Amerika měla dohlédnout, aby byla v Kábulu slušná vláda. Washington zcela ignoroval její kriminalitu

31. 8. 2021

čas čtení 4 minuty

 
Sarah Chayes žila v Afghánistánu deset let. Byla poradkyní velitelů západního spojenectví, včetně předsedům spojených šéfů vojenských štábů. Má vysokou důstojnickou funkci v americké armádě. Je autorkou knihy Everybody Knows: Corruption in America (Všichni to vědí: Korupce v Americe).  Tento rozhovor vysílal rozhlas BBC koncem minulého týdne.

Moderátor:
Joe Biden řekl v reakci na atentát u kábulského letiště: My vás nalezneme a chytíme. Je to vůbec možné? Nebo je to jen rétorika?

Sarah Chayes:
To já nevím. Ale to, co vím, je, že to téměř zní směšně. Ve světle toho, když něco takového říkali američtí prezidenti posledně. Ano, nakonec jsme nalezli a dostali Usámu bin Ladina. Nalezli jsme ho kde? Nejenomže v Pákistánu, ale přímo v posádkovém městě pákistánské armády. A usmrtili jsme ho. Ale, víte, vztah s tou zemí, které zcela zjevně ho sponzorovala a dávala mu útočiště, se nezměnil. A v podstatě, víte, to, na čem opravdu záleželo v Afghánistánu, totiž to, jak vláda zacházela se svými občany, to se ignorovalo. Ignorovalo to mnoho amerických vlád. Které, jak jsem řekla, také zcela ignorovaly problém Pákistánu. Takže bušit se nyní do prsou, velmi podobným způsobem jako se to dělalo v rámci chybné politiky, realizované po celých posledních dvacet let, to je opravdu trapné.

Afghánistánu ted hrozí rozklad a hladomor. Západ musí pomoci

31. 8. 2021

čas čtení 6 minut

Bývalý britský konzervativní politik a ministr pro mezinárodní rozvoj Rory Stewart působí nyní na Yale University v USA. Žil a pracoval v Afghánistánu, celý ho prošel pěšky. Tento rozhovor se vysílal v rozhlase BBC v pondělí 30.8.

Moderátor: Občané Afghánistánu jsou nyní už úplně opuštěni. Co, jestli vůbec něco, pro ně může Západ udělat?

Rory Stewart: Nejdůležitější věcí, kterou by měl Západ udělat, je, aby situaci ještě nezhoršil. Afghánistán je nyní na pokraji skutečné humanitární katastrofy. Afghánské vládé, nyní vládé Talibánu, docházejí peníze. Bude velmi obtížné udržet v provozu dodávku vody a elektrické energie. Většinu zdravotnictví a školství v Afghánistánu poskytují zahraniční nevládní organizace. A v tuto chvíli není vůbec jasné, od Británie, USA, a ostatních zemí, jak budou dál podporovat pokračováni těchto humanitárních projektů v zemi.

Rozhovor Britských listů 420. Jak se k problému Afghánistánu postavila Česká republika?

28. 8. 2021

čas čtení 1 minutaMise v Afghánistánu by ze své podstaty neměla být považována za zbytečnou, je-li touto podstatou snaha o kvalitativní společenský posun. Její průběh a zejména zakončení je ale zklamáním, říká bývalý velitel vojenských jednotek NATO Petr Pavel. Zároveň poukazuje na to, že situace v Afghánistánu bude nadále vysoce nestabilní, neboť to, co zcela podlomilo snahu o vytvoření národní identity, tedy primární etnická a klanová příslušnost, bude komplikovat situaci komukoliv. Táliban tak nemůže kalkulovat s přesvědčivou podporou mimo paštunské etnikum. Do vnitřních záležitostí budou nadále vehementně vstupovat regionální i globální mocnosti, zejména Pakistán, Irán a Čína, z nichž každá bude sledovat své zájmy. Petr Pavel také hodnotí jednání České republiky vůči afghánským spolupracovníkům jako politováníhodné, i přesto, že se nakonec podařilo část z nich dopravit na území ČR. Poukazuje na to, že se vše nemuselo odehrávat během zmatečných několika dní, na přípravu jejich výběru a přesunu v případě potřeby měla česká vláda 2 roky. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od úterý 31. srpna 2021.

 16578

Jak vytvořit v ČR porozumění mezi venkovem a městem?

31. 8. 2021

čas čtení 2 minuty

Jedno z největších utrpení dneška je otevřít český Twitter. Ten je převážně liberálně konzervativní a již se zjevně psychicky připravuje na prohru ve volbách a snaží se najít toho správného viníka. Pokud bych to parafrázoval, tak viník je "líný venkov", který vlastní lenost projektuje do volby té nesprávné strany, píše Filip Pertold.

 17660

Bílý dům je jako Muhammad Ali v osmdesátých letech minulého století

31. 8. 2021 / Fabiano Golgo

čas čtení 4 minuty


S lavinou protiinstitucionálního populismu, která ovládla svět, se jako blesk rozšířilo porušování lidských práv a ekonomické a geopolitické zneužívání moci. V důsledku oslabení Ameriky, v důsledku ukončení globální bipolarity z éry studené války, v důsledku pandemií způsobené impotence NATO a cynického izolacionismu, který vznikl z naší únavy kvůli kolapsu našich každodenních zvyklostí během covidové krize, znovu nyní na světě po několika desítkách pokroku v oblasti lidských práv drsně převládla brutalita.

 16447

Chřipka, vakcíny a trvající realita rizik

31. 8. 2021 / Miloš Dokulil

čas čtení 7 minut


Pokud tu máme – už víc jak rok a půl (a někde s hodně tragickými následky) – ten jakoby inovačně se v 21. století prezentující „covid-19“, možná jsme ani nevzali vůbec nikterak v úvahu, že třeba loni nedošlo k tradiční jinak každoroční podzimní vlně běžných chřipek, vůči nimž lidstvo mělo k dispozici ochranné očkování.

Místo toho – a v hrozivých vlnách lidské životy masově ohrožujícího výskytu – tu byl opakovaně v různých oblastech světa „covid“; hodně dlouho víceméně ve své výchozí podobě, zatím bez výrazných modifikací; ale s nesrovnatelně rizikovějším průběhem, a přitom bez možnosti prevence před nákazou.

 16518

Koronavirus: Vědci zkoumají jihoafrickou variantu C.1.2

31. 8. 2021

čas čtení < 1 minuta

 

Má totiž v genomu mutace, které jsou podobné mutacím ve variantách považovaných za závažné, jako je delta

V ponděli vydal Národní institut pro nakažlivé choroby v Jihoafrické republice varování ohledně toho, že varianta C.1.2 koronaviru byla zjištěna ve všech provinciích v zemi, ale v relativně malém množství.

C.1.2. byla poprvé zjištěna letos v květnu, ale varianta delta stále dominuje v Jihoafrické republice i po celém světě. Varianta C.1.2. byla zjištěna kromě Jihoafrické republiky ještě v sedmi dalších zemích v Africe, v Evropě, v Asii a v Oceánii.
  

Varianta C.1.2. obsahuje celou řadu klíčových mutací, které existují v jiných variantách, které se staly znepokojujícími.

Podrobnosti v angličtině ZDE 

 16578

Hořké vyhlídky na populisticko-pravicovou vládu v České republice

29. 8. 2021 / Albín Sybera

čas čtení 6 minut

- Případné spojení SPOLU a ANO je ztělesněním polistopadového byznysu

- V měnícím se geopolitickém prostředí je pravicové Česko náchylnější ke konzervativnímu populismu na ose Budapešť-(Varšava)-Bělehrad

- český etnocentrismus konzervuje kulturní izolaci země od pro-unijních zemí a obchody PPF s orbánovskými oligarchy posvěcují vztahy s iliberální osou

* * *

"Víno pro skutečné šéfy, vodu pro elévy." Babiš se spojuje s těmi nejhoršími ultrapravicovými autoritáři v Evropě. Pěkná vizitka pro Českou republiku. Na strategickém fóru s Orbánem a Janšou v Bledu. 16637

Průběžné zpravodajství:

Světová zdravotnická organizace očekává do 1. prosince v Evropě dalších 236 000 úmrtí na covid

30. 8. 2021

čas čtení 2 minuty

 

- Vysocí činitelé Světové zdravotnické organizace se obávají že od nynějška do 1. prosince 2021 zemře na covid v Evropě dalších 236 000 lidí v důsledku stagnující míry očkování a malé míry očkování v chudších zemích. "Minulý týden došlo k nárůstu úmrtí v Evropě o 11 procent - jedna spolehlivá předpověď očekává do 1. prosince v Evropě dalších 236 000 úmrtí," řekl ředitel Světové zdravotnické organizace pro Evropu Hans Kluge reportérům. Dosud v Evropě zemřelo na covid asi 1,3 milionu lidí. Z 53 evropských států, které jsou členy Světové zdravotnické organizace, 33 (62 procent) zaregistrovalo za posledních čtrnáct dní míru nákaz vyšší než 10 procent. Kluge připisuje vyšší šíření koronaviru větší nakažlivosti varianty delta, "přehnané rozvolnění" a nárůstu letního cestování. I když je asi polovina lidí v Evropě plně očkována, očkování v evropském regionu se nyní zpomalilo. Za posledních šest týdnů pokleslo o 14 procent, v důsledku nedostatku vakcín v některých zemích a odmítání vakcín v jiných. Zpomalení očkování je silně znepokojující, varoval Kluge.

Americký odvetný útok proti čtvrtečnímu sebevražednému atentátu u letiště v Kábulu usmrtil deset členů jedné rodiny

30. 8. 2021

čas čtení 2 minuty

Aktualizace: Několik raket bylo v pondělí odpáleno na letiště v Kábulu z automobilu. Nikdo dosud nepřijal za útoky odpovědnost. Místní lidé slyšeli aktivaci protiraketového systému letiště a na střechy padaly kusy šrapnelu, což znamená, že nejméně jedna raketa byla při letu zničena. ZDE

Deset členů jedné rodiny usmrtil americký útok dronem proti vozidlu v obytné čtvrti v Kábulu. Celkový počet civilních úmrtí zůstává nejasný. Předtím informovala CNN, že při útoku raketou typu Hellfire byly usmrceny nejméně tři děti. Raketa podle americká armády prý zasáhla vozidlo, v němž cestovali sebevražední atentátníci Islámského státu v hustě obydlené kábulské čtvrti Khaje Bughra.

Spojené státy uvedly, že "hodnotí možnost", že raketový úder usmrtil či zranil civilisty. Vojenští činitelé konstatovali, že ve vozidle byly výbušniny a že útok raketou vyvolal sekundární explozi.

Usmrceno bylo šest dětí, nejmladší byla dvouletá holčička, sdělil bratr jednoho z mrtvých osob místnímu novináři pracujícímu pro CNN. Muž plakal a sdělil novináři, že "to byla obyčejná rodina, nejsme Isis ani Daeš a tohle byl rodinný domov - kde bydleli moji bratří se svými rodinami".

Doplnění: Společnost BBC během pondělka dodala, že dronem vyvražděná rodina civilisty byla rodinou afghánského spolupracovníka americké armády. Rodina měla americká víza a čekala na evakuaci do USA.

Jedna někdejší členka Bushovy vlády se v pondělí večer v Channel 4 News vyjádřila k zabití této celé rodiny velmi kriticky a upozornila, že pokud bude americké armáda provádět tyto tzv. "precizní" útoky drony ze vzdálenosti mnoha tisíc kilometrů a nebude mít vojáky na místě, bude docházet k těmto masakrům pravidelně.

Tom Stoppard přiznává, že se v Anglii nikdy necítil doma

31. 8. 2021

čas čtení 3 minuty

 

Je ale vděčný, že ho Británie zachránila před "životem v komunismu"

Sir Tom Stoppard hovořil o tom, jak jeho ostrá kritika komunistických režimů v jeho hrách, která má vazbu na skutečnost, že byl dětským židovským uprchlíkem z Československa, ho postavila do konfliktu s "živou" levicovou britskou divadelní scénou.

Stoppardova vášnivá obrana spisovatelů a novinářů ohrožených komunistickými a totalitními režimy, i jeho hrdost na to, že je Brit, znamenala, že byl nepopulární v některých oblastech britského divadelního establishmentu, řekl Stoppard v rozhovoru s programovým týdeníkem BBC Radio Times.

 17663

Poslové nebes

31. 8. 2021 / Soňa Svobodová

čas čtení 11 minut


Nedovedu si představit krásnější podívanou, než když sleduji kroužící dravce na obloze – a poté, co se jeden z nich snese ze závratných nebeských výšin, přeletí a zakrouží nad vaší hlavou, tak přesně, těsně a jemně, že pocítíte ve vlasech hebké pohlazení jeho křídly, aby dosedl na připravenou pěst sokolníka – nemohu se ubránit nádhernému pocitu, slovy jen těžko popsatelnému, z něhož jako by jste na vlastní kůži pocítili samotné pohlazení od Pána Boha.

Od nepaměti se o nich traduje, že jsou to poslové nebes, zvláště pak orel, který je poslem samotného Pána Boha, protože jako jediný zvládne vystoupat do závratných nebeských výšek, a při letu bez jakékoliv újmy na zdraví, vydrží hledět do slunce.

 16447

Odpírači očkování chtějí raději na covid zemřít, než aby přiznali, že se mýlili

30. 8. 2021

čas čtení 4 minuty

Texasan, který "jménem svobody" vedl protesty proti nošení roušek, zemřel na covid-19

Přicházejí četné zprávy popíračích covidu a odmítačích očkování, umírajících na nákazu koronavirem

Caleb Wallace, 30, byl od 8. srpna v bezvědomíV anglickém hrabství Staffordshire zemřel popírač covidu Marcus Birks. Bylo mu 40 let. Poté, co byl hospitalizován, začal naléhat na spoluobčany, aby se nechali očkovat

 16518

Je téměř vyloučeno, aby se letos na podzim a v zimě neočkovaní a ti, kdo prodělali lehký covid, nenakazili variantou delta

30. 8. 2021

čas čtení 1 minuta

Jaroslav Flégr:

Co bych poradil jednotlivcům a co státu? Milý jednotlivče – koukej se nechat co nejdřív naočkovat a přemluv k tomu všechny, na kterých ti záleží. Jestli je ti nad 40, tak si nech dát třetí dávku, jakmile na tebe přijde řada. Je téměř vyloučeno, aby se ti neočkovaní nebo ti, co prodělali jen lehký covid, tuto zimu nenakazili. A je velmi pravděpodobné, že desítky procent z těch, co nemoc prodělají si z ní odnesou dlouhodobé více či méně vážné zdravotní následky. Do současnosti bylo očkováno 2,5 miliardy lidí – málokterá vakcína tak byla odzkoušena tak důkladně, jako ty proti covidu. A asi žádná nezachránila během necelého roku tolik životů. I když jsi očkovaný, nos roušku a chovej se rozumně – tebe virus neohrozí, sám bys však mohl ohrozit či zabít někoho jiného. Slušný člověk své bližní nevraždí.

Milý státe. Překroč už konečně svůj stín a zkus zachránit maximum životů rizikových osob tím, že jim poskytneš vakcínu. Spousta seniorů není očkovaných proto, že je to pro ně komplikované, případně mají nekompetentního praktického lékaře, nebo dokonce chamtivé nedočkavé dědice. Je třeba tyto osoby aktivně vyhledat a poskytnout jim vakcínu. Věnuj víc pozornosti dezinformátorům a jejich působení. Policie i tajné služby by měly zmapovat a přerušit toky dezinformací i příslušné toky peněz.

Cenou lidové auto II.

30. 8. 2021 / Beno Trávníček Brodský

čas čtení 2 minuty


Opravdu málokdy píšu na díly. Jenže jsem se bohužel trefil do černého. Dokonale. Téměř současně s článkem „Cenou lidové auto“ Škodovka vyhlásila, že přestává vyrábět svoji Fabii combi. Tedy jediné „velké auto“ za snad ještě trochu rozumné peníze. Takže my ze „slabopříjmu“ (abych si vypůjčil trefný novotvar kolegy, který komentoval minulý článek) jsme obdrželi další ťafku - takový záhlaveček.


 17579

Znovu výzva společnosti ČEPS: Zveřejněte revizní zprávu o náhradní přenosové soustavě u Břeclavi

30. 8. 2021

čas čtení 10 minut

21. srpna 2021 jsme v Britských listech publikovali

Výzvu společnosti ČEPS: Zveřejněte revizní zprávu o náhradní přenosové soustavě u Břeclavi


23. srpna 2021 nám napsala tisková mluvčí společnosti ČEPS:

Vážený pane Čulíku,

Reakce ze strany ČEPS, a.s., bude v nadcházejících dnech zveřejněna na webových stránkách společnosti.

S pozdravem,

Mgr. Hana Klímová
vedoucí odboru Komunikace

Nic však dosud zveřejněno nebylo. Na tuto skutečnost reaguje Ing. Oldřich Maděra:

Protože ČEPS, a.s. dosud nezveřejnila žádnou informaci ohledně bezpečnosti NPT 400 kV Břeclav, rozhodl jsem je požádat o komplexní informaci o této dočasné stavbě podle zákonů o volném přístupu k informacím.

Žádám o zveřejnění mého dopisu. Myslím si, že by to mohlo zajímat odbornou technickou i netechnickou veřejnost.

Dopis Ing. Maděry předsedovi představenstva společnosti ČEPS, a.s., je níže:

 17652

Vyrobil robotku, aby ukázal, jací jsou uprchlíci

28. 8. 2021

čas čtení 4 minuty

Věnujeme Andreji Babišovi


Když Saidullah Karimi vstoupí do místnosti, modré Athéniny oči se rozsvítí. Když Karimi natáhne ruku, Athéna ji taky natáhne. Když Karimi zatne ruku v pěst, a pak ji otevře, Athéna udělá totéž.

Athéna není dítě ani domácí zvíře, ale robotka.

Karimi je afghánský uprchlík žijící v Athénách. Vyrobil tuto robotku úplně z odpadků, nebo, jak on raději říká, z "recyklovaných předmětů", které našel na ulici: vyhozené instalatérské trubky, kusy z vyřazené  tiskárny, motory a vysílače, které získal z rozbitých hraček s dálkovým ovládáním.

 17655

Od nás pro vás

30. 8. 2021 / Soňa Svobodová

čas čtení 11 minut

Foto: Stanislav Štepka, Ľubica Čekovská a ženská časť súboru RND počas skúšok hry Niekto to rád slovenské v roku 2008. Foto: Ctibor Bachratý

Přes tři miliony spokojených diváků, více než devět tisíc představení. To je bilance 58 let trvání Radošinského naivného divadla, které v malebné slovenské obci Radošina nacházející se 11 kilometrů od Piešťan, 21 kilometrů od Topolčan, 33 kilometrů od Nitry a 100 kilometrů od Bratislavy, založil jeden z jejích čtyř nejslavnějších rodáků, absolvent Pedagogické fakulty v Nitře a dlouholetý divadelní herec a režisér Stanislav Štepka.

Pane Štepko, vaše divadlo je autorským divadlem s originální poetikou, v němž se od počátku až dodnes uvádějí pouze vaše hry. Z jakého nepřetržitě proudícího pramene, čerpáte to neskutečné množství námětů pro ně?

Na Slovensku je toľko tém na písanie, že by mi na ich spracovanie a písanie nestačili ani tri životy. Zatiaľ si vystačím s tým svojím jediným – a stále je o čom uvažovať aj o čom písať.

Po nucené koronavirové pauze jste konečně 1. července 2021 zahájili svou 59. divadelní sezonu v amfiteátru v Lubině dramaticky – poeticko laděnou komedií Pán Strom, která vypráví o člověku a přírodě. Na toto představení přišlo kolem osmi set diváků. Očekávali jste v této po koronavirové době, tak hojnou účast publika?

 17654

Jak televize Prima před volbami manipuluje

30. 8. 2021 / Bohumil Kartous

čas čtení 3 minuty

V pátek  mi volal redaktor TV Prima s tím, že zpracovává informace od zastupitele hlavního města Prahy pana Prokopa (ANO). Podle něj je Pražský inovační institut odkladiště Pirátů, podezřele hospodaříme a jsme veskrze neužiteční, píše Bohumil Kartous, ředitel Pii. 

Vysvětlil jsem panu redaktorovi, že pro zaměstnání v Pii není důležitá politická aktivita, která je ostatně základním lidským právem, tedy nesmí zvýhodňovat ani diskriminovat. Že ze zhruba 50 spolupracovníků vím o třech lidech se stranickou příslušností, z toho dvou z Pirátské strany.


 16936

Kremelské pastorále: Dohnat a předehnat, nebo ne?

30. 8. 2021 / Petr Haraším

čas čtení 14 minut

 
Kreml sklízí, co jeho petrohradští trollové za rok a půl zaseli a vypěstovali. Sklizeň to je vskutku nadměrná. Očkovací mety jsou světově vědecky jasné a potvrzené. Ovšem na Rusy panují jiné podmínky. Svět akceptuje a potřebuje nejméně 70% naočkované populace k dosažení stádní imunity. Navíc jen u původní formy nákazy. Nicméně Kreml si dal jiné stachanovské cíle. Chtěl dosáhnout do konce června 20% naočkovaných. Ať okolní svět vidí, co Kreml umí. Ale ani tak to Vláďa nedal.

Rozhovor Britských listů 418. Biden odchodem z Afghánistánu znesvětil americké vojenské oběti

24. 8. 2021

čas čtení < 1 minutaNáhlým stažením amerických vojáků z Afghánistánu zradil prezident Joe Biden tamější obyvatelstvo, které vystavil teroru extremistů z Talibánu, konec konců stejně jako svět. Možná je Biden senilní, ale cožpak jsou senilní i vysocí činitelé amerického ministerstva zahraničí a obrany, že došlo k tak neuvěřitelné nekompetentnosti? Jan Čulík hovoří s umělcem a performerem Milanem Kohoutem, žijícím v americkém Bostonu, o tom, jak se k této katastrofě staví americká společnost a proč. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od úterý 24. srpna 2021.

Je výrok Ivany Šťastné rasistický?

30. 8. 2021

čas čtení 21 minut

27. 8. 2021 jsme publikovali v Britských listech článek Pavla Velemana

Není přijatelné, aby Ivana Šťastná psala rasistické články a Parlamentní listy je publikovaly. V normálních zemích je to trestný čin


Šlo o výrok Ivany Šťastné, vedoucí odboru sociálních věcí Magistrátu města Ústí nad Labem, tohoto znění:

„29 let nemaká. A desítky takových. Občané, dívejte se, na co platíte daně."

Článek Pavla Velemana rozčílil Štěpána Kotrbu, který k tomu napsal polemiku. Publikujeme ji níže.

Avšak protože jde o otázku cíleného vyvolávání nenávisti vůči určité společenské skupině, musíme v této věci postupovat velmi opatrně. Je výše zmíněný výrok Ivany Šťastné rasistický?  

O článku Štěpána Kotrby "Drzost sociálního pracovníka". Je důležité, aby lidi takové články četli

30. 8. 2021

čas čtení 11 minut


Na osobní výpady pana Kotrby nechci reagovat, mám i trochu smysl pro sebeironii, nemyslím si o sobě, že jsem vrchol vzdělanosti, a tak se spíše těmito urážkami bavím, píše Pavel Veleman.

Je však důležité, aby byl text pana Kotrby veřejný, jelikož opravdu tyto názory jsou velmi často prezentovány nejen politiky, ale i sociálními pracovníky ( jedná se o velkou část kolegů a kolegyň), kteří s panem Kotrbou určitě souhlasí, a proto je tato diskuse nutná.

Jedná se typologicky většinou o lidi příliš o sobě nepochybující, pevného řádu, zejména k ostatním, jasného pořádku, jasných pravidel a s jasným rozdělením rolí, jasného názoru na termíny dobrý/zlý, slušný/neslušný, správný/nesprávný, chytrý/hloupý, vzdělaný/nevzdělaný...Prostě lidé, kteří opravdu věří zejména pevným pravidlům, disciplíně a převýchově těch tzv. špatných těmi tzv. dobrými.

Zdlouhavé opakování českých urban legends o tom, jak Romové nepracují

29. 8. 2021 / Karel Dolejší

čas čtení 1 minuta

Polemika Štěpána Kotrby  jen zdlouhavě rekapituluje stokrát vyřčené české urban legends o sociálních výdajích na "cikány, co nic nedělají"

Stokrát se už také rozebíralo, že je pořád lepší mít relativně zneužitelný sociální systém než takový, co všechny žadatele tak strašně kontroluje, že mnoha opravdu potřebným nakonec (téměř) nic nepřizná a náklady na jeho provoz převyšují rozdělenou částku (viz třeba britský systém potravinových balíčků pro potřebné děti, na němž ohromně profitoval dodavatel).

Rozhovor Britských listů 417. Dvacet čtverečních km u Břeclavi, kde hrozí smrt

20. 8. 2021

čas čtení 1 minuta


 
"Pokud tam někdo bude stát jednou nohou ve vodě a jednou nohou na břehu, tak ho to zabije. Pokud bude někdo pracovat v tom skleniku, tak ho to zabije taky. Pokud to bude stožár blízko toho skleníku, tak ho to zabije. Já v tom dělám dvacet let a mně chodí ty mrtvoly, výbuchy a požáry na stůl pořád."

Mezinárodní odborník na vysokonapěťovou energetiku ing. Oldřich Maděra varuje v tomto Rozhovoru Britských listů, že náhradní vysokonapěťové elektrické vedení, postavené nedaleko Břeclavi po nedávné spoušti způsobené tornádem, neodpovídá českým technickým normám a na prostoru dvaceti čtverečních kilometrů jihozápadně od Břeclavi ohrožuje lidi smrtí. Je to velmi závažná věc. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 20. srpna 2021.

K tomu:

Tisíce zoufalých a naléhavých žádostí o pomoc od Afghánců britským úřadům zůstaly nepřečteny

29. 8. 2021

čas čtení 2 minuty

 

Britské ministerstvo zahraničí ignorovalo tisíce proseb od Afghánců o záchranu jejich života


Tisíce emailů adresovaných britskému ministerstvu zahraničí od poslanců a charitativních organizací, obsahujících informace o naléhavých případech Afgháců, které je nutno evakuovat z Kábulu, nikdo vůbec nepřečetl. Týká se to i případů, na něž upozornili britští ministři.

Historik Simon Schama: Absolutně srdcervoucí rozhovor v zaharničním vysílání BBC v pořadu Newshour. Afghánský tlumočník pro britskou armádu, nedokázal se dostat na letiště, on a jeho rodina byli brutálně zmláceni Talibánem, označeni za "otroky Británie". Má pocit, že se na něho všichni vykašlali a vzdal se naděje na život.Spojené státy provedly útok dronem na "plánovače" atentátu

28. 8. 2021

čas čtení < 1 minuta

 
Spojené státy v sobotu realizovaly východně od letiště v Kábulu útok dronem na cíl Islámského státu. Zároveň varují, že letišti hrozí další atentáty.

Americké jednotky dohlížející na evakuaci byly nuceny těsněji bezpečnostně spolupracovat s Talibánem, ve snaze zabránit dalším sebevražedným atentátům. První z nich v pátek usmrtil desítky civilistů shromažďujících se u letiště a třináct amerických vojáků.

"Z počátečních informací vyplývá, že jsme cíl zasáhli. Nevíme o žádných civilních obětech," konstatovala americká armáda v prohlášení.

Podrobnosti v angličtině ZDE 

Koronavirus: Varianta delta zdvojnásobuje riziko hospitalizace u neočkovaných a částečně očkovaných lidí

28. 8. 2021

čas čtení 1 minuta

 

Ve srovnání s dříve dominantní "britskou" variantou alfa zdvojnásobuje varianta delta riziko hospitalizace. Vyplývá to z nové studie, založené především na analýze neočkovaných či částečně očkovaných osob


Vědci vědí, že varianta delta, původně identifikovaná v Indii, je daleko nakažlivější než varianta alfa. Analýza, založená na datech shromážděných v Anglii, varuje, že ohniska nákazy varianty delta znovu vážně zatíží zdravotnictví, především v oblastech s nízkou vakcinací.

Vědci analyzovali zdravotnická data 43 338 případů v Anglii, registrovaných od 29. března do 23. května 2021. Jen 1,8 procent těchto nakažených osob bylo očkováno oběma dávkami, 24 procent nakažených bylo očkováno jednou dávkou a většina (74 procent) byli neočkovaní.

Vědci zjistili, že riziko hospitalizace s variantou delta bylo více než dvakrát větší než s variantou alfa (přesně 2,26 krát větší).

Nová studie potvrzuje závěry předchozích studií. I ve Skotsku jin8 studie zjistila, že pravděpodobnost hospitalizace s variantou delta je dvakrát vyšší než u varianty alfa.

Podrobnosti v angličtině ZDE
 

 16478

Strach a zuřivost v Kábulu: Britové a Američané se vykašlali na tisíce lidí, jimž hrozí od Talibánu smrt

27. 8. 2021

čas čtení 2 minuty- Tisíce lidí, kteří měli právo na evakuaci, byli ponecháni na pospas Talibánu

- Na britském velvyslanectví v Kábulu zůstaly rozházené štosy papíru se jmény, adresami a telefonáty Afghánců, kteří pracovali pro britskou armádu a pro britské úřady

- Při pátečním atentátu u kábulského letiště zahynulo 190 osob

 17432

Kterak válka proti terorismu rozdmýchala globální džihádistickou hrozbu

27. 8. 2021 / Daniel Veselý

čas čtení 5 minut

K sebevražednému útoku v Kábulu, který si vyžádal přes stovku lidských životů, se přihlásila afghánská odnož Daeše (ISIS-K). To znamená, že Talibán není pro Afghánistán největším nebezpečím. Ti, kdo se dnes podivují nad existencí afghánské frančízy Islámského státu/Daeše, by se měli seznámit s genezí americké války proti terorismu. Talibán vznikl v důsledku Američany, Pákistánci a Saúdy financovaného džihádistického odporu proti sovětské okupaci, zatímco Daeš je vedlejší produkt americké invaze do Iráku, jak výstižně poznamenal Barack Obama. Vytváření nepřátel a lokálních i globálních hrozeb nelze oddělit od přímých intervencí, akcí speciálních jednotek, kampaně dronů, vydržování represivních zkorumpovaných aparátů apod.

Rozhovor Britských listů 416. Proč tolik lidí v ČR věří v politické spasitele?

17. 8. 2021

čas čtení < 1 minutaPomalu se blíží podzimní volby. Jaká je dnes v ČR politická situace a kdo vyhraje? O tom hovoří s politologem Jiřím Pehem Jan Čulík. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od úterý 17. srpna 2021.


Rozhovor Britských listů 414. Jak se změnila revoluce z roku 1989 tak, aby to vyhovovalo politice

10. 8. 2021

čas čtení < 1 minutaHistorička Muriel Blaive byla svědkem toho, jak v roce 1990 hovořila Monika Pajerová, že během listopadové revoluce r. 1989 byla v ní jen velmi podružnou osobou, prostě jen překladatelkou. Minuly roky a v nynější interpretaci je Monika Pajerová ústřední hrdinkou listopadové revoluce. Jak se to děje a co je příčinou těchto změn interpretace historických událostí? O tom hovoří v dnešním Rozhovoru Britských listů s Muriel Blaive Jan Čulík. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od úterý 10. srpna 2021.

 16518

Průběžné zpravodajství:

Koronavirus: Riziko krevních chuchvalců je větší po nákaze covidem než po očkování

27. 8. 2021

čas čtení 4 minuty

 

Nejpostiženějšími oblastmi nákazou jsou  Praha-západ (30,86 nákaz na 100 000 obyvatel), Praha (29,96), Praha-východ (23,29),  České Budějovice (22,38),  Písek (22,35) Semily (18, 97),  Jablonec nad Nisou (21,06). Ve čtvrtek 26.8. zaznamenalo ministerstvo zdravotnictví ČR 211 denních nákazV ČR do 26.8. zemřelo 30 399 lidí. V nemocnicích je 65 osob.  Počet registrovaných nakažených v ČR  dosáhl počtu 1 678 544 osob. MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE.

První dávkou bylo v ČR očkováno 5 720 913 osob, i druhou dávkou  5 457 629 osob.

- Polovina pacientů hospitalizovaných na covid má příznaky covidu ještě o rok později, zjistila studie.

- Z analýzy 29 milionů lidí vyšlo najevo, že nebezpečí nákazy covidem je daleko vyšší než riziko očkování vakcínami AstraZeneca a Pfizer. Jde o analýzu 29 milionů občanů Anglie, která srovnávala dopad vakcín a nákazy covidem. Zkoumala počet hospitalizací či úmrtí na krevní chuchvalce a na další nemoci krve během 28 dní od pozitivního testu na koronavirus anebo od prvního očkování. Studie zjistila, že po očkování oběma vakcínami vzniká určité riziko krevních chorob. Jenže z dat vyplývá, že v důsledku nákazy bylo 934 nadbytečných případů trombocytopenie na 10 milionů nakažených osob a po očkování vakcínou AstraZeneca bylo jen 107 takových případů na 10 milionů osob. Co se týče ischemických infarktů, infekce covidem jich způsobila 1699 na 10 milionů osob, vakcína Pfizer jen 143 případů na 10 milionů. ZDE 

- Britští zdravotníci očekávají ostrý nárůst infekcí covidem během svátků, pondělí 30. srpna je v Británii volný den. Asi půl milionu lidí směřuje na hudební festivaly a do turistických center. Turistické okresy v jihozápadní Anglii Cornwall a Devon se už staly vážnými ohnisky nákazy, poté, co míra infekcí mezi teenagery se po festivalu Boardmasters zpětinásobila. I když očkovací program pomáhá potlačovat vyšší počty hospitalizací a úmrtí, činitelé varovali ve čtvrtek, že britské zdravotnictví v určitých oblastech čelí "bezprecedentnímu počtu pacientů" a že další nákazy by mohly narušit návrat žáků do škol příští týden. ZDE 

Rozhovor Britských listů 415. Jak je Česko zaseklé v osmdesátkách

13. 8. 2021

čas čtení 1 minuta


Po revoluci r. 1989 převzala v Československu moc skupina třicátníků, které formovala zkušenost husákovského socialismu z osmdesátých let. Tito lidé dodneška, dnes jsou to šedesátníci, určují politický a ekonomický směr dnešní České republiky. Politika a ekonomika jsou v ČR provázány, respektive politikové dělají, co chtějí oligarchové. Je to dobře nebo špatně? O tom mluví dnešním Rozhovoru Britských listů Jan Čulík s Albínem Syberou. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 13. srpna 2021.Biden teroristům: Za ten atentát zaplatíte

27. 8. 2021

čas čtení 2 minuty

 

Joe Biden varoval organizátory dvojího sebevražedného atentátu v Kábulu, který usmrtil 13 amerických vojáků a 72 afghánských civilistů: "My vás najdeme a donutíme, abyste za to zaplatili."


V nejtemnější den svého prezidentského úřadu odmítl Biden prodloužit lhůtu pro evakuaci amerických jednotek z Afghánistánu, která končí 31. srpnem, ale přislíbil, že bude evakuovat všechny Američany, kteří chtějí odejít.

 16578

Jak se Petr Fiala z ODS mýlí...

27. 8. 2021

čas čtení < 1 minuta

„Tyto volby mají jedno zásadní téma. Jsou o tom, jestli ČR porazí populismus a extremismus, anebo odejde sama poražená,“ řekl šéf ODS Petr Fiala. (via Novinky.cz)

Ne, tyhle volby mají téma státní dluh, inflace, zbyteční mrtví, nedostatek bydlení, kde vezmeme na důchody, důstojný život seniorů, šance na dobrou práci pro mladé, peníze z NPO tak, aby vedly k rozvoji, podpora střední firem apod., píše Josef Šlerka.

Pokud bude témátem estli ČR porazí populismus a extremismus, tak odejde sama poražená.

It's the economy, stupid.

 16578

Jsme již naladěni k parlamentním volbám v ČR 2021?

27. 8. 2021 / Miloš Dokulil

čas čtení 5 minut

 

Samozřejmě že nám voličům k volbám (pokud mají demokratický „rámec“) vždy navíc přistupuje atmosféra tržiště. Spolu s chválou vlastních prodavačů a jejich produktů. Pochopitelně navíc s napětím, jaké vyzařuje z každého dostihově motivovaného závodiště. Doprovodně již s celou mnohdy nepřehlédnutelnou řadou tipů pro možné vítěze i ty poražené. Aniž je takto aspoň trochu určena kvalita a aspoň obecně předběžný respekt k očekávání toho, jak zvolené reprezentace přistoupí k řešení otázek, které v mezičase vyvstaly, a buďto nebyly řešeny nebo nedočkaly se uspokojivého řešení a přístup k nim zřejmě bude muset být revidován. Zpravidla nemalou pozornost vždy vzbudí ti, kteří dokážou publiku vsugerovat, že disponují spásonosným lékem na zjevné neduhy společnosti, na kterou se obracejí.

Tisková zpráva:

Vytěsnění akcionáři z dob kuponové privatizace mají poslední šanci přihlásit se o své nároky za více než miliardu korun. Klíčové promlčecí lhůty vyprší už letos na podzim

27. 8. 2021

čas čtení 5 minut

Nejméně o stovky milionů korun přijdou lidé, kteří se do letošního podzimu nepřihlásí o svoje nároky spojené s vlastnictvím akcií společností Česká spořitelna a Unipetrol. Ukazují to odhady představitelů služby Zapomenuté miliardy, která pomáhá lidem nalézt a zpeněžit dávno zapomenuté akcie získané v rámci kuponové privatizace 90. let. Od svého spuštění před dvěma měsíci už služba pomohla desítkám tisíc Čechů najít majetek za více než 300 milionů korun.

Tisková zpráva:

Územní řízení pro dálnici D5510 u Bzence bylo zastaveno

27. 8. 2021

čas čtení 3 minuty

Stavební úřad v Bzenci dne 11. srpna 2021 na žádost Ředitelství silnic a dálnice ČR zastavil územní řízení pro dálnici D5510 Bzenec – Bzenec Přívoz délky 3,2 km. Investorovi se totiž ani po více než třinácti letech od podání žádosti v červnu 2008 nepodařilo vypracovat takové řešení průchodu dálnice přes ptačí oblast, které by zajistilo i ochranu dotčených pěti druhů ptáků.

 17648

Česko plné rozhleden

27. 8. 2021 / Soňa Svobodová

čas čtení 6 minut

Foto: Jiří Štekl


Rozhlednový ráj

Ano, je to přesně tak. Česká republika je doslova a do písmene rozhlednovým rájem, neboť je plná rozhleden, z nichž se všem zájemcům naskýtají nádherné oku a duši lahodící výhledy do jejich okolních dálek. A když se tu také vysloví jméno známého cestovatele, cyklisty a kreslíře Jiřího Štekla pak již není co dodat, protože valná většina milovníků turistiky a těchto krásných výhledů ví, o kom je řeč. A ti, kteří ještě neví či netuší, tak těm je určen náš následující rozhovor.

Pane Štekl, jste autorem celkem sedmi známých a svými kresbami ojedinělých rozhlednových průvodců, z nichž namátkou vybírám: 333 výletů po rozhlednách Čech, Moravy a Slezska, Rozhlednovým rájem 62 + 3 nejnovější rozhledny České republiky atd.. Co vás přimělo začít se ve svých průvodcích věnovat právě tomuto tématu?

 17649

Kvíz: Znáte české rozhledny?

27. 8. 2021 / Soňa Svobodová

čas čtení 4 minuty

Foto Jiří Štekl, spoluautor kvízu


1/ Tato třináctimetrová dřevěná rozhledna nazývající se Kupa byla postavena v roce 2009 na kraji obce Jestřebnice v Jihočeském kraji. Z jejího zastřešeného kruhového výhledu můžete za dobré viditelnosti spatřit pás Šumavy s dominantním Boubínem a také Kleť. Uhodnete, v jaké výšce se tento zastřešený kruhový výhled nachází?


a) 5 metrů

b) 8 metrů

c) 10 metrů

Není přijatelné, aby Ivana Šťastná psala rasistické články a Parlamentní listy je publikovaly. V normálních zemích je to trestný čin

27. 8. 2021

čas čtení 6 minut

Otevřený dopis sociálního pracovníka Pavla Velemana k opakovaným vyjádřením se k sociální problematice vedoucí odboru sociálních věcí Magistrátu města Ústí nad Labem, paní Ing. Ivany Šťastné, zejména reakce na její článek v Parlamentních listech ze dne 25. 8. 2021 - „29 let nemaká. A desítky takových.“ Občané, dívejte se, na co platíte daně.

Můj oblíbený spisovatel, již zesnulý Ludvík Vaculík vždy razil heslo, že dlouhou dobu čeká, než reaguje a jelikož se většinou dočká od mnohdy povolanějších a odborně a jazykově zdatnějších lidí adekvátní reakce, je rád, že to nemusí psát on.

Leč žádný vedoucí sociálních odborů, žádná asociace sociálních pracovníků, o MPSV ani nemluvě na tuto dlouhodobou mediální smršť výše zmiňované dámy nereaguje. Takže musí reagovat „obyčejný“ referent sociální práce na Praze 10.

Rozhovor Britských listů 419. O žraločím principu podnikání v České republice

27. 8. 2021

čas čtení 1 minutaVšichni vědí, že téměř milion občanů v České republice je postižen exekucemi. Jenže, jak se zdá, systém neterorizuje pouze chudé lidi, ale i podnikatele. V rozhovoru s Janem Čulíkem vysvětluje Albín Sybera žraločí princip podnikání v České republice: některé banky a některé velké firmy se podle pana Sybery specializují na dlouhodobou strategii postupné likvidace podniků, zejména těch, které si vzaly úvěry, aby je potom v bankrotu mohly převzít. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 27. srpna 2021.

Apel na OSN: Proboha, pomozte!

26. 8. 2021

čas čtení 2 minuty

Nargis Nehan, bývalá minstryně afghánské vlády, v slzách zapřísahá OSN, aby zasáhla do konfliktu v její zemi.

 
Nargis Nehan: Afghánistán je země, která je obětí náhradních válek už několik desítek let. A vidíme, že pod jménem Talibán, pod jménem džihád, a pod jménem Isis vedou různé země náhradní války. A dnes jsem tak zdrcená, že jim chci říct veřejně, Styďte se, že kvůli své vlastní politické strategii nám opakovaně ničíte život. Zabíjíte naše lidi a bezostyšně vedete dál tuto náhradní válku. Musíte s tím přestat. Všichni vědí, co kdo páchá.  Všichni vědí, že pod zástěrkou  těchto násilníků a teroristů vedou tuto válku státy. A oni to prostě nechtějí zastavit. Je to pro ně hanba.

Moderátor: Co může svět udělat? Co chcete, aby svět udělal?

Nargis Nehan: Měly by do toho vstoupit Spojené národy a měly by uspořádat krizovou schůzi o Afghánistánu. Měly by jasně jmenovat ty země, které vedou v Afghánistánu náhradní válku. A měly by jim v tom buď zabránit, anebo je naprosto zablokovat a uvalit na ně finanční sankce. Aby zastavili tuto katastrofu, která se odehrává v Afghánistánu.

Moderátor. Máte vůbec nějakou naději, že Spojené národy budou jednat? Zatím jsou děsivě zticha.

Nargis Nehan: To je pro nás velkým zklamáním. Že přišli a mysleli: Co je demokracie? Co jsou všeobecná lidská práva? Co jsou práva žen? Ale pak co je rovnost a co je spravedlnost? Ale dnes, když jde o to, aby jednali, vidíme, že mlčí, jak říkáte, naprosto strašlivě mlčí. A historie si to bude pamatovat. Historie to nezapomene. V roce 2002, když přišli a intervenovali v Afghánistánu, naším dojem bylo, že všichni dospěli k závěru, že Afghánistán jako celý národ strašlivě trpěl a že si zaslouží už oddech. Ale teď, po dvaceti letech vidíme, že ne, že k tomu závěru nedospěli. Namísto toho oni chtějí, abychom pokračovali. Chtějí vraždit naše lidi. Chtějí čekat a dívat se a vidět, co se děje. Tohle je trapas pro 21. století. Pro celý svět. To, co se děje v Afghánistánu, a vy neděláte dost na to, abyste tomu zabránili.
 

Afghánistán: Nejméně 60 civilistů a 12 amerických vojáků usmrceno při atentátu na letišti v Kábulu

26. 8. 2021

čas čtení 3 minuty

Aktualizace:

Afghánské ministerstvo zdravotnicví uvedlo, že nejméně 60 osob bylo usmrceno a 140 zraněno. Usmrceno bylo 12 amerických vojáků a dalších 15 bylo zraněno, konstatoval generál McKenzie. Dodal, že očekává, že útoky budou pokračovat a americká armáda podnikne kroky proti těm kdo nesou odpovědnost za dnešní atentáty. Útok provedla organizace známá jako Islámský stát provincie Chorasan. Teroristické útoky a úmrtí amerických vojáků na letišti v Kábulu jsou velkým problémem pro prezidenta Bidena. Odpovědnost za útoky na kábulském letišti přijal Islámský stát. 

* * *
Reuters: Příkop u letiště v Kábulu byl naplněn krví prosáklými mrtvolami, poté co byly při atentátech usmrceny desítky civilistů. Usmrcení 12 amerických vojáků to činí jedním z nejvražednějších incidentů za celých 20 let afghánské války.

U jedné ze vstupních bran na letiště v Kábulu došlo k velké explozi, pouhých několik hodin poté, co západní výzvědné služby varovaly před nebezpečím atentátů. Po výbuchu došlo ke střelbě. Útok potvrdil tiskový mluvčí Pentagonu John Kirby:

"Potvrzujeme, že došlo k explozi u kábulského letiště. Počty mrtvých a zraněných nejsou zatím jasné. Poskytneme další informace, jakmile budeme moci."Pak Kirby potvrdil, že při výbychu u Abbey Gate na letišti v Kábulu zahynul dosud neznámý počet obětí.

Talibán uvedl, že nejméně 11 lidí, včetně cizinclů a dětí, bylo usmrceno, a mnoho stráží z Talibánu bylo zraněno, informuje Al Jazeera.

Americké velvyslanectví žádalo Američany, aby okamžitě opustili oblast u letiště, po výbuchu u Abbey Gate:
 

Asi 60 pacientů zraněných při útoku na letišti přišlo zatím do kábulského chirurgického střediska:


Podle předběžných zpráv bylo 13 lidí usmrceno a 50 zraněno. Většina obětí jsou ženy a děti. Bylo zraněno také asi 5 amerických vojáků.

K jednomu atentátu došlo u Abbey Gate, při vstupu na letiště, k druhému nedaleko hotelu Baron, kde se zpracovávaly žádosti Afghánců doufajících, že se dostanou do Británie. Atentáty zřejmě spáchala afghánská odnož Islámského státu. Oba atentáty provedli sebevražední atentátníci.


Brexit vedl v Británii k prázdným policím v supermarketech - Britové zažívají zkušenost někdejšího východního Německa

26. 8. 2021

čas čtení 3 minuty

Britský  vládní mluvčí: "Britský lid opakovaně hlasoval pro ukončení volného pohybu obyvatelstva a pro získání kontroly nad naším imigračním systémem. Zaměstnavatelé musejí investovat do našich domácích pracovníků a nespoléhat na zaměstnance ze zahraničí."

Tomio Okamura rozmisťuje před volbami v České republice billboardy v tom smyslu, že "si nenecháme diktovat Evropskou unií". Andrej Babiš vyvolává nesmyslný strach před uprchlíky a chce zrušit Schengen, možná znovu zadrátovat hranice jako za komunismu?

Populistické šílenství má vážné ekonomické dopady. Přesně to nyní zaživá Velká Británie.

Britský National Farmers' Union, Svaz britských zemědělců, informuje o nesklizeném ovoci a zelenině po celé Británii. Na ovocnářské farmě v hrabství Herefordshire hnijí v keřích nesklizené borůvky. Ovoce je zralé a připravené na sklizeň, není však, kdo by je sklízel.

 17611

Kábulskému letišti hrozí bezprostřední teroristický útok

26. 8. 2021

čas čtení 1 minuta

 
Evropské státy vydaly vážné varování ohledně posledních dní masivního odvozu lidí z Afghánistánu, ovládaného Talibánem. Existují "důvěryhodné zprávy" o "bezprostředním útoku" na letiště v Kábulu.

Francie uvádí, že zastaví evakuace v pátek, Dánsko informovalo, že jeho poslední let už z Kábulu odletěl. Hrozí nebezpečí od Islámského státu, jehož řady byly posíleny, protože Talibán propustil jeho příslušníky, vězněné v Afghánistánu. Už nyní používají z Kábulu při odletu vojenská dopravní letadla  světlice, aby znemožnily útoky raketami země-vzduch.

Před letištěm i nadále zůstávají v chaosu obrovské davy.

David Miliband, generální ředitel humanitární organizace International Rescue Committee, uvedl, že mnoho Afghánců se obává, že odchod vojsk bude znamenat, že Talibán nedovolí humanitárním pracovníkům pomáhat milionům lidí, kteří to potřebují.

Afghánského novináře zmlátil Talibán a odebral mu kamery, technické zařízení a osobní mobilní telefon:

 
Podrobnosti v angličtině ZDE  

30778

Šílení Islanďani zřejmě podlehli náboženství o desítkách pohlaví

26. 8. 2021 / Bohumil Kartous

čas čtení 5 minut

Je to hrůza, slušný člověk zažívá pekelná muka tlaku multikulturalismu, jehož zákeřnost je nekonečná. Když už zkousnete duhovou ulici v centru Reykjavíku, vedoucí přímo ke katedrále Hallgrímskirkja a vyrazíte do rurálních oblastí ostrova, zaútočí na vás ideologie posedlá právem na nesmyslnost zcela nečekaně ze střechy hospodářského stavení na samotě západních fjordů, nebo ze slepičího kurníku. Jakoby ani drůbež nemohla zažívat klid normality, jakoby se multikulturalismus snažil i přírodě vnutit svou zhoubnou ideologii popírající fakt, že samec je samcem a samice samicí. Ano, Island se nepochybně zbláznil, a je to už pěkných pár let: v roce 2009 se Jóhanna Sigurðardóttir stala první otevřeně homosexuální šéfkou vlády v soudobé světové historie. Tato dekadence a potlačování normality si pochopitelně vybírá svou daň. Společnost na Islandu je totiž nechutně zdravá, bezpečná a z hlediska úrovně demokracie politicky vysoce gramotná.

 16447

Průběžné zpravodajství:

Koronavirus: Britský expert varuje, že velká shromáždění vyvolají vlny nákazy

26. 8. 2021

čas čtení 2 minuty

 

- Rozšíření varianty delta znamená, že očkování zřejmě nebude oním kouzelným prostředkem proti pandemii, v který mnoho vlád doufalo, konstatuje nová zpráva z Economist Intelligence Unit. Instituce apelovala na vedoucí politiky, aby vypracovali novou dlouhodobou strategii proti covidu.

- Británie ve středu zaznamenala dalších 35 847 denních nákaz a dalších 149 denních mrtvých. Celkem v Británii na covid zemřelo 132 003 osob,avšak státní britský statistický úřad registruje 156 000 úmrtí, kde je covid zmíněn na úmrtním listě. Počet umírajících ve věku od padesát let mírně stoupá, nyní je jich 7 procent. Vládní epidemiologický poradce Ravindra Gupta  varoval, že povolení velkých shromáždění povede "k podstatnému nárůstu" počtu infekcí. Na jednom shromáždění v Cornwallu se nedávno nakazilo 5000 osob.

 17644

Holubice

26. 8. 2021 / Soňa Svobodová

čas čtení 4 minuty

Tak se jmenuje stejnojmenný film, známého filmového režiséra Františka Vláčila (1924-1999), jímž v roce 1960 debutoval na pražském Barrandově, a s nímž se současně zařadil mezi nejpozoruhodnější filmové tvůrce československé nové vlny 60. let 20.století. A právě jedno z nejuznávanějších českých nakladatelství Camera Obscura vydalo monografii zasvěcenou tomuto filmaři pod názvem František Vláčil: Život a dílo. Jejím autorem je Petr Gajdošík.

Pane Gajdošíku, jak dlouho ve vás zrála myšlenka vytvořit monografii o tomto výjimečném a všemi múzami políbeném filmovém tvůrci?

 17643

Nejlepší režisér

26. 8. 2021 / Soňa Svobodová

čas čtení 17 minut

Jméno česko-amerického režiséra, scenáristy, herce a držitele dvou Oscarů, tří Zlatých glóbů a ceny BAFTA za nejlepší režii Miloše Formana zní filmovým světem neustále. Díky jeho nezapomenutelným filmům je stále o čem mluvit a přemýšlet. Jan Lukeš se cestou slavného režiséra zabývá ve své nové knize Miloš Forman v kostce (vydala Academia).

Pane Lukeši, vaše kniha je úvahou na téma Formanovy cesty na světové výsluní za přechodu mezi dvěma systémy společenskými i produkčními. Kdy a jak se vlastně zrodil váš nápad na vytvoření této knihy-úvahy?

Ztrestat Talibán, či nikoliv aneb Jak co nejvíce pomoci ohroženým Afgháncům?

26. 8. 2021 / Daniel Veselý

čas čtení 5 minut

Ve svých předchozích textech na afghánské téma jsem poukázal na genezi americké intervence v Afghánistánu, která v různé podobě trvala 42 let - a jejíž intenzita sytila talibánský odpor proti okupačním vojskům, a nastínil jsem, jak bychom se z afghánského debaklu mohli poučit. Nyní je nejdůležitější ohroženým Afgháncům co nejvíce pomoci – a to právě v době, kdy zemi hrozí politická nestabilita, ekonomická krize a zničující sucho, jak varuje OSN. Jenže jak to provést, abychom opět nenakráčeli do pasti svých předešlých selhání a chyb?

 16447

V Británii nyní umírá 100 lidí denně na covid. Jak jsou ta úmrtí rozložena věkově?

25. 8. 2021

čas čtení 2 minuty

- Ve srovnání s dobou, kdy nebyly vakcíny k dispozici, umírá nyní jen asi 7 procent lidí

- Stále umírá více mužů než žen

- Protože jsou starší generace proočkovány, umírá dnes daleko více mladých lidí než v předchozích vlnách

- I kdyby byla celá populace očkována, stále bude určité množství lidí na covid umírat. To neznamená, že vakcíny nejsou dramaticky účinné pro zabránění těžkého průběhu covidu a úmrtí na covid

 16447

Britští výzkumníci zaznamenali pokles imunity u plně očkovaných osob

25. 8. 2021

čas čtení 3 minuty

 

Nejpostiženějšími oblastmi nákazou jsou Praha (27, 56  nákaz na 100 000 obyvatel), Praha-východ (26,46, Praha-západ (27,58), České Budějovice (25,43), Semily (23,03), Jablonec nad Nisou (21,06)). V úterý 24.8. zaznamenalo ministerstvo zdravotnictví ČR 250 denních nákaz, od včerejška je to nárůst o 44 osobV ČR do 24.8. zemřelo 30 387 lidí, od včerejška je to nárůst o dva mrtvé. V nemocnicích je 64 osob, od včerejška je to nárůst o 6 hospitalizovaných.  Počet registrovaných nakažených v ČR  dosáhl počtu 1 678 083 osob. MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE.

První dávkou bylo v ČR očkováno 5 707 235 osob, i druhou dávkou  5 406 973 osob.

- Ochrana, kterou poskytuje očkování dvěma dávkami vakcín Pfizer/BioNTech a Oxford/AstraZeneca začíná po půl roce klesat. Vakcína firmy Pfizer je z 88 procent účinná pro zabránění covidu měsíc po druhé dávce. Po pěti až šesti měsících její účinnost klesla na 74 procent. Vakcína AstraZeneca poskytuje jeden měsíc po druhé dávce  77 procentní ochranu proti infekci. Po čtyřech až pěti měsících ochrana klesla na 67 procent. Tato analýza zkoumala 1,2 milion testů a účastníků. Analýza v reálném světě by zaznamenala menší ochranu než klinické testy, a vakcíny nebyly testovány na nyní dominantní variantu delta. Profesor Tim Spector, hlavní výzkumník této studie, konstatoval: "Podle moho názoru by mohlo při nejhorším pravděpodobném scénáři dojít k tomu, že u starých lidí a u zdravotníků poklesne letos v zimě ochrana pod 50 procent. To může znamenat zvýšení počet hospitalizací a úmrtí."

- Nové denní nákazy v Izraeli se přibližují rekordním počtům, navzdory tamější úspěšné očkovací kampani. Varianta delta se šíří i mezi očkovanými osobami.

Podivná aliance USA a Talibánu: Západ se vykašle na desetitisíce Afghánců, jejichž život je ohrožen

25. 8. 2021

čas čtení 2 minuty

Odpovědnost Ameriky za ty v Afghánistánu, kdo by se octli v nebezpečí, kdyby Amerika odešla? Joe Biden: "Fuck that! (Hovno!), o to se starat nemusíme. Udělali jsme to ve Vietnamu a Nixonovi a Kissingerovi to prošlo."   

Britská evakuace osob z Kábulu má skončit "během 24-36 hodin", což potenciálně znamená, že nebude možno evakuovat desetitisíce Afghánců, kteří spolupracovali se západními armádami a institucemi a jsou nyní ohroženi smrtí. Stále sebevědomější Talibán nyní zakázal Afgháncům cestovat na kábulské letiště.

Americký prezident Joe Biden odmítl na virtuálním jednání skupiny G7 prosby Británie, aby byl humanitární letecký most prodloužen za datum 31. srpna. Úterní britské Channel 4 News to v úvodu nazvaly "podivnou aliancí mezi Bidenem a Talibánem".

Tisková zpráva:

Europoslankyně Gregorová: Klíčová teď bude humanitární pomoc v Afghánistánu

25. 8. 2021

čas čtení 1 minuta

Pirátská europoslankyně Markéta Gregorová souhlasí se zvýšením částky Evropské unie vyčleněné na humanitární pomoc v Afghánistánu. Ta by měla být tak vyšší než současných v přepočtu 1,5 miliardy korun. Podle europoslankyně je humanitární pomoc důležitá a nutná je také pomoc všem našim spolupracovníkům, stejně jako spolupracovníkům Evropské unie. Právě těm totiž jinak hrozí smrt.

TISKOVÁ ZPRÁVA EXTINCTION REBELLION: Amazonie umírá

Klimatičtí aktivisté uspořádali happening na podporu Amazonie

24. 8. 2021

čas čtení 4 minuty


l  Hnutí Extinction Rebellion ČR – Rebelie proti vyhynutí - uspořádalo 23. srpna v Praze na Václavském náměstí happening na podporu Amazonie a jejích původních obyvatel

l  Občanští aktivisté symbolicky zemřeli v tratolišti umělé krve, kterou po sobě následně uklidili

l  Akce byla součástí mezinárodní kampaně All 4 The Amazon, snažící se upozornit na zásahy těžařské lobby do Amazonského pralesa

Vládnout si sami za okupace

24. 8. 2021 / Boris Cvek

čas čtení 1 minuta

Včera poslanec Koten (SPD) v pořadu Pro a proti na ČRo Plus pořádně míchal pojmy jako „okupace“ a „vládnout si sami“. Afghánci si pod Tálibánem vládnou sami, protože nejsou okupováni. A když je někdo okupován, tak si nemůže vládnout sám.

Myslíte, že když Američani okupovali Bavorsko nebo Japonsko v roce 1945, že tím snížili možnosti Bavorů nebo Japonců „vládnout si sami“? To se to „vládlo sami“ za Hitlera nebo válečného režimu v Japonsku! Ono se totiž může stát, že okupant přináší své hodnoty. Tak nacisté přinesli své hodnoty v roce 1938-39, tak Sověti přinesli své hodnoty v roce 1945 i 1968 – a tak také Američané přinesli své hodnoty do západního Německa v roce 1945.

Jak se na Slovensku zbavili Mečiara?

24. 8. 2021 / Jiří Hlavenka

čas čtení 2 minuty

Situace byla v lecčems podobná. Mečiar si dokonale získal srdce především starších občanů a občanek země. Snímky tzv. "babek demokratek", paní v šátcích, které chodily na každý jeho meeting a k hrudi tiskly jeho fotografii jsou s námi stále; v rozhovorech říkaly "Náš Vladko, keby som mala takého syna ako je on...". Situace se jevila dosti beznadějně.

 16447

Průběžné zpravodajství:

Ve Spojených státech je hospitalizováno s covidem stále větší množství dětí

24. 8. 2021

čas čtení 5 minut

 

Nejpostiženějšími oblastmi nákazou jsou České Budějovice (32,04 nákaz na 100 000 obyvatel), Praha (25,66), Praha-východ (28,05), Praha-západ (25,61), Semily (24,39), Cheb (20,78). V pondělí  23.8. zaznamenalo ministerstvo zdravotnictví ČR 206 denních nákazV ČR do 23.8. zemřelo 30 385 lidí.. V nemocnicích je 58 osob.  Počet registrovaných nakažených v ČR  dosáhl počtu 1 677 829 osob. MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE.

První dávkou bylo v ČR očkováno 5 699 264 osob, i druhou dávkou  5 375 674 osob.

- Izrael zaznamenal pokles infekcí, poté, co od konce července začal napotřetí očkovat své občany. Očkování začalo s lidmi staršími 60 let, nyní rozšířil přístup k třetím vakcínám i pro lidi mladší 40 let.

- Více děti je nyní hospitalizováno s covidem na jihu a na středozápadě Spojených států, jak se vysoce nakažlivá varianta delta šíří mezi neočkovanými lidmi. Jedna nemocnice v New Orleansu má za poslední tři týdny na lůžkách až 20 dětí s covidem. V roce 2020 tam počet hospitalizovaných dětí s covidem nikdy nepřekročil sedm. I když děti málokdy mívají vážný covid anebo na virus umírají, z nedávných dat vyplývá, že pediatrické hospitalizace na koronavirus v USA jsou nyní na nejvyšší míře od začátku pandemie.

- Obvodní lékaři a zdravotnici v Anglii informují o vlně fyzického a verbálního násilí od pacientů. Někteří lékaři sdělili novinářům, že se obávají jít do práce a někteří zdravotníci opustili svá zaměstnání v důsledku každodenních nadávek od veřejnosti. Jiní zdravotníci dostávají výhrůžky, že bude v ordinaci umístěna bomba a jedno londýnské zdravotnické středisko dostalo vlnu nenávistných mailů za to, že zahájilo očkování. British Medical Association informuje, že více než třetina lékařů je v poslední době obětí verbálních útoků. Důvodem jsou odklady v léčbě a změny ve fungování zdravotnictví v důsledku pandemie.

 - Vědci zjistili, že na šíření koronaviru má vliv mír ultrafialového záření v ovzduší a schopnost vzduchu vyschnout. Letní ostré slunce a rychlé vysychání vzduchu je korelováno s poklesem covidu 19 ve všech zemích, když je zamračeno a vlhko, napomáhá to šíření viru. ZDE 

- V Londýně pronikli antivaxxeři krátce do ústředí zpravodajství komerční televize ITV News a Channel 4. Přestože je Británie velkou měrou proočkována, aktivisté proti očkování jsou vážnými problémy pro sdělovací prostředky, které se tu a tam snaží blokovat.

 17639

Tajné výstavy

24. 8. 2021 / Soňa Svobodová

čas čtení 6 minut

 

Málokdo ví, že od roku 1984 probíhaly v Československu také neoficiální přehlídky mladého umění pod názvem Konfrontace. Jednalo se o takzvané tajné výstavy, na nichž svá díla, která byla jakousi konfrontací potlačovaného umění proti tehdejšímu panujícímu režimu prezentovali mladí umělci. Jedním z nich byl i nejuznávanější český malíř Tomáš Císařovský.

Pane Císařovský, z té doby pochází i vaše obrazy Terče. Proč právě terče – bylo to ve smyslu toho, že každý člověk/jedinec je jakýmsi terčem dopadu špatně nastaveného politického systému a dění?

Každý dobrý obraz, i ten zdánlivě nejčitelnější, by měl mít několik vrstev významu. To jsem se vždy snažil sledovat. Takže pokud si dobře pamatuji, obrazy z té doby obsahovaly reflexi tehdejšího společenského marasmu, jak si správně všímáte, ale také třeba i touhu po přirozených vztazích a čisté přírodě.

Katolická církev | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Wikileaks | Očkování a racionalita | Americký dokumentarista Michael Moore | Gruzie, Rusko a Jižní Osetie | Norsko | Turecko | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Globalizace | Sociální poměry | Korupce | Identita | Rasismus | Vietnam | Libye | Útok na USA, Afghánistán, Irák | Psychiatrie | Psychologie | Oligarchie | PPF | Životní prostředí | Teroristická hrozba a politické hry | Ústava | Komunistická idea a její reflexe v politice i teorii | Afrika | Chudoba | Bělorusko | Dánsko | Bezdomovectví | Hospodaření Občanského sdružení Britské listy | Japonsko | Ekologie | Ukrajina, Rusko a dodávky plynu do Evropy | Itálie | Sociální vědy aplikované do života | Doprava | Čína | Austrálie | Nový Zéland | Severní Korea | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Demokratický proces se zasekl | Rozhovory Britských listů | Polsko | Drogy | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Francie | Kavkaz, Náhorní Karabach, Čečensko | Německo dnes | Školství | Řádění exekutorů v České republice | Genderová nerovnost ve společnosti | Brazílie | Ekonomika | Velká Británie - politika a společnost | Imigrace do Evropy | Sýrie | Jemen | Brexit - vše | Saúdská Arábie | Sdělovací prostředky | Babiš | Prezident Miloš Zeman ve funkci | Španělsko | Extremismus | Rusko za Vladimíra Putina | Lidská práva | Maďarsko | Ukrajina | Budoucnost NATO a OSN | Spam a šíření dezinformací na internetu | Joe Biden | Donald Trump | Konec Obamovy agendy, selhání reforem v USA | Írán | Evropská unie | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | Lidské zdraví | Privatizace po česku | Léková politika, zdravotnictví | Občanská společnost | USA | Česká literatura | Česká politická scéna | Koronavirus | Globální oteplování | Energetické úspory | Srbsko | Česká republika
18769