Novinky.cz a Václav Klaus mladší zjevně fungují jako agenti Islámského státu

30. 11. 2015 / Jan Čulík

čas čtení 2 minuty

Nedostává se mi slov k tomu, abych vyjádřil své ohromení nad tupostí Václava Klause mladšího, který svými omezenými nesmysly dále výrazně přispívá k propadu České republiky do stále větší globální izolace. Klaus i Novinky jednají nyní vyloženě jako přímí agenti Islámského státu, kterážto teroristická organizace, vraždící především muslimy, se snaží vytvořit dojem, že existuje globální válka mezi muslimy na jedné straně a nemuslimským světem na straně druhé. Klaus mladší tuto ideologii Islámského státu zjevně podporuje a Novinky mu to zveřejňují. Chybí v ČR opravdu už i minimální míra soudnosti? Václav Klaus starší měl dost rozumu na to, aby poukázal, že je rozdíl mezi nevinnými muslimy a islamistickým extremismem a terorismem. Zjevně jeho rozumný postoj nemá dopad na jeho potrhlého a nebezpečného syna.

Nejvýrazněji protestují proti Islámskému státu v mnoha částech světa právě muslimové. Neúnavně poukazují na to, že patologická, vražedná ideologie islamistických extremistů je protiislámská a obětmi vraždění těchto teroristů jsou v první řadě statisíce muslimů, kteří jsou vražděni a přicházejí o domovy, vlast i přístřeší.

Deset nepříjemných pravd o terorismu

30. 11. 2015

čas čtení 6 minut

1. Příchodu teroristů zvnější nelze zabránit

Hranice jsou propustné. USA mají asi 150 000 kilometrů pobřeží. Řecko má 6000 ostrovů a 15 000 kilometrů pobřeží. Z Iráku a ze Sýrie je možno dojít pěšky do Turecka a z Turecka do Bulharska. Na amerických letištích ročně přistává 800 milionů lidí, na evropských 1,7 miliardy lidí. Žádná zeď nikdy teroristovi nezabrání v příchodu a žádné pohraniční stráže nebudou nikdy schopny hranice hermeticky uzavřít, píše americký list Foreign Policy.

2. Kromě toho, teroristé jsou už v USA i v Evropě

Útoky v Londýně z roku 2005 spáchali britští občané. Atentát na bostonský maraton spáchal americký občan a držitel trvalého pobytu v USA a útoky v Paříži spáchali drtivou většinou Francouzi. Všechny země na světě mají rozhněvané mladé muže a internet nabízí množství užitečných ideologií, které ospravedlní jednání na základě jakékoliv frustrace.

Facebook zrušil - a znovu otevřel - rasistickou stránku v angličtině

30. 11. 2015

čas čtení 1 minuta

Facebook vyřadil z provozu - a pak znovu otevřel - stránku ultrapravicové britské organizace Britain First, která bojuje proti společenské diverzitě. Stránka měla 1,1 milionu stoupenců, a byla tak nejpopulárnější politickou stránkou na sociálních sítích v Británii.

Facebook vydal toto prohlášení: "Vaše stránka není v současnosti na Facebooku viditelná. Zdá se, že výroky zveřejněné na vaší stránce neodpovídají podmínkám a komunitním normám Facebooku, takže vaši stránku nezveřejňujeme."

Facebook přispívá k razantnímu šíření hate speech v evropských společnostech. V České republice k stránkám, které záměrně šíří manipulativní lži a nesmysly a rastistické nenávistné komentáře, patří především stránky IVČRN, které Facebook také toleruje.

V Hamburku bylo zahájeno , evropského ředitele Facebooku, odpovědného i za Facebook ve východní Evropě, za to, že Facebook umožňuje porušování zákonů o šíření rasové a xenofobní nenávisti.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Prezidentské úvahy

30. 11. 2015 / Štěpán Steiger

čas čtení 5 minut

Nejde o úvahy prezidentovy, nýbrž o úvahy o prezidentovi. O tom současném českém – inženýru Miloši Zemanovi. Případně tom budoucím, jenž může být týž. Proč týž - to řeknu dále.

V sobotu 28. tm. totiž známý komentátor Práva Alexandr Mitrofanov napsal pod titulem Jiná parta také toto: „Je tématem pro diskusi, zda Zeman skutečně někdy byl levicový, anebo zda šlo jen o masku, kterou potřeboval pro uskutečnění svých plánů. Důležité je, že této tezi uvěřilo velké množství členů a příznivců ČSSD. Jsou-li vnímaví, museli postupně docházet k názoru, že nemusí být pravdivá, byla-li někdy dřív.“

Po přečtení těchto slov jsem se zaradoval hned ze dvou důvodů. Zaprvé, přiznám, mne sobecky potěšilo, že názor, který také sdílím a to už léta – jak dosvědčí moji přátelé – zastává i známý novinář. A za druhé, že je názor vyslovován otevřeně a veřejně.

Objevily se první známky rozkladu Evropské unie v důsledku uprchlické krize

Merkelová jedná výlučně se západními partnery v EU

29. 11. 2015

čas čtení 5 minut

Angela Merkelová uspořádala překvapivě výlučný minisummit v Bruselu s pouze devíti členskými zeměmi EU

Německo se postavilo v rámci uprchlické krize do čela "koalice ochotných" devíti členských zemí EU, které přijímají největší počet uprchlíků z Blízkého východu. Došlo k rozštěpu Evropské unie v otázkách povinného rozdělování uprchlíků a financování uprchlické krize.

Vzhledem k tomu, že východní Evropa, která dosud byla největším příjemcem obrovských finančních dotací z EU, se odmítá podílet na systému rozdělování uprchlíků podle kvót, Brusel se zřejmě pokusí přerozdělit peníze z velkých strukturních fondů a fondů soudržnosti, které dosud dostávala východní Evropa, Turecku na uprchlíky.

Bezprecedentní celkový summit EU s Tureckem schválil křehkou dohodu, jejímž cílem má být ukončení vlny uprchlíků, kteří přicházejí přes Turecko do Evropy.

Avšak německá kancléřka Angela Merkelová, frustrována odporem východoevropských zemí vůči její politice, také uspořádala v neděli samostatný minisummit se sedmi členskými zeměmi EU s cílem uzavřít s Tureckem rychlou dohodu a prosadit novou politiku přijetí statisiců uprchlíků ročně přímo z Turecka.

Z překvapivého minisummitu vyplývá, že se Merkelová vzdala pokusů přesvědčit své oponenty, především ve východní Evropě, aby se připojili k povinnému rozdělování uprchlíků po celé Evropské unii, i když se očekává, že využije koalice států podporujících uprchlické kvóty, aby vzdorné Východoevropany přesvědčila o nutnosti přijetí kvót později.

Jak pomáhají němečtí učitelé ztraumatizovaným uprchlickým dětem

29. 11. 2015

čas čtení 3 minuty

Letos v létě byl Daniel Wunsch, učitel ve škole v malebném německém městě Baden-Baden, telefonicky požádán, aby pomohl uprchlickému chlapci v jeho třídě, který se pokusil spáchat sebevraždu. "Ahmed" (jeho jméno bylo změněno), pracovitý mladý muž, který se chce stát zdravotníkem, trpěl po mnoho týdnů nespavostí a neměl nikoho než školu, kdo by mu pomohl.

Wunsch vzal chlapce do nemocnice a ubytoval ho u sebe doma, aby mu pomohl se uzdravit. "On strašně dlouho nespal," říká Wunsch. "Měl strach a bál se, že ho zatkne policie. Je to milý chlapec, který dělá své domácí úkoly a dobře pracuje v týmu, ale když nemůže spát, nemůže se ve třídě soustředit, takže mám o něho starosti."

Pokud považujete Britské listy za důležitý informační zdroj, předplaťte si je

18. 10. 2016

čas čtení 2 minuty

K udržení existence Britských listů potřebujeme příspěvky ve výši cca 60 000 Kč měsíčně. Tedy 200 Kč měsíčně od 300 čtenářů. Je na vás, zda Britské listy budou po dvaceti letech své nezávislé existence dál pokračovat. Jde o to, zda má česká společnost zájem o tento věcný, na nikom nezávislý zdroj informací z vnějšího světa,  anebo dá přednost nesmyslům, které šíří konspirační weby i většina domácích sdělovacích prostředků.

Jsme přesvědčeni, že přinášením nezávislých informací v dnešní situaci, kdy je většina českých médií v rukou oligarchů anebo ideologicky zaměřených aktivistů, kdy se velká část české společnosti v důsledku iracionálního strachu z jinakosti, kterou často z otevřených komerčních důvodů vyvolávají tato neseriozní média, děsivým způsobem propadá do nenávisti a rasismu a záměrně ignoruje fakta, je Britských listů zapotřebí více než kdy předtím v celé jejich téměř dvacetileté historii.

Jsme hrdi na to, že v českém prostředí jsou Britské listy jediným nezávislým médiem, které nemá vazby na žádné podnikatelské či skupinové zájmy a jehož existence spoléhá výlučně na drobnou finanční podporu od čtenářů. Děkujeme jim za to - prosíme, udržte to.

Pokud tento názor sdílíte, upozorňujeme, že Britské listy nemohou přežít bez pravidelných finančních příspěvků svých čtenářů. Toto není žádná frivolita, z příspěvků hradíme honoráře našich kmenových spolupracovníků a jsme hrdi na to, že nejsme závislí na žádné české ani zahraniční zájmové či manipulativní organizaci. Má-li to však fungovat trvale, potřebujeme i nadále systematickou finanční podporu veřejnosti. Přehled výdajů Britských listů pravidelně zveřejňujeme.

Prosíme, přispějte.

Informujte, prosíme, o existenci Britských listů své racionálně a kriticky uvažující přátele v české společnosti, schopné vnímat fakta. Jde do tuhého a lidé přístupní věcným informacím by měli vědět, kde je získávat, aby byli schopni korigovat šílený, iracionální většinový diskurs, který nyní zavedl velkou část české společnosti na nesmírně nebezpečnou cestu ke globální izolaci.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Příspěvky na provoz Britských listů je možno  zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2, nebo i z mobilního telefonu. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Rozhovor Britských listů 33:

Jsou Syřané a Kurdové "negramoti s holou prdelí"?

27. 11. 2015

čas čtení < 1 minuta



S kurdsko-syrským podnikatelem Rachidem Khalilem o životě v Sýrii, o syrské demokratické revoluci, o Syřanech v České republice, a o postoji lidí k syrským uprchlíkům hovoří v tomto Rozhovoru Britských listů Jan Čulík. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním digitálním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 27. listopadu 2015.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

The Islamic State propaganda has been wildly successful in Central Europe:

An overwhelming majority of Czechs think that the refugees are the same security threat as the Islamic state

30. 11. 2015

čas čtení 1 minuta

77 per cent of Czechs believe that the refugees escaping war and persecution in the Middle East are the same security threat for the Czech Republic as ISIL; 88 per cent of Czechs are convinced that the refugees are the same threat to European security as ISIL. Only 2 per cent of Czechs think that the refugees and ISIL are not a threat. Both the refugees and ISIL are equally seen by the Czechs as a major global threat.

In comparison to previous months, the attitude of the Czech citizens towards the refugees has hardened in November 2015. 59 per cent of Czechs are now convinced that the Czech Republic should never accept refugees from the countries afflicted by war. Only 4 per cent of Czechs would allow the refugees to settle in the Czech Republic permanently.

74 per cent of Czechs follow the refugee situation actively and hold strong views about it.

The Czech Republic and Slovakia are more hostile to the refugees than Poland and Hungary.

The Czech CVVM polling agency questioned 1054 Czech respondents in the period from 2nd-9th November 2015. The polling was carried out before the Paris attacks.

Sources in Czech HERE HERE

"Tisíce ruských vojáků se rozmisťují na arménsko-turecké hranici"

30. 11. 2015

čas čtení < 1 minuta


Na 7 000 vojáků 58. armády se rozmisťuje v Arménii na hranici s Tureckem. Prezident Putin údajně v sobotu 28. listopadu vydal příkaz neprodleně rozmístit pluky a brigády určené k vedení radioelektronického boje, protiletadlové obraně, dále několik raketometů a protitankové, motostřelecké a dělostřelecké útvary na arménské hranici s Tureckem a uvést je do bojové pohotovosti.

Území Arménie je součástí společného systému protivzdušné obrany. Rusko zde má 102. vojenskou základnu ve městě Gjumri.

Podrobnosti v ruštině: ZDE

Hamburk v referendu odmítl olympiádu

30. 11. 2015

čas čtení 1 minuta


Mírná většina obyvatel Hamburku rozhodla o tom, že jejich město se nebude ucházet o pořádání olympiády v roce 2024. Zbývajícími kandidáty jsou Los Angeles, Paříž, Řím a Budapešť.

Americká a ruská armáda se v Sýrii téměř na ničem neshodnou

30. 11. 2015

čas čtení 3 minuty


Během dvou dnů počátkem minulého týdne USA hlásily, že koaliční letouny provedly v Sýrii 23 náletů, při nichž zničily zhruba 40 vozidel, budov a taktických jednotek "islámského státu". Za tytéž dva dny Rusko hlásilo, že jeho letouny zasáhly 472 "teroristických cílů", včetně skladu ropy, "těžního zařízení" a 80 cisteren.

Británie zahájila program znovuvyzbrojení

30. 11. 2015

čas čtení 1 minuta


Evropané si budou pamatovat rok 2015 jako zlom, kdy se národní bezpečnost stala předmětem každodenních starostí. A to ať už jde o obchvatné operace Ruska na periferii NATO, nebo o džihádisty. Proto se vláda Davida Camerona rozhodla zvrátit mnohaletý trend škrtů ve vojenských výdajích.

Hlavně abychom se v západní kultuře chránili před "nekulturností islámu"...

29. 11. 2015

čas čtení < 1 minuta

BLACK FRIDAY FIGHTS 2015 - GRAPHIC VIDEO & AUDIO

BLACK FRIDAY FIGHTS 2015 - GRAPHIC VIDEO & AUDIOLike Mitchell Wiggs for new videos every day, and follow me on Twitter, Instagram, and Snapchat!Snapchat: MitchellWiggshttp://Instagram.com/MitchellWiggshttp://Twitter.com/MitchellWiggshttp://YouTube.com/MitchellWiggs

Posted by Mitchell Wiggs on Friday, November 27, 2015
Boje v amerických obchodech v den slev během tzv. "černého pátku" dne 27.11.2015...

Očekávatelný bumerang v podobě Paříže aneb Naše přetrvávající neschopnost sebereflexe

30. 11. 2015 / Daniel Veselý

čas čtení 7 minut


O teroristickém útoku v Paříži jsem se dozvěděl v průběhu své expediční cesty po Íránu. Následující den jsem při prohlídce historicky cenné citadely ve městě Rayen, jejíž stáří se odhaduje na tisíc let, potkal skupinu francouzských turistů. Vyjádřil jsem jim hlubokou účast, načež jsem se jich možná neomaleně zeptal, jak chápou současnou situaci ve své vlasti, co se týče muslimů a jejich „invaze“.

Tisíce aktivistů demonstrovalo v Londýně proti plánovanému britskému bombardování Sýrie

29. 11. 2015

čas čtení 2 minuty

Musíme se sjednotit s muslimy v naší komunitě a nepodporovat rozbroje, argumentuje dvaadvacetiletá účastnice londýnské demonstrace proti bombardování Sýrie. Text na transparentu zní: "Nebojte se. To znamená "Mír a lásku!"

Asi 4000 demonstrantů zablokovalo v sobotu dočasně ulice v centru Londýna u Downing Street. Protestovali proti plánům britského premiéra Camerona přidat se k bombardování cílů v Sýrii. Protest organizovala koalice Stop the War. K demonstraci promluvili hudebníci Brian Eno, herec Marc Rylance a stínová labouristická ministryně pro mezinárodní rozvoj Diane Abbott.

V Británii z tohoto tématu vznikl v médiích poněkud obsesivní skandál. Labouristická strana má totiž velký problém: Šéfa labouristů Jeremyho Corbyna zvolily statisíce řadových aktivistů Labouristické strany, kteří jsou však daleko "levicovější" než většinové britské obyvatelstvo a zvolení poslanci Labouristické strany, kteří jsou víceméně pravostředového přesvědčení.

V Británii tedy zuří debata o tom, zda má "levicový" Corbyn mít právo odmítat bombardování Sýrie navzdory probombardovacím názorům svých poslanců v parlamentě. Bohužel se vůbec nehovoří o meritu věci, totiž že bombardování jednotek Isis, rozptýlených jako jednotlivci mezi civilní obyvatelstvo v Sýrii, je neefektivní a jen poslouží jako verbovací nástroj pro další teroristy. Efektivní opatření proti Isis by byla hermetické uzavření hranic s Tureckem, aby nebylo možno Isis posílat zbraně, přesvědčení států jako Saúdská Arábie, aby Isis nedodávali zbraně, blokace možnosti toho, aby Isis vydělávala miliony dolarů prodejem ropy a usilovná snaha na urovnání konfliktu v Sýrii, jehož součástí musí být zrovnoprávnění syrských sunnitů.

Tyto argumenty velmi přesvědčivě a věcně shrnul Jeremy Corbyn v televizním rozhovoru v neděli dopoledne.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Minute cake #64

28. 11. 2015 / Ema Čulík

čas čtení < 1 minuta



Minute cake je projekt který zkoumá život filmu v rámci internetové kultury a sociálních sítí. Jedna minuta se vyložené hodí pro krátkou pozornost, pomíjivý, prchavý filmový zážitek. Každých pár dnů se objeví nový klip. Osobní, demokratické video, s touhou zaznamenávat krásu a smysl.

Strach a zima vám pronikají do kostí...

28. 11. 2015

čas čtení 4 minuty

Před třemi dny zahájil britský deník Guardian finanční sbírku pro uprchlíky. Za tři dny se pro ně sebralo 100 000 liber, tedy 3,8 milionu Kč. Jenže pomůže to zoufalým lidem na smetištích v Dunkirku a v Calais? O nich píše v reportáži Susannah Moore:

"Nenarodil jsem se, abych tady žil takhle," říká Ali. "Mluvím třemi jazyky, ale opravdu se chci naučit japonsky. Mám strašně rád japonské filmy." Ali je z Íránu. Říká, že není sám, ale zdá se být naprosto sám. Jsme v uprchlickém táboře v Grande-Synthe, na předměstí Dunkirku, sedíme pod voskovaným plátnem ve frontě lidí na lékaře.

Avšak charakterizovat to jako tábor by byla chyba. Je to bažina. Není tady žádná, ani základní infrastruktura. Vůbec žádná. Je to pole bláta a roztrhaných stanů. Jsem obklopena lidmi, čekajícími na lékaře, s lístečky v rukou, kteří na sebe navzájem pohlížejí s podezřením. Je to ale lepší než tam, kde jsem právě byla, kde jsem nalezla Afghánce, jak spí v příkopě.

Minute cake #65

28. 11. 2015 / Ema Čulík

čas čtení < 1 minuta



Minute cake je projekt který zkoumá život filmu v rámci internetové kultury a sociálních sítí. Jedna minuta se vyložené hodí pro krátkou pozornost, pomíjivý, prchavý filmový zážitek. Každých pár dnů se objeví nový klip. Osobní, demokratické video, s touhou zaznamenávat krásu a smysl.

Reakce českých dobrovolníků na výsledky summitu EU-Turecko

29. 11. 2015

čas čtení 4 minuty

Praha, Brno, Šid, Lesbos - 29. 11. 2015 - Na dnešním společném summitu oznámila EU ve spolupráci s Tureckem novou strategii, jak omezit počty migrantů v Evropě. Co to znamená pro práci dobrovolníků, kteří pomáhají zajistit humánní a bezpečný průchod uprchlíků tzv. Balkánskou trasou?

Výsledkem dohody je částka 3 miliardy EUR pro Turecko, které by mimo jiné mělo vybudovat tzv. hotspoty - registrační centra, kde budou uprchlíci moci zažádat o azyl. V Turecku by mělo vzniknout šest nových hotspotů pro cca 2 miliony lidí.

Dva belgičtí fyzikové:

O sestřelení ruské stihačky lže Turecko i Rusko

29. 11. 2015

čas čtení 1 minuta

Dva belgičtí astrofyzikové, dr Tom van Doorsslaere and dr Giovanni Lapenta z univerzity v Leuvenu, konstatovali, že o sestřelení ruské stihačky Tureckem lže jak Turecko, tak Rusko. Zaprvé, ruská stihačka letěla rychleji, než co tvrdí Turecko, takže turecké území přeletěla nikoliv za 17, ale za pouhých 7 vteřin, protože letěla rychlostí 980 km/h. Je tedy nesmírně nepravděpodobné, že by bývalo Turecko vydalo deset varování v předchozích 5 minutách, protože letadlo letící touto rychlostí uletí 20 km za 80 vteřin. Stihačky jsou nesmírně operativní a turecké letectvo nemohlo vědět, zda ruské letadlo vletí na turecké území, protože se mohlo těsně před tureckou hranicí obrátit jinam. Turecká varování ruskému letadlu byla pouhými spekulacemi.

Rusko tvrdí, že poté, co bylo ruské letadlo zasaženo, udělalo obrat o 90 stupňů a snažilo se aktivně se vyhnout tureckému vzdušnému prostoru. To je podle belgických astrofyziků také lež, protože "obrat o 9O stupňů by byl možný pouze u předmětu, který by byl mnohokrát těžší nebo rychlejší než stihačka." Podle belgických astrofyziků nemohlo být ruské letadlo v tureckém vzdušném prostoru po dobu delší než 10 sekund. Tvrzení Ruska jsou v rozporu se zákony mechaniky.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Czech extreme right wing pop group scores a major success in a nationwide TV competition

29. 11. 2015

čas čtení 1 minuta



The Czech extreme right wing pop group Ortel (Verdict) was voted by the public as the second most popular music band in the Czech Republic during the well known TV contest The Czech Nightingale 2015. Ortel became notorious in 2013 due to its anti-islamic song Mešita (The Mosque), which insinuates that all muslims are terrorists and murderers (see the YouTube video above). In a nation of 10,5 million, the Mešita song has been viewed by almost three million people.

The lead singer of the Ortel music band Tomáš Ortel is well known for his activity in the Czech Neo-Nazi group Conflict 88, where he sang a song with the following text: "You the warriors of white Europe, force the Jewish dogs to go down on their knees at last!"

The exceptional popularity of the Ortel band in the Czech Republic now is being ascribed to the strong wave of xenophobia and islamophobia which has seized the Czech Republic.

Accolades were given to the Ortel Rock group during the gala "Czech Nightingale 2015" evening on Saturday night in the Prague Opera as though nothing had happened and the hate speech content of its songs were perfectly acceptable.

The event is sponsored by the Czech mineral water company "Mattoni".

Some commentators have reacted thus:

Source in Czech HERE

Turecko varovalo své občany, aby necestovali do Ruska

28. 11. 2015

čas čtení < 1 minuta

Turecké ministerstvo zahraničí upozornilo občany, aby odložili všechny "nenaléhavé" cesty do Ruska, až do doby, "kdy se situace vyjasní".

Rusko omezilo turistiku, brání vjezdu tureckých kamionů na své území, zkonfiskovalo velké množství dovážených tureckých potravin a začalo připravovat řadu širších hospodářských sankcí.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Britský konzervativní ministr byl donucen k rezignaci kvůli neřešenému šikanování aktivistů ve své straně

28. 11. 2015

čas čtení 1 minuta

Grant Shapps, konzervativní ministr pro mezinárodní rozvoj, byl v sobotu donucen odstoupit ze své funkce, protože jako nedávný předseda Konzervativní strany ignoroval stížnosti na šikanování konzervativních politiků, které nakonec vedlo k sebevraždě.

V září 2015 spáchal sebevraždu konzervativní aktivista Elliot Johnson poté, co se stal terčem vyhrožování a šikanování od Marka Clarkea, organizátora mládežnického křídla Konzervativní strany.

Na Clarkea si Shappsovi stěžovala letos v lednu poslankyně Horní sněmovny Sayeeda Warsi, že se stala kvůli svým názorům, hájícím kauzu Palestinců, od něho na Twitteru terčem útoků. Clarke se snažil na Twitteru vytvořit dojem, že je baronka Warsi antisemita. Napsala Shappsovi: "Očekávám, že mi sdělíte, jaké kroky proti panu Clarkeovi podniknete." Nepřišla žádná reakce. O osm měsíců později spáchal v důsledku šikanování od Clarkea sebevraždu mladý konzervativní aktivista Elliot Johnson. V dopise, napsaném před svou sebevraždou Elliot Johnson jmenoval Clarkea jako násilníka, který mu vyhrožoval, že mu zničí kariéru. Clarke byl minulý týden doživotně vyloučen z Konzervativní strany.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Rusko v ČR?

"Státní organizace" nemůže vystavovat "protistátní obrazy"

27. 11. 2015

čas čtení < 1 minuta



Tak mi zakázali výstavu v Týnské, respektive po týdnu ji sundali s tím, že nemůžou jako "stání organizace" vystavovat "protistátní" obrazy. (Pobavil pan Cibulka z Týnské... Poslal jsem GHMP dotaz, zda to skutečně myslí vážně... K výročí 17. listopadu to je opravdu symbolické, píše Petr Jedlička ZDE

Tyto obrazy Literární kavárna v Týnské jako "státní institce" "nemůže vystavovat".

Prague gallery bans an exhibition of pictures of Czech politicians for being "anti-state"

28. 11. 2015

čas čtení < 1 minuta



On 17th November, the day of 26th anniversary of the democratic revolution in Czechoslovakia which brought about the fall of the authoritarian communist regime in that country, a Prague gallery banned an exhibition of "anti-state" caricatures of Czech politicians.

Caricatures of Czech politicians by the graphic artist Petr Jedlička were taken down from the walls of the "Literary Café" in Týnská Street in Prague for being subversive. The caricatures made fun of the vanity of the former Czech prezident Václav Klaus, depicted the oligarch Andrej Babiš who holds the post of Finance Secretary and Deputy PM, as a scarecrow and criticised the nationalism of Czech President Miloš Zeman, pointing out his financial connections to the Russian oil company Lukoil. The Literary Café in Týnská Street is operated by the municipal institution Galerie hlavního města Prahy (Prague Galleries). The manager of The Literary Café Zdeněk Cibulka says that the decision to take down the pictures from the walls of the Literary Café was "correct".

Sources in Czech HERE HERE

Popularita Donalda Trumpa poklesla o 12 procent

28. 11. 2015

čas čtení 1 minuta

Podpora prezidentského kandidáta Donalda Trumpa mezi stoupenci Republikánské strany poklesla za méně než týden o 12 procent. Trump sice stále zůstával podle průzkumu z 27. listopadu mezi Republikány nejpopulárnějším kandidátem na amerického prezidenta, s podporou 31 procent Republikánů, avšak před pěti dny, 22. listopadu, byla jeho podpora 43 procent.

Trumpova popularita poklesla poté, co po pařížských útocích z 13. listopadu navrhl registrovat ve speciální databázi všechny muslimy žijící v USA, což kritikové přirovnali k povinné registraci židů v nacistickém Německu.

Trump byl také kritizován za to, že se na veřejnosti posmíval invalidnímu reportéru listu New York Times a zesměšňoval jeho invaliditu.

Tvrdil také nesmysl, že během útoků z 11. září 2001 "tisíce lidí v New Jersey se radovalo" z pádu věžáků WTC.

Poklesla také popularita Bena Carsona, neurochirurga v důchodu, který mj. tvrdí, že homosexualita je jen zlozvyk, který se dá odnaučit. Pro Carsona by 27. listopadu hlasovalo jen 15 procent Republikánů.

Floridský senátor Marco Rubio a texaský senátor Ted Cruz mají podporu 8 procent Republikánů a floridský guvernér Jeb Bush 7 procent.

Podrobnosti v angličtině ZDE

V roce 2015 přišlo do Evropy přes moře do Řecka 726 949 osob

27. 11. 2015

čas čtení 1 minuta

41 procent z nich byly ženy a děti

Nesmysly v českých médiích o uprchlících lehce vyvrátí autoritativní statistika na stránkách Úřadu OSN pro uprchlíky (UNHCR).

Do Evropy na vratkých člunech v zoufalém pokusu se zachránit přišlo během roku 2015 726 949 osob. Z nich 92 procent pochází z 10 zemí světa, které produkují největší množství uprchlíků, 41 procent příchozích byly ženy a děti, 59 procent byli muži. 60 procent uprchlíků přichází ze Sýrie, 24 procent z Afghánistánu, 8 procent z Iráku, 3 procenta z Pákistánu, 1 procento ze Somálska, 5 procent z ostatních zemí.

Podrobnosti ZDE

Podle celkového regionálního přehledu UNHCR přišlo do Evropy všemi cestami přes Středozemní moře v roce 2015 874 646 lidí. V důsledku toho, že Evropa stále neumožňuje uprchlíkům, aby přišli do Evropy legálním a bezpečným způsobem, poté, co by byly jejich žádosti o azyl férově zhodnoceny, zahynulo při této cestě 3510 lidí. Za tato úmrtí nesou přímou odpovědnost činitelé Evropské unie.

Pozoruhodné je, že úmrtí tři a půl tisíce lidských bytostí v Evropě nikoho nevzrušuje. Je to bezprecedentní situace. Takové postoje jsme v Evropě nikdy dosud nezaznamenávali. Holt mrtví nebyli běloši.

Poměr příchozích je 48 procent žen a dětí a 62 procent mužů. Mužů je podle odborníků více, protože se snaží nejprve zakotvit v Evropě po nebezpečné cestě, a teprve pak povolat své rodiny. (JČ)

Jak Západ leze Isis do pasti

27. 11. 2015

čas čtení 1 minuta

Americká koalice začala bombardovat Islámský stát v srpnu 2014. Je to velmi intenzivní válka, která se skoro vůbec nedostává do médií. Bylo podniknuto 57 000 letů a 8300 leteckých úderů v Iráku a v Sýrii proti 16 075 různým cílům. Drtivou většinu těchto útoků podnikla americká letdla. Pentagon odhaduje, že bylo usmrcenop 20 000 stoupenců Isis. Jordánsko, Bahrain, Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty se přestaly na bombardování podílet, takže je to nyní v podstatě jen západní válka.

Dalo se očekávat, že tak intenzivní válka srazí Isis na kolena. Jenže Pentagon také odhaduje, že počet aktivních bojovníků Isis zůstal stejný jako v roce 2014, tedy 20 000 - 30 000, a americká rozvědka odhaduje, že se k Isis přidalo 30 000 lidí ze 100 zemí světa. Letecká válka, krátce řečeno, k porážce Isis nevede.,

Kromě toho došlo k podstatné změně v taktice Isis. Organizuje nyní útoky v zahraničí. Plán Isis má tři cíle:

- demonstrovat sílu a schopnosti a nahradit to, co zbývá z al Kajdy

- vyvolat pokud možno co nejsilnější nenávist vůči muslimům v Evropě, zejména v Británii a ve Francii

- vyvolat intenzivnější válku se Západem, ideálně za pomoci západních pozemních vojsk

Je ohromující, že Západ činí znovu úplně tytéž chyby jako po roce 2001 a že západní politikové padají do stejné pasti. Nejsou schopni uznat, že Isis chce vyvolal rozšířenou válku a že se mu tohoto dostane a že vedení Isis je velmi spokojeno s tím, čeho docílilo.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Nikoho to už dneska nezajímá - nicméně se právě ve Středozemním moři utopilo šest dětí

27. 11. 2015

čas čtení 1 minuta

Turecká média informovala, že se na vratkých člunech cestujících z Turecka do Řecka utopilo šest dětí, když se ve dvou incidentech tyto čluny potopily. Dřevěný člun s asi 20 lidmi na palubě, kteří se snažili přeplout na ostrov Kos, se v pátek ráno překotil ve špatném počasí nedaleko egejského letoviska Bordum. Média uvádějí, že většině uprchlíků se podařilo dostat se ke břehu, ale dvě sestry ve věku čtyř a jednoho roku se utopily.

Druhá loď s pětapadesáti uprchlíky ze Sýrie a z Afghánistánu se o několik hodin později utopila v moři nedaleko města Ayvacik. Utopily se čtyři afghánské děti. Ayvacik je hlavním odrazovým můstkem pro lidi, kteří se snaží dostat na ostrov Lesbos.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Czech Finance Secretary and Deputy PM Babiš wants to sue the EU because of the refugee quotas

27. 11. 2015

čas čtení < 1 minuta

The Czech Republic should join Slovakia, which has decided to sue the European Union for the imposition of compulsory refugee quotas, said the Czech Finance Secretary and Deputy PM Andrej Babiš on Friday. The Social Democratic PM Bohuslav Sobotka has characterised this is "yet another Babiš U-turn".

According to Babiš, the compulsory refugee quotas are nonsense. "The Polish government also says that it is nonsense. Everyone knows this," added Babiš.

Czech right of centre party ODS (Civic Democrats), which is now in opposition, says that they have wanted to sue the EU in connection with the refugee quotas "all along".

Source in Czech HERE

Slovak PM: There are links between refugees and terrorism, we are changing our constitution

27. 11. 2015

čas čtení < 1 minuta

On Friday, the Slovak government has decided to change the country´s constitution. It will increase the powers of the security services, increase punishment for organising terrorist attacks and will introduce extended detention of suspects without the need to provide any reasons for this. "Hundreds of thousands of people have come to Europe without proper control and identification. Hence it is possible that a large number of Islamic State fighters capable of committing terrorist attacks are now in Europe. Only blind and stupid people can say that there is no link between migration and terrorism," said the Social Democratic Slovak PM Robert Fico. He added that the Slovak government will under no circumstances accept refugee quotas because "it has turne dout that the quotas are nonsensical and have ended up as a fiasco." "We welcome the statements by those politicians who have finally started speaking about the need to seal the Schengen external borders and about the need to divide the incomers into economic migrants, who will be deported, and those who genuinely need help."

Source in Czech HERE

Znám bojovníky z ISIS. Ze západního bombardování města Rakka budou nadšeni

27. 11. 2015

čas čtení 4 minuty

Od pařížských útoků kráčí západní politikové s otevřenýma očima do pasti, kterou jim nastražili teroristé - stejně jako po 11. září. Západní politikové reagují bombardováním, i když bombardování je hlavním důvodem, proč čelí Západ terorismu - protože bomby drtivou většinou zabíjejí nevinné lidi, a tak pomáhají vytvářet nové stoupence pro kauzu terorismu, píše Jürgen Todenhöfer.

Jak jsem se dověděl z pohovorů s příslušníky Islámského státu v Sýrii a v severním Iráku, Bushova "válka proti terorismu" fungovala jako klasický reklamní a verbovací program pro teroristy. V roce 2001 existovaly asi dvě stovky teroristů v pohoří Hindúkuš. Dnes, poté, co si válka v Iráku vyžádala milion životů, je teroristů asi 100 000. Isis vznikl půl roku po začátku invaze do Iráku - je to Bushovo dítě.

Jak je možné, že se politikové po čtrnácti letech vůbec nepoučili z kontraproduktivních protiteroristických válek? Jak je možné, že stále věří, že nejlepším způsobem, jak se zbavit invaze vos je mlátit do hnízd bucharem?

Zastřelte nás, nebo nám pomozte

27. 11. 2015

čas čtení 1 minuta

Stovky uprchlíků, kteří uvízli v zemi nikoho na řecko-makedonské hranici stojí u tohoto zoufalého nápisu naškrabaného na kusu lepenky, píší reportéři CNN.

Na turecké hranici se Sýrií zmlátili pohraniční stráže muže, který prchal před nesnesitelným násilím ve své vlasti. Byl donucen se vrátit zpět mezi mučitele.

Ve Švédsku pláče náměstkyně ministerského předsedy: Její země si už s vlnou uprchlíků nedokáže poradit a uzavírá své dveře většině z nich.

To jsou tři momentky života uprchlíků, kteří se snaží najít nový život na kontinentu, zděšeném teroristickými útoky a neschopném pomoci lidskému utrpení, způsobené válkou v Sýrii.

Nejextremnějším případem protestu je deset Íránců, kteří si na řecko-makedonské hranici jehlou a nití sešili své try. Sedí tam před pořádkovou policií už několik dní - drží tak hladovku. Patří k asi 1300 uprchlíkům, kteří uvízli v zemi nikoho mezi Řeckem a Makedonií poté, co Makedonie a několik dalších zemí na západním Balkánu začaly bránit občanům některých zemí ve vstupu na jejich území.

Turecko tento týden začalo bránit Syřanům ve vstupu na turecké území. Turecké pohraniční stráže bijí uprchlíky a nutí je, aby se vrátili do Sýrie, nebo je tam deportuje.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Jak dochází k islamistické radikalizaci mladých lidí:

Příběh jedné dívky z Bruselu

27. 11. 2015

čas čtení 4 minuty

"Už jsem málem odjela do Sýrie. Ve svých představách už jsem tam byla, v Islámském státě," svěřuje se osmnáctiletá dívka z Bruselu.

Dívka, kterou reportér Jason Burke nazývá jménem Maysa, byla jako mnoho jiných dalších teenagerů - její prarodiče se přistěhovali do Belgie z Maroka před padesáti lety a její rodiče byli víceméně úspěšní při vybudování své kariéry a domova pro své děti. Maya mluví dvěma místními jazyky - vlámsky a francouzsky - a také arabsky a anglicky, což se naučila ze školy a z hudby. Její rodiče jsou muslimové, ale víru neberou příliš striktně. Maysa se ve škole učila dobře a měla spoustu přátel.

Ledové přivítání

27. 11. 2015

čas čtení 5 minut



Lidé, přicházející do Evropy začínají být stále více nemocní. Jejich zdraví se zhoršuje. Časté jsou epidemie noroviru a svrabu. Humanitární pracovníci v Srbsku hovoří o tom, že se matky po čtrnácti dnech cesty za strašlivých podmínek nejsou schopny starat o své děti. Jestliže EU nebude rychle reagovat, bude čelit ještě horší humanitární krizi.

Většina teenagerů se musí starat jen o akné, domácí úkoly a problémy se vztahy. Kasra, sedmnáctiletý chlapec z Afghánistánu, má daleko složitější problémy, píše britský týdeník Economist. Během své cesty z Afghánistánu do Evropy přes íránské pohoří, "viděl mnohokrát smrt", a také znásilňování. Ani v tranzitním táboře v Chorvatsku se necítí bezpečný a neví, jak by s ním ostatní uprchlíci zacházeli, kdyby věděli, že je homosexuál. "Vy máte takové štěstí, že žijete v Evropě," říká. Chce se dostat do Německa stát se tam maskérem.

S příchodem zimy počet migrantů, kteří podnikají nebezpečnou cestu přes Středozemní moře normálně klesá. Letos ale ne. V říjnu 2014 přišlo do Evropy přes Středozemní moře 23 000 lidí, letos v říjnu jich bylo více než 220 000. Bylo to více než celkový počet za celý loňský rok. I když počet příchozích začátkem listopadu poklesl, pořád jich přichází asi desetkrát tolik než v roce 2014. Avšak jak teploty klesají a vlny přistěhovalců se netenčí, reakce Evropy zůstává zoufale nedostatečná. A po teroristických útocích z 13. listopadu to může být ještě horší.

Pomoc Syřanům: Jak až daleko to zašlo?

27. 11. 2015

čas čtení 7 minut


Mnozí z 1,1 milionu syrských uprchlíků v Libanonu mají problém najít obživu a dostávají jen minimální pomoc, takže sotva přežívají. Odhaduje se, že až 90 % z nich je zadlužených a téměř každý musí něco obětovat, napsala Samíja Kalabová.

Selhává poslední antibiotikum

27. 11. 2015

čas čtení 4 minuty


Koncem minulého týdne, který měl být věnován zvyšování povědomí o rezistenci vůči antibiotikům, přišla z Číny alarmující zpráva, uvedla v blogu na National Geografic Maryn McKenna.

Putin a Erdogan: jeden za osmnáct, druhý bez dvou za dvacet

27. 11. 2015

čas čtení 3 minuty

I jestli má Turecko pravdu, že vstoupila ruská stihačka do jeho vzdušného prostoru, letadlo bylo nad tureckým územím jen po dobu 17 vteřin - a nečinilo žádné nepřátelské kroky vůči Turecku, píše newyorský rusista profesor Mark Galeotti. K narušování výsostného leteckého prostoru, obyčejně v méně napjaté politické situaci, dochází pořád. Běžně by se očekávalo, že budou vystřeleny varovné výstřely a pak dojde k pokusům vetřelce donutit k odletu či k přistání.

Kdo jsou ti syrští uprchlíci, ta monstra, která tak děsí některé americké politiky?

27. 11. 2015

čas čtení 2 minuty

Americký republikánský kandidát na amerického prezidenta Ben Carson srovnal syrské uprchlíky k vzteklým psům. Donald Trump by je poslal zpět.

Nicholas Kristof, komentátor deníku New York Times, se rozhodl Carsonovi i Trumpovi představit Hebu, zděšenou, zoufalou dvacetiletou dívku, která sní o tom, že bude malířkou, a právě se jí podařilo nebezpečným způsobem uprchnout z území ovládaného Islámským státem v severní Sýrii.

Před dvěma měsíci ji uvěznili, protože její tříměsíční sestra měla prý příliš krátkou sukni. Policie ji také kritizovala, že ona sama má příliš těsně šaty a že je v nich vidět její ženský tvar. Byla pro to vězněna po řadu hodin, až ji příbuzní vysvobodili zaplacením pokuty.

Ukrajina a Turecko posilují spolupráci v oblasti Černého moře

27. 11. 2015

čas čtení < 1 minuta


Ukrajina a Turecko posílí spolupráci na společných obranných projektech s cílem zvýšit bezpečnost v oblasti Černého moře, informovala ukrajinská státní zbrojařská firma Ukroboronprom. Odvolává se na prohlášení zástupce generálního ředitele pro zahraniční ekonomické aktivity Denise Huraka učiněné na mezinárodní výstavě Turkey Defense Week 2015.

Cíle ruského letectva v okolí Aleppa

27. 11. 2015

čas čtení 1 minuta


Bomby proměnily v prach pekárnu. Další mířily v noci na velitelství místních povstaleckých jednotek v budově univerzity. Dva nálety na Ataríb, zemědělské město v provincii Aleppo, shrnují ruské válečné cíle v Sýrii. Těm, kdo se i nadále staví na odpor jejich chráněnci Asadovi, Moskva připomněla, že za odvahu se platí vysoká cena.

Jak syrská demokratická revoluce vyvolala obrovské kulturní oživení, které pokračuje i v exilu mezi syrskými uprchlíky

27. 11. 2015

čas čtení 3 minuty

V prvních opojných týdnech Arabského jara hovořili komentátoři o významné roli sociálních sítí. Podobně jako v Československu v šedesátých letech však byla daleko významnější exploze populární kultury ve veřejném prostoru. Syřané vyjadřovali svou naději v lidskou důstojnost a lidská práva hesly, nápisy na zdech, kreslenými vtipy, tancem a písněmi, píše syrský autor Robin Yassin-Kassab, spoluautor připravované knihy Burning Country: Syrians in Revolution and War (Hořící země: Syřané v revoluci a ve válce) (Pluto, leden 2016)

Jakmile na demokratickou revoluci zareagoval Asadův režim krutým útlakem a masakrováním pokojných aktivistů, občanští revolucionáři se snažili adaptovat. Založili nezávislé tiskové kanceláře, desítky rozhlasových stanic a více než 60 nezávislých novin a časopisů. Vznikala anonymní kulturní družstva, jako například Mladé syrské objektivy. Na rozdíl od elitářské, autoritářské kultury Asadova režimu, šířené shora, nová revoluční kultura po roce 2011 vznikala zdola a debatovalo se o ní na ulicích.

V osvobozeném městě Rakka se konal první hiphopový koncert, než město ovládli transnacionální džihádisté z Islámského státu. Vznikla heavymetalová scéna.

Itálie může nasadit vojáky v Libyi

27. 11. 2015

čas čtení 1 minuta


Italský premiér Matteo Renzi po setkání s francouzským prezidentem Francoisem Hollandem v Paříži prohlásil, že konflikt v Libyi je hlavní prioritou jeho země.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za říjen 2015

4. 11. 2015

čas čtení 1 minuta

V říjnu 2015 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 78 828,31 Kč. Příjem z reklamy byl 10 360 Kč.

Zůstatek byl koncem října  2015 160 865,21 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
29215