Proč je Orbánovo vítězství nebezpečné pro všechny

10. 4. 2018

"Díky Bohu, že tahle špinavá židovská kurva opouští Maďarsko."

Namísto toho, aby se čeští politikové razantně distancovali od autoritářské politiky Viktora Orbána a jeho zmanipulovaných voleb, vlezli mu kamsi svými blahopřáními. Ostudně se tak zachovali Andrej Babiš, Miloš Zeman, Martin Stropnický i Pavel Bělobrádek, který dokonce na Facebooku blábolil něco o "obraně křesťanských hodnot Evropy". (On Bělobrádek nevnímá, co po něm chce jeho papež? Chápu Pavla Bělobrádka, ono je to jistě lákavé, dosáhnout drtivého volebního vítězství prostřednictvím volební manipulace a vyvolávání iracionálního strachu z nesmyslů.) 

Ian Dunt varuje, proč je zahrávání si s autoritářstvím životně nebezpečné pro nás pro všechny (JČ): 

Maďarsko je lakmusovou zkouškou neliberalismu. Je to logické vyústění všech autoritářských fantazií, které se nyní odehrávají v Evropě i v Americe.

Viktor Orbán zvítězil v maďarských volbách tím, že se intenzivně soustředil na útoky proti imigraci, kterou označuje za "jed", šířil otevřeně antisemitský narativ a útočil na Evropskou unii.
Opoziční strany "nám  chtějí ukrást naši vlast", varoval Orbán své stoupence na svém posledním předvolebním shromáždění. "Vedoucí evropští politikové spolčení s miliardářským spekulantem nechtějí bránit hranice, ale chtějí přivést migranty."

Když reportér serveru Politico informoval, že se přesunuje z Budapešti do Bruselu, dostal email, v němž se pravilo: "Díky Bohu, že tahle špinavá židovská kurva opouští Maďarsko." Výrok je typický pro šikanu a agresivitu, s níž se nyní v Maďarsku setkáváte. 

Není to chování okrajových extremistů. Antisemitismus je šířen vědomě a je absolutně explicitní. "Bojujeme proti nepříteli, který se od nás odlišuje," řekl Orbán minulý měsíc. "Není otevřený, skrývá se, není přímý, ale falešný, není poctivý, ale podvodný, nevěří v práci, ale spekuluje s penězi, nemá vlast, ale má pocit, že vlastní celý svět." 

Evropští liberálové by měli sledovat velmi bedlivě, co se děje v Maďarsku. Nestačí říct, že "u nás by se to nemohlo stát". Mnoho věcí, o nichž jsme tvrdili, že se "nikdy nemohou stát", se už děje. Všechny prvky Orbánova programu existují například v Británii, nebo v ČR: antisemitismus, zaměření proti Sorosovi, neustále vyvolávání strachu z imigrantů, démonizace Evropské unie a jejích institucí, útoky proti islámu, ochromování nezávislého soudnictví a všudypřítomné konspirační teorie: že skryté a mocné síly ochromují "přání lidu". 

Takto oslavovali britští stoupenci brexitu Orbánovo vítězství:"Obrovský volební úspěch Viktora Orbána je dalším důkazem, že národy Evropy už mají plné zuby Evropské unie a její katastrofální migrační politiky. Orbán je populárnější než kdy předtím, poté, co se postavil proti idiotům z Bruselu. Bojuj dál, Viktore!"

Všichni jsou to spojenci Nigela Farage, který je neustále v britských médiích. Letos v únoru Farage zaútočil na Sorose a označil ho za "snad nejnebezpečnějšího muže v západních demokraciích". Pak se vyjádřil: "Jen pokračujte, Viktore Orbáne!"


Orbánova nákaza se neomezuje jen na Farage a na jeho stoupence. Pronikla do našeho politického systému. Projekt brexitu je darem evropským autoritářům.

Liberálové všude si musejí uvědomit, co se děje. Musejí si uvědomit, proti čemu bojují a v jakém okamžiku historie žijí. Musejí být schopni poznat ty znaky: nenávist vůči "jiným", požadavek, aby se občané sklonili před "vůlí lidu", neustálé konspirační teorie, úsilí destabilizovat instituce a vládu zákona. Musejí si uvědomit, kam tato cesta vede.

V posledních měsících se mnoho liberálů přestalo zajímat o politiku. Není divu.

Jenže když to uděláte, k moci se dostanou hlasy Sirén. Začnou vás přesvědčovat, že jaksi je možno zabránit neliberalismu tím, že se mu ustoupí. Ustupme trochu ve věci brexitu, ustupme a tolerujme antisemitismus, tolerujme trochu všechny konspirační teorie a ono to všechno zmizí.

Jenže to je falešná představa. Bestii neusmrtíte tím, že ji budete živit.

Pohlédněte na Maďarsko. To nebezpečí je reálné. Může se to stát i zde. 

Kompletní článek v angličtině ZDE
 

 
 
0
Vytisknout
9583

Diskuse

Obsah vydání | 13. 4. 2018