Proč Romy nezaměstnat?

18. 9. 2011 / Boris Cvek

čas čtení 2 minuty

Investovat do sebepropagace nácků a rasistů, to je směr vedoucí k sebevraždě této společnosti.

Patrik Banga na stránkách www.romea.cz přišel s názorem, který jsem ještě neslyšel a který se mi zdá velmi trefný.

Místo milionů korun utracených za policejní zásahy (kdy už beztak ohrožený druh "český policista v akci" je stáhnut z místa svého běžného působení do bojů proti rasistům a náckům) by bylo dobré tyto miliony korun využít pro sociálně vyloučené lidi a nabídnout jim za ně práci na zvelebování měst. Ostatně je známo, že to, o co se sami staráte a co zvelebujete, k tomu přilnete, zejména pokud je vám v tom umožněno lidsky důstojně žít, což by vyžadovalo, aby chudí a sociálně vyloučení měli možnost žít opravdu v sociálních bytech s nájmem nižším, než je tržní nájem obvyklý okolo, nemluvě o tržním nájmu v centru Prahy.

Traktér u Vopičky

18. 9. 2011 / Alex Koenigsmark

čas čtení 6 minut

Hostinec U Vopičky je nenápadné místo, skryté za rohem ve vedlejší uličce na Malé Straně, nepříliš navštěvované cizinci. Proto se v něm schází ponejvíce stálá společnost. Tvoří ji Hamánek, který pěstuje nutrie a jejich masem se většinou živí a zlé jazyky tvrdí, že jím i páchne, dále nezaměstnaný básník Šušma, prodavač ušanek z Karlovy ulice Penížek, který své chlebodárce upřímně nenávidí a raději by umrzl, než by si narazil na lysou hlavu své zboží; také zlý trafikant Olek Krákora, který by chtěl být prezidentem, ale nemůže, jelikož byl kdysi komunistou, pravidelným návštěvníkem je též Blahoslav Brejžek, který uvádí jako své zaměstnání "zástupce vedoucího mobilní hygienické jednotky", což, jak říká lidově Hamánek, znamená "závozník u hovnocucu".

PŘÍPAD JOHN BOK:

Ochránce nespravedlivě stíhaných před soudem VI

18. 9. 2011 / Zdeněk Jemelík

čas čtení 16 minut

V článku "Ochránce nespravedlivě stíhaných před soudem", uveřejněném 22. dubna 2011 na Britských listech, jsem uvedl čtenáře do problematiky procesu proti Johnu Bokovi, obžalovanému pro násilí na úřední osobě, kterou je strážník městské policie. Shodou okolností se ho měl dopustit v době, kdy se jako prezidentův nominant ucházel o zvolení veřejným ochráncem práv.

FINANČNÍ PŘÍSPĚVKY BRITSKÝM LISTŮM MOBILEM

Hodně klesající tendence

2. 4. 2012

čas čtení < 1 minuta

V červnu 2011 jsme zprovoznili pro vaše pohodlí možnost přispívat na provoz Britských listů dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilního telefonu. Informace o tom, jak to dělat, jsou ZDE. Zároveň je samozřejmě možné přispět finančně na provoz BL na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Zdá se však, že možnosti a ochota čtenářů finančně přispívat na provoz deníku, který každodenně čtou (čtenářů je měsíčně cca 350 000) prokazuje silně klesající tendenci. Jenže provoz listu z něčeho uhradit musíme. Nepodporují nás ani velcí kapitalisté, ani velcí antikapitalisté. Nezávislost a existenci si uchováme pouze, pokud si udržíme podporu čtenářské obce.

Firma Siemens ruší jadernou divizi

18. 9. 2011

čas čtení 1 minuta

Německý konglomerát Siemens chce zcela zrušit svou jadernou divizi. Tento krok je reakcí na březnovou havárii jaderné elektrárny v japonské Fukušimě a odráží postoje německých politiků i veřejnosti, vysvětlil v neděli výkonný ředitel Peter Loescher. Dlouho plánované joint venture s ruskou společností Rosatom bude rovněž zrušeno a spolupráce bude pokračovat výhradně v jiných oblastech.

Studie: Internet v knihovnách může stát méně než třetinu!

18. 9. 2011

čas čtení 4 minuty

tisková zpráva České pirátské strany

Na přelomu července a srpna jsme upozornili [1] na fakt, že vláda hodlá bez náhrady zrušit Projekt internetizace knihoven. Proti tomu jsme se rázně postavili, zároveň jsme však vznesli požadavek na revizi smluv, které stát zavazují ročně platit bezmála 100 mil. Kč. Občanské sdružení Internet pro všechny ve své nedávné tiskové zprávě [2] prokázalo, že je možné celkové náklady snížit na méně než třetinu a často zajistit i bezplatné připojení od místních operátorů.

Lebeděv se pral v ruské televizi

18. 9. 2011

čas čtení < 1 minuta



Bývalý agent KGB a nynější vlastník liberálního ruského listu Novaja gazeta a britských deníků Independent a Evening Standard, ruský oligarcha Alexander Lebeděv, zaútočil při diskusi v ruské televizi o globální ekonomické krizi fyzicky na oligarchu Polonského, který se vyjádřil, že by rád dal Lebeděvovi "do huby". Deník Guardian píše, že se sice možná Lebeděv chlubí tím, že poskytuje svým britským deníkům naprostou editoriální volnost, nicméně svému soupeři v diskusi tuto volnost neposkytl. Dal mu takovou facku, že Polonskij spadl ve studiu ze židle. Útokem prý Lebeděv prozradil svůj kágébácký původ, míní Guardian.

Zdroj: ZDE

Festival za demisi vlády

18. 9. 2011

čas čtení 1 minuta

tisková zpráva

FESTIVAL ZA DEMISI VLÁDY, 21. 9. 2011, Praha - Klárov, 15 - 20 hod.

Pořádají : Iniciativa za demisi vlády, Už stačilo. Podporují: NAL, Hnutí za přímou demokracii, SDS, ProAlt, Alternativa zdola, Ne základnám a další.

BRITÁNIE:

Vládní liberální demokraté "budou bojovat proti konzervativním extremistům"

18. 9. 2011

čas čtení 1 minuta

Britští liberální demokraté se zapřísáhli v první den svého výročního sjezdu v Birminghamu, že se postaví proti "krutým" a "extremním" silám v Konzervativní straně a budou ochraňovat britský lid proti pravicové politice, která usiluje o prohloubení nerovnosti ve společnosti a o prospěch jen pro bohaté.

Šéf britských liberálních demokratů Nick Clegg ve svém sobotním projevu, který zahájil výroční sjezd, charakterizoval britské konzervativce, svého vládního koaličního partnera, jako "politické nepřátele", proti nimž je nutné přímo bojovat, pokud je to v národním zájmu.

Volby v Lotyšsku vyhrála proruská strana

18. 9. 2011

čas čtení 1 minuta

V předčasných volbách v Lotyšsku zvítězila středolevicová strana podporovaná silnou ruskou menšinou, když získala takřka třetinu hlasů. Nicméně její nacionalističtí soupeři se mohou spojit, aby zabránili Straně národní harmonie (Tautas Saskaņas partija) v nástupu k moci.

Smrt na objednávku

K výročí smrti bývalého generálního tajemníka OSN Daga Hammarskjölda

17. 9. 2011 / Petr Schnur

čas čtení 12 minut

Pro ty nemnohé, kteří si ještě dovolí hloubat nad současným stavem OSN (někde mezi nečinností a válečnou kooperací s "humanitárními" aliancemi)), se vrátíme do roku 1961, k události odsouzené k zapomnění. Je možné, že dokáže objasnit něco z toho, co se nám na chování OSN -- a to nejen v aktuální libyjské kauze - zdá na první pohled nepochopitelné.

Město Varnsdorf jako nejodpornější lichvář

17. 9. 2011 / Boris Cvek

čas čtení 1 minuta

Že by konečně novináři začali dělat svou práci ohledně bouřlivé situace ve šluknovském výběžku? Zatím pouze živili černobílé lidové báje o přizpůsobivých bílých (oni se bílí dokázali "přizpůsobit" ostatně i za nácků a udávat své sousedy gestapu, zatímco Romové byli v Čechách nacisty de facto vyhlazeni) a nepřizpůsobivých Romech. Jenže realita bývá vždy složitější, než se zdá ze stereotypů davového mínění. A ejhle, "těžce zkoušené" město Varnsdorf se podle včerejšího článku na Aktuálně.cz chová jako ten nejodpornější lichvář, zdírající nejchudší lidi nelidsky vysokými nájmy. Pro uvedení do problematiky cituji začátek článku "Nájem 20 000 za holobyt pro Romy. Přiměřené, říká město":

Romové platí statisíce za nájem v dezolátní ubytovně

Ve Varnsdorfu se v sobotu konala další protiromská demonstrace

17. 9. 2011

čas čtení < 1 minuta

Ve Varnsdorfu se koná další ze série demonstrací kvůli soužití s Romy. Sešlo se zhruba 500 lidí, kteří po proslovech na náměstí vyrazili k romské ubytovně. Před ní dav zablokovala policie, která povolala do akce 300 mužů.

Zdroj: ZDE

Papež Benedikt "musí do Haagu před soud"

17. 9. 2011

čas čtení < 1 minuta

Organizace zvaná Síť obětí katolických kněží předložila 13. září v Haagu Mezinárodnímu trestnímu soudnímu dvoru čtyřiaosmdesátistránkovou zprávu a 20 000 stran dokumentace obvinění, že papež a činitelé z Vatikánu tolerovali a umožňovali systematické utajování znásilňování a pedofilie, páchané katolickými kněžími po celém světě. Podle deníku New York Times je to dosud nejzávažnější pokus donutit papeže a vatikánské činitele k odpovědnosti za sexuální zneužívání dětí kněžími u mezinárodního soudu.

Podrobnosti ZDE

Benfordův zákon odhalí vládní falšování statistik

17. 9. 2011

čas čtení 1 minuta

Forenzní statistikové mají nástroj, jehož prostřednictvím lze odhalit vládní falšování statistik. Je to tzv. Benfordův zákon, neboli zákon prvních číslic. První číslice se v součíslí totiž vyskytují specifickým, nerovnoměrným způsobem. Jednička se vyskytuje asi v třiceti procentech případů, a další čísla se vyskytují s postupně stále menší pravděpodobností. Devítka se jako první číslo vyskytuje méně než v pěti procentech případů. Prozkoumat to můžete ZDE. Funguje to jen v případech, kdy zkoumáte čísla různých řádů.

V roce 2009 navrhl jeden ekonom z německé Bundesbanky, aby se prostřednictvím Benfordova zákona zkontrolovaly vládní statistiky ekonomických dat jednotlivých zemí a minulý měsíc byly výsledky tohoto zkoumání zveřejněny. Zkoumala se makroekonomická data všech zemí eurozóny. Největší podvody ve statistikách prokázalo Řecko. Každý si analýzu může zopakovat pro sebe, uvádí deník Guardian.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Sir Tom Stoppard předloží v úterý skotskému parlamentu petici za zachování bohemistiky

17. 9. 2011

čas čtení 7 minut

Sir Tom Stoppard, věhlasný britský dramatik českého původu, předloží v úterý 20. září ve 14 hodin skotskému parlamentu v Edinburku petici více než 3300 osob, požadující od skotské vlády cílené financování centra pro studium České republiky, Polska a dalších středoevropských zemí na University of Glasgow. Taková cílená dotace existuje v Anglii, nikoliv však v současnosti ve Skotsku a vzhledem k tomu, že hlavním argumentem pro univerzitní strategii britských vysokých škol se nyní stalo čistě komerční uvažování, jazykové a kulturní kursy pro studium středovýchodní Evropy jsou ohroženy.

Ve 13 hodin vystoupí Sir Tom Stoppard před parlamentem před médii, do Edinburku se také chystá demonstrace stoupenců. Kdo jste ve Skotsku a považujete tuto záležitost za důležitou, přijďte prosím petici podpořit. V úterý v 10.30 odjíždí z University Avenue (Main Gate) na University of Glasgow do Edinburku na tuto akci autobus, který je účastníkům k dispozici zadarmo.

Další podrobnosti:

PŘÍPAD GUARDIAN

Ani s 51 miliony čtenářů si na sebe nevyděláte

17. 9. 2011

čas čtení < 1 minuta

Deník Guardian zvyšuje cenu svého papírového vydání během týdne od pondělka o 20 procent na libru dvacet, tedy na cca 33 Kč. Zajímavé je, že přestože měl list na internetu během srpna 2011 jednapadesát milionů čtenářů, na provoz papírového vydání to nestačí. Velkou otázkou je, zda musí mít šéfredaktor listu Alan Rusbridger skutečně plat ve výši 455 000 liber ročně (přes milion Kč měsíčně) a provozní ředitel listu Andrew Miller 572 000 liber ročně (1,33 milionu Kč měsíčně). Čtenáři na fóru přičleněném k článku, v němž Rusbridger vysvětluje nutnost zvýšení ceny, jsou většinou relativně vstřícní, uznávají výjimečnou kvalitu listu, který provozuje v Británii od r. 1936 nezávislá nadace The Scott Trust, a doporučují, aby deník zavedl možnost dobrovolného předplatného pro své internetové vydání.

Tisíce lidí obsadí Wall Street

17. 9. 2011

čas čtení 2 minuty

Egypťané to udělali kvůli demokracii. Stejně tak lidé v Tunisku, Jemenu, Bahrajnu a Sýrii. Teď skupina aktivistů doufá, že také Američané začnou s vlastními protesty - ve formě protestu tisíců lidí na Wall Street.

John Bok usvědčen!

16. 9. 2011 / Radek Mikula

čas čtení 5 minut

Při včerejším hlavním líčení byl konečně vynesen rozsudek nad samozvaným tzv. ochráncem tzv. lidských práv a tzv. národnostních menšin.

Pětašedesátiletý John Bok se při procházce se psy a s pětiletým vnukem neváhal vyřítit z křoví na tříčlenou hlídku Městské policie Praha, která právě vykonávala kontrolu řidiče, který porušil dopravní předpisy, spolu s nezbytným prověřením totožnosti členů jeho rodiny, bližšího i vzdálenějšího příbuzenstva. Strážníci, kteří navíc právě v tento moment museli čelit neuctivému chování posádky vozu, jež je obvinila z rasismu jen proto, že jejím členům zdvořile doporučili vystěhování do Anglie, byli šokováni Bokovým divokým vzezřením a proudem nejsprostších urážek, kterými je začal okamžitě častovat.

Skandál, že ministr zahraničí spí i na zahraničních fórech

17. 9. 2011 / Jiří Baťa

čas čtení 2 minuty

Máme to ale opravdu vykutálenou vládu! Když zrovna populisticky neřádí Kalousek, Drábek nebo Heger, když rozzlobeně nehřímá (jako by) Nečas, tak na druhé straně nám v pokoji a míru (který si snad v duchu přeje a na jejich naplnění usilovně přemítá) podřímkává člověk na výsost důležitý, ministr zahraničních věcí ČR, jeho knížecí milost Karel Schwarzenberg.

Dítě pilotem mustangu

17. 9. 2011 / František Řezáč

čas čtení 1 minuta

Legendární bojový letoun z 2. světové války P-51 Mustang se při závodech zřítil přídí k zemi. Pilotem byl údajně známý veterán 2. světové války, 74letý Jimmy Leeward.

Zdroj LIDOVKY

Jaké asi povědomí o nedávných dějinách má autor téhleté zprávy? Nečetl nikdy alespoň o tom, kolik je veteránům, kteří navštěvují květnové oslavy v Plzni? 2011 - 74 = 1937. Pilotovi by bylo v roce 1945 osm let. Co z takové zprávy vlastně platí? Asi jen to "údajně".

Pozn. ŠOK: Strojový překlad v rukou laika je sviňa. Veteránem 2. světové války je ten letoun, Mustang. James Kent "Jimmy" Leeward se narodil 21.října 1936. Jeho vášní bylo mimo bijáku létání na těchto strojích. Byl herec/pilot (Letci z Tuskegee, Na křídlech vážky, Tanečnice v oblacích, Amelia, Polda a bandidta, Bouřka nad Renem). Vlastnil "Air Ranch" na Floridě a s akrobatickým létáním začal v roce 1970.

Pozn. JČ: Titulek článku "Kolem létaly utržené končetiny, všude byla krev" dokazuje, že Lidovky nejsou než sprostý bulvár. Takhle slušné noviny nepíší.

Pět centrálních bank se snaží zabránit návratu globální ekonomiky do recese

16. 9. 2011

čas čtení 1 minuta

Pět centrálních bank - Federální rezervní systém, Bank of England, Evropská centrální banka, Japonská banka a Švýcarská národní banka - oznámilo koordinované úsilí zaměřené na pomoc globálnímu finančnímu systému, zatímco šéfka Mezinárodního měnového fondu varovala před "nebezpečnou" novou fází vývoje světové ekonomiky.

Proč Česko nepotřebuje AIPAC

16. 9. 2011 / Štěpán Steiger

čas čtení 6 minut

Nejdříve vysvětlení: AIPAC je zkratka neobyčejně silné -- jedné z nejsilnějších -- lobbyistické skupiny ve Washingtonu, American-Israel Political Affairs Committee. Skupina v průběhu let dokázala -- a dále dokazuje -- získat takový vliv na americkou zahraniční politiku, že cokoliv se týká Izraele, pod jejím tlakem jsou prosazovány izraelské zájmy. Ptáte se teď: proč Česká republika takovou lobby -- ve vztahu k Izraeli -- nepotřebuje? Odpověď je jednoduchá: I bez tohoto tlaku je zahraniční politika ČR pokud jde o Izrael (a celý středovýchodní region) zcela ve vleku izraelské politiky.

Sportovci mají mít podle novinářů protekci??

16. 9. 2011 / Boris Cvek

čas čtení 1 minuta

Dnes na mne opět zapůsobilo přeceňování vrcholových sportovců v českých médiích, nyní dokonce na úkor zákonů a občanské společnosti vůbec. V rozhovoru s kapitánem plzeňského fotbalového mužstva se moderátor krátce po 10:00 na Radiožurnálu zeptal, zda mu současné úspěchy přinesly nějaké výhody jako např. odpuštění pokuty ze strany policistů. Kapitán naopak sdělil konkrétní případ, že dostal "botičku" a že musel zaplatit pokutu a až poté ho policisté požádali o podpisy jakožto podpisy "celebrity". Ten zvrácený způsob uvažování, že za nějaký profesní výkon by měl být člověk vyjmut díky libovůli obdivujících policistů ze zákonného pořádku platného v ČR, je tedy vlastní nikoli tomu fotbalistovi, ale moderátorovi veřejnoprávního média. Zajímalo by mne, zda by se zmíněný moderátor zeptal takového prof. Holého, který stojí za objevem a využitím nejúčinnějších antivirotik na světě (používaných i proti AIDS), zda mu vědecká práce, jež zachránila mnoha lidem život, přinesla výhodu nějakého odpuštění pokuty. Většinou když média informují o vědě, dělají to zcela nekompetentně, senzacechtivě a naivně, zatímco sport je zřejmě mnohem bližší celkovému rozhledu a chápavosti novinářů, a tak o něm referují se zapáleným srdcem fanouška a mozkem vymytým tímto zápalem.

POZNÁMKA NA OKRAJ:

O moci a bezmoci, neboli Vydírán může být jen ten, kdo to dovolí

16. 9. 2011 / Uwe Ladwig

čas čtení 1 minuta

Když jsem četl ve Spiegel online článek Stefana Kaisera "Jak finanční svět vydírá politiky" (Wie die Finanzwelt die Politik erpresst), tak jsem si znova všiml, že psaní o jednání finančních trhů odvádí pozornost čtenářů od skutečně jednajících osob a dává dokonce úmyslně nebo neúmyslně politikům svobodu jednat jen v zájmu majitelů bank.

Náckové na Novinkách

16. 9. 2011 / Ivo Krieshofer

čas čtení < 1 minuta

John Bok dostal podmínku za napadení strážníka - tak zní titulek, pod nímž informuje redaktor Práva Josef Koukal o právním důsledku incidentu, jenž způsobil John Bok tím, že protestoval proti penalizaci českých občanů, kteří porušili dopravní předpisy. Vytýkal policistům rasismus a dokonce jednomu dal facku.

Zpráva Spolku Šalamoun

16. 9. 2011

čas čtení < 1 minuta

Obvodní soud pro Prahu 8 odsoudil dne 15.září 2011 našeho předsedu pana Johna Boka pro násilí na úřední osobě k trestu odnětí svobody v trvání 5 měsíců s podmíněným odkladem na 1 rok. Poškozené odkázal s nárokem na náhradu škody do civilního řízení. Rozsudek není pravomocný: odsouzený i žalobkyně se na místě odvolali, takže věc poputuje k Městskému soudu v Praze.

Předáci nové libyjské vlády připravovali cestu k moci pro NATO již v roce 2007

16. 9. 2011 / Daniel Veselý

čas čtení 5 minut

Psalo se již o tom, že západní země v podstatě ukradly Libyjcům jejich revoluci, jež povstala z Arabského jara a že zneužily svého mocenského postavení, aby znovu upevnily svůj vliv v regionu a na ropu bohaté Libyi, neboť události doprovázející Arabské jaro západní dominanci narušily. Fakt, že některé progresivní sdělovací prostředky (Al-Džazíra, Democracy Now!) a osobnosti na levici (Juan Cole, Gilbert Achcar či Michael Albert) o dění v Libyi informovali jednostranně, je možná předtuchou něčeho hlubšího a neblahého. A předzvěst událostí letošního mocenského zvratu v této klíčové africké zemi můžeme vystopovat už v roce 2007.

Chléb a hry

16. 9. 2011 / Karel Dolejší

čas čtení 1 minuta

"...usmívám se nasládle
smažím tura na sádle
zpívám píseň o žrádle
neboť to se může..."
Karel Kryl

Boris Cvek se ve svém článku o hysterii kolem tragické smrti hokejistů dopustil, technicky vzato, neúplné indukce, a byl za to právem kritizován. Ovšem skutečnost, že autor ze spousty vyvádějících spoluobčanů neoprávněně zobecnil na většinu, nemůže sama o sobě diskvalifikovat téma, jímž se v článku zabýval.

Je užitečné jíst méně kuchyňské soli?

16. 9. 2011 / Miloš Kaláb

čas čtení 9 minut

Kanadské ministerstvo zdravotnictví vyhlásilo válku vysokému obsahu soli v potravinách. Vyhraje-li, zhorší zdraví občanů.

Být ve válce je dnes moderní. Kanadská vláda vyhlásila válku soli v potravinách. Totální válku. Humanitární válku. Polovina obyvatelstva konzumuje víc než dvojnásobek doporučené denní dávky chloridu sodného (NaCl). Která vláda dbající na blaho svých občanů by nečinně přihlížela, jak si lidé solí chléb, polévku, brambory? A jak kupují konzervy s vysokým obsahem soli? K čemu máme parlament? Ať vyhlásí soli válku a omezí zákonem její obsah v konzervách a jiných potravinách a bude dobře!

Čína si určila cenu za záchranu Itálie

16. 9. 2011

čas čtení 2 minuty

Čína požaduje podstatné strategické ústupky od Evropské unie, než bude ochotna souhlasit zachránit eurozónu. Je tedy velmi nepravděpodobné, že by bezodkladně začala nakupovat italské obligace.

Čínský premiér Wen Jiabao konstatoval, že jeho země bude hrát svou roli v úsilí "zabránit dalšímu šíření finanční krize", avšak varoval, že Čína nebude vydávat neomezené množství peněz státům, které neprovedly řádné reformy.

Regulace bank nefunguje:

Podvodnický bankovní makléř připravil švýcarskou banku v Londýně o 2 miliardy dolarů

16. 9. 2011

čas čtení < 1 minuta

Kweku Adoboli (31), finanční makléř švýcarské investiční banky UBS byl v Londýně v noci ze středy na čtvrtek zatčen, kvůli podezření, že připravil svými makléřskými transakcemi banku o asi 2 miliardy dolarů. K incidentu došlo v den třetího výročí kolapsu americké banky Lehman Brothers a znamenalo to, že akcie banky UBS poklesly o 10 procent. Komentátoři poukazují na to, že je šokující, že navzdory drastickým bankovním zkušenostem z posledních tří let a nynější krizí, vyvolanou kolapsem bankovního sektoru, je stále možné, aby v důsledku neexistující regulace jediný člověk připravil banku o 2 miliardy dolarů.

Podrobnosti v angličtině ZDE

"Barokní reminiscence" v zámeckém divadle v Mnichově Hradišti 17. 9. 2011

15. 9. 2011

čas čtení 1 minuta

Vážení přátelé,

dovoluji si Vás informovat, že jsou ještě k dispozici zbývající vstupenky na "Barokní reminiscence", komponovaný pořad se zpěvem a tancem v podání předních interpretů barokní hudby, v historickém zámeckém divadle v Mnichově Hradišti v sobotu dne 17. září 2011 od 17.00 hodin, píše Pavel Polka.

Podrobnosti o programu a kontakty pro rezervaci/zakoupení vstupenek naleznete ZDE

Co jíst? Toť otázka! (2)

16. 9. 2011 / Miloš Dokulil

čas čtení 4 minuty

Každou chvíli se někdo ozve buďto s tím, že naše populace (nebo ta severoamerická, z USA) nám jaksi nemálo tloustne, není-li přímo obézní, anebo že tu zase máme nějaký naprosto nový, jedinečný a zaručeně účinný recept na zhubnutí (někdy o nemálo kg za měsíc; takže stačí jen počítat, "co to s námi udělá za rok"!).

Řešení romské otázky stále "po cigánsku"?

16. 9. 2011 / Miloš Dokulil

čas čtení 10 minut

Je zřejmě pouze mýtickým příběhem, jak se kdysi dostali do Evropy ti, kterým se od počátku a po dlouhá staletí, a to až málem do konce druhé poloviny 20. století, říkalo ve všech evropských jazycích jen "cikáni". Ještě na počátku 19. století jim zástupně připsal nemálo zvláštní a tajemnou roli v jedné své romantické novele K. H. Mácha. O sto let později, v tom již 20. století, se nechal přízračně přitažlivou cikánskou láskou děvčete inspirovat k jímavého hudebnímu zpracování jeden z nejvýznamnějších světových hudebních skladatelů, Leoš Janáček. Ještě před druhou světovou válkou bylo nejen v tehdejším Československu součástí tehdejšího života vídat cikány táhnout krajinou, ode vsi ke vsi, s obytnými vozy taženými koňskými spřeženími, vždy se spoustou dětí. Cikáni žili kočovným životem. Byli proslulí jako znalci koní. Nebyl jim cizí kovářský fortel, tehdy stále nemálo vážený. Když se ale rozkřiklo, že se někde poblíž utábořili cikáni, selky nepouštěly slepice ze dvora ven.

Ano! Nechte ho umřít!

15. 9. 2011

čas čtení < 1 minuta

Poněkud znepokojivý okamžik nastal v pondělí před koncem noční debaty CNN, když Republikánský kandidát Ron Paul, který je sám lékařem, dostal hypotetickou otázku. Otázka zněla, jak by se měla společnost zachovat k nepojištěnému dobře postavenému třicátníkovi, který náhle potřebuje intenzívní šestiměsíční péči.

Paulův kampaňový manažer zemřel nepojištěn

15. 9. 2011

čas čtení < 1 minuta

Republikánský kandidát Ron Paul o lidech umírajících kvůli neexistujícímu zdravotnímu pojištění každopádně něco ví. Kent Snyder, manažer Paulovy prezidentské kampaně v roce 2008, zemřel letos 26. června ve věku 49 let s dluhem za zdravotní péči ve výši 400 000 dolarů.

Rozhlas pohotově doplňuje, policie promyšleně manipuluje

15. 9. 2011 / Radek Mikula

čas čtení 10 minut

Jak se mohli čtenáři Britských listů včera dočíst , požádal jsem redaktora Českého rozhlasu o podání doplňující informace ke svému zajištění policií během protipalestinské demonstrace. Včera odpoledne jsme se telefonicky spojili a krátce na to se na webové stránce skutečně objevila zpráva s popisem incidentu. Ta obsahuje také toto vyjádření policejní mluvčí:

Úpadek Číny - výzva pro USA

15. 9. 2011

čas čtení 2 minuty

Vztah čínského lidu a vlády má ve svém podloží implicitní sociální kontrakt. Lid akceptuje autokratický režim Komunistické strany Číny (KSČ) s jeho korupcí a minimální veřejnou participací, a režim zajišťuje pokračující rapidní zlepšování ekonomické životní úrovně. Tento sociální kontrakt je nyní ohrožen, protože Čína se nachází na neudržitelné trajektorii, která může v příštích dekádách vyústit v ekonomickou stagnaci.

Asociální zákon "proti asociálům"

15. 9. 2011 / Karel Dolejší

čas čtení 3 minuty

Kdo někdy bydlel na špatné adrese ve špatné čtvrti, jistě dobře ví, jak se taková skutečnost pozná ze všeho nejdříve: Lidé tu žijí ve zvláštní fikci, že každá obtíž - počínaje pytlem s odpadky - přestává existovat, jakmile byla jednou přesunuta za práh jejich bytu.

Přesně tento princip stojí v centru koaličních legislativních předloh nazvaných Návrh novely zákona č. 200/1990 Sb. o přestupcích a Novela trestního zákoníku (č. 40/2009 ve znění zákona č. 306/2009), jejichž předkladatelkou je plzeňská doktorka práv pod obojí nezpůsobou Ivana Řápková a zpravodajem poslanec ČSSD Stanislav Křeček.

Britské listy se blíží komerční agitce

15. 9. 2011

čas čtení 3 minuty

Vážená redakce,s velkým znechucením jsem si přečetl články pana Cveka o smrti našich hokejistů.Tento prominentní pisatel do BL zde vyjadřuje SVŮJ (nad)názor na mediální prezentaci neštěstí ale i na reakce občanů, píše čtenář Víťa Štoček.

Pan Cvek fakticky označil truchlící občany za stádo ovcí,které na povel médií teskní po jakýchsi hokejistech a jejich smrt přirovnal k přihlouplým pořadům v TV typu "Hvězdy tančí,Superstar apod.

V nové Libyi sílí vliv islamistů

15. 9. 2011

čas čtení 1 minuta

V postkaddáfíovské Libyi se může stát nejvlivnějším politikem Alí Sallábí, který se těší neformální úctě coby islámský učenec a populistický řečník, a který měl velký podíl na vyvolání povstání. Nejmocnějším vojenským představitelem je Abdel Hakím Belhádž, bývalý lídr uskupení, které bylo napojeno na al-Kájdu.

Zoellick: Světová ekonomika se nachází "v nebezpečné zóně"

15. 9. 2011

čas čtení 1 minuta

Šéf Světové banky Robert Zoellick dnes na půdě University George Washingtona prohlásil, že svět vstoupil do nové zóny ekonomického nebezpečí a Evropa, Japonsko a USA musejí přijmout tvrdá rozhodnutí, aby odvrátily další zhoršování stavu celé globální ekonomiky.

Pravděpodobnost návratu ekonomiky do recese roste

15. 9. 2011

čas čtení < 1 minuta

V srpnu vzrostla pravděpodobnost, že USA opět upadnou do recese. Podle včera zveřejněného průzkumu, který provedla agentura Reuters mezi více jak sedmdesáti ekonomy, činí tato pravděpodobnost 31%, zatímco koncem července to bylo 25%. Naposledy se podobná prognóza vyskytla v září 2007; o rok později krach investiční banky Lehman Brothers spustil Velkou recesi.

Právě jsem se vrátil z Řecka

14. 9. 2011 / Michael Kroh

čas čtení 9 minut

Právě jsem se vrátil z Řecka, z dovolené. Bylo tam nádherně, ale to není tématem mého příspěvku. Součástí vybavení hotelového pokoje byla i televize s programem ČT 24 a proto jsem mohl sledovat dění doma i světě, jako bych byl zrovna v republice. A ještě jsem naše zpravodajství mohl konfrontovat s veřejnoprávními programy SRN. Kromě událostí v Lybii, tragické nehody hokejistů Lokomotivu Jaroslavl a schvalování reforem v parlamentu byla v popředí pozornosti také situace kolem řeckého dluhu.

Reformy, aneb ekonom za 18 a sociolog za 20 bez dvou

14. 9. 2011 / Ivo Patta

čas čtení 10 minut

Politici jsou dnes v informační pasti. Radí jim a lobbuje u nich každý, kdo má dobře proříznutá ústa. Ne nadarmo se říká, že "Drzé čelo je lepší než poplužní dvůr". Podívejme se proto kriticky na profese, které nejvíce reformní rozhodování ovlivňují.

Jak vybrat bezpečnou leteckou společnost

14. 9. 2011 / Jiří Jírovec

čas čtení 14 minut

Upozornění:

Čtenáři, kteří se o leteckou dopravu zajímají jen okrajově, mohou četbu tohoto článku ukončit hned po tečce za konstatováním, že je v podstatě je úplně jedno čím letíte a kterou z hlavních leteckých společností si vyberete.

V Americe mizí střední třída

14. 9. 2011

čas čtení 1 minuta

Reagují na to podniky změnami ve své marketingové strategii. Psal o tom v pondělí americký hospodářský list Wall Street Journal. V Americe mizí střední třída, a tak se margetingová strategie velkých firem soustřeďuje jen na bohaté a na opravdu chudé lidi. Jiné firmy jako Heinz dělají totéž. Je to marketingová teorie přesýpacích hodin, jejichž tvar prý dnes napodobuje rozvrstvení americké společnosti - bohatí nahoře, chudí dole a v prostředku nic.

POZNÁMKA NA OKRAJ:

Řecko: Nemělo se o tom veřejně mluvit, ale je nutno se na to připravit

14. 9. 2011 / Uwe Ladwig

čas čtení 1 minuta

Když informoval veřejně předseda strany FDP a neoficiální německý vicekancléř Philipp Rösler o možném bankrotu Řecka a o tom, že v rámci diskuse o stabilizaci eurozóny už nemají existovat žádná tabu, tenhle mladý politik tím dokázal, že sice možná ví, co se děje, ale zároveň vůbec netuší, a možná je mu to jedno, že takovými řečmi by mohl ten bankrot vyvolat, a to rychleji, než se na to jiní politikové stihnou v tichosti připravit. S velkou samozřejmostí na to Angela Merkelová reagovala, to ovšem neznamená že by se německé ministerstvo financí na bankrot Řecka nepřipravovalo. Je jasné, že kdyby to to ministerstvo nedělalo, byla by to jedna z největších chyb, jaké by se ministr financí Wolfgan Schäuble mohl dopustit.

Prolegomena polistopadové české literatury

14. 9. 2011 / Lubomír Machala

čas čtení 120 minut

Byť se literární historie pokud možno vyhýbá přímočarému uplatňování politických mezníků při periodizaci literárního dění, nelze ignorovat, že zejména v novodobé české literatuře se historické události a společenské změny bezprostředně projektovaly do literárního života a jeho výsledků v kvalitativních souvislostech. Během bezmála sta let od vzniku samostatného československého státu lze identifikovat několik etap (zpravidla dvacetiletých), které jsou ohraničeny politickými přeryvy a které se vyznačují dosti odlišnými podmínkami pro literární tvorbu i provoz.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za červenec 2011

7. 8. 2011

čas čtení 1 minuta

V červenci 2011 přispělo finančně na Britské listy 222 osob bankovním příkazem celkovou částkou 50 484.75 Kč. (V polovině června jsme zpřístupnili čtenářům možnost přispívat dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilního telefonu, jeho vyúčtování bude zveřejněno v přehledu hospodaření za srpen, kdy se dobrovolné předplatné z června objeví na účtě OSBL.) Na kontě Britských listů v Raiffeisenbance jsme měli 30.6. 2011 částku 90 268.90 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní

60640