Na Nový rok vraždili Putin a Asad v syrské škole

1. 1. 2020

čas čtení 1 minuta

Putin a Asad spáchali na Nový rok mezinárodně zakázanými tříštivými bombami masakr ve škole v městě Sarmin v Sýrii.

Bylo zavražděno osm lidí, z toho čtyři školáci a dva učitelé, a 16 dalších lidí bylo zraněno.


Do tohoto malého hrobu za zvuků bombardování byl na Silvestra pohřben malý Mohammed, usmrcený spolu s jedním humanitárním rpracovníkem barelovou bombou. Rok 2019 byl snad nejkrvavějším rokem, jaký Sýrie kdy poznala.

Útoky na školy a nemocnice v Sýrii jsou tak časté, že to OSN začala vyšetřovat. Výsledky vyšetřování však nezveřejní. List New York Times výsledky svého šokujícího vyšetřování však zveřejnil:Rozhovor Britských listů 253. Jak zastrašili komunistický parlament, aby zvolil Václava Havla prezidentem

27. 12. 2019

čas čtení 2 minuty


"History exists in order to give sense to our present. The use or abuse of history is a way of politically legitimising our present. There is a way of politicisation of history. This is a way of using or abusing history for your contemporary political aims."

(For English, scroll below)

"Použivání nebo zneužívání dějin je způsob jak politicky legitimizovat, zdůvodňovat naši přítomnost. Je to politizace dějin. Je to způsob jak používat nebo zneužívat dějiny k dnešním politickým cílům."

Právě před třiceti lety, 29. prosince 1989, zvolil komunistický parlament disidenta Václava Havla československým prezidentem. Jenže učinil tak v důsledku neuvěřitelného, nedemokratického vydírání. Demokratická revoluce v Československu v roce 1989 byla správná, jenže způsob, jimž byla uskutečněna, v řadě ohledů demokratický nebyl. Uplatnila se celá řada stalinských a neostalinských praktik. O tom mluví v tomto Rozhovoru Britských listů k třicátému výročí "zvolení" Václava Havla československým prezidentem s francouzskou historičkou Muriel Blaive Jan Čulík. Rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 27. prosince 2019.

Exactly thirty years ago, on 29th December 1989, the communist Parliament elected dissident Václav Havel Czechoslovak President. But it only did so as a result of quite incredible, anti-democratic blackmail. The 1989 Democratic Revolution in Czechoslovakia was on the right side of history, but the way it was realised, in many aspects, was not quite democratic. A number of Stalinist and neo-Stalinist practices were used. In this Britské listy Interview, Jan Čulík discusses this with the French historian Muriel Blaive. The interview is broadcast on the Czech cable TV station Regionalnitelevize.cz from Friday 27th December 2019.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE
 

Merkelová v novoročním projevu ostře varuje před globálním oteplováním

31. 12. 2019

čas čtení < 1 minutaNěmecká kancléřka Angela Merkelová charakterizuje ve svém novoročním projevu globální oteplování jako "reálné" a "děsivé". Konstatuje, že učiní všechno, co je v její moci, aby zajistila, že Německo významným způsobem přispěje k řešení tohoto problému.

"Budou to naše děti a naši vnuci, kteří budou muset žít s následky toho, co dnes uděláme nebo neuděláme," napsala Merkelová v písemném novoročním projevu, který se bude vysílat v úterý.

"Proto věnuju veškeré své pravomoci tomu, abych zajistila, že Německo se bude podílet - ekologicky, ekonomicky i sociálně - na řešení klimatické krize."

Zdroj: ZDE

 

Šokující údaje o australských divokých požárech, způsobených globálním oteplováním

1. 1. 2020

čas čtení < 1 minuta1. Více než 100 požárů po celé zemi.
2. Více než 4 miliony hektarů země shořelo. To je oblast velikosti Belgie. Tyto požáry jsou čtyřikrát rozsáhlejší než požáry v Amazonii.
3. Uhořelo 480 milionů zvířat. Zahynulo až 30 procent australských medvídků koala.
4. Plameny jsou vyšší než opera v městě Sydney.
5. Teploty po celé zemi jsou vyšší než 40 stupňů Celsia.
6. Více než 600 příbytků bylo zničeno.
7. Uhořelo nejméně 15 lidí, očekává se, že budou další.
 Austrálie v důsledku globálního oteplování obětí pekla požárů

31. 12. 2019

čas čtení 2 minuty

Aktualizace: V Austráli zahynulo v divokých nezvládnutelných požárech, způsobených globálním oteplováním, devět lidí. Čtyři další se stále pohřešují. Od 25. 12. shořelo v požárech více než 200 příbytků. V Malua Bay na jižním pobřeží Nového Jižního Walesu, strávilo tisíc lidí noc na pláži ve snaze uchránit se před plameny. Leželi co nejblíže vody, padal na ně popel a dusil je kouř.

V mnoha oblastech jsou přerušeny komunikace a dodávka elektrického proudu. Lidé se tak nedovídají o rozsahu katastrofy až do Nového roku.

Meteorologové předpovídají na pátek silné horko a silný vitr v Jižní Austrálii - teploty mají znovu dosáhnout kolem 45 stupňů Celsia. Znamená to nebezpečí dalších požárů.  ZDE 

Globální apatie vůči australským požárům je varovná, píší v New York Times.  Zejména blazeovanost USA a Číny a australské vlády. Tyto požáry nejsou normální, je to něco, co porušuje všechny normy a rekordy, píše australský novinář David Marr.


Australský premiér Scott Morrison se snažil předstírat ve svém novoročním projevu, že o nic  nejde, všechno je v normálu. ZDE
 
Na Silvestra dopoledne a Mallacoota. Fotografii pořídila matka. Její dva synové ze základní školy jsou s ní v člunu. Vypluli na Mallacootské jezero ve snaze ochránit se před požárem. Nevypadá to tak, ale je den.

Divoké lesní požáry v Austrálii si vyžádaly nejméně dva další životy. Desítky požárů zničily několik měst na východním pobřeží Austrálie a donutily tisíce lidí, aby uprchli na pláže.

Ve státě Victoria, kde na východě shořelo více než 200 000 hektarů, jsou nezvěstní nejméně čtyři lidé.  Armáda je přpravena evakuovat osoby, které se uchýlily na pláže.

Celkem zahynulo v zuřivých australských lesních požárech zatím 11 lidí.

Další informace a fotografie ZDE  

Zatímco Miloš Zeman vysvětluje, proč to nejde, Británie v roce 2019 vyráběla 48.5 procent elektřiny z obnovitelných zdrojů

1. 1. 2020

čas čtení 1 minuta

 

Výrazný nárůst ve výrobě elektřiny z obnovitelných zdrojů a likvidace uhelných elektráren vedly v Británii k nejčistšímu energetickému roku v historii


Neuhlíkové energetické zdroje se v Británii v roce 2019 staly největším zdrojem elektrické energie. Vyrobily téměř polovinu veškeré elektrické energie v Británii a předstihly poprvé v historii fosilní zdroje.

National Grid, britský podnik spravující energetické sítě, uvedl, že větrné elektrárny, sluneční elektrárny a jaderná energie, spolu s energií importovanou podmořskými kabely, dodaly v roce 2019 48,5 procent britské elektřiny. Naproti tomu 43 procent elektrické energie v Británii bylo vyrobeno z fosilních zdrojů. Zbývajících 8,5 procent energie bylo vyrobeno z biomasy.

Británie se tak dostala do poloviny cesty od roku 1990 do roku 2050, kdy má dosáhnout nejméně stoprocentního snížení emisí skleníkových plynů podle míry emisí z roku 1990 a stát se tak ekonomikou bez spotřeby uhlíku.  

Podrobnosti v angličtině ZDE

 

Alternativní novoroční projev Andreje Babiše

1. 1. 2020

čas čtení 2 minuty

Hospodářství naší země sice rostlo, především zásluhou příznivé situace v Evropě, a mohly se tak zvyšovat platy, důchody i některé sociální dávky, ale větší část toho, co jsme ekonomickým růstem získali, dál jen projídáme, přičemž to vše i v dobrých ekonomických časech financujeme i s pomocí rozpočtových deficitů. Naše dopravní infrastruktura je dál zaostalá, náš vzdělávací systém nestačí na výzvy moderního světa, s reformou důchodového systému jsme nepohnuli ani o píď. Naše energetická soustava je dál převážně založená na spalování uhlí a dalších škodlivých technologiích, přičemž se vzpíráme snahám o hledání nových modernějších zdrojů, kterých jsme svědky v západní Evropě. Oprávněné obavy mladých lidí z klimatických změn a jejich tlak na nás, politiky, abychom něco dělali, odbýváme slovy, že jde "klimatické náboženství" a arogantně je poučujeme, že místo pátečních protestů by se měli učit ve škole.

Naše občany jsme my, politici, dál úspěšně strašili migrací i dalšími velkými globálními výzvami, takže i když je u nás poměrně bezpečno, většina našich lidí se neustále něčeho bojí. Česká republika zůstává i zásluhou nás, politiků, jednou z nejvíce euroskeptických zemí v Evropě. K přijetí společné evropské měny jsme se sice zavázali už v roce 2002 s tím, že ji zavedeme, jakmile budeme plnit potřebná kritéria, ale i když je nyní plníme, nic neděláme, protože my děláme jen to, co považujeme za momentálně výhodné pro nás, a přeci nebudeme riskovat, že bychom tak mohli převzít větší spoluodpovědnost za případné ekonomické potíže některých zemí.

Autorem je Jiří Pehe. Celý projev je ZDE

Proč trpí Praha odpalování petard?

1. 1. 2020

čas čtení 1 minuta

Byl jsem včera na Václaváku asi v devět (pracovně, soukromě by mě tam nikdo nedostal), takže dlouho před začátkem toho nejhoršího.

Celkem ještě chápu, že se někomu líbí ohňostroje. Ale co musí bejt člověk s prominutím za vymaštěnýho debila, aby se v davu lidí bavil odpalováním petard, který ani žádnej ohňostroj neudělají, akorát vybuchnou, to fakt nepochopím, píše Jan Moláček na Facebooku.

Není mi jasný, proč tohle Praha ve veřejným prostoru trpí, což se týká používání veškeré amatérské pyrotechniky tím způsobem, jakým ji její fanoušci bez zábran používají - tedy pod vlivem alkoholu, mezi lidma včetně dětí, bez sebemenších bezpečnostních ohledů.

Způsob oslav Silvestra v centru Prahy skvěle doplňuje všechny ty okýnka se "staročeským" trdelníkem, blikající reklamy na předraženej nejubožejší shit, atd. Je to strašná ostuda a Praha si dělá reklamu pouze u té nejmíň snesitelné sorty "turistů", kterou by měla spíš odrazovat.

Znamená aktuální dění v politice v Praze 1, že končí i ty nesmělý snahy s tím něco dělat, který jsem v posledních měsících zaznamenal?

Tak to teda hezkej novej rok.

Definující politickou skutečností uplynulého roku je hegemonie hnutí Ano

31. 12. 2019 / Boris Cvek

čas čtení 5 minut

Asi nejviditelnější možná-politickou událostí v roce 2019 byly nepochybně demonstrace, které pořádal Milion chvilek pro demokracii proti premiérovi Babišovi. Politická událost by ale měla mít nějaký reálný dopad na politiku, což tyto demonstrace zatím nemají. Jsou spíše jen následkem té skutečně nejvýznamnější politické skutečnosti uplynulého roku: hegemonie Babišova hnutí na politické scéně.

Už taky máte předsevzetí, s jehož plněním začnete zítra?

31. 12. 2019 / Miloš Dokulil

čas čtení 5 minutNe že bych mínil – či dokonce si osoboval – kohokoliv poučovat. (A ne že by to vždy mělo v sobě něco „spásonosného“ nebo „životně obrozujícího“.) Rovněž bývá při případném „poučování“ a „poskytování rad“ nádavkem k lepšímu přidáváno, že nejlíp se přece člověk poučí teprve až z vlastních chyb. (Samozřejmě musí takovou „chybu“ ovšem především sám přežít. A ne že by se nutně muselo vždy jednat o něco na způsob skákání do propasti bez padáku!)

Takže? Přece nebudete bez nějakého zcela jedinečného předsevzetí pro příští rok? Navíc pro rok sugestivně spojující dvě dvojky a dvě nulky? (Čili: 2020? Fakt?) A bude se moct říkat „dva dvacet“! V sepětí s tím zrovna včera či dnes čerstvým a opojným předsevzetím či programem, který ten rok zarámuje ve zcela hned nečekaném předpětí, jako se to už před mnoha lety dělo třeba s nemalou slávou s předpjatým betonem.

Nehoda, lidé kolem a ošetření v Česku (osobní zkušenost)

31. 12. 2019 / Miloš Dokulil

čas čtení 3 minuty

  


Zrovna včera jsem byl již na převazu. Něco bych měl zřejmě vypsat konkrétně. I když to nutně neplatí obecně.

Nastupoval jsem poslední do trolejbusu. V jedné ruce brašnu, v druhé aktovku. Ještě jsem stál na prvním schůdku a řidič už zavíral vchod a rozjížděl se. Dveřmi mi podsekl zezadu nohy tak, že jsem při pádu nechal jednu botu na tom schůdku. Nechtěl jsem nechat pustit na zem nákup v brašně. Takže jsem se nikde rukama nezachytil. Ale než jsem spadl do kleku na druhý schod, hlavou jsem narazil o kovovou tyč u přídveří. Hned začaly vytékat kapky krve z hlavy.

Sýrie: Přestaňte páchat zločiny a nechte nás žít v míru!

31. 12. 2019

čas čtení 1 minuta

Syrský režim a jeho spojenec Rusko stále porušují všechny mezinárodní konvence a dohody. I když OSN přislíbila, že Rusko a Asadův režim přestanou dne 24. prosince bombardovat silnice, bombardovaly tábor a školu nedaleko města Jobas a usmrtili 10 civilistů a zranili 7, včetně dětí a žen. Trvalé bombardování donutilo více než 220 000 civilistů opustit své domovy  a během posledních čtrnácti dnů prchat před smrtí.

V důsledku slabé humanitární reakce je humanitární situace DRASTICKÁ. Idlíb byl domovem pro rodiny, které byly nuceně vyhnány režimem z celé Sýrie. Mají právo žít v bezpečí a v míru. Náš lid vzdoruje NEJTVRDŠÍ humanitární situaci. Náš velký lid si zaslouží život.

PŘESTAŇTE PÁCHAT SVÉ ZLOČINY A NECHTE NÁS ŽÍT V MÍRU!


Vědci studují poměry v Antarktidě, která může na Zemi rozpoutat peklo

30. 12. 2019

čas čtení 1 minuta

 

V Antarktidě za posledních 25 let roztály tři biliony tun ledu. Polovina z něho za posledních pět let. Antarktida má ve zmrzlém stavu asi 70 procent sladké vody na této planetě. A její tání znamená, že stoupají hladiny moří. Na začátku 20. století to bylo o jeden milimetr ročně. Nyní to jsou tři milimetry ročně.

Simon Coveney: "Irsko bude vždycky poskytovat útočiště lidem prchajícím z válek." Co Petříček?

30. 12. 2019

čas čtení < 1 minuta

Simon Coveney, irský ministr zahraničí: Irsko bude vždycky poskytovat útočiště lidem z válkou rozervaných míst světa. Děkuji Charliemu Flanaganovi, že přijal naše nejnovější příchozí ze Sýrie.

Charlie Flanagan, irský ministr spravedlnosti a rovnosti: Bylo mi ctí přivítat rodiny syrských uprchlíků, donucených utéci z domova. Jejich příběhy jsou zdrcující a hluboce dojemné. Jejich dlouhá cesta do bezpečí a do útočiště nyní skončila. Nabízíme přivítání, přátelství a podporu.


Greta Thunberg: Informujte se!

30. 12. 2019

čas čtení < 1 minuta

Greta Thunberg: Neříkám nikomu, že musejí přestat létat nebo stát se vegany. Ale kdybych měla dát jedinou radu, prosím, načtěte si to, informujte se o tom, o té vědě, a o tom, co se dělá a co se nedělá. Protože jestliže tomu porozumíte, budete vědět, co můžete sami udělat. A samozřejmě také buďte aktivním demokratickým občanem. Samozřejmě hlasujte ve volbách, ale buďte i aktivní, protože demokracie, to nejsou jen volby. Demokracie probíhá pořád.

Greta Thunberg a David Attenborough: Svět patří mladým lidem." To je velmi mocné motto

30. 12. 2019

čas čtení 3 minuty


Greta Thunberg: Dobrý den. Jsem velmi ráda, že se s vámi setkávám, je to pro mě čest.

David Attenborough: Pro mě je čest, že to říkáte, děkuji vám mnohokrát.

Moderátorka Mishal Husain, BBC: Je mi potěšením, že vás oba mohu seznámit. David Attenborough, Greta Thunberg. Davide, co byste řekl Gretě ohledně její práce týkající se klimatu? A čeho podle vás dosáhla?

David Attenborough: No, dosáhla toho, na čem mnoho z nás pracuje už skoro dvacet let a nám se to nepodařilo. Vy jste probudila svět. Proto jsem vám velmi vděčen. Všichni jsme vám vděčni.

Greta Thunberg: Já si myslím, že všichni jsou vděčni vám, za to, že se zabýváte klimatickou krizí. A krizí životního prostředí. Doufám, že chápete, jak obrovský dopad má vaše práce a že my jsme vám všichni za to velmi vděčni. Takže děkuji vám a děkuji, že jste tomu zasvětil svůj život. Je to velmi inspirující. Když jsem byla mladší, dívala jsem se na dokumentární filmy o přírodě a o tom, co se děje, a to mě přimělo rozhodnout se v té věci něco dělat.

Moderátorka: Myslíte si, Davide, že se různé generace v této věci začínají spojovat? Jsou lidé, kteří byli zpolitizovaní a stali se aktivisty, kvůli svým dětem a vnukům.

David Attenborough: Ano, bezpochyby, lidé všech věkových kategorií dnes ... a je to v palcových titulcích a umístila jste to tam vy. Motto zní: "Podívejte se, svět patří ne mé generaci, ale vaší generaci. Svět patří mladým lidem." To je velmi mocné motto.  A vy to prezentujete jako argument, jemuž lidi nemají schopnost se vyhnout. My nechceme trávit svůj čas demonstrováním v ulicích, ale musíme to dělat. A vy jste při tom prokázala opravdu velkou odvahu.

Moderátorka: Davide, máte pro Gretu nějakou radu pro její život aktivismu? Díváte se na její život a máte pocit, že je něco, na co by si měla dávat pozor?

David Attenborough: Je velmi obtížné vědět, když se vám podaří vyvinout takto velký tlak, jak dlouho se vám ten tlak bude dařit vyvíjet. Jak dlouho můžete opakovat totéž, aby to mělo stále stejně silný dopad. Samozřejmě to nejde. Prvotní dopad je prvotní dopad. A dopad toho, co Greta říká, je tak silný, nedá se očekávat, že to bude pokračovat měsíc, půl roku, rok. Budete muset začít mluvit o nějakém novém prvku ve všem. A to je jeden z problémů, které nás všechny znepokojují. Nás, kteří usilujeme o to, aby se svět probudil.

Greta Thunberg: Já nevím, proč mi lidi naslouchají. Nevím, jak dlouho to bude trvat. Jen vím, že právě teď mi lidi naslouchají a já musím využít této příležitosti a rozšířit během tohoto období co největší množství informací. Ale je to samozřejmě problém, opakovat věci znovu a znovu. Ale je nutno to dělat, protože oni prostě neposlouchají. A je nutno to opakovat, do té doby, než to lidem dojde. Než to pochopí.

Moderátorka. Greto Thunbergová, Davide Attenboroughu, doufám, že se někdy setkáte osobně.

Greta Thunberg: Ano.

David Attenborough: A já taky. Opravdu vám mnohokrát děkuju.

Greta Thunberg: Já taky a děkuji a - hezké svátky!

David Attenborough: Vám taky.

Greta Thunberg: Díky.Greta Thunbergová v pondělí ráno v britském rozhlase tři hodiny o klimatické krizi

29. 12. 2019

čas čtení 1 minuta

Jmenuju se Greta Thunbergová. Můžete poslouchat můj pořad "Today" v rozhlase BBC v pondělí 30. prosince 2019, živě od 7 do 10 hodin středoevropského času. Jsem jeho hostující šéfredaktor. Budeme informovat o rozsahu pokračující klimatické krize a budu také poprvé hovořit s Davidem Attenboroughem.K nejvyšší míře tání v Antarktidě - 15 procentům - došlo dne 24. prosince 2019:


V Americe dochází k antisemitskému násilí, v Londýně se objevily antisemitské nápisy

30. 12. 2019

čas čtení < 1 minutaŽidovské organizace a političtí představitelé v USA požadují zvýšenou ochranu židů v New Yorku, poté, co během svátků Hanuka došlo k celé řadě násilných útoků proti židům.

V sobotu večer útočník pobodal během oslav svátku Hanuka pět lidí v domě jednoho rabína v Monsey, v okresu Rockland, asi padesát kilometrů od New Yorku. Byl to  devátý antisemitský útok v tomto regionu za poslední týden. ZDE  

Historik Simon Schama: Spolu s pobodáním v New Yorku nám tu leze z bahna něco opravdu monstrózního:


Je to bezesporu domýšlivé, ale já si nemohu pomoci

29. 12. 2019

čas čtení 2 minuty

 

Jako prezident chci z toho místa poděkovat všem občanům, kteří jsou aktivní a pracují pro blaho české společnosti, ať už pracují pro neziskové organizace, podílí se na správě svých obcí nebo jsou jinak politicky činní. Bez této občanské aktivity by byla naše společnost ohrožena ve své podstatě. Proto také oceňuji, že statisíce občanů v letošním roce opakovaně projevily ochotu branit demokracii a svobodu. Občanskou roli není možné redukovat na prostou docházku do volební místnosti a proto vítám, jsou-li lidé aktivní trvale, vstupují do veřejného prostoru a jasně formulují své obavy a požadavky vůči nám politikům - mne nevyjímaje.

Když už jsme u těch obav: S obavami sleduji snahy některých politiků relativizovat nebezpečí, kterému čelíme vzhledem ke klimatickým změnám a pokračujícímu drancování krajiny. Vyzývám všechny představitele státu, státní správy i zemědělských a průmyslových podniků, aby urychleně zapracovali na nastolení udržitelného rozvoje a to včetně uhlíkové neutrality.

Jako nejvyšší ústavní činitel se cítím zodpovědný za to, jak je Česká republika vnímána v zahraničí a proto udělám vše pro to, aby se zde dodržovala pravidla a udržovala se jasná hranice mezi zájmy státu a jednotlivců.

V roce 2020 si hodlám znovu připomenout slova prezidentského slibu a budu zachovávat Ústavu a zákony České republiky, bránit všechny její důležité instituce. Slibuji zde, že znovu najdu nejen ztracený článek Fedinanda Peroutky, ale i své svědomí a omluvím se všem, kterým jsem v minulých letech ublížil, když jsem zapomněl na heslo vyšité na prezidentské standardě.

Závěrem mi dovolte drobný bonmot: Říká se, že jen imbecil nemění názory. Já dodávám, že naopak naprostý idiot je ten, který mění názory každý druhý měsíc. Proto držme slovo a buďme celiství a pevní ve svých slovech, postojích i činech.

Děkuji Vám za pozornost."


Zdroj: ZDE

Další ranění v Sýrii

29. 12. 2019

čas čtení 1 minuta

Syřané na útěku před ruským bombardováním:
Části ruské rakety Toška, obsahující tříštivé bomby, svržené včera na město Mumbel v Idlíbu a na jeho pekárnu.


V sobotu večer byly zraněny stařena a malá holčička útokem režimních sil raketou s tříštivými bombami na město Mhambel a jeho pekárnu. K útoku došlo v provincii Idlíb. 
Kenneth Roth, Human Rights Watch: Jak ruská a syrská vojska bombardují a provádějí invazi, jsou ohroženy tři miliony lidí. Idlíb se zřejmě stane největší humanitární krizí v děsivé syrské válce.


Zlomí Trumpovi vaz impeachment, anebo prezidentské volby?

28. 12. 2019 / Daniel Veselý

čas čtení 4 minuty

Kvapem se blíží rok 2020, ve kterém se uskuteční událost klíčového významu mající potenciál rozhodnout o osudu lidstva. Tou jsou listopadové prezidentské volby ve Spojených státech. Obávám se, že neschopnost a intriky předáků Demokratické strany povedou k opětovné volební výhře gurua světových klimatických popíračů Donalda Trumpa, což prakticky představuje rozsudek smrti nad udržitelným životem na planetě. Už v červnu budeme znát jméno Trumpova vyzyvatele za Demokratickou stranu. Bude to nemastný neslaný Biden nemající příliš šancí porazit mazaného populistu a klauna v době, kdy populismus všeho ražení zažívá nebývalý rozkvět, anebo progresivní kandidát, tedy Bernie Sanders či s výhradami Elizabeth Warrenová? A co když demokraté veškerou energii vyplýtvají na politicky nepříliš efektivní impeachment, místo toho, aby nabídli voličům jasně artikulovaný program a inspirativní vizi - aniž by jako republikáni rozsévali pouze strach a nenávist? 

Putin: Náš nadzvukový raketový systém Avangard nedokáže nikdo neutralizovat

28. 12. 2019

čas čtení 3 minutyPrvní série ruských nadzvukových raket systému Avangard byla uvedena v provoz, uvedlo ruské ministerstvo obrany. Neřeklo kde, avšak z předchozích informací vyplývá, že zřejmě na Urale.

Vladimír Putin se vyjádřil, že se tyto rakety, které mohou nést jaderné střely, pohybují více než dvacetkrát rychleji než je rychlost zvuku a že jejich výrobou Rusko předstihlo jiné země. Rakety mají "systém kluzáku", který jim umožňuje citlivě se zaměřovat a zřejmě proti nim  není žádná obrana.

Ministr obrany Sergej Šojgu potvrdil, že "nadzvuková skluzná raketa Avangard vešla v provoz v 10 hodin moskevského času dne 27. prosince". Označil to za "přelomovou událost".

30153

Projev prezidenta země tonoucí v "hlubokomyslných" úvahách nad nepodstatnými problémy

Vánoční poselství starosty "Horní Dolní"

27. 12. 2019 / Bohumil Kartous

čas čtení 4 minuty


Jsem přesvědčen, že prezident České republiky by měl být především názorový vůdce. Jako takový by měl upozorňovat na podstatná témata a bez ohledu na jejich povahu, na to, zda jsou vnímána kladně či zda představují hrozbu, by je měl pojmenovávat a vysvětlovat jejich důležitost. V tomto je role českého prezidenta podobná roli toho německého. Jenže zatímco německý prezident  Frank-Walter Steinmeier ve svém vánočním projevu v prvé řadě upozorňuje na potřebu sjednotit se na demokratických hodnotách a na odporu vůči nejrůznějším formám rasismu, Miloš Zeman bagatelizuje odpor proti trestně stíhanému premiérovi, aby ujistil své voliče, že "jsme a budeme parlamentní demokracií". Pane prezidente, s veškerou úctou, vy nemáte sebemenší možnost něco takového zajistit a tedy ani tvrdit. Místo posleství směrem k budoucnosti rozebírá Zeman stavební řízení, dálnice a "bojuje" s klimatickými změnami. Vidím ten tým géniů, kteří psali tento vánoční výpotek. Energetická a stavební lobby se sešla, v holých větách nacancala teze a nějaký hradní písař je následně transformoval v poselství o zemi, která ústy svého prezidenta nepochopila nic o skutečnosti, která už dávno určuje její budoucnost...

Proč má Zemanův projev na jeho stránkách tolik překlepů?

26. 12. 2019 / Jan Čulík

čas čtení 4 minutyZnamená to, že senilita a neprofesionalita zahlcuje už celou prezidentskou kancelář?

No, podívejte se:

A i když o nás češích se říká, ... správně: Češích

Pokud jde o stavební řízení, jsme na krásném 162. místě na světě ze 180 státu.  ... správně: států

Celkový objem těchto daňových výjimek je už přes 300 miliard korunu   ... správně: korun


Loni jsem k "vánočnímu" projevu Miloše Zemana psal, že Česká republika má v čele státu fašistu,   dnes bych jen stručně dodal, že je to demagog, manipulátor a hlupák. Který záměrně šíří do společnosti hlouposti.


28279

Za Táňou Fischerovou

27. 12. 2019 / Karel Dolejší

čas čtení 2 minuty

25. prosince 2019 zemřela po těžké nemoci ve věku 72 let občanská aktivistka Táňa Fischerová. Původní profesí herečka byla takřka úplně odstavena během husákovské normalizace; na jaře roku 1989 podepsala petici Několik vět. Po listopadu 1989 se veřejně angažovala v bezpočtu veřejných kauz politického, ekologického, lidskoprávního či humanitárního charakteru. Po čtyři roky působila jako poslankyně PČR (2002-2006) a za vlastní Klíčové hnutí inspirované antroposofií kandidovala na formálně nejvyšší ústavní funkci (2013).

Poselství Garyho Kasparova pro rok 2020: Nevysílejte lži

27. 12. 2019

čas čtení < 1 minuta

Gary Kasparov: Bývalo tomu tak, že jsme slýchali názory obou stran. Od Demokratů i Republikánů. Od konzervativců i od levičáků. Dneska je to jednoduché. Je to buď pravda nebo lhaní. A to, co byste měli dělat, je opakovat fakta. Přestaňte dávat stejné množství času lžím. Pamatujte, že zastaralý způsob vnímání spravedlnosti ničí naši demokracii.  Nemůžete odhalovat lži, aniž byste je zároveň tím nešířili. Proto opakujte fakta.

Gary Kasparov je slavný  ruský šachista a předseda Organizace pro lidská práva.


Hospodaření OSBL za listopad 2019

12. 12. 2019

čas čtení 2 minuty

V listopadu 2019  přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 54 669,89 Kč, výdaje byly 73 689 Kč.

MNOHOKRÁT děkujeme všem věrným čtenářům, kteří na provoz Britských listů finančně přispívají, - ale jak vidíte z výše uvedeného grafu,  směřujeme k nule. Trvale potřebujeme poněkud vyšší, pravidelnou finanční podporu. Děkujeme.

Potřebujeme normálně cca 80 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.


Nejčtenější články Britských listů za poslední rok

30. 12. 2019

čas čtení 5 minut

 

1.

K státnímu svátku: Zpráva o smrti Mistra Jana Husa

6. 7. 2019 / Petr z Mladoňovic

Než mu však dali na hlavu pro posměch papírovou korunu, řekli mu mezi jiným: ,,Odevzdáváme duši tvou ďáblu.'' A on sepjav ruce a pozdvihnuv oči k nebi pravil: ,,A já ji odevzdávám nejmilostivějš...

88437

2.

Proti zapomnění a manipulaci: O co šlo v roce 1968

20. 8. 2019

Foto:   Editor svazku "Jaro 1968: Čítanka pro děti a mládež" (1988) Antonín Liehm (tehdy 84) ve Skotsku v dubnu 2008. (Když jsem mu v červnu 2012 v Paříži telefonoval, Liehm,...

77764

3.

Tři hodiny odpoledne

19. 4. 2019 / Jim Bishop

Ježíš se naposled zvedl k hlavě kříže. "Otče," zvolal, "do tvých rukou poroučím svého ducha." Jeden z vojáků...

34633

4.

Co s důchodci?

18. 9. 2019 / Jan Sláma

Nic dnes neleží politikům tak v žaludku jako to, že důchodci mají zlevněné jí...

26314

5.

Máj

1. 5. 2019 / Karel Hynek Mácha

Úvod připravil Jan Čulík Máchovo postavení v české literatuře se vždycky zdálo být kontroverzní - jako by jeho dílo nemělo absolutně nic společného s tradicí české poezie z...

23683

6.

Je přehánění počtu účastníků demonstrace na Letné rozumné? Nediskredituje to akci?

24. 6. 2019 / František Řezáč

Koukněte se na ten obrázek, viz výše. Byl jsem tam a asi na takové ploše byli lidi. U pódia asi 2 na metr čtvereční, čím dále dozadu to řídlo, lidi seděli i leželi na trávě, děti, kočárky at...

16925

7.

Británie: Petici za úplné zrušení brexitu podepsalo od středy večer více než 5,65 milionu lidí

24. 3. 2019

Aktualizace: Podle komentátorů petice vyvrací mýtus, že proti brexitu a pro setrvání Británie v EU jsou pouze lidé s vysokoškolským vzděláním a obyvatelé multikulturních velkých měst. ...

15916

8.

Jak učebnice češtiny děsí americké studenty

29. 7. 2019 / Karen von Kunes

Jitka Cvejnová, Česky, prosím I, Učebnice češtiny pro cizince, Level A1 (2018), a Česky, prosím II, Učebnice češtiny pro cizince, Level A2 (2017), ...

15591

9.

Do Evropy přichází pekelné vedro

25. 6. 2019

Babiš  po zablokování akcí EU proti globání...

14389

10.

Ruská propaganda v českém kyberprostoru ve 4. čtvrtletí 2018

15. 2. 2019

Čeští elfové - tisková zpráva 15.2.2019 Rozsáhlá analýza Českých elfů odhalila 22 center, které produkují 60% proruské propagandy v českém kyberprostoru. Dále šetření ře...


11.

Klimatická změna, Greta Thunberg a český internet

25. 9. 2019 / Vladimír Novák

Pokud Vám doktor najde rakovinu prostaty, také mu neodpovíte: můj kamarád pekař tvrdí, že je to jen zácpa a já mu věřím. Asi nikomu neušel emotivní projev švédské aktivistky Gre...

13790

12.

Milion chvilek pro demokracii není nedotknutelný

28. 6. 2019 / Daniel Veselý

Bohumil Kartous přesv...

13538

13.

Sametová revoluce po třiceti letech

17. 11. 2019 / Muriel Blaive

  “Ta země, která byla ze všech nejkomunističtější,” divili se začátkem devadesátých let mezi...

13400

14.

Babiš je jen symptom

3. 6. 2019 / Boris Cvek

Normalizační přístup k rozkrádání veřejných peněz je bohužel definující znak polistopadového režimu, Babiš je jen symptom

13327

15.

Každý ví, že Reflex je sprostá žumpa, ale toto přesahuje všechny meze

9. 12. 2019 / Jan Čulík

V ČR je široké povědomí, že týdeník Reflex je jednou z nejhnusnějších publikací, jaká v té zemi  existuje, a slušní lidé by se ho nedotkli ani třímetrovou tyčí.Jenže to, co t...

13195

16.

Boris Johnson udělal ohledně brexitu dramatický obrat o 180 stupňů

12. 10. 2019

John Crace: Vysvětlení dohody o brexitu. Celá Británie odejde z Evropské celní unie. Pak, až se nikdo nebude dívat, se Severní Irsko nenápadně do Evropské celní unie vrátí a začne t...

13102

17.

Historicky nastavený koncept vlastnictví je chybný - ničí náš svět

18. 3. 2019

Mladí lidé, kteří demonstrují v ulicích proti globálnímu oteplování, mají pravdu: krademe jim jejich budoucnost. Ekonomika je ekologické pyramidové schéma, které vrhá svá pasiva na mladé a dosud ...

12920

18.

Británie: Není to země pro občany z EU

22. 8. 2019 / Tomasz Oryński

Pokud jste pravidelným čtenářem Britských listů, asi jste si povšimli, že za poslední rok vychází můj týdenní seriál o Polsku docela nepravidelně. Chci dnes svědčit o tom, co se stalo ...

12357

19.

Největší zrádce obyčejných lidí

27. 10. 2019 / Richard F. Vlasák

Zítra ve večerních hodinách a ve slavnostních kulisách potvrdí, co už jsme dávno věděli. Miloš Zeman je zrádce obyčejných lidí, tedy i těch, kteří jej bezmezně milují a za následující řádky mi na n...

12231

20.

Protibabišovské demonstrace posilují Miloše Zemana

24. 6. 2019 / Boris Cvek

Pokud se někdo raduje, že Babiš je z obřích demonstrací nervozní, jak to dělá pan Hlavenka v BL, tak by měl sledova...


V Rusku se policie probourala do Navalného kanceláře

27. 12. 2019

čas čtení < 1 minuta

Znovu zkonfiskovala celé technické vybavení, jehož prostřednictvím Navalnyj natáčí intestigativní videa o korupci na nejvyšších ruských vládních místech. Zabavila také veškerou dokumentaci. Jde jí prý o "vyšetřování" filmu dokazujícího korupci ruského premiéra Medevěva, který na YouTube zhlédlo více než 20 milionů Rusů. Navalnyj zatčen nebyl. Nemá ovšem přístup do ruské státní televize a Putin si dává pozor, aby nikdy nevyřkl ani jeho jméno.


Fašisté v Indii

27. 12. 2019

čas čtení 1 minuta

Indický premiér Narendra Modi se rozhodl diskriminovat 200 milionů muslimských spoluobčanů a začít jim upírat občanství. Vyvolalo to celostátní demonstrace, při nichž zahynulo 15 lidí. Za Modiho se posunuje Indie k fašismu. Zde je děsivé video indické fašistické polovojenské organizace Hindutva ve státě Telangana v jižní Indii. Je to dnes největší světové fašistické hnutí, inspirované německými nacisty:

Pozn. KD: "Hindutva" je výraz prokazatelně používaný přinejmenším od 90. let 19. století např. otcem indického nacionalismu Bálem Gangádharem Tilakem.  K označení vlastní potrhlé ideologie (ovšem nerasistické!) jej  Vinayak Savarkar použil v roce 1923. Nic nenasvědčuje, že by Savarkar v té době byl seznámen s italským fašistickým manifestem z roku 1919. Hindutva se coby agresivní a hnusné identitářské hnutí nemusí nikomu líbit. Avšak tvrdit, že jde o hnutí  v roce 1923 "ovlivněné nacismem", který ještě vůbec neexistoval, je poněkud přitažené za vlasy. Ve skutečnosti jde o ničím nepodloženou nadávku,  kterou vůči hindutvě nějakých sedm dekád soustavně používají představitelé  a příznivci strany Indický národní kongres. 

17991

Vánoční a novoroční vydání Britských listů

24. 12. 2020

čas čtení 5 minut

Vánoce roku 2000 byly zcela pohlceny rebelií v České televizi.

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

Můj život bezdomovce: Poprvé jsem spal na hřbitově

27. 12. 2019

čas čtení 3 minuty

"Váš názor na svět se změní. Když jste chudí, všechno vám odeberou. Nejhorší je ztráta klidu."


Grafik Warwick Benjamin, 40, píše o tom, jak se stal bezdomovcem, když přestal jako odborník na volné noze dostávat pracovní zakázky

Byla to katastrofa. Bydlel jsem ve sdíleném bytě ve východním Londýně, když nám bytná sdělila, že chce ten byt zpět pro sebe. Přesně v tutéž dobu jsem přestal dostávat pracovní zakázky - pracoval jsem na volné noze jako grafik. Namísto toho, abych použil svých úspor jako kauce pro novou činžovní smlouvu, musel jsem z těch peněz žít. Rozplynuly se velmi rychle, utratil jsem je za jídlo a za ubytování. Snažil jsem se najít práci, ale nic nepřicházelo.

Zázračné působení neviditelné ruky trhu na české železnici

27. 12. 2019

čas čtení 1 minuta

Okoušíme zázračné působení neviditelné ruky trhu na železnici, napsal Vojtěch Boháč. Trasu z Prahy do Tanvaldu nově obsluhuje společnost Arriva. Když dnes jejich přestavěný sovětský lůžkový vlak přijížděl z hlubin 20. století k nástupišti hlavního nádraží, z nedalekého hloučku lidí se zaraženě ozvalo, jestli je to náš transport do Osvětimi. Jen co zastavil, asi tři další lidé kolem mě nevěřícně kroutili hlavou a fotili si nápisy v cyrilici (to, čemu říkáte azbuka) a cedulky, že dveře nefungují. Tohle pojízdné muzeum vyřazených ruských vlaků jim asi přišlo ještě víc neuvěřitelné, než kdyby se v Česku objevily třeba... moderní vlaky.

Když jsme si chtěli koupit na webu lístky, tak se ukázalo, že Arrivě nefunguje ani online vyhledávání vlaků, natož nákupy. Teď ve špinavém a nepohodlném kupé čekáme průvodčího. Jestli bude lístek stát víc jak 10 rublů, tak píšu na Ministerstvo dopravy, ať nám vrátí národního dopravce a místo dělání p***vin raději jako všechny ostatní země V4ky postaví za evropské peníze třeba vysokorychlostní koridory. Mi přijde, že se tady v Česku fakt vracíme do středověku.

Pozn. red.: Pravděpodobně to nebudou ruské vozy, neboť v Rusku je jiný rozchod kolejí, a kromě toho tam mají moderní vlaky. Avšak chápeme frustraci pana Boháče.

Nenastupujte: vlaky soukromých dopravců provázejí potíže

27. 12. 2019 / Jiří Hlavenka

čas čtení 3 minuty

Aktualizace: Firma Arriva je odpovědná za naprostý rozklad železniční dopravy na severu Anglie. Natolik, že primátoři severoanglických měst naléhavě požadují, aby jí byla odebrána koncese opravňující ji k provozování železniční dopravy. Máte se v ČR na co těšit (JČ):

"The call comes as the fate of Northern Rail hangs in the balance, after continued disruption led to northern mayors demanding that Arriva, which has operated the network since 2016, be stripped of its contract." Zdroj https://www.theguardian.com/uk-news/2019/dec/28/rail-franchises-should-be-scrapped-to-end-nightmare-journeys

* * *

Společnost Arriva dala do materiálů pro výpravčí telefonní číslo s bulharskou předvolbou. Místo slibovaných modernizovaných motorových vozů nasadila soupravu složenou z historických vagónů bez funkčního topení. Společnosti RegioJet se hned první den provozu rozbilo několik vozů; ty stejně jako Arriva dovezla z Německa a cestující kritizovali jejich značně zašlý vnitřek.

K tomu:
Jan Čulík, Cestování vlakem Regiojet - tak trochu návrat do ošuntělé, nefunkční komunistické éry

Nové soupravy na spojích, které převzali soukromí dopravci, cestující nenajdou. Česko se tak stává rájem železnicích ojetin. Nejnovější soupravy má Leo Express. ´Stáří našich jednotek je pouze 15 let´, chlubí (!!!) se firma". (cit: HN)

"Výsledkem byl týden chaosu mezi cestujícími i drážním personálem, jezdící retrovlaky i šroty z Německa, rozpad tarifů a zavřené pokladny. Úplně nejhorší však byla rezignace objednatelů na jakoukoliv kontrolu." (cit.: Zdopravy.cz).

Jo, děcka, chtěli jste volný trh, tady ho máte.

Z britského vlaku dnes:


Pozn. JČ: Zkušenosti z Británie: Privatizace na železnici, kterou zavedla Thatcherová, vedla k naprosté roztříštěnosti osobní železniční dopravy a k obrovskému nárůstu cen jízdenek. Kromě toho, paradoxně, nejdůležitější dopravní železniční tahy v Británii převzaly státní společnosti jiných evropských zemí, jako Deutsche Bahn či ve Skotsku holandská firma Abelio. Systém funguje tak, že stát poskytuje soukromým železničním dopravcům obrovské státní dotace, z nichž tito dopravci financují dividendy svých vlastníků. Zejména v severní a v jihozápadní Anglii dochází v posledních letech k naprostému kolapsu železniční dopravy, až natolik, že lidé přicházejí o zaměstnání, protože nejsou za drahé jízdné schopni dojet do práce včas. Více než 70 procent Britů si přeje zestátnění železnic. (Ne že by někdejší státní firma British Rail byla efektivní, avšak na několika hlavních tazích byla britská vláda nucena soukromým dopravcům koncesi odebrat a tahy znárodnit a pod správou státu  byly tyto vlaky asi tisíckrát efektivnější než v rukou soukromých majitelů. Bude-li česká železniční doprava následovat britský privatizační vzor, máte se na co těšit.)

Rusové v Sýrii od začátku prosince zavraždili 160 nevinných civilistů

26. 12. 2019

čas čtení < 1 minuta

160 lidí, včetně 40 dětí a 32 žen, bylo od začátku prosince usmrceno v Sýrii v důsledku zločinných ruských náletů. Podařilo se nám zachránit 240 lidí, včetně 83 dětí a 74 žen, postižených více než 4500 leteckými údery, píší syrské záchranářské Bílé helmy. - Mezinárodní humanitární organizace požadují zastavení těchto leteckých úderů, v jejichž důsledku prchají statisíce lidí k turecké hranici, které je ovšem hermeticky uzavřena. Hrozí obrovská humanitární katastrofa.


Mučednictví svatého Štěpána a popření fanatismu

26. 12. 2019 / Boris Cvek

čas čtení 2 minuty

Na slavnost Narození Páně navazuje v liturgickém kalendáři svátek prvomučedníka Štěpána. Jeho příběh se odehrává až po umučení a vzkříšení Krista. Vzkříšený, ba vítězný Kristus tu je stále protipólem, opakem běžného fungování světa. Ani vzkříšením Krista se pozemské poměry zásadně nezměnily. Také jeho následovníci jsou vystavěni mučení, a to podle stejné logiky, podle níž byl umučen sám Kristus: mocní si chtěli udržet moc.

Víme, k jakým zrůdnostem vedlo a vede náboženství, je-li spojeno s mocí, je-li způsobem, jak si udržet moc. Mohli jsme to vidět nedávno na příkladu tzv. Islámského státu. Mohli jsme to ale vidět také ve středověku nebo v třicetileté válce v Evropě. Proto máme velké podezření, a to vlastně už z doby osvícenství, když se mluví o mučednících. Naskakuje nám v myslí obrázek zmanipulovaného fanatika, který z nějakého sobeckého důvodu popírá základní humanistické hodnoty. Například má vsugerovanou představu kšeftu, že za své mučednictví dostane věčnou odměnu v ráji.

Stovky dětí bez rodičů na mexické hranici drží Trump o Vánocích v děsivé situaci

25. 12. 2019

čas čtení < 1 minuta

Stovky dětí v Texasu tráví Vánoce tím, že se musejí o sebe vzájemně starat. Zima, nedostatek jídla, vody, zdravotnické pomoci, hygienických zdrojů. Bez kontaktu s rodiči. Některým těmto dětem je teprve rok.


Zdeněk Hřib píše ve Washington Post o čínském vydírání

25. 12. 2019

čas čtení 2 minuty


Čína je nespolehlivý obchodní partner, který neváhá obětovat výhodné smlouvy, pokud politická potřeba diktuje opak, píše pražský primátor v deníku Washington Post v článku ostře kritizujícím Čínu za to, že vyvíjí politický nátlak na své partnery. Pokračuje: Čínské politbyro dokáže proměnit velké podnikatelské kontrakty nebo důležité deklarace o spolupráci v bezvýznamné kusy papíru jen za několik vteřin. Peking přislíbil 10 miliard euro investic do České republiky. Proto jsme pozměnili svou zahraniční politiku a otevřeli svůj trh. Avšak čínské investice nepřišly.

Praha není sama. Existuje množství příkladů trestů proti těm, kdo se odvažují kritizovat politiku Pekingu. Čína je země, která si pěstuje množství nevraživosti. Snaží se vnucovat svůj vlastní centralistický světový názor svému jednání se západními demokraciemi, chová se k politikům, umělcům a podnikatelům nikoliv jako k nezávislým členům společnosti, ale jako k představitelům státu a jeho politiky. Číňané nerozlišují mezi pražským primátorem a hudebníky z pražské Filharmonie. "Někdo v Praze se chová neposlušně? No, tak někdo z Prahy bude potrestán." To je podstatou komunistické mentality. Takže se nedivte, jestliže vaše jednání vůči Číně vyvolá naprosto nepředpokládanou reakci: zejména, pokud Čína na vás nemá přímé páky.

V poslední době Češi také znepokojujícím způsobem zjistili, že se Čína snaží ovlivňovat veřejné mínění v naší zemi. Jedna česká firma s podstatnými podnikatelskými zájmy v Číně byla přistižena, že se snaží zneužívat celé řady prostředků k tomu, aby si zajistila pozitivní informace o Pekingu a jeho politice. Tento skandál je sympotomatický ohledně stále se zintenzivňujícího úsilí Číny vnucovat své názory naší společnosti.

Nedoporučuji, abyste přestali obchodovat s Čínou. Ani nenavrhuji, abyste přerušili s Čínou veškeré diplomatické styky. Chtěl bych ale  povzbudit naše přátele po celém světě, aby si vše řádně rozmysleli a byli opatrní, než vstoupí do kontraktu s tak nespolehlivým a potenciálně riskantním partnerem.

Co je důležitější, chci na vás apelovat, abyste se nevzdávali svých hodnot a své osobní integrity ze strachu před vydíráním a hrozbami. A také bych chtěl navrhnout - jako symbolické gesto solidarity - abyste uvažovali o tom, zda byste nemohli pozvat pražské hudebníky do svých zemí a měst.


Kompletní článek v angličtině (placený přístup) ZDE

 

Muslimský primátor Londýna: Berme si příklad z křesťanských hodnot nejen o Vánocích

25. 12. 2019

čas čtení 2 minuty

Přeju všem veselé Vánoce! Luna a já jsme vám chtěli krátce popřát všechno nejlepší k svátkům. Není nic lepšího než Londýn o Vánocích. Je to má oblíbená doba z celého roku.  Člověk má pocit svátku a oslavuje s rodinou a s přáteli. Vánoce mají vynikající způsob, jak lidi přivést dohromady. Protože všichni můžeme oslavovat a inspirovat se vánočním příběhem narození dítěte, které představuje mír, odpuštění, přijetí a milost. Je to příběh o tom, jak jsme všichni na této Zemi proto, abychom se navzájem milovali a abychom o sebe navzájem pečovali. Ano, máme se starat o  svého bratra i o svou sestru. A otevřenost, laskavost a slitování, jehož jsme svědky nejen o Vánocích, po celý rok od naší křesťanské komunity a od Londýňanů po celém našem městě způsobuje, že jsem hrdý na to, že jsem tady primátorem.

O těchto Vánocích, poděkujme našim nesobeckým krizovým službám, které pracují po celé svátky, udržují nás v bezpečí a starají se o nemocné. Mysleme na ty, kteří nedávno přišli o své milované, včetně rodin Saskii Jonesové a Jacka Merrita [oběti teroristického útoku v první polovině prosince], dva inspirující mladé lidi, kteří zasvětili svůj život pomáhání druhým. A berme si dále inspiraci z křesťanských hodnot a dělejme všechno, co je v našich silách, abychom pomohli těm, kteří mají méně štěstí než my sami.  Bezdomovcům, lidem, kteří mají hlad, nemocným.

Talkže od mé rodiny, včetně Luny, vaší rodině: Veselé Vánoce!

Kdy začne bezdomovcům pomáhat Zdeněk Hřib a primátoři dalších českých měst?

25. 12. 2019

čas čtení 1 minuta

Muslimský primátor Londýna Sadiq Khan: Dnes vytváříme historii. Londýnská radnice poprvé otevírá své dveře londýnským bezdomovcům. Bezdomovci mohou přijít na radnici, dnes, v tento mimořádný čas roku, dát si fantastickou sváteční večeři, účastnit se aktivit a her, poslouchat vynikající gospelový sbor, nechat se ostříhat, nechat si udělat oční prohlídku a jestli mají psa, nechat ho zkontrolovat veterinářem. Chceme poskytnout mimořádný zážitek lidem, kteří to mají opravdu těžké

Bezdomovci:
Je to o tom užít si a mít pocit, že jsem člověk a že jsem součástí něčeho většího. A nemůžeme podcenovat, jak jediná interakce a jediná akce vybuduje vaše sebevědomí. Je to velká věc pro vaši psychickou a duševní pohodu. Udělali spojitost mezi službami, které provozují a tím, odkud pochází na tuto akci financování a jak se pan primátor snaží podporovat lidi a osvobodit je od nutnosti spát na ulici.

Sadiq Khan:
My jsme letos více než zdvojnásobili svůj rozpočet. Zdvojnásobili jsme počet pracovníků pro bezdomovce a každý rok děláme stále více.

PRIMÁTOR LONDÝNA. PŘIDEJTE SE K NAŠEMU ÚSILÍ SKONCOVAT S BEZDOMOVECTVÍM

 

Tento měsíc Rusové a Asad usmrtili v Sýrii 34 dětí

25. 12. 2019

čas čtení 1 minuta


 Tento měsíc letecké údery Asadova režimu, podporované Ruskem, usmrtily v Sýrii 34 dětí.

Abu Ahmad, z jižního Idlíbu: "Kdyby v Americe chcípla kočka, jen jediná kočka, svět by povstal na její ochranu. Já nemluvím o lidských právech. Chci, aby se o nás uvažovalo v kontextu práv zvířat."

Nejméně 100 000 Syřanů uprchlo ze svých domovů.

Abu Osama, vyhnán z Homsu: "Znovu hledáme útočiště, v důsledku těžkého bombardování zločincem Bašárem al-Asadem. Včera nás zasáhlo v Maaret al-Numanu více než 400 různých druhů raket. Naše děti nemohly v noci spát. Plakaly každou hodinu.

Od minuléhoi týdne vládní jednotky okupovaly obrovské množství území v poslední provincii, kterou ovládá opozice. Syrský režim ovládl desítky měst.

Jak přichází zima, mnoho lidí je nuceno žít venku.

Ibrahim al-Tah, vyhnán z Maarat Hurmah: "Beru svou rodinu a směřujeme do stanu. Jestli ale stan dostaneme nebo ne, to ví bůh. Je zima a je studené počasí a lidé nemohou spát bez topení. Tak tu žijeme. Tohle je náš život. Děkujeme Bohu, ať už to dopadne jakkoliv. 

Ruská válečná letadla spáchala v Sýrii masakr a nový válečný zločin

24. 12. 2019

čas čtení < 1 minuta

Ruská válečná letadla spáchala masakr a nový válečný zločin. Osm lidí včetně pěti dětí bylo dopoledne na Štědrý den při náletu ruských letadel usmrceno. Letadla nesmyslně bombardovala náhodný uprchlický tábor nedaleko jedné školy.


Omluva. Dali jsme v médiích nekriticky prostor podvodníkům a šarlatánům, flákačům a darebákům

24. 12. 2019

čas čtení 3 minuty

Jeden z letošních nejsledovanějších monologů moderátora londýnské rozhlasové stanice LBC Jamese O'Briena  o tom, jak spektakulárně ve věci brexitu v Británii selhala média i politikové. Podobnému problému s demagogy a lháři v médiích, jejichž lži a nesmysly nejsou věcně uváděny na pravou míru, má i Česká republika.
V důsledku toho spektakulárního selhávání médií se v zemi zkonstruuje naprosto falešný narativ (viz zcela nesmyslný strach Čechů z uprchlíků) a země rychle směřuje do katastrofy. Protože se rozhoduje na základě lží. (Totéž Babiš ohledně "astronomických" nákladů na odstranění globálního oteplování.) (JČ):Je mi opravdu líto, že britská média, jejichž jsem součástí, nechala na holičkách Nicka a nechala na holičkách Chrise a Alastaira, a Mikea a Adama. A Granta a Paula a Jacka a Jasona a Stevieho a Jamese a všechny, s nimiž budeme od teďka do třinácté hodiny mluvit. Tito lidé sedí v zemi, která je údajně fungující demokracií, se svobodnými a transparentními médii. A oni tu sedí a sledují, jak jim mizí jejich živobytí.

Ruské vraždění v Sýrii pokračuje i o Vánocích

24. 12. 2019

čas čtení < 1 minuta

Desetitisíce lidí utíkají směrem k turecké hranici, která je ovšem zavřená, informuje na Štědrý den v poledne rozhlas BBC. Lékaři konstatují, že situace je katastrofální.

23. prosinec byl pro Syřany  dalším dnem zoufalství a zabíjení. Čtyři lidé byli usmrceni a pět dalších bylo zraněno.- Ruské a Asadovy nálety a ostřelování dělostřelectvem se zaměřuje v severní Sýrii na více než šestnáct měst


Navštivte (nejen o těchto Vánocích) své starší sousedy!

24. 12. 2019

čas čtení < 1 minuta


Co víme o „svaté rodině“?

24. 12. 2019 / Miloš Dokulil

čas čtení 4 minutyU té jedné historicky evidované rodiny je religionistický přívlastek o její „svatosti“. Je také v křesťanském kalendáři svátkem obdařená (nedělí po „narození Páně“). Tradičně bývají zmiňována jen tři jména; Josef jako „hlava“ rodiny, kde matkou je Marie a novorozeným dítětem je Ježíš. S odstupem snad čtyř generací se nejdřív jen anonymně zmínil evangelista Marek o tom, že časem měl Ježíš několik bratrů (Mk 3:31-35; aniž by okamžitě uváděl, že Ježíš měl též nějaké sestry). Hned ale o tři kapitoly dál byl však již adresnější a ty bratry jmenovitě uvedl; Jakuba, Josefa, Judu a Šimona (Mk 6:3; sestry opět zůstaly v anonymitě!). Později se dočteme v dalším evangeliu o Ježíšových bratrech totéž (Mt 12:46-47, 13:55-56; jen Juda je teď poslední a sestry opět nemají jména). Lukáš ponechává jen tu anonymní verzi, neboť ta stačí k zamýšlenému přirovnání (Lk 8:18-20). Že ty zrovna citované texty vznikaly v patriarchálně stabilizovaném uspořádání společenských vztahů, je tu okatě zjevné. Nemusely by ale takto snad vznikat pochybnosti o tom, že Ježíš byl prvorozeným synem v Josefově rodině.

Bezmocný Bůh, který je víc než moc

24. 12. 2019 / Boris Cvek

čas čtení 4 minuty

Vánoce jsou svátky narození Ježíše Krista. Narodil se z Panny, jeho Otcem je sám Bůh. Ba ten Boží Syn, který se vtělil v Ježíšovi, žije od věčnosti, dávno před Ježíšovým narozením a spolu s Otcem a Duchem svatým jsou jeden Bůh. To je základ tradičního, ortodoxního křesťanství.

A teď si představte Betlém a Pannu v pokročilém těhotenství, která hledá spolu se svým mužem přístřeší. Má se jí narodit vtělený Bůh, Ježíš Kristus. To samozřejmě nikdo ze sousedů neví. Ona je pro lidi v Betlémě nějaká chudinská přivandrovalkyně. Nakonec porodí ve chlévě v naprosté chudobě. Narozenému Bohu se přijdou uklonit chudí pastýři, kterým o té události řekli andělé z nebe, a později tři mudrci/králové z východu, vedení hvězdou. Událost má od počátku kosmické rozměry. A přece o ní téměř nikdo neví.

J.S. Bach, Vánoční oratorium

24. 12. 2020

čas čtení < 1 minuta


Bach vám vzkazuje: "Nebojte se a nebědujte..."

Letos to opravdu potřebujeme. Máme dobré důvody bědovat a bát se...

Putin inauguroval železniční provoz po novém mostě na ukradený Krym

23. 12. 2019

čas čtení < 1 minutaVladimír Putin se účastnil zahajovací jízdy nové železniční trati mezi Ruskem a Krymem po novém devatenáctikilometrovém mostě vybudovaném přes Kerčskou úžinu.


Chorvatská prezidentka čelí v druhém kole voleb bývalému levicovému premiéru

23. 12. 2019

čas čtení 1 minutaKonzervativní chorvatská prezidentka Kolinda Grabar Kitarović se v nedělním prvním kole prezidentských voleb v Chorvatsku umístila až na druhém místě, protože ji odebral velké množství hlasů ultrapravicový zpěvák Miroslav Škoro. Znamená to, že v druhém kole, které se bude konat 5. ledna, bude kandidovat proti bývalému levicovému premiéru Zoranu Milanovićovi.

Huawei: Čína terorizuje i vlastní zaměstnance

23. 12. 2019

čas čtení 2 minuty

Přibližně touto dobou loni zatkli Číňané na dovolené v Thajsku Zeng Menga, 39, pracovníka firmy Huawei, a obvinili ho z "porušování obchodního tajemství". Zeng strávil následující tři měsíce ve vězení. Nedostal právníka. Odmítl se přiznat. Policie změnila obvinění na "korupci", a v březnu Zenga propustila na kauci, která vyprší v březnu 2020.

V reakci na kritiku, že gigantická firma Huawei (200 000 zaměstnanců, provozy ve 170 zemích světa) má přímé vazby na čínský stát (což její zaměstnanci považují za naprostou samozřejmost), vyhrožuje nyní Peking odvetou vůči těm zemím, které zablokují přístup firmě Huawei na své trhy. Peking také cenzuruje kritická média, ale útočí i proti svým vlastním zaměstnancům.

Pět zaměstnanců firmy Huawei bylo loni v prosinci zatčeno a obviněno, že prozrazují obchodní tajemství firmy. Dva byli propuštěni bez obvinění, jeden přiznal vinu a jeden zůstává ve vězení. Zeng očekává, že jeho obvinění bude v březnu zrušeno.

Macron se vzdá své luxusní prezidentské penze

23. 12. 2019

čas čtení 2 minuty

Emmanuel Macron se vzdá své velké prezidentské penze ve snaze uklidnit hněv Francouzů nad výsadami politiků. Dopravní stávky ve Francii způsobily před Vánocemi naprostý chaos.

Železniční stávka ve Francii pokračuje už třetí týden a Macron, jemuž bylo tento víkend 42 let, se symbolicky vzdal jako první prezident po padesáti letech automatické penze po odchodu z úřadu, ve výši 6000 euro měsíčně, kterou všichni francouzští prezidenti dostávají po odchodu z funkce bez ohledu na to, kolik je jim let.

"LIdový" premiér Boris Johnson zašel na mejdan k ruskému oligarchovi a kágébákovi

23. 12. 2019

čas čtení 3 minuty

Boris Johnson potlačil parlamentní analýzu o ruském vlivu v britské politice. Jeho ministři v předvolební kampani otevřeně lhali, že britská Konzervativní strana nedostává velké finanční příspěvky od Rusů. Dostává, statisíce liber.


Johnson se prohlašuje za "lidového premiéra", avšak hned po svém volebním vítězství se se svou nynější milenkou odebral na londýský mejdan ruského oligarchy Jevgenije Lebeděva a jeho otce Alexandera, "bývalého" agenta KGB, do jeho londýnského paláce za osm milionů liber (240 milionů Kč).

Potlačená parlamentní analýza ruského vlivu v britské politice prý dokazuje, jak se Rusům podařilo prostřednictvím networkingu a vydávání obrovského množství peněz utvořit v Londýně mocnou lobbistickou skupinu.

Proč chce Putin měnit ruskou ústavu?

23. 12. 2019

čas čtení 2 minuty

Jediná neočekávaná věc, která vzešla minulý týden z Putinovy tiskové konference, byla zmínka o možnosti změnit ústavu tak, aby odstranil omezení, podle nějž nikdo nesmí vykonávat funkci prezidenta více než dvakrát "po sobě", upozorňuje Aleksej Šaburov.

Boris Johnson překreslí mapu britských volebních okrsků tak, aby konzervativci příště získali ještě větší většinu

23. 12. 2019

čas čtení < 1 minuta

Populista a lhář Boris Johnson plánuje  změnit hranice volebních okrsků tak, aby to od příštích voleb bylo ještě výhodnější pro konzervativce, aby získávali ještě větší volební většinu, než jakou dostal ve volbách 12: prosince, kdy zvítězil na základě lží, prázdných jednoduchých lživých hesel a psychologické manipulace.


Svatá noc, anebo především slunovrat?

23. 12. 2019 / Miloš Dokulil

čas čtení 6 minut

 

Kdopak by se vždycky netěšil na Vánoce, školáky počínaje a zaměstnanými lidmi nekončíce? Aniž by se tu v první řadě mělo jednat jen o to volno od povinností. A ne, že by šlo především o pohansky zavedené zvyky v souvislosti právě s tím „slunovratem“; a tedy časem, kdy se začínají opět protahovat dny na úkor nocí. Sám český výraz jako kdyby mínil na sebe prozradit, že je první svou slabikou foneticky uhlazeným výrazem z němčiny (dnešní „weihen“, znamenající „světit“). Zjevně také (už od listopadu, že?) přibylo plakátů a inzerátů, že to či ono lze zrovna v tento čas zakoupit za zvýhodněnou cenu; v „samošce“ či po „i-netu“. Až ti skautíci a skautky přivezením betlémského světla (prostřednictvím Vídně) do našich ne zcela zkřehlých luhů a hájů adresněji připomněli, že by se tu mělo prioritně jednat o křesťanský svátek.

Británie: Za volební porážku labouristů "může Tony Blair"

23. 12. 2019

čas čtení 1 minuta

Bývalá poslankyně a spojenkyně Jeremyho Corbyna Laura Pidcocková je přesvědčena, že za mizerný volební výsledek strany může expremiér Tony Blair (ve funkci v letech 1997-2007 - BL). Napsala to poté, co prohrála v obvodě, který labouristé drželi od 50. let minulého století, informuje Benjamin Kentish.

První "mezihvězdná" kometa

23. 12. 2019

čas čtení 1 minuta

Kometa 2I/Borisov je záhadným návštěvníkem z hlubokého vesmíru - první identifikovanou kometou z jiného hvězdného systému. Snímky Hubbleova teleskopu zachycují objekt prolétající Sluneční soustavou a na cestě zpátky. Jde teprve o druhý mezihvězdný objekt, o němž víme, že prošel naším systémem.

Vědci nalezli v zemském jádru železný "sníh"

23. 12. 2019

čas čtení 2 minuty

Vnitřek zemského jádra je horký, pod nezměrným tlakem a podle nového výzkumu se zde dokonce nachází sníh. Ten je tvořen malými částečkami železa padajícími z roztaveného vnějšího jádra a hromadícími se uvnitř. Vytváří na vnitřním jádru závěj o tloušťce až 400 km. Tištěná verze článku obsahujícího podrobnosti vychází v časopise JGR Solid Earth 23. prosince.

25863

Ve Španělsku na Štědrý den dosáhnou teploty až 24 stupňů

23. 12. 2019

čas čtení 1 minuta

Chodit na Štědrý den v kraťasech už není v některých částech Španělska ničím výjimečným, píše Victoria Torresová Benayasová. "Vedro je nový normál," říká Teresa Riberová, španělská ministryně environmentální tranzice. Podle státní meteorologické agentury AEMET bude na letošní Vánoce jen málo deště, maximální teploty v jihovýchodní provincii Alicante dosáhnou až 24 stupňů. Vloni se rtuť vyšplhala na 18.

Kolaps Trumpovy korejské politiky

23. 12. 2019

čas čtení 4 minuty

Pokud jde o poslední pokus zabránit tomu, aby se Severní Korea stala jadernou mocností, čas byl vším. Ale nyní Americe čas dochází, napsal Uri Friedman.

Syrský Idlíb: Po vetování pomoci OSN Ruskem a Čínou hrozí humanitární krize

23. 12. 2019

čas čtení 2 minuty

Čína a Rusko čelí ostré kritice za vetování rezoluce OSN o prodloužení přeshraniční pomoci v Sýrii. Humanitární organizace varují před humanitární katastrofou, pokud pomoc zachraňující životy bude zastavena.

Za řevu válečných letadel a za výbuchů raket pokračuje evakuace Maarat Al Numanu. Více než 150 000 nově z domovů vyhnaných lidí z jihovýchodního Idlíbu čelí katastrofálním humanitárním podmínkám. Buďte s nimi, buďte jejich hlasem.


30553

Ohromující multikulturní, muslimská kulinářská rozrůzněnost vánoční Vídně

20. 12. 2019 / Jan Čulík

čas čtení < 1 minuta

Starší pamětníci budou vzpomínat na to, jak po otevření hranic v listopadu 1989 zírali s otevřenou pusou na konzumeristický blahobyt v sousedním Rakousku a Německu.

Obávám se, píše Jan Čulík, že něco podobného byste zažili i v dnešní Vídni. Zajdete-li na předvánoční trh Naschmarkt, nedaleko tamějšího Karlova náměstí, najdete tam množství arabského a muslimského pečiva a cukroví, o němž se Čechům v životě ani nesnilo.

Xenofobové a nenávistníci v ČR si dělají sprostou ironickou legraci z toho, jak by jejich zemi muslimové "kulturně obohatili" - jenže oni by ji skutečně kulturně obohatili, mimo jiné i kulinářsky, jak vyplývá z několika těchto fotografií. Kromě muslimského pečiva tam samozřejmě nalezete speciality z celého světa:

Akademická svoboda v rejži

23. 12. 2019 / Karel Dolejší

čas čtení 3 minuty

Tři přední čínské univerzity vymazaly ze základních dokumentů zmínky o "svobodě myšlení" a "akademické nezávislosti" a nahradily je "vlastenectvím" a "učením [prezidenta] Si Ťin-pchinga" ZDE. Zlá a nepovolená kritika podobných postupů, jakou prezentuje třeba český projekt Sinopsis ZDE, v Číně pochopitelně nepřipadá v úvahu - a veškeré její stopy proto z cenzurovaného internetu rychle zmizely.

Proč nám stále více klesá zájem o politiku?

23. 12. 2019 / Miloš Dokulil

čas čtení 5 minut


Ta otázka je adresná přinejmenším – ale nejen – pro středoevropskou ČR. Proč? Copak nám nedávno (v 21. století) už dvakrát (z pěti „prezentací“) neklesla volební účast pod 60 % (a jinak byla jen docela málo nad tou „šedesátkou“ procent?); přičemž v roli těch stran a nejnověji navíc „hnutí“ na té parlamentární úrovni postupně v čase bylo „soutěžně“ zastoupeno 29, 26, 27, 24, a 31 subjektů. Co už z těchto dvou souborů čísel docela zjevně na první pohled plyne? Hned ta celková účast voličstva ne že by byla zrovna „valná“ a imponující. Zato soutěžících kandidátů na místa v poslanecké sněmovně bylo „požehnaně“. Hned teď si uvědomme, že čím víc je těch uchazečů v boji o politickou moc, tím problematičtěji se o podíl na moci autenticky podělí ti, kteří měli štěstí vyjít z voleb někde vpředu (a hůř se tvoří případné koalice, anebo opozice vůči vítězi takových voleb).

Šestiletá holčička nalezla v krabici vánočních přání prosbu o pomoc od vězňů z Číny

22. 12. 2019

čas čtení 2 minutyFirma Tesco informovala, že zastavila výrobu vánočních přání v továrně v Číně, kde jsou nuceni je vyrábět vězni. List Sunday Times napsal, že šestiletá Florence Widdicombe z Tootingu v jižním Londýně otevřela krabici charitativních vánočních přání ze supermarketu Tesco a nalezla v ní prosbu o pomoc od vězňů z Číny. Zněla:

"Jsme zahraniční vězni ve vězení Quinqpu v Šanghaji v Číně. Jsme nuceni pracovat proti své vůli. Prosím pomozte nám a uvědomte organizaci za lidská práva."

Rusko a Asad usmrtili v sobotu v Idlibu nálety osm lidí, včetně žen a dětí

22. 12. 2019

čas čtení < 1 minuta

Bombardovali i tržiště.

Šest lidí, včetně dvou dětí, bylo v pátek 20. prosince usmrceno a 14 zraněno ruskými a Asadovými nálety. Tisíce lidí byly vyhnány ze svých domovů.


Čech lord Dubs: Britské ministerstvo vnitra se vůči dětským uprchlíkům chová naprosto ostudně

21. 12. 2019

čas čtení 4 minutyBritské ministerstvo vnitra odmítlo nabídku britských komunálních úřadů, že přijmou 1400 dětských uprchlíkůVyvolává to kritiku, že vláda Borise Johnsona odmítá plnit svou povinnost a nabídnout útočiště zranitelným uprchlickým dětem. Komunální úřady po celé Británii nabídly, že přijmou stovky dětí bez doprovodu rodičů z celé Evropy, z Blízkého východu a z Afriky. Avšak počet dětí, jimž bylo umožněno přicestovat do Británie, je "zoufale nízký až neexistující".

Komunální úřady v hrabstvích Wiltshire, Leicestershire, Brighton a Hove a londýnské čtvrti Islington, Hammersmith a Fulham a Lewisham každý nabídly, že přijmou nejméně 100 dětských uprchlíků, informuje charitativní organizace Safe Passage.

47 stupňů Celsia. Austrálie je prvním kontinentem, který je brutální obětí globálního oteplování

21. 12. 2019

čas čtení < 1 minutaPožáry v australském buši jsou nyní nezvládnutelné v několika státech. Umírají lidé, oheň ničí komunity. Teplota na západě města Sydney se blíží k 47 stupňům Celsia. Činitelé v Novém Jižním Walesu naléhají, aby občané zrušili své vánoční cestovní plány. Silný vítr může totiž roznést nezvládnutelné požáry do mnoha směrů.

Australský premiér Scott Morrison se předčasně vrátil ze své dovolené na Havajských ostrovech a poprvé přiznal, že požáry mají něco společného s globálním oteplováním. Je ostře kritizován za zanedbání celostátní krize.

Velitelé hasičských sborů se neodvažují požádat vládu o zvýšení financí na protipožární opatření, přestože požáry nejsou schopni zvládnout. Budou zřejmě zuřit až do konce února 2020, kdy se teprve očekává vydatnější déšť.

Čína: Strýčku, omlouvám se, že jsem na chatu kritizoval policii

21. 12. 2019

čas čtení 1 minuta

Jak se jmenuješ?
Lubua.
Víš, proč jsi tady?
Vím, omlouvám se.
Omlouváš se za co?
Trochu moc jsem vypil a mluvil jsem nesmysly.
Čím se živíš?
Ničím moc. Starám se o otce doma.
Takže on je nemocen.
Tak proč si kritizoval policii na QQ a na WeChatu?
Kdy?
Včera.
Včera v kolik hodin?
Včera asi kolem deváté.
Na WeChatu?
Ano.
Ve skupinovém chatu?
Je to o tom, jak někdo jel na motorce. A byla tam fotka. Tak jsem jen pod to něco napsal.
Kolik lidí je v té skupině?
75.
Jaké máš na internetu jméno?
Luhda Honivítr.
Luhda Honivítr?
Proč jsi psal na internetu o dopravní policii? O tom, že konfiskují motorky? Co je špatného na tom, že policie konfiskuje motorky?
Na tom není nic špatného.
Tak proč jsi pomlouval policii?
Moc jsem vypil.
To je tvoje výmluva? Žes moc vypil?
Proč jsi pomlouval policii? Ty policii nenávidíš?
Ne.
Tak proč jsi pomlouval policii?
Moc jsem vypil.
Co máš za lubem?
Vůbec nic.
Takže jsi jen tak na skupinovém chatu vtipkoval?
Ano, byl to jen vtip. Nic víc.
Vím, že jsem chyboval.
Myslíš to upřímně?
Absolutně.
Takže jsi nechtěl pomlouvat policii?
Vůbec ne. Jen jsem moc vypil.
Máš nějaká slova pro policii?
Strýčku policie, já se strašně omlouvám. Chyboval jsem. Teď to vím.

Strýčku policie, je mi líto, že jsem chyboval.

Budeš to mít trvale ve svém policejním rejstříku.


 

Johnsonův parlament schválil odchod Británie z EU většinou 124 hlasů

20. 12. 2019

čas čtení 3 minuty


Ändrew Adonis, labouristický poslanec Horní sněmovny: Až Británie nakonec znovu vstoupí do Evropské unie, možná uprostřed naléhavé krize, lidé budou pohlížet na Borise Johnsona a na dnešní parlamentní hlasování jako na jeden z nejtemnějších dnů naší národní historie.


Po drtivém vítězství Borise Johnsona v parlamentních volbách dne 12. prosince schválila v pátek 20.12. Dolní sněmovna odchod Británie z EU 358 hlasy ku 234, tedy většinou 124 hlasů.  Znamená to, že Británie odejde z EU k 31.1.2020. Co se stane pak, zůstává nejasné.   ZDE

Podobně jako všichni populisté a diktátoři, Boris Johnson se rozhodl zneužívat jazykových eufemismů a oznámil, že britská vláda už nebude používat výrazu "brexit". Dožadoval se také toho, aby byly zrušeny názvy "brexitér" a "stoupenec setrvání v Evropské unii". Johnson vždycky projevoval snahu překrývat skutečnost verbálními konstrukcemi, pokračuje v tom i nadále, poznamenává Jan Čulík.  
 
 
Jediné, k čemu vlastně dojde dne 31. ledna 2020, bude to, že už nebude možné brexit zrušit.

38913