30726

Křehká konstituce české exekutivy možná zažívá rozhodující pád

Čiré zoufalství ve smutných očích Babišových

8. 4. 2021 / Bohumil Kartous


"Pan prezident se vměšuje do věcí, do kterých mu nic není," napsal mi před pár dny blízký člověk, o němž vím, že volil jak hnutí Ano, tak pana prezidenta. Čte to nyní tak, že snaha za každou cenu přivézt Sputnik vede k tlaku z hradu na Strakovu akademii a to pak má z následek změny ve vládě. Čte to správně a nesouhlasí s tím. Vidí, k jak zoufalým činům se uchyluje vláda, která by měla hájit zájmy české společnosti, jak to nezvládá, jak selhává každým dalším krokem a jak místo toho prosazuje řešení, která mohou českým zájmům významně uškodit. Ujistil jsem ho, že nejde jen o ruskou vakcínu, že jde v prvé řadě o dostavbu Dukovan, kterou se snaží česká vláda - za bedlivé asistence pana prezidenta a toho podivného panoptika, jež ho obklopuje - předat s červenou mašlí darebáckému Kremlu. Tyto vzájemně související události začínají být tak vysoce čitelné, že zoufalství v očích pana premiéra poroste úměrně tlaku, který není schopen zvládat a úměrně omylům, jichž se nutně dopouští každý, kdo v krizové situaci primárně hledí na svůj sobecký zájem.

Rozhovor Britských listů 378. Koronavirus: ČR je na dobré cestě

7. 4. 2021Česká republika má stále relativně vysokou míru nákazy, i když je trend nyní sestupný. Co si o situaci myslí imunolog profesor Václav Hořejší? Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 7. dubna 2021.

 16943

Vydělávají na pandemii?

8. 4. 2021 / Jan Čulík

Dostali jsme od firmy Lesensky.cz reklamní PR článek, zveřejněný níže, doporučující veřejnosti, aby si od ní pořídila oxymetr, důležité zařízení pro zjišťování stavu po nákaze koronavirem.  Mít doma oxymetr ve vysoce koronavirem promořené zemi je skutečně důležité, neboť jedním z největších nebezpečí koronavirové nákazy je náhlý pokles kyslíku v krvi, který nakažený kupodivu v prvních hodinách nemusí vůbec zaznamenat, přestože je v situaci ohrožení života. Jakmile zjistíte, že vám poklesla koncentrace kyslíku v krvi, okamžitě volejte sanitku.

Což o to, popis výrobku, který z reklamního PR článku uvádíme níže, je naprosto správný a důležitý.

Čtenáře však zaujme toto. Součástí všeobecných, běžně známých informací, je, že oxymetr stojí maximálně něco kolem čtyř stovek Kč.  Podívejte se například na stránky proklínané nadnárodní Bezosovy firmy Amazon.com (která ovšem v Británii během pandemie naprosto exceluje, protože když si na jejích stránkách něco objednáte, Amazon vám to do domu dodá většinou ještě týž den!).
 
Zde najdete nabídku celé řady oxymetrů a zjistíte, že stojí od dvanácti do cca dvaceti amerických dolarů, tedy v přepočtu od 280 do 430 Kč.  Viz třeba tento obrázek. Cena 12.04 amerických dolarů je 261.59 Kč:


Proč tedy firma Lesensky.cz oxymetry prodává za trojnásobně vysokou cenu a ještě tvrdí, že to bylo na těch 1500 Kč "zlevněno"?

Přijde mi to jako všechno: Lidé v ČR vydělávají daleko méně než lidé na Západě, a proto je tam zboží daleko dražší.

Mnozí to už nepamatují, ale těsně po pádu komunismu vznikl zajímavý jev: Tyčinky Mars a podobná čokoláda se v ČR prodávaly za daleko vyšší ceny než na Západě, prodejci zneužívali skutečnosti, že to mělo být "něco extra", "něco západního", kdežto na Západě to byl jen obyčejný pišingr. Tohle snad už dnes v ČR nepůsobí, nebo ano?

V každém případě - mít oxymetr v domácnosti je dnes důležité, ale prosím, nenechte se balamutit reklamními články a srovnávejte ceny.

 16637

Průběžné zpravodajství:

Ruští výrobci vakcíny Sputnik V útočí na slovenský tisk

8. 4. 2021

Ve středu 7. 4. bylo v ČR zaznamenáno dalších 7015 nových denních nákaz.  )  V ČR do 7. 4. zemřelo  27 466 lidí, to je denní nárůst o 137 mrtvých.  V nemocnicích je 6504 osobPočet registrovaných nakažených v ČR  dosáhl počtu 1 567 848 osob. MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE.

Ve středu 7.4.  bylo očkováno v ČR 41 460 
osob!  ČR musí očkovat půl milionu lidí týdně. Očkuje více než o polovinu lidí méně. Takhle bude trvat proočkování 60 procent obyvatelstva (pro ukončení pandemie nedostatečné) celý rok.  Ukončeno bylo očkování u 20 344 osob,  celkem bylo proočkováno 1 909 475 dávek. První dávkou bylo očkováno 1 274 908  osob, druhou dávkou  634 567 osob. 

- Lidé kolem dvaceti by se měli nechat očkovat proti covidu, navzdory skutečnosti, že při očkování vakcínou AstraZeneca/OXford vyskytlo několik vzácných případů srážlivosti krve (79 případů na 20 milionů očkovaných). Má totiž širší prospěch pro jejich rodiny, přítele a sousedy, i přímý prospěch pro ně, zdůraznil profesor David Spiegelhalter, přednosta Wintonova střediska pro komunikaci rizika a důkazů na University of Cambridge. Řekl ve čtvrtek ráno v britském rozhlase, že kdyby byl očkován stadion ve Wembley, plný dvacetiletých lidí, u jen jednoho z nich by vznikla srážlivot krve.  ZDE 

- V Británii bylo nyní první vakcínou očkováno 47,5 procent obyvatel, druhou vakcínou 8,5 procent obyvatel. Británie zaznamenala za posledních 24hodin 2763 nákaz a 45 úmrtí.
 16478

Všechny tři klíčové velmoci – USA, Rusko a Čína – se chovají nadmíru nezodpovědně

Bidenova vláda rozehrává riskantní hru s dvěma těžkými váhovými kategoriemi najednou – s Čínou a Ruskem

8. 4. 2021 / Daniel Veselý

Při sledování produkce českých médií může nezaujatý divák, čtenář či posluchač nabýt klamného dojmu, že svět ohrožují v první řadě Rusko a Čína, tedy tradiční nepřátelské mocnosti západního civilizačního okruhu. Jako by se Spojené státy s nástupem blazeovaného Joea Bidena staly znovu konstruktivní silou v geopolitické aréně. Jedná se ale o nadmíru pokřivený obraz, neboť šokující nezodpovědnost a zhoubné jednání na světové scéně předvádějí i Bidenovy USA. 

30714

Testovací Potěmkin II

8. 4. 2021 / David Marenčák

Ilustrace: Jáchym Bohumil Kartous

Protože veskrze slabá a neschopná vláda naslouchá rozmarům lidu, který s prvními „letními“ dny začal spontánně rozvolňovat, začali o něm mluvit i ti, kteří ještě včera svorně tvrdili, že se nic nesmí uspěchat.

S tím nemohlo nepřijít otevření škol. I v této věci, jako ve všech ostatních, se toho mnoho nažvanilo, ale nic nepřipravilo. Ministr školství „Mor“ sice svoji pozici na rozdíl od „vzpurného“ kolegy ustál, ale i on hodil školy, děti i rodiče přes palubu – testujte se. Sami. Tady máte návod. Vlastně nemáte. Poraďte si.

 16941

ČR patří k zemím s nejvyšším počtem přebytečných úmrtí v důsledku covidu

8. 4. 2021

ČR patří globálně k zemím s nejvyšším počtem přebytečných úmrtí v důsledku covidu-19. 

V porovnání s počty úmrtí v předchozích letech stoupl za poslední rok počet přebytečných úmrtí v ČR o 25 procent normálního počtu průměrně umírajících lidí.

ČR zaznamenává 2500 přebytečných úmrtí na milion obyvatel, a je tak globálně na pátém nejhorším místě. Zdroj: Financial Times

Brexit a Severní Irsko: Jak to začalo a jak to pokračuje

8. 4. 2021

Aktualizace ohledně červených autobusů. V roce 2016 používali před referendem o brexitu aktivisté za odchod Británie z EU červeného reklamního autobusu se lživým tvrzením, že po odchodu z EU nebude muset Británie už platit do EU 350 milionů týdně a bude moci investovat namísto toho investovat do britského státního zdravotnictví. Byla to lež. Brexit stál mezitím Británii mnoho miliard liber. A jak to dopadá s červenými autobusy, ukazuje včerejší fotografie ze Severního Irska...

Už jsme na to upozorňovali: Brexit vyvolal v Severním Irsku vlnu násilí

8. 4. 2021

Ve středu demonstranti podpálili městský autobus:Severoirští protestantští unionisté nejsou spokojeni s dohodou, kterou Boris Johnson uzavřel s Evropskou unií, podle níž zůstalo Severní Irsko součástí jednotného evropského trhu a k celním prohlídkám dochází na hranici mezi Severním Irskem a hlavním britským ostrovem, aby nevznikla na irském ostrově hranice mezi Severním Irskem a Irskou republikou, která by se okamžitě stala terčem útoků teroristů,

Severoirští protestantští unionisté idiotsky hlasovali pro brexit, ale teď se jim nelíbí, že brexit posunul Severní Irsko výrazně k začlenění do Irské republiky.

Londýnská média neuvěřitelné násilí, k němuž po řadě desetiletích nyní dochází v Severním Irsku, více méně ignorují. Angličanům je to jedno.

K tomu: ZDE

Záběry najdete na sociálních sítích:
30725

Češi, Kellner, fenomén ikonické smrti a černá labuť

8. 4. 2021 / Jana Feiglová

Ilustrace: Jáchym Bohumil Kartous

Byly prázdniny 31. srpna 1997 a já se vrátila unavená domů po několika dnech strávených s přáteli. Nic jako chytré mobily neexistovalo a denní tisk ani televizní vysílání se ke mně ten den nedostaly. Dodnes si živě pamatuji setkání s příbuznou, která kolem mě chodila a tvářila se zapškle a zlomeně, jako bych se dopustila něčeho šíleného. Po chvíli jsem se jí na to přímo zeptala. Dostalo se mi vzteklé a vyčítavé odpovědi: „Ani nevíš, že umřela princezna Diana!“

30391

Klimatická nouze způsobila 20procentní pokles v růstu zemědělské produkce

8. 4. 2021

Ilustrace: Jáchym Bohumil Kartous

Analýza publikovaná v časopise Nature Climate Change uvádí, že lidmi způsobená klimatická nouze je za posledních 60 let zodpovědná za 20procentní pokles v růstu globální zemědělské produkce. Je to černé na bílém. Tento pokles je způsoben tím, že spalujeme uhlí, benzín a zemní plyn na elektřinu, teplo a dopravu.

Spálili jsme už hodně fosilních paliv, zatímco do citlivé atmosféry vypouštíme miliardy a miliardy tun oxidu uhličitého – plynu zachycujícího teplo. Jako kdybychom v atmosféře odpálili tisíce atomových bomb. Oteplilo se a zemědělství to očividně nesvědčí, poznamenává Juan Cole.

 16605

Ve Vídni byla zahájena nadějná jednání o íránské jaderné dohodě

8. 4. 2021

Američtí a íránští představitelé vyjádřili optimismus po zahájení „konstruktivních“ rozhovorů ve Vídni zaměřených na oživení klíčové dohody o íránském jaderném programu z roku 2015, od níž USA v roce 2018 za vlády bývalého prezidenta Donalda Trumpa jednostranně odstoupily. Trumpova administrativa poté na perskou velmoc uvalila tvrdé sankce. Obě země se nepřímo setkaly prostřednictvím dalších stran, které rovněž jadernou dohodu podepsaly. Zde je prohlášení mluvčího íránské vlády.

Ali Rabiei: „Jsme přesvědčeni o tom, že jsme na správné cestě. A pokud se ukáže dobrá vůle Američanů, jejich serióznost a poctivost, mohlo by to být dobré znamení pro lepší budoucnost - pro budoucnost míru a bezpečnost našeho regionu i světa. “

Mezitím to vypadá, že íránská vojenská loď byla v Rudém moři poškozena izraelskou minou. List New York Times uvádí, že izraelští představitelé Spojeným státům oznámili, že za útok nese odpovědnost Izrael. Jedná se o poslední ze série námořních útoků mezi Izraelem a Íránem.


Informace v angličtině ZDE

Milí čtenáři a příznivci Britských listů

7. 6. 2020

Je  to poněkud trapné, ale musíme znovu zdůraznit, že za nynější míry finanční podpory od čtenářů Britské listy do několika měsíců skončí.

V nynější stále se zhoršující domácí české politické situaci jsou Britské listy jedním z mála seriozních a nezávislých informačních zdrojů, přinášející do uzavřeného českého prostředí otevřenou debatu z vnějšího světa a neúplatnou analýzu domácích poměrů, která není závislá na žádné kmenové příslušnosti znesvářených domácích aktivistických skupin.

Ano, samozřejmě, nezávislé myšlení bolí. Vždycky se pobavím nad občasnými zuřivými reakcemi od čtenářů s klapkami na očích a uších, kteří nám důrazně oznamují, že přestávají Britské listy číst, jako by jejich čtením dělali NÁM milost. Jestliže se však někdo zuřivě rozhodne odstřihnout se od seriozních, otevřených informací z vnějšího světa, je to jeho blbost... :) 

Vydávání Britských listů není zadarmo. Potřebujeme na jejich provoz přibližně 70 000 Kč měsíčně a v tom ohledu plně závisíme na finanční podpoře našich čtenářů. Zvlášť v dnešní době, když už v kmenově rozdělené české společnosti existuje jen minimum informačních zdrojů, které nejsou závislé na nějakém oligarchovi či politickém seskupení, a je jen málo serverů jako Britské listy, které přinášejí otevřené a věcné informace o situaci v zahraničí, která výrazně ovlivňuje to, co se děje v ČR, je role Britských listů nezastupitelná.

V současnosti však nevybereme měsíčně tolik drobných příspěvků od našich čtenářů, aby nám finanční rezerva neklesala. V takovéto situaci do pár měsíců zkrachujeme.  Pokud si přejete, aby byl i nadále v české společnosti slyšen nezastupitelný hlas Britských listů, prosíme, přispívejte pravidelně na jejich provoz částkou cca 200 Kč měsíčně.

Děkujeme

Britské listy
30689

Lidé mladší 30 let by měli být očkováni jinou vakcínou než AstraZeneca, doporučil britský poradní orgán

7. 4. 2021

Ilustrace: Jáchym Bohumil Kartous

Zdraví dospělí mladší 30 let by měli být očkováni jinou vakcínou než AstraZeneca, pokud je v jejich oblasti k dispozici a pokud nejsou vážně ohroženi covidem, doporučuje britský vládní poradní orgán pro očkování.

Evropský lékový úřad mezitím potvrdil, že zkoumá, zda jiné vakcíny, které používají podobnou technologii jako AstraZeneca, zosobňují nějaké riziko. V souvislosti s vakcínou firmy Johnson & Johnson se vyskytly tři případy vnitrožilního tromboembolismu.
 16447

Strategie "maximálního globálního potlačení" COVIDu

7. 4. 2021

Na konci roku 2020 existovala silná naděje, že vysoká úroveň proočkovanosti přinese lidstvu konečně převahu nad virem SARS-CoV-2 způsobujícím chorobu COVID-19. V ideálním scénáři by virus byl udržován na velmi nízké úrovni bez dalšího narušování provozu společnosti nebo významných počtů úmrtí, napsali Susan Mitchieová a kolektiv.
 16637

Průběžné zpravodajství:

Každý třetí pacient s dlouhým covidem trpí duševní chorobou

7. 4. 2021

 
V úterý 6.4.  bylo v ČR zaznamenáno podle neúplných statistik dalších 5522 nových denních nákaz.  )  V ČR do 6. 4. zemřelo  27 329 lidí, to je denní nárůst o 160 mrtvých.  V nemocnicích je 6744  lidí, to je denní nárůst o 1035 osob.  Počet registrovaných nakažených v ČR  dosáhl počtu 1 560 777 osob. MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE.

V úterý 6.4.  bylo očkováno v ČR 41 564
osob!  ČR musí očkovat půl milionu lidí týdně. Očkuje skoro přesně o polovinu lidí méně. Takhle bude trvat proočkování 60 procent obyvatelstva (pro ukončení pandemie nedostatečné) celý rok.  Ukončeno bylo očkování u 26914 osob,  celkem bylo proočkováno 1 864 099 dávek. 

- Babiš odvolal ministra zdravotnictví Blatného. Má ho nahradit ředitel fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger. Je to už několikerá výměna ministra zdravotnictví uprostřed krize. Podivné chování.

- 34 procent pacientů s dlouhým covidem trpí po půlroce psychiatrickou či neurologickou chorobou, vyplývá z americké studie 236 379 pacientů. Nejčastější jsou úzkostné stavy, ty se vyskytují u 17 procent osob. Experti varují, že zdravotnictví bude potřebovat podstatné finanční zdroje na řešení této krize po mnoho let. ZDE  

- Počet úmrtí v Brazílii překročil 4000 denně. Dosáhl počtu 4915. Celkem v Brazílii zemřelo témšř 337 000 osob. Brazílie také zaznamenalo 86 979 nákaz. "Je to biologická Fukušima," řekl  Miguel Nicolelis, profesor americké Duke University.

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

Rozhovor Britských listů 377. Kdyby média informovala o osudech mrtvých, lidem by došlo, co jim způsobili mocní

1. 4. 2021

Během podzimní vlny pandemie zemřelo tolik lidí jako za heydrichiády"To, že se u nás v médiích necitují ty individuální příběhy mrtvých, má jeden jediný důvod. A sice strach médií z toho, že kdyby ty příběhy opravdu citovali, lidem by došlo, do jaké tragédie naši mocní tuto zemi přivedli. Ta čísla jsou neutrální. Co se dělo v koncentračních táborech: Člověk byl nejdřív zbaven svého jména a dostal číslo. A přesně o to tady dneska jde. Lidé ztrácejí svá jména a jsou považováni za čísla. Tak to nejde dál. To není v pořádku. Každý člověk má mít svou důstojnost. A ta důstojnost má být zajištěna ústavou a je dána naším morálním řádem. Ve kterém se už dva tisíce let celá evropská společnost pohybuje a v níž důležitost jednoho každého lidského života je podmíněna právě velikonočním příběhem.

Tím, že naši mocní zvolili strategii, které se eufemisticky říká promořování, zpochybnili důstojnost lidského života. Tato strategie je chybná, tato strategie je nedůstojná lidského života a musí být kategoricky odmítnuta z hlediska morálního. Každý lidský život má před tváří Hospodinovou neopakovatelnou cenu a kdokoliv to zpochybňuje, dostává se na stejnou úroveň jako totalitární režimy. Je krutou pravdou, že během podzimní vlny pandemie zemřelo tolik lidí jako za heydrichiády. Za největší tragédii českých dějin. Je dobré o tom vědět, je dobré o tom mluvit a je dobré se proti takovému způsobu jednání výrazně ohradit.

Kapitáni průmyslu se brání jakýmkoliv možnostem, aby byly zastaveny podniky. Jakoby jim nešlo o lidské životy. Jakoby jim nešlo o to, že tam, u nich, pracují lidé. Jde jenom o zisk, jde o kšeft, a zde musím opakovat slova Prorokova: 'Zlato a stříbro jejich nepomůže jim v den soudu Hospodinova.'"

Velikonoční zamyšlení teologa a historika Richarda Vlasáka v rozhovoru s Janem Čulíkem. Vysílá se na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od Velkého pátku 2. dubna 2021.
 16936

Jen si tak trochu zaválčit, aneb Vovovy výbušné předvolební bliny

7. 4. 2021 / Karel Dolejší

Grafika: Wikimedia Commons. Licence: Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported.

Vojenské orgány tzv. Doněcké a Luhanské lidové republiky na východě Ukrajiny, plně podřízené štábu ruské 8. gardové armády v Novočerkasku, vyhlásily kompletní mobilizaci ročníků 1994-2003. Na Krymu a na území DLR/LLR se podle ukrajinských úřadů v současnosti nachází nejméně 60 000 ruských vojáků - a jejich počet dále stoupá. Kromě toho se shromažďují uskupení ruských jednotek po celé délce společné hranice s Ukrajinou a po Lukašenkově Canosse již nelze vyloučit ani využití běloruského území k ruským ofenzívním operacím. V Černém moři se nachází tolik ruské námořní pěchoty přesunuté ze severu, aby Kreml mohl plánovat "svůj Inčchon" v oblasti ukrajinské Oděsy. Protiopatření Kyjeva vůči narůstající hrozbě útoku jsou do této chvíle naprosto nedostatečná.

 16937

Mezitím v Absurdistánu 170:

Chaos při covidovém očkování, polští kněží bojují proti karanténě po celém světě a Státní lesy v Polsku dále kácejí co největší množství stromů

7. 4. 2021 / Tomasz Oryński

Foto: Internetové stránky nového polského "Nejvyššího soudu", státní instituce v zemi, která má odluku církve od státu zdůrazněnou v ústavě

Zdá se, že se rozpory mezi stranou PiS a jejími koaličními partnery prohlubují. Když byly vyhlášeny předčasné volby starosty města Rzeszów, strana Zbigniewa Ziobra postavila vlastního kandidáta. Marcin Warchoł, náměstek ministra spravedlnosti, byl k překvapení všech doporučen odcházejícím levicovým starostou. Ten rychle zahájil svou kampaň, a tak místní hasiči mimochodem obdrželi zboží v hodnotě 150 000 zł - uhrazené z „Fondu spravedlnosti“,  který byl zřízen na pomoc obětem trestného činu.
30710

Není nutno, aby

7. 4. 2021 / Petr Haraším

Ilustrace: Jáchym Bohumil Kartous

Jak se dá již lehce věštit-haruspikovat z vnitřní náplně mimořádně vyvedených pekařských dobrot, slovutný manažer, čo „všetko umí“, vyrazil do tenat EU vyjednat spravedlivý podíl z navýšených dodávek Pfizeru, přičemž všem vyjednávačům vyrazil dech. Ještě teď se ostatní účastníci porcování vakcín smíchy sotva drží na nohou. Celé české společnosti zas jednou halasně nalhal, jak s těmi, co nám ukradli naše neobjednané vakcíny, řádně s Kurzem zatočí, až jim polezou oči minimálně z důlků. Nu což, plán to byl skvělý, hodný krizového manažera. Volejme Bravo, Mistře.
 16940

Podobně jako v ČR, i covidová katastrofa v Brazílii nyní ohrožuje celý svět nezvládnutelnými variantami koronaviru

7. 4. 2021

V zemích, jako je Brazílie nebo Česká republika, kde se koronavirová nákaza šíří nekontrolovaně skoro nejintenzivnějším způsobem na světě, a státní infrastruktura je natolik rozložená, že proti tomu politikové  nečiní efektivní kroky (v ČR dochází navzdory trvale vysoké míře nákazy a umírání k rozvolování karanténních opatření a Babiš chce dokonce otevírat školy, a to dokonce! bez vyučování na směny!) ohrožují danou zemi, daný region a celý svět rychle vznikající nové varianty koronaviru, které jsou daleko nebezpečnější, vedou k umírání stále mladších lidí a hrozí se vymknout vakcínám. Po reportáží to profesor Miguel Nicolelis s Duke University v rozhovoru z města Sao Paolo důrazně potvrzuje.

Brazílie - i Česko - nyní přímo ohrožují celý svět.


V této reportáži Channel 4 News z úterního večera vidíte hrůznou situaci v Brazílii. Umírají i mladí: Jedna manželská dvojice v tomto filmu oplakává svého dvaadvacetiletého syna, který zemřel na covid těsně poté, co ukončil studium na vysoké škole. V důsledku zahlcení nemocnic pro něho nebyl ventilátor - stejně jako v Praze v nemocnici Na Františku nebyl pro  básníka a zpěváka Jana Vodňanského, který také zemřel, Nikdo za tento šlendrián není stíhán...

 16939

Itálie zrušila preventivní cenzuru filmů

7. 4. 2021 / Giorgio Cadorini

Ministr kultury Dario Franceschini zrušil dne 5. dubna preventivní cenzuru filmů, která v Itálii platila od roku 1913. Jejími obětmi byla četná díla věhlasných režisérů, mezi nimi Pier Paolo Pasolini a Luchino Visconti. V roce 1976 bylo dokonce nařízeno spálení filmu Bernarda Bertolucciho Poslední tango v Paříži. Zachránily se jenom tři kopie, které sloužily jako doličný předmět. Zákazy mívaly náboženské, moralistické i politické důvody. Například v roce 1982 zakázali promítání filmu Mustafy Al-Akkada Lion of the desert (Pouštní lev), protože ukazuje zločiny italského vojska z doby, kdy Libye byla italskou kolonií.

 16786

Koronavirus: Jak se vyhnout cunami chronických potíží, narušení výzkumu a zdravotní péče

7. 4. 2021

V důsledku pandemie lze očekávat příval chronických onemocnění, zejména kardiometabolických chorob, které mohou vést k enormní vlně úmrtí a invalidity. To vyžaduje okamžité uplatnění důkladných strategií. COVID navíc narušil i normální provoz kardiovaskulárního výzkumu a péče. Lze jej však také proměnit v příležitost uplatnit nové přístupy vedoucí k novým úspěchům, píše přední americký kardiolog Robert M. Califf v časopise Circulation.

Tisková zpráva:

„Očkovací pasy ano, ale nesmí nikoho diskriminovat,“ Kolaja sdílí obavy WHO

7. 4. 2021

Místopředseda Evropského parlamentu Marcel Kolaja sdílí obavy Světové zdravotnické organizace, která dnes varovala před znevýhodněním těch, kdo nemají přístup k očkování. To souvisí se snahou Evropské komise schválit ještě do konce letošního června tzv. očkovací certifikát. Kolaja od začátku prosazuje, aby tento průkaz nebyl diskriminující a nevylučoval z cestování osoby, které se nemohou naočkovat.
 16933

Postsovětské SNS už s návratem Ukrajiny nepočítá

7. 4. 2021

Pomalý odchod Ukrajiny z postsovětské organizace Společenství nezávislých států (SNS) některé lidi v Moskvě vede k představě, že se Kyjev nakonec vrátí. Ale poslední jednání SNS ukazuje, že v ruském hlavním městě již nikdo taková očekávání nechová, upozorňuje Jelena Černěnková.
 16467

Alexej Navalnyj: "Tuberkulóza by byla úlevou"

6. 4. 2021

 

Vězněný ruský opoziční politik Alexej Navalnyj (44) trpí příznaky choroby dýchacích cest a byl testován na covid. Byl převelen ma vězeňskou marodku.

Navalnyj obvinil zaměstnance věznice, kde je zadržován ve velmi tvrdém režimu, že mu odepřeli řádné léčení akutní bolesti zad a nohy. Uvedl, že tři osoby z jeho vězeňského pokoje byly hospitalizovány s tuberkulózou a projevil černý humor, když vyjádřil přesvědčení, že by pro něho tuberkulóza mohla být úlevou:
 16637

Průběžné zpravodajství:

Vakcína AstraZeneca zřejmě způsobuje vzácné případy srážlivosti krve, ale "nevíme proč"

6. 4. 2021

V pondělí 5.4. bylo v ČR zaznamenáno podle neúplných statistik dalších 1405 nových denních nákaz.  (Dnešní údaje jsou nespolehlivé, protože zdravotnictví mimo pracovní dny případy řádně neregistruje.)  V ČR do 5. 4. podle neúplných informací  zemřelo  27 169 lidí, to je denní nárůst o 112 mrtvých.  V nemocnicích je 5709  lidíPočet registrovaných nakažených v ČR  dosáhl počtu 1 555 245 osob. MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE.

V pondělí 5.4. bylo očkováno v ČR jen
8,256 osob!  ČR musí očkovat půl milionu lidí týdně. Ukončeno bylo očkování u 6548 osob,  celkem bylo proočkováno 1 818 756 dávek. 

/- Činitel Evropského lékového úřadu Marco Cavaleri sdělil italským novinám Il Messagero, že zřejmě existuje jasná vazba mezi vakcínou AstraZeneca a velmi vzácným výskytem případů krevní srážlivosti a snížení počtu krevních destiček u mladších lidí, avšak vědci nevědí proč. Německo, Itálie, Francie, Španělsko a Holandsko nedávnio před rozhodnutím Evropského lékového úřadu dočasně omezily očkování mladších lidí vakcínou AstraZeneca. Britský zdravotnický regulační orgán MHRA uvažuje o podobném rozhodnutí. Profesor Neil Ferguson z Imperial College v Londýně řekl v BBC, že je otázkou, zda by měli být mladší lidé očkováni touto vakcínou. Dodal, že zřejmě i ostatní vakcíny způsobují v ještě menší míře tyto problémy. Zdá se, že je to spojeno s věkem, a do určité míry, i když důkazy jsou slabší, i s pohlavím. Zřejmě jsou více postiženy mladší ženy. Mnozí ale poukázali na to, že míra rizika je například daleko menší, než je míra rizika u antikoncepčních pilulek.

- Ve Spojených státech bylo očkováno jednou nebo dvěma vakcínami už nejméně 107,5 milionu lidí, což je přibližně třetina obyvatelstva, avšak přesto se v některých oblastech USA nákaza dále vážně šíří. Ve státě Michigan například bylo v pondělí zaregistrováno 11 082 nových nákaz, celkem je tam registrováno 779 974 infekcí, počet mrtvých tam stoupl o 23 na 17 282.

- Indické město Dillí zavedlo zákaz nočního vycházení od 22 hodin do 5 hodin ráno. Bude platit do 30. dubna.

- Americký stát New York začíná očkovat proti covidu všechny osoby nad 16 let.

- Britští vědci varují, že by Británie mohla v létě utrpět navzdory očkování třetí vlnu pandemie, pokud budou odstraněna všechna karanténní opatření. Je to na základě studie z London School of Hygiene and Tropical Medicine. Ta zjistila, že další etapa rozvolňování "může vést k malému nárůstu infekcí a úmrtí". 
 16933

Putin zůstane u moci zřejmě až do roku 2036

6. 4. 2021

 

Vladimír Putin podepsal zákon, který mu umožní, aby kandidoval na ruského prezidenta ještě dvakrát, takže může prezidentem potenciálně zůstat až do roku 2036. Přepsal ústavu způsobem, který jeho kritikové označují za "brutální uchvácení moci".

Putin v Rusku vládne od roku 2000 a pokud skutečně zůstane u moci do roku 2036, bude tam vládnout déle než Stalin, který byl u moci 29 let. Putin by se tak stal nejdéle Rusku vládnoucí osobou od doby ruského carského mocnářství.

Někteří komentátoři si myslí, že Putin si prostě nedokázal zajistit spolehlivého nástupce a také zajistit, aby byl on i jeho příbuzní po odchodu do důchodu v bezpečí. Nový zákon také poskytuje Putinovi i Medveděvovi imunitu před trestním stíháním. Prezidentské funkční období bylo také prodlouženo na šest let. Nynější Putinovo funkční období skončí r. 2024.

Podrobnosti v angličtině ZDE  

Jak se dalo očekávat, brexit vyvolal v Severním Irsku násilí

6. 4. 2021

Aktualizace: podpalování aut a násilí v Severním Irsku pokračovalo i v pondělí v noci.

Protestantští unionisté se v důsledku brexitu obávají začlenění Severního Irska do Irské republiky, a tak páchají násilné demonstraceRoznětkou už tři dny trvajících násilných nepokojů v Severním Irsku  se stal pohřeb politika z nacionalistické, katolické politické strany Sinn Féin, avšak protestantští loajalisté házejí na policii Molotovovy koktejly a podpalují automobily, protože se obávají politické marginalizace.
 16932

Průběžné zpravodajství:

Největší nebezpečí představují nové varianty koronaviru

5. 4. 2021


Foto: Australský designer vyrobil z nudy v karanténě v hotelu v Brisbane z papírových pytlíků, v nichž mu hotel dodává do pokoje jídlo, koně jménem Russell. Do karantény na čtrnáct dní musel po neplánované cestě do Londýna na pohřeb svého otce, který upadl a musel do nemocnice a tam se nakazil covidem a zemřel. ZDE 

V neděli 4.4. bylo v ČR zaznamenáno podle neúplných statistik dalších 1911 nových denních nákaz.  (Dnešní údaje jsou nespolehlivé, protože zdravotnictví mimo pracovní dny případy řádně neregistruje.)  V ČR do 4.4. podle neúplných informací  zemřelo  27 057 lidí, to je denní nárůst o 111 mrtvých.  V nemocnicích je 5794  lidíPočet registrovaných nakažených v ČR  dosáhl počtu 1 553 820 osob. MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE.

V neděli 4.4. bylo očkováno v ČR jen 10 208  osob!  ČR musí očkovat půl milionu lidí týdně. Ukončeno bylo očkování u 8173 osob,  celkem bylo proočkováno 1 809 381 dávek. 

- Čelný britský vědecký poradce britské vlády profesor Neil Ferguson upozornil, že bude nezbytné testovat všechny osoby přijíždějící do Británie z Evropy. Nejvíce hrozí dovoz variant, které mohou ochromit očkovací program, především jihoafrická varianta známá jako B.1.351. Ta se nyní v evropských zemích šíří, ve Francii vzrostl její výsky z cca 5 procent na 17 procent a v Lucembursku na skoro 20 procent. Zatím se netestují přijíždějící řidiči kamionů ani lidé cestující z vládních důvodů a to by mělo skončit - testován by měl být každý člověk přijíždějící do Británie.

- Rusko informuje o 8646 nových dennich nákazách. Celkem tam zemřelo dalších 343 osob.

- Británie začne testovat užívání očkovacích pasů.
30710

Chce Babiš vyvraždit co nejvíce Čechů?

4. 4. 2021

Babiš ruší 11. dubna nouzový stav. Západoevropské země s menší mírou nákazy ho naopak zavádějí

Babiš nesmírně riskantně spoléhá na klesající trend. Jenže míra nákazy i umírání jsou v ČR stále ještě velmi vysoké a zrušení nouzového stavu povede k novému zvýšení nákazy i úmrtí.

Zatímco západoevropské země, kde je míra nákaz a úmrtí na covid stále řádově daleko menší než v ČR, nově zavádějí nouzový stav (země jako Francie, Itálie a Německo), Babiš v ČR nouzový stav ruší. Od 12. dubna se bude smět jezdit mimo okresy.

Česká republika je stále globálně mezi třemi až pěti nejhoršími zeměmi do co počtu mrtvých per capita:
 

I co do počtu nákaz:


Množství očkování, které spolu s dodržováním lockdownových opatření by ČR zachránilo, je stále trestuhodně nízké:

K tomu:

Rozhovory Britských listů:

Rozhovor Britských listů 371. Koronavirus: Proč to umírání české společnosti nevadí?


 16637

Průběžné zpravodajství:

Lockdown vedl k obrovskému nárůstu případů moderního otroctví

4. 4. 2021


V sobotu 3.4. bylo v ČR zaznamenáno podle neúplných statistik dalších 2149 nových denních nákaz.  (O svátcích se řádně netestuje, nepřicházejí ani všechny další statistické údaje.)  V ČR do 3.4.  zemřelo  26 946 lidí, to je denní nárůst o 78 mrtvých.  V nemocnicích je 6384  lidíPočet registrovaných nakažených v ČR  dosáhl počtu 1 551 896 osob. MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE.

V sobotu 3.4. bylo očkováno v ČR jen 13 657  osob!  ČR musí očkovat půl milionu lidí týdně. Ukončeno bylo očkování u 10 382 osob,  celkem bylo proočkováno 1 797 403 dávek.

- Počet sexuálního a kriminálního vykořisťování vzrostl během pandemie obrovskou měrou. Počet případů sexuálního vykořisťování, totiž věznění lidí v bordelech a jejich nucení k prostituci, vzrostl v roce 2020 o čtvrtinu. Téměř čtvrtina obětí byly děti. Kritminální vykořisťování, včetně nucení ke krádežím v supermarketech a nuceného žebrání, stoupl o 42 procent. Pětina obětí byly děti. Minulé úterý policie v Londýně osvobodila více než deset Rumunek, které byly nuceny k prostituci. O 95 procent stoupl také počet obětí moderního otroctví nucených pracovat na tajných farmách pěstujících konopí. Největší počty obětí moderního násilí jsou lidé z Rumunska, pak z Číny, z Albánie a z Anglie, uvádí britská charitativní organizace Unseen, která zveřejnila tyto údaje o Británii. ZDE    

- Případ Nového Zélandu, který absolutně zvládl pandemii tím, že v polovině března 2020 hermeticky uzavřel své hranice, používají vědci k studování charakteristik pandemie, Nový Zéland užívá genomické sekvenování a epidemiologii a přesně dokáže identifikovat, kdo nakazil koho a jak a v jakém prostředí. Genom koronaviru má asi 30 000 písmen a při svém rozmnožování dělá virus drobné chyby. Drobně změny genomu umožňují vědcům přesně trasovat, jak se která mutace viru šířila. ZDE  
 16928

Papež František kritizoval výdaje na zbrojení uprostřed pandemie

4. 4. 2021

Foto: Papež František (Pixabay) 

František také požadoval šíření vakcín proti covidu-19 především pro chudé lidi na světě

Ve svém velikonočním projevu naléhal papež Franšiek na svět, aby zrychlil dodávku vakcín proti covidu-19, zejména pro chudé lidi na světě, a vyjádřil se, že ozbrojené konflikty a výdaje na zbrojení během pandemie jsou "skandální".

Velikonoční bohoslužby ve Vatikánu se kvůli pandemii už druhý rok konaly jen za přítomnosti malého množství osob u vedlejšího oltáře v bazilice sv. Petra.
 16927

Průběžné zpravodajství:

122 000 britských zdravotníků má dlouhý covid. Ohrožuje to fungování zdravotnictví

3. 4. 2021

Foto: Lidé o Velikonocích v londýnském Hyde Parku. Angličanům bylo nyní dovoleno scházet se v menších počtech s druhými lidmi venku. Jen 1. dubna bylo v Británii očkováno 435 177 lidí. Celkem bylo v Británii první vakcínou proočkováno 31,3 milionů osob, druhou vakcínou 4,9 milionů osob.  První dávku vakcíny v Británii obdrželo 59,4 procent lidí starších 18 let. V Británii v pátek zemřelo na covid 52 osob, na české poměry (děleno šesti podle počtu obyvatel) by to bylo 8 mrtvých, v ČR ve srovnání s Británii tedy stále na covid umírá přibližně DVANÁCTKRÁT VÍCE LIDÍ. - V sobotu 3.4. zemřelo na covid v Británii celkem 10 osob. Do soboty 3.4. bylo v Británii druhou dávkou vakcíny už očkováno 5 milionů osob.


V pátek 2.4. bylo v ČR zaznamenáno dalších 3809 nových denních nákaz.  (O svátcích se řádně netestuje.)  V ČR do 2.4.  zemřelo  26 867 lidí, to je denní nárůst o 102 mrtvých.  V nemocnicích je 6530  lidíPočet registrovaných nakažených v ČR  dosáhl počtu 1 545 865 osob. MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE.

V pátek 2.4. bylo očkováno v ČR jen 18 534 osob!  ČR musí očkovat půl milionu lidí týdně. Ukončeno bylo očkování u 12 157 osob,  celkem bylo proočkováno  1 782 913 dávek.

- Spojené státy za posledních 24 hodin proočkovaly více než 4 miliony osob za jediný den. Průměrně byly za poslední týden v USA každý den očkovány tři miliony lidí. Celkem bylo v USA dosud proočkováno více než 161 milionů očkovacích dávek. Spojené státy mají 330 milionů obyvatel. Navzdory vysoké míře očkování se však virus v USA v celé řadě států znovu intenzivně šíří. 

- Nejméně 122 000 britských zdravotníků trpí dlouhým covidem. Ohrožuje to funkčnost britského zdravotnictví. Tito zdravotnici mohou v nejlepším případě pracovat jen na část úvazku, nebo jsou v pracovní neschopnosti v důsledku bolestí, vyčerpání či "mozkové mlhy". Druhým nejpostiženějším povoláním v Británii jsou učitelé, z nichž trpí dlouhým covidem 114 000. ZDE 

- Boris Johnson varoval občany, ať se nescházejí s přáteli a příbuznými v místnostech, ani když už byli očkováni, protože vakcíny nefungují stoprocentně. Britská vláda po roce nekompetence vůči pandemii se nyní chová velmi opatrně a jedná podle doporučení epidemiologů. Naštěstí není Británie postižena mediálními výroky pseudovědců jako Česká republika, kde takélékaři a takévědci často nebezpečně matou veřejnost pitomostmi. Obrovská míra očkování v Británii vede k postupnému snížení počtu nových nákaz i úmrtí, avšak vláda zdůrazňuje, že signálem k rozvolnění nemůže být proočkovanost, musí jím být jen pokles nákaz a úmrtí v podstatě na nulu.

- Argentinský prezident Alberto Fernández byl očkován proti covidu ruskou vakcínou Sputnik V už letos v lednu, teď ho začala bolet hlava a má horečku, antigenní test mu ukázal, že je covid pozitivní. ZDE  Nemusí to znamenat, že vakcína Sputnik V nefunguje, vakcíny mají účinnost jen asi 90 procent. Antigenní testy nejsou příliš spolehlivé.
 16637

Petr Haraším: Byl jsem konečně očkován! (tedy aspoň první dávkou)

3. 4. 2021 / Petr Haraším

V neděli 28. března jsme se vydali do centra naší drahé okresně uzavřené vlasti, na Hradě se teď mohutně větrá a uklízí, takže nehrozilo, že narazíme na ruské atomové zájmy, ty zůstaly v tajných zákoutích Lán. Po mnoha peripetiích konečně nastal onen očekávaný den vpravení imperialistické západní vakcíny. Do Prahy je to sice dálka, ale když se musí, tak se musí, pro zdraví a život něco obětovat. Jeli jsme ze Šenova v neděli posunutého rána. Jako slepýš jsem si vyprosil jednu z mála výhod a jelo se sanitkou. Ihned po startovním výstřelu jsme se mohli dosyta nasytit lahodným ovzduším Liberty Ostrava, píše Petr Haraším.
 16622

Hospodaření OSBL za únor 2021

6. 3. 2021

V únoru 2021 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 49 658,19 výdaje byly  87 731,50  Kč. Zůstatek ke konci února byl 48 735,24 Kč.

Děkujeme mnoha čtenářům za  finanční podporu v měsíci únoru 2021.   Počet příspěvků docela výrazně poklesl. Prosíme, přispějte.

MNOHOKRÁT děkujeme všem věrným čtenářům, kteří na provoz Britských listů finančně přispívají -  trvale potřebujeme pravidelnou finanční podporu. Děkujeme.

Potřebujeme normálně cca 80 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. IBAN: CZ4455000000001001113917

Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. 

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

 
19442