Brexit: Dolní sněmovna ve středu v noci schválila zákon vyžadující odklad brexitu

4. 4. 2019Skupina poslanců ze všech politických stran ve středu v noci vnutila hlasováním Dolní sněmovně za pouhých rekordních šest hodin nouzový zákon, podle něhož musí Theresa Mayová požádat o odklad brexitu a nesmí dopustit vypadnutí Británie z EU bez dohody.

Zákon prosadili společně labouristka Yvette Cooper a konzervativec Oliver Letwin. Byl schválen ve středu pozdě v noci poté, co se poslancům podařilo porazit celou řadu obstruktivních dodatků jak od brexitérů, tak od vlády.
https://www.pwf.cz/


Zákon prošel na třetí čtení asi půl hodiny před půlnocí britského času většinou pouze jediného hlasu - 313 poslanců pro, 312 proti, a musí nyní přejít do Horní snemovny.

Během středečního nočního hlasování se 91 konzervativních poslanců vzbouřilo proti vládnímu dodatku, který měl dovolit ministru pro brexit dohodnout se s EU o odložení brexitu, aniž by k tomu byl nutní souhlas parlamentu. Desítky konzervativních brexitérů si vyhradily právo hlasovat proti dlouhému odložení brexitu.

 
Předtím byl zablokován dodatek od labouristy Hilaryho Benna, který požadoval, aby se v pondělí poslanci znovu účastnili tzv. indikativního hlasování, aby se určilo, jaké strategii pro brexit dává parlament přednost. Výsledek tohoto hlasování byl nerozhodný, 310 hlasů proti 310, a rozhodující hlas měl pak předseda sněmovny John Bercow, který hlasoval proti, na základě tradičního argumentu, že parlament nesmí schválit nic, pro co neexistuje většina. 


Podrobnosti v angličtině ZDE
0
Vytisknout
4310

Diskuse

https://www.pwf.cz/

Obsah vydání | 9. 4. 2019