23264

Spojené státy ve věci Izraele dále diskreditují Západ

20. 5. 2024

čas čtení 3 minuty


Biden označil žádost prokurátora Mezinárodního trestního soudu vydat zatykač na Netanjahua za „nehoráznou“

- Organizace Human Rights Watch (HRW) uvítala žádost Karima Khana, aby mezinárodní trestní soud vydal zatykač na vůdce Izraele a Hamásu, a označila toto rozhodnutí za dlouho očekávaný krok k vyvození odpovědnosti za kriminalitu ze strany obou válčících stran.

Balkees Jarrah, zástupce ředitele HRW pro mezinárodní spravedlnost, ve svém prohlášení rovněž vyzval země, aby odolaly tlaku na ignorování vyšetřování ICC:

    Rozhodnutí Karima Khana požádat o vydání zatykače na pět osob za závažné mezinárodní zločiny spáchané v Izraeli a Palestině od 7. října navzdory tlaku amerických zákonodárců a dalších osob potvrzuje klíčovou roli mezinárodního trestního soudu. Oběti závažné kriminality v Izraeli a Palestině se po desetiletí potýkaly se zdí beztrestnosti. Tento zásadní první krok prokurátora otevírá dveře těm, kteří jsou zodpovědní za zvěrstva spáchaná v posledních měsících, aby se ze svých činů zodpovídali ve spravedlivém procesu. Členské země Mezinárodního trestního soudu by měly být připraveny rozhodně chránit nezávislost Mezinárodního trestního soudu, protože nepřátelský tlak bude pravděpodobně sílit, zatímco soudci ICC budou posuzovat Khanovu žádost.

 20706

Petr Fiala Českou republiku dál úspěšně diskredituje

20. 5. 2024 / Jan Čulík

čas čtení 2 minuty

Andrew Stroehlein, Human Rights Watch: Jak může nějaký premiér nechápat, že "voni si začli" není legitimním ospravedlněním pro páchání zvěrstev?


Deník Guardian cituje - jako první mezinárodní reakci na tuto zprávu -  tweet českého premiéra, který odsoudil žádost Karima Khana o zatykač pro izraelského premiéra Netanjahua. Fiala napsal:

Odborníci poukazují na to, že prokurátor Karim Khan využil k vypracování žádosti o zatykače pro vedoucí představitele Hamásu i izraelské vlády týmu nezávislých odborných soudních poradců a že žádost o zatykače je velmi dobře zdokumentována. Samozřejmě to automaticky neznamená, že mezinárodní trestní soudní dvůr zatykače vydá, zvlášť proto, že zřejmě bude terčem nátlaku a výhrůžek ze Spojených států. Nicméně, uvážlivý politik by svou zemi zbrklými a neinformovanými prohlášeními nediskreditoval, podobně jako ji Fiala diskredituje svými otevřenými prohlášeními, že jeho vláda porušuje mezinárodní právo, co se týče uprchlíků. Fiala totiž v pondělí také napsal na Twitteru:


Migrace není nelegální. Podle Ženevských dohod, uzavřených z  velmi dobrých důvodů po druhé světové válce, má každý právo překročit jakékoliv hranice a zažádat o azyl. Signatářem Ženevských dohod je i Česká republika.

Petr Fiala by si měl dávat dobrý pozor, aby také neskončil u Mezinárodního trestního soudu pro porušování mezinárodního práva.

 20116

Vysvětlení kontextu žádosti o zatykač na Netanjahua a jeho ministra obrany

20. 5. 2024

čas čtení 8 minut

Zde je videozáznam Karima Khana, žalobce Mezinárodního trestního soudu, který žádá o vydání zatykače na izraelského premiéra a ministra obrany - po boku Brendy Hollisové a Andrewa Cayleyho, vyšetřovatelů válečných zločinů z USA a Velké Británie.

Na obrazovém materiálu záleží, pro vlády USA a Spojeného království je těžší odsoudit to jako podvod👇.
Moderátor: BBC Radio 4, The World at One, pondělí 20. května 2024, 13 hodin: Reagovala na to nějak izraelská vláda?

Reportérka: Ano, ministr války Benny Gantz, politický rival pana Netanjahua, odsoudil rozhodnutí prokuratury vydat zatykač. Na Twitteru napsal: „Dělat paralely mezi vůdci demokratické země odhodlanými bránit se před podlým terorem a vůdci krvelačné teroristické organizace je hluboké překrucování spravedlnosti a do očí bijící morální bankrot.“

Hodně se spekulovalo o tom, že státní zástupce Karim Khan může požádat o vydání těchto zatykačů. Je třeba si ujasnit, že tuto žádost podal. Stále je to na panelu předběžného řízení soudců u Mezinárodního trestního soudu, aby určil, zda splnil důkazní práh, aby mohl vydat tyto zatykače na tři vysoké představitele Hamásu a samozřejmě Benjamina Netanjahua a Yoava Gallanta.

Moderátor: Pokud k tomu přistoupí, pokud budou zatykače vydány, jaké to bude mít důsledky?

 20116

Hlavní žalobce Mezinárodního trestního soudu žádá o vydání zatykače na Netanjahua a vůdce Hamásu kvůli válečným zločinům

20. 5. 2024

čas čtení 1 minuta

 

Karim Khan řekl CNN, že požaduje zatykače na vůdce Hamásu 
Jahjá Sinvara  a izraelského premiéra Benjamina Netanjahua


Hlavní žalobce Mezinárodního trestního soudu Karim Khan řekl televizi CNN, že usiluje o vydání zatykače na vůdce Hamásu Jahjá Sinvara a izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, mimo jiné kvůli obvinění z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti.

Žádost hlavního žalobce Karima Khana o vydání zatykače nyní posoudí senát soudců Mezinárodního trestního soudu.

Khan pro CNN uvedl, že obvinění proti vůdci Hamásu Jahjovi Sinvarovi, vůdci brigád Al-Kásem Mohammedu Diabovi Ibrahimu al-Masrímu a politickému vůdci Hamásu Ismailu Haníjovi zahrnují „vyhlazování, vraždy, braní rukojmích, znásilňování a sexuální útoky při zadržování“.

Obvinění proti izraelskému premiérovi Benjaminu Netanjahuovi a izraelskému ministru obrany Joavu Gallantovi zahrnují „způsobení vyhlazování, způsobení hladomoru jako válečné metody, včetně odepření dodávek humanitární pomoci, úmyslné cílení na civilisty v konfliktu“, uvádí Khan.

Zdroj v angličtině ZDE

Prohlášení žalobce ICC Karima A. A. Khana KC: Žádosti o vydání zatykače v souvislosti se situací ve Státu Palestina

20. 5. 2024

čas čtení 19 minut

Foto: Karim A. A. Khan KC, žalobce Mezinárodního trestního soudu

Prohlášení: 20. května 2024 |

Prohlášení žalobce ICC Karima A. A. Khana KC: Žádosti o vydání zatykače v situaci ve Státu Palestina

Karim A. A. Khan KC, žalobce Mezinárodního trestního soudu

Dnes podávám žádosti o vydání zatykačů před I. přípravným senátem Mezinárodního trestního soudu ve věci situace ve Státu Palestina.


Žalobce ICC Khan k žádosti o vydání zatykače v situaci ve Státě Palestina

Yahya Sinwar, Mohammed Diab Ibrahim Al-Masri (Deif), Ismail Haniyeh

Na základě důkazů shromážděných a prozkoumaných mým úřadem mám důvodné podezření, že Yahya SINWAR (vůdce Hnutí islámského odporu („Hamas“) v pásmu Gazy), Mohammed Diab Ibrahim AL-MASRI, známější jako DEIF (vrchní velitel vojenského křídla Hamasu, známý jako brigády Al-Kassám), a Ismail HANIYEH (vedoucí politického byra Hamásu) nesou trestní odpovědnost za následující válečné zločiny a zločiny proti lidskosti spáchané na území Izraele a Státu Palestina (v pásmu Gazy) nejméně od 7. října 2023:

    Vyhlazování jako zločin proti lidskosti v rozporu s čl. 7 odst. 1 písm. b) Římského statutu;
    Vražda jako zločin proti lidskosti v rozporu s čl. 7 odst. 1 písm. a) a jako válečný zločin v rozporu s čl. 8 odst. 2 písm. c) bodem i);
    braní rukojmí jako válečný zločin v rozporu s čl. 8 odst. 2 písm. c) bodem iii);
    Znásilnění a jiné činy sexuálního násilí jako zločiny proti lidskosti, v rozporu s čl. 7 odst. 1 písm. g), a také jako válečné zločiny podle čl. 8 odst. 2 písm. e) bodu vi) v souvislosti se zajetím;
    mučení jako zločin proti lidskosti v rozporu s čl. 7 odst. 1 písm. f) a také jako válečný zločin v rozporu s čl. 8 odst. 2 písm. c) bodem i) v souvislosti se zajetím;
    jiné nelidské činy jako zločin proti lidskosti v rozporu s čl. 7 odst. 1 písm. k) v souvislosti se zajetím;
    kruté zacházení jako válečný zločin v rozporu s čl. 8 odst. 2 písm. c) bodem i) v souvislosti se zajetím a
    urážky osobní důstojnosti jako válečný zločin v rozporu s čl. 8 odst. 2 písm. c) bodem ii) v souvislosti se zajetím.

 19850

Proč solidní politická debata není možná

20. 5. 2024 / Boris Cvek

čas čtení 5 minut

V neděli jsme mohli zase po měsíci vidět čerstvá data volebních preferencí jednotlivých politických formací. V tomto modelu ANO ztratilo oproti březnu 2,5 procenta. Důvodem je prý populismus, nereálné sliby, nejasná stanoviska. Zdá se, že pan Babiš se rozhodl lidi přesvědčovat o tom, aby ho nevolili. Kéž by se mu v tom začalo skutečně dařit!

Pojďme se ale nejdříve podívat na ta data (v procentech): ANO 32, ODS 15,5, piráti 11, SPD 9, STAN 7,5, TOP09 5, lidovci 3,5, Přísaha 3,5, socialisti 3, komunisti 2,5 (v modelu, kde se počítá s koalicí Spolu je to 32,5 ANO vs. 22,5 Spolu).

 23261

Íránský prezident Ebrahím Raisí a ministr zahraničí při nehodě vrtulníku zemřeli, informovala íránská státní média

20. 5. 2024

čas čtení 15 minut

 
Ebrahim Raisi a Hossein Amir-Abdollahian zemřeli po pádu vrtulníku v horách poblíž ázerbájdžánských hranic.


Íránský prezident Ebrahim Raisi zahynul při havárii vrtulníku v mlze  v horách poblíž hranic s Ázerbájdžánem, informovala íránská státní média. Mezi oběťmi byl i ministr zahraničí Hosejn Amir-Abdollahian.

Spolu s Raisim a Amirem-Abdollahianem byli při nedělní smrtelné havárii guvernér íránské provincie Východní Ázerbájdžán a další úředníci a bodyguardi, informovala v pondělí brzy ráno státní tisková agentura IRNA.

debatable

20. 5. 2024 / Lesley Keen

čas čtení < 1 minuta

Obrázek pro tento den: (Videoprezentace Linefall ZDEZDE a ZDE)

Chcete koupit autorce těchto obrázků kávu? Pokud ano, klikněte ZDE

Evropská ultrapravice v Madridu

20. 5. 2024

čas čtení 5 minut


Le Penová, Orbán a Meloni na „velkém vlasteneckém sjezdu“ v Madridu brojí proti socialismu a „masové nelegální migraci"Krajně pravicoví lídři, včetně  Marine Le Penové z Francie, Viktora Orbána z Maďarska, Giorgie Meloniové z Itálie a Javiera Mileiho z Argentiny, se sešli v Madridu, aby tři týdny před červnovými volbami do Evropského parlamentu, v nichž se očekává nárůst podpory stran tvrdé pravice, brojili proti socialismu a „masové nelegální migraci“.

Nedělní „velký vlastenecký sjezd“, který uspořádala španělská krajně pravicová strana Vox, nabídl konzervativcům a krajně pravicovým populistům příležitost kritizovat řadu známých cílů, od sociálního státu po „wokeness“ a agendu bruselských byrokratů.

Akce se zúčastnili také Amichai Chikli, izraelský ministr pro záležitosti diaspory a boj proti antisemitismu, André Ventura, předseda portugalské krajně pravicové strany Chega, a chilský krajně pravicový lídr José Antonio Kast.

 20699

Zvítězí v eurovolbách populistická ultrapravice?

20. 5. 2024

čas čtení 16 minut

Moderátor, BBC Radio 4, pořad World this Weekend, neděle 19. května 2024, 13 hodin: V Madridu právě probíhá politické setkání, které organizuje sociálně konzervativní a nacionalistická strana Vox.  (zpěv, skandování ultrapravicových hesel) Zajímavý není zpěv, ale seznam řečníků, kteří na shromáždění vystoupí. Prostřednictvím videospojení z Maďarska premiér Viktor Orbán, z Itálie premiérka Georgia Meloniová a osobně Marine Le Penová, vůdkyně Rassemblement National.

Nejde jen o místní stranickou konferenci, ale o pokus shromáždit a sjednotit populistickou či radikální pravici tři týdny před volbami do Evropského parlamentu. A právě populistická pravice, která je proti přistěhovalectví, je proti evropské integraci, je skeptická vůči právům LGBT a nepřátelská vůči velkým projektům v oblasti změny klimatu, se při hlasování v Evropě zřejmě postará o překvapení.


Británie: Strašlivý dlouholetý, rozsáhlý skandál s infikovanou krví

20. 5. 2024

čas čtení 5 minut

Vyšetřování požaduje stíhání odpovědných osob
V pondělí bude v Británii zveřejněna konečně zpráva z oficiálního vyšetřování skandálu, který byl popsán jako největší léčebná katastrofa v historii britského zdravotnictví

Dlouho očekávaná závěrečná zpráva z veřejného vyšetřování skandálu s infikovanou krví by měla pohnat odpovědné osoby k trestnímu stíhání.

Oficiální vyšetřování, které bylo zahájeno konečně pod vedením Theresy Mayové v roce 2017, zveřejní své závěry v pondělí ve významném okamžiku pro oběti a pozůstalé po obětech toho, co je  největší léčebná katastrofa v historii britského státního zdravotnictví

Vyšetřovací proces, jemuž předsedá bývalý soudce sir Brian Langstaff, nemá žádný prostor pro stanovení občanskoprávní nebo trestní odpovědnosti. Předpokládá se však, že jeho zpráva doporučí trestní stíhání, které by mohlo zahrnovat současné nebo bývalé představitele zdravotnictví.

Přibližně 3 000 lidí zemřelo poté, co se od 70. do počátku 90. let 20. století více než 30 000 pacientů nakazilo žloutenkou typu C a virem HIV v důsledku kontaminovaných přípravků vyrobených z krve, která přišla do Británie z  USA. Chybou bylo, že v USA krev shromažďovali od netestovaných dárců, často i z věznic. Krev obsahovala nákazu HIV a žloutenku typu C. Dávala se hemofiliakům a při krevních transfuzích při operacích. Tito lidé - často malé děti - po nákaze rychle zemřeli.

Šéf humanitární pomoci OSN vydal „apokalyptické“ varování ohledně humanitární pomoci v Gaze

20. 5. 2024

čas čtení 5 minut

 

Koordinátor pomoci při mimořádných událostech varuje, že hrozí hladomor, protože izraelská ofenzíva v Rafáhu blokuje důležité cesty pro pomoc

Podle záznamů z nemocnice Al-Aksá v městě Deir al-Balah, kam byla těla převezena, zabil izraelský nálet v neděli v centrální části Gazy 20 lidí, většinou žen a dětí. Podle palestinské záchranné služby Červeného půlměsíce si samostatný nálet v Nuseiratu vyžádal dalších pět mrtvých.


Šéf humanitární pomoci OSN varoval před apokalyptickými důsledky nedostatku pomoci v Gaze, kde izraelská vojenská ofenziva v jižním městě Rafáh zablokovala zoufale potřebné potraviny.

„Pokud dojdou pohonné hmoty, pomoc se nedostane k lidem tam, kde ji potřebují. Ten hladomor, o kterém jsme tak dlouho mluvili a který hrozí, už hrozit nebude. Bude přítomen,“ řekl agentuře AFP náměstek generálního tajemníka OSN pro humanitární záležitosti a koordinátor pomoci v nouzi Martin Griffiths na okraj jednání s katarskými představiteli v Dauhá.

 23262

Krajní pravice je jako ti popírači Noemovy archy

20. 5. 2024 / Fabiano Golgo

čas čtení 6 minut


Když meteorologové začali hlásit, že v mém rodném městě Porto Alegre prší, shodou okolností jsem právě přijel z Ria de Janeira, abych se zúčastnil konference na katolické univerzitě o budoucnosti žurnalistiky. Akce byla nakonec zrušena, jakmile bylo jasné, že množství deště povede k povodním. V České republice jsem zažil povodně v roce 1998 a intenzivně jsem prožíval pražskou povodeň v roce 2002, takže jsem něco podobného očekával. Nakonec to ale bylo desetkrát horší. Kromě stovek ztracených lidských životů, kterých může po opadnutí vody a vynoření dalších těl ještě přibýt, se utopily nebo zemřely hlady statisíce zvířat.

 23260

Environmentální důsledky těžby olova v zambijském Kabwe jsou dodnes citelným dopadem západního kolonialismu

20. 5. 2024 / Martin Vrba, Elfredah Kevin-Alerechi, Cindy Sipula

čas čtení 14 minut

Evropské korporace těžící v Africe nerostné suroviny stále představují dědictví kolonialismu. Pro komunity těžba často znamená nedůstojné pracovní podmínky a znečištění životního prostředí. Jedním z nejvýraznějších případů je zambijské město Kabwe, které už bezmála půl století trpí otravou z dnes už uzavřeného olověného dolu spoluvlastněného britskou korporací Anglo American.

 23261

Vrtulník s íránským prezidentem havaroval

19. 5. 2024

čas čtení 5 minut

Pátrací týmy našly havarovaný vrtulník, hlásí íránská státní televize 

Pátrací týmy našly havarovaný vrtulník, informovala íránská státní televize. Stav osob na palubě zatím není znám.


Íránská národní televizní stanice přerušila veškerý běžný program a vysílá modlitby, které se za Raisiho konají po celé zemi. V pondělí v ranních hodinách místního času odvysílala záběry záchranného týmu ve světlých bundách a s baterkami na hlavách, jak se choulí kolem GPS zařízení a pěšky prohledává černočerný svah uprostřed sněhové vánice.

 „Důkladně prohledáváme každý centimetr v oblasti nehody,“ citovala státní média velitele regionální armády. „V oblasti panují velmi chladné, deštivé a mlhavé povětrnostní podmínky. Déšť se postupně mění ve sníh.“

 K havárii íránského vrtulníku došlo v době, kdy se země, čelící bezprecedentním vnějším výzvám, již připravovala na změnu režimu v souvislosti s očekávaným odchodem 85letého nejvyššího vůdce ajatolláha Alího Chameneího v příštích několika letech. Ve vedení země, kde je moc rozdělena často neprůhlednými způsoby mezi duchovní, politiky a armádu, je to nejvyšší vůdce, a nikoliv prezident, kdo nakonec rozhoduje. Posty prezidenta a premiéra - původně založené na vzoru francouzské ústavy - se totiž při přípravě íránské ústavy v roce 1979 v některých ohledech překrývaly, což vedlo zastánce silnějšího prezidentského úřadu k tvrzení, že se tato role podřizuje formě autokracie vytvořené ve jménu náboženství.
Polooficiální tisková agentura Fars vyzvala Íránce, aby se modlili za Ebrahíma Raísího, a státní televize přinesla modlitby za jeho bezpečnost.

Státní televize také odvysílala záběry věřících modlících se ve svatyni imáma Rezy ve městě Mašhad, jednom z nejposvátnějších míst šíitského islámu.

Stalo se tak poté, co státní média oznámila, že vrtulník v konvoji převážejícím Raisiho měl nehodu.
Íránská státní televize  informuje, že vrtulník s prezidentem Ebrahímem Raisím měl „tvrdé přistání“, aniž by to upřesnila.

Raisi cestoval v íránské provincii Východní Ázerbájdžán, přičemž státní televize popsala oblast incidentu s vrtulníkem jako blízkost města Džolfa na hranici s Ázerbájdžánem.

Raisi byl v Ázerbájdžánu v neděli brzy ráno, aby společně s ázerbájdžánským prezidentem Ilhamem Alijevem slavnostně otevřel přehradu. Jedná se o třetí přehradu, kterou oba státy postavily na řece Aras.

Agentura AP uvádí, že mezinárodní sankce ztěžují získávání dílů pro vrtulníky v Íránu. Jeho vojenská letecká flotila pochází z velké části z doby před islámskou revolucí v roce 1979, uvedla agentura.

Nové lepidlo formou spreje nahrazuje pesticidy

20. 5. 2024

čas čtení 5 minut


Kapky jedlého oleje zachycují hmyz bez škodlivých účinků syntetických pesticidů na lidi a volně žijící živočichy

Drobné lepivé kapičky, které se stříkají na plodiny a chytají škůdce, by mohly být ekologickou alternativou chemických pesticidů, ukázal výzkum.

Hmyzí lepidlo vyráběné z jedlých olejů bylo inspirováno rostlinami, jako jsou rosničky, které tuto strategii používají k chytání své kořisti. Hlavní výhodou fyzikálních pesticidů oproti toxickým pesticidům je, že je velmi nepravděpodobné, že by si škůdci proti nim vytvořili rezistenci, protože by to vyžadovalo, aby si vyvinuli mnohem větší a silnější těla, zatímco větší užitečný hmyz, jako jsou včely, není kapkami lapen.

 20353

OpenAI upřednostňuje „povrchně atraktivní produkty“ před bezpečností, říká odcházející výzkumník

20. 5. 2024

čas čtení 4 minuty

„Vytváření strojů chytřejších než člověk je ze své podstaty nebezpečné. OpenAI na sebe bere obrovskou zodpovědnost jménem celého lidstva."

Jan Leike, klíčový výzkumník v oblasti bezpečnosti ve firmě ChatGPT, odešel několik dní po uvedení jejího nejnovějšího modelu umělé inteligence GPT-40


Bývalý vedoucí pracovník společnosti OpenAI uvedl, že společnost stojící za ChatGPT upřednostňuje „povrchně atraktivní produkty“ před bezpečností, a prozradil, že odešel poté, co neshody ohledně klíčových cílů dosáhly „bodu zlomu“.

 23048

Každá inteligentní země se snaží přilákat mladé inteligentní vědce ze zahraničí. Británie ne

19. 5. 2024 / Jan Čulík

čas čtení 8 minut

Fialova vláda také netuší, že k zajištění prosperity země je nezbytně nutné kultivovat a dobře financovat školství, především univerzity. Čeští vysokoškolští učitelé dnes - skandálně - často zápolí s minimálním platem. Jak mohou univerzity získat ty nejlepší odborníky v oboru, když nejsou schopny je zaplatit?

Mezi chováním neoliberální Fialovy tzv. vlády (ve skutečnosti dnes Česku vládnou odeesáčtí mafiáni z devadesátek) a chováním krachující "konzervativní" vlády britského premiéra Rishiho Sunaka jsou často paralely, ovšem v poslední době, kdy se zoufale nepopulární Sunakova vláda, kterou voliči už vůbec neposlouchají, snaží stůj co stůj najít nějakou politiku, na které by chytila voliče, se Sunaková vláda chová naprosto groteskně. Při tom se snaží vybičovávat populistickou nenávist vůči cizincům a imigrantům. Jinou politiku nemá. V poslední době to došlo tak daleko, že nyní omezuje příchod zahraničních studentů na britské univerzity. Jsou to, přece jenom, cizáci!

Potíž je, že britským univerzitám už před lety vláda omezila jako snad v jediné zemi v Evropě státní financování a univerzity jsou brutálně závislé na studentském školném, a to především na horentním školném od zahraničních studentů, které je minimálně 18 000 liber ročně,  v některých oborech ještě daleko víc. Bez tohoto příjmu od zahraničních studentů budou britské univerzity krachovat.

To je Sunakově vládě ale jedno. Zakázala v poslední době zahraničním postgraduálním studentům, aby si do Británie přivezli své rodinné příslušníky! (totéž mimochodem zakázala zahraničím pracovníkům v britských sociálních službách, kteří nyní z Británie proto houfně odcházejí, přitom britské pečovatelské služby jsou na cizincích plně závislé!) a teď jich chce zakázat dosavadně platnou možnost zůstat v Británii po absolutoriu rok dva a pracovat tam.

Mimochodem, pro britské univerzity byl absolutní katastrofou brexit. Univerzity jsou svou podstatou mezinárodní instituce, brexit uvrhl je i Británii do izolace. Před brexitem směli v Británii studenti z Evropské unie studovat za stejných podmínek jako britští studenti, ve Skotsku tedy bez placení školného. Proto bylo na skotských univerzitách velké množství studentů z ČR i ze Slovenska. Když jsme pořádali v listopadu 2019 pro studenty na univerzitě v Glasgow k třicátému výročí pádu komunismu veřejnou debatu, jíž se zúčastnil Jiří Pehe, přišlo na ni asi sto padesát českých a slovenských studentů. Velmi pochybuji, že jich je po pěti letech v Glasgow stále tolik, protože nyní musejí platit ono horentní zahraniční školné ve výši 18 000 liber. Stěžovali si kolegové rusisté, že jim podstatně poklesl počet studentů, neboť zahraniční jazyky a kultury u nás studovali především studenti ze zahraničí, Britové se žádné jazyky neučí. :)

Nicméně k tomu vzniká ve vedení krachující britské konzervativní vlády alespoň určitá diskuse. Je ale absurdní, že nějaká země vůbec něco takového řeší. Zdůrazňuji: Každá rozumná země se snaží získat nadané mladé vědce ze zahraničí - ne je odrazovat a vyhazovat. Shrnujeme informaci z Guardianu:

 23098

Hospodaření OSBL za duben 2024

1. 5. 2024

čas čtení 2 minuty


Vážení čtenáři,

děkujeme mnoha čtenářům, kteří nás finančně podporují. Finančně jsme to díky vám v dubnu 2024 těsně přežili, jeden čtenář nám poskytl jednorázově celých 10 000 Kč a druhý dokonce 20 000 Kč, děkujeme mnohokrát!! Nicméně nám koncem měsíce poklesla částka na účtu na pouhých 5 959,89 Kč, kvůli té platbě za právní služby. Prosíme, v podpoře neustávejte - potřebujeme na provoz přibližně 70 000 Kč měsíčně.  Děkujeme všem!!

V dubnu  2024 přispěli čtenáři na provoz Britských listů celkovou částkou 86 498,01 Kč.

Výdaje byly 87 693,89 (protože jsem museli uhradit ten poplatek za právní služby, ve výši 25 833 Kč).


Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. IBAN: CZ4455000000001001113917

Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Jako v České republice oficiálně registrovaný spolek (občanské sdružení) poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

 23082

Jak žijeme!

20. 5. 2024 / Jan Sláma

čas čtení 7 minutV podstatě je to hrůza. Nemáme být na co hrdi. Vědecký pokrok nám dává neslýchané, nevídané možnosti, ale jak jich užíváme? Pereme se o peníze, přírodní zdroje, už i o tu naši planetu, která nám snad byla svěřena k užívání. Užívání ale ne k rozkrádání a ničení! Kdo to ale všechno vyvolává a organizuje. Je to entita šílenců, kteří místo aby byli zavřeni v ústavech tak vládnou světu.

 20353

Jak analyzovala německá vláda hrozbu umělé inteligence před osmi lety ! v roce 2016

20. 5. 2024

čas čtení 18 minut

V souvislosti s upozorněními Britských listů, že česká vláda setrvává mentálně v sedmdesátkách a vůbec nijak ekonomiku nepřipravuje na kolosální změny, které do pár let v zaměstnanosti způsobí umělá inteligence (podle mezinárodních analýz přijde ČR zřejmě do tří až pěti let o půldruhého milionu pracovních příležitostí), nám poslal Milan Lelek dokument německé vlády z roku 2016 o hrozbě umělé inteligence. Od té doby ovšem uplynulo osm let...

K tomu dodává Milan Lelek tento link, na němž  v současnosti německá vláda informuje veřejnost, do jaké míry budou ohroženy umělou inteligencí její pracovní příležitosti. Kde je takovýto server v České republice?

Rozhovor Britských listů 664. Jednačtyřicet procent znásilněných v Praze byly loni děti do osmnácti let

14. 5. 2024

čas čtení 18 minutJan Čulík hovoří s Lindou Sokačovou z organizace Locika, která se specializuje na akce proti násilí - i sexuálnímu násilí proti dětem v České republice. Přináší celou řadu šokujících informací, které ovšem českou veřejnost a české politiky zas až tak nezajímají... Chudáci děti.

Kompletní transkript tohoto rozhovoru:

keekO

19. 5. 2024 / Lesley Keen

čas čtení < 1 minuta

Obrázek pro tento den:
(Videoprezentace Linefall ZDEZDE a ZDE)

Chcete koupit autorce těchto obrázků kávu? Pokud ano, klikněte ZDE

 20116

Izraelský ministr varuje, že odejde z válečného kabinetu, pokud Netanjahu neschválí konkrétní plán pro Gazu

18. 5. 2024

čas čtení 4 minuty

 
Hrozba Bennyho Gantze, že jeho opoziční strana vystoupí z koalice, zpochybňuje budoucnost izraelské vlády


Izraelský ministr válečného kabinetu Benny Gantz pohrozil rezignací, pokud Benjamin Netanjahu nepřijme konkrétní plán pro Gazu, čímž zpochybnil budoucnost izraelské vlády.

Během sobotní tiskové konference Gantz oznámil, že pokud nebude plán poválečné správy území konsolidován a schválen do 8. června, jeho opoziční strana Národní jednota vystoupí z koaliční vlády.

 16879

Neúspěch NATO při záchraně Ukrajiny vyvolává existenciální otázku: k čemu proboha tato organizace je?

18. 5. 2024

čas čtení 6 minut

 

Vojenské alianci NATO  táhne na 75 let. V Kyjevě však není příliš co slavit: Putinovy síly pokračují v krvavém postupuVelkolepé červencové oslavy 75. narozenin NATO ve Washingtonu vyzní v Kyjevě naprázdno. Aliance žalostně selhala ve své největší zkoušce po skončení studené války - ve válce  o Ukrajinu. To bohužel nelze popřít: Vladimir Putin je na koni, píše Simon Tisdall.

Postupující ruské síly v Charkově těží z toho, že Západ dodává Kyjevu zbraně  jen opravdu trestuhodně pomalu a západní představitelé se chronicky bojí eskalace. Ukrajina dostává jen takovou podporu, aby přežila, ale nikdy ne zvítězila. Nyní je dokonce i holé přežití zpochybněno.

 
Ukrajina je bojem Evropy. Je to globální boj za svobodu, říká Joe Biden - boj za demokracii. „Naše podpora nemůže a nebude ochabovat. Británie je s vámi tak dlouho, jak bude třeba,“ slibuje britský premiér Rishi Sunak. Ve skutečnosti je však Ukrajina většinou ponechána v boji sama.

 23259

Umělá inteligence. Co česká vláda vůbec neřeší

18. 5. 2024

čas čtení 2 minuty

Petr Fiala si myslí, že je nutno prodloužit odchod do důchodu :))))))

"Zvětší se propast mezi bohatými a chudými“.

Odborník na umělou inteligenci profesor Geoffrey Hinton v rozhovoru pro pořad televize BBC  #Newsnight říká, že ke zmírnění dopadu umělé inteligence na trh práce budeme potřebovat univerzální základní příjem.

Profesor Geoffrey Hinton: Ano, mám velké obavy, že AI převezme spoustu obyčejných pracovních míst, a to by mělo být dobře. Povede k velkému nárůstu produktivity, což povede k velkému nárůstu bohatství, a pokud by toto bohatství bylo rovnoměrně rozděleno, bylo by to skvělé, ale v systémech, ve kterých žijeme, tomu tak nebude. Bohatství připadne bohatým, a ne lidem, jejichž pracovní místa zaniknou. A to bude podle mého názoru pro společnost velmi špatné. Takže se bude zvětšovat rozdíl mezi bohatými a chudými, což zvyšuje šance na zvolení pravicových populistů.

Reportér: Aby bylo jasno, myslíte si tedy, že společenské dopady změn v oblasti pracovních míst mohou být tak hluboké, že možná budeme muset přehodnotit politiku, víte, systém dávek, nerovnost, univerzální základní příjem?

Profesor Geoffrey Hinton: Ano, rozhodně věřím ve všeobecný základní příjem. Nemyslím si však, že to stačí, protože spousta lidí získává sebeúctu díky práci, kterou vykonávají. A když dáte všem univerzální základní příjem, tak to sice vyřeší problém, že by jinak hladověli a neměli na nájem, ale nevyřeší to problém sebeúcty.

Reportér: Takže co? Vláda se do toho musí vložit?  Takhle se to v Británii nedělá. Máme tendenci stát stranou a nechat ekonomiku, aby rozhodla o vítězích a poražených.

Profesor Geoffrey Hinton: Se mnou toto konzultovali lidé v úřadu premiéra a já jim poradil, že univerzální základní příjem je dobrý nápad.

Reportér: A když jste řekl, že hrozí 10 až 20 % rizika, že AI převezme vládu nad společností?

Profesor Geoffrey Hinton:  Ano.

Reportér:  Jste si jistý, že se to bude muset řešit v příštích pěti letech? V příštím parlamentu, možná v dalším?

Profesor Geoffrey Hinton: Odhaduji, že během 5 až 20 let je asi poloviční pravděpodobnost, že budeme muset čelit problému, že se umělá inteligence pokusí převzít moc.

uppakye

18. 5. 2024 / Lesley Keen

čas čtení < 1 minuta

Obrázek pro tento den: (Videoprezentace Linefall ZDEZDE a ZDE)

Chcete koupit autorce těchto obrázků kávu? Pokud ano, klikněte ZDE

Co se z českých médií nedovíte: Bojovníci Hamásu jsou sirotci, jimž v předchozích konfliktech Izraelci vyvraždili rodiny

17. 5. 2024

čas čtení 14 minutModerátor, BBC Radio 4 World at One, pátek 17. května, 13 hodin: Těžko si lze představit dva odlišnější světy. Formálnost soudní síně v nizozemském hlavním městě Haagu, dřevěné obložení a dokonale oblečení právníci a naproti bída Gazy, válečné zóny, kde je zoufalý nedostatek potravin a paliva. 

Dnes ráno se v Gaze objevila vzácná věc, dobrá zpráva, americké ústřední velení potvrdilo, že první kamiony s pomocí vyjely na břeh přes dočasné molo, které americká armáda několik týdnů budovala, což je způsob, jak částečně obejít pozemní přechody, které se z různých důvodů ukázaly jako zcela nevyhovující pro úkol zásobovat více než dva miliony Gazanů humanitární pomocí, vysvětlila význam toho  mola zástupkyně tiskového tajemníka Pentagonu Sabrina Singhová:

 23258

Postřelení slovenského populistického premiéra Roberta Fica 15. května je již třetí střelbou, která otřásla politikou této země za posledních šest let

17. 5. 2024 / Albín Sybera

čas čtení 6 minut

Foto: Demonstrace po Kuciakově smrti

Stejně jako když v roce 2018 zavraždil nájemný vrah investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenku Martinu Kušnírovou a v roce 2022 zastřelil radikalizovaný mladistvý střelec dva mladé muže před LGBTQ-friendly barem Tepláreň v Bratislavě, i atentát na Fica bude mít velký dopad na směřování slovenské politiky.  

Střelba odráží míru agresivity a radikalizace slovenského politického diskurzu, která je horší než v sousedních zemích regionu, a nic nenasvědčuje tomu, že by se měla v dohledné době zmírnit, a to navzdory vlně projevů sympatií vůči Ficovi napříč politickým spektrem, píše Albín Sybera na Intellinews.

 16964

Manipulativní zpravodajství České televize k válce proti Gaze je porušením Kodexu, upozornili demonstranti na Kavčích horách

17. 5. 2024

čas čtení 6 minutManipulace České televize: V originální reportáži vysílané anglickou mutací stanice Al Jazeera vypovídá malý chlapec o tom, jak pomáhal vynášet ze zasažené školy mrtvé, přičemž dekapitačním gestem ukáže, že jedno tělo bylo bez hlavy. Česká televize použila identický obrazový materiál, který je na stránkách Al Jazeery dostupný i s anglickými titulky, zvuk však potlačila ve prospěch vlastního komentáře a chlapcovo vyjádření vynechala, takže jeho dekapitační gesto působilo na neinformovaného diváka ČT jako vyhrůžka.

TZ Ne naším jménem! ke středeční demonstraci před budovou ČT


Několik desítek lidí se ve středu 15. 5. sešlo před budovou ČT v Praze na Kavčích Horách, aby vyjádřily svůj nesouhlas s dlouhodobě špatnou úrovní reportování veřejnoprávní České televize k Izraeli/Palestině a k probíhající válce proti Gaze zvláště. Podle mluvčích iniciativy Ne naším jménem, které demonstraci svolalo, tak Česká televize dlouhodobě porušuje Kodex, kterým je vázána, což řečníci doložili řadou příkladů. Bylo rovněž poukázáno na analýzu, kterou vypracoval tým z FSS MU v Brně pod vedením Jana Motala a jejíž obsah a závěry Česká televize dlouho před veřejností tajila, a která poukazuje na dehumanizaci a mytizaci Palestinců ve vysílání ČT.

 20387

Demokraté a demokracie tváří v tvář atentátu na premiéra Fica

17. 5. 2024 / Boris Cvek

čas čtení 2 minuty

V pátek v polední publicistice Radiožurnálu bylo možno seznámit se se závěry šetření, které ukázalo masivní nárůst nenávistných reakcí na slovenském internetu po atentátu na premiéra Fica. Nenávistných ve smyslu schvalování atentátu a přání, aby Fico zemřel. Řekněme si to rovnou, zcela jasně: přát Ficovi smrt nemůže být projevem demokrata. Demokrat chce Fica politicky porazit. Demokratovi jde hlavně o jeho voliče, o společnost.

 17961

Mustr delikventů

17. 5. 2024 / Beno Trávníček Brodský

čas čtení 6 minut

Únos Karla Havlíčka Borovského do Brixenu je trochu dějepisné klišé. Ošklivá monarchie ho strčila v Brodě do kočáru vyplněného policajty a pak odhodila kdesi na druhém konci monarchie. Někdo dokonce v písni hlaholí, že „odejel na dovolenou“; máme i „monarchisty“, kteří asi Havlíčka úplně nemusí; uslyšíte i, že vyrostlý nikoli z rodiny chudáků, si mohl své literární a politické rozmary zkrátka dovolit...

 20387

Putinovi stačí nic nedělat, rozložíme se tu sami

17. 5. 2024 / Jan Molič

čas čtení 14 minut

 
Den poté - a mediálně už není Fico zajímavý. Jenže by být měl, protože to co se stalo, se zdaleka netýká jen středy a čtvrtka. Ano, přátelé, máme pátek a za chvíli se dozvíte pravdu (c), o níž se mlčí (c). Pravda, ta totiž stojí mimo detaily, kterých si v době, kdy se věc děje, sotva někdo všímá. Proč a jak se něco stalo, lze odhalit tím způsobem, že se začneme zabývat zájmy na té či oné straně; čeho kdo může dosáhnout z dlouhodobého hlediska. To je asi jediná optika, která podá aspoň hrubý odhad skutečnosti, protože to co je na první pohled zřejmé, je určeno těm, kteří moc nepřemýšlejí.

Je oficiální pravda pravdou?

Oficiální pravda především "smrdí" už od začátku. Vypadá to skoro jako inside job:

 20387

Nepochopitelné dění kolem atentátu na Fica

16. 5. 2024 / Bohumil Kartous

čas čtení 3 minuty

 

Robert Fico byl stále ještě operován po útoku na něj, jeho političtí spojenci ale nepromarnili ani okamžik, aby dokázali, kdo je “skutečným” viníkem. Skutečnost jim ale nehraje do karet a zdá se, že je potřeba ji proto náležitě přikrášlit.

Kdo postřelil slovenského premiéra Fica je poměrně bezpečně známo. Stárnoucí muž s literárními ambicemi, jehož poezie naznačuje jakousi touhu po boji, odhodlávání se k tomu vypořádat se po svém s tím, co se básníkovi na světě nezamlouvá, třeba o násilně a třeba i s vidinou trestu (básnická sbírka Sen rebela).

 20387

Politická identita atentátníka na premiéra Fica jako klíčová otázka

16. 5. 2024 / Boris Cvek

čas čtení 2 minuty

 

Atentát na premiéra je asi to poslední, co bych jako zprávu ze Slovenska čekal. První, co mě napadlo, je to, že krajní pravice toho zneužije k likvidaci demokracie na Slovensku, a skutečně pan Danko ze Slovenské národní strany mluvil o začátku politické války proti opozici.
Stejně pan Blaha z Ficova Směru obvinil tzv. progresivisty a liberální média z toho, co se stalo. Nejvhodněji se zachovali pan Šimečka z Progresivního Slovenska a prezidentka Čaputová, kteří se jakékoli konfrontace zdrželi a položili důraz na odsouzení násilí a přání brzkého uzdravení panu Ficovi. Tak by to mělo být.

 20387

Jak vnímá útok na Roberta Fico zahraniční tisk

17. 5. 2024

čas čtení 7 minut

Na čtvrtečním setkání britských bohemistů a slovakistů v jihoanglickém Bristolu si postěžovala jedna slovenská přednášející, že dosud nikdo ve světě o Slovensku vůbec nic nevěděl - tedy až do této středy...

Zahraniční novináři se sjeli do slovenské vesnice Levice, kde žil atentátník. Klobouk dolů: reportér listu Guardian Pjotr Sauer se tam dostal během několika hodin.

Shrnujeme, co z Levice napsal:

 23257

Izraelský velvyslanec označil OSN za teroristickou organizaci

17. 5. 2024

čas čtení < 1 minuta

Teroristé jsou už všichni, kdo se děsí izraelského masového vraždění v Gaze... 22160

Jihoafrická republika vyzývá Mezinárodní soudní dvůr, aby nařídil Izraeli ukončit ofenzívu v Rafáhu

17. 5. 2024

čas čtení 7 minut


Právníci naléhají na mezinárodní soud, aby vydal naléhavá opatření v souvislosti s útokem na nejjižnější město Gazy

 
Jihoafrická republika požádala Mezinárodní soudní dvůr (ICJ), aby naléhavě nařídil Izraeli ukončit útok na Rafáh, zastavit vojenské tažení napříč Gazou a vpustit na území mezinárodní vyšetřovatele a novináře.

 20706

To je prostě fakt a je to jasné tak, praví premiérský pakt

16. 5. 2024 / Petr Haraším

čas čtení 6 minut

 

To není jednoduché. Já vám to vysvětlím. To je příliš složité, já vám to vysvětlím. Tomu nemůžete rozumět, já vám to rád vysvětlím. Ne, není tomu tak, já vám to objasním.

Podobná jedna věta za stejnou druhou v proudu vět plamenně sálají z konzervativně pravicového normalizačního premiéra Fialy. Nabubřelé soudružské neštěstí let minulých nás na postu premiéra v době nejhorší krize postihlo a děsně deptá.

Taková pravicově konzervativní zaostalost vzešlá z příšerných tradic minulého režimu dostává Česko na úplné dno.

 20700

Rusko: Ministerstvo financí si na trhu nezvládá vypůjčit

17. 5. 2024

čas čtení 3 minuty

Ministerstvo financí prohlásilo obě aukce na umístění obligací OFZ, které se konaly 15. května, za neplatné: Výnosy státních dluhopisů dosáhly nejvyšší hodnoty od roku 2022 a nebyly podány žádné žádosti za ceny přijatelné pro ministerstvo financí. Stalo se tak poprvé od září loňského roku, kdy tržní sazby po klíčové sazbě vzrostly a úřady se neúspěšně snažily zastavit pád rublu.

 20387

Trochu paranoidní, ale nemohu si pomoct

16. 5. 2024 / Jan Molič

čas čtení 5 minut

Chápu že současná situace je zjitřená, ale jsem přesvědčen, že je nutné taky "střílet". Jsme ve válce a nejde si nadále hrát na to že žádná není. Nejde tak jako v dobách míru se štítit všech konspirací, protože pouhá defenziva povede leda k prohře. Pakliže konspiruje protistrana, je podle mě nutné propagandu alespoň rozmělňovat a nahlodávat její jednoznačnost. Myslím si, že pokud se to dělat nebude, využije protistrana čehokoli ve svůj prospěch, včetně atentátu na pana Fica - a to už se právě děje, píše  Jan Molič.

Ten člověk uměl střílet, tak proč se netrefil?

Omlouvám se za tyto úvahy. Rozhodně nechci bagatelizovat lidské utrpení a lidsky soucítím s obětí, avšak i přes současnou zjitřenou situaci nemůžu úvahy potlačit. Je jisté co bude následovat (a raději nehodlám ani domýšlet co teprve přijde). Chápu že současná situace je zjitřená, ale taky vím, že jsme ve válce a nemůže se nadále hrát na to že ne. K válce bohužel patří odporné metody.

 17612

Rusko hlásí 500 % nárůst obchodu s Tálibánem

17. 5. 2024

čas čtení 3 minuty

Rusko prudce zvýšilo obchod s Afghánistánem ovládaným Tálibánem. Pokud v roce 2022 činil obchodní obrat mezi zeměmi "asi 170 milionů dolarů, nyní již překročil hranici 1 miliardy dolarů," řekl agentuře RIA Novosti Rustam Chabibullin, šéf Ruského obchodního centra v Afghánistánu.

elemental

17. 5. 2024 / Lesley Keen

čas čtení < 1 minuta

Obrázek pro tento den: (Videoprezentace Linefall ZDEZDE a ZDE)

Chcete koupit autorce těchto obrázků kávu? Pokud ano, klikněte ZDE

32030

Není dnes Černý tím, proti čemu v 90. letech tak vehementně protestoval?

Časopis Forbes stáhl rozhovor s výtvarníkem Pavlem Karousem, byl zřejmě moc kritický vůči "nedotknutelným"

16. 5. 2024

čas čtení 4 minuty

Poslechněte si prosím příběh jednoho nestandartního zásahu do mediální praxe. Po chvilkovém humbuku, který se rozpoutal po diskuzi sochaře Davida Černého s kurátorkou Galerie hl. m. Prahy Marie Foltýnovou v pořadu ČT Události, komentáře, jsem byl osloven novinářem Jakubem Peřinou, abych s ním na výzvu Forbes, udělal pro tento časopis do rubriky ForbesLife rozhovor na dané téma. Rozhovor prošel standartní schvalovací cestou a editorskou úpravou a mou autorizací (bez dodatečných úprav). Panem novinářem Peřinou jsem byl informován, kdyrozhovor vyjde. A skutečně byl publikován v neděli 12. 5. kolem 8 hodiny večer. Ale asi po hodině a půl byl stažen. Vidět můžete screenshot z webové stránky Forbesu. Na moji otázku, proč byl stažen, jsem dostal odpověď od šéfredaktora Petra Šimůnka...

30743

Konečně skutečně kulturní válka!

16. 5. 2024 / Matěj Metelec

čas čtení 4 minuty

V posledních týdnech se poněkud překvapivě tématem několika veřejných debat stalo umění, zejména to moderní. Že se jimi stávají umělecké artefakty, které souvisí s našimi dějinnými traumaty, na to jsem zvyklí. Tam ostatně málokdy jde v prvé (druhé, třetí, …) řadě o jejich uměleckou hodnotu, či lépe řečeno estetickou funkci. Stávají se bojištěm o interpretaci minulosti, občas ostentativní náhražkou našeho vypořádávání s nepěknými okamžiky našich dějin. A někdy jde čistě o současnost, která si minulost zapřahá do valníku měření síly a vlivu. Zválcovat protistranu odstraněním nebo naopak navrácením sochařského díla (případně jeho repliky) patří u nás už k folkloru.

30775

Jak klimatické změny ovlivňují jižní Brazílii

17. 5. 2024

čas čtení 9 minut

Téměř 80 000 lidí zůstává v přístřešcích v Rio Grande do Sul. Toto je příběh jejich dramatické a nejisté situace poté, co povodně zničily jejich domovy a živobytí. Mezitím deště přetrvávají a voda opět stoupá, píše Jorge C. Carrasco.

 17694

Jak čínská komunistická strana a radikální ideologie ohrožují kritickou infrastrukturu a kampusy po celých USA

17. 5. 2024

čas čtení 2 minuty

Tato zpráva analyzuje aktivity a zahraniční vazby projektu Shut It Down for Palestine (SID4P) od jeho vzniku v říjnu 2023. Zkoumá u SID4P využití protestů, iniciativ přímé akce a sofistikovaných mediálních kampaní k prosazování protiamerických a protiizraelských narativů online i offline. Navíc zvýrazňuje roli sítě napojené na Komunistickou stranu Číny, která financuje a podporuje jak alternativní protiestablishmentové mediální organizace propagující protiamerické narativy, tak zdánlivě autentická aktivistická hnutí.

 23028

Jak skrytý vliv Íránu ohrožuje americkou demokracii

17. 5. 2024

čas čtení 6 minut

Představte si, že by se Rusko pokusilo infiltrovat americkou vládu a prestižní americké univerzity. Představte si, že rozvíjením vztahů na tak vysokých místech ruští agenti usnadnili braní amerických studentů jako rukojmí ruskou tajnou službou FSB, píšou Kasra Aarabi a Jason Brodsky.

 20387

Kdo je Robert Fico?

16. 5. 2024

čas čtení < 1 minuta

Jan Čulík píše o Robertu Ficovi v kontextu situace na Slovensku na serveru The Conversation ZDE

 22248

Manžel pornoherečky Stormy Danielsové říká, že pokud bude Trump zproštěn viny, pravděpodobně oba opustí USA

16. 5. 2024

čas čtení 3 minuty

 

Danielsová se dostavila k soudu v trestní kauze Trumpových peněz za její mlčení a podala silné svědectví o svém  poměru s Trumpem


Manžel Stormy Daniels prohlásil, že existuje „velká šance“, že oba manželé opustí USA, pokud bude Donald Trump zproštěn viny v trestním procesu kvůli placení peněz za mlčení této pornoherečce.

„Myslím, že pokud bude nevinný, musíme se rozhodnout, co budeme dělat. Je velká šance, že pravděpodobně opustíme tuto zemi,“ řekl Barrett Blade v úterý moderátorce CNN Erin Burnettové.„Pokud bude shledán vinným, pak se stejně bude Stormy muset vypořádat se vší tou nenávistí. Mám pocit, že všichni Trumpovi stoupenci ji obviňují za to, že je souzen, takže to nevidím jako situaci, která by byla zvládnutelná tak jako tak.“

Lord Alf Dubs: Nefunkční uprchlická politika Spojeného království vydává zranitelné děti do rukou pašeráků lidí

16. 5. 2024

čas čtení 6 minut


Britská vláda brání slučování uprchlických rodin, ale přijetí jednoho jednoduchého návrhu by to mohlo změnit
, píše někdejší Alfík Dubsů ze Zlína, nyní jednadevadesátiletý lord Alf Dubs, poslanec britské Horní sněmovny.


Když jsem byl malý, musel jsem opustit svou matku, když jsem prchal před nacisty v Kindertransportu. Stále si pamatuji okamžik, kdy mě otec přivítal na nádraží Liverpool Street v Londýně. Matce bylo zamítnuto povolení k výjezdu z Prahy, ale na poslední chvíli se jí podařilo utéct a připojila se ke mně a otci v Londýně. Teprve tehdy jsme mohli všichni společně začít znovu budovat naše životy.

 23251

Izraelský válečný kabinet je na pokraji rozkolu: ministr obrany požaduje plán pro poválečné období v Gaze

16. 5. 2024

čas čtení 4 minuty

 

Yoav Gallant, kterého se Benjamin Netanjahu pokusil vyhodit v roce 2023, prohlásil, že nepřipustí izraelskou vládu nad Gazou


Dlouho trvající rozkol v srdci izraelského válečného kabinetu se dostal na povrch, když ministr obrany Yoav Gallant vyzval premiéra Benjamina Netanjahua, aby přišel s plánem pro „den po“ válce v Gaze, a prohlásil, že nepřipustí žádné řešení, při kterém by na území byla izraelská vojenská nebo civilní správa.

Gallantovy výroky, které okamžitě podpořil jeho kolega ministr Benny Gantz, uvrhly vedení Izraele uprostřed konfliktu v Gaze do velmi veřejné hádky a vyvolaly okamžité spekulace o jeho budoucnosti v izraelské vládě a Netanjahuově rozhádané koalici.

Co v českých televizích neuvidíte. Další izraelské zabíjení civilistů v Gaze

16. 5. 2024

čas čtení 3 minutyReportér, Channel 4 News, středa 15. května 2024, 19 hodin:  Ve středu  si Palestinci připomínají Nakbu, katastrofu způsobenou vznikem státu Izrael. V Gaze se tento den  jen málo liší od všech ostatních katastrofických dnů této války. Při tomto útoku na kliniku OSN ve městě Gaza zahynulo nejméně 10 lidí.

Nedaleko jsou dvě čtvrti, odkud se izraelské jednotky po několika dnech bojů stáhly. Ti, kteří utekli, se přišli podívat, co tam zůstalo."

30647

Pozor na „nové systémy“

16. 5. 2024 / Pavel Urban

čas čtení 10 minut

Autor článku v The Guardian převzatým Britskými Listy popisuje údajné nepochopení peněz a bankovnictví ve veřejnosti.

"Ochrana zákazníků, daňových poplatníků a celé společnosti před excesy moderního bankovnictví vyžaduje nové chápání rolí bank a vlád ve financích; nové chápání půjček, vkladů a derivátů jako jedné rodiny finančních kontraktů; a nové povědomí o výsadním postavení soukromých společností v globálním finančním systému. Zásadní je, že celá společnost musí jinak přemýšlet o povaze peněz - možná nejprve zavrhnout samotný termín. "Peníze" zahrnují celou řadu jevů, které mají ze své podstaty různé účely a rizika. Například vklady komerčních bank se podstatně liší od bankovek, a ty se liší od rezervních fondů. Peníze jako pojem jsou stále více zastaralé a zavádějící."

Podobné rozdíly existují i jinde. Například kamión je něco jiného, než malé osobní auto. Elektromobil je něco jiného, než stejně velké auto s dieselovým motorem. Máme kvůli tomu zavrhnout pojem "auto"?

32029

Svět před volbami: Horor s přívětivou tváří

16. 5. 2024 / Bohumil Kartous

čas čtení 9 minut

Kdybych měl hodnotit svět pouze podle toho, co na člověka vykřikuje z veřejného a digitálního prostoru politická reklama před eurovolbami, musel bych se začít vážně bát o budoucnost. K vidění jsou kámoš mafoše z devadesátek jako ochránce “našich zájmů”, prokremelský patolízal jako bojovník za suverenitu a komunistka jako superhrdinka…

solarFlair

16. 5. 2024 / Lesley Keen

čas čtení < 1 minuta

Obrázek pro tento den: (Videoprezentace Linefall ZDEZDE a ZDE)

Chcete koupit autorce těchto obrázků kávu? Pokud ano, klikněte ZDE

 20387

Slovenský premiér Robert Fico byl po zasedání vlády postřelen

15. 5. 2024

čas čtení 8 minut

Fico po operaci již není v ohrožení života

Robert Fico po operaci „přežije“, uvedl jeho vicepremiér Tomáš Taraba.

Taraba řekl, že Fico již není v ohrožení života.

Řekl:  „Pokud vím, operace naštěstí proběhla dobře - a myslím, že nakonec přežije. V tuto chvíli není v ohrožení života.“ Taraba dodal: „Byl těžce zraněn - jedna kulka prošla  do žaludku a druhá zasáhla kloub - okamžitě byl převezen do nemocnice a poté na operaci.“

‼️🇷🇺Wow. Vypadá to, že údajný útočník na slovenského premiéra Roberta Fica, spisovatel Juraj Cintula, byl napojen na proruskou polovojenskou skupinu Slovenskí Branci (SB). Jejich vůdce byl dokonce vycvičen bývalými ruskými vojáky Spetsnaz.

 
Svědek uvedl, že slyšel několik výstřelů a viděl muže zadrženého policií

Slovenský premiér Robert Fico byl po střelbě převezen do nemocnice, informovala místní média. Byl postřelen do břicha a je nyní operován.


V souvislosti s útokem na slovenského premiéra Roberta Fica byla zatčena jedna osoba.


 Fico je v „mimořádně vážném stavu“ a stále operován, lékaři „bojují o jeho život“, říká ministr

Slovenský ministr obrany Robert Kaliňák uvedl, že premiér Robert Fico je stále operován a jeho stav je „mimořádně vážný“.

Kaliňák na tiskové konferenci před nemocnicí v Banské Bystrici řekl, že zdravotníci „bojují o život“ Fica, který utrpěl „vážné mnohonásobné trauma po několika zásazích střelnou zbraní“.

Ficův „zdravotní stav je vážný, jeho situace je špatná“, dodal.

    V tuto chvíli nemáme dobré zprávy a vkládáme naději do rukou lékařů v nemocnici.

Kaliňák uvedl, že operace nyní trvá již tři a půl hodiny a že další lékařské informace budou k dispozici později.
 

sukitAndSea

15. 5. 2024 / Lesley Keen

čas čtení < 1 minuta

Obrázek pro tento den: (Videoprezentace Linefall ZDEZDE a ZDE)

Chcete koupit autorce těchto obrázků kávu? Pokud ano, klikněte ZDE

 20916

HRW: Gaza: Izrael porušuje příkazy Světového soudu

15. 5. 2024

čas čtení 12 minut

 
Navzdory hladomoru Izrael stále brání humanitární pomoci

Izrael porušuje právně závazné příkazy Mezinárodního soudního dvora (ICJ), když brání vstupu životně důležité pomoci a služeb do Gazy, konstatuje organizace Human Rights Watch. Od ledna 2024 soud dvakrát nařídil předběžná opatření, která Izraeli ukládají, aby umožnil poskytování základních služeb a humanitární pomoci v rámci žaloby Jihoafrické republiky, která tvrdí, že Izrael porušuje Úmluvu o genocidě z roku 1948.

16. a 17. května bude Mezinárodní soudní dvůr pořádat slyšení ohledně žádosti Jihoafrické republiky z 10. května, aby byla nařízena  Izraeli další prozatímní humanitární opatření a pozměněna opatření, která původně v tomto případě soud nařídil: 23246

Na ruském ministerstvu obrany se rozjíždí protikorupční tažení postihující spolupracovníky bývalého ministra

15. 5. 2024

čas čtení 2 minuty

Jak jsme referovali, Putin odvolal ministra obrany Šojgua. Rezignovali nebo byli zatčeni i další pracovníci ruského ministerstva obrany.

Co se tam děje?


Česky:

 22582

Biden pokročil v otázce nových zbraní pro Izrael v hodnotě 1 miliardy dolarů

15. 5. 2024

čas čtení 2 minuty

Bidenova administrativa v úterý oznámila Kongresu, že postupuje vpřed s novými zbrojními dohodami pro Izrael v hodnotě více než 1 miliardy dolarů, uvedli američtí a kongresoví úředníci, což je masivní zbrojní balík méně než týden poté, co Bílý dům pozastavil zásilku bomb kvůli plánovanému izraelskému útoku na Rafáh.

 22079

Ruská agrese na Ukrajině Zelenskyj varuje před „obtížnou“ situací v Lukjanci a Vovčansku

15. 5. 2024

čas čtení 9 minut


Rusko ve středu varovalo Evropskou unii, že pokud blok zavede omezení pro ruská média, pak západní reportéři v Rusku pocítí rychlou, tvrdou a bolestivou reakci ruského státu,
informuje agentura Reuters.

Místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová uvedla, že EU bude sankcionovat Hlas Evropy, webovou stránku obviněnou z šíření proruských dezinformací, spolu s deníky Rossijskaja gazeta, Ria Novosti a Izvestija, informovala 6. května agentura Bloomberg.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová uvedla, že západní zpravodajové v Moskvě pocítí „odvetná opatření“, pokud EU podnikne kroky proti ruským médiím.

„Pokud budou tato opatření přijata proti ruským médiím, ruským novinářům, pak, přestože západní zpravodajci nebudou chtít, budou muset pocítit i naše odvetná opatření,“ uvedla Zacharovová.

„Dříve cítili naši lásku, ale nyní budou muset pocítit odpověď,“ dodala Zacharovová. „Budeme reagovat bleskově a pro západní obyvatele nesmírně bolestivě.“


Ukrajinská armáda uvádí, že její jednotky se v reakci na nepřátelskou palbu a útoky ruských sil přesunuly na „výhodnější pozice“


Ukrajina prohlásila, že stáhla své jednotky v některých částech Charkovské oblasti


 23245

NATO has no plan to defeat Russia

15. 5. 2024 / Ivan Větvička

čas čtení 3 minuty


The North Atlantic Treaty Organization wants Russia’s defeat in Ukraine, but has no plan to achieve victory. On 13th. May 2024, this resulted from a statement by the Ambassador of the Czech Republic to NATO, Jakub Landovský, and the 2nd Secretary of the Permanent Delegation of the Czech Republic to NATO, Matti Tetřev.

NATO Secretary General Jens Stoltenberg, in a speech on the same day, listed Russian aggression in Ukraine as the third most dangerous threat that the North Atlantic Alliance must now face. He mentioned China’s ambitions as the first threat, the war in the Middle East as the second threat and global climate change in the  fourth place.


Falešná videa o Ukrajině

15. 5. 2024

čas čtení < 1 minuta

Investigativní organizace Bellingcat objevila už osmé falešné video o Ukrajině, které je šířeno pod jeho hlavičkou a hlavičkou BBC. Je to lež:Reportáž Channel 4 News z Tbilisi

15. 5. 2024

čas čtení < 1 minuta

Opravdu silný materiál od reportéra @paraicobrien v Tbilisi. Bravo @Channel4News za to, že jím zahájili své zpravodajství. V Gruzii se vraždí demokracie před našima očima, důsledky daleko přesahují její hranice: 18437

Západ by se měl připravit na dlouhodobé odstrašování Ruska

15. 5. 2024

čas čtení 8 minut

Po měsících politických tahanic byl balík pomoci pro ukrajinskou armádu schválen oběma komorami Kongresu a podepsal jej prezident. Jedná se o důležitý milník, který signalizuje podporu ukrajinské věci oběma politickými stranami. Přestože byly přislíbeny okamžité dodávky, podstatná část balíku – 48 miliard dolarů z téměř 61 miliard dolarů – zaplatí doplnění amerických zásob zbraní a výrobu nového vybavení pro Ukrajinu, upozorňuje Boris Grozovski.

 23214

"Fanoušek vojenského keynesiánství." Nový ruský ministr obrany Bělousov bude pumpovat peníze do vojensko-průmyslového komplexu a ekonomiky

15. 5. 2024

čas čtení 6 minut

Jmenování ekonoma Andreje Bělousova ministrem obrany znamená, že Vladimir Putin má v úmyslu učinit z vojensko-průmyslového komplexu motor ekonomiky a prostřednictvím militarizace pokračovat ve válce po dlouhou dobu. Bělousov potřebuje zajistit nepřetržité zásobování armády a je připraven to udělat, protože se dlouhodobě zasazuje o mobilizaci ekonomiky a její stimulaci na úkor státu. Posílení role státu však může podkopat efektivitu, s níž se ekonomický blok vlády dosud vyrovnával s problémy válečné doby.

 23243

Írán uvěznil kritika režimu Sádika Zibakalama

15. 5. 2024

čas čtení 4 minuty

Íránský akademik a kritik vlády Sádik Zibakalam byl uvězněn na základě obvinění z "propagandy". V roce 2018 obdržel Zibakalam cenu Deutsche Welle za svobodu projevu za svou odvážnou kritiku íránského vedení, píše Wesley Rahn.

 23240

O tom, jak pan Sekyra napsal předmluvu k Adamu Smithovi

15. 5. 2024 / Boris Cvek

čas čtení 4 minuty

Koupil jsem si nedávno Teorii mravních citů od Adama Smithe (Grada 2023), klasické dílo západní filozofie. Adam Smith má ale v Česku tu smůlu, že na rozdíl od jiných klasiků, které vydávají třeba Karolinum, Oikúmené, Filosofia, Smithe vydává tzv. Liberální institut, který mi připomíná svým vztahem k filozofickému myšlení marxleninskou úderku s jejím výkladem Marxe. To jsou ty paradoxy normalizační kontinuity.

 20699

S tím, jak se zmenšuje moc Evropy, roste její strach - a výsledkem jsou obrovské chyby

15. 5. 2024

čas čtení 4 minuty

 
 
EU se bojí prohry na Ukrajině, bojí se porážky Ruska, migrantů, Gazy a Trumpa a dělá špatná rozhodnutí doma i v zahraničí,
argumentuje Nathalie Tocci.

Evropa už nemá ve světových záležitostech takovou moc jako kdysi, kdy existoval liberální mezinárodní řád, který se opíral o moc USA a v němž kvetla mezinárodní spolupráce. V tomto světě Evropa nebyla supervelmocí, ale charakteristické znaky éry po studené válce - multilateralismus, regionální spolupráce, vzájemná závislost, rozkvět demokracie, měkká síla a volný obchod - byly také znaky Evropské unie.

Dnes se nacházíme v éře po skončení studené války a svět změnil směr. Některé rysy starého systému žijí dál. Na vzestupu jsou však protikladné síly, jako je nacionalismus, protekcionismus a unilateralismus.

12102