Nečas podá demisi v 18:00. Zeman není nakloněn předčasným volbám

17. 6. 2013

čas čtení 1 minuta

Premiér Nečas odevzdá prezidentovi demisi dnes v 18:00. Po předběžné informativní schůzce se Zemanem také prozradil, co již předtím v médiích naznačil kancléř Mynář: Prezident si nepřeje předčasné volby. Za ODS zůstává nejžhavějším kandidátem na nového premiéra první místopředseda a ministr průmyslu Martin Kuba spojovaný s jihočeským kmotrem Dlouhým. Podporuje ho i jeho stranický konkurent Jiří Pospíšil, vnímaný jako další "pan Čistý" v ODS; naopak Nečas podporuje ministra dopravy Zbyňka Stanjuru. Od Kuby se vedle toho již ráno distancovaly Věci veřejné. Ve hře je i úřednická vláda, ale od myšlenky rozpuštění sněmovny a vypsání nových voleb, což požadují ČSSD a KSČM, se Hrad ústy kancléře Mynáře dopoledne distancoval. Je přitom v dané situaci jen na prezidentovi, jak pojme své dva pokusy o jmenování premiéra, který by měl projít sněmovním hlasováním.

Podrobnosti: ZDE

Fitch: Čínská úvěrová bublina překonává vše, co z moderní historie známe

17. 6. 2013

čas čtení 2 minuty

Agentura Fitch upozorňuje, že čínská úvěrová bublina dosáhla 200% HDP a na rozdíl od minulosti se země nebude moci této zátěže zbavit ekonomickým růstem, protože zátěž roste dvakrát rychleji než reálná ekonomika. Podle Fitsche čínská vláda může krizi v zásadě zvládnout, ale podepíše se to na výrazném snížení ekonomického růstu a hrozí politická a sociální nestabilita.

Vzpoura v Turecku a dilema Kurdů

17. 6. 2013 / Immanuel Wallerstein

čas čtení 7 minut

Pozornost světa se v této chvíli upírá na náměstí Taksim v Istanbulu a na lidové povstání proti vládě Recepa Tayyipa Erdogana. Všichni říkají, že jde o pokračování vlny antiautoritářských rebelií, která táhne celým světem a poslední dobou zejména Středním východem. Nyní dospěla do Turecka, dlouhou dobu vychvalovaného pro svoji "vzorovou" vládu, díky níž mělo být Turecko vůči takovým vzpourám imunní.

Británie špehovala zahraniční politiky na summitu G20

17. 6. 2013

čas čtení 3 minuty

Zahraniční politici a představitelé, kteří se v roce 2009 účastnili v Londýně summitu G20, měli z příkazu britských hostitelů "napíchnuté" a monitorované počítače i mobilní telefony. Ukazují to dokumenty, které získal deník Guardian.

Někteří delegáti byli oklamáni a využili interetové kavárny zřízené britskými výzvědnými službami za účelem čtení jejich emailové pošty.

Petr Nečas končí. Hledá se nový premiér

17. 6. 2013

čas čtení < 1 minuta

Premiér Petr Nečas končí. Podá v pondělí demisi jako předseda vlády. Oznámil to novinářům po setkání špiček koaličních stran. Nečas zároveň odstoupí z postu předsedy ODS, učiní tak na pondělním jednání Výkonné rady strany.

Potvrdily se tak spekulace, že sobotní uvalení vazby na ředitelku premiérova kabinetu Janu Nagyovou výrazně oslabilo pozici Petra Nečase.

Koaliční vláda ODS, TOP 09 a LIDEM by měla pokračovat, ale pod jiným premiérem. Podle Nečase by měla kandidáta na nového předsedu vlády nominovat znovu ODS.

Podrobnosti: ZDE

Rob Cameron: "Uvolněný Petr Nečas"

17. 6. 2013

čas čtení 1 minuta

K rozsáhlému článku o rezignaci českého premiéra na serveru BBC přidal pražský novinář Rob Cameron tuto svou analýzu:

Toto je napínavé politické drama, v němž hraje roli několik linií obvinění: rebelující poslanci, kteří prý dostali úplatek, aby udrželi vládu u moci, vysocí vládní činitelé obvinění z toho, že se nechali zkorumpovat pochybnými podnikateli, výzvědné služby protizákonně provádějící špehování. Avšak jádrem toho celého je vztah mezi politikem a jeho spolupracovnicí, jíž důvěřoval. Je to Borgen (slavný dánský televizní seriál z vrcholné politiky) v Čechách, trochu je to také West Wing (seriál o americké politice) a také The Thick of It (vysoce ironický a zábavný britský TV seriál z vrcholné britské politiky, ukazující brutalitu, cynismus a idiocii dnešní politické praxe).

Ve svém rezignačním projevu Petr Nečas téměř přiznal, že jeho vztah s šéfkou jeho kanceláře Janou Nagyovou se neomezoval pouze na jeho kancelář. Premiér sdělil reportérům, že si je plně vědom toho, jak "peripetie jeho osobního života" zatížily politickou situaci. To je velký eufemismus. Nagyová je nyní ve vazbě. Byla obžalována z toho, že protizákonně nařídila vojenské rozvědce, aby špehovala několik lidí, včetně premiérovy manželky, s níž se Nečas rozvádí.

Po čtyřech dnech stresování a vyčerpání vypadal Nečas uvolněný, téměř jako by mu spadl kámen ze srdce. Jeho straničtí kolegové, kteří stáli vedle něho, tak nevypadali. Jeden z nich nyní vystoupí a nahradí ho - povede stranu v obležení, rozhádanou koalici a nepopulární vládu. Petr Nečas si mezitím může začít napravovat svůj soukromý život.

Podrobnosti v angličtině ZDE

BBC hledá silný korupční příběh z ČR

16. 6. 2013

čas čtení < 1 minuta

BBC hledá silný osobní příběh z České republiky o korupci a o úplatkářství. Chce ho natočit ve dnech 24.-27.6. Kdo má zájem ventilovat korupční příběh, spojte se na facebooku s Robem Cameronem z Českého rozhlasu ZDE, anebo napište redakci Britských listů.

OBRAZ ČR V ZAHRANIČÍ:

Guardian: Premiér ČR nucen odstoupit kvůli spolupracovnici, postižené skandálem

17. 6. 2013

čas čtení 2 minuty

Rozhodnutí Petra Nečase následuje po žalobě za úplatkářství a špehování, vznesené proti šéfce jeho úřadu

Český premiér Petr Nečas byl donucen odstoupit poté, co jeho nejbližší spolupracovnice byla spojena se skandálem týkajícím se podvodů a špehování. Tím se tato členská země dostala do období nejistoty.

Podle české ústavy bude muset nyní odstoupit celá vláda a zřejmě dojde k handlování mezi členy vládní koalice, opozice a prezidentem, než bude utvořena vláda nová.

K tomu též: BBC: "Český prezident Nečas odstupuje kvůli skandálu" ZDE (BBC dokonce tuto zprávu rozeslala emailem jako "news alert")

Politici jsou nepoučitelní a v české politice je možné vše

17. 6. 2013 / Boris Cvek

čas čtení 4 minuty

Dnes jsem se na Primě v debatě mezi Miroslavem Kalouskem a Michalem Haškem dozvěděl dost zajímavých věcí. Jednak Hašek použil starou osvědčenou taktiku českých politiků, kterou už delší dobu nenávidím: když se poukáže ze strany koalice na to, že i opozice udělala v době svých vlád něco špatně, tak se opozice srdnatě bije za to, že to bylo jinak a že její vládnutí bylo v pořádku. Divák nebo posluchač ovšem cítí, že to v pořádku nebylo, ale že pokud by to snad mělo v pořádku být, pak je v pořádku i to, co dělá teď špatně koalice a je vůbec v pořádku, když politici dělají špatné věci. Čili naděje v to, že by se opozice mohla poučit ze svých chyb, je nulová, bude je opakovat, nepřizná si je. Marně člověk čeká odpověď: ano, my jsme to udělali kdysi stejně špatně, jako to teď děláte dnes vy, ale příště to už neuděláme, poučili jsme se ze svých chyb.

Procedura jmenování premiéra vypadá poněkud jinak

17. 6. 2013 / Karel Dolejší

čas čtení < 1 minuta

Boris Cvek se v jinak výborném článku dopustil určité drobné nepřesnosti při výkladu procedury jmenování premiéra: Dva kandidáty může prezident jmenovat samostatně, třetího ale teprve až na návrh šéfa sněmovny. Právě s tímto třetím pokusem ODS už předem přinejhorším počítá a bude proto ochotna "nežádoucí" kandidáty zamítat. Pokud tedy kromě Nečase nepadne ještě také Miroslava Němcová, nebo pokud se opozici nepodaří nakoupit dostatek koaličních poslanců, bude mít Česká republika Nečasovu vládu bez Nečase.

Zbraně pro syrské povstalce budou konflikt eskalovat

17. 6. 2013

čas čtení 2 minuty

Michael Brzoska, ředitel Hamburského institutu pro mírová studia a bezpečnostní politiku, je přesvědčen, že vyzbrojování syrských povstalců, které prosazují Spojené státy, Británie a Francie, není dobrý nápad. Stejně jako plán ustavit bezletovou zónu to povede pouze k eskalaci konfliktu a neochotě povstalců vážně participovat na mírových jednáních, protože budou věřit, že mohou zvítězit vojenskými prostředky.

Egypt přerušil diplomatické styky se Sýrií. Prezident Mursí se přitom postavil proti svým poradcům

17. 6. 2013

čas čtení < 1 minuta

Sobotní oznámení, že Egypt přeruší veškeré diplomatické kontakty se Sýrií, které učinil prezident Mursí při projevu k členům Muslimského bratrstva na káhirském stadionu, podle informovaných vládních zdrojů odráží rozhodnutí, které prezident učinil proti názoru svých spolupracovníků.

Mursí současně podpořil rozhodnutí Spojených států poskytnout syrským povstalcům vojenskou pomoc.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

Motoristé v lese 2013

17. 6. 2013 / Boris Cvek

čas čtení 2 minuty

Zase po nějaké době jsem u nás v lese narazil na motorkáře. Za posledních pár let, kdy fotím motoristy, kteří vniknutím pomocí motorového vozidla do lesa porušují zákony této země a vystavují je policejním sankcím, a tyto fotky posílám Policii ČR, se podařilo situaci u nás v lese výrazně zlepšit. Přesto se ovšem ještě sem tam někdo objeví.

Otevřít oči bude to nejtěžší

17. 6. 2013 / Štěpán Forgáč

čas čtení 5 minut

Psychologická Gestalt teorie říká:

1. Organizace je "zdravá", pokud je vzájemné působení organizace a prostředí v rámci daného teritoria v souladu s důvodem jejího vzniku.

2. Organizace je "zdravá", pokud je schopna tvořivého přizpůsobení.

Organizací je i každé občanské společenství, ať má 2 nebo X milionů členů. Než začneme zkoumat "zdraví" společenství, musíme nejdříve stanovit důvod jeho vzniku.

Jak se v blázinci nezbláznit

16. 6. 2013 / Lubomír Brožek

čas čtení 7 minut

"Víte, já jsem zvědav, jestli teď tyhle masivní odposlechy a sledování budou mít ministři této vlády, jejich náměstci, a pokud ano, tak já tvrdím, že za pár měsíců bude kabinet zasedat v cele vedle mě."

David Rath, Sněmovna, 5. 6. 2012

"Na to dobro, co jste vykonali, jste zde zasedali již příliš dlouho. Odejděte, říkám vám, a skoncujme to. Ve jménu Božím, jděte!"

Oliver Cromwell

"A teď (Pepku) vyskoč!"

strážmistr Flanderka

"Někdy si vážně připadám jako v cvokhausu", je věta, kterou v poslední době slýchávám stále častěji. A to je dobře. Moc dobře. Protože uvědomit si, kde se nacházím, je znamení, že základní instinkty jakžtakž fungují a rozum ještě úplně nezabloudil v obecném chaosu prostoupeném mediální mlhou, matoucí jako vše, co se v takovém blázinci nachází.

Nečas to má zřejmě spočítané. Volby ale nebudou

16. 6. 2013 / Karel Dolejší

čas čtení 5 minut

Situace Petra Nečase se po obvinění jeho nejbližší spolupracovnice stává dále neudržitelnou. Proti svým stranickým protivníkům dodnedávna obstál právě jen díky Nagyové a jí zprostředkovaným vazbám na kmotra Rittiga; obojí je teď pryč. Nečasův pád je tedy jen otázkou času, jakkoliv agresívně se premiér na veřejnosti vyjadřuje. Politiváníhodný slaboch závislý na moci, původně jen marketingové lákadlo na voliče a "čistá tvář" průměrného dobráckého ňoumy, spoléhající na všestrannou péči dominy, se o sebe politicky nepostará.

Ale pokud se někdo domnívá, že nyní přijdou na řadu předčasné volby a vláda levice, může být velmi nemile překvapen, jak je k takovému scénáři daleko.

O jedné hrůze bez konce

16. 6. 2013 / Marek Řezanka

čas čtení 12 minut

V podstatě každý rok od svého sestavení čelila vláda Petra Nečase nějaké krizi -- a čekalo se, tu méně, tu více, že padne. Nepadla, ani když jeden z jejích partnerů -- Věci veřejné -- odešel do opozice. Kus Věcí veřejných se přelakoval na nikým nevolenou platformu LIDEM - a vládlo se dál.

28888

Ruský supemarket

16. 6. 2013

čas čtení < 1 minuta

Po historkách o sovětské bídě mě stále fascinují dnešní ruské supermarkety. Pozdrav z Petrohradu posílá šéfredaktor.

Jsou zákony, schválené lobbisty, platné?

16. 6. 2013 / Petr Novák

čas čtení 1 minuta

Pokud by se prokázalo u nezávislého soudu, že poslanci byli uplaceni, a tak byly schváleny zákony, které by jinak schváleny nebyly, platily by tyto zákony?

A pokud by se šlo zpětně do minulosti posledních dvaceti let, kdy se schválilo kde co za různé prebendy a výhody, bude platit vůbec nějaký novodobý zákon?

My přeci víme, že spousta zákonů byla ušita na míru kmotrům a lobistům, ale kdo s tím co udělá?

Tím, že se odsoudí chování, které vedlo ke schválení zákonů, ještě není vyhráno.

Další garnituru korupčníků nahradí jiná a jede se dál

16. 6. 2013 / Ladislav Štítkovec

čas čtení 7 minut

Pokolikáté už se utvrzujeme v tom, že platí zlaté pravidlo: "Všechna moc korumpuje, a absolutní moc korumpuje absolutně"(Acton).

Současná "protikorupční" Nečasova vláda nám znovu (pokolikáté už?) předvedla, jak funguje jejich demokracie. Nemá smysl znovu a znovu vyjmenovávat kauzy, ve kterých figurují zástupci koaličních stran. (Samozřejmě tím nelze zastírat, že v jiných parlamentních stranách je to jiné).

Pojetí demokracie vládní garnitury, v současnosti prezentované kauzou Nagyová a spol. (zdá se, že stále platí i "cherchez la femme"), nám ale ukazuje velmi nebezpečné jevy, které samotnou demokracii ohrožují.

V Istanbulu dochází k potyčkám mezi demonstranty a policií

16. 6. 2013

čas čtení 2 minuty

Policie používá slzného plynu proti demonstrantům, kteří se snaží vstoupit na Taksimské náměstí, premiér Erdoğan uspořádal demonstraci stoupenců v jiné části města

Život v Istanbulu se v neděli zastavil: pořádková policie uzavřela kordony ulice a používá proti demonstrantům v centru města slzný plyn. Premiér Recep Tayyip Erdoğan uspořádal na pobřeží demonstraci statisíců stoupenců.

Asi 24 hodin poté, co turecká vláda použila brutální síly k likvidaci centrum protivládních demonstrací na Taksimském náměstí, se Erdoğan vzdal jakýcholiv pokusů o dohodu s demonstranty. Na demonstraci svých stoupenců ze své Strany pro spravedlnost a rozvoj zdůraznil, že "Taksim není Turecko".

Demonstranti chtěli na Taksimském náměstí zorganizovat demonstraci milionu lidí, ale celá oblast byla uzavřena policejními kordony. Uzavřeny byly také části dálnice kolem Istanbulu, aby se demonstranti nedostali do centra města. Naopak na provládní demonstraci byli účastníci svezeni autobusy.

Ode zdi ke zdi. Vládní krize jako krize české demokracie

15. 6. 2013 / Veronika Sušová-Salminen

čas čtení 10 minut

Výroky premiéra České republiky budí závažné pochybnosti o tom, jestli je Česká republika opravdu demokratická země, tj. jestli v ní vládnou lidé, kteří jsou opravdu demokraté,nebo spíše političtí podnikatelé, kteří nás voliče potřebují (zatím) jen k tomu, aby mohli se svým politickým mandátem úspěšně podnikat.

V posledních více než dvaceti letech a v posledních pěti letech se stále větší intenzitou jsme svědky absolutního odcizení mezi reprezentanty lidu (politiky) a voliči. Zdá se, že řada českých politiků žije dnes v jakési "bublině", která je tím větší, čím vyšší a důležitější funkci konkrétní politik vykonává. Tato vláda je flagrantní ukázkou ztráty soudnosti a arogance moci, která nemá a nechce vzít najevo svojí základní, elementární odpovědnost k politickému systému České republiky a k občanům České republiky. Jsou v ní lidé, kteří nemají ani potuchy o tom, jak funguje společnost a jaký je vlastně smysl slova demokracie. Svým chováním budí naopak dojem, že udržení se u moci je cílem samo o sobě. Tomuto cíli jsou ochotni podřídit všechno - osud celé země i svoji osobní čest a integritu a v neposlední řadě kredibilitu politického systému (nebo to, co z ní zbylo). Moc (a z ní plynoucí výhody a závazky) je základním, přímo elementárním cílem, který už nemá žádný reflexivní vztah k voličům a veřejnému zájmu. V minulosti se vláda hájila tím, že "musí dokončit reformy", které prosazovala často nestandardními prostředky. Dnes už ani o tom nemluví. Dnes už prostě mluví jenom o tom, že neodejde. A nutno dodat, že v případě ODS, Petr Nečas riskuje (nebo spíš obětuje) i politickou budoucnost svojí strany.

Svět pana poslance Bendy odmítám sdílet

15. 6. 2013 / Bohumil Kartous

čas čtení 3 minuty

Je zcela mimo moje schopnosti pochopit, jak může poslanec Benda, člověk s diplomem z právnické fakulty, tvrdit, že se v případě skandálu o zneužívání vojenské rozvědky zaměstnankyní Úřadu vlády jedná o jakési "banální sledování". Pan Benda, člověk, který strávil veškerý svůj produktivní věk v lavicích poslanecké sněmovny a podepsal se pod stovky zákonů, podle kterých se my musíme řídit, se domnívá, že důvodné podezření ze zneužití tak silného mocenského nástroje, jako je špionáž, úřednicí bez jakékoliv pravomoci k "řízení" vojenského zpravodajství, je banální. V jeho světě je toto podezření z vysloveně totalitárních praktik, v nichž ředitelé vojenské zpravodajské služby jedná podle instrukcí jakési privilegované, vlivné úřednice, něčím zcela bezvýznamným. Více ho trápí představa, že si policie dovolila zatknout vysoce postavené představitele rozvědky, protože to, v očích poslance Bendy, způsobí "mezinárodní ostudu".

ANALÝZA

Krtečci tak trochu jinak aneb kdo je tady žrádlo pro psy

15. 6. 2013 / Štěpán Kotrba

čas čtení 11 minut

Řekněme si narovinu, že stejně jako v případě "falešného asistenta", "kaprů", "střílecí tužky", "milionů v krabici od bot", "mrtvé kočky" či "sedmičky bílého", "složené Vietnamky" tak i v případě "krtečků a žrádla pro psy" mne zaráží několik málo detailů: naprosto fantaskní scénáře i rekvizity a brilantní operační provedení, představitelné pouze v detektivkách z padesátých let a účelové chování policie i státních zastupitelství. Buď v extrémní prospěch pachatelů (Janouškovi nezabavili ani řidičský průkaz, natož aby ho zadrželi a podrobili nucenému odběru krve; Lukáš Kohout byl odsouzen ke 2 rokům vězení s podmínečným odkladem na pět let, aniž musel zaplatit celou škodu), nebo v extrémní neprospěch údajných pachatelů (Rath je ve vazbě tak dlouho, že mohu mít velmi oprávněné obavy z kvality podkladů, které byly známy policii v době vydání žádosti o jeho zadržení). A nakonec i "uklízecí" role soudů a některých advokátů (a advokátek - jako v případu "čuněte").

Jakobíni na scéně

15. 6. 2013 / Karel Dolejší

čas čtení 5 minut

Současně s aférou ohledně zneužití armádní zpravodajské služby, která promícháním soukromých hormonálních problémů občana Nečase s bezpečnostními strukturami bezprecedentním způsobem ohrozila bezpečnost státu a sama o sobě představuje více než dostatečný důvod k okamžité rezignaci Nečase premiéra, se při probíhajícím vyšetřování ozývají i další tóny, v konečném důsledku do budoucna ještě znepokojivější. Obvinění právě a jen někdejších "rebelů" ODS Tluchoře, Šnajdra a Fuksy z korupce a "porušení poslaneckého mandátu" představuje s ohledem na poměry v české politice běžné vrchol moralistního pokrytectví a současně též nebezpečný pokus o setření hranice mezi právem a morálkou.

PALERMO V PRAZE:

Je hrozba vydírání přijatelnou omluvou pro trestný čin?

15. 6. 2013 / Jan Čulík

čas čtení 2 minuty

Zdůvodnění Karla Dolejšího, že tři rebelští poslanci z ODS loni na podzim korupční výhody přijmout museli, protože by jinak byli mafií v ODS potrestáni, mi přijde poněkud podivné. Nemyslím, že se vydírání dá použít u soudu jako výmluva, proč obžalovaný musel spáchat případný trestný čin. Zkusme si to ověřit na možná extremním případu: Řekněme, že by se vrah u soudu v Palermu hájil, že zavraždit svou oběť musel, protože by jinak mafie zabila jeho. Myslíte si skutečně, že by to soudce přijal jako legitimní zdůvodnění vraždy, nebo třeba jen jako polehčující okolnost? Těžko.

Teprve soud samozřejmě určí, zda přijetí korupčních výhod třemi rebelujícími poslanci ODS bylo či nebylo trestným činem. Svým rozhodnutím mimochodem také nastaví parametry - zda bude i nadále v Česku korupce mezi politiky přijatelná, anebo ne.

Stoupenci a členové vládní koalice včetně Nečase argumentují, že přijetí korupčních výhod žádným trestným činem není, protože přece to je součástí každého normálního politického handlu. Tím trapně prokazují, že je pro ně, jak už na to před časem poukázal Jiří Pehe, politika jen nástrojem pro kupčení s politickým vlivem - což ovšem není demokracie.

I u některých komentátorů, jako například u Bakalova zaměstnance Jindřicha Šídla, v této věci existuje zmatení myslí. Tvrdí také, že politické handlování je přijatelné.

To je samozřejmě pravda, JENŽE NE VE VĚCECH OSOBNÍHO PROSPĚCHU! Úkolem poslance je prosazovat veřejný zájem tak, jak ho v rámci svého politického přesvědčení chápe. K prosazení cílů veřejného zájmu je samozřejmě možné uzavírat v parlamentě koaliční dohody ve smyslu "něco za něco". NIKOLIV VŠAK, PROBOHA, DOHODY, JEJICHŽ CÍLEM JE OSOBNÍ OBOHACENÍ!

K případu "Nečasovy chobotnice"

15. 6. 2013 / Boris Cvek

čas čtení 1 minuta

Nejdůležitější se mi v této chvíli na celém případu "Nečasovy chobotnice", jak podezření z kriminálních činů, která spojuje jméno paní Nagyové, nazývají Hospodářské noviny, jeví otázka, zda a nakolik dobře policie a státní zastupitelství dokážou definovat u soudu podstatu korupčního jednání, které se má údajně týkat pánů "rebelujících poslanců".

Někdo tvrdí, jako třeba J. Šídlo, že je to běžnou, legální součástí politiky, když místo úplatku třeba 1 milionu dostanete výnosnou trafiku třeba s milionem příjmu ročně, kde nemusíte prakticky nic dělat, takže za dva tři roky si přijdete na dva tři miliony. Já osobně si myslím, že o korupci rozhodně jde, zejména pokud dotyčný nemá žádné zvláštní předpoklady, proč by měl v zájmu státu (a státem je přede placen) takovou (a tak dobře placenou) funkci zastávat.

Jak Nečas manipuluje veřejností

15. 6. 2013 / Boris Cvek

čas čtení 1 minuta

Vyjádření generála Šedivého (bývalého náčelníka Generálního štábu Armády ČR) v Událostech komentářích České televize ukazuje na to, jak premiér manipuluje s veřejností. Podle premiéra Policie ČR zatčením Páleníka a Kovandy porušila zájmy státu. Spíše se však zdá z vyjádření generála Šedivého, že zájmy státu porušil někdo, kdo tyto pány nezodpovědně jmenoval do funkcí ředitelů vojenského zpravodajství, kdežto Policie ČR se chová standardně.

Martin Veselovský: "Zajímá mě, jestli z vašeho pohledu někdo v uplynulých hodinách nebo dnech porušil bezpečnost nebo zájmy České republiky."

Generál Šedivý: "Já si myslím, že z tohoto pohledu to, co udělala Policie České republiky, to znamená ta akce k zatčení těchto dvou generálů, jednoho v záloze, že se nestalo nic, co by republiku tak významně poškodilo. Tady bylo už několik případů, kdy se genrálové stejným způsobem - já to řeknu zcela otevřeně - likvidovali ze svých pozic a nikdo se nad tím nepozastavil a najednou je to velký problém. Ten velký problém spočívá v tom, že takto mladí lidé, jako byl Páleník anebo generál Kovanda, byli z pozic velitelů (nerozumět) skupiny speciálních sil postaveni do rolí ředitelů vojenského zpravodajství bez jakýchkoli zkušeností, které takoví lidi potřebujou, když tak vysokou funkci a tak odpovědnou vykonávají."

Stopáž 34:30 a dál: ZDE

Korupce, nebo ne? Bárta versus Nečas

15. 6. 2013 / Karel Dolejší

čas čtení < 1 minuta

Politolog Josef Mlejnek upozorňuje, že pro posouzení charakteru obvinění exposlanců ODS může mít nakonec klíčový význam loňské osvobození Víta Bárty. Ten si, jak známo, uplácel vlastní poslance "bezúročnými půjčkami", aby si zajistil jejich loajalitu před hlasováním o zákoně, jenž upravil zdanění poslaneckých náhrad. Bárta byl obviněn z korupce, nicméně odvolací soud jej na základě argumentace soudkyně Löffelmannové osvobodil - to, co Bárta udělal, podle ní nepředstavovalo trestný čin.

Vzhledem k tomu, že v kauze Bárta předávání hotovosti za hlasování nebylo shledáno trestným činem, bude velmi zajímavé sledovat, zda nepředání žádné hotovosti za nehlasování v kauzách exposlaneckých "rebelů" ODS nějaký soud naopak za trestný čin označí.

Moc pozdě a moc málo, ale přece neuvěřitelně

15. 6. 2013 / Josef Mrázek

čas čtení 2 minuty

V trestním oznámení podaném Svazem pacientů ČR v září 2008, které poukazuje na porušení zákonů při privatizaci středočeských nemocnic, se uvádí jméno tehdejšího poslance Tluchoře a tehdejšího hejtmana Bendla a jména dalších aktérů v souvislosti s porušením zákonů, které vedlo ke ztrátě na majetku kraje převyšující miliardu korun. Na základě tohoto podání bylo vedeno vyšetřování a přes jeho zřejmou důvodnost bylo znovu a znovu odloženo. Jediným výsledkem se jeví to, že místo skutečných viníků je stále ve vazbě nový hejtman Rath, který byl nepohodlný, protože na tuto kauzu upozorňoval.

Katolická propaganda se svěcením krtečka v televizi není podle RRTV porušením vysílacího zákona

15. 6. 2013 / Štěpán Kotrba

čas čtení 3 minuty

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání nezjistila spáchání správního deliktu a neshledala důvody k zahájení správního řízení z moci úřední. To vyplývá z odpovědi Rady ze dne 13.6.2013 na stížnost č.j. 4923/2013, jí autorem zaslanou. Autor žádal formou stížnosti "o prověření, zda vysíláním mše k svátku katolické propagandy s použitím marketingu České televize bez informací o symbolice tohoto svátku a informování o této události ve zpravodajství ČT a v dalších informačních kanálech ČT (šířením dalšího multimediálního obsahu a doplňkových služeb), souhrnně nazývaných "veřejná služba v oblasti televizního vysílání" dle § 2 odst. 1 v návaznosti na § 3 zákona 483/1991 Sb.) mohlo dojít k porušení povinností dle § 31 odst. 2, 3 a 4 zákona 231/2001 Sb.

Soud uvalil vazbu na Janu Nagyovou, Ondřeje Páleníka, Romana Bočka, Ivana Fuksu, Petra Tluchoře a Jana Pohůnka

15. 6. 2013

čas čtení < 1 minuta

Podle informací Práva soud uvalil vazbu na Romana Bočka, někdejšího náměstka na ministerstvech dopravy a zemědělství a nynějšího člena představenstva Českých drah.

Později bylo oznámeno, že další vazba byla uvalena na nejbližší spolupracovnici premiéra Nečase Janu Nagyovou, bývalého šéfa Vojenského zpravodajství Ondřeje Páleníka, jeho podřízeného Jana Pohůnka, exministra zemědělství a bývalého Bočkova šéfa Ivana Fuksu a také na bývalého předsedu poslaneckého klubu ODS Petra Tluchoře. Šéfa vojenského zpravodajství Milana Kovandu naopak soud propustil, i když jeho trestní stíhání pokračuje. Kovanda bude stíhán na svobodu.

Podrobnosti ZDE

Facebook a Microsoft zveřejnily údaje o špehování svých zákazníků americkou vládou

15. 6. 2013

čas čtení < 1 minuta

Facebook uvádí, že obdržel v druhé polovině roku 2012 téměř 10 000 požadavků od americké vlády o uživatelská data

Firmy Facebook a Microsoft uzavřely dohodu s americkou vládou, podle níž smějí zveřejnit omezené množství informací o počtu požadavků o uživatelská data, které od americké vlády dostávají. Facebook uvedl, že v druhé polovině roku 2012 obdržel od americké vlády mezi 9000 - 10 000 požadavků o uživatelská data. Týkala se asi 18 000 - 19 000 uživatelských účtů na Facebooku.

Většinou šlo o požadavky od policie. Facebook nesmí zveřejnit informaci, kolik tajných požadavků o data bylo vydáno podle Zákona o zahraničních výzvědných informacích (FISA).

Microsoft uvádí, že v druhé polovině roku 2012 obdržel od americké vlády asi 31 000 požadavků o uživatelská data jeho zákazníků.

Podrobnosti v angličtině ZDE

V íránských volbách zvítězil reformní duchovní

15. 6. 2013

čas čtení < 1 minuta

Hassan Rouhani, duchovní, kterého podporují reformisté, zvítězil v prezidentských volbách v Íránu. Získal těsně nad 50 procent hlasů, a druhé kolo voleb se tedy nebude konat. Volební účast mezi 50 miliony Íránci, kteří mají právo volit, byla podle odhadů 72,2 procent.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Když se ledy (ne)lámou

14. 6. 2013 / Marek Řezanka

čas čtení 7 minut

Kde je doba, kdy se o kauze Davida Ratha mluvilo jako o největším politickém skandálu v ČR po listopadu 1989?

Předseda vlády tehdy zdůrazňoval, že kauza Davida Ratha je selháním jednotlivce, a rozhodně ji není možné zobecnit na celou politiku. O nějaké presumpci neviny či možnosti, že by David Rath mohl být nevinný -- a že o jeho vině musí rozhodnout až soud, nepadlo z úst Petra Nečase ani slovo.

"Nezbývá než doufat, že je to věc, která nehodí špínu na celou českou politickou scénu. Že je to věc, která se ukáže jako osobní selhání konkrétního jedince, tak jak to koneckonců deklaruje i vedení České strany sociálně demokratické. Bylo by nesmírně špatné, kdyby vznikl dojem, že jako Rath jsou všichni politici," vyslovil se před časem premiér.

Mýty kolem ruského systému S-300

14. 6. 2013

čas čtení 9 minut

KD│ Možná dodávka ruského systému protivzdušné obrany S-300P do Sýrie je obklopena řadou mýtů - stejně jako samotný tento systém, který se ještě nezúčastnil jediné války, upozorňuje vojenský analytik liberální Nězavisimoj gazety Alexandr Chramčichin.

Je třeba připomenout, že tento systém v sedmdesátých letech vznikal coby organická součást silnějšího systému protivzdušné obrany SSSR. Měl se rozmisťovat zejména v hloubce území, kde neexistovalo nebezpečí napadení ze země, "zezdola" jej podporovaly systémy malého a středního dosahu, "shora" stíhací letectvo. Kromě toho pluků vyzbrojených systémem S-300 mělo být mnoho. Pokud tento systém vyjmete z příslušného kontextu a postavíte do podmínek, pro které nebyl určen, začínají se projevovat jeho nedostatky.

Nečas zřejmě o protiprávním sledování své manželky věděl. Měl by okamžitě rezignovat

14. 6. 2013 / Karel Dolejší

čas čtení < 1 minuta

Na s. 14 výše uvedeného obvinění čtyř osob ze zneužití pravomoci úřední osoby se hovoří o telefonátu mezi Janou Nagyovou a Petrem Nečasem z 11. března 2013, 21:38:08 h. Z něj vyplývá, že Petr Nečas prokazatelně musel vědět o protiprávním sledování své manželky Vojenským zpravodajstvím, které Nagyová zorganizovala.

Když pro nic jiného, tedy přinejmenším z tohoto důvodu - věděl, že Nagyová z čistě osobních důvodů v rozporu se zákonem úkoluje vojenskou rozvědku, a nic proti tomu nepodnikl - by měl premiér Petr Nečas okamžitě rezignovat.

- dne 11. 3. 2013, v hovoru s RNDr. Petrem Nečasem, Mgr. Jana Nagyová sděluje, že měla zásadní rozhovor s generálem, kterému dala "ty věci", aby to zjistil on, aby oni nepostávali někde s taxíkem.

Policie ČR obvinila Nagyovou, že si objednala u vojenských zpravodajců sledování Nečasovy ženy

14. 6. 2013

čas čtení 3 minuty

Petr Nečas v parlamentě kritizoval policii, že zatčením dvou generálů se zásluhami z vojenského zpravodajství "poškodila pověst České republiky v zahraničí". Hájil také skutečnost, že se třem rebelujícím poslancům loni na podzim ODS po jejich odstoupení odvděčila. Je to podle Nečase zcela běžný princip, "standardní součást politiky". "Policie kriminalizuje běžné politické postupy."

Ministr financí Kalousek v parlamentu požadoval, aby oba vyšetřované případy nebyly slučovány. Kalousek si nedovede představit "hrdinu z Afghánistánu generála Kovandu", že spáchal trestné činy. Podobně jako Nečas Kalousek kritizoval policii za vytvoření "obrovského mediálního humbuku" a za to, že svým teatrálním zásahem poškodila pověst České republiky. "Objektivně vznikla obrovská škoda České republice, oznámením zatčení bývalého a současného šéfa české zpravodajské služby. Je to likvidace důvěry České republiky. Zásah neodpovídal zásahu přiměřenosti." Kalousek věří, že vytvoření skandálu České republice gigantickou policejní akcí nebyla náhoda. Možný trestný čin Nagyové byl podle Kalouska zřejmě záminkou, aby Policie ČR vnikla do vojenského zpravodajství a poškodila zájmy České republiky. A je náhoda, že zatímco "hrdinové z Afghánistánu jsou v díře", podnikatelé Rittig a Janoušek jsou v zahraničí? Kalousek důvěřuje Nečasovi, že neudělal nic nečestného. Kalousek nechce destabilizovat vládu a je připraven s vládou pokračovat.

Na tiskové konferenci v 11 hodin informovali policisté a státní zástupci, že bylo zadrženo osm osob, z nich 7 bylo obviněno. U všech budou podány návrhy na vazbu. Policie vyšetřuje dva případy: 1. Sledování různých osob, nikoliv nutně pouze manželky Petra Nečase, vojenským zpravodajstvím na popud Jany Nagyové, 2. korupci bývalých tří poslanců v souvislosti s výkonem jejich mandátu. Dva z nich, Tluchoř a Fuks byli už obviněni. Policie nevylučuje, že zatkne ještě další osoby. Prošetřuje všechny možnosti, tedy i tu, že o nezákonném jednání Jany Nagyové věděl premiér Nečas. Nagyová je také obviněna z korupce. Nagyová je spojnicí veškerého policejního vyšetřování.

Policie obviňuje bývalého šéfa Vojenského zpravodajství Ondreje Páleníka, jeho nástupce Milana Kovandu a jednu další osobu ze sledování premiérovy ženy, které si údajně objednala šéfka kabinetu Petra Nečase Jana Nagyová. ČTK to sdělil Páleníkův obhájce Tomáš Sokol. Páleník obvinění odmítá.

Podle policie jsou Kovanda a Páleník obviněni z porušení pravomocí a Nagyové je kladeno za vinu, že je k tomu údajně na výslovné přání premiéra naváděla. Zda je Nagyová onou třetí obviněnou osobou však není v tuto chvíli možno s určitostí říci, protože z vyjádření policie to nevyplývá. Také zatím není zřejmé, zda Nečas o sledování své manželky vůbec věděl. Obvinění se hájí, že neprováděli sledování, ale tzv. kontrasledování, tj. postup, jehož cílem je právě zajistit, aby se chráněná osoba nestala terčem soustavného sledování.

Podle olomouckého vrchního státního zástupce Iva Ištvana bylo k pátku v 9 hodin ráno v souvislosti s razií na státních úřadech obviněno sedm lidí.

USA poskytnou vojenskou pomoc syrským povstalcům

14. 6. 2013

čas čtení 1 minuta

Angažmá Spojených států v syrské občanské válce ostře eskaluje. Včera pozdě večer Bílý dům oznámil, že poskytne vojenskou pomoc povstalcům usilujícím o svržení prezidenta Bašára Asada. Podle USA prorežimní ozbrojené síly v malém rozsahu nasadily chemické zbraně.

Náměstek poradce prezidenta pro národní bezpečnost se zaměřením na strategickou komunikaci Ben Rhodes řekl na tiskové konferenci, že prezident Obama vyslyšel žádost povstalecké Nejvyšší vojenské rady o další pomoc, která bude sloužit "přímým vojenským účelům".

OBRAZ ČESKA V ZAHRANIČÍ:

Guardian: Český premiér pod tlakem, aby rezignoval, činitelé obžalováni z korupce

14. 6. 2013

čas čtení 6 minut

Petr Nečas trvá na tom, že zůstane u moci, poté, co opozice pohrozila hlasováním o nedůvěře

Český premiér Petr Nečas se zoufale drží úřadu poté, co prokurátoři obvinili jeho osobní asistentku z toho, že je v centru zkorumpované sítě politického favoritismu a tajného špehování.

Čtvrteční policejní razie ve vládních úřadech signalizovala nejvýznamnější zásah proti korupci za poslední dvě desetiletí v zemi, která je prolezlá korupcí od té doby, kdy "sametová revoluce" svrhla r. 1989 komunismus.

Vláda šíří zcela protichůdné informace

Paní Nečasová byla sledována "kvůli její vlastní bezpečnosti", ale pan Nečas o tom nevěděl ...

14. 6. 2013 / Bohumil Kartous

čas čtení 1 minuta

Mám vtíravý dojem, že premiér Nečas, část ODS a někteří agilní koaliční představitelé z TOP 09 zcela ztrácejí jakoukoliv soudnost.

Z prohlášení advokáta paní Nagyové vyplývá, že premiér údajně nevěděl o její komunikaci s Vojenským zpravodajstvím, kdy podle obvinění zneužila svých pravomocí (respektive jednala zcela mimo jakékoliv její pravomoci), když žádala o sledování manželky premiéra. Paní Nagyová prý jednala zcela mimo jeho vědomí.

Poslanec TOP 09 Polčák ale přitom před chvílí pro ČT uvedl, že premiér vysvětlil sledování své manželky tím, že jí měla být poskytnuta "ochrana". To je evidentní rozpor, buď to věděl, nebo nevěděl. Existuje ale jedno "logické" vysvětlení: paní Nagyová prostě jen nezištně pečuje o blaho paní Nečasové, a protože je zároveň i úřednicí nebývale loajální panu premiérovi, nechtěla ho těmito maličkostmi znepokojovat.

Je to vysvětlení, kterému evidentně věří velká část české politické scény, hájící neudržitelné postavení člověka, který se do české historie otiskne jako zosobnění politováníhodné slabosti, člověka, který pravděpodobně netouží po ničem jiném, než svou roli tragikomického hrdiny dotáhnout do co nejbizarnějšího konce.

Je mi Petra Nečase upřímně líto. Daleko více je mi ale líto těch, které jeho politické i lidské selhání poškozuje, aniž by bylo v moci jejich vůle s tím cokoliv dělat.

Pražský hrad: "Facebooková stránka Kateřiny Zemanové je falešná"

14. 6. 2013

čas čtení < 1 minuta

Sdělení Kanceláře prezidenta republiky

Tímto prohlašujeme, že stránka na sociální síti Facebook "Kateřina Zemanová - oficiální stránka" není oficiální stránkou dcery prezidenta. Všechny výroky, které se na této stránce objevují, jsou nepravdivé a jsou někým úmyslně vydávány za názory dcery prezidenta. Slečna Kateřina Zemanová se od těchto výroků zcela distancuje.

Hana Burianová
ředitelka Tiskového odboru
V Praze dne 14. června 2013


ŠOK: Pouze stránka Kate Zemanová je ta pravá... Všechny další stránky s názvem Kateřina Zemanová nepatří dceři prezidenta Zemana.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za duben 2013

25. 5. 2013

čas čtení 2 minuty

V dubnu 2013 přispělo finančně na Britské listy 186 osob bankovním příkazem celkovou částkou 38 474,44 Kč, dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilu v lednu 2013 částkou 5277.48 Kč.

Zůstatek byl koncem dubna 2013 160 981.38 Kč, z toho má být částka v rezervě na exekutorský projekt 166 375,59 Kč, takže výdaje na provoz Britských listů do ní zasáhly a Britské listy dlužily exekutorskému projektu 5394.21 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

43731