REDAKČNÍ KOMENTÁŘ:

Co si dnes přečtete v Britských listech

4. 10. 2021

čas čtení 2 minuty

Jak by mohl vypadat "czexit" s ohledem na skutečné dopady brexitu vysvětluje Jan Čulík v rozhovoru s Bohumilem Kartousem. Tvůrce vakcíny BioNTech upozorňuje, že vakcíny bude napřesrok nutno pozměnit. Zjištění o Babišovi z Pandora Papers už bohužel ani nešokují, domnívá se Karel Dolejší. Podle něj se zapálenými příznivci AB ani tato kauza nehne - nelze však vyloučit, že část znechucených nerozhodných voličů bude kvůli skandálu nakonec volit "antisystémové" strany SPD, Přísaha a KSČ(M). Petr Haraším s použitím metafory nenasytné žravosti podává svůj názor na babišismus. "Nezávislý" Robert Šlachta je ve skutečnosti řadou nitek spojen právě s Andrejem Babišem, upozorňuje Bohumil Kartous. Pavlína Antošová zase analyzuje paralely mezi praktikami Donalda Trumpa a Andreje Babiše. A Milan Čech vysvětluje, že "Majitel" - čti Babiš - už přece dávno zachází s ČR jako se svým osobním vlastnictvím. Zatímco Agrofert Čechům nezdravé potraviny ničící zdraví prodává, brazilský režim tvrdí, že jimi indiány zachraňuje, upozorňuje Fabiano Golgo. Klíčová otázka letošních voleb podle Karla Dolejšího zní, jak chcete dál žít v jedné zemi s lidmi, k nimž s ohledem na jejich osobní a politické preference nelze chovat ani tu nejzákladnější občanskou důvěru.

Rozhovor Britských listů 430. Pro Tomia Okamuru: "Tati, ta krysa chutnala divně"

2. 10. 2021

čas čtení 2 minuty



Chaos a série krizí ve Velké Británii, vyvolané především brexitem, by měly soustředit mysl českých euroskeptiků, jako je Tomio Okamura či šéf KSČM, kteří požadují odchod ČR z EU. Nynější britská zkušenost pěkně dokazuje, že tito lidé nevědí, co činí. Bohumil Kartous hovoří s šéfredaktorem Britských listů Janem Čulíkem o jeho britských zkušenostech s dopadem brexitu. Jak by vypadal czexit? Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od úterý 5. října 2021.

Aktualizace
po projevu Borise Johnsona na konzervativním sjezdu dne 6.10. Píše Financial Times:

Toto je, zdůrazňuji, Financial Times, seriozní ekonomický list, který nevěří svým očím stejně jako všichni, kdo vědí něco o podnikání a o tom, co Johnsonova vláda dělá a tvrdí:

""Takže se ukazuje, že když Boris Johnson řekl 'fuck business', myslel to vážně. Definujícími charakteristickými rysy letošního právě proběhlého sjezdu Konzervativní strany byl sjednocený útok na podniky, které se nedokáží přizpůsobit novému ekonomickému modelu. Ovšem tento model vláda tvoří na postupu - nemá žádnou vypracovanou strategii. Jako vždy, Johnsonův zájem není zaměřen na podnikání jako takové, ale útočí proti oněm četným - a často velmi významným firmám - které se protiví jeho 'vizi' nové pobrexitové ekonomiky."




 16518

Tvůrce vakcíny BioNTech: Příští rok bude nutno vakcíny proti covidu pozměnit

4. 10. 2021

čas čtení 1 minuta



Ugur Sahin, šéf firmy BioNTech, která vyrobila proti covidu první vakcínu mRNA, upozorňuje, že koronavirus velmi pravděpodobně zmutuje a vyhne se imunitě, kterou poskytují nynější vakcíny

V polovině příštího roku už bude zřejmě potřebná nová formulace vakcín. Ugur Sahin upozornil, že během času vzniknou mutace koronaviru, které budou schopny se vyhnout obraně imunitního systému lidského organismu. "Letos ještě není vůbec zapotřebí nové vakcíny. Ale v polovině příštího roku může být úplně jiná situace," předpovídá.

Je novou politikou Babišových bezpečáků dávat novinářům pěstí do obličeje?

4. 10. 2021

čas čtení < 1 minuta


Reportér televize BBC, jemuž dal Babišův bezpečák do obličeje pěstí, byl z investigativního pořadu Panorama. Jeho reportáž, věnovaná Pandora Papers, se vysílala v televizi BBC v neděli 3.10. v podvečer.

Zde je ta část půlhodinového pořadu, která se věnovala Babišovi. České titulky:

30050

Pandora Papers aneb Systém je prohnilý až na kost

4. 10. 2021 / Daniel Veselý

čas čtení 4 minuty

Odhalení, se kterými na konci minulého týdne přišlo Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ), jsou natolik závažná, že je nelze vnímat pouze jako další důkaz o pokrytectví a prolhanosti premiéra Andreje Babiše, jak nyní – pár dnů před volbami – činí české sdělovací prostředky. Totéž platí i pro další bývalé či stávající světové lídry, které investigativci v Pandora Papers jmenují. Nejedná se totiž jenom o spektakulární selhání jednotlivců, ale především o další důkaz o prohnilosti systému, který jim umožňuje prát peníze ve velkém a okrádat tak ty, již jim v hluboké naivitě poskytli mandát ke správě věcí veřejných. Ostatně nikdo ze jmenovaných nebyl obviněn z porušení zákona, protože se jedná o legální aktivity, a to je právě zásadní problém.

Všetci kradnú!

Pandora Papers, aneb Když šok (už ani) nešokuje

4. 10. 2021 / Karel Dolejší

čas čtení 4 minuty

  • Publikum zvyklé na "nesrovnalosti" premiéra už mohou překvapit jen jednotlivosti Bigaudgate, nikoliv samotná povaha zjištění, že propagátor EET se sám přinejmenším vyhnul placení daní.
  • Bohužel asi příliš nepřekvapí ani dopad poslední Babišovy aféry na volební výsledky. 

 17827

Babiš jako mistr reálného kapitalismu

4. 10. 2021 / Boris Cvek

čas čtení 1 minuta

Foto: JSME SVĚTOVÍ!! Pondělní titulní stránka deníku Guardian s Babišem v čele

Já naprosto souhlasím s tím, že vliv nového odhalení podezřelých finančních operací premiéra Babiše nemusí ve volbách znamenat posun uvažování voličů demokratickým směrem. Paní Holcová dnes v Radiožurnálu tvrdila, že během tohoto týdne, tedy ještě před volbami, budou zveřejněna další podezření, dopadající na jiná česká jména. Tak uvidíme.

Jak Andrej Babiš použil k nákupu svých francouzských vil metody propíračů špinavých peněz

4. 10. 2021

čas čtení < 1 minuta



V neděli 3. října vysílala televize BBC investigativní pořad Panorama o odhaleních tajných finančních transakcí různých světových politiků, prozrazených v tzv. Pandora Papers. Andrej Babiš si v roce 2009 pozoruhodně komplikovanou metodou, jakou používají propírači špinavých peněz, koupil zámek a vilu u Cannes v hodnotě asi 400 milionů Kč. Když byl zvolen v roce 2013 do parlamentu, měl tento majetek oficiální přiznat. Neudělal to. Takto tento podivný případ řešila televize BBC. Její reportér dostal od Babišova bezpečáka pěstí. České titulky.

 16540

Pandora Papers: Babiš použil zahraničních firem ke koupi zámku ve Francii za 390 milionů Kč

3. 10. 2021

čas čtení 3 minuty

 

Andrej Babiš je pod tlakem, aby vysvětlil složitou zahraniční finanční strukturu, které využil k financování své koupě zámku na jihu Francie za 390 milionů Kč

Informace, že Babiš ovládá skupinu zahraničních firem, byla zveřejněna těsně před všeobecnými volbami v České republice a je nejnovějším ztrapněním tohoto oligarchy, který vstoupil do politiky s příslibem, bojovat proti korupci, píše Guardian. Babiš je druhý nejbohatší člověk v ČR, jeho majetek je 81 miliard Kč, a jeho předchozí "podnikatelské kroky" vyvolaly veřejné protesty a otevřený střet s Evropskou unií.

Podrobnosti tajných zahraničních transakcí, které Babiš zorganizoval, jsou obsaženy v tzv. Pandora Papers, největší databázi prozrazených zahraničních dat, které Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů sdílelo s deníkem Guardian, s BBC a s dalšími médii po celém světě.

 17737

Nebezpečí u Břeclavi trvá

4. 10. 2021 / Oldřich Maděra

čas čtení 4 minuty

Ministerstvo průmyslu a obchodu
Doc. Ing. Karel Havlíček, PhD. MBA
Ministr průmyslu a obchodu
Na Františku 32
110 15  PRAHA 1
datovou schránkou bxtaaw4


Naše zn.: M103 213 DOP03

V Brně dne 1. 10. 2021

Věc: Rozhodnutí o podnětu Policie ČR – veřejný dopis

Vážený pane ministře,

u Břeclavi stojí již třetí měsíc tzv. náhradní přenosová trasa („NPT“) neboli bypass elektrického vedení V497 zvláště vysokého napětí 400 kV, což je nejvyšší napěťová úroveň v elektrizační soustavě České republiky. Jedná se o vedení páteřní přenosové sítě. Tuto NPT považuji za velmi nebezpečnou, a to ze tří důvodů:

Babiš ohrožuje bezpečnost České republiky

3. 10. 2021 / Jan Čulík

čas čtení 4 minuty

 
V rámci hysterické předvolební kampaně rozesílá Babiš českým voličům "individuální", podle něho "osobní a důležité" dopisy.

Hraje v nich na silně nacionalistickou notu, zneužívá iracionálního strachu, kteří mají mnozí Češi z vnějšího světa - ten strach se Babiš snaží ve svém volebním zájmu stůj co stůj posilovat - a celkově ten dopis působí, jako by ho rozesílal Tomio Okamura z SPD.

Babiš píše:

"Budou to volby, které rozhodnou o tom, jestli zůstaneme suverénní a stabilní zemí, jestli si zachováme naši životní úroveň a jestli ubráníme naši kulturu, tradice a způsob života."

Není to pravda. O nic takového v těchto volbách nejde. České kultuře, českým tradicím a českému způsobu života NIC NEHROZÍ.

Rozhovor Britských listů 429. Jak se volbami rozdrolila politika v Německu

1. 10. 2021

čas čtení < 1 minuta



Výsledky nedávných parlamentních voleb v Německu, které ukončily éru kacléřky Merkelové, jsou zásadním politickým předělem v Evropě. O tom, co znamenají pro Německo, pro Evropu i pro Českou republiku, hovoří Jan Čulík s odborníkem na Německo, novinářem a kritikem Petrem Fischerem. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 1, října 2021.

 17815

Spojeni českým rasismem

3. 10. 2021 / Albín Sybera

čas čtení 3 minuty

  • Jak se stalo, že AC Sparta Praha se halí do barev SS a sklízí sympatie SK Slavia Praha

  • Vzájemná podpora dvou fotbalových rivalů symbolizuje sílící dominanci anti-demokratického a anti-západního populismu na české politické scéně

  • Situace, kdy děti a rodiče bučí na hráče tmavé pleti, je selháním českého sportu, politiků, ale také sdělovacích prostředků

Reakce čelních vládních představitelů na situaci, kdy na stadionu AC Sparta Praha děti v doprovodu rodičů bučí na hráče tmavé pleti, je v předvolební atmosféře také kulturní válkou, do které lze úspěšně halit realitu státu podmaněného politicko-obchodním prostředím české oligarchie.

 17823

Prodám motýle, řeky, lidi…. Zn. Po volbách

4. 10. 2021 / Milan Čech

čas čtení 21 minut

Koláž: Lenka Slívová

Často se strašíme tím, jak by to mohlo hypoteticky časem u nás vypadat, že si ani neuvědomíme, jak v něčem ještě horším už pravděpodobně dávno žijeme. Nevědomost je sladká komodita. 

Nejspíš už nejsme zemí, státem s klasickým demokratickým rozdělením moci, ale jsme kontinuelně přebíranou korporátní oligarchií jednoho člověka. Ten se sice ještě dělí s těmi, co mají sílu kolem sebe kopat, pokud by se na ně zapomnělo (v holdingu nekonkurujicich oblastech), tedy např. s dalšími oligarchy nebo s hradní mafií, která se z taktických důvodů dokonce ještě ponechává v přesvědčení o tom, jak neuvěřitelně mocnou silou je, ale skutečný vládce už je jen jeden. 

Neříkejme mu tedy pro tentokrát názvy funkcí, jejichž význam už dávno neplní, ale termínem, který vystihuje to, čím je ve vztahu k ČR skutečně. Říkejme mu Majitel.

 17828

Prétarismus

4. 10. 2021 / Petr Haraším

čas čtení 10 minut

Obr.: Préta. Autor: Richard Haraším

Andrej Babiš je neustále hladový. A dělá vše, aby tomuto stavu vyhověl. Jenže, a ví to hlavně on sám, nikdy nebude mít dost. Bude žrát, dokud bude moct, bude se sytit, dokud bude mít z čeho, je jako Otesánek, který nakonec potře pozřením nás všechny. Andrej Babiš je Préta. Víte vy, co je to Préta? Préta je zlý a nesmírně a neustále a věčně hladový duch, který nikdy nedosáhne ukojení spalující žravosti. A čím toho víc pozře, tím větší je jeho hlad.

Na co přísahá Robert Šlachta? To se budete divit

4. 10. 2021 / Bohumil Kartous

čas čtení 5 minut




Robert a financování Přísahy
Robert má rád, když někdo sponzoruje jeho Přísahu. Jeden z největších sponzorů – účetní společnost Midas – je ale ve ztrátě. A tahle firma si půjčila půl milionu, aby mu ho mohla poslat na účet. Dříve se tomu říkalo praní špinavých peněz. Tak hlavně, že dnes v tom bývalý „elitní“ detektiv žádný problém nevidí.

👉 https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/vyber-z-medii-ctvrtek-prisaha-robert-slachta-dar-penize-prvorodicky-soukrome_2109020706_ako


👉 https://denikn.cz/695124/firma-loni-skoncila-ve-ztrate-ted-poslala-prisaze-pul-milionu-pro-me-je-dulezite-ze-znam-motivaci-rika-slachta/



Trumpismus v ČR

4. 10. 2021 / Pavlína Antošová

čas čtení 4 minuty

Pokud vymezujeme oligarchu v politice jako svébytný typ, začnou se vynořovat zajímavé shody mezi různými jedinci. Za prezidentského mandátu Donalda Trumpa oplývali zahraniční státníci a jejich doprovod velkou vynalézavostí při vyjadřování nesouhlasu. (Například manželka japonského premiéra během recepce předstírala neznalost angličtiny, aby s Trumpem nemusela mluvit). Andrej Babiš patřil mezi několik málo politických představitelů, kteří o takové setkání opravdu stáli. Což rozhodně dává smysl. Pro načrtnutí jeho vzájemné podobnosti s Trumpem se nabízejí tři hlediska – tři jejich postupy: Odstraňování nepohodlných, odvádění pozornosti a vychloubání. Lze jistě namítnout, že se s nimi setkáme také u většiny politiků – neobchodníků. Avšak Trump a Babiš je vybrousili.

O rasismu v českém fotbale

4. 10. 2021

čas čtení < 1 minuta

K dnešnímu utkání Sparta-Slávie. Prosím tímto ctěné fotbalové fanoušky, aby mě nadále nepřesvědčovali, že v českém fotbalu není rasismus. To, že premiér hájí nepřístojné chování českých dětí na fotbalovém utkání, to nijak neoslabuje, píše Mikuláš Vymětal.


 17820

Cukr a párky: Jak brazilská vláda tráví amazonské domorodce

4. 10. 2021 / Fabiano Golgo

čas čtení 3 minuty

 

Genocidní pokusy křesťanského fundamentalistického brazilského prezidenta Jaira Bolsonara si nadále troufají protivit se rozhodnutím Nejvyššího soudu, která chránila původní obyvatele Amazonie před zdecimováním. Poté, co Bolsonarova vláda zakázala ozbrojeným silám chránit domorodé indiány před vražednými útoky páchanými nelegálními dřevorubci a horníky, a poté, co se pokusila distribuovat do populace žijící v deštném pralese matrace infikované koronavirem, mimo jiné děsivé činy, Bolsonaroval vláda se nyní rozhodla záměrně špatně splnit soudní příkaz obnovit program, který pomáhá poskytovat indiánům potraviny. Milion košů s jídlem rozdělí vláda mezi 800 tisíc domorodců. Budou to ale jen vysoce zpracované potraviny plné sodiku a množství cukru, které jsou indiánské stravě cizí.

Milí čtenáři a příznivci Britských listů

7. 6. 2020

čas čtení 2 minuty

Je  to poněkud trapné, ale musíme znovu zdůraznit, že za nynější míry finanční podpory od čtenářů Britské listy do několika měsíců skončí.

V nynější stále se zhoršující domácí české politické situaci jsou Britské listy jedním z mála seriozních a nezávislých informačních zdrojů, přinášející do uzavřeného českého prostředí otevřenou debatu z vnějšího světa a neúplatnou analýzu domácích poměrů, která není závislá na žádné kmenové příslušnosti znesvářených domácích aktivistických skupin.

Ano, samozřejmě, nezávislé myšlení bolí. Vždycky se pobavím nad občasnými zuřivými reakcemi od čtenářů s klapkami na očích a uších, kteří nám důrazně oznamují, že přestávají Britské listy číst, jako by jejich čtením dělali NÁM milost. Jestliže se však někdo zuřivě rozhodne odstřihnout se od seriozních, otevřených informací z vnějšího světa, je to jeho blbost... :) 

Vydávání Britských listů není zadarmo. Potřebujeme na jejich provoz přibližně 70 000 Kč měsíčně a v tom ohledu plně závisíme na finanční podpoře našich čtenářů. Zvlášť v dnešní době, když už v kmenově rozdělené české společnosti existuje jen minimum informačních zdrojů, které nejsou závislé na nějakém oligarchovi či politickém seskupení, a je jen málo serverů jako Britské listy, které přinášejí otevřené a věcné informace o situaci v zahraničí, která výrazně ovlivňuje to, co se děje v ČR, je role Britských listů nezastupitelná.

V současnosti však nevybereme měsíčně tolik drobných příspěvků od našich čtenářů, aby nám finanční rezerva neklesala. V takovéto situaci do pár měsíců zkrachujeme.  Pokud si přejete, aby byl i nadále v české společnosti slyšen nezastupitelný hlas Britských listů, prosíme, přispívejte pravidelně na jejich provoz částkou cca 200 Kč měsíčně.

Děkujeme

Britské listy

 17819

Trumpovi stále hrozí vězení

4. 10. 2021

čas čtení 3 minuty

  • Dokumenty a rozhovory shromážděné newyorským soudem indikují, že okresní státní zástupce na Manhattanu shromažďuje důkazy o rozsáhlém daňovém podvodu. 

"Český rasismus si kritizovat nenecháme!!"

10 000 českých dětí rasisticky bučelo na stadionu Sparta na černošského fotbalistu, český ministr si stěžoval, že to lidi kritizují...

1. 10. 2021 / Jan Čulík

čas čtení 5 minut



Česká republika  týden před volbami znovu posílila mezinárodní přesvědčení, že je to tvrdě rasistická země.

Aktualizace: K tomu připomíná Albín Sybera:

Ono tu normalizaci rasismu živí především reportování v médiích - ten prostor, jaký v něm dostávají čeští politici a Kudelovi právníci, Slávie a Sparta (oligarchicko-politické fotbalové kluby) - UEFA tam je automaticky stavěna do role toho špatného, to že jejímu verdiktu předcházelo předvolání svědků, sbírání video a zvukových záznamů, to nikde v textu není. Čekal bych něco takového na Sport.cz, ale ten sportovní nacionalismus evidentně umí zamávat i s jinými redakcemi… https://zpravy.aktualne.cz/domaci/babis-podporil-kulhanka-ktery-si-kvuli-zapasu-sparty-a-range/r~260068be235b11ec94d2ac1f6b220ee8/

"Český ministr zahraničí si povolá na kobereček britského velvyslance, údajně všechno to bučení a šikanování Glena Kamary se ve skutečnosti nedělo..."

Ministru Kulhánkovi: "Je zjevné, že britský velvyslanec vám pravděpodobně doporučí, abyste nevychovávali děti k rasismu."

"Naprosto absurdní, že chce český ministr zahraničí povolávat na kobereček britského velvyslance, jako by za to mohla britská média a ne rasismus české společnosti."

Barry Anderson: Nevzpomínám si v poslední době  na depresivnější pohled a zvuk než tisíce českých dětí, které bučí proti Glenu Kamarovi při zápase Rangers proti Spartě Praha. Na stadionu, který měla UEFA kvůli rasismu uzavřít. Děs.

 

Aamer Anwar kritizoval Jakuba Kulhánka za jeho rozhodnutí povolat britského velvyslance na kobereček. Reagoval: "Možná, že by česká vláda měla začít podnikat namísto toho kroky proti intenzivnímu rasismu v české společnosti."

 

Na fotbalovém zápase Sparty Praha proti glasgowskému družstvu Rangers bylo 10 000 českých dětí, které rasisticky bučely proti fotbalistovi z týmu Rangers Glenu Kamarovi.

To samozřejmě vyvolalo ostrou mezinárodní kritiku.

Neuvěřitelně - je v ČR před volbami a čeští politikové se snaží vyždímat co největší množství lidové podpory ze svých rasistických a xenofobních postojů - ministr zahraničí Kulhánek si "bude v pondělí stěžovat britskému velvyslanci v Praze", že se západním fotbalistům a novinářům rasismus českých dětí nelibil a stal se terčem kritiky.

Zapojte se, je vás třeba

Diskutujte na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

Babiš a Aero Vodochody, firma propadlá ruské podnikatelské moci

1. 10. 2021 / Bohumil Kartous

čas čtení 1 minuta

Pod rouškou nesmyslných kulturních válek "proti uprchlíkům" se propadá česká ekonomika do moci autoritářů a oligarchů

Aero Vodochody převzal jeden z Orbánových spojenců, který má sám velmi silné ruské obchodní linky


"Orbán si kúpil zbrojovku za pôžičku, ktorú garantuje štát a splatí ju zo štátnych zákaziek. Žiadny africký diktátor by sa nemusel hanbiť za toto."



Tisková zpráva:

Peksa: Evropská komise odmítá Babišův výklad práva

4. 10. 2021

čas čtení 1 minuta

Evropská komise znovu před europoslanci výboru pro rozpočtovou kontrolu konstatovala, že je Andrej Babiš ve střetu zájmů. Podle zástupců generálního ředitelství pro regionální politiku sice Česká republika nějaké nedostatky napravila, ale nedostatečně. Podle europoslance Mikuláše Peksy jsou tak evropské dotace pro Česko stále ohroženy a navíc nebyly zavedeny žádné řádné kontrolní mechanismy, které by zabránily budoucímu střetu zájmů.

Rozhovor Britských listů 428. Hovořme o domácí oligarchii, která dobyvačně kolonizuje ČR

23. 9. 2021

čas čtení 1 minuta



"Měli bychom upozorňovat na domácí oligarchii, na skutečně problematické struktury, které si privatizují republiku a chovají se tady jako okupační mocnost na dobytém území. Chudí lidé neřeší klimatickou krizi jako primární problém, i když na ně dopadne nejhůř. Ti bohatí mají vždycky možnost odletět někam na Aljašku nebo na Nový Zéland. Oligarchové prostřednictvím svých médií vyvolávají chaos a podstrkávají veřejnosti nedůležitá témata, aby uchránili své parazitické podnikatelské zájmy."

Albín Sybera mluví v tomto Rozhovoru Britských listů s analytikem Josefem Patočkou z organizace Re-set.cz o tom, jak si čeští oligarchové paraziticky podmanili Českou republiku. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od úterý 28. září 2021.

Tisková zpráva:

Přes milion lidí podpořilo výzvu za omezení umělých pesticidů. Ty se přitom nachází i v českých domácnostech

4. 10. 2021

čas čtení 3 minuty

Evropskou občanskou iniciativu Save bees and farmers (Zachraňme včely a farmáře) podpořilo přes 1 150 000 Evropanů. Téměř 9 000 z nich podpořilo českou verzi výzvy iniciovanou Hnutí DUHA. Díky dosažení milionu podpisů bude muset Evropská komise na iniciativu reagovat konkrétními kroky. Mezitím nová studie zjistila, že v ložnicích napříč evropským venkovem se nacházejí pesticidy.  Ve vzorku z Česka jich bylo 11.

Babiš před volbami marketingově vítězí na celé čáře

3. 10. 2021

čas čtení < 1 minuta


Změřili jsme v Behaviu snad nejkontroverznější marketingový počin roku - volební spot hnutí ANO, píše Dori Anna Hájková.

Mám  hotovou analýzu. Od úterka platí moratorium na předvolební průzkumy, takže nabízím data.

Rychle, než nám to zakážou publikovat.

Ve zkratce:
Funguje jim to.

V menší zkratce:
Video na začátku štve všechny, což je ostatně účel, pak se to ale láme. Babišovcům při zjevení lídra vystřelí pozitivní emoce (totéž voliči SPD), ostatní jsou pořád převážně mrzutí. Co je ale nejdůležitější - potenciál ANO má po té hrůze s karikaturou pirátů mnohem větší ochotu jít volit. Hádejte koho.

Kampani ANO se celkově povedlo něco nevídanýho. Definuje, jak lidi vnímají konkurenční strany. Prakticky všechna silná témata foukají od týmu Prchal & Co, ostatní neprotlačili vůbec nic.

Vzpomeňte si na to, až se budou sčítat výsledky.

 16447

Počet nákaz koronavirem v Česku stoupá

2. 10. 2021

čas čtení 1 minuta

 

Ve středu 29.9. přibylo 733 denních nákaz, ve čtvrtek 30.9.  917, v pátek 1.10 824 denních nákaz. Hospitalizováno je 230 osob, celkem zemřelo 30 477 lidí. Denně umírá kolem jednoho až dvou lidí, ve středu 29.9. jich zemřelo pět. Informace o dlouhém covidu nejsou z ČR k dispozici, ze zahraničí je známo, že až 37 procent nakažených má příznaky covidu ještě po šesti měsících. Nákaza pomalu stoupá, ještě před nedávnem byl počet denních nákaz kolem 400. Statisíce starších lidí v  ČR stále nejsou očkovány. ZDE 

- Podstatně by situaci ohledně pandemie měla změnit nová pilulka Molnupiravir firmy Merck, která v klinických testech snížila hospitalizace a těžký průběh covidu o 50 procent. Měli by ji brát lidé s potlačenou imunitou.

- V Británii zemřelo na covid v pátek dalších 127 lidí a 35 577 dalších osob bylo nakaženo.

- Rusko zaznamenalo v pátek už napočtvrté rekordní počet mrtvých, 887.

 17811

Lidi si myslí, že je v jejich zemích daleko více imigrantů, než je tomu ve skutečnosti

1. 10. 2021 / Bohumil Kartous

čas čtení 1 minuta

Páteční statistcké okénko: Podle dat Eurobarometru z roku 2018 občané zemí EU silně nadhodnocují skutečné počty občanů, pocházejících ze zemí mimo EU, kteří pobývají na jejich území.

% rozdíl mezi vnímaným podílem migrantů ze zemí mimo EU v populaci a skutečností:

 17806

O dinosauřích volbách v Česku

1. 10. 2021 / Karel Dolejší

čas čtení 4 minuty

  • V kampani k nadcházejícím parlamentním volbám populističtí političtí dinosauři nevynechají jedinou příležitost aktivovat u svých voličů primitivní dinosauří mozek, který ze všech rozmanitých lidských impulsů zná jen akutní pocit ohrožení a agresi. 

Rozhovor Britských listů 427. To, co se v Rusku odehrálo o minulém víkendu, nebyly volby

23. 9. 2021

čas čtení 1 minuta



O minulém víkendu během tří dnů se v Rusku konalo cosi, co odborník na ruské záležitosti Michal Romancov v rozhovoru s Bohumilem Kartousem odmítá charakterizovat jako parlamentní volby. Pojem voleb totiž předpokládá, že voliči mají možnost vybírat z různých alternativ, a tato možnost v drsně zfalšovaném hlasování, na mnoha úrovních, od místních až po nejvyšší, ruským občanům vůbec dána nebyla. Michal Romancov rozbírá kontext a podrobnosti této podvodné akce. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 24. září 2021.

 17810

Definice bolševismu: Dávat a brát

1. 10. 2021 / Jiří Hlavenka

čas čtení 1 minuta

Chodící definice bolševismu a současně jeho nejtíživější dědictví až do dnešních dob.

"Dávat a brát". Nikomu nic zadarmo, ultimátní sobectví. Nikomu nepomoct. Když hodně beru a málo dávám, je to super. Když hodně dávám a málo beru, jsem za vola.

 17807

Británie: Celkový pobrexitový kolaps

1. 10. 2021 / Jan Čulík

čas čtení 1 minuta

Tento kreslený komentář nadaného karikaturisty deníku Daily Telegraph říká všechno.

Kontext: V důsledku nedostatku benzínu na britských benzínových stanicích je ochromena práce lékařů a zdravotníků. Proto se ozývají hlasy, aby dostali klíčoví pracovníci jako lékaři a zdravotníci u benzínových pump ve frontách na benzín přednost.

Proto tento kreslený komentář: Pumpa jen pro zaměstnance státního zdravotnictví.

Jenže v důsledku covidu a rozkladu podfinancovaného britského zdravotnictví je nesmírně obtížné dostat se v Británii  i k pouhému obvodnímu lékaři, nemluvě o objednání u specialisty - to je téměř nemožné.

Proto na tomto obrázku u benzínové pumpy pro zdravotníky klečí manželé-penzisti a manželka říká manželovi: "Když tady budeme čekat, možná budeš moct promluvit se svým obvodním lékařem!"



Komentátor Matt dokáže ve svých obrázcích sloučit paralelní krize v přesvědčivý obraz situace v zemi za naprosto nekompetentní vlády.

Rozhovor Britských listů 426. Jaká je budoucnost Afghánistánu?

21. 9. 2021

čas čtení < 1 minuta



Bohumil Kartous hovoří o skandálu, kdy Západ nechal Afghánistán na pospas vražednému extremistickému islamistickému hnutí, s velmi dobře informovaným analytikem, bývalým ministrem zahraničí ČR Tomášem Petříčekem. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od úterý 21. září 2021.

 16955

Jaroslav Miko: Uvádím na pravou míru lži Tomia Okamury zveřejněné na Parlamentních listech

1. 10. 2021

čas čtení 3 minuty

Přátelé,

tak nakonec mi byla, po dohodě s jedním z vlastníků Parlamentních listů a na základě tiskového zákona umožněna reakce na lži Tomia Okamury, které sděloval o mé osobě v rozhovoru pro toto médium minulý týden.

Zde celé mé vyjádření, které by měl web Parlamentni listy zveřejnit, píše Jaroslav Miko:

"Dne 24. 9. 2021 byl na webu Parlamentní listy uveřejněn rozhovor redaktora pana Vosáhla s předsedou hnutí SPD Tomiem Okamurou. Tento rozhovor byl veden také v souvislosti s mou osobou. Bohužel po jeho přečtení musím konstatovat, že v něm pan Okamura uvádí nejednu nepravdu a dezinformaci. Například mě označuje za lháře, doslova: „Vámi jmenovaný aktivista Jaroslav Miko opět lže.“ Myslel tím mé veřejné tvrzení, že pan Okamura šíří dezinformace týkající se Romů.

Toto své vyjádření jsem uveřejnil na svém facebookovém profilu.

Pan Okamura totiž veřejně prohlásil, že Romové pro stát představují bezpečnostní riziko. Toto objektivně považuji za dezinformaci, neboť ani Ministerstvo vnitra České republiky, BIS a podobné instituce takovou varovnou zprávou nedisponují. Od pana Okamury tedy jde pouze o jeho vlastní nepravdivý výplod, jehož smyslem je získat politické body od části české majoritní společnosti, a podnítit tak nenávist vůči Romům.


 17206

Jak se Čína sama střelila do nohy

1. 10. 2021

čas čtení 4 minuty

  • Čínou se šíří ochromující výpadky dodávek elektřiny, jež jsou z velké části zapříčiněny obchodní válkou s Austrálií, která vedla k poklesu zásob uhlí. 

Rozhovor Britských listů 425. "Jenom chci řvát na ty učitelky." O sociální podpoře státu dětem

17. 9. 2021

čas čtení 1 minuta



Bohumil Kartous hovoří s Annou Sležkovou, právničkou Fóra pro lidská práva, která se dlouhodobě zabývá právními aspekty péče o ohrožené děti. Anna Sležková upozorňuje, že některá ustanovení českého právního řádu a zejména pojetí sociální péče je ukotveno hluboko před rokem 1989, například v podobě některých formulací zákona o rodině. A nejen to, že celé paradigma disciplinačního přístupu v sociální péči má kořeny v hluboké minulosti, v devatenáctém století, kdy děti byly z pozice mocenské autority odebírány, aby bylo zabráněno jejich úpadku do stavu "tuláctví a žebroty". Na prospěch dětí se nehledí. Nejde pochopitelně o celkový výraz sociální péče, ale právě způsob, jakým český stát definuje důvody k odebírání dětí z rodin děti a rodiny výrazně postihuje. Je nutné zasadit se o změnu z hlediska právního systému i z hlediska výkonu sociální práce. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 17. září 2021.

Británie: Propadlo se sebevědomí britských podnikatelů, palivová krize trvá už druhý týden

1. 10. 2021

čas čtení 4 minuty

 Kromě prázdných benzínových pump ohrožuje britskou ekonomiku zvýšení cen energií, vládou zvýšené daně, snížení sociální podpory a zrušení osobních platových dotací během lockdownu, přestože počet nákaz v Británii dramaticky roste.

Některé anglické autobusové společnosti upozorňují veřejnost, že na některých linkách nemohou provozovat hromadnou veřejnou dopravu, protože nemají pohonné hmoty, nebo nemohou projet kolem kilometrových front na benzín:





 

Británie: Farage, tvůrce brexitu, nemůže sehnat benzín

1. 10. 2021

čas čtení < 1 minuta

Nigel Farage, tvůrce brexitu, je nespokojen, že nemůže v Británii sehnat benzín:

"Vláda nám tvrdí, že benzínová krize prý končí.

Dnes dopoledne jsem zajel do sedmi benzínových stanic a ani jedna neměla benzín.

Pak do mě narazil náklaďák, když jsem stál před kruhovým objezdem. Vynikající začátek dne!"




Sýrie: V důsledku války podvyživené děti umírají na covid

1. 10. 2021

čas čtení 4 minuty


Jen 2,5 procenta obyvatel Idlibu obdrželo jednu dávku vakcíny. Sýrie má snad nejnižší míru očkování na světě. Testování na covid v komunitě v podstatě neprobíhá. Takže se jen odhaduje, kolik lidí je nakaženo a kolik jich umírá.



Reportérka: Nejsou to zranění střelnými zbraněmi. Nejsou to lidé zmrzačení bombardováním. Teď je zabíjí zmutovaný virus, varianta delta. Sars-Cov2.

Syrský lékař dr. Ammar Kisoum, na JIPce, v nemocnici AL Zeraa:
Říci, že je tady situace tragická, to skutečnost řádně nevyjadřuje. Žádná slova to nedokáží vyjádřit.

Hospodaření OSBL za květen 2021

8. 6. 2021

čas čtení 1 minuta

V květnu 2021 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 53 422.16 výdaje byly  jako obvykle 61 731.50 Kč. Finanční příspěvky čtenářů bohužel nepokrývají celkové výdaje, takže směřujeme k nule. Zůstatek ke konci května byl 84 819.22  Kč.

Děkujeme mnoha čtenářům za  finanční podporu v měsíci květnu 2021.  Prosíme, přispějte.

MNOHOKRÁT děkujeme všem věrným čtenářům, kteří na provoz Britských listů finančně přispívají -  trvale potřebujeme pravidelnou finanční podporu. Děkujeme.

Potřebujeme normálně cca 70 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. IBAN: CZ4455000000001001113917

Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. 

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Rozhovor Britských listů | Katolická církev | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Wikileaks | Očkování a racionalita | Americký dokumentarista Michael Moore | Gruzie, Rusko a Jižní Osetie | Norsko | Turecko | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Globalizace | Sociální poměry | Korupce | Identita | Rasismus | Vietnam | Libye | Útok na USA, Afghánistán, Irák | Psychiatrie | Psychologie | Oligarchie | PPF | Životní prostředí | Teroristická hrozba a politické hry | Ústava | Komunistická idea a její reflexe v politice i teorii | Afrika | Chudoba | Bělorusko | Dánsko | Bezdomovectví | Hospodaření Občanského sdružení Britské listy | Japonsko | Ekologie | Ukrajina, Rusko a dodávky plynu do Evropy | Itálie | Sociální vědy aplikované do života | Doprava | Čína | Austrálie | Nový Zéland | Severní Korea | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Demokratický proces se zasekl | Rozhovory Britských listů | Polsko | Drogy | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Francie | Kavkaz, Náhorní Karabach, Čečensko | Německo dnes | Školství | Řádění exekutorů v České republice | Genderová nerovnost ve společnosti | Brazílie | Ekonomika | Velká Británie - politika a společnost | Imigrace do Evropy | Sýrie | Jemen | Brexit - vše | Saúdská Arábie | Sdělovací prostředky | Babiš | Prezident Miloš Zeman ve funkci | Španělsko | Extremismus | Rusko za Vladimíra Putina | Lidská práva | Maďarsko | Ukrajina | Budoucnost NATO a OSN | Spam a šíření dezinformací na internetu | Joe Biden | Donald Trump | Konec Obamovy agendy, selhání reforem v USA | Írán | Evropská unie | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | Lidské zdraví | Privatizace po česku | Léková politika, zdravotnictví | Občanská společnost | USA | Česká literatura | Česká politická scéna | Koronavirus | Globální oteplování | Energetické úspory | Srbsko | Česká republika
21646