Pomůže nám někdo?

Drastická situace na úřadech práce

24. 1. 2012

čas čtení 8 minut

tisková zpráva

Prohlášení odborové organizace Úřadu práce ČR, Kontaktní pracoviště Litoměřice a Ostrava

Členové odborové organizace ÚP ČR KoP Litoměřice a Ostrava jsou silně znepokojeni tím, co se od ledna 2012 děje na kontaktních pracovištích Úřadu práce ČR. Přestože, jak pan ministr Drábek, tak další čelní představitelé ministerstva práce a sociálních věcí a Úřadu práce ČR v médiích neustále tvrdí, že stav je naprosto standardní, zaměstnanci vykonávající práci pro tento resort jsou naprosto opačného názoru. Situace na pracovištích ÚP ČR je od dubna 2011, kdy tento superúřad vznikl, naprosto nestabilní. Instituce, která víc než 20 let zajišťovala služby zaměstnanosti a od roku 2004 i agendu státní sociální podpory, je naprosto v troskách.

Svobodu mafiím, vzdělancům pouta

24. 1. 2012 / Boris Cvek

čas čtení 2 minuty

Nechci chválit české vysoké školy, a to už jen proto, že jsem vysokoškolský učitel, a jsem tedy sotva nezaujatý hodnotitel. Dokonce bych souhlasil s dnešním výpadem Václava Klause proti českému "akademickému světu" v tom, že by stálo za to dbát méně o tituly, o počty studentů a více o kvalitu vzdělání a špičkovou vědu.

Žasnu ale nad prezidentovými úvahami o akademické svobodě jako o něčem, co na veřejné vysoké školy nepatří.

Pane Klausi, mlčte

24. 1. 2012 / Petr Wagner

čas čtení 1 minuta

Prakticky všechny strany současné vládní koalice se oháněly vzdělanostní společností. Pokud vezmeme současný stav - dítě do systému v pěti letech a absolutorium na vysoké škole v 25 letech tak se bavíme o horizontu 20 let. V takovém systému bych byl velmi opatrný k jakýmkoliv radikálním změnám.

Popravdě nemyslím že je někdo v oblasti školství, kdo si myslí že jediná akce ministra školství je ku prospěchu na cestě ke vzdělanostní společnosti....

Co nicméně považuji za opravdu ale opravdu opravdovou nehoráznost. je to, že člověk, který nedokázal odborně nic jiného než napsat 34 knih o sobě, nechat se jmenovat docentem a profesorem v době, kdy byl předsedou vlády a rozhodně neučil, se naváží do skutečných učitelů a vědců.

Vážený pane Klausi udělejte něco pro tento národ jemuž jste prezidentem - mlčte! A zkuste to vydržet do konce svého volebního období. Pak už budete jenom tím kým opravdu jste - šaškem!

Šéf skotských nacionalistů chce proměnit nezávislé Skotsko ve vzor levicového státu

24. 1. 2012

čas čtení 3 minuty

Předseda Skotské nacionalistické strany Alex Salmond zdůrazňuje, že nezávislé Skotsko bude podporovat sociální stát i státní zdravotnictví, a stane se tak vzorem pro Anglii, kde, jak doufá, proto časem padne konzervativní vláda.

Šéf skotských nacionalistů Alex Salmond hodí Londýnu provokativně rukavici. V prestižním projevu pro Scott Trust, vydavatele deníku Guardian, bude totiž argumentovat, že nově nezávislé Skotsko se stane pro voliče v Anglii vzorem sociálně spravedlivější a tolerantnější společnosti, než jakou je dnes Anglie.

Nezávislé Skotsko bude rozvíjet sociální stát a podporovat státní zdravotnictví. To pomůže oživení centristické levice v Anglii a povede to nakonec k pádu konzervativní vlády v Londýně.

Asymetrický sociální konflikt a antikvované politické "zkušenosti"

24. 1. 2012 / Karel Dolejší

čas čtení 7 minut

"Experience is the name everyone gives to their mistakes."
Oscar Wilde

Po dobu studené války panoval na vyspělém Západě po velkou většinu času "třídní smír" garantovaný v rámci tripartitních vyjednávání národními vládami. Průlom v této relativně stabilizované situaci západních konzumních společností se začal rýsovat sice už s nástupem "reaganomiky" na zlomu 70. let, nicméně naplno se proklubal na světlo vlastně teprve se současnou finanční krizí. Značně již nezvyklá situace otevřeného sociálního konfliktu, jehož protagonisté, pokud jde o politické vyjádření, evidentně stále ještě tápou, vedla v prvním okamžiku především k oprašování starých ideologií ze samotného počátku průmyslové éry, jež vysvětlovaly smysl tehdejšího sociálního konfliktu, předkládaly určitou představu o vhodné organizaci a postupu atd. v dobách dědů a pradědů. Je jistě lepší mít nějakou teorii než vůbec žádnou; na druhé straně zůstává nebezpečnou iluzí myslet si, že se můžeme řídit představami v zásadě odvozenými z poměrů existujících před nějakými 100-150 lety. Generála, který by dnes organizoval tažení podle mobilizačních plánů z roku 1900 a zdůrazňoval klíčový význam parní železnice pro logistiku, bychom přirozeně nebrali vážně ani minutu. Jakmile však přijde řeč na politiku, revoluční romantika si vybírá daň a kritický smysl snadno podléhá historickému sentimentu.

III. Mezivrší

24. 1. 2012 / Ondřej Hanus

čas čtení < 1 minuta

BRANICKÁ (POEMA)

žádné vrchy tam nejsou, ale zato jsou
dva, a mezi nimi je prázdno, ale zato
dokonale oslovené, jenže
co se slovem, kterému
je rozumět? zmizí mezi zuby

a někde tam bude vinohrad, protože
dvě ulice ho mají v názvu, Pod
a Nad ním, ale na Braníku se
stejně pije jenom paměť, spoustu
paměti, pámbu by se v ní utopil

jenže je třeba přestat chlastat, přestat
si típat cigára o čelo, přestat
vyskakovat z jedoucích aut, přestat
si vypíjet z hlavy strach, přestat
s přestáváním a konečně přestat


Z nejnovějšího čísla časopisu Psí víno

Bývalý operativec CIA postaven před soud za prozrazování informací novinářům

24. 1. 2012

čas čtení < 1 minuta

Americké ministerstvo spravedlnosti v pondělí obžalovalo bývalého důstojníka CIA Johna Kiriakou, že opakovaně prozrazoval novinářům tajné informace. Kiriakou byl jedním z prvních, kdo zveřejnili informace o tom, že CIA používá waterboarding, mučení vodou, a další tvrdé vyšetřovací techniky.

Podle listu Wasghington Post se tak Obamova vláda snaží, agresivněji než její předchůdci, zamezit pronikání vládních tajemství do tisku.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Prokaddáfího bojovníci znovu ovládli město Bani Walid

24. 1. 2012

čas čtení 1 minuta

Bojovníci loajální Muammaru Kaddáfímu ovládli znovu město Bani Walid a vztyčili tam diktátorovi zelenou vlajku. Je to rána pro nejistou libyjskou prozatímní vládu.

Podle zpráv zahynuly nejméně čtyři osoby během bojů mezi obklíčenými jednotkami, loajálními vládnoucí Přechodové národní rady a ozbrojenými a dobře organizovanými stoupenci Kaddáfího.

Bani Walid, město asi 180 km jihovýchodně od Tripolisu, bylo silným centrem stoupenců bývalého režimu a bylo jedním z posledních měst, které povstalci dobyli. Vítězství Kaddáfího stoupenců je dalším důkazem slabosti dnešní libyjské vlády, která před volbami, které se mají v Libyi letos konat, trpí neschopnosti vládnout a vnitřními rozbroji.

V neděli odstoupil náměstek šéfa vládnoucí Přechodové národní rady Abdul Hafez Ghoga poté, co na něho demonstranti fyzicky zaůtočili při protestech.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Bastardi: slušně natočený film se sociálním vyzněním

24. 1. 2012 / Jan Čulík

čas čtení 6 minut

Snímek Bastardi (první díl 2010) režiséra Petra Šíchy je kompetetně natočené dílo s inteligentně napsaným a zahraným příběhem, které se snaží, na rozdíl třeba od většiny dnešních amerických filmů, vážně reagovat na podstatný sociální problém, totiž na zřejmý rostoucí chaos v dnešních českých školách a na odcizenost a agresivitu mládeže. Přesto však i tento film přehrává vlastně tytéž, už mnohokrát v českém postkomunistickém filmu zdůrazněné stereotypy - anebo, řekněme to zdvořileji, znovu a znovu poukazuje na tytéž stále neřešené problémy české společnosti.

Na vysokých podpatcích kráčíme ke zdravotním problémům

24. 1. 2012 / Miloš Kaláb

čas čtení 6 minut

Pochybuje snad někdo o tom, že na vysokých podpatcích vypadají ženy elegantně a přitažlivě? Určitě ne. Podobně elegantně a přitažlivě vypadaly v minulosti ženy se zapálenou cigaretou. Dnes se ale nad nimi pozastavujeme, že jim ještě nedošlo, jak si kouřením ničí své zdraví. Že by byly i vysoké podpatky škodlivé?

Po uvalení ropného embarga na Írán válka slov mezi Teheránem a Washingtonem sílí

24. 1. 2012

čas čtení 1 minuta

Poté, co Evropská unie zintenzivnila své sankce proti Íránu, pohrozil Teherán, že uzavře Hormuzskou úžinu, kudy se dopravuje pětina globálních dodávek ropy, avšak Spojené státy varují, že ji udrží otevřenou vojenskou silou.

Rozhodnutí ministrů zahraničí EU uvalit ropné embargo proti Íránu výrazně zvýšilo hrozbu konfliktu na Blízkém východě. Evropská unie rozhodla, že mezi jejími členskými státy a Íránem se nebudou uzavírat nové kontrakty o dodávkách ropy, ale existující dodávky budou pokračovat až do července. Evropská unie také zmrazila kapitál ústřední íránské banky v Evropě a zakázala transakce se zlatem, drahými kovy a diamanty. Sankce mají být zavedeny od úterý, ale jejich dopad začne být plně pociťován až v létě.

Starosta Prahy 1 chce umlčet nepohodlného kritika

24. 1. 2012

čas čtení 3 minuty

Tisková zpráva Základní organizace Strany zelených v Praze 1

Základní organizace Strany zelených v Praze 1 nesouhlasí s návrhem starosty Městské části Praha 1 odvolat z finančního výboru Filipa Pospíšila, zvoleného na kandidátce SZ. Návrh na odvolání předložil starosta Oldřich Lomecký (TOP 09) na program jednání zastupitelstva 24. 1. 2012. Odůvodňuje jej tím, že se zastupitel soudně domáhá přístupu do elektronických databází Prahy 1, které umožňují kontrolovat hospodaření městské části.

Kriticky o Evropské unii a její kritice

23. 1. 2012 / Emil Hruška

čas čtení 8 minut

Evropská unie v krizi a s tím spojený napěchovaný balík dílčích problémů, zpracovávaných publicisticky a mediálně spíše povrchně, bez hlubších znalostí a s tendencí potměšilého rozdávání euroskeptických ran jako když bičem práská. Začasto pak s odvoláváním se na našeho pana prezidenta, který to vše -- samozřejmě -- věděl předem, neb o tom už před válkou hovořil s panem okresním hejtmanem... Konkretizovat lze tyto teze aktuálně třeba za pomoci materiálů, které uveřejnil týdeník Reflex ve svém třetím letošním čísle (včetně dryáčnicky pojaté obálky).

FINANČNÍ PŘÍSPĚVKY BRITSKÝM LISTŮM MOBILEM

Hodně klesající tendence

2. 4. 2012

čas čtení < 1 minuta

V červnu 2011 jsme zprovoznili pro vaše pohodlí možnost přispívat na provoz Britských listů dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilního telefonu. Informace o tom, jak to dělat, jsou ZDE. Zároveň je samozřejmě možné přispět finančně na provoz BL na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Zdá se však, že možnosti a ochota čtenářů finančně přispívat na provoz deníku, který každodenně čtou (čtenářů je měsíčně cca 350 000) prokazuje silně klesající tendenci. Jenže provoz listu z něčeho uhradit musíme. Nepodporují nás ani velcí kapitalisté, ani velcí antikapitalisté. Nezávislost a existenci si uchováme pouze, pokud si udržíme podporu čtenářské obce.

Polští spisovatelé českého Těšínska a Tadeusz Różewicz

23. 1. 2012 / Libor Martinek

čas čtení 25 minut

Tadeusz Różewicz (*1921 Radomsko) se vloni dožil devadesáti let. Jde o jednoho z nejvýznamnějších polských básníků po druhé světové válce, na jehož jubileum připadlo šedesát sedm let tvůrčí práce, pozoruhodné v oblasti poezie, prózy i dramatu. Náš článek si klade za cíl zjistit, zda Różewicz, spojený dlouhými léty života a práce (od r. 1950) s hornoslezskou Bytomí, od 90. let s dolnoslezskou Vratislaví, ovlivnil, inspiroval nebo jinak se projevil v polské poezii českého Těšínska.

Hlídač č. 47 - film, který nepřináší nic nového

23. 1. 2012 / Jan Čulík

čas čtení 7 minut

Jeden z oblíbených stereotypů postkomunistického českého filmu, totiž zobrazení uzavřené, vnějšímu světu a outsiderům nepřátelské komunity, přehrává i snímek Filipa Renče Hlídač č. 47, natočený na motivy románu Josefa Kopty. (Je to remake stejnojmenného filmu z r. 1937 režiséra Josefa Rovenského, na jehož scénáři se kromě Josefa Kopty podílel i mladý Otakar Vávra. Rovenského film není zrovna dobře strukturován, zajímavé a symptomatické jsou však některé rozdíly mezi Rovenským a Renčem.)

I v tomto Renčově filmu jde o osud slušného jednotlivce, který se něčím odlišuje od kolektivní stádovitosti (je to válečnými traumaty první světové války postižený vojenský vysloužilec, je to outsider, nově příchodí), a proto ho komunita, do níž se přistěhuje, zničí.

Bez namáčení?

23. 1. 2012 / Karel Dolejší

čas čtení 5 minut

Navzdory tomu, co tvrdí dnešní antikomunistická propaganda, personálně uzavřené rozdělení na "my" a "oni" ani za minulého režimu nikdy neexistovalo. Naopak, fungovala rozšířená praxe vládnoucích monopolistů začlenit do svých stranických řad vždy jisté množství mladých a ambiciózních lidí z každé další generace. To mělo přinejmenším trojí účel: Mladí se po malých dávkách učili bez odporu konzumovat koncové produkty mentálního metabolismu géniů jako Milouš Jakeš; bylo možné je předvádět na besedách s veřejností a v médiích jako cvičené medvědy v cirkuse, čímž se poněkud narušovala jinak vcelku výstižná představa, že politika je klub starců po operaci prostaty; ale především byli tito mladí sami namočeni do výkonu mocenského monopolu a ztratili kapacitu postavit se proti němu jako nějaká vnější síla nevázaná na status quo.

Jak bezpečná jsou plovoucí města?

23. 1. 2012 / Miloš Kaláb

čas čtení 4 minuty

Plovoucími městy se dnes rozumějí velká zábavní námořní plavidla jako byla Costa Concordia nebo před mnoha lety menší Titanic. Na lodi Costa Concordia bylo ve velkém prostoru rozptýleno kolem 4 200 lidí v kajutách, jídelnách, tělocvičnách, ve skladištích, kuchyních. Život všech lidí se změnil náhle v pátek 13. ledna 2012, když loď ztroskotala. Co mohli dělat? 

Silážování a kompostace

23. 1. 2012 / Václav Dušek

čas čtení 6 minut

Mediální Orloj slovžravců hodinu po hodině nám hnije! Silážování a kompostace slov přináší žaludeční vředy, žlučové kameny, zbytnělá játra, infarkt, mrtvici; házíme hrách na stěny: prodám bráchu za kilo hráchu, stěn málo, hráchu dostatek a hlav pomazaných, umazaných, promazaných, prodejných, zkorumpovaných dostatek, přebytek. Parlament, senát, vlády, správy a samosprávy, dozorčí rady, poradci, mluvčí, dohližitelé, přehližitelé, starostové a starostky, soudci a prokurátoři, tiskoví mluvčí, breptalové, lenoši a divoši, učitelé i podučitelé, dštít síru, je nám třeba! Užírat se slovy, slovíčky, vyřčenými zrůdami všeho druhu; voličstvo náladové a nekompetentní, inovace Národní fronty úspěšná, nenápadně se zrodivší -- hle, jak partaje točí mlýnkem na maso usilovně a v dohodách nebývalých, co hlasatelů úspor, a sami si užívají plných stolů, děvek a kličkují před šlamastikou, kterou zaplatíme my všichni bez ohledu na příjmy -- bída z lidí lotry činí a vlky z lesů žene hlad, svatá slova Františku Villone, skutečný básníku mezi veršotepci k zblití; věrozvěstové morálního úpadku s hubou plnou zásadních opatření k morálce! A hle, div se, bratře, sestro, někdo jest levicový, jiný pravicový! Hadí klubka se mrskají ve slunci pýchy! Jakmile se na světě objeví skutečný genius, poznáte ho snadno podle toho, že všichni hlupáci se proti němu spiknou -- a jsou jich neochvějné pluky!

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za prosinec 2011

5. 1. 2012

čas čtení 1 minuta

V prosinci 2011 přispělo finančně na Britské listy 253 osob bankovním příkazem celkovou částkou 92 904.72 Kč, dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilu v říjnu 2011 částkou 13 487 Kč, příjem z reklamy byl 6000 Kč. Na kontě Britských listů v Raiffeisenbance jsme měli 31. 12. 2011 částku 132 801.51 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní

35245