16525

Předseda COP28 říká, že požadavky na postupné ukončení využívání fosilních paliv "nejsou podloženy žádnými vědeckými údaji"

3. 12. 2023

čas čtení 8 minut

 

Předseda COP28 sultán Al Džaber prohlásil, že "žádná věda" nenaznačuje, že k omezení globálního oteplování na 1,5 °C je zapotřebí postupně přestat používat fosilní paliva

Sultán Al Džaber ze Spojených arabských emirátů říká, že postupné vyřazení uhlí, ropy a plynu by svět vrátilo "zpět do jeskyní"


Podle vědců jsou  tyto komentáře "neuvěřitelně znepokojivé" a "hraničící s popíráním globálního oteplování a jsou v rozporu s postojem generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese.

 19468

Válka mezi Izraelem a Hamásem: Macron varuje, že izraelský plán na likvidaci Hamásu povede k válce, která bude trvat deset let

3. 12. 2023

čas čtení 19 minut

- "Mého tátu a bratříčka Izraelci zabili..."

- Další večer intenzivních útoků v Chan Junisu. James Elder z UNICEF už nemá slov:- Izraelci usmrtili na Západním břehu dva chlapce, šestnáct a čtrnáct let:

- Všichni v Dair Albalah uprostřed pásma Gazy mají hlad, bojí se, je jim zima a jsou bez naděje. Doslova čekají na bezprostřední smrt:

 

Jak s námi reálný Bůh v Adventu reálně je

3. 12. 2023 / Boris Cvek

čas čtení 2 minuty


Advent, období liturgického roku, který právě začal, období, do nějž vstupujeme, nemá být tolik přípravou na vánoční svátky, jež jsou několik týdnů před námi, ale vztahuje se ke konci dějin a příchodu Ježíše Krista jako Pána a Soudce a Spasitele světa. Jak nicotné jsou všechny naše lokální a historické zvyky proti takové události, kdyby se brala vážně.

 21580

Gaza v sobotu: Další zabíjení dětí a civilistů. Není, kde se ukrýt před izraelským bombardováním

2. 12. 2023

čas čtení 5 minut

Moderátor, Channel 4 News, sobota 2. prosince 2023, 19 hodin: Po celý den padají izraelské bomby na jihu Gazy, je tam ještě někde bezpečno pro civilisty? V sobotu večer si izraelští vyjednavači balí kufry na cestu domů. Mírová jednání s Hamásem jsou podle nich ve slepé uličce. Obě strany se navzájem obviňují z krachu, zatímco izraelská mise s cílem zničit Hamás míří na jih pásma Gazy. Klíčový spojenec Izraele, USA, chce, aby Izrael chránil civilisty. Kam však mohou nevinní lidé odejít? Od pátečního rána, kdy skončila přestávka v bojích, zemřely podle zpráv další stovky Palestinců.

Rozhovor Britských listů 637. Česká republika brutálně zkresluje lidskoprávní situaci v Gaze

1. 12. 2023

čas čtení 18 minut


Jan Čulík hovoří s Andrewem Stroehleinem, mediálním ředitelem lidskoprávní organizace Human Rights Watch, který v těchto dnech hovořil v Praze s řadou českých novinářů a snažil se je přesvědčit, aby o situace v Gaze psali objektivně. Válečné zločiny je totiž nutno potrestat, ať je páchá Hamás nebo Izrael. Politická loajalita založená na historických aspektech s tím nemůže mít nic společného.

Přepis rozhovoru v češtině:

Britské listy Interview 637. Czech Republic brutally distorts the human rights situation in Gaza

1. 12. 2023

čas čtení 17 minutJan Čulík talks to Andrew Stroehlein, media director of Human Rights Watch. Andrew Stroehlein visited Prague recently and tried to persuade a number of Czech journalists to publish objective information about the situation in Gaza. War crimes must be punished, whether they have been committed by Hamas or by Israel. Political loyalty, based on historical aspects of the Czech Republic's relationship with Israel cannot interfere in this.

The interview is conducted in English.

Here is a full transcript:

 21583

Pracovník UNICEFU v Gaze: Nikde není bezpečno

2. 12. 2023

čas čtení 3 minuty

Moderátor, Channel 4 News, sobota 2. prosince 2023, 19 hodin: Hovořil jsem s Jamesem Eldonem. Je to mluvčí UNICEF a pracuje ve městě Raffah na jihu Gazy. Zeptal jsem se ho, co dnes, v sobotu,  viděl.

James Eldon, UNICEF: Jsem na jihu Gazy. Vidím nesmírný smutek a slyším zkázu způsobenou dělostřelectvem a bombami. Lidé nevědí, kam mají jít. Je tu velká úzkost, a když jsem tudy procházel po ulici, byla tam mladá dívka s matkou a matka plakala. Ptal jsem se dcery a ona říkala, že prostě nevědí, kam jít. Lidé se přestěhovali ze svých domovů na severu, ty byly zničeny,  do krytu, pravděpodobně tam byli bombardováni, na jih a teď jim řekli, aby šli někam jinam. Je to falešný pocit bezpečí, nikde není bezpečno. A samozřejmě nemocnice. To je další příběh. Ty jsou válečnou zónou.

 21562

Válka mezi Izraelem a Hamásem: Izrael obnovil ofenzivu na jihu Gazy

2. 12. 2023

čas čtení 13 minut

- UNICEF odsoudil pokračující válku Izraele proti dětem

Unicef odsoudil "pokračující válku proti dětem", poté, co  Izrael v pátek obnovil údery na Gazu.

V rozhovoru s novináři v kanceláři OSN v Ženevě prostřednictvím videospojení z Chán Júnisu mluvčí Unicefu James Elder řekl: "Bombardování začalo jen několik vteřin poté, co skončilo příměří," a poté odsoudil "pokračující válku proti dětem".

Podle ministerstva zdravotnictví Gazy bylo od pátečního zrušení příměří zabito nejméně 193 Palestinců a 650 jich bylo zraněno.

Od 7. října bylo izraelskými údery zabito více než 15 200 Palestinců. Podle ministerstva zdravotnictví Gazy tvoří 70 % zabitých děti a ženy. Polovina z 2,3 milionu obyvatel Gazy je mladší 18 let.

S rostoucím tlakem na Izrael, aby zabránil úmrtím civilistů, se podle IDF  Hamás zhroutí, pokud izraelská armáda zabije její šéfy

Nadcházející postup izraelské armády do jižní části Gazy je veden přesvědčením, že zpravodajské informace získané ze stovek bojovníků zajatých během bojů na severu umožní najít a zabít vůdce Hamásu.

Kritici tvrdí, že nová strategie jen málo přispěje ke snížení zabíjení obrovského množství civilistů, které si dosavadní útoky vyžádaly.

- Izrael zaútočil na Lékaře bez hranic:

 21560

Izrael obnovil zabíjení žen a dětí

2. 12. 2023

čas čtení 3 minuty

Reportér, Channel 4 News, pátek 1. 12. 2023, 19 hodin: Bombardování v Gaze bylo v pátek  obnoveno. Intenzita úderů odpovídá hustotě zalidnění. Lidé jsou tlačeni do stále menších oblastí. Původně byli vyzváni, aby se ukryli na jihu pásma Gazy. Takto dnes vypadalo útočiště v Raffah.

 20578

Rusko-ukrajinská válka: Kyjev obvinil Rusko z popravy vzdávajících se ukrajinských vojáků

3. 12. 2023

čas čtení 8 minut


Ukrajina konstatuje, že se ruští vojáci dopustili válečného zločinu. Objevilo se video, na němž jsou zachyceni dva muži, kteří se vzdali a hned pak  byli zastřeleni


Poprava vzdávajících se vojáků je "válečným zločinem", konstatuje  Ukrajina

Kyjev v sobotu obvinil Rusko ze spáchání válečného zločinu, když popravilo ukrajinské vojáky, kteří dali najevo svůj úmysl vzdát se.

Krátké video zveřejněné na Telegramu ukazuje dva muže vycházející z krytu, z nichž jeden má ruce nad hlavou, a poté leží na zemi před další skupinou vojáků.

Následuje něco, co vypadá jako střelba, a objevuje se kouř, než se video náhle přeruší.

Tyto nedatované záběry byly rozšířeny na sociálních sítích jako natočené poblíž Avdijivky, města na východě Ukrajiny, kde zuří boje.

Jejich umístění ani pravost se však nepodařilo potvrdit.

Ukrajinský ombudsman pro lidská práva Dmytro Lubinec odsoudil tyto události jako "válečný zločin".

"Dnes se na internetu objevilo video, na kterém ruští vojáci popravili ukrajinské vojáky, kteří se vzdali jako zajatci! Jedná se o další porušení Ženevských konvencí a nerespektování mezinárodního humanitárního práva!" napsal na Telegramu.

"Ruská strana znovu a znovu ukazuje svou teroristickou tvář!" dodal.

Lubinec uvedl, že ukrajinští vojáci "byli odzbrojeni a měli zvednuté ruce... Nepředstavovali žádnou hrozbu! Ruská strana je měla povinnost je zajmout a dát jim status válečných zajatců". 21563

"Evangelium": jak Izrael využívá umělou inteligenci k výběru cílů bombardování v Gaze

2. 12. 2023

čas čtení 9 minutZnepokojení nad "továrnou" na data, která výrazně zvyšuje počet cílů pro údery na palestinském území

Izraelská armáda se netají intenzitou svého bombardování pásma Gazy. V prvních dnech ofenzívy hovořil šéf jejího letectva o neúnavných, "nepřetržitých" náletech. Jeho síly podle něj zasahují pouze vojenské cíle, ale dodal: "Nejsme chirurgičtí."

Poměrně málo pozornosti však bylo věnováno metodám, které Izraelské obranné síly (IDF) používají při výběru cílů v Gaze, a roli, kterou v jejich bombardovací kampani hraje umělá inteligence.

V době, kdy Izrael po sedmidenním příměří obnovuje svou ofenzívu, rostou obavy ohledně přístupu IDF k cílení ve válce proti Hamásu, která podle ministerstva zdravotnictví v Hamásem ovládané Gaze dosud zabila na tomto území více než 15 000 lidí.

 20967

NYT: Izrael znal plán útoku Hamásu ze 7. října rok předem

2. 12. 2023

čas čtení 11 minut


Plán, který má k dispozici deník New York Times, útok podrobně popisuje. Izraelští představitelé jej odmítli jako příliš ambiciózní a konkrétní varování
ignorovali

Izraelští představitelé získali bojový plán Hamásu na teroristický útok ze 7. října více než rok před jeho uskutečněním, jak vyplývá z četných dokumentů, e-mailů a rozhovorů. Izraelští vojenští a zpravodajští představitelé však plán odmítli jako ambiciózní a považovali ho za příliš složitý na to, aby ho Hamás mohl uskutečnit.

 21570

Co Fialovi neřekli: Drahá a riskantní chiméra

2. 12. 2023

čas čtení 5 minut

tisková zpráva organizace Calla

Ztrojnásobení výkonu světové jaderné energetiky?
Drahá a riskantní chiméra
Od klíčových představitelů států, kteří právě jednají na 28. konferencí  OSN o změně klimatu v Dubaji se čekají řešení, jak udržet globální změny  klimatu v mezích, které budou pro lidstvo zvládnutelné a zajistí  budoucnost dalším generacím.  Premiér Petr Fiala však namísto jednání v  rámci hlavního programu World Leader´s Summit, kde vystupují hlavy států  a předsedové vlád a řeší energetickou transformaci, financování klimatických opatření i zachování biodiverzity, věnoval svoji pozornost  zejména vedlejšímu jednání s podpisem „Deklarace ke ztrojnásobení  jaderné energie“, kterou připravila administrativa USA [1].

 21558

Gaza: Vojenská strategie Izraele hrozí, že ze zoufalé situace vznikne naprostá katastrofa

2. 12. 2023

čas čtení 4 minuty


IDF tvrdí, že se vyhýbají plošnému bombardování jihu pásma Gazy, kde jsou natlačeny asi 2 miliony lidí, ale jejich nový přístup nevypadá o moc jiný než dosud
 


Podle jednoho z obyvatel Chán Júnisu čekaly izraelské obranné síly pouhé čtyři minuty po vypršení příměří v 7 hodin ráno, než znovu zahájily bombardování. O hodinu později jeho armáda představila svůj plán pro "další fázi války": rozdělení Gazy na desítky očíslovaných "evakuačních oblastí", což je hlavní část vojenského plánu na postupné ovládnutí jižní části pásma.

 21550

Válka mezi Izraelem a Hamásem: Izrael obnovil vojenské operace v Gaze

1. 12. 2023

čas čtení 8 minut

- Osmdesát procent Palestinců, které Izrael nyní zatýká, je zadržováno podle archaického britského zákona "administrativním zadržením" bez jakéhokoliv obvinění na dobu neurčitou. 

- Od pátečního rána, kdy vypršelo příměří, bylo zabito při izraelských náletech 178 Palestinců, sděluje ministerstvo zdravotnictví v Gaze. Izrael uvedl, že v pátek provedl v Gaze 200 náletů.

Ministerstvo zdravotnictví v pásmu Gazy uvedlo, že od pátečního rána bylo v důsledku izraelských náletů zabito 178 Palestinců.

Většinu z nich tvoří ženy a děti, uvedlo ministerstvo ve své poslední páteční zprávě. Dodalo, že 589 lidí bylo zraněno.

- Izrael obnovil vojenské operace v Gaze

Izraelská armáda obnovila boje proti Hamásu v Gaze, oznámila armáda s tím, že Hamás porušil příměří a střílel směrem k izraelskému území, informovala agentura Reuters.

Lhůta pro prodloužení sedmidenního příměří vypršela  v pátek v 7 hodin ráno.

Krátce po oznámení izraelské armády palestinská média informovala, že došlo k izraelským úderům na severu Gazy.

Hodinu před vypršením příměří Izrael uvedl, že zachytil raketu odpálenou z Gazy.

Další sirény varující před raketami se znovu rozezněly v izraelských oblastech poblíž Gazy jen několik minut před vypršením lhůty, uvedla izraelská armáda.

Hamás se k tomu bezprostředně nevyjádřil, ani se nepřihlásil k odpovědnosti za odpálení rakety.

 21564

Jsou král Karel a princezna Kate opravdu rasisté?

2. 12. 2023 / Fabiano Golgo

čas čtení 12 minut

 

Dokonce i BBC poté, co oznámila, že neřekne jména členů královské rodiny, kteří údajně pronesli rasistické poznámky na adresu budoucích dětí prince Harryho s Meghan Markle, couvla a nakonec jako viníky označila krále Karla a princeznu Kate Middleton, na které údajně poukázala právě vydaná kniha. 

Hlášky o rasismu trápí britskou královskou rodinu už několik let, ale přeložená verze nové knihy údajně odhaluje, kteří vysoce postavení členové královské rodiny pronesli výroky o barvě pleti prvorozeného dítěte prince Harryho a Meghan Markle. Nizozemská verze nově vydané knihy Endgame od královského pozorovatele Omida Scobieho, byla stažena z knihkupectví poté, co v ní byli identifikováni dva členové královské rodiny zapojení do kontroverze.


 21550

O zmateném českém vnímání světa

1. 12. 2023 / Matěj Metelec

čas čtení 1 minuta

Nepřestává mě překvapovat, kolik lidí je přesvědčeno, že válka v Gaze skončí čímsi jako "zničením" Hamásu, píše Matěj Metelec.

Skutečnost, že v podstatě každému v Gaze někdo zemřel, řada místních přišla úplně o všechno je přitom nejlepší náborová kampaň, jakou si Hamás mohl přát.

Podobně zakořeněná je podle všeho představa, že Hamás vzešel z čiré zloby, jeho existence nemá žádné hlubší příčiny, kterými by se stálo za to zabývat, a stačí bombardovat Gazu (asi "dobrem") a zlo bude poraženo.

Taková představa je podobně naivní, jako myslet si, že Hitlera k moci vynesla skutečnost, že Němci byli "zlí". 
Mimochodem, právě Německo a Japonsko se občas používají jako příklady, kdy po totální porážce přišla neméně totální "převýchova", která udělal z barbarských Skopčáků a Japíků součást Západu.

Což je pravda, ale jen do té míry, že vedle totální porážky, okupace atd. proběhlo také předání moci a začlenění do struktur, které se měly společně bránit novému protivníkovi, Sovětskému svazu. Podobná strategie začlenění není v případě Palestinců asi příliš pravděpodobná.

 21566

Krajně pravicový bývalý transvestita vyloučený z amerického Kongresu je dokonalým zrcadlem Republikánské strany

2. 12. 2023 / Fabiano Golgo

čas čtení 7 minut

 

Vyloučený parlamentář George Santos je vrcholem současných lunatických lhářů Republikánské strany. Není třeba mnoho inteligence, aby člověk při pohledu na rodilého Brazilce Santose viděl, že je to švindlíř. Nicméně se zdá, že příznivci krajně pravicového populismu jsou slepí k nejzjevnějším příznakům a buď nejsou schopni rozpoznat podvodníka, nebo se nechtějí starat o to, zda jejich kandidáti mluví pravdu, dokud tvrdí, že jsou proti establishmentu, tradičním médiím, menšinám a speciálně transsexuálům, obětnímu beránkovi veškeré krajně pravicové rétoriky po celém světě. 


 19221

Zdá se, že sociální pracovníci vydrží od politiků úplně vše. Chtěl bych být ledním medvědem v Praze, být sociálně vyloučený je totiž peklo….

1. 12. 2023 / Pavel Veleman

čas čtení 4 minuty


"Nic není pro klienta více matoucí a ohrožující než nejasná identita sociálních pracovníků"

(Geert Van der Laan, 1998)


Opět v tomto týdnu kolečko v terénu, na úřadech - nechci se pořád opakovat, ale SITUACE se stále zhoršuje.

Nikdo neřeší hlavně ten strašný nárůst stresu a agresivity u zoufalých lidí, kteří si svoji zlost vybíjejí na opuštěných, osamělých, psychosomaticky a imunitně nemocných, nešťastných pracovníků a pracovnic v této oblasti. 21565

Válka levicového nikaragujského diktátora Ortegy proti Miss Universe

2. 12. 2023 / Fabiano Golgo

čas čtení 2 minuty

 

Soutěž ženské krásy Miss Universe je každoročně velmi významnou událostí ve většině zemí Latinské Ameriky. Ačkoli tento druh soutěže v posledních desetiletích ztratil na významu díky pochopení, že je směšné hodnotit ženy na základě určitého typu fyzické krásy a chování, v latinskoamerické kultuře jsou ženy stále velmi otevřeně objektivizovány. Není tedy překvapením, i když tragikomickým, že levicový diktátor Nikaraguy Daniel Ortega ukradl šaty vítězky soutěže pro rok 2023, když se snažila dostat zpět do své země z hostitelské země soutěže, El Salvadoru.

 21567

Venezuela na pokraji války: Maduro hraje argentinskou falklandskou kartou, aby se udržel u moci

2. 12. 2023 / Fabiano Golgo

čas čtení 4 minuty

 
Když argentinská vojenská diktatura ztrácela podporu elit, prezident Generál Leopoldo Galtieri si vykopal vlastní hrob, když zahájil vojenské dobrodružství na Falklandských ostrovech, kterým Argentinci vytrvale říkají Malvíny, a prohrál válku proti Spojenému království, a to vyústilo v pád režimu a návrat demokracie. Dne 2. dubna 1982 vojska diktatury násilím dobyla zpět ostrovy, které Argentina prohlašovala za součást svého území. Trvalo to 74 dní bojů na souši, na moři i ve vzduchu. Poté se vzdaly před kolosální operační skupinou vyslanou Londýnem.

 20706

Kterak není vyloučeno, že premiér při jednání s lékaři vyloučí mechanismus

1. 12. 2023 / Boris Cvek

čas čtení 2 minuty

Průlom. Den před začátkem kolapsu nemocnic se premiér prý dohodl s lékaři. Na čem? Na penězích. Na čem konkrétně? Na tom, že se bude hledat mechanismus, jak se tyto peníze prý propíšou do příjmů lékařů. Není to skvělé? Konečně máme řešení: bude se hledat řešení. Není vyloučeno a vyloučíme (viz dole).

Zástupce mladých lékařů a viceprezident Lékařské komory v jedné osobě, který vedl klíčová jednání, dnes vyzvat lékaře, aby „v následujících víkendových dnech péči zajistili“. A co pak? V neděli večer se dozvíme, že vyzývá, aby lékaři zajistili péči do úterka? Nebo do středy? A co ve čtvrtek v poledne? A co nemocnice? Plánují péči takhle ze dne na den? Není to strašlivá fraška?

Transparency International: Blažek musí odstoupit

2. 12. 2023

čas čtení 11 minut

tisková zpráva

Českou politickou scénou a mediálním prostorem poslední dny letí kauzy: „Oznamovatelé vs Ministři“.  Od 1. srpna letošního roku v Česku platí zákon o ochraně oznamovatelů. Tuto podstatnou informaci ale zřejmě přehlédli členové vládní pětikoalice vedené Petrem Fialou (ODS), která zákon přijala. Jak jinak si totiž vysvětlit, že se oznamovatelů, kteří upozorňují na nekalosti v jejich resortech, rychle zbavují. A co nás tedy společně dnes všechno čeká?
  • Podíváme se, jak se Ministerstvo spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) staví k oznamovatelům.
  • Projdeme si rozhodnutí o sankci na ŠLÁGER TV kvůli rozhovoru s Andrejem Babišem (ANO).
  • Zjistíme, jak si vede 42 miliard korun v rámci Fondu spravedlivé transformace.

 21550

Válka mezi Izraelem a Hamásem: Hamás propustil dalších šest rukojmích a na svobodu má být propuštěno 30 Palestinců

1. 12. 2023

čas čtení 8 minut

 
Podle IDF byli Červenému kříži předáni další Izraelci poté, co byli propuštěni dva lidé; katarské ministerstvo zahraničí oznámilo propuštění Palestinců


- Červenému kříži bylo předáno dalších šest izraelských rukojmích, sdělují IDF


Izraelské obranné síly (IDF) potvrdily, že Hamás předal Červenému kříži šest izraelských rukojmích.

V prohlášení IDF se uvádí:

"Podle informací Červeného kříže bylo šest unesených Izraelců předáno Červenému kříži a jsou na cestě do Izraele."

IDF už předtím ve čtvrtek uvedly, že dva izraelští rukojmí byli propuštěni ze zajetí v pásmu Gazy.Situácia v UniCredit banke

1. 12. 2023

čas čtení 3 minuty

V Bratislave 30.11.2023

Väčšina zamestnancov UniCreditu hlasovala za vyhlásenie štrajku, ktorý bude vyhlásený v najbližších dňoch. Vedenie s nimi normálne nekomunikuje.

Niektorí zamestnanci UniCredit majú pocit, že je na nich vyvíjaný nátlak. Predsedníčka odborov im pripomína, že majú morálne právo bojovať proti svojmu ochudobňovaniu a na ich strane je aj zákon.


 18389

dTest: Společnost Meta používá nekalé obchodní praktiky

1. 12. 2023

čas čtení 5 minut

Společnost Meta v současné době zavádí změny svých služeb v EU. Zjistily to desítky milionů uživatelů Facebooku a Instagramu, protože na ně vyskočila žádost aby buď souhlasili se zpracováním svých údajů pro reklamní účely, nebo aby zaplatili za nezobrazování reklam. Z hlediska spotřebitele se jedná o nespravedlivou volbu, která je v několika ohledech v rozporu se spotřebitelským právem. V důsledku toho dnes Evropská spotřebitelská organizace BEUC a 19 jejích členů z 16 zemí, včetně dTestu, podávají stížnost k síti orgánů na ochranu spotřebitelů (CPC). Spotřebitelské organizace rovněž zvažují, zda společnost Meta neporušuje předpisy pro ochranu osobních údajů.

 16951

Vládnoucí britští konzervativci likvidují BBC

1. 12. 2023

čas čtení 2 minuty

 
BBC pod palbou kritiky po "vyloženě špatném rozhodnutí" provést velké škrty v každodenním publicistickém pořadu Newsnight


Bývalí zaměstnanci a mediální odborníci vyjadřují zděšení a hněv. Bývalá moderátorka pořadu Newsnight  Emily Maitlisová říká, že šéfové korporace ukázali, že "je jim to úplně jedno".

 
Škrty v hlavním večerním zpravodajském pořadu televize BBC Newsnight byly charakterizovány jako  "špatné rozhodnutí", které ukazuje na "ztrátu důvěry" v korporaci.

Bývalí i současní zaměstnanci Newsnightu reagovali se zděšením a hněvem na vyhození poloviny zaměstnanců BBC, což povede ke zkrácení pořadu na 30 minut a snížení počtu zaměstnanců z 57 na 23 osob.

 18299

Rusko jako velké nebezpečí? Překvapivá naivita Němců

1. 12. 2023

čas čtení 5 minut

Moskva už téměř dva roky vede válku na Ukrajině, jen pár set kilometrů od Německa. Přesto Němci považují nebezpečí, které představuje Rusko, za mnohem menší než to, které přisuzují Američanům. A překvapivě uvolněně se staví i k další velmoci, upozorňuje Stefanie Bolzen.

 16578

Amalgám jedné mentality všech politických stran

30. 11. 2023 / Boris Cvek

čas čtení 5 minut

Co je více než sto let starou prioritou sociálně demokratické politiky na Západě? Dostupné nájemní bydlení. Třeba ve Vídni začalo být jako program sociální demokracie systematicky budováno už po první světové válce. Vídeň je v posledních letech vyhodnocována neustále jako město s nejvyšší životní úrovní na světě a její systém sociálního bydlení budí obdiv po celé zeměkouli.

 21554

Zemřel Henry Kissinger, ministr zahraničí Richarda Nixona. Bylo mu 100 let

30. 11. 2023

čas čtení 5 minut

 

Významný diplomat a nositel Nobelovy ceny formoval po desetiletí zahraniční politiku USA, ale kritici ho považovali za válečného zločince.


Zemřel Henry Kissinger, bývalý ministr zahraničí Richarda Nixona, který se stal jednou z nejvýraznějších a nejkontroverznějších postav americké zahraniční politiky 20. století. Bylo mu 100 let.

Jeho poradenská firma Kissinger Associates oznámila jeho úmrtí ve středu večer v prohlášení, příčinu však neuvedla.

 21552

Manželka skotského premiéra: Myslím, že Gaza přestane existovat

30. 11. 2023

čas čtení 6 minut

Moderátorka, ranní publicistický pořad BBC "Today", 8.50, 29. 11. 2023: I v době přerušení bojů může být komunikace s Gazou pro ty, kteří se snaží spojit s rodinou nebo přáteli, přerušena. Mezi britskými Palestinci, kteří se v těchto týdnech obávají o své blízké, je i Nadia el-Nakla, manželka skotského premiéra Humzy Yusafa. Sama je radní za skotské nacionalisty v Dundee. Její babička, stejně jako její teta a také bratr Mohammed, který je lékařem a otcem čtyř dětí, žijí na jihu Gazy. Vyprávěla mi nejprve o příběhu své rodiny.

Nadia el-Nakla: Můžeme se vrátit do roku 1948, kdy vznikl Stát Izrael a rodiny Palestinců byly vysídleny. Moje rodina tedy žila v Duluthu a ve vesnici v Palestině, která je nyní v Izraeli. Můj dědeček odcestoval z Duluthu do Gazy a tam se stali uprchlíky. Moje rodina cestovala po celém světě jako uprchlíci. Ale já mám stále mnoho, mnoho příbuzných žijících v Gaze.

 20967

S těmi, koho považujeme za teroristy, se vyjednávat musí

30. 11. 2023 / Daniel Veselý

čas čtení 6 minut

Dočasné příměří mezi Izraelem a Hamásem, které bylo dojednáno především díky Kataru, aby mohla proběhnout výměna části zajatých Izraelců za některé uvězněné Palestince, názorně dokládá, že Bushova nabubřelá doktrína „S teroristy se nevyjednává“ je absurdní alibismus, jehož primárním cílem je totální porážka nepřítele, nehledě na újmu způsobenou nevinným civilistům. I nadále probíhají horečné diplomatické rozhovory o prodloužení příměří, čemuž je nakloněno jak hnutí Hamás, tak USA. Tato diplomatická ofenziva by za příhodné geopolitické konstelace mohla nakonec vyústit v trvalé příměří mezi znepřátelenými stranami.

Odboráři a vládní priority

30. 11. 2023 / Boris Cvek

čas čtení 3 minuty

Srovnejte si pondělní odborářskou demonstraci na Malostranském náměstí s tím, co dokázala krajní pravice na začátku září 2022 na Václaváku (o demonstracích pořádaných Milionem chvilek nemluvě). Odboráři, kteří by ve srovnání s krajně pravicovými populisty měli být opravdu masovou společenskou silou, ukázali – po tom, jak dopadla kandidatura šéfa odborů Středuly na prezidenta republiky – jen další fiasko.

Zelené přemejšlení

30. 11. 2023 / Jan Sláma

čas čtení 9 minut

Green deal, neboli zelený úděl si u mnoha lidí vysloužil synonymum zelené šílenství. Asi proto, že k nám vtrhl, vtrhlo, tak náhle a divoce. Dalo by se říci neorganizovaně. Lidstvo, jakoby se náhle probudilo a to, co bylo léta běžné a normální se obratem stalo téměř zločinem.

Pozastavím se třeba u vytápění. Topili jsme uhlím, dřevem, potom plynem, ale to spíše ve velkých výrobnách tepla. Pak se módním směrem stalo vytápění naftou. Bylo velmi levné jak co do pořízení příslušných kamen tak i spalované medium bylo skoro zadarmo. Pak, celkem náhle, došlo k prudkému zdražení nafty a kamna na naftu plnila šrotiště. Ztráta investice byla nevelká. Jak to bude vypadat až se do ztracena odporoučí drahá, byť dotovaná, tepelná čerpadla?

 18489

Je možné porazit Putinovu propagandu kontrapropagandou? "Trolly" s pomocí "elfů"? Pochybujeme

1. 12. 2023

čas čtení 16 minut

Ruský stát nepřestává hledat nové metody ovlivňování veřejného mínění a agendy. Cenzura, masivní propaganda v tradičních médiích, vytváření "trollích továren", které manipulují s uživateli sociálních médií, a ideologizace vzdělávání jsou již dlouho v módě. Současně s těmito známými algoritmy se buduje centralizovaný digitální ekosystém, který umožní státu mít neustále na očích chování občanů. Maxim Trudoljubov, redaktor rubriky "Myšlenky" serveru Meduza, si klade otázku, zda je možné tomuto tlaku odolat a zda existuje šance porazit armádu "zlých trollů" armádou "dobrých" a propagandu kontrapropagandou.

 20706

Za všechno může covid a válka!

30. 11. 2023 / Beno Trávníček Brodský

čas čtení 2 minuty

Kdybychom přistoupili na tuto tezi často opakovanou naší vládou, tzn., že vláda za nic nemůže a za všechno může covid a válka, mohlo by být docela přínosné tohle tvrzení podrobit zkoumání řekněme pohledem osoby, která bude jednou kontrolovat správce státu; tedy úhlem pohledu povinné péče řádného hospodáře o svěřený majetek. Jde přece o nákládání s veřejnými prostředky! Co je povinen udělat řádný hospodář, když kdokoli na veřejných prostředcích způsobí újmu? Nepochybně má neprodleně začít vyjednávat s viníkem o uhrazení způsobených škod. Pokud tak neučiní, může být určitě za tuto absenci snahy popotahován, případně žalován.

30148

"Je třeba utvrdit lidi v tom, že otroctví je fajn"

1. 12. 2023

čas čtení 2 minuty

Vladimir Putin, který se dostal k moci bez ideologie, si osvojil středověké vzory jako Ivan Hrozný, které ospravedlňují teror a nerovnosti. Takové vzory jsou nejen základem jeho vlastní současné vlády, ale také mezi Rusy poskytují silné ospravedlnění pro obnovení stalinismu, říká historička Dina Chapajeva.

 21550

Další fáze války v Gaze hrozí bezprecedentní humanitární krizí

30. 11. 2023

čas čtení 5 minut

 
Není zdaleka jasné, jak může Izrael zaútočit na jihu území, aniž by ještě více zhoršil už tak katastrofální situaci
 

Zatímco pokračovala jednání o prodloužení příměří v Gaze, izraelské obranné síly pokračovaly v přípravách na obnovení bojů během několika dní - což hrozí vyvoláním bezprecedentní humanitární krize mezi již tak zoufalým obyvatelstvem, píše Dan Sabbagh z Jeruzaléma.

Izrael je i nadále odhodlán převzít kontrolu nad jižní částí pásma, a zejména nad Chán Júnisem, kde podle něj sídlí vůdce Hamásu Jahva Sinvár, a sledovat tak celkový cíl, kterým je zničení vojenských a politických kapacit této skupiny.

Po požadavku na evakuaci severní části Gazy však zasvěcenci a odborníci uznávají, že se strategie musí změnit. "IDF vědí, že nemohou provést duplikát operace v severní Gaze na jihu," řekl Tamir Hayman, bývalý šéf izraelské vojenské rozvědky, který od 7. října poskytuje rady svému předchozímu zaměstnavateli.

 21525

Postfašistický vzestup v Evropě

30. 11. 2023 / Matěj Metelec

čas čtení 3 minuty

Vítězství Strany pro svobodu Geerta Wilderse v nizozemských volbách je po úspěchu Giorgie Meloni a Bratrů Itálie dalším milníkem vzestupu krajní pravice na Západě. Ukazuje se, jak problematický je diskurz "dohánění Západu". Západ v tomto směru spíš „dohání“ postkomunistický východ, podobně jako jej "doháněl" v implementaci neoliberálních reforem, jak ukazuje německý historik Philip Ther v knize Nový pořádek na starém kontinentě.

30824

Izraelská vláda tlačí na list Haaretz, aby přestal kriticky informovat o válce

30. 11. 2023

čas čtení 4 minuty

Ministr pro komunikaci Šlomo Karhi navrhl, aby vůči listu Haaretz byly uplatněny finanční sankce, a obvinil jej ze "lživé, poraženecké propagandy" a "sabotáže Izraele ve válečné době". Cílem návrhu je zrušit státní předplatné listu a zakázat zveřejňování úředních oznámení.

Svaz izraelských novinářů označil tento krok za "populistický návrh postrádající jakoukoli logickou proveditelnost". Haaretz, který je nezávislým deníkem, vychází od roku 1919 a často se stává terčem útoků pravicových úřadů, informuje Colleen Murrell na webu The Conversation.

30777

Varovné systémy Země blikají červeně, ale světoví lídři je odmítají vidět

30. 11. 2023

čas čtení 5 minut

Další rok a další konference OSN o změně klimatu. Zatímco se světoví lídři připravují na dvoutýdenní tahanice na COP28 v Dubaji, odpusťte nám, že se nám zdá, že jsme z těchto každoročních setkání, na nichž se činy jen zřídkakdy shodují se sliby, zdrceni, zoufalí a dokonce cyničtí, soudí Farhana Haque Rahman na webu commondreams.org.

 18966

Válka na Ukrajině je pro USA skvělou příležitostí v Černém moři

30. 11. 2023

čas čtení 7 minut

Američtí představitelé považují válku na Ukrajině za způsob, jak dosáhnout geopolitických cílů v oblasti Černého moře, energeticky bohaté oblasti, která spojuje Rusko, východní Evropu a Blízký východ.

Na dvou nedávných slyšeních v Senátu představitelé ministerstva zahraničí vykreslili válku na Ukrajině jako prostředek ke změně energetické geopolitiky v oblasti Černého moře. Dokud budou Ukrajinci bojovat, zůstává podle nich potenciál přeměnit Černé moře v nový trh pro Evropskou unii. Představitelé si představují vznik nového energetického koridoru, který bude Evropě dodávat ropu a zemní plyn ze Střední Asie, píše na webu Responsbilbe Statecraft Edward Hunt.

 21551

Hamás sděluje, že nejmladší rukojmí, desetiměsíční Kfir Bibas, byl spolu se dvěma členy rodiny zabit izraelským bombardováním

29. 11. 2023

čas čtení 19 minut


Ozbrojené křídlo Hamásu ve středu uvedlo, že desetiměsíční Kfir Bibas, jeho čtyřletý bratr a jejich matka, kteří byli drženi jako rukojmí, byli zabiti během izraelského bombardování pásma Gazy.


Izraelská armáda sdělila, že tvrzení brigád al-Kásam prověřuje. Agentura Reuters, která o tom informovala, nemohla toto tvrzení bezprostředně nezávisle ověřit.

Rodina Bibasových opakovaně vyzývala k jejich propuštění. Kfir byl unesen z kibucu Nir Oz spolu se svým starším bratrem Arielem, jejich matkou Širi a otcem Jardenem. Byl nejmladší z přibližně 30 dětí, které byly zajaty jako rukojmí.

- Světová zdravotnická organizace ve středu vyzvala k zabezpečení zranitelné zdravotnické infrastruktury v Gaze. Válkou zničené území čelí zvýšenému riziku epidemií a problémům při odhalování infekčních nemocí.


Generální ředitel Světové zdravotnické organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus na tiskové konferenci v Ženevě uvedl, že z 36 nemocnic v Gaze jich stále funguje pouze 15 a jsou zcela přetížené.

"Z 25 nemocnic severně od Vádí Gaza (řeky) před začátkem konfliktu fungují na nejzákladnější úrovni pouze tři, kterým však chybí palivo, voda a potraviny," řekl Tedros a dodal, že "zbývající kapacity zdravotnického systému musí být chráněny, podporovány a rozšiřovány".

Agentura zaznamenala ohromující nárůst případů průjmů, zejména u kojenců a dětí, a zjistila v enklávě "velmi vážné signály kolem syndromu akutní žloutenky".

"S velkým přelidněním se zvyšuje riziko epidemií infekcí dýchacích cest, akutních vodnatých průjmů, hepatitidy, svrabu, vší a dalších onemocnění," uvedl Tedros.

Tedros, který uvedl, že v Gaze v současné době žije v přístřešcích 1,3 milionu lidí, uvedl, že od začátku konfliktu bylo v enklávě zaznamenáno 111 000 akutních respiračních infekcí, 24 000 případů kožní vyrážky a 12 000 případů svrabu.

Mike Ryan, vedoucí programu WHO pro mimořádné zdravotní situace, uvedl, že zjišťování infekčních nemocí v Gaze se zkomplikovalo vzhledem k tomu, že vzorky již nemohou být zasílány ke zpracování do Izraele nebo na Západní břeh Jordánu.

"Gaza nejenže přišla o své nemocniční kapacity, ale ztratila i schopnost potvrdit i ty nejzákladnější nemoci," řekl. "Vzniká tak slepá skvrna, kde máme obrovské riziko epidemických onemocnění."

WHO prodloužení příměří uvítala, ale uvedla, že vyhlídka na opětovné rozhoření konfliktu je velmi vysoká a mohla by dále poškodit zdravotnický systém.

"Jakékoli obnovení násilí by mohlo poškodit zdravotnická zařízení a znefunkčnit další zdravotnická zařízení," řekl Richard Peeperkorn, zástupce WHO na okupovaných palestinských územích, a dodal: "Gaza si rozhodně nemůže dovolit přijít o další nemocniční lůžka... Musíme zranitelný systém znovu zprovoznit." 21550

Válka mezi Izraelem a Hamásem: snahy o prodloužení příměří; zprávy o izraelském útoku na město Dženin na Západním břehu Jordánu

29. 11. 2023

čas čtení 7 minut

- Egyptská média uvádějí, že prodloužení bylo v zásadě dohodnuto, Izrael však tvrdí, že jakákoli dohoda závisí na propuštění dalších rukojmích.

- Egyptská média informují, že bylo dosaženo předběžné dohody o prodloužení příměří

Egyptské noviny Al-Araby Al-Jadeed informují, že bylo dosaženo předběžné dohody o prodloužení příměří o další dva dny za stejných podmínek, které jsou v současné době dodržovány. Noviny se odvolávají na egyptské představitele jako na svůj zdroj.

Izraelští představitelé potvrdili deníku Haaretz, že se návrh zkoumá, ale zatím nebyl potvrzen. Podle izraelského zdroje listu Haaretz dohoda o prodloužení závisí na tom, zda Hamás dokáže denně propustit dalších 10 izraelských rukojmích.

Jak jsme již dříve informovali, vzhledem k menšímu počtu žen a dětí, které zůstávají v zajetí, může prodloužení příměří vyžadovat, aby Hamás poprvé propustil alespoň některé izraelské muže.

Pozornost se nyní obrací ke Kataru, který zprostředkoval nepřímé rozhovory mezi Hamásem a Izraelem, jež vyústily v příměří.

V úterý Katar hostil šéfy špionážních služeb izraelského Mosadu a americké CIA. Cílem setkání bylo "navázat na pokrok dosažený v rámci dohody o prodloužené humanitární přestávce a zahájit další diskuse o další fázi potenciální dohody", uvedl pro agenturu Reuters zdroj informovaný o návštěvách.


 

 21550

Válka mezi Izraelem a Hamásem: Po návratu 12 rukojmích z Gazy bylo v úterý podle Izraele propuštěno 30 Palestinců

29. 11. 2023

čas čtení 9 minutIzrael sděluje, že Palestinci byli propuštěni poté, co bylo devět žen, jedno dítě a dva cizinci předáni Červenému kříži.


- Izrael propustil 30 palestinských vězňů

Izraelská vězeňská služba oznámila, že v úterý pozdě večer propustila z izraelských věznic 30 Palestinců v rámci páté výměny v rámci dohody o příměří s ozbrojenci Hamásu v Gaze.

Vězeňská služba ve svém prohlášení uvedla, že 30 Palestinců bylo propuštěno z věznice Ofer poblíž Ramalláhu na okupovaném Západním břehu Jordánu a z vazební věznice v Jeruzalémě.

Katar již dříve uvedl, že propuštěno bude 15 žen a 15 dětí.

- V Kataru se mezitím scházejí zprostředkovatelé, aby se pokusili zajistit prodloužení pětidenního příměří mezi Izraelem a Hamásem, které má vypršet ve středu- Ministři zahraničí zemí skupiny sedmi států ve společném prohlášení uvedli, že podporují další prodloužení pauzy a budoucí pauzy s cílem zvýšit pomoc a usnadnit propuštění všech rukojmích.

"Je třeba vynaložit veškeré úsilí k zajištění humanitární podpory pro civilisty, včetně potravin, vody, pohonných hmot a zdravotnického materiálu. Podporujeme další prodloužení této pauzy a budoucí pauzy podle potřeby, aby bylo možné rozšířit pomoc a usnadnit propuštění všech rukojmích," uvádí se ve společném prohlášení skupiny G7.
 17911

Slunce, seno a fialové krávy

29. 11. 2023 / Petr Haraším

čas čtení 6 minut

Premiéři

Minulý týden se vládě korupce, hniloby a useknutých grafů obzvlášť dařilo. Není proto, není divu, že se na pondělní stávku nespokojených zaměstnanců vláda a premiéři, vedlejší Fiala a hlavní Blažek ohromně těšili. Takovou šanci spláchnout s oprávněnou stávkou horu vládních neúspěchů a svalit vinu na ty ony, no, to se jen tak někomu nepoštěstí. Musí rychle metat smetákem a zvedat koberce, musí si zahlazením stop umravnit své velmi naivní voliče, protože za chvíli bude i ODS nenávratně pod deseti procenty. A pak ta koalice s ANO bude prozrazena.

Inu, co se tedy zametalo? Hlavní premiér Blažek přinutil vedlejšího premiéra a většinu zbylé nepříčetné vlády k vyhazovu pana Benýška, který si dovolil ukázat prstem odvahy na zkorumpované svině pod ochranou ministra spravedlnosti.

 21548

Rodiny izraelských rukojmích nezajímá Netanjahův cíl zlikvidovat Hamás

29. 11. 2023

čas čtení 6 minut

Foto: Sahar Mor, příbuzný rukojmích držených v Gaze

Moderátorka, Channel 4 News, 28. 11. 2023, 19 hodin: Rodiny, jejichž příbuzní jsou stále drženi v Gaze, říkají, že je prostě nezajímá deklarovaný cíl izraelské vlády, kterým je  zlikvidovat Hamás. Chtějí jen rukojmí zpět a mír. Mluvilajsem s nimi těsně před vysíláním na izraelském velvyslanectví v Londýně. Začala jsem  otázkou, zda se jejich rodinní příslušníci bojí o život, když jsou drženi v zajetí.

Sahar Mor:
Ano, neustále slyšeli bombardování. A bombardování je děsilo. Bombardování je samozřejmě děsilo pořád, protože to má zřejmé důvody. Ale  neustále slyšeli bombardování a další bombardování.

Ale také se báli o život svých věznitelů. Protože kdyby je zasáhli, kdo se pak bude o ně bude starat? Jsou přece zavření na nějakém neprostupném místě. 

Přestřelky v severní Gaze, další výměny rukojmích

29. 11. 2023

čas čtení 4 minuty

Moderátorka, Channel 4 News, úterý 28. 11. 2023, 19 hodin: Příměří mezi Izraelem a Hamásem trvá již pátý den, ale zdá se, že je stále křehčí. Poté, co se obě strany vzájemně obvinily z porušování prodloužené dohody, Hamás, který Spojené království označuje za teroristickou skupinu, právě propustil dalších 12 rukojmích. Devět žen a sedmnáctiletého mladíka, kteří se nyní nacházejí v Egyptě, Katar doufá, že  příměří bude pokračovat a vede o tom  rozhovory s vedoucími představiteli CIA a Mossadu. A to v době, kdy OSN varuje, že pokud nebude zdravotnický systém v Gaze rychle opraven, může zemřít více lidí na nemoci než na bombardování. Náš zahraniční zpravodaj Paraic O'Brien je v Jeruzalémě.

 

31752

The Czech official narrative about the communist past is retrograde and politicized

29. 11. 2023 / Muriel Blaive

čas čtení 21 minut

A critical view from German and Czech museums

All photos Muriel Blaive, 2023

Many thanks to Gérard-Daniel Cohen for his critical remarks on this text.

I recently visited eight museums dealing with the communist period in Germany: the permanent exhibition Everyday Life in the German Democratic Republic at the Museum in der Kulturbrauerei in Berlin; the temporary exhibits No Man’s Land and Model Village, by photographer Bettina Flitner, also at the Museum in der Kulturbrauerei; the Tränenpalast – Site of German Division in Berlin; the Cold War Museum in Berlin; the DDR Museum in Berlin; the temporary exhibitions Wolf Biermann – A Poet and Songwriter in Germany and Roads Not Taken. Or: Things Could Have Turned Out Differently at the Deutsches Historisches Museum in Berlin; the Berlin Wall Memorial in Berlin; and the Deutsch-Deutsches Museum Mödlareuth – Memorial to the Division of Germany in Mödlareuth at the border between Bavaria and Thuringia (ex-GDR), to which I would add the Memorium of the Nuremberg Trials in Nuremberg, which is of course concerned with the Nazi era but is an interesting methodological example, as well as various exhibits and memorials of the 1944 Allied landing in French Normandy which I previously discussed here. In Prague I also visited this year the permanent collection of the National Museum dedicated to the communist period, as well as the temporary exhibit Zneužitá muzea (Abused Museums.) I have also done previous work on the privately-owned Museum of Communism.

 18794

Ano, Německo podporuje Izrael, ale ne nekriticky a ne z důvodů, z kterých si myslíte

29. 11. 2023

čas čtení 7 minut

Téměř bezvýhradně proizraelský postoj Německa přivádí Berlín do konfliktu s mnoha jeho zásadními partnery

Tvrdá pravice, levice i turecký autokratický vůdce šíří mýtus o německé vině. Pravda je složitější

Kdo mohl předpokládat takový zvrat v napjatém vztahu Německa k jeho temné minulosti? Německá vláda se dostává pod stále větší tlak, aby se vymanila z pout německé viny. A je to Turecko, které chce, aby kancléř Olaf Scholz způsobil zvrat, píše Joerg Lau, zahraničněpolitický komentátor listu Die Zeit.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, který stál v Berlíně vedle Scholze, při své návštěvě Německa na začátku tohoto měsíce prohlásil, že Německo je příliš pohlceno historickými výčitkami svědomí, než aby pochopilo realitu Blízkého východu. Před svým příjezdem do Německa Erdoğan označil teroristy z Hamásu za "bojovníky za svobodu" a prohlásil, že legitimita Izraele je zpochybněna kvůli jeho "vlastnímu fašismu". Scholz vytrvale odolával výzvám ke zrušení návštěvy, ale před Erdoğanovým příjezdem dal jasně najevo, že prezidentův pohled na konflikt považuje za "absurdní".

 20592

Rolnické vědomí Rusů s urbanizací nezmizelo, protože venkovská města jsou spíše pevnostmi než městy v evropském smyslu

29. 11. 2023

čas čtení 1 minuta

Za méně než sto let se Rusko změnilo z převážně venkovského na převážně městské. Ale tato změna Rusy nezměnila způsobem, jakým se podobné změny odehrály jinde, protože města v zemi jsou ve skutečnosti spíše pevnosti vytvořené shora než města v evropském smyslu, říká Alexej Roščin.

31751

Český oficiální narativ o komunistické minulosti je zpátečnický a zpolitizovaný

29. 11. 2023 / Muriel Blaive

čas čtení 23 minut

Kritický pohled z německých i českých muzeí

Všechny fotografie Muriel Blaive, 2023

Děkuji Gérardu-Danielu Cohenovi za kritické připomínky k tomuto textu.

Nedávno jsem navštívila osm muzeí zabývajících se obdobím komunismu v Německu: stálou expozici Každodenní život v Německé demokratické republice v Muzeu in der Kulturbrauerei v Berlíně; dočasné výstavy Země nikoho a Modelová vesnice fotografky Bettiny Flitner, rovněž v Muzeu in der Kulturbrauerei; Tränenpalast – Místo rozdělení Německa v Berlíně; Muzeum studené války v Berlíně; Muzeum DDR v Berlíně; dočasné výstavy Wolf Biermann – Básník a písničkář v Německu a Cesty, kterými se nejezdilo, aneb: Věci mohly dopadnout jinak v Německém historickém muzeu v Berlíně; Památník Berlínské zdi v Berlíně; a Německo-německé muzeum Mödlareuth – Památník rozdělení Německa v Mödlareuthu na hranici mezi Bavorskem a Durynskem (bývalá NDR), k nimž bych přidala ještě Památník norimberského procesu v Norimberku, který se samozřejmě týká nacistické éry, ale je zajímavou metodickou ukázkou, a také různé exponáty a památníky vylodění spojenců ve francouzské Normandii v roce 1944, o nichž jsem zde již dříve hovořila zde. V Praze jsem letos navštívila také stálou sbírku Národního muzea věnovanou období komunismu a dočasnou výstavu Zneužitá muzea. V minulosti jsem se věnovala také soukromému Muzeu komunismu.

 16951

Jak to vypadá v Gaze během příměří? 47 až 59 % budov bylo těžce poškozeno nebo zcela zničeno

28. 11. 2023

čas čtení 7 minut

Moderátorka, BBC World at One, úterý 28. 11. 2023, 13 hodin: V Gaze je další den relativního klidu, protože příměří o propuštění rukojmích bylo prodlouženo o další dva dny. Někdo, s kým jsme již dříve hovořili v Rádiu 4 o životě pod bombardováním v Chánisu, jmenuje se Akram, nám dnes ráno poslal fotografie velké kádě s připravovaným jídlem a hromady chleba u pece. Byl to velmi odlišný obraz tamního života, takže jsme si řekli,  že stojí za to se s ním nyní spojit. Zmiňuje se o UNRWA. To je Agentura OSN pro pomoc a práci, orgán OSN, který pracuje s palestinskými uprchlíky.
 
Akram: Život v Gaze je úplně jiný než kdysi. Lidé teď nemají téměř nic. Většina z nich přišla o domov, ti, které jste viděli péct, jsou lidé, kteří přišli o všechno. Žijí v hostitelských komunitách a nežijí v útulcích OSN, protože ty dosáhly maximální kapacity. Nemohou přijmout více lidí a tito lidé žijí doslova na ulici, doslova na volném prostranství a v celé komunitě na jeden konkrétní dům v Gaze byste nenašli jednu rodinu. Našli byste sedm, osm nebo devět rodin, které žijí dohromady v jednom domě, sdílejí své domovy, sdílejí kuchyň, kdekoli si mohou lehnout a spát, hledat Krista a respekt.  Takže situace je katastrofální a lidé jsou natolik odolní, že se snaží bojovat vším, co jim může pomoci. Díval jsem se na nějaké západní pořady o dovednostech přežití. Jak se spojíte se světem, jak přežijete, jak si uvaříte, jak se najíte, jak se vyhnete útokům zvířat, jak pokračujete v životě, tak jak je. No a lidé v Gaze to teď předvádějí a lidé v Gaze se snaží ze všech sil zůstat naživu, protože přežití je teď pro lidi v Gaze jedinou prioritou.

 21545

Těmto palestinským chlapcům byla v USA provedena život zachraňující operace. Izraelský nálet je zabil v jejich domě

28. 11. 2023

čas čtení 9 minut

 
Trajektorie boje Farida a Qoosaye, kteří se snažili zachránit před devastujícími následky vzácného onemocnění a nakonec zemřeli násilnou smrtí, je obrazem omezení života v Gaze
 
Před sedmi lety nevládní organizace, tým kraniofaciálních chirurgů a komunita hostitelských rodin ve Shreveportu v Louisianě dokázali nemožné, a Farida a Qoosaye Saloutovy přivezli z Gazy do USA na léčení

Operace byly velmi úspěšné

Ale 8. listopadu 2023 byli 12letý Farid a 14letý Qoosay zabiti při izraelském náletu

 21544

Válka mezi Izraelem a Hamásem: po propuštění 11 izraelských rukojmích osvobozeno 33 Palestinců; příměří v Gaze prodlouženo o dva dny

28. 11. 2023

čas čtení 11 minut

Foto: Ahed Tamini, která dala facku izraelskému vojáku a byla za to uvězněna na osm měsíců. Nyní byla znovu zatčena na dobu neurčitou. Obvinění proti ní je tajné. Možná bude propuštěna. Viz níže.

Třicet palestinských dětí a tři ženy propuštěny z izraelských věznic; v rámci prodloužení příměří budou propuštěni další izraelští rukojmí

- Propuštění třiatřiceti palestinských vězňů

Po propuštění 11 izraelských rukojmích z Gazy bylo z izraelských věznic propuštěno 33 Palestinců - 30 dětí a tři ženy.

Izraelská vězeňská služba uvedla, že vězni byli propuštěni z izraelské věznice Ofer na Západním břehu Jordánu a z detenčního centra v Jeruzalémě, čímž se celkový počet Palestinců, které od pátku propustila, zvýšil na 150.

Záběry zveřejněné na Twitteru ukazují davy Palestinců, kteří vítají bývalé vězně při jejich příjezdu na Západní břeh Jordánu.

Ve východním Jeruzalémě označil sedmnáctiletý Muhammad Abú al-Humus své propuštění za "nepopsatelnou radost" a při vstupu do svého domu políbil ruku své matce.


Další záběry ukazovaly bývalé dětské vězně, jak se radostně shledávají se svými rodinami.


-Příměří umožnilo obyvatelům, kteří zůstali ve městě Gaza a dalších částech severu, aby se vydali ven, aby prozkoumali zkázu a pokusili se najít a pohřbít příbuzné.
Záběry ze severní části Gazy, která byla ohniskem izraelské pozemní ofenzívy, ukazují téměř všechny poškozené nebo zničené budovy.

Agentura Associated Press uvádí, že podle odhadů humanitárního konsorcia pod vedením OSN bylo v celé Gaze poškozeno více než 234 000 domů a 46 000 jich bylo zničeno, což představuje asi 60 % bytového fondu. Na severu země zničení domů a civilní infrastruktury "vážně ohrožuje schopnost splnit základní požadavky na udržení života", uvádí se ve zprávě.

 21543

Mluvčí izraelské vlády: Palestinci v Gaze musejí odejít tam, kam nařídíme

28. 11. 2023

čas čtení 6 minut


Moderátorka, Channel 4 News, pondělí 27. 11. 2023, 19 hodin: 
Nyní se ke mně z Tel Avivu připojuje Mark Regev, který je vysokým poradcem izraelského premiéra. Pane Regeve, děkujeme, že jste se k nám dnes večer připojil. Izraelci slíbili, že pokud Hamás bude pokračovat v propouštění rukojmích, budou příměří prodlužovat. Takže pokud bude situace pokračovat tak, jak se vyvíjela v posledních dnech, mohlo by být toto příměří prodlouženo o mnoho dní. To je to, co říkáte?


Mark Regev: Pokud se nám podaří dostávat naše rukojmí ven. Samozřejmě. Samozřejmě. V to doufám. Dohoda byla vyjednána s pomocí Američanů a dalších. A jde o to, že během prvních čtyř dnů musí být propuštěno 50 rukojmích, žen a dětí. A pak během každého dalšího dne, jak jste informovali, dáme další den této humanitární pauzy, pokud bude propuštěno každý den dalších deset lidí, a to je, jak jsem pochopil, teď na stole a a. Izrael to podporuje.

 21542

Gaza: Ošetřoval jsem devítiletou holčičku bez anestezie. Křičela

28. 11. 2023

čas čtení 4 minuty

Moderátorka, Channel 4 News, pondělí 27. listopadu 2023, 19 hodin:

Mluvila jsem s doktorem Ghassanem Abu Sitahem, válečným chirurgem, který se nedávno vrátil z Gazy po 41 dnech strávených v pásmu Gaza.  Začala jsem tím, že jsem ho požádal, aby nám přiblížil podmínky a zranění, která tam  řešil.

 21541

Viníci musí skončit před mezinárodním trestním soudem a v Palestině musejí vládnou Palestinci

28. 11. 2023

čas čtení 5 minut

Moderátor, Channel 4 News, pondělí 27. 11. 2023, 19 hodin: Mluvil jsem s Husamem Zomlotem, palestinským velvyslancem ve Velké Británii pro naši sérii dlouhých rozhovorů s oběma stranamtom, co bude dál. Ptal jsem se ho, zda si myslí, že se Izrael bude muset vzdát svého deklarovaného cíle zničit Hamás.

Zdroj v angličtině od minuty 5:30:

 21539

Channel 4 News: Nejnovější situace v Gaze a v Izraeli

28. 11. 2023

čas čtení 4 minuty

Foto: Propuštěný palestinský teenager, sedmnáctiletý Mohammed Ahmad Omar


 

Reportér z Tel Avivu, Channel 4 News, pondělí 27. listopadu 2023, 19 hodin: Dle našich informací bylo v Gaze propuštěno  11 izraelských rukojmích a šest občanů Thajska. Jsou na cestě na přechod Raffah. Mimochodem, další zpráva ze včerejška: byla propuštěna čtyřletá holčička Abigail Adanová, dvojnásobná občanka USA a Izraele. Během toho útoku 7. října přišla bohužel o oba rodiče a stala se jakýmsi středobodem kampaně ve Státech. Joe Biden mluvil o jejím propuštění a tak dále. Také OSN dnes řekla, že se otevře druhá humanitární cesta do Gazy, takže to je významné s každým dnem, který uplyne, a teď, když jsme po čtyřech dnech ve fázi prodloužení příměří, je v tom zabudován jakýsi paradox, chcete-li, protože zatím jsme viděli vyměněné ženy a děti a starší lidi, ale bohužel existuje hierarchie rukojmích, pokud jde o jejich hodnotu pro Hamás, takže každým dnem, který uplyne a tyto ženy, děti a staří lidé budou propuštěni, se blížíme k vyjednávání o mužích a pak, což je rozhodující, o vojácích, a to se stane okamžikem pravdy, myslím, pro obě strany. Včera večer bylo propuštěno 13 izraelských rukojmích. 39 palestinských vězňů. Dnes jsme zastihli jednu z těchto palestinských rodin. Sedmnáctiletý Mohammed Ahmad Omar, který byl včera večer propuštěn z izraelského vězení, je zpátky doma ve východním Jeruzalémě. Nejdříve se k němu dostane jeho teta, pak jeho matka. nepustí ji z obětí:

 16951

Hamas neví, kde ti izraelští rukojmí jsou, drží je jiné organizace. A Izrael už nad válkou s Hamásem ztratil kontrolu

28. 11. 2023

čas čtení 10 minut

BBC Radio Four, World at One, pondělí 27. listopadu, 13 hodin. Tyto analýzy a rozhovory se vysílaly ještě před oznámením o prodloužení příměří v Gaze. Přesto obsahují důležité, stále aktuální informace

Moderátorka: Dnes je poslední den čtyřdenního příměří dohodnutého mezi Izraelem a Gazou. Dnes mají být propuštěni další izraelští rukojmí a palestinští vězni. Ale co pak? Takto v pondělí ráno odpověděl na tuto otázku šéf NATO Jens Stoltenberg:

"Vyzývám k prodloužení příměří. To by umožnilo tolik potřebnou úlevu pro obyvatele Gazy a propuštění dalších rukojmích. Utrpení, jehož jsme svědky, podtrhuje potřebu trvalého politického řešení."

K prodloužení příměří a jeho využití jako základu pro trvalé řešení vyzval také vysoký představitel EU pro zahraniční věci, Josep Borrell:

"Ke zmírnění neutěšené situace v Gaze je zapotřebí mnohem více. A najít východisko. Ze současné krize. Příměří by mělo být prodlouženo, aby bylo udržitelné a dlouhodobé, a zároveň by se mělo pracovat na politickém řešení."

Jordánsko uvedlo, že si přeje trvalé příměří mezi Izraelem a Hamásem, nikoli pouze prodloužení příměří. Jeho ministr zahraničí Ajmán Safádí řekl agentuře Associated Press, že současná válka nedosahuje ničeho jiného než zabíjení lidí, ničení jejich živobytí a vytváření toho, co nazval prostředím nenávisti a hluboké dehumanizace, které podle něj bude určovat generace.

 Frank Gardner je naším bezpečnostním zpravodajem a já jsem se ho zeptala, co bude dál:


Saúdská Arábie se chystá realizovat rozsáhlý plán jak učinit chudé země závislé na stále rostoucí spotřebě ropy

28. 11. 2023

čas čtení 9 minut

 
Klimatologové tvrdí, že spotřeba fosilních paliv musí rychle klesnout, ale Saúdská Arábie začala realizovat rozsáhlý plán, zaměřený především na Afriku, jak tam radikálně zvýšit poptávku po ropě


Saúdská Arábie řídí obrovský globální investiční plán, jehož cílem je vytvořit poptávku po její ropě a plynu v rozvojových zemích, odhalilo tajné vyšetřování. Kritici uvedli, že tento plán je navržen tak, aby země "byly závislé na jejích škodlivých produktech".

O saúdském programu udržitelnosti poptávky po ropě (ODSP) se toho vědělo málo, ale vyšetřování získalo podrobné informace o plánech na zvýšení využívání automobilů, autobusů a letadel poháněných fosilními palivy v Africe i jinde, zatímco  bohaté země stále více přecházejí na čistou energii.

 20353

Žáci v britských školách používají umělou inteligenci k vytváření sexuálně explicitních snímků jiných dětí

28. 11. 2023

čas čtení 2 minuty

 
Organizace na ochranu dětí vyzývají k naléhavým opatřením, která by žákům pomohla pochopit rizika vytváření snímků, které z právního hlediska představují sexuální zneužívání dětí

 
Skupina odborníků na zneužívání dětí a technologie varovala, že děti v britských školách používají umělou inteligenci (AI) k vytváření nemravných snímků jiných dětí.

Výrobce majonézy Hellmans chce o Vánocích pomáhat chudým, ale jen v rámci reklamy pro svůj výrobek

27. 11. 2023

čas čtení 4 minuty

tisková zpráva

Vánoce jsou pro samoživitele nejnáročnějším obdobím. Na dárcích šetří, odepřou si i večeři

PRAHA 27. LISTOPADU 2023 – Pro samoživitele jsou vánoční svátky jedním z nejvíce stresujících období v roce. V Česku žije 210 000 rodičů, kteří sami pečují o víc než 336 000 dětí. Pod hranicí chudoby žije 36 procent z nich. Mnoho samoživitelů šetří na Vánoce celý rok, přesto si mnozí nemohou dovolit ani nakoupit dárky nebo usednout k plnohodnotné štědrovečerní tabuli.

Odbory v Národním muzeu jdou do stávky!

27. 11. 2023

čas čtení 2 minuty

tisková zpráva

Základní odborová organizace Odborového svazu pracovníků kultury a ochrany přírody v Národním muzeu vyhlašuje na den 27. 11. 2023 hodinovou výstražnou stávku od 12:20 do 13:20.  

Hlavním důvodem stávky je dlouhodobě neutěšená platová situace v resortu kultury zhoršená dopady inflační krize a stoupajícími cenami energií. Odbory v Národním muzeu tímto krokem dávají najevo svůj nesouhlas s tzv. konsolidačním balíčkem, který situaci našich zaměstnanců ještě zhorší. Zaměstnanci jsou díky aktuální krizi na hraně svých ekonomických sil, mnozí z nich musí pobírat podporu na bydlení nebo si hledat druhou práci. Jsme v situaci, kdy vysokoškolsky vzdělání lidé pracující v největší české paměťové instituci živoří a jsou v podstatě pracující chudoba. Vláda se v takovéto situaci rozhodla veškerou zátěž svých kroků přenést na zaměstnance a drobné živnostníky. To pokládáme za nepřijatelné, a proto jsme se rozhodli přidat se k dnešnímu protestnímu dni vyhlášením stávky.  


Odborářky a odborářky jsou také znepokojeni těmi body vládního balíčku, které nejenomže poškozují zaměstnance, ale jsou namířeny proti odborovému hnutí.  Zrušení možnosti odečtu odborových příspěvků od daňového základu je v podstatě potrestáním těch, kteří se rozhodli být členy odborů. S ohledem na ideové postoje vládní koalice vyznívá tento návrh jako jasně protiodborový, jehož vedlejším cílem je omezit sdružování zaměstnanců. Vládní kroky také povedou k destrukci Fondu kulturních a sociálních potřeb (FKSP). Tento fond má být nově snížen ze 2 % na 1 %, přičemž jeho polovina bude navíc účelově určena na produkty spojené se spořením na stáří. V praxi to bude znamenat omezení výdajů na jiné položky a FKSP přestane plnit svoji roli.  


Další důvody nespokojenosti odborů jsou shrnuty zde.  

 

 20706

Premiér by měl poradit odborům, ať stávkují za přerozdělení zisků soukromých firem

27. 11. 2023 / Boris Cvek

čas čtení 2 minuty

 

Premiér Fiala reaguje na probíhající stávku napříč různými obory – a to nás ještě od prosince čeká kolaps zdravotnictví – tím, že vláda nemá, kam by mohla ustupovat. Bojovat s dluhy je podle něj nutnost (a klidně si to slovo zopakujme po vzoru premiéra několikrát po sobě), stát v roce 2024 bude muset platit na obsluze státního dluhu téměř 100 miliard.

 20965

Příměří v Gaze bylo prodlouženo o dva dny

27. 11. 2023

čas čtení 16 minut


- Příměří v Gaze bylo prodlouženo o dva dny - katarské ministerstvo zahraničí
Mluvčí katarského ministerstva zahraničí Majed al Ansari oznámil, že bylo dosaženo dohody o prodloužení humanitárního příměří v pásmu Gazy o další dva dny.

- Úřad izraelského premiéra uvedl, že informoval rodiny rukojmích, kteří mají být v pondělí večer propuštěni na svobodu

Nebylo vydáno oficiální izraelské prohlášení, které by potvrdilo počet rukojmích, kteří mají být v pondělí večer propuštěni.

- Odborníci OSN na práva vyzvali k úplnému a nezávislému vyšetření údajných válečných zločinů a zločinů proti lidskosti, kterých se Izrael a Hamás dopustily od 7. října.

Morris Tidball-Binz, zvláštní zpravodaj OSN pro mimosoudní popravy, a Alice Jill Edwardsová, zvláštní zpravodajka pro mučení, vydali v pondělí společné prohlášení, v němž zdůraznili potřebu "rychlého, transparentního a nezávislého vyšetřování zločinů údajně spáchaných všemi stranami konfliktu".

Nezávislé odborníky jmenuje Rada OSN pro lidská práva, ale nemluví jménem OSN.

V prohlášení se uvádí:

Povinnost vyšetřovat válečné zločiny a zločiny proti lidskosti, včetně jakýchkoli aktů hromadného nebo mimosoudního zabíjení, mučení nebo jiných urážek lidské důstojnosti, je základní právní povinností.

Vyzvali účastníky konfliktu, aby chránili civilní obyvatelstvo, dodržovali své povinnosti vyplývající z mezinárodního práva a plně spolupracovali při vyšetřování.

 

 21536

Zatímco svět Gazu opustil, její lékaři udělali pravý opak. Jsou našimi hrdiny

27. 11. 2023

čas čtení 7 minut

Foto. Zmizelý lékař Júsef Mahdi

Zničení palestinských nemocnic přispívá k traumatu zdravotníků - jejichž smyslem života je léčit


Po 48 dnech války se Izrael a Hamás dohodly na čtyřdenním příměří. Vzhledem k obrovské devastaci jejich civilní infrastruktury, zejména nemocnic, však tento "oddech" nebude pro obyvatele Gazy ničím takovým, píše Ghada Ageel. palestinská univerzitní profesorka v Kanadě.


Vezměme si případ doktora Júsefa Mahdího, lékaře v porodnici al-Mahdí ve městě Gaza na severu Gazy. Znám jeho rodinu a telefonicky jsem hovořila s jeho sestrou. Dne 12. listopadu se mezi dlouhými, intenzivními hodinami v této soukromé porodnici rozhodl udělat si přestávku. Vyšel si ven zakouřit cigaretu. Náhle nemocnici zasáhla raketa. Doktor Mahdí byl zraněn, ale přežil. Jeho kolegové v nemocnici zahynuli.

25904

Válka v Gaze je intenzivní lekcí západního pokrytectví. Nebude to zapomenuto

27. 11. 2023

čas čtení 8 minut

Na sociálních sítích se před několika týdny objevilo krátké video, které nemohu dostat z hlavy. Na něm  drží muž v Gaze dva igelitové pytle, v nichž jsou části mrtvoly dítěte, pravděpodobně jeho. Jsou tam i další detaily. Výraz v mužově tváři. Způsob, jakým se lidé kolem něj vyhýbají očnímu kontaktu, jakmile si uvědomí, co ten člověk nese. Tyhle detaily teď vidím často, náhle a nečekaně. Emocionální a psychologický dopad války na lidi mimo Gazu - bez ohledu na to, jak je intenzivní - je jakýmsi privilegiem, protože se odehrává, jak už to tak bývá, pouze na našich obrazovkách. Ale v těchto obrazech je něco trvalého. I ostatní, které znám, jsou pronásledováni jinými vizemi. Lékařka, která při ošetřování obětí bombardování narazila na tělo svého manžela. Otcem, který naposledy hladí a objimá zaprášené mrtvé dítě.

 
Lidé vidí příliš mnoho a zůstane to v nich příliš dlouho. Důvěra v "mezinárodní společenství" už nikdy nebude taková jako dřív

 21475

Izrael nám řekl, abychom se přestěhovali na jih Gazy. Pak řekl, že bude bombardovat i jih. Kam tedy půjdeme teď?

27. 11. 2023

čas čtení 5 minut


Navzdory současné "pauze" v bojích se stále více obáváme, že nás Izrael chce z pásma Gazy vyhnat úplně

Když jsem začal psát tento článek, zde v Chán Júnisu na jihu Gazy dopadaly nedaleko izraelské rakety. Jakmile překonáte prvotní šok z hlasitých výbuchů, otřesů domu a kolen, prvním instinktem je okamžitě se vrhnout k uklidnění dětí, jejichž pláč se zdá být jaksi hlasitější a bolestivější než samotné údery, píše v deníku Guardian Palestinec jménem Razan.

Po celou dobu izraelské invaze bylo lidem na severu Gazy říkáno, aby se přesunuli do "bezpečí" na jih. Náš každodenní život zde však svědčí o tom, že v Gaze není bezpečno nikde. Zatímco padají rakety, náš dům je plný příbuzných, včetně spousty dětí - někteří z nich přišli o své domovy v okolí kvůli izraelským náletům, jiní utekli před bombardováním na severu Gazy do "bezpečí" na jihu. Právě zde na jihu jsem přišel o své nejbližší příbuzné z otcovy strany. Tři bratři a jejich ženy a děti byli zasaženi izraelskými raketami a celý jejich dům se proměnil v trosky. Přežilo jich jen několik, hlavně ti, kteří šli nakoupit zásoby. Nebyli vůbec varováni a v oblasti nebyly shazovány žádné letáky s výzvou k evakuaci.

 18389

dTest: Veselé Vánoce a zadlužený nový rok!

28. 11. 2023

čas čtení 5 minut

 

Vyhřátý srub, v krbu tiše popraskává a vy si v kašmírovém svetru užíváte cibetkovou kávu, zatímco vás blaží pohled na záplavu hodnotných dárků... Intenzivní reklamní masáž a v ní prezentovaný ideál Vánoc každoročně vede část spotřebitelů k rozhodnutí užít si Vánoce na splátky. Na co by si spotřebitelé měli ve snaze vypomoci rodinnému rozpočtu dát pozor a kdy se úvěru raději vyhnout?

Stojí to za to?

 19466

Válka Izrael-Hamás: Amnesty International informovala o "děsivých případech mučení a ponižujícího zacházení" s Palestinci ze strany Izraelců

27. 11. 2023

čas čtení 10 minut

 
- Amnesty International informovala o "děsivých případech mučení a ponižujícího zacházení" s Palestinci v izraelských věznicích v souvislosti s "nárůstem svévolného zatýkání" od 7. října.


Začátkem tohoto měsíce Amnesty International oznámila, že od 7. října izraelské síly zadržely více než 2 200 palestinských mužů a žen. Dodala, že svědectví propuštěných vězňů a právníků zabývajících se lidskými právy, jakož i videozáznamy a snímky ilustrují "některé z forem mučení a jiného špatného zacházení, kterému byli vězni v posledních čtyřech týdnech vystaveni ze strany izraelských sil".

Mezi ně patří "surové bití a ponižování zadržených, včetně nucení držet hlavu dole, klečet na podlaze při sčítání vězňů a zpívat izraelské písně", uvedla Amnesty International.

Heba Morayefová, regionální ředitelka Amnesty International pro Blízký východ a severní Afriku, ve svém prohlášení uvedla: "Za poslední měsíc jsme byli svědky výrazného nárůstu počtu případů administrativního zadržování ze strany Izraele - zadržování bez obvinění nebo soudu, které může být prodlouženo na neurčito -, které bylo již před poslední eskalací nepřátelských akcí 7. října na dvacetiletém maximu. Administrativní zadržování na dobu neurčitou - bez obvinění -  je jedním z klíčových nástrojů, kterými Izrael prosazuje svůj systém apartheidu vůči Palestincům."

Začátkem tohoto roku organizace Save the Children zveřejnila nový výzkum, který odhalil, že palestinské děti zadržované v izraelském vojenském zadržovacím systému jsou vystaveny fyzickému a emocionálnímu týrání.

Podle této humanitární organizace je 86 % z nich bito a 69 % je podrobeno prohlídce. Mezitím je 42 % z nich zraněno na místě zadržení, včetně střelných zranění a zlomenin kostí, uvedla organizace na ochranu práv dětí.

Dodala, že některé děti hlásí sexuální násilí, zatímco jiné jsou "převáženy k soudu nebo mezi detenčními centry v malých klecích".


- Šéf UNRWA Philippe Lazzarini popsal humanitární situaci v Gaze jako "mnohem horší než to, co jsem viděl poprvé".


V nedělním rozhovoru pro televizní stanici CBS v pořadu Face the Nation Lazzarini, šéf agentury OSN pro palestinské uprchlíky, uvedl:

    "Minulý týden jsem se do Gazy vrátil podruhé. Situace je mnohem horší, než jakou jsem viděl poprvé. Jen pro příklad: navštívil jsem středisko odborného vzdělávání UNRWA. Ukrýváme tam 45 000 lidí. Potkal jsem tam otce s pěti dětmi. Žijí v provizoriu o rozloze čtyř metrů čtverečních, v podstatě spí na podlaze, bez matrace, bez deky. Blíží se zima. A on se najednou rozpláče a říká: "No, byla mi odebrána důstojnost." Jeho příběh je příběhem statisíců lidí v pásmu Gazy."

 20778

Ty, ty a tytyty, ty to budeš platiti

27. 11. 2023 / Petr Haraším

čas čtení 8 minut

Můžete, ale neměli bychom

Z neoliberálních luhů, pravicových hájů a tradičních zemljanek se line ryk ultrapravicového komunisty, že stávkovat je sice omylem ústavně dovoleno, ale zároveň výrazně pravicí nedoporučeno. Také se line z týchž míst slovní guláš, že každý jeden se má postarat o své živobytí, plat a blahobyt. Ovšem pravicová poučka pravičákům mrzne na rtu a pod usnopleným nosem, pokud se svých platových práv domáhá organizovaná spodina.

Když se zaměstnanci ohlodaní neoliberalismem až na kost spojí v dav a vyrazí stávkovat za vyšší plat, tak jako by pravicové hejno slepic spatřilo lišku s kunou mířící s úsměvem směr pravicový kurník. Nastává ohromná panika srovnatelná s mongolskou invazí nebo s nevyplaceným úplatkem za dopravní stavby. Neústupní vládní činitelé s pohnutou tváří pronášejí rozpočítadlo: „Ty ne, ty ne a ty už vůbec ne!“.

35242