Může manipulace voličů na sociálních sítích fatálně ovlivnit volby i v Česku?

Christopher Wylie znovu varoval, že je nutno, aby britské úřady zasáhly proti zpotvoření demokracie

7. 4. 2018

čas čtení 4 minutyKdyby se toto stalo v Keni nebo v Nigérii, mezinárodní pozorovatelé by požadovali nové volby. Doufejme, že britská demokracie je dostatečně zralá na to, aby dokázala reagovat, když se ukáže, že se něco nepovedlo, zejména, když jde o tolik. Stoupenci brexitu zvítězili v referendu o méně než 2 procenta hlasů. Mohla internetová manipulace ten výsledek ovlivnit? Dominic Cummings, hlavní stratég kampaně Vote Leave, to potvrdil - toto jeho tvrzení teď zmizelo z internetu.

Christopher Wylie, whistleblower z firmy Cambridge Analytica, znovu tuto neděli varuje v týdeníku Observer, že britské úřady musejí zasáhnout proti zpotvoření demokracie, k němuž došlo internetovou manipulací voličů před referendem o brexitu v červnu 2016.

Británie je dnes natolik zemí, připomínající někdejší komunistické státy východní Evropy, že tam establishmentové sdělovací prostředky, včetně BBC, potlačují zásadní témata, jako byla manipulace referenda o brexitu. Namísto toho, aby se BBC tomuto závažnému problému věnovala, řešila, že kapitán australského kriketového týmu provedl jakýsi podvod s kriketovým míčkem!

Facebook nyní potvrdil, že firma Cambridge Analytica ukradla z Facebooku osobní data 87 milionů uživatelů, včetně více než 1 milionu britských uživatelů.V sobotu Facebook učinil dramatický krok: suspendoval kanadskou firmu Aggregate IQ. To je důležité, protože této malé kanadské firmě poskytla kampaň za brexit 40 procent svých finančních prostředků.

Ve všech krocích, které vyšly najevo, zůstává Facebook zpožděný za pravdou, píše Wylie. Avšak přiznává víc než Británie. Zajímavé je, dodává Wylie, že skandály kolem Facebooku a firmy Aggregate IQ byly závažnější zprávou v kanadských médiích než v Británii, kde se BBC raději zabývala problémem v kriketu.

Jsem zklamán, ale rozumím tomu, píše Wylie. Je nesmírně nepříjemné připustit si, že britská demokracie byla zřejmě zkorumpována. Že byly spáchány potenciální trestné činy, některé na serverech Facebooku, které, jak se zdá, zákon nedokáže zatím potrestat.

Proto poskytl Wylie britskému parlamentu a britské volební komisi tři složky dokumentace.

Tato dokumentace stačila k tomu, aby Facebook začal jednat a aby suspendoval firmu AIQ. Bude Británie také jednat?

Nejde jen o data. Británie má přísné limity na to, kolik peněz lze vydávat na volební kampaň. Proto měla dosud Británie štěstí, že se nestala Spojenými státy, kde jsou volby sportem miliardářů a korporátních zájmů.

Britský zákon zakazuje překračovat tyto finanční limity a koordinovat mezi kampaněmi. V digitální éře, kdy používají politické kampaně Facebook jako svůj nástroj, je  obtížné koordinaci zamezit. A když čtyři kampaně  Vote Leave, BeLeave, Veterans for Britain a DUP používají tutéž datovou firmu, AIQ, je to nemožné.

Zde jsou, ještě jednou, stručně a jasně, důkazy:

1. Firma Cambridge Analytica ukradla z profilů Facebooku více než 87 milionů osobních profilů, včetně milionu britských profilů.

2. Kanadská firma AIG byla provázána s firmou Cambridge Analytica.

3. AIG vybudovala platformy firmy Cambridge Analytica a zřejmě měla přístup k datům z Facebooku na jejích serverech.

4. Oficiální kampaň za brexit, v jejímž čele stáli Michael Gove a Boris Johnson, vydala 40 procent svého rozpočtu firmě AIQ.

Šéf kampaně Dominic Cummings napsal na stránkách AIG, že "bezpochyby, kampaň Vote Leave vděčí mnoho ze svého úspěchu firmě AIG. Bez ní bychom to nedokázali".

5. Kampaň Vote Leave zaplatila dalších 625 000 liber přímo firmě AIQ jménem kampaně BeLeave. Tím porušila volební finanční limit.

6. Kampaň Vote Leave poskytovala pomoc a podporu kampani BeLeave  - tu vedli dvaadvacetiletí studenti bez zkušeností.

7. Vote Leave spravovala sdílený drive, jímž koordinovala, co píše BeLeave.

8. Když to vyšlo najevo, Vote Leave se pokusila z tohoto drivu odstranit 140 dokumentů, dokazujících její koordinaci s BeLeave.

Kdyby se toto stalo v Keni nebo v Nigérii, mezinárodní pozorovatelé by požadovali nové volby. Doufejme, že britská demokracie je dostatečně zralá na to, aby dokázala reagovat, když se ukáže, že se něco nepovedlo, zejména, když jde o tolik. Stoupenci brexitu zvítězili v referendu o méně než 2 procenta hlasů. Mohla internetová manipulace ten výsledek ovlivnit? Dominic Cummings, hlavní stratég kampaně Vote Leave, to potvrdil - toto jeho tvrzení teď zmizelo z internetu.

Podrobnosti v angličtině ZDE

0
Vytisknout
6264

Diskuse

Obsah vydání | 12. 4. 2018