Politikové ze skupiny G8 ukončili vrcholnou schůzku příslibem udržet Řecko v eurozóně

20. 5. 2012

čas čtení 1 minuta

Spojeným státům a Francii se podařilo zdůraznit v konečném komuniké podporu hospodářského růstu. Toto komuniké je vítězstvím pro Obamu a francouzského prezidenta Hollanda, ale může být jen krátkodobé, protože komuniké neobsahuje podrobnosti o stimulu hospodářského růstu a Merkelová může prosadit své škrty při neformální schůzce v Evropě příští týden.

Obama podporuje podobný balíček zaměřený na hospodářský růst, jaký prosadil v Americe r. 2009. Totéž podporuje Hollande. Oba politikové chtějí udržet Řecko v eurozóně. Poté, co tři roky čelil evropským politikům prosazujícím škrty, má nyní Obama spojence v Hollandovi.

V sobotu se střetli Obama a David Cameron s Merkelovou. Požadovali, aby přestala odmítat přijetí jasných kroků k vyvedení Evropy z krie. Němci nechtějí povolit volnější politiku Evropské centrální banky, která by umožnila kvantitativní uvolňování (tištění peněz), které použila americká Federální rezervní banka a Anglická banka.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Libyjec, "nevinně odsouzený" za spáchání atentátu na letadlo Pan Am v Lockerbie r. 1988, zemřel

20. 5. 2012

čas čtení 1 minuta

Abdelbaset al-Midžráhí, pracovník libyjských tajných služeb, který byl odsouzen v Británii za to, že údajně spáchal atentát na americké letadlo společnosti Pan Am, které vybuchlo nad skotským městem Lockerbie v prosinci 1988, v neděli zemřel na rakovinu prostaty.

V dlouhém rozhovoru v televizi BBC zopakoval v neděli v poledne při příležitosti Midžráhího smrti dr. James Swire, jehož dcera při výbuchu letadla zahynula, četná fakta, která podle něho dokazují, že Miždráhí byl odsouzen za atentát nevinně. Šlo o syrskou, nikoliv libyjskou bombu, která byla podle dr. Swirea umístěna v letadle Pan Am na žádost Íránu. Írán se tak Spojeným státům pomstil za sestřelení íránského dopravního letadla.

R. 2009 skotská vláda Midžráhího propustila z vězení z humanitárních důvodů, podle lékařských odborníků bylo pravděpodobné, že do tří měsíců zemře. Podmínkou pro propuštění z milosti však bylo, aby se Midžráhí vzdal práva na revizi svého procesu, což učinil.

Po pádu režimu Muammara Kaddáfího se začaly ozývat četné hlasy, zejména z USA, aby byl Midžráhí vrácen do vězení, či znovu postaven před soud, nová libyjská vláda však uvedla, že nedovolí deportaci žádného Libyjce z Libye.

Podrobnosti ZDE

Obama se snaží přesvědčit Evropu, aby začala podporovat růst

19. 5. 2012

čas čtení < 1 minuta

Na summitu G8 v Camp Davidu jednat americký prezident Barack Obama s novým francouzským prezidentem Françoisem Hollandem o možnostech nového přístupu k eurokrizi, založeném na prorůstové strategii. Obama doporučuje takovou strategii pro Evropu už tři roky a má v Hollandovi potenciálního spojence.

Naproti tomu britský konzervativní premiér David Cameron, který v předvolební kampani podporoval Sarkozyho, otevřeně odmítl návrh prezidenta Hollanda na celoevropské zavedení daně z finančních transakcí, které by mohlo přinést 57 miliard euro.

V pátek oznámil Obama, že Amerika poskytne 3 miliardy dolarů na projekty proti hladu v Africe, zejména na podporu malých farmářů.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Rozkmotření Urbanem, aneb Už jen lihuprostou tequilu

19. 5. 2012 / Karel Dolejší

čas čtení 2 minuty

Podle informace ČTK Ústřední výkonný výbor ČSSD vyzval Davida Ratha, aby se kvůli PR strany vzdal poslaneckého mandátu. Současně se podle stejného zdroje uvažuje o tom, že na postu středočeského hejtmana Ratha nahradí Milan Urban. Ten má ovšem v souvislosti s korupcí sám víc než dost co vysvětlovat kvůli proslulé toskánské dovolené, která svého času pohnula ČEZkem. Jestliže v Rathově kauze šlo "o pár ušmudlaných milionů" ukrytých v soukromém bytě, v kauze Toskánsko šlo v podstatě o hru v řádu miliard. Pokud tedy ČSSD má skutečně v plánu vylepšit svůj obraz ve veřejnosti výměnou Ratha za Urbana, je to asi jako nahradit zánět mandlí rakovinou hrtanu, nebo pivo před jízdou tequilou.

Osvětimský syndrom ČSSD

18. 5. 2012 / Martin Kunštek

čas čtení 14 minut

Čeští sociální demokraté se v cause Rath chovají jako židovští kápové v koncentračních táborech, kteří SS-manům vodili na smrt do plynových komor své soukmenovce. Počet příslušníků SS Totenkopfverbänden, kteří tvořili stráže a správu koncentračních táborů se během 2. světové války pohyboval kolem 20 tisíc mužů a žen. Přesto v lágrech povraždili více než 14 milionů lidí. Z toho 6 milionů Židů a 300 tisíc Čechoslováků. Toto obludné zvěrstvo by se jim nikdy nemohlo podařit uskutečnit, bez toho, že vězni až na výjimky šli na smrt jako ovce na porážku. A bez účinné spolupráce tzv. vězeňské samosprávy, kterou tvořili esesáky vybraní kápové z řad vězňů. Ti své kolegy vodili na smrt a často byli nuceni vybírat kdo půjde do plynu. Přestože každému z nich muselo být jasné, že i jeho popel poletí komínem táborového krematoria, tak s esesáky spolupracovali. Kupodivu je známo pouze několik příkladů, kdy se vzbouřili vězni, kterých bylo početně mnohem více než stráží SS (a zřejmě i mnohem více, že kolik nábojů měli esesáci ve svých zbraních). Zřejmě i proto jich v koncentračních táborech tolik zahynulo.

Srovnávání skandálů v demokraciích s holokaustem je naprosto nemístné

18. 5. 2012 / Boris Cvek

čas čtení 2 minuty

Článek pana Kunšteka naprosto relativizuje a zneužívá utrpení obětí nacistických koncentračních táborů. Srovnávat chování ČSSD v demokratickém státě, kde se jeden z jejích členů stal "obětí" v zásadě normálního trestního stíhání, má svého obhájce a bude mít právo na nezávislý soudní proces - ve srovnání s fungováním práva v nacistickém Německu je to úplné nebe, i kdyby to bylo sebevíce ovlivněno médii -- s děním v nacistických koncentračních táborech je ohavnost.

Pokud má ČSSD přežít jako důvěryhodná strana, musí se distancovat od korupce a rozkrádání v krajích

18. 5. 2012 / Karel Dolejší

čas čtení 3 minuty

V politice bývá vesměs vše až únavně předvídatelné: Když něco provede kdosi "od nás", je to v pořádku, pochopitelný omyl, či dokonce to zasluhuje ocenění; pokud ale totéž udělá politický protivník, je to prostě hnus, velebnosti. Hysterické reakce levicových komentátorů na zatčení Davida Ratha jsou tohoto pravidla více než výmluvným důkazem. A někteří dokonce zacházejí tak daleko, že útočí na ČSSD za to, že se Ratha prý dostatečně nezastává. Jenže není to prostě tím, že v Lidovém domě velmi dobře znají své pappenheimské?

Vraťte tu krabici a omluvte se

18. 5. 2012

čas čtení 3 minuty

Po přečtení tohoto titulku si většina normálních lidí poklepe na čelo. Mediální masáž už vytvořila jasný obraz "sprostého podezřelého" dr.Ratha.

Různí poslanci a právníci řeší v médiích úpravy zákonů a ústavy, které by umožnili zbavit poslance mandátu, nebo diskutují o tom jak omezit právo výkonu mandátu pro zadrženého poslance apod.

Rád bych se vrátil o pár let zpátky do roku 2006 k aféře, která proběhla na Ministerstvu obrany a v médiích byla prezentována jako kauza Fides Trade. ZDE, upozorňuje Martin Bečán.

Kauza Rath: zatím jen samé otazníky

17. 5. 2012 / Michael Kroh

čas čtení 8 minut

V oblasti dotací z EU se pohybuji více jak deset let jako poradce a později i jako hodnotitel projektů. Znám tedy velmi důvěrně prostředí, v němž se připravují projekty, podávají a vyhodnocují žádosti. O korupci a zneužívání evropských fondů vím jen z doslechu nebo z médií. U případů, které jsem pro klienty připravoval či pro řídící orgány hodnotil, jsem se přímo s podezřením na korupci nesetkal.

Ratingová agentura Moody's snížila rating 16 španělských bank

18. 5. 2012

čas čtení 1 minuta

Ratingová agentura Moody's snížila rating 16 španělských bank včetně britské pobočky banky Santander UK. Poukázala na to, že španělská vláda nemá schopnost řádně zaručit jejich bezpečnost. Moody's také snížila rating čtyř regionů ve Španělsku.

Vládnou obavy, že Španělsko bude druhou zemí, která vypadne z eurozóny, pokud z ní bude vytlačeno Řecko. Španělsko bylo donuceno popřít, že zákazníci houfně odstraňují své vklady ze čtvrté největší španělské banky Bankia. V pondělí informoval list El Mundo, že zákazníci banky si z ní vybrali miliardu euro.

Je neobvyklé vlastnit obrovské finanční částky v hotovosti

18. 5. 2012

čas čtení 1 minuta

Nechci se zbytečně vměšovat do diskuze ohledně dr. Ratha, jestli je vinen, jak jedná policie, informují média atd. Myslím si, že tady ale řadě lidí uniká podstata problému.

Je naprosto neobvyklé, aby v dnešní době a v kulturní části světa, jakýkoliv člověk vlastnil tak obrovské finanční částky v hotovosti, nebo s nimi manipuloval, míní Jiří Komprda. Zvláště pokud jde o vrcholového politika. Je úplně buřt, jestli se čísla bankovek shodují či neshodují s něčím. Neexistuje žádná legální finanční transakce, která by vyžadovala vybrat z banky v hotovosti miliony, či desítky milionů korun a skladovat je doma pod podlahou.

Lidé co manipulují s tak velkými částkami v hotovosti už z principu nemohou jednat poctivě, třeba už i z hlediska jejich daňového přiznání. Jasně, každý z nás se setkal se situací, kdy si řemeslník nechal zaplatit za práci pár tisíc korun "na ruku" bez dokladu. To je ale úplně na jiné úrovni. Ať mně ale nikdo nepovídá, že pan Rath neumí používat bezhotovostní bankovní operace, nemá přístup k on-line bankovnictví apod. Ale ostatně proč ne? Třeba ty peníze v hotovosti taky někdo chtěl na ruku a bez dokladu.

O čem u nás rozhoduje policie

18. 5. 2012 / Jan Makovička

čas čtení 3 minuty

Děsí mě štvavá kampaň našich sdělovacích prostředků v podivné kauze Davida Ratha (nezkoumám, zda šlo v tomto případě o úplatek nebo o něco jiného). Jak jsou povrchní a jak jsou devótní k vládnoucímu establishmentu! To je neuvěřitelně hluboký úpadek. Kdysi jsem přisuzoval vinu za tento bídný stav našich sdělovacích prostředků minulému režimu. Většina novinářů v devadesátých letech byli absolventi novinářské fakulty. Ta ovšem tehdy neměla nejlepší pověst. Šlo o tzv. politickou školu, ze které vycházeli, nebo měli vycházet, v prvé řadě propagandisté tehdejšího režimu. Jenže od té doby uplynulo mnoho času, přišla nová generace neovlivněná starým režimem -- a situace je pořád stejná, ne-li horší. Problém leží asi jinde. A nejde jen o novináře.

Dvakrát měř, jednou řež by mělo platit, i když se řeže do policie

18. 5. 2012 / Radek Mikula

čas čtení 4 minuty

Sdílím znechucení autora článku "O čem u nás rozhoduje policie" z reakce sdělovacích prostředků i politiků na případ Davida Ratha, stejně jako jeho obavy z porušování právního řádu policejními orgány vyjádřené dramaticky položenou otázkou "Jsme demokratický stát?". Zkušenosti s prací orgánů činných v trestním řízení, ať už osobní nebo zprostředkované , mi ukazují, že pokud dosud demokratickým státem "jsme", tak existuje nikoli nepodstatné nebezpečí, že jím už brzy nebudeme a staneme se státem policejním.

Od budoucnosti spějme zpátky, aneb Konzervanti pod obojí způsobou

18. 5. 2012 / Karel Dolejší

čas čtení 4 minuty

"Okamžik směl bych osloviti: jsi tolik krásný, prodli jen!"
Johann Wolfgang Goethe: Faust

Charles Murray konstatuje, že z hlavních organizačních principů západní tvorby je ten vůbec nejnovější - systematické užití abstrakce ve výtvarném umění - sto padesát let starý; všechny ostatní (například román) jsou pak staré dvě stě let a více. John Ward zase ukazuje, že západní pravice i levice, Schäuble i Krugman, vlastně neanalyzují současnou situaci, ale jsou zakleti do obrazu idealizované minulosti, kterou se snaží udržet stůj co stůj - takže už nemají kapacitu a energii zabývat se podrobně tím, čím se současnost od minulosti podstatně odlišuje.

Rada ČT v Parlamentu: Zpráva o útrpném právu

18. 5. 2012 / Štěpán Kotrba

čas čtení 9 minut

Rada ČT už ví, jak podrobný má schvalovat rozpočet a ví, co je to "zveřejnit". Čtyřměsíční stěžovací maratón v tomto bodě skončil. Předseda Rady Uhde dostál své cti a povinnosti, jak jsem očekával, a to přesto, že Rada jako celek odmítla přiznat, že porušila zákon. Předseda to sice poslancům v souladu se svým mandátem tlumočil, ale zároveň konstatoval, že výsledkem jednání Rady bylo, že Rada zveřejnila "ten pravý" rozpočet. Jinými slovy...

Přiznání znemožnilo zapírání.

Nošení peněz v krabicích

18. 5. 2012 / Jan Čulík

čas čtení < 1 minuta

Fascinuje mě jedna zvláštní věc. Několikrát jsem viděl v českých bankách, jak přicházejí podivní muži s kufříkem plným papírových peněz a vkládají ho na účet. Nechápu, jak je tohle možné. Podle předpisu Evropské unie z r. 2005 o o propírání špinavých peněz musejí banky a finanční instituce prošetřovat původ všech částek vyšších než 15 000 euro (375 000 Kč), které se někdo snaží uložit v bance. Musejí mít přesné informace o totožnosti vkladatele a o jeho obchodních vztazích, v jejichž rámci dochází k těmto transakcím.

Použití "třiceti milionů Kč" skrytých v tajné skrýši má tedy, zdá se relativně malé použití. Nebo ne?

O smyslu a užitečnosti vědy

18. 5. 2012 / Zdeňka Petáková

čas čtení 18 minut

Poslepu klopýtáme, pro plnění všech těch zdánlivě nutných příkazů doby nenacházíme sílu zas a znovu se ptát: Kam a proč jdu a je má cesta správná? Většina z nás chtě nechtě neposlušně -- poslušně skládala zkoušky z černobílého marxismu. A ti mladší, kteří je již skládat nemuseli, se zas učili sklonit hlavu a vyhovět panujícím podmínkám od svých učitelů, jež se po roce 1989 ani nestačili nadechnout a na jejich bedra byly naloženy úkoly nových časů -- přežít... mít a dobýt, získat a dokázat... urvat teď a hned vše, co se dá.

U autorčina eseje O smyslu vědy se vyplatí tiše zastavit, dočíst až do konce a zamyslet se. Jedno z mála děl, které se zabývá v současném českém kontextu etikou vědy, nedává odpověď, ale klade neodbytné otázky. Odpovědět si na ně musí každý sám. Je to naléhavé volání žízní umírajícího na poušti. Je to naléhavé volání po humanitě namísto scientometrie, je to naléhavé volání po světě, ve kterém věda slouží poznání a moudrosti - a ne zisku, burzovním indexům a bezedné, nenasytné touze po neustálém růstu Růstu.

"Potápí se celý systém. A nedá se zachránit nic - jen snad vlastní čest" , tvrdila před několika dny autorka v emailu redakci. Nejsem realitou zmlácený, rezignovaný pesimista, ale dějinný optimista. Věřím (ale to je ovšem něco jiného než "vím"), že za pravdu má smysl se rvát. I dnes. Nebo právě proto dnes.

Redakce Britských listů děkuje autorce a vydavateli za čin výsostně odpovídající tématu - smyslu vědy. Za možnost rozsáhlých citací z tohoto díla a zároveň za souhlas se zveřejněním celé eseje, které vyšlo pouhých 200 kusů, v elektronické podobě. Tak má vypadat opravdová moderní věda ve službách člověka. Být užitečná všem. │ŠOK

Nevyvážené srovnání Rath versus Bárta

18. 5. 2012

čas čtení 6 minut

Původně jsem se zařekl, že se nebudu vyjadřovat, nicméně po sérii článků v Britských listech, které kritizují vyjadřování médií ohledně kauzy obviněného středočeského hejtmana Davida Ratha a staví se zjevně na jeho stranu, bych rád srovnal články nedávno minulé v kauze jiného obviněného, Víta Bárty. Ten dvojí metr je zde totiž naprosto zřetelný a má své důvody, píše Jan Neuman.

Sprostý podezřelý Rath II

17. 5. 2012 / Jiří Jírovec

čas čtení 6 minut

Po vyvěšení článku Sprostý podezřelý jsem dostal dopis v němž mimo jiné stojí:

[...] krásně vysvětlujete, jak jsou média jednostranná a jak už si sama o případu rozhodla. Ať si to je klidně pravda, ale Vy děláte to samé - v celém článku není ani naznačena možnost, že by zadržení pana poslance Ratha bylo na místě a skutečně podle práva.

Můj článek není o médiích, ale o tom, že to všechno politicky dosti zapáchá. O médiích tam je než to, že si pohazují neověřitelnými informacemi, protože ty má pod pokličkou policie, která buď nechce a nebo není schopna dát dohromady jednoduché prohlášení, které by odpovídalo tomu, co se při akci skutečně odehrálo.

Sprostý podezřelý

17. 5. 2012 / Jiří Jírovec

čas čtení 3 minuty

David Rath byl údajně chycen s krabicí, která obsahovala sedm miliónů korun. To říká policie, která na tohoto zloducha české politiky nasadila 100 protikorupčních policistů. Stejná policie před časem tvrdila, že nemá lidi.

Tak nám zatkli pana hejtmana Ratha. Co se mohlo stát?

17. 5. 2012 / Pavel Urban

čas čtení 4 minuty

První možností je policejní omyl. Vzhledem k okolnostem možností krajně nepravděpodobnou.

Druhou možností je dobře připravená policejní provokace. Vyloučit ji nelze, nicméně v tuto chvíli nevidím nic, co by umožňovalo s touto možností pracovat jako s dostatečně pravděpodobnou. MUDr. Rath nepochybně mnoho vlivných lidí naštval. A některým možná ještě vlivnějším šlápl na kuří oko. Ale pouhá mocenská logika nestačí.

Zatím bychom tudíž měli vycházet z toho, že postup policie je korektní. Takže z trestního hlediska je doktor Rath důvodně podezřelý. Což znamená, že z politického hlediska je podmínečně vinný.

PŘÍPAD RATH:

Hloupost, zaujatost, agresivita a manipulace v Britských listech

17. 5. 2012

čas čtení 6 minut

Přečetl jsem si dnes několik úvodních článků na BL, vyjadřujících se ke kauze Davida Ratha, a byl jsem zděšen. Jde o zaujatost? Záměrnou manipulaci? Nebo o hloupost českých "novinářů", jak o tom rád mluví Miloš Zeman? Případně, jde o čirý amaterismus? Nemám nic proti kritice postupu policie nebo politiků, ani mediálního lynče, ale na zjevné nepravdy a manipulace v článcích je potřeba upozornit. Nemám čas vyjádřit se ke všemu, tak alespoň k pár věcem, píše Karel Stehlík.

1/ Článek "Je Rath vinen, nebo nevinen?" - "Je velmi pravděpodobné, že v každé západoevropské zemi by nyní soud Davida Ratha osvobodil, protože by jeho obhájce přesvědčivě argumentoval, že po mediálním zlynčování už není možné, aby s obviněným proběhl spravedlivý soud.", píše Jan Čulík.

Portugalci utíkají před krizí do Angoly

18. 5. 2012

čas čtení < 1 minuta

Naháněči v Lisabonu loví nyní vysoce kvalifikované portugalské zaměstnance, aby jim nabízeli dobře placenou práci v bývalé kolonii Angole. Ta právě zažívá solidní ekonomický růst a žádná krize tam není, takže neexistuje ani nouze o pracovní místa.

Charles Taylor: Stíhejte také Bushe!

18. 5. 2012

čas čtení 1 minuta

Bývalý libérijský prezident Charles Taylor, který je nyní shledán vinným z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti v souvislosti s občanskou válkou v Sierra Leone, zdůraznil, že je třeba kvůli podobným zločinům stíhat také bývalého amerického prezidenta George W. Bushe.

Popularita Mitta Romneyho od února stoupla o 11%

18. 5. 2012

čas čtení < 1 minuta

Nový průzkum společnosti Gallup ukázal, že 50% Američanů příznivě hodnotí pravděpodobného republikánského uchazeče o prezidentské křeslo Mitta Romneyho. Od února tak jeho obliba stoupla o 11% a za Obamou zaostává o 2%.

FINANČNÍ PŘÍSPĚVKY BRITSKÝM LISTŮM MOBILEM

Hodně klesající tendence

2. 4. 2012

čas čtení < 1 minuta

V červnu 2011 jsme zprovoznili pro vaše pohodlí možnost přispívat na provoz Britských listů dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilního telefonu. Informace o tom, jak to dělat, jsou ZDE. Zároveň je samozřejmě možné přispět finančně na provoz BL na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Zdá se však, že možnosti a ochota čtenářů finančně přispívat na provoz deníku, který každodenně čtou (čtenářů je měsíčně cca 350 000) prokazuje silně klesající tendenci. Jenže provoz listu z něčeho uhradit musíme. Nepodporují nás ani velcí kapitalisté, ani velcí antikapitalisté. Nezávislost a existenci si uchováme pouze, pokud si udržíme podporu čtenářské obce.

Politik David Rath obviněný, ale přesto stále nevinný!

17. 5. 2012 / Josef Brož

čas čtení 10 minut

Mediální lynč. Jinak se bohužel nedá nazvat způsob, jakým česká média informují, bez elementární znalosti celé kauzy, a naprosto bez skrupulí, o nejnovějším případu obvinění poslance a hejtmana ČSSD Davida Ratha. Poslanci patrně hrozí odnětí svobody až na dvanáct let.

Je Rath vinen, nebo nevinen?

17. 5. 2012 / Jan Čulík

čas čtení < 1 minuta

Britské listy se samozřejmě nemohou vyjadřovat k této otázce, dokud neproběhne soud. Myslíme si však, že okolnosti, jakým došlo k Rathově zatčení, a způsob, jak se zachovala média, jsou varovné a politováníhodné.

Je velmi pravděpodobné, že v každé západoevropské zemi by nyní soud Davida Ratha osvobodil, protože by jeho obhájce přesvědčivě argumentoval, že po mediálním zlynčování už není možné, aby s obviněným proběhl spravedlivý soud.

TOHLE je neuvěřitelná sprosťárna. Je pozoruhodné, jak hluboko poklesl český tisk.

Opatrně!

17. 5. 2012 / František Řezáč

čas čtení < 1 minuta

Ať má doktora Ratha kdokoliv rád nebo nerad - teď budu zařazen mezi ty, kdo ho mají rádi - ať trochu provětrá paměť svou i svého PC

Kdy a jak ono to vlastně tenkrát bylo? Nebylo ono to taky před volbami?

Kdejaká drbna si dnes vytírá Rathem svou poslintanou hubu, ale při vyslovení jména Doležel jen přiblble zírá. A zase je v tom nejnovějším případě nějaký, z evropských dotací opravený zámek.

Já bych byl sakramentsky opatrný, ono platit pak tomu "sprostému podezřelému" (to je ze Švejka, ne od Cimrmanů) miliony odškodného není nic příjemného, i když "daňoví poplatníci" celou věc dávno zapomněli...

Černá kniha globalizace

17. 5. 2012 / Jindřich Bešťák

čas čtení 16 minut

Jedná se o titul knihy, jejímž autorem je Moisés Naím ( 1952). Je držitelem titulů Ph.D. a M.S. z Massachusetts Institute of Technology. Působil jak ministr průmyslu a obchodu ve Venezuele, byl výkonným ředitelem Světové banky. Knihu vydal jako šéfredaktor vlivného časopisu Foreign Policy. Jeho články se pravidelně objevují ve světově významných listech a periodicích. Černá kniha globalizace (2005) vyšla v téměř dvaceti jazycích a list Washington Post ji zvolil za jednu z nejlepších odborných knih roku 2005.

Řítíme se do obrovského průšvihu

16. 5. 2012

čas čtení 1 minuta

Co je nového?

Policisté při vyšetřování kauzy Rath objevili 30 milionů korun ZDE

Obrovskou "nevýhodou" internetu je poměrně dlouhá paměť a možnost rychlého vyhledávání potřebných informací.

Kubiceho aféra: Oč tu běží? ZDE

Nevýhodou darebáků je,že se rádi vracejí k osvědčeným postupům,jak si bezpracně vydělat podstatné peníze nebo jak vyšachovat konkurenci na politickém trhu, míní Ivan Hrdina.

Jenom prostí pěšáci

16. 5. 2012 / Marek Řezanka

čas čtení 11 minut

Nemají to ti politici zkrátka lehké. Své by mohl vyprávět Bohuslav Sobotka, kterého nejspíš nemile zasáhlo rozhodnutí Jana Švejnara, že o podporu ČSSD v prezidentských volbách nestojí. Možná nebude kandidovat vůbec. "Jediné, co může pozici ČSSD ohrozit, jsou spory kolem nominace našeho prezidentského kandidáta. Doufají v to všichni naši političtí soupeři. Čekají na naši chybu...", nechal se v komentáři pro Právo slyšet předseda nejsilnější opoziční strany.

Za co?

16. 5. 2012 / Michal Vimmer

čas čtení 3 minuty

Kde se vzalo takové všeobecné nadšení nad zatčením doktora R? Jednoduchý rým, že ho nikdo nemá rád, je sice velmi výstižný, ale nevysvětluje, proč vlastně všem tolik vadí. Svazácký kazatel Leschtina se dokonce včera v ČRo nechal slyšet, že jde o (zatčení Dr.R) "nejvýznamnější událost od Listopadu." Opravdu je Dr.R. ten nejhorší padouch ze všech?

Sněmovna Dr. R. neprodleně zbavila imunity, nesmlouvavě a bez odkladů dávají od doktora R. ruce oranžoví a vládní strany se samozřejmě radují, jak socdem odhaluje svoji pravou zkorumpovanou tvář. Jde to ráz naráz, rychleji než kdykoli před tím, když měl nějaký ten doktor v politice problém - ať už se jmenoval Čermák, Macek nebo Bém - a řada jiných. Ani s doktorem Bartákem to nešlo tak hladce. Jistě, nikoho z nich nelapili se sedmi melouny v náručí.

Nejspíš jsem paranoidní...

16. 5. 2012

čas čtení 2 minuty

Nemám tušení, zda David Rath korumpoval, byl korumpován nebo manipuloval přidělování zakázek. Je to možné, po tolika letech v české "politice". Něco mi tu ale přece jen nehraje.

Po šestiměsíčním vyšetřování bylo zatčeno 8 lidí. Důkazy jsou, podle státní zástupkyně, která na mne působí důvěryhodně, velmi pádné. Proč tedy již dříve nepožádala o zbavení poslance Ratha imunity a o jeho vydání k trestnímu stíhání?

To je přece jasné, řeknete, chtěli ho nachytat při činu.

Jenže - když byly důkazy tak pádné, má toto chycení zloděje za ruku jediný přínos: policie ho může ihned zatknout a stačí jí pouze souhlas -- předsedkyně PS paní Němcové. Následuje naprosto neuvěřitelné divadlo v podání "zpravodajců" ČT1, ČT24 a Novy.

Komu se k čemu hodilo zatčení Davida Ratha?

16. 5. 2012

čas čtení < 1 minuta

Dobrý den, nepřijde Vám trošku divné, že několik málo hodin po zatčení D.Ratha vystoupí v pořadu na ČT24 M.Kalousek a evidentně si užívá, jak může sjíždět L.Zaorálka a doslova blábolit o tom, že kvůli psychopatu Rathovi se zastaví tok peněz z EU? Nevím proč, ale lehce mi to připomíná hru kolem Kubiceho zprávy, píše Pavel Trunda.

"Otázkou je, proč některé jiné křiklavé případy nejsou stejně podrobně monitorovány jako Rathův"

16. 5. 2012 / Boris Cvek

čas čtení 1 minuta

Naprosto dokonalý se mi zdá komentář k případu Rath od Karla Randáka, bývalého šéfa rozvědky, který nyní působí v Nadačním fondu proti korupci:

"Nemyslím si, že by za celou záležitostí byla politická objednávka. Dr. Ratha potkalo jenom to, co by potkalo každého českého politika, kdyby byl půl roku odposloucháván policií. Otázkou samozřejmě je, proč některé jiné křiklavé případy nejsou stejně podrobně monitorovány."

Cítím to úplně stejně. Zdůrazňuji, že Dr. Ratha jsem nikdy neměl rád a že by určitě patřil mezi ty lidi v ČSSD, které bych podezříval z korupce.

Pro jeho současnou situaci mám v zásadě dvě možná vysvětlení: buď se policie a státní zastupitelství po "době vesecké" opravdu emancipuje a budou následovat další zatčení lidé z vysoké politiky a zejména za korupci spáchanou v minulosti, nebo jde o selektivní útok proti Rathovi.

Chtěl bych věřit tomu prvnímu. Uvidíme, jak se budou vyvíjet případy Drobil, Janoušek & Bém, Promopro, peníze odklánějící Kocourek a další.

To, že se policii povedlo dopadnout právě opozičního politika uprostřed tolika skandálů největší vládní strany, není dobrá zpráva. O její síle a nezávislosti by mnohem více svědčilo, kdyby to, co provedla Rathovi, udělala nějakému významnému ministrovi. A souhlasím s Randákem, že by v zásadě stačilo jen půl roku odposlouchávat.

Je zatčení Ratha onou velkou rybou, která změní korupci? ZDE

České zdravotnictví v praxi

16. 5. 2012 / Petr Wagner

čas čtení 1 minuta

Jistě ve světle zatčení kolegy Ratha poněkud nezajímavé téma, ale přesto...

1. Na péči pro všechny podle posledních poznatků vědy a možností medicíny nejsou peníze.

2. Poskytovatelé tak musí některé nemocné odmítnout nebo stran péče odbýt.

3. Podle rozhodnutí Ústavního soudu nelze nemocné odmítnout z důvodu, že jejich léčba nebude zaplacena.

Jasné, logické přesně rozhodnuté, srozumitelné. Teda pokud náhodou nejste lékař! To je dnešní každodenní realita. Samozřejmě zcela přízemní, že někdo umře na nádor ve srovnání s tím, že zatkli poslance.

My, krávy počítačem řízené a mlhavá předpověď dojivosti - díl 3.

16. 5. 2012 / Štěpán Kotrba

čas čtení 30 minut

"Jak je možné, že jsme zašli tak daleko?"

don Corleone, Kmotr

Pokračování seriálu "Jak se dělá věda na hnojárně" a "Kterak se studenti i pedagogové učí tahat za finanční vemena"

Česká zemědělská univerzita je ctihodnou veřejnou vysokou školou. Pouze trpí tím, čím téměř všechny vysoké školy, nejen ty veřejné. Věda se zde pojí s byznysem a neúprosná logika zisku a boj o přežití v nelítostné konkurenci už dvacet let ničí morálku vědců i akademických funkcionářů. Britské listy se na začátku května obrátily na děkana provozně ekonomické fakulty České zemědělské univerzity prof. Jana Hrona a předsedu Akademického senátu ČZU doc. Davida Heráka s řadou otázek, které měly osvětlit poměry na provozně ekonomické fakultě České zemědělské univerzity. Dodnes jsem nedostal ani od jednoho z těchto akademických funkcionářů na jednotlivé velmi konkrétní a věcné otázky konkrétní a věcné, písemnými podklady či odkazy zdokladované odpovědi, ačkoliv podle rektora univerzity jsou všechny otázky v přímé působnosti děkana či Akademického senátu.

Dnes se seznámíme i s dalšími aktéry procesu, při kterém se studenti i pedagogové učí tahat za finanční vemena. Někteří pedagogové v tom dosáhli mistrovství a nehynoucích zásluh ostatních. Ale dojené krávy to bolí a tak bučí.

Opravdu jsou tak chytří, jak my jsme blbí, aneb Součet těchto hodnot dává Českou republiku 2012

16. 5. 2012 / Karel Hoff

čas čtení 10 minut

V podstatě není toho tolik, o čem psát... Tak nám vládne trojkoalice, složená ze dvou stran, jež uspěly ve volbách díky dvacetiletému pominutí smyslů česky mluvícího voličstva, a aby toho nebylo dost, přizvaly si k vládnutí stranu, která volbami ani neprošla. Tuto krpu neprodleně pro takové blbečky jako jsem já, objasnil čiperný ministr zahraničí umně, že důležitý jest mandát toho kterého poslance, když pak prchnou ze své strany a seskupí se do jakéhosi spolku, který nazvou stranou, jež nás podporuje, není co řešit. Alles ist in Ordnung! Jaksi jsem si nevšiml, že zvítězila některá z protivládních platforem, jež má ve svém programu přímé jmenování osob, které mají důvěru lidí, pokud vím i Holešovskou výzvu si zabukovala DSSS, strana p. Vandase. A hned na to další pecka: Zamrzlou valorizaci důchodů objasnila poslankyně za Top09, MUDr G. Pecková téměř neuvěřitelným blábolem:

Hollande a Merkelová "asi dovolí Řecku úlevy"

16. 5. 2012

čas čtení 2 minuty

Mnoho komentátorů usoudilo, že první setkání mezi francouzským prezidentem Hollandem a německou kancléřkou Merkelovou bylo chladné. Oba politikové zdůraznili, že si přejí, aby Řecko zůstalo v eurozóně, Hollande zvlášť podtrhl, že si přeje, aby eurozóna změnila směr a přijala strategii založenou na růstu. Dodal, že chce, aby Evropa předložila své nápady o tom, jak stimulovat růst, do konce června.

Merkelová zdůraznila, že Řecko musí splnit svou dohodu ohledně umořování dluhů.

79186