V čem spočívá nebezpečí KSČM

15. 10. 2013 / Boris Cvek

čas čtení 3 minuty

Chtěl bych napsat článek o tom, v čem vidím dnes nebezpečí KSČM. Mnohokrát jsem psal o tom, jak je podle mého názoru komunistická ideologie bývalého sovětského bloku zločinná, a na tom trvám. Nicméně normalizační režim v Československu, tedy režim před rokem 1989, vykazuje v některých důležitých rysech velkou míru podobnosti s dnešním režimem a já vnímám stále silněji kontinuitu mezi KSČ a ODS a nikoli mezi KSČ a KSČM.

Čínský hospodářský zázrak je založen na povinných brigádách studentů

15. 10. 2013

čas čtení 2 minuty

Harmonické spojení autoritářského komunismu a agresivního manažerského kapitalismu: Co si může lidstvo přát lepšího?

Britští vládní politikové z Konzervativní strany jsou v těchto dnech na návštěvě v Číně a vychvalují tam čínského podnikatelského ducha a rozvoj čínské ekonomiky, který "pomůže všem". Jak napsal v deníku Guardian komentátor Aditya Chakrabortty, vůbec však nehovoří o povinných dlouhodobých brigádách čínských středoškoláků v západních podnicích v Číně. Ty vypovídají o tom, jakou cenu musejí platit obyčejní Číňané za hospodářské styky mezi Čínou a Západem daleko výmluvněji než fráze ministrů.

Český rozhlas: Pracujte pro nás zadarmo!

15. 10. 2013

čas čtení < 1 minuta

Nabízíme:

  • odbornou neplacenou stáž do konce roku 2013 s perspektivou nabídky stálého pracovního poměru od 1.1.2014
  • nástup ihned
  • místo výkonu práce - Praha (bez výjimek)

Důležité upozornění: Po dobu neplacené stáže ČRo NEBUDE poskytovat náhrady žádného charakteru.

Zdroj: ZDE

V Kataru zatkli dva německé dokumentaristy, kteří filmovali pracovní podmínky dělníků

15. 10. 2013

čas čtení 1 minuta

Dva němečtí televizní dokumentaristé uvedli, že je zadržely katarské úřady poté, co se pokusili natočit film o pracovních podmínkách přistěhovaleckých dělníků, kteří stavějí v Kataru infrastrukturu pro světové mistrovství ve fotbale v roce 2022.

Peter Giesel a jeho kameraman Robin Ahne byli zadržování 27 hodin poté, co nafilmovali pracovní podmínky dělníků z balkonu svého hotelu v městě Doha.

Potržněnec horší trhovce

15. 10. 2013 / Karel Dolejší

čas čtení 2 minuty

Podle stínového ministra financí Jana Mládka (ČSSD) - který však své tvrzení nepodložil žádnými daty - prý kritika stavu lidských práv v Rusku a Číně vede ke ztrátě pracovních míst. Týž muž nedávno na ruském velvyslanectví vyvolával "Zvítězíme!", takže by jeho názory zahraniční politiku, kterou chce zemanovské křídlo jeho strany kompletně ztržnit, neměly nikoho překvapovat - neboť celkem vzato veřejně nevystupuje jako český ministr. Jeho strana hodlá i vysoké školy platit podle tržní uplatnitelnosti absolventů, pročež se zřejmě brzy dočkáme toho, že největší ekonomické úspěchy zaznamená nově vzniklá Univerzita sexuálních služeb.

Bývaly doby, kdy skandinávští sociální demokraté, k nimž se ČSSD dosud občas verbálně hlásí, považovali za hlavní kritérium lidské důstojnosti dekomodifikaci - tedy vymanění lidí z čistě tržních pravidel. A bývaly taktéž doby, kdy bylo každému víceméně jasné, že země velikosti České republiky si jistě nemůže hrát na velmoc, je však v jejím životním zájmu prosazovat striktní dodržování pravidel v mezinárodních vztazích.

Budoucnost NATO: Účet bez hostinského

15. 10. 2013

čas čtení 4 minuty

KD│ Ellen Hallams z londýnské King's College se zabývá otázkou budoucnosti NATO s ohledem na změnu strategických priorit USA (na prvním místě je nyní pacifická oblast) a na dopady ekonomické krize, které po obou stranách Atlantiku vedou k redukci výdajů na zbrojení. Hallams vyjmenovává všechny myslitelné výzvy, kterým NATO čelí, avšak ve výsledku jí vychází opět staré NATO, jen poněkud faceliftované. Vztahy USA-Evropa se více vyrovnají, důraz na americké velení se poněkud oslabí zavedením postu zástupce hlavního velitele, jenž bude obsazen Evropanem. Evropa zvýší výdaje na zbrojení a začne navyšovat vojenské kapacity. Vedle toho Spojené státy změní dvojčlenku vedoucí (USA) - vedený (evropští spojenci) v trojčlenku USA-NATO-EU. Některé operace, které se nebudou týkat zásadních zájmů USA, by NATO mělo být schopno realizovat bez jejich účasti, zejména v tandemu Británie-Francie.

"Rež a rúbaj do krve..."

15. 10. 2013

čas čtení 5 minut

Takhle "lidumilně" se zpívá v jisté slovenské písni. Její bohužel dodnes živé protičeské a protižidovské mutace vycházejí z textů, které vznikly ve "zlatém období" slovenské kultury -- za Tisova Slovenského štátu. Však v nich také aktivisté a mládežníci příležitostně oslavovali jejího židobijeckého ministra vnitra Alexandera "Šaňa" Macha.

Podnikání podle Bakaly

15. 10. 2013

čas čtení < 1 minuta

Užasl jsem nad "návodem" k "podnikání" ve večerejších Hospodářských novinách . Jaké téma bude mít příloha "Podnikání" příště?: "Jak podnikat na černém trhu?" ptá se Jiří Jandík.

Za kolik by byl Jindřich Šídlo ochoten napsat článek kritický k Bakalovi?

15. 10. 2013

čas čtení < 1 minuta

Na Facebooku proběhla mírně zuřivá diskuse, týkající se integrity novinářů zaměstnávaných miliardářem Bakalou. Jindřich Šídlo z Bakalových Hospodářských novin se pokusil pozornost odvrátit kritikou Britských listů. Milan Mikuláštík mu veřejně položil několik otázek:

Milan Mikuláštík: Tak se Vás ptám já, pane Šídlo. Do Britských listů nepíšu, takže bych měl být OK, doufám. Kdy začnete psát o Bakalovi?

Milan Mikuláštík: Pane Šídlo, jaká je Vaše cena? Za kolik byste napsal kritický článek o Bakalovi?

Milan Mikuláštík: Pane Šídlo, za kolik byste přešel do médií vlastněných panem Babišem?

Milan Mikuláštík: tak ještě jednou: PANE ŠÍDLO, ZA KOLIK (KORUN, EURO, DOLARŮ) BYSTE BYL OCHOTEN NAPSAT KRITICKÝ ČLÁNEK O BAKALOVI? Třeba bychom se na to složili, myslím, že zájemců by se našlo dost.

Zdroj: ZDE

Jak britské banky vysály a zlikvidovaly stovky podniků

15. 10. 2013

čas čtení 1 minuta

Televize BBC vysílala v pondělí ve svém pravidelném investigativním pořadu Panorama pod názvem "Britain's New Banking Scandal" (Nový britský bankovní skandál) šokující dokument o tom, jak britské banky drsně parazitovaly na stovkách středních i malých podniků. Při poskytování podnikatelských půjček je totiž donutily, aby zároveň s půjčkou od banky přijaly závazek v rámci tzv. "interest rate swaps", složitý a nákladný instrument, o jehož podmínkách podnikatele banky řádně neinformovaly.

Důsledkem bylo, že i když byla podnikatelská půjčka splacena, instrument umožňující "záměnu úrokových měr" postupně účtoval podnikům stále horentnější poplatky, až firmu přivedl k bankrotu. Podniky bankám tak zaplatily statisíce až miliony liber na poplatcích, a to v době, kdy vláda od bank požadovala, aby liberálním poskytováním půjček soukromému sektoru podpořily v ekonomické krizi hospodářské oživení. Banky naopak způsobily agresivním vymáháním horentních poplatků krach mnoha firem. Státní regulační orgán má donutit banky, aby poškozeným podnikatelům vyplatily odškodné ve výši více než miliardy liber, avšak proces náhrady funguje špatně. Pořad televize BBC Panorama upozornil zejména na šokující skutečnost, že banky samy mají právo najímat právníky, kteří mají rozhodovat o tom, zda v jednotlivých případech banka pochybila.

Neúčast Spojených států na summitu APEC na Bali poskytla příležitost Číně

15. 10. 2013 / Miloš Kaláb

čas čtení 5 minut

V první polovině října se konal na Bali (Indonézie) summit "Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří" (APEC). Čína využila nepřítomnosti amerického prezidenta Baracka Obamy k tomu, aby na Bali zazářil její prezident Si Ťin-pching. Neúčast prezidenta Spojených států na summitu APECu v Bali byla k jejich vlastní škodě.

Exekuce může čekat až 100 tisíc seniorů. Drtí je dluhy z předváděček i pomoc příbuzným

15. 10. 2013

čas čtení < 1 minuta

Počet seniorů, kteří žijí ve strachu, že jim u dveří zazvoní exekutor, v Česku prudce roste. Za posledních deset let se počet důchodů zatížených exekucí zvedl skoro čtyřikrát. Podle odborníků na dluhové poradenství může být koncem letošního roku nebezpečně zadlužených seniorů kolem 100 tisíc. Za posledních 10 let se počet důchodů zatížených exekucí zvedl skoro čtyřikrát.

Zatímco v roce 2008 vyplácela Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) 40 710 důchodů s exekuční srážkou, v polovině letošního roku čelilo exekuci na důchod už 68 125 seniorů. Průměrný dluh seniora se podle údajů inkasních agentur pohybuje kolem 50 tisíc korun.

Zdroj ZDE

PŘEČETLI JSME:

Maďarsko se noří do tmy

15. 10. 2013

čas čtení 1 minuta

Odhady OSN tvrdí, že v Maďarsku žije až 35 tisíc bezdomovců, přičemž osm tisíc z nich je v Budapešti. Metropole má ale pro tyto účely vyčleněno jen 5500 lůžek, a tak některým lidem bez domova nezbývá než přespávat přímo na ulicích, jiní si začali budovat primitivní obydlí v kopcích nad Budou. A to není dobré pro turistický ruch.

Vládní pravicový blok Fidesz premiéra Viktora Orbána podle všeho ani nezkusil hledat humánní řešení tohoto problému. Primátor Budapešti István Tarlós nejprve vykázal bezdomovce z veřejných prostranství, což se zalíbilo členům vlády a rozhodli se podobné pravidlo uplatnit zákonem pro celou zemi. Trestem za neuposlechnutí mělo být vězení nebo pokuta v přepočtu až 12 tisíc korun. Snaha dostat peníze z někoho, kdo sotva přežívá, je hloupost, snaha věznit lidi za to, že nemají střechu nad hlavou, je nelidské. Ale to bylo loni a v listopadu ústavní soud zákon zrušil. Mezitím už byla většina soudců vyměněna za členy nebo sympatizanty Fideszu, a tak už by nyní takový verdikt možný nebyl, tím spíš, že do ústavy byla nyní včleněna pasáž zakazující život na veřejných prostranstvích "ve jménu udržení veřejného pořádku, veřejné bezpečnosti, veřejného zdraví a kulturních hodnot".

Zdroj: ZDE

anebo si můžete Literárky koupit na stánku za 36 Kč, nebo si je předplatit za roční cenu 1650 Kč. Myslíme, že stojí zato podpořit tento týdeník, který dnes přináší do ČR často jinak nedostupné informace. (JČ)

Koutek reklamní tuposti

There are three

15. 10. 2013 / Štefan Švec

čas čtení < 1 minuta

Jedna ze tří aktuálně existujících verzí fotbalového klubu s nejčeštějším názvem u nás má potřebu demonstrovat své nároky na to, že je právě ona ta jediná pravá. OK. Ale proč proboha anglicky? Kdyby se náhodou v Holešovicích procházel cizinec, který o ní něco tuší?

Proč tento koutek?

Reklama je součástí veřejného prostředí. Ovlivňuje naši řeč a vnímání estetiky, ať chceme nebo ne. Proto by měla dodržovat aspoň základní kulturu vyjadřování. Budeme publikovat takové příklady firemní komunikace, kde neschopnost jejího tvůrce či zadavatele překročila míru jazykové či jiné normy. Snad to přispěje ke kultivaci okolí nás všech.

29111

Koutek reklamní tuposti:

Vysoká textařská

14. 10. 2013 / Štefan Švec

čas čtení 1 minuta

Výstavy v obchodních centrech bývají pitomé často. Ale prezentace pražského Švandova divadla v lidojemu Nový Smíchov mohla být jiná. Teda kdyby ji neotextoval úchylný král klišé. Od názvu "Zaostřeno na divadlo" (co jiného k fotkám z divadla?) přes "Dramatické momenty z představení zachycené objektivy fotoaparátů (ještěže ne ledniček), "Pořádnou dávku divadelních emocí" (to je jak z telky, mámo!), "Radost, smutek, bolest, štěstí i šílenství ve tvářích herců" (zoufalství z nutnosti vyplnit prostor textem nikdy nebylo vyšší) až po "Divadlo zblízka, divadlo mezi vámi" je to festival frází jak z programu Tomia Okamury. Proč proboha někdo nutí lidi číst pětkrát za sebou totéž nic?

Agónie zastupitelské demokracie

14. 10. 2013 / Bohumil Kartous

čas čtení 8 minut

Společnost vykazuje znaky nedůvěry v politický systém. Ochota věřit komukoliv, kdo drží moc v rukou, od prezidenta, přes vládu až po parlament, je trvale nízká a v podstatě jakákoliv změna způsobuje jen dočasnou změnu postojů, které se záhy vrací na stejnou, ne-li opět o něco nižší úroveň. Je vcelku jedno, zda je v tom okamžiku u moci levice, nebo pravice. Dochází k opakovaným selháním ne jednotlivců, ale celých mocenských struktur, vytvořených právě proto, aby selhání systému umožnily a pokud možno zakryly. Mnohdy se to jistě dobře daří. To, co se nepodaří utajit, se odehrává za bizarních souvislostí, které se hromadí v otevřené jímce veřejného prostoru a nutně prohlubují znechucení a už tak vysoce vyvinutý pocit bezmoci, neřešitelnosti, který si tato společnost pěstuje a hýčká už mnoho desítek let. Náhlé záchvěvy pociťované svobody, které přicházejí s velmi dlouhými odstupy, jakoby tento existenciální fenomén pouze utvrzují a činí ze svobody něco stejně vzácného a pozoruhodného, jako je polární záře: když ji zažijete, cítíte se okouzleni a přitom tušíte, že si jí musíte užít, protože nebude dlouho trvat.

Jak se podařilo Rakušanům vytvořit fungující a prosperující sociální stát?

14. 10. 2013 / Boris Cvek

čas čtení 1 minuta

Ačkoli s Bohumilem Kartousem souhlasím téměř ve všem, co píše ve svém článku "Agónie zastupitelské demokracie", nemyslím si, že právě to, že nemůžeme volit více stran najednou je náš problém. Je to to, co nás odlišuje od vyspělého světa? Nebo hledáme jen nějakou další "alternativu", jak být jiní než Německo, Rakousko, Francie, Británie, Nizozemí, skandinávské státy?

Možná by stálo za úvahu zjistit, jak se Rakušanům, kteří s námi sdílejí dějiny od roku 1526 až do roku 1918, podařilo z bídy a chudoby před válkou i po válce vyrůst do bohatého, sociálního a fungujícího státu.

Vídeň byla nedávno vyhodnocena jako místo s nejvyšší kvalitou života na světě. Jistě to nebylo díky nějakým experimentům s volebním systémem. Zdůraznil bych, že hospodářský a společenský zázrak v Rakousku i Německu udělaly tradiční strany, žádné rychlokvašky. V Bavorsku, jedné z nejvyspělejších zemí Německa, vládne od války téměř bez přerušení dokonce jedna strana, CSU.

Vienna has the best quality of life - and Baghdad the worst (Vídeň má nejlepší kvalitu života - a Bagdád nejhorší) ZDE

Mercer Quality of Living Report 2012 ZDE (Praha je na 69. místě, ale umístila se nejvýše z "východoevropských" měst.)

Vravel druhý kamoš:

14. 10. 2013 / Vlado Šimek

čas čtení < 1 minuta

rok 2003 demitra zasunul gól vokounovi
4:2 na ms v hokeji
získavame bronz
rok 2009 jendrišek doráža svoju strelu
strieľa gól čechovi
2:1 vo futbale v prahe
my sme tu doma pamätáš?
a potom
rok 2012 demitra z hora diriguje
hudáčka so šatanom
3:1 v helsinkách
a nedávno draft
slovák v prvom kole
z 27. miesta
najlepší čech až za ním v 114. kole
to sme už mali draftovaných dvoch
vole pičo
intervaly sa skracujú
národ sa vzmáha
poraziť čechov
to je to o čo tu ide
vravel kamoš

Pro Britské listy připravil Petr Štengl

Británie bude poskytovat prioritní víza bohatým podnikatelům z komunistické Číny

14. 10. 2013

čas čtení 1 minuta

Britský konzervativní ministr financí George Osborne v pondělí zveřejní nový vízový systém, který umožní bohatým podnikatelům a bohatým turistům z komunistické Číny cestovat do Británie. Během své návštěvy v Pekingu pronese projev, v němž zdůrazní, že žádná jiná země na Západě nechce přilákat kapitálové investice z komunistické Číny horlivěji než Velká Británie. "Nechci bránit vašemu hospodářskému pokroku. Chci, aby se na něm Británie mohla podílet," řekne Osborne v projevu na pekingské univerzitě.

29112

Bezohledná reklama

14. 10. 2013 / Boris Cvek

čas čtení 1 minuta

Už dlouhou dobu nesnáším reklamy a vyhýbám se jim. Už to není ani věcí názoru, nýbrž silného, téměř fyzického odporu k něčemu, co mne chce zmanipulovat, podvést, zneužít, co mi nutí věci, které nepotřebuji, a co se tváří, jako bych já byl ten, o koho tu jde na prvním místě, a přitom jde jenom o to, jak ze mne dostat peníze.

PORTRÉT PŘEDSEDY SENÁTU ČR:

MIlan Štěch: "Ekonomika je v zahraničních vztazích důležitá, avšak nesmíme zapomínat na kulturní diplomacii ve prospěch ČR a střední Evropy"

12. 10. 2013 / Jan Čulík

čas čtení 30 minut

  • Pane Štěchu, vy máte odborové zázemí?
  • Mám-li to vzít úplně od začátku, někdy ve svých dvaceti pěti, dvaceti šesti letech jsem byl nominován a zvolen z dílny, kde jsem pracoval jako směnový mistr do závodního výboru tehdy ještě Revolučního odborového hnutí. Věnoval jsem se hodně oblasti pracovního prostředí a především oblasti mezd odměňování. To bylo v českobudějovické Škodovce. V rámci tehdejší kádrové politiky byl připravován jeden přední dělník, předák, na to, že bude dělat předsedu závodního výboru. Já jsem se, tehdy ještě velmi mladý, někdy po třicítce, stal předsedou toho závodního výboru ROH.

    Ivan Štampach: O nastolení Klausovy kleptokratické oligarchie jsme nestáli

    12. 10. 2013 / Ivan Odilo Štampach

    čas čtení 1 minuta

    V reakci na udělení Trumanovy-Reaganovy "medaile svobody" Václavu Klausovi napsal na Facebooku teolog Ivan Štampach:

    "Kdybych si chtěl hrát nedůstojnou hru na hrdiny, tak jsem taky oběť komunismu, rozhodně daleko spíš, než Václav Klaus. Vydával jsem od r. 1979 s přáteli samizdatové periodikum Acta incognitorum a pořádali jsme bytové semináře. Působil jsem v podzemních strukturách církve, podílel se na přípravě tajně svěcených duchovních a na vydávání dvou tajných církevních periodik s Ottou Mádrem a Karlem Šprunkem "T" (předchůdce oficiálních Teologických textů) a s dominikány Sursum.

    Odseděl jsem si 4 roky v kriminále. Byl jsem od r. 1970 bez pasu. Chodil jsem na nepříjemné výslechy. Myslím, že nikdo pro mne nechystá žádnou medaili. A od spolku, který ji dal Klausovi a Orbánovi, bych ji prostě nepřijal.

    Nevedl jsem stejný boj jako tito jmenovaní. Měl jsem jiné prostředky a jiné cíle. Jsou to cíle dnes pokládané za vrcholně nežádoucí stejně jako tehdy. Mým a našim cílem (pokud mohu mluvit za stejně smýšlející) byla obnova skutečné demokracie. O nastolení kleptokratické formy oligarchie jsme nestáli."

    Jaké nám opět (ne)hrozí nebezpečí

    11. 10. 2013 / Marek Řezanka

    čas čtení 9 minut

    ODS i TOP09 pochopily, že na základě svých programových priorit v nadcházejících volbách uspět nemohou - tak se na to snaží jít od lesa. Vyhýbají se tématům souvisejícím s konkrétními kroky v různých oblastech, např. v sociálním zabezpečení, ve zdravotnictví, v oblasti životního prostředí, v průmyslu či v zemědělství.

    Místo toho se obě strany -- každá po svém -- rozhodly vzbudit u co největšího počtu potenciálních voličů pocit, že jen ony dvě jsou zárukou "zachování demokracie" v České republice.

    Fascinující: Pražský magistrát neřeší krádeže a podvody v pražských ulicích, zato vytáhl do boje proti filmařům, kteří na ně poukázali

    11. 10. 2013 / Jan Čulík

    čas čtení 3 minuty



    Jak na to poukázal tento týden NOVÝ dokument o krádežích a podvodech v Praze, který právě odvysílala televize BBC, v Praze se hromadně okrádají turisté a turistický byznys je i v mnoha jiných oblastech jasně za hranou zákona, především při provozování bordelů, které jsou v ČR teoreticky nezákonné, dále při prodeji drog.

    Dokument televize BBC zaznamenává případy kapsářství, interviewuje pražského kapsáře ve vězení, který si krádežemi vydělával až 2000 euro denně, z automobilu Městské policie Praha hovoří za přítomnosti policistů !! s postarší prostitutkou, která přiznává, že si prostitucí zas tak moc nevydělá, a tak své zákazníky okrádá. Na otázku, kdy ukradla svému zákazníku nejvíc, říká, že 30 000 Kč. Britská reportérka se pak obrátí na policistku od Městské policie a ptá se jí, proč prostitutku nezatkne. Ta vysvětlí, že nemá žádný důkaz! :) Proti prodeji drog policie taky zasáhnout nemůže, protože množství prodávaných drog v jednotlivých balíčcích je příliš malé. Problém nezákonných bordelů v centru města chce starosta vyřešit jejich odsunutím na pražskou periferii. :)

    No prostě, na soudného, nestranného diváka to dobrý dojem neudělá. Koncentrovaným dojmem z Prahy z tohoto filmu je, že se tu lže, podvádí a krade a že se na tom svou nečinností podílejí i úřady a politikové. Že zákony v Česku existují jen tak naoko, jako Potěmkinova vesnice. Nevím, zda to povede k tomu, že se do Prahy budou zahraniční turisté i nadále hrnout.

    Švýcarský svaz, náš vzor!

    11. 10. 2013 / Milan Daniel

    čas čtení 2 minuty

    Jestliže jsem si švýcarskou konfederaci dovolil nazvat svazem, pak jenom proto, abych parafrázoval heslo, s nímž vyrůstala má generace. Ale bez legrace: kéž by české soudy pracovaly jako švýcarské (mám samozřejmě na mysli kauzu MUS). Kéž by byly stejně nezávislé na politickém počasí. Kéž by v Česku fungovala skutečná a hlavně přímá demokracie, jíž si občané šestadvaceti švýcarských kantonů dosyta užívají!

    POZVÁNKA:

    Jan Paul / "Světlo, které nevrhá stín"

    14. 10. 2013

    čas čtení 4 minuty

    Galerie kritiků, Palác Adria, Jungmannova 36/31, 110 00 Praha
    16. října - 16. listopadu 2013
    kurátor: Jaroslav Vanča

    Po třinácti letech vystavuje Jan Paul (nar. 1956) opět v Praze, a to pouze tvorbu vzniklou po roce 2004, kdy se rozhodl malovat prsty bez použití štětců. Rok 2004, v němž prožil umírání matky, když si ji vzal z nemocnice zemřít domů, byl pro autora nejen zásadním předělem jeho tvůrčího úsilí a změny přístupu k tvorbě, ale i mezníkem jeho života. Obé propojil a silný osobní prožitek zhodnotil ve svém díle.

    Egypt: Najmä sociálny konflikt

    14. 10. 2013 / Juraj Mesík

    čas čtení 3 minuty

    Dva roky po slávnej "arabskej jari" a rok po prvých slobodných voľbách sa v údolí Nílu znovu chopila moci armáda a policajný štát v štýle väzneného Husního Mubaraka. Je takmer isté, že demokracia v Egypte sa skončila tak ako už skôr v Iraku a Líbyi.

    Chceme #pravici, nebo spravedlivé mzdy?

    14. 10. 2013 / Michal Rusek

    čas čtení 17 minut

    Existuje řada odvětví, které generují slušné zisky. Ve své vstřícné naivitě jsme přistoupili na liberálně tržní tvrzení, že vysoké mzdy jsou přímým důsledkem kvalifikované vysoce odborné práce a že neexistuje důvod, proč by měla i vysoce zisková firma "jen tak" zvyšovat zaměstnancům mzdy, pokud je v zemi nezaměstnanost a tedy dostatek volné "pracovní síly".

    Naše pravicové strany se brání zvyšování minimální mzdy, nebo ji chtějí rovnou zcela zrušit. To se týká mj. i KDU-ČSL, kdy se přímo její předseda Pavel Bělobrádek ve velké diskusi na Radiožurnálu (mezi 17:00 a 18:30, moderoval M. Veselovský, odvysíláno dne 10. října 2013) vyslovil pro její zrušení.

    Poslední varování?

    14. 10. 2013 / Jan Sláma

    čas čtení 3 minuty

    Do voleb máme už opravdu jen pár dní a měli bychom si opravdu dobře rozmyslet strategii své volby. A není to snadné. Pravicové strany pro prosté občany nepřicházejí vůbec v úvahu, protože to co nám poslední roky předváděly nás přivedlo opět o něco blíže ke hranici chudoby, ne li až za ni. Zbohatlým se dařilo dále bohatnout, zločincům byla udělena amnestie, neschopní poslanci by dále chtěli užívat pohodlného života, aniž by za nimi byla vidět jakákoli práce pro společnost. Opět se na nás usmívají jejich prázdné a tupé tváře z plakátů.

    Privatizace

    14. 10. 2013 / Věra Říhová

    čas čtení 13 minut

    Vynikající článek Petra Tučka je učebnicovou výpovědí o zrodu soukromého vlastnictví. Takových výpovědí bychom potřebovali mnohem více, potřebovali bychom je dostat k mládeži a střední generaci, která privatizaci již nezažila, aby poznala pravdu. Je úkolem naší generace předat informace dále, vysvětlovat průběh privatizace všem, kteří nerozumějí vzniku soukromého vlastnictví v Čechách i v ostatních postkomunistických státech.

    Protože nás v mládí také poučilo pouze vyprávění babiček a dědů, přidávám trochu svých osobních vzpomínek na privatizaci, možná se se svými vzpomínkami přidají i další, protože stejně jako ta komunistická i dnešní pravicová propaganda zahaluje pravdu mlhou a zamlčuje fakta.

    Budeme opakovat stále stejné chyby?

    14. 10. 2013 / Jiří Bátěk

    čas čtení 2 minuty

    Blížící se parlamentní volby i celkový polistopadový vývoj způsobují u mnoha lidí značnou skepsi a beznaděj. Řeší to různě. Někteří volby ignorují, jiní chtějí volit opačný pól politického spektra, než volili dříve, mnozí i z jakési společenské revolty chtějí hlasovat pro KSČM. Chtějí je volit proto, že tato strana není od sametové revoluce spojena s žádnou korupční kauzou.

    Zeman v palestinském porcelánu

    12. 10. 2013 / Štěpán Steiger

    čas čtení 5 minut

    Český prezident přivezl z Izraele nejenom název "Čechie", nýbrž pro sebe i prohloubené a nadále trvalé přátelství. Vyjádřil to mnoha slovy, jimiž nešetřil. Žádné slovo však nepoužil - což bylo tím výmluvnější - pro svůj xenofobní postoj vůči Palestincům, ačkoliv právě ty jeho izraelští přátelé potřebují, když hlasitě vyznávají, že Izrael je židovský stát. Navíc své oznámení, že Česká republika přestěhuje svoje vyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma, pronesl v rozhovoru s izraelským novinářem před svou cestou -- jako drobný, zato milý dáreček hostitelům.

    PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

    Hospodaření OSBL za srpen 2013

    15. 9. 2013

    čas čtení 2 minuty

    V srpnu 2013 přispělo finančně na Britské listy 242 osob bankovním příkazem celkovou částkou 69 619,45 Kč, dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilu v červnu 2013 částkou 1144,60 Kč.

    Zůstatek byl koncem srpna 2013 412 732,19 Kč, z toho částka na exekutorský projekt 166 375,59 Kč.

    Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

    Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

    Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

    38122