20403

Horor v Brně

13. 6. 2023

čas čtení 6 minut

Náckové a Romové ve společné frontě proti Ukrajincům

 
Tohle by byl spíš úvod k nějakému divokému filmovému scénáři. Ve skutečnosti se tato aliance vytváří po sobotním střetu na Pryglu, který skončil tragicky, píše fotograf Salik Sláma.

Tragédii předcházelo toto: Nikolas Dirda se svými kamarády jel tramvají na brněnskou ohněstrůjnou show Ignis Brunensis. Během této cesty šalinou kouřili, pouštěli si nahlas hudbu a trochu do toho řvali.

Cestující v šalině se to snažili ignorovat, ale jeden z cestujících po nich něco zakřičel, protože se mu to nelíbilo. Řidič šaliny viděl vznikající konflikt a ohlásil to na dispečink. (Pozn. red. Server Romea uvedl, že tato informace není správná, řidič tramvaje prý nic nikde neohlásil.)

 18993

Čtvrtina obyvatel Británie je přesvědčena, že covid byl hoax, ukázal průzkum konspiračních teorií

13. 6. 2023

čas čtení 4 minuty

 

Průzkum také zjistil, že každý sedmý člověk tvrdí, že násilí je spravedlivou reakcí na údajné konspirace, jako jsou "patnáctiminutová města"

 
Ve Spojeném království žijí miliony konspiračních teoretiků, více, než si většina lidí uvědomuje, a téměř čtvrtina obyvatel věří, že covid-19 byl pravděpodobně nebo určitě podvod, ukázal průzkum veřejného mínění.

Přibližně třetina obyvatel je přesvědčena, že krize životních nákladů je vládním spiknutím s cílem kontrolovat veřejnost, a podobný počet lidí si myslí, že "patnáctiminutová města" - pokus o zvýšení počtu pěších turistů ve čtvrtích - jsou vládní sledovací lstí, a že "velká výměna" - myšlenka, že bělochy nahradí nebělošští přistěhovalci - se skutečně děje.

Covidoví dezinformátoři způsobili smrt obou jejích rodičů. Kdy za to budou trestně stíháni?

13. 6. 2023

čas čtení < 1 minutaRuská agrese na Ukrajině: "masivní raketový útok" na město Kryvyj Rih; v Záporoží byl zabit vysoký ruský generál

13. 6. 2023

čas čtení 10 minut


Desítky zraněných a nejméně šest mrtvých v Kryvém Rohu; generálmajor Sergej Gorjačev zabit při raketovém útoku

- Město Kryvyj Rih zasáhl "masivní" ruský raketový úder

Rusko v noci na úterý provedlo "masivní raketový útok" na středoukrajinské město Kryvyj Rih, při kterém byli zabiti a zraněni lidé a poškozena civilní infrastruktura, uvedli v úterý brzy ráno oficiální činitelé.
- Počet mrtvých v Kryvém Rohu stoupl na šest.

Počet mrtvých při zásahu v Kryvém Rohu vzrostl na šest, informovala agentura Reuters s odvoláním na místního starostu.


- Ruská média v pondělí informovala, že při ukrajinském raketovém úderu na jihu Záporožské fronty zahynul zkušený ruský generál

"V důsledku nepřátelského raketového útoku byl zabit náčelník štábu 35. kombinované armády generálmajor Sergej Gorjačev," uvedl ve svém příspěvku na Telegramu známý pro-válečný blogger Voenkor.

Gorjačev, vyznamenaný velitel, dříve velel ruským jednotkám v moldavském separatistickém regionu Podněstří.

Voenkor dodal, že "podle představitelů velení Sjednocené skupiny vojsk (S) dnes armáda ztratila jednoho z nejefektivnějších vojenských velitelů".

Několik ruských válečných bloggerů uvedlo, že Gorjačova pravděpodobně zabila střela Storm Shadow dodaná Velkou Británií.

Ruské ministerstvo obrany se ke Gorjačevově smrti zatím nevyjádřilo.

Předpokládá se, že od invaze Moskvy na Ukrajinu bylo zabito více než tucet ruských generálů.

Předpokládá se, že Záporožská oblast, jejíž přibližně 80 % kontrolují ruské síly, je jedním z hlavních ohnisek ukrajinské protiofenzívy.

Rozhovor Britských listů 607. Ohrožuje demokracii v ČR komunismus, nebo pravice?

9. 6. 2023

čas čtení < 1 minutaZdá se, že Česká republika je jaksi posedlá irelevantními hloupostmi. Pirátská strana vyhazuje svou členku ze svého vedení, protože zašla na "špatnou" akci, vládnoucí koalice, jak se zdá, není vůbec tak centristická, jak to vypadalo před posledními všeobecnými volbami, a půjde Česko cestou Maďarska, Polska a Slovenska? O tom hovoří Jan Čulík s politologem Ondřejem Slačálkem.

V anglickém městě Nottinghamu došlo v noci ke třem vraždám

13. 6. 2023

čas čtení < 1 minutaTři lidé byli nalezeni mrtví v Nottinghamu.

Jednatřicetiletý muž byl zatčen pro podezření z vraždy poté, co byli v úterý krátce po čtvrté hodině ranní nalezeni na ulici Ilkeston Road dva mrtví lidé. Třetí muž byl nalezen mrtvý na Magdala Road, uvedla policie hrabství Nottinghamshire.

Další tři lidé jsou v nemocnici poté, co se je někdo pokusil přejet dodávkou v Milton Street, což podle policie souviselo s incidentem.

S vyšetřováním pomáhá protiteroristická policie, což však nutně neznamená, že se jedná o teroristický čin.

Zdroj v angličtině ZDE

Vláda má velký problém s příjmy státního rozpočtu

13. 6. 2023 / Boris Cvek

čas čtení 3 minuty

Jestli se podle dubnových dat Kantaru, zveřejněných v Otázkách V. Moravce před zhruba měsícem, zdálo, že ČSSD přece jen může doufat v návrat do Sněmovny, květen přináší velmi studenou sprchu.

Sociální demokraté spadli z 5,5 procent o dvě procenta dolů (kdybychom vzali v potaz čísla průzkumu, v němž figuruje koalice Spolu, tak je to dokonce pád až na rovná tři procenta). Naopak roste Ano, které podle Kantaru bere voliče jakovládním stranám, tak SPD. Podle květnových dat má 33,5 procent.

České národní heslo: To nejde

13. 6. 2023

čas čtení 1 minuta

Vždy když někdo z ČNB začne mluvit o trhu práce, tak mi vstávají vlasy hrůzou. Dnes paní Zamrazilová si stěžuje, že lidi po covidu nechtěj makat, a tak v některých službách nejsou lidi, píše Filip Pertold.


Fakt nevím, jak dlouho to mám opakovat. Lidi na trhu práce dlouhodobě nejsou, protože se NENARODILI.

Prostě v devadesátých letech se narodilo velmi málo dětí, protože to rodiny odložily a pozdější mírný dohánění stejně nemáme kam dát do škol. Tečka.

Tedy tečka to není. Protože by je mohli třeba nahradit Ukrajinci, kdyby ovšem se mohli snadno přeškolit a dostat razítko, že můžou dělat věci, po kterých je poptávka.

Ale to nejde, protože naše národní heslo je Nejde to (jenom omylem se tam dostalo Pravda vítězí).

ČNB se modlí za ochlazení trhu práce, jenže to by musela buď importovat hodně lidí a překonat byrokracii, nebo tedy zvyšovat sazby mnohem razantněji než je pro ni myslitelné.

 19475

Uprchlíci: Evropská unie zesiluje utrpení

13. 6. 2023

čas čtení 2 minuty


Zdá se, že někteří politici EU mají nevyčerpatelnou ochotu trestat bezmocné


Vůči lidem, kteří se topí ve Středozemním moři, vede EU záměrnou politiku "nechme je zemřít". Členské státy EU jako Řecko a Itálie dokonce kriminalizují záchranu životů na volném moři. EU se podílí na mučení migrantů vrácených do Libyem píše Andrew Stroehlein z Human Rights Watch ve svém denním přehledu zpráv.

Na pozemních hranicích EU, jako je Chorvatsko a Polsko, dochází k extrémnímu násilí ze strany národních bezpečnostních složek. Přesto se mu dostává přitakání  z Bruselu, který odmítá dodržovat závazky EU v oblasti lidských práv a dokonce i právo EU. 18389

dTest: Jak nenaletět lákavým reklamním akcím?

13. 6. 2023

čas čtení 5 minut

 

Podnikatelé při snaze prodat zboží nebo službu běžně sázejí na lákavé marketingové nabídky, jimiž se snaží ovlivnit nákupní chování spotřebitelů. Spotřebitelé se proto musejí mít na pozoru, aby nepodlehli ne vždy zcela korektním reklamním nabídkám, slevám, akcím nebo jiným lákadlům. Pokud se tak přece jen stane, je dobré znát možnosti, jak se lze ze smlouvy vyvázat.

Na co by si měli dát spotřebitelé pozor?

Pražské parkování. Stále stejný problém. Policie to neřeší

13. 6. 2023

čas čtení < 1 minuta 20402

Jedinečný šansoniér

13. 6. 2023 / Soňa Svobodová

čas čtení 10 minut

Když jsem nedávno z jedné nejmenované rozhlasové stanice zaslechla písně Gilberta Bécauda, a poté Charlese Aznavoura, dvou nejznámějších světových šansoniérů, jejichž písně jsou stále s námi, vyvstalo mi okamžitě na mysli jméno jedinečného slovenského šansoniéra, jenž je i úspěšným hercem, moderátorem a autorem několika rozhlasových her, divadelního monodramatu „Podivná splátka“ a her „Moje past“ a „Nuselský most“, v nichž sám i účinkuje. Mimo jiné, se také dokázal prosadit i v Polsku, kde v Teatru Rozrywki v Chorzowě s úspěchem uváděli jeho hru „Pomalu a jeszcze raz“, po celých dlouhých osm sezon. Tuto zmíněnou hru však také devět sezon uvádělo na svém repertoáru i varšavské divadlo Capitol. Dalším polským divadlem byl Teatr v Bielsku-Bialej, v němž uvedli jeho hru „Intercity“, za níž na XVI. Mezinárodním festivalu Zderzenie v Klodsku obdržel Cenu mladých kritiků. A tím kreativním umělcem, který svou profesionální dráhu zahájil jako elév v Divadle Jonáša Záborského v Prešově, není nikdo jiný než Igor Šebo.

Několik písniček:

 20365

Jana Matesová a Karel Kryl v OVM

12. 6. 2023 / Pavel Veleman

čas čtení 4 minuty


" V zásadě jde o selhání kolektivní představivosti mnoha chytrých lidí….,kteří nedohlédli rizika systému jako celku." Odpověď královně Alžbětě II. od rozpačitých profesorů na London School of Economics na její otázku: "Jak je možné, že jste neviděli, co přichází v širších souvislostech?"
(22. 7. 2009)

To opravdu nikomu nevadí, že ve veřejnoprávní televizi  se OBČANŮM představují každý týden pouze zástupci dnes již vlastně ve vyspělých západních zemích mrtvé, ekonomické, neoliberální školy se servilním moderátorem, který si se všemi tyká?

Jsem opravdu rád, že moje glosa minulý týden k špatné vyváženosti pořadu veřejnoprávní televize OVM opravdu zafungovala a k zásadní ekonomické debatě, která se týká například důchodové reformy - usedli tuto neděli - tři hosté, kteří opravdu představují všechny názorové (ekonomické) proudy v ČR.


 20395

Invalidé, bídní lidé. Aneb s KDU až ke DNU

12. 6. 2023 / Petr Haraším

čas čtení 12 minut

S KDU-ČSL přímo do pekel

Strana Lidová skrytá zatím pod zkratkou KDU-ČSL kdysi dávno, v jiných dobách, za jiného vedení a jiných poslanců a členů, byla vážně stranou lidem nakloněnou. Nakloněnou byla, nicméně v současnu místo k lidem v nouzi se kloní jako klon kleropravice k neoliberálním experimentům Drábkova včerejšího dnes.

Hospodaření OSBL za duben 2023

1. 5. 2023

čas čtení 2 minuty

Aktualizace: Kritický stav financí Britských listů.

Přišel účet za vypracování účetnictví BL za rok 2022, 19 500 Kč. Zaplatili jsme zatím polovinu, znamená to, že  19. 5. 2023 máme na účtu 20 724 Kč. Potřebujeme 70 000 měsíčně.

Bez finanční podpory od čtenářů je další vydávání Britských listů nerealistické. Upozorňujeme, že my Britské listy vydávat nemusíme. Možná by byla úleva s tím po 27 letech denní práce skončit.

Jan Čulík
šéfredaktor

Vážení čtenáři,

Potřebujeme trvalou finanční podporu pro minimální plat našich tří redaktorů a pro účet za elektřinu pro provoz našeho serveru. Potřebujeme měsíčně přibližně 70 000 Kč. Děkujeme.  Bohužel, příspěvky čtenářů každý měsíc mírně klesají. (JČ)

V dubnu 2023 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou bohužel jen 48 418,97 Kč (v březnu to bylo 49 589,72 Kč),  výdaje byly v dubnu  54 820,89 Kč. Nemohli jsme našim redaktorům zaplatit řádný honorář.

MNOHOKRÁT děkujeme všem věrným čtenářům, kteří na provoz Britských listů finančně přispívají -  trvale potřebujeme pravidelnou finanční podporu. Děkujeme.

Potřebujeme normálně cca 70 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. IBAN: CZ4455000000001001113917

Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Jako v České republice oficiálně registrovaný spolek (občanské sdružení) poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Na Smíchově se buduje nové nábřeží s tankodromem

13. 6. 2023

čas čtení < 1 minuta

Inteligence městských politiků:Prigožin vyhrožuje Šojguovi, ruskému ministru obrany, smrtí

13. 6. 2023

čas čtení 1 minuta

Prigožin překročil další "červenou čáru". Tentokrát prostě varoval: pokud se Šojgu pokusí převzít Wagnerovu PMC, Šojgu zemře, píše Anton Geraščenko.

Toto prohlášení bylo učiněno v reakci na rozhodnutí ruského ministerstva obrany, že všechny "dobrovolnické jednotky" budou podřízeny ruským ozbrojeným silám.

Prigožin tvrdí, že se pouze řídil Surovikinovými rozkazy a ten je jediným rozumným generálem.

Existují tři možné důvody, proč se o generálovi takto zmiňuje:

1. Surovikin již má napjaté vztahy s Gerasimovem (náčelníkem ruského generálního štábu). Mohl by být "vyhozen" společně s Wagnerem a jde o to, aby udělal první krok.
2. To mu může poskytnout určitý manévrovací prostor, až přijde čas. Pokud k tomu dojde, mohla by proběhnout "jednání" mezi Surovikinem a Prigožinem. První by slíbil, že se podřídí některým požadavkům, druhý by mohl ze situace vyjít, aniž by ztratil důstojnost.
3. Prigožin Surovikina jen cynicky využívá.Ruská agrese na Ukrajině: těžké boje na frontě poté, Kyjev hlásí první úspěchy v protiofenzívě; ICC zahájil vyšetřování katastrofy přehrady Kachovka

12. 6. 2023

čas čtení 10 minut


Za uplynulý den proběhlo 25 bojů, sděluje Ukrajina; zástupci mezinárodního trestního soudu navštívili Cherson, říká Zelenskyj

- Tři civilisté byli zabiti a 10 dalších zraněno poté, co ruské síly zahájily palbu na loď převážející evakuované osoby při povodních do Ukrajinou kontrolovaného města Cherson. Čtyřiasedmdesátiletý muž chránil svým tělem ženu před ruskou palbou a byl zasažen do zad, uvedla agentura Reuters. Dva z deseti zraněných byli policisté.
  
- Těžké boje na frontě po úspěších protiofenzívy, konstatuje Kyjev


Nejvyšší ukrajinské vojenské velení v pondělí uvedlo, že jeho síly svádějí těžké boje v ohniscích fronty, den poté, co Kyjev prohlásil, že dosáhl prvních skromných úspěchů při znovuzískávání území od Ruska v rámci protiofenzívy.

Během uplynulého dne proběhlo 25 bojů u  města Bachmut a dále na jihu u Avdijivky a Maryinky, vše v Doněcké oblasti, ale také u Bilohorivky v Luhanské oblasti, uvedl generální štáb ukrajinských ozbrojených sil.

Agentura Reuters rovněž sdělila, že Ukrajina v neděli oznámila, že její jednotky postoupily ke třem vesnicím v Doněcku: Blahodatne, Neskuchne a Makarivka.
 
Ukrajina vydala toto video, které ukazuje záběry z osvobození Storoževe.

Náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maliar oznámila na svém kanálu Telegram osvobození Storoževe ukrajinskou námořní pěchotou.

Jedná se o opravdu maličké místo, vesničku, za řekou Mokri Jaly od Blahodatného, která byla o víkendu znovu dobyta. Napsala:

"Nad Storoževe opět vlaje národní vlajka a tak to bude s každou osadou, dokud neosvobodíme celou ukrajinskou zemi. Děkuji kontradmirálovi Mychajlovi Ostrogradskému, 35. samostatné brigádě námořní pěchoty.

    Pokračování ...

    Sláva Ukrajině!"

Podle ruských vojenských bloggerů se nyní bojuje o Urožin na jihu, protože Ukrajinci se probojovávají od vesnice k vesnici, a to na obou stranách řeky. Ukrajinští představitelé sdělují, že Rusové vyhodili do povětří malou přehradu na řece Mokri Jaly   ve snaze ztížit ofenzívu.
 

Rozhovor Britských listů 605. Jde Česká republika do kopru?

5. 6. 2023

čas čtení 1 minutaChceme také někdy slyšet nějaké hlasy odjinud než jen z Prahy! V Havířově (ne v Praze!) jsou měsíční náklady na bydlení za dvoupokojový byt 18 000 Kč. O tom, jak se Česká republika propadá do insolvence a jak proti tomu čeští politikové zřejmě nejsou schopni udělat nic, nemajíce vůbec žádnou strategii pro hospodářský a politický rozvoj země, mluví Jan Čulík s Petrem Harašímem, komentátorem Britských listů z Orlové.

Pozn. red.: Upřesnění: Pan Haraším řekl v rozhovoru, že ta částka 18 000 Kč je nájem. Dodává k tomu:  Možná jsem se špatně vyjádřil,  nicméně ona částka cca 18 tisíc je za nájem a energie. Je to ta částka, která se uvádí na žádost o příspěvek na bydlení, takže bychom mohli říct raději náklady na bydlení. Navíc teď jsou ještě doplatky za teplo, takže se částka nebezpečně blíží 20 tisíc měsíčně. Jde o byt ve čtvrtém patře bez výtahu a jde o byt 2 plus 1, čili obývák, ložnice a kuchyň. Byt patří oné Bakalově bývalé skupině dnes Heimstaden, která je pověstná svými cenami a ne moc kvalitou bydlení.
Mladá rodina s jedním dítětem tak dává za bydlení cca 60 až 70 procent z příjmů a jak jsem říkal, příspěvek na bydlení zatím není, je dána žádost a čeká se už víc než dva měsíce."Váleční zločinci: ať uděláte cokoli, my to natočíme": "nemilosrdný" ukrajinský film o Mariupolu

12. 6. 2023

čas čtení 8 minut

 

Film 20 dní v Mariupolu režiséra Mstyslava Černova sleduje ruské obléhání přístavu v otřesných detailech.

Prosím, přehrajte tento film tomuto mladíkovi.
Osmnáctiměsíční Kyril bojuje o život poté, co v prvních dnech obléhání ukrajinského Mariupolu v březnu 2022 zasáhla jeho rodinu ruská raketa. Jeho matka marně prosí "Nemohli jste ho zachránit?" rovněž uplakaného lékaře. Pak se nevěřícně zeptá: "Jak?". Pláče nad drobným zavinutým tělíčkem, krátce rozevře pokrývku, aby naposledy políbila synovu hlavu, a pak ji opět přikryje, píše reportér Ed Vulliamy z Kyjeva

To je jen jedna scéna z filmu, který působí jako filmové obléhání duše: 20 dní v Mariupolu ukrajinského kameramana a nyní režiséra Mstyslava Černova z agentury Associated Press. Film měl minulý víkend premiéru na mezinárodním festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Docudays UA v Kyjevě a získal hlavní cenu na slavnostním ceremoniálu, který byl po vyhlášení leteckého poplachu dočasně přeložen do krytu metra. První projekce ve Velké Británii se uskuteční tuto středu na festivalu DocFest v Sheffieldu.

 20087

"Vzdát se smrti." Rusko: Jediným účelem jsou právě ty válečné zločiny

12. 6. 2023

čas čtení 6 minut

 
Pod rouškou ruské vojenské "taktiky" se skrývá hloupá snaha ničit pro nic za nic. Kreml neumí tvořit, a tak mu zbývá jen ničit. Ne v nějakém pseudoslavném sebezapálení, lidé, kteří stojí za zvěrstvy, jsou malí zbabělci, ale spíš jako ubožák rozmazávající své výkaly po své tváři. V ruských válkách se zdá být smyslem právě nesmyslnost
, píše Peter Pomerancev.

Po náhodných masových popravách v Buči; po bombardování porodnic v Mariupolu; po zpustošení celých měst v Donbasu; po dětských mučírnách, střelách namířených na umrzající civilisty uprostřed zimy se nám nyní naskýtá apokalyptický pohled na vody obrovského Dněpru, řeky, která vám, když jste na ní, může připadat široká jako moře, protrhávající zničenou hráz v Kachovce. V nádrži bylo tolik vody jako ve Velkém solném jezeře v Utahu. Její zničení již zatopilo osady, kde žije více než 40 000 lidí. Zničila již rezervace zvířat a přírodní rezervace. Zdecimuje zemědělství v chlebové oblasti Ukrajiny, která živí velkou část světa, především na Blízkém východě a v Africe. K ruské genocidě přidejte ekocidu.

 20053

Rusko: Sjednoceni kolem vlajky?

12. 6. 2023

čas čtení 2 minuty

Západní novináři a představitelé byli šokováni jednotou, kterou Rusové projevovali od začátku rozšířené invaze na Ukrajinu, a snažili se ji prezentovat jako shromáždění kolem vlajky, které se bude nevyhnutelně časem rozcházet.

 19789

Občanská válka v Rusku: Podmínky nutné a postačující

12. 6. 2023

čas čtení 2 minuty

Stále více Rusů mluví o možnosti občanské války po odchodu Vladimira Putina, přičemž někteří se obávají, že to povede k rozpadu Ruska - a další, že to povede k opětovnému vzniku ještě autoritářštějšího centralizovaného státu, píše bloger El Murid.

 20394

"Požadujeme navrácení Kurilských ostrovů Japonsku!"

12. 6. 2023

čas čtení 1 minuta

Před sedmým fórem svobodných národů PostRuska, které se uskuteční příští měsíc, vláda Nezávislého Tatarstánu v exilu oznámila, že podporuje úsilí Tokia o znovuzískání Ruskem okupovaných zemí Severního teritoria na Kurilských ostrovech a doufá, že se Japonsko spojí s dalšími národy a pomůže zajistit jejich nezávislost a obnovu.

31530

Hloupá strana

12. 6. 2023 / Wenzel Lischka

čas čtení 4 minuty

Foto. Dezolátní cibule pro dezolátní občany. Zakoupeno v Lidlu, cena 45 Kč/kg.

Na naší politické scéně zoufale chybí politická strana, která by shromažďovala a zastupovala hloupé občany. Všechny naše politické strany jsou chytré až hanba, a všichni jejich členové i voliči jsou chytří, až je z toho jednomu špatně.

Co máme dělat my, občané hloupí? My přece také máme právo se účastnit společenského a politického života. My hlupáci máme přece také právo a povinnost se podílet na svobodě, demokracii a ekonomickém blahobytu! Nám jde přece také o rozkvět naší krásné země, naší svobodné republiky, svobody a demokracie!

 20195

Elektronický podpis je vlastně k ničemu!

10. 6. 2023 / Oldřich Maděra

čas čtení 4 minuty


Od té doby se změnilo opravdu mnoho. Pořídil jsem si skvělý nový český občanský průkaz s elektronickým čipem. Nebylo to pro mne příliš složité. Prostě jsem si z Irska zaletěl do Prahy, tam jsem se nechal na Úřadu městské části vyfotografovat a podal jsem tam žádost o nový občanský průkaz. Pak jsem si tam z Irska pro něj znovu zaletěl a opravdu mi byl vydán. Výborně!

 19073

Velmoci a vytváření nepřátel: Role ideologie v ruské válce na Ukrajině

12. 6. 2023

čas čtení 11 minut

V projevu na 77. zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku dne 21. září 2022 prezident Joe Biden odsoudil Rusko za jeho nestoudný pokus "vymazat suverénní stát z mapy". Biden se odchýlil od svého obvyklého rámcování války z hlediska konfliktu mezi autokracií a demokracií, zaměřil se na ruské imperiální ambice a poprvé veřejně odsoudil imperiální charakter Moskvy, píše Marija Omeličeva.

Protiofenzíva:

Ukrajina sděluje, že osvobodila tři frontové vesnice v Doněcku

12. 6. 2023

čas čtení 6 minut


Týden po zahájení protiofenzívy natočili vojáci, jak ve vesnicích vztyčují ukrajinské vlajky a praporyUkrajinské ozbrojené síly konstatují, že téměř týden po zahájení protiofenzivy osvobodily tři frontové vesnice v západním Doněcku.

Na videozáznamu je  vidět, jak vojáci vztyčují ukrajinskou vlajku nad obcí Blahodatne, jižně od obce Velyka Novosilka, které je zatím jednou z hlavních os protiofenzívy. Vojáci z jiné brigády se natáčeli s praporem své jednotky v Neskučném. Později v neděli náměstkyně ministra obrany Hanna Maljar uvedla, že byla dobyta třetí vesnice, Makarivka. Předpokládá se, že padla v neděli ráno.

 18993

Británie. Zákaz ultrazpracovaných potravin je záležitost zdravého rozumu. Jakpak to asi vypadá v Česku?

12. 6. 2023

čas čtení 5 minut


Zdravotní stav Británie je národním skandálem, a to nejen kvůli stavu zdravotnictví, ale i proto, že vláda odmítá přijmout opatření týkající se našeho stravování,
píše Simon Jenkins.
 
V dubnu 1994 generální ředitelé sedmi největších tabákových společností v USA přísahali před senátním výborem, že nikotin "není návykový". V té době se odhadovalo, že zmíněné společnosti každý den přimějí ke kouření 3 000 amerických dětí.

Minulé pondělí se v pořadu BBC Panorama tato scéna s britskými výrobci potravin téměř opakovala. Jednalo se o ultra zpracované potraviny (UPF). Jejich výrobci popírají škody, které mohou tyto výrobky způsobit, stejně neústupně jako kdysi tabákoví manažeři, a důsledky mohou být stejně smrtelné.

V USA má manželství pro všechny podporu přes 70 procent občanů, u mladých je to 89 procent občanů

10. 6. 2023 / Boris Cvek

čas čtení 1 minuta

Zdá se mi, že lidé v České republice si zatím ani pořádně nevšimli, že v USA je manželství pro všechny už dávno normální (v Massachusetts od roku 2004) – od roku 2013 rozhodnutím Nejvyššího soudu, v roce 2022 pak Kongres přijal speciální zákon Respect for Marriage Act, kde se uznává manželství pro dva lidi stejného pohlaví.

Pokud jde o podporu manželství pro všechny v USA, je tomu v současnosti takto:

Britský potravinářský gigant požaduje vyšší daně z tuku, cukru a soli

12. 6. 2023

čas čtení 5 minut

 

Šéf společnosti Danone vyzývá ministry, aby pomohli lidem při výběru zdravých potravin

Potravinářský gigant Nestlé čelil minulý měsíc kritice kvůli uvedení snídaňových cereálií KitKat, které obsahují téměř 25 % cukru

Jedna z největších potravinářských firem v Británii prohlásila, že ministři by měli zvážit zdanění výrobků s vysokým obsahem tuku, cukru nebo soli, aby tak bojovali proti krizi obezity.

Společnost Danone UK & Ireland, která prodává jogurtové nápoje značky Actimel, tvrdí, že je třeba, aby vláda zasáhla a zajistila spotřebitelům zdravější výrobky. Některé potravinářské firmy ve Spojeném království podle ní neprojevily "dostatečnou chuť ke změně".

29947

Bývalá skotská premiérka zatčena a zatím propuštěna bez obvinění

11. 6. 2023

čas čtení 2 minuty

Foto: Sturgeonová mezi lidmi v parku v Glasgow, snímek Jan Čulík

Bývalou skotskou premiérku Nicolu Sturgeonovou zatkla v neděli skotská policie v souvislosti s údajnými nesrovnalostmi ve financování její Skotské nacionální strany. Dostavila se na policii dobrovolně. V neděli byla také propuštěna bez jakéhokoliv obvinění. Byla podrobena výslechu "jako podezřelá osoba". Byla vyslýchána sedm hodin. Po propuštění vyjádřila přesvědčení, že se prokáže její nevina.
 

Před časem byl stejným způsobem zatčen a bez obvinění propuštěn manžel Sturgeonové Peter Murrell, donedávna vysoký činitel Skotské nacionální strany a totéž se stalo jejich pokladníkovi Colinu Beattimu.

Skotská policie se konkrétně k obviněním nevyjádřila, ale je známo, že 600 000 liber, které se vybraly jako dary od veřejnost pro věc skotské nezávislosti, byly prý použity na nějaké jiné účely.

Vyšetřování prý pokračuje.

V dubnu, po zatčení Petera Murrella  se skotská policie bránila před kritikou, že z prohlídky příbytku Sturgeonové a Murella udělali veřejné divadýlko, před jejich domem postavili velký policejní stan, atd.


Zkušenosti z Edinburku s třicítkou

11. 6. 2023

čas čtení < 1 minuta
Ruská agrese na Ukrajině: Občan USA zadržen v Moskvě; ve čtyřech oblastech hlášen ukrajinský protiútok

11. 6. 2023

čas čtení 9 minut

Bývalý americký výsadkář zatčen kvůli obvinění z obchodu s drogami; ukrajinské síly provádějí protiofenzívu v oblastech včetně Bachmutu, sděluje americký thinktank ISW

- Ruské zdroje konstatují, že Ukrajina má taktické výhody při vedení útoků v noci díky Západem dodanému vybavení s pokročilými systémy noční optiky.
Významný ruský milblogger  sděluje, že ukrajinské síly provádějí útoky v noci, protože Západem dodávané vybavení poskytuje ukrajinským silám "vynikající" optiku pro noční vidění.

Ruské zdroje široce píší o tom, že ukrajinské síly v posledních dnech zahájily nebo zintenzivnily útoky v noci a ukrajinské síly stále více využívají výhod poskytovaných západními systémy.
 
Ukrajinské síly vedou protiofenzivní operace nejméně ve čtyřech oblastech fronty, uvedl americký thinktank Institute for the Study of War ve své denní aktualizaci.

Mluvčí ukrajinské východní skupiny sil plukovník Serhij Čerevatý poznamenal, že ukrajinské síly postoupily až o 1400 m v blíže nespecifikovaných oblastech bachmutské fronty, a ruští milblogeři hlásili ukrajinský postup severozápadně a severovýchodně od Bachmutu, uvádí ISW.

Ruské zdroje informovaly o ukrajinské aktivitě v Luhanské oblasti poblíž Bilohorivky, zatímco ruské ministerstvo obrany a další ruské zdroje tvrdily, že ukrajinské jednotky vedly lokalizované útoky v pohraniční oblasti Doněcké a Záporožské oblasti, zejména v oblasti Velyka Novosilka.

Podle ISW geolokační záběry zveřejněné 10. června navíc naznačují, že ukrajinské síly v západní Záporožské oblasti dosáhly zisků během protiútoků jihozápadně a jihovýchodně od Orichivu.

Uvádí, že ukrajinské síly nepřekvapivě utrpěly ztráty při počátečních útocích proti jedněm z nejlépe připravených ruských sil na Ukrajině. Počáteční útoky - a zejména vybrané záběry, které ruské zdroje záměrně šíří a zdůrazňují - však nejsou reprezentativní pro všechny ukrajinské operace.


Ruská agrese na Ukrajině: Ukrajina v některých oblastech pronikla skrze ruské linie, konstatuje Velká Británie

10. 6. 2023

čas čtení 17 minut

 

- Ukrajinské síly postoupily na části fronty u Bachmutu, sděluje ukrajinský činitel

Protiútočící ukrajinské síly postoupily v uplynulém dni až o 1 400 metrů na několika úsecích frontové linie u  města Bachmut, uvedl v sobotu vojenský představitel.

Tento postup je nejnovějším z řady podobných úspěchů, které Kyjev tento týden ohlásil u Bachmutu, který Rusko podle svých slov minulý měsíc plně dobylo po nejkrvavější a nejdelší bitvě od zahájení plnohodnotné invaze v únoru 2022.

"Snažíme se ... provádět údery na nepřítele, vedeme protiútoky. Podařilo se nám postoupit až o 1400 metrů na různých úsecích fronty," uvedl mluvčí východního vojenského velení na dotaz ohledně bojů u Bachmutu.

Tento úředník Serhij Čerevaty v televizním komentáři uvedl, že ruské síly se snaží o protiútok, ale že se jim to nedaří, uvedla agentura Reuters.

Dodal, že ukrajinské síly způsobily těžké ztráty ruským vojákům a zničily vojenskou techniku v oblasti.

 
- Kanadský premiér Justin Trudeau na Twitteru napsal, že je v Kyjevě, aby "potvrdil" závazek Kanady vůči Volodymyru Zelenskému a ukrajinskému lidu, "když udržují svůj odpor proti brutální ruské válce".Prezident Zelenskyj k Trudeauově návštěvě na Twitteru rovněž uvedl, že "v našem vítězství budeme stát společně, stejně jako stojíme nyní - na cestě k obraně života a lidí".

 20392

Johnson odchází s ostudou - reakce britských politiků

10. 6. 2023

čas čtení 3 minuty

 
- Labouristický poslanec Chris Bryant, předseda výboru pro standardy Dolní sněmovny,v sobotu ráno vystoupil v pořadu BBC Breakfast.


Řekl, že Johnson byl donucen odejít na základě zprávy výboru, v němž měli většinu konzervativci, a v období, kdy mají v Dolní sněmovně většinu rovněž toryové, což ukazuje, že odchází jako "zneuctěný" bývalý premiér.

   " Ve vší té bezdechosti je snadné zapomenout, o jak významný okamžik se jedná.

    Předpokládám, že odstoupil proto, že jako jediný člověk, který viděl návrh  zprávy výsadního výboru, ví, že sněmovna rozhodne, že lhal parlamentu a že to je vážné pohrdání parlamentem, a proto by měl být vyloučen ze sněmovny.

    To se ještě nikdy žádnému premiérovi nestalo. Takže byl nejen sesazen z funkce předsedy vlády, ale poté vyhozen z Dolní sněmovny... výborem, který měl konzervativní většinu, a sněmovnou, která má výraznou konzervativní většinu.

    Takže odchází jako zneuctěný premiér."
 
- Stojí za povšimnutí, že zatímco labourističtí a liberálnědemokratičtí poslanci  v sobotu ráno  Borise Johnsona houfně kritizují, pozoruhodně chybí hlasy konzervativců - ať už na podporu, nebo na kritiku bývalého premiéra.

 20383

Seismická data doplňují důkazy o tom, že ukrajinská přehrada Kachovka byla vyhozena Rusy do povětří

10. 6. 2023

čas čtení 6 minut

 
Záznamy dokazují výbuch v úterý brzy ráno, podle Ukrajiny zachycený hovor dokazuje, že za něj je zodpovědné Rusko


Po zveřejnění seismických dat, která dokazují, že v úterý v časných ranních hodinách došlo v přehradě k výbuchu, přibývá důkazů, že přehrada Nová Kachovka byla vyhozena do povětří.

Norská seismická síť Norsar uvedla, že signály z regionální stanice v Rumunsku ukazují na výbuch ve 2.54 hodin. Norsar nevyvodil žádné závěry ohledně toho, kdo je za výbuch zodpovědný. Výbuch v elektrárně Kachovka byl tak silný, že ho zaznamenala seismická stanice v Rumunsku, 600 km od Kachovky.

Deník New York Times citoval vysokého představitele Bidenovy administrativy, který uvedl, že americké špionážní satelity rovněž zaznamenaly výbuch na přehradě těsně před jejím zřícením, ale dodal, že američtí zpravodajští analytici stále nedospěli k závěru, kdo výbuch způsobil nebo co se přesně stalo.

29544

Trump "z Bílého domu odebral tajné dokumenty o americkém jaderném programu", konstatuje obžaloba

9. 6. 2023

čas čtení 6 minut

Donald Trump uchovával krabice s dokumenty o americkém jaderném programu a detaily o zahraničních zbraních, konstatuje obžaloba

Obžaloba viní bývalého amerického prezidenta z ohrožení národní bezpečnosti USA, zahraničních vztahů, bezpečnosti americké armády a shromažďování zpravodajských informací
 
 
V obžalobě se uvádí, že Trump  uchovával "informace týkající se obranných a zbrojních schopností Spojených států i cizích zemí; jaderné programy Spojených států; potenciální zranitelnost Spojených států a jejich spojenců vůči vojenskému útoku a plány možné odvety v reakci na zahraniční útok".

Dále se v něm uvádí:

"Neoprávněné zveřejnění těchto utajovaných dokumentů by mohlo ohrozit národní bezpečnost Spojených států, zahraniční vztahy, bezpečnost armády Spojených států a lidských zdrojů a další životaschopnost citlivých metod sběru zpravodajských informací."

 17703

Británie: Boris Johnson s okamžitou platností odchází z parlamentu. Bylo dokázáno, že sněmovně lhal

9. 6. 2023

čas čtení 3 minuty


Boris Johnson s okamžitou platností odstupuje z funkce poslance a říká, že je "zmatený a zděšený", že byl "donucen odejít" 

Bývalý premiér bude na 10 dní suspendován, což znamená odchod z poslanecké funkce,  a nebude znovu kandidovat ve svém volebním okrsku Uxbridge a South Ruislip

Boris Johnson se vzdává funkce konzervativního poslance za Uxbridge a South Ruislip.

Tento krok bývalého premiéra vyvolá okamžité doplňovací volby, což je špatná zpráva pro Rishiho Sunaka, neboť konzervativci jsou nesmírně nepopulární a volby to potvrdí zvolením opozičního poslance.

K odchodu ze sněmovny přistoupil  Johnson poté, co příslušný parlamentní výbor  zjistil, že Johnson "uvedl parlament v omyl" (=lhal ve sněmovně)  doporučil sankci delší než 10 dní. To znamená konec jeho volebního mandátu.

Zároveň byl v pátek odpoledne zveřejněn seznam osob, které po své nucené rezignaci na premiérský  úřad Johnson povýšil do "šlechtického stavu", tedy dal jim státní vyznamenání nebo je učinil (nevolenými) poslanci Horní sněmovny. Je to převážně seznam jeho blízkých kamarádů a bývalých činitelů premiérského úřadu, kteří se podíleli na jeho lhaní a podvodech, a do Horní sněmovny jmenoval také svou holičku. Nejmenoval do Horní sněmovny svou věrnou stoupenkyni Nadine Dorris, jeho - nesmírně pitomou - ministryni kultury, která se v pátek odpoledne urazila a také s okamžitou platností odchází z Dolní sněmovny. Znamená to, že se hned budou konat dvoje doplňovací volby (druhé za Johnsona), které budou pro Rishiho Sunaka a Konzervativní stranu, která je rekordně nepopulární, naprosto katastrofální.

 18530

Ruská agrese na Ukrajině: Zelenskyj přivítal úspěchy ukrajinské armády u Bachmutu a v Doněcku

9. 6. 2023

čas čtení 10 minut

 
Zelenskyj pochválil  "výsledky" uprostřed těžkých bojů v Doněcku

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve čtvrtek uvítal to, co označil za "výsledky" těžkých bojů v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny.

"V Doněcké oblasti probíhají velmi těžké boje," uvedl Zelenskyj ve svém každodenním videoposelství, které natočil ve vlaku po návštěvě oblastí postižených protržením elektrárenské přehrady Kachovka.

"Ale jsou tu výsledky a já jsem vděčný těm, kteří těchto výsledků dosáhli. Dobrá práce v Bachmutu. Krok za krokem," řekl.

Zelenskyj se zmínil o dalších oblastech, kde probíhají boje, ale uvedl, že nebude poskytovat žádné podrobnosti. Na fotografiích zveřejněných na jeho účtu na Telegramu bylo vidět, jak se v terénu setkává s některými z nejvyšších generálů země.
 

30003

Donald Trump je stíhán za porušení zákona

9. 6. 2023

čas čtení 7 minut

Bývalý americký prezident Donald Trump je stíhán za porušení zákona o špionáži a obstrukce ohledně dokumentů uložených v Mar-a-Lago. Je na příští týden předvolán k soudu

Federální žalobci obvinili Donalda Trumpa ze zadržování dokumentů národní bezpečnosti a maření vládního úsilí o jejich získání, podle mnoha lidí obeznámených s touto záležitostí je to historický vývoj, který pro bývalého prezidenta představuje dosud největší právní nebezpečí.

Přesná povaha obžaloby, podané u federálního okresního soudu v Miami, není jasná, protože zůstává utajena a ministerstvo spravedlnosti se k ní bezprostředně nevyjádřilo.

Kanada bojuje se stovkami lesních požárů, kouř stále dusí velká města

9. 6. 2023

čas čtení 5 minut

 

Quebecký ministr popsal "bezprecedentní" situaci a varoval, že země musí být v budoucnu připravena

 

Posádky hasičů v Kanadě nadále bojují se stovkami požárů po celé zemi, zatímco kvalita ovzduší ve velkých městech zůstává špatná a další regiony se připravují na intenzivní horko. Odborníci varují, že v době, kdy země hoří, musí Kanada lépe připravit své komunity v oblastech, které jsou stále náchylnější k ničivým požárům.

Více než polovina ze 414 požárů v celé zemi je mimo kontrolu, uvedl ministr pro připravenost na mimořádné události Bill Blair - přičemž nejteplejší a nejsušší měsíce teprve přijdou.

 20391

Intenzivní boje při útoku ukrajinských sil jižně od Záporoží

9. 6. 2023

čas čtení 7 minut


Údajně byla zahájena protiofenzíva, při níž velké ukrajinské síly útočí na ruské pozice

Ve čtvrtek zintenzivnily boje, které podle některých ukrajinských představitelů a západních analytiků znamenaly skutečný začátek kyjevské protiofenzívy. Podstatné ukrajinské jednotky útočily na ruské pozice na jihu země.

Do bojů proti ruským postavením jižně od Záporoží se zapojily tanky a obrněná vozidla dodávaná Západem a pěchota podporovaná dělostřelectvem. Přicházely zprávy o intenzivních bojích u města Tokmak, klíčového ruského logistického uzlu.

"Je to neuvěřitelné": Annecy šokoval útok nožem na malé děti v parku

9. 6. 2023

čas čtení 5 minut


Čtyři velmi malé děti a dva dospělí byli pobodáni na dětském hřišti u jezera ve francouzském alpském městě "jménem Ježíše Krista"


Bylo slunečné dopoledne na břehu jednoho z nejkrásnějších francouzských jezer, které lemují hory a trávníky v parku v malebném městě Annecy ve francouzských Alpách.

V 9:45 dopoledne se z parku ozývaly hlasy žen, které volaly o pomoc, křičely, chytaly děti a utíkaly, volaly policii. Podle svědků se odehrála "nepopsatelná" hrůza, když byla pobodána a krvácela batolata a kojenci.

Zatímco si děti hrály, muž s nožem s deseticentimetrovou čepelí přeskočil plot a vydal se nejprve k ženě s kočárkem, která křičela o pomoc, když se natahoval po dětech a pak zamířil k batolatům.

Prodavač zmrzliny a další místní lidé poznali muže - oblečeného v černém, se slunečními brýlemi a šátkem na hlavě -, který podle nich v předchozích měsících poblíž parku posedával. Podle nich v předchozích týdnech nepůsobil nebezpečně; občas pozdravil a často seděl na lavičce s taškou vedle sebe a díval se na jezero. Ale vždycky byl sám.

 19475

EU schválila radikální reformy migračních a azylových zákonů

9. 6. 2023

čas čtení 3 minuty

Po letech hašteření stanovila Evropská unie novou strategii, včetně poplatku 20 000 eur na hlavu pro ty členské země, které odmítnou přijmout uprchlíky
 


EU se dohodla na radikálních reformách svých zákonů o migraci a azylu, včetně poplatků ve výši 20 000 eur na hlavu pro země, které odmítnou přijmout uprchlíky.

 16879

Proč by NATO nikdy nevyhodilo do povětří přehradu

9. 6. 2023

čas čtení 3 minuty

Podle mezinárodního práva se přehrady nesmějí ničit, ale mosty a koleje ano. V Německu jsou pro takové scénáře připraveny šachty s výbušninami, kdysi plánované jako opatření proti útokům z východu. Během 2. světové války byla země vystavena útokům "drtičů přehrad", píše Gerhard Hegmann.

 18029

Nový středověk Vladimira Putina

9. 6. 2023

čas čtení 3 minuty

Historička Dina Chapajevová v knize Putinova doba temna, která má vyjít letos na podzim v Londýně, tvrdí, že Putinova propagace restalinizace státu a neomedievalizace ruské společnosti předznamenává další války, pokud nebude poražen na Ukrajině a Rusko neprojde hlubokým procesem pokání.

 20389

Co Rusko získalo zničením přehrady Kachovka?

9. 6. 2023

čas čtení 4 minuty

Silná exploze zničila přehradu Kachovka na jižní Ukrajině. Kdo je za to zodpovědný? Bezpečnostní expert a politický konzultant Nico Lange předpokládá, že Rusko učinilo "akt zoufalství" a vysvětluje, jaký z toho má prospěch, píše Leonhard Landes.

 19834

Rusko ohrožuje nedostatek sladké vody

9. 6. 2023

čas čtení 1 minuta

Vysychající menší ruské řeky a klesající hladiny vody v těch největších nejen že podkopávají zdraví obyvatelstva a schopnost ekonomiky fungovat, ale mohou ohrozit přežití ruského státu závislého na vodních cestách, píše Irina Mišina.

 20388

The Art of Being Sincere

9. 6. 2023 / Marie H Kurfiřtová

čas čtení 4 minuty


Review of Milan Kohout’s Old White Straight Male in Gray Overalls,
Krucemburk, JT’s Publishing, 2023


Milan Kohout’s collection of poems contains deeply personal observations of the contemporary world and glimpses into the feelings it evokes. This is his second poetry collection following Vztek (Rage) in 2017 also by JT’s Publishing.

The poet’s voice is clear, direct, and thought provoking. He states:

“Anger is good because it purifies stupidity
Again people call for wars in the name of the only one God.”i


In addition to writing poetry, the author is a performance artist, writer, and filmmaker. The following poem, which is also a performance piece, depicts an act of self-flagellation:

 19995

Putin postavil dvě třetiny Evropanů proti Rusku

9. 6. 2023

čas čtení 2 minuty

Naděje Vladimira Putina, že těžkosti a ekonomické problémy spojené s válkou na Ukrajině donutí Evropany, aby se obrátili proti svým vládám, se nenaplnily. Odmítnutí potkalo samotné Rusko, které rozpoutalo válku.

 20387

Populistický autoritář Fico si na Slovensku přivlastňuje narativ

9. 6. 2023 / Albín Sybera

čas čtení 7 minut

 
Fico se zaměřuje na znevažování známých odpůrců iliberalismu: Bruselu, NATO a západní "elity"


Průzkumy před podzimními volbami na Slovensku ukazují, že strana bývalého premiéra a populisty Roberta Fica vede. V naději na pokračování v nastoleném tempu Fico a jeho spojenci šíří dezinformace a rozsévají ve slovenské společnosti zmatek podle mnoha známých ruských narativů.

V posledním ze svých útoků proti "elitám" v Bratislavě a Bruselu obvinil slovenský populista a bývalý premiér Robert Fico NATO z toho, že na Slovensku údajně zahájilo kampaň s cílem "obrátit" voliče jeho strany Smer-SD před předčasnými volbami, které se uskuteční 30. září. Fico dále uvedl, že společenství NATO pomáhá slovenská prezidentka Zuzana Čaputová a bývalí členové vlády Eduarda Hegera.

 20386

Rusko organizuje záplavy v okupované Záporožské oblasti

9. 6. 2023

čas čtení 6 minut

Zatímco západní média většinou "hrají na jistotu" a informují o tom, že Kyjiv a Moskva "se navzájem obviňují" z hrozné katastrofy, ruští útočníci aktivně ničí další přehrady v okupovaných částech Záporožské oblasti, upozorňuje Halja Kojnaš.

 20385

ChatGPT vynalezla praní špinavých peněz a je terčem první žaloby v USA

9. 6. 2023 / Fabiano Golgo

čas čtení 3 minuty

Společnost OpenAI, která je zodpovědná za módní inteligenci ChatGPT, se ve Spojených státech stala terčem žaloby za pomluvu, protože chatbot si vymyslel lež o jedné televizní stanici. Jedná se o první případ týkající se OpenAI za pomluvu, který se dostal před soud. V reakci na dotaz jednoho z uživatelů obvinil bot televizního moderátora Marka Walterse ze zpronevěry peněz z jedné nadace, ačkoli k tomu ve skutečnosti nedošlo. Lež byla připsána "halucinaci" umělé inteligence, což je termín označující okamžiky, kdy se robot chová nepředvídatelně a nevysvětlitelně.


 20390

Ruský útok na přehradu ztíží, nikoli zastaví ukrajinský protiútok

9. 6. 2023

čas čtení 6 minut

 
Rusko vyhodilo do povětří přehradu Kachovka a způsobilo tím lidskou a ekologickou katastrofu, ale protiofenzívu to nezastaví, píše Alexandra Klitina na serveru Visegrad Insight.

 
Podle ukrajinských úřadů vyhodila 6. června ruská armáda do povětří hráz vodní elektrárny (MVE) Kachovka.

Přehradu Kachovka, elektrárnu a Severokrymský kanál obsadila ruská vojska během prvních dnů ruské invaze na Ukrajinu v plném rozsahu v únoru 2022. Na okolních územích již začaly záplavy, které způsobují ekologickou a humanitární katastrofu.

Diskuse o možnosti, že Rusové vyhodí do povětří elektrárnu i přehradu, začaly hned, jak se jich ruská armáda zmocnila. V dubnu 2022 ukrajinská vojenská rozvědka oznámila, že ruští ozbrojenci elektrárnu zaminovali. Krátce poté se ukrajinské úřady začaly připravovat na následky a plánovaly záchranu obyvatel.

 16578

O tom velkém zneužívání úplně všeho v sociální a zdravotní oblasti

9. 6. 2023 / Pavel Veleman

čas čtení 2 minuty


"Při otřesech a porážkách bdí humor jako anděl strážný nad lidmi a chrání je, aby nepodlehli zoufalství nebo cynismu, lhostejnosti, umíněnosti…."
"Proto musime my, neodborníci číst "Švejka" znovu a jinak, abychom se dopátrali smyslu díla."

(Karel Kosík, Švejk a Bugulma neboli zrození velkého humoru, 1969)

V situaci, kdy nám vládní politici sdělují, že lidé zneužívají příspěvek na péči, a proto ho nemohou valorizovat, již nejde udělat nic jiného, než si otevřít Haškova Švejka a přečíst si kapitolu "Švejk před soudními lékaři". Posuzování posudkových lékařů tehdy i teď je totiž v takovém režimu absurdní přísnosti, že jsem například znal klientku (jak by řekl Švejk), která si v hospicu užívala zcela zdravá paliativní péči, avšak byla "odhalena" posudkovým lékařem jako simulant a bylo vydáno rozhodnutí: "Zcela zdráva"... Její zneužívání paliativní péče se však  nepodařilo ve správním řízení díky pomalosti úřadů prokázat, protože brzo po vyhození z hospicu zemřela.

 20165

Má-li ČSSD zachránit levici, musí vzít voliče Babišovi útokem zleva

8. 6. 2023 / Boris Cvek

čas čtení 4 minuty


Všímám si v poslední době, že se zase začíná hovořit o České straně sociálně demokratické. Dokonce její neviditelný předseda Šmarda se nedávno objevil ve Dvaceti minutách Radiožurnálu. Už dlouho tvrdím – a je to v zásadě banální fakt – že bývalý elektorát ČSSD nyní volí Babiše a že pokud se chce tato strana vrátit k moci, musí se utkat s Babišem.

 20383

Ruská agrese na Ukrajině: první mrtví při zaplavení Chersonské přehrady; jaderný dozor OSN posílí přítomnost v Záporožské elektrárně

8. 6. 2023

čas čtení 12 minut

 

- Volodymyr Zelenskyj navštívil Chersonskou oblast, kterou postihly povodně po zničení přehrady Nová Kachovka.

Je známo, že na Ukrajinou kontrolovaném břehu Dněpru zemřeli tři lidé, zatímco okupační úřady na levém břehu uvedly, že zahynulo nejméně pět osob.

Ukrajinský prezident ve svém příspěvku na Telegramu napsal:

"Pracovní cesta do Chersonské oblasti. Koordinační schůzka k likvidaci následků likvidace přehrady Kachovské vodní elektrárny.

    Bylo projednáno mnoho důležitých otázek. Operativní situace v regionu v důsledku katastrofy, evakuace obyvatelstva z potenciálních záplavových zón, likvidace mimořádné situace způsobené výbuchem přehrady, organizace podpory života v zaplavených oblastech. Také vyhlídky na obnovu ekosystému regionu a operační vojenská situace v oblasti umělé katastrofy.

    Je důležité vyčíslit škody a vyčlenit finanční prostředky na odškodnění obyvatel postižených katastrofou a vypracovat program kompenzace ztrát nebo přemístění podniků v rámci Chersonské oblasti."

- Pět mrtvých v důsledku záplav v okupované Nové Kachovce 

Pět lidí zemřelo v důsledku záplav po zničení vodní elektrárny Kachovka, informuje agentura Tass s odvoláním na Ruskem dosazeného starostu okupované Nové Kachovky.

- Volodymyr Litvinov, vedoucí okresní správy Beryslav v Chersonské oblasti, uvádí, že kvůli stoupající hladině řeky Inhulets hrozí záplavy dále do vnitrozemí. Napsal to na Telegram:

Litvinov při výčtu několika obcí u Kalinivského, které je od samotného Dněpru vzdáleno asi 35 km, varoval: "Kvůli zaplavení mostu není možné cestovat do obce Zapovit. Voda se dostává do blízkosti domů obyvatel."

- Ruští vojáci se zachraňují na stromech:30873

Podle premiéra Fialy má ČR garance, že důl Turow nepoškozuje životní prostředí

8. 6. 2023

čas čtení 10 minut

tisková zpráva Fridays for Future

Správní soud ve Varšavě 31. května rozhodl, že těžba uhlí na dole Turów může ohrozit životní prostředí. Polské ministerstvo životního prostředí totiž letos v únoru těžbu v Turówě povolilo až do roku 2044. Polský premiér Mateusz Morawiecki navíc uvedl, že Polsko důl nezavře a udělá vše, aby fungoval až do daného roku.

Česko má podle premiéra Petra Fialy ale garance, že důl nepoškozuje zájmy České republiky a zájmy našich občanů. Tímto tvrzením oponuje nejen polským soudům, a jen nás utvrzuje v tom, že pro něj klimatická krize není prioritním tématem. Premiér se očividně rozhodl i přes tvrzení polských soudů držet za jedno s polskou vládou, proti které před pár dny protestovalo půl milionu lidí.

 20383

Ruské síly střílejí na ukrajinské záchranáře, kteří se snaží dostat k lidem uvězněným v zátopami postižených oblastech okupovaného Chersonu

8. 6. 2023

čas čtení 2 minuty

KYJEV - Ruské síly střílejí na ukrajinské záchranáře, kteří se snaží dostat k lidem uvězněným v zátopami postižených oblastech okupovaného Chersonu po zničení přehrady Nová Kachovka, uvedl   ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

"Jakmile se je naši pomocníci pokusí je zachránit, je na ně stříleno," řekl Zelenskyj s odkazem na snahy dostat se k obyvatelům měst na Ruskem okupovaném břehu řeky Dněpr, které byly zaplaveny záplavovou vodou poté, co výbuchy v úterý  zničily přehradu. Záplavová voda podle Kyjeva ohrožuje 80 osad na ukrajinské i Ruskem okupované straně řeky.

"Umírají lidé, zvířata," řekl Zelenskyj. "Ze střech zaplavených domů lidé vidí plavat utopené lidi. To je vidět i na druhé straně. Je velmi těžké dostat lidi z obsazené části Chersonské oblasti. Když se je naše jednotky snaží je dostat ven, okupanti na ně z dálky střílejí."

Wagnerův kanál na Telegramu navrhuje bombardováním zničit přehradu u vodní nádrže nad Kyjevem

8. 6. 2023

čas čtení < 1 minuta

Proč je situace s výbuchem přehrady Kachovská MVE tak krásná? Vysvětluji. V této válce budeme mít vždy jeden hlavní trumf, který můžeme použít proti Chochlům [Ukrajincům]. A není to ani jaderná zbraň. Je to  kyjevská přehrada. Malá tenká přehrada, který zadržuje miliony tun vody, jež se okamžitě vyvalí na Kyjev a spláchne tyto Augiášovy chlévy do kanalizace. Hráz je stará, prohnilá a zrezivělá. Mnoho střel nevydrží. Statisíce Kyjevanů, zejména těch, kteří žijí na nízkém levém břehu, nejspíš okamžitě zemřou. Kyjev se z této katastrofy nikdy nevzpamatuje. Jsem si jist, že tato přehrada je časovanou bombou, jejíž časovač už začal tikat. Díky SSSR za tento trumf v rukávu.


Zelenskyj: Apelujeme na svět: Lidé v zaplavené, Rusy okupované části Chersonu naléhavě potřebují mezinárodní pomoc! Jde jim o život!

8. 6. 2023

čas čtení 1 minuta

Zelenskyj je šokován, že svět lidem v okupované zaplavené části Chersonské oblasti nenabídl vůbec žádnou pomoc:

"Situace v okupované části Chersonské oblasti je naprosto katastrofální. Okupanti prostě nechali lidi v těchto hrozných podmínkách. Bez záchrany, bez vody, jen na střechách v zaplavených obcích. A to je další záměrný zločin Ruska: poté, co teroristický stát způsobí katastrofu, maximalizuje i škody z ní.

Nyní potřebujeme jasnou a rychlou reakci světa na to, co se děje. Nelze ani s jistotou stanovit, kolik lidí na dočasně okupovaném území Chersonské oblasti může zemřít bez záchrany, bez pitné vody, bez potravin, bez lékařské péče. Naše armáda a speciální služby zachraňují lidi, jak je to jen možné, navzdory ostřelování.

Je však třeba vyvinout rozsáhlé úsilí.

Potřebujeme, aby se mezinárodní organizace, například Mezinárodní výbor Červeného kříže, okamžitě zapojily do záchranné operace a pomohly lidem v okupované části Chersonské oblasti. Každý člověk, který tam zemře, je rozsudkem nad stávající mezinárodní architekturou a mezinárodními organizacemi, které zapomněly, jak zachraňovat životy. Pokud nyní v oblasti této katastrofy není žádná mezinárodní organizace, znamená to, že vůbec neexistuje, že není schopna fungovat. Všechny příslušné výzvy ze strany Ukrajiny a naší vlády jsou na místě."V Polsku způsobili katoličtí fanatici smrt další těhotné ženy

8. 6. 2023

čas čtení < 1 minuta

V Polsku mezitím zemřela další žena poté, co jí v nemocnici neprovedli potrat, aby jí zachránili život, protože plodu stále tlouklo srdce.

Nyní přestala bít dvě srdce.

Dobrá práce, katoličtí fanatici, kteří nenávidí ženy.

Desítky milionů lidí v USA dostaly výstrahu před zhoršenou kvalitou ovzduší, protože kouř z lesních požárů v Kanadě se šíří na jih

8. 6. 2023

čas čtení 4 minuty


Východní státy USA včetně New Yorku, Massachusetts a Connecticutu vydaly výstrahy,   v Kanadě hoří stovky požárůDesítky milionů lidí ve Spojených státech byly ve středu varovány ohledně kvalityovzduší, protože kouř z kanadských požárů se šířil na jih a v některých největších městech země zbarvil oblohu do kalné hnědé barvy a nasytil ovzduší škodlivým znečištěním.

 19475

Státy EU, které odmítají přijímat uprchlíky, budou muset zřejmě platit až 20 000 eur za každého jednotlivého odmítnutého migranta

8. 6. 2023

čas čtení 5 minut

 
V Lucemburku se budou projednávat plány, jejichž cílem je spravedlivější rozdělení odpovědnosti za uprchlíky přicházející do Evropy


Země EU, které odmítnou přijmout migranty nebo žadatele o azyl, by podle radikálních návrhů, jejichž cílem je zmírnit tlak na země v první linii, včetně Itálie a Řecka, mohly platit až 20 000 eur za jednoho každého odmítnutého uprchlíka.

Ministři vnitra z 27 členských států se ve čtvrtek zúčastní krizového zasedání v Lucemburku, aby projednali dva klíčové návrhy včetně relokačního systému pro více než 100 000 migrantů ročně.

Bezdomovectví | Rakousko | Automobilismus | Drogy | Zakázaný film ČT o Andreji Babišovi Selský rozum | Přímá demokracie | Norsko | Komunistická idea a její reflexe v politice i teorii | Katolická církev | Brexit | Islamofobie | Slovensko | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Očkování a racionalita | Srbsko | Japonsko | Státní správa v České republice | Budoucnost médií | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | Film | Donald Trump | Popkultura a společnost | Vědecký výzkum, Akademie věd a společnost | Povodně a změna klimatu | Demokratický proces se zasekl | Mučení | Český film | Kavkaz, Náhorní Karabach, Čečensko | Český památník z velkého roku | Írán | Genderová nerovnost ve společnosti | Řádění exekutorů v České republice | Druhá světová válka | Školství | Venezuela | Kuba | Václav Havel - dramatik a politik | Prezident Miloš Zeman ve funkci | Konec Obamovy agendy, selhání reforem v USA | Wikileaks | Korupce | 21. srpen 1968 | Čína | Německo dnes | Chudoba | Jemen | Nobelova cena míru | Turecko | Technologie | Globalizace | Životní prostředí | Občanská společnost | Ekonomika | Lidská práva | Kulturník | Extremismus | Sýrie | Spam a šíření dezinformací na internetu | Sociální poměry | Joe Biden | PPF | ISIS, Islámský stát | Česká literatura | Babiš | Léková politika, zdravotnictví | Rozhovory Britských listů | Doprava | Energetické úspory | Imigrace do Evropy | Česká republika | Velká Británie - politika a společnost | Polsko | Francie | Ekologie | Lidské zdraví | Zdravotnictví a reformy | Ukrajina, Rusko a dodávky plynu do Evropy | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Evropská unie | USA | Gruzie, Rusko a Jižní Osetie | Linefall | Petr Fiala | Sdělovací prostředky | Koronavirus | Česká politická scéna | Identita | Budoucnost NATO a OSN | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Globální oteplování | Rusko za Vladimíra Putina | Ukrajina
15701