Donald Trump naznačil, že by Clintonová měla být zavražděna, pokud bude zvolena americkou prezidentkou

9. 8. 2016

čas čtení < 1 minuta

Trump řekl na shromáždění ve Wilmingtonu v Severní Karolíně: "Pokud bude mít Clintonová možnost jmenovat soudce, nedá se proti tomu nic udělat, přátelé. I když - máme druhý dodatek americké ústavy - možná se něco udělat dá, nevím."

Druhý článek americké ústavy zaručuje právo Američanů nosit střelné zbraně.

Práce začne být uměním dávat počítači rozumné a náročné otázky

9. 8. 2016

čas čtení 3 minuty

Velkým problémem, kterému čelí školství, je, že poté, co zesystematizovalo středoškolské i vysokoškolské vzdělání tak, aby produkovalo standardního neoliberálního zaměstnance, přicházející technologické změny činí velmi nejistým, co bude budoucí zaměstnanec dělat.

V raných etapách informační technologie je zapotřebi maximalizovat lidský potenciál celé populace. To byl předpoklad, na jehož základě se západní země rozhodly nechat studovat až 50 procent osmnáctileté populace na vysokých školách a odstranit sociální bariéry, které tomu bránily, píše Paul Mason v rámci jinak poněkud neplodné současné britské diskuse o středních školách.

BBC: Jak Putin drasticky omezil demokratické svobody v Rusku

9. 8. 2016

čas čtení < 1 minuta

Toto je pozoruhodný, věcný dokument televize BBC. Sleduje osud jednotlivých obyčejných lidí v Rusku, kterým se systém tvrdě pomstil za to, že se účastnili protiputinovských demonstrací: mnozí z nich skončili po podvodných politických procesech ve vězení. Uvidíte, co se stane s jednotlivým občanem, který si nasadí masku Vladimíra Putina a s nápisem "Nebojím se!" a odkazem na zákon, zakazující veřejné demonstrace, se pokusí vydat na Rudé náměstí v Moskvě. Velmi důležitý příspěvek k informacím o tom, co se dnes děje v Rusku:

Andrew Stroehlein z Human Rights Watch k tomu poznamenává:

Když úřady zatýkají člověka za to, že před sebou drží kus papíru, je to naprostý signál slabosti. Čeho se bojí?
Nezvládnutá a přeceňovaná elektronizace představuje jednu z největších slabin Západu

9. 8. 2016 / Karel Dolejší

čas čtení 7 minut


Ben Wofford v článku pro Politico s výmluvným názvem "How to Hack an Election in 7 Minutes" (Jak hacknout volby za sedm minut) ZDE upozorňuje, že pro skupinu kvalifikovaných hackerů není jednodušší úkol než zfalšovat americké volby závislé na velice zranitelném systému elektronického hlasování. Daniel Turner byl ovšem již před deseti lety "optimističtější" než Wofford. Jeho komentář pro MIT Technology Review nesl název "How to Hack an Election in One Minute" (Jak hacknout volby za jednu minutu) ZDE.

Práce na počítači

9. 8. 2016 / František Řezáč

čas čtení 3 minuty

Měl jsem na závěr svého pracovního života možnost využívat počítače v konstrukci parních turbn tehdy ještě podniku Škoda Plzeň, jak se o tom píše v tomto článku. Když jsem do turbin v roce 1996 (!) přišel byl jsem škovován tím, že to tam v konstrukčních kancelářích vypadalo jako v šedesátých letech. Regály s katalogy, desítky rýsovacích prken, čpavkem páchnoucí kopírny výkresů, starý nábytek. Měl jsem již z počátku let osmdesátých jisté zkušenosti s tehdy zaváděnými CAD (computer aided design) systémy a po práci v jiném oboru jsem se - mylně - domníval, že uvidím na svém novém pracovišti něco pokročilejšího. Ale bylo tam jen pár zastaralých PC, které tam zanechala firma Siemens po neúspěšném pokusu o fúzi se Škodovkou v Plzni.

Rozhovor Britských listů 69:

Útočíme na vzdělání a z toho není cesta ven

5. 8. 2016

čas čtení < 1 minuta

S profesorem Petrem Bílkem z Karlovy univerzity v Praze hovoří Jan Čulík o frustraci českých voličů, vedoucí k jejich podpoře nesmyslů, o tom, zda by čeští "úspěšní" měli usilovat o větší porozumění s neúspěšnými, o tom, že rozumný stát musí mít soubor hodnot, na nichž je založen, a jakou roli v nynější krizi způsobuje v ČR oficiální pohrdání vzděláním. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 5. srpna 2016.

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

POLEMIKA S PROFESOREM BÍLKEM:

Najít si cestu v džungli a nebýt vděčen za nic

5. 8. 2016 / Boris Cvek

čas čtení 2 minuty

Vždycky jsem byl přesvědčený o tom, že slušný, vzdělaný člověk má jasné povědomí o tom, že pokud dosáhl nějakého úspěchu a žije se mu dobře, tak je to z velké části díky společnosti, ve které mu to bylo umožněno – a má tedy veliký osobní zájem, ale i morální závazek, aby ta společnost fungovala dále stejně, nebo ještě lépe.

Some Prague Christian churches have rejected the offer from muslims to pray together against violence

9. 8. 2016

čas čtení 1 minuta

A group of muslims who live in the Czech Republic wanted to participate in religious services in Prague's St. Ludmilla's Church at Peace Square in order to express their revulsion against violence perpetrated by the Islamic State, but the catholic parish has rejected their offer to pray together. Prague muslims were nevertheless accepted by another catholic church in Prague, the Church of Our Lord's Sacred Heart in Prague-Vinohrady. The service in which muslims will participate will take place there on Wednesday 10th August at 6 pm. Muslims will also participate in a public gathering in front of the church to condemn the violent acts which are being committed by the Islamic State.

"I have contacted the priests in several Christian churches in Prague by telephone, asking them whether muslims who live in the Czech Republic could join Christians in prayer against violence in these churches. In most cases I have been turned down, which has surprised me," said one of the organisers of the gathering, Protestant minister Mikuláš Vymětal.

Perhaps the strongest rejection came from the parish of St Ludmilla's Church at Peace Square in Prague. "The vicar of this church said he did not want to cooperate with us," said Romana Červenková, another of the organisers of the event. "Christianity and islam are two different worlds. I do not know whether we would be able to reach an understanding within our religious services," said Chaplain Zachariáš Tomáš Kristek from St. Ludmilla's church. "Our parishioners would probably hate this. I would have to have been told in advance in order to be able to consult our people. And the event would have to have had prior approval by the Prague Archbishopric. We cannot act on our own initiative, especially in such sensitive matters," he added.

Source in Czech HERE

Lidi, kteří čtou knihy, žijí o dva roky déle než lidi, kteří nečtou

9. 8. 2016

čas čtení 1 minuta

Analýza zvyklostí více než 3500 lidí zjistila, že lidé, kteří čtou knihy aspoň půl hodiny denně - nikoliv časopisy - žijí podstatně déle, než lidé, kteří nečtou.

Výsledky studie, která vychází v zářijovém vydání časopisu Social Science & Medicine, zkoumala, jak často a co čte 3635 lidí starších padesáti let. Bylo zjištěno, že lidé, kteří čtou knihy, žijí téměř o dva roky déle než lidé, kteří je nečtou.

Vědci zjistili dvanáct let po zahájení testu, že lidé, kteří četli déle než 3,5 hodiny týdně, umíralo o 23 procenta méně častěji, kdežto lidé, kteří četli méně než 3,5 hodiny týdně, umírali jen o 17 procent méně častěji.

Padesát republikánských bezpečnostních expertů varovalo před Donaldem Trumpem

9. 8. 2016

čas čtení < 1 minuta

Otevřený dopis, který podepsalo 50 amerických republikánských expertů na státní bezpečnost, varuje, že Donald Trump "by byl nejneodpovědnějším prezidentem" v americké historii.

Mezi signatáři je i bývalý ředitel CIA Michael Hayden. Donald Trump podle signatářů nemá "ani charakter, hodnoty ani zkušenosti" na to, aby se mohl stát prezidentem. Mnozí signatáři odmítli obdobný dopis podepsat letos v březnu.

"Nikdo z nás nebude volit Donalda Trumpa," zdůrazňuje dopis a pokračuje: "Trump oslabuje morální autoritu USA jako vedoucí síly svobodného světa. Trump nemá základní znalosti o americké ústavě, o amerických zákonech a amerických institucích, včetně náboženské tolerance, svobody tisku a nezávislého soudnictví. A nevěří v tyto instituce a hodnoty."

Strach z jaderného Trumpa ve stínu Hirošimy

9. 8. 2016

čas čtení 1 minuta

Donald Trump se nedávno třikrát zeptal experta na národní bezpečnost, proč Spojené státy nemohou použít jaderné zbraně, když je mají k dispozici.

Stávající japonský premiér Šinzó Abe v této době, kdy Japonsko si připomnělo 71. výročí od svržení atomové bomby na Hirošimu, lobbuje za eliminaci jaderných zbraní.

„Nesmíme připustit, aby se tragická zkušenost Hirošimy a Nagasaki, k níž došlo před 71 lety, znovu opakovala,“ prohlásil Abe. Podle japonského premiéra zodpovědnost za to, abychom dosáhli tohoto cíle, leží pouze na nás, protože žijeme právě v této době.

Pokud považujete Britské listy za důležitý informační zdroj, předplaťte si je

18. 10. 2016

čas čtení 2 minuty

K udržení existence Britských listů potřebujeme příspěvky ve výši cca 60 000 Kč měsíčně. Tedy 200 Kč měsíčně od 300 čtenářů. Je na vás, zda Britské listy budou po dvaceti letech své nezávislé existence dál pokračovat. Jde o to, zda má česká společnost zájem o tento věcný, na nikom nezávislý zdroj informací z vnějšího světa,  anebo dá přednost nesmyslům, které šíří konspirační weby i většina domácích sdělovacích prostředků.

Jsme přesvědčeni, že přinášením nezávislých informací v dnešní situaci, kdy je většina českých médií v rukou oligarchů anebo ideologicky zaměřených aktivistů, kdy se velká část české společnosti v důsledku iracionálního strachu z jinakosti, kterou často z otevřených komerčních důvodů vyvolávají tato neseriozní média, děsivým způsobem propadá do nenávisti a rasismu a záměrně ignoruje fakta, je Britských listů zapotřebí více než kdy předtím v celé jejich téměř dvacetileté historii.

Jsme hrdi na to, že v českém prostředí jsou Britské listy jediným nezávislým médiem, které nemá vazby na žádné podnikatelské či skupinové zájmy a jehož existence spoléhá výlučně na drobnou finanční podporu od čtenářů. Děkujeme jim za to - prosíme, udržte to.

Pokud tento názor sdílíte, upozorňujeme, že Britské listy nemohou přežít bez pravidelných finančních příspěvků svých čtenářů. Toto není žádná frivolita, z příspěvků hradíme honoráře našich kmenových spolupracovníků a jsme hrdi na to, že nejsme závislí na žádné české ani zahraniční zájmové či manipulativní organizaci. Má-li to však fungovat trvale, potřebujeme i nadále systematickou finanční podporu veřejnosti. Přehled výdajů Britských listů pravidelně zveřejňujeme.

Prosíme, přispějte.

Informujte, prosíme, o existenci Britských listů své racionálně a kriticky uvažující přátele v české společnosti, schopné vnímat fakta. Jde do tuhého a lidé přístupní věcným informacím by měli vědět, kde je získávat, aby byli schopni korigovat šílený, iracionální většinový diskurs, který nyní zavedl velkou část české společnosti na nesmírně nebezpečnou cestu ke globální izolaci.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Příspěvky na provoz Britských listů je možno  zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2, nebo i z mobilního telefonu. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Muslimové proti terorismu

9. 8. 2016

čas čtení 3 minuty

tisková zpráva

Shromáždění, které se bude konat 10. srpna v 18:00 na náměstí Jiřího z Poděbrad před kostelem Nejsvětějšího Srdce Páně, má za cíl reagovat na nedávné teroristické útoky, které otřásly Evropou. Muslimové se rozhodli tyto činy veřejně a důrazně odsoudit, uctít oběti útoků a vyjádřit sdílené obavy z násilí v Evropě ze strany teroristů s obyvateli České republiky.

Svolavatelem akce je Romana Červenková za centrum Al Firdaus, která již organizovala shromáždění minulý rok se členy iniciativy Stop nenávisti (Apolena Rychlíková, Filip Bořivoj Schneider, Ondřej Mazura), evangelickým farářem Mikulášem Vymětalem a mnoha dalšími.

Účastníci shromáždění chtějí vyjádřit solidaritu s obětmi a zároveň striktně odmítnout současné teroristické útoky konané zločineckou organizaci ISIS.

Červencové preference a policejní reorganizace

8. 8. 2016 / Boris Cvek

čas čtení 3 minuty

Ne že bych průzkumům volebních preferencí dával nějakou velkou váhu, ale na tento jsem čekal docela s napětím: ukáže se v červenci vliv tzv. policejní reorganizace na stranické preference veřejnosti? Je tato událost důležitější pro politiku než neustálé pokusy původně celkem normálních stran o nápodobu Úsvitu?

Moje teze už dávno zní takto: většina občanů v této zemi přinejmenším od voleb 1998 chce především vyšetřování velké ekonomické kriminality, zejména vazeb této kriminality do vysoké politiky. Proto ty volby tehdy vyhrál Miloš Zeman s „akcí čisté ruce“, proto je proti Klausovi v roce 2002 vyhrál mnohem důvěryhodnější Vladimír Špidla, proto ČSSD v roce 2006 tak ublížila tzv. Kubiceho zpráva, proto v roce 2010 uspěl „pan čistý“ Nečas a Věci veřejné s protikorupční rétorikou Radka Johna a Víta Bárty, a proto také tak drtivě uspěl Andrej Babiš a jeho ANO ve volbách 2013.

Jak se z udání za urážky stane stíhání za pokus zastavit vraha. Malá případová studie o tom, jak vzniká hoax na českém internetu

8. 8. 2016 / Petr Andreas

čas čtení 4 minuty

Internetem obíhají záběry pana Salbeyho, který se 22. července v Mnichově statečně pokusil zastavit masového vraha Aliho Sonbolyho. Detaily případu pronikají v různé podobě na tuzemský web a sociální sítě a vzbuzují různé emoce.

Jeden z mých přátel (nikoli jenom na Facebooku) zveřejnil 5. 8. status, v němž shrnoval a komentoval zprávu z článku „Statečný muž, který chtěl zastavit střelce v Mnichově čelí stíhání za 'napadení vraha'“, zveřejněnou téhož dne na serveru Security magazín. Cituje, že „pan Salbey čelí obvinění za to, že se postavil vrahovi, který zabil v nákupním centru 9 lidí a dalších 16 zranil předtím, než se sám zastřelil...“.

V drobném rozporu s tím je náznak, jak bude znít obvinění, mohlo by v něm stát „například "urážky na úkor mrtvého"“, neboť „pán se provinil tím, že na devítinásobného vraha hodil pivní lahev (nic jiného neměl) nazval ho zbabělcem, který vraždí nevinné lidi.“ Pointou sdělení statusu je fakt, že pan Salbey „je nyní trestně stíhán“, za což mohou, verzálkami vysázené, „PERVERZNÍ EVROPSKÉ HODNOTY!!“.

Status i zpráva v Security magazínu se mi zdály natolik nerealistické a předpojaté, že jsem se pustil do ověřování zdrojů a informací.

Rekonstrukce demokracie? Politická participace mladé levice, digitální platformy a demokratické rozhraní

8. 8. 2016 / Jaroslava Tomanová

čas čtení 16 minut

Strukturální a ideologické základy tradičních levicových a pravicových stran se rozpadají, tradiční středo-pravicové a středo-levicové strany ztrácejí své členy i voliče. Nacionalistická a anti-přistěhovalecká hnutí burcují konzervativní hodnoty pravicových stran jak v Severní a Střední Evropě, tak ve Spojených státech amerických. Proč ale levicová protestní hnutí kromě ojedinělých případů ve Španělsku, Portugalsku a Řecku nedosahují stejné míry pozornosti a nepromítají se podobným způsobem do současné politické situace? To je jedna z otázek, kterými se zabýval Lance Bennett, profesor politologie a politické komunikace na University of Washington v americkém Seattlu během přednášky v rámci sympozia Centra pro politickou kulturu a komunikaci mladé generace na University of York.

Dupačky, které se prodávají v Praze:

"Já budu nejlepší manželka"

9. 8. 2016

čas čtení < 1 minuta

Toto se prodává v zemi, která se posmívá údajnému potlačování práv žen v muslimských státech (kde jsou často na rozdíl od ČR ženy v politice a ve veřejných funkcích):

Podle Světového ekonomického fóra je Česká republika ohledně genderové nerovnosti na tom daleko hůře než některé africké a asijské země ZDE

Hysterické protiuprchlické propagandě "lidi v ČR věří"

8. 8. 2016 / Uwe Ladwig

čas čtení < 1 minuta

Asi předevčírem jsem říkal jedné české důchodkyni, že se divím, že je v Praze asi více turistů než dříve, ačkoli česká vláda jedná protievropsky i proticizinecky, píše Uwe Ladwig z Prahy. Odpověděla mi, že si myslí, že jich možná tolik jezdí do Prahy, "protože tady nejsou uprchlíci, a proto nemusejí mít strach". (!) Dnes jsem se víceméně náhodně setkal před bytem v Praze s ještě starší sousedkou, která asi už jen málo, pokud vůbec, vykročí na ulici. Ptala se mě, jestli v Hamburku nemáme strach z cizinců, a divila se, když jsem říkal, že více máme strach z aut, protože mnohem více umírají lidé při autonehodách než na nějaké atentáty. Ona na to: "My ale máme velký strach z těch imigrantů!" A divila se, když jsem odpověděl, "Ale vy máte strach z někoho, koho tu přece vůbec nemáte."

PŘEČETLI JSME:

Češi patří k nejméně štědrým národům světa

7. 8. 2016

čas čtení < 1 minuta

V porovnání s ostatními národy světa v ochotě pomáhat druhým se Češi řadí až na konec žebříčku: zaujímají 130. pozici z porovnávaných 145 zemí, za Slováky (123. místo) a Maďary (124. místo). Za nimi se z evropských zemí umístili už jen Řekové (140. místo). Světový dárcovský index každoročně měří Nadace pro charitativní pomoc (Charities Aid Foundation, CAF) a porovnává se nikoli institucionální pomoc jednotlivých států, ale ochota pomáhat u občanů – jednotlivců.

Celý článek ZDE

Čínského turistu omylem umístili v Německu do ubytovny pro uprchlíky

9. 8. 2016

čas čtení < 1 minuta

Čínský turista strávil omylem téměř čtrnáct dní v Německu v ubytovně pro uprchlíky poté, co omylem zažádal o azyl, když šel na policii informovat, že byl okraden. Jednatřicetiletý muž neumí ani německy ani anglicky. Byl podroben zdravotní prohlídce a byly mu odebrány otisky prstů.

Až později zjistil pracovník Červeného kříže, že muž šel na policii oznámit, že mu někdo ukradl peněženku.

Nikdo jim nediktuje, o čem mají psát, ale co dál?

5. 8. 2016 / Daniel Veselý

čas čtení 7 minut

Informace o tom, že Jihomoravský kraj, kde je hejtmanem sociální demokrat Michal Hašek, zaplatil minimálně 650 tisíc korun firmě JT Media za publikování pozitivních informací o Haškovi na Parlamentních listech (PL), zřejmě neotřese důvěrou široké čtenářské obce v „poslání“ tohoto bulvárního serveru, jenž systematicky chrlí báchorky o krvelačných uprchlících a dobyvačném islámu. Editoři PL tuto zprávu přirozeně příliš nerozmázli, protože jim, jak víme z rozsáhlé billboardové kampaně, nikdo nediktuje, o čem mají psát.

Nejvyšší soud v Izraeli rozhodl, že rukopisy Franze Kafky jsou majetkem Národní knihovny Izraele

9. 8. 2016

čas čtení 1 minuta

Skončily tím dlouhé právní tahanice. Soud v neděli odmítl odvolání dědiců Maxe Broda, Kafkova přítele a vykonavatele jeho poslední vůle, jemuž Kafka odkázal své rukopisy po své smrti r. 1924.

Kafka Broda požádal, aby po jeho smrti rukopisy spálil, Brod to však neudělal a vzal si je s sebou, když uprchl před nacistickou okupací Československa v roce 1939 do Palestiny.

Brod odkázal Kafkovy rukopisy své tajemnici Esther Hoffeové s tím, aby je předala na "Hebrejskou univerzitu v Jeruzalémě, do městské knihovny v Tel Avivu nebo jiné organizaci v Izraeli či v zahraničí.

Avšak Hoffeová, která zemřela r. 2007, si je ponechala a rozdělila je mezi své dvě dcery, čímž vyvolala právní tahanice.

Revoluce v oblasti mobilních telefonů demokratizuje Afriku

8. 8. 2016

čas čtení 4 minutyDo konce tohoto desetiletí budou mobilní telefony v Africe produkovat téměř deset procent tamějšího HDP. Za posledních pět let se počet připojených mobilních telefonů ztrojnásobil. Explozivní růst telekomunikačního průmyslu v Africe má obrovský dopad na ekonomické, sociální a politické poměry na africkém kontinentě.

Očekává se, že do roku 2020 vzroste procento mobilních připojení v Africe na 76 procent, z pouhých 17 procent v roce 2014. V roce 2014 generoval sektor mobilních telefonů pro africkou ekonomiku 100 miliard dolarů a do roku 2020 se tento příspěvek má ztrojnásobit.

BBC: Visí vláda Angely Merkelové na vlásku?

6. 8. 2016

čas čtení 6 minut

Téměř 70 procent Němců si nemyslí, že prouprchlická politika Angely Merkelové přispěla k útokům

Útočník s nožem ve vlaku v Bavorsku, sebevražedný atentátník v městě Ansbach, sexuální útoky proti ženám v Kolíně nad Rýnem, to jsou všechno titulky o Německu. Společně o zprávami o násilí proti střediskům pro uprchlíky. Takže, jak je na tom kancléřka Merkelová a její vstřícná politika vůči uprchlíkům? Damian McGuiness v Berlíně hodnotil v pořadu společnosti BBC "From our own correspondents" německý pohled.

"Merkelová na šikmé ploše!" křičel jeden titulek po jednom z nedávných útoků v Německu a pak sebevědomě článek předpověděl, že "vláda Merkelové visí na vlásku". "Hlasy, aby kancléřka Merkelová odstoupila, sílí!" napsaly jiné noviny. Co je však zajímavé na těchto a jiných podobných článcích, je to, že je napsali anglicky mluvící novináři pracující mimo Německo. V obou případech bylo jediným důkazem, že vláda Angely Merkelové je na pokraji pádu, video ruské televize, na němž protestovali v Berlíně pravicoví extremisté. Žádné průzkumy veřejného mínění, žádné důkazy. Jen to video.

"Lékaři, sedláci, lékárníci" prorazili režimní blokádu Aleppa. Obyvatelé města děkují islamistům, Obama je pro ně podlý zrádce

8. 8. 2016 / Karel Dolejší

čas čtení 4 minuty


Islamistické frakce syrské opozice v posledních týdnech stáhly z ostatních úseků fronty jednotky, které provedly překvapivou protiofenzívu směřující k proražení režimní blokády východního Aleppa. Ve třetí fázi operace jim z vnějšku perimetru přispěchaly na pomoc jednotky podle proasadistických propagandistů dávno "neexistující" republikánské FSA. V sobotu 6. srpna došlo k dobytí třetí největší syrské vojenské základny v Dělostřelecké akademii jednotkami "lokalizovaných" islamistů z organizace Džabhat Fatáh aš-Šám. Vzápětí se tyto jednotky setkaly s oddíly FSA jihozápadně od základny - blokáda Aleppa selhala, prorežimní jednotky, jimž teď hrozí obklíčení v západním Aleppu, jsou na útěku. V neděli dorazil do východního Aleppa první konvoj s potravinami. Nevypravila jej OSN, která věnovala třičtvrtě miliardy dolarů nadaci manželky válečného zločince Asmy Asadové ZDE - a ovšem že ne Asadům režim, Rusko či Írán. Venkovští obyvatelé provincie Idlíb poslali pomoc spoluobčanům, které režim hodlal vyhladovět. Zásobovací koridor je postupně rozšiřován navzdory nepřetržitým ruským náletům.

Sky News: Východoevropské gangy prodají automatické zbraně absolutně komukoliv

7. 8. 2016

čas čtení < 1 minuta

Televize Sky News natočila reportáž v Rumunsku, kde jednala s příslušníky východoevropských gangů, prodávajících zbraně "absolutně komukoliv", tedy i jakýmkoliv teroristům v západní Evropě:

Roste odpor proti britskému vývozu zbraní do Saúdské Arábie, jimiž ta země vraždí civilisty v Jemenu

7. 8. 2016

čas čtení < 1 minuta

Skoti vyrábějí bomby. Saúdská Arábie je shazuje. My umíráme.

(Žádný podobný odpor v českých médiích proti vývozu českých zbraní do Sýrie jsme ovšem nezaznamenali.

Viz: Středovýchodní Evropa nechce žádné uprchlíky - konflikt v Sýrii však živí obrovským prodejem zbraní do oblasti")

Dnešní věřící hlasují o teologii svého náboženství, ne že ne

7. 8. 2016 / Jan Čulík

čas čtení 5 minut

Karel Dolejší ve svém příspěvku, rozbírajícím možné motivy různých atentátníků, píše: "O základních teologických otázkách se v žádné náboženské tradici nehlasuje".

Praktická každodenní zkušenost ukazuje, že se Karel Dolejší v tomto úsudku mýlí. Starověké či středověké základní náboženské texty, definující teologii různých náboženství, jako je bible či korán, obsahují množství přikázání, z dnešního hlediska nepřijatelných, zejména četné výzvy k vraždění, jichž je v bibli daleko více než v koránu.

Neustále slýcháváme názory současných duchovních, že tyto starobylé a dnes nepřijatelné požadavky původních náboženských textů je nutno interpretovat nově v moderním kontextu.

Je po brexitu nyní na řadě k odchodu z EU Itálie?

7. 8. 2016

čas čtení 3 minuty

Italský premiér a bývalý primátor Florencie Matteo Renzi se dostal r. 2014 k moci bez všeobecných voleb v důsledku odvážného vnitrostranického puče. Tento středolevicový politik byl všeobecně považován za dynamickou sílu, schopnou po dlouhých desetiletích sklerotické politiky zreformovat Itálii. Renzi uspořádá za několik měsíců - pravděpodobně v listopadu - v Itálii referendum o ústavní reformě. Bohužel to však nyní vypadá, že to s tímto italským referendem dopadne tak špatně jako s pošetilým referendem o brexitu, které zorganizoval bývalý britský premiér David Cameron.

Podobně jako britské referendum o brexitu, i na nadcházejícíh italské referendum začínají drtivou většinou pohlížet Italové jako na možnost vyjádřit svou frustraci s politickým establishmentem, hlavně proto, že Renzi se zapřísahal, že pokud toto referendum prohraje, odejde z politiky. A pokud se to skutečně stane, italské referendum by mohlo mít dalekosáhlé důsledky pro Itálii i pro celou Evropu. Renziho porážka v referendu by zřejmě otevřela možnost předčasných všeobecných voleb, v nichž by Renziho Demokratickou stranu zbavilo moci populistické a euroskeptické Pětihvězdičkové hnutí.

PŘEČETLI JSME:

Útočník z Russell Square byl psychiatrický pacient s hodně nízkým IQ

6. 8. 2016

čas čtení 1 minuta

Iva Pekárková se na něho šla podívat do londýnské soudní síně:

"Bulhan vypadal v šedé teplákové soupravě docela sádelnatý, oplácaný tím druhem sádla, jaké nejčastěji vidíte na pacientech psychiatrických ústavů, kteří se cpou erární stravou a medikamenty a celý den čučí na telku. I pohyby a vystupování měl jako psychiatrický pacient anebo člověk se značnými „potížemi s učením“ (čti: retardovaný). Pořád si třel tvář – zprvu jsme si mysleli, jestli si třeba neotírá slzy, ale ne, byl to jen takový tik, snad z nervozity – a vytahoval si kalhoty, beze studu, jako by v místnosti byl sám. A jako psychiatrický pacient či retardovaný i mluvil.

Totiž nemluvil. Sice od svého zatčení, jak se zmínil soudce, opakovaně odmítal právníka a tvrdil, že se bude zastupovat sám, teď se ale nezdálo, že by toho byl schopen. Na otázky odpovídal mručením anebo vůbec neodpovídal. Soudce se ho opakovaně musel ptát, jestli rozumí, co mu říká. Obžalovaný buď přikyvoval, anebo jen nervózně cukal hlavou. Pokud není Zakaria Bulhan ten nejlepší herec na světě, je jasné, že má hodně, hodně nízké IQ. Možná ani není schopen samostatného života."

Celý článekZDE

Americko-pákistánská manželská dvojice byla donucena opustit v Paříži letadlo společnosti Delta Airlines za to, že byla zpocená, řekla "Panebože" a posílala z mobilu esemesky.

6. 8. 2016

čas čtení 1 minuta

Takže od nynějška bude každý idiotský člen letecké posádky mít právo vyhazovat muslimy z letadla? ptá se moderátor Channel Four News Krishnan Guru-Murthy

Každý, kdo bude takto neprávem zatčen, by měl dostat mimořádně velké finanční odškodné:

Nazia, 34, si sundala tenisky, dopsala esemesku rodičům, nasadila si sluchátka a připravila se na svém sedadle v letadle na devítihodinový let z Paříže do Cincinnati, když se dostavil člen palubního personálu a oslovil ji a jejího manžela Faisala. Jeden člen posádky na ně upozornil. Problémem prý bylo, že Nazia měla na hlavě šátek a posílala esemesku, zatímco její manžel byl zpocený. Člen palubního personálu také tvrdil, že se prý Faisal snažil "schovat svůj mobil" a že řekl slovo "Allah!" ("Panebože!").

Manželská dvojice musela letadlo opustit a byla vyslýchána francouzskou policií. Těm sdělila, že byli v Paříži na výletě při příležitosti desátého výročí své svatby.

Americká organizace na ochranu práv muslimů podala stížnost proti letecké společnosti Delta Airlines americkému ministerstvu dopravy. Společnost Delta Airlines vydala prohlášení: "Delta odsuzuje diskriminaci našich zákazníků na základě věku, rasy, národnosti, náboženství, sexuální orientace i pohlaví. Delta případ vyšetřuje a vrátí oběma cestujícím náklady na jejich letenku."

Podrobnosti v angličtině ZDE

Sport skončil. Jen nejhorší cynik a pokrytec dokáže sledovat Olympijské hry v Riu

6. 8. 2016

čas čtení 1 minuta

Nejtužší sportovní utkání mého života probíhá mezi Mezinárodním olympijským výborem a organizací FIFA, píše Marina Hyde. Když jsem před rokem viděla šéfy organizace FIFA, jak je zatýká ve Švýcarsku policie, domnívala jsem se, že se tomu Mezinárodní olympijský výbor nemůže vyrovnat. Utratili 29 milionů dolarů na úvěrových kartách, vydali komický sebepochvalný film, a pak následovala zpomalená exploze Seppa Blattera. Mezinárodní olympijský výbor, navzdory sérii jeho barokních skandálů a jeho zlovolnosti, přece nemůže být takto strašný.

PŘEČETLI JSME:

Stromkaři: Největší případ vykořisťování migrantů v ČR nezajímal ani novináře, ani policii

6. 8. 2016

čas čtení < 1 minuta

„Dali jim pouze nějaké týdenní zálohy, maximálně tisíc korun za týden, většinou třeba dvě stovky. Stávalo se, že pracovníci volali koordinátorům, že potřebují alespoň jídlo, aby byli schopní fungovat."

Přijeli v době ekonomické krize, zadlužení kvůli vízům. Místo regulérního zaměstnání v lesích na ně čekaly hodiny neplacené práce v zimě a pod pohrůžkami. Přestože případ vyšetřovala policie, zaplaceno nikdy nedostali. Začátkem letoška rozhodl v několik let staré věci Ústavní soud. Liknavě podle něj postupovala jak policie, tak státní zastupitelství. Celý případ shrnuje kapitola nové publikace Just Work? Migrants Workers‘ Struggles Today, která se věnuje případům vykořisťování pracovních migrantů v různých částech světa.

Další podrobnosti ZDE

Syrští uprchlíci programují aplikaci pro zvládání byrokracie v Německu

5. 8. 2016

čas čtení 1 minutaSyrští uprchlíci Munzer Khattab (23) a Ghaith Zamrik (19) vyvíjejí aplikaci pro mobilní telefony, nazvanou Bureaucrazy, nejen pro 1,2 miliony uprchlíků, kteří přišli do Německa od roku 2013, ale i pro obyčejné Němce. Aplikace má tři základní funkce: překládá německé oficiální dokumenty do arabštiny a do angličtiny, poskytuje systém alternativ řešení pro často se vyskytující problémy a obsahuje mapy, které posílají žadatele na správný úřad. Skupina programátorů hledá v současnosti další programátory, kteří by se na práci byli ochotni účastnit, a finanční investory. Doufají, že aplikaci zveřejní 1. ledna 2017. Měla by poskytovat poradenství lidem, přicházejícím do Německa pro všechno, od otevírání bankovního účtu, přes pronajímání bytu, přihlášku na univerzitu a registraci na zprostředkovatelně práce.

Aplikace používá překladové služby, kterou poskytuje Yandex, ruská alternativa k Googlu, avšak algoritmy někdy nezvládají německá složená podstatná jména. Výrazy jako "Polizeiliche Meldebescheinigung" (potvrzení o registraci na policii) či "Untervermietungserlaubnis" (Povolení nájemce pronajímat část svého bytu) vedou stále oba mladé programátory poněkud k zoufalství.

Když aplikaci předvedli letos v červnu na summitu Startup Europe, dostalo se jim obrovského množství pozitivních reakcí. "Spousta Španělů a Rumunů nám sdělila, že taky potřebují takovou aplikaci. A my jsme si mysleli, že je to problém jen pro uprchlíky," řekl Khattab.

Podrobnosti v angličtině ZDE

O čekistokracii, hroucení horizontu důvěry a strachu ze ztráty moci

5. 8. 2016

čas čtení 2 minuty


V sociologii existuje kategorie "rádius identifikace a důvěry", která charakterizuje vztahy mezi lidmi ve společnosti. Čím je horizont důvěry širší (v Dánsku zahrnuje 67 % společnosti, ve Švédsku 66 %), tím silnější je identifikace člověka s celou společností. V tom případě lidé spojují sebe samy s druhými, kteří nepatří k okruhu rodiny, přátel, klanů a kast. V takové společnosti jsou lidé připraveni dobrovolně platit daně a nebojí se výměny u moci prostřednictvím demokratických procedur, napsal Konstantin Remčukov.

Násilí proti osamělým dětským uprchlíkům se zintenzivňuje - a my ho ignorujeme

5. 8. 2016

čas čtení 2 minuty

Dětští uprchlíci v Calais a v Dunkirku jsou nyní běžně a pravidelně obětí násilí. Stovky z nich žijí bez rodičů v obou uprchlických táborech, nemají žádné dospělé, kteří by je ochraňovali. Jsou obětí násilí od policie a od lidí, kteří nežijí v táborech. Do uprchlických táborů jezdí v noci místní občané a útočí tam na uprchlíky. Osoby, které jsou obětí policejního násilí, se obávají svědčit proti policistům, kteří by je měli ve skutečnosti ochraňovat před pašeráky a obchodníky s bílým masem.

Tým britských právníků, specializující se na lidská práva studoval situaci v obou táborech. Zjistil, že tam jsou hrubě porušovány i minimální mezinárodní právní normy. Tým apeloval na Theresu Mayovou a na Francoise Hollandea, aby ustavili nezávislé vyšetřování policejního násilí a financovali trvalé poradenské právní středisko v táborech.

Britka zatčena, že četla v letadle knihu

4. 8. 2016

čas čtení 1 minuta

Fyzioterapeutka Faizah Shaheen z anglického města Leeds byla na letišti v severoanglickém Doncasteru předána policii, poté, co si posádka letadla firmy Thomson Airways povšimla, že žena v letadle čte knihu. Kniha, vydaná v angličtině anglickým nakladatelstvím, měla titul: Hovoří Sýrie: Umění a kultura z frontové linie. Kniha měla v Británii pochvalné recenze.

Policie Shaheenovou vyslýchala patnáct minut podle Zákona o terorismu, podle něhož má britská policie právo zadržet kohokoliv, aniž by musela udávat důvod.

Faizah Shaheen sdělila listu Independent, že na policii podá oficiální stížnost: "Byla jsem naprosto nevinná - jednali se mnou, jako bych něco spáchala. Nechápu, jak pouhé čtení knihy z vás může udělat podezřelou osobu. Řekla jsem policii, že to je nepřijatelné. Jsem si jista, že by tomu bylo jinak, kdybych nebyla muslimka."

Kniha je souborem esejů a textů více než 50 umělců, kteří protestují proti "kultuře násilí" v dnešní Sýrii. Spisovatel A.L. Kennedy o ní v recenzi napsal, že jde o "moudrou, odvážnou, imaginativní a nádhernou reakci na všechno, co je v lidském chování ošklivé."

Podrobnosti v angličtině ZDE

Smrt Bin Ládina džihád neukončila. Neukončí ho ani případné zničení "islámského státu"

4. 8. 2016 / Karel Dolejší

čas čtení 7 minut


Někteří lidé jsou obětí představy, že to co se samo označuje jako "islámský stát" je fyzická, v prvé řadě vojenská struktura lokalizovaná na syrsko-iráckém pomezí. Tato představa odpovídá převládajícím západním paradigmatům, tak jak degenerovala od klasiků vojenské strategie Jominiho a Clausewitze k americkým "taktickým" generálům, jež ze všech možných proměnných zajímá pouze "body count". V tomto smyslu lze zploštěný pohled připisovat primitivnímu materialismu, který nedokáže chápat komplexnější struktury ani tak dobře, jako to dokázali ještě klasičtí myslitelé z dob napoleonských válek.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za červenec 2016

1. 8. 2016

čas čtení 1 minuta

V červenci 2016  přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 48 938.41 Kč.   

Zůstatek byl koncem července  2016 94 660.91 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Útok na časopis Charlie Hebdo | Český film | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
15392