Většinu českých poslanců úroveň pracovněprávních vztahů nezajímá

29. 10. 2012 / Aleš Uhlíř

Jiří Peňás z Lidových novin omlouval v neděli na Facebooku selhání českých novinářů, kteří neprávem obvinili komunistu Jaromíra Petelíka ze zveřejnění výzvy k věšení pravičáků, tím, že jsou pod tlakem, aby při zveřejňování zpráv nezůstali pozadu za konkurencí, a tak publikují "zprávy" bez rozmyslu. Stavím se k tomuto vysvětlení s velkými pochybnostmi. Zůstávají desítky závažných témat, o nichž česká "mainstreamová" média nenapíší nikdy nic. Proč asi? K zbrklé publikaci zjevně neférového obvinění Jaromíra Petelíka pražské novináře bezpochyby vedl jejich nadšený antikomunismus. Budou se stejným nadšením informovat o závažném problému, který se týká všech českých občanů a na nějž upozorňuje článek Aleše Uhlíře, který publikujeme níže? Schválně... (JČ)

Nechci se blíže zabývat pracovními podmínkami, které čtenář na základě svých zkušeností z pracovního pohovoru v call centru popisuje v textu "Jak se do ČR zavádí novodobé otroctví" v BL z 26. 10. 2012. Pro někoho, kdo byl dosud zaměstnán ve státní správě, to může být zkušenost děsivá. Pro jiného, který už má s tímto druhem práce zkušenosti a ví, oč při takové práci jde, to může být přijatelné a tyto podmínky v call centru považuje za "regulérní a běžné".

Hurikán Sandy zasáhl východní pobřeží Spojených států

29. 10. 2012

Shrnutí, úterý ráno:

  • New York City a New Jersey byly přes noc postiženy rozsáhlými povodněmi, silným větrem, přerušením dodávky elektrického proudu a požáry. Tunely metra byly zaplaveny, veřejná doprava nefunguje, školy jsou uzavřeny a mnoho částí města je zaplaveno. Jinde došlo také ke škodám.
  • Ve 13 postižených stáech zahynulo více než 10 osob - AP oznámila 16 - a více než 6,5 milionu zákazníkům byla přerušena dodávka elektrické energie
  • Jedna newyorská nemocnice byla nucena evakuovat více než 200 pacientů, když selhala dodávka elektrické energie i nouzový zdroj
  • Jeden člen posádky z kopie historické lodi Bounty údajně zahynul, když posádka musela loď opustit u Severní Karolíny. Ostatních 14 osob bylo zachráněno vytažením z moře za velmi špatných povětrnostních podmínek.
  • Sandy za sebou zanechal spoušť po celé Karibské oblasti. Zahynulo 69 osob a země jako Haiti se budou se škodami velmi těžko vyrovávat.
  • V některých amerických státech se nyní očekává silné sněžení


Živé vysílání amerického Weather Channel / Reportáž Channel Four News z pondělního večera
ZDE můžete sledovat webovou kameru umístěnou na Soše svobody v New Yorku a několik dalších webových kamer z různých míst New Yorku

Jedna z největších bouří, která kdy zasáhla Spojené státy, v pondělí začala řádit na hustě osídleném východním pobřeží. Hurikán Sandy si vynutil přerušení dopravy, evakuaci oblastí ohrožených povodněmi a přerušil i kampaň před prezidentskými volbami. Očekává se prudký vítr, povodně a husté sněžení také ve vnitrozemí. Večer se hurikán přesunul na pobřeží nedaleko Atlantic City v New Jersey.

Poláci požadují českou okupaci

29. 10. 2012

Podle polského serveru natemat.pl je mnoho Poláků rozčarováno "nesnesitelnou" situací v Polsku a obdivují situaci v České republice. Co se jim tam líbí? Liberální přístup k potratům, právo mít při sobě malé množství narkotik, třeba i legální pití piva na ulici. Polka Jovita Praga, která žije a podniká v Česku už rok, vylíčila v rozhovoru s polským serverem situaci v ČR v těch nejzářivějších barvách:

V Polsku se jí sice vedlo velmi dobře, ale zemi opustila nikoliv kvůli penězům, ale kvůli způsobu života. Lidé v Česku jsou příjemně podobní Polákům, ale život v ČR vypadá úplně jinak než v Polsku. Jovita Praga chce žít v Česku, v daleko lepší atmosféře. V ČR je lepší zdravotnictví, školství, občanská sféra. Její syn Patryk nechodil v Polsku na náboženství a musel během té hodiny sedat sám v šatně jako vyhnanec. Nakonec matku prosil, aby směl chodit na náboženství, protože nechtěl sedět sám v šatně. V ČR takováto diskriminace neexistuje. V české škole, kam nyní Patryk chodí, je například množství arabských dětí. Náboženství v té škole nikdo neřeší. Děti nikdo neindoktrinuje. Nábožensky založení rodiče mohou děti posílat na náboženství do kostela.

Úroveň pražské žurnalistiky

29. 10. 2012

Ruda pochází z dolů, jejichž spolumajitelem je český miliardář Petr Kellner. Rádiové spojení bylo přerušeno v neděli ráno krátce poté, co loď vyslala nouzový signál u Šantarských ostrovů, uvedla ČTK. Agentura odpoledne upravila údaj o tom, jaké množství zlata se z převážených 700 tun rudy vyrobí. Původní údaj 4 tuny za téměř čtvrt miliardy dolarů opravila na 4 kilogramy a čtvrt milionu dolarů.

Omlouváme se čtenářům iDNES.cz za původní mylnou informaci. Článek jsme převzali z placené agentury ČTK, která později údaj o tunách zlata změnila na kilogramy.

Zdroj: IDNES

Pozn. JČ: Takhle ale novinář nemůže pracovat. Nemůže nekriticky a bezmyšlenkovitě opisovat jednozdrojové informace, i když jsou z "placené agentury ČTK" :)

IDnes však alespoň zprávu opravila...

Klaus je mimo

29. 10. 2012 / Jan Čulík

Václav Klaus pronesl v neděli k 28. říjnu "prezidentský projev". Byla to jako obvykle tragédie. Je to pořád totéž dokola. I když se snažil vystupovat korektně, vstřícně a "státnicky", projev byl děsivým svědectvím o omezenosti a neinformovanosti člověka, který až doposud zastával snad nejreprezentativnější státní funkci. Má-li však Česká republika v současnosti celou politickou třídu diletantů, asi nepřekvapí, že mezi ně patří i člověk, který se náhodou octl v prezidentské funkci. Masaryk by ale zaplakal. Hlubší, inteligentní porozumění složitosti dnešního světa Klaus neprojevuje. Neprojevoval ho nakonec nikdy.

Pověst státu vytvářejí jedině podnikatelé?

29. 10. 2012

Milý kolego, to jste se ještě rozčílil málo, i když s Vámi ve všem naprosto souhlasím, píše Hanuš Karlach. Jen bych dodal: Podle slov pana Klause veškerou historickou i současnou pověst tohoto státu vytvářejí ekonomové, podnikatelé a tak dále, a na této pověsti, případně jisté životní úrovni se vezou parazitující "intelektuálové a různé občanské iniciativy". - Oni tento (tedy přesněji předchozí, československý) stát iniciovali a založili, jakož jeho pověst ve světe šířili podnikatelé a kapitalisté? Snad jedině Tomáš Baťa, ale ten také hlavně duchovně. Být umělcem, vědcem nebo teoretikem, zvednu se při těch drzých slovech a odejdu ze sálu.

P. S.: Jestliže na "blahobytu" státu cizopasí nějaký živel, pak to jsou lidé typu Petra Hájka, Ladislava Jakla a další výtečníci z oné hradní suity. H. K.

 9254

PŘÍPAD PETELÍK:

Filmový kritik František Fuka o šéfredaktoru Blesku Pavlu Šafrovi

29. 10. 2012

Filmový kritik František Fuka věnoval na svých stránkách šéfredaktoru Blesku Pavlu Šafrovi tento zmanipulovaný obrázek, podvrh. Nejenže se Blesk za útok na Jaromíra Petrlíka neomluvil, ale šířil o něm pomluvy dál ještě v neděli večer. Pavel Jílek k tomu dodává: "Myslím, že si si vyjádření Blesku po akci 'Petelík' jinou reakci nezasloužilo!"

Pavel Jílek publikuje na témže místě screen grab, z něhož vyplývá, že výrok vyzývající k věšení pravičáků zveřejnil nejprve tzv. "Lance Dukemaster".

Lidová tvořivost:ZDE naleznete článek, údajně z Blesku, že jeho šéfredaktor Pavel Šafr údajně dostal za sex s ovcí podmíněný trest půl roku vězení.

"Mnichovská dohoda" o nemocnicích

29. 10. 2012

tisková zpráva Asociace českých a moravských nemocnic

ní Aktuálně.cz mluvčí Ministerstva zdravotnictví V. Sršeň sdělil "že pojišťovny se s nemocnicemi na svém závěrečném jednání shodly na tom, že dojde k restrukturalizaci počtu lůžek".

Asociace českých a moravských nemocnic k tomu považuje za nutné sdělit, že v posledních dnech zdravotní pojišťovny se dohodly pouze se zdravotními pojišťovnami.

Prvé reakce z nemocnic jejich dohodu označují za dohodu vskutku "mnichovskou".

Dr. Stanislav Fiala

výkonný ředitel

PRO CHEMIKA KALOUSKA:

The Economist: Škrty v éře nízkých úrokových měr jsou k ničemu

29. 10. 2012

Argument, že rozpočtové škrty povedou k růstu ekonomiky, který byl před dvěma lety běžně prezentován, je nyní zdiskreditován, píše britský týdeník The Economist. Rozpočtové škrty mohou vést k expanzi ekonomiky, pokud vedou k ostrému poklesu úrokových měr, ale to není případ současnosti. Mnoho zemí dnes provádí škrty najednou, stejně jako mnoho domácností. Úrokové míry jsou v mnoha zemích blízko nule. Za těchto okolností poškodí rozpočtové škrty poptávku více než obvykle.

Hodnoty thatcherismu jsou v dnešní Británii zcela zdiskreditovány

29. 10. 2012

V roce 2010 napsal labouristický thatcherista, někdejší premiér Tony Blair ve svém životopise, že existují dobré důvody, proč thatcherismus v Británii natolik zakořenil: "Většina z toho, co chtěla Thatcherová v osmdesátých letech realizovat, bylo nevyhnutelné, bylo to důsledkem nikoliv ideologie, ale sociálních a hospodářských změn," psal Blair.

Dneska už to tak vůbec nepůsobí, píše v deníku Guardian Andy Beckett. Nejvíce se thatcherismus dnes rozkládá v tom, kde byl údajně nejsilnější: v ekonomice. Soukromé vlastnictví domů a bytů, jádro jejího "lidového kapitalismu", dosáhlo vrcholu r. 2003. National Housing Federation předpovídá, že to roku 2021 poklesne počet soukromě vlastněných domů a bytů na míru, jaká existovala před Thatcherovou.

Popel asi bude pro ODS nedostatkový materiál, aneb není analýza jako analýza

29. 10. 2012 / Jiří Baťa

Předseda ODS a premiér koaliční vlády Petr Nečas reagoval na výsledky krajských a senátních voleb konstatováním: Utrpěli jsme těžkou porážku, ale neztrácejme sebevědomí! Z tohoto důvodu, ale i před nadcházejícím kongresem ODS pak P. Nečas v dopise pro členy ODS si významně sypal popel na hlavu, aby tak zmírnil pro ODS katastrofický výsledek těchto voleb.

Zemřel Peter Kussi

29. 10. 2012

Ve Spojených státech zemřel Peter Kussi, dlouholetý profesor českého jazyka a literatury na Columbia University, překladatel Milana Kundery a mj. autor zajímavé práce o "nepřítomném otci" v Kunderově díle.

Smuteční oznámení v New York Times ZDE

Litevská levice zřejmě směřuje k vítězství v nedělních volbách

29. 10. 2012

Litevci, zuřící nad vládními škrty zřejmě zvítězí v nedělních všeobecných volbách. V důsledku voleb skončila konzervativní vláda, chválená v zahraničí jako příkladný vzor dokonalého provádění škrtů.

Sociálně demokratická strana a Strana práce, které přislíbily, že zvýší minimální mzdu a přesunou daňové zatížení na bohatší vrstvy, směřovaly o půlnoci k parlamentní většíně za spolpráce pravděpodobného partnera, strany Paksas. Vyplývá to z předběžných výsledků druhého kola hlasování.

Tanec duchů, aneb Volebním gamblerem snadno a rychle

29. 10. 2012 / Karel Dolejší

"Hlasování - Nástroj a symbol schopnosti svobodného muže udělat ze sebe pitomce a ze své země trosku."
Ambrose Bierce

Politoližka a filosofka Katherine Mangu-Ward v zevrubném textu s výmluvným názvem Your Vote Doesn't Count (Váš hlas se nepočítá) před listopadovými prezidentskými volbami v USA provádí analýzu nejčastějších nesmyslných tvrzení, která se ozývají, když jde o to přivést ovčany za každou cenu k volbám.

Tahle vláda už měla být skončena nejpozději v dubnu

29. 10. 2012 / Luděk Prokop

A sice nejen dle někdejších velkohubě razantních prohlášení premiéra o tom, jak nehodlá vládnout s těsnou většinou, či zásluhou podpory přeběhlíků. Kdyby tehdy jenom tušil, jaký bude vývoj věcí příštích, mohl si zachovat tvář i zdání solidnosti. Mohl například již tehdy prohlašovat, že nezměrná odpovědnost, odpovědnost občanská i rozpočtová, mu velí vládnout za každou cenu. I za cenu nejisté podpory těsné stojedničky. A třeba i za cenu účelově a nahonem sehnané party přeběhlíků. S šikovnou, uznání zasluhující kreativní tvorbou nového koaličního slepence, s nezvolenou pidistranou "LIDEM". Nemuselo dojít k totálnímu znehodnocení jeho slova i ke krajnímu znedůvěryhodnění jeho osoby a tím i celé ODS.

Diletantská nádeničina v MF DNES

29. 10. 2012 / Daniel Veselý

Po přečtení rozhovoru s Madeleine Albrightovou ve víkendové příloze MF DNES z 27. -- 28. října jsem byl dost rozpačitý, a to z neumětelsky pojatého interview, v němž nejmenovaná zaměstnankyně MF DNES kladla banální otázky typu "Musela jste v politice někdy lhát?" -- a odpověď Madlenky byla ještě upřímnější: "Ne." Existuje někdo soudný, kdo by takové prohlášení vzal v cynismem a pokrytectvím prolezlé vrcholové politice vážně, nebo se snad najdou tací, kteří žijí mimo reálný svět?

28272

Film "Svobodu pro Smetanu" v Jihlavě

27. 10. 2012

Dokument Víta Klusáka a Filipa Remundy "Svobodu pro Smetanu" se v pátek promítal na festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě. Takto vypadal sál.


ZDE je videozáznam rozhovoru s oběma tvůrci před promítáním. Vyplývá z něho, že "Česká televize neměla čas zhlédnout film Svobodu pro Smetanu", aby mohla dát svolení zařadit ho v Jihlavě do soutěže. Tvůrci v rozhovoru upozorňují, že zatímco se film promítá, Roman Smetana je neprávem vězněn a žádný politik se ho nikdy veřejně nezastal.

BRITÁNIE:

Skandál týkající se pedofilie, kterou páchaly britské celebrity, sílí

28. 10. 2012

V neděli ráno byl v Londýně zatčen bývalý pop zpěvák Gary Glitter v souvislosti s podezřením ze spáchání sexuálních trestných činů. 15 britských celebrit se svěřilo mediálnímu agentovi Maxu Cliffordovi, že mají strach z trestního stíhání, protože "v šedesátých a sedmdesátých letech nekontrolovaly rodné listy dívek, které se na ně tehdy jako celebrity vrhaly". Na to reagoval velmi hněvivě Jim Gamble, bývalý šéf Střediska proti vykořisťování dětí a poukázal na to, že pohlavní styk s nezletilými byl trestným činem tehdy, jako je nyní.

Uprostřed kontroverze se také octl David Jordan, ředitel pro editoriální politiku a úroveň v BBC, který zřejmě lhal při svědectví v parlamentu. V úterý tam uvedl, že sice rozšířil falešné informace o tom, proč BBC potlačila připravovaný investigativní pořad o pedofilii celebrity Jimmyho Savila, britského "strýčka Jedličky", ale učinil to proto, že nebyl informován, jaká byla situace ve skutečnosti. Nyní vyšlo najevo, že o tom informován byl.

Scotland Yard shromáždil svědectví od výše než 300 obětí Savilových sexuálních útoků a vyšetřuje obvinění, že se na pedofilii a znásilňováni podílely i další celebrity z BBC.

Vedení BBC se k celé aféře postavilo velmi nekompetentně.

Podrobnosti v angličtině ZDE

 9253

Poskytl Petelík sám Blesku fotografii výroku, že chce pravičáky věšet?

27. 10. 2012

Pozoruhodnou informaci o "skandálu" s "výzvou", týkající se věšení pravičáků, publikoval na Facebooku Philipp Janýr:

Když se objevila informace, že to komunista Jaromír Petelík, člen Zastupitelstva Prahy 8 nepsal, vůbec jsem tomu nevěřil. Byl jsem přesvědčen, že to psal on a že se nyní snaží vykrucovat. Ovšem nyní si tu jeden kamarád všiml detailu na té fotce, kterou zveřejnil Blesk a která prokazuje, že to on nepsal, nebo že to byl on sám, který Blesku fotku poskytl, což je nadmíru nepravděpodobné. Na fotce v Blesku je totiž vidět slovo PROPAGOVAT! To se zobrazuje na FB pouze a jedině majiteli účtu! Tu fotku mohl tedy udělat jenom on sám, nebo ten, který se mu do FB-účtu naboural!!!

Zdá se, že provokaci vytvořil mladík, který si na Facebooku říká Lance Dukematcher. Jeho profil je ZDE

Aktualizace, pondělí 17.30: Facebookový profil Lance Dukematchera byl vymazán.

Případ Petelík: Jak dlouho trvá zmanipulovat média? Necelých pět minut...

28. 10. 2012

Tuto sobotu se jako lavina šířila českými médii zpráva o údajných nenávistných výrocích komunistického zastupitele Prahy 8 Jaromíra Petelíka. Petelík měl na svou facebookovou zeď napsat krátký status o věšení pravičáků a vyvlastnění majetku podnikatelům. Že je jediný důkaz proti Petelíkovi nepříliš umný podvrh, už ale žádná redakce zjistit neuměla.

Kompletní článek ZDE

Česká média škodí

28. 10. 2012 / Jan Čulík

V případě Jaromíra Petelíka, kdy ho média v ČR neprávem obvinila, že údajně umístil na facebook výrok o věšení pravičáků, přitom je na první pohled viděl, že je to neumělý podvod, se česká média už napodruhé za poslední půlrok dopustila vážného prohřešku. Tím předchozím bylo rozšíření falešné informace, že mladíkovi, který v Břeclavi spadl z osmého patra paneláku, způsobili zranění Romové. Rozšíření falešné informace tehdy vyvolalo celostátní hysterii proti Romům, nyní zase proti komunistům.

Je to vážná věc, protože takto idiotsky a bez rozmyslu mohou média beztrestně zničit život komukoliv z vás. Odvolání ani trest není, ani v jednom z těchto případů se média neomluvila.

Aktualizace, neděle 16.00: Server IDnes vydal článek, upozorňující, že "Věta o věšení pravičáků může být podvrh"

Případ Romana Smetany, neprávem vězněného za údajné "poškození majetku" (zkuste říct jakémukoliv západnímu politikovi, že v ČR se vězní za to, že někdo počmárá volební plakát, vytřeští na vás oči) výmluvně dokazuje, v jak strašném stavu je české soudnictví. Možnost nápravy tedy zřejmě není.

Vláda je plně odpovědná i za tento marasmus. Právní povinností vlády je udržovat takové prostředí, v němž mohou občané slušně existovat. Tedy takové prostředí, v němž občané například neumírají na otravu metanolem (dostali už rodinní příslušníci osob, které zemřely na otravu metanolem, od vlády odškodné?) nebo nejsou ničeni exekutory či sdělovacími prostředky.

Ještě bych dodal, že umělý skandál ohledně pana Petelíka dokazuje sílící roli a zneužitelnost nových médiíí i to, že čeští novináři vůbec nerozumějí, jak nová média fungují, že začínají mít obrovský vliv a že jsou zneužitelná.

Boris Cvek, Vina a nevina v případu břeclavské lži ZDE

V Břeclavi nedošlo k žádnému násilnému útokuZDE

Poskytl Petelík sám Blesku fotografii výroku, že chce pravičáky věšet? ZDE

Případ Petelík: Jak dlouho trvá zmanipulovat média? Necelých pět minut... ZDE

Dobří holubi se vracejí

28. 10. 2012 / Marek Řezanka

Přímo ze zlínského sněmu si Petr Nečas přijel pro kandidaturu do Ostravy. A mohl zářit blahem. "Delegáti mě poměrně jednoznačně podpořili, a toho si velmi vážím," netajil se spokojeností premiér Nečas. Dodal, že si je vědom, že ne vše se zdařilo tak, jak by si přál, a že vnímá, že je podporován s výhradami. "Nikdy jsem netvrdil, že jsem bezchybný a že vše, co jsem kdy udělal, bylo úžasné a skvělé. Beru to jako kritickou podporu."

LIDOVÁ TVOŘIVOST Z INTERNETU:

Pak mě už samou radostí nepustili ke slovu...

27. 10. 2012

Nečas spěchá na jednání. Jeho šofér si to tedy žene slušnou rychlostí, když v tom při průjezdu jednou vesničkou vyběhne z boční uličky prase. Řidič už to nestihne ubrzdit a prase je na místě mrtvé. Když řidič vystoupí, aby zkontroloval škodu na autě, všimne si díry v plotě u jednoho z domů, odkud prase asi uteklo. Svědomitý politik Petr Nečas ihned nařizuje řidiči, aby se šel rodině omluvit a nabídl jim náhradu škody. Když se řidič asi za tři hodiny vrátí, je úplně namol a v tašce si navíc nese slušnou výslužku. "Co jste jim proboha řekl, že jste takhle dopadl?"

Řidič se opře o auto, aby neupadl, a povídá: "Stačil jsem jenom říct, že jsem řidič Petra Nečase a že tu svini jsem přejel a pak už mě samou radostí nepustili ke slovu...

Novinář zděšený rozkladem vlády

27. 10. 2012 / Luděk Prokop

Novinář je zděšen rozkladem vlády: Ti blázni nevidí, co levice provede naší zemi.

Bohumil Pečinka, vystudovaný za totalitního režimu, tudíž bezplatně, je zděšený ze sebevražedného směřování ODS k předčasným volbám. Na rozdíl od něho si evidentně hloupé vedení, pro ODS sebevražednost předčasných voleb, vůbec neuvědomuje.

Objektivní pravicový novinář (omluvte prosím tento protimluv), cítí (možná přímo občanskou) povinnost varovat stranu Petra Nečase před vypsáním takových voleb.

Mlč! Nic nevíš! Tak mlč!

29. 10. 2012 / Jiří Kalát

Asi bych měl mlčet. To mi tedy bylo doporučeno řadou čtenářů Britských listů, jako reakce na můj text: "Probuzení bolí, zůstalo jen rudo před očima!" Některé názory byl celkem slušné, jiné poučné, mnohé vulgární a silně propagandistické. Já chápu, že se přisluhovačům komunismu i dalších extrémistických ideologií nelíbí, když je lidé kritizují a nebo přímo vyjadřují svůj názor, ale díky za to, že v této zemi ještě psát mohu a psát budu.

Jak se do ČR zavádí novodobé otroctví

26. 10. 2012

Totožnost čtenáře, který svědčí o instruktáži pro možnou práci v jednom českém call centru, je redakci známa. Neuvádíme jeho jméno, protože čtenář vysvětluje:

"Donutili nás podepsat souhlas utajením všech informací, které se na pohovoru do call centra dozvíme, ještě navíc s konkurenční doložkou - tzn. případný spor by rozhodoval samosoudce."

Podmínky v call centru mi přijdou regulérní a běžné

26. 10. 2012

Rád bych reagoval na článek: "Jak se do ČR zavádí novodobé otroctví" uveřejněný v Britských listech dne 26.10.2012 a podělil se s vámi o zkušenosti z trochu jiného segmentu,píše Petr Myslivec.

Nevím, v jakých oborech má autor článku dosavadní pracovní zkušenosti, ale vzhledem k tomu, že zde rozebíral příklad pracovního uplatnění, které lze vykonávat prakticky bez nutnosti konkretní studijní kvalifikace, ač nerad musím přiznat, že podmínky zde uváděné mi přijdou naprosto regulérní a běžné.

Call centra ještě jednou

27. 10. 2012

Osobně považuji call-centra za jeden z ukázkových příkladů negativního směřování současné společnosti. Úrovní "kapitalismu a pracovních podmínek" symbolizují návrat kamsi na počátek 19 století a jakousi morální, či lidskou rovinou přecházejí do stavu, který tu prozatím nikdy neexistoval píše Miloš Suchan.

Práce telefonního operátora byla tvrdá vždy

28. 10. 2012

Reaguji na článek věnovaný podmínkám práce v call centru. Chtěla bych poukázat na to, že práce telefonních operátorů měla podobné rysy i před dvaceti lety, a i tehdy se jednalo o práci, která byla svým způsobem "tvrdá". Ač se jedná o práci, ke které není třeba téměř žádná kvalifikace, spojuje tato práce několik faktorů, které ji činí psychicky náročnou: zaprvé je to práce, kde je individuální denní pracovní norma (a dodržování této normy je monitorováno), zadruhé je to práce založená na neustálé komunikaci s lidmi (obsluha klientů) a za třetí je to práce, která má velmi jednotvárný charakter. V sumě: máte píchačky, pracujete vnuceným tempem, pořád mluvíte a charakter práce vám vymývá mozek, píše Ladislava Smítková Janků.

Přednáška Petra Uhla

27. 10. 2012

Doporučujeme přednášku Petra Uhla "Paměť a disent", která se koná 30. října od 9:00 do 10:30 v Galerii Montmartre v Praze. Tématem bude ideová pestrost hnutí.

Podrobnosti ZDE

JAK CHEMIK NIČÍ ČESKOU REPUBLIKU:

Kalousek je odpovědný za desetimiliardovou pokutu pro ČR z EU

27. 10. 2012

Desetimiliardovou pokutu, kterou Evropská komise potrestala Českou republiku za zmanipulované dopravní zakázky, mají na svědomí ministerstva dopravy a financí.

Informoval o tom deník Insider s tím, že ministři a jejich úředníci nedokázali dopravní stavby řídit ani kontrolovat.

Tento závěr list vyčetl z auditu, který Evropská komise dokončila už 9. srpna. Od té doby ho bruselské i pražské úřady důsledně tajily, i když na jeho základě utrpí státní pokladna vážnou škodu. Devět a půl miliardy korun.

Insider se k auditní zprávě dostal a prostudoval ji. Rozhodující zjištění z dokumentu zní: "Evropská komise nemůže důvěřovat výsledkům kontrol ministerstva dopravy a ministerstva financí, nemůže důvěřovat ani výročním kontrolním zprávám ministerstva financí."

Zdroj: ZDE

Zdeněk Sádecký: "Jihlavská Vyšší policejní škola MV musela být zničena, protože měla kvalitní výsledky a vlastní názor"

26. 10. 2012

Bývalý ředitel VPŚ MV v Jihlavě Ing. Bc. Zdeněk Sadecký vydává tiskovou zprávu č. 1/2012

Jihlava 22.10.2012 - Vyšší policejní škola MV v Jihlavě je určena k zániku a její pedagogický sbor bude rozmetán pod záminkou šetření. Ministr Kubice chtěl provést kroky, kterými by doložil těm, co jej do této funkce vyslali, že najde na MV další zdroje úspor. Proto přistoupil ke zrušení tří ze šesti policejních škol. Zbytky ze tří škol zrušených škol Praha-Ruzyně, Jihlava, Brno mají být sloučeny se třemi zbývajícími školami Pardubice, Praha-Hrdlořezy, Holešov. V době, kdy rozkrádání veřejných financí překračuje stovky miliard korun, kdy bezpečnostní situace v zemi není dobrá, v době, kdy na silnicích stále umírá 700 osob ročně, je takové významné omezení vzdělanosti policistů více, než jen projevem absolutní nekompetentnosti současného vedení MV. Významně totiž nahrává těm, co jsou na druhé straně zákona. Nevzdělaný policista je méně nebezpečný zejména kriminálníkům v bílých límečcích.

Úroveň vzdělání policistů v ČR

27. 10. 2012

Reaguji na článek Zdeňka Sádeckého, píše Radka Dokoupilová. Součástí mé práce je posuzovat pojistné události díky čemuž se mi do rukou dostává ročně cca 180 - 220 policejních dokumentů (Protokoly o trestním oznámení, Usnesení a pod.) ze služeben z celé České republiky. Jsem naprosto zděšena tím, jaký text může obsahovat oficiální úřední dokument - plný gramatických chyb, překlepů, nedokončených vět a podobně.

Inverze opět odhalila nečinnost státní správy

27. 10. 2012

Tisková zpráva Strany zelených

Praha 26.10.2012 - První letošní podzimní inverze opět odhalila přetrvávající nečinnost státní správy v oblasti ochrany ovzduší. Na mnoha místech v České republice byly opět několikanásobně překračovány povolené limity prachu v ovzduší.

Eliška Wagnerová (za SZ) v Senátu navrhne zrušení sKaret

27. 10. 2012

Tisková zpráva Strana zelených a Elišky Wagnerové

Praha 26.10.2012 - Úplné zrušení sKaret v Senátu navrhne nově zvolená senátorka Eliška Wagnerová (nezávislá za Stranu zelených). Bude to její první legislativní iniciativa v horní parlamentní komoře.

Strana zelených nesouhlasí s existencí takzvaných sKaret, jejichž prostřednictvím musejí být v současné době vypláceny takřka všechny sociální dávky ve výši přibližně 80 miliard korun. Smlouva, která byla na dobu dvanácti let uzavřena mezi ministerstvem práce a sociálních věcí a Českou spořitelnou, navíc počítá s tím, že by se povinnost vztahovala i na výplatu důchodů v celkové výši asi 360 miliard korun - MPSV se v tomto smyslu ve smlouvě zavazuje "vynaložit maximální úsilí". Smlouvu s Českou spořitelnou, která je v podstatě nevypověditelná, uzavřel bývalý první náměstek MPSV Vladimír Šiška, který je v současné době trestně stíhaný.

Zločiny farmaceutického průmyslu

27. 10. 2012 / Boris Cvek

Jak píše časopis Nature ve svém editorialu "Take a stand" z 12. července tohoto roku, farmaceutický průmysl překonává poprvé v historii vojenský průmysl v objemu pokut, které musí nějaký průmysl platit vládě USA. Editorial je reakcí na případ londýnské společnosti GlaxoSmithKline (GSK), která zaplatila v rámci vyrovnání 3 miliardy dolarů, aby odvrátila žalobu ze strany americké vlády v případě zneužívání léků na dětech (ano, na dětech!).

Vyzýváme všechny občany k podpoře demonstrace na Václavském náměstí dne 17. 11. 2012

29. 10. 2012

Blíží se magické datum, vzpomínka na naději, kterou nám všem dal 17. listopad 1989. Promarnili jsme, v naší historii jedinečnou Sametovou revoluci a ztratili jsme mnoho ideálů a notně jsme jako stát i jeho občané za těch 22 let zchudli a zadlužili se.

Dokažme sobě vzájemně, že jsme kulturní národ. Stačí, když se sjednotíme v tento den a navážeme na dobré tradice. Vraťme naší zemi demokracii, která jí byla ukradena. Požadujme předčasné volby. Začněme kontrolovat naše nově zvolené zástupce, podpořme novou vládu, která vrátí zemi zpět k prosperitě, k rozvoji našeho národního hospodářství, k tradiční výrobě, k soběstačnosti ve výrobě potravin a v energetice, vypracuje koncepci rozvoje státu a společnosti a vrátí nás ze současného chaosu a porušování právního řádu mezi vyspělé, demokratické země s právním řádem.

Myšlenky čtyř prezidentských kandidátek se setkaly

27. 10. 2012

tisková zpráva Myšlenky žen, které usilují o možnost stát se první českou prezidentkou, jsme mohli slyšet na 6. sympozium České prezidentky v úterý 23. října. Sympozium proběhlo letos poprvé v rámci akcí Fora 2000.

Jednotícím prvkem projevů na téma Co je dobré pro naši zemi a kam by měla směřovat? Kláry Samkové, Rut Kolínské, Táni Fischerové a Zuzany Roithové bylo volání po trvalém upřednostňování zájmů celku ve všech rozhodováních a činech, po návratu k lidskosti, sjednocování -- nikoli rozdělování. Bylo fascinující vidět, jak ženy, vlastně možné konkurentky v nadcházející volbě, spolu přátelsky hovoří, otevřeně a bez obalu se svěřují s vlastními obavami i nadějemi.

Prezidentské volby -- jak vybrat kandidáta?

29. 10. 2012

Pomalu, ale jistě finišuje sběr podpisů pro kandidaturu na prezidenta ČR, koncem října je uzávěrka, píše Jiří Bátěk.Kandidátů není málo. Někteří jsou lidem známí, jiní méně. Pro kterého se ale rozhodnout? Předem bych vyloučil pochybné charaktery, kteří v 80. letech prospěchářsky vstoupili do KSČ, dlouhé roky zde užívali výhod a po revoluci se z nich nejednou stali velcí demokraté. Již to by mělo být varováním -- svůj prospěch nade vše. Jak by takový člověk mohl hájit zájmy občanů a státu?

Praha propustila koordinátora cyklistické dopravy. S koly se už nepočítá

27. 10. 2012

Tisková zpráva iniciativy Auto*Mat

PRAHA -- Magistrát propustil koordinátora cyklistické dopravy v Praze. Prý pro nadbytečnost. Šlo přitom o jediného člověka v celé armádě úředníků, který měl jízdní kola na starosti. Teď hrozí, že se zlepšování podmínek pro šetrnou dopravu v hlavním městě zastaví (1). Progresivní trendy v zemích západní Evropy se přitom ubírají opačným směrem. Iniciativa Auto*Mat dnes vyzvala radního pro dopravu Josefa Noska, aby zrušení místa koordinátora cyklistické dopravy vysvětlil.

Od ledna 2013 není zajištěno financování nemocnic

27. 10. 2012

tisková zpráva

Krizový štáb nemocnic, pacientů a odborů na svém zasedání dne 22.10.2012

Ocenil podporu, které se hnutí proti rušení nemocnic dostává od občanů mnoha regionů, kde hrozí zrušení nemocnic nebo omezení nemocniční péče. Desetitisíce občanů ji vyjádřily zatím ve 13 samostatných petičních akcích a tisíce občanů v nedávno zahájené celostátní petiční akci.

ODS je nereformovatelná strana

27. 10. 2012 / Boris Cvek

Pražský primátor Bohuslav Svoboda pochopil, že ODS nemá budoucnost. Kdo jiný než pražský primátor za ODS by měl být přece místopředsedou ODS? Kdo jiný než takový pražský primátor, který pro mnohé voliče pravice zosobňoval změnu? Praha přece byla vždy baštou pravice a ODS. Jenže voliči skočili na špek kmotrům, když volili Svobodu. Skočil jim na špek sám Svoboda. Neboť Svoboda, který ještě nedávno chtěl kandidovat na post místopředsedy ODS a který chtěl ODS přeměnit, tvrdě narazil na realitu, když mu ODS a TOP09 odvolala ředitele pražského Dopravního podniku Liche. Nyní místo Svobody bude za Prahu kandidovat na post místopředsedy ODS dnešní ministr životního prostředí Chalupa, o němž se ví, abych to řekl slovy pana Honzejka z Hospodářských novin, že z veřejných peněz jako starosta Prahy 6

Svatý Čunku, oroduj za nás

26. 10. 2012 / Boris Cvek

Křesťanství v této zemi už nemá pořádného představitele v politice: hrdý Kristův následovník Paroubek z husitské církve je pryč z pódia, další přední husita, Klaus, končí, šlechetní katolíci Schwarzenberg a milosrdný Samaritán Kalousek už taky mají namále. A český člověk teskní po dalším velkém Kristově nástupci, po mučedníku a světci... inu, religiózní Valašsko nám vybralo Čunka. Duch svatý sestoupil a zjevil se v tomto géniovi. Lidovci povstali z hrobu jako Kristus a pozvedli prapor lásky k bližnímu. Právo, řád a pořádek. Nulová tolerance k chudým, sociálně vyloučeným lidem, vystěhovávání chudých do ghett, devastace romských rodin, politika typu ostravského přednádraží... a máme místopředsedu Senátu! Svatý Čunku, oroduj za nás. S Dukou a Semínem, heil Hi... ehm, ehm, spaste tuto zemi.

Bezostyšná drzost Čunka a Řápkové: ZDE

Přednádraží jako "zaviněná pohroma" ZDE

"Postnacionální společnost" - nebo "postpolitická společnost"?

26. 10. 2012 / Karel Dolejší

Jiří Přibáň v Salonu Práva v eseji nazvaném Česká otázka v postnacionální společnosti. Vlast, nebo domov? kritizuje tradiční českou politickou mytologii za směšování vlasti (vytyčující hranice mezi "my" a "oni") s domovem. V moderní společnosti člověk prý domov nemá, stává se "univerzálním exulantem", a navíc "domov" ani není politická kategorie.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za září 2012

4. 10. 2012

V září 2012 přispělo finančně na Britské listy 180 osob bankovním příkazem celkovou částkou 32 886.45 Kč, dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilu v červnu 2012 částkou 2044.98 Kč. Příjem z reklamy byl v září 2012 29 915 Kč. Na kontě Britských listů v Raiffeisenbance jsme měli 30. 9. 2012 částku 117 501.95 Kč. Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

69569