Při útoku na ukrajinské vojenské stanoviště zahynulo 14 osob

22. 5. 2014

čas čtení 2 minuty



Toto je český překlad výše uvedené televizní reportáže:

"Je to vyhlášení války a my tu výzvu přijímáme." To byla slova prozatímního ukrajinského premiéra v den, kdy jeho země utrpěla dosud největší vojenské ztráty v konfliktu se separatisty na východě, konstatovaly ve čtvrtek večer Channel Four News. Separatisté usmrtili nejméně čtrnáct ukrajinských vojáků a Ukrajinci reagovali ostřelováním civilní oblasti v jednom východoukrajinském městě. Varujeme, že tato reportáž našeho reportéra Alexe Thompsona obsahuje záběry, které někteří diváci mohou považovat za děsivé.

Jak to řekl dnes jeden místní člověk: "Válka začala." Jsou to nejhorší ztráty na životech, které dosud utrpěla ukrajinská armáda. Separatistické jednotky zaútočily před úsvitem na toto vojenské kontrolní stanoviště a usmrtily nejméně čtrnáct jejich vojáků.

Ukrajinský voják: "Je to strašné o tom jenom mluvit. Tři moji přátelé padli. Ani nemohu vytáhnout jejich mrtvoly. Bojová jednotka tam na poli leží už půl hodiny."

Vystavené zbraně a vybavení, zkonfiskované dnes od ukrajinské armády. Nově vyhlášená Doněcká republika uvedla před týdnem, že bude jednat s ukrajinskou armádou jako s okupačními jednotkami. Dnes, jak se zdá, začali plnit tento příslib.

Muž, který jako svoje jméno uvedl jen přízvisko "Běs", byl velitelem dnešního útoku. "Dnes ráno jsme zničili kontrolní stanoviště fašistické ukrajinské armády, vyslané na území Doněcké republiky."

Nebyl to jediný útok. Ukrajinská vojenská stanoviště se údajně stala terčem útoků také v Rubižném, ve Volnovaše, jak jsme viděli, ve Stanici Luhansk a v Krasonodonu. Kyjev, nepřekvapivě, přijal dnešní krveprolití jako vyhlášení války.

Arsenij Jaceňuk: "Ukrajině vyhlásili válku. My tuto výzvu přijímáme a všechny pokusy narušit prezidentské volby a zmocnit se ukrajinského území budou neúspěšné."

Ukrajina proto dnes hrála putinovskou hru - předvedla médiím vojenské cvičení pro občanskou válku.

Na východě Ukrajiny se však střílelo doopravdy. Zinajda Packan stojí uprostřed svého domu, který poškodila v noci ukrajinská armáda.

Zinajda Packan: "Já jsem Ukrajinka a tohle udělali Ukrajinci. Musíme být na sebe navzájem hodní. Bývali jsme na ty lidi hodní, a oni nás teď zabíjejí. Co se to děje?"

Žije ve Slovjansku, v jednom z několika měst, ovládaném separatisty v oblasti, kterou nyní nazývají Doněcká republika. A to, co se děje, je, že dnes večer se země propadá do války.

Ukrajinské úřady obvinily Rusko z narušení vzdušného prostoru

22. 5. 2014

čas čtení < 1 minuta

Ukrajinské ministerstvo zahraničí obvinilo Rusko z narušení vzdušného prostoru. Jiné zdroje hovoří o útoku dvou bitevních vrtulníků na postavení záložních útvarů ukrajinské armády u města Sumy. Při útoku údajně koordinovaném s proruskými povstalci na zemi zahynulo 17 ukrajinských vojáků.

Amatérský videozáznam, o němž však např. Channel Four News varovaly, že je neverifikovaný, zachycuje dva vrtulníky Mi-24 údajně opakovaně nalétávající na pozemní cíl, exploze a požár na zemi. Vrtulníky při akci odhazují klamné cíle pro rakety naváděné na zdroj infračerveného záření.

Islamofobie a antisemitismus "používají stejné struktury"

22. 5. 2014

čas čtení 6 minut

O tom hovořil v pořadu rozhlasu BBC "Thinking Allowed" Laurie Taylor s Nasarem Meerem, profesorem srovnávací sociální politiky na Strathclyde University v Glasgow:

Nasar Meer: V Maďarsku nedávno hlasovalo asi dvacet procent voličů pro otevřeně antisemitskou stranu. Nedlouho poté získala švýcarská Lidová strana více než 26 procent voličských hlasů, Národní fronta ve Francii, na základě svých volebních úspěchů, znovu začíná protestovat proti halal masu a košer potravinám. Argumentuji, že k tomuto výrazu voličské antipatie vůči muslimským a židovským menšinám nedochází ve vakuu a nedochází k němu nezávisle na veřejném mínění. A jedním z nejlepších souborů dat, které máme, které srovnávají postoje vůči muslimům a židům v Evropě je Pew Global Attitudes Project, který zkoumal názory téměř 25 000 lidí v 24 zemích Evropy. A je zajímavé, že tento projekt zjistil, že je silná souvislost mezi protimuslimskými a protižidovskými postoji.

Žumpa zvaná Reflex šíří drsnou islamofobii. Dalším krokem bude antisemitismus?

22. 5. 2014

čas čtení < 1 minuta

Reflex svou vulgaritou, bigotností a primitivismem málokdy překvapí, avšak tentokrát překonal i své vlastní, idiosynkratické rekordy ve sprostotě. Jeho titulní stránka nepokrytě šíří nenávist vůči muslimům. "Lidé z mnoha kultur unášejí a prodávají dívky, nejen muslimové," píše k tomu v šoku postgraduální studentka na University of Glasgow Amy Mackinnon. Zdá se, že studenti, kteří se zabývají Českou republikou, mají ještě před sebou hodně překvapení...

V souvislosti s excesy týdeníku Reflex se znovu připomíná, jak podobná je situace v ČR situaci v Rusku. O ní napsal ruský majitel britského deníku Independent Jevgenij Lebeděv toto:

"Jediným rozdílem [mezi Británii a Ruskem] je to, že v Británii jsou idioti obyčejně izolováni, nejsou součástí mainstreamu, kdežto v Rusku jsou idioti součástí mainstreamu, dostávají prostor v televizi, naslouchá se jim, píší články."

Pentagon si stěžuje, že rozsah škod, způsobený Snowdenovými odhaleními, je "šokující"

22. 5. 2014

čas čtení < 1 minuta

Tajná zpráva Pentagonu, hodnotící škody, způsobené bezpečnosti amerického státu odhaleními whistleblowera Edwarda Snowdena, tvrdí, že škody způsobené funkčnosti americké špionáže těmito odhaleními jsou "nedozírné". Kopie devětatřicetistránkové zprávy na toto téma z prosince loňského roku, kterou získal deník Guardian, je však do tak značné míry začerněna, že k dispozici nejsou žádné konkrétní informace. Americká vláda na žádost o informace od deníku Guardian podle Zákona o přístupu k informacím nereagovala.

Podrobnosti v angličtině ZDE

V Íránu zatkli skupinu mladých lidí, která natočila hudební video

22. 5. 2014

čas čtení < 1 minuta



Hudební video, v němž skupina mladých Íránců tančí na hudbu Pharrella Williamse a jeho písně Happy. poskytuje obraz života v Íránu, který často nevidíme: je zcela normální. Íránská policie však skupinu zatkla s tím, že videem "porušila veřejnou morálku" a byli kritizováni v televizi. Podob ně se dostala do problémů na letošním filmovém festivalu v Cannes íránská herečka, členka tamější poroty, která políbila ředitele festivalu. Jenže situace v Íránu je dnes nepřehledná - režim prezidenta Rouhaniho je liberální, ten dokonce se nyní zasazuje za otevřenost internetu a na Twitteru podpořil protest mladých žen, které na facebooku vytvořily protestní stránky svých fotografií bez povinného zakrývání své tváře - proti liberálnímu prezidentovi se však bouří konzervativci. Skupina mladých lidí, která natočila zmíněné video, byla nicméně nakonec propuštěna.

Několik mýtů obklopujících ruský ekonomický "obrat k Asii"

22. 5. 2014 / Karel Dolejší

čas čtení 2 minuty

  • Rusko-čínská dohoda o zemním plynu souvisí s připravovanou Transatlantickou dohodou - nesouvisí s ní ani v nejmenším. Byla z ruské strany připravována deset let. První konkrétnější návrhy týkající se tematiky budoucí TTIP přednesla Angela Merkelová v roce 2006.
  • Uzavření rusko-čínské dohody je reakcí na ukrajinskou krizi - viz výše. Díky ukrajinské krizi dohoda získala v rámci vyjadřování Kremlu jednoznačně protizápadní spin. Ruská reakce na roztržku se Západem se nicméně odehrává primárně ve vojensko-politické a ideologické rovině, nikoliv v ekonomické.
  • Dohoda je pro Rusko mimořádně výhodná - je mimořádně výhodná pro Čínu, která díky politicky slabé pozici prezidenta Putina odmítla ruské představy ohledně ceny dodávaného plynu, což v úterý způsobilo prudký pád akcií společnosti Gazprom. Nyní je jednotková cena plynu nasmlouvaná v dohodě předmětem "obchodního tajemství" a očekává se, že obrovské investice, které musí Rusko dát dohromady, mu v prvních letech provozu produktovodu nebudou přinášet žádné zisky. To není malý problém. Ruský průmysl energetických surovin si dlouhodobě stěžuje, že mu stát neponechává dostatek prostředků na investice. V roce 2011 tvořil daňový výnos z exportu ropy a zemního plynu 53% příjmů ruského státního rozpočtu. Rusko tedy otevírá nové trhy, ale krátkodobě a střednědobě je to pro ně ekonomicky nevýhodné a bude to vázat investice potřebné v jiných sektorech právě v době, kdy nastal rekordní odliv západního kapitálu.
  • Dohoda transformuje ruskou ekonomiku - dohoda konzervuje stávající strukturu ruské ekonomiky coby zdroje surovin a omezí množství vyspělých technologií, které ruská strana výměnou za tyto exporty získá. Nutnost nashromáždit obrovské investice do 4 000 km dlouhého čínského plynovodu znamená samozřejmě, že o to méně bude Rusko schopno investovat do modernizace ekonomiky, kvalifikace pracovní síly, vědeckého výzkumu a koneckonců i do armády.

Mohl by někdo ze Zlína pomoci panu Posoldovi po infarktu vyplnit na počítači formulář?

22. 5. 2014

čas čtení 1 minuta

Vážený pane Čulíku,

Částka, kterou jsem od Vás obdržel mě částečně pomohla a ještě na ní jsem něco uhradil, píše Jan Posolda. Dostal jsem upomínku na zálohu za vodu a to se mě podařilo z této částky uhradit. Nyní mě čekají ještě další menší splátky za plyn, elektřinu, tedy menší za plyn, to dělá 46 000 Kč. Ve více případech to dodavatelé dali k soudu, a tak se bráním, jak jen to jde. Co bude příští měsíc, nevím.

Korupce při volbách

22. 5. 2014

čas čtení 2 minuty

V novinách jsem narazil na reklamu v příloze. Se západním stylem myšlení mám kontakt zprostředkovaný pouze pravidelným sledováním německého zpravodajství. Zaujalo mě, že se nijak zásadně neliší od kupování hlasů. Pocitově je mi celkem jasné, že takovouto reklamu by si v Německu nikdo netroufl zveřejnit, protože pro voliče by právě "slosování" bylo důvodem, proč stranu nevolit. Můžete mi ze svého pohledu západního insidera říct, jaká by asi byla reakce sdělovacích prostředků a veřejnosti, kdyby někdo v Británii či Skotsku zveřejnil podobnou reklamu? píše Michal Kolář.

Odpověď Jana Čulíka: Takováto reklama by skutečně byla v západním prostředí kvalifikována jako korupční a voliči by pro takovou stranu nehlasovali. Tato praxe ale byla běžná v západní Evropě a v Americe v osmnáctém a v devatenáctém století, kdy kandidáti ve volbách veřejnosti ve volební den nabízeli alkohol a množství dobrého jídla. Zmíněná strana se tedy vrací svým otevřeným úplatkem kamsi do devatenáctého století.

Chci ale připomenout v této souvislosti, že rozhlas BBC vysílal v úterý nesmírně zajímavou diskusi v pořadu The Public Philosopher (Veřejný filozof) (nahrávka je ZDE), kde se hovořilo mimo jiné i o tom, zda by měla být účast ve volbách povinná (proč není povinná, když účast v soudní porotě pro občany povinná je?), nebo zda by třeba měli mít občané, kteří nechtějí jít k volbám, právo prodat svůj hlas těm, kteří k volbám jít chtějí. K otázce pana Koláře: jeden posluchač poukazoval na to, že by mu nevadilo, kdyby mu politická strana za hlas pro ni nabízela finanční úplatek, protože politické programy jsou také vlastně úplatky. "Jaký je rozdíl mezi tím, kdyby vám strana za hlas pro ni nabídla 200 liber úplatku, a tím, když strana ve svém volebním programu přislíbí, že vám sníží daně o 200 liber ročně?" ptal se tento posluchač a protiargument bylo těžko nalézt. Jiní přítomní argumentovali, že při volbách se nehlasuje pouze z ekonomických důvodů, ale především z důvodů morálních.

Placená reklama nemá nic společného s názorem redakce

22. 5. 2014

čas čtení < 1 minuta

Pan Michal Kment se domnívá, že Britské listy podporují Babišovo Ano, protože se na nich objevuje pro toto hnutí reklama. Domníváme se, že snad čtenářům není třeba vysvětlovat principy placené reklamy. Tu Britské listy samozřejmě necenzurují, pokud neporušuje zákon. Čtenáři snad vědí, že placená reklama nemá nic společného s názory redakce. (JČ)

Proč volit do "Evropského parlamentu"? (1)

22. 5. 2014 / Miloš Dokulil

čas čtení 4 minuty

K volbám dojde už mezi 22. až 25. květnem. V atriu budovy Evropského parlamentu (dále "EP") je vyvěšeno v různých jazycích heslo "Uplatni svou moc: zvol ty, kteří budou vládnout Evropě". Britský The Economist si všiml nejen verbálního posunutí tohoto hesla v anglické verzi, v níž čteme, že má být volen ten, "kdo je zodpovědný za Evropu" (tj. "who is in charge of Europe"; tamtéž, číslo ze 17/5, str. 18).

Proč volit do "Evropského parlamentu"? (2)

22. 5. 2014 / Miloš Dokulil

čas čtení 8 minut

Začněme druhý okruh námětů na základě zcela odlišného (a možná "pragmaticky" hodně závažného) podnětu. Za inspirační východisko zvolme teď Time, v anglickém znění vycházející v Nizozemí (a již 183. ročník vykazující); jeho číslo z 26. května 2014. Od strany 12 po stranu 17 text zabývající se politickým profilem Marine Le Pen(ové) má dokonce obálku s její fotografií a čtenářstvu nabízí jako zřejmě přitažlivou (ale zároveň aktuální riziko provokující) otázku, zda současné směřování určitých politiků "krajně pravicového" zaměření může pro příští dění a celkový osud EU znamenat katastrofu, protože by mohlo dojít ke zvratu (ne-li přímo zániku) organizace zevnitř.

Nový německý izolacionismus

22. 5. 2014 / Karel Dolejší

čas čtení 5 minut

Pan Uwe Ladwig zastává názor, podle nějž kancléřka Angela Merkelová s "proamerickou" politikou osobně může za to, že Německo nemá tendenci hrát v Evropě větší úlohu a zaplňovat tak mocenské vakuum postupně vznikající díky americkému "Pivot to Asia".

Naneštěstí čerstvý průzkum veřejného mínění provedený nadací Koerber Stiftung hovoří o něčem jiném. V Německu jednoduše dominuje izolacionismus a obyvatelé nestojí o to, aby jejich země hrála v Evropě či kdekoliv jinde jinou roli, než dosud.

Nová akademická publikace mapuje úpadek anglosaských univerzit pod tlakem komercionalizace

21. 5. 2014

čas čtení 1 minuta

S. Pickard (ed.), Higher Education in the UK and the US: Converging University Models in a Global Academic World? Leiden/Boston. Brill, 2014 (15 May). Informace na webu ZDE

Obsah publikace:

PART I) THE ECONOMICS AND MARKETISATION OF HIGHER EDUCATION

1) Creating the Enterprising Student: The Moral Projects of Neoliberalism and Higher Education Reform in the UK and the US

Steven WARD (Western Connecticut State University)

2) Education Markets in English and American Universities

John HALSEY (Brunel University)

Kenneth O'BRIEN (State University of New York - SUNY)

3) Higher Education in the United Kingdom under Tony Blair: An American Inspired Economic Issue

Magali JULIAN (Université de Montpellier)

4) The English Experiment in Market-based Higher Education: Ideology and Reality Disconnected

Bahram BEKHRADNIA (Higher Education Policy Institute - HEPI)

Jaro v Petrohradě

21. 5. 2014

čas čtení < 1 minuta



Filmařka Ema Sibikina (Čulík) vyrábí krátké lyrické sekvence o životě kolem nás, pod názvem "Minute Cakes". Tento "Minute Cake č. 33" je věnován jarnímu Petrohradu...

Další "minute cakes" jsou ZDE

ANGLIE:

Vysokoškolské kurzy "nestojí za školné, které za ně anglická vláda vybírá", konstatuje mnoho studentů

21. 5. 2014

čas čtení < 1 minuta

Více než čtvrtina univerzitních studentů v Anglii se vyjádřila, že jejich vysokoškolské kursy "nestojí" anebo "vůbec nestojí" za horentní peníze, které za ně nyní anglická vláda vybírá.

Jen 42 procent studentů v Anglii konstatovalo, že jejich vysokoškolské kursy stojí za peníze, která vláda vybírá. Ve Skotsku, kde je pregraduální univerzitní vzdělání zadarmo pro Skoty i občany jiných zemí EU, například tedy i Čechy, bylo s kvalitou kursů spokojeno 70 procent studentů. Ve Skotsku je univerzitní vzdělání čtyř nebo pětileté, v Anglii je jen tříleté.

V Anglii nyní platí univerzitní studenti školné ve výši 9000 liber ročně.

Analýza se dotazovala 15 046 studentů v první, druhém a třetím ročníku studia.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Perspektivy sbližování církví

21. 5. 2014 / Miloš Dokulil

čas čtení 9 minut

Když byl nedávno prof. Tomáš Halík poctěn Templetonovou cenou, jako kdyby také takto se podnítily či vzrostly naděje na další vzájemné sbližování církví, aspoň ve střední Evropě, ne-li ještě naléhavěji přímo v ČR. Pochopitelně zcela nepřehlédnutelně začalo docházet ke vzájemnému sbližování mezi křesťany až na počátku 20. století, a nejdříve jenom mezi evangelickými církvemi. Na počátku druhé půle 20. století představitelé Druhého vatikánského koncilu zcela netradičně pozvali na své jednání se statutem pozorovatelů zástupce významných církví s Římem nesjednocených.

Věčná pravda nejmenované ředitelky

21. 5. 2014 / Štěpán Cháb

čas čtení 4 minuty

Nedávno jsem se vydal opět hledat zaměstnání do okolního kraje. Jednou za čas oběhnu těch několik institucí, které jsou u nás k mání, příjemně pokrofeme se sekretářkami, vstřícně se nechám ode všad vykopnout s nepořízenou a jedu domu hrýzt si nehet a doufat v prozřetelnost boží, která třeba, někdy, bůh ví kdy, mi dá ochutit nevolnického pracovního závazku.

Pane Sobotko, čeho se bojíte?

21. 5. 2014

čas čtení 2 minuty

Na předvolební besedě konané ve Zlíně se představili přední kandidáti ČSSD do EP v čele s profesorem Kellerem a podpořit je přijeli funkcionáři Starec, Gajdůšková a Sobotka. A právě poslední z nich měl hlavní slovo, sliboval "světlé zítřky", které nás však čekají jen tehdy, dáme-li hlas jeho straně, píše Miroslav Hrubý ze Zlína.

Peklo v jedné z nejnovějších zemí Evropské unie

Pod bukurešťskými ulicemi žijí ve stokách a v tunelech stovky mužů, žen a dětí postižených narkomanií a nakažených virem HIV a tuberkulózou

21. 5. 2014

čas čtení < 1 minuta



Když padl r. 1989 režim Nicolae Ceaušeska, ve státních sirotčincích živořily desetitisíce dětí. Co se s nimi za poslední čtvrtstoletí stalo? Channel Four News vysílal v úterý večer přízračnou reportáž z kanálů a chodeb pod Bukureští. Leze se tam dírou v chodníku z refýže u nádraží Gara du Nord. V pozdním odpoledni se probouzejí desítky postav a vylézají z "podsvětí". Mezi nimi je chlapec Nicu, který vypadá na 12, ale je mu ve skutečnosti 17, růst mu zastavila narkomanie. Je HIV pozitivní. Britské novináře v podsvětí seznámil se svým bossem, který obyvatelstvo podzemí zásobuje drogami, ale dětské obyvatele, o něž se stát nestará také chrání.

"Oběť duše" cara Vladimíra

21. 5. 2014 / Karel Dolejší

čas čtení 5 minut

O okřídlené Marxově pasáži z 18. brumairu charakterizující opakování dějin netřeba se rozepisovat. Co se týče v titulku zmíněné "oběti duše", Britské listy publikovaly text vysvětlující téma podrobně, takže vystačím se stručným shrnutím: Tragédií bylo, když Alexandr Něvskij, jemuž Tataři zavraždili otce, musel s nimi uzavřít strategické spojenectví, protože mu proti spolupráci se Západní Evropou té doby zaručovalo zachování samostatnosti. A fraškou je, když prezident dnešního Ruska jede do Číny, jež v alianci s USA pomohla zničit milovaný SSSR, převzít roli mladšího partnera v alianci, změnit zemi v dodavatele surovin a odběratele čínského zboží - a hned první den jednání se mu nepodaří ani uzavřít dohodu o dodávkách zemního plynu.

Výměna na nejvyšších místech v Rusku odráží vnitřní výzvy, jimž Putin čelí

21. 5. 2014

čas čtení 3 minuty

Na Západě mediálním narativům ohledně Ruska dominují ukrajinská krize, eskalující napětí mezi Ruskem a Západem a Putinova rostoucí popularita. Současně s tím však dochází k důležitému vývoji, který podle některých ruských komentátorů může být předehrou k širším změnám v řízení země, napsal Andrew Monaghan z britského institutu Chatham House.

Vzácný los evropský zachycen fotopastmi v Jižních Čechách a Severním Rakousku

21. 5. 2014

čas čtení 1 minuta

Tisková zpráva TRANS-LYNX Projektu

Los evropský, jeden z největších savců Evropy, vážící až 700 kg, může být běžným druhem ve Skandinávii, ale ve střední Evropě je extrémně vzácný. Nejjižnější populace losa evropského, která se vyskytuje právě na česko-rakouské hranici, je velmi malá a ohrožená. Navzdory tomu se v poslední době vědcům opakovaně podařilo potvrdit výskyt losa evropského v této oblasti, a to s využitím fotopastí původně instalovaných ke sledování rysa ostrovida.

Také kupujete zboží v akci?

21. 5. 2014 / Miloš Dokulil

čas čtení 3 minuty

Mám teď na mysli konkrétně přímo v Brně nákup v "řetězcích", jak bývá zvykem noblesně nazývat velkoprovozní prodejny v síti supermarketů, konkrétně u dvou oblíbených firem, v nichž bývá stále jako v úle. Všimli jste si, jak se stále inzeruje, kolik jen denně různých druhů zboží se prodává jakoby V AKCI?

Libye se opět nachází na pokraji občanské války

21. 5. 2014 / Daniel Veselý

čas čtení 4 minuty

Je to víc než tři roky, kdy byla Libye "humanitárně bombardována" Severoatlantickou aliancí a "osvobozena" takzvanými rebely. To, jak se dalo očekávat, vyústilo ve fatální pád Západem kdysi respektovaného partnera Muammara Kaddáfího, ale i destabilizaci státu, potažmo širšího regionu, a koneckonců i vytvoření dalších ohnisek násilností a sváru ZDE.

Thajsko řídí šéf armády

21. 5. 2014

čas čtení 1 minuta

Vrchní velitel thajské armády generál Prayuth Chan-ocha má po vyhlášení stanného práva "svést znepřátelené skupiny dohromady, aby byla nalezena cesta z politické slepé uličky". Generál tvrdí, že vyhlášení stanného práva není převratem, ale je zaměřeno na "obnovení pořádku" v zemi zmítané dlouhodobými protivládními protesty.

Politika se v Anglii před volbami propadá do absurdity

21. 5. 2014

čas čtení 1 minuta



Voliči se odklánějí od labouristů a konzervativců za to, že jejich čelní politikové kritizovali Faragea jako rasistu

Z průzkumů veřejného mínění vyplývá, že útoky labouristů a konzervativců na šéfa extremně pravicové strany UKIP Nigela Farage jako na rasistu vedly k poklesu popularity těchto dvou stran, protože voliči Farage za rasistu nepovažují a předvolební kritiku od soupeřících establishmentových stran považují za účelovou.

Heptyl

20. 5. 2014 / Cyril Podolský

čas čtení 14 minut

Ve vzduchu voněl máj a u hluchyňského rybníka se navečer scházely páry, které si tu po dlouhé zimě navykaly na venkovní lásku. Zdálo se, že léto už je docela blízko. A byl také pátek po patnáctém a v hospodě U Vitoucha se potkávali ti, kdo nechodili k rybníku.


Hodiny právě ukazovaly tři minuty před sedmou a stalo se to zas.

"Já mám tady ty svíčky dopředu připravený. Ale jestli to není zbytečný, venku je ještě světlo!" volala paní Vitouchová od výčepu. V hospodě se totiž neudělala opravdová tma, jen takové skromné příšeří.

"Tak zatáhněte závěsy," prosil Macoun.

29192

Volyňský román -- IV. část

20. 5. 2014 / Josef Brož

čas čtení 10 minut

Mám už za sebou jednu cestu a chystám se na druhou. Z jedné polemiky nad stavem Ukrajiny a osudu několika generací Čechů na Volyni, jak už jsem o ní psal v předchozích částech, jež jsem trochu neskromně nazval Volyňský román, se najednou vynořila perspektiva, která mne samotného překvapila.

Měla to být původně jen jedna cesta, a najednou to vypadá, že jich bude více. Spojují se ale v jeden tok v mých úvahách, které se točí doslova v soustředném kruhu.

RECENZE S ODBOČKOU K CENZUŘE

Kurva velký Sin City: kultovní dílo Franka Millera vychází poprvé v jedné obrovské knize

20. 5. 2014 / Štěpán Kotrba

čas čtení 10 minut

Vydavatelství Comics Centrum přišlo s naprosto unikátním projektem. Plánuje vydat všechny díly kultovního komiksu Sin City v jedné knize. Ta bude unikátní svým rozsahem, velikostí i váhou. Bude mít 1360 stran ve dvojnásobné velikosti původních vydání. Váha? Šest kilogramů. V dnešním, primitivní komercí poznamenaném knižním trhu je to vpravdě fandovský počin, za kterým je obrovský kus poctivé grafické i vydavatelské práce. Pro prachy se to dělat nedá...

"Cikánská rakovina zasahuje i Česko a hned za ní se šíří ta židovská"

19. 5. 2014 / Jiří Kalát

čas čtení 4 minuty

Titulek hezký, že? Řekl bych tak nějak rasisticko-antisemitiský. Nebo ne? Pokud bych ho myslel vážně, tak by v žádném soudném médiu nebyl publikován. Kdybych ho dal na blog (tedy kdyby ho nesmazal admin), tak bych měl brzy na krku mnoho lidskoprávních aktivistů a případně i trestní stíhání. Přesto podobně laděné články vycházejí a jsou publikovány i médii, která jsou některými lidmi považována za relativně seriozní. Jeden z nich byl napsal Petr Adler a publikoval ho server Neviditelný pes, odkazují na něj i webové stránky Lidových novin a nese název "Muslimská rakovina zasahuje i Česko"

Házení hrachu na zeď babylonské věže

20. 5. 2014 / Lubomír Brožek

čas čtení 5 minut

A toto je teprve začátek jejich díla. Pak nebudou chtít ustoupit od ničeho, co si usmyslí provést. Nuže, sestoupíme a zmateme jim tam řeč, aby si navzájem nerozuměli.

Genesis

PEN trvá na principu neomezeného šíření názorů uvnitř každého národa i mezi národy, a jeho členové se zavazují bránit všem formám potlačování svobody slova jak v zemi a společnosti, do nichž náležejí, tak i jinde na světě.

Charta PEN klubu

Obec spisovatelů prosazuje a chrání svobodu slova a tvorby.

Stanovy Obce spisovatelů ČR

Dne 7. května 2014 PEN rezignoval. A nebyl sám. Těsně před Dnem vítězství se stalo cosi, co znevážilo nejenom svobodu slova a projevu, ale fakticky téměř celou naši již tak dost zdecimovanou kulturní a intelektuální formaci. Včetně některých renomovaných institucí, které mají tyto svobody přímo vetknuty ve svých základních dokumentech. Den vítězství se tak zároveň v jistém slova smyslu stal jejich dnem prohry.

Dlouho jsem čekal, že se zvedne vlna alespoň o poznání vyšší než bouře ve sklenici vody, že se někdo, ano, například český PEN, ozve. Když soukromá ochranka vyvedla z veřejných prostor Hlavního nádraží spisovatelku Lenku Procházkovou, nikdo z této ctihodné instituce (ba ani její proslulá pěvecká sekce) nevydal dodnes ani hlásku.

Co víme o unitářích?

20. 5. 2014 / Bohumil Sláma

čas čtení 4 minuty

Před několika lety jsem se jednoho pochmurného podzimního dne ocitl před brněnskou lékařskou fakultou, při kladení věnců Tomáši G. Masarykovi. Bylo tam málo lidí, snad dvacet, a jako poslední šli k Masarykově soše zástupci brněnských unitářů, tři velmi staří lidé, položili k ní kytici, zasalutovali - a mne to dojalo.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za březen 2014

18. 4. 2014

čas čtení 2 minuty

V březnu 2014 přispěli čtenáři finančně na Britské listy bankovním příkazem celkovou částkou 46 819 Kč, dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilu v lednu 2014 částkou 3088,22 Kč.

Zůstatek byl koncem března 2014 325 206,53 Kč, z toho částka na exekutorský projekt 166 375,59 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

35516