Prezident Obama přiznal, že za vznikem Islámského státu stojí de facto americká invaze do Iráku

18. 3. 2015 / Daniel Veselý

čas čtení 2 minuty

Americký prezident Obama v rozhovoru pro zpravodajský portál Vice News prohlásil, že za vzestupem Islámského státu rozkládajícího se na území Iráku a Sýrie, kde žije asi šest milionů lidí, stojí americká invaze do Iráku v roce 2003 ZDE. Obama doslova řekl: „Islámský stát je přímým výrůstkem Al-Káidy v Iráku, která vznikla kvůli naší invazi, což je příklad nechtěných důsledků. Měli bychom dvakrát měřit předtím, než řízneme.“

Islámský stát představuje v očích západního světa zásadní hrozbu a noční můru pro spoustu jeho obyčejných obyvatel. Poté, co se džihádisté objevili v Libyi, rozvrácené intervencí NATO a jím podporovanými rebely, jejich otřesná „geografická blízkost“ mnohým z nás skutečně nahání husí kůži, a tento strach vydatně sytí i masmédia.

O tom, jak to chodí v tomto uměle vytvořeném chalífátu, panují roztodivné představy. Jeden ze skutečných znalců Islámského státu a obecně dění na Blízkém východě novinář Patrick Cockburn barvitě líčí, jak to tam skutečně vypadá ZDE: „Představitelé islámského státu chtějí celý svět přinutit k tomu, aby uvěřil v jejich vizi náboženské a společenské utopie, která existovala během prvních dnů islámu. K ženám se tu chovají jako k majetku, je jim zakázáno opustit dům bez mužského doprovodu. Lidé, které džihádisté považují za pohany, například Jezídové, mohou být kupováni a prodáváni jako otroci. Tresty, jakými jsou stínání hlav, amputace a bičování, se staly normou. Všichni, kdo nesložili přísahu chalífátu do konce června minulého roku, jsou považováni za nepřátele.“

Za situace, kdy byla o víkendu smělá irácko-íránská ofenziva proti Islámskému státu v okolí iráckého města Tikrít zastavena ZDE, přichází vrcholný politický představitel Spojených států s tvrzením, o kterém se už nějaký ten pátek v západních sdělovacích prostředcích hovoří; tedy s tím, že rozmachu středověkých barbarů v podstatě vděčíme americké invazi do Iráku v roce 2003, kterou tehdy přední čeští politikové v čele s Václavem Havlem podporovali.

0
Vytisknout
9347

Diskuse

Obsah vydání | 20. 3. 2015