Bohužel, server IDnes zveřejnil další tupě zavádějící článek
21. 9. 2012 / Jan Čulík
Čeští "ekonomové" podle IDnes podpořili Kalouskovy výroky, že Češi "už všechno prožrali a proflákali", i když "částečně kladou vinu i politikům", píše IDnes. Kalousek se takto vyjádřil údajně na obranu svých škrtů a zvyšování daní.
Bohužel je to, jako obvykle, zcela matoucí tvrzení.
Martin Myant, ČR potřebuje státní investice pro budoucnost, nikoliv finanční škrty
Jak ví každý podnikatel, podnikat nemůžete bez investic a bez bankovního úvěru. Každý soukromý podnik potřebuje investice, chytře a strategicky vložené, aby plodily peníze. Totéž platí o českém státu.
Jak dokazuje ekonomický vývoj v Irsku, v Portugalsku, ve Španlsku i v Británii, bezhlavé státní škrty a zvyšování daní vedou k podvázání koupěschopnosti obyvatelstva, tedy k zvyšování nezaměstnanosti (lidé přijdou o zaměstnání, když si jejich spoluobčané nemohou dovolit kupovat jejich výrobky), k zvyšování objemu státní podpory v nezaměstnanosti a ke zvyšování stáních výdajů a státní zadluženosti.
Česká republika má šťastnou shodou okolností jednu z nejmenších zadlužeností v Evropě. V současnosti nepotřebuje - ideologicky motivované - škrty, ale inteligentní, strategicky cílené investice, aby vznikla inovativní odvětví, využívající talent českých lidí, která by dokázala výrobky nejvyšší kvality konkurovat světu.
Kromě strategických investic do cíleně vybraných odvětví je v Česku bolestně zapotřebí radikálně zreformovat, zlepšit školství a investovat do něho podstatné prostředky. Skutečnost například, že po téměř čtvrt století od pádu komunismu neumějí dnešní mladí Češi plynně anglicky - což je požadavek, aby se umístili úspěšně na světových trzích - je děsivou obžalobou zanedbanosti českého školství.
Nikdo neargumentuje pro bezbřehé plýtvání. Je však zapotřebí cílených investic, které by z Česka vytvořili zemi, založenou na ekonomických inovacích. Tupé škrty přivodí zemi jen katastrofu.
Diskuse