Sýrie: Šokující fotografie hladovějícího nemluvněte ukazuje děsivý rozsah potravinové krize

24. 10. 2017
Po úmrtí jeden měsíc staré Sahar Dofday varují humanitární pracovníci před katastrofou. Mnoho dalších syrských dětí je ohroženo na životě


Pokračující utrpení civilistů, kteří žijí v obklíčení v Sýrii, zdokumentovaly právě zveřejněné fotografie podvyživeného nemluvněte, které později zemřelo hladem na předměstí Damašku ve čtvrti, kterou ovládá opozice.

Desítky tisíc civilistů  v městě Ghouta žijí v obklíčení, uvaleném na město jednotkami loajálními syrskému prezidentu Bašaru al Asadovi. V Sýrii žije v oblastech v obklíčení asi 3,5 miliony lidí a většinou jsou to místa, vojensky hermeticky izolována Asadovým režimem.


Potyčky mezi místními vzbouřeneckými jednotkami a keťasení s potravinami vedly k výraznému zhoršení už tak těžké krize.

Lékaři a aktivisté uvádějí, že nedostatek potravin je tak vážný, že v místních klinikách a polních nemocnicích jsou desítky případů podvyživených dětí. Matky jsou neschopny kojit nově narozené děti, protože jsou samy podvyživené, a kojenecké mléko v prášku není v podstatě nikde k dispozici.

"Dnes čelí východní Ghouta nejhorší formě zločinnosti," řekl aktivista Raed Srewel. "Tisíce dětí jsou v nebezpečí a jestliže nevznikne k řešení tohoto problému žádné mezinárodní hnutí nebo iniciativa OSN, důsledky budou nesmírně závažné a Ghouta se stane humanitární katastrofou."

Východní Ghouta je jednou ze "zón deeskalace" vyjednaných Ruskem a Tureckem k snížení násilí v Sýrii. Avšak Asadova vláda dál udržuje město v obklíčení.

Asadova vláda omezuje přístup humanitární pomoci od mezinárodních organizací a od OSN a v důsledku potyček mezi zesvářenými vzbouřenci je nyní obtížnější posílat pomoc. V důsledku nedostatku potravin vznikl místní černý trh, který provozují neskrupulózní obchodníci, což zhoršuje utrpení civilistů a způsobuje, že základní potraviny jsou nepřijatelné drahé.

Podrobnosti v angličtině ZDE


0
Vytisknout
10299

Diskuse

Obsah vydání | 26. 10. 2017