Slovenské volby vyhrál Ficův Smer

30. 9. 2023

čas čtení 4 minuty

Populistická strana Smer bývalého premiéra Roberta Fica má nakročeno k vítězství ve slovenských volbách.

Po sečtení hlasů ve více než 98 % okrsků má Smer šanci získat 23,37 % hlasů. Na druhém místě skončilo Progresivní Slovensko Michala Šimečky s 16,86 %, těsně následované Hlasem Petera Pellegriniho s 15,03 %.

Výsledek voleb  dále posílí obavy o budoucí zahraničněpolitickou orientaci Slovenska. Fico slíbil zastavit vojenskou pomoc Ukrajině, kritizoval sankce namířené proti Rusku a vedl kampaň proti právům LGBTQ+. Jeho rétorika vyvolává obavy, že by se Bratislava mohla připojit k Maďarsku Viktora Orbána jako hlas vstřícnější k Rusku v rámci EU a NATO.

Průzkumy u východů z volebních místností  původně naznačovaly, že se na první místo dostalo Progresivní Slovensko. Jak se však během noci sčítaly hlasy, tyto naděje se rozplynuly.

Přesto zůstává podoba příští slovenské vlády nejasná a hodně bude záležet na složitém sestavování koalic s menšími stranami, včetně Hlasu a OĽaNO Igora Matoviče.

Odborníci a politici popisují volební kampaň v zemi jako vysoce polarizovanou a poznamenanou záplavou dezinformací na internetu.

Výsledky ukazují, že Progresivnímu Slovensku se dařilo zejména v Bratislavě. Na celostátní úrovni to však na zisk plurality nestačilo.

* * *

- Pozor na SNS

Milan Nič, vedoucí výzkumný pracovník německé Rady pro zahraniční vztahy a expert na Slovensko upozorňuje, že zásadní věcí, kterou je třeba sledovat, je, zda nacionalistická Slovenská národní strana (SNS) překročí pětiprocentní hranici pro vstup do parlamentu.

"Jejich 9-10 mandátů by změnilo parlamentní aritmetiku ve prospěch koalice vedené Ficem," řekl.

- Ultrapravicová Republika se podle průzkumů u volebních místností dostane do parlamentu s asi 6 procenty hlasů.

- Vítězí na Slovensku liberálové?

Podle průzkumů u východů z volebních místností vede Progresívne Slovensko:

Byl zveřejněn exit poll agentury Focus pro TV Markíza:

- Progresivní Slovensko Michala Šimečky: 23,5 %.

-  Smer Roberta Fica: 21,9 %

- Hlas Petera Pellegriniho: 12.2%

 
- Exit poll slovenské veřejnoprávní televize a rozhlasu předvídá těsné vítězství Progresívneho Slovenska:
- Markíza zveřejnila výsledky průzkumů u východů z volebních místností, ale beze jmen politických stran. To bude zveřejněno ve 22.45:

Volby na Slovensku 2023: národ čeká na výsledky hlasování na ostří nože

Volby mohou rozhodnout, zda se země bude držet liberální, prozápadní linie, nebo se začne více přiklánět k Rusku


Kandidáti vyzvali Slováky, aby přišli volit - a přivedli s sebou své přátele - v hlasování, které se očekává na ostří nože.

"Pokud jste dnes ještě nevolili, přidejte se - vlakem, autem, pěšky, podle potřeby," napsal dnes večer na Facebooku lídr Progresivného Slovenska Michal Šimečka. "Bude to těsné a každý hlas může rozhodnout," dodal.

"Přátelé, přijďte volit," uvedl na sociální síti lídr strany Hlas a bývalý premiér Peter Pellegrini. "Ostatní už svou příležitost využili, ale vy můžete rozhodnout," dodal.


- Zelenskyj poslal Slovensku vzkaz

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj poslal v den voleb Slovákům vzkaz. Aniž by se zmínil o volbách, poděkoval Slovensku za to, že "stojí při Ukrajině".

Nesouhlas Roberta Fica s vojenskou pomocí Ukrajině a kritika sankcí vyvolaly obavy, že by se nová slovenská vláda mohla připojit k Maďarsku jako více proruský hlas v rámci EU a NATO.


- Péter Szijjártó, maďarský ministr zahraničí a blízký spojenec Viktora Orbána, vyzval maďarsky mluvící obyvatele Slovenska, aby volili stranu Szövetség-Aliancia (Aliance) zastupující etnické Maďary.


- Exit polls se očekávají ve 22:45 SEČ

Zatímco první výsledky průzkumů u východů z volebních místností se očekávaly krátce po 22:00 SEČ, moratorium na zveřejňování výsledků bylo prodlouženo do 22:45 místního času kvůli úmrtí voliče ve volební místnosti v Považské Bystrici.

- Podle ministerstva vnitra hlasovalo ve slovenských volbách poštou ze zahraničí rekordních 58 779 lidí.

Z České republiky hlasovalo 23 486, z Velké Británie 6 238 a z Německa 5 546 voličů.

Podrobnosti v angličtině ZDE

0
Vytisknout
3626

Diskuse

Obsah vydání | 3. 10. 2023