Průběžné zpravodajství:

Světová zdravotnická organizace varuje před druhou vlnou nákazy v zemích, kde nyní nákaza klesá

26. 5. 2020

čas čtení 2 minuty

- Údaje MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE.  26. 5. bylo v ČR registrováno  9004  nakažených, v nemocnici bylo 154 osob a 317 osob zemřelo.  Hodnota R v ČR v je 26.5. 1 ZDE


- Globální počet nákaz je nyní 5 508 904 a počet registrovaných úmrtí je 346 326. Obojí čísla jsou výrazně podceněná. Světová zdravotnická organizace varuje před druhou vlnou epidemie v zemích, kde nyní počty nákaz klesají.

- V Indii se šíří koronavirová nákaza z měst na venkov, jak se migrantští dělníci vracejí do vesnic.

- V USA se rozšířila nákaza do provozů masného průmyslu. Více než 11 000 pracovníků ve třech provozech bylo nakaženo a více než 60 lidí zemřelo. V USA dosud celkem zemřelo nejméně 97 212 osob.

- V Británii rezignoval člen Johnsonova vládního týmu, ministr pro Skotsko Douglas Ross, na protest proti tomu, že Johnsonův poradce Dominic Cummings odmítá odstoupit za to, že porušil karanténní předpisy a že ho Johnson podporuje.

Pokud budou USA pokračovat v demontáži globálního bezpečnostního režimu, měly by být podrobeny sankcím

Svět se ocitá na prahu neregulovaného jaderného klimatu

26. 5. 2020 / Daniel Veselý

čas čtení 6 minut

Vždy mne fascinovalo, jak česká diplomacie cupuje nekalé aktivity nepřátelských velmocí, aniž by s toutéž vervou kritizovala kontroverzní činnost jejích nominálních spojenců. Říká se tomu reálpolitika, která je ve skutečnosti jen maně skrývaným pokrytectvím poskytujícím ideologickou munici nepříliš kritickým jedincům naivně hledajícím spásu u autoritářských zemí a velmocí, jež leží mimo západní civilizační okruh. Jde o jeden ze dvou extrémů. A propos: nejsme snad pevně zakotveni v západních politických a vojenských strukturách, které, ač tu nemusí být navždy, nám zaručují bezpečnost před uměle nafukovanou hrozbou „barbarských států“ Východu? Chceme-li však žít v bezpečném světě, měli bychom se snažit poukazovat na neblahé jevy, u nichž je alespoň teoretická šance dosáhnout pozitivních výsledků.

Sága britské podvodnické vládní elity pokračuje: Cummings odmítl rezignovat i se omluvit

26. 5. 2020 / Jan Čulík

čas čtení 17 minut

Aktualizace: Douglas Ross, ministr Johnsonovy vlády pro Skotsko, v úterý dopoledne rezignoval na protest proti tomu, že Johnson dále hájí Cummingse:

Cummings na tiskové konferenci v pondělí v podvečer tvrdil, že on prorocky varoval před koronavirem a před možností pandemie už v roce 2019. Pak pozměnil svůj blog a včlenil tam toto varování s datem z roku 2019. Lže jako když tiskne:

Tlak na Dominica Cummingse, aby rezignoval, pokračuje i v úterý. Titulní stránky úterního britského tisku věnovaného skandálu Cummings jsou ZDE

Profesor Stephen Reicher, jeden z vědeckých poradců britské vlády pro koronavirovou krizi, konstatoval v úterý ráno v televizi Sky News, že Johnsonova podpora pro Cummingse ochromuje vládní komunikaci s veřejností ohledně pandemie. 

Cummingsův a Johnsonův spojenec ve vládě, opravdu pochybný politik a lhář Michael Gove, Cummingse v médiích hájí. 

Informace britské vlády pro veřejnost: Kontrola viru znamená: Vás budeme utlačovat a my si do prdele budeme dělat, co se nám zachce:

Někteří britští anglikánští biskupové, kteří ve věci skandálu Cummings kritizovali vládu, obdrželi výhrůžky smrtí.

* * *

Vzhledem k tomu, že zuřivost britských médií i veřejnosti vůči Johnsonovu hlavnímu poradci Dominicu Cummingsovi za to, že v březnu a dubnu porušil karanténní předpisy vlastní vlády,  pokračovala od pátku i v pondělí s neztenčenou silou, v pondělí v 17 hodin britského času uspořádal Cummings v růžové zahradě v Downing Street ve své věci tiskovou konferenci.

Už to bylo zcela bezprecedentní: v růžové zahradě Downing Street mají na tiskových konferencích vystupovat politici, nikoliv jejich poradci. Cummings se stal v posledních dnech v Británii sám zprávou. Proč mu umožnil Boris Johnson, aby vystoupil před novináři jako politik, není známo.
 

Rozhovor Britských listů 285. Česká novinařina je v troskách

22. 5. 2020

čas čtení < 1 minutaMainstreamová česká média v těchto dnech řeší především údajnou aféru ruských špionů, kteří měli plánovat ricinem usmrtit některé české politiky. Zaprvé, je to skutečně zpráva, nebo mámení, a zadruhé, je toto opravdu to nejdůležitější, čím by se měla v současnosti zabývat média v ČR? Ta, jak se zdá, vůbec nepochopila, že se svět změnil a že v dosud obdivovaných Spojených státech vládne stejný maniak s diktátorskými tendencemi jako v Rusku či v Číně. Na toto a další témata hovoří Jan Čulík s Danielem Veselým, Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 22. května 2020.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Vzpomínka na poválečný masakr v Tušti

26. 5. 2020 / Kateřina Duchoňová

čas čtení 3 minuty

 
24.5. se konal u památníku v jihočeské Tušti pietní akt u příležitosti výročí zavraždění 14 místních občanů. Účastnili se ho pamětníci, pozůstalí, představitelé regionální správy, ale také tvůrci nového filmu Krajina ve stínu, který se právě tušťskými událostmi inspiruje a měl by mít premiéru 10.září 2020. 

Živelné vyhánění německých obyvatel v oblasti prováděla partyzánská skupina vedená plukovníkem Vladimírem Hobzou. Podle svědectví pamětníků, ale i dobových dokumentů docházelo na Němci osídleném území jižních Čech i k řadě násilností a excesů ze strany partyzánů.

Ještě není poslední zvonění!

26. 5. 2020 / Miloš Dokulil

čas čtení 6 minut

  Chci se znovu vrátit k tématice, kterou jsem v Britských listech nakousl o posledním víkendu (21. května). Aby rovněž aspoň trochu bylo vidět, že ani sám „kantor“ nezpívá vždy snadno. (Je to od latinského „cantare“, tj. „zpívat“.) Pochopitelně je nejvyšší čas k zadání témat (či „otázek“), že? Vždycky se potom ovšem ze strany studentstva dá vyklikat málem „cokoliv“, aby to pořád jakoby bylo „k věci“. Internet poslouží něčím skoro vždycky, aniž se musí mozkovna namáhat; i když je to někdy blíže inzerci než informaci. A běžně se tak činívá ze strany studentstva z 80 % teprve tak jeden či dva dny před termínem k odevzdání těch příspěvků (jde-li o nejednoho vysokoškolské posluchače).

Česká solidarita je klíčem k pomoci obětem cyklónu Amphan v bangladéšské vesnici

26. 5. 2020 / Fabiano Golgo

čas čtení 2 minutyHanzelka a Zikmund zpopularizovali tradici, která inspirovala mnoho českých cestovatelů k dobrodružným jízdám exotickými zeměmi. Nejznámější moderní verzi jejich slavného cestování ze čtyřicátých a padesátých let uskutečnil bývalý šéfredaktor časopisu Věda a technika mládeži Dan Přibáň se svým projektem Transtrabant.

Jiným takovým cestovatelem do dalekých zemí na čtyřech kolech je Karel Sýkora, který projížděl regionem Khulna v Bangladéši se svým velorexem Oskar (jeho kopií, kterou si Sýkora postavil sám, ze starých i nových součástek), když tamější oblast zasáhl cyklón Amphan.

Otevřený dopis ministru Petříčkovi k plánované izraelské anexi části Západního břehu

26. 5. 2020

čas čtení 6 minut

Vážený pane ministře,

při poslední videokonferenci s ministry zahraničí EU k Blízkému východu konané 15. května 2020 jste ve vztahu k hrozbě izraelské anexe části okupovaného Západního břehu Jordánu uvedl, že „Česká republika, stejně jako celá Evropská unie, podporuje dvoustátní řešení v souladu s mezinárodněprávními kritérii. Konečná dohoda a parametry mírového uspořádání musejí být výsledkem přímých rozhovorů mezi Izraelem a Palestinou.“  Navázal jste tak na svá předchozí vyjádření, kdy jste odsoudil „jednostranné kroky, ať z jedné, či druhé strany, které oddalují řešení konfliktu“, a zdůraznil nutnost dohody obou zúčastněných stran, tedy jak izraelské, tak palestinské.

Pan stát potřebuje, abyste rodily ve 24 letech

26. 5. 2020

čas čtení < 1 minuta

Prosímvás, ženy, tady pan stát potřebuje, abyste rodily ve 24 letech, píše Stanislav Biler.

Dostanete za to celoživotní nižší příjem, menší důchod a vyšší riziko pádu do chudoby.

Pokud byste chtěly dát děti do jeslí, abyste mohly do práce, tak to jako ne, to stát nechce, na to zapomeňte. Zkrácené úvazky taky nikdo moc rád nevidí.

Když budete mít kliku, možná dostanete děcko do školky. Někde.

Dítě můžete vychovávat třeba v lepenkové krabici pod mostem, protože bydlení není a pokud je, stojí hrozný peníze.

Stát s tím nic dělat nebude, protože bydlení si má koupit každý sám. Za ceny, které ženou k nebesům spekulanti s bydlením.

Nicméně buďte zodpovědné a začněte rodit hned po maturitě. Kdyby cokoli, pomozte si samy.

Díky, váš stát.

Trávník typu angličák

25. 5. 2020

čas čtení < 1 minuta


Průběžné zpravodajství:

Počet mrtvých v USA se blíží 100 000, Trump šíří na Twitteru urážky a nepodložená obvinění a hraje golf

25. 5. 2020

čas čtení 3 minuty

- Údaje MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE.  25. 5. bylo v ČR registrováno   8957  nakažených, v nemocnici bylo 148 osob a 315 osob zemřelo.  Hodnota R v ČR v posledních dnech mírně stoupla na 1,2, což je problém, protože to znamená nový rozjezd pandemie, když každý nakažený nakazí více než jednoho člověka. ZDE

- Počet globálních případů nákazy stoupl nad 5,4 miliony. Celkem je jich registrováno 5 407 701, počet registrovaných úmrtí je 345 060. Oba údaje jsou výrazně podceněny.

- Zatímco se v USA počet mrtvých přibližuje 100 000, během víkendu, který měl být v USA jako tradičně věnován padlým z válek, šířil Trump na Twitteru urážky vůči různým politikům, rozšiřoval nepodložená obvinění, která byla už důrazně vyvrácena a v sobotu i v neděli hrál golf. Někteří lidé u jeho golfového hřiště protestovali s transparentem: "Přestaň nás zabíjet!" ZDE  

- Spojené státy zakázaly cizincům vstup do země, pokud byli během posledních čtrnácti dnů v Brazílii. Brazílie je nyní druhou nejnakaženější zemí na koronavirus. Za posledních 24 hodin zaznamenala Brazílie dalších 15 813 infekcí a 653 nových úmrtí. Počet mrtvých v Brazílii dosáhl 22 666, počet nákaz 363 211, ale, jak píše Fabiano Golgo, je zřejmě až osminásobně podceněný.

- Maďarsko otevřelo svou jižní hranici do Srbska, poté, co Srbsko v pátek učinilo totéž. Maďarsko zaznamenalo 3756 případů nákazy a 491 úmrtí.

O ničení půdy v České republice

25. 5. 2020

čas čtení < 1 minuta

Dnes jsme odebírali vzorky půdy pro rozbory, píše Dalibor Kvita.  Oba vzorky od sebe dělilo cca 120 metrů, půda patří ke stejnému půdnímu typu a pole spolu sousedí.

Rozdílný je jen přístup hospodáře.

Jedno z polí se podle možností potká s hnojem a druhé se pravidelně hnojí digestátem z bioplynky.

Jedno je v bioprodukci a druhé je poctivě stříkané.

Tak schválně.

Poznáte které je které? Jo, samotného mě překvapilo, že na jednom z polí nešlo zabodnout hrot sondovací tyče do potřebné hloubky ani pomocí stokilového závaží. Jak je asi takováto půda schopná zadržet déšť?

Vivat agrobaroni. Vivat soudruhu Tomane. Vivat soudruhu Andreji. Vivat soudruzi z agrární komory. Jen více mrtvé půdy. Přehrady nás přece spasí.

My co nějakou půdu vlastníme, přemýšlejme, komu ji pronajímáme nebo jak na ní hospodaříme. Je to v našich rukou.

Britové neuvěřitelně zuří, že Boris Johnson odmítl vyhodit svého prolhaného, arogantního Rasputina

25. 5. 2020

čas čtení 5 minut

V neděli v sedmnáct hodin britského času vystoupil Boris Johnson v televizi (překvapivě, protože většinu času se Johnson skrývá a v nynější krizi na veřejnost vůbec nevystupuje), a pokusil se uhasit mediální požár, který se rozhořel kolem jeho vrcholného poradce, "profesionálního psychopata" (jak ho kdysi nazval někdejší britský premiér David Cameron) Dominica Cummingse.

Uprostřed nejtvrdšího uzamčení země, kdy vážně hrozilo šíření nákazy, a vláda apelovala na občany, aby zůstali doma a nikam nejezdili, a že rodiny, v nichž je někdo nakažený a projevuje příznaky, nesmějí vůbec vycházet, posadil Dominic Cummings svou koronavirem nakaženou manželku a čtyřletého syna do automobilu a odjel s nimi na vzdálenost více než 400 kilometrů do severoanglického  Durhamu na farmu svých rodičů. Oblast kolem Durhamu měla tehdy malé množství nákazy, zatímco Londýn  velké. Není známo, zda se Cummings cestou někde zastavil. Ohrozil své rodiče a všechny lidi, s nimiž se setkal. Na Boží hod velikonoční se vydal přes výslovný zákaz vlády s rodinou na výlet 50 km od Durhamu na místní hrad. Pak odjel do Londýna a koncem měsíce byl znovu viděn v Durhamu! Drzost Johnsonova poradce národ ohromila.

Jenže Boris Johnson vystoupil v neděli v podvečer v televizi a oznámil, že všechno je v pořádku. Cummingse z funkce neodvolá, nic nespáchal. "Zachoval se tak, jak by se zachoval každý otec."

Johnsonovo vystoupení Brity neuvěřitelně rozzuřilo. Je to vidět nejen z titulních stran pondělních britských deníků, ale například i z toho, že v ulici, kde Cummings bydlí, na něho zuřivě křičí kolemjdoucí - normálně velmi uměření a civilizovaní Angličané. (Jen si to pusťte, rozumět tomu nemusíte, výmluvný je už jen tón hlasů. Lidé Cummingsovi nadávají do pokrytců):


Zdá se, že Johnsona opustil už i (ultra)pravicový tisk. Toto je (normálně fašizující) Daily Mail:

Hospodaření OSBL za duben 2020

6. 5. 2020

čas čtení 1 minuta

V dubnu 2020 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 73 220,43 Kč, příjem z reklamy byl  3000 Kč,  výdaje byly 61 731,50 Kč.

MNOHOKRÁT děkujeme všem věrným čtenářům, kteří na provoz Britských listů finančně přispívají, - ale jak vidíte z výše uvedeného grafu,  směřujeme k nule. Trvale potřebujeme poněkud vyšší, pravidelnou finanční podporu. Děkujeme.

Potřebujeme normálně cca 80 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. 

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.


Měsíc poté: Právní stát jako hodnota v kontextu pandemie

25. 5. 2020 / Radek Mikula

čas čtení 12 minutKritické ohlasy čtenářů vyvolal koncem dubna článek Štěpánky Saadouniové, který tvrdě kritizoval rozhodnutí Městského soudu v Praze, jímž byla zrušena čtyři opatření, která omezovala volný pohyb osob a maloobchodní prodej, a která byla nejprve vydána podle zákona o nouzovém stavu, ale pak nezákonně přeměněna na mimořádná opatření ministerstva zdravotnictví podle zákona o ochraně veřejného zdraví. Jeden z kritiků dokonce přirovnal myšlenkové procesy autorky k zaslepené nenávisti nižších vrstev francouzské společnosti v době těsně před revolucí z roku 1789 a zpochybnil legitimitu publikace jejího článku v Britských listech. Ten má tři základní aspekty - epidemiologický, právní a sociálně-ekonomický.

Bolsonaro jako Kmotr

25. 5. 2020 / Fabiano Golgo

čas čtení 9 minut"Chci vyzbrojit obyvatelstvo, aby mohli zastřelit guvernéry, kteří chtějí uzamčení země"


Představte si schůzku mafiánů. Přidejte si k tomu všechna sprostá slova, jaká znáte. Na příkaz Nejvyššího soudu byl zveřejněn videozáznam schůze vlády Jaira Bolsonara ze 22. dubna. Je to součástí vyšetřování, zda se tento radikální extremistický bývalý armádní kapitán pokusil protizákonně získat z federální policie důvěrné informace o probíhajícím vyšetřování jeho samotného, jeho synů a jeho přátel.

Tato žádost byla soudu předložena poté, co ministr spravedlnosti Sérgio Moro, který jako soudce stál v čele operace nazvané Lava Jato (Mytí aut), v jejímž rámci byly poslány do vězení stovky politiků a podnikatelů, včetně bývalé levicové ikony Luly, odešel  z vlády a obvinil Bolsonara, že se ho snažil donutit, aby vyměnil šéfa Federální policie v Rio de Janeiro, aby mohl veškeré toto vyšetřování udusit.

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

Nikdo neví, co se stane

25. 5. 2020

čas čtení 9 minut

Nejlepší prorok, napsal jednou Thomas Hobbes, je nejlepší hadač. Zdá se, že by mohlo jít o poslední slovo ohledně naší kapacity předpovídat budoucnost: Prostě to neumíme, konstatuje Mark Lilla.

Rozhovor Britských listů 279. Jak se česká ekonomika proměňuje v predátorský kapitalismus

5. 5. 2020

čas čtení < 1 minutaNa rozdíl od západoevropských zemí má Česká republika jen malou vrstvičku bohatých podnikatelů. Způsobuje to oligarchizaci českého hospodářství v důsledku predátorské praxe, která připomíná daleko víc země na východ od ČR než země na západ od ČR. V důsledku koronavirové krize zřejmě dojde k výraznému urychlení tototo procesu, argumentuje Albín Sybera v rozhovoru s Janem Čulíkem. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 6. května 2020.


Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Na koronavirové houpačce

25. 5. 2020 / Karel Dolejší

čas čtení 6 minut

V minulém týdnu, ještě před pondělním zrušením povinnosti nosit roušky a dalších dílčích pravidel sociálního distancování, reprodukční číslo koronaviru SARS-CoV-2 v ČR vyšplhalo na hodnotu 1,1-1,2 ZDE. Ministerstvo zdravotnictví nárůst bagatelizuje tvrzením, že za ním stojí "jen" lokální ohniska nákazy. Nicméně s uvolněním karantény samozřejmě roste i pravděpodobnost, že se infekce z izolovaných lokálních ohnisek rozšíří.

Průběžné zpravodajství:

Laboratoř ve Wuchanu: Pracovali jsme na třech koronavirech z netopýrů, ale odlišují se od COVIDU-19

24. 5. 2020

čas čtení 3 minuty

Michal Škop nás upozornil na článek na CNN, že server Worldometers, který přehledně v tabulce shrnuje počty nákaz, úmrtí a uzdravení v jednotlivých zemích světa, je nespolehlivý.   Potíž je, samozřejmě, že všechna data o koronaviru jsou nespolehlivá, protože státy dostatečně netestují. Nicméně, poukazuje Michal Škop, servery jako Our World in Data   či stránky Financial Times o koronavirové nákaze, jsou přesnější.  

- Údaje MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE.  23. 5. bylo v ČR registrováno   8891  nakažených, v nemocnici bylo 145 osob a 315 osob zemřelo.     


- Virologická laboratoř ve Wuchanu, v městě v ohnisku vzniku epidemie, pracovala na třech živých verzích koronaviru z netopýrů, žádný z nich však není totožný s tím, který způsobil pandemii COVIDU-19, konstatoval její ředitel. Tyto koronaviry jsou totožné s COVIDEM-19 jen z 79,8 procent. Trumpovo tvrzení, že COVID-19 mohl uniknout z laboratoře, je "naprostý nesmysl".

Rozhovor Britských listů 282. Proč nemá Česko pro postkoronavirovou éru žádnou strategii?

12. 5. 2020

čas čtení < 1 minutaJan Čulík a Bohumil Kartous srovnávají v tomto Rozhovoru Britských listů postoj je koronavirové pandemii v ČR a v Británii. V Británii zemřely na koronavirus desetitisíce občanů. Země je ohromena a vede to k vážným úvahám o tom, že celý systém správy státu je špatný, neoliberalismus selhal a v budoucnosti se politikové i občané budou muset chovat jinak. K podobnému šoku v ČR nedošlo, takže se takto většinou neuvažuje a Andrej Babiš má svou volební podporu zajištěnu, takže pro postižené občany nemusí dělat nic. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 13. května 2020.


Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Rozhovor Britských listů 283. Koronavirus: Strategie české vlády není podložena vědeckými fakty

14. 5. 2020

čas čtení 1 minuta
Česká vláda nemá žádný epidemiologický model o možném rozšíření nákazy koronavirem českou společností a svá rozhodnutí činí na základě intuice. Žádné analýzy nejsou předkládány vládním konsorciím. "Čím méně lidé vědí, tím méně se ptají a tím více klidu máme na to rozhodovat, jak chceme," říká ekonom Daniel Münich, kterého nedávno vykázal náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula z jednání laboratorního týmu na ministerstvu zdravotnictví za to, že požaduje zveřejnění dat o koronavirové nákaze v Česku. Přitom ČR má vědce, kteří by mohli k zmapování situace výrazně přispět, vláda ČR však nevytvořila žádný vědecký tým, jaký mají snad všechny ostatní evropské země, kde jsou koronavirová data volně k dispozici. Tento Rozhovor Britských listů Bohumila Kartouse s Danielem Münichem z CERGE se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 15. května 2020.


Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Rozhovor Britských listů 278. Jak v Čechách potvoříme myšlenky Komenského

30. 4. 2020

čas čtení < 1 minuta
Při příležitosti třistapadesátého výročí úmrtí pedagoga Jana Ámose Komenského, Evropana, hovoří Bohumil Kartous a teologem a historikem Richardem Vlasákem o Komenského vzdělávacím a filozofickém odkazu, aktuálním zrovna v nynější koronavirové krizi. Rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 1. května 2020.


Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

V úterý 26. května bude diskuse o koronavirovém školství

23. 5. 2020

čas čtení 1 minuta

 
Meltingpot a celý festival Colours of Ostrava jsou obětmi koronaviru, píše Bohumil Kartous. Navíc, letos mělo být vzdělávání hlavním tématem. Doufám, že jím zůstane i v příštím roce. Meltingpot ale žije v digitální dimenzi. V úterý se budeme bavit o tom, co se vlastně děje se školami a dětmi v nouzovém stavu a co se bude dít potom. Tři provokativní teze do diskuse:

1) Koronavirus digitalizoval české školství mnohem rychleji a lépe než kterákoliv dosavadní vláda. České školství potřebuje více experimentů, jinak se nepohne.

2) Experimentální situace koronavirového lock-down povede k ještě většímu rozšíření propasti mezi školami, zejména v tom, jak historicky či (ducha)přítomně přistupují ke vzdělávání.

2) O tom, co se děje těm nezranitelnějším dětem, těm, které žijí v sociálním suterénu, nevíme v podstatě nic. Nemají totiž hlas a my se ani nesnažíme jim ho dát.

Tak v úterý!

Skvělá polská satira Przy kawie o sprawie (s českými titulky)

23. 5. 2020

čas čtení 1 minuta

Anna Diduszko, aktivistka a lokální politička, socioložky Ela Korolczuk a Kinga Dunin společně s novinářkou Agatou Szczesniakovou (z oceňovaného serveru oko.press) parodují mužské diskuse nad tématy týkajícími se primárně žen či celospolečenských problémů, píše Bohumil Kartous. V tomto díle rozebírají téma mužské masturbace, kdy základní otázkou je, do jaké míry je možné považovat sperma za potenciální život a tedy do jaké míry je proti katolické etice s ním nakládat “bezbožně”. Skupina natočila další podobné satirické diskuse. Největší zájem vzbudila diskuse na téma Mělo by nám být umožněno fyzicky trestat muže?, která navazovala na nekonečné diskuse o zákoně, jenž v Polsku zakázal - oproti přesvědčení konzervativních politických a církevních, katolických kruhů - fyzicky trestat děti. Video bylo po několika dnech zablokováno na YouTube s odůvodněním, že podporuje násilí na mužích:


 


Další videa ZDE

Koronavirová politika Švédska je vzorem pro pravici. Je to také vražedná pošetilost

23. 5. 2020

čas čtení 3 minutyŠvédsko má nyní nejhorší úmrtnost v Evropě

COVID-19 je způsob, jímž příroda dělá špatné situace horšími, píše Nick Cohen. Dalo se předpokládat, že čínská komunistická strana bude věznit whistleblowery a utajovat hrozbu pandemie lidstvu. Dalo se předpokládat, že Viktor Orbán zneužije pandemie jako záminky pro proměnu Madarska v první diktaturu v Evropské unii. A nebylo také obtížné předvídat, že jestliže dáte moc lidem jako Donald Trump či Boris Johnson, které nezajímá kompetentnost ani složitost, ani rozdíl mezi pravdou a lží, důsledkem bude, že desetitisíce lidí, které jim důvěřovaly, zemřou zbytečnou smrtí.

Nikdo však nepředpověděl zprávu z minulého týdne: "Úmrtnost na COVID-19 ve Švédsku byla v průměru sedmi dní od 12. do 19. května nejvyšší v Evropě na jednoho obyvatele." Potvrdilo to, že "neutralizační" strategie švédského státního epidemiologa Anderse Tegnella dovolit běžný provoz obchodům, restauracím, fitkům, školám a pracovištím byla smrtící hloupost. Ani to nevytvořilo stádní imunitu. Do konce dubna vznikly protilátky proti COVIDU-19 jen u 7,3 procent obyvatel Stockholmu.

Průběžné zpravodajství:

Koronavirus tolik nepostihuje Afriku, konstatuje Světová zdravotnická organizace

23. 5. 2020

čas čtení 3 minuty

 
Velmi užitečný zdroj o aktuálním stavu epidemie koronaviru ve všech zemích světa: https://www.worldometers.info/coronavirus

- Údaje MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE.  23. 5. bylo v ČR registrováno   8820  nakažených, v nemocnici bylo 156 osob a 312 osob zemřelo.     

Český statistický úřad uvádí předběžná data o počtu zemřelých v ČR do 12. týdne roku 2020, tedy do 22.3. ZDE Počet úmrtí ve srovnání s předchozími lety v tomto období nevzrostl, jenže ČSÚ varuje, že údaje, které dostal zatím k dispozici, jsou neúplné - všechny údaje o úmrtích z matrik dosud nedošly. Definitivní jsou pouze údaje za rok 2019. -  Zajímal by nás počet úmrtí v pečovatelských domovech v ČR v březnu, v dubnu a v květnu 2020. Tato data jsou ve většině zemí světa přístupná, proč ne v Česku? (JČ)


- I když se čekala katastrofa ohledně nákazy koronavirem v Africe, nedošlo k ní. V 54 zemích Africké unie bylo celkem zaznamenáno jen 103 933 nákaz koronavirem a 3183 úmrtí. Nízká úmrtnost v Africe je zřejmě způsobena tím, že více než 60 procent tamějšího obyvatelstva je mladší než 25 let. 95 procent úmrtí v Evropě postihlo lidi starší 65 let. Africké země na rozdíl od Evropy také nesmírně rychle zavedly karanténní opatření.

- Hydrochlorochin, lék proti malárii, který Donald Trump prý bere preventivně proti COVIDU-19, zvýšil počet úmrtí pacientů jimž byl po světě podáván, zjistila vědecká studie zkoumající údaje z šesti kontinentů. Vědci zdůrazňují, že by tento lék už neměl být pacientům s koronavirem podáván, leda jako součást přísně kontrolovaného vědeckého výzkumu. Lék je relativně bezpečný pro pacienty s malárií, nikoliv však s koronavirem. ZDE 

- Německo se rozhodlo zreformovat masný průmysl. Zakazuje subdodavatele a zavádí pokuty ve výši 30 000 euro pro firmy nedodržující pracovní předpisy. Vyšlo totiž najevo, že jatka jsou centrem koronavirové nákazy. Celá řada masných provozů v Německu musela být dočasně uzavřena. Tento týden bylo koronavirem nakaženo více než 90 pracovníků masného provozu v Dissenu v Dolním Sasku. Po vypuknutí epidemie v Coesfeldu, kde bylo nakaženo více než 270 zaměstnanců z 1200, oznámil stát Severního Porýní-Vestfálska masové testování pracovníků masného průmyslu. Podobné ohnisko epidemie vzniklo i v masném průmyslu v Bavorsku. ZDE  

Rozhovor Britských listů 277. Koronavirus: Chcete být chudí, nebo mrtví?

29. 4. 2020

čas čtení < 1 minuta
S podnikatelem Markem Benešem hovoří Jan Čulík o nynější situaci koronavirové pandemie v České republice. Povede současná ekonomická strategie české vlády k drastické restrukturalizaci české ekonomiky tak, že většina podniků skončí v rukou hrstky domácích a zahraničních oligarchů? A proč to tak skončí a proč proti tomu nikdo nic nedělá? Rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 29. dubna 2020.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Rozhovor Britských listů 281. Koronavirus: Pomoc podnikatelskému sektoru je příliš pomalá

10. 5. 2020

čas čtení < 1 minuta

O ekonomických dopadech koronavirové pandemie hovoří Bohumil Kartous s rektorkou Mendelovy univerzity v Brně Danuší Nerudovou. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od neděle 10. května 2020.Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

V Británii vznikla zuřivá kontroverze: Johnsonův Rasputin vícekrát (!!) porušil karanténní předpisy vlastní vlády

23. 5. 2020 / Jan Čulík

čas čtení 12 minut

Slavný irský komentátor Fintan O'Toole: Skandál ohledně Dominica Cummingse je tak explozivní, protože není abstraktní. Statisíce lidí dělaly oběti, nejezdily na pohřby a nenavštěvovaly zděšené rodiče. Tito lidé tohle nikdy nezapomenou.


James  O'Brien, komentátor londýnského komerčního rozhlasu LBC:  Pořád je to tentýž problém.  Přiznat, že Johnson a Cummings a celá brexitérská vláda jsou absolutní podvodníci je stále ještě nemožné pro mnoho jinak poctivých lidí, kteří spojili svou celou totožnost s brexitérskou karavanou.
Aktualizace: Poté, co skoro celý kabinet Borise Johnsona zbaběle podpořil jeho Rasputina - poradce Dominica Cummingse, který koncem března porušil přísný zákaz britské vlády nikam necestovat a jel s rodinou na vzdálenost více než 400 km na farmu svých rodičů v severoanglickém Durhamu - konzervativci tvrdili, že "Cummings musel zajistit bezpečí svého čtyřletého syna" - vyšly v sobotu kvečeru na veřejnost další zdrcující informace.

Boj za lidská práva není politika

22. 5. 2020 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Boj za lidská práva není politika


Komentář předsedy Správní rady Amnesty ČR Petra Bendy k důvodům ukončení spolupráce s reklamní agenturou Havas Worldwide Prague.

Na přelomu roku jsme spolu s agenturou Havas, která je náš dlouholetý partner, začali pracovat na přípravách kampaně o náročném tématu Číny a jejího zacházení s příslušníky ujgurské menšiny. Po několika týdnech práce a rozjetých příprav jsme byli s překvapením informováni o tom, že práce na projektu byla ze strany Havasu pozastavena, a že je nutné práci na této kampani nechat schválit globálnímu manažerskému týmu agentury. Musím přiznat, že jsem byl docela překvapen, když jsem to slyšel, protože - pokud vím, tak nic podobného se doposud (za zhruba 7 let naší spolupráce) nikdy nestalo. Nicméně v Amnesty jsme chápali, že je někdy nutné konzultovat některé projekty s globálním vedením a proto jsme čekali na reakci. A dozvěděli jsme se, že nově jsou aktivity agentury, které jsou nebo by mohly být vnímány jako politické, nyní „pod dozorem“ nebo "omezovány". A práci na naší kampani proto definitivně stopli.

Kompletní text ZDE

K tomu poznamenává Bohumil Kartous:

Reklamní a komunikační agentury by měly oficiálně zveřejňovat, kam až sahá jejich ochota zabývat se ochranou lidských práv. Případně nakolik se jejich postoje a ochota mění, dojde-li na konfrontaci s faktem, že by došlo k možnému snížení možnosti spolupracovat s totalitní Čínou, zejména prostřednictvím jejích akvizic v demokratických zemích.

Je zřejmé, že není tolik problematické upozorňovat na porušování lidských práv v Íránu, v Saúdské Arábii nebo na Kubě, jelikož ekonomické vazby těchto zemí nedosahují do takové hloubky a k tolika potenciálním partnerům.

Ještě jednodušší je kritizovat porušování lidských práv v demokratických zemích, neboť tam není transparentní diskuse ohrožována skrytými ekonomickými sankcemi. Podle toho je možné poměrně dobře posuzovat, v jakém stavu je demokracie v jednotlivých zemích.

V případě Číny existuje řada důkazů o nátlaku, jehož cílem je omezit množství kritiky hrubého porušování lidských práv, během nějž je zcela potírána hodnota lidského života. Nátlak ze strany Číny je veden jak diplomatickou, tak ekonomickou cestou.

V ČR máme s touto skutečností přímou zkušenost s přímou snahou Číny vstupovat do veřejné diskuse prostřednictvím politiků, jako je Miloš Zeman, nebo firem, jako je PPF.

Je to stále tentýž model: nemluvit o porušování lidských práv, jelikož v opačném případě firmy typu PPF budou omezovány v možnosti obchodovat na čínském trhu.

Amerika viní koronavirové mrtvé: Můžete si za svou smrt sami

22. 5. 2020

čas čtení 4 minutyProč zemřela v USA téměř třetina všech mrtvých na světě na koronavirus, přestože má Amerika jen 5 procent světového obyvatelstva? Není to v důsledku Trumpovy nekompetence, tvrdí jeho vláda, ale protože Američané jsou velmi nezdraví.

Bohužel, řekl Trumpův ministr zdravotnictví  17. května v televizi CNN, Spojené státy mají velmi "rozrůzněné" obyvatelstvo, a černošští Američané a menšiny "mají množství chorob".

Jake Tapper, moderátor televize CNN, který Azara interviewoval, udělal pauzu a přimhouřil oči: "Vy opravdu tvrdíte, že důvodem, proč zemřelo tolik Američanů, je, že jsme méně zdraví než ostatní svět?"

Azar odpověděl: "To jsou prokázaná fakta."

Takový schody do nebe

22. 5. 2020 / Richard F. Vlasák

čas čtení 3 minuty

Včera ráno jsem se díval z okna a na obloze se seřadily mráčky do takového schodiště, občas se to tak stává a má to určitě i své jméno. Díval jsem se z okna a tu z druhé strany domu, z ulice bylo slyšet dětský a mužský hlas. Hlasy důvěrně známé a pokyny jasné. To se Barunka učí na kole, na tom samém robustním vehyklu, na němž jsem se učil i já, drahně tomu let. Dědeček děvčátka dával pokyny a rukou držel, tlačil nenápadně sedadlo a s ním celé kolo. Holčička se namáhala, přeci jen - to je těžký stroj a ona drobounká, co se pod blonďatou ofinku vejde. Kdo toho dědečka zná, ví, že je to chlapák, že by se lev z větrovské ZOO bál s ním diskutovat. Ale s Barunkou je to jiné, starostlivost a chápavost zjemnily hlas i rysy muže v bílém tílku. Inu dědeček, ten, kdo má rád a přimhuřuje oko, ať už shovívavostí nebo soucitem. Děvenka se unavila, a vy mi to nebudete věřit, na kolo si sedla beruška. Sluníčko sedmitečné, vysvětluje děda a vysvětluje, že by se skály ustrnuly, že se jej nemusí bát. A pak zase jízda, vystihnout ten správný okamžik, kdy se kolo pustí a všechno je na děvčátku, nenápadně a přece nutně.

Průběžné zpravodajství:

Počet mrtvých v Itálii je zřejmě o 60 procent vyšší, než se předpokládalo

22. 5. 2020

čas čtení 5 minut

Velmi užitečný zdroj o aktuálním stavu epidemie koronaviru ve všech zemích světa: https://www.worldometers.info/coronavirus

- Údaje MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE.  22. 5. bylo v ČR registrováno   8754   nakažených, v nemocnici bylo 157 osob a 306 osob zemřelo.     

Český statistický úřad uvádí předběžná data o počtu zemřelých v ČR do 12. týdne roku 2020, tedy do 22.3. ZDE Počet úmrtí ve srovnání s předchozími lety v tomto období nevzrostl, jenže ČSÚ varuje, že údaje, které dostal zatím k dispozici, jsou neúplné - všechny údaje o úmrtích z matrik dosud nedošly. Definitivní jsou pouze údaje za rok 2019. -  Zajímal by nás počet úmrtí v pečovatelských domovech v ČR v březnu, v dubnu a v květnu 2020. Tato data jsou ve většině zemí světa přístupná, proč ne v Česku? (JČ)


- Počet úmrtí v Itálii v březnu a v dubnu 2020 byl zřejmě o 19 000 vyšší než oficiální údaj 32 000 úmrtí, konstatoval ve čtvrtek národní italský úřad sociálního zabezpečení  Istituto Nazionale della Previdenza Sociale (INPS). Oficiální údaje vlády o úmrtích podle něho "nejsou spolehlivé". Studie italského úřadu sociálního zabezpečení prokazují, že v březnu a v dubnu 2020 zemřelo v Itálii celkem 156 420 osob, což je o 46 909 více než byl průměrný počet úmrtí v těchto měsících v letech 2015-2019.

- Z testů protilátek prý vyplývá, že v Londýně - navzdory lockdownu - bylo koronavirem nakaženo 17 procent osob a v ostatní Británii 5 procent osob. Ve Stockholmu má protilátky proti koronaviru je 7 procent osob, přestože tam nebyl zaveden lockdown. - Těžko říci, jen před několika dny tvrdila studie britského statistického úřadu, že je  v Anglii nakaženo jen 0,27 procenta obyvatelstva. Dokud nebude k dispozici rozsáhlé testování, toto jsou pořád jen hausnumera.

- Koronavirus se nejvíce šíří těsným stykem mezi lidmi, mluvením ve vzdálenosti menší než dva metry či kašlem. Virus šíří i osoby, které nemají žádné příznaky. Méně nebezpečný je dotek předmětů, protože koronavirus sice přežívá na lepence 24 hodin a na PVC a nerez oceli tři dny, ale mimo tělo nakažené osoby se během několika hodin rozkládá, konstatuje americké centrum pro kontrolu infekcí CDC. Přesto je rozumné umýt si ruce po příjetí balíků a mýt stoly a pracovní prostory v domácnosti domácí dezinfekcí. Není nerozumné dát si poštu do karantény a omýt nákup z obchodu, "jen nemyjte potraviny dezinfekcí", konstatovala mluvčí CDC. ZDE 

- Indie zaznamenala 6000 nových případů nákazy za posledních 24 hodin. Celkem má Indie více než 118 000 případů nákazy - nárůst od čtvrtka o 5 procent. 3853 osob zemřelo.
 

Studie: Jen 7,3 % obyvatel Stockholmu se nakazilo koronavirem

22. 5. 2020

čas čtení 2 minuty

Jen 7,3 % obyvatel Stockholmu mělo koncem dubna v těle protilátky proti novému koronaviru, odhalila studie. Prohloubila tak obavy ohledně přístupu Švédska k pandemii, který nemusí přispívat k vybudování široké "stádní imunity", upozorňuje Jon Henley.

Jak Nový Zéland porazil koronavirus

22. 5. 2020

čas čtení 1 minuta

Nový Zéland, první významnější země, která se vzpamatovala z pandemie, může být také první, kde život po koronaviru získá dobrý pohled na život, napsal Konstantin Richter.

Jak rozeznat konspirační teorii?

22. 5. 2020

čas čtení 6 minut

Konspirační teorie se během koronavirové pandemie množí. Některé z nich vypadají přijatelně. Proto je důležité vědět, co dělá z vysvětlení konspirační teorii a proč jsou tak populární. píše Julia Verginová.

Takový schody do nebe

22. 5. 2020

čas čtení 3 minuty

Včera ráno jsem se díval z okna a na obloze se seřadily mráčky do takového schodiště, občas se to tak stává a má to určitě i své jméno. Díval jsem se z okna a tu z druhé strany domu, z ulice bylo slyšet dětský a mužský hlas. Hlasy důvěrně známé a pokyny jasné. To se Barunka učí na kole, na tom samém robustním vehyklu, na němž jsem se učil i já, drahně tomu let. Dědeček děvčátka dával pokyny a rukou držel, tlačil nenápadně sedadlo a s ním celé kolo. Holčička se namáhala, přeci jen - to je těžký stroj a ona drobounká, co se pod blonďatou ofinku vejde. Kdo toho dědečka zná, ví, že je to chlapák, že by se lev z větrovské ZOO bál s ním diskutovat. Ale s Barunkou je to jiné, starostlivost a chápavost zjemnily hlas i rysy muže v bílém tílku. Inu dědeček, ten, kdo má rád a přimhuřuje oko, ať už shovívavostí nebo soucitem. Děvenka se unavila, a vy mi to nebudete věřit, na kolo si sedla beruška. Sluníčko sedmitečné, vysvětluje děda a vysvětluje, že by se skály ustrnuly, že se jej nemusí bát. A pak zase jízda, vystihnout ten správný okamžik, kdy se kolo pustí a všechno je na děvčátku, nenápadně a přece nutně.

Digitální demence, aneb Vzpoura mozků naruby

22. 5. 2020 / Karel Dolejší

čas čtení 6 minut

Když Aleksandr Grin roku 1925 v povídce Šedý automobil předložil provokativní tezi, že moderní kultura je ve skutečnosti určena nikoliv lidem, ale strojům, mohlo se snadno zdát, že jde jen o jeden z mnoha pověstných autorových fantastických výstřelků. Téměř o sto let později však Maryanne Wolfová v knize s výmluvným názvem Reader, Come Home: The Reading Brain in a Digital World (Čtenáři, jdi domů: Čtoucí mozek a digitální svět) ZDE použila kognitivní neurovědu a vývojovou psycholingvistiku, aby ukázala, že lidstvo v důsledku vývoje digitálních technologií postupně ztrácí "hlubokou gramotnost" - a lidský mozek je přitom "přeformátováván" tak, že začíná sám připomínat tupé fungování stroje.

První vědecká studie o přítomnosti protilátek proti nemoci covid v populaci

22. 5. 2020 / Boris Cvek

čas čtení 2 minuty

 

Pokud se nemýlím, v JAMA právě vyšla vůbec první vědecky publikovaná, tedy recenzovaná, studie přítomnosti protilátek proti nemoci covid v obyvatelstvu. Konkrétně jde o studii z Los Angeles County.

Důležité je, že vzorek testovaných lidí byl náhodně vybraný. Celkem bylo testováno 863 lidí. Počet nalezených případů s protilátkami proti nemoci covid byl něco přes 4% - což po statistickém přepočtu na počet obyvatel vychází tak, že v Los Angeles County bylo k 10. dubnu celkem 367 tisíc lidí, kteří si prošli touto nemocí (oficiální počet známých případů nemoci covid v Los Angeles County k témuž datu byl podle odkazu, uváděného autory, přitom jen 8 430).

Účinná vakcína proti koronaviru asi nevznikne

22. 5. 2020

čas čtení 8 minut

 

Politikové začali být o hodně opatrnější ohledně možnosti, že by vznikla vakcína proti koronaviru. Proč?


Ideální vakcína chrání před infekcí, brání jejímu šíření a činí to bezpečně. Bohužel není lehké takové vakcíny vytvořit.

Více než třicet let poté, co vědci identifikovali HIV, virus, který způsobuje AIDS, nemáme dodneška žádnou vakcínu. Virus horečky dengue byl identifikován v roce 1943, avšak první vakcína proti němu byla schválena teprve loni, uprostřed obav, že ta vakcína pro některé pacienty nemoc zhoršuje. Nejrychlejší vakcína, která kdy vznikla, je vakcína na příušnice. Vytvořit ji trvalo čtyři roky.

30364

Jak vidí naši rodiče domácí vzdělávání ve srovnání s rodiči jinde? Rodiče se mohou zapojit.

21. 5. 2020

čas čtení 3 minuty

Více než dvouměsíční uzavření škol představuje vynucený experiment s domácím vzděláváním. Vystavil rodiče, děti i učitele zcela nové situaci. Museli se prakticky vyrovnávat se zajišťováním výuky a učení dětí. Rodiče byli nuceni do značné míry převzít na svá bedra jeho organizaci, intenzivněji komunikovat s učiteli a přitom zvládat chod domácnosti a další úkoly.

Je důležité zjistit, co si rodiče o vzdělávání v domácím prostředí v průběhu pandemie myslí, jak se s požadavky na výuku vypořádali a jak problémy s ní spojené konkrétně řeší.  Proběhlo sice již několik šetření s podobným zaměřením. Žádné však nebylo tak podrobně zaměřeno na každodenní postupy rodičů a jejich komunikaci se školou jako dotazníkový výzkum, který navíc dovoluje mezinárodní srovnání. Dotazník, který jsme vyvinuli ve spolupráci s francouzskými, německými a italskými kolegy bude předložen rodičům v deseti zemích, píše Stanislav Štech z Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy.

 

Brazilský prezident Jair Bolsonaro propaguje kontroverzní lék

21. 5. 2020

čas čtení 1 minuta

Brazilský prezident Jair Bolsonaro plánuje, že v zemi rozšíří užívání hydroxychlorochinu, kterým chce léčit koronavirus. Očekává se, že brazilské ministerstvo zdravotnictví vydá nové směrnice ohledně distribuce tohoto léku. V Brazílii tento týden v průběhu 24 hodin zaznamenali rekordních 17 408 nových případů nákazy a téměř 1180 nových úmrtí. Země má nyní třetí nejvyšší počet infekcí světě – po Spojených státech a Rusku. Onemocnění dosud podlehlo skoro 18 tisíc Brazilců.

Americký prezident Donald Trump připustil, že v zemi, kde vládne jeho spojenec, epidemie působí vážné problémy, a dokonce zvažuje, že Brazilcům zakáže vstup na půdu USA.

Brazilská policie mezitím pokračuje v raziích ve favelách a slumech Rio de Janeira a děsí tamní obyvatele, kteří musejí dodržovat karanténní opatření. Policie minulý pátek při jednom zátahu usmrtila nejméně 13 lidí. Během pondělní razie policisté zabili čtrnáctiletého chlapce jménem João Pedro, který si hrál s bratranci ve svém domě.

Více informací ZDE a ZDE

USA zvažují, že Kubu opět přidají na seznam států podporujících terorismus

21. 5. 2020

čas čtení < 1 minuta

Agentura Reuters tento týden informovala o tom, že Trumpova administrativa zvažuje, že Kubu opět přidá na seznam zemí financujících terorismus. Jedním z důvodů tohoto kontroverzního kroku má být pokračující kubánská podpora venezuelského prezidenta Nicoláse Madura. Americký prezident Barack Obama Kubu ze seznamu odstranil v roce 2015, protože obě země obnovily diplomatické rozhovory. Minulý týden americké ministerstvo zahraničí Kubu přidalo na seznam zemí, které s USA nespolupracují na protiteroristických operacích.

Mezitím kubánský ministr zahraničí Bruno Rodríguez Trumpovu vládu obvinil z propagace teroristických aktivit proti Kubě. V dubnu totiž muž vyzbrojený samopalem AK-47 zahájil palbu na kubánské velvyslanectví ve Washingtonu. Rodríguez kritizoval Trumpův kabinet, že po tomto útoku z jeho strany následovalo „podezřelé ticho“.

Více informací v angličtině ZDE

Zákopy „První světové války“ vysemenily nakonec obrněné valy k té „Druhé“ (ale předtím také třeba k „Mnichovu“!) — 2. část

21. 5. 2020 / Miloš Dokulil

čas čtení 11 minut

Protože jsem původně mínil pouze „letmo“ připomenout některé náměty z dějů, které se začaly odehrávat na této planetě zhruba před sto lety, po předznamenání 1. části (připomínající mj. rovněž Porýní po 1. světové válce) skokem o desetiletí blíže k dnešku vrátíme se do Porýní ještě jednou. Přitom události nabudou na naléhavosti a neodvratnosti toho, co se jimi brutálně profilovalo. Už s ohledem na to, co a jak jim předcházelo, a co z následné perspektivy nemělo by vypadat jen jako nevlídná karikatura politiky.

Nová izraelská vláda bude katastrofou

21. 5. 2020

čas čtení 1 minuta

Izraelští političtí předáci konečně po třech patových volbách vytvořili novou vládu.

Nová vláda však bude katastrofou, a to z následujících důvodů: 1. Vládní sestava povzbudí lídra Likudu Benjamina Netanjahua, aby pokračoval v demontáži izraelské demokracie. Netanjahu bude usilovat o to, aby bylo zrušeno obvinění z korupce, jemuž i nadále čelí. Staronový premiér už přitom stihl poškodit reputaci izraelského tisku.

2. Netanjahu bude povzbuzen při prosazování svého plánu, který počítá s anexí asi 30 procent Západního břehu. Tento krok lze chápat jako hřebík do rakve skomírajícího dvoustátního řešení tzv. izraelsko-palestinského konfliktu, píše Juan Cole.

Koronadluhopisy se mohou stát skutečností

21. 5. 2020

čas čtení 2 minuty

Německo a Francie přicházejí s návrhem společného dluhového nástroje, aby se Evropská unie mohla zotavit z hospodářského propadu způsobeného pandemií. Je to sice riskantní krok, ale je nezbytné, aby byl uskutečněn.

Francie a Německo opět prosazují společnou evropskou agendu. Francouzský prezident Emmanuel Macron a německá kancléřka Angela Merkelová překonali své rozpory, co se týče post-pandemického ekonomického zotavení EU. Merkelová nakonec změnila názor a v zásadě souhlasí s myšlenkou kolektivního dluhu - a to navzdory zákazu sdílení dluhů, který je dán smlouvami, na kterých stojí eurozóna, píše Bernd Riegert.

30201

Česká novinařina je v troskách

21. 5. 2020 / Daniel Veselý

čas čtení 7 minut

Turbulentní doba, v níž žijeme, je děsivá, ale zároveň pozoruhodná a inspirativní. Spousta věcí se v post-pandemické éře bude odvíjet úplně jinak, než dosud – ať se nám to líbí, nebo nelíbí. Přestože mnoho obyvatel planety v důsledku infekce a intenzivního ekonomického strádání nevýslovně trpí, mýtus nekonečného sebevražedného růstu se pomalu, ale jistě hroutí. Zkrátka a dobře: kdyby nebylo Covidu-19, přišlo by jiné, snad i důraznější varování lidstvu, že bezuzdná párty privilegovaných musí neprodleně skončit, jinak planetu zničí. Ale zdaleka není vyhráno; prozatím pouze padají masky. Pokud jste však výhradně odkázáni na českou mediální scénu, lehce získáte pocit, že se nic tak výlučného neděje.

Průběžné zpravodajství:

Nejméně 1500 základních škol v Anglii navzdory vládě nezahájí 1. června výuku

20. 5. 2020

čas čtení 5 minut

 

Velmi užitečný zdroj o aktuálním stavu epidemie koronaviru ve všech zemích světa: https://www.worldometers.info/coronavirus

- Údaje MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE.  20. 5. bylo v ČR registrováno   8647   nakažených, v nemocnici bylo 169 osob a 302 osob zemřelo.     

Český statistický úřad uvádí předběžná data o počtu zemřelých v ČR do 12. týdne roku 2020, tedy do 22.3. ZDE Počet úmrtí ve srovnání s předchozími lety v tomto období nevzrostl, jenže ČSÚ varuje, že údaje, které dostal zatím k dispozici, jsou neúplné - všechny údaje o úmrtích z matrik dosud nedošly. Definitivní jsou pouze údaje za rok 2019. -  Zajímal by nás počet úmrtí v pečovatelských domovech v ČR v březnu, v dubnu a v květnu 2020. Tato data jsou ve většině zemí světa přístupná, proč ne v Česku? (JČ)

Až 1500 základních škol v Anglii zůstane 1. června uzavřeno v důsledku vzpoury nejméně 18 komunálních úřadů, v jejímž důsledku musela vláda Borise Johnsona připustit, že je za to nijak nepotrestá. Jen 5 procent učitelů zastává názor, že by bylo bezpečné otevřít školy dne 1. června. ZDE V Británii vzniklo zuřivé vzbouření proti rozhodnutí vlády Borise Johnsona otevřít od 1. června pro některé ročníky anglické základní školy. Učitelské odbory i členové komunálních úřadů, které je spravují, poukazují na to, že stále není k dispozici v Británii široká testovací infrastruktura na koronavirus, takže kdyby otevření škol vedlo k rozšíření pandemie, nikdo se to v prvních týdnech nedoví. Ze studií vyplývá, že nakažené děti sice bývají asymptomatické, ale nákazu rozšíří mezi staré lidi stejnou měrou jako kdokoliv jiný, takže se zvýší úmrtnost. ZDE


- Globální počet nákaz dosáhl 4 897 567 případů. Nejméně 323 286 lidí zemřelo. Počty jsou zřejmě výrazně podhodnoceny.

- Rekordní počet nákaz v USA je podle Donalda Trumpa "odznakem cti", "protože Amerika testuje nejvíce".

- Generální tajemník OSN António Guterres pochválil akce Afriky proti koronaviru. Řekl, že Západ by se měl poučit z preventivních opatření, která přijalo mnoho afrických zemí v boji proti koronaviru. V Africe zemřelo jen 3000 lidí na koronavirus a na celém kontinentě je jen 88 000 registrovaných nákaz.

- Brazílie potvrdila rekordní nárůst nákaz i úmrtí, Za posledních 24 hodin registrovala Brazílie rekordní počet 17 408 nových nákaz a rekordní počet 1179 úmrtí.

- Trump se vyjádřil, že nová vědecká studie o nepoužitelnosti hydrocholorochinu proti koronaviru je "vyjáření nepřátelství Trumpovi".

- Světová zdravotnická organizace schválila rezoluci pro vyšetřování globální reakce na pandemii, poté, co na ni Trump znovu zaútočil. Trump vyhrožuje, že odebere Světové zdravotnické organizaci financování, pokud ta do 30 dnů neprovede jím nespecifikované reformy. Žádná ze 194 členských zemí Světové zdravotnické organizace nevznesla námitky proti rezoluci předložené Evropskoui unií jménem více než 100 zemí světa. Rezoluce podporuje vedení Světové zdravotnické organizace a konstatuje, že je zapotřebí vyšetřovat, jak svět reaguje na koronavirovou pandemii.

- V Německu budou otevřeny plavecké bazény pod širým nebem, virologové jsou přesvědčeni, že chlór ve vodě koronavirus zabíjí. Přístup bude jen po registraci na internetu a s minimálním počtem účastníků.

- Počet nákaz v Rusku dosáhl čísla 308 705. Za posledních 24 hodin bylo registrováno 8764 nových nákaz, ale je to nejnižší počet od 1. května.

- V Británii stoupl v úterý počet úmrtí na koronavirus o dalších 545 zemřelých. Oficiálně britskou vládou udržovaný počet mrtvých je 35 341, podle britského statistického úřadu je daleko vyšší.

- Frances O’Grady, šéfka britského odborového kongresu (TUC), který sdružuje 48 odborových svazů z Anglie a Walesu, požaduje vytvoření "národní rady pro obnovu ekonomiky" po koronavirové pandemii, podobně jako po druhé světové válce. TUC argumentuje, že je britský podnikatelský mdoel založen na špatně placených, nejistých zaměstnáních a že zaměstnanci jsou vyloučeni z jakéhokoliv rozhodování o strategii podniků. Požaduje mininální mzdu ve výši 10 liber na hodinu, zvýšení platů pro sektor veřejných služeb, zákaz pracovních smluv nezaručujících žádnou práci a existenční jistotu zejména pro mladé lidi, kteří budou nadcházející ekonomickou krizí postiženi nejvíc. 

- Koronavirová krie uvrhne 60 milionů lidí do chudoby, varoval šéf Světové banky David Malpass.

- Největší počet nákaz je nyní v USA, v Rusku a v Brazílii, pak následují Británie, Španělsko a Itálie. Brazílie informuje o více než 250 000 nákazách, navzdory omezenému testování. Jednotky intenzivní péče ve státech Rio de Janeiro a Sao Paolo jsou z více než 85 procent plné. 

Předchozí průběžné zpravodajství ZDE

Podjatost české zahraniční politiky na Blízkém Východě

20. 5. 2020 / Jan Darmovzal

čas čtení 6 minutV posledních měsících se pandemie nemoci COVID-19 se stala zcela jasným fenoménem nejen v českých, ale také zahraničních médiích. Mnohá neméně důležitá témata tak nevyhnutelně zůstala stranou naší pozornosti. To se stalo velice příhodnou dobou pro výroky na některá, za normálních okolností velmi ožehavá témata. Jedním z takových je nedávné prohlášení izraelského premiéra Benjamina Netanyahua o tom, že hodlá pokračovat s anexí nelegálně okupovaného Západního břehu. Netanyahu obnovil svá volání po anexi Západního břehu, který Izrael okupuje spolu s východním Jeruzalémem a syrskými Golanskými výšinami od roku 1967, po té, co se domluvil se svým centristickým rivalem Benny Gantzem na vytvoření nové vlády. Netanyahuova představa o rozšíření izraelské suverenity na nezákonně vybudované osady na Západním břehu, nad kterým Izrael uplatňuje vojenskou kontrolu, by znamenala naprosto bezprecedentní porušení mezinárodního práva.

Ve světě po karanténě se bude dařit extrémistům

20. 5. 2020

čas čtení 5 minut

Během karantény mě trápila jedna neodbytná myšlenka. Když jsem seděl doma a četl zprávy; když jsem střídal vaření a nákup jídla sebou; když jsem šel ven do ulic řídících se pravidly sociálního distancování; když jsem poslouchal komentátory hovořící o katastrofě v karanténní Británii, byla tu. A byla prostá: Co když tohle vše - uzavření a strach a zmatení a stále rostoucí počet mrtvých - co když to vše představuje stále ještě tu lepší část?, napsal David Patrikarakos.

Mezitím v Absurdistánu 129:

Brutalita polské policie, nový fim o netrestané pedofilii polských kněží, vládní podvody s rouškami a pomoc polské vlády Vatikánu

20. 5. 2020 / Tomasz Oryński

čas čtení 12 minut

Po prezidentských volbách, které se   nekonaly, se politická atmosféra v Polsku uklidňuje. Občanská platforma se rozhodla využít neočekávané situace k tomu, že vyměnila svou kandidátku - Małgorzata Kidawa-Błońska, o níž se ukázalo, že nedokáže voliče inspirovat, ustoupí Rafału Trzaskowskému    -   který před rokem porazil kandidáta strany Právo a spravedlnost Patryka Jakla v prvním kole voleb na primátora Varšavy.

Vládní propagandistická mašinérie se okamžitě dala do činnosti. Obvinila Občanskou platformu, že plýtvá penězi, protože budou muset být vytištěny nové volební lístky a staré bude nutno vyhodit. Já bych řekl, že za plýtvání veřejných peněz by měl nést odpovědnost ten člověk, který je nechal protizákonně vytisknout, ale kdo jsem já, abych vyjadřoval k tomu nějaký názor.

Jen záchrana životů může zachránit živobytí

20. 5. 2020

čas čtení 2 minuty

Nový koronavirus se ve světě široce rozšířil, zahltil zdravotnické systémy a zabil statisíce lidí. Ale únava z uzavření v domácnostech a důsledků náhlého zamrznutí ekonomické aktivity přinesly oslabené soustředění na lidské náklady choroby. A co jej ještě horší, netrpělivost posílila rozšířený omyl: Že záchrana menšího počtu životů bude stát za to, pokud dojde k rychlé obnově ekonomické činnosti. Ekonomika pandemie takto nefunguje - a reakce na pandemii také takto fungovat nemůže. Jedině akce, která do svého centra staví lidské zdraví, umožní ekonomické oživení, napsali Rajeev Cherukupali a Tom Frieden.

Rozhovor Britských listů 284. Pomůže vám v pandemii náboženská víra?

20. 5. 2020

čas čtení < 1 minuta
Je Bůh zločinec, že dopouští zlo a umírání statisíců lidí na koronavirus,. když je všemocný, anebo je tomu jinak? O tom, jak zřejmě funguje víra za koronavirové pandemie a jak nás může vést k prozření, když se dostaneme mimo svou komfortní zónu, hovoří Jan Čulík s historikem a teologiem Richardem Vlasákem. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 20. května 2020.


Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

30095

Ministerstvo sucha a zájmy betonářské lobby

20. 5. 2020 / Karel Dolejší

čas čtení 4 minuty

Ministerstvo zemědělství hodlá "bojovat se suchem" výstavbou až 31 nových přehrad ZDE, které Brabcovo ministerstvo agrofertího prostředí bez námitek schvaluje. Vůbec přitom nevadí, že český problém se suchem je mnohem vážnější, než aby jej bylo možno odstranit technickými řešeními v oblasti povrchových vod - a dotýká se už podstatně i těch nejhlubinnějších zdrojů ZDE.

Že tedy technická řešení, která nezahrnují zasakování srážkové vody a podporu malého hydrologického cyklu, jsou sama o sobě v našich podmínkách principiálně neúčinná ZDE.

Průběžné zpravodajství:

Počet přespočetných úmrtí v Británii je více než 55 000, v dole v Karviné je ohnisko nákazy koronavirem

19. 5. 2020

čas čtení 3 minuty

Velmi užitečný zdroj o aktuálním stavu epidemie koronaviru ve všech zemích světa: https://www.worldometers.info/coronavirus

- Údaje MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE.  18. 5. bylo v ČR registrováno   8604  nakažených, v nemocnici bylo 169 osob a 301 osob zemřelo.     

Český statistický úřad uvádí předběžná data o počtu zemřelých v ČR do 12. týdne roku 2020, tedy do 22.3. ZDE Počet úmrtí ve srovnání s předchozími lety v tomto období nevzrostl, jenže ČSÚ varuje, že údaje, které dostal zatím k dispozici, jsou neúplné - všechny údaje o úmrtích z matrik dosud nedošly. Definitivní jsou pouze údaje za rok 2019. -  Zajímal by nás počet úmrtí v pečovatelských domovech v ČR v březnu, v dubnu a v květnu 2020. Tato data jsou ve většině zemí světa přístupná, proč ne v Česku? (JČ)

- Počet přespočetných úmrtí ve srovnání s průměrem za posledních pět let dosáhl začátkem května 55 000, konstatoval analytik britského statistického úřadu Nick Stripe. Vědci a vládní představitelé opakovaně upozorňují, že nadbytečná úmrtí v týdnech od konce března ve srovnání se statistickým průměrem z předchozích let jsou nejspolehlivějším ukazatelem toho, do jaké míry byla země postižena koronavirovou pandemií. V ČR takové údaje nejsou k dispozici.

- Mezi 174 novými úmrtími na koronavirus, k nimž došlo za posledních 24 hodin v Anglii bylo i sedmileté dítě.

- Počet nákaz na koronavirus v Rusku se přibližuje 300 000. Zdravotnické úřady v Rusku informují o 9263 nových infekcích, celkový počet je 299 941.

- Počet noých nákaz na koronavirus v ČR stoupl poprvé tento měsíc nad 100, částečně v důsledku rozšíření epidemie v uhelných dolech v Karviné.

Britský parlament zrušil volný přístup do Británie pro občany EU

19. 5. 2020 / Jan Čulík

čas čtení 2 minutyPřitom Británie absolutně závisí na zahraničních pracovnících zdravotnictví a dalších klíčových služeb, jak se to projevilo v nynější koronavirové krizi


Boris Johnson má v Dolní sněmovně od prosincových všeobecných voleb většinu 80 maniakálních konzervativních poslanců (rozumné a schopné konzervativce ze strany vyloučil), a tak Sněmovna bez problémů schválila nový kontroverzní imigrační zákon většinou 99 hlasů v poměru 351 hlasů vůči 252. Zákon ruší volný pohyb obyvatelstva, tedy přístup do Británie pro občany Evropské unie.

Britský profesor infekčních chorob: Byl jsem vážně nemocen s koronavirem po dobu sedmi týdnů

19. 5. 2020

čas čtení 5 minut

V polovině března 2020 jsem dostal COVID-19, píše v časopise British Medical Journal Paul Garner, profesor infekčních chorob v Liverpool School of Tropical Medicine. Po dobu téměř sedmi týdnů jsem byl ve vážném zdravotním stavu, zažíval jsem extremní emoce a naprosté vyčerpání. I když jsem nebyl v nemocnici, bylo to děsivé a dlouhé. Nemoc přichází a odchází, ale dlouho nezmizí. Lidé by měli vědět, že tato nemoc může trvat dlouhé týdny. Lidé, u nichž má COVID-19 dlouhý průběh, potřebují pomoci, aby pochopili neustále se měnící, bizarní příznaky a jejich překvapivý průběh.

Začátkem března jsem si říkal, že dlouhá léta běhání a to, že jsem byl vojensky fit, mě uchrání před nemocí. Ignoroval jsem, že mi teče z nosu, pečlivě jsem si měřil teplotu a usoudil jsem, že COVID-19 nemám. Pak jednoho odpoledne jsem se začal cítit divně. Odešel jsem domů do karantény.

Brexit | Brexit - vše | Koronavirus | Oligarchie | PPF | Donald Trump | Česká republika | Globální oteplování | Bezdomovectví | USA | Životní prostředí | Jan Palach | Náboženství | Filmový festival Karlovy Vary 2018 | Islám | Česká politická scéna | Ekologie | Velká Británie - politika a společnost | Pro stoupence czexitu | EYE - Evropské setkání mladých | Babiš | Iracionální nenávist v České republice | Rozhovory Britských listů | Filmový festival Karlovy Vary 2017 | Filmový festival Karlovy Vary 2016 | V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Český film | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák | Sdělovací prostředky | Sdělovací prostředky | Sdělovací prostředky
19416