Západ nese přímou vinu za katastrofální vraždění Syřanů po dobu sedmi let

15. 4. 2018

čas čtení 4 minuty

Intervencionisté nesou plnou odpovědnost za to, co se děsivým způsobem zhatilo v Iráku. Neintervencionisté nesou plnou zodpovědnost za hrůzy v Sýrii.

Nikdo si nemyslí, že raketové údery proti Asadovu režimu jakkoliv ovlivní výsledek katastrofy v Sýrii, píše Andrew Rawnsley. Jsme jen svědky tanečků, kdy aktéři zaujímají pózy, aby o sobě mohli mít lepší pocit. Ty pózy nemohou nikdy přepsat krví prosáknutou historii sedmiletého konfliktu, který proměnil Sýrii v márnici a zničil mezinárodní normy o tom, jak se mají vést války.

(Pozn. red.: Možná, že máme, vážení čeští spoluobčané, pocit samolibé bezpečnosti, že se nám ve střední Evropě nemůže nic takového stát. Mýlíme se. Kdyby došlo nedej bože k mezinárodnímu konfliktu ve střední Evropě, vývoj v Sýrii signalizuje, že by nás Západ odepsal stejně rychle a stejně bezohledně, jak odepsal Sýrii. Co proti tomu dělat?)

Rozhovor Britských listů 160.

Ženy už brzo dostanou i v ČR víc šancí než muži

13. 4. 2018

čas čtení < 1 minuta


Ženy začnou během pár let mít víc šancí ve společnosti. Napovídají tomu data. Stoupá počet žen podnikatelek, počet bankovních účtů vedených ženami silně roste, stejně jako roste zaměstnanost žen a vzdělanost žen - z vysokých škol v ČR dnes vychází 60 procent žen. Muži ztrácejí výhodu fyzické síly, protože té potřeba nebude, je zapotřebí tradičně ženských dovedností: flexibilita a empatie. V tomto Rozhovoru Britských listů hovoří Bohumil Kartous o kampani MeToo a o rovných příležitostech pro ženy se Zuzanou Labudovou, ředitelkou obecně prospěšné společnosti Osvětová beseda. Rozhovor se vysílá na Regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 13. dubna 2018.

Miloš Forman: Amadeus

14. 4. 2018 / Jan Čulík

čas čtení 11 minutTato recenze Formanova snad nejlepšího filmu vyšla v časopise Listy, vydávaném v Římě, v dubnu 1985Nedávno byl do západních kin uveden celovečerní film Miloše Formana, natočený z velké části v Praze a na některých českých zámcích s britskými, americkými a českými herci a ve spolupráci s Československým filmexportem podle stejnojmenné hry britského dramatika Petera Schaffera, před časem inscenované britským Národním divadlem v Londýně. Amadeus je jedním z nejlepších filmů posledních let. Je to složité, zralé a mnohovrstevnaté dílo. Forman je jedním z těch českých umělců, jimž se podařilo úspěšně vytvořit syntézu z východoevropské i západoevropské zkušenosti a porozumět člověku žijícímu v obou částech světa. Vytvořil dílo, které je české, ale zároveň aktuální a srozumitelné i pro západní publikum.

Nabízí se srovnání s Bergmanovým filmem Fanny a Alexander. Formanův Amadeus snad není tematicky tak obsáhlý jako Bergmanův panoramatický obraz rozvětvené švédské rodiny Ekdahlů na přelomu století, ale intenzitou magičnosti a umělecké hutnosti se Bergmanovu dílu vyrovná, snad je i předčí. Východiskem pro oba filmy je obdobná evropská kulturní tradice. Pro oba je významným motivem obraz scény a jeviště: svět je pomíjivé a nepochopitelné divadlo, zdání a klam plné masek, loutek a pitvorných karikatur, do jejichž víru jen občas proniká tajemná božská jiskra nadání a imaginace. Jedině pomocí imaginace můžeme částečně nepochopitelný a zmatený svět zvládnout: tím, že si vytvoříme vlastní jeviště a vlastní masky, loutky a karikatury a začneme realitu světa v její složitosti napodobovat a podrobovat proměnám a variacím, takže jsme ji pak schopni, alespoň částečně, intuitivně, pochopit.

Skotská premiérka Nicola Sturgeonová: Právní zdůvodnění útoku na Sýrii je chabé

14. 4. 2018

čas čtení 1 minuta

Britská politická opozice zuří, že Mayová nepočkala do pondělí, kdy se po Velikonocích otvírá parlament, a zaútočila na Sýrii bez autorizace Dolní sněmovny.
 Právní zdůvodnění útoku na Sýrii se zdá být chabé. Nebyla schválena rezoluce OSN ani nejde o sebeobranu - což jsou dva hlavní právní důvody pro útok. Nynější vojenský útok je zdůvodňován potřebou odvrátit humanitární krizi. Není ovšem lehké vysvětlit, jak bude humanitární krize - důsledek mnoha let války - odstraněna leteckými údery.

Chabá právní argumentace (spolu s tím, že chemičtí inspektoři TEPRVE NYNÍ zahajují svou práci) znamená, že je životně důležité, aby paní premiérka jasně vysvětlila svou strategii a své důvody v plné parlamentní debatě - nikoliv jen prohlášením - a každá další akce vyžaduje schválení parlamentem.

Miloš Forman: Muž, který přinesl duch protisovětské rebelie do Hollywoodu

14. 4. 2018

čas čtení 3 minuty

Forman byl fascinujícím a triumfálním umělcem dvacátého století  - jeho kariéra byla karnevalovým podvrácením tyranií.


Božská inspirace šílenství - jeho mnohoznačnost, jeho kreativita, jeho vyšší zdravý rozum a zástěrka a legitimita, kterou to poskytuje protestu proti útlaku a proti násilníkům všeho druhu  - to byly myšlenky, které dávaly energii Miloši Formanovi v jeho pozoruhodné práci, píše ve svém brilantním nekrologu v deníku Guardian jeho filmový kritik Peter Bradshaw.

Sýrie: Taneček skončil

14. 4. 2018

čas čtení < 1 minuta

Velmi přesně komentuje západní letecké údery proti Asadovi reportér Channel 4 News Alex Thomson:

Taneček skončil - Asad zůstává v bezpečí a je vítězem války. Západ může tvrdit, že vyslal signál. Kreml nemusí reagovat. Západní pohrdání vůči důkazům a práci Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) plně odhaleno.
Trump, Británie a Francie zaútočily leteckými údery proti Asadově chemické infrastruktuře

14. 4. 2018

čas čtení 1 minutaTrump zahájil letecké údery spolu s britskými a francouzskými jednotkami. Cílem je omezit schopnost syrského režimu užívat chemických zbraní po chemickém útoku na předměstí Damašku Dúma, k němuž  došlo o minulém víkendu. Trump přednesl televizní projev národu a Pentagon pak potvrdil, že zasažena byla tři místa: dvě v Damašku a jedno v Homsu. Jde o místa, kde byly skladovány či testovány chemické zbraně.

Anatolij Antonov, ruský velvyslanec v USA, konstatoval, že "takové akce nebudou bez následků". Moskva je ohrožena. "Urážení ruského prezidenta je nepřijatelné."

Americký prezident řekl, že útok v Dúmě je "významnou eskalací vzorce užívání chemických zbraní" režimem Bašára Asada. Dodal. "Jsme připraveni pokračovat v této reakci dokud syrský režim nepřestane používat zakázané chemické zbraně."

Britské ministerstvo obrany uvedlo, že z Kypru startovala čtyři letadla typu Tornado jako součást úderú proti Homsu.

Americký ministr obrany James Mattis zdůraznil, že USA, Británie a Francie podnikly "rozhodnou akci" proti infrastruktuře syrských chemických zbraní a nevyloučil další útoky. Dodal, že spojenci učinili "rozsáhlá opatření, aby vyloučili oběti z řad civilistů a cizinců".

Francouzský prezident Emmanuel Macron řekl, že užívání chemických zbraní syrským režimem zosobňuje "bezprostřední hrozbu syrskému lidu a naší kolektivní bezpečnosti".

Britská i americká opozice důrazně protestují proti tomu, že letecký zásah proti Sýrii nebyl předložen ke schválení parlamentu.


Podrobnosti v angličtině ZDE
 

Guardian: Trumpovy útoky proti Asadovi nejsou bez rizika, není to ale třetí světová válka

14. 4. 2018

čas čtení 2 minutyTrump oznamuje útok proti Sýrii:
Americký úder proti Sýrii, s britskou a francouzskou účastí, byl relativně omezený. Byl to útok proti cílům spojovaným s chemickými zbraněmi.

Šlo o daleko silnější údery, než byl loňský útok proti syrské letecké základně. Tehdy odpálily USA 59 střel značky Tomahawk. Tento týden USA použily dvojnásobné množství zbraní, letadla i střely. Není to ale velká eskalace. Útoky byly vedeny proti leteckým základnám, výzkumné infrastruktuře a skladům údajně používaným pro chemické zbraně.

Američany vedený útok na Sýrii je flagrantním porušením mezinárodního práva

14. 4. 2018 / Daniel Veselý

čas čtení 3 minuty

Když Donald Trump v roce 2013 (tedy v době, kdy tehdejší americká administrativa zvažovala útok proti režimu Bašára Asada) poučoval prezidenta Obamu, že vojenská akce proti jinému státu musí být schválena Kongresem, měl naprostou pravdu. Nejenže tak prezident Trump nyní neučinil, ale aktuální vojenský zásah v Sýrii v režii USA, Velké Británie a Francie flagrantně porušuje mezinárodní právo, neboť útočící státy nemají posvěcení Rady bezpečnosti OSN ani nebyly Sýrií napadeny. A pokud Washington, Londýn a Paříž tvrdí, že mají důkazy o tom, že chemický útok v Dúmě spáchal Damašek, musí tyto důkazy předložit veřejnosti. Jestliže se západní státy okázale zaštiťují právními normami, měly by se jich držet.

Britská opozice zuří, že letecké údery proti Asadovi nebyly předloženy ke schválení parlamentu

14. 4. 2018

čas čtení 2 minuty

 

Lidé Mayovou upozorňují, že odmítla přijmout do Británie dětské uprchlíky ze Sýrie:Z téhož obviňují Donalda Trumpa:

Trump: Děsivé! Monstrózní! Nepřijatelné!

Dítě: Pustíte mě do své země?

Trump: Jdi do háje!

Krishnan Guru-Murthy, Channel 4 News:

Když usoudí britská vláda, že Sýrie použila na svém území chemické zbraně, bombarduje ji. Když usoudí, že Rusko použilo chemické zbraně v Británii, vyhostí diplomaty.
Americký ministr zahraničí Mattis odmítl rozsáhlejší vojenské údery proti Sýrii z obav, že by to mohlo vyvolat konflikt s Ruskem:
Údery protizákonné podle mezinárodního práva, bez souhlasu britské Dolní sněmovny, v konfliktu s převahou veřejného mínění, uskutečněné před příchodem mezinárodních inspektorů do Sýrie, za podpory prodejných médií. Stále více a více lidí si začíná uvědomovat, co je to za establishment, jaký má Británie:
Theresa May a Donald Trump se rozhodli bombardovat Sýrii DŘÍV NEŽ poskytla Organizace pro zákaz chemických zbraní důkazy ze své analýzy v Sýrii.

Delegace odborníků z Oranizace pro zákaz chemických zbraní se CHYSTÁ do Sýrie


V Maďarsku se konala obří demonstrace proti Orbánovi

14. 4. 2018

čas čtení < 1 minuta

Zemřel Miloš Forman, "srdečný bonviván bez finančních prostředků pro luxusní život"

14. 4. 2018

čas čtení 4 minuty


New York Times: Zemřel Miloš Forman, filmový tvůrce, který byl výzvou Hollywoodu a dvakrát režiroval film, který získal Oskara za nejlepší snímek. Bylo mu 86:


Citujeme z nekrologu v New York Times, který hodnotí Formana spíše z hlediska finančních úspěchů a neúspěchů jeho filmů, oceňuje však jeho originalitu. Formana list charakterizuje jako "srdečného bovivána bez finančních prostředků pro luxusní život":


USA tvrdí, že mají důkazy, že chemický útok v Dúmě spáchal Asad

13. 4. 2018

čas čtení < 1 minutaBílý dům i americké ministerstvo zahraničí tvrdí, že mají důkaz, že chemický útok proti předměstí Damašku spáchal Asadův režim. Je to změna, protože ještě ve čtvrtek uvedl americký ministr obrany James Mattis, že Spojené státy teprve zkoumají důkazy. Avšak americká velvyslankyně u OSN Nikki Haley řekla v Radě bezpečnosti OSN, že se Trumpova vláda dosud nerozhodla, jak bude vojensky reagovat.

Velká Británie odsoudila jako "otevřenou lež" tvrzení Ruska, že "falešný chemický útok" v Dúmě inscenovala britská rozvědka jako záminku pro širokou vojenskou ofenzívu proti Asadovu režimu. 

Podrobnosti v angličtině ZDE

Zaměstnanci maďarské státní televize: Vysílali jsme záměrně lži

13. 4. 2018

čas čtení 2 minuty


 Několik pracovníků maďarské státem financované televize MTVA přiznalo listu Guardian, že záměrně šířili vládní propagandu pro Viktora Orbána a vysílali lživé zprávy. Televize záměrně šířila záporné informace o uprchlících a migrantech a spojovala je se zločinností a s terorismem. Ještě těsně před všeobecnými volbami informovala maďarská televize M1 o incidentu v Münsteru, kde duševně nemocný německý občan najel dodávkou do chodců, jako o "islamistickém teroristickém útoku".

Nová rozsáhlá autoritativní studie: Pití alkoholu vám zkrátí život

13. 4. 2018

čas čtení 2 minutyKaždá sklenička vína nebo piva nad zdravotníky doporučovaný denní limit zkrátí život čtyřicetiletého jedince o půl hodiny, konstatuje nová rozsáhlá analýza.

Ti, kdo si myslí, že sklenička červeného vína každý večer pomáhá udržet srdce zdravé, budou zklamáni. Studie, která vyšla v lékařském časopise Lancet, dokazuje, že pět standardních sklenic vína o velikosti 175 ml, nebo pět půl litrů piva týdně je absolutní zdravotní limit - je to 100 gramů alkoholu, neboli 12,5 jednotek. Více alkoholu zvyšuje riziko mrtvice, aneurysmu (prasknutí aorty), srdečního selhání a smrti.

Riziko pro čtyřicetiletého jedince, který pije více, než je doporučovaná denní dávka, je srovnatelné s kouřením. "Nad dvě jednotky alkoholu denně začne míra úmrtí rychle stoupat," varuje David Spiegelhalter, profesor veřejného porozumění rizikům na univerzitě v Cambridgi.

Čtyčicátník, který pije 4 jednotky alkoholu denně (tedy tři skleničky vína každý večer) má přibližně o dva roky kratší délku života, tedy o dvacetinu jejich zbývajícího života. Je to zkrácení života asi o hodinu denně. Každá jednotka alkoholu vypitá nad doporučovaný limit zkracuje život v průměru o 15 minut, stejně jako jedna cigareta.

Tato nová rozsáhlá mezinárodní studie podporuje nové britské doporučované limity maxima 14 jednotek týdně pro ženy i muže. Země, které mají vyšší oficiální limity, by je měly bezodkladně snížit. To se týká Itálie, Portugalska, Španělska i USA, kde je doporučovaný limit konzumace alkoholu pro muže téměř dvojnásobný.

Studie je založena na datech od téměř 600 000 současných pijáků z 83 studií v 19 zemích. Asi polovina účastníků informovala o tom, že pijí více než 100 gramů alkoholu týdně, a 8,4 procent lidí pilo více než 350 gramů alkoholu týdně. Míra předčasných úmrtí začíná stoupat s konzumací více než 100 gramů alkoholu týdně, což je pět až šest malých skleniček vína či půllitrů piva.

Čtyřicátník, který pil mezi 100 - 200 gramy alkoholu týdně, zkrátil svůj život o půl roku. Čtyřicátník, který pil 200-350 gramů alkoholu týdně, zkrátil svůj život o jeden až dva roky, a kdo pil více než 350 granů alkoholu týdně zkrátil svůj život o 4-5 let.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Golfský proud je nejslabší za posledních 1600 let

13. 4. 2018

čas čtení 1 minutaTeplý proud, který v historii vyvolal dramatické změny podnebí, bezprecedentně slábne a je zřejmě méně stabilní, než se vědci domnívali. Potenciálně to může mít velmi vážné důsledky
Pokud by opravdu přestal fungovat Golfský proud, západní Evropa by zažívala daleko extremnější zimy, hladina moří na východním pobřeží USA by podstatně stoupla a došlo by k zmizení životně důležitých tropických dešťů.

Prosíme, podpořte finančně nezávislá média v Maďarsku

13. 4. 2018

čas čtení < 1 minuta


FITES: Podporujeme Slonkovou, Kroupu a Kmentu

13. 4. 2018

čas čtení 1 minuta

Prohlášení FITES

13. dubna 2018Svoboda a nezávislost médií všeho druhu, ochrana svých zdrojů, možnost kreativní kritické a investigativní práce bez jakýchkoliv politických tlaků a vměšování – to by měly být základní atributy novinářské práce ve svobodné a demokratické společnosti.


Je politováníhodné, že tento ideální stav naší mediální kultury se čím dál více s postupem času mění. Politické nátlaky, výhrůžky, šikana a s tím i spojená upadající morálka společnosti se stávají součástí politické scény.Český filmový a televizní svaz FITES, sdružení českých audiovizuálních pracovníků, je znepokojen se stávající situací a plně se připojuje k prohlášení investigativních novinářů Sabiny Slonkové, Janka Kroupy a Jaroslava Kmenty ze dne 3. dubna 2018 uvedeného níže, v souvislosti s jejich vyšetřováním orgány české policie.


Výkonný výbor Českého filmového a televizního svazu FITES

v Praze dne 13. 4. 2018Trump zaútočil na "kouli slizu" Comeyho, jehož nová kniha Trumpa charakterizuje jako mafiána

13. 4. 2018

čas čtení 2 minutyDonald Trump ostře zaútočil urážlivými tweety na Jamese Comeyho, bývalého šéfa FBI, kterého Trump loni odvolal z funkce. V pátek zveřejnila televize ABC první ukázku z rozhovoru s Jamesem Comeym, který se bude vysílat v neděli večer.


 

V ukázce hovoří Comey o obvinění z dokumentace, kterou sestavil bývalý britský špion Christopher Steele, že Trump pozval během soutěže Miss Universe v roce 2013 do svého hotelu v Moskvě prostitutky.

Comey svědčí, že se ho Trump zeptal: "Vypadám jako chlap, který potřebuje kurvy?"

"Rusko v minulosti zkoušelo, zda je použití novičoku na klikách dveří efektivní"

13. 4. 2018

čas čtení 1 minuta


Rusko v minulosti zkoušelo, zda lze použít klik u dveří na atentát prostřednictvím novičoku. Ruské tajné služby se zaměřovaly na emailové účty Sergeje a Julie Skripalových nejméně od roku 2013. To tvrdí Sir Mark Sedwill britský poradce pro bezpečnost státu, v oficiálním dopise generálnímu tajemníku NATO Jensu Stoltenbergovi. Bezprecedentně tento dopis v pátek britská vláda zveřejnila.

Sedwill v dopise tvrdí, že Rusko považovalo alespoň některé své "zrádce" za legitimní cíl vraždy. Píše také: "Po roce 2000 zahájilo Rusko program testování chemických zbraní a výcviku personálu ze speciálních jednotek v používání těchto zbraní. Zkoumalo se také, jak těchto zbraní použít, včetně jeho umístění na dveřní kliky. Za posledních deset let Rusko vyrobilo a skladovalo malá množství novičoků, a to v rámci téhož programu.

Moskva zablokovala populární aplikaci na posílání vzkazů Telegram

13. 4. 2018

čas čtení < 1 minutaJde o rozhodnutí, jímž se Rusko přibližuje k čínskému stylu cenzury internetu. Populární aplikace Telegram byla zakázána poté, co odmítla ruské tajné službě FSB poskytnout šifrovací klíče, které by jí poskytly přístup k datům uživatelů. Není jasné, jak Kreml aplikaci Telegram technicky zablokuje.

Telegram má celosvětově více než 200 milionů uživatelů a je zejména populární u ruské elity. Vynalezl jej ruský internetový podnikatel Pavel Durov, který se opakovaně střetl s ruskou tajnou službou ohledně jeho sociální sítě VKontakte a odešel r. 2014.

Zdroj v angličtině ZDE

 

Třetí whistleblower svědčí, že probrexitová kampaň v Británii porušila volební zákon

13. 4. 2018

čas čtení < 1 minutaBývalý zaměstnanec probrexitové kampaně Vote Leave Mark Gettleson se stal třetím whistleblowerem, který veřejně obvinil tuto kampaň, že záměrně porušila britský volební zákon nerespektováním zákonně platných finančních limitů na financování kampaně.

Kampaň Vote Leave poskytla dvěma mladým studentům, kteří byli bílými koni v údajně nezávislé probrexitové kampani BeLeave, 625 000 liber, které jim nakázala okamžitě přeposlat kanadské počítačové firmě, specializující se na manipulaci voličů ukradenými osobními údaji z Facebooku, AIQ.

Studentům, kteří "vedli" kampaň BeLeave, pomáhali Stephen Parkinson a Cleo Watson, kteří pracují nyní jako poradci britské premiérky Theresy Mayové.

Gettleson poskytl britské volební komisi četnou dokumentaci, dokazující, že kampaň BeLeave řídili vedoucí pracovníci kampaně Vote Leave. Taková koordinace kampaní je v Británii protizákonná.


Podrobnosti v angličtině ZDE

 

"Nespotřebované výdaje" na školství jsou účetní fikce

13. 4. 2018

čas čtení < 1 minuta


Existuje alternativa k riskantnímu útoku na Asada?

13. 4. 2018 / Karel Dolejší

čas čtení 4 minuty

Komentátor Guardianu George Monbiot coby argumentačně poctivý odpůrce války odmítá západní ozbrojenou intervenci v Sýrii, aniž by používal jinde běžných argumentačních triků ke zpochybňování či popírání Asadových zločinů. Expert na postsovětský extrémismus Andreas Umland zase tvrdí, že vojenský útok v Sýrii je s ohledem na četná rizika variantou, která by měla přijít na řadu až jako úplně poslední. - Existuje však ještě nějaká alternativa k ozbrojené odvetě za chemické útoky?

Konflikt v Sýrii má nyní všechny charakteristiky, které mohou vést k velké válce

13. 4. 2018

čas čtení 4 minuty

Co to proboha děláme? Neslyšel jsem jediného experta na Sýrii vysvětlit, jak shazování střel na tu zemi podpoří věc míru anebo přiměje jejího diktátora, Bašara al Assada, aby odstoupil. Jen to zničí budovy a pravděpodobně to usmrtí lidi. Je to čistý populismus, který se odráží v rozporné rétorice Trumpových stále výstřednějších tweetů.

Můžeme přijmout, že chemický útok proti předměstí Damašku pravděpodobně provedli tvrdí syrští letci, i když rebelie občas zabíjejí vlastní lidi pro to, aby získaly sympatie. Avšak Británie také usmrcovala na tomto bojišti civilisty. Ne, my neotravujeme jedem své vlastní lidi, ale jaksi si přisvojujeme právo vyhazovat do povětří civilisty z jiných zemí. Theresa Mayová říká, že chemický útok "nemůže být nepotrestán". Avšak kdo to zajistí a za jaké autority? Čas potrestat vedení syrského státu by měl nastat po ukončení války. Vnější intervence nijak nezmění konflikt, jen oddálí jeho konec. To je dvojnásobně kruté, píše Simon Jenkins.

Polsko se bouří proti autoritářské vládě: občané silněji podporují opozici

13. 4. 2018

čas čtení 1 minuta

 

Podpora pro polskou liberální opozici Občanská platforma a pro stranu Nowoczesna stoupla podle průzkumu zveřejněného v Polsku v pátek o 5 procentních bodů na 32 procent. Opozice tak předstihla nacionalistickou autoritářskou vládu strany Právo a spravedlnost.

Podpora pro stranu PiS poklesla v důsledku kontroverze ohledně vysokých prémií, které bývalá premiérka Beata Szydlo udělila sobě i svým ministrům, v důsledku protestů proti zpřísnění už tak přísného protipotratového zákona a v důsledku diplomatického konfliktu s Izraelem a s USA ohledně holocaustu.

Podpora pro stranu Právo a spravedlnost poklesla o 5 procentních bodů na 29 procent.

Průzkum provedla firma Kantar Public pro Fakt24.pl. Není to první průzkum, který ukazuje pokles popularity PiS, ale je to první průzkum, v němž občanská podpora opozice předstihla vládnoucí stranu. 

Dvě třetiny amerických mileniálů netuší, co se dělo v Osvětimi

13. 4. 2018

čas čtení 1 minuta
 

Jednačtyřicet procent Američanů neví, co se dělo v Osvětimi. Vyplývá to z celostátního výzkumu o povědomí o holocaustu mezi americkými dospělými.

Dvě třetiny interviewovaných milenálů ve věku od 18 do 24 let nedokázalo identifikovat, co znamená Osvětim.

11 procent amerických dospělých a 22 procent mileniálů nikdy neslyšelo o holocaustu.

Za druhé světové války bylo usmrceno šest milionů židů. 31 procent Američanů a 41 procent mileniálů si myslí, že během holocaustu bylo usmrceno méně než dva miliony židů.

Většina Američanů (80 procent) nikdy nenavštívila žádné muzeum holocaustu

70 procent Američanů si myslí, že dnes méně lidí než dříve považuje holocaust za důležitý a 58 procent Američanů je přesvědčeno, že by k holocaustu mohlo dojít znovu.

Podrobnosti v angličtině ZDE
 

Zde je odkaz na kompletní průzkum:

Dúma: Ve vzorcích "potvrzena přítomnost chemických zbraní". Plánován útok na 8 syrských cílů.

13. 4. 2018

čas čtení < 1 minuta

  Američtí představitelé tvrdí, že vzorky krve a moči odebrané v syrské lokalitě Dúma vykázaly pozitivní testy na přítomnost chemických zbraní. Hovoří o "značné důvěryhodnosti" verze, podle které útok spáchal syrský režim.

 


Pozitivní odpovědi na fiktivní výzkum německé univerzity žádostí o zaměstnání

13. 4. 2018

čas čtení < 1 minuta

Stejná žena vystoupila pod jménem Sandra Bauer, dostala 18,8 procent pozitivních odpovědí na žádost o zaměstnání. Když žádala pod jménem Meryem Öztürk, dostala 13,5 procent pozitivních odpovědí na žádost o zaměstnání. Když si jako Meryem Öztürk dala na hlavu šátek, dostala 4,2 procenta pozitivních odpovědí na žádost o zaměstnání.

29895

Chceme-li pochopit komplikovanou blízkovýchodní realitu, bedlivě naslouchejme místním

12. 4. 2018 / Daniel Veselý

čas čtení 14 minut

V druhé polovině března jsem navštívil irácký Kurdistán v rámci dobročinné expedice, jejímž cílem je pomáhat také obětem Daeše v oblasti Sindžáru, kde byly v létě 2014 povražděny tisíce jezídů. Na rozdíl od mých předchozích návštěv Blízkého východu jsem byl konfrontován s neúprosnými poznatky, jež rozmetaly některé moje naivní představy o bezproblémovém soužití etnik a náboženských skupin v tomto volatilním regionu. A třebaže jsem si těchto nemilých skutečností byl dobře vědom, snažil jsem se je potlačit.  

Během druhého dne slyšení v Kongresu dostaly Zuckerberga tvrdší otázky do defenzívy

12. 4. 2018

čas čtení 3 minutyBěhem druhého dne výslechu v americkém Kongresu čelil Mark Zuckerberg tvrdším otázkám ohledně toho, jak Facebook sleduje pohyby svých uživatelů, jejich nákupní zvyklosti a osobní historie prohlížení internetu. Zuckerberg během slyšení přiznal, že jeho vlastní osobní data byla předána firmě Cambridge Analytica.

Demokratická poslankyně Anna Eshoo se Zuckerberga zeptala, zda i jeho data "byla zahrnuta v datech prodaných zlovolným třetím stranám". Po krátkém zaváhání Zuckerberg odpověděl: "Ano." Eshoo také charakterizovala obchodní podmínky Facebooku pro uživatele jako "minové pole" a ptala se Zuckerberga, zda změní svůj podnikatelský model tak, aby chránil soukromí uživatelů.

29936

Doporučení ministerstva školství: Reprodukce nevzdělanosti podporuje úspěch demagogů

Nevzdělanost ve jménu státu

12. 4. 2018 / Bohumil Kartous

čas čtení 7 minut

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Děti v současných českých školách se stále učí o tom, že Jan Žižka byl velký vojevůdce a ... velký vojevůdce. Jiráskovské mýty, které měly podpořit vznikající národní identitu a následně byly inkorporovány komunistickým režimem jako důkaz o "revolučním" naladění českého národa, jsou už dostatečně impotentní. Vysvětlovat dětem historické souvislosti světa, který je dnes obklopuje, ovšem nutně předpokládá konfrontaci s ideologickými narativy a přímo osudy těch, kdo jsou dnes politicky aktivní. A kdo by to prosím měl požadovat? Zeman? Klaus? Babiš? Kdo z nich má potřebu poukazovat na vlastní, vysoce kontroverzní roli, kterou sehráli a sehrávají? Podle některých by bylo nejlepší jakékoliv společenské otázky ze škol úplně vytlačit. Jan Čulík se proto nesmí divit, že současní vysokoškolští studenti mají mizerné historiografické povědomí o druhé polovině 20. století či o tom, co se dělo na přelomu tisíciletí. Skryté kurikulum českých škol, tedy to zadání, které není nikde specifikováno, to, co vzniká samovolně jako důsledek kontinuity společenské instituce a současného milieu, není nakloněno otevřenému, kritickému myšlení, nýbrž nekritickému akceptování přízemní demagogie. Podívejte se na politickou elitu? Nějaký náznak potřeb kritického uvažování?

29935

Gambie – migrace a Kola pro Afriku

12. 4. 2018 / Kateřina Duchoňová

čas čtení 7 minut

Gambie je nejmenší pevninskou zemí afrického kontinentu, která je rozprostřena kolem řeky Gambie. Je obklopena frankofonním Senegalem, na západě má přístup k Atlantiku. Oficiálním jazykem je angličtina, protože je bývalou britskou kolonií. Je nechvalně známá i svou otrokářskou minulostí, se kterou je spojen i osud Kunta Kinteho ze slavného románu Kořeny. Univerzální volební právo zde bylo zavedeno až v roce 1960 a nezávislost Gambie získala 18. února 1965. Od té doby má teprve třetího prezidenta v řadě.


Jak americká poslankyně tvrdě drtila Zuckerberga: Vy sbíráte i data o zdravotním stavu lidí, kteří ani nejsou na Facebooku

12. 4. 2018

čas čtení 4 minuty

 Republikánská poslankyně amerického Kongresu Kathy Castor: Vy shromažďujete osobní informace od lidí, kteří ani účty na Facebooku nemají, že ano?

Zuckerberg: Paní poslankyně, já si myslím, že že my - -

Kathy Castor: Ano nebo ne?

Zuckerberg: Nemyslím, si, že to je to, co sledujeme.

Kathy Castor: Ne, vy shromažďujete, vy jste přece už potvrdili, že to děláte z bezpečnostních a z komerčních důvodů. Takže vy shromažďujete data mimo Facebook. Když si někdo otevře nějakou internetovou stránku a tu někdo sdílel na Facebooku nebo ji likeoval na Facebooku, ta data Facebook shromažďuje, nemám pravdu?

Zuckerberg:  Pani poslankyně - -

Kathy Castor: Ano nebo ne?

Zuckerberg: To je pravda, my chápeme, že abychom mohli ukázat, který z vašich přátel tu stránku likeoval...

Kathy Castor: Ano, takže pro lidi, kteří ani nemají Facebook, nemyslím si, že průměrný Američan opravdu rozumí tomu, že se dnes děje něco takhle zásadního. A že vy špehujete, zaznamenáváte onlinovou aktivitu všech lidí, jejich vyhledávání, máte schopnost zaznamenávat, co si lidé kupují, že ano?

Zuckerberg: Pane poslanče - paní poslankyně -


Kathy Castor: Vy sbíráte data o tom, co si lidé kupují na internetu, ano nebo ne?

Zuckerberg: Já - vlastně - když to s námi sdílejí. Ale, paní poslankyně - -

Kathy Castor: Protože to má knoflík pro sdílení, takže to shromažďuje informace, Facebook má aplikaci, vlastně vy jste si patentovali aplikace, které dělají právě tohle. Je to pravda? Shromažďovat tato data.

Zuckerberg: Paní poslankyně, nemyslím si, že tyto knoflíky sdílejí data o transakcích. Ale široce - -

Kathy Castor: Ale ony vás špehují, vy sbíráte lékařská, zdravotnická data, že ano, od lidí, kteří jsou na internetu, ať to jsou či nejsou uživatelé Facebooku. Že ano?

Zuckerberg: Ano, paní poslankyně, ano, shromažďujeme určitá data z bezpečnostních důvodů.

Kathy Castor: A vy také sbíráte, vy špehujete, kam jezdíme. Pan senátor Durbin vznesl včera zábavnou otázku o tom, v kterém hotelu bydlíte, a vy jste nám to nechtěl říct. Avšak Facebook také shromažďuje tato data  o tom, kam cestujeme, že?

Zuckerberg: Paní poslankyně, všichni mají kontrolu nad tím, jak to funguje.

Kathy Castor: K tomu se dostanu, ale ano, vy to všechno shromažďujete, prosím jen to potvrďte. ano, Facebook, to je náš byznys, my shromažďujeme data a spojujeme je dohromady, že?

Zuckerberg: Paní poslankyně, s touto charakteristikou nesouhlasím.

Kathy Castor: Říkáte snad, že neshromažďujete data o tom, kam lidé cestují, na základě jejich užívání internetu a k čemu se přidají a tak?

Zuckerberg: Paní poslankyně, prvotním způsobem, jak Facebook funguje, je, že lidi se rozhodli sdílet svá data a oni sdílejí svůj materiál, protože se snaží s lidmi komunikovat.

Kathy Castor: Prvotní způsob, ale jiný způsob, jímž Facebook shromažďuje data, je to, že vy si kupujete data od datových makléřů mimo vaši platformu, že?

Zuckerberg: Paní poslankyně, právě jsme před čtrnácti dny oznámili, že s datovými makléři přestaneme spolupracovat, i když je to v našem podnikatelském odvětví normou, aby reklamní kampaně byly relevantnější.

Kathy Castor: Avšak já myslím, že nakonec, myslím, víte, ono je už teď  prakticky nemožné v Americe nebýt špehován. Navzdory veškerému prospěchu, který Facebook přinesl a internetu a to není součástí naší dohody s vámi. A současné zákony jsou zastaralé a Kongres nepřizpůsobil své zákony věku digitálního špehování a Kongres by měl jednat. A já si nemyslím, že omezení, mlhavá dohoda, dohody o souhlasu, facebookové preference jsou přijatelnou náhražkou zásadní ochrany soukromí spotřebitele. 

Američany vedený útok na Sýrii válečné utrpení v žádném případě neukončí

12. 4. 2018 / Daniel Veselý

čas čtení 6 minut

Svět nyní napjatě očekává, zda americký prezident Donald Trump ve spolupráci s Velkou Británií a Francií splní svůj slib a potrestá syrského prezidenta Bašára Asada za chemický útok v Dúmě. Ačkoli není vůbec vyloučeno, že tento ohavný zločin má na svědomí damašská vláda, prozatím o tom neexistují přesvědčivé důkazy. Syrský konflikt se v průběhu uplynulých let přeměnil na obrovskou bitvu, v níž znepřátelené mocnosti prosazují své sobecké cíle, aniž by přihlížely k zájmům obyčejných Syřanů. Mnozí z nich jsou již vleklou válkou naprosto vyčerpáni a přejí si, aby už konečně skončila a aby se mohli vrátit do svých domovů.    

Britské listy: Bez trvalé finanční pomoci čtenářů zkrachujeme

10. 3. 2018

čas čtení 1 minuta

Vážení čtenáři, 


jsme nuceni vám znovu připomenout, že v situaci, kdy drtivá většina českých médií patří k nějakému kmenovému nebo oligarchickému seskupení, jsou Britské listy na vlivových skupinách zcela nezávislým serverem, který ovšem pro svou existenci plně závisí na finanční podpoře od své čtenářské obce. Žádné finance od nikoho jiného nedostáváme a naši tři kmenoví spolupracovníci pro nás pracují na základě absolutně minimálních honorářů. 

Chtěl bych v této souvislosti upřímně poděkovat přibližně dvěma stovkám pravidelných finančních přispěvatelů, bez nichž by Britské listy nemohly existovat, a v poslední době zejména i hrstce těch, kteří byli schopni a ochotni provoz Britských listů podpořit darem několika tisíc Kč. 

Nicméně, minimální náklady na provoz serveru Britských listů se pohybují kolem 65 000 - 70 000 Kč měsíčně. Finanční příspěvky od čtenářů jsou většinou pod 60 000 Kč měsíčně. Lze si lehce vypočítat, že za takovýchto okolností nám dojdou finanční prostředky na provoz do několika měsíců.

Pevně doufáme, že k tomu nedojde, a že si čtenáři budou i nadále financovat tento nezávislý hlas.

Přispět můžete především bankovním převodem na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Další informace jsou ZDE

Děkujeme

Jan Čulík
šéfredaktor

Rozhovor Britských listů 159.

Na Západě je daleko větší konkurence

6. 4. 2018

čas čtení < 1 minuta


Většina emigrantů, kteří museli opustit Československo po únoru 1948 z politických důvodů se na Západě neuplatnila. Naproti tomu posrpnová generace emigrovavší v roce 1968 ovládla západní univerzity. O osudu, charakteristice a tvaru československé emigrace na Západě v druhé polovině 20. století hovoří s historikem Francisem Raškou, který o tom publikoval knížky, v tomto Rozhovoru Britských listů Jan Čulík. Rozhovor se vysílá na Regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 6. dubna 2018.


Mezinárodní organizace pro zákaz chemických zbraní potvrdila britskou analýzu chemické látky použité v Salisbury

13. 4. 2018

čas čtení < 1 minutaMezinárodní organizace pro zákaz chemických zbraní OPCW podpořila britská zjištění ohledně totožnosti chemikálie, použité k atentátu proti bývalému britskému špionu Sergeji Skripalovi a jeho dceři Julii v Salisbury.

Zpráva vydaná OPCW se nezmiňuje o novičoku, ale konstatuje: "Výsledky analýzy laboratoří OPCW potvrzují zjištění Spojeného království, co se týče totožnosti toxické chemikálie, která byla použita v Salisbury a vážně zranila tři lidi."

OPCW identifikovala tuto chemikálii složitou chemickou formulí v utajeném dokumentu, který nebyl zveřejněn. Ve zveřejněném shrnutí také konstatuje že v chemikálii nebyly "skoro vůbec žádné nečistoty".

Británie požaduje, aby se těmito zjištěními zabývala Rada bezpečnosti OSN.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

Co jsme se dověděli z Zuckerbergova výslechu v Kongresu?

12. 4. 2018

čas čtení 2 minuty


- I Zuckerbergova vlastní data byla prodána "zlovolné třetí firmě"
. Facebook odmítá potvrdit, že šlo o firmu GSR, kterou založil výzkumník z Cambridge University. Kdo jiný by to však mohl být?
Zuckerbergovo přiznání znemožňuje Facebooku tvrdit, že v roce 2013 platforma fungovala už zcela bezchybně - když nedokáže ani generální ředitel ochránit svá data, kdo jiný to dokáže?

- Facebook vyhlašuje válku Cambridžské univerzitě

29766

Bodláky Václava Duška

Kam se vrtnout, hele

12. 4. 2018 / Václav Dušek

čas čtení 4 minuty

Výroba strašáků roste úměrně světovým poměrům - za dohledu vládních otupených špiček. Spiknutí za spiknutím se valí i do rodinných kruhů; abstraktní doba k uzoufání masíruje hlavně váhavé a jemné bytosti. Zato staří jezevci a vypelichané lišky si lebedí v pohodlných doupatech, v nekorektních náznacích bublají, jak tuto zemi řídí ukryté síly i rodinky vyvolených nenasytů, tajemné spolky. Kam je volky nevolky vstup zakázán. Hele, lidi, pamatujte, že všude se všichni bojí smrti, ta na spolky z vysoka, jak se říká lidově. My člobrdínci býváme k lehkému použití, využití i zneužití. Spiklenecké úvazky pro nás nejsou dostupné; doktor překvapivého plzeňského práva zhurta zakrkal: lidi nemusí všechno vědět. Nu, napitá hnida se vyklubala do vší krásy, nejdražší chovaná politická veš v nás vzbuzuje bouřlivé vzpomínky; nyní už máme, co jsme chtěli, tak žádné nářky.

Mechanizace v ČR

12. 4. 2018 / Albín Sybera

čas čtení 2 minutyJeště jedna poznámka k česko-anglickým překladůmRád jsem si přečetl článek Jana Čulíka věnovaný překladu knihy Fire and Fury do češtiny. Na “robotické” překlady, které mnohdy člověka nutí se zamyslet, zda autor překladu po sobě svůj výtvor přečetl poté, co vypnul Google překladač, se v česky mluvícím prostředí setkávám často. Tím nechci říct, že autor překladu Fire and Fury do češtiny používal Google překladač. Jenom při letmém sledování českých televizních kanálů lze nalézt další podobné perly.

Tři editoriály z Nature

12. 4. 2018 / Boris Cvek

čas čtení 5 minut

Při čtení vydání časopisu Nature z 22. března mne zaujaly všechny tři tam obsažené editoriály, a to natolik, že jsem se o nich rozhodl napsat pár postřehů. V prvním z nich, nazvaném „How to get public engagement right“, lze najít podrobnou diskusi i konkrétní zkušenosti z praxe, např. z Jižní Koreje, jak veřejnost konstruktivně zapojit do náročných debat. Nature jednoznačně tvrdí: věda má povinnost odpovídat na názory veřejnosti, které usiluje sloužit a reprezentovat ji.

Facebook a Cambridge Analytica čelí hromadné žalobě od uživatelů Facebooku

10. 4. 2018

čas čtení 1 minuta


Britští a američtí právníci zahájili přípravu na společné hromadné žalobě proti Facebooku, Cambridge Analytica a dvěma dalším firmám za údajné zneužití osobních dat více než  71 milionů lidí.

V žalobě se praví, že výše zmíněné firmy získaly soukromé informace ze sociálních sítí s cílem vypracovat "kampaně politické propagandy" v Británii a v USA.

Facebook selhal a nejednal odpovědně na ochranu dat 1 milionu britských a 76 milionů amerických uživatelů. Ukradená data byla nejprve zneužita pro britské referendum o brexitu a pak v prezidentské kampani v USA v roce 2016.

29924

Pozvánka

EKOLOGICKÉ DNY OLOMOUC 2018 - společná porada o našem světě v Antropocénu

12. 4. 2018

čas čtení 4 minuty

Vážení přátelé,

vítáme vás v době lidové - době, která doslova páchne člověčinou a srdečně vás zveme na akce festivalu Ekologické dny Olomouc. Besední víkend v Divadle hudby Muzea umění Olomouc, výlety a prvomájový Ekojarmark na Horním náměstí se letos ponesou ve znamení tématu pro současnost zcela zásadního: ANTROPOCÉN - DOBA LIDOVÁ.

Facebook hrál instrumentální roli při etnické čistce Rohingů v Barmě

12. 4. 2018

čas čtení < 1 minuta

V Barmě bylo sedm vojáků odsouzeno k desetiletému trestu odnětí svobody kvůli účasti na masakru rohingských muslimů ve vesnici Inn Din v západní části Rakhinského státu. Těla deseti Rohingů byla objevena v masovém hrobě loni v září. Jde pouze o zlomek obětí, neboť barmská armáda v průběhu etnické čistky usmrtila tisíce osob. Lidskoprávní aktivisté během několika uplynulých let žádali, aby Facebook reguloval nenávistné projevy proti Rohingům, jakož i falešné zprávy týkající se tohoto etnika, protože tato verbální nenávist přispěla ke zhoršení násilností páchaných na Rohinzích. 

Bližší podrobnosti v angličtině ZDE    

Američtí republikáni se obávají, že Trump propustí Roberta Muellera

11. 4. 2018

čas čtení 2 minutyDonald Trump reagoval nesmírně zuřivě, když agenti FBI provedli policejní razii v kanceláři jeho osobního právníka a dlouholetého stoupence Michaela Cohena. Trump tu razii interpretoval jako bezprecedentní útok proti vnitřnímu kruhu svých stoupenců. Vyvolalo to v Republikánské straně znepokojení, že se Trump pokusí propustit mimořádného vyšetřovatele Roberta Muellera, který vyšetřuje údajné zásahy Moskvy do amerických prezidentských voleb v roce 2016 a údajné spiknutí mezi Trumpovou kampaní a Moskvou.

Trump v úterý zuřivě na Twitteru odsoudil tuto razii: "Důvěrnost vztahu právník-klient VZALA ZA SVÉ! JE TO TOTÁLNÍ HONBA NA ČARODĚJNICE!" Tvrdil, že jde o útok proti samotnému "americkému státu".

Zvedněte ruku, pokud podporujete používání chemických zbraní

11. 4. 2018

čas čtení < 1 minuta

Zatímco Asad dál usmrcuje lidi plynem...  


Zatímco Putin podporuje v Radě bezpečnosti OSN tyto válečné zločiny... 

Zatímco USA, Británie a Francie uvažují o tom, co dělat...  

Došlo v prvních měsících roku 2018 k vyhnání téměř 700 000 Syřanů z jejich domovů...


Za nejhorší moment od kubánské krize vděčí svět nositeli Nobelovy ceny míru

11. 4. 2018 / Karel Dolejší

čas čtení 3 minuty

Napětí mezi Západem a Ruskem kvůli reakci na chemický útok v syrské Dúmě podle značné části mezinárodního komentariátu představuje nejhorší vyhrocení vzájemných vztahů od Kubánské krize v roce 1962. Hlavní díl odpovědnosti za syrskou chemickou krizi přitom nese jediný politik - nositel Nobelovy ceny za mír Barack Obama.

Orbán a Vučić: Pozor na chameleonské diktátory ve střední Evropě

11. 4. 2018

čas čtení 3 minuty


Nebezpečím od diktátorů typu Viktora Orbána a Aleksandara Vučiće není ideologie. Je jím drzost, s níž populisticky zneužívají veřejného mínění. Totéž dělají i autoritáři v Česku


Čtrnáct dní před svým nejnovějším volebním vítězstvím cestoval maďarský premiér Viktor Orbán do Suboticy, města v severním Srbsku, kde se setkal se svým blízkým přítelem Aleksandarem Vučićem, prezidentem Srbska. Jejich spolupráce vypovídá mnohé o metodě politického inženýrství v dnešní Evropě, o nacionalismu i o tom, z čeho úspěšně žijí demagogové, píše Natalie Nougayrède. 

Na co se Zuckerberga nezeptali

11. 4. 2018

čas čtení < 1 minutaKdyž uživatel Facebooku uploaduje obrázek nebo video, jaký typ automatické identifikace a umělé inteligence používá Facebook s cílem to zkategorizovat? Vysvětlete nám to krok za krokem. A jak jsou potom ty kategorie využívány k tvorbě sociálního grafu pro inzerenty a pro vnitřní potřeby Facebooku? 


ZUCKERBERGŮV VÝSLECH V AMERICKÉM SENÁTU:

Pane Zuckerbergu, řeknete nám, v kterém hotelu jste spal?

11. 4. 2018

čas čtení 2 minuty

Senátor Dick Durbin, demokrat, Illinois: Pane Zuckerbergu, byl byste ochoten sdílet s námi jméno hotelu, kde jste na dnešek přespal?

Mark Zuckerberg: Ehm...ne.

Dick Durbin: Jestliže jste tento týden poslal někomu nějakou zprávu, jste ochoten s námi sdílet jména lidí, jimž jste tu zprávu poslal?

Mark Zuckerberg: Pane senátore, ne, pravděpodobně bych nechtěl to tady veřejně sdělovat.

Dick Durbin: Myslím, že o to tady právě jde. Vaše právo na soukromí. Hranice vašeho práva na soukromí. A kolika z toho se v dnešní Americe vzdáváte, jménem, cituji, "propojování lidí po světě". Je to v podstatě otázka o tom, jaké informace Facebook shromažďuje, komu je posílá a zda se mě kdy zeptal a předem mě požádal o svolení to udělat. Je to férové, aby tohle uživatel Facebooku mohl očekávat?

Mark Zuckerberg: Ano, pane senátore, myslím, že všěichni by měli mít kontrolu nad tím, jak jsou jejich informace užívány. A jak jsme o tom hovořili v některých jiných otázkách, myslím, že je to vysvětleno v některých dokumentech. Avšak co je důležitější, musíme dát lidem kontrolu nad tím výrobkem samotným. Takže lidé si sami rozhodují, s kým budou své informace sdílet.

(Toto je odpověď, která neodpovídá na senátorovu otázku, protože nejde o tom, s kým se uživatel Facebooku rozhodne své informace sdílet, ale o to, že Facebook bez jeho vědomí sdílí jeho informace, po milionech, s komerčními společnostmi, které manipulují politický proces, pozn.red.)

Putin a Kreml překvapeni reakcí Západu

11. 4. 2018

čas čtení 5 minut

Spojené státy a jejich spojenci se rozhodli nechat prezidenta Vladimira Putina ochutnat jeho vlastní medicínu, píše ruský novinář Konstantin Eggert. Zdá se, že Kreml na to není připraven.

Zuckerbeg přislíbil bojovat proti manipulaci voleb prostřednictvím Facebooku

11. 4. 2018

čas čtení 1 minuta


Ředitel Facebooku Mark Zuckerberg varoval v úterý v americkém Kongresu před onlinovými "závody ve zbrojení" s Ruskem a zapřísáhl se, že boj proti manipulaci voleb prostřednictvím Facebooku bude nyní jeho prioritou.

Třiatřicetiletý miliardář byl vyslýchán v Kongresu téměř pět hodin. Slyšení se považuje za přelomový bod v americkém technologickém průmyslu. Konalo se po vypuknutí skandálu s firmou Cambridge Analytica, která bez svolení uživatelů ukradla z Facebooku osobní data až 87 milionů osob.

Donald Trump Rusku: Na Sýrii poletí hezké, nové a inteligentní rakety

11. 4. 2018

čas čtení 3 minuty

Doufejme, že ty střely jsou inteligentnější než Trumpovy tweety...

Donald Trump: "Rusko se zapřísahá, že sestřelí všechny rakety vypálené na Sýrii. Tak se připrav, Rusko, protože přiletí, jsou hezké a nové a "inteligentní". Nemělo by ses spojovat s plynem vraždícím zvířetem, který zabíjí své lidi a těší se z toho!"Na výše zmíněný Trumpův tweet okamžitě reagovalo ruské ministerstvo zahraničí: "inteligentní rakety by měly letět směrem k teroristům, ne směrem k zvoleným vládám!" (Pozn. red. Sýrie je diktatura stalinského typu, s tvrdě vražednou tajnou policií, mučící tisíce syrských občanů v mučírnách. Ruské řeči o "volené vládě" jsou lež.)

Asi o hodinu později poslal Trump smířlivější tweet:

Izraelský voják zastřelil neozbrojeného Palestince a pak oslavoval, označil ho za "kurvu"

11. 4. 2018

čas čtení < 1 minuta


 

Na tomto videu je izraelský voják, který zastřelí neozbrojeného Palestince a pak oslavuje.

"Ne růžový, já jsem na tom modrém."

"Výborně. To je video, ano!"

"Kurva."

"Tys to natočil?"

"To je video!!"

"Už běží ho odnést."

"Samozřejmě, že jsem to natočil."

Izraelská armáda konstatuje, že ten incident vyšetřuje. Záběry byly zveřejněny v době, kdy Izrael čelí kritice, že na hranici s  Gazou střílí civilisty. Hlavní prokurátor u Mezinárodního soudního dvora varoval, že střílení na demonstranty je zřejmě porušením mezinárodního práva.

Nejméně 31 lidí bylo usmrceno a více než 1600 zraněno izraelskými vojáky od začátku protestů dne 30. března.

 


V londýnském podzemí vznikají mikrofarmy

11. 4. 2018

čas čtení < 1 minuta

V londýnských podzemních prostorách pocházejících z 2. světové války vznikají mikrofarmy pěstující zeleninu. Projekt odstartoval před pěti lety a rychle se uchytil, když stále více supermarketů a restaurací objednává tuto produkci.

 

PŘEKLADATELSKÁ POZNÁMKA:

Wolffova kniha o Trumpovi se opravdu nejmenuje "Oheň a hněv"

10. 4. 2018 / Jan Čulík

čas čtení 2 minuty

Vidím v pražském metru i jinde reklamu na český překlad knihy Michaela Wolffa Fire and Fury. V češtině mu dali naprosto nesrozumitelný název Oheň a hněv. Ten nesprávný překlad už samotného názvu vypovídá o tom, jak vysoké jsou kulturní bariéry mezi českým a mezinárodním, především anglosaským prostředím.

Julia Skripalová odmítla pomoc ruského velvyslanectví

11. 4. 2018

čas čtení 2 minuty
Ve svém prvním prohlášení od propuštění z nemocnice, poté, co proti ní byl proveden v Salisbury útok chemickou látkou, Julia Skripal konstatovala, že si nepřeje použít služeb ruského velvyslanectví. Její prohlášení vydala londýnská Metropolitní policié. Skripalová dodala: "Mám k dispozici speciálně vycvičené policisty, kteří pomáhají se o mne starat a vyvětlují mi vyšetřovací proces, který probíhá."

Julia Skripal: "Chci zdůraznit, že nikdo za mě nemluví, ani za mého otce, jen my sami. Děkuji své sestřenici Viktorii za její obavu o nás, ale žádám ji, aby nás zatím nenavštěvovala ani nekontaktovala. Její názory a tvrzení nejsou moje a ani nejsou mého otce. Nejdůležitější je, že jsem v bezpečí a cítím se, jak míjí čas, lépe, ale nejsem zatím dost silná na to, abych poskytla médiím plný rozhovor, jak doufám, že to jednoho dne učiním. Můj otec je stále vážně nemocen. Já také stále ještě trpím důsledky nervové látky, která byla proti nám použita. Nacházím se v naprosto odlišném životě od toho, který jsem před měsícem opustila, a snažím se vyrovnat se se svými vyhlídkami."


Orbánovo Maďarsko není budoucností Evropy: Představuje její umírající minulost

10. 4. 2018

čas čtení 1 minutaV Maďarsku drasticky klesá porodnost. Vzdělaní mladí lidé houfně odcházejí do zahraničí, zatímco se Maďarsko plné strachu stává obětí sebeposedlosti

Navzdory obsesivní nativistické rétorice o nutnosti "zachránit maďarský národ", Maďarsko má druhý nejhorší záporný růst populace v celé Evropské unii. Maďarsko přichází o jednoho občana každých 16 minut. Dochází k rekordnímu odchodu vzdělaných mladých Maďarů do zahraničí. Orbánovo znovuzvolení zjevně povede ještě k zvýšení tohoto exodu a posílí názory mnoha Maďarů žijících v zahraničí, že není kvůli čemu se do Maďarska vracet. Toto je maďarská ztracená generace, která bude zemi pronásledovat i poté, až bude strana FIDESZ konečně vyhnána od moci.

Krátce řečeno, Orbánovo Maďarsko není budoucností Evropě, je její upadající, nacionalistickou minulostí. Maďarsko je země se stárnoucím a stále se zmenšujícím obyvatelstvem, které je dnes posedlé jen samým sebou, bojí se všecho, co je zvnějšku, a nyní stále více i všeho co je i uvnitř jeho hranic. Je ironické, že drtivou měrou Maďarsko přežívá v důsledku oné budoucnosti, kterou odmítá, totiž dotací z proklínané Evropské unie, píše politolog Cas Mudde. 

Zdroj v angličtině ZDE

 

Podobnost s Českou republikou v mnoha ohledech čistě náhodná?

Orbánovo drtivé vítězství ve volbách je hrozbou Evropě

9. 4. 2018

čas čtení 1 minutaOvládá média, ochromuje demokracii, organizuje nenávistné kampaně - proti EU, proti uprchlíkům, proti organizacím hájícím lidská práva. Maďarský nejhlavnější vyvolavač strachu bude ohrožovat svobodu v Evropě ještě po určitou dobu...
Ultrapravičáci z celé Evropy už Orbánovi blahopřejí k vítězství. Znepokojivé časy pro Evropu!
 

Manfred Weber, šéf frakce křesťanských demokratů v Evropském parlamentu se zdiskreditoval svou gratulací Orbánovi! Namísto toho, aby EU bránila demokracii, podlézá diktátorům!

 


Znovuzvolení Viktora Orbána s posílenou většinou je velkým problémem pro EU

9. 4. 2018

čas čtení 1 minuta


Brusel nyní čelí zemi v srdci Evropy, která odstupuje od liberálních hodnot Evropské unie, ale dál dostává z EU obrovské dotace

"Orbán je stále radikálnější," varuje Laurent Pech, profesor evropského práva na Middlesex University. "Má pocit, že politická konstelace v Evropě je mu příznivá." 

Ostře odmítavý Orbánův postoj vůči migraci sdílí jeho spojenci v Bavorsku a v Rakousku. Na obvinění, že Orbán korupčně zneužívá finančních prostředk z EU, Brusel efektivněji nereaguje. Sice podvody začal vyšetřovat, avšak penězovod z Bruselu Orbánovi pokračuje neztenčenou silou.

Julia Skripalová "byla propuštěna z nemocnice"

10. 4. 2018

čas čtení 1 minuta

 

Měsíc poté, co byla Julia Skripalová a její otec otráveni nervovou látkou, byla nyní podle zpráv Julie Skripalová propuštěna z nemocnice v Salisbury. Skripalová přiletěla do Británie  3. března 2018, den předtím, než byla se svým otcem údajně otrávena novičokem. BBC v úterý informovala, že Skripalová byla odvezena na bezpečné místo, nemocnice se k tomu odmítla vyjádřit.

Náměstkyně šéfa nemocnice v Salisbury Christine Blanshard také potvrdila, že i Sergej Skripal "reaguje dobře na léčbu, rychle se jeho stav zlepšuje a už není v kritickém stavu".

Svědectví Skripalových může být důležité při zjišťování důvěryhodnosti tvrzení britské vlády, že je "vysoce pravděpodobné", že na Skripalovy provedl atentát ruský stát.

Moskva vede zuřivou mediální válku ve snaze britský postoj zdiskreditovat. Bude se zřejmě snažit dostat Julii Skripalovou zpět do Ruska.

Podrobnosti v angličtině ZDE
 

Nemám pocit, že by byl Corbyn nějak zvlášť proruský

9. 4. 2018 / Jan Čulík

čas čtení 3 minuty

Sleduju britskou politiku přímo z místa a nemám výraznější pocit, že by byl Jeremy Corbyn nějak zvlášť proruský. Mohu se mýlit. Samozřejmě, Corbyn má v parlamentě desítky let historii ostře antiestablishmentových postojů, mnohé z nichž jsou skutečně založené na hodně zastaralé levicové ideologii ze sedmdesátých let. Jádro jeho politiky je ovšem zaměřeno na domácí britskou politickou scénu a zabývá se rychle rostoucí nespravedlností, chudobou a obrovskými sociálními rozdíly v britské společnosti, kde jsou nyní například přibližně čtyři miliony dětí, které žijí v chudobě.

Mimochodem mi Corbynovy výroky při interpelacích v parlamentě i v médiích  připadají většinou daleko rozumnější a uměřenější než výroky maniaků v současné "konzervativní" britské vládě. Což spíš vypovídá hodně o těch konzervativních maniacích, protože Corbyn se občas opravdu chová jako nekompetentní idiot.

PŘEČETLI JSME:

Padl zase jeden mýtus, že prý Vietnamci se v ČR nesetkávají s rasismem

10. 4. 2018

čas čtení 2 minuty

Jak se ti dařilo zapadnout do školního kolektivu?

Musím říct, že mě šikanovali. Začalo to už v mateřské školce, kde se se mnou děti moc nebavily. Byla jsem taková ta zakřiknutá vietnamská holčička, protože jsem prošla klasickou vietnamskou výchovou: „Jsi holka, tak budeš sedět a držet hubu a krok.“ Většinou jsem si sama hrála někde v rohu. Děti si na mě ukazovaly a říkaly, že jsem divná. Na prvním stupni u nás na sídlišti pak už přišly silné nadávky, takže jsem byla ťing ťang ťong, ťamanka ale i horší. A pak už to bylo hodně nepříjemné, protože mi kluci kradli věci z batohu nebo se mi posmívali, že mám šikmé oči a ničemu nerozumím. Pak to vygradovalo, když jsem si na jednoho kluka, který mi donekonečna velmi vulgárně nadával, stěžovala u třídní učitelky. A ona mi nevěřila. Ten kluk měl totiž vždycky dobré známky, seděl v první lavici a vůbec se na první pohled nezdálo, že by byl něčeho takového schopen. Takže mi řekla, že si to máme vyřešit mezi sebou a ona se nebude zabývat každou kravinou. A ten kluk si mě pak vzal jednou stranou za školu, házel po mně různé věci, vytahoval mi sešity z tašky a začal je přede mnou trhat. Já jsem se ozvala, že to tak nenechám a najednou se objevili další kluci, tahali mě za vlasy a házeli po mně bláto. Takže na mě pak všichni řvali a nazývali mě rasistickými jmény a s tím odešli. A to bylo hodně nepříjemné. Stává se mi ale i dnes v centru Prahy, že na mě lidé volají, ať táhnu, odkud jsem přišla. Já na to vždy s úsměvem odpovídám, že jsem z Prahy a nevím tedy, kam mám jít. Občas si na mě lidé ukazují, že jsem opice a podobně. Musím ale říct, že už je to lepší. Jak jsem se odstěhovala z Letňan a pohybuju se v centru, kde je i více cizinců, tak je to mnohem lepší.


Zdroj: "Když zákazníky požádám, aby rodičům netykali, jsou uraženi"

Jak zrušit Asadův chemický arzenál

11. 4. 2018

čas čtení 5 minut

Je jasné, že Asadův režim si během syrské občanské války z kontroly chemických zbraní tropí šašky, píše britský konzultant v oblasti chemických zbraní Dan Kaszeta. Útok sarinem v roce 2013 zabil možná tisíc obětí. Použití chlóru se stalo rutinní záležitostí. Další útoky zahrnující sarin se objevily například vloni v Chán Šajchúnu, což znamená přímé porušení Úmluvy o chemických zbraních (CWC), k níž Sýrie přistoupila v roce 2013.

OSCE: Parlamentní volby v Maďarsku nebyly demokratické

9. 4. 2018

čas čtení 2 minutyOrganizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě vydala ostře kritickou zprávu o průběhu maďarské předvolební kampaně a maďarských voleb. To ovšem nezabránilo Babišovi, Zemanovi a Stropnickému, aby autoritáři Orbánovi k volebnímu vítězství blahopřáli

OSCE: 

Parlamentní volby v Maďarsku byly charakterizovány obrovskou převahou zdrojů státu a vládnoucí strany, což ochromilo schopnost kandidátů konkurovat ve volbách rovným způsobem. Voliči měli k dispozici celou  řadu politických alternativ, avšak výhrůžná a xenofobní rétorika, zaujatost médií a neprůhledné financování volební kampaně omezilo prostor pro autentickou politickou debatu a zabránilo voličům učinit plně informovanou volbu.

Základní práva a svobody byly respektovány, avšak bylo nutno je vykonávat v nepřátelském prostředí. Přístup k informacím a svoboda médií a shromažďování byly omezeny, také nedávnými zákonnými změnami. Vládne znepokojení, že dvojí druh procedur pro hlasování voličů, kteří nežijí v Maďarsku, byla podvrácením principu rovného volebního práva a že rozdíly byly založeny na podpoře pro vládnoucí stranu. (Vysvětlení: Maďaři, kteří trvale žijí na území jiných středoevropských států, a drtivou většinou podporují Orbána, směli ve volbách hlasovat, Maďaři z Maďarska, kteří pobývají v zahraničí a Orbána nepodporují, hlasovat nesměli.) 

Při volební kampani nepřátelská a zastrašovací rétorika omezila možnost podstatné debaty a omezila schopnost voličů učinit informovanou volbu. Všudypřítomné zamlžení hranic mezi vládními informačními kampaněmi a kampaněmi vládnoucí koalice a další zneužívání administrativních zdrojů odstranilo hranici mezi státem a stranou. To je v rozporu s přísliby, učiněnými organizaci OSCE.

Schopnost kandidátů kandidovat na rovném základě byla podstatnou měrou limitována přehnaným vládním financováním státních reklam, které zdůraznily a prohloubily to, co systematicky komunikovala vládní koalice. Voličům byly odepřeny informace o financování předvolební kampaně, což je nesmírně důležité pro jejich informovanou volbu a celkovou transparentnost.

Informace o předvolební kampani v médiích byly vysoce polarizované a chyběla kritická analýza. Zpravodajství a komentáře médií dávaly jasně přednost vládnoucí koalici, což je v rozporu s mezinárodními normami. Většina komerčních vysílatelů byla zaujatá, buď pro vládní strany nebo pro opozici. 

Ženy jsou i nadále jen minimálně zastoupeny v maďarském politickém životě. V rozporu s přísliby organizaci OSCE není povolena občanská kontrola voleb. Zákonná omezení a zastrašující vládní rétorika omezily občanskou účast na volební činnosti.


Svět nebude reagovat na nejnovější hrůzy v Sýrii

9. 4. 2018

čas čtení 3 minuty 

 


Na několik minut je nyní svět soustředěn na záběry hrůzy chemického útoku v Dúmě, nedaleko syrského hlavního města Damašku. Podobně jako po předchozích chemických útocích se nic nestane. Nic se nestalo, když se v roce 2015 fotografie mrtvého Alana Kurdiho utopeného tříletého uprchlíka, stala symbolem hanby, ani když podobným symbolem se stala fotografie Omrana Daqneeshe, chlapce vyhrabaného z trosek Aleppa, ani když loni došlo k útoku sárínem na Khan Sheikhun.


Nejste-li po Iráku už ochotni nikdy uvažovat o vojenské intervenci, podívejte se alespoň na důsledky nečinnosti. Je to poskvrna našeho kolektivního lidství, že zlo může pokračovat takto bez omezení:
Celé rodiny v krytech usmrceny plynem v Dúmě, ve východní Ghútě. Lidé skrývající se ve sklepích se udusili jedovatým plynem. Počet mrtvých více než 40.Znovu ukradená vila

10. 4. 2018 / Richard F. Vlasák

čas čtení 3 minuty


Jen vstoupím na posvátnou půdu vlasti, dovídám se o lotrovinách všeho druhu.

Jedna mne štve svou nehorázností. Ředitel Národního muzea a šéf úřadu vlády za přihlížení sezimovoústeckého starosty si vesele podepíší memorandum o zpřístupnění vily dr. Edvarda Beneše, okna a dveře budovy dokořán. Konečně. Ano mám radost, jenže celý příběh má jako vždy háček a ten háček mne odrazuje od toho vilu navštívit, byť věřím, že mnozí si tuto příležitost o víkendu vzít nenechali.

Pokus o Skripalovu vraždu – úspěšný tah šachisty Putina?

10. 4. 2018 / Pavel Urban

čas čtení 4 minuty

 

Mezi VIP a IP ruskými emigranty na Západě, kteří mají napjaté vztahy s Kremlem, panuje v posledních letech nadstandardní úmrtnost. Většina jejích obětí ale byla, pokud je mi známo, zemřena přirozeným způsobem. Naopak útok na Sergeje Skripala a jeho dceru patří k těm nemnoha, u nichž i chladně uvažující člověk jaksi automaticky ukáže na Moskvu.

Jednou z možností je, že navenek pozapomenutý agent byl ve skutečnosti podobně důležitý jako Litviněnko. A bylo jej nutné zlikvidovat tím, co bylo zrovna po ruce.

Proč je Orbánovo vítězství nebezpečné pro všechny

10. 4. 2018

čas čtení 4 minuty

"Díky Bohu, že tahle špinavá židovská kurva opouští Maďarsko."

Namísto toho, aby se čeští politikové razantně distancovali od autoritářské politiky Viktora Orbána a jeho zmanipulovaných voleb, vlezli mu kamsi svými blahopřáními. Ostudně se tak zachovali Andrej Babiš, Miloš Zeman, Martin Stropnický i Pavel Bělobrádek, který dokonce na Facebooku blábolil něco o "obraně křesťanských hodnot Evropy". (On Bělobrádek nevnímá, co po něm chce jeho papež? Chápu Pavla Bělobrádka, ono je to jistě lákavé, dosáhnout drtivého volebního vítězství prostřednictvím volební manipulace a vyvolávání iracionálního strachu z nesmyslů.) 

Ian Dunt varuje, proč je zahrávání si s autoritářstvím životně nebezpečné pro nás pro všechny (JČ): 

Maďarsko je lakmusovou zkouškou neliberalismu. Je to logické vyústění všech autoritářských fantazií, které se nyní odehrávají v Evropě i v Americe.

Viktor Orbán zvítězil v maďarských volbách tím, že se intenzivně soustředil na útoky proti imigraci, kterou označuje za "jed", šířil otevřeně antisemitský narativ a útočil na Evropskou unii.

Poslední záběry, které natočil novinář Jásir Murtaja v Gaze, než ho tam zastřelila izraelská armáda

10. 4. 2018

čas čtení 1 minutaIzraelský ministr obrany Avigdor Lieberman se vyjádřil, že tento novinář, otec jednoho dítěte, nese vinu za vlastní smrt - navzdory tomu, že Izrael byl varován, že střílení civilistů je zločinem, souzeným u Mezinárodního soudního dvora.

"Nevím, kdo to je, zda to byl či nebyl kameraman. Když někdo posílá drony nad izraelské vojáky, musí si uvědomit, že se tím ohrožuje," řekl Lieberman.

Izraelská armáda vydala opatrnější prohlášení: "Izraelská armáda úmyslně nestřílí na novináře. Okolnosti, během nichž byli novináři zasaženi, údajně střelbou izraelské armády, jsou nám neznámé a vyšetřujeme je."

Murtaja natáčel reportáž z palestinských demonstrací v Gaze pro Norwegian Refugee Council (NRC). Byl známý svým tvůrčím užíváním dronů při natáčení.

Jan Egeland, generální tajemník NRC, konstatoval: "Jásir Murtaja byl civilista a novinář, který měl na sobě jasnou identifikaci PRESS, když natáčel demonstrace u plotu v Gaze na hranici Izraele. Byl tam, protože chtěl zdokumentovat civilisty, kteří vykonávají své právo na pokojné protesty."

Murtaja a NRC pracovali na filmu, jehož cílem bylo zaznamenat dopad trvalého násilí na duševní zdraví dětí v Gaze.

NRC například zdokumentovala případ čtrnáctileté Rehamy, jejíž otec byl během demonstrace dne 30. března střelen do nohy a ta mu musela být amputována.

Podrobnosti v angličtině ZDE

 

Šéf OSN pro lidská práva odsoudil "kolektivní pokrčení ramen" nad opakovaným užíváním chemických zbraní prezidentem Asadem

10. 4. 2018

čas čtení 1 minuta"Vzhledem k tomu, že za dosavadní zločiny nebyl nikdo pohnán k odpovědnosti, oni tlačí dál - dál testují absenci rozhodnosti světa."

 

Komisař OSN pro lidská práva Zeid Ra’ad Al Hussein varoval, že poté, co používání chemických a biologických zbraní bylo po mnoho desítek let postaveno mimo zákon, svět nyní zůstává v nečinnosti, když se užívání těchto zbraní normalizuje v Sýrii. "Toto kolektivní pokrčení rameny nad dalším případem zneužití těchto děsivých zbraní je neuvěřitelně nebezpečné. Předchozí úspěchy při úsilí zrušit chemické zbraně a zničit jejich zásoby je nyní svévolně ničeno neefektivním, anebo záměrně obstruktivním globálním vedením. Celá řada velmi mocných států se přímo podílí na konfliktu v Sýrii, přesto zcela selhaly a nezastavili tento děsivý návrat k volnému používání chemických zbraní všemi. Důsledky takového vývoje mohou být v nadcházejících desetiletích katastrofální."

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL v únoru 2018

10. 3. 2018

čas čtení 2 minuty

V únoru 2018 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 53 967.40 Kč.    Výdaje na provoz Britských listů byly 72 743.50 Kč.   

Zůstatek byl koncem února 2018 149 026.83 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu. 

Potřebujeme měsíčně cca 60 - 70 000 Kč na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 350 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

 

Babiš | Iracionální nenávist v České republice | V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Český film | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
56030