essenu, zveřejněno na Heute.de. Ačkoliv se skandál týká i automobilky Škoda Auto, v ČR problém pravděpodobně nikoho příliš nevzrušuje....

Kanadská armáda staví tábor pro uprchlíky z USA

10. 8. 2017Kanadská armáda staví tábor pro rostoucí počet uprchlíků přicházejících z USA. Tábor ubytuje až 500 žadatelů o azyl. Je umístěn v  Saint-Bernard-de-Lacolle v Quebeku, nedaleko Plattsburghu ve státě New York. Tábor se začal stavět týden poté, co Montreal proměnil svůj olympijský stadion v útočiště pro uprchlíky přicházející z USA.

Od 1. ledna do 30. června 2017 přišlo do Quebeku z USA více než 3300 uprchlíků. V červenci přišlo do Kanady 1200 uprchlíků, 90 procent z nich je z Haiti.

V květnu oznámil Donald Trump, že USA zruší program, který měl poskytovat přístřeší obyvatelům Haiti po ničivém zemětřesení v roce 2010 do ledna 2018. Od té doby se mnoho žadatelů o azyl pokouší získat status uprchlíka v Quebeku. 

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

29541

V případě Trumpova sesazení bude USA vládnout ultrakonzervativní Mike Pence

Trump horší ultrakonzervativce?

10. 8. 2017 / Jiří Hlavenka

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Výživné téma - Donald Trump. Zajímá mě, co si o tom myslíte. Když byl zvolený, zdálo se, že se v Americe ujímá vlády krajní konzervativismus, kterého je Trump vlajkonošem. Že proti tomu bude i Tea Party slabý čajíček. Že Trump sestaví administrativu z podobně smýšlejících lidí, obklopí se až nepříjemně schopným týmem a začne Ameriku tvrdě a nemilosrdně vracet do sedmdesátých let nebo ještě dál. Nebyly to příjemné vyhlídky. Dnes bych řekl, že obavy jsou neskonale menší.

Bodláky Václava Duška

Nenasytné kalojemy

10. 8. 2017 / Václav Dušek

Politická výchova vyšla prý dávno z módy. Tradice politické nekulturnosti vycházejí najevo skoro denně; užvanění strejci se kasají pod baldachýny nicoty, a holedbají se, co nám zase předvedou za nehorázné hrůzy doma i v zahraničí. Podporováni i tajně najatými médii unavují společnost nechutnými plky, varovnými zhovadilostmi; libují si, provalují si zchvácené bůčky, v nedokonalosti přímé demokracie. Mravnost? Nenechte se vysmát, lidinkové. My máme k prosazování vlastního prospěchu strany celoroční povolenku k lovení nerozhodných, rozzlobených, zoufalých i rezignujících. Mravností nás nepolekáte!

Přítel je ten, kdo na tebe zbude

Pú, Kryštůfek Robin, Milan, Dan a přátelé...

10. 8. 2017

Daniel Landa, dříve frontman skinheadské kapely Orlík s rasistickými texty, dnes samozvaný zachránce vlasti. Milan Fridrich, člen managementu ČT.

Prosíme, přispějte finančně na provoz Britských listů

3. 3. 2017

Milí čtenáři,

na provoz Britských listů potřebujeme měsíčně přibližně 60 000 Kč. Velmi oceňujeme, že čtenáři podstatnou měrou přispěli na provoz našeho serveru v listopadu a v prosinci 2016. Bohužel však tuto finanční podporu potřebujeme trvale,  výdaje udržujeme na minimu, avšak  bez rozpočtu se server provozovat nedá. Prosíme, tedy, uvažte o pravidelném finančním příspěvku ve prospěch BL. Stačilo by, kdyby 300 lidí příspívalo měsíční částkou 200 Kč.

Jako občanské sdružení poskytujeme všem přispěvatelům potvrzení, na jehož základě si finanční dar můžete odečíst od základu daně. 

Přispět můžete i bankovním převodem na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat i z mobilního telefonu, informace o tom jsou níže.

 11694

Tillerson: Válka se Severní Koreou nehrozí

9. 8. 2017


Americký ministr zahraničí Rex Tillerson se pokusil uklidnit Američany, zatímco Trump se chvástal modernizací amerických jaderných zbraní

Rex Tillerson se vyjádřil, že "nehrozí bezprostřední nebezpečí války" a Američané "mohou v noci klidně spát".
 11845

Severní Korea "uvažuje o raketovém útoku proti americké letecké základně na Guamu"

9. 8. 2017


Pchjongjang tvrdí, že může zasáhnout raketovým útokem americkou leteckou základnu v Tichomoří. Varuje, že jakákoliv americká vojenská akce vyvolá "totální válku"

Jen několik hodin poté co Donald Trump varoval severokorejský režim, že na jakoukoliv hrozbu Spojeným státům budou USA reagovat "ohněm a zuřivostí", se Severní Korea vyjádřila, že uvažuje o raketovém útoku proti americké letecké základně na Guamu v Tichomoří.

 7459

O KLDR, bezpečnostních rizicích a (ne)potřebnosti protiraketové obrany

9. 8. 2017 / Karel Dolejší

Během kampaně za výstavbu protiraketového radaru v Brdech v minulé dekádě proponenti argumentovali hrozbami z Íránu a KLDR - bez ohledu na fakt, že KLDR se z technických i vojenskostrategických důvodů zřejmě nikdy nestane zdrojem reálné hrozby pro evropský kontinent. Oponenti naopak tvrdili, že hrozby útokem raket z obou zmíněných zemí jsou zcela nereálné a protiraketová obrana jako taková prý není vůbec třeba. Současná krize kolem severokorejského jaderného a raketového programu ukazuje, že bohorovná jistota o neschopnosti Severokorejců byla zřejmě falešná. A stejně falešnou se již brzy může ukázat i skepse týkající se Íránu.
 3720

Hirošima a Nagasaki aneb Mýtus o nutnosti jaderné anihilace

9. 8. 2017 / Daniel Veselý

Dodnes se v akademických kruzích vede zanícená diskuse o tom, zda bylo nutné svrhnout dvě atomové bomby, aby Spojené státy zvítězily nad Japonskem v nejkrvavější válce lidských dějin. Je však celkem příznačné, že pozice zastánců použití atomových zbraní bývá zhusta přijímána jako nezvratný fakt, přestože se ze značné části zakládá na pohodlné mytologii.       

 11504

Trump chce reagovat na jaderné hrozby ze Severní Koreje "ohněm a zuřivostí"

9. 8. 2017Donald Trump vydal výhrůžné prohlášení poté, co vyšlo najevo, že  Severní Korea překonala poslední překážku bránící jí odpalovat jaderné střely

Donald Trump se zapřísáhl, že bude reagovat na Severní Koreu "ohněm a zuřivostí", pokud bude dál Spojeným státům vyhrožovat útoky.

Pchjongjang totiž pohrozil Spojeným státům "fyzickou" odplatou za nové sankce OSN a zároveň se objevily nové důkazy, že Severní Korea překonala poslední podstatnou technickou překážku, která jí bránila zasáhnout Spojené státy či Evropu jadernými zbraněmi.

"Severní Korea by měla přestat s výhrůžkami proti Spojeným státům," řekl Trump novinářům ve svém klubu v Bedminsteru v New Jersey. "Budeme na ně reagovat ohněm a zuřivostí tak, jak to svět dosud nikdy neviděl."

Experti na Severní Koreu varovali, že by tato agresivní rétorika mohla být kontraproduktivní. Mohla by přesvědčit Kim Jong-una, že je jeho režim v bezprostředním ohrožení a vyvolat preventivní severokorejský útok.

Americké výzvědné služby jsou nyní přesvědčeny, že režim v Pchjongjangu vyvinul dostatečně malou jadernou zbraň, kterou může umístit na interkontinentiální balistickou střelu.

Podrobnosti v angličtině ZDE

 

Čtyři britská média se v USA umístila mezi prvními deseti nejdůvěryhodnějšími

9. 8. 2017
Podle studie Reynoldsova institutu pro žurnalistiku na University of Missouri je v USA absolutně nejdůvěryhodnějším zdrojem týdeník Economist. Tisková kanceláře Reuters je na třetím místě, BBC je na čtvrtém místě a deník Guardian je na sedmém místě.

Za nejnedůvěryhodnější jsou považovány Breitbart, BuzzFeed a sociální sítě. Donald Trump se umístil jako pátý nejnedůvěryhodnější zdroj informací. Absolutně nejnedůvěryhodnější byla organizace Occupy Democrats.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Boris Johnson by měl být uvězněn za brexit, tvrdí bývalý poradce britského ministra pro brexit

9. 8. 2017James Chapman, bývalý poradce Davida Daviese, britského konzervativního ministra pro brexit, položil na Twitteru celou řadu tvrdých otázek britským ministrům ohledně odchodu Británie z EU. Chapman požaduje založení nové strany proti brexitu, aby se Británie vyhnula katastrofě


Chapman poslal členům britské vlády celou řadu tvrdých otázek týkajících se dopadu brexitu na jejich ministerstva a ostře odsoudil aktivisty pro brexit, v jejichž čele stáli Boris Johnson, nyní britský ministr zahraničí, a Michael Gove, nyní ministr životního prostředí.

Chapman na Twitteru mj. napsal: "Řekněme si to upřímně, kdybychom měli efektivní volební zákon, čelní stoupenci brexitu by nyní byli ve vězení":
 

Británie "potřebuje novou politickou stranu, která by odvrátila katastrofu brexitu"

9. 8. 2017Tak se vyjádřil James Chapman, bývalý šéf štábu na ministerstvu pro odchod Velké Británie z Evropské unie. Požaduje, že je nutno "zastavit katastrofu brexitu" a apeluje na centristické poslance, aby utvořili novou politickou stranu s tímto cílem.


Chapan například napsal na Twitteru britskému konzervativnímu ministru dopravy Chrisi Graylingovi: "Můžete potvrdit, že od příštího března nebudou letecké společnosti schopny prodávat 80 procent svých letenek? Jak pokračují bilaterální rozhovory?"

Human Rights Watch apeluje na české politiky, aby odsoudili "nebezpečný a odporný komentář" J.X.Doležala

8. 8. 2017Odpovědní čeští politikové by měli odsoudit tento nebezpečný a odporný komentář. Dejte, prosím, morální příklad! píše na Twitteru Lotte Leicht, ředitelka organizace Human Rights Watch pro Evropskou unii:


 11828

European Union: "Weird: we will be killing invasive animal species, while we keep welcoming invasive human populations"

8. 8. 2017"The European Union has published a list of animal species which are not allowed to enter Europe. These so called invasive species - those species which have arrived from other continents - do not have natural enemies in their new home and do not fit the ecosystem. It is quite bizarre that the European Union is incapable of applying this old ethological and environmental rule against the invasive human populations," writes commentator J.X.Doležal in the Czech glossy newsweekly Reflex.
 11828

O historickém zapomnění

8. 8. 2017
To už opravdu ve střední Evropě nezůstal nikdo, kdo by si pamatoval něco o její historii? Dehumanizovat skupinu lidí je prvním krokem k jejich vyvraždění. Pokud se ve společnosti nepozvedne velká vlna odporu proti takovýmto výrokům, dokazuje to, že společnost přišla nejen o svou morálku, ale i o chápání své vlastní historie.


Is there no one left at all in the region who remembers anything about its history? Dehumanising a group is a step towards slaughtering them. If there is not widespread condemnation of comments like this, it suggests society has quite simply lost its morality as well as its understanding of its own history.Andrew Stroehlein z organizace Human Rights Watch, ohromen výroky J.X.Doležala, se ptal, zda se proti tomu v české společnosti zvedla vlna odporu. Bohužel jsem musel konstatovat, že nikoliv, píše Jan Čulík. Stroehlein reaguje:To už opravdu ve střední Evropě nezůstal nikdo, kdo by si pamatoval něco o její historii? Dehumanizovat skupinu lidí je prvním krokem k jejich vyvraždění. Pokud se ve společnosti nepozvedne velká vlna odporu proti takovýmto výrokům, dokazuje to, že společnost přišla nejen o svou morálku, ale i o chápání své vlastní historie.

Srovnávání lidí s "invazivními zvířecími druhy". To je úroveň veřejné rétoriky o uprchlících v České republice. Hnus:

 Jak se stane, že morálka společnosti poklesne na takovou úroveň, kdy jsou takovéto výroky považovány za přijatelné? (A, samozřejmě, ČR v tom není sama.)
 
Zejména pro každého, kdo ví aspoň něco o historii střední Evropy a rozumí, kam vede dehumanizace určité skupiny lidí...

 


V Paříži došlo k útoku na vojáky

9. 8. 2017

Aktualizace:

Policie v severní Francii postřelila a zatkla muže, který vjel s automobilem do skupiny vojáků hlídkujících na jednom pařížském předměstí.

Podezřelý muž, údajně neozbrojený, byl odvezen do nemocnice poté, co byl zastaven nedaleko benzínové stanice na dálnici A 16 mezi Boulogne-sur-Mer a Calais. Při zatýkání byl zraněn policista bludnou kulkou.

Francouzský ministr vnitra Édouard Philippe uvedl, že muž jel v automobilu BMW, ale další informace nebyly poskytnuty.

Podrobnosti v angličtině ZDE

 


Francouzská policie hledá řidiče, který ve středu ráno vjel do vojáků hlídkujících v jedné bohaté pařížské čtvrti.

Automobil vjel do šesti příslušníků Opération Sentinelle, kteří hlídkovali v pařížských ulicích. Šest vojáků bylo zraněno, dva z nich vážně.

Podrobnosti v angličtině ZDE


 11844

Plzeň je jiná

9. 8. 2017 / František Řezáč

Multi kulti Olympia Plzeň. Právě jsem se vrátil z denního nákupu, seděl v křesle a čet Lidovky. Tolik krásnejch děvčat v neuvěřitelně krátkejch kraťasech.

Pak šla kolem paní v tom hidžábu, burce nebo jak se to jmenuje, se dvěma krásnými dětmi. Holčička poskakovala jako všechny holčičky světa.

Maminka se pohybovala v hale od krámu do krámu elegantně a sebevědomě. Nikdo si jich ani nevšim, v Olympii u dálnice v Plzní se pohybuje mezinárodní společnost a jsou zde filiálky obchodních sítí světa.

Co je to za zatuchlou díru Hodonín, kde si dovolí místní křupan buzerovat lidi a eště k tomu nabádá ostatní?

http://brno.idnes.cz/roman-sedlacik-zastupitel-hodonin-zavolal-na-cizince-strazniky-p82-/brno-zpravy.aspx?c=A170807_140901_brno-zpravy_vh
 11839

USA a Británie: Probíhající projekt "osvobozování oligarchů" bude vyžadovat omezení demokracie

8. 8. 2017


Je pravděpodobné, že Donald Trump nepřežije v prezidentském úřadě déle než rok, míní Paul Mason. Víme, že už řadu týdnů zasedá velká porota, s právem povolávat svědky a vyžadovat dokumenty. Zkoumá angažmá Kremlu v Trumpově předvolební kampani. Víme, že Donald Trump junior obdržel email nabízející setkání jako součást "podpory Ruska a jeho vlády pro pana Trumpa" a že když to vyšlo na veřejnost, Trump osobně nadiktoval falešné svědectví o této schůzce. 

Víme také, že mimořádný vyšetřovatel Robert Mueller vyšetřuje i vazby mezi ruskými oligarchy a Trumpovými podniky, které charakterizoval investigativní novinář Craig Unger jako "pradlenku" pro špinavé peníze ruských mafiánů.

Demokraté očekávají, že se Trump neúspěšně pokusí vyhodit Muellera, pár podezřelých osob dostane za své svědectví imunitu a všechno vyjde najevo. Trump pak buď odstoupí, anebo bude následovat impeachment. Prezidentem se stane Mike Pence.

Slaměný panák kapitalismu

8. 8. 2017 / Boris Cvek

Dovolte mi, prosím, drobný příspěvek k diskusi o „boji proti kapitalismu“. Daniel Veselý  to nakonec říká jasně: kapitalismus je podle něj chamtivost, bezohlednost a válečný apetit. Pak se zase dočtete na anglické wikipedii, že kvakeři – apoštolové pacifismu a sociálního pokroku – byli „přirozenými kapitalisty“, zakladateli bank, manufaktur atd.
 3308

Agročert

8. 8. 2017 / Beno Trávníček


Občas tak trochu zapomínáme, že to, co nám přináší přežití, je orná půda. Už jsme si stihli uvědomit, že zničené ovzduší a špinavá voda či její nedostatek nebo odpady rozptýlené všude kolem nás jsou problémem fatálním. Nějak nám ale stále uniká význam skutečně kvalitní půdy - význam dobré ornice. Ostatně to vyjadřujeme i  svým legislativním analfabetismem, kdy máme v Česku obstojný zákon o vodách, o  ovzduší i  o  odpadech, ale komplexní zákon O  PŮDĚ stále chybí.

Často přemýšlím o  tom, proč to tak je. Po sametové revoluci často moudří zmiňovali, že po  odcizení půdy původním vlastníkům (viz JZD a státní statky = kolchozy) je třeba, jako základ všeho, obnovit vztah k  ní - jako niterní vztah vlastnický. Kdo vlastní a obdělává půdu – nebude si ji přece huntovat! Tento předpoklad ale hrubě nevyšel. Masivní většinu půdy dnes obhospodařují její nevlastníci či vlastníci megalomanští. Tedy ti, kdo z  podstaty problému nemohou mít ke  konkrétnímu kousku půdy žádný významný vztah. Půda tak funguje často jako nikým nekontrolovaná fabrika na  peníze, ovšem bez  nezbytných reinvestic do svojí podstaty. Tedy jako tunel. Jak se potom divit současnému stavu?

Izrael zakáže televizi Al Jazeera

6. 8. 2017

 


Izrael chce zlikvidovat kanceláře televize Al Jazeera na svém území a zrušit tiskové akreditace jejich novinářů, uvedl izraelský ministr komunikací.

Ayoub Kara tvrdil, že televize Al Jazeera podporuje "terorismus" a informoval, že jak její vysílání v arabštině i v angličtině bude v Izraeli zrušeno.

Izraelský premiér Benjamin Netanyahu nedávno televizi Al Jazeera obvinil z údajného "pobuřování".

Al Jazeera energicky hájí svou pověst a zdůrazňuje, že je nezávislá.

Televize Al Jazeera je terčem útoků několika vlád v regionu. Saúdská Arábie a Jordánsko už zlikvidovaly její kanceláře na svém území.

Televize Al Jazeera začala vysílat své zpravodajství v arabštině r. 1996. Redakci tvořili novináři z tehdy plánovaného a neuskutečněného arabského vysílání televize BBC.


 
 

Analytik z Al Jazeery: Izrael teď skáče, jak arabští diktátoři pískají

7. 8. 2017

Izrael se připojil k zákazu Al Jazeery v Jordánsku, v Egyptě, ve Spojených arabských emirátech a v Saúdské Arábii. Tyto země televizi obvinily z "podpory terorismu". Státy kolem Perského zálivu zahájily bojkot Kataru, odkud Al Jazeera vysílá, a požadují její zákaz. Katar nátlak ignoruje.

Izrael se nepodílí na požadavcích proti Kataru, které především prosazuje Saúdská Arábie, ale ostře kriticky pohlíží na to, jak televize Al Jazeera informuje o palestinském konfliktu. Izrael Al Jazeeru obviňuje, že má "hluboké vazby" na organizaci Hamas a na další extremistické skupiny v Gaze a na západním břehu Jordánu. Rozhodnutí Izraele zakázat Al Jazeeru dále přibližuje zájmy států v Perském zálivu k izraelské vládě Benjamina Netanyahua. Netanyahu se sbližuje s těmito diktaturami, protože sdílí s arabskými státy názor na Írán a na Muslimské bratrstvo, které má vazby na Hamas. Všichni tvrdí, že arabské vysílání Al Jazeery svým zpravodajstvím o regionálních konfliktech podporuje násilí.

Katar tvrdí, že dává prostor všem aktérům v regionálních konfliktech, a často interviewuje představitele izraelské vlády, což jiné arabské stanice nedělají. Zdroj ZDE

 
Marwan Bishara, čelný politický analytik z Al Jazeery k rozhodnutí Izraele uzavřít kancelář Al Jazeery v Jeruzalémě a zrušit šíření vysílání Al Jazeery v Izraeli:


"Chci následující věc přečíst  našim divákům po celém světě. Protože jsem si neuvědomil, že je to tak jednoduše pitomé. Protože izraelský ministr pro komunikace řekl přesně tato slova: "Založili jsme své rozhodnutí na rozhodnutí sunnitských arabských států uzavřít kanceláře Al Jazeery a zakázat jejich práci." To je celé. On opravdu řekl: "Založili jsme své rozhodnutí na tom, že egyptský generál Sisi, který provedl vojenský převrat, vládne v Egyptě, a víte, Mohammed bin Salman v Saúdské Arábii a Mohammed bin Zayed ze Spojených arabských emirátů."

Tyto diktatury nyní diktují Izraeli to, co má udělat ohledně tisku a ohledně tiskových akreditací. Celý svět by měl tomuto věnovat pozornost: Izrael skáče, jak arabští diktátoři pískají. Nejenže vidíme vznik této nové aliance mezi diktátory a vojenskou okupací Izraele. Vychází najevo vznik nové osy. Jsme svědky toho, jak izraelský ministr přiznává novinářům, že Izrael jedná podle toho, jak jednají arabští diktátoři. A to je prosím ta jediná demokracie na Blízkém východě." 

Čína: Severní Korea nesmí provokovat mezinárodní komunitu dalšími raketovými zkouškami

7. 8. 2017


Čína naléhá na Severní Koreu, aby přestala provokovat mezinárodní komunitu dalšími raketovými nebo jadernými zkouškami a varovala, že situace na korejském poloostrově vstupuje "do velmi kritické fáze".

V neděli, den poté, co Rada bezpečnosti OSN hlasovala jednohlasně pro uvalení nových sankcí na Pchjongjang, zdůraznil čínský ministr zahraničí Wang Yi, že doufá, že toto rozhodnutí umožní severokorejským politikům učinit "správné a inteligentní rozhodnutí" ohledně svého zbrojního programu.

Americké ministerstvo zemědělství zakázalo výraz "klimatická změna"

8. 8. 2017

Americké ministerstvo zemědělství zakázalo výraz "klimatická změna"


THE GUARDIAN FRONT PAGE 'US federal workers are told: stop saying 'climate change' #skypapers pic.twitter.com/xrY8VdHC6eZaměstnancům bylo přikázáno, aby používali výraz "extremní počasí". 

Zakázány byly také výrazy "snížit skleníkové plyny" a "ukládat uhlík". 

Podrobnosti v angličtině ZDE 11821

Reakce na články Karla Dolejšího a Jana Čulíka

Co je špatného na boji proti kapitalismu?

7. 8. 2017 / Daniel Veselý

Na rozdíl od Jana Čulíka moc nechápu, proč se Karel Dolejší neustále strefuje do radikální levice či levice obecně. Až na zcela zanedbatelné výjimky tu přece nikdo nechce „zapalovat auta invalidům“ nebo ničit „obchody živnostníků“. Přestože lze levici vytknout spoustu věcí – od neschopnosti zformulovat a realizovat životaschopnou politickou agendu, jež by oslovila opomíjené, po vzájemné žabomyší půtky, existují také reálné externí faktory, kvůli nimž se levicové ideje nepodařilo plošně prosadit.    

 
 11838

Co je špatného na inkvizici?

7. 8. 2017 / Karel Dolejší

Radikální levice po zkrachování ideologie pokroku spadla do staré pasti, kterou ve druhé polovině 80. let minulého století analyzoval filosof české avantgardy Robert Kalivoda: Začala tančit kmenové tance u totemu prostorové utopie - a volat po novém křižáckém tažení za vymýcení zlého kapitalismu.

V Utrechtu byla otevřeno největší kryté parkoviště pro jízdní kola na světě

8. 8. 2017
Zatím pro 5000 jízdních kol, nakonec bude mít místo pro 12 500 jízdních kol. Je umístěno pod nádražím v Utrechtu:43 procent cest kratších než 7,5 km podnikají v Utrechtu obyvatelé na kole. V Holandsku je 1,3 jízdního kola na jednoho obyvatele. Užívání jízdních kol tam každoročně roste. 

Na druhém místě v častém užívání jízdních kol je Dánsko. Pak následuje Japonsko, Belgie a Čína. 

V Kodani se uskuteční 35 procent všech jízd ve městě na kole. V Amsterodamu je to 32 procent jízd. V Berlíně 13 procent, v Ljubljaně 12 procent.

Expertka na válečné zločiny z protestu odstoupila z komise OSN "vyšetřující" vraždění v Sýrii

7. 8. 2017


Bývalá prokurátorka pro válečné zločiny Carla Del Ponte oznámila, že odchází z komise OSN, vyšetřující porušování lidských práv v Sýrii, protože "komise nedělá absolutně nic".

Zasedala v komisi OSN pro Sýrii po dobu téměř pěti let.

Během občanské války v Sýrii bylo usmrceno více než 300 000 lidí a miliony osob se staly uprchlíky.

Carla Del Ponte je bývalá švýcarská generální prokurátorka a proslula vyšetřováním válečných zločinů ve Rwandě a v bývalé Jugoslávii.

"Jsem frustrována, končím," sdělila Del Ponte švýcarskému listu Blick.

 11837

Cambridžská odbornice na starý Řím se stala terčem vulgárních útoků

7. 8. 2017


Odvážila se totiž napsat, že římská Británie znala multikulturní diverzitu


Historička z Cambridgeské univerzity Mary Beardová se stala terčem "vlny agresivních nadávek" na sociálních sítích, poté, co si dovolila napsat, že římská Británie znala etnickou diverzitu.

Historička se postavila na obranu filmu BBC pro školy, v němž vystupuje vysoký římský voják jako otec rodiny a je to černoch. Jedna osoba si stěžovala, že Beardová "přepisuje historii".

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za červenec 2017

2. 8. 2017

V červenci 2017 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 71 730,25.  Příjem z reklamy byl 34 187, 40 Kč.  Výdaje na provoz Britských listů byly 117 559,50 Kč. 

Zůstatek byl koncem července 2017 161 245,20 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Babiš | Iracionální nenávist v České republice | V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Český film | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
38064