Pour a Chalánková si pozvali do Poslanecké sněmovny k diskusi násilníka, kriminálníka-recidivistu

4. 4. 2019

čas čtení 4 minuty

Aktualizace: Trapnou konferenci s kriminálníkem Pour zrušil:


Aktualizace: Milan Pour, poslanec za ANO, a senátorka Jitka Chalánková (nezávislá) pozvali k "diskusi" do Poslanecké sněmovny ČR britského kriminálníka Stephena Yaxley-Lennona (známého též pod fotbalovým přízviskem Tommy Robinson). Britský velvyslanec v ČR to právem považuje za naprosto šokující.

Robinson byl nedávno zablokován na Facebooku i na Twitteru, viz níže.

Minulý pátek jeho stoupenci za Yaxley-Lennonovy přítomnosti fyzicky zaútočili na ultrapravicové demonstraci před Dolní sněmovnou na televizní štáby CNN a Channel 4 News, pak se začali prát mezi sebou, než je zatkla policie.

K seznamu Yaxley-Lennonových  trestných činů patří, viz níže:

2005 - 12 měsíců vězení za fyzický útok
2010 - Zatčen za trestný čin proti veřejnému pořádku
2011 - Odsouzen za fotbalové chuligánství
2011 - Uvězněn za porušení podmínek kauce
2011 - Odsouzen za fyzický útok
2011 - Odsouzen za protest na střeše ve Švýcarsku
2013 - Odsouzen za cestování na falešný pas
2014 - Uvězněn za hypotéční podvod
2014 - Odsouzen za trestné činy proti veřejnému pořádku
2015 - Povolán zpět do vězení
2017 - Odsouzen za pohrdání soudem
2018 - Znovu odsouzen za pohrdání soudem


K mezinárodní pověsti Poslanecké sněmovny ČR výrazně přispívá, když si tam Pour a Chalánková zvou recidivistu kriminálníka, odsouzeného mj. za zmlácení své partnerky.

Článek publikovaný níže  vyšel v BL poprvé v únoru 2019.


Tommy Robinson, britský kriminálník a fašista byl konečně odstraněn z Facebooku i Instagramu
Ultrapravicový britský kriminálník Tommy Robinson, který byl odsouzen na 12 měsíců do vězení za zmlácení partnerky, dále byl odsouzen za vyvolávání veřejných nepokojů, za fotbalové chuligánství, za porušení podmínek kauce, za fyzický útok na veřejnosti, za cestování na falešný pas, za hypotéční podvody, za pohrdání soudem a za četné další trestné činy, byl nyní pro systematické vyvolávání nenávisti odstraněn z Facebooku i z Instagramu. Už loni byl odstraněn z Twitteru.

Robinson, jehož skutečné jméno je Stephen Yaxley-Lennon, je zakladatelem nebezpečné ultrapravicové organizace English Defence League.

Přehled Robinsonových trestných činů:


30049

Má Donald Trump v příštím roce šanci obhájit svůj mandát?

4. 4. 2019 / Daniel Veselý

čas čtení 6 minut


Ještě donedávna se mnozí z nás mohli utěšovat představou, že nejnebezpečnější prezident v dějinách Spojených států příští rok s ostudou vyklidí Oválnou pracovnu. Veškeré naděje se upínaly ke zvláštnímu vyšetřovateli Robertovi Muellerovi, jenž měl učinit přítrž trumpovské noční můře. Nicméně výsledek intenzivního vyšetřování údajných vazeb Trumpova týmu na Kreml je pro amerického prezidenta vytouženým darem z nebes, který dozajista propagandisticky využije při klání o prezidentský stolec v příštím roce. Kde se vlastně stala chyba? 

30368

Manuál politických šmejdů: chaos

4. 4. 2019 / Bohumil Kartous

čas čtení 6 minutBrexit je takový volně probíhající sitcom o stavu evropské demokracie. Takový ten typ seriálu, kde je všechno strašně přehnané a těžko uvěřitelné. Nejprve z mocenské hry, rozmaru několika elitářských jedinců v konzervativní straně vznikne kanadský žert v podobě referenda. To pak - oproti všem předpokladům - nastolí historický problém. Ale protože historický problém není možné jednoduše řešit, hledá se cesta, jak naplnit absurdní požadavek a zachovat si tvář. To se pochopitelně nemůže podařit, čímž vzniká prostor k mnoha tragikomickým situacím. Takže vy jste chtěli odejít, ale ani po dvou a půl letech nevíte, jak to máte udělat? Anebo vlastně vůbec nechcete odcházet, ale ani v tomto nejste schopni nic podniknout. A tak ignorujete šestimilionovou petici za druhé referendum, které by mohlo historický omyl vzniklý z rozmařilosti vyřešit a zbavit Evropu trapného a zejména vyčerpávajícího hlavolamu nad neodpovědností několika politických šmejdů, jejichž jediným politickým programem je chaos.

Rozhovor Britských listů 212. O lidech, kteří na východní Ukrajině zachraňují důchodce a děti

29. 3. 2019

čas čtení < 1 minuta


Víte, že nepříliš daleko od vás, na východní Ukrajině zuří už řadu let krutá válka? Jan Čulík hovoří s fotografem a novinářem Petrem Tomanem o jeho otřesných osobních zkušenostech z této oblasti. Rozhovor se vysílá v Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 29. března 2019.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Mezitím v Absurdistánu 100:

Kaczyński není antikomunista, znásilnění v polské armádě neexistuje, učitelé stávkují a veganské restaurace ničí ultrapravicoví idioti

4. 4. 2019 / Tomasz Oryński

čas čtení 13 minut

Polský občan klečí před sochou Lecha Kaczyńského. Vážně.

Dnes (4. dubna) je to 1235. den od té doby, co strana Právo a spravedlnost převzala v Polsku moc. A toto je sté pokračování naší série "Mezitím v Absurdistánu". Během těch sto pokračování jsme měli možnost se dovědět celou řadu věcí o Kaczyńského politické organizaci.

Někteřé věci se daly očekávat: jako ta skutečnost, že navzdory veškerému ujišťování, že tomu tak prý není, rozdávání peněz opravdu ochuzuje stát - premiér Morawiecki právě oznámil, že bude nutno zvýšit státní dluh. Zjevně ono nestačí "prostě nekrást", jak se před několika lety vyjádřila Beata Szydło. A nejde o to, že oni kradou - oni to dělají velmi sofistikovaným způsobem. Dobrým příkladem je "podvýbor pro vyšetřování letecké havárie ve Smolensku", v jehož čele stojí Antoni Macierewicz. Na začátku se tato instituce snažila podvrátit závěry předchozího vyšetřování ve snaze rozšířit a podporovat konspirační teorie, ale protože to pak lidi prostě přestalo zajímat, ten podvýbor de facto přestal existovat. De facto, protože oficiálně ten podvýbor pořád ještě pracuje, dostává platy, jezdí státními limuzínami, a tak dále. Až na to, že nikdo - ani novináři ne, nebo ministerstvo obrany - nejsou schopni se s nimi spojit  a zeptat se jich, co se děje a co vlastně dělají.

Brexit: Dolní sněmovna ve středu v noci schválila zákon vyžadující odklad brexitu

4. 4. 2019

čas čtení 1 minutaSkupina poslanců ze všech politických stran ve středu v noci vnutila hlasováním Dolní sněmovně za pouhých rekordních šest hodin nouzový zákon, podle něhož musí Theresa Mayová požádat o odklad brexitu a nesmí dopustit vypadnutí Británie z EU bez dohody.

Zákon prosadili společně labouristka Yvette Cooper a konzervativec Oliver Letwin. Byl schválen ve středu pozdě v noci poté, co se poslancům podařilo porazit celou řadu obstruktivních dodatků jak od brexitérů, tak od vlády.

30201

Nacionalismus, racionalita, iracionalita

4. 4. 2019 / Pavel Urban

čas čtení 8 minut


Britské listy v poslední době věnovaly několik článků nacionalismu. Vesměs s notnou dávkou skepse, která se týká nejen možných důsledků renesance nacionalismu (kde je skepse namístě), ale i samotné možnosti, že by k této renesanci došlo. Nacionalismus je vnímán jako tak nějak méněcenný, co do možností omezený, ba přímo neskutečný v porovnání se „skutečným“ světem, ve kterém žijeme.

Najít argumenty, které to potvrzují, není nijak těžké. Jenže kdyby to byla celá pravda, tak by to takhle nefungovalo. Ani dnes, ani v předcházejících dvou století, ani dříve.

Objevilo se dokonce tvrzení, že není pravdivé definice národa.

Teorie domků z karet

4. 4. 2019 / Beno Trávníček

čas čtení 1 minuta

Napadlo mě to už mockrát a vrací se to dokola. Stavíme domky z karet do neuvěřitelné výšky a jsme přesvědčeni, že právě ten náš je nejdokonalejší, jedinečný, největší, nejkrásnější a nezničitelný, prostě  j e d i n ý  m o ž n ý !

Muellerova zpráva: Sněmovna reprezentantů schválila obsílku pro plnou verzi

4. 4. 2019

čas čtení 1 minuta

 

Výbor sněmovny pro soudní záležitosti hlasoval v poměru 24 ku 17 hlasům, a tím dal svolení Jerroldu Nadlerovi, aby vydal obsílku pro konečnou kompletní verzi Muellovy zprávy o Trumpovi a Rusku.

Nadler konstatoval, že v žádném případě nepřijme žádnou zeditovanou verzi této zprávy. "Nejsme ochotni připustit, aby pan ministr spravedlnosti, což je konec konců politická funkce, nahradil náš úsudek svým," dodal.

Demokraté ve Sněmovně reprezentantů dali ministru spravedlnosti Williamu Barrovi lhůtu do úterka, aby dalů k dispozici celou Muellerovu zprávu. Ministerstvo spravedlnosti tuto lhůtu ignorovalo a Barr napsal předsedům výboru minulý týden, že zkrácená verze Muellerovy zprávu bude zveřejněna v polovině dubna, "ne-li dříve".

Středeční hlasovní dál eskaluje boj Demokratů s ministerstvem spravedlnosti ohledně přístupu k Muellerově zprávě. Je to konflikt, který nakonec zřejmě skončí u soudu, pokud nedojde mezi oběma stranám ke kompromisu prostřednictvím vyjednávání. Ministerstvo spravedlnosti by příkaz parlamentního  výboru Sněmovny reprezentantů mohlo ignorovat, čímž by se vystavilo stíhání za pohrdání Kongresem a to by zřejmě vedlo k dlouhé soudní bitvě.

Demokraté se zapřísahají, že budou bojovat až do samého konce, vynutí si splnění svého příkazu a získají plnou verzi Muellerovy zprávy.

Podrobnosti v angličtině ZDE
 

Britští vojáci v Afghánistánu stříleli na podobiznu Jeremyho Corbyna

4. 4. 2019

čas čtení < 1 minuta

Toryové a značná část britských médií líčí Jeremyho Corbyna a obecně levici jako stoupence terorismu, kteří nenávidějí Británii. Toto video je jedním z následků, píše na Twitteru britský novinář Owen Jones.


Objevilo se video, na kterém vojáci na střelnici v Kábulu střílejí na cíl, kterým je Jeremy Corbyn. Britské ministerstvo obrany tvrdí, že je to v pořádku, tweetuje novinář Alistair Bunkall.

O nutnosti zavedení plošného zdravotního pojištění v USA

4. 4. 2019

čas čtení < 1 minuta

Zatímco Trumpova vláda útočí na Obamacare, více než stovka demokratických zákonodárců ve Sněmovně reprezentantů minulý měsíc představila návrh zákona, který by dramaticky zlepšil přístup ke zdravotní péči vytvořením systému plošného zdravotního pojištění financovaného vládou.

V současnosti žije ve Spojených státech až 30 milionů osob bez zdravotního pojištění. Další desítky milionů Američanů mají buď částečné zdravotní pojištění, nebo mají problémy s jeho splácením.

Podle lékaře Adama Gaffneye z organizace Physicians for a National Health Program je systém zdravotního pojištění ve Spojených státech dlouhodobě neudržitelný a je nutno jej dramaticky modernizovat. Zavedením systému plošného zdravotního pojištění by se Spojené státy konečně připojily k civilizovanému západnímu světu.

Více informací v angličtině ZDE

Jeremy Corbyn na pranýři

4. 4. 2019

čas čtení < 1 minuta

Labouristická poslankyně byla zavražděna ultrapravicovým aktivistou a další se stali terčem věrohodných výhrůžek smrtí.

Dnes, kdy se dozvídáme, že si britští vojáci cvičí střelbu na Corbyna, se Iain Duncan Smith objeví v BBC, kde tvrdí, že Corbyn je „marxistou, jehož jediným cílem je poškodit zemi,“ poznamenává na Twitteru sociální demokrat Michael Walker.Trump lživě tvrdí, že jeho otec byl Němec

4. 4. 2019

čas čtení < 1 minuta

Americký prezident Donald Trump během schůzky s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem v Oválné pracovně lživě uvedl, že jeho otec byl Němec.

„Německo, upřímně, neplatí svůj spravedlivý podíl. Angely si moc vážím a vážím si také její země. Můj otec byl Němec – je to tak? Byl to Němec, který se narodil na jednom krásném místě v Německu,“ prohlásil Donald Trump.

Fred Trump se ve skutečnosti narodil v Bronxu - v New York City. Trump toto nesmyslné tvrzení nepronesl poprvé. Americký prezident v průběhu schůzky opět kritizoval Německo a další členské státy aliance, že vynakládají málo finančních prostředků na společnou obranu.

Více informací v angličtině ZDE

NYT: Velká Británie zešílela (A ČR za Zemana taky?)

3. 4. 2019

čas čtení 8 minut


Co mají nejefektivnější státníci společného? Probudí se každé ráno a ptají se sami sebe na tutéž otázku: " V jakém světě žiju? Co jsou nejvýznamnější trendy v tomto světě? A dokážu vzdělat své občany o tomto světě a jak upravím svou politickou strategii tak, aby moji lidé měli co největší prospěch z těchto trendů a co nejlépe se vyhnuli jejich záporným dopadům?

Problém s úsilím realizovat "dokonalý brexit" je, že idiocie se nedá napravit


Francouzská ministryně pro evropské záležitosti Nathalie Loiseau pojmenovala svou kočku "Brexit". "To proto, že mě každé ráno probudí zuřivým mňoukáním, že chce ven. Když otevřu dveře, zůstane nerozhodně stát na místě, a když jí pak vyhodím ven, dívá se na mě zlobně."

V Londýně zuří v současnosti všude politická fraška. Ve skutečnosti to moc legrační není. Ve skutečnosti je to tragické. Jsme svědkem toho, že se jedna země rozhodla spáchat ekonomickou sebevraždu, ale nedokáže se dohodnout ani na tom, jak se zabít. Je to epochální selhání politiků, píše v deníku New York Times trojnásobný držitel Pullitzerovy ceny Thomas L. Friedman.

Toxický vzduch zkrátí život dnešních dětí o 20 měsíců

3. 4. 2019

čas čtení 2 minutyDélka života dětí narozených dnes se v průměru v důsledku vdechování toxického vzduchu na naší planetě v průměru zkrátí o 20 měsíců. Největší dopad bude mít toxický vzduch v Asii. Vyplývá to z nové rozsáhlé studie State of Global Air (SOGA), vydané ve středu. 


Znečištění vzduchu způsobilo v roce 2017 každou desátou smrt. Na znečištění vzduchu umírá více lidí než na malárii a na silniční nehody. Počet mrtvých v důsledku znečištění vzduchu je srovnatelný s počtem mrtvých, kteří umírají na kouření.

Nový výzkum ukazuje, že převratné objevy ve vědě dělají malé týmy a jednotlivci, nikoliv velké týmy

3. 4. 2019 / Boris Cvek

čas čtení 3 minuty

Často slýcháme z vědeckého prostředí jako samozřejmý argument, že moderní věda je nutně postavena na týmové práci, že její objevy jsou kolektivním dílem atd. Je přece tak složitá, tak mohutná, že to bez týmů nemůže jít. Kdo zná reálné dějiny vědy, včetně vědy 20. století, ví, že opak je pravdou. Jasně to potvrdil výzkum, publikovaný 21. února v časopise Nature (redakce se dokonce rozhodla tento výzkum dát jako obrázek na obálku čísla – obrázek je zachycuje žraloky v hejnu sardinek a pod ním je napsáno „The ecology of research“).

Rovnováha sil mezi velmocemi jako podmínka sociálního pokroku?

3. 4. 2019 / Karel Dolejší

čas čtení 4 minuty

Čas od času se vyskytující zkratkovitá úvaha se uhání tvrzením, že právě v době soupeření s komunistickým blokem vzniklo na Západě moderní sociální zabezpečení, které prý mělo za úkol snížit přitažlivost systémových alternativ. Postupně byl však tento systém z velké části odbourán. Chceme-li přinutit západní politiky k výraznějším ústupkům v oblasti sociálního zabezpečení, tvrdí někteří, je opět třeba, aby Západ čelil věrohodné výzvě. Bude-li tedy ohrožen třebas Putinovým Ruskem, donutí ho to aspoň konečně řešit sociální otázku, domnívá se část levičáků.

Milí čtenáři a příznivci Britských listů

7. 6. 2020

čas čtení 2 minuty

Je  to poněkud trapné, ale musíme znovu zdůraznit, že za nynější míry finanční podpory od čtenářů Britské listy do několika měsíců skončí.

V nynější stále se zhoršující domácí české politické situaci jsou Britské listy jedním z mála seriozních a nezávislých informačních zdrojů, přinášející do uzavřeného českého prostředí otevřenou debatu z vnějšího světa a neúplatnou analýzu domácích poměrů, která není závislá na žádné kmenové příslušnosti znesvářených domácích aktivistických skupin.

Ano, samozřejmě, nezávislé myšlení bolí. Vždycky se pobavím nad občasnými zuřivými reakcemi od čtenářů s klapkami na očích a uších, kteří nám důrazně oznamují, že přestávají Britské listy číst, jako by jejich čtením dělali NÁM milost. Jestliže se však někdo zuřivě rozhodne odstřihnout se od seriozních, otevřených informací z vnějšího světa, je to jeho blbost... :) 

Vydávání Britských listů není zadarmo. Potřebujeme na jejich provoz přibližně 70 000 Kč měsíčně a v tom ohledu plně závisíme na finanční podpoře našich čtenářů. Zvlášť v dnešní době, když už v kmenově rozdělené české společnosti existuje jen minimum informačních zdrojů, které nejsou závislé na nějakém oligarchovi či politickém seskupení, a je jen málo serverů jako Britské listy, které přinášejí otevřené a věcné informace o situaci v zahraničí, která výrazně ovlivňuje to, co se děje v ČR, je role Britských listů nezastupitelná.

V současnosti však nevybereme měsíčně tolik drobných příspěvků od našich čtenářů, aby nám finanční rezerva neklesala. V takovéto situaci do pár měsíců zkrachujeme.  Pokud si přejete, aby byl i nadále v české společnosti slyšen nezastupitelný hlas Britských listů, prosíme, přispívejte pravidelně na jejich provoz částkou cca 200 Kč měsíčně.

Děkujeme

Britské listy

Nová karibská krize - ve venezuelské variantě

3. 4. 2019

čas čtení 4 minuty

Spor venezuelského prezidenta Nicolase Madura a lídra opozice Juana Guaida vede ke krizi, která se může stát nebezpečnější než karibská, k níž došlo v říjnu 1962, napsal Aleksandr Šarkovskij. Schyluje se ke konfrontaci mezi USA a jejich spojenci na jedné straně a státy podporujícími Madura, jejichž seznam začíná Ruskem, Čínou a Kubou. Donedávna Čínu v souvislosti s venezuelskou krizí ve Washingtonu připomínali epizodicky, ale poslední události hovoří o tom, že Peking je spolu s Moskvou odhodlán tvrdě bránit své zájmy v bolívariánské republice.

Probrexitové reklamy od "obyčejných občanů" na Facebooku financuje částkou 30 milionů Kč firma spojená s Borisem Johnsonem

3. 4. 2019

čas čtení < 1 minuta


Kampaň reklam na Facebooku, prosazující tvrdý brexit, údajně zorganizovaná řadovými občany, tajně organizují zaměstnanci lobbistické firmy Lyntona Crosbyho, bývalého poradce Borise Johnsona. Je to kampaň, která přesvědčuje poslance Dolní sněmovny, aby prosadili tvrdý brexit bez dohody s EU. Dosud se usuzovalo, že jde o aktivismus řadových britských občanů. Nyní vyšlo najevo, že je to koordinovaná kampaň, financovaná milionářskou firmou.

Facebook stále u takovýchto politických reklam nevyžaduje podrobné zveřejnění, kdo je financuje. Uvádí jen jediné jméno člověka, který reklamu zadal.

Podrobnosti v angličtině ZDE
 

Carole Callwadr dostala prestižní novinářskou cenu

3. 4. 2019

čas čtení 1 minuta

Carole Cadwalladr z týdeníku Observer získala prestižní novinářskou cenu Novinář roku 2018 pro technologie.


Cadwalladrová spolu se Shamirem Shanim odhalili kriminální chování firmy Cambridge Analytica, která zmanipulovala prostřednictvím sociálních sítí britské voliče před referendem o brexitu, a kriminální chování organizace brexitérů Vote Leave, v jejímž čele stáli čelní představitelé Konzervativní strany, bývalý šašek-ministr zahraničí Boris Johnson a šašek-nynější ministr životního prostředí Michael Gove.

Přestože byly tyto zločiny dokázány, Cadwalladrová a Shani mají   v podstatě zákaz vystupovat v rozhlase a v televizi BBC - ve společnosti BBC rozšířil management příkaz, aby se informace o potvrzení výše zmíněné kriminality nemedializovaly.

Bude zajímavé, jestli po udělení této prestižní ceny vpustí společnost BBC vynikající novinářku Cadwalladrovou do vysílání, anebo se dál bude chovat zbaběle a hloupě.

Brexit: Mayová se po sedmihodinovém "jednání" kabinetu pokusila svalit vinu na Corbyna

2. 4. 2019

čas čtení 4 minuty

Guy Verhofstadt: Je dobře, že Theresa Mayová nyní chce usilovat o nadstranický kompromis. Je sice pozdě, ale je to lepší než nikdy.Po sedmihodinovém úterním "jednání" britské vlády, kdy byly až do večerního veřejného prohlášení Mayové ministrům zkonfiskovány mobily, oznámila britská premiérka, že požádá o "krátký" odklad brexitu a "bude usilovat o kompromisní plán odchodu Británie z EU" za spolupráce s Jeremym Corbynem a Labouristickou stranou.

Barnier: Každou další hodinou je vypadnutí Británie z EU bez dohody nyní pravděpodobnější

2. 4. 2019

čas čtení 4 minuty

 

Michel Barnier, hlavní vyjednavač EU pro brexit, hovořil v úterý dopoledne v Evropském parlamentě. Varoval, že se vypadnutí Británie z EU bez dohody blíží každou další míjející hodinou. Upozornil, že v Dolní sněmovně se dosud hlasovalo jen proti návrhům. Takový způsobem se nedá zorganizovat spořádaný odchod z EU. Pokud se chce Británie vyhnout odchodu z EU bez dohody, existuje jen jediná možnost - hlasovat pro dohodu. A existuje jen jedna, vyjednaná dohoda.

Pravděpodobnost vypadnutí Británie z EU bez dohody je nyní "velmi vysoká". Budoucnost Evropské unie je důležitější než brexit, řekla Angela Merkelová. Barnier s tím souhlasí.

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

Venezuelský soud se chystá zbavit Guaidóa imunity

3. 4. 2019

čas čtení 1 minuta

Šéf venezuelského nejvyššího soudu požádal zákonodárce, aby zbavili lídra opozice Juana Guaidóa imunity. Jde o první krok ke stíhání za údajné zločiny, jichž se měl dopustit ve snaze svrhnout prezidenta Nicoláse Madura.

Jak konzervativci pohrdají voliči

3. 4. 2019

čas čtení < 1 minuta

K parlamentní debatě o petici, kterou podepsalo více než šest milionů britských voličů a která požaduje zrušení brexitu, se dostavilo méně než šest (!) konzervativních poslanců. Někteří z nich požadovali brexit, případně vypadnutí Británie z EU bez dohody. Idiocie konzervativních poslanců je neuvěřitelná, stejně jako bezbřehá míra jejich neznalostí.


Rozpadá se křehký mír v Kolumbii?

3. 4. 2019

čas čtení 1 minuta

Historická mírová dohoda mezi vládou a povstaleckými milicemi FARC čelí zatím nejvážnější zkoušce, napsal Ted Piccone. Dohoda ukončila více jak padesátiletý konflikt, který zabil nejméně 260 000 Kolumbijců a vyhnal z domovů takřka sedm a půl milionu dalších. Tento historický úspěch nicméně narazil na významná úskalí v oblasti politické legitimity a implementace.

Kde vznikne další "islámský stát"?

3. 4. 2019

čas čtení 4 minuty

Dávno před tím, než se v únoru zhroutila poslední bašta "islámského státu" v syrském městě Baghúz, skupina se vracela k podobě konvenční militantně-džihádistické organizace, napsal Bobby Ghosh. Uplatňuje taktiku udeř a uteč a sebevražedné bombové útoky, aby šířila strach. Nyní jde pouze o jednu z mnoha teroristických organizací operujících z ilegality a neustále střídajících úkryty.

V Polsku pálili Harryho Pottera

2. 4. 2019

čas čtení 1 minuta

Evangelikálská polská katolická organizace se na internetu všeobecně stala terčem posměchu

Katoličtí kněží v Polsku spálili knihy, o nichž tvrdí, že podporují čarodějnictví, včetně jednoho románu J.K. Rowlingové ze série knih o Harrym Potterovi. Ceremonii nafotografovali a zveřejnili na facebooku.

Tři kněží v městě Koszalin v severním Polsku odnesli knihy ve velkém košíku z kostela do vydlážděného místa před kostelem. Tam knihy zapálili, zatímco probíhalo modlení. Spálena byla také maska, různé kusy levné bižuterie a deštník Hello Kitty.

Fraška brexitu pokračuje: Dolní sněmovna opět odmítla všechny alternativy

2. 4. 2019

čas čtení 3 minuty

JE ROK 3038. Britská Dolní sněmovna provádí pravidelný každotýdenní rituál "hlasováním odmítnout dohodu Theresy Mayové". Nikdo si už nepamatuje, jak tato starobylá tradice vznikla, ani co to vlastně znamená.


Novinář Faisal Islam, Sky News: Velmi blízko schválení celní unie... Avšak žádné řešení neprošlo.

Alastair Campbell, bývalý tiskový mluvčí Tonyho Blaira: Další dobrý večer pro druhé referendum: podpora pro něj neustále roste.
Poslanci Dolní sněmovny v pondělí večer znovu hlasovali při tzv. indikativním hlasování (aby se zjistilo, jaké řešení si Dolní sněmovna přeje pro brexit) o čtyřech možnostech. Všechny čtyři možnosti byly opět zamítnuty.

Možnost C - návrh konzervativního poslance Kena Clarka pro celní unii s EU. Pro: 273. Proti: 276. Většina proti:3.


Možnost D - návrh konzervativního poslance Nicka Bolese pro společný trh 2.0. Členství Británie v Evropské oblasti volného obchodu (EFTA) a v Evropské hospodářské oblasti. Pro: 261. Proti: 281. Většina proti: 21.

Zhnusený poslanec Nick Boles konstatoval, že konzervativci odmítají jakýkoliv kompromis, a proto z Konzervativní strany odchází.Možnost E - návrh labouristického poslance Petera Kylea, aby měla veřejnost právo potvrdit jakékoliv rozhodnutí o brexitu novým referendem. Pro: 280. Proti: 292. Většina proti: 12.

Možnost G - návrh poslankyně Joanny Cherry od skotských nacionalistů pro zrušení článku 50, pokud by hrozilo vypadnutí Británie z EU bez dohody. Pro: 191. Proti 292. Většina proti: 101.

Podrobnosti v angličtině ZDE


Problémem je především Konzervativní strana: Její poslanci hlasovali PROTI VŠEMU A PROTI VŠEM:

Pozoruhodné je, jak málo toryů podpořilo vůbec něco:

Guy Verhofstadt: Británie nyní skutečně zírá do propasti. Středa bude poslední možností, kdy bude moci Dolní sněmovna učinit takové rozhodnutí, aby katastroficky nevypadla z EU: 

Hospodaření OSBL v únoru 2019

5. 3. 2019

čas čtení 2 minuty

V únoru 2019  přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 44 193.14 Kč, výdaje však byly 74 091.50 Kč. Prosíme o větší finanční podporu.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu. 

Potřebujeme normálně cca 80 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.


20638