
Bernie Sanders a Alexandria Ocasio-Cortéz
24. 3. 2025
čas čtení
7 minut
Zatímco
šéf Demokratů v americkém Senátu nedávno proti vůli takřka celé své
strany podpořil Trumpův rozpočet na příští období, senátor Bernie
Sanders a zahájili své mini-turné Fight
Oligarchy (Bojujte proti oligarchii) a třeba do Denveru, hlavního města
státu Colorado přilákali celkem 35 tisíc lidí. Samotný Bernie Sanders
prohlásil, že tak velké publikum ve své kariéře asi ještě nezažil. Je to
určitě velmi zajímavý vývoj, který budu já osobně bedlivě sledovat, píše Jan Bělíček. Je
totiž možné, že triumfalismus nejbohatších Američanů, kteří se poslušně
sešikovali za administrativou Donalda Trumpa, může vyvolat širokou
protireakci ze strany americké veřejnosti.
Something is happening. Americans are organizing to fight the oligarchy.
— MaineWonk (@TheMaineWonk) March 22, 2025
Turns out, circumventing the Constitution, crashing the economy, and cutting vital services to fund tax cuts for the wealthy is not very popular.
This is in Denver. pic.twitter.com/go6CwfzVey
S Muskem ve vládě a s ničením státní infrastruktury získávají argumenty levicových politiků úplně jiný význam. Arogance vládní garnitury vůči osudu obyčejných Američanů je opravdu neuvěřitelná a je to asi něco, co mě na Trumpově druhém vládnutí zatím šokuje nejvíc. Čekal jsem od něj útoky na etnické, sexuální menšiny, na trans-lidi, na migranty, čekal jsem změnu kurzu v přístupu k Ukrajině, ale takto skandální přístup k osudu obyčejných lidí, kteří dnes přicházejí o práci nebo o sociální podporu, která jim umožňuje žít alespoň trochu důstojné životy, tak to jsem opravdu nečekal. A právě to teď může vybudit spravedlivé rozhořčení a spravedlivé naštvání na americký politický systém a enormní nerovnosti, které v něm panují.
AOC v Denveru mluvila o tom, že se trumpismus a politika spojená s americkým prezidentem specializuje na rozeštvávání lidí na základě jejich barvy kůže, politických názorů, sexuální či genderové identity. A dělá to podle ní proto, abychom neřešili ten největší a nejdůležitější problém dneška, a tím jsou rostoucí ekonomické nerovnosti a daňové úlevy pro nejbohatší, které chce Donald Trump ještě rozšířit.
AOC podle mě správně spojuje osekávání sociálních programů, veřejných rozpočtů a rozpočtů federálních institucí a úřadů právě s daňovými úlevami pro nejbohatší. Existuje zde přímá souvislost mezi Muskovými škrty a finanční podporou nejbohatších Američanů ze strany Trumpovy administrativy. Čím méně bude mít americký stát výdajů, tím více peněz skončí v kapsách amerických miliardářů jako Elon Musk, Jeff Bezos, Mark Zuckerberg. I to je možné označit za politickou korupci.
Podle Alexandrie Ocasio-Cortéz navíc nejsou věci jako veřejné zdravotnictví, sociální programy či daňový systém jen otázkou čísel a peněz, ale taky otázkou hodnot, které chceme jako společnost reprezentovat. Všechny tyto programy a opatření jsou výsledkem vzájemné dohody občanů na tom, jak se k sobě navzájem chceme chovat a jak se chceme chovat k lidem, kteří se ocitnou v nouzi.
Mezi další zásadní požadavky Sanderse a AOC patří zavedení bezplatného veřejného zdravotnictví pro všechny, snížení cen léků a zdravotnické péče, zvýšení minimální mzdy na 17 dolarů za hodinu (momentálně je to 7,25 dolarů), legislativní podpora odborářské činnosti, vytvoření obrovského množství zelených pracovních míst v boji proti klimatické katastrofě a fosilnímu průmyslu nebo taky zrušení školného na veřejných amerických univerzitách.
Na poměry americké levice mě překvapuje nekompromisní podpora Ukrajiny a naprosté opovržení pro režim Vladimira Putina. A kromě toho se Bernie včera nechal v Denveru také slyšet, že už nechce, aby šel jediný americký niklák na podporu Benjamina Netanjahua a jeho válečného tažení proti lidem v Gaze.
AOC a Bernie Sanders podle mě dobře pochopili, že se demokratická opozice proti Trumpovi momentálně neobejde bez podpory veřejnosti a bez veřejného tlaku – tedy bez masivních protestů, blokád, bojkotů a bez vyjádření nesouhlasu s Trumpovou administrativou na opravdu velké občanské škále. Právě tyto mítinky můžou být způsobem, jak tuto svou občanskou základnu mobilizovat.
Není možné teď Trumpa nechat, ať si dělá, co chce a čekat, že mu to lidé vrátí v midterms v roce 2026.
Odhlédnu od toho, že podpora Demokratů je momentálně na velmi nízkých číslech a zaměřím se spíš na to, že taková vyčkávací strategie je naivní a pro americkou společnost taky nebezpečná. Bavíme se tady totiž o opravdu radikální administrativě, která neváhá v přímém přenose a před očima celého světa demontovat celý demokratický systém Spojených států. Proto opravdu nechápu, proč se velká část demokratů upíná k tomu, že v roce 2026 proběhnou férové a svobodné volby.
Když totiž mluvíme o tom, že Trump demontuje veřejné instituce, zastavuje jejich financování a vyměňuje obrovské množství federálních úředníků nejedná se jen o nějakou fiskální finanční operaci, jak to často prezentuje Elon Musk. Tímto způsobem totiž zároveň vytváří loajální státní správu, která bude demokratické opozici zásadně komplikovat jakoukoliv politickou soutěž. Právě proto se tak často v souvislosti s USA zmiňuje Viktor Orbán a spolupráce orbánovských a trumpovských think-tanků.
V Maďarsku jsme posledních 14 let viděli, jak nesmírně složité je pro opozici v takovém nastavení vládnoucí moc politicky porazit. Státní média, finanční elity, maďarská oligarchie i soudní moc stojí za Viktorem Orbánem a je extrémně složité tuto sílu porazit. O něco podobného se teď v americkém kontextu snaží Trump, a proto si americká opozice podle mě nemůže dovolit nic nedělat a jen vyčkávat. Dříve to možná fungovalo, ale teď to určitě stačit nebude.
Právě proto jsem rád, že se Bernie Sanders a AOC rozhodli vyjet na tuto tour a že na ně chodí takové množství lidí a že mobilizují své voliče proti tomuto v mnoha ohledech už teď nedemokraticky postupujícímu režimu. Lidé přímo na jejich akcích se nechávají slyšet, že právě takovou reakci od Demokratů očekávali a že taková reakce od nich nikdy nepřišla.
Právě proto přišli do centra Denveru v tak obrovském počtu. Přijde mi důležitá ještě jedna věc. Sanders a AOC momentálně kritizují i samotnou Demokratickou stranu za to, že dlouhodobě blokuje řešení některých zásadních věcí, které by zlepšily životy pracujícím Američanům. A zároveň říkají, že buď se Demokratická strana vzpamatuje a dá větší prostor pro levicovější kandidáty a kandidátky, nebo tito politici zkusí jít svou vlastní cestou na vlastní platformě.
Podle mě je teď ideální čas na vytváření podobného tlaku na vedení Demokratické strany, protože jejich reakce na nástup Trumpa je zatím opravdu zoufalá. Pokud by v této politice pokračovala i nadále, je možné, že by midterms v roce 2026 její kandidáti prohráli, i kdyby byly tyto volby naprosto svobodné a férové. Na závěr ještě slova Bernieho Sanderse: „Moje dnešní poselství je jasné. Pane Trumpe, lidé bojovali a umírali za to, aby demokratickou společnost vytvořili a vy nás o ni rozhodně nepřipravíte.“
1712
Diskuse