Umění lži

10. 9. 2016

Budou-li lidé hozeni do oceánu lží, nebudou mít čeho se chytit. Novinka éry "po pravdě" je může přivést do éry dobře známého, starého útlaku.

Donald Trump je čelným exponentem "post-truth politics" - politiky v nové éře, kdy už nezáleží na pravdě. Taková politika je založena na tvrzeních, o nichž má jejich příjemce pocit, že "je to pravda", avšak nemají naprosto žádnou základnu ve faktech. Trumpova drzost není potrestána, naopak je přijímána jako důkaz, že má odvahu postavit se proti moci elit, píše týdeník Economist.

A Trump není sám. Členové polské vlády tvrdí, že předchozí prezident, který zemřel při letecké havárii, byl zavražděn Ruskem. Turečtí politikové tvrdí, že organizátoři nedávného neúspěšného puče jednali na základě rozkazů od CIA. Úspěšná kampaň, aby Británie odešla z Evropské unie, varovala, že Británie bude zahlcena hordami imigrantů v důsledku bezprostředního vstupu Turecka do EU.

Rozhovor Britských listů 74:

Dočasné poblouznění velikánského karnevalu, který se trochu zvrtnul

9. 9. 2016

O tom, jak nebezpečným způsobem zneužíváme povrchní a zavádějící "informace" ze sociálních sítí pro vytváření zábavných masek, o pozitivní roli vysokého školství, která způsobila proměnu někdy průmyslového města Brna v moderní digitální metropoli, i o tom, jak se pomocí hudby artikulují různé, i nacionalistické, hodnotové vzorce, hovoří v tomto Rozhovoru Britských listů Jan Čulík s rektorem Masarykovy univerzity v Brně Mikulášem Bekem. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 9. září 2016.

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Konec Asadovy armády a vyhlídky války v Sýrii

10. 9. 2016 / Karel Dolejší


Ruský analytik a plukovník v záloze Michail Chodarenok v průlomovém článku nazvaném "Проще разогнать сирийскую армию и набрать новую" (Jednoduše se zbavit syrské armády a založit novou) ZDE dospívá k obdobným závěrům, jaké již řadu měsíců formulují jeho západní kolegové. Syrský režim v současnosti nemá bojeschopné ozbrojené síly - a považovat ho za spojence ve "válce proti terorismu" tak nedává žádný smysl. Chodarenok doporučuje, aby se Rusko ze Sýrie do konce roku stáhlo. Jeho střízlivý a věcný pohled tak ostře kontrastuje s propagandistickými nesmysly, jimiž veřejnost krmí většina ruských provládních zdrojů a od nich odvozená tzv. alternativní média v České republice.

Czech islamophobes tried to denigrate islam using a portable toilet as a muslim shrine, the Prague local authority cancelled the event

11. 9. 2016

The notorious Czech islamophobic group called "The Martin Konvička Initiative" tried to stage an event marking the 15th anniversary of the WTC attacks of 11th September 2001 in Prague today. The event, entitled, "To Mecca with Humour", was scheduled to take place in front of the Saudi Embassy, but the officials of the Prague local authority cancelled the event in mid-stream.

Czech islamophobes used a portable toilet which was supposed to represent the muslim "Kabu" shrine  in Mecca. They were preparing to "stone" it with crushed newsprint balls in order to mock the sacred muslim ritual. As they prepared to do this, officials of the Prague local authority stepped in and ordered the event to be stopped in mid-stream.

"What happened was a gross indecency and this is why the gathering was dissolved," said Eva Nováková, an official from the local authority. The officials cancelled the event because its participants were denigrating a religion and had deviated from their original programme.

On 21st August, 2016, the Martin Konvička Initiative caused panic at the Old Town Square in Prague when they staged a mock Islamic State invasion there. Several people were hurt in the stampede.

Source in Czech HERE

Jak maďarská vláda lže voličům před referendem o uprchlických kvótách

10. 9. 2016

Vládní maďarská brožura pro protiuprchlické referendum obsahuje i tuto idiotskou mapku o existenci údajných "no-go" zón v západní Evropě. Nic takového neexistuje. Orbán předsedá vládě lží...

Židovští členové "kindertransportů" ze třicátých let organizují pomoc pro dětské uprchlíky v Calais

11. 9. 2016

Britští příjemci pomoci v rámci tzv. "kindertransportů", organizovaného úsilí ve třicátých letech dvacátého století zachránit tisíce dětí z nacistického Německa, začali sbírat peníze na pomoc uprchlickým dětem bez rodičů, které uvízly v Calais. Pomoc organizuje britská židovská komunita ve snaze evakuovat z Calais alespoň 120 dětských uprchlíků, o nichž je známo, že mají legální právo být sjednoceni se svými příbuznými v Británii, ale zůstávají dál bez pomoci v severní Francii.

Židovští aktivisté poukazují na to, že jejich předchůdci byli příjemci britské pomoci, bez níž by se jim nepodařilo uprchnout před nacisty, a pocit vděčnosti je motivuje k tomu, aby pomohli zranitelným dětským uprchlíkům bez rodičů, mnozí z nichž prchají před pronásledováním.

Fakta sice dnes už nikdo nebere vážně, ale přesto...

10. 9. 2016

Tato tabulka, kterou na Twitteru zveřejnil Andrew Stroehlein, byla re-tweetována do tří dnů více než 10 000 krát:

Počet Američanů usmrcený ročně:

Islamistickými džihádistickými imigranty: 2

Ultrapravicovými teroristy: 5

Všemi islamistickými teroristy (včetně americkými občany): 9

Ozbrojenými batolaty: 21

Bleskem: 31

Sekačkami na trávu: 69

Střetem s autobusem: 264

Vypadnutím z postele: 737

Zastřelením jiným Američanem: 11 737

Pokud považujete Britské listy za důležitý informační zdroj, předplaťte si je

18. 10. 2016

K udržení existence Britských listů potřebujeme příspěvky ve výši cca 60 000 Kč měsíčně. Tedy 200 Kč měsíčně od 300 čtenářů. Je na vás, zda Britské listy budou po dvaceti letech své nezávislé existence dál pokračovat. Jde o to, zda má česká společnost zájem o tento věcný, na nikom nezávislý zdroj informací z vnějšího světa,  anebo dá přednost nesmyslům, které šíří konspirační weby i většina domácích sdělovacích prostředků.

Jsme přesvědčeni, že přinášením nezávislých informací v dnešní situaci, kdy je většina českých médií v rukou oligarchů anebo ideologicky zaměřených aktivistů, kdy se velká část české společnosti v důsledku iracionálního strachu z jinakosti, kterou často z otevřených komerčních důvodů vyvolávají tato neseriozní média, děsivým způsobem propadá do nenávisti a rasismu a záměrně ignoruje fakta, je Britských listů zapotřebí více než kdy předtím v celé jejich téměř dvacetileté historii.

Jsme hrdi na to, že v českém prostředí jsou Britské listy jediným nezávislým médiem, které nemá vazby na žádné podnikatelské či skupinové zájmy a jehož existence spoléhá výlučně na drobnou finanční podporu od čtenářů. Děkujeme jim za to - prosíme, udržte to.

Pokud tento názor sdílíte, upozorňujeme, že Britské listy nemohou přežít bez pravidelných finančních příspěvků svých čtenářů. Toto není žádná frivolita, z příspěvků hradíme honoráře našich kmenových spolupracovníků a jsme hrdi na to, že nejsme závislí na žádné české ani zahraniční zájmové či manipulativní organizaci. Má-li to však fungovat trvale, potřebujeme i nadále systematickou finanční podporu veřejnosti. Přehled výdajů Britských listů pravidelně zveřejňujeme.

Prosíme, přispějte.

Informujte, prosíme, o existenci Britských listů své racionálně a kriticky uvažující přátele v české společnosti, schopné vnímat fakta. Jde do tuhého a lidé přístupní věcným informacím by měli vědět, kde je získávat, aby byli schopni korigovat šílený, iracionální většinový diskurs, který nyní zavedl velkou část české společnosti na nesmírně nebezpečnou cestu ke globální izolaci.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Příspěvky na provoz Britských listů je možno  zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2, nebo i z mobilního telefonu. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Spojené státy a Rusko uzavřely dohodu o Sýrii

10. 9. 2016

Spojené státy a Rusko se dohodly o nové "předběžné" dohodě o Sýrii. Cílem je vést společnou americko-ruskou leteckou ofenzívu proti Islámskému státu a dalším extremistickým organizací a uspořádat nová vyjednávání o politické budoucnosti země.

Dohodu oznámili americký ministr zahraničí John Kerry a jeho ruský protějšek Sergej Lavrov v pátek večer po 13 hodinách vyjednávání v Ženevě po napjatém očekávání, kdy Kerry konzultoval telefonicky další osoby ve Washingtonu.

Obě strany se stavějí k dohodě opatrně, avšak uvedly, že by mohlo jít o možný "bod obratu" po pěti letech brutální války, v níž zahynulo více než 400 000 lidí.

Snowden kritizoval omezování lidských práv v Rusku

10. 9. 2016

Americký whistleblower Edward Snowden zaútočil na své ruské ochránce: kritizoval, že Kreml porušuje lidská práva a poukázal na to, že ruští činitelé hackersky pronikají do amerických bezpečnostních sítí.

V rozhovoru s Alanem Rusbridgerem, bývalým šéfredaktorem deníku Guardian, který vyšel ve Financial Times, Snowden konstatoval, že Moskva při digitálním dohledu nad občany "zašla velmi daleko, způsoby, které jsou naprosto zbytečné, nákladné a ničivé vůči individuálním i kolektivním právům".

Výročí Evy Zahradníčkové

11. 9. 2016Dnes mám velké výročí, píše Eva Zahradníčková na Facebooku. Právě před rokem jsme poprvé s Nicole Wagnerovou vyjely za uprchlíky... tenkrát do maďarského Rözske. Od té doby jsem jiný člověk, mám jiné hodnoty. Prožila jsem neuvěřitelné množství smutných i radostných zážitků. A právě dnes ráno jsem obdržela zprávu od uprchlíka, ve které je: "Evo, teprve dnes ti mohu pořádně poděkovat, protože už umím německy. Po tvému vzoru pomáhám jiným uprchlíkům. Navždy zůstaneš v mém srdci."

Vzhůru do dalšího roku pomoci! Díky všem, kdo nám pomáhali..a pomáhají i vy zůstáváte navždy v tom mém srdci...

"Pokud svoboda něco znamená, znamená to právo říkat lidem to, co nechtějí slyšet"

9. 9. 2016Facebook se octl uprostřed zuřivé kontroverze ohledně cenzury slavné klasické fotografie

Nejčtenější norský deník publikoval ve čtvrtek na titulní straně otevřený dopis Marku Zuckerbergovi, v němž ostře kritizoval rozhodnutí Facebooku potlačit slavnou historickou fotografii devítileté Kim Phúc, utíkající před napalmovým útokem. Deník na Zuckerberga apeloval, aby se choval řádně jako "nejmocnější editor na tomto světě".

Facebook původně obhajoval své rozhodnutí fotografii potlačit. Jeho pracovníci konstatovali: "I když jsme si vědomi, že tato fotografie je ikonická, je obtížné vytvořit rozdíl mezi povolením jedné fotografie nahého dítěte v jednom případě a ne v jiných."

V pátek, po vlně kritice z mediálních organizací a od mediálních expertů z celého světa Facebook své rozhodnutí změnil a fotografii povolil.

Stovky uprchlických dětí jsou v Řecku svévolně vězněny, je to porušením řeckého i mezinárodního práva

10. 9. 2016

Uprchlické děti jsou v Řecku vězněny déle, než je maximální povolená doba - ve výjimečné situaci - 45 dní. Děti jsou zadržovány za velmi špatných podmínek. Jsou nuceny spát v přeplněných, špinavých celách, kde jsou krysy a nebezpečný hmyz. Někdy jsou nuceny spát bez matrací a nemají k dispozici hygienickou infrastrukturu ani soukromí, varuje na základě svého výzkumu organizace Human Rights Watch.

Sucho

9. 9. 2016

Tráva ve městech se seče, i když je sucho. Usychá, je vidět zemina, která je ve dne na slunci rozpálená až na +50 (při teplotě vzduch ve stínu +35). Od povrchu se zbytečně ohřívá vzduch, píše Karel Vlček.

Zelená tráva má teplotu asi +35, i když na ni svítí slunce. Vzrostlé zdravé stromy jsou vykácené ve městech i kolem silnic. Teplota rozpáleného asfaltu a betonu je také vysoká. Pole je koncem července, nebo začátkem srpna také rozorané sláma v zemi. Rozpálené pole má při teplotě vzduchu +35 ve stínu teplotu asi +53 až +55. Teplota takového pole je srovnatelná s rozpálenou střechou.

Rozrytá půda rychle vysychá a vypaří se z ní poslední zbytky vláhy. Pole se stává po městech dalším tepelným ostrovem, nad kterým neprší. Pole by mělo být pokryté rozsekanou slámou, zapravit ji třeba až koncem září nebo v říjnu. Dříve se oralo až na podzim. Pěstovat vyšší odrůdy, aby by lo více slámy na pokrytí pole i jako hnojivo. Vyšší odrůdy obilí budou mít pravděpodobně větší (hlubší) kořeny. Budou lépe odolávat suchu. < /font>Další možností podsev třeba jetele do obilí, který zajistí po sklizni zelené pole s nižší teplotou až o 20 stupňů Celsia v horkých dnech. Je to i dobré protipovodňové opatření.

Suchem oslabený les snadno napadne kůrovec.

Největší vedra vznikla až po sklizni. Je opravdu současná vlna veder ze Španělska? Z Afriky? Peče o půdu tam nebude asi také dobrá.

K tomu: Zeleň pomáhá chladit

V Norsku nemají krále, jako je Miloš Zeman

9. 9. 2016

Miloš Zeman právě vydal knihu svých rozhovorů s xenofobním titulem "Tato země je NAŠE!". Norský král Harald (79) mezitím v tutéž dobu uvedl svou královskou garden party projevem, v němž vyjádřil podporu jak uprchlíkům i homosexuálům a lesbičkám. Záznam jeho pětiminutového projevu zhlédlo na Facebooku víc než tři miliony lidí (tato verze na Youtube má anglické titulky):

V Norsku sílí pravicová protiuprchlická rétorika od voleb před třemi lety, v nichž zvítězila pravicová koalice, která je terčem kritiky, že se snaží deportovat žadatele o azyl do Ruska a minulý měsíc navrhla postavit na hranici s Ruskem proti uprchlíkům plot. Norů je 5 milionů a do země přišlo loni přibližně 30 000 uprchlíků, včetně 5500, kteří přijeli z Ruska na kole.

Překlad projevu krále Haralda

I vystrašení a hlupáci mají nárok na politické zastoupení, ale manipulátory, lháře, rasisty a demagogy je třeba odhalovat

9. 9. 2016 / Jan Čulík

Mnoho let opakovaně poukazuji na to, že pokud český politický establishment, včetně médií, bude posedlý jen sám sebou, svou "pražskou kavárnou", bude se dál ujišťovat v tom, v jak dokonale blyštivém západním kapitalismu dokáží nyní (v Praze) žít, a nebude zjišťovat, proč jsou lidé frustrováni a jaké mají každodenní starosti, tento elitářský postoj, jímž je český establishment proslulý, povede nakonec k vzniku extremismu a destabilizuje to českou demokracii.

Protože, jak na to právem poukazuje Karel Dolejší, v demokracii mají právo hlasovat i naši spoluobčané, které případně pražská elita považuje za méněcenné či blbé. Pokud se nadřazeně odmítáme zabývat motivací jejich hněvu, povede to ke katastrofě.

Rozhlas BBC nedávno vysílal ve svém velmi zajímavém dokumentárním seriálu Great Lives (Vynikající životy) portrét vynikajícího amerického psychologa Marshalla Rosenberga, autora tzv. "nenásilné komunikace". Rosenberg věnoval celý svůj život úsilí odstraňovat nenávist. Vypracoval si pro to jednoduchou metodu.

"Západní spojenec" Islam Karimov měl alianci s Ruskem a Čínou

10. 9. 2016 / Karel Dolejší


Nedávno zesnulý uzbecký diktátor v roce 2001 pronajal Američanům zásobovací leteckou základnu pro potřeby operací v Afghánistánu. Zhruba ve stejnou dobu Asadův režim v Sýrii poskytl Američanům své neblaze proslulé mučírny za účelem "války proti terorismu". Pakliže by bylo správné označit Islama Karimova za západního spojence čistě proto, že Američanům pronajal určitou vojenskou instalaci ZDE, měli bychom být důslední - a na seznam západních spojenců doplnit také Bašára Asada nebo Raúla Castra, který podle dlouhodobé smlouvy poskytuje USA neblaze proslulé Guantánamo.

Hlupáci v demokracii

9. 9. 2016 / František Řezáč

To nemohu považovat za normální stav. I kdyby ti, kdo se migrace bojí, byli úplně hloupí, i tak by si zasloužili v demokratické společnosti nějaký typ politického zastoupení - přirozeně mnohem kultivovanější, než jaký dnes nabízí AfD. Jejich obavy dokonce v jistém smyslu reprezentují hledání vyváženého přístupu, napsal Karel Dolejší.

Mluvíme tedy o Německu. Nebo taky o Česku? Já bych úvahy o Německu ponechal Němcům, je jich tolik, že je nestačíme sledovat. Navíc je tam jakési skryté veřejné mínění, které odhalíme teprve v soukromých rozhovorech, To se dosti blíží AfD, což ovšem neznamená, že ji tito lidé budou volit. AfD rozhodně není pro „úplně hloupé“ a není nekultivovaná. Takový Petr Bystroň je sakra kultivovaný. Nežli opustím Německo, jen tolik, že spor mezi CSU a CDU, nyní vyhrocený uprchlíky, není jen o uprchlících. Tam je řada jiných témat, energetika například. Seehofer -Drehhofer v této věci otočil nedávno na obrtlíku (musel) a Energiewende je v plném proudu, doslova. Jedna mnichovská(!) firma staví v moři na severu větrnou elektrárnu a brzy bude dodávat „ekoproud“ do Mnichova. CSU hraje o vlastní dominanci v Bavorsku, kterou může s Drehhoferem lehce ztratit. A pokud ztratí dominanci, může dopadnout jako ODS u nás.

Obama vyměnil Asada za jadernou dohodu s Íránem. Tím rozhodl i o ponížení OSN v Sýrii

9. 9. 2016 / Karel Dolejší


Organizace spojených národů bývá v praxi vždy tak silná, jak silný je konsensus hlavních mezinárodních aktérů, kteří ji tvoří. Během Korejské války obránci Jižní Koreje bojovali pod vlajkou OSN, kdežto při genocidě ve Rwandě na straně některých klíčových aktérů neexistovala žádná politická vůle k zásahu - takže se prostě nezasáhlo.

Letecká společnost Air China stáhla časopis s rasistickým textem

9. 9. 2016

Uvedla, že došlo k "redakční chybě". Ve vydání palubního časopisu varovala společnost Air China čínské turisty, aby v Londýně "dávali pozor, když vstoupíte do oblastí, kde žijí především Indové, Pákistánci a černoši." -

Pařížská policie zatkla tři zradikalizované ženy, které zřejmě plánovaly atentát

9. 9. 2016

Tři zradikalizované ženy, které podle francouzských úřadů zřejmě připravovaly "bezprostřední násilný atentát" byly zatčeny na nádraží jihovýchodně od Paříže poté, co byla odhalena jejich vazba na automobil v němž bylo sedm kanystrů s naftou, který někdo o minulém víkendu zaparkoval nedaleko katedrály Notre Dame. Automobil neměl poznávací značky a jeho varovná světla blikala. Ministr vnitra Bernard Cazeneuve uvedl, že šlo o "závod s časem" ve snaze zatknout tři ženy, ve věku 19, 23 a 39 let, které charakterizoval jako "zradikalizované a zfanatizované". Jedna žena při zatýkání bodla policistu do ramene. Ostatní policisté začali střílet a žena byla zraněna. 

Podrobnosti v angličtině ZDE

Maďarský ministr zahraničí zaútočil na komisaře OSN pro lidská práva

8. 9. 2016

V reakci na ostré varování před demagogy typu Zemana, Orbána, Fica či Wilderse, které pronesl komisař OSN pro lidská práva Zeid Ra'ad Al Hussein se vyjádřil maďarský ministr zahraničí, že Zeid se ve své funkci chová "nekompetentně"!

Politici chtějí ukázat, že smýšlí stejně jako "obyčejný lid"

8. 9. 2016

On to zase takový podvod není. Prostě se politici jen snaží ukázat, že smýšlí stejně. Že jsou stejní, že také nenávidí cizince. O program nejde a ani nikdy nešelo. Kdy ostatně byl nějaký program splněn? Jde pouze o to ukázat, podívejte na nás my jsme jako vy. Volte nás, poznamenává David Michal k článku Bohumila Kartouse.

Pragmatismus nemá z nějakého důvodu místo. Možná to by bylo zajímavé zkoumat. To že lidé se nechávají ovládat svými emocemi. Ta věc, kdy politici v rámci boje o křesla a platy ukazují, jak moc se podobají svým voličům, zase tak zajímavá není. Politik se koukne do diskuzí, poslechne si pár lidí a podle toho upraví své chování, aby vypadal podobně. Vlastně jsou ty politické strany a lidé v nich velmi pragmatičtí. Akorát voliči ne.

Tedy otázka, proč je politik pragmatickým a volič nikoliv?

Vytáhnout v krajských volbách nesmyslné téma migrace je pro polotika praktické a zvyšuje mu šance na zvolení. Tedy takový politik je pragmatickým.

Proč lidé tak moc touží mít ve veřejných funkcích sobě podobné lidi? Proč tato touha předčí rozumné uvažování?

Odpovědi nemám. Ale téma migrace v krajských volbách mě díky řádkům výše nijak neznepokojuje. Znepokojuje mě neochota lidí chovat se bez emočně, tedy rozumně. Začínám si připadat jak v opičím výběhu natlačený u neprostupných tyčí klece.

Angela Merkelová: Mainstreamové strany mají společnou odpovědnost neutralizovat vzestup ultrapravice

7. 9. 2016

Merkelová uvedla: "Lidé mohou očekávat, že uděláme všechno, co je lidsky možné, abychom zajistili jejich bezpečnost".

Angela Merkelová energicky obhajovala postoj své vlády vůči uprchlické krizi po dramatickém úspěchu ultrapravicové strany Alternative für Deutschland v bývalém, řídce osídleném východoněmeckém regionu Mecklenbursko-Přední Pomořansko, kterou podpořili především voliči ve východních částech tohoto regionu u hranic s Polskem.

Merkelová zdůraznila, že tradiční politické strany mají společnou odpovědnost vůči vzestupu ultrapravice. "AfD je úkolem v této sněmovně pro nás pro všechny," řekla kancléřka v parlamentu v bojovném projevu, v němž dala najevo, že naprosto nemá v úmyslu měnit svou politickou strategii.

Hlavní téma krajských voleb je smyšlený konstrukt

Velký politický podvod

8. 9. 2016 / Bohumil Kartous

Určitě si dokážete představit, kolik lokálních politických témat trápí kraje v ČR. A jak pestré volební programy by z nich bylo možné sestavit. A jak by bylo možné tato témata "prodávat" v politických kampaních a zvyšovat tak celkové občanské angažmá v řešení problémů, které mohou kraje reálně pomoci řešit. Nezaměstnanost, podpora rodin, mladých lidí, rodin, vzdělávání, zdravotnictví, infrastruktura, doprava, životní prostředí, investice, udržitelný rozvoj v různých jeho oblastech. Omyl, občane. Hlavním tématem krajských voleb bude "bezpečnost" a "migrace". Skutečně si lidé v ČR přejí být takto ohlupováni?

Rozhovor Britských listů 73:

Jsou mladí lidé divní?

2. 9. 2016

O postojích mladých lidí k životu a světu na počátku dospělosti hovoří s Filipem Jelínkem a Štěpánem Kmentem z České středoškolské unie v tomto Rozhovoru Britských listů Bohumil Kartous. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 2. září 2016.

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Zoufale nekompetentní vzorek německé veřejné debaty

8. 9. 2016 / Jan Čulík

Alarmující byl příspěvek Christopha Hasselbacha pro server Deutsche Welle, v němž autor argumentuje, že pokud hlavní německé politické strany nezaujmou politiku nepřátelskou vůči uprchlíkům, němečtí voliči budou hlasovat pro ultrapravicovou stranu Alternative fuer Deutschland, která prý jediná vyjadřuje jejich zájmy. Usuzuje z toho z nedávného úspěchu této ultrapravicové strany v nízce obydleném regionu bývalého východního Německa, jehož obyvatelé, především ti, kteří žijí daleko na východě, u polské hranice, projevili své nepřátelství vůči (v regionu jen málo se vyskutujícím) uprchlíkům - podobně jako obyvatelé ostatních bývalých středoevropských komunistických zemí.

Hasselbach tvrdí, že se německých voličů "nikdo neptal", zda chtějí uprchlíky a že Němci prostě nechtějí "radikální kulturní proměnu své země", Je velkou otázkou, zda milion či dva uprchlíků v osmdesátimilionové zemi opravdu dokáže "radikálně zemi změnit kulturně". A že se nikdo německých voličů neptal? Milý pane Hasselbachu, Německo je signatářem Ženevských úmluv o uprchlících z roku 1951 už desítky let, a má tedy, podobně jako drtivá většina zemí na světě, které tyto úmluvy podepsaly, přímou POVINNOST lidem prchajícím před válkou a pronásledováním pomoci.

Jak západní politikové ve snaze získat podporu voličů vyvolávají strach z uprchlíků, polovina z nich jsou děti

8. 9. 2016

UNICEF: Téměř polovina všech uprchlíků jsou děti

Z analýzy organizace UNICEF vyplývá, že počet dětských uprchlíků vzrostl za posledních pět let o 75 procent na 8 milionů. UNICEF požaduje naléhavou akci na ochranu 50 milionů dětských migrantů na celém světě.

Děti nyní tvoří více než polovinu všech uprchlíků na světě, navzdory tomu, že tvoří méně než třetinu globální populace.

Jen dvě země - Sýrie a Afghánistán - produkují polovinu všech dětských uprchlíků. Tři čtvrtiny dětských uprchlíků na celém světě pocházejí z pouhých 10 zemí.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Občanské předvolební zamyšlení

8. 9. 2016 / František Štván

Jsem stále více přesvědčený, že kvalitu společnosti ovlivňujeme z mého ohledu nelogickými předvolebními asociacemi. Pokusím se o jistou nadsázku, která však  nadsázkou vždy  není. Například jsme přesvědčováni, a bohužel i přesvědčeni, že by politický chod společnosti měli  řídit jen tak zvaní odborníci. V praxi  lékaři zdravotnictví, ekonomiku ekonomové, školství učitelé, dopravu dopravní inženýři, ministerstvo spravedlnosti právníci atd. atd.

Prosíme laskavé čtenáře o pomoc

Instituce ani nadace Vojtovi a jeho rodičům nepomohou

8. 9. 2016

Jsme rodiče desetiletého chlapce Vojty. Jeho vstup do našeho života byl provázen řadou komplikací a jeho vůlí zůstat s námi, díky níž zvítězil i v boji, který se běžně za podobných okolností nevyhrává. Rozhodl se k tomu zřejmě i proto, že chtěl dát smysl odchodu jeho brášky, ale asi i proto, že věděl, že pro nás rodiče se stane tím nejdokonalejším darem a smyslem života.

Přes všechny strasti, které si musel Vojta v maminčině bříšku prožít (včetně operačního zákroku, po kterém zemřel bráška), to byl ale velký šikula a měl se čile k světu. Ve třetím týdnu života mu ale opět nebylo "shůry" přáno - musel začít opět bojovat o své místo na světě, tentokrát s těžkou nemocniční infekcí, která bohužel zasáhla i jeho mozek. Prodělal 7 neurochirurgických operací. To místo si vybojoval. Následně se u něj ale rozvinulo těžké kombinované postižení - pohybové, smyslové (zrak), mentální, epilepsie.

Bodláky Václava Duška

Všude žijí lidé - opravdu

8. 9. 2016 / Václav Dušek

U nás doma se rádi často smějeme, poučujeme, zdarma vyučujeme svět i široké okolí, za humny se nám diví - partajní vyhlídky v krajině blahobytu a růžových snů jsou nedohlédnutelné. Pamatuj: vstoupíš-li do jakékoli partaje, drž basu, i kdyby se ti zazdálo, že podporuješ omyly. A pomni, vše jest možné. Doma i v široširém světě. Užívej a nemysli, že tu zůstaneš trčet do nekonečna.

Demokracii ve 21. století nelze vykládat jako prostou vládu většiny

Prostá vláda většiny není zárukou žádné svobody

8. 9. 2016 / Bohumil Kartous

Demokracie je poněkud zavádějící pojem. Lépe řečeno, má mnoho podob, historických i současných, a definovat ji je samo o sobě těžké. Není ani jednoduché určit, zda jde ještě o demokracii, nebo nějakou formu despocie či tyranie, jednoduše nadvlády svým způsobem privilegovaných nad těmi - z hlediska moci - méněcennými. A nemusí jít ani o tak zjevné porušení základních práv a svobod, jako je jejich zjevné omezení na nějakou skupinu. Stačí, když dochází k destrukci principů, které současné demokracii, v zemi s konkrétní ústavou a jejími sounáležitostmi, připisujeme.

(Ne)poučená demokracie?

8. 9. 2016 / Pavel Urban

Bohumil Kartous uvádí, jak sám píše, několik vcelku jednoduchých principů, které je možné relativně snadno aplikovat i v tzv. demokraciích a přitom je vlastně nenápadně demontovat. Z tónu jeho článku usuzuji, že má před podobnými principy varovat. A mobilizovat proti těm, kteří je používají. Přiznám se, že na mě to zas tak varovně nepůsobí. Už proto, že ačkoli s panem Kartousem sdílím život v polistopadové České republice, nepamatuji demokracii, o které bych mohl s klidným svědomím napsat, že byla ve většině popsaných bodů lepší.

Čínská letecká společnost vyvolala zuřivou reakci britské společnosti svým rasismem

8. 9. 2016

Šok vyvolaly otevřeně rasistické instrukce pro turisty v palubním časopise čínské letecké společnosti Air China, tohoto znění:

"Londýn je všeobecně bezpečným místem, jímž se dá cestovat, avšak je nutno si dávat pozor, když vstoupíte do oblastí, kde žijí především Indové, Pákistánci a černoši. Doporučujeme turistům, aby nevycházeli sami v noci a aby ženy byly vždycky v doprovodu druhé osoby."

Dva britští poslanci požadují od čínského velvyslance v Británii, aby se veřejně omluvil.

Alžírsko odsoudilo člověka za post na FB "urážející islám"

8. 9. 2016

Na tři roky vězení byl odvolacím soudem odsouzen Slimane Bouhafs, jenž konvertoval ke křesťanství, za výrok publikovaný na jeho facebookovém profilu. Bouhafs ve svém posledním postu sdílel otevřený dopis generálnímu tajemníkovi OSN, v němž varoval před islamizací alžírské společnosti a represemi vůči náboženským minoritám.

Wilders, Zeman, Fico, Trump jsou nepřijatelní

7. 9. 2016Šéf OSN pro lidská práva Zeid Ra'ad Al Hussein apeluje na svět, aby odmítl populistické šiřitele bigotnosti

Vážení přátelé,

rád bych věnoval tento stručný project panu Geertu Wildersovi a jeho stoupencům, ano, všem, kdo jsou jako on - populistům, demagogům a šiřitelům politických fantazií.

Pro tyto lidi musím já být svého druhu noční můrou. Jsem globálním hlasem hájícícm lidská práva, univerzální práva, jsem zvolený všemi vládami a nyní jsem kritikem téměř všech vlád. Hájím a podporuju lidská práva každého jednotlivce, všude: práva migrantů, žadatelů o azyl a imigrantů, práva komunity LGBT, práva žen a dětí ve všech zemích, práva menšin, práva domorodců, práva invalidů a práva všech a každého, kdo je kde diskriminován, znevýhodňován, pronásledován nebo mučen - ať už vládami, politickými hnutími nebo teroristy.

Jsem muslim, který má, což mate rasisty, také bílou kůži, jehož matka je Evropanka a otec Arab. A já jsem také rozhněvaný. V důsledku lží a polopravd, manipulací a vyvolávání strachu. Víte, před dvaceti leti jsem sloužil v mírových sborech OSN během balkánských válek - válek tak krutých, tak ničivých, které byly důsledkem téže továrny podvádění, bigotnosti a etnického nacionalismu.

Jak AfD posunula německou politiku doprava

7. 9. 2016


"Až nastane konec světa, odjedu do Meklenburska," poznamenal Bismarck, "protože tam se všechno děje o sto let později." Meklenbursko-Přední Pomořansko bylo vždy považováno za poněkud opožděné, ale tento ospalý rybníček se možná nyní stal ukazatelem nastupujícího trendu, napsal William Cook. Minulý víkend zde protipřistěhovalecká strana AfD ve volbách získala druhé místo a odsunula CDU Angely Merkelové na třetí pozici - v kancléřčině vlastním volebním obvodu. Takže měl Leif-Erik Holm z AfD pravdu, že jde o začátek konce Merkelové? A znamená tento šok konec začátku pro AfD?

Visegrádská skupina lobbuje za "reformu" EU

7. 9. 2016


Čtyři východoevropské státy budou příští týden na summitu EU prosazovat společný postoj, oznámila polská premiérka Beata Szydlo. Visegrádská skupina tvořená Polskem, Českou republikou, Slovenskem a Maďarskem má podle ní "enormní potenciál" a "recept pro EU".

Vliv brexitu na evropskou bezpečnostní politiku

7. 9. 2016


Může být EU bez Británie strategickým hráčem? V roce 2015 měla Británie největší vojenský rozpočet ze zemí Evropské unie, následována Francií a Německem. Má prvotřídní zbrojovky využívající nejnovějších technologií. Je jednou z pouze dvou evropských jaderných mocností a disponuje významnou kapacitou pro nasazení jednotek v zahraničí. Británie byla také jednou z mála zemí, které plní kritérium věnovat 0,7 % HDP na rozvojovou pomoc. Ať se na to díváte z kterékoliv strany, není pochyb o tom, že Británie významně přispívá k evropská bezpečnosti. Není také pochyb o tom, že odchod z EU a riziko další dezintegrace znamená potenciálně devastující úder směřující proti základům evropské "měkké moci": Vlastnímu příkladu úspěšné integrace, napsal Jean-Marie Guéhenno.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za červenec 2016

1. 8. 2016

V červenci 2016  přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 48 938.41 Kč.   

Zůstatek byl koncem července  2016 94 660.91 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Útok na časopis Charlie Hebdo | Český film | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
34960