Experti OSN jsou zděšeni údajným porušováním lidských práv palestinských žen a dívek

22. 2. 2024

čas čtení 3 minuty

Odborníci z OSN vyjádřili znepokojení nad věrohodnými obviněními z hrubého porušování lidských práv, kterému jsou i nadále vystavovány palestinské ženy a dívky v pásmu Gazy a na Západním břehu Jordánu.

Podle dostupných informací byly palestinské ženy a dívky v Gaze údajně svévolně popraveny, často společně s rodinnými příslušníky, včetně jejich dětí.

"Jsme šokováni zprávami o mimosoudním zabíjení palestinských žen a dětí v místech, kde hledaly útočiště, nebo při útěku. Některé z nich údajně držely bílé kusy látky, když je izraelská armáda zabila," uvádějí experti.

Odborníci vyjádřili vážné znepokojení nad svévolným zadržováním stovek palestinských žen a dívek od 7. října v Gaze a na Západním břehu Jordánu, včetně obránců lidských práv, novinářů a humanitárních pracovníků, stojí v tiskovém prohlášení Úřadu Vysokého komisaře OSN pro lidská práva.

Mnohé z nich byly údajně vystaveny nelidskému a ponižujícímu zacházení, byly jim odepřeny menstruační vložky, potraviny a léky a byly surově zbity. Nejméně jednou byly palestinské ženy zadržené v Gaze údajně drženy v kleci v dešti a chladu a bez jídla.

"Jsme obzvláště znepokojeni zprávami o tom, že zadržované palestinské ženy a dívky byly rovněž vystaveny četným formám sexuálního násilí, například byly svlečeny do naha a prohledávány příslušníky izraelské armády mužského pohlaví.

Nejméně dvě zadržené Palestinky byly údajně znásilněny a dalším bylo údajně vyhrožováno znásilněním a sexuálním násilím," uvedli odborníci. Poznamenali také, že izraelská armáda údajně pořídila fotografie zadržených žen v ponižujících podmínkách a umístila je na internet.

Experti vyjádřili znepokojení nad tím, že se neznámý počet palestinských žen a dětí, včetně dívek, údajně ztratil po kontaktu s izraelskou armádou v Gaze.

"Existují znepokojivé zprávy o nejméně jednom kojenci ženského pohlaví násilně převezeném izraelskou armádou do Izraele a o dětech oddělených od rodičů, jejichž místo pobytu zůstává neznámé," tvrdí odborníci. 

"Připomínáme izraelské vládě její povinnost dodržovat právo palestinských žen a dívek na život, bezpečí, zdraví a důstojnost. Je nutné, aby zajistila, aby nikdo nebyl vystaven násilí, mučení, špatnému nebo ponižujícímu zacházení, včetně sexuálního násilí," říkají experti.

Vyzvali k nezávislému, nestrannému, rychlému, důkladnému a účinnému vyšetřování těchto obvinění a ke spolupráci Izraele při tomto vyšetřování.

"Ve svém souhrnu mohou tyto údajné činy představovat závažné porušení mezinárodních lidských práv a humanitárního práva a představují závažné zločiny podle mezinárodního trestního práva, které by mohly být stíhány podle Římského statutu. Osoby odpovědné za tyto zjevné zločiny musí být pohnány k odpovědnosti a oběti a jejich rodiny mají nárok na plné odškodnění a spravedlnost," dodávají odborníci.

 

Celý text v angličtině ZDE

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

0
Vytisknout
1590

Diskuse

Obsah vydání | 26. 2. 2024