Číňané odvážejí z Ruska vojenské vybavení

23. 4. 2025

čas čtení 1 minuta
Čínští občané začali aktivně vyvážet balistické vesty, taktické batohy, vojenské uniformy a další vybavení z Ruska, kvůli studiu a další výrobě levnějších analogů. Píší o tom Izvěstija s odvoláním na zdroje v orgánech činných v trestním řízení.

Podle jednoho z partnerů publikace se k tomu používají různé mezery, zejména v práci poštovních služeb.

V polovině dubna zadržely orgány činné v trestním řízení v Moskvě čínského občana narozeného v roce 1997 bezprostředně poté, co poslal poštou dvě nosné vesty. Jak se zjistilo během vyšetřování, cizinec předtím přepravil do Číny dvě neprůstřelné vesty, bojové batohy a další vojenské vybavení. V prosinci loňského roku byl v Moskvě zadržen také student z Číny za pašování vojenského vybavení. Sedmadvacetiletý cizinec měl na koleji univerzity, kde studoval, neprůstřelné vesty, nábojnice, pancéřové pláty a další vybavení. Během výslechů tvrdil, že všechny předměty legálně koupil na inzertních stránkách.

Pokusy čínských občanů vyvézt vojenskou techniku a vybavení z Ruska se začaly zaznamenávat v roce 2022, kdy ruská armáda vpadla na Ukrajinu v plném rozsahu. Na podzim téhož roku byl dokončen jeden z prvních procesů s Číňanem, který se podílel na pašování senzorů pro vojenské vybavení. Dostal tři roky vězení v trestanecké kolonii se všeobecným režimem.

Podle Ruslana Šapijeva, generálního ředitele společnosti Rusarm, jsou čínské kopie ruských vojenských produktů levné, ale zároveň nekvalitní. "Ohledně čínských přileb nejsou žádné otázky, ale abych byl upřímný, existují." Šapijev věří, že Čína má průmyslové kapacity na výrobu vysoce kvalitního vybavení pro armádu, ale nemá vhodné technologie.

Zdroj v ruštině: ZDE

1
Vytisknout
722

Diskuse

Obsah vydání | 24. 4. 2025