Bělorusko: V neděli se opět konaly obrovské protesty

6. 9. 2020

čas čtení 2 minuty

 

V neděli 6. září se znovu po celém Bělorusku konaly proti režimu Alexandra Lukašenka obrovské protesty. Demonstranti pochodovali už čtvrtý víkend k Lukašenkově rezidenci.Více než 100 000 lidí naplnilo Třídu nezávislosti v Minsku a požadovalo, aby Lukašenko odstoupil. Podobné demonstrace se konaly i v dalších městech, včetně Brextu, Vitebsku a Grodna.

Proč je bojkot protikoronavirových opatření hodně špatný nápad

5. 9. 2020 / Jiří Hlavenka

čas čtení 15 minut


Drzá předpověď: roušky budou. Všechno bude, celá triáda opatření, roušky, distanc a dezinfekce bude, všude ve veřejných prostorách. Ze začátku lokálně, nakonec stejně po celé zemi, postupně během září. Tak a teď k věci.

 
Z největších ustrašenců největšími chlapáky


Pamatujete ještě na letošní jaro? Totální uzamčení, roušky všude, strach se ke komukoli přiblížit, slova jako “zákaz vycházení”, jako kdyby byla válka, “výjímečný stav” a podobně. A národ tleskal, jak ta vláda správně a rychle reagovala.

O čtyři měsíce později, v prakticky stejné (epidemiologické) situaci: odpor k opatřením, až jejich bojkot. Pro (nemalou!) část lidí je to humbuk, žádný covid neexistuje, je to jen rafinovaný plán USA-Ruska-Číny-Merkelové-Kalouska-světového kapitálu-reptiliánů, nehodící se škrtněte na ovládnutí lidské populace.

Začátek 2. fáze nákazy koronavirem?

5. 9. 2020 / Miloš Dokulil

čas čtení 6 minut

(A ne že jen venku štěkal pes?! I o něm bude jistá řeč.)


Pozn. red.: Vzhledem k tomu, že sám premiér  Babiš re-tweetuje fotografie, kde idioti nedodržují sociální distancování, lidé záměrně nenosí roušky jako "protest proti diktatuře", ani v místech, kde je nákaza 60 až 80 případů na 100 000 obyvatel (Hodonín!), se nezavádí místní karanténa, Česko nezavedlo karanténní opatření pro lidi navracející se z Chorvatska (v Británii karanténa na návrat z Chorvatska platí už asi měsíc) si ČR zadělává na opravdu vážný problém. Lidi budou umírat. Ekonomika se začne ještě víc hroutit. Jediným účinným bojem proti koronaviru je systematické testování nakažených, trasování jejich kontaktů a umístění těchto lidí do karantény, dále karanténní opatření vůči zemím s vysokou mírou nákazy a dočasné místní karantény. Skotsko zavedlo zákaz návštěv v domácnostech v těchto dnech v Glasgow, kde vzniklo 20 nákaz na 100 000 obyvatel. V ČR je míra místních nákaz takováto: Praha 65.17, Praha-východ 42.12, Praha-západ 37.5 Beroun 61.02, Kladno 51.66, Mělník 46.66, Rokycany 42.55, Příbram 46,91, Kolín 39,95, Tábor 50.68, Svitavy 65.18, Třebíč 55.95, Hodonín 86.4, Pelhřimov 40.11, Brno-město 35.14, Blansko 35.74.  Karanténní opatření? Nic.  (JČ)* * *

Miloš Dokulil: Nejdřív jen několik ze statistiky vybraných čísel. Před necelými dvěma týdny (23/8) bylo zaznamenáno jen 136 nových případů sledované nákazy („covidem-19“). Pouze o pár dní později se ta sledovaná křivka ale vyhoupla až na skoro půl tisícovky (483) nově hlášených nakažených (28/8). Následoval po další tři dny opět postupně nižší a vždy vůči předchozímu dni zase nižší stav; k poslednímu dni srpna „pouze“ 257 nově onemocnělých.

Rozhovor Britských listů 315. Bezbariérový přístup nemáme. Na invalidy se kašle

15. 9. 2020

čas čtení 1 minuta

Aktualizace: Paní Cinové ze Šluknova v pondělí 14. 9. 2020 zemřel manžel. Jeho zdravotni stav invalidy se zhoršil, když se pokoušel tahat v bytě plném bariér invalidního syna z jeho kolečkového křesla na záchod a do koupelny. Panu Cinovi bylo šedesát let. "Absolutně nevím, co si počnu," píše paní Cinová."V každém paneláku tady na tomto sídlišti je minimálně jeden vozíčkář. Nikdo s tím nic nedělá. A to jsou lidi, kteří tady bydlí léta," říká paní Marie Cinová ze Šluknova, která má invalidního syna, sama je invalida, stejně jako jeji manžel, kardiak nyní v nemocnici čekající na operaci. Paní Cinová myje syna u dřezu v kuchyni, protože se s vozíčkem nedostane do miniaturní koupelny. Potřebuje rozšíření koupelnových dveří, avšak nikdo jí - ani jiným - nepomůže. Leda spoluobčané? Ale měli by suplovat to, co je zcela jistě povinnost státu? Číslo účtu paní Cinové je 2113754545/2700. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 4. září 2020.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Právník Michael Cohen svědčí ve své knize o rasistické hysterii Donalda Trumpa

6. 9. 2020

čas čtení 4 minuty


Býval Trumpův právník a jeho "služka pro všechno" Michael Cohen píše ve svých pamětech, které budou zveřejněny v úterý, že Donald Trump je vinen "těmiž trestnými činy", za něž byl Cohen odsouzen do federálního vězení.

Cohen také konstatuje, že Trump činil četné rasistické výroky, například že se Barack Obama dostal na Columbia University a na právnickou fakultu na Harvardu jen v důsledku "té zasrané pozitivní diskriminace". Trump má pro Obamu "nenávist a pohrdání," píše se v Cohenově knize.

Trump zahájil svou politickou kariéru šířením lži o tom, že se Obama nenarodil v USA. CNN také informuje, že než se Trump stal prezidentem, najal "falešného Obamu" pro natočení videa, v němž Trump ritualisticky ponižoval prvního amerického černošského prezidenta a pak ho vyhodil:Hospodaření OSBL za srpen 2020

4. 9. 2020

čas čtení 1 minuta


V srpnu 2020 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 48 845.51 Kč,  výdaje byly (jako každý měsíc) 61 731.50  Kč.

Děkujeme mnohokrát čtenářům za vydatnou podporu v červnu 2020. Bohužel, přes léto 2020 jsme se dostali do výrazného deficitu. 

MNOHOKRÁT děkujeme všem věrným čtenářům, kteří na provoz Britských listů finančně přispívají, - ale jak vidíte z výše uvedeného grafu,  směřujeme k nule. Trvale potřebujeme poněkud vyšší, pravidelnou finanční podporu. Děkujeme.

Potřebujeme normálně cca 80 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. 

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Až pětatřicet procent vrcholných sportovců na Penn State University v USA nakažených koronavirem trpí zánětem srdečních svalů

4. 9. 2020

čas čtení 1 minuta

Ze skenů MRI srdce vyplynulo, že až třetina amerických atletů z tamější tzv. Velké Desítky vrcholných sportovců, kteří testovali pozitivně na koronavirus, onemocnělo myokarditidou, zánětem srdečních svalů, který může vést k úmrtí, pokud zůstane neléčen. Uvedl to Wayne Sebastianelli, šéf atletického zdravotnictví na Penn State University.

"Když jsme se podívali na naše sportovce, kteří jsou Covid-pozitivní, ať už mají či nemají příznaky, přibližně u 30-35 procent z nich vznikl zánět jejich srdečních svalů," řekl Sebastianelli. "A my opravdu v této situaci nevíme, co si s tím máme počít. Je to teprve rané stádium infekce. Vedlo to k odložení sportovních akcí."

"Nevíme, jak dlouho to bude trvat. Prostřednictvím MRI skenů srdce jsme však zaznamenali tak vysokou míru zánětů srdečních svalů - jak u pacientů s příznaky i u bezpříznakových pacientů - že je to nesmírně znepokojující.

Zdroj v angličtině ZDE
 
K tomu: Nová studie: I mírná verze Covidu-19 způsobuje poškození srdce

30633

Tisková zpráva

Aktivisté a aktivistky z Animal Rebellion obarvili vodu ve fontáně na červeno

5. 9. 2020

čas čtení 1 minuta

Včera 4. září aktivisté z hnutí Animal Rebellion obarvili vodu ve fontáně Propadliště času na Kinského náměstí v Praze na červeno jako symbol krve nevinných lidí a zvířat, kterou vláda nese na svých rukou. Zároveň téměř nazí lidé na fontánu vylezli. Tři z nich měli na své hrudi napsaný jeden požadavek po vládě České Republiky. „Říkejte Pravdu“, „Jednejte Okamžitě“ a „Rozšiřte Demokracii“.

Čtvrtá aktivistka, která byla již čtvrtým dnem na hladovce, na sobě měla stejně jako počas protestů v předchozích dnech kostým vodního melounu a hladovku ukončila právě plátkem melounu zhruba po dvou hodinách protestu.

Policie si vyžádala jména a adresy všech aktivistů, kteří byli přítomni, ale nebylo jasné, zda budou rebelové ve fontáně zatčeni, pokud se fontánu rozhodnou opustit. Na místo přijely dva policejní antony a několik policejních aut, nicméně po hodině odjely.

Průběžné zpravodajství

Koronavirus: Průjem a zvracení jsou příznaky nákazy u dětí

4. 9. 2020

čas čtení 12 minut

- Údaje MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE. 6.9.  bylo v ČR registrováno  27 857 nakažených, je to nárůst za posledních 24 hodin o 508 případů.   V nemocnici je nyní  204 osob a  celkem zemřelo 435 osob.   Číslo R  v ČR je 1,3. Číslo R vyšší než 1 znamená exponenciální šíření infekce.   

- Je zajímavé, jak čeští epidemiologové šíří bludy a jsou úplně mimo mezinárodní diskurs o pandemii. Den poté, co Světová zdravotnická organizace varovala, aby státy nezkracovaly čtrnáctidenní karanténu, mj. i proto, že se několik procent lidí nakazí i po čtrnácti dnech, tvrdí hlavní epidemiolog IKEM Petr Smejkal, že by se "délka karantény mohla zkrátit". Ti lidi vůbec nečtou zahraniční zdroje? (JČ)

- Američtí experti očekávají v listopadu, těsně po prezidentských volbách, katastrofální druhou vlnu pandemie, s přibližně 2000 úmrtími denně, asi dvojnásobkem dnešního počtu úmrtí. Předpokládají, že do konce roku 2020 zemře v USA na koronavirus 410 000 osob. ZDE  

- V chudých a deprivovaných oblastech Británie, kde je špatný bytový fond, přeplněné domy a byty a žijí tam hlavně neběloši,  především na severozápadě Anglie, je zřejmě nákaza koronavirem nyní endemická. Ani uzamčení země po řadu týdnů letos na jaře koronavirus v těchto oblastech nepotlačilo, konstatuje tajná zpráva britské vlády.  Bolton měl minulý týden 98.1 nákaz na 100 000 obyvatel (tak trochu jako Hodonín), Bradford měl 63.2 (jako Praha), Blackburn a Darwen měly 56.8, Oldham měl 53.6 a Salford 46.7. Naproti tomu bohaté město Milton Keynes nedaleko Londýna mělo 5.9 nákaz na 100 000 obyvatel, v Kentu je 5.2 nákaz a v Southamptonu na jihu Anglie 3.2 nákaz na 100 000 obyvatel. ZDE 

- Portugalsko zaregistrovalo v sobotu 486 nových nákaz, je to nejvyšší denní počet od doby, kdy v květnu zrušilo uzamčení země. Celkový počet nákaz v desetimilionovém Portugalsku je 59 943, počet mrtvých 1838.

- Koronavirus dosud globálně usmrtil nejméně 875 703 osob a nakazil nejméně 26 671 700 milionů osob. Z nich je nejméně 17 496 300 osob dosud považováno za "uzdravené".

Řeporyje baví Ameriku

4. 9. 2020

čas čtení < 1 minuta

Spolupracovnice Britských listů a absolventka Glasgow University Amy Mackinnon, v posledních letech analytička amerického časopisu Foreign Policy, přeložila jako "dokument tohoto týdne" dopis řeporyjského starosty Novotného čínskému ministru zahraničních věcí.

Amerika se baví:  "Je to, ehm, skutečně četba." (Colum Lynch, author kontextového článku o problémech česko-čínských vztahů v časopise Foreign Policy, označuje Novotného dopis jako "sžíravý, i když mírně vyšinutý".)
Kdo to nezná, dopis Pavla Novotného z Řeporyj v češtině je níže: 

"Oceňujeme a propagujeme kvalitní literaturu. Ale jen od chlapů"

4. 9. 2020

čas čtení < 1 minuta

V letošní literární soutěží jménem Magnesia Litera v ČR bylo oznámeno 11 vítězů.

Jsou

to

VŠECHNO

MUŽI.


Bylo sedm kategorií, v každém panel pěti soudců. V těchto panelech zasedalo 35 mužů a devět žen. Tři panely měly mezi posuzovateli jen jedinou ženu. V jednom panelu NEBYLA ŽÁDNÁ ŽENA, píše Peter Zusi, profesor české literatury na University College London.

Trump "se posmíval padlým americkým vojákům", jeho kampaň mění Bidenovy fotografie, aby Biden vypadal starší

5. 9. 2020

čas čtení 7 minut

Aktualizace: Donald Trump nutí televizi Fox News, aby vyhodila reportérku Jennifer Griffin, která potvrdila, že charakterizoval padlé americké vojáky jako "hlupáky a ztroskotance, viz níže. Její kolegové ji energicky hájí. ZDE

Aktualizace: Trump se také vyjádřil, že "USA nemají žádné důkazy o tom, že by byl Alexej Navalnyj otráven." "Asi se nikdy nedovíme, proč Trump systematicky tolik podlézá Putinovi," napsal tento týden komentátor deníku Washington Post. ZDE  

Minulí i současní příslušníci americké armády, zvolení činitelé i Joe Biden, prezidentský kandidát Demokratické strany, reagovali zuřivě a se smutkem, když bývalí členové vlády Donalda Trumpa potvrdili klíčové podrobnosti šokující informace vydané v časopise The Atlantic, podle něhož hovořil Donald Trump o padlých vojácích jako o "hlupácích" a "ztroskotancích" ("suckers" a "losers").

Časopis The Atlantic ve čtvrtek publikoval článek, založený na svědectví čtyř osob blízkých prezidentu Trumpovi, kteří svědčili o tom, že Trump v roce 2018 zrušil svou návštěvu amerického vojenského hřbitova u Paříže, protože vyjádřil názor, že padlí vojáci byli  "hlupáci" a "ztroskotanci", a nechtěl, aby se mu v dešti namočily vlasy.

Elitní hyenismus v mašlích

4. 9. 2020 / Albín Sybera

čas čtení 4 minuty

Daniel Hůle z Člověka v tísni na twitteru upozornil na praxi eshopu Mall.cz, který po maminkách v těžkých sociálních podmínkách vymáhá nedoplatky za spotřební zboží v přestupkovém řízení. Nepřímo tím také upozornil i na provázanost systému, který umožňuje nejbohatším Čechům profitovat z nuzných sociálních podmínek, ve kterých se nachází velká část české populace.


Co když je rozsudek v případu vraždy novináře Kuciaka spravedlivý?

4. 9. 2020 / Boris Cvek

čas čtení 2 minuty

Ještě bych chtěl něco napsat k rozsudku ve věci vraždy pana Kuciaka a jeho snoubenky. Četl jsem, že obžalovaný mafián Kočner stejně půjde do vězení, takže je to vlastně jedno. Ale to je obrovský omyl.

Tady byl zavražděn novinář, zřejmě za svou investigativní práci proti mafii, a je naprosto nutné najít toho, kdo si vraždu objednal. Dokonce nejde tolik o to, aby byl viník potrestán, ale o to, aby bylo naprosto jasné, kdo na Slovensku, tedy v Evropské unii, platí vraždy novinářů, jaký k tomu měl motiv atd.

30633

Tisková zpráva

Aktivisté a aktivistky zablokovali Úřad vlády s požadavkem rostlinného stravovacího systému

4. 9. 2020

čas čtení 1 minuta

Včera 3. září vniklo sedm aktivistů a aktivistek z hnutí Animal Rebellion na prostranství před Úřadem vlády, aby se dostali k hlavnímu vchodu, kde se nejdříve přivázali řetězy a poté přilepili jeden k druhému vteřinovým lepidlem. Policisté strážící budovu reagovalia pokusili se aktivistům v použití řetězů zabránit, ale aktivistům se podařilo se mezitím přilepit.

Aktivisté a aktivistky blokovali před Strakovou akademií více než 3 hodiny. 25 policistů přijelo na místo, kde si od aktivistů vyžádali jména a adresy, eskortovali je do policejní dodávky, ve které snimi přejeli jen na protější stranu ulice, aby je po 30ti minutách pustili.

Kromě blokády, probíhala před Úřadem vlády ohlášená hladovka se stejnými požadavky. Ta bude pokračovat i dnes, již čtvrtým dnem od 10 do 14 hodin.

Kenosha může Trumpa stát volby

4. 9. 2020

čas čtení 1 minuta

Prezident Trump se domnívá, že rasové napětí a provokování násilí pomůže jeho volební kampani. Čísla říkají opak, napsal David A. Graham.

Rozhovor Britských listů 314. Zvítězí demokracie, anebo populistické diktatury?

2. 9. 2020

čas čtení < 1 minutaV souvislosti se zhoršujícími se vztahy mezi Čínou a Českou republikou hovoří Bohumil Kartous v tomto Rozhovoru Britských listů s ministrem zahraničí České republiky Tomášem Petříčkem o strategii české zahraniční politiky v atmosféře zhoršujících se mezinárodních poměrů. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 2. září 2020.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Milí čtenáři a příznivci Britských listů

7. 6. 2020

čas čtení 2 minuty

Je  to poněkud trapné, ale musíme znovu zdůraznit, že za nynější míry finanční podpory od čtenářů Britské listy do několika měsíců skončí.

V nynější stále se zhoršující domácí české politické situaci jsou Britské listy jedním z mála seriozních a nezávislých informačních zdrojů, přinášející do uzavřeného českého prostředí otevřenou debatu z vnějšího světa a neúplatnou analýzu domácích poměrů, která není závislá na žádné kmenové příslušnosti znesvářených domácích aktivistických skupin.

Ano, samozřejmě, nezávislé myšlení bolí. Vždycky se pobavím nad občasnými zuřivými reakcemi od čtenářů s klapkami na očích a uších, kteří nám důrazně oznamují, že přestávají Britské listy číst, jako by jejich čtením dělali NÁM milost. Jestliže se však někdo zuřivě rozhodne odstřihnout se od seriozních, otevřených informací z vnějšího světa, je to jeho blbost... :) 

Vydávání Britských listů není zadarmo. Potřebujeme na jejich provoz přibližně 70 000 Kč měsíčně a v tom ohledu plně závisíme na finanční podpoře našich čtenářů. Zvlášť v dnešní době, když už v kmenově rozdělené české společnosti existuje jen minimum informačních zdrojů, které nejsou závislé na nějakém oligarchovi či politickém seskupení, a je jen málo serverů jako Britské listy, které přinášejí otevřené a věcné informace o situaci v zahraničí, která výrazně ovlivňuje to, co se děje v ČR, je role Britských listů nezastupitelná.

V současnosti však nevybereme měsíčně tolik drobných příspěvků od našich čtenářů, aby nám finanční rezerva neklesala. V takovéto situaci do pár měsíců zkrachujeme.  Pokud si přejete, aby byl i nadále v české společnosti slyšen nezastupitelný hlas Britských listů, prosíme, přispívejte pravidelně na jejich provoz částkou cca 200 Kč měsíčně.

Děkujeme

Britské listy

Proruská část běloruské opozice ohrožuje její jednotu

4. 9. 2020

čas čtení 2 minuty

Kremelská média otevřeně debatují o pohlcení Běloruska. Kremelská agentura RIA Novosti tvrdí, že Bělorusové a Rusové jsou "jeden národ se dvěma státy" a že "dva státy jednoho národa jsou vždy dočasným fenoménem" - což implikuje nevyhnutelné začlenění Běloruska do Ruska. Kreml používal podobné argumenty k ospravedlnění intervence na Ukrajině v roce 2014, upozorňuje George Barros.

Rozhovor Britských listů 313. Jak český stát nechává těžkého invalidu bez pomoci

28. 8. 2020

čas čtení 2 minutyDrastickým příkladem toho, jak vážně nemocní občané v České republice zjevně propadávají dírami v nedokonalé sociální síti, je příběh těžkého invalidy Jiřího Lofa. Pan Lof, řidič, je vážně postižen cukrovkou, a ischemickou srdeční chorobou. V létě 2019 utrpěl infarkt a v prosinci 2019 mu byla amputována noha. V současnosti leží v nemocnici a čeká na srdeční operaci, mají mu udělat bypass. Jak svědčí v tomto rozhovoru z nemocnice, nezemřel pouze díky opakované finanční pomoci čtenářů Britských listů, protože sociální úřad na Praze 4 mu nepomůže, zřejmě ho tam považují za simulanta. Potíž je, že pan Lof bude po operaci zřejmě znovu potřebovat finanční pomoc, protože z nemocnice nemá kam jít. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 28. srpna 2020. Číslo účtu, kam můžete přispívat: 115-7329620207/0100

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE


Tento týden nám pan Lof napsal:

Vážený pane Čuliku,
Moc děkuji za pomoc a podporu, lidé pomohli, zvládl se uhradit nájem za červenec, na srpen bohužel nemám, tak jsem zase v panice co dělat.
V tuhle chvíli jsem v nemocnici, čekám na operaci srdce, budou mi dělat bypass. 
Po operaci bych měl na 6-8 týdnů do lázní ale copak můžu? Nemůžu. Nemůžu si to dovolit, protože nemám za co. Stát stále nezajímám. A stálé žebrání a prošení mě ničí, celé dny v depresi čumím do zdi a jen bulim. Nemám sílu se zabít, i když vím že mi to dost lidí přeje. A už nemám ani sílu žít a bojovat. 
Zítra možná pozítří mě čeká operace, když přežiju, tak nevím vůbec co dál.
Proto prosím o pomoc a žebrám. Nikdo jiný mi nepomůže. 
Omlouvám se že je to tak chaoticky napsané už jsem psát nechtěl, ale nemám koho jiného, kdo by mi pomohl.

Je lepší zapálit jen malou svíčku než proklínat temnotu

31. 8. 2020 / Jan Čulík

čas čtení 3 minuty

Znovu případ paní Cínové ze Šluknova: prosíme, finančně pomozte

Pane Čulík manžel selhání srce je v Děčíně v nemocnici Cinova  Moc vám děkuju jsem úplně vyřízena.

Vracíme se znovu k případu paní Marie Cínové ze Šluknova, která se stará v nevyhovujícím bytu o svého patnáctiletého invalidního syna na vozíčku. V bytě, v němž bydlí - viz fotografie - syna nemůže umýt, myje ho v kuchyni u dřezu. V květnu jsme se obrátili na veřejnost s prosbou, aby jí finančně pomohli, aby se mohla přestěhovat do bezbariérového bytu v Liberci.  Přišlo 12 000 Kč, paní Cínová je za to nesmírně vděčná, bezbariérový byt si za to však nepořídí. Napsala:

No nad námi by se musel smylovat Pan Bůh aby se vybrala částka já bych byla pro Liberec komplet bezbariérový 3+1 jenže to jsou myliony to by museli být opravdu milionový dárci což tomu nevěřím ale i nemožné je někdy možné.Na co stavějí byty jsou k prodeji zřejmě je dost milionářů v ČR nevím je to dobrovolne pravda je že když je to vaše nikdo vás z bytu nedostane.I tak děkuju za vše co jste pro nás udělal děkujem. Volani jednání z úřady slibování to je jejich postup a kde nic tu nic co si nekoupíte sám nemáte teď mě dostali s podložkami i mechanický vozík který on potřebuje k životu i ten se platí

Psali jsme tu už několikrát, docela bezradně, jak je možné, že český stát nechává invalidní občany bez pomoci. Nechápeme, že si invalida musí z vlastních peněz koupit i mechanický vozík.

Teď je zjevné, že se zdravotně postižení občané v ČR bouří - finanční příspěvek na jejich péči je nedostatečný. Jak informovaly Novinky.cz, v Praze se už k té věci konala demonstrace. 

S přesunováním syna, který je na kolečkovém křesle, paní Cínové pomáhal manžel, má však vážnou srdeční chorobu a v posledních dnech skončil v nemocnici na selhání srdce.

Namísto hledání bezbariérového bytu se paní Cínová rozhodla nechat si vybudovat bezbariérový přístup do jejího nynějšího bytu a zadaptovat koupelnu tak, aby se do ní syn sám dostal, bez pomoci rodičů. Potřebuje na to ale 40 000 Kč.

Paní Cínová píše:

prosím o vydání nové žádosti o dobrovolnou zbirku pro Patrika na úpravu bytu a pokud by to šlo na nákup elektrického vozíku. Jedná se o přestavbu koupelny dveří, futer a nájezdu manžel je na tom velmy špatně po zdravotní stránce nesmí syna vůbec zvedat ani zatěžovat srce a plíce.

Uvědomujeme si, že kromě případu pana Lofa a paní Cínové jsou zřejmě v ČR takovýchto případů tisíce. Měl by to řešit stát.

Jak však říkával spisovatel Josef Škvorecký, citoval klasika: Je lepší zapálit malou svíčku než proklínat temnotu. Prosíme, pomozte.

Číslo účtu paní Cínové je 2113754545/2700, IBAN: CZ752700 0000 0021 1375 4545

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

Výzkumníci vyvinuli molekulu k ukládání solární energie

4. 9. 2020

čas čtení 1 minuta

Výzkumníci univerzity v Linköpingu vyvinuli molekulu, která pohlcuje energii slunečního záření a ukládá ji do chemických vazeb. Možné dlouhodobé využití molekuly se nabízí v podobě účinného zachycování solární energie a ukládání pro pozdější spotřebu. Současné výsledky byly publikovány v časopise Journal of the American Chemical Society (JACS).

Pláže v Riu signalizují, že Bolsonaro ve sporu o koronavirus vítězí

4. 9. 2020

čas čtení 1 minuta

Počet denních úmrtí na koronavirus v Brazílii činí v posledních sedmi dnech průměrně 900+, což je jen o něco méně než tisícovka v červnu. Od počátku pandemie zde zemřelo více jak 120 000 lidí, nejvíce hned po USA. Avšak jinde můžete zahlédnout známky toho, že se Brazilci psychologicky už posunuli jinam. V barech, v rodinných skupinách na aplikaci WhatsApp a v rádiu se diskuse od návyků v karanténě a dezinfekce vrátily k fotbalu. Do parků se vrátili běžci a jen nemnozí nosí roušky, informuje Thomas Traumann.

Zvítězí demokracie, anebo populistické diktatury? Aneb když se stírají rozdíly

3. 9. 2020 / Daniel Veselý

čas čtení 5 minut

Rozhovor Bohumila Kartouse se šéfem české diplomacie Tomášem Petříčkem s názvem Zvítězí demokracie, anebo populistické diktatury? vybízí hned k několika poznámkám i otázkám. Oba pánové hovořili o nebezpečích, jež České republice hrozí ze strany autoritářských států, jako je Čína nebo Rusko, a probírali rizika vyplývající z úpadku demokratických norem. Nabyl jsem dojmu, jako by moderátor a host chtěli vytyčit pomyslnou hranici mezi demokraciemi, symbolizovanými „vyspělým“ západním světem, a diktaturami – konkrétně diktaturami, s nimiž nás nepojí standardní politické a ekonomické vazby. Jenže tyto hranice se podle mého soudu znepokojivě stírají.

Tisková zpráva

Animal Rebellion druhým dnem požaduje po vládě řešení klimatické krize

3. 9. 2020

čas čtení 2 minuty

Rebelky a rebelové Animal Rebellion pokračují v čtyřdenní hladovce. Před Úřadem vlády České republiky jsou od 10 do 18 hodin. Čtyři aktivisté drží protestní hladovku a přidávají se k nim další lidé. Ke včerejšímu požadavku „říkejme pravdu“ o klimatické a ekologické krizi a jejich návaznosti na živočišný průmysl a rybolov, který adresují vládě, přidali dnes druhý požadavek „jednejme hned“.

Tento požadavek cílí na nutnost rychlého odklonu od živočišného průmyslu a rybolovu a přechod na spravedlivý a udržitelný rostlinný stravovací systém do roku 2025. Podle klimatických scénářů se bez této změny nevyhneme kolapsu globálních ekosystémů. Živočišný průmysl a rybolov jsou zodpovědné za zvyšující se koncentraci skleníkových plynů v atmosféře, vymírání druhů, odlesňování, existenci mrtvých zón v oceánech, znečištění vzduchu, vody a její nedostatek.

Kolik lidí zabil koronavirus?

3. 9. 2020

čas čtení 2 minuty

Již v březnu a dubnu, kdy národní statistické úřady začaly zveřejňovat počty mrtvých v důsledku pandemie, se potvrdila předchozí podezření: pandemie usmrcovala daleko větší počet lidí, než ukazovala oficiální data o Covidu-19.

V časech zvratů – válek, přírodních pohrom, epidemií – výzkumníci potřebují rychle evidovat počet úmrtí. Zpravidla používají důvěryhodnou metodu: evidenci nadbytečných úmrtí. Tato metoda pomáhá epidemiologům zaznamenat rozdíly mezi jednotlivými zeměmi. Slouží také k identifikaci hotspotů. Podle údajů z 32 států, které letos zaznamenávaly nadbytečná úmrtí, od začátku pandemie do konce července zemřelo „navíc“ téměř 600 tisíc lidí, informuje časopis Nature.

Kuciak nebo Politkovská, Slovensko nebo Rusko

3. 9. 2020 / Boris Cvek

čas čtení 2 minuty


Už jsem Slovákům téměř záviděl rychlost justice, když jsem dnes ráno slyšel, že soud k tomu určený bude vynášet verdikt v případu vraždy novináře Kuciaka a jeho snoubenky. Tak ty masové demonstrace přece jen k něčemu byly, říkal jsem si, ačkoli si vytrvale myslím, že instituce pomocí mas na náměstích měnit nelze.

Obsadit instituce správnými lidmi a zajistit jejich efektivní funkci, to je mnohem delikátnější záležitost, která vyžaduje úplně jiné schopnosti než schopnost demonstrovat nebo mít jasno v tom, kdo je dobro a kdo zlo.

29892

Nějak bylo, nějak bude

3. 9. 2020 / David Marenčák

čas čtení 4 minuty

V současných událostech se mnozí probouzejí z růžového snu do temné minulosti dávné historie, kdy co není vidět, neexistuje, slova jsou vším a ničím, viry jsou oku neviditelné, zato omezení na pohodlí, výpadky příjmů, ztráty zaměstnání, nemožnost trajdat a těkat (overturismus), chlastat a dovádět, jsou velice hmatatelná a viditelná.

A opět stojíme na scestí, na kterém je naprosto jasné, kudy se vydáme. Když je na výběr možnost ještě chvíli nic nedělat, ignorovat varování, popírat zlé zvěsti, nebo se omezit, něco změnit, vždy si vybereme okamžité pohodlí.  Naprosto jasné je to proto, že témat a problémů, ve kterých se takto kolektivně chováme, je řada s nedohlédnutelným koncem. Trochu umíme řešit akutní problémy, ale dlouhodobé, chronické, ty velice rádi outsourcujeme tu za moře, tu do Asie, a nyní už i naplno do budoucnosti, tj. naše děti (v čemž se mimochodem nepěkně ukazuje hluboce odporná a všeobecně rozšířená egoistická motivace vůči dětem, které jsou zase jen dalšími lidmi k využití, posílení vlastního ega, nikoli pro ně samotné).

29736

Odpovědnost za informace je v digitálním věku veledůležitá společenská odpovědnost

Nenávist, demagogie nebo idiocie v reklamě je vizitkou objednatele i nosiče

3. 9. 2020 / Bohumil Kartous

čas čtení 3 minuty


Fakt, že se brněnský dopravní podnik omluvil svému řidiči za to, že byl nucen jezdit s demagogickým, nenávist vyvolávajícím billboardem jedné české, krajně populistické, postojově protiústavní straně, je nutno ocenit. Na druhou stranu, normou ve společnosti by mělo být, že alespoň veřejné instituce a společnosti veřejného charakteru budou brát v potaz to, jakým sdělením věnují svůj fyzický nebo virtuální prostor. Fakt, že reklamu někdo zaplatí, automaticky neznamená, že poskytovatel prostoru nemá odpovědnost za sdělení, které taková informace nese. V propojeném, fyzicky-virtuálním světě, v němž se (dez)informace z digitálního světa volně a rychle přemisťují do fyzické roviny sociální reality, je součástí společenské odpovědnosti i dovednost posoudit význam sdělení, jeho aktuální kontext a možný dopad.

Proč byl Navalnyj otráven novičokem?

3. 9. 2020

čas čtení 2 minuty


Navalnyj je už dlouho otevřeným kritikem korupce Kremlu. Svými investigacemi se zaměřoval na oligarchy, na bývalého premiéra Dmitrije Medveděva i na Putinova tiskového mluvčího Dmitrije Peskova. Navalnyj byl mnohokrát zatčen a dokonce se stal i terčem útoků. Avšak dát mu novičok do čaje, to je něčím o hodně víc. Cílem té operace zjevně bylo ho usmrtit nebo z něho udělat invalidu, píše Shaun Walker.

I chybující lidé si zaslouží zastání, paní Maláčová

3. 9. 2020 / Lukáš Kraus

čas čtení 2 minuty

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová pro Reflex uvedla, že chce pro lidi, co „dělají všechno správně“ důstojný život, a to i ve stáří. Já říkám, že z ekonomického hlediska je nutné postavit na nohy i ty lidi, kteří třeba nedělají celý život všechno správně, naletí třeba na klamavou reklamu, dostanou se do dluhové spirály, dělají práci načerno a pro daňové příjmy, pro stát jsou fakticky odepsaní.

O tyhle lidi se má zajímat sociální demokracie, a obnovit tak ve společnosti důvěru v právní stát a funkčnost společnosti. Ostentativně v médiích tvrdit, že tyhle lidi socialisty nezajímají, štítit se jich, je oportunismus jak proti elementární myšlence levicové politiky, tak proti křesťanské kultuře a humanismu.

Poodhrňme roušku nad tím, že jsme se zas k těm virům zlověstně dostali

3. 9. 2020 / Miloš Dokulil

čas čtení 6 minut


Jeden údaj musím předsadit k již dříve napsanému textu. Včera (2. září 2020) byl v ČR zaznamenán naprosto nečekaně nezvykle vysoký výskyt nově nakažených nemocných koronavirem: 650 takto postižených (včetně hlavní hygieničky Jarmily Rážové). Ne že by v posledních měsících křivka sledovaného průběhu tohoto onemocnění začala konečně klesat (někam ke stovce či pod stovku nových nákaz virózou denně). Zatím dále stoupá. (Přitom navíc máme před sebou – taky letos – období každoročních „podzimních“ chřipkových epidemií!)

Rozhovor Britských listů 312. Nečekejme, že v Bělorusku nutně vznikne demokracie

24. 8. 2020

čas čtení 1 minuta


Bělorusové mají plné zuby diktátora Alexandra Lukašenka, především kvůli jeho šokujícímu zanedbání koronavirové krize i v důsledku jiných šokujících aspektů jeho režimu, avšak nečekejme, že v Bělorusku nutně vznikne demokracie západního stylu. Jak v reportáži Channel 4 News řekla jedna demonstrantka v Minsku: "My nedemonstrujeme pro žádnou ideologii. Chceme prostě být svobodní." Velká část běloruského obyvatelstva má velmi přátelské vztahy s Ruskem, i když mladá generace dnes ví, v důsledku své mobility, jaké je to v zemích Evropské unie. Avšak není vyloučeno, že lukašenkovský režim bude pokračovat, pokud by byl Lukašenko svržen, jen s jinou loutkou v čele. O tomto a dalších aspektech běloruské revoluce hovoří Bohumil Kartous s analytikem Asociace pro mezinárodní otázky Michalem Lebduškou. Rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 26. srpna 2020.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

30632

Jméno Kennedy už v Massachusetts není zlatým kupónem

3. 9. 2020 / Kristian Vagenknecht

čas čtení 4 minuty

Ilustrační zdroj: https://commons.m.wikimedia.org/

Před více než týdnem jsem psal o letošním nejzajímavějším souboji v demokratických senátních primárkách, ve kterých se v Massachusetts v úterý střetl současný senátor Ed Markey a kongresman Joe Kennedy III. Jak poslední průzkumy předvídaly, Markey zvítězil nad Kennedym v poměru 55:45. Jedná se o zasloužené vítězství, jeho kampaň byla výborná (upozorňuji především na jeho volební spoty (ZDE), stejně jako Markeyho výkony v debatách. Významné symbolické vítězství si mohou připsat i progresivisté v čele s Alexandrii Ocasio-Cortez. Markey totiž porazil kandidáta s podporou od Nancy Pelosi.

25592

Palestinci v Gaze čelí Covidu-19 osamoceni

3. 9. 2020

čas čtení 4 minuty

Od chvíle, kdy se Covid-19 poprvé objevil, se Palestinci v pásmu Gazy snaží s pandemií vypořádat s pro ně typickým odhodláním. Bezodkladně zavedli přísný karanténní režim s povinnou 21denní izolací ve vládních zařízeních, která se nacházejí poblíž hraničních přechodů.

Zdá se, že vše fungovalo poměrně dobře až do té doby, než se vyskytly potvrzené případy nákazy mimo karanténní střediska. Čtyři lidé z jedné rodiny měli pozitivní test na Covid-19. Mezinárodní výbor Červeného kříže (ICRC) posléze varoval, že zdravotnictví na obléhaném území nebude schopno zvládnout nevyhnutelné šíření viru, píše na webu Middle East Monitor Eman Abusidu.

Úmrtí vyvolávaná globálním ohříváním budou vyšší než oběti pandemie

3. 9. 2020

čas čtení 4 minuty

Pokud svět výrazně neomezí emise skleníkových plynů, extrémní teplo by se do konce tohoto století mohlo stát hlavním globálním zabijákem. Celkově by mohlo připravit o život víc lidí než všechny infekční choroby dohromady, včetně tuberkulózy, HIV a malárie.

Climate Impact Lab v dosud největší mezinárodní studii pojednávající o zdravotních a finančních dopadech s ohledem na vysoké teploty uvedla, že změna klimatu by v roce 2100 mohla zvýšit globální úmrtnost o 73 dodatečných úmrtí na 100 000 lidí to podle stávajícího scénáře vysokých emisí. K těmto zbytečným úmrtím by nedocházelo, kdyby neexistovalo globální oteplování.

Změna klimatu vedla k vlnám veder, která nyní trvají déle, jsou intenzivnější a častější. Vědci tvrdí, že rostoucí teplo si vyžádá čím dál vyšší daň na lidských životech, zatímco teploty se neustále budou zvyšovat, píše Soumya Sarkar.

Případ Jiří Lof: Otevřený dopis Ireně Michalcové, starostce Prahy 4

2. 9. 2020

čas čtení 2 minuty

Aktualizace: Britské listy dostaly zdvořilou odpověď od tiskového mluvčího paní starostky Jiřího Bigase s tím, že případ Jiřího Lofa pečlivě prověřovali a zjistili, že nepatří pod Prahu 4, ale pod Prahu 11. Obě městské části spolu sousedí.


Subject: Vážný případ - nutno zasáhnout. Děkuji

Date: Wed, 2 Sep 2020 11:49:58 +0200

From: Jan Čulík <culik@blisty.cz>

To: Irena.Michalcova@praha4.czVážená paní Michalcová,

prosím, podívejte se na tento televizní rozhovor, který jsme minulý týden vysílali na kabelové televizi Regionalnitelevize.cz

https://youtu.be/7InTvO_BakQ

Pan Jiří Lof, který bydlí ve vaší městské části, je řidič, který pracoval, pokud mu to zdravotní stav umožňoval. Je to těžký diabetik, trpí vážnou ischemickou chorobou, má nefunkční žíly a tepny, v  létě roku 2019 dostal infarkt a od té doby nemůže pracovat, a je tedy bez příjmu. Nikoliv proto, že je to lempl, ale proto, že je vážně nemocen.

24. prosince 2019 mu byla amputována levá noha. V současnosti leží ve Vinohradské nemocnici a v nadcházejících dnech má podstoupit vážnou srdeční operaci na srdeční bypass.

V roce 2015, kdy začaly jeho zdravotní problémy, zažádal sociální odbor úřadu Městské části Praha 4 o finanční pomoc s činží. Váš úřad mu skutečně poskytl finanční pomoc ve výši 17 000 Kč, avšak trvalo to šest týdnů, takže pronajímatel mezitím pana Jiřího Lofa, který nemohl včas zaplatit svou činži, z bytu vyhodil. Když konečně pan Lof dostal od vašeho úřadu onu zpožděnou finanční pomoc,  nevěda, že je to z jakýchsi byrokratických důvodů nepřípustné, použil ji, zcela logicky, na platbu činže ve svém novém ubytování.

Úřednice na vašem úřadě mu sdělily, že tímto "vážným způsobem pochybil", a dokud částku 17 000 Kč nesplatí, "nemá nárok" na jakoukoliv jinou pomoc od státu.

Tímto způsobem jste ohrozili život nemocného člověka, který je nyní ve velmi vážné situaci. Hrozí, že až bude po srdeční operaci propuštěn z nemocnice, skončí na ulici.

Žádám vás, abyste tento do nebe volající případ bezodkladně vyřešila.

Děkuji vám.

Jan Čulík
šéfredaktor
Britské listy
blisty.cz

Asterix, Obelix, krucifix a Tom Mix

2. 9. 2020 / Karel Dolejší

čas čtení 4 minuty

Evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr odhaduje, že Česko může v příštích týdnech zaznamenávat až 1000-2000 nově infikovaných koronavirem denně. Už na jaře bylo ovšem veřejným tajemstvím, že v připravenosti na pandemii zaostáváme i za Tureckem; červencová čísla pak ČR v mezinárodním srovnání opět staví do nelichotivé pozice. - Mezitím premiér Babiš na zahraniční návštěvě blábolí o svých údajných úspěších v boji s koronavirem a posté plánuje Evropu Asterixe a Obelixe.

Okamurův billboard na brněnských autobusech

2. 9. 2020 / Jan Čulík

čas čtení 1 minuta


"Opravdu podpásovou ránou těchto billboardů je, že útočí na - zcela nevinné a bezbranné - děti," zdůraznil Josef Prokeš.

V dnešním rozhovoru s Britskými listy nám pan Josef Prokeš sdělil, že se na facebookovém messengeru obrátil na paní primátorku města Brna, která se okamžitě ozvala a kontaktovala v této věci generálního ředitele Dopravního podniku města Brna.

S panem Prokešem pak hovořil jeho provozní ředitel ing. Seitl, který se v podstatě omluvil. Vysvětlil, že bude nutno řešit právní aspekty toho, jaké billboardy by měl brněnský dopravní podnik zveřejňovat, omluvil se za to, že dopravní podnik se tomuto problému řádně nevěnoval a že bude muset být, právně, řešen, také ve spolupráci s odbory. Bude muset být řešeno nastavení mantinelů v této věci do budoucna. Mezitím může pan Prokeš jezdit s autobusy bez Okamurova billboardu, bohužel však kvůli platné smlouvě není možné ty billboardy odstranit.

"Velmi oceňuju snahu a vstřícnost svého zaměstnavatele," sdělil nám pan Josef Prokeš.

Zveřejňování nenávistných billboardů je vážný problém a měla by se tím zabývat Rada pro reklamu.  Před posledním všeobecnými volbami v České republice měl Okamura islamofobní billboardy na pražských tramvajích - vyvolávalo to velkou úzkost u muslimských dětí, které těmi tramvajemi musely jezdit do školy.

Alexej Navalnyj byl otráven novičokem

2. 9. 2020

čas čtení 2 minuty

 

Ruský opoziční politik Alexej Navalnyj byl otráven novičokem, konstatuje německá vláda. Stopy nervové látky novičok byly nalezeny ve vzorcích jeho tkání.

Steffen Seibert, mluvčí německé kancléřky Angely Merkelová, uvedl v prohlášení, že testy ve zvláštní vojenské laboratoři prokázaly důkaz přítomnosti chemické nervové látky ze skupiny novičoků. Seibert uvedl, že německá vláda bude o tomto zjištění informovat své partnery v Evropské unii a v NATO. Dodal, že německá vláda bude konzultovat své partnery v e světle reakce Ruska na vhodnou společnou reakci.

Novičok, nervová látka vyrobená v Rusku za sovětské éry, byla použita k otravě bývalého britského špiona Sergeje Skripala a jeho dcery v Británii. Je to inhibitor cholinesterázy a patří do třídy látek, které lékaři v berlínské nemocnici Charité původně u Navalného identifikovali.

Podle německého časopisu Der Spiegel požádali experti v berlínské nemocnici Charité o konzultace britské odborníky  v Porton Down, z vojenské laboratoře zabývající se chemickými a biologickými zbraněmi, kvůli možným podobnostem s útokem na Skripalovy.

Oficiální prohlášení německé vlády charakterizuje útok na Navalného chemickou nervovou látkou jako "ohromující" a požaduje, aby ho ruská vláda bezodkladně vysvětlila.

"Tento útok odsuzujeme co nejdůrazněji," řekl německý ministr zahraničí Heiko Maas. Dodal, že byl vzhledem k těmto novým zjištěním byl povolán ruský velvyslanec v Berlíně.

Navalnyj je i nadále v lékařsky vyvolaném komatu a na ventilátoru na jednotce intenzivní péče v berlínské nemocnici Charité. Jeho stav zůstává vážný, ale mluvčí uvedl minulý pátek, že jeho život není bezprostředně ohrožen.

 

Podrobnosti v angličtině ZDE

Je to drzost, nebo blbost?

Jak blbí nebo drzí musíte být, že použijete přesně tutéž oficiálně vyrobenou chemikálii, které bylo použito při pokusu o vraždu Sergeje Skripala r. 2018, ptá se nestor britských televizních novinářů John Simpson.
 

Polish Child Rights Ombudsman: "NGOs secretly change the gender of children in schools using drugs"

2. 9. 2020

čas čtení 1 minuta

Look at this:

https://www.facebook.com/watch/?v=672891619981129

This is the Polish Child Rights Ombudsman, talking about sex ed in school, or rather about the possibility of allowing outside NGO's to step in where the Polish state has utterly failed to provide Sex Ed in schools: 

Ombudsman: "Can we guarantee, can you guarantee, that we will let those educators to 20 000 schools and they will introduce such information like, for example, in Poznań, that they find a child - a neglected one and emotionally unstable, and they give it - those very educators from those institutions - some pharmacological drugs to change its gender without the knowledge of its parents and doctors? This is what we are preventing."

Journalist (with disbelief): "Sex educators give children meds to change their gender?"

Ombudsman: "Such a  situation has happened, There was even a lot about it in the media recently... "

Britské listy Poland analyst Tomasz Oryński
: In a normal country, such idiot would lose his job immediately. But as I mentioned in my last piece, people of Poland get the feeling  that the ruling  PiS party  places people in their jobs ironically...

Bělorusko: Informační operace Kremlu zesilují podmínky vhodné pro ruskou intervenci

2. 9. 2020

čas čtení 5 minut

Běloruská opozice vyvíjí nový týdenní rytmus protestů. V pondělí 31. srpna v Bělorusku nedošlo k významným protestům (i když v neděli 30. srpna byly protesty obrovské.) Rozsah protestů v pracovních dnech během posledních dvou týdnů klesal z pravidelných celostátních protestů se stovkami tisíc účastníků na roztříštěné protesty primárně v Minsku, s desítkami účastníků, píšou George Barros a Mason Clark.

Rozhovor Britských listů 311. Vstup ČR do EU znamenal mimořádné posílení jejího vlivu

21. 8. 2020

čas čtení < 1 minuta21. srpen, den výročí vojenské okupace Československa pěti státy Varšavské smlouvy vedené Sovětským svazem, je myslíme vhodnou dobou uvědomit si, že dnes už Česká republika nestojí mezinárodně sama jako kůl v plotě, vystavená kdejakému agresorovi, protože je členem vlivného uskupení, Evropské unie. Bohumil Kartous hovoří o mezinárodním vlivu České republiky v rámci EU s Vladimírem Špidlou, bývalým českým premiérem a komisařem Evropské unie. Rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 21. srpna 2020.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Průběžné zpravodajství

Koronavirus: Nelíbejte se a při sexu mějte na obličeji roušku

2. 9. 2020

čas čtení 3 minuty

- Údaje MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE. 2.9.  bylo v ČR registrováno  25773  nakažených, je to nárůst za posledních 24 hodin o 650 případů.   V nemocnici je nyní  172 osob a  celkem zemřelo 425 osob. Koronavirus má i hlavní hygienička Jarmila Rážová.   Číslo R  v ČR je 1,2. Číslo R vyšší než 1 znamená exponenciální šíření infekce.  V Praze je 53,69 nákaz na 100 000 obyvatel, v Mělníku 45,74,  v Třebíči 53,24, v Berouně 49,44, v Příbrami 39,36, v Kladně 33,04, v Hodoníně 66,26 nákaz na 100 000 obyvatel. Skotsko znovu zavedlo částečnou karanténu pro Glasgow, protože město zaznamenalo 22 nákaz na 100 000 obyvatel, celkový průměr ve Skotsku je 10 nákaz na 100 000 obyvatel. Praha má více než dvojnásobný počet nákaz než Glasgow, žádná karanténa se tam nezavádí.

- Nelíbejte se a při sexu mějte na obličeji roušku, chcete-li se vyhnout koronavirové nákaze,  radí hlavní vládní zdravotnice v Kanadě Dr. Theresa Tham. Spermatem či vaginální tekutinou se koronavirem nenakazíte, avšak sexuální aktivita s novými partnery je riskantní, pokud dojde k líbání a nenosíte při sexu roušku. Kanada zaznamenala do 1. září 129 425 nákaz a 9132 úmrtí.

- Pět procent mladých lidí nakažených koronavirem, trpí nemocí "na dlouhou míli" a ještě 100 dní po nákaze nedokáže běhat, informoval mluvčí Světové zdravotnické organizace.

- Silvio Berlusconi (83) testoval pozitivně na koronavirus. Je v karanténě a pracuje doma ve svém domě v Arcore nedaleko Milána. Bude se navzdory nákaze podílet na předvolební kampani pro svou stranu Forza Italia pro zářijové komunální volby.

S informační suverenitou Běloruska bylo skoncováno za tři týdny

2. 9. 2020

čas čtení 2 minuty

V současné chvíli je prakticky veškeré zpravodajství běloruských státních médií synchronizováno s kremelskými. Veškeré události komentují tytéž mluvící hlavy. Všechna základní sdělení jsou každodenně totožná. Všechny základní propagandistické narativy jsou k nerozeznání, píše Andrej Jelisejev.

Pentagon: Čína chce zdvojnásobit jaderný arzenál

2. 9. 2020

čas čtení 1 minuta

Čínské ozbrojené síly prosazují zdvojnásobení svého arzenálu více jak 200 jaderných hlavic během příští dekády. Chtějí mít schopnost odpálit je balistickými raketami ze země, z moře a ze vzduchu, uvedl Pentagon.

Donedávna nezávislý běloruský list řídí ruská novinářka

2. 9. 2020

čas čtení < 1 minuta

Ruská novinářka Marina Bunakovová byla jmenována šéfredaktorkou běloruské edice Komsomolskoj pravdy (mnohem objektivnější než ruská verze). List v Bělorusku v poslední době nevycházel kvůli přesnému zpravodajskému pokrytí protestů a brutality, upozorňuje Hanna Ljubakovová na osud periodika, které v posledních dnech "nemohlo vyjít kvůli technickým problémům v tiskárně".

Průběžné zpravodajství

Koronavirus: Bývalý zkompromitovaný australský premiér: Nechte nakažené prostě umřít

2. 9. 2020

čas čtení 7 minut

- Údaje MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE. 2.9.  bylo v ČR registrováno  24 832 nakažených, je to nárůst za posledních 24 hodin o 257 případů.   V nemocnici je nyní  166 osob a  celkem zemřelo 425 osob. Počet nákaz a umírajících v ČR začíná být alarmující. Přitom Babiš zrušil užívání roušek.  Číslo R  v ČR je 1,1. Číslo R vyšší než 1 znamená exponenciální šíření infekce.  V Praze je 48,63 nákaz na 100 000 obyvatel, v Mělníku 40,26,  v Třebíči 36,1, v Berouně 37,87, v Příbrami 33,01, v Kladně 30,63, v Hodoníně 58,46 nákaz na 100 000 obyvatel. Skotsko znovu zavedlo částečnou karanténu pro Glasgow, protože město zaznamenalo 22 nákaz na 100 000 obyvatel, celkový průměr ve Skotsku je 10 nákaz na 100 000 obyvatel. Praha má více než dvojnásobný počet nákaz než Glasgow, žádná karanténa se tam nezavádí.

Na odmítnutí Spojených států spolupracovat na mezinárodním úsilí pro vytvoření vakcíny proti Covidu-19 se "zkorumpovanou" Světovou zdravotnickou organizací, jak ji charakterizuje americká vláda, a s Čínou, reagovali čelní zdravotní experti se zoufalstvím. Světová zdravotnická organizace varuje před "vakcínovým nacionalismem", který by mohl zabránit distribuci vakcíny po celém světě. Proti pandemii se nedá bojovat jen v některých částech světa, ale je nutno proti ní zasahovat všude. Světová zdravotnická organizace založila instituci COVAX pro globální přístup k připravované vakcíně. Spolupracuje v tom s Koalicíé pro inovační připravenost na epidemie a s organizací Gavi, Aliancí pro vakcíny. Cílem spolupráce je urychlit rozvoj a testování vakcíny a pracovat pro její férovou distribuci po celém světě. Sueri Moon, spoluředitelka Globálního zdravotnického centra na Postgraduálním ústavu Mezinárodních a rozvojových studií v Ženevě konstatovala, že rozhodnutí, že se USA nebudou na této iniciativě podílet, je "skutečnou ranou". "Chování zemí ohledně vakcín v této pandemii bude mít politické dopady mimo oblast veřejného zdraví. Je to o tom, zda jste spolehlivý partner, anebo zda konec konců si všechny hračky ponecháte jen pro sebe." ZDE  

- Bývalý zkompromitovaný australský premiér, jehož chce Boris Johnson po brexitu prý jmenovat britským "velvyslancem pro obchod" (Abbott ekonomice a obchodu vůbec nerozumí) protestoval proti "koronavirové hysterii" a požadoval, aby země nechaly starší občany nakažené koronavirem "prostě umřít", protože je příliš nákladné chránit jejich životy. "Generace druhé světové války byla připravena riskovat život k ochraně svobody. Tato generace je připravena riskovat svobodu k ochraně života." ZDE  

- Dr. Anthony Fauci, hlavní americký vládni epidemiolog, v úterý odmítl dezinformaci, šířenou Donaldem Trumpem, že počet mrtvých prý je v USA "drsně přeháněn". V USA je více než 6 milionů nákaz a více než 180 000 lidí zemřelo.

- Ředitel Světové zdravotnické organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus naléhal, aby lidé podnikali efektivní kroky na ochranu zranitelných občanů koronavirem. Odsoudil ty, kteří tvrdí, že umírání starších lidí na Covid-19 nevadí.

- Skotsko zavedlo částečné obnovení karantény v Glasgow, poté, co tam stoupla nákaza na 22 osob na 100 000 obyvatel. (V ČR je v řadě míst nákaza daleko horší a nikdo žádnou karanténu nezavádí.) Rodiny v Glasgow se navzájem až do odvolání nesmějí navštěvovat v bytech, protože nákaza se především začala šířit komunitně. V celém Skotsku je průměrně nákaza 10 osob na 100 000 obyvatel.


 

Rozhovor Britských listů 310. Vzbouření v Bělorusku je jako československá Sametová revoluce

18. 8. 2020

čas čtení 1 minuta(For English, scroll below. This interview is in English with Czech subtitles)

Aleś Michalevič byl hlavním opozičním kandidátem v běloruských volbách r. 2010, byl proto zatčen a mučen. Dostal politický azyl v České republice. Teď je zpět v Minsku a v tomto Rozhovoru Britských listů s ním hovoří Jan Čulík o průběhu a vyhlídkách tamější nynější demokratické revoluce. Rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 19. srpna 2020.

Aleś Michalevich was the main opposition candidate in the 2010 general election in Belarus. He was therefore arrested and tortured. He escaped to the Czech Republic where he was given political asylum. He is now back in Minsk. Jan Čulík discusses the progress and the prospects of the ongoing democratic revolution in Belarus in this Britské listy Interview, which is broadcast on the Czech cable TV station Regionalnitelevize.cz from Wedesday 19th August 2020.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Rusko vytvořilo falešný levicový server s fiktivními redaktory

2. 9. 2020

čas čtení 3 minuty


Ruská Internet Research Agency si také začala najímat reálné přispěvatele na volné noze. Facebook operaci zlikvidoval

Materiály týkající se USA zveřejňované na PeaceNews mají za cíl "vytvořit si levicovou čtenářskou obec a odradit ji od podpory Joea Bidena". Podobné je to v Británii, i tam mají PeaceNews získat levicové publikum a odradit ho od podpory nového centristického šéfa Labour Party Keira Starmera.

Internet Research Agency, ruská instituce, která zasahovala do amerických prezidentských voleb r. 2016, vytvořila falešnou levicovou publikaci, dala jí fiktivní editory s fotografiemi vygenerovanými prostřednictvím umělé inteligence a začala najímat i skutečné přispěvatele na volné noze. Cílem bylo manipulovat občany v USA a v Británii, konstatoval Facebook v úterý poté, co operaci zjistil a zlikvidoval. Síť měla 13 účtů a 2 facebookové stránky a asi 14 000 lidí ji sledovalo.

Polský ombudsman pro práva dětí: Nevládní organizace tajně narkotiky mění pohlaví dětí ve školách!

2. 9. 2020

čas čtení 1 minuta

Polský ombudsman pro práva dětí Mikołaj Pawlak v diskusi o možné pohlavní výchově v polských školách, v níž polský stát naprosto selhal, důrazně odmítá, aby pohlavní výchovu ve školách poskytovaly nevládní organizace.

Říká doslova:
 
Ombudsman: "Jste schopen zaručit, jste schopen zaručit, že my vpustím tyto školitele do 20 000 škol a oni tam přinesou takové informace, jako, například, v Poznani, najdou dítě - zanedbané a emocionálně nestabilní - a oni mu dají - právě tito školitelé z těchto nevládních institucí - nějaké farmakologické léky, jimiž změní jeho pohlaví bez vědomí jeho rodičů a lékařů? Tomu právě my bráníme."

Moderátor (nevěřícně): "Lidé, kteří vyučují pohlavní východu, dávají dětem léky, které mění jejich pohlaví?"

Obmudsman: "K takové situaci došlo, bylo o tom dokonce hodně nedávno v médiích..."

Tomasz Oryński: V normální zemi by byl takovýto idiot okamžitě odvolán z funkce. Ale, jak jsem se zmínil ve svém posledním článku, lidé v Polsku mají pocit, že strana Právo a spravedlnost jmenuje své lidi do státních funkcí ironicky...

Jak chránit ptáky před větrnými turbínami

2. 9. 2020

čas čtení 1 minuta

Mohla by neuvěřitelně jednoduchá změna radikálně snížit počet mrtvých ptáků kolem větrných turbín? Norští vědci předložili devítiletou studii, při níž pomalovali turbíny sytě černou barvou a sledovali 70 % pokles ztrát mezi ptáky, informuje Caroline Delbertová.

Rozhovor Britských listů 309. O požáru v Bohumíně a o rasismu některých Čechů

14. 8. 2020

čas čtení 1 minutaVěděli jste, že Magda Vašáryová v USA během Olympijských her v Atlantě přerušila s Fabianem Golgem veškeré kontakty, když zjistila, že je homosexuál, a varovala před ním jiné členy českého týmu? A že pracovníci z Prahy, Brna a Ostravy varovali před zaměstnaci z jiného města jako před "burany" a nedokázali zvládnout to, co vnimali jako jejich jinakost? V souvislosti s vyvřením rasismu po požáru v Bohumíně hovoří Jan Čulík s Fabianem Golgem o tom, jak relativní je rasismus a kde jsou na škále rasismu Češi. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 14. srpna 2020.

K tomu:


Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Brexit | Brexit - vše | Koronavirus | Oligarchie | PPF | Donald Trump | Česká republika | Globální oteplování | Bezdomovectví | USA | Životní prostředí | Jan Palach | Náboženství | Filmový festival Karlovy Vary 2018 | Islám | Česká politická scéna | Ekologie | Velká Británie - politika a společnost | Pro stoupence czexitu | EYE - Evropské setkání mladých | Babiš | Iracionální nenávist v České republice | Rozhovory Britských listů | Filmový festival Karlovy Vary 2017 | Filmový festival Karlovy Vary 2016 | V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Český film | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák | Sdělovací prostředky | Sdělovací prostředky | Sdělovací prostředky
50465